SK34998A3 - Process for separating pyrimidine derivatives from aqueous solutions - Google Patents

Process for separating pyrimidine derivatives from aqueous solutions Download PDF

Info

Publication number
SK34998A3
SK34998A3 SK349-98A SK34998A SK34998A3 SK 34998 A3 SK34998 A3 SK 34998A3 SK 34998 A SK34998 A SK 34998A SK 34998 A3 SK34998 A3 SK 34998A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
solution
adsorption
derivatives
zeolites
desorption
Prior art date
Application number
SK349-98A
Other languages
English (en)
Inventor
Stefan Stockhammer
Wiltrud Treffenfeldt
Andrea Preuss
Original Assignee
Degussa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Degussa filed Critical Degussa
Publication of SK34998A3 publication Critical patent/SK34998A3/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D239/00Heterocyclic compounds containing 1,3-diazine or hydrogenated 1,3-diazine rings
    • C07D239/02Heterocyclic compounds containing 1,3-diazine or hydrogenated 1,3-diazine rings not condensed with other rings
    • C07D239/06Heterocyclic compounds containing 1,3-diazine or hydrogenated 1,3-diazine rings not condensed with other rings having one double bond between ring members or between a ring member and a non-ring member

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Separation Using Semi-Permeable Membranes (AREA)
  • Water Treatment By Sorption (AREA)
  • Treatment Of Liquids With Adsorbents In General (AREA)
  • Silicates, Zeolites, And Molecular Sieves (AREA)

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu oddeľovania a čistenia pyrimidínových derivátov, hlavne tetrahydropyrimidínov, najmä 2metyl-1, 4,5, 6-tetrahydropyrimidín-4-karboxylových kyselín (ektoínov) z vodných roztokov adsorpciou na zeolitoch a s ňou kombinovanou filtráciou s priečnym tokom (cross-filtráciou).
Doterajší stav techniky
Tetrahydropyrimidínovými derivátmi sa mienia najmä zlúčeniny známe z EP-A1-0553884.
Štruktúrne sú ektoíny cyklické aminokyselinové deriváty, ktoré patria do triedy takzvaných kompatibilných rozpustených látok. Sú kompatibilné aj vo vysokej koncentrácii s cytoplazmou a stabilizujú bunkové zložky v prostredí malej aktivity vody. Toto pôsobenie poukazuje na široké pole použitia v odboroch medicíny a kozmetiky.
Pomocou nových biotechnologických ^spôsobov sa podarilo vypestovať halofilné eubaktérie napríklad rodu Halomonas a vyvolať u týchto organizmov vylučovanie ektoínov do prostredia, ktoré ich obklopuje (T. Sauer et al. GIT Fachz. Lab. 10/95).
V pripájajúcom sa spôsobe dokončovacieho spracovania sa ektoín potom vyčistí pomocou organického katexu a kryštalizácie .
Ukázalo sa však, že sa pritom jedná o mnohostupňový a časovo velmi nákladný spôsob, ak sa chce dospieť k predajnému produktu, idúcemu na odbyt, s čistotou približne 90 %.
Úlohou vynálezu je poskytnutie alternatívneho spôsobu, ktorý obsahuje efektívne oddelenie tetrahydropyrimidínových derivátov podľa EP-A1 - 0553 884 a najmä ektoínov z vodného roztoku, poprípade obsahujúceho ďalšie organické zlúčeniny, najmä z fermentačných roztokov, a čistenie týchto pyrimidínových derivátov, pokial sú adsorbovateľné na zeolitoch.
Podstata vynálezu
Predmetom vynálezu je najmä spôsob oddeľovania a čistenia pyrimidínových derivátov, hlavne tetrahydropyrimidínov, najmä 2-metyl-l, 4,5,6-tetrahydropyrimidín-4-karboxylových kyselín (ektoínov) z vodných roztokov, vyznačujúci sa tým, že sa vodné roztoky pri hodnote pH 1,5 až 7,0 privedú do kontaktu s prednostne kyslým zeolitom, ktorý má modul 15 až 1000, po uskutočnenej adsorpcii sa pokrytý zeolit oddelí a adsorbované deriváty sa desorbujú vodným roztokom, nastaveným na hodnotu pH > 8,0, najmä roztokom obsahujúcim hydroxid amónny.
Roztok sa môže nastaviť na túto hodnotu pH aj prísadou zásaditej organickej zložky, najmä lyzínu.
(Pod modulom sa rozumie molový pomer SiO2 k A12O3) .
V závislosti od nárokov kladených na čistotu derivátov ktoré sa majú izolovať, je potrebné poprípade tento krok postupu viackrát uskutočniť.
To znamená, že roztok získaný desorpciou po prvom desorpčnom kroku sa dodatočne privedie raz alebo viackrát do kontaktu s vhodnými typmi zeolitu v rozsahu pH vhodnom pre efektívnu adsorpciu derivátov, keď sa jedná o viacnásobne prebiehajúcu postupnosť čistenia, adsorbované deriváty sa nechajú príslušne často desorbovať.
Pod tetrahydropyrimidínovými derivátmi, ktoré sa majú oddeľovať a čistiť, sa rozumejú najmä zlúčeniny vzorca (I)
kde R znamená H, OH, rimidínové deriváty najmä H, a adsorbovateľné tetrahydropy známe z EP-A1-0533 884.
Roztoky, z ktorých sa tieto a ektoíny vzorca (I) majú oddeliť, sú vo všeobecnosti vodnej povahy.
Prednostne vznikajú roztoky, ktoré sa majú čistiť, po fermentácii vhodnými baktériami. Hodnota pH sa potom musí prispôsobiť zodpovedajúc k adsorpčným podmienkam.
V prednostnej forme uskutočnenia sa mikroorganizmy v tomto prípade najprv aspoň čiastočne odstránia z fermentačného zvyšku, najmä pomocou centrifugovania, je však možné i priame čistenie ektoínov z roztoku obsahujúceho biomasu.
?
Pomocou vhodných metód uvoľňovania (hypoosmotický šok, mechanické alebo chemické uvoľnenie z buniek) nastáva uvoľnenie ektoínu z buniek.
Výhodne sa proteíny poprípade narúšajúce oddeľovanie ektoínov adsorpciou vyzrážajú pomocou vhodného nastavenia hodnoty pH a potom sa oddelia.
Zeolitmi vhodnými na adsorpciu zlúčenín, ktoré sa majú odeľovať podľa vynálezu, sú zeolity typu Y, DAY, mordenit, dealuminovaný mordenit, ZSM-5, dealuminovaný ZSM-5, β alebo VPI5 a s modulom 10 až 1000, najmä 15 až 200, prednostne 15 až 45. Prednostne sa používa typ ZSM-5 v H-forme, amóniovej forme alebo Na-forme.
Spôsob prebieha v teplotnom rozsahu 15 až 80 °C.
Všeobecne sa koncentrácia ektoínov pohybuje až k danej medzi rozpustnosti vo vodnej oblasti, najmä od 0,1 do, 4,0 g/1. Podľa oblasti sa adsorbenty používajú v práškovej forme alebo ako tvarované výrobky.
V prednostnej forme uskutočnenia sa kombinuje adsorpcia s filtráciou s priečnym tokom (crossflow-filtrácia), pričom sa najprv roztoky obsahujúce tetrahydropyrimidínové deriváty, najmä ektoíny, privedú do kontaktu so suspenziami kyslého zeolitu a po adsorpcii týchto derivátov (A)
a) sa takto nasýtený zeolit nechá pretekať popri pórovitej ploche/membráne, pričom sa
b) rozdiel tlaku medzi stranou ležiacou pri pretekajúcom zeolite a protiľahlou stranou plochy/membrány sa nastaví tak, že
c) časť roztoku pretekajúceho plochou/membránou, čiastočne alebo úplne zbaveného derivátov, prúdi plochou/membránou priečne k smeru toku (tok filtrátu),
d) v kroku premývania sa oddelí roztok zbavený zlúčenín (A), ktorý poprípade obsahuje organické nečistoty,
e) hneď potom sa adsorbované zlúčeniny desorbujú.
Posledné nastáva pri vhodnej hodnote pH, najmä pri hodnote pH > 8,0, alebo s vhodným rozpúšťadlom, napríklad metanolom.
Ako adsorbenty sú obzvlášť vhodné jemne rozomleté zeolitové prášky horeuvedených typov s priemerom častíc 1 až 100 gm, najmä 2 až 20 gm.
Tieto sa používajú všeobecne vo forme vodných suspenzií s obsahom tuhej látky 5 až 60 % hmotnostných, prednostne 20 až 50 % hmotnostných.
Ako plochy filtra sa používajú organické alebo keramické membrány s ultra-, nano- alebo mikrofiltračnými vlastnosťami .
Ak sa uskutočňuje spôsob podía vynálezu, netvoria sa na filtračnom médiu žiadne krycie vrstvy, ktoré by viedli k veľkým filtračným prekážkam. Tým sa zabraňuje problému, ktorý sa musí pri použití tohto spôsobu v iných oblastiach riešiť pomocou dodatočných cyklov čistenia pre použitú membránu (DE-PS 43 32 175).
Podľa vynálezu sa získa napodiv už v prvom stupni čistenia produkt s čistotou > 70 %, ktorá sa dá v druhom, analogicky prebiehajúcom stupni čistenia zvýšiť na 90 %.
Na zvýšenie čistoty sa môžu roztoky získané podľa nároku 10 (krok e) previesť raz alebo viackrát cez spôsoby čistenia podľa vynálezu. Jeden variant spôsobu podľa vynálezu spočíva v tom, že toto sa kombinuje s čistením známym z doterajšieho stavu techniky, napríklad čistením roztokov ektoínov pomocou využitia organických katexoch a iných krokov čistenia.
Príslušný krok adsorpcie a desorpcie sa uskutočňuje pred a/alebo po stupni čistenia adsorpciou na zeolite použitom podľa vynálezu, po ktorom nasledovala desorpcia.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Adsorpcia ektoínu z produkčného roztoku: teoreticky, niekolko cyklov
pred adsorpciou po adsorDcii . po desorpcii . v roztoku
v rozi t-oku v roztoku na adsorb
Kone.. íe/l) Čistota (%) Kone.. fg/1) Čistota ( %) Čistota (%) Kone.‘ (g/D ičistota Vy tažok {% na krok
Zvy- šok Ekto ín 1,8 1,7 51,4 1,5 0 100 0 15% 0,4 1,11 26% 65%
β®
Celkový výťažok: 65%
Zvyšok
Ekto ín
pred adsorpciov v roztoku po adsorpcii
v roztoku na. adsorb
Kone. čistota Kone,. Čistota Čistota
fg/1) (% ) (g/1) (%) (.%)
0,4 33,3 0,33 100 6%
1,11 0 0
po desorpcii v roztoku
Kone
Vytažok na krók(%)
65%
Celkový výťažok: 42%
·.·*>:· ·:·:·:·
Obr. 1.
Adsorpčná izoterma pre ektoín na ZSM5
Nasýtenie (%)

Claims (15)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob oddeľovania a čistenia pyrimidínových derivátov, najmä tetrahydropyrimidínov, z vodných roztokov, vyznačujúci sa tým, že sa roztoky privedú do kontaktu s kyslým zeolitom a po uskutočnenej adsorpcii derivátov pri vhodnej hodnote pH sa tieto znovu získajú desorpciou pri inej hodnote pH.
  2. 2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že sa vodné roztoky privedú pri hodnote pH 1,0 až 7,0 do kontaktu s kyslým zeolitom, ktorý má modul 15 až 1000 a po uskutočnenej adsorpcii sa adsorbované deriváty desorbujú vodným, na hodnotu pH > 8,0 poprípade pomocou prísady zásaditej organickej zložky nastaveným roztokom.
  3. 3. Spôsob podľa nárokov la2, vyznačujúci sa tým, že sa 2-metyl-l,4,5,6-tetrahydropyrimidín-4-karboxylové kyseliny (ektoíny) všeobecného vzoca kde R znamená H, OH, oddelia z vodných roztokov.
  4. 4. Spôsob podía nárokov 1 až 3, vyznačujúci sa t ý m , že sa roztok získaný desorpciou znovu privedie do kontaktu s jedným z horeuvedených typov zeolitov, adsorbované deriváty sa desorbujú a tieto kroky sa poprípade raz alebo viackrát opakujú.
  5. 5. Spôsob podlá nárokov 1 až 4, vyznačujúci sa t ý m , že sa ako vodný roztok používa fermentačný roztok.
  6. 6. Spôsob podlá nároku 5, vyznačujúci sa tým, že sa pred adsorpciou mikroorganizmy aspoň čiastočne oddelia z fermentačného roztoku.
  7. 7. Spôsob podía nárokov 5a 6, vyznačujúci sa t ý m , že sa pred adsorpciou rozpustné proteíny aspoň čiastočne oddelia z fermentačného roztoku.
  8. 8. Spôsob podlá jedného alebo viacerých z nárokov 1 až 7, vyznačujúci sa tým, že sa ako adsorbenty používajú kyslé zeolity typu Y, DAY, mordenitu, dealuminovaného mordenitu, ZSM-5, dealuminovaného ZSM-5, β alebo VPI5 a s modulom 15 až 1000.
  9. 9. Spôsob podía ' nároku 7, vyznačujúci sa t ý m , že sa používajú zeolity typu ZSM5 alebo mordenitu v H-forme, amóniovéj forme alebo Na-forme.
  10. 10. Spôsob podlá jedného alebo viacerých z nárokov 1 až 9 na oddeľovanie pyrimidínových derivátov adsorbovaných na jemne rozomletých zeolitoch, najmä vzorca (I), (A), vyznačujúci sa tým, že sa kombinuje s fitráciou s priečnym tokom (filtrácia crossflow), pričom sa
    a) zeolity nasýtené s (A) vo forme suspenzií nechajú pretekať popri pórovitej ploche/membráne, pričom sa
    b) rozdiel tlaku medzi stranou ležiacou pri prúde a protiľahlou stranou plochy/membrány nastaví tak, že
    c) časť roztoku pretekajúceho plochou/membránou, čiastočne alebo úplne zbaveného derivátov (A), prúdi plochou/membránou priečne k smeru toku (tok filtrátu),
    d) v kroku premývania sa oddelí roztok zbavený zlúčenín (A), ktorý poprípade obsahuje organické nečistoty,
    e) hneď potom sa adsorbované zlúčeniny (A) desorbujú.
  11. 11. Spôsob podľa nároku 10, vyznačujúci sa tým, že sa používajú zeolity so stredným priemerom častíc 1 až 100 pm.
  12. 12. Spôsob podľa nárokov 10 a 11, vyznačuj úci sa t ý m , že sa nastaví transmemÔ^nový tlak na 0,2 až 3 bar (1 bar = 105 Pa) .
  13. 13. Spôsob podľa nárokov 10 až 12, vyznačuj úci sa t ý m , že sa používajú keramické alebo organické mem12 brány/pórovité plochy s ultra- alebo mikro- alebo nanofilträčnými vlastnosťami.
  14. 14. Spôsob podľa jedného alebo viacerých z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že sa desorbovaný roztok podrobí raz alebo viackrát adsorpcii a desorpcii.
  15. 15. Spôsob podlá jedného alebo viacerých z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že sa spôsob oddeľovania zlúčenín (A) kombinuje s adsorpciou na katexoch alebo s inými stupňami čistenia a s roztokmi z nich poprípade opakovane získanými desorpciou.
SK349-98A 1997-03-18 1998-03-16 Process for separating pyrimidine derivatives from aqueous solutions SK34998A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19711082A DE19711082A1 (de) 1997-03-18 1997-03-18 Verfahren zur Abtrennung von Tetrahydropyrimidinen aus wäßrigen Lösungen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK34998A3 true SK34998A3 (en) 1998-10-07

Family

ID=7823675

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK349-98A SK34998A3 (en) 1997-03-18 1998-03-16 Process for separating pyrimidine derivatives from aqueous solutions

Country Status (6)

Country Link
US (1) US6001838A (sk)
EP (1) EP0866061A1 (sk)
JP (1) JPH10265462A (sk)
CA (1) CA2232478A1 (sk)
DE (1) DE19711082A1 (sk)
SK (1) SK34998A3 (sk)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19821378A1 (de) * 1998-05-13 1999-11-18 Degussa Verfahren zur Auftrennung von Tetrahydropyrimidinderivaten
US7048910B2 (en) * 2000-09-07 2006-05-23 Merck Patent Gmbh Use of ectoine or ectoine derivatives for oral care
DE10047444A1 (de) * 2000-09-21 2002-04-11 Bitop Gmbh Verfahren zur Trennung und hochreinen Isolierung von niedermolekularen, strukturell ähnlichen Verbindungen insbesondere von Tetrahydropyrimidinderivaten wie z.B. 1,4,5,6-Tetrahydro-2-methyl-4-pyrimidincarbonsäuren (Ectoine) und deren Spaltprodukte
DE10200068A1 (de) * 2002-01-03 2003-07-17 Merck Patent Gmbh Verfahren zur chromatographischen Trennung von Ectoin
DE10214257A1 (de) * 2002-03-28 2003-10-16 Merck Patent Gmbh Verwendung von kompatiblen Soluten zur Inhibierung der Freisetzung von Ceramiden
US7311839B2 (en) * 2002-12-09 2007-12-25 New Mexico Tech Research Foundation Removal of biological pathogens using surfactant-modified zeolite
US9309205B2 (en) * 2013-10-28 2016-04-12 Wincom, Inc. Filtration process for purifying liquid azole heteroaromatic compound-containing mixtures
CN104557729B (zh) * 2014-12-11 2017-02-22 山东福田科技集团有限公司 一种四氢嘧啶的提取工艺
CN115073381A (zh) * 2022-06-08 2022-09-20 伊明泰(山东)生物科技有限公司 依克多因提取过程水相结晶方法
CN115925638A (zh) * 2022-12-29 2023-04-07 水羊化妆品制造有限公司 一种四氢嘧啶的提取方法、四氢嘧啶及其应用
CN117050021B (zh) * 2023-10-13 2023-12-15 北京绿色康成生物技术有限公司 一种从发酵液中分离提取四氢嘧啶的方法

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IL100810A (en) * 1992-01-30 1996-12-05 Yeda Res & Dev Pharmaceutical preparations including 2 - methyl - carboxy - 5 - hydroxy - tetrahydropyrimidine and / or 2 - methyl - 4 - carboxy - tetrahydropyrimidine, plywood methods
DE4244580A1 (de) * 1992-12-31 1994-07-07 Galinski Erwin A Verfahren zur in vivo Gewinnung von Inhaltsstoffen aus Zellen
DE4332175C2 (de) * 1993-09-22 1996-04-18 Seitz Filter Werke Verfahren und Vorrichtung zur Cross-Flow-Filtration von Flüssigkeiten mittels CMF-Modulen
DE4427617B4 (de) * 1994-08-04 2005-09-01 bitop Aktiengesellschaft für biotechnische Optimierung Verfahren zur Gewinnung von Zellinhaltsstoffen aus halophilen und osmophilen sowie halo- und osmotoleranten Mikroorganismen

Also Published As

Publication number Publication date
JPH10265462A (ja) 1998-10-06
EP0866061A1 (de) 1998-09-23
CA2232478A1 (en) 1998-09-18
US6001838A (en) 1999-12-14
DE19711082A1 (de) 1998-09-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK34998A3 (en) Process for separating pyrimidine derivatives from aqueous solutions
AU2013228080B2 (en) Process for purifying phosphoric acid by nanofiltration
US5017480A (en) Process for recovering L-amino acid from fermentation liquors
JP2008512473A5 (sk)
US4936999A (en) Process for recovery of amino acids from aqueous mixtures
CN100487129C (zh) 四环类抗生素清洁生产工艺
US5928518A (en) Cross-flow filtration process for separating organic compound by adsorption on inorganic solids
EP2910543B1 (en) Method for purifying 1,4-diaminobutane, 1,4-diaminobutane purified by said method, and polyamide prepared therefrom
CN104278071A (zh) 头孢菌素c的提取方法
SK62599A3 (en) Process for the separation of tetrahydropyrimidin derivatives
PL195651B1 (pl) Sposób wytwarzania melaminy o wysokiej czystości i z wysokimi wydajnościami
EP0794246B1 (en) Process for recovering valuable compounds from vinasse produced during fermentation
JPH105501A (ja) 発酵中に生産される蒸留残渣からの有用な化合物の回収方法
SK106099A3 (en) Process for selective enrichment and separation of aroma molecules by adsorption
EP1756055A1 (en) Process for the purification of tryptophan
US4997754A (en) Process for recovering L-amino acids from fermentation liquors containing them
SK10398A3 (en) Isolation of clavulanic acid from fermentation broth by ultrafiltration
CN111217692A (zh) 一种高纯度没食子酸的制备方法
CN100333824C (zh) 用于纯化包含氰酰胺的溶液的方法
EP0947508B1 (en) Process for recovery of pyridine-2,3-dicarboxylic acid
SU1712320A1 (ru) Способ утилизации аминооксопроизводных S-триазина
SK69795A3 (en) Method of producing alpha, alpha-trehaloze
JPH0564627B2 (sk)
CN110294775A (zh) 一种磷酸肌酸钠的纯化方法
SI21101A (sl) Koncentriranje vodnih frakcij lisinoprila z reverzno osmozo