SK4202002A3 - New cyclotrisiloxanes, new siloxane polymers and their preparation - Google Patents

New cyclotrisiloxanes, new siloxane polymers and their preparation Download PDF

Info

Publication number
SK4202002A3
SK4202002A3 SK420-2002A SK4202002A SK4202002A3 SK 4202002 A3 SK4202002 A3 SK 4202002A3 SK 4202002 A SK4202002 A SK 4202002A SK 4202002 A3 SK4202002 A3 SK 4202002A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
phenyl
compound
substituents
same
alkyl
Prior art date
Application number
SK420-2002A
Other languages
English (en)
Inventor
Jyri Kalevi Paulasaari
William P Weber
Original Assignee
Univ Southern California
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ Southern California filed Critical Univ Southern California
Publication of SK4202002A3 publication Critical patent/SK4202002A3/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08GMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED OTHERWISE THAN BY REACTIONS ONLY INVOLVING UNSATURATED CARBON-TO-CARBON BONDS
    • C08G77/00Macromolecular compounds obtained by reactions forming a linkage containing silicon with or without sulfur, nitrogen, oxygen or carbon in the main chain of the macromolecule
    • C08G77/04Polysiloxanes
    • C08G77/06Preparatory processes
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07FACYCLIC, CARBOCYCLIC OR HETEROCYCLIC COMPOUNDS CONTAINING ELEMENTS OTHER THAN CARBON, HYDROGEN, HALOGEN, OXYGEN, NITROGEN, SULFUR, SELENIUM OR TELLURIUM
    • C07F7/00Compounds containing elements of Groups 4 or 14 of the Periodic Table
    • C07F7/02Silicon compounds
    • C07F7/08Compounds having one or more C—Si linkages
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07FACYCLIC, CARBOCYCLIC OR HETEROCYCLIC COMPOUNDS CONTAINING ELEMENTS OTHER THAN CARBON, HYDROGEN, HALOGEN, OXYGEN, NITROGEN, SULFUR, SELENIUM OR TELLURIUM
    • C07F7/00Compounds containing elements of Groups 4 or 14 of the Periodic Table
    • C07F7/02Silicon compounds
    • C07F7/21Cyclic compounds having at least one ring containing silicon, but no carbon in the ring
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08GMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED OTHERWISE THAN BY REACTIONS ONLY INVOLVING UNSATURATED CARBON-TO-CARBON BONDS
    • C08G77/00Macromolecular compounds obtained by reactions forming a linkage containing silicon with or without sulfur, nitrogen, oxygen or carbon in the main chain of the macromolecule
    • C08G77/04Polysiloxanes
    • C08G77/06Preparatory processes
    • C08G77/08Preparatory processes characterised by the catalysts used

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Silicon Polymers (AREA)

Description

(^yklotrisiloxány, siloxánové polyméry a spôsob ich prípravy ľ? ihZD-Zooá ft/J
Oblasť techniky
Tento vynález sa týka nových cyklotrisiloxánov, nových vysoko rozvetvených alebo lineárnych siloxánových polymérov a spôsobov ich prípravy.
Doterajší stav techniky
Publikácie a ďalšie materiály, ktoré sú tu použité slúžia na vysvetlenie doterajšieho stavu techniky a pomocou konkrétnych príkladov sú vysvetlené ďalšie detaily postupov.
Organokremičité dendritické a vysoko rozvetvené polyméry sú dobre známe. Dendrimérové jadro sa obvykle pripraví z tetraalyI- alebo -vinylsilánu, ktorý sa potom derivatizuje hydrosilylačnou reakciou (1, 2). Na druhej strane, vysoko rozvetvené polykarbosilány sa bežne pripravujú z vinyltris(dimetylsiloxy)silánu hydrosilylačnými reakciami. Obvykle 8 až 10 molárnych % východiskového materiálu cyklizuje pri vedľajšej reakcii (3). Pozri schému 1.
Je málo príkladov vysoko rozvetvených alebo dendritických polysiloxánov, napr. polymérov, ktorých hlavný reťazec pozostáva len z -SiRR’-O-väzieb. Pravdepodobne najvýznamnejší je spis od Uchicda a kol. (4), ktorý opisuje viacstupňový postup pre vysoko pravidelné dendritické polysiloxány tretej generácie s molekulovou hmotnosťou približne 15 000 g/mol. Pozri schému 2.
Rebrov (5) použil odlišnú metódu. Nechal reagovať MeSiCh s tromi ekvivalentami NaOSiMe(OEt)2. Etoxy skupiny kvantitatívne konvertovali na chlóry pri reakcii s tionylchlóridom. Výsledný produkt sa opäť nechal reagovať s NaOSiMe(OEt)2, následnou konverziou Si-OEt na Si-CI skupiny sa opakovane obdrží štvrtá generácia polyméru vo výťažku >75%. Pozri schéma 3.
Morikowa (6) využil pri syntéze ľahko štiepiteľnú Si-Ph väzbu. Jadro sa pripravilo zo zlúčeniny obsahujúcej tri Si-fenylové skupiny, ktoré sa premenili na Si-Br reakciou s Br2. Reakcia s HNMe2 poskytla Si-N funkčné skupiny, ktoré na oplátku môžu reagovat so silanolmi, ktoré nesú Si-fenylové skupiny. Tento cyklus sa opakoval dvakrát za poskytnutia dendriméru tretej generácie v 32% výťažku, s molekulovou hmotnosťou približne 4 800 g/mol. Pozri schému 4.
Schéma 1
-Sl-O-SkH O ‘
I •Si—
A
í· —Si“ i
Polymer
O-Sl-H '\-J\
8-10mo+%
O-SH4
Schéma 2
(o-s»Vh
I |o?tH h(S»-O>SÍ~ i
(O-Sj-H (p-SfcH
0—5»— (o-^H ľ· (/O-sfcH
HjO. Pďc\^
-S^SH»Š ^r°>. ,1 . .
OS^O-SH (
Si-H ukončený dendrimér, 1. generácie
I i (O-S»^OH
Schéma 3
MeSiCb
SOCfe α-ψ-α
F 9 α ο-^Ι-α
Atď.
Schéma 4
I I I I I Ph-Si-0-^-0“^-0-»-o-SH»h o
-ľPh
1. Br2
2. HNEt2
I I. I I I Et2N”®O-í|i-0-^-O”SÍ-O-á“NEt2 i
—Si— NEtj
Ph
I
-Si—
I
O
Ph ι ι i ι i ι i 9 ^i-O-Si-O“SI-O-S»-O-Si-O-ShO-SK>-^HO-Si9
-Si— «
Ph —Si— I o
I —Si— i
o
I —Si— i
o —Si— i
Ph
OH
P h— Št-O-Št-O-šl-Ph
Atď.
-4Podstata vynálezu
Cieľom tohoto vynálezu je poskytnúť vhodné spôsoby na prípravu vysoko sieťovaných siloxánových polymérov aniónovou polymerizáciou cyklotrisiloxánu obsahujúceho funkčnú skupinu Si-OH a na prípravu lineárnych siloxánových polymérov katiónovou alebo aniónovou polymerizáciou cyklotrisiloxánu obsahujúceho koncovú vinylovú funkčnú skupinu. Ďalším cieľom tohoto vynálezu je poskytnúť nové cyklotrisiloxány vhodné na prípravu vyššie uvedených polymérov.
Podľa jedného aspektu, sa tento vynález zaoberá novými cyklotrisiloxánmi všeobecného vzorca (I) , V\ /
R—Si Ji—R
O O /XR (I) kde Y je OSi(R)2H, OSi(R)2OH alebo O-Si(R)2-OSi(R)2-CH=CH2, a R substituenty môžu byť rovnaké alebo rozdielne, pričom ktorýkoľvek R substituent sa vybral zo skupiny pozostávajúcej z fenylu, nesubstituovaného alebo substituovaného alkylu s 1 až 6 uhlíkovými atómmi, kde voliteľný substituent je fenyl alebo jeden alebo viac atómov fluóru, pod podmienkou, že alfa alebo beta pozícia alkylového reťazca nemôže byť substituovaná fluórom.
Podľa ďalšieho aspektu sa tento vynález zaoberá spôsobmi prípravy vysoko sieťovaných siloxánových polymérov, kde zlúčenina všeobecného vzorca (II)
(Π)
- ο kde Y je OH alebo OSi(R)2OH, a R substituenty môžu byť rovnaké alebo rozdielne, pričom ktorýkoľvek R substituent sa vybral zo skupiny pozostávajúcej zfenylu, nesubstituovaného alebo substituovaného alkylu s 1 až 6 uhlíkovými atómami, kde voliteľný substituent je fenyl alebo jeden alebo viac atómov fluóru, za predpokladu, že alfa alebo beta pozícia alkylového reťazca nemôže byť substituovaná fluórom, je podrobená aniónovej polymerizácii v hmote alebo vhodnom rozpúšťadle, napr. THF, za poskytnutia vysoko sieťovaného polyméru, ktorý má všeobecný vzorec (lllal, Illa2, Illa3) alebo (lllbl, Illb2, Illb3)
(Dal
QIa2
ΙΠ*3 r R -i R—Si—O+Z ô
R-Si-R o
-Si-R o
R-Sj—O- “2 L Ŕ nibl • ?
R—S ŕ—O? e.
R-Si-O-Si- O“— _2
O Ŕ —ši-R R
Ί
R—Si—0+2 O
I
R-S r— 0+2
Ó
R-Si-R O
-Si-R R -J mb2
IHbj kde sustituenty R sú definované vyššie a kde každé Z v lllal-a3 je jedna zo skupín lllal-a3, a každej Z v lllbl-b3 je jedna zo skupín lllbl-b3, alebo Zje koncová skupina. Koncová skupina, ktorá môže byť rovnaká alebo rozdielna, môže byť vodík získaný neutralizáciou alebo radikál odvodený od halogénsilánu alebo halogénsiloxánu, napr. chlórsilán alebo chlórsiloxán, kde halogénsilán alebo halogénsiloxán môže niesť funkčné alebo nefunkčné skupiny. Ako príklady funkčných
-6alebo nefunkčných skupín môžu byť uvedené vodík, vinyl, substituent R ako je definovaný vyššie, amino, alkoxy alebo polyalkylenoxid. Zakončenie polyméru je možné tiež vytvoriť pomocou zmesi rôznych zlúčenín. Vhodným výberom koncovej skupiny je možné požadovanými spôsobmi modifikovať povrch polyméru.
Podľa ďalšieho aspektu sa tento vynález zaoberá spôsobom prípravy lineárneho siloxánového polyméru, kde zlúčenina všeobecného vzorca (IV)
kde Y je O-Si(R)2-OSi(R)2-CH=CH2 a R substituenty môžu byť rovnaké alebo rozdielne, pričom ktorýkoľvek R substituent sa vybral zo skupiny pozostávajúcej z fenylu, nesubstituovaného alebo substituovaného alkylu s 1 až 6 uhlíkovými atómmi, kde voliteľný substituent je fenyl alebo jeden alebo viac atómov fluóru, pod podmienkou, že alfa alebo beta pozícia alkylového reťazca nemôže byť substituovaná fluórom, je podrobená katiónovej alebo aniónovej polymerizácii za poskytnutia lineárneho polyméru, ktorý má všeobecný vzorec (V)
R-Si-R
R-Si-R
(V)
-7kde substltuenty R sú rovnaké ako v zlúčenine (IV) a m je 3 až 9000.
Vynález sa tiež zaoberá novými vysoko sieťovanými a lineárnymi siloxánovými polymérmi.
Podľa výhodného uskutočnenia je každý R-substituent v cyklotrisiloxáne všeobecného vzorca (I) rovnaký a je to alkyl s 1 až 4 atómmi uhlíka. Ešte výhodnejšie je ak každý R-substituent metyl.
Aniónová polymerizácia Si-OH funkčnej skupiny cyklotrisiloxánu (zlúčenina (II)) sa môže uskutočniť za prítomnosti bázy obsahujúcej lítium, napríklad alkyllítium ako je n-butyllítium alebo trifenylmetyllítium alebo lítiumdiizopropylamid. Polymizácia sa môže uskutočniť v hmote alebo vo vhodnom rozpúšťadle. Príkladom vhodného rozpúšťadla môže byť zmienený THF.
Eventuelne môže sa aniónová polymerizácia uskutočniť reakciou cyklotrisiloxánu obsahujúceho Si-OH funkčnú skupinu s katalytickým množstvom superbázy ako je fosfazén. Obzvlášť použiteľná superbáza je fosfazénová báza P4-t-Bu [1-terc-butyl-4,4,4-tris(dimetylamino)-2,2-bis[tris(dimetylamino)fosforanylidenamino]2X5,4k5-katenadi(fosfazén)].
Príprava lineárnych siloxánových polymérov môže sa uskutočniť katiónovou polymerizáciou iniciovanou kyselinou ako je trifluórmetánsulfónová kyselina (triflic acid) alebo aniónovou polymerizáciou iniciovanou bázami ako je dilítiumdifenylsilanolát alebo dilítiumtetrametylsiloxándiolát.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Vynález bude detailnejšie opísaný v následujúcej experimentálnej časti v príkladoch, ktoré nie sú limitujúce pre tento vynález.
Experimentálna časť:
Spektroskopická analýza 1H, 13C a MSi NMR spektrá sa získali na Bruker AMX-500 MHz spektrometri operujúcom v FT móde. 1H NMR spektrá sa merala v 5 % hmotn./obj. chloroform-d roztokoch. Štyridsať percent hmotn./obj. roztokov v acetóne-d6 sa použilo na získanie 29Si a 13C NMR spektier. 13C NMR spektrá sa získali pomocou širokého pásma zrušenia spin-spinovej interakcie protónov. Na zistenie 29Si NMR spektier sa použila inverzná pulzná sekvencia rušiaca spin-spinovú interakciu s oneskorením 60 sekúnd. Tetrametylsilán (TMS) sa použil ako vnútorný štandard pre 1H, 13C a 29Si NMR spektrá.
-8IR spektrá na čistých filmolch na NaCI doskách sa zaznamanali na Perkin Elmer Spectrum 2000 FT-IR spektrometri. GPC analýza rozloženia molekulových hmotností polymérov sa uskutočnila na systéme Watters opatrenom detektorom indexu lomu. Dve
7,8 mm x 300 mm Styragel kolóny naplnené <5 pm divinylbenzénu zosieťovaného polystyrénom HR4 a HR2 v sérii sa použili na analýzu. Elučné rozpúšťadlo bol toluén pri prietoku 0,3 ml/minútu. Retenčné časy sa kalibrovali oproti známym monodisperzným polystyrénovým štandardom. TGA polymérov sa merali na prístroji Shimadzu TGA-50 . Teplotný program bol 4 °C/minútu od 25 do 850 °C.
Tg polymérov sa určilo pomocou DSC na Perkin-Elmer DSC-7. Teplotný program pre analýzu začínal na -150 °C. Teplota rástla rýchlosťou 10 °C/minútu. Rozptyl svetla CPS/MALLS sa uskutočnil s Wyatt Dawn-DSP MALLS detektorom, ktorý sa vložil medzi GPC kolóny a R410 Rl detektor. Dáta sa analyzovali pomocou systému Wyatt Astra. Ako eluent sa použil THF.
Všetky reakcie sa uskutočnili v skle vysušenom v plameni, pod atmosférou argónu.
Príklad 1
Príprava 1 -dimetylsiloxy-1,3,3,5,5-pentametylcyklotrisiloxánu
a) 1,1 -d ichlór-1,3,3-trimetyldisiloxán
1,3-dihydridotetrametyldisiloxán (57 g, 0,42 mol) a metyltrichlórsilán (96 g, 0,64 mol) sa umiestni do 200 ml rb banky opatrenej magnetickým miešadlom potiahnutým teflonom a hermeticky uzavretej gumovým šeptom. Roztok katalyzátora (500 μΙ) sa vstriekne do banky pri teplote miestnosti (TM). Nedôjde k žiadnej reakcii. Do roztoku sa pomaly prebublává bezvodý HCI plyn. Prebytočný tlak sa uvoľní cez ihlu injekčnej striekačky, ktorá sa pripevní k sušiacej trubici, ktorá je naplnená Drieritom. Nastane exotermická reakcia. Obsah v banke sa zahreje na asi 35 °C počas 10 minút. Pridávanie plynného HCI plynu pokračuje po dobu 2 hodín. Reakčná zmes sa destiluje cez 50 cm kolónu s vákouvým plášťom, ktorá je naplnená nehrdzavejúcimi sedlami. Frakcia, 33,6 g (42% výťažok), teplota varu 116 °C, sa zhromažďuje. 1H NMR δ: 0,32 (d, 6H, J = 3 Hz), 0,84 (s, 3H), 4,77 (septet, 1H, J = 3 Hz); 13C NMR δ: -0,17, 5,97; 29Si NMR δ: -17,10 (1Si), 0,94 (1 Si). IR v: 2966, 2151, 1414, 1258, 1088, 904, 797 cm'1.
b) Tetrametyldisiloxan-1,3-diol
Zlúčenina sa pripraví riadenou hydrolýzou dimetyldichlórsilánu (5).
-9c) 1 -dimetylsiloxy-1,3,3,5,5-pentametylcyklotrisiloxán
1,1 -dichlór-1,3,3-trimetyldisiloxán (25,0 g, 0,13 mol) v 30 ml Et2O a tetrametyldisiloxan-1,3-diol (22,0 g, 0,13 mol) v 30 ml Et2O sa po kvapkách pridajú k roztoku Et3N (28,0 g, 0,28 mol) a 170 ml Et2O po dobu jednej hodiny pri teplote miestnosti. Po miešaní po dobu 2 hodín, sa reakčná zmes sfiltruje a premyje vodou, zriedi roztokom H3PO4 a nasýteným NaHCO3. Vysuší sa nad bezvodým MgSO4, sfiltruje a prchavé látky sa odstránia odparením za zníženého tlaku. Frakčná destilácia cez 10cm kolónu s vákuovým plášťom poskytne frakciu, 26,9 g (72% výťažok), teplota varu 81 °C (40 mm Hg). 1H NMR δ: 0,09 (s, 3H), 0,12 (s, 6H), 0,14 (s, 6H), 0,20 (d, 6H, J = 3 Hz),
4,75 (sept., 1H, J = 3 Hz); 13C NMR δ: -3,11, 0,52, 0,72, 0,82.29Si NMR δ: -56,20 (1Si), -8,50 (2Si), -5,72 (1 Si). IR v: 2966, 2907, 2133, 1406, 1260, 1089, 1020, 907, 862, 810, 770, 624 cm'1.
Príklad 2
-(hydroxydimetylsiloxy)-l ,3,3,5,5-pentametylcyklotrísiloxán
Vytvorí sa homogénny roztok z 1 -dimetylsiloxy-1,3,3,5,5-pentametylcyklotrisiloxánu získaného v Príklade 1 (20,0 g, 70 mmol), 250 ml dioxánu a 30 ml destilovanej vody. K roztoku sa pridá paládiový katalyzátor (10 % Pd/C, 0,5 g) v troch podieloch pri teplote miestnosti a systém sa nechá reagovať po dobu 12 hodín. Keď sa pridá ďalšie malé množstvo katalyzátora, nevyvíja sa ďalší H2. Po filtrácii a odstránení prchavých látok odparením poskytne frakčná destilácia frakciu, 19,6 g (66 mmol, 93% výťažok), teplota varu 52 °C (0,1 mm Hg). 1H NMR δ; 0,10 (6H), 0,11 (3H), 0,12 (6H), 0,15 (6H),
5,15 (1H); 13C NMR δ: -2,81, 0,34, 0,78, 0,85. 29Si NMR δ: -57,63 (1 Si), -12,45 (1Si), 8,32 (2Si). IR v: 3339 (br), 2966, 2907, 1411, 1262, 1092, 1023, 880, 867, 809, 764, 624 cm'1.
Príklad 3
-dimetylsiloxy-1 -fenyl-3,3,5,5-tetrametylcyklotrísiloxán
Príprava sa vykoná podľa postupu opísaného v Príklade 1 z 1 -fenyl-1,1 -dichlór-3,3-dimetyldisiloxáne (22,0 g, 88 mmol), tetrametyldisiloxan-1,3-diolu (14,56 g, 88 mmol) a Et3N (18,6 g, 184 mmol) v 210 ml dietyléteru. 13,02 g (výťažok 43%), teplota varu 86 °C (1 mm Hg). 1H NMR δ: 0,17 (s, 6H), 0,24 (s, 6H), 0,26 (d, 6H, J =
2,5 Hz), 4,82 (sept. 1H, J = 2,5 Hz), 7,42 (m, 3H), 7,65 (m, 2H). 13C NMR δ: 0,80, 0,98,
-ιοί,23, 128,42, 130,86, 133,73, 134,30. 19F NMR δ: 29 S i NMR δ: -70,00 (1 Si), -7,27 (2Si),
-3,90 (1 Si). IR v: 2964, 2133, 1431, 1261, 1133, 1084, 1021, 998, 902, 851, 808, 771,
699, 641 cm'1.
Príklad 4
1-(hydroxydimetylsiloxy)-1-fenyl-3,3,5,5-tetrametylcyklotrisiloxán
Príprava sa uskutoční podľa postupu opísaného v Príklade 2 z 1-dimetylsiloxy-1-fenyl-3,3,5,5-tetrametylcyklotrisiloxánu z Príkladu 2 (8,34 g, 24 mmol), destilovanej vody (10 ml), katalyzovanej pomocou 0,4 g 10% Pd/C. 6,18 g (výťažok 71 %), teplota varu 94 °C (0,2 mm Hg). 1H NMR δ: 0,13 (s, 6H), 0,16 (s, 6H), 0,23 (s, 6H), 5,37 (s, 1H), 7,41 (m, 3H), 7,67 (m, 2H). 13C NMR δ: 0,62, 0,90, 1,10, 128,31, 130,72, 134,38. ^Si NMR δ: -71,73 (1 Si), -11,97 (1 Si), -7,35 (2Si). IR v: 3392, 2964, 1595, 1431, 1262, 1133, 1189, 1020, 998, 879, 852, 808, 745, 717, 699, 641, 593 cm'1.
Príklad 5
3’-vinyl-ľ,1’,3’,3’-tetrametyldisiloxy-1,3,3,5,5-pentametylcyklotrisiloxán
Vinyldimetylchlórsilán (4,0 g, 33 mmol) v 10 ml Et2O sa po kvpkách pridá k roztoku 1-dimetylhydroxysiloxyl-1,3,3,5,5-pentametylcyklotrisiloxánu pripraveného v Príklade 2 (4,85 g, 16 mmol), 60 ml Et2O aEt3N (4,0 g, 40 mmol) pri teplote miestnosti počas 20 minút. Po 5 hodinách sa reakčný produkt sfiltruje. Filtrát sa premyje vodou, zriedi vodným roztokom H3PO4 a nasýteným NaHCO3 na odstránenie trietylamóniumchloridu, vysuší nad bezvodým MgSO4 a sfiltruje. Výsledný produkt 4,91 g (0,13 mol, výťažok 79 %) sa získa frakčnou destiláciou pri 50 °C/(0,15 mm Hg). 1H NMR δ: 0,09 (s, 6H), 0,11 (s, 3H), 0,13 (s, 6H), 0,15 (d, 6H, J = 0,5 Hz), 0,17 (s, 6H),
5,76 (dd, 1H, J = 21 a 4 Hz), 5,93 (dd, 1H, J = 15 a 4 Hz), 6,14 (dd, 1H, J = 21 a 15). 13C NMR δ: -2,73, 0,36, 0,77, 0,93, 1,07, 132,08, 139,69. ^Si NMR δ: -58,11 (1Si), 20,30 (1Si), -8,40 (2Si), -3,53 (1 Si). IR v: 3052, 2965, 2906, 1596, 1408, 1261, 1068, 1021, 862, 839, 808, 763, 710, 625 cm'1.
Príklad 6
Príprava lineárneho siloxánového polyméru katiónovou polymerizáciou
S’-vinyl-ľ.ľ.S’.S’-tetrametyldisiloxyl-I.S.S.S.S-pentametylcyklotrisiloxán z Príkladu 5 (1,0 g, 2,6 mmol) v 250 μΙ 1,1,2-trichlórtrifluóretánu sa ochladí na -78 °C a do roztoku sa vstrekne 5 μΙ trifluórmetánsulfónovej kyseliny (triflic acid). Keď sa sys- 11 tém stane príliš viskózny, až zabraňuje miešaniu, pridá sa ďalší 1,1,2-trichlórtrifluóretán (3 x 250 ml). Reakcia sa ukončí po 0,5 hodine pridaním 20 mg, 0,12 mmol hexametyldisilazánu. Polymér sa trikrát vyzráža zo zmesi Et2O/MeOH a suší pod vákuom po dobu 12 hodín. Touto cestou sa získa 0,48 g (48% výťažok) polyméru. Mn/Mw = 83 900/28 300. 1H NMR δ: 0,08-0,18 (m, 27H), 5,75 (dd, 1H, J = 20,5 a 4 Hz), 5,92 (dd, 1 H, J = 15 a 4 Hz), 6,13 (dd, 1H, J = 20,5 a 15 Hz). 13C NMR δ: -2,04, -2,02, -0,39, 1,11, 1,15, 1,18, 1,20, 1,23, 1,28, 131,96, 139,57. 29Si NMR δ: -67,17, -67,11, -21,93, -21,92, -21,84, -21,76, -21,75, -21,68, -21,04, -3,95, 3,94. IR v: 3053, 2964, 2906, 1596, 1408, 1261, 1094, 1030, 956, 839, 799, 756, 707, 518 cm'1.
Príklad 7
Príprava lineárneho siloxánového polyméru aniónovou polymerizáciou
a) Iniciátor
Dilítiumdifenylsilanolát sa pripraví reakciou difenylsilándiolu s n-butyllítiom v THF. Ako indikátor sa použije styrén (8).
b) Aniónová polymerizácia
Iniciátor (22 μΙ, 10 pmol) sa vstrekne k roztoku 3’-vinyl-ľ,ľ,3’,3’-tetrametyldisiloxyl-1,3,3,5,5-pentametylcyklotrisiloxánu z Príkladu 5 (1,0 g, 2,6 mmol) v 250 μΙ THF pri teplote miestnosti. Polymerizácia sa uskutočňuje po dobu 24 hodín, po ktorých sa ukončí vinyldimetylchlórsilánom (0,1 g, 0,8 mmol). Polymér sa trikrát vyzráža s Et2O/MeOH a suší vo vákuu po dobu 10 hodín, výťažok 0,92 g, (92%) produktu. M„/Mn = 29 100/12 400. TGA: Rozklad začína pri 425 °C. Pri 530 °C zostáva 90% materiálu. Pri 655 °C sa stratí polovica celkovej hmotnosti. Pri 850 °C zostane štyridsať päť percent východiskového materiálu.
Príklad 8
Príprava lineárneho siloxánového polyméru aniónovou polymerizáciou použitím superbázy
Superbáza (Phosphazene Base P4-t-Bu) (1M v n-hexáne) (2 μΙ, 2 pmol) sa nastriekne do roztoku S'-vinyl-ľJ'.S'.S'-tetrametyldisiloxyl-I^.S.S.S-pentametylcyklotrisiloxánu (1,0 g, 2,6 mmol) v 250 μΙ THF pri teplote miestnosti. Po 0,5 hodine sa reakcia ukončí dimetylvinylchlórsilánom (0,1 g, 0,8 mmol). Prchavé látky sa odstránia vo vákuu.
- 12Reakčný produkt je nízkoviskózna kvapalina o molekulových hmotnostiach
M7Ma = 8 700/2 100.
Príklad 9
Príprava vysokorozvetveného polyméru aniónovou polymerizáciou
Monomér (1-dimetylľiydroxysiloxyl-1,3,3,5,5-pentametylcyklotrisiloxán), 2,0 g, 6,7 mmol a THF 1,0 ml sa ochladí na -9 °C a vstriekne sa báza (P4-t-Bu) (8 μΙ, 8 μηηοΙ). Po 4 hodinách sa pridá 1 ml THF, Et3N (2 ml, 7,3 mmol) a 1 ml vinyldimetylchlórsilánu a miešanie pokračuje po dobu 12 hodín. Polymér sa extrahuje do hexametyldisiloxánu, premyje vodným roztokom NaCl a trikrát vyzráža z THF/MeOH. Výťažok 2,47 g (96 %), Mw/Mn = 15 400/5 900. 1H NMR δ: 0,05-0,20 (m, 27H), 5,74 (dd, 0,65H, J = 20,5 a
4.5 Hz), 5,76 (dd, 0,35H, J = 20,5 a 4,5 Hz), 5,91 (dd, 0.65H, J = 14 a 4,5), 5,92 (dd, 0,35H, J = 14 a 4,5 Hz), ), 6,13 (dd, 0.65H, J = 20,5 a 14,5 Hz), ), 6,13 (dd, 0,35H, J =
20.5 a 14,5 Hz). 13C NMR δ: -2,79, -2,11, 0,25, 0,36, 0,75-1,23 (m), 131,84, 131,97, 139,27, 139,49. 29Si NMR δ: -67,27, -67,20, -67,14, -67,06, -66,20, -66,14, -66,06, -22,05, -21,97, -21,89, -21,82, -21,80, -21,76, -21,74, -21,11, -8,55, -4,00, -3,66, 3,64. IR v: 3053, 2964, 2906, 1596, 1408, 1261, 1093, 1028, 956, 839, 799, 756, 707, 519 cm'1.
Príklad 10
Príprava vysoko rozvetveného polyméru z 1-hydroxy-1,3,3,5,5-pentametylcyklotrisiloxánu, ukončeného fenyldimetylsiloxy skupinou
THF (0,3 ml) a roztok Phosphazene Base Solution P4-t-Bu (10 μΙ, Fluka Chemie AG) sa umiestni do skúmavky opatrenej magnetickým miešadlom potiahnutým teflonom a hermeticky uzatvorenej gumovým uzáverom. Ochladí sa na -15 °C a pomaly sa po dobu 30 minút pridáva pentametylcyklotrisiloxan-1-ol (1,70 g, 7,57 mmol). Systém sa nechá reagovať pri -15 °C po dobu 5 hodín a následne po ďalšie 4 dni pri teplote miestnosti, po ktorých sa pridá Et3N (1,5 ml, 10,8 mmol), fenyldimetylchlórsilán (1,5 ml, 9,07 mmol) a 3 ml THF na zakončenie polyméru. Po 24 hodinách sa roztok sfiltruje a odstráni sa amónna soľ. Prchavé látky sa odparia pod vákuom a polymér sa trikrát vyzráža z Et2O/MeOH. Výťažok 1,72 g, (63,3 %). Μ«/Μη = 32 020/11 320 (GPC), Mw/Mn = 62 980/13 240 (Rozptyl svetla). Tg = -98 °C, Tm = -56 °C. 1H NMR δ: 0,13 (m, 15,8H), 0,37 (m, 5,2H), 7,29 (s, 2,6H), 7,56 (s, 0,9H), 7,59 (s, 0,8H). 13C NMR δ: -2,01 (m), 0,80
- 13 (m), 1,20 (m), 127,97, 129,57, 129,60, 133,21, 133,27, 133,29, 139,41, 139,44,
139,64, 139,68. 29Si NMR δ: -67,78, -67,34, -67,25, -66,29, -65,86, -65,79, -21,73, -21,58, -21,53, -21,37, -21,34, -20,53, -8,29, -8,15, -2,25, -2,12, -1,76, -1,62. IR v: 3091, 3072, 3053, 3025, 3012, 2963, 2905, 1592, 1488, 1429, 1412, 1261, 1120, 1090, 1027, 999, 857, 831, 800, 755, 726, 699, 668 cm'1. TGA. 95 % zostalo pri 437 °C. Pri 576 °C zostalo 50 %. Po 600 °C zostalo 25 % zvyšku.
Je cenné, že spôsoby tohto vynálezu môžu byť začlenené vo forme mnohých uskutočnení, pričom tu ich je uvedené len niekoľko. Odborníkovi v odbore bude zrejmé, že existujú ďalšie uskutočnenia a neodchyľujú sa od myšlienky vynálezu. Preto sú opísané uskutočnenia vynálezu ilustratívne a nemali by byť chápané ako omedzujúce.
Odkazy
1. Rebrov, E.A; Vasilenko, N.G; Muzafarov, A.M; a kol.; Polym. Preprints, (1998)39(1), 479, 481, 581.
2. Kazakova, V; Myakushev, V; Strelkova, T; Muzafarov, A; Preprints, (1998) 39(1), 483.
3. Herzig, C; Deubzer, B; Polym Preprints, (1998) 39(1), 477.
4. Uchida, H; Kabe, Y; Yoshino, K; Kawamata, A; Tsumuraya, T; Masamune, S; J. Am. Chem. Soc. (1990) 112, 7077.
5. Rebrov, E.A; Muzafarov, A.M; Papkov, V.S; Zhdanov, A.A; Dokl. Akad. Náuk. SSSR, (1989) 309(2), 367.
6. Morikawa, A; Kakimoto, M; Imai, Y; Macromolecules, (1991) 24(12), 3469.
7. Harris, G.I.; J. Chem. Soc., (1963), 5978.
8. Battjes, K.; Kuo, C-M.; Miller, R.L.; Saam, J.C. Macromolecules (1995), 28, 790.
9. Masatoshi, A.; Sato, S. Jpn. Patent JP 61 167 694 [86 167 694], (1986), CA 106: P 102 803 p, (1987).

Claims (11)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    Cyklotrisiloxán všeobecného vzorca (I) (I)
  2. 2.
  3. 3.
  4. 4.
    2.
    3.
    4.
    kde Y je OSi(R)2H, OSi(R)2OH alebo O-Si(R)2-OSi(R)2-CH=CH2, a R substituenty môžu byť rovnaké alebo rozdielne, pričom ktorýkoľvek R substituent sa vyberie zo skupiny pozostávajúcej žfenylu, nesubstituovaného alebo substituovaného alkylu s 1 až 6 atómmi uhlíka, kde voliteľný substituent je fenyl alebo jeden alebo viac atómov fluóru, pod podmienkou, že alfa alebo beta poloha alkylového reťazca nemôže byť substituovaná fluórom.
    Zlúčenina podľa nároku 1, kde každý z R-substituentov všeobecného vzorca (I) je rovnaký a je to alkyl s 1 až 4 atómmi uhlíka.
    Zlúčenina podľa nároku 2, kde každý z R-substituentov je metyl.
    Spôsob prípravy vysoko sieťovaného siloxánového polyméru, vyznačujúci sa tým, že zlúčenina všeobecného vzorca (II) .0 (Π)
    - 15kde Y je OH alebo OSi(R)2OH, a R substituenty môžu byť rovnaké alebo rozdielne, pričom ktorýkoľvek R substituent je vybraný zo skupiny pozostávajúci zfenylu, nesubstituovaného alebo substituovaného alkylu s 1 až 6 atómmi uhlíka, kde voliteľný substituent je fenyl alebo jeden alebo viac atómov fluóru, pod podmienkou, že alfa alebo beta poloha alkylového reťazca nemôže byť substituovaná fluórom, sa podrobí aniónovej polymerizácii v hmote alebo vo vhodnom rozpúšťadle, za poskytnutia vysoko rozvetveného polyméru, ktorý má všeobecný vzorec (lllal, Illa2, Illa3) alebo (lllbl, Illb2, Illb3)
    IQal r 9
    R—Sr- O—j-Z O
    R—Sr-O— -2
    Ó
    -^i-R
    R
    IIIa2
    ΙΠ>3
    Γ R -I
    Hĺbi ’ 9
    R—Si—09 9
    R-Sí-Q-Si-O“ -Z
    -Sí-R
    R
    IHb2 r“ ?
    R—S'r—O-“2
    R-Si—O-fZ O
    R-Si-R O ’Si-R R
    IHbj kde sustituenty R sú definované vyššie a kde každé Z v lllal -a3 je jedna zo skupín lllal-a3, a každé Z v lllbl-b3 je jedna zo skupín lllbl-b3, alebo Zje koncová skupina, ktorá je rovnaká alebo rozdielna, a ktorá je vodík alebo radikál odvodený od halogénsilánu alebo halogénsiloxánu, kde halogénsilán alebo halogénsiloxán môže niesť funkčné alebo nefunkčné skupiny.
    - 165. Spôsob podľa nároku 4, vyznačujúci sa tým, že zlúčenina (II) reaguje s bázou obsahujúcou lítium.
  5. 6. Spôsob podľa nároku 5, vyznačujúci sa tým, že báza obsahujúca lítium je alkyllítium jako n-butyllítium alebo trifenylmetyllítium alebo lítiumdiisopropylamid.
  6. 7. Spôsob podľa nároku 4, vyznačujúci sa tým, že zlúčenina (II) reaguje so superbázou.
  7. 8. Vysoko rozvetvený siloxánový odvodený polymér všeobecného vzorca (lllal, Illa2, Illa3) alebo (lllbl, Illb2, Illb3) mal r p.
    R~Sŕ-O“ *Z
    R“Sr—O-fZ O
    -Si-R
    R
    Hla2
    R~Sŕ—O- -Z
    R-Si-R
    O —Si—R . R
    ΙΠ*3
    R-Si—Ôj-Z O
    R-Si-R O —Si-R O
    RSi—O- **2 - R nibl ?
    R—Si—O——?
    R— Si—Q— Si—Q— ~2 r- ?
    R-Sr-O+Z O
    R-Si—O+Z ó
    R-Si-R O
    Si-R
    R
    Si-R R -J
    IQb2
    IHb3 kde substituenty R a tiež Z sú definované v nároku 4.
  8. 9. Spôsob prípravy lineárneho siloxánového polyméru, vyznačujúci sa tým, že zlúčenina všeobecného vzorca (IV)
    - 17(IV) kde Y je O-Si(R)2-OSi(R)2-CH=CH2 a R substituenty môžu byť rovnaké alebo rozdielne, pričom ktorýkoľvek R substituent je vybraný zo skupiny pozostávajúcej zfenylu, nesubstituovaného alebo substituovaného alkylu s 1 až 6 atómmi uhlíka, kde voliteľný substituent je fenyl alebo jeden alebo viac atómov fluóru, pod podmienkou, že alfa alebo beta poloha alkylového reťazca nemôže byť substituovaná fluórom, sa podrobí katiónovej alebo aniónovej polymerizácii za poskytnutia lineárneho polyméru, ktorý má všeobecný vzorec (V)
    R-Si-R
    O kde substituenty R sú rovnaké ako v zlúčenine (IV) a m je 3 až 9 000.
  9. 10. Spôsob podľa nároku 9, vyznačujúci sa tým, že polymerizácia je katiónová polymerizácia iniciovaná trifluórmetánsulfónovou kyselinou (triflic acid).
  10. 11. Spôsob podľa nároku 9, vyznačujúci sa tým, že polymerizácia je aniónová polymerizácia iniciovaná dilítiumdifenylsilanolátom.
  11. 12. Lineárny siloxánový polymér všeobecného vzorca (V)
    - 18R-Si-R t
    O
    I
    R-^i-R v v v /W\
    O-)e(V) kde substituenty R sú rovnaké ako v zlúčenine (IV) a m je 3 až 9 000.
SK420-2002A 1999-10-12 2000-10-04 New cyclotrisiloxanes, new siloxane polymers and their preparation SK4202002A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US41626599A 1999-10-12 1999-10-12
PCT/FI2000/000854 WO2001027187A1 (en) 1999-10-12 2000-10-04 New cyclotrisiloxanes, new siloxane polymers and their preparation

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK4202002A3 true SK4202002A3 (en) 2002-09-10

Family

ID=23649263

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK420-2002A SK4202002A3 (en) 1999-10-12 2000-10-04 New cyclotrisiloxanes, new siloxane polymers and their preparation

Country Status (20)

Country Link
US (1) US6284906B1 (sk)
EP (1) EP1237986A1 (sk)
JP (1) JP2003511465A (sk)
KR (1) KR20020053068A (sk)
CN (1) CN1399657A (sk)
AU (1) AU7666400A (sk)
CA (1) CA2386324A1 (sk)
CZ (1) CZ20021272A3 (sk)
DE (1) DE1237986T1 (sk)
EE (1) EE200200188A (sk)
HK (1) HK1047118A1 (sk)
HU (1) HUP0203328A2 (sk)
IL (1) IL148852A0 (sk)
MX (1) MXPA02003413A (sk)
NO (1) NO20021702D0 (sk)
PL (1) PL354403A1 (sk)
RU (1) RU2002112333A (sk)
SK (1) SK4202002A3 (sk)
TW (1) TW499451B (sk)
WO (1) WO2001027187A1 (sk)

Families Citing this family (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7101643B2 (en) * 2001-05-31 2006-09-05 The Regents Of The University Of California Polymeric electrolytes based on hydrosilyation reactions
TW200637869A (en) 2005-01-28 2006-11-01 Chugai Pharmaceutical Co Ltd The spiroketal derivatives and the use as therapeutical agent for diabetes of the same
EP1963402A2 (en) * 2005-03-17 2008-09-03 Johnson and Johnson Vision Care, Inc. Process for the production of monodisperse and narrow disperse monofunctional silicones
DE102005018628A1 (de) * 2005-04-21 2006-10-26 Wacker Chemie Ag Verfahren zur Herstellung von Silanolgruppen aufweisenden Organopolysiloxanen
DE102005018629A1 (de) * 2005-04-21 2006-10-26 Wacker Chemie Ag Verfahren zur Herstellung von Triorganosiloxygruppen aufweisenden Organopolysiloxanen
US8044161B2 (en) * 2007-03-12 2011-10-25 Bayer Shering Pharma Oy Use of tocopherol
CN101724226B (zh) * 2009-11-20 2011-12-07 苏州大学 一种改性热固性树脂及其制备方法
JP2012232975A (ja) * 2011-04-20 2012-11-29 Central Glass Co Ltd シロキサン化合物およびその硬化物
WO2016012433A1 (en) * 2014-07-22 2016-01-28 Koninklijke Philips N.V. Siloxane ligands to be used for dispersing quantum dots in silicone hosts to obtain color converters for led lighting
CN104327269B (zh) * 2014-09-15 2017-04-05 杭州师范大学 一种含有大环结构的超支化聚硅氧烷及其合成方法
US9695316B2 (en) * 2015-05-18 2017-07-04 Milliken & Company Cyclic siloxane compounds and compositions comprising the same
JP6786716B2 (ja) 2017-04-04 2020-11-18 ワッカー ケミー アクチエンゲゼルシャフトWacker Chemie AG 反応性シロキサンおよびその製造方法
US10875968B2 (en) * 2018-04-17 2020-12-29 Gelest Technologies, Inc. Hydridosiloxanyl substituted cyclotrisiloxanes, preparation method thereof, and polymeric products derived therefrom
WO2019219452A1 (de) * 2018-05-17 2019-11-21 Evonik Degussa Gmbh Lineare polydimethylsiloxan-polyoxyalkylen-blockcopolymere des strukturtyps aba
CN110156826B (zh) * 2019-06-20 2021-08-31 威海新元化工有限公司 二苯基环三硅氧烷及其制备方法与应用
CN114456208B (zh) * 2020-11-09 2023-06-23 中昊晨光化工研究院有限公司 一种二苯基二甲基硅氧烷环体的制备方法
CN113502690B (zh) * 2021-06-25 2022-08-19 浙江纳美新材料股份有限公司 一种用于食品包装纸染色的水性色浆

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3364244A (en) * 1964-07-01 1968-01-16 Gen Electric Cyclic siloxanes
US5246703A (en) * 1991-12-27 1993-09-21 Dow Corning Corporation Siloxy-functional cyclopolysiloxanes
JP3123351B2 (ja) * 1994-06-15 2001-01-09 信越化学工業株式会社 硬化性シリコーン組成物
US5693735A (en) * 1995-07-12 1997-12-02 Shin-Etsu Chemical Co., Ltd. Trimethylsiloxy group-containing polysiloxane and a process for producing the same

Also Published As

Publication number Publication date
US6284906B1 (en) 2001-09-04
JP2003511465A (ja) 2003-03-25
KR20020053068A (ko) 2002-07-04
NO20021702L (no) 2002-04-11
WO2001027187A1 (en) 2001-04-19
PL354403A1 (en) 2004-01-12
TW499451B (en) 2002-08-21
CN1399657A (zh) 2003-02-26
IL148852A0 (en) 2002-09-12
MXPA02003413A (es) 2004-09-10
EP1237986A1 (en) 2002-09-11
HUP0203328A2 (en) 2003-02-28
HK1047118A1 (zh) 2003-02-07
EE200200188A (et) 2003-04-15
CA2386324A1 (en) 2001-04-19
AU7666400A (en) 2001-04-23
RU2002112333A (ru) 2004-01-27
NO20021702D0 (no) 2002-04-11
CZ20021272A3 (cs) 2002-08-14
DE1237986T1 (de) 2003-01-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK4202002A3 (en) New cyclotrisiloxanes, new siloxane polymers and their preparation
Whitmarsh et al. Synthesis and structure of a highly branched polycarbosilane derived from (chloromethyl) trichlorosilane
US5650474A (en) Process for preparing organic functional group-containing organopolysiloxanes, organopolysiloxanes obtained by the process and novel mercapto group and alkoxy group-containing organopolysiloxanes and preparation thereof
ES2434333T3 (es) Procedimiento de fabricación de un oligómero de siloxano con una funcionalidad Si-H
JP2857203B2 (ja) オルガノシリコーン縮合生成物の製造方法
EP0629648B1 (en) Method for preparation of carbinol-functional siloxanes
EP3153518B1 (en) Mono-functional branched organosiloxane compound and method for producing the same
Sugiyama et al. Synthesis of polycyclic and cage siloxanes by hydrolysis and intramolecular condensation of alkoxysilylated cyclosiloxanes
EP1600450B1 (en) Silane compound having at least two protected functional groups and method for preparing the same
Paulasaari et al. Base catalyzed proton transfer polymerization of 1‐hydroxypentamethylcyclotrisiloxane. Comparison of hyperbranched polymer microstructure and properties to those of highly regular linear analogs
EP4172241B1 (en) Composition and method for reacting an organosilicon compound and a silyl hydride catalyzed by a fluorinated arylborane lewis acid
JPS62153322A (ja) 末端ジヒドロオルガノシロキサンの製造方法
EP4410796A1 (en) Method for producing alkoxysilyl alkylaminopropyl-modified polysiloxane compound
US20080051525A1 (en) Process for preparing substituted polysiloxane coatings
Whitmarsh et al. Synthesis and characterization of mono-, bis-, tris-and tetrakis (trimethylsilylmethyl) silanes:(Me3SiCH2) xSiH4− x (x= 1− 4)
Zhang Synthesis and characterization of octasilsesquioxane-based molecular composite precursors with potential applications as dental restoratives
WO2024026197A1 (en) Synthesis and use of a carbamate-functional alkoxysilalkylenesilane compound
JP3714386B2 (ja) 3−アミノプロピル基含有有機ケイ素化合物の安定化方法
Oben Synthesis of Advanced Hybrid Polymeric Nanomaterials and Characterization of Novel Silsesquioxanes with Desirable Superhydrophobic Coating Properties
US20100280189A1 (en) Synthesis of cycloaliphatic substituted silane monomers and polysiloxanes for photo-curing
JP3257414B2 (ja) 環状エーテル基を有するオルガノポリシロキサン
Thompson et al. · Synthesis of Functional Silicone Architectures via Tris {pentafluorophenyl} borane-Catalyzed Dehydrocarbonative Coupling
Scott Studies in Organosilicon Chemistry
Bones Synthetic structural and kinetic studies of polyethoxy-silanes
KR20070018993A (ko) 실리콘 축합 반응