SK48896A3 - Application of ibuprofen and flurbiprofen as anti-pruritic agents and and pharmaceutical compositions for this use - Google Patents

Application of ibuprofen and flurbiprofen as anti-pruritic agents and and pharmaceutical compositions for this use Download PDF

Info

Publication number
SK48896A3
SK48896A3 SK488-96A SK48896A SK48896A3 SK 48896 A3 SK48896 A3 SK 48896A3 SK 48896 A SK48896 A SK 48896A SK 48896 A3 SK48896 A3 SK 48896A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
itching
ibuprofen
flurbiprofen
agent
skin
Prior art date
Application number
SK488-96A
Other languages
English (en)
Inventor
Kenneth D Vaughan
Original Assignee
Boots Co Plc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from GB939321671A external-priority patent/GB9321671D0/en
Priority claimed from GB9405024A external-priority patent/GB9405024D0/en
Priority claimed from GB9405025A external-priority patent/GB9405025D0/en
Application filed by Boots Co Plc filed Critical Boots Co Plc
Publication of SK48896A3 publication Critical patent/SK48896A3/sk

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K31/00Medicinal preparations containing organic active ingredients
    • A61K31/185Acids; Anhydrides, halides or salts thereof, e.g. sulfur acids, imidic, hydrazonic or hydroximic acids
    • A61K31/19Carboxylic acids, e.g. valproic acid
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P17/00Drugs for dermatological disorders

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Dermatology (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka použitia ibuprofenu, flurbiprofenu alebo/a ich jednej alebo niekoľkých farmaceutický prijateľných solí na ošetrenie svrbenia u živočíchov vrátane ľudí, pričom ibuprofen, flurbiprofen alebo/a farmaceutický prijateľná soľ alebo soli sa podávajú lokálne; ďalej použitia ibuprofenu, flurbiprofenu alebo/a ich jednej alebo niekoľkých farmaceutický prijateľných solí na prípravu liečiva na lokálne ošetrenie svrbenia; a farmaceutických prostriedkov obsahujúcich ibuprofen, flurbiprofen alebo/a ich jednu alebo niekoľko farmaceutický prijateľných solí ako činidlo alebo činidlá zmierňujúce svrbenie, pričom tieto prostriedky vykazujú účinnosť pri zmierňovaní svrbenia. Tieto prostriedky sú vhodné na ošetrenie svrbivej kože živočícha, výhodne človeka, pri lokálnej aplikácii na kožu.
Doterajší stav techniky
Svrbenie je nepríjemný stav povrchu kože. Aj keď svrbenie je javom komplexným, možno ho definovať zhruba ako pocit na koži, ktorý vyvoláva motorickú odpoveď - škrabanie. Svrbenie zapríčiňuje rad rôznych podmienok. Niektoré príčiny sú lokálne a je možné ich ľahko odstrániť, napríklad mierne mechanické dráždenie, ako je styk s hrubým vlneným prádlom, alebo parazity, ako sú vši alebo svrab. Niektoré príčiny svrbenia sú všeobecné a môžu mať za následok chronický stav.
U svrbivých stavov, ktorých príklady sú ďalej opísané, môže byť svrbenie tak trvalé, až je neznesiteľné. Často sa získa zvyk škrabania sa, ktorý neskôr spôsobí, že koža zhrabne a stlstne, čo samé o sebe zhoršuje a udržuje svrbenie. Niekedy je stav natoľko chronický a koža je natoľko škrabaním zmenená, že sa svrbenie stane nevyliečiteľným.
Je teda jasné, že zmierňovanie svrbivých symptómov je pri ošetrení veľmi dôležité ako z dôvodov zníženia nepohodlia, tak aj na zabránenie škrabania sa. Nehľadiac na to, že v mnohých prípadoch možno dosiahnuť úplné vyliečenie len liečením vlastnej choroby, napríklad diabetes mellitus, je viacmenej žiadúce ošetriť svrbenie priamo, rovnako ako jeho vlastnú príčinu.
Ibuprofen, ktorého chemický názov je 2-(4-izobutylfenyl)propionová kyselina a flurbiprofen, ktorého chemický názov je 2-(2-fluor-4-bifenylyl)propionová kyselina, sú dobre známe liečivá. 0 ibuprofene a flurbiprofene je známe, že majú protizápalové, antipyretické a analgetické účinky. Medzi známe použitia ibuprofenu a flurbiprofenu patrí ošetrenie bolestí a zápalov u muskuloskeletálnych chorôb, ako je reumatizmus, a ošetrenie bolesti u mnohých iných stavov, napríklad bolestí hlavy, neuralgie a dysmenorea. Ibuprofen a flurbiprofen sa používajú ako zložky radu rôznych prostriedkov na lokálnu aplikáciu, na ošetrenie vyššie opísaných indikačných oblastí.
Ďalej sa rozoberá doterajší stav techniky v čase skoršieho prioritného dátumu vynálezu.
Medzinárodná prihláška WO 92/22585 (Patent Biopharmaceutics Inc.) opisuje prostriedok na liečenie symptómov hemoroidov a iných anorektálnych chorôb (medzi ktoré patrí, okrem iného, svrbenie) používajúci hyalurónovú kyselinu, ako jedinú zložku zmierňujúcu svrbenie. Uvedenie faktu, že možno do tohto prostriedku, ako ďalšiu prípadne prítomnú zložku, pridávať ľubovoľné nešpecifikované protizápalové činidlo nenaznačuje, že by protizápalové činidlo malo akékoľvek iné účinky, alebo, že by sa pridávalo za akýmkoľvek iným účelom, ako je prípadné pridanie protizápalových vlastností prostriedku, ktorý zmierňuje svrbenie.
Anotácia patentu US 3 686 183 (Syntex Corp.) uvádza, že 11 α-substituované aryloctové kyseliny sú použitelné ako protizápalové, analgetické, antipyretické činidlá a činidlá zmierňujúce svrbenie.
Tento dokument ďalej žiadnym spôsobom neupozorňuje na účinnosť týchto zlúčenín pri zmierňovaní svrbenia. Vynález nárokovaný v US 3 686 483 sa týka spôsobu racemizácie α-substituovaných aryloctových kyselín. Konkrétnymi nárokovanými a opísanými zlúčeninami sú naftalenoctové kyseliny, čo odvádza od výberu ibuprofenu a flurbiprofenu, z ktorých ani jeden nie je konkrétne uvedený. US 3 686 183 neopíšu je žiadne pokusy alebo neuvádza žiadne údaje podporujúce náhodné uvedenie účinkov širokej skupiny zlúčenín na zmierňovanie svrbenia v anotácii. Uvedenú zmienku v anotácii je nutné považovať za vysoko špekulatívnu a nepodloženú dokumentom, ktorý anotácia zhrňuje.
Predchádzajúce dva dokumenty sa konkrétne nevzťahujú na ibuprofen alebo/a flurbiprofen, a teda nie sú príliš relevantné, ale predstavujú všeobecné fakty o doterajšom stave techniAspoň päťdesiat prác v lekárskej literatúre uvádza stručné dôkazy o tom, že systémovo (väčšinou orálne) podávaný ibuprofen, môže byť u malého počtu pacientov spojený so svrbivými symptómami. Tento fakt dokazuje napríklad zhrňujúca práca Cutaneous Reactions to Rheumatological Drugs (Clin. Rheum. Dis., 1982, 8(2), 493 - 516, Bailin P. L. a kol.), v ktorej je uvedené, že svrbenie je bežne spomínaná kožná nepriaznivá reakcia po použití ibuprofenu.
Tieto odkazy svedčia jasne o tom, že v čase skoršieho prioritného dátumu prihlášky existoval technický predsudok proti systémovému použitiu ibuprofenu ako činidla zmierňujúceho svrbenie.
Okrem radu zmienok o svrbení spojenom so systémovým podá4 ním ibuprofenu, jedna práca opisuje drobné prejavy netolerancie vrátane mierneho miestneho svrbenia pri lokálnej aplikácii gélu obsahujúceho 5 % ibuprofen na ošetrenie reumatických chorôb (viď. Therapiewoche Schweiz, 1992, (10), 764 - 768, Bahoud).
Článok Drug-induced Photosensitivity v The Pharmaceutical Journal (245 (6592)), 7. júla 1990, str. 19 až 21, uvádza o ibuprofene, ako o jednom z mnohých spomínaných systémových liečiv, že spôsobuje fotosenzitívne reakcie vrátane svrbenia, pokial sa koža vystaví ultrafialovému žiareniu (200 až 400 nm). Uvedená je všeobecná povrchná zmienka o tom, že miestne ako aj systémové prípravky fotosenzitívnych liečiv môžu vyvolať fototoxické reakcie. Konkrétna zmienka o prípravkoch obsahujúcich ibuprofen na lokálnu aplikáciu, alebo o vediajších účinkoch ich použitia nie je uvedená.
Anglický abstrakt japonskej patentovej prihlášky J 62—223118 (Hisamitsu) opisuje krém na lokálnu aplikáciu obsahujúci derivát ibuprofenu (ibuprofen-pikonol) na ošetrenie kožných chorôb, ako je atopická dermatitída alebo chronické ekzémy. Nie je uvedený akýkolvek náznak toho, Že by tento prostriedok vykazoval iné účinky ako predtým známe účinky ibuprofenu, a v skutočnosti existujú určité stručné dôkazy o tom, že lokálna aplikácia ibuprofen-pikonolu u malého počtu pacientov je spojená s miernymi svrbivými symptómami (napríklad Skin Res 1985, 27, 115 - 125, Yoshida H. a kol., Skin Res 1988, 30 (3), 385 - 396, Udea H. a kol., a Nippon Hifuka (Nishinihon J Dermatol), 1991, 53 (4), 695 - 698).
Mierne svrbivé účinky spojené s vyššie uvedenými prostriedkami na lokálnu aplikáciu nemusia súvisieť s ibuprofenom, ale môžu byť spôsobené ďalšími faktormi alebo zložkami, napríklad pH prostriedku, nosnými a pomocnými látkami alebo/a prítomnosťou esteru ibuprofenu (ibuprofen-pikonolu).
Stručný dôkaz o použití nesteroidných protizápalových činidiel (non-steroidal antiinflammatory agents, NSAID), medzi ktoré patrí ibuprofen, je uvedený v Journal of American Academy of Dermatology, apríl 1993, str. 603 - 609. Tento článok vo vedľajšej súvislosti uvádza, že 5 z náhodnej vzorky 68 starších dermatológov ako odpoveď na dotazník uviedlo, že orálne podanie NSAID, ako je ibuprofen, možno použiť na ošetrenie svrbenia.
Článok s názvom Medical Myths - Poison Ivy: A Rash of Rumours (Consumer Reports Health Letter, June 1991, str. 45) zbežne uvádza, že normálne predávané látky zmierňujúce bolesť (vrátane ibuprofenu) zmierňujú svrbenie spôsobené sumachom rodu Rhus, Rhus diversiloba, alebo sumachom Rhus vernix. Nie je uvedený žiadny dôkaz tohto tvrdenia, a z kontextu nie je jasné, či je uvádzané zmiernenie spôsobené analgetickými účinkami, protizápalovými účinkami alebo obmedzením svrbívých symptómov.
V protiklade k vyššie uvedeným stručným zmienkám stojí kazuistika (Anaesthesiology, 1992, 76 (6), 1056 - 1057, Valley M. A. a kol.) uvádzajúca, že vyrážka a svrbenie spôsobené vírusovou infekciou Herpes simplex vírusom:
sa nerieši ... podaním ... nesteroidných protizápalových činidiel (... (okrem iného) ibuprofenu ...).
Stručné zmienky, ktoré by mohli naznačovať ošetrenie svrbenia ibuprofenom, sú taktiež popierané vedeckými dôkazmi dostupnými v čase skoršieho prioritného dátumu prihlášky. U náhodnej krížovej štúdie s dvojitou slepou kontrolou, vykonávanej s pacientami, u ktorých bol vyvolaný zápal ožiarením UV-B-žiarením, nebol nájdený žiadny dôkaz o tom, že by mal orálne podávaný ibuprofen štatisticky významný účinok v porovnaní s placebo-liečením takto vyvolaných svrbivých symptómov (Árch. Dermatol. - zväzok 121, apríl 1985, str. 508 až 512). Termín UV-B-žiarenie (ultrafialové B-žiarenie) je tu definovaný ako elektromagnetické žiarenie s vlnovou dĺžkou v rozmedzí 280 nm až 320 nm vrátane.
V jedinej patentovej správe bolo stručne uvedené, že orálnym použitím flurbiprofenu možno dosiahnuť zmiernenie bolesti súčasne so svrbením u rakoviny prsníka (viď. The Lancet, 26. sept. 1981, str. 696). R. Winkelmann, Medical Clinics of North America, zväzok 66, č. 5, sept. 1982, taktiež zbežne uvádza len stručné správy o účinnosti (nesalicylátových) nesteroidných činidiel, ako flurbiprofenu pri zmierňovaní svrbenia. Tieto dokumenty sa netýkajú ibuprofenu a odkazy na účinnosť flurbiprofenu pri zmierňovaní svrbenia sú iba zriedkavé a nie sú podložené vedecky. Tieto správy popiera tiež štúdia, v ktorej bolo podanie tabletiek obsahujúcich flurbiprofen spojené s účinkami na koži, vrátane svrbenia, u piatich zo 68 artritických pacientov (Lille Medical, 1980, zväzok 25 (3), str. 100 - 101).
Stručné zmienky, do času skoršieho prioritného dátumu prihlášky, o ošetrení svrbenia s použitím systémovo podávaného ibuprofenu alebo flurbiprofenu sú teda v najlepšom prípade nejasné, rozporuplné alebo/a postrádajú vedecké podloženie. V doterajšom stave techniky neexistuje doslovná zmienka o použití prípravkov na lokálnu aplikáciu obsahujúcich ibuprofen alebo/a flurbiprofen na ošetrenia svrbenia.
Odborník, ktorý by mohol byť v čase skoršieho prioritného dátumu prihlášky vedený náhodnými stručnými zmienkami v niektorom z vyššie citovaných dokumentov k použitiu (buď systémovému alebo inému) ibuprofenu alebo flurbiprofenu na ošetrenie svrbenia, by bol vzápätí od toho okamžite odradený výsledkami systematickej štúdie zaoberajúcej sa (okrem iného) účinkami orálne podaného ibuprofenu pri zmierňovaní svrbenia (pričom svrbenie bolo vyvolané UV-B-žiarením), ktorá ukazuje, že vyššie uvedené stručné zmienky sú neopodstatnené. Okrem toho, rozporuplná povaha stručných zmienok o použití ibuprofenu alebo systémovom použití flurbiprofenu na ošetrenie svrbenia a technické predsudky proti systémovému použitiu ibuprofenu ako činidla zmierňujúceho svrbenie, by v čase skoršieho prioritného dátumu prihlášky pôsobili na odborníka v tej dobe ako ďalšie zábrany použitia (buď systémového alebo iného) ibupro7 fénu alebo flurbiprofenu na ošetrenie svrbenia.
Podstata vynálezu
Vzhľadom k vyššie opísanému doterajšiemu stavu techniky, sa v súčasnosti s prekvapením zistilo, že okrem ich vyššie opísaných známych účinkov sú ibuprofen, flurbiprofen alebo/a jedna alebo niekoľko ich farmaceutický prijateľných solí použiteľné ako činidlo alebo činidlá zmierňujúce svrbenie pri lokálnom ošetrení a zmierňovaní symptómov svrbenia. Ak bolo svrbenie vyvolané ožiarením UV-B-žiarením, činidlo alebo činidlá zmierňujúce svrbenie zahrňujú s výhodou inú látku, ako iba ibuprofen (napríklad flurbiprofen alebo flurbiprofen a ibuprofen spoločne).
Vynález sa týka použitia ibuprofenu, flurbiprofenu alebo/a jednej alebo niekoľkých ich farmaceutický prijateľných solí na lokálne ošetrenie svrbenia u živočíchov, s výhodou u ľudí. V postupe podľa vynálezu sa ibuprofen, flurbiprofen alebo/a jedna alebo niekoľko ich farmaceutický prijateľných solí podá lokálne živočíchom, výhodne ľuďom, trpiacim svrbením, pričom sa ibuprofen, flurbiprofen alebo/a ich farmaceutický prijateľná soľ alebo soli aplikujú na postihnutú oblasť, aby sa dosiahlo zmiernenie svrbenia ako odpoveď, a sú prítomné v množstve účinnom na zmierňovanie svrbenia. Ak bolo svrbenie vyvolané ožiarením UV-B-žiarením, činidlo alebo činidlá zmierňujúce svrbenie zahrňujú s výhodou inú látku ako len ibuprofen.
Ako ibuprofen, tak aj flurbiprofen obsahujú jedno chirálne centrum na nesymetricky substituovanom atóme uhlíka, a teda oba existujú v enantiomérnych formách. Racemický ibuprofen je tvorený zmesou (+)-2-(4-izobutylfenyl)propionovej kyseliny a (-)-2-(4-izobutylfenyl)propionovej kyseliny v pomere 50 : 50. Termín ibuprofen, ako sa tu používa, zahrňuje racemickú zmes, S(+)- a R(-)- enantioméry jednotlivo a ľubovoľnú zmes dostatočnú na vyvolanie zmiernenia svrbenia ako odpovedi.
Podobne racemický flurbiprofen je tvorený zmesou (+)-2-(2fluor-4-bifenylyl)propionovej kyseliny a (-)-2-(2-fluor4-bifenylyl)propionovej kyseliny v pomere 50 : 50. Taktiež je jasné, že termín flurbiprofen, ako sa tu používa, zahrňuje racemickú zmes, ( + )- a (-)- enantioméry jednotlivo a ich lubovolnú zmes dostatočnú na vyvolanie zmiernenia svrbenia ako odpovede .
Ibuprofen alebo/a flurbiprofen môžu vytvárať soli s organickými alebo anorganickými bázami. Termíny soľ alebo/a soli ibuprofenu alebo/a flurbiprofenu, ako sa tu používajú, zahrňujú všetky také soli týchto zlúčenín, ktoré sú farmaceutický prijateľné (t.j. netoxické v terapeuticky účinných dávkach) a sú prítomné v množstvách dostatočných na vyvolanie zmiernenia svrbenia ako odpovedi. Medzi zvlášť vhodné soli ibuprofenu alebo/a flurbiprofenu patria soli s alkalickými kovmi (napríklad sodné alebo/a draselné soli), soli s kovmi alkalických zemín (napríklad horečnaté alebo/a vápenaté soli), soli s hliníkom, amónne soli, soli s vhodnými organickými bázami (napríklad soli s alkylamínmi alebo/a N-metyl-D-glutamínom) a soli s aminokyselinami (napríklad soli s arginínom alebo/a lyzínom).
Výhodnou soľou ibuprofenu je nátrium-ibuprofen, ešte výhodnejšie S(-)-nátrium-ibuprofen. Samozrejme je jasné, že tieto soli môžu taktiež existovať vo forme racemátov, jednotlivých enantiomérov alebo/a ich zmesí a termíny soľ alebo/a soli ibuprofenu alebo/a flurbiprofenu, ako sa tu používajú, zahrňujú racemáty, jednotlivé enantioméry a ľubovoľné ich zmesi, všetkých farmaceutický prijateľných solí ibuprofenu alebo/a flurbiprofenu, prítomných v množstve dostatočnom na vyvolanie zmiernenia svrbenia ako odpovede.
Je potrebné vziať do úvahy, že takéto soli, pokiaľ sú farmaceutický prijateľné, možno použiť v terapii namiesto ibuprofenu alebo/a flurbiprofenu. Takéto soli sa pripravia z ibuprofenu alebo/a flurbiprofenu bežným spôsobom, reakciou s vhodnými bázami. Ibuprofen, flurbiprofen alebo/a ich soľ alebo soli sa môžu vyskytovať vo viacerých, ako len v jednej kryštalickej forme a odkazy na tieto zlúčeniny tu zahrňujú akúkoľvek kryštalickú formu a ich zmesy, dostatočné na vyvolanie zmiernenia svrbenia ako odpovedi. Ibuprofen, flurbiprofen alebo/a ich sol alebo soli sa môžu vyskytovať taktiež vo forme solvátov, napríklad hydrátov a odkazy na tieto zlúčeniny tu zahrňujú akýkoľvek solvát a ich zmesi, prítomné v množstve dostatočnom na vyvolanie zmiernenia svrbenia ako odpovedi.
Účinnosť ibuprofenu, flurbiprofenu alebo/a ich farmaceutický prijateľných solí pri zmierňovaní svrbenia bola demonštrovaná pomocou testov na zvieratách, vrátane ľudí, ako sú (tieto testy) opísané ďalej v príkladoch. Ako ibuprofen, tak aj flurbiprofen alebo/a jedna alebo niekoľko ich farmaceutický prijateľných solí, sú teda vhodné na ošetrenie svrbenia u živočíchov, výhodne u ľudí. Ak bolo svrbenie vyvolané ožiarením UV-B-žiarením, činidlo alebo činidlá zmierňujúce svrbenie zahrňujú inú látku, ako len ibuprofen. Ibuprofen, flurbiprofen alebo/a ich farmaceutický prijateľná soľ alebo soli sa podávajú lokálne, výhodnejšie na svrbivú kožu živočícha, najvýhodnejšie na svrbivú kožu človeka.
Aj keď presné množstvo ibuprofenu, flurbiprofenu alebo/a ich farmaceutický prijateľnej soli alebo solí podávané lokálne na ošetrenie svrbenia, ako je tu uvedené, bude závisieť na rade faktorov, napríklad závažnosti stavu, ošetrovanom živočíchovi a veku a predchádzajúcich lekárskych zákrokoch u pacienta a bude závisieť na správnej rozvahe ošetrujúceho veterinára, lekára alebo/a farmaceuta, môže sa vhodná denná dávka ibuprofenu, flurbiprofenu alebo/a ich farmaceutický prijateľnej soli alebo solí na podanie živočíchom, najmä ľuďom, na ošetrenie svrbenia, pohybovať obyčajne od približne 1 mg do približne 10000 mg, častejšie od približne 5 mg do približne 5000 mg, najčastejšie od približne 10 mg do približne 1000 mg, podávaná ako jediná dávka alebo v rozdelených dávkach jeden alebo niekoľkokrát počas dňa.
Ako je odborníkovi známe, svrbivé symptómy sa môžu vysky10 tovať na normálnej a abnormálnej koži a môžu byť spôsobené radom metabolických dráh (viď. R. Winkelmann, Medical Clinics of North America, zväzok 66, č. 5, sept. 1982). Niektoré svrbenia môžu vznikať jedným alebo obidvoma z nasledujúcich neprostaglandínových mechanizmov, konkrétne cez produkciu histamínu a serotonínu. Medzi príklady príčin svrbenia patrí jedna alebo niekoľko z nasledujúcich príčin:
vyvolanie UV-žiarením (napríklad spálenie slnkom), vonkajšie podnety iné ako UV-žiarenie (napríklad styk s vláknami (ako je vlna alebo/a syntetické vlákna), styk s vodou (akvagénne svrbenie) alebo/a cholinergné svrbenie (súvisiace s teplom alebo/a cvičením)), enterálny alebo parenterálny styk s materiálmi produkujúcimi histamín (napríklad potraviny alebo/a rastliny), podanie liečiv (napríklad opiátov, barbiturátov alebo/a salicylamilidov), toxické produkty (napríklad žlčové soli alebo/a močovina) uvoľňované kvôli zlyhaniu telesných orgánov (napríklad zlyhanie obličiek alebo/a pečene), choroby sprevádzané svrbením (napríklad lepra), stimulácia nervových zakončení, vlákien alebo/a receptorov v koži (alebo iné zmeny v týchto nervových zakončeniach, vláknach alebo receptoroch v koži), psychogénne príčiny, a xeróza (abnormálna suchosť) kože u starších pacientov.
Svrbenie možno rozdeliť na nasledujúce stavy (viď. Winkelmann 1982) :
Fyziologické svrbenie je krátkodobá kožná odpoveď na bežnú stimuláciu z prostredia a bežnú telesnú stimuláciu, ktorá môže alebo nemusí vyvolať škrabanie, a je potrebné odlišovať ho od šteklenia, za ktoré sa považuje dotyk spojený s pohybom plus emocionálna odpoveď.
Patologické svrbenie je intenzívne kožné nepohodlie vyskytujúce sa pri patologickej zmene na koži alebo tele, ktoré obyčajne vyvoláva intenzívne škrabanie alebo inú snahu o úľavu.
Spontánne svrbenie je svrbenie nesúvisiace s patologickou zmenou v koži alebo kožných nervoch a je vyvolané toxickou alebo metabolickou zmenou v tele. Môže ísť o fyziologické alebo patologické svrbenie.
Fokálnym svrbením je miestne patologické svrbenie vyvolané zmenou kožného nervu alebo iného tkaniva.
Rozptýlené svrbenie je svrbenie na mnohých vzdialených miestach a môže sa na koži vyskytovať po svrbivom podráždení len na jednom mieste na koži.
Vztiahnuté svrbenie je novší názov pre rozptýlené svrbenie, ale časť v tom istom dermatóme.
Premenené svrbenie je stav, ktorý opísal v roku 1964 Winkelmann, a znamená zmenu bežnej zmyslovej skúsenosti na svrbenie, ako zmenu dotyku alebo šteklenia na svrbenie v atopickej koži normálneho vzhľadu.
Svrbivá koža je oblasť svrbenia okolo primárnej primárneho zápalu kože. prípade hyperalgezívnej stimulovaného k bolesti.
hyperresponzivity na stimuláciu zóny stimulácie svrbenia alebo Jedná sa o analogický jav, ako v zóny okolo miesta na koži
Centrálne nervové svrbenie je svrbenie stimulované alebo/a udržované centrálnym nervovým systémom. Kožné zmeny nie sú primárne.
Okrem toho, svrbenie je jedným z hlavných symptómov radu chorôb alebo porúch. Medzi ne môže patriť ktorýkoľvek z nižšie opísaných stavov:
Dermatitída, alebo ekzém, je povrchový zápal kože a ja charakterizovaný pľuzgierikmi (pokiaľ je akútny), červeným zafarbením, edémom, mokvaním, chrastavitosťou, šupinatosťou a obyčajne svrbením.
Kontaktná dermatitída je akútny alebo chronický zápal kože, ktorý je často ostro ohraničený. Vyvolávaný je kontaktom medzi kožou a určitým materiálom alebo stimulom, na ktorý je koža citlivá, napríklad ako sú opísané vyššie.
Atopická dermatitída je chronický, svrbivý, povrchový zápal kože obyčajne sa vyskytujúci u jedincov s osobnou rodinnou anamnézou alergických chorôb (napríklad senná nádcha, astma) vďaka zdedenej vlastnosti hypersenzitivity. Taktiež je známa ako infantilný ekzém, pretože často začína u kojencov vo veku približne 3 až 4 mesiacov.
Seboroická dermatitída je zápalová choroba spojená so šupinatosťou kože na temene hlavy, lícach a výnimočne ďalších častiach tela, ktorá spôsobuje rôzne intenzívne svrbenie.
Numulárna dermatitída je chronická dermatitída charakterizovaná zapálenými, pľuzgierikovitými, drsnými, šupinatými a obyčajne svrbivými léziami v tvare mincí.
Pomfolyx je chronický stav charakterizovaný hlbokými svrbivými pľuzgirmi na dlaniach, stranách prstov a chodidlách nôh. Ak sa vyskytuje na prstoch a rukách, je známy ako cheiropomfolyx. Na prstoch nôh je známy ako pedopomfolyx.
Celková exfoliatívna dermatitída je ťažký, na veľkej ploche rozšírený, erytém a šupinatosť kože. Svrbenie môže byť závažné alebo môže chýbať.
Lokalizovaná škrabacia dermatitída je chronický, povrchový, svrbívý zápal kože.
Impetigo je povrchová, vezikulopustulózna kožná infekcia vyskytujúca sa najmä u detí. Obyčajne ju spôsobuje Staphylococcus aureus. Svrbenie je bežné a škrabaním sa môže infekcia rozširovať, pretože výtok z pľuzgierov je infekčný.
Ektyma je vredovítá forma impetiga.
Svrab je prenosná parazitická infekcia kože spôsobená roztočom Sarcoptes scabies. Tento stav je charakterizovaný povrchovými chodbičkami, intenzívnym svrbením a sekundárnou infekciou kože. Intenzívne svrbenie u tohto stavu mu dalo meno svrab”.
Zavšivenie je napadnutie všami.
Žihľavka má za následok miestne edémy kože a erytém kože. Bežnou príčinou žihľavky, ktorá sa všeobecne považuje za alergickú reakciu postihnutého na určitú látku na ktorú je hypersenzitívny, je alergia na potravinu. Svrbenie je obyčajne prvým symptómom, vyskytujúcim sa krátko po vystavení pôsobeniu látky, ktorá tento stav spôsobuje.
Lišaj jednoduchý a lišaj plochý sú vracajúce sa, svrbivé, zapaľujúce sa vyrážky charakterizované malými, oddelenými, hranatými pupencami, ktoré sa spájajú do drsných šupinatých škvŕn, s následným zhrubnutím a stvrdnutím kože.
Miliaria (potničky) je akútna, zapaľujúca sa, svrbívá vyrážka spôsobená zadržaným extravazatovaným potom, ktorá postihuje často ľudí cestujúcich do trópov. Podobný stav sa môže vyskytovať u niektorých ľudí, keď im je v posteli teplo, alebo na začiatku jari alebo jesene, kedy prebiehajú zmeny vo veľkosti krvných ciev v koži.
Dermatitis herpetiformis je chronická vyrážka charakterizovaná zhlukmi intenzívne svrbivých pľuzgierov, pupencov a lézií podobných žihľavke.
Veľmi nepríjemná forma svrbenia, známa ako pruritus ani (svrbenie konečníka), sa môže vyskytovať na konečníku. Často je spôsobená mrľami. Rovnako ťažká forma svrbenia, známa ako pruritus vulvae (svrbenie pyskov), sa môže vyskytovať v okolí pošvy a môže byť spojená s nadmerným výtokom z pošvy.
Starší ľudia často trpia na svrbenie, pretože sa ich koža stáva tenšou a nepružnou. Obyčajne sa to pozoruje ako svrbenie za studeného počasia na nohách starých ľudí, keď sa ich koža stáva suchšou v chladnejšom počasí. Svrbenie u starších ľudí môže byť spôsobené primárnou kožnou chorobou, systémovou chorobou alebo môže mať viacfaktorové alebo idiopatické príčiny. Má sa za to, že najčastejšou príčinou svrbenia u starších pacientov je xeróza (suchosť kože).
Medzi ďalšie viac systémové choroby, ktoré môžu spôsobiť vznik svrbenia, patrí obštruktívna žlčová choroba, urémia, lymfóm, leukémia, polycythemia rubra vera a diabetes mellitus. Žltačku a glomerulonefritídu môže, v miernejšom rozsahu, taktiež sprevádzať svrbenie.
Medzi živočíchy, ktoré možno ošetrovať spôsobmi podľa vynálezu alebo/a prostriedkami podľa vynálezu (ako sú opísané ďalej) patria ľudia ako aj iné živočíchy okrem ľudí, a termín živočích, ako sa tu používa, zahrňuje ľudské bytosti. Medzi iné živočíchy ako ľudia, ktoré možno takto ošetrovať, patria bežne sa vyskytujúce domáce zvieratá (napríklad mačky, psy, králiky alebo/a morčatá), komerčne využívané živočíchy (napríklad hospodárske zvieratá (ako sú prasce, kravy alebo/a ovce) alebo/a zvieratá využívané na prácu (ako sú kone) alebo/a živočíchy chované v ZOO alebo v prírodných parkoch (napríklad zebry, levy alebo/a slony).
Vynález sa neobmedzuje na živočíchy uvedené vyššie a mož15 no ho v princípe použiť na ošetrenie lubovolných živočíchov, vrátane iných živočíchov ako cicavcov (napríklad hadov alebo vtákov). Vodné živočíchy (napríklad ryby alebo/a vodné cicavce) možno taktiež ošetrovať formuláciou na miestnu aplikáciu podľa vynálezu, ktorá je utesnená proti prenikaniu vody alebo rezistentná voči pôsobeniu vody. Taktiež je možné ošetrovať divoké zvieratá v ich prírodnom prostredí s použitím spôsobov a prostriedkov podľa vynálezu ako súčasť všeobecnej riadiacej stratégie, napríklad v rezerváciách a národných parkoch.
Spôsoby alebo/a prostriedky podľa vynálezu môžu byť vhodné najmä na prevenciu škrabania svrbivej kože u živočíchov iných ako je človek. Škrabanie môže byť terapeuticky nežiadúce, pretože môže spôsobiť poškodenie alebo sťažovať niektorú súvisiacu chorobu alebo/a môže byť kozmeticky nežiadúce, pretože môže poškodiť kožu. Inhibícia škrabania môže byť dôležitá najmä (buď ako spôsob terapie alebo ako neterapeutické kozmetické ošetrenie) u živočíchov s vysokou kultúrnou alebo/a ekonomickou hodnotou (napríklad u ohrozených druhov chovaných v zajatí na možné znovuvysadenie do prírody (ako sú pandy), u veľmi drahých živočíchov (ako sú závodné kone) alebo/a u živočíchov chovaných kvôli ich kožkám na výrobu koží alebo kožušín (ako je norka).
Výhodne je živočíchom ošetrovaným spôsobmi podľa vynálezu alebo prostriedkami podľa vynálezu cicavec, výhodnejšie človek.
V ďalšom uskutočnení vynález opisuje tiež farmaceutický prostriedok obsahujúci ibuprofen, flurbiprofen alebo/a jednu alebo niekoľko ich farmaceutický prijateľných solí ako činidlo alebo činidlá zmierňujúce svrbenie, prostriedok vykazujúci účinnosť pri zmierňovaní svrbenia. Výhodne sú ibuprofen, flurbiprofen alebo/a ich farmaceutický prijateľná soľ alebo soli jediným činidlom zmierňujúcim svrbenie alebo jedinými činidlami zmierňujúcimi svrbenie. Prostriedok je vo forme vhodnej na lokálnu aplikáciu, výhodne vo forme vhodnej na aplikáciu na svrbivú kožu živočícha, výhodne človeka.
V ďalšom uskutočnení vynález taktiež opisuje použitie ibuprofenu, flurbiprofenu alebo/a jednej alebo niekoľkých ich farmaceutický prijateľných solí na prípravu liečiva na lokálnu aplikáciu na ošetrenie svrbenia.
Vynález ďalej opisuje spôsob ošetrenia svrbenia u živočíchov, vrátane ľudí, s použitím tu opísaných prostriedkov. Pokiaľ je jediným činidlom zmierňujúcim svrbenie ibuprofen, svrbenie bolo ošetrované týmto spôsobom, výhodne vyvolané inak ako ožiarením UV-B-žiarením.
Ako je vyššie uvedené, svrbenie vzniká často ako symptóm vyvolávaný nejakou základnou chorobou. Použitie liečiva na lokálnu aplikáciu podľa vynálezu môže zmierňovať svrbivé symptómy s terapeutickým účinkom alebo bez terapeutického účinku na ľubovoľnú základnú chorobu.
Svrbenie môže vyvolávať škrabanie kože. Škrabanie je často terapeuticky nežiadúce, pretože môže zhoršovať svrbenie alebo/a akúkoľvek základnú chorobu, môže byť však taktiež kozmeticky nežiadúce, napríklad preto, že môže vyvolávať alebo zhoršovať nevzhľadné poškodenie kože. Zmiernenie svrbenia, dostatočné na obmedzenie alebo/a odstránenie potreby škrabania sa, môže vyvolať kozmeticky žiadúci účinok nezávisle na akomkoľvek liečebnom alebo/a inom terapeutickom účinku na svrbenie alebo/a akejkoľvek základnej chorobe. Napríklad v prípade, že stupeň škrabania nutný na vyvolanie nežiadúceho terapeutického účinku je podstatne vyšší ako stupeň nutný na vyvolanie kozmeticky nežiadúceho účinku, nemusí mať ošetrenie na obmedzenie potreby škrabania sa nutne súčasný terapeutický účinok. Lokálna aplikácia prostriedku podľa vynálezu na obmedzenie alebo/a odstránenie svrbenia (a teda potreby škrabania sa) môže mať teda využitie ako neterapeutický spôsob kozmetického ošetrenia.
Vynález teda ďalej opisuje neterapeutický spôsob kozmetického ošetrenia na obmedzenie potreby škrabania pokožky vyvolanej svrbením u živočíchov, vrátane ľudí, ktorý zahrňuje lokálnu aplikáciu prostriedku obsahujúceho ibuprofén, flurbiprofen alebo/a jednu alebo niekoľko ich farmaceutický prijateľných solí na živočícha. Kozmetické ošetrenie podľa vynálezu pôsobí tak, že znižuje stupeň škrabania sa u živočícha v miere dostatočnej na vyvolanie zodpovedajúceho zníženia alebo/a odstránenia kozmeticky nežiadúcich účinkov spôsobených týmto škrabaním. Medzi prostriedky vhodné k použitiu na takéto lokálne ošetrenie môžu patriť prostriedky známe odborníkom v oblasti kozmetických formulácií alebo/a farmaceutické prostriedky, ako sú tu opísané.
Spôsob terapie, ošetrenia (vrátane kozmetického ošetrenia), použitia alebo/a prostriedky tu opísané možno aplikovať v kombinácii s akoukoľvek inou kompatibilnou terapiou, ošetrením (vrátane kozmetického ošetrenia), alebo/a prostriedkom taktiež na ošetrenie (vrátane kozmetického ošetrenia) svrbenia alebo/a ošetrením akéhokoľvek iného stavu (napríklad ľubovoľného stavu, ktorý môže byť základnou príčinou svrbivých symptómov) .
Množstvo ibuprofénu, flurbiprofénu alebo/a ich farmaceutický prijateľnej soli alebo solí vo formulácii na lokálnu aplikáciu by malo byť také, aby sa za čas, po ktorý bude formulácia na lokálnu aplikáciu na koži, dodalo množstvo tejto zlúčeniny alebo týchto zlúčenín, ktoré je účinné pri zmierňovaní svrbenia. Formulácia by mala zostať na koži aspoň taký čas, ktorý je nutný na vyvolanie účinného zmiernenia svrbenia ako odpovedi v oblasti ošetrenej kože. Pri akejkoľvek formulácii podľa vynálezu závisí oneskorenie pred nástupom akéhokoľvek zmiernenia svrbenia na rade faktorov, vrátane povahy svrbenia, oblasti a type ošetrovanej kože a druhu a veku pacienta, ako aj na povahe formulácie. Typicky, v prípade pacienta, ktorým je dospelý nástupom zmiernenia svrbenia človek, môže oneskorenie pred trvať približne od niekoľkých sekúnd do približne 1 hodiny alebo viac, častejšie od približne jednej do dvadsiatich minút.
Prostriedky na lokálnu aplikáciu podľa vynálezu obsahujú výhodne ibuprofen, flurbiprofen alebo/a jednu alebo niekoľko ich farmaceutický prijateľných solí v množstve od približne 1 % do približne 25 % hmôt., výhodnejšie od približne 2 % do približne 15 % hmôt. a najvýhodnejšie od približne 2,5 % do približne 10 % hmôt. prostriedku.
Formulácie používané v spôsoboch podľa vynálezu, alebo ako prostriedky podľa vynálezu, môžu vyvolávať lokálny alebo/a systémový terapeutický alebo/a kozmetický účinok, a možno ich podávať profylaktický, napríklad na prevenciu vzniku svrbenia alebo/a na prevenciu potreby škrabania kože. Takéto formulácie alebo prostriedky možno pripraviť odborníkovi známym spôsobom na dosiahnutie riadeného uvolňovania, napríklad rýchleho uvolňovania alebo zabrzdeného uvolňovania ibuprofenu, flurbiprofenu alebo/a ich farmaceutický prijateľnej soli alebo solí.
Je pochopiteľné, že vo formuláciách na lokálnu aplikáciu podľa vynálezu opísaných ďalej, možno ibuprofen alebo/a flurbiprofen nahradiť alebo doplniť akoukoľvek farmaceutický prijateľnou soľou alebo soľami ibuprofenu alebo/a flurbiprofenu, ktoré sú kompatibilné so zložkami použitými vo formulácii.
Vhodné prostriedky na lokálnu aplikáciu podľa vynálezu alebo formulácie na topickú aplikáciu na použitie v spôsoboch podľa vynálezu môžu obsahovať matricu, v ktorej je dispergovaný ibuprofen alebo/a flurbiprofen, takže táto zlúčenina alebo tieto zlúčeniny sú udržované v styku s kožou na transdermálne podávanie tejto zlúčeniny alebo zlúčenín. Medzi vhodné matrice na lokálnu aplikáciu môžu patriť zariadenia na lokálne podávanie, ako sú kataplazmy, zábaly, náplaste alebo napustené obväzy.
Prostriedok vhodný na transdermálne podávanie možno pripraviť zmiešaním ibuprofenu alebo/a flurbiprofenu s nosičom na lokálnu aplikáciu (ako je napríklad minerálny olej, petrolatum, ľahký kvapalný parafín alebo/a vosk (ako je parafinický vosk alebo/a včelí vosk) spolu s výkonnou látkou urýchľujúcou transdermálny prestup, ako je dimetylsulfoxid alebo/a propylénglykol. Alternatívne možno ibuprofen alebo/a flurbiprofen zmiešať alebo/a dispergovať vo farmaceutický prijateľnej pene, paste, masti, lotione, kréme, emulzii alebo/a gélovom základe alebo/a aplikovať vo forme sprayu. Vhodný krém možno pripraviť zapracovaním ibuprofenu alebo/a flurbiprofenu do petroláta alebo/a ľahkého kvapalného parafínu, dispergovaného vo vodnom prostredí s použitím povrchovo aktívneho činidla. Vhodnú masť možno pripraviť zmiešaním ibuprofenu alebo/a flurbiprofenu s minerálnym olejom, petrolátom alebo/a voskom (napríklad paraf inickým voskom alebo/a včelím voskom). Vhodný gél možno pripraviť zmiešaním ibuprofenu alebo/a flurbiprofenu s nosičom na lokálnu aplikáciu obsahujúcim gélujúce činidlo (napríklad zalkalizovaný Carbomer BP) v prítomnosti vody.
Prostriedky podľa vynálezu obsahujú výhodne farmaceutický prijateľné riedidlo alebo nosič, výhodnejšie vodné rozpúšťadlo, najvýhodnejšie vyčistenú vodu.
Prostriedky podľa vynálezu obsahujú výhodne taktiež zahusťovacie činidlo v množstve od približne 0,1 % do približne 10 % hmôt., výhodnejšie od približne 0,2 % do približne 5 % hmôt., najvýhodnejšie od približne 0,5 % do približne 3 % hmôt. prostriedku. Medzi zahusťovacie činidlá môže patriť hydroxyetylcelulóza alebo/a karboxyvinylový zosieťovaný polymér (napríklad polymér komerčne dostupný od firmy B. F. Goodrich Limited pod obchodným názvom Carbopol 980 NF).
Prostriedky podľa vynálezu ďalej výhodne obsahujú činidlo upravujúce pH. Výhodne je činidlo upravujúce pH prítomné v množstve, ktoré je dostatočné na aktiváciu zahusťujúceho činidla, pokiaľ je prítomné, a ktoré udržuje pH prostriedku vo farmaceutický a kozmeticky prijateľnom rozmedzí, ktoré nepoškodí kožu. Výhodnejšie má pH prostriedku hodnotu od približne 5,0 do približne 9,0. Vzhľadom k tomu, čo bolo uvedené vyššie, je činidlo upravujúce pH výhodne prítomné v množstve od stopového množstva do približne 15 % hmôt., výhodnejšie od približne 0,01 % do približne 12 % hmôt., najvýhodnejšie od približne
0,1 % do približne 10 % hmôt. prostriedku. Medzi činidlá upravujúce pH môže patriť nátrium-citrát, hydroxid sodný, hydroxid draselný alebo/a N,N,N',N'-tetrakis(2-hydroxypropyl)-etyléndiamín (komerčne dostupný pod obchodným názvom Quadrol).
Prostriedky podlá vynálezu môžu ďalej obsahovať konzervačné činidlo. Konzervačné činidlo je výhodne prítomné v množstve od stopového množstva do približne 5 % hmôt., výhodnejšie od približne 0,1 % do približne 3 % hmôt., najvýhodnejšie od približne 0,5 % do približne 2 % hmôt. prostriedku. Medzi konzervačné činidlá môže patriť bronopol, nátrium-dehydroacetát, polyhexametylénbiguanid-hydrochlorid, izotiazolon-diazolidinylmočovina alebo/a 2-fenoxyetanol (komerčne dostupný pod obchodným názvom Phenoxetol Nipa).
Prostriedky podľa vynálezu môžu ďalej obsahovať zvlhčovadlo na zlepšenie hmatového vnemu pri aplikácii prostriedku na kožu. Výhodne je zvlhčovadlo prítomné v množstve od približne 1 % do približne 30 % hmôt., výhodnejšie od približne 5 % do približne 20 % hmôt., najvýhodnejšie od približne 7 % do približne 15 % hmôt. prostriedku. Medzi zvlhčovadlá môže patriť glykol, ktorý je tu definovaný ako jedna alebo niekolko organických zlúčenín, z ktorých každá má aspoň dve hydroxylové skupiny výhodne na susediacich atómoch. Výhodnejšie môže patriť medzi glykoly polyetylénglykol, glycerín alebo/a akákoľvek ich zmes.
Pokiaľ je prostriedkom podľa vynálezu gél, týmto gélom môže byť číry gél obsahujúci číridlo, výhodne denaturovaný alkohol, výhodnejšie denaturovaný etanol. Výhodne je číridlo prítomné v množstve od približne 5 % do približne 60 % hmôt. prostriedku.
Pokiaľ je prostriedkom podľa vynálezu emulzia, takouto emulziou môže byť buď emulzia typu olej vo vode, alebo emulzia typu voda v oleji.
Olejová fáza emulzie, ktorá môže tvoriť prostriedok podľa vynálezu, môže obsahovať jednu alebo niekoľko z nasledujúcich zložiek alebo/a akúkoľvek ich zmes:
uhľovodíkové oleje (napríklad parafín alebo/a minerálne oleje) , vosky (napríklad včelí vosk alebo/a parafinický vosk), prírodné oleje (napríklad slnečnicový olej, olej z marhuľových jadier, bambucký tuk alebo/a jojobový olej), silikónové oleje (napríklad dimetikon, cyklometikon alebo/a cetyldimetikon), estery mastných kyselín (napríklad izopropyl-palmitát alebo/a izopropyl-myristát), a mastné alkoholy (napríklad cetylalkohol alebo/a stearylalkohol).
Vo výhodnej emulzii typu olej vo vode, ktorá môže tvoriť prostriedok podľa vynálezu, olejová fáza tvorí od približne 5 % do približne 30 % hmôt., výhodnejšie od približne 10 % do približne 20 % hmôt. prostriedku.
Emulgátory, ktoré možno použiť v prostriedku podľa vynálezu, môžu byť ľubovoľné emulgátory známe v odbore na použitie v emulziách typu voda v oleji alebo olej vo vode. Také prostriedky podľa vynálezu, ktoré sú emulziami, možno pripraviť s použitím emulgátora alebo/a zmesi emulgátorov vybraných zo skupiny zahrňujúcej známe emulgátory prijateľné na použitie v prostriedkoch na lokálnu aplikáciu, ktoré môžu obsahovať jednu alebo niekoľko z nasledujúcich zložiek alebo/a ľubovoľnú ich zmes:
seskvioleáty (napríklad sorbitan-seskvioleát (ako je látka komerčne dostupná od firmy ICI pod obchodným názvom Arlacel 83)), etoxylované estery derivátov prírodných olejov (napríklad polyetoxylované estery hydrogenovaného ricínového oleja (ako je látka komerčne dostupná od firmy ICI pod obchodným názvom Arlacel 989)), silikónové emulgátory (napríklad silikón-polyoly (ako sú látky komerčne dostupné od firmy Th. Goldschmidt AG pod obchodným názvom ABIL WS05 a od firmy Dow Corning pod obchodným označením Silicone Fluid 3225C)), mydlá na báze mastných kyselín (napríklad stearát draselný), etoxylované mastné alkoholy (napríklad látky komerčne dostupné od firmy ICI pod obchodným názvom Br i j a od firmy Croda pod obchodným názvom Cithrol GMS A/S), estery sorbitanu (napríklad látky komerčne dostupné od firmy Croda pod obchodným názvom Crill), etoxylované estery sorbitanu (napríklad látky komerčne dostupné od firmy ICI pod obchodným názvom Tween), etoxylované estery mastných kyselín (napríklad etoxylované stearáty (napríklad látka komerčne dostupná od firmy ICI pod obchodným názvom Myrj)), etoxylované mono-, di- alebo/a triglyceridy (napríklad látky komerčne dostupné od firmy Alfa Chemicals pod obchodným názvom Labrafil), a etoxylované mastné kyseliny (napríklad látky komerčne dostupné od firmy Alfa Chemicals pod obchodným názvom Tefose).
Množstvo emulgátora poprípade prítomného v emulzii typu voda v oleji, ktorá môže tvoriť prostriedok podľa vynálezu, je výhodne v rozmedzí od približne 0,1 % do približne 20 % hmôt. prostriedku.
Množstvo emulgátora poprípade prítomného v emulzii typu olej vo vode, ktorá môže tvorit prostriedok podlá vynálezu, je výhodne v rozmedzí od približne 0,1 % do približne 20 % hmôt. prostriedku.
Pokiaľ je prostriedok podľa vynálezu v inej forme, ako vo forme emulzie, môže byť napriek tomu prítomný (napríklad vo vyššie uvedených množstvách) emulgátor alebo/a surfaktant (napríklad jeden z emulgátorov uvedených vyššie) ako povrchovo aktívne činidlo na podporu väčšej terapeutickej účinnosti prostriedku na lokálnu aplikáciu.
Prostriedky podľa vynálezu môžu ďalej obsahovať jednu alebo niekoľko ďalších zložiek alebo/a ľubovolnú ich zmes, ktoré sú odborníkovi dobre známe a možno ich vybrať zo súboru zahrňujúceho nasledujúce zložky:
stabilizátory emulzie (napríklad stearylalkoholy alebo/a cetylalkoholy) alebo/a soli stabilizujúce emulziu (napríklad chlorid sodný, citrát sodný alebo/a síran horečnatý), výhodne v množstve od približne 0,1 % do približne 5 % hmôt. prostriedku, komplexotvoraé činidlá (napríklad tetranátrium-etyléndiamín-tetraacetát-dihydráty (ako je látka komerčne dostupná od firmy Rhône Poulenc pod obchodným názvom Seguestene NA4)), výhodne v množstve od stopového množstva do približne 1 % hmôt. prostriedku, antioxidanty (napríklad DLa-tokoferolacetát alebo/a butylovaný hydroxytoluén), výhodne v množstve od približne stopového množstva do približne 1 % hmôt. prostriedku, zmäkčovadlá (napríklad minerálny olej, polymetylsiloxan, olej zo sladkých mandlí, vazelína, izopropy1-myristát alebo/a triglyceridy mastných kyselín (ako je triglycerid kyseliny laurovej, triglycerid kyseliny kaprinovej/kyseliny kaprylovej, alebo/a zmesné triglyceridy (napríklad látka komerčne dostupná od firmy Huls UK Ltd pod obchodným názvom Miglyol 810))), výhodne v množstve od približne 0,1 % do približne 30 % hmôt. prostriedku, zvlhčovače (napríklad D-pantenol), výhodne v množstve od stopového množstva do približne 1 % hmôt. prostriedku, činidlá tvoriace film na podporu rozprestrenia na povrchu kože (napríklad alkylovaný polyvinylpyrolidón), výhodne v množstve od stopového množstva do približne 1% hmôt. prostriedku, a voňavé látky alebo/a farbivá.
Vynález ďalej ilustrujú nasledujúce príklady, ktorými sa však rozsah vynálezu v žiadnom smere neobmedzuje. Všetky percentuálne údaje v príkladoch sú uvádzané ako hmotnosť zložky vztiahnutá k celkovej hmotnosti prostriedku. V príkladoch 2-fenoxyetanol, ktorý je konzervačným činidlom, je komerčne dostupný pod obchodným názvom Phenoxetol Nipa, karboxyvinylovaný zosieťovaný polymér, ktorý je zahusťovacím činidlom, je komerčne dostupný od firmy B. F. Goodrich Limited pod obchodným názvom Carbopol 980 NF, N,N,N',N'-tetrakis-(2-hydroxypropyl)etyléndiamín, ktorý je bázickým činidlom upravujúcim pH, je komerčne dostupný pod obchodným názvom Quadrol, a etoxylovaný mastný alkohol, ktorý je povrchovo aktívnym činidlom, je komerčne dostupný od firmy ICI pod obchodným názvom Brij 92.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1 % hmotnosť/hmotnosť ibuprofen polyetylénglykol 300 BP (zvlhčovadlo)
5,0
10,0
2-fenoxyetanol (Phenoxetol Nipa) karboxyvinylový zosieťovaný polymér
1,0 (Carbopol 980 NF) pelety hydroxidu sodného
0,5 (činidlo upravujúce pH) vyčistená voda (riedidlo)
0,085 do 100
Vyššie uvedené zložky sa navzájom zmiešajú za vzniku matného gélového prostriedku. Gélový prostriedok z príkladu 1 bol aplikovaný na kožu členka ľudského dobrovoľníka, ktorý bol postihnutý svrbením a mal šupinatú kožu, ktorá bola červená a zapálená. O prostriedku sa zistilo, že znižuje pocit svrbenia a v krátkom čase taktiež šupinatosť kože. Tento prekvapivý účinok bol nezávislý na akejkoľvek protizápalovéj, antipyretickej alebo analgetickej odpovedi, ktorú by bolo možné očakávať ako dôsledok aplikácie ibuprofenu.
Morča trpelo na svrbenie do takej miery, že boli z kože odstránené chlpy a na koži sa vytvorila červená škvrna veľkosti mince. Na toto boľavé miesto bola aplikovaná časť gélu pripraveného v príklade 1, a to sa opakovalo denne počas jedného týždňa. V tomto čase červená škvrna zmizla a v postihnutej oblasti začali znova rásť chlpy. Morča sa plynulé zotavovalo bez recidívy.
Príklad 2 % hmotnosť/hmotnosť (S+)ibuprofen karboxyvinylový zosieťovaný polymér (Carbopol) denaturovaný etanol (číridlo) hydroxid sodný (činidlo upravujúce pH)
2—fenoxyetanol (Phenoxetol) vyčistená voda (riedidlo)
2,5
2,0
5,0
1,525
1,0 do 100
Vyššie uvedené zložky sa navzájom zmiešajú za vzniku číreho gélového prostriedku, ktorý pri lokálnej aplikácii, ako je opísaná v príklade 1, vykazuje účinnosť na zmierňovanie svrbenia.
Príklad 3 % hmotnosť/hmotnosť flurbiprofen 2,5 polyetylénglykol (zvlhčovadlo) 10,0
2-fenoxyetanol (Phenoxetol) 1,0 karboxyvinylový zosieťovaný polymér (Carbopol) 0,5 hydroxid sodný (činidlo upravujúce pH) 0,085 vyčistená voda (riedidlo) do 100
Vyššie uvedené zložky sa navzájom zmiešajú za vzniku matného gélového prostriedku, ktorý pri lokálnej aplikácii, ako je opísaná v príklade 1, vykazuje účinnosť na zmierňovanie svrbenia.
Príklad 4 % hmotnosť/hmotnosť flurbiprofen 2,5 karboxyvinylový zosieťovaný polymér (Carbopol) 2,0 denaturovaný etanol (číridlo) 50,0 polyetylénglykol (zvlhčovadlo) 5,0 glycerín (zvlhčovadlo) 5,0 vyčistená voda (riedidlo) do 100
Vyššie uvedené zložky sa navzájom zmiešajú za vzniku číreho gélového prostriedku, ktorý pri lokálnej aplikácii, ako je opísaná v príklade 1, vykazuje účinnosť na zmierňovanie svrbenia.
Príklad 5 % hmotnosť/hmotnosť flurbiprofen 10,0 denaturovaný etanol (číridlo) 40,0 karboxyvinylový zosieťovaný polymér (Carbopol) 2,6 N, N,N',N'-tetrakis(2-hydroxypropy1)etyléndiamín (Quadrol) 9,0 propylénglykol (zvlhčovadlo) 2,0 etoxylovaný mastný alkohol (Brij 92) 2,0 vyčistená voda (riedidlo) do 100
Vyššie uvedené zložky sa navzájom zmiešajú za vzniku číreho gélového prostriedku, ktorý pri lokálnej aplikácii, ako je opísaná v príklade 1, vykazuje účinnosť na zmierňovanie svrbenia.

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Použitie ibuprofenu, flurbiprofenu alebo/a jednej alebo » niekoľkých ich farmaceutický prijateľných solí ako činidla alebo činidiel zmierňujúcich svrbenie na ošetrenie svrbenia u * živočíchov, pri ktorom sa ibuprofen, flurbiprofen alebo/a ich soľ alebo soli aplikujú na živočícha lokálne.
  2. 2. Použitie ibuprofenu, flurbiprofenu alebo/a jednej alebo niekoľkých ich farmaceutický prijateľných solí podľa nároku 1, vyznačené tým, že v prípade, že svrbenie bolo vyvolané UV-B-žiarením, činidlo alebo činidlá zmierňujúce svrbenie zahrňujú inú látku ako len ibuprofen.
  3. 3. Použitie ibuprofenu, flurbiprofenu alebo/a jednej alebo niekoľkých ich farmaceutický prijateľných solí podľa » lubovo Iného z nárokov 1 alebo 2, vyznačené tým, že živočíchom je človek.
    r
  4. 4. Použitie ibuprofenu, flurbiprofenu alebo/a jednej alebo niekoľkých ich farmaceutický prijateľných solí na prípravu liečiva na lokálnu aplikáciu na ošetrenie svrbenia.
  5. 5. Spôsob ošetrenia svrbenia u živočíchov s použitím farmaceutického prostriedku na lokálnu aplikáciu obsahujúceho ibuprofen, flurbiprofen alebo/a jednu alebo niekoľko ich farmaceutický prijateľných solí ako činidla alebo činidiel zmierňujúcich svrbenie, vyznačené tým, že sa tento prostriedok aplikuje lokálne na živočícha.
  6. 6. Spôsob ošetrenia podľa nároku 5, vyznačený tým, že v prípade, že svrbenie bolo vyvolané UV-B-žiarením, činidlo alebo činidlá zmierňujúce svrbenie zahrňujú inú látku ako len Ibuprofen.
  7. 7. Spôsob ošetrenia podľa ľubovolného z nárokov 5 alebo 6, vyznačený tým, že živočíchom je človek.
  8. 8. Neterapeutický spôsob kozmetického ošetrenia na inhibíciu potreby škrabať si kožu vyvolanej svrbením u živočíchov, vyznačený tým, že sa na živočícha lokálne aplikuje farmaceutický prostriedok na lokálnu aplikáciu obsahujúci ibuprofen, flurbiprofen alebo/a jednu alebo niekoľko ich farmaceutický prijateľných solí ako činidla alebo činidiel zmierňujúcich svrbenie.
  9. 9. Spôsob kozmetického ošetrenia podľa nároku 8, v y značený tým, že živočíchom je človek.
  10. 10. Farmaceutický prostriedok na lokálnu aplikáciu,v y značený tým, že obsahuje ibuprofen, flurbiprofen alebo/a jednu alebo niekoľko ich farmaceutický prijateľných solí ako činidla alebo činidiel zmierňujúcich svrbenie, kde prostriedok vykazuje pri lokálnej aplikácii účinnosť na zmierňovanie svrbenia, s tým, že činidlom zmierňujúcim svrbenie je iná látka ako len flurbiprofen alebo len ibuprofen.
SK488-96A 1993-10-20 1994-10-19 Application of ibuprofen and flurbiprofen as anti-pruritic agents and and pharmaceutical compositions for this use SK48896A3 (en)

Applications Claiming Priority (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB939321671A GB9321671D0 (en) 1993-10-20 1993-10-20 Pharmaceutical composition
GB9405024A GB9405024D0 (en) 1994-03-15 1994-03-15 Pharmaceutical composition
GB9405025A GB9405025D0 (en) 1994-03-15 1994-03-15 Pharmaceutical composition
PCT/EP1994/003442 WO1995011017A1 (en) 1993-10-20 1994-10-19 Ibuprofen and flurbiprofen as anti-pruritic agents

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK48896A3 true SK48896A3 (en) 1997-03-05

Family

ID=27266892

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK488-96A SK48896A3 (en) 1993-10-20 1994-10-19 Application of ibuprofen and flurbiprofen as anti-pruritic agents and and pharmaceutical compositions for this use

Country Status (11)

Country Link
EP (1) EP0724438A1 (sk)
JP (1) JPH09504018A (sk)
AU (1) AU690155B2 (sk)
CA (1) CA2174619A1 (sk)
CZ (1) CZ112496A3 (sk)
FI (1) FI961716A (sk)
HU (1) HUT74448A (sk)
NO (1) NO961589L (sk)
PL (1) PL314036A1 (sk)
SK (1) SK48896A3 (sk)
WO (1) WO1995011017A1 (sk)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB9606429D0 (en) * 1996-03-27 1996-06-05 Boots Co Plc Pharmaceutical compositions
DE69728585T2 (de) * 1996-11-25 2004-08-05 Toray Industries, Inc. Mittel gegen Juckreiz
AU2006228869A1 (en) 2005-03-30 2006-10-05 Astion Pharma A/S Oxaprozin or a closely related compound for the treatment of eczema
EP2244703B1 (de) * 2007-12-21 2011-09-28 Horizon Pharma AG Arzneimittel sowie deren herstellung und verwendung bei der behandlung von schmerzhaften neuropathien
KR101884951B1 (ko) * 2009-12-16 2018-08-02 샤선 파마슈티컬스 리미티드 덱시부프로펜 경피흡수형 수성겔 화합물
EP2468270A1 (en) * 2010-12-21 2012-06-27 GALENpharma GmbH (R)-2-(3-fluoro-4-phenylphenyl)propionic acid for use in the treatment of skin diseases
GB2493914A (en) * 2011-08-19 2013-02-27 Univ Jw Goethe Frankfurt Main Flurbiprofen and related compounds for the treatment of skin diseases
CN113262216A (zh) * 2020-02-14 2021-08-17 北京泰德制药股份有限公司 一种用于消除皮表红肿镇痛的外用制剂
WO2024101489A1 (ko) * 2022-11-11 2024-05-16 주식회사 지케이랩 가려움증 치료제에 쓰일 수 있는 프로피온산계 비스테로이드성 약물을 유효성분으로 함유하는 외용 겔 제제의 제조법

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2075837B (en) * 1980-05-14 1984-03-14 Hisamitsu Pharmaceutical Co Topical pharmaceutical gel containing anti-inflammatory analgesic agents
DE3317124A1 (de) * 1983-05-07 1984-11-08 Teroson Gmbh, 6900 Heidelberg Vorrichtung zum auftragen von fluessigkeiten mit unterschiedlicher konsistenz
JPS59222409A (ja) * 1983-06-01 1984-12-14 Nippon Redarii Kk 消炎鎮痛ゲル軟膏剤
JPH0735330B2 (ja) * 1986-03-12 1995-04-19 久光製薬株式会社 外用クリ−ム組成物
JPH01224328A (ja) * 1988-03-01 1989-09-07 Kao Corp 鎮痒剤組成物
US5093133A (en) * 1990-01-24 1992-03-03 Mcneil-Ppc, Inc. Method for percutaneous delivery of ibuprofen using hydroalcoholic gel

Also Published As

Publication number Publication date
AU8058694A (en) 1995-05-08
AU690155B2 (en) 1998-04-23
EP0724438A1 (en) 1996-08-07
JPH09504018A (ja) 1997-04-22
NO961589L (no) 1996-06-17
FI961716A0 (fi) 1996-04-19
HU9601031D0 (en) 1996-06-28
PL314036A1 (en) 1996-08-05
CZ112496A3 (en) 1997-04-16
CA2174619A1 (en) 1995-04-27
FI961716A (fi) 1996-06-03
HUT74448A (en) 1996-12-30
WO1995011017A1 (en) 1995-04-27
NO961589D0 (no) 1996-04-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20060251689A1 (en) Treatment or prevention of pruritus
US4665063A (en) Method of treating acne
JPH0147444B2 (sk)
SK48896A3 (en) Application of ibuprofen and flurbiprofen as anti-pruritic agents and and pharmaceutical compositions for this use
JP2008534527A (ja) そう痒の治療および予防のためのオキサプロジンまたは密接に関連する化合物
CA1177406A (en) Composition for treating pruritis
WO1997035573A2 (en) NSAIDs IN THE TREATMENT OF PRURITUS
ZA200601054B (en) Method and composition for treating burned skin
US11571421B2 (en) GABAA positive allosteric modulator compounds for treatment of itch and/or dermatitis
JP2012236859A (ja) 昆虫による刺傷、または有毒草もしくは有毒植物との皮膚接触により生じた知覚過敏症、知覚障害、疼痛、および掻痒を処置する方法
US5444076A (en) Pharmaceutical preparation for topical application
DeBOER et al. Inability of Short‐duration Treatment with a 5‐Lipoxy‐genase Inhibitor to Reduce Clinical Signs of Canine Atopy
JP7222930B2 (ja) 疼痛治療のためのブロムヘキシン
RU2426540C1 (ru) Противовоспалительное и противоаллергическое лекарственное средство и фармацевтическая композиция на его основе
JP2007308403A (ja) 皮膚外用剤
JPS6127920A (ja) 消炎鎮痛性外用医薬組成物
CN1539410A (zh) 一种治疗乳房疾病的外用药组合物及其制备方法
JPH0410466B2 (sk)
JPH03258715A (ja) 消炎鎮痛外用剤