SK34095A3 - Process for the preparation of olefin polymers - Google Patents

Process for the preparation of olefin polymers Download PDF

Info

Publication number
SK34095A3
SK34095A3 SK340-95A SK34095A SK34095A3 SK 34095 A3 SK34095 A3 SK 34095A3 SK 34095 A SK34095 A SK 34095A SK 34095 A3 SK34095 A3 SK 34095A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
group
process according
tert
butyl
compound
Prior art date
Application number
SK340-95A
Other languages
English (en)
Inventor
Bruno Rotzinger
Alfred Columberg
Jean-Roch Pauquet
Original Assignee
Ciba Geigy Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ciba Geigy Ag filed Critical Ciba Geigy Ag
Publication of SK34095A3 publication Critical patent/SK34095A3/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08KUse of inorganic or non-macromolecular organic substances as compounding ingredients
    • C08K5/00Use of organic ingredients
    • C08K5/0008Organic ingredients according to more than one of the "one dot" groups of C08K5/01 - C08K5/59
    • C08K5/005Stabilisers against oxidation, heat, light, ozone
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F10/00Homopolymers and copolymers of unsaturated aliphatic hydrocarbons having only one carbon-to-carbon double bond
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08KUse of inorganic or non-macromolecular organic substances as compounding ingredients
    • C08K3/00Use of inorganic substances as compounding ingredients
    • C08K3/01Use of inorganic substances as compounding ingredients characterized by their specific function
    • C08K3/013Fillers, pigments or reinforcing additives
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08KUse of inorganic or non-macromolecular organic substances as compounding ingredients
    • C08K5/00Use of organic ingredients
    • C08K5/16Nitrogen-containing compounds
    • C08K5/34Heterocyclic compounds having nitrogen in the ring
    • C08K5/3467Heterocyclic compounds having nitrogen in the ring having more than two nitrogen atoms in the ring
    • C08K5/3477Six-membered rings
    • C08K5/3492Triazines
    • C08K5/34926Triazines also containing heterocyclic groups other than triazine groups

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Transition And Organic Metals Composition Catalysts For Addition Polymerization (AREA)
  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)
  • Polymerisation Methods In General (AREA)

Description

TY
Spôsob prípravy polyolefínov
Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu prípravy olefínových polymérov, pri ktorom sa v priebehu polymerácie pridávajú hydrotalcity, zeolity alebo'oxidy kovov a prípadne stabilizátory. Vynález sa tiež týka takto pripravených polyolefínov.
Doterajší stav techniky
Pri nízkotlakovej polymerácii olefínov, pri ktorej sa ako katalyzátory používajú organokovové komplexy (napríklad Ziegler-Natta-ové katalyzátory), sa obvykle získajú polyméry vo forme jemného prášku, ktorý sa pred spracovateľským tvarovaním vytláča v extrudéri. Pri tejto granulácii sa používajú látky, ako sú stabilizátory, inhibítory korózie, prísady zlepšujúce farbu, antistatické činidlá a ostatné spracovateľské činidlá. Avšak táto granulácia nie je vždy žiadúca alebo možná, čo je medzi inými prípad polymérov s vysokou molekulovou hmotnosťou.
V nedávnej dobe sa preukázalo, že je možné pripraviť s použitím katalyzátorov na pevnom nosiči sférické granulové polyméry, ktoré sa už nemusia granulovať vytlačovaním, a ktoré sa môžu spracovať priamo. Vhodné nosiče pre uvedené pevné katalyzátory sú najmä sférické halogenidy horečnaté so špecifickou veľkosťou častíc, ktoré sú medzi inými opísané v DE-A-2 641 960. Bezvodý halogenid horečnatý tvorí s chloridom titaničitým a donorom elektrónov nerozpustné komplexy, ktoré sa potom aktivujú alkylénhliníkom. Stereošpecifickosť a aktivita sa zvýši použitím donorov elektrónov, akými sú estery karboxylových kyselín alebo zlúčeniny obsahujúce väzby SI-O-C, ktoré sú medzi inými opísané v EP-A-45 977.
Pretože takto získané polyméry sa už nemusia granulovať, je žiadúce pridať modifikátory, ktoré sú dôležité pre spracovanie a dlhodobú stabilitu v priebehu polymerácie. Prídavok mnohých konvenčných modifikátorov (napríklad stabilizátorov) však interferuje s polymeráciou olefínov a spôsobuje zmenu farby polymérov.
Stroje používané pri ďalšom spracovaní polymérov, napríklad kalandre, sú vystavené korózii. Korozívny účinok polymérov na kovové povrchy sa všeobecne pričíta zvyškom katalyzátorov alebo degradačným produktom katalytického systému. Až doteraz nebolo preto potrebné pridať v separátnom spracovateľskom stupni zlúčeninu inhibujúcu koróziu.
Z EP-A-192 987 alebo EP-A-0 350 444 je známe, že stabilizátory na báze stéricky bránených amínov polyalkylpiperidínového typu neinterferujú s uvedenou polymeráciou a nespôsobujú teda podstatnú zmenu farby polyméru a majú za následok dobrú tepelnú a oxidačnú stabilitu.
V EP-A-254 348 sa ďalej navrhuje pridať ako antioxidačné prísady fosfity alebo fosfonity.
Tiež je známe pridávať stabilizátory na báze sféricky bránených amínov polyalkylpiperidínového typu pri polymerácii v kombinácii s organickými fosfitmi alebo fosfonitmi (EP-A-0 351 360) .
Podstata vynálezu
S prekvapením sa teraz zistilo, že pridanie zlúčenín z množiny zahrňujúcej hydrotalcity, zeolity a oxidy kovov, ktoré pri reakčných podmienkach neuvoľňujú vodu, v kombinácii s prípadnými stabilizátormi neinterferuje s polymeráciou olefínov a v podstate inhibuje koróziu, ku ktorej by inak pri polymerácii dochádzalo, a že sa pridaním ďalších stabilizátorov dosiahne znamenitá dlhá stabilita.
V súlade s tým sa vynález týka spôsobu prípravy polyole3 fínov polymeráciou s použitím katalyzátorov na báze prechodových kovov, ktorého podstata spočíva v tom, že sa polymerácia uskutočňuje pridaním aspoň jednej zlúčeniny z množiny zahrňujúcej hydrotalcity, zeolity a oxidy kovov, ktoré neuvoľňujú pri reakčných podmienkach vodu.
Polymerácia sa výhodne uskutočňuje použitím pevného katalyzátora tvoreného prechodovým kovom na nosiči, ktorý sa pripravil reakciou hlinitej zlúčeniny nesúcej aspoň jednu alkylovú skupinu so zlúčeninou kovu IV. podskupiny Periodického systému prvkov.
Olefíny, ktoré sú polymerovatelné týmto spôsobom, sú etylén a alfa-olefíny, ako propylén, 1-butén, 4-metylpent-l-én alebo 5-metylhex-l-én, ako i zmesi olefínov, ktorými typicky sú etylén-propylén alebo propylén v zmesi s minoritným množstvom vyššieho alfa-olefínu. Obzvlášť zaujímavý je spôsob polymerácie a kopolymerácie propylénu.
Polymeračnými katalyzátormi sú katalyzátory na báze prechodových kovov. Tieto katalyzátory sa typicky tvoria halogenidom horečnatým v aktívnej forme a zlúčeninou titánu. Tiež sú vhodné katalyzátory s ostatnými kovmi IV. podskupiny Periodického systému prvkov (Zr a horečnatý v aktívnej forme sa v ktorého rôntgenovom spektre je vosťou širšou ako odpovedajúca čiara v spektre inaktívneho halogenidu horečnatého.
Hf). Pod výrazom halogenid rozumie halogenid horečnatý, čiara s najsilnejšou odraziAko halogenid horečnatý sa výhodne môže použiť chlorid horečnatý alebo bromid horečnatý. Titánové zlúčeniny výhodne obsahujú aspoň jednu tiťán-halogenidovú väzbu. Obzvlášť výhodné je použiť chlorid titaničitý.
Titánová zlúčenina sa môže použiť v kombinácii s donorom elektrónov, ktorým je typicky ester karboxylovej kyseliny, ktorý je opísaný v EP-A-45 977.
Po reakcii halogenidu horečnatého s titánovou zlúčeninou a prípadne s donorom elektrónov sa prebytok titánovej zlúčeniny a prebytok donoru elektrónov vhodne vymyje inertným rozpúšťadlom, akým je typicky hexán alebo heptán.
Takto pripravený katalyzátor sa potom aktivuje reakciou s hlinitou zlúčeninou, ktorá nesie aspoň jednu alkylovú skupinu a ktorá sa výhodne použije vo forme roztoku v alkáne. Príklady vhodných alkylhliníkov sú Al(C2Hs)a alebo Al(C4Hg)a. Ako ko-aktivátor je možné použiť donor elektrónov, ktorým je vhodne organokremíková zlúčenina, ktorá obsahuje aspoň jednu väzbu Si-O-C a ktorá je opísaná v EP-A-45 977. Typické príklady takýchto kremíkových zlúčenín fenyltrietoxysilán, fenyltrimetoxysilán, difenyldimetoxysilán, metyltrietoxysxlán, dimetyldietoxysilán alebo etyltrimetoxysilán.
Ďalšie katalyzátory na báze prechodových kovov sú typicky tvorené zlúčeninou chrómu na pevnom nosiči, ktorým je napríklad alumína alebo silika alebo ich zmesi. Príklady takýchto katalyzátorov, ktoré sú tiež nazývané Phillipsovými katalyzátormi, sa môžu nájsť v US-A-2 825 721.
Polymerácía s použitím týchto katalyzátorov sa môže uskutočniť známymi spôsobmi v kvapalnej alebo plynnej fáze. Kvapalnou fázou môže byť vhodne alifatický uhľovodík alebo samotný kvapalný monomér.
Zlúčeniny z množiny zahrňujúcej hydrotalcity, zeolity a oxidy kovov, ktoré pri reakčných podmienkach neuvoľňujú vodu, sa pridávajú k polymeračnej zmesi na začiatku polymerácie, v priebehu polymerácie a ku koncu polymerácie.
Uvedené zlúčeniny z množiny zahrňujúcej hydrotalcity, zeolity a oxidy kovov sú buď prírodné sa vyskytujúce látky alebo synteticky pripravené zlúčeniny.
Zlúčeniny skupiny hydrotalcitov sú ilustrované všeobecným vzorcom I
Μ2+μχ·Μ3' x ’(OH)2 *(Αη-)χ ·πτΉ2Ο (I) v ktorom
M2* znamená
M3* znamená
An znamená
n znamená
x znamená
m znamená
A znamená
Mg, Ca, Sr, Ba, Z; Al, B alebo Bi, anión s valenciou číslo od 1 do 4, číslo od O do 0,5 číslo od 0 do 2 a
Sn alebo/a Ni,
OH, ď, Br, ľ, CIO/, HC03', CH3COO·, C6H5COO-, CO3 2-, SO?', cooCOO-, (CHOHCOOH2-, (CHOH)4CH2OHCOO-. ^(COO)^', (CH2COO)22', CH3CHOHCOO-, SiO3 2', SiOA Fe(CN)63-, Fe(CNV, HPO42'.
Ostatnými hydrotalcitmi, ktoré sa vhodne použijú pri vyššie opísanom spôsobe, sú zlúčeniny všeobecného vzorca la
-mH20 , _ .
v ktorom M2* znamená aspoň jeden kov z množiny zahrňujúcej Mg a Zn, pričom výhodným kovom je Mg, A znamená anión z množiny /co°| =zahrňujúcej C03 2 ,|C00j , OH a S2 , a n znamená valenciu týchto aniónov, m znamená kladné číslo, výhodne číslo od 0,5 do 5, a x a z sú kladné čísla, pričom x sa výhodne rovná 2 až 6 a z je menšie ako 2.
Výhodnými zlúčeninami skupiny hydrotalcitov sú zlúčeniny všeobecného vzorca I ’(OH)2 «(A-)x · mH20 (. j)
4i v ktorom M2* znamená Mg alebo znamená pevný roztok Mg a Zn, A- znamená CO3 2-, x znamená číslo od 0 do 0,5 a m znamená číslo od 0 do 2.
Obzvlášť výhodnými hydrotalcitmi sú hydrotalcity vzorcov
Al2O3-6MgO-CO2- 12H2O,
Mg4j5Al2(OH)13-CO3-3,5H2O,
4MgO-Al2O3-CO2-9H2O,
4MgO-Al2O3-CO2-6H2O,
ZnO-3MgO-Al2O3-CO2-8-9H2O ,
ZnO-3MgO-Al2O3-CO2-5-6H2O.
V rámci tohoto vynálezu sa môžu tiež použiť zeolity všeobecného vzorca X
M^KMO^SiO^yJ-wE^O (x >
v ktorom n znamená náboj katiónu M,
M znamená prvok prvej alebo druhej hlavnej skupiny
Periodického systému prvkov, y:x znamená číslo 0,8 do 1,2 a
W znamená číslo od 0,5 do 10.
Výhodne známe zeolity, ktoré sa môžu použiť pri vyššie uvedenom spôsobe, majú stredný priemer pórov 3 až 5 A (0,3 až 0,5 nm), vrátane zeolitov typu NaA, ktoré majú stredný účinný priemer pórov 4 A (0,4 nm) a ktoré sa preto označujú ako zeolíty 4A.
Ilustratívnymi príkladmi vhodných zeolitov sú zlúčeniny:
Na12[(AlO2)i2(SiO2)i2]· 12Η2Ο
Ca45Na3[(AlO2)l2(SiO2)12]-30H2O
K9Na3[(AlO2)l2(SiO2)l2]-27H2O
Pri spôsobe podlá vynálezu sa môžu tiež použit oxidy kovov. Výhodnými oxidmi kovov sú oxidy dvojmocných kovov. Obzvlášť výhodnými oxidmi kovov sú oxidy kovov druhej hlavnej skupiny alebo podskupiny Periodického systému prvkov, pričom najvýhodnejšími oxidmi kovov sú oxid zinočnatý alebo oxid horečnatý.
Nové zlúčeniny sa vysušia na odstránenie neviazanej alebo len odlučitelne viazanej vody na teplotu 50 až 800 °C , výhodne na teplotu 80 až 400 °C a to za predpokladu, že tieto zlúčeniny nie sú dostatočne suché a že neboli prechovávané v prostredí neobsahujúcom vlhkosť. Toto sušenie sa môže uskutočniť vo vákuu alebo pod atmosférou inertného plynu. Povrch uvedených látok sa môže ošetriť povrchovo aktívnymi činidlami, akými sú kyseliny karboxylové alebo lineárne alkoholy s 8 alebo viac atómami uhlíka, vhodne kyselina stearová.
Zlúčeniny z množiny zahrňujúcej hydrotalcity, zeolity a oxidy kovov alebo obdobné synteticky pripravené zlúčeniny, ktoré neuvoľňujú pri reakčných podmienkach vodu, sa normálne pridávajú v množstve 0,005 až 5,0 % hmotnosti, výhodne v množstve 0,01 až 1 % hmotnosti, vzťahuje sa na hmotnosť polyméru.
Vyššie uvedený spôsob sa výhodne uskutočňuje s použitím dodatočných stabi1i z átorov.
V rámci obzvlášť výhodného uskutočnenia spôsobu podľa vynálezu sa uvedený spôsob uskutočňuje s ďalším prídavkom zlúčeniny, ktorá obsahuje aspoň jednu 2,2,6,6-tetrametylpiperidínovú skupinu a ktorá má molekulovú hmotnosť vyššiu ako 500, alebo s ďalším prídavkom zlúčeniny trojmocného fosforu. Obzvlášť výhodné je použitie uvedenej 2,2,6,6-tetrametylpiperidínovej zlúčeniny so zlúčeninou trojmocného fosforu.
Stéricky bránené amíny, výhodne piperidíny, sú známe ako stabilizátory chrániace proti účinku svetla, pričom pôsobia tiež ako antioxidačné činidlá, čo znamená, že polyméry poskytujú tepelne oxidačnú stabilitu. Tieto zlúčeniny obsahujú jednu alebo viac ako jednu skupinu vzorca I
Tieto zlúčeniny môžu byt oligomérnymi alebo polymérnymi zlúčeninami.
Obzvlášť významné stabilizátory sú nasledujúce skupiny tetrametylpiperidínov:
a) zlúčeniny všeobecného vzorca II
v ktorom n znamená číslo od 1 do 4, výhodne 1 alebo 2,
R1 znamená atóm vodíka, oxylovú skupinu, C^-C^-alkylovú skupinu, C3-Cs-alkenylovú skupinu, C3-Ca-alkinylovú skupinu, C^-C^^-aralkylovú skupinu, Ci-Cg-alkanoylovú skupinu, C3-Cs-alkenoylovú skupinu, glycidylovú skupinu alebo skupinu -CH3CH(OH)-Z, v ktorej
Z znamená atóm vodíka, metylovú skupinu alebo fenylovú skupinu, pričom
R1 výhodne znamená C^-C^-alkylovú skupinu, alylovú skupinu, benzylovú skupinu, acetylovú skupinu alebo akryloylovú skupinu, a
R2 v prípade, že n = 1, znamená atóm vodíka, C^-C^-alkylovú skupinu, ktorá môže byť prerušená jedným alebo viac ako jedným atómom kyslíka, kyanoetylovú skupinu, benzylovú skupinu, glycidylovú skupinu, monovalenčnú skupinu alifatickej, cykloalifatickej, aralifatickej, nenasýtenej alebo aromatickej karboxylovej kyseliny, karbamovej kyseliny alebo kyseliny obsahujúcej fosfor, alebo mono-valenčnú silylovú skupinu, výhodne skupinu alifatickej karboxylovej kyseliny obsahujúcej 2 až 18 atómov uhlíka, cykloalifatickéj karboxylovej kyseliny obsahujúcej 7 až 15 atómov uhlíka, alfa,beta nenasýtenej karboxylovej kyseliny obsahujúcej 3 až 5 atómov uhlíka alebo aromatickej karboxylovej kyseliny obsahujúcej 7 až 15 atómov uhlíka, a
R2 v prípade, že n = 2, znamená C^-C^-alkylénovú skupinu, C4-Ci2~alkenylénovú skupinu, xylylénovú skupinu, dvojvalenčnú skupinu alifatickej, cykloalifatickéj, aralifaticke j alebo aromatickej dikarboxylovej kyseliny, dikarbamovej kyseliny alebo kyseliny obsahujúcej fosfor alebo dvojvalenčnú silylovú skupinu, výhodne skupinu alifatickej dikarboxylovej kyseliny obsahujúcej 2 až 36 atómov uhlíka, cykloalifatickéj alebo aromatickej dikarboxylovej kyseliny obsahujúcej 8 až 14 atómov uhlíka alebo alifatickej, cykloalifatickej alebo aromatickej dikarbamovej kyseliny obsahujúcej 8 až 14 atómov uhlíka, a
R2 v prípade, že n = 3, znamená trojvalenčnú skupinu alifatickej , cykloalifatickéj alebo aromatickej trikarboxylovej kyseliny, aromatickej trikarbamovej kyseliny alebo kyseliny obsahujúcej fosfor alebo trojvalenčnú silylovú skupinu, a
R2 v prípade, že n = 4, znamená štvorvalenčnú skupinu ali10 fatickéj, cykloalifatickéj alebo aromatickej tetrakarboxylovej kyseliny.
Substituentmi definovanými ako Ci-Ci2-alkylová skupina môžu typicky byt metylová skupina, etylová skupina, n-propylová skupina, n-butylová skupina, sek.butylová skupina, terc.butylová skupina, n-hexylová skupina, n-oktylová skupina, 2etylhexylová skupina, n-nonylová skupina, n-decylová skupina, n-undecylová skupina alebo n-dodecylová skupina.
Ci'”CxaAlk^lovou skupinou vo význame všeobecného substituentu R2 môžu byť vyššie uvedené skupiny, ku ktorým sa môžu pridať n-.tridecylová skupina, n-tetradecylová skupina, nhexadecylová skupina alebo n-oktadecylová skupina.
C3-Ca-Alkenylovou skupinou vo význame všeobecného substituentu R1 môže byť typicky 1-propénylová skupina, alylová skupina, metalylová skupina, 2-butenylová skupina, 2pentenylová skupina, 2-hexenylová skupina, 2-oktenylová skupina, 4-terc.butyl-2-butenylová skupina.
C3-Ca-Alkinylovou skupinou vo význame všeobecného substituentu Rx je výhodne propargylová skupina.
C^-C^^-Aralkylovou skupinou vo význame všeobecného substituentu R1 je výhodne fenetylová skupina a výhodnejšie benzylová skupina.
Ci-Ca~Alkanoylovou skupinou vo význame všeobecného substituentu R1 je typicky formylová skupina, propionylová skupina, butyrylová skupina, oktanoylová skupina, pričom výhodnou skupinou je acetylová skupina a výhodnou C3-Cs-alkenoylovou skupinou je akryloylová skupina.
Monovalenčnou skupinou karboxylovej kyseliny vo význame všeobecného substituentu R2 je typicky skupina kyseliny octovej, kyseliny kapronovej, kyseliny stearovej, kyseliny akrylovej, kyseliny metakrylovej, kyseliny benzoovej alebo kyseliny beta-(3,5-di-terc.butyl-4-hydroxyfenyl)propičnovej.
Dvojvalenčnou skupinou dikarboxylovej kyseliny vo význame všeobecného substituentu R2 je typicky skupina kyseliny malonovej, kyseliny jantárovej, kyseliny glutarovej, kyseliny adipovej, kyseliny korkovej, kyseliny sebakovej, kyseliny maleinovej, kyseliny ftalovej, kyseliny dibutylmalonovej, kyseliny dibenzylmalonovej, kyseliny butyl-(3,5-di-terc.butyl-4-hydroxybenzyl)malonovej alebo kyseliny bicyklohepténdikarboxylovej.
Trojvalenčnou skupinou trikarboxylovej kyseliny vo význame všeobecného substituentu R2 je typicky skupina kyseliny trimelitovej alebo kyseliny nitrilooctovej.
Štvorvalenčnou skupinou tetrakarboxylovej kyseliny vo význame všeobecného substituentu R2 je typicky štvorvalenčná skupina kyseliny bután-1,2,3,4-tetrakarboxylovej alebo kyseliny pyromelitovej.
Dvojvalenčnou skupinou kyseliny dikarbamovej vo význame všeobecného substituentu R2 je skupina kyseliny hexametyléndikarbamovej alebo kyseliny 2,4-toluyléndikarbamovej.
b) Zlúčeniny všeobecného vzorca III
v ktorom n znamená 1 alebo 2,
R1 má význam definovaný v odstavci a),
R3 znamená atóm vodíka, C^-C^-alkylovú skupinu, c2“cs hydroxyalkylovú skupinu, Cs-C7-cykloalkylovú skupinu
C7-Ce-aralkylovTi skupinu, C2-Cie-alkanoylovú skupinu, C3-Cs-alkenoylovú skupinu alebo benzoylovú skupinu a
R4 v prípade, že n = l, znamená atóm vodíka, Cx-Cxa-alkylovú skupinu, C3-Ce-alkenylovú skupinu, C^-C^-cykloalkylovú skupinu, Cx-C4-alkylovú skupinu, ktorá je substituovaná hydroxylovou skupinou, kyano-skupinou, alkoxykarbonylovou skupinou alebo karbamido-skupinou, glycidylovú skupinu, skupinu vzorca -CH2-CH(OH)-Z alebo vzorca -CONH-Z, kde Z znamená atóm vodíka, metylovú skupinu alebo fenylovú skupinu, alebo
R4 v prípade, že n = 2, znamená C2-Cx2-alkylénovú skupinu, C -C -arylénovú skupinu, xylylénovú skupinu, skupinu -Ch2-CH(OH)-CH2 alebo skupinu -CH2-CH(OH)-CH^-O-D-O-, kde D znamená C2-Cxo~alkylénovú skupinu, C6-Cxs-arylénovú skupinu, Cs-Ci2-cykloalkylénovú skupinu alebo
R4 za predpokladu, že R3 neznamená alkanoylovú, alkenoylovú alebo benzoylovú skupinu, znamená tiež dvojvalenčnú skupinu alifatickej, cykloalifatickéj alebo aromatickej dikarboxylovej kyseliny alebo dikarbamovej kyseliny alebo tiež skupinu -CO- alebo
R3 a R4 v prípade, že n = 1, spoločne znamenajú dvojvalenčnú skupinu alifatickej, cykloalifatickej alebo aromatickej 1,2- alebo 1,3-dikarboxylovej kyseliny.
Substituenty definované ako Cx-Cx2~alkylová skupina alebo
Cx-Cia-alkylová skupina majú významy, ktoré už boli uvedené v odstavci a).
Cs-C7-Cykloalkylovou skupinou je výhodne cyklohexylová skupina.
C7-Ca-Aralkylovou skupinou vo význame všeobecného substituentu R3 je výhodne fenyletylová skupina alebo najvýhodnejšie benzylová skupina. C2-Cs-hydroxyalkylovou skupinou je výhodne
2-hydroxyetylová skupina alebo 2-hydroxypropylová skupina.
C2-Cia-Alkanoylovou skupinou vo význame všeobecného sub13 stituentu R3 je typicky propionylová skupina, butyrylová skupina, oktanoylová skupina, dodekanoylová skupina, hexadekanoylová skupina, oktadekanoylová skupina, pričom výhodnou skupinou je acetylová skupina, a C3-Cs-alkenoylovou skupinou je výhodne akryloylová skupina.
C2-Ca-Alkenylovou skupinou vo význame všeobecného substituentu R4 je typicky alylová skupina, metalylová skupina, 2butenylová skupina, 2-pentenylová skupina, 2-hexenylová skupina alebo 2-oktenylová skupina.
C^-C^-Alkylovou skupinou substituovanou hydroxylovou skupinou, kyano-skupinou, alkoxykarbonylovou skupinou alebo karbamidovou skupinou vo význame všeobecného substituentu R4 je typicky 2-hydroxyetylová skupina, 2-hydroxypropylová skupina, 2-kyanoetylová skupina, metoxykarbonylmetylová skupina, 2-etoxykarbonyletylová skupina, 2-aminokarbonylpropylová skupina alebo 2-(dimetylkarbamoyl)etylová skupina.
Substituentmi definovanými ako C^-C^-alkylénová skupina môžu typicky byt etylénová skupina, propylénová skupina, 2,2-dimetylpropylénová skupina, tetrametylénová skupina, hexametylénová skupina, oktametylénová skupina, dekametylénová skupina alebo dodekametylénová skupina.
Substituentmi definovanými ako C6-Cis-arylénová skupina môžu typicky byt o-, m- alebo p-fenylénová skupina, 1,4-naftylénová skupina alebo 4,4'-difenylénová skupina.
C6-Cx2-Cykloalkylénovou skupinou vo význame všeobecného substituentu D je výhodne cyklohexylénová skupina.
Ilustratívnymi príkladmi polyalkylpiperidínových zlúčenín tejto triedy sú nasledujúce zlúčeniny:
N,N'-bis(2,2,6,6-tetrametylpiperidín-4-yl)-N,N'-dibutyladipamid,
N,N'-bis(2,2,6,6-tetrametylpiperidín-4-yl)-N,N'-cyklohexyl-2hydroxypropylén-l,3-diamin a zlúčenina všeobecného vzorca
CHj yCH3
C„H
4* '9
CH.
ch3 ch3
CH3 .CH3
N-CH2-CH(OH)-CH2— o
N-CH2-CH(OH)-CH^
CHt - - CH<
c) Zlúčenina všeobecného vzorca IV
v ktorom n znamená 1 alebo 2,
R1 má význam definovaný v odstavci a) a
Rs v prípade, že n = 1, znamená C2-Ce-alkylénovú skupinu alebo C2-Cs-hydroxyalkylénovú skupinu alebo C^-C^-acyloxyalkylénovú skupinu a
R5 v prípade, že n = 2, znamená skupinu (-CH2)2C(CH2-) .
C__-Ca-Alkylénovou skupinou alebo C2-Cs-hydroxyalkylénovou skupinou vo význame všeobecného substituentu Rs môže byť etylénová skupina, 1-metyletylénová skupina, propylénová skupina , 2-etylpropylénová skupina alebo 2-etyl-2-hydroxymetylpropylénová skupina.
C^-C^-Acyloxyalkylénovou skupinou vo význame všeobecného substituentu Rs môže byt 2-etyl-2-acetoxymetylpropylénová skupina.
d) Zlúčeniny všeobecných vzorcov VA, VB a VC
(VA) (VB) (VC) v ktorých n znamená 1 alebo 2,
R1 má vyššie definovaný význam v odstavci a),
Rs znamená atóm vodíka, C^-C^-alkylovú skupinu, alylovú skupinu, benzylovú skupinu, glycidylovú skupinu, alebo C2-Ce-alkoxyalkylovú skupinu a
R7 v prípade, že n = 1, znamená atóm vodíka, C^-C^-alkylovú skupinu, C3-Cs-alkenylovú skupinu, C7-Cg-aralkylovú skupinu, Cs-C7-cykloalkylovú skupinu, C^-c^-hydroxyalkylovú skupinu, C2-C6-alkoxyalkylovú skupinu, C6-Cxo-arylovú skupinu, glycidylovú skupinu alebo skupinu vzorca -(CH3)^-COO-Q alebo vzorca -(CH2) -O-CO-Q, v ktorom p znamená 1 alebo 2 a Q znamená Cx-C4-alkylovú skupinu alebo fenylovú skupinu, alebo
R7 v prípade, že n = 2, znamená C2-Cx2-alkylénovú skupinu, C4-Cx2-alkenylénovú skupinu, C6-Cx2-arylénovú skupinu, skupinu vzorca -CH2-CH(0H)-CH2-0-D-0-CH2-CH(OH)-CH2, v ktorom D znamená C2-CxQ-alkylénovú skupinu, C6-Cxs-arylénovú skupinu, C6-Cx2-cykloalkylénovú skupinu, alebo znamená skupinu vzorca
-CH2CH(OZ')CH2-(OCH2-CH(OZ')CH2)2-, v ktorom Z' znamená atóm vodíka, Cx-Cxs-alkylovú skupinu, alylovú skupinu, bezylovú skupinu, C2-Cx2-alkanoylovú skupinu alebo benzoylovú skupinu,
Τχ a T2 každý nezávisle jeden na druhom znamená atóm vodíka alebo Ce-Cxo-arylovú skupinu alebo C7-C9~aralkylovú skupinu, ktorá môže byť substituovaná atómom halogénu alebo Cx-C4-alkylovou skupinou, alebo Tx a T2 tvoria spolu s atómom uhlíka, ku ktorému sú viazané, Cs-Cx2-cykloalkánovú skupinu.
Substituenty definované ako Cx-Cx2-alkylová skupina môžu byť typicky metylová skupina, etylová skupina, n-propylová skupina, n-butylová skupina, sek.butylová skupina, terc.butylová skupina, n-hexylová skupina, n-oktylová skupina, 2-etylhexylová skupina, n-nonylová skupina, n-decylová skupina, n-undecylová skupina alebo n-dodecylová skupina.
Substituentmi definovanými ako Cx-Cxa-alkylová skupina môžu byť vyššie uvedené skupiny, ku ktorým naviac môže patriť n-tridecylová skupina, n-tetradecylová skupina, n-hexadecylová skupina alebo n-oktadecylová skupina.
Substituentmi definovanými ako C2-C6-alkoxyalkylová sku17 pina môžu typicky byť metoxymetylová skupina, etoxymetylová skupina, propoxymetylová skupina, terc.butoxymetylová skupina, etoxyetylová skupina, etoxypropylová skupina, n-butoxyetylová skupina, terc.butoxyetylová skupina, izopropoxyetylová skupina alebo propoxypropylová skupina.
C3-Cs-Alkenylovou skupinou vo význame všeobecného substituentu R7 môže byť 1-propenylová skupina, alylová skupina, metalylová skupina, 2-butenylová skupina alebo 2-pentenylová skupina.
Cv-Cg-Aralkylovou skupinou vo význame všeobecných substituentov R7, T a T2 je výhodne fenetylová skupina alebo najvýhodnejšie benzylová skupina. Cykloalkánovým kruhom tvoreným T a T2 spoločne s atómom uhlíka, ku ktorému sú viazané, môže byt cyklopentánový kruh, cyklohexánový kruh, cyklooktánový kruh alebo cyklododekánový kruh.
C^-C^-Hydroxyalkylovou skupinou vo význame všeobecného substituentu R7 môže byt 2-hydroxyetylová skupina, 2-hydroxypropylová skupina, 2-hydroxybutylová skupina alebo 4-hydroxybutylová skupina.
C6-Cio-Arylovou skupinou vo význame všeobecných substituentov T a T2 sú výhodne fenylová skupina, alfa- alebo beta-naftylová skupina, ktorá je substituovaná atómom halogénu alebo C^-C^-alkylovou skupinou.
C2-Ci2-Alkylénovou skupinou vo význame všeobecného substi tuentu R7 môže typicky byt etylénová skupina, propylénová skupina, 2,2-dimetylpropylénová skupina, tetrametylénová skupina, hexametylénová skupina, oktametylénová skupina, dekametylénová skupina alebo dodekametylénová skupina.
C -C _.-Alkenylénovou skupinou vo význame všeobecného substituentu R7 je výhodne 2-butenylénová skupina, 2-pentenylénová skupina alebo 3-hexenylénová skupina.
C6~Cx2-Arylénovou skupinou vo význame všeobecného substi18 tuentu R7 je typicky o-, n- alebo p-fenylénová skupina, 1,4naftylénová skupina alebo 4,4'-difenylénová skupina.
C2-Ci2-Alkanoylovou skupinou vo význame všeobecného substituentu Z' môže byť propionylová skupina, butyrylová skupina, oktanoylová skupina, dodekanoylová skupina, avšak výhodnou skupinou je acetylová skupina.
C2-Cio-Alkylénová skupina, C6-Cis-arylénová skupina alebo C6-Ci2 vo význame všeobecného substituentu D majú významy definované v odstavci b).
Ilustrovanými príkladmi polyalkylpiperidínov tejto skupiny zlúčenín sú nasledujúce zlúčeniny:
ch3
HN ch3
CH3 ch3
o
e) Zlúčeniny všeobecného vzorca VI
v ktorom n znamená 1 alebo 2 a
R® znamená skupinu všeobecného vzorca
v ktorom
R1 má vyššie definovaný význam v odstavci a),
E znamená -O- alebo -NR11-,
A znamená C2-C6-alkylénovú skupinu alebo skupinu
-(CH ) -0-, a x znamená 0 alebo 1,
R9 má význam všeobecného substituentu R® alebo znamená skupinu -NR11R12, skupinu -OR13, skupinu -NHCH^OR13 alebo skupinu -N(CH2-OR13)2,
R10 v prípade, že n = 1, má význam všeobecného substituentu R® alebo R9, a
R10 v prípade, že n = 2, znamená skupinu -E-B-E-, v ktorej B znamená C2-C6-alkylénovú skupinu, ktorá môže byť pre20 rušená skupinou -N(RXX)-, kde
Rxx znamená C^-C^-alkylovú skupinu, cyklohexylovú skupinu, benzylovú skupinu alebo C^-C^-hydroxyalkylovú skupinu alebo skupinu všeobecného vzorca
R12 znamená Cx-Ci2-alkylovú skupinu, cyklohexylovú skupinu, benzylovú skupinu, C -c -hydroxyalkylovú skupinu a
R13 znamená atóm vodíka, C^-C^-alkylovú skupinu alebo fenylovú skupinu alebo
R11 a R12 spoločne znamenajú C4-Cs~alkylénovú skupinu alebo C -C -oxaalkylénovú skupinu, typicky skupinu s
-ch2ch2
-ch2ch2 alebo znamenajú skupinu vzorca
-ch2ch2
-ch2ch2
N —R1 r 1 alebo
Rxx a R12 každý tiež znamená skupinu vzorca
CH3 ch3
HN
NH-ACH3 ch3
H
CH3 ch3 ch3
Substituentmi definovanými ako C^-C^-alkylová skupina sú typicky metylová skupina, etylová skupina, n-propylová skupina, n-butylová skupina, sek.butylová skupina, terc.butylová skupina, n-hexylová skupina, n-oktylová skupina, 2-etylhexylová skupina, n-nonylová skupina, n-decylová skupina, n-undecylová skupina alebo n-dodecylová skupina.
Substituentmi definovanými ako C^-C^-hydroxyalkylová skupina môžu byt typicky 2-hydroxyetylová skupina, 2-hydroxypropylová skupina, 3-hydroxypropylovä skupina, 2-hydroxybutylová skupina alebo 4-hydroxybutylová skupina.
C2-C6-Alkylénovou skupinou vo význame všeobecného substituentu A môžu byt etylénová skupina, propylénová skupina, 2,2dimetylpropylénová skupina, tetrametylénová skupina alebo hexametylénová skupina.
C4-Cs-Alkylénovou skupinou vo významoch všeobecných substituentov RX1 a RX2 môže byt tetrametylénová skupina, pentametylénová skupina alebo 3-oxypentametylénová skupina.
Ilustratívnymi príkladmi polyalkylpiperidínov tejto skupiny zlúčeniny sú zlúčeniny nasledujúcich vzorcov:
N(C4Hg)2
H3C CH3
R = -NH-CH2CH2CH2-O n-ch3
H3C CH3 ch3 CH3
V ch3 ch3 ch2-ch2-nh·
r24
75)
R =
R-NH-(CH2)3-N — (CH2)2-N-{CH2)3-NH-R
76)
R =
R R
I I
R-NH-(CH2)3-N - (CH2)2-N-{CH2)3-NH-R
77) ch3 r r
I I I
R-N — (CH2)3— N — (CH2)2— N — (CH2)3· ch3
I
N —
80)
f) Oligomérne alebo polymérne zlúčeniny, ktorých štruktúrna opakujúca sa jednotka obsahuje jednu alebo viac ako jednu 2,2,6,6,-tetraalkylpiperidínovú skupinu všeobecného vzorca I, výhodne polyestery, polyétery, polyamidy, polyamíny, polyuretány, polymočoviny, polyaminotriazíny, poly(met)akryláty, polysiloxány, poly(met)akrylamídy a ich kopolyméry, ktoré obsahujú vyššie uvedenú skupinu.
Ilustratívnymi príkladmi 2,2,6,6-polyalkylpiperidínových stabilizátorov proti účinku svetla tejto skupiny sú zlúčeniny nasledujúcich vzorcov, v ktorých m znamená celé číslo od 2 do 200.
82)
CH3 ch3 / oo k ii U
N-CH2-CH5-O- C-(CH2)4- C -3-j^ ch3 ch3
86)
o
II '-c c4h
4π9 • c CxH,
4Π9 o
-c-328
95)
96)
H9C4(R)N
H9C4(R)N n N(R)C4H9
Y Y
ΝγΝ _ NH (CH2)3 .N I
-— N — (CH2)2 N (CH2)3
N(R)C4H9
R
NH x
2-3
H9C4(R)N /^N'z^n(R)C4H9 kde R= h3C ^CH3
Á\
R’= N N alebo H
H9C4(R)N N N(R)C4H9
Z vyššie uvedených skupín stabilizátorov proti účinku svetla sú obzvlášť vhodné skupiny e) a f) a z nich najmä tie tetraalkylpiperidíny, ktoré obsahujú s-triazínové skupiny. Ďalšími obzvlášť vhodnými zlúčeninami sú zlúčeniny 74, 76, 84, 87, 92 a 95.
Množstvo pridaného tetrametylpiperidínu bude závisieť na požadovanom stupni stabilizácie. Normálne sa pridá 0,01 až
5,5 % hmotnosti, výhodne 0,05 až 1 % hmotnosti tetrametylpiperidínu, vzťahuje sa na hmotnosť polyméru. Je výhodné, ak molárny pomer tetrametylpiperidínu k alkylhliníku nie je podstatne vyšší ako 1.
Zlúčeninami trojmocného fosforu pridanými ako prípadné dodatočné stabilizátory k polymeračnej zmesi, môžu byť fosfity, fosfonity alebo fosfinity. Tieto zlúčeniny môžu obsahovať jednu alebo viac ako jednu esterovú skupinu kyseliny fosforečnej. Výhodné je použiť zlúčeninu trojmocného fosforu nasledujúcich vzorcov A až D.
v ktorých
Rv * * * * x a R2 každý nezávisle jeden na druhom znamená C -C -alkylovú skupinu, Cs-Ce-cykloalkylovú skupinu, fenylovú skupinu, fenylovú skupinu, ktorá je substituovaná jednou až tromi C^-C^-alkylovými skupinami, alebo skupinu -OR3,
R3 znamená Ce-C2o-alkylovú skupinu, Cs-Cs-cykloalkylovú skupinu, fenylovú skupinu alebo fenylovú skupinu, ktorá je substituovaná jednou až tromi C^-C^-alkylovými skupinami
R4 znamená nesubstituovanú fenylovú alebo naftylénovú skupinu alebo fenylénovú alebo naftylénovú skupinu, ktorá je substituovaná C^-C^-alkylovou skupinou, alebo skupinou -0-Rs-0-, v ktorej
Rs znamená nesubstituovanú fenylénovú alebo naftylénovú skupinu alebo fenylénovú alebo naftylénovú skupinu, ktorá je substituovaná Cx-Ci2-alkylovou skupinou, alebo skupinu -Fen-Re-Fen-, v ktorej
Fen znamená fenylénovú skupinu a
R6 znamená -0-, -S-, -S02~, -CH2- alebo -C(CH3)
R7 a Ra každý nezávisle jeden na druhom znamená fenylovú skupinu alebo fenylovú skupinu, ktorá je substituovaná jednou až tromi C^-C^-alkylovými skupinami, pričom oba substituenty R7 a Rs môžu byt tiež spojené Cx-Ci2-alkylénovou skupinou a
R9 znamená F, Cl, Br alebo I, výhodne F.
Zo zlúčenín vzorca A je výhodné použit zlúčeniny, v ktorých R1 a R2 znamenajú skupinu -OR3 a R3 znamená C6-C2o-alkylovú skupinu, fenylovú skupinu alebo fenylovú skupinu, ktorá je substituovaná jednou alebo tromi C^-C^-alkylovými skupinami .
Zo zlúčenín vzorca B je výhodné použiť zlúčeniny, v ktorých R2 znamená skupinu -OR3, R3 znamená fenylovú skupinu alebo fenylovú skupinu, ktorá je substituovaná jednou až tromi Ci-Ci2-alkylovými skupinami a R4 znamená difenylénovú skupinu.
Zo zlúčenín vzorca C je výhodné použiť zlúčeniny, v ktorých R1 znamená skupinu -OR3, R3 znamená fenylovú skupinu alebo fenylovú skupinu, ktorá je substituovaná jednou až tromi Cx-Cx2-alkylovými skupinami.
Výhodne je použiť zlúčeninu trojmocného fosforu, ktorá obsahuje aspoň jednu skupinu P-O-Ar a Ar znamená mono-, dialebo trialkylfenylovú skupinu.
Ilustračnými príkladmi vhodných zlúčenín trojmocného fosforu sú:
trifenylfosfit, decyldifenylfosfit, fenyldidecylfosfit, tris(nonylfenyl)fosfit, trilaurylfosfit, trioktadecylfosfit, distearylpentaerytritoldifosfit, tris(2,4-di-terc.butylfenyl)fosfit, diizodecylpentaerytritoldifosfit, bis(2,4-di-terc.butylfenyl)pentaerytritoldifosfit, tristearylsorbitoltrifosfit, tetrakis(2,4-di-terc.butylfenyl)-4,4'-bifenyléndifosfonit, bis(2,6-di-terc.butyl-4-metylfenyl)pentaerytritoldifosfit.
Množstvo zlúčeniny trojmocného fosforu bude závisieť na množstve pridanej piperidínovej zlúčeniny. Normálne sa pridá 0,01 až 1 % hmotnosti, výhodne 0,05 až 0,5 % hmotnosti, zlúčeniny trojmocného fosforu, vzťahuje sa na hmotnosť polyméru.
Okrem zlúčeniny trojmocného fosforu je možné pridať ďalšie ko-stabilizátory a modifikátory, ktoré neinterferujú s priebehom polymerácie. Výhodné je pridať k polymeračnej zmesi antioxidačné činidlá typu sféricky bránených fenolov. Tieto fenoly predstavujú štandardné antioxidačné činidlá pre organické látky a často sa používajú na stabilizáciu polymérov. Ilustračnými príkladmi takýchto fenolových antioxidačných činidiel sú:
1. Alkylované monofenoly, napríklad 2,6-di-terc.butyl-4metylfenol, 2-terc.butyl-4,6-dimetylfenol, 2,6-di-terc.butyl4-etylfenol, 2,6-di-terc.butyl-4-n-butylfenol, 2,6-di-terc.butyl-4-izobutylf enol, 2,6-dicyklopentyl-4-metylfenol, 2-(c<-metylcyklohexyl)-4,6-dimetylfenol, 2,6-dioktadecyl-4-metylfenol,
2.4.6- tricyklohexylfenol, 2,6-di-terc.butyl-4-metoxymetylfenol,
2.6- dinonyl-4-metylfenol, 2,4-dimetyl-6-(1'-metyl-1'-undecyl)fenol, 2,4-dimetyl-6-(ľ-metyl-1'heptadecyl)fenol, 2,4-dimetyl-6-(l'metyl-ľ-tridecyl)fenol a ich zmesi.
2. Alkyltiometylfenoly, napríklad 2,4-dioktyltiometyl-6-terc.butylfenol, 2,4-dioktyltiometyl-6-metylfenol, 2,4-dioktyltiometyl-6-etylfenol, 2,6-didodecyltiometyl-4-nonylfenol.
3. Hydrochinóny a alkylované hydrochinóny, napríklad 2,6di-terc.buty1-4-metoxyfenol, 2,5-di-terc.butylhydrochinón, 2,5-di-terc.amylhydrochinón, 2,6-difenyl-4-oktadecyloxyfenol, 2,6-di-terc. butylhydrochinón, 2,5-di-terc. butyl-4-hydroxyanizol,
3,5-di-terc.butyl-4-hydroxyanizol, 3,5-di-terc.buty1-4-hydroxyfenyl-stearát, bis(3,5-di-terc.buty1-4-hydroxyfenyl)-adipát.
4. Hydroxylované tiodifenylétery, napríklad 2,2'-tiobis(6-terc.butyl-4-metylfenol), 2,2'-tiobis(4-oktylfenol), 4,4'-tiobis(6-terc.butyl-3-metylfenol), 4,4'-tiobis(6-terc.butyl-2-metylfenol), 4,4'-tiobis(3,6-di-sek.amylfenol), 4,4'-bis(2,6-dimetyl-4-hydroxyfenyl)disulfid.
5. Alkylidénbisfenoly, napríklad 2,2'-metylénbis(6-terc.butyl-4-metylfenol), 2,2'-metylénbis(6-terc.butyl-4-etylfenol), 2,2' -metylénbis[ 4-metyl-6-(°<-metylcyklohexyl) fenol ], 2,2'-metylénbis (4-metyl-6-cyklohexylfenol), 2,2'-metylénbis(6-nonyl-4-metylfenol), 2,2'-metylénbis(4,6-di-terc.butylfenol), 2,2'-etylidénbis(4,6-di-terc.butylfenol), 2,2'-etylidénbis(6-terc. butyl-4-izobutylfenol), 2,2'-metylénbis-[6-(o<-metylbenzyl)-4-nonylfenol], 2,2'-metylénbis [ 6-(o(,o(-dimetylbenzyl)-4-nonylfenol], 4,4'-metylénbis(2,6-di-terc.butylfenol), 4,4'metylénbis(6-terc.buty1-2-metylfenol), 1,1-bis(5-terc.butyl-4-hydroxy-2-metylfenyl)bután, 2,6-bis(3-terc.butyl-5-metyl-2-hydroxybenzyl)-4-metylfenol), 1,1,3-tris(5-terc.butyl-4-hydroxy-2-metylfenyl)bután, 1,1-bis-(5-terc.butyl-4-hydroxy-2-metylfenyl)-3-n-dodecylmerkaptobután, etylénglykol-bis- [ 3,3-bis (3 '-terc. butyl-4 '-hydroxyfenyl)butyrát ], bis (3-terc. butyl-4-hydroxy-5-metylfenyl)dicyklopentadién, bis[2-(3'-terc.butyl-2'-hydroxy-5'metylbenzyl)-6-terc.buty1-4-metylfenyl]tereftalát, 1,1-bis(3,5-dimetyl-2-hydroxyfenyl)bután, 2,2-bis(3,5-di-terc.butyl-4-hydroxyfenyl)propán, 2,2-bis-(5-terc.buty1-4-hydroxy-2-metylfeny1)-4-n-dodecylmerkaptobután, 1,1,5,5-tetra(5-terc.butyl-4-hydroxy-2-mety1fenyl)pentán.
6. 0-, N- a S-benzylové zlúčeniny, napríklad 3,5,3'5'-tetra-terc.butyl-4,4'-dihydroxydibenzyléter, oktadecyl-4-hydroxy-3,5-dimetylbenzylmerkaptoacetát, tris (3,5-di-terc.butyl-4-hydroxybenzyl)amín, bis(4-terc.butyl-3-hydroxy-2,6-dimetyl35 benzyl)ditiotereftalát, bis(3,5-di-terc.butyl-4-hydroxybenzyl)sulfid, izooktyl-3,5-di-terc.butyl-4-hydroxybenzylmerkaptoacetát.
7. Hydroxybenzylované malonáty, napríklad dioktadecyl-2,2-bis-(3,5-di-terc.buty1-2-hydroxybenzyl)malonát, dioktadecyl-2-(3-terc.butyl-4-hydroxy-5-metylbenzyl)malonát, didodecylmerkaptoetyl-2,2-bis(3,5-di-terc.butyl-4-hydroxybenzy1)malonát, bis[4-(1,1,3,3-tetrametylbutyl)fenyl]-2,2-bis(3,5-di-terc.butyl-4-hydroxybenzyl)malonát.
8. Aromatické hydroxybenzylové zlúčeniny, napríklad 1,3,5-tris(3,5-di-terc.butyl-4-hydroxybenzyl)-2,4,6-tri-metylbenzén, 1,4-bis(3,5-di-terc.butyl-4-hydroxybenzyl)-2,3,5,6-tetrametylbenzén, 2,4,6-tris(3,5-di-terc.buty1-4-hydroxybenzyl)fenol.
9. Triazínové zlúčeniny, napríklad 2,4-bis(oktylmerkapto)-6-(3,5-di-terc.butyl-4-hydroxyanilíno)-1,3,5-triazín, 2-oktylmerkapto-4,6-bis(3,5-di-terc.butyl-4-hydroxyanilíno)-1,3,5-triazín, 2-oktylmerkapto-4,6-bis(3,5-di-terc.butyl-4-hydroxyfenoxy)-1,3,5-tríazín, 2,4,6-tris(3,5-di-terc.butyl-4-hydroxyfenoxy)-1,2,3-triazín, 1,3,5-tris(3,5-di-terc.butyl-4-hydroxybenzyl)izokyanurát, 1,3,5-tris(4-terc.butyl-3-hydroxy-2,6-dímétylbenzyl)izokyanurát, 2,4,6-tris(3,5-di-terc.butyl-4-hydroxyfenylety1)-1,3,5-triazín, 1,3,5-tris(3,5-di-terc.butyl· -4-hydroxyfenylpropionyl)hexahydro-l,3,5-triazín, 1,3,5-tris(3,5-dicyklohexyl-4-hydroxybenzyl)izokyanurát.
10. Benzylfosfonáty, napríklad dimetyl-2,5-di-terc.butyl-4-hydroxybenzylfosfonát, dietyl-3,5-di-terc.butyl-4-hydroxybenzylfosfonát, dioktadecyl-3,5-di-terc.butyl-4-hydroxybenzylfosfonát, dioktadecyl-5-terc.butyl-4-hydroxy-3-metylbenzylfosfonát, vápenatá soľ monoetylesteru 3,5-di-terc.butyl-4-hydroxybenzylfosfčnovej kyseliny.
11. Acylaminofenoly, napríklad 4-hydroxylauranilid, 4-hydroxystearanilid, oktyl-N-(3,5-di-terc.butyl-4-hydroxyfeny1)karbamát.
12. Estery β-(3,5-di-terc.butyl-4-hydroxyfenyl)propiónovej kyseliny s jednomocnými alebo viacmocnými alkoholmi, napríklad s metanolom, etanolom, oktadekanolom, 1,6-hexándiolom,
1,9-nonándiolom, etylénglykolom, 1,2-propándiolom, neopentylglykolom, tiodietylénglykolom, diétylénglykolom, trietylénglykolom, pentaerytritolom, tris(hydroxyetyl)izokyanurátom, N,N'bis(hydroxyety1)oxamidom, 3-tiaundekanolom, 3-tiapentadekanolom, trimetylhexándiolom, trimetylolpropánom, 4-hydroxymetyl-l-fosfa-2,6,7-trioxabicyklo-[2,2,2]oktánom.
13. Estery |J-( 5-terc ,butyl-4-hydroxy-3-metylfenyl) propiónovej kyseliny s jednomocnými alebo viacmocnými alkoholmi, napríklad s metanolom, etanolom, oktadekanolom, 1,6-hexándiolom, i,9-nonándiolom, etylénglykolom, 1,2-propándiolom, neopentylglykolom, tiodietylénglykolom, dietylénglykolóm, triety,lénglykolom, pentaerytritolom, tris(hydroxyetyl)izokyanurátom, N,N'-bis(hydroxyetyl)oxamidom, 3-tiaundekanolom, 3-tiapentadekanolom, trimetylhexándiolom, trimetylolpropánom, 4-hydroxymetyl-l-fosfa-2,6,7-trioxabicyklo[2,2,2]oktánom.
14. Estery fj-( 3,5-dicyklohexyl-4-hydroxyf enyl )propiónove j kyseliny s jednomocnými alebo viacmocnými alkoholmi, napríklad s metanolom, etanolom, oktadekanolom, 1,6-hexándiolom, 1,9-nonándiolom, etylénglykolom, 1,2-propándiolom, neopentylglykolom, tiodietylénglykolom, dietylénglykolóm, trietylénglykolom, pentaerytritolom, tris(hydroxyetyl)izokyanurátom, N,N'-bis(hydroxyety1)oxamidom, 3-tiaundekanolom, 3-tiapentadekanolom, trimetylhexándiolom, trimetylolpropánom, 4-hydroxymetyl-l-fosfa2,6,7-trioxabicyklo[2,2,2]oktánom.
15. Estery 3,5-di-terc.butyl-4-hydroxyfenyloctovej kyseliny s jednomocnými alebo viacmocnými alkoholmi, napríklad s metanolom, etanolom, oktadekanolom, 1,6-hexándiolom, 1,9-nonándiolom, etylénglykolom, 1,2-propándiolom, neopentylglykolom, tiodietylénglykolom, dietylénglykolóm, trietylénglykolom, pentaerytritolom, tris(hydroxyetyl)izokyanurátom, N,N'bis(hydroxyetyl)oxamidom, 3-tiaundekanolom, 3-tiapentadekanolom, trimetylhexándiolom, trimetylolpropánom, 4-hydroxymetyl-l-fosfa-2,6,7-trioxabicyklo[2,2,2]oktánom.
16. Amidy β-(3,5-di-terc.butyl-4-hydroxyfenyl)propiónovej kyseliny, napríklad N, N'-bis(3,5-di-terc.butyl-4-hydroxyfenylpropionyl)hexametyléndiamín, N,N'-bis(3,5-di-terc.butyl-4-hydroxyfenylpropionyl)trimetyléndiamín, N,N'-bis(3,5-di-terc.-butyl-4-hydroxyfenylpropionyl )hydrazín.
Výhodnými antioxidačnými činidlami sú látky uvedené v odstavcoch 6, 8, 9, 12, 13, 14 a 16, najmä látky uvedené v odstavcoch 6, 8, 9 a 12. Obzvlášť vhodnými antioxidačnými činidlami sú oktadecyl-beta-(3,5-di-terc.butyl-4-hydroxyfenyl)propionát a 1,3,5-tris-di-terc.butyl-4-hydroxybenzyl)2,4,6-trimetylbenzén.
Množstvo pridaného antioxidačného činidla bude závisieť na množstve pridanej zlúčeniny trojmocného fosforu. Normálne sa pridá 0,005 až 0,5 % hmotnosti, výhodne 0,01 až 0,2 % hmotnosti uvedeného antioxidačného činidla, vzťahuje sa na hmotnosť polyméru.
V nasledujúcej časti opisu bude vynález bližšie objasnený pomocou konkrétnych príkladov jeho uskutočnenia, pričom tieto príklady majú len ilustračný charakter a nijako neobmedzujú rozsah vynálezu, ktorý je jednoznačne vymedzený formuláciou patentových nárokov. Všetky diely a percentuálne obsahy uvedené v týchto príkladoch sú rovnaké ako v opisnej časti a patentových nárokoch hmotnostnými dielmi a hmotnostnými percentuálnymi obsahmi, pokiaľ nie je výslovne uvedené inak.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Príprava katalyzátora g bezvodého chloridu horečnatého a 5 g komplexu chlorid titaničitý/etylbenzoát sa melie počas 24 hodín pri teplote okolia (asi 22 °C) a pod atmosférou argónu v guľovom mlyne s guľami z nehrdzavejúcej oceli. Takto získaná pevná katalyzá38 torová zložka obsahuje 2 % titánu.
Polymerácia propylénu
Polymerácia sa uskutočňuje v 3 litrovom miešanom a termostaticky regulovanom autokláve z nehrdzavejúcej oceli, ktorý sa pred vlastnou polymeráciou evakuuje počas 30 minút pri teplote 110 °C (13 Pa) a potom sa 30 minút preplachuje plynným propylénom pri teplote 110 °C. Autokláv sa potom ochladí na teplotu 20 °C a do autoklávu sa zavedie 300 mg produktu S-l, 300 mg produktu H-l a 300 mg produktu P-l v pevnej forme alebo vo forme 5 až 10% roztoku v hexáne. 25 mg pevnej katalyzátorovej zložky sa aktivuje počas 10 minút polovicou roztoku 4 mmolov trietylhliníka a 1,6 mmolu trietoxyfenylsilánu v 25 ml hexánu a katalyzátor sa suspenduje v autokláve pod atmosférou argónu. Do autoklávu sa pridá druhá polovica uvedeného hexánového roztoku. Autokláv sa uzavrie a natlakuje vodíkom (6 kPa), následne sa do neho zavedie 600 g kvapalného polypropylénu. Obsah autoklávu sa potom pri miešaní zohreje na teplotu 70 °C a pri tejto teplote sa udržuje počas 4 hodín. Prebytočný propylén sa oddelí a rezultujúci polymér sa spracuje 10 ml izopropanolu pri teplote 70 °C na účel deaktivácie katalyzátora a potom suší vo vákuu počas jednej hodiny pri teplote 70 °C.
So získaným polymérom sa uskutočnili nasledujúce testy:
Pri koróznom teste sa polymér stlačil v lise počas 30 minút medzi dvomi starostlivo vyčistenými oceľovými doskami s teplotou 280 °C. Tieto oceľové dosky sa potom prechovávali počas 24 hodín v prostredí s teplotou okolia a 100% vlhkosťou (teplota okolia sa rovná asi 22 °C). Korózia dosiek sa vyhodnocuje vizuálne.
Farba polyméru sa charakterizuje indexom žltnutia (Yl- Yellowness Index) podľa normy ASTM D 1925-70.
Polymér koroduje oceľové dosky len nevýznamné. YI sa rovná 2,3.
Porovnávací príklad 2
Opakuje sa postup podľa príkladu 1 s výnimkou spočívajúcou v tom, že sa nepoužije 300 mg produktu s-1. Získa sa polymér, ktorý pri rovnakom katalytickom výťažku výrazne koroduje oceľové dosky a Yl sa rovná 2,5.
Príklad 3 a 4
Opakuje sa postup podľa príkladu 1 s výnimkou spočívajúcou v tom, že sa produkt S-1 nahradí 300 mg produktu
S-2, resp. 300 mg produktu S-5, pričom sa získa polymér, ktorý nevýznamné resp. slabo koroduje oceľové dosky a Yl sa rovná
2,3 resp. 2,2.
Príklad 5
Polypropylénový prášok, pripravený podľa príkladu 3, sa spracováva počas 10 minút pri teplote 230 °C v Brabenderovom plastografe. Tavenina odobratá z miešača sa zlisuje na asi 5 mm dosku. Pri koróznom teste nevykazujú oceľové dosky po spracovaní taveniny žiadnu koróziu.
Porovnávací príklad 6
Polymér pripravený podľa porovnávacieho príkladu 2 sa spracuje postupom opísaným v príklade 5. Po spracovaní taveniny sú oceľové dosky výrazne skorodované.
Príklady 7 a 8
Stabilita voči oxidačnej degradácii sa meria ako čas, ktorý je potrebný na dosiahnutie zjavného skrehnutia polyméru pri jeho stárnutí v peci pri zvýšenej teplote. Tento test sa uskutočňuje s doskami, ktoré sa získajú tlakovým tvárnením polypropylénového prášku získaného postupom opísaným v príklade 1 pridaním 300 mg produktu S-1, 300 mg produktu H-l a 300 mg produktu P-l a 300 mg produktu S-5, 300 mg produktu H-l a 300 mg produktu P-l pri teplote 230 °C. Čas potrebný na dosiahnu40 tie'skrehnutia je pre oba polyméry 11 dní pri teplote piecky 135 °c.
Porovnávací príklad 9
Polymér pripravený a testovaný v podmienkach uvedených v príkladoch 7 a 8 s výnimkou spočívajúcou v tom, že neobsahoval prídavok produktu S-l a produktu S-5, skrehol tiež po 11 dňoch. Toto zistenie znamená, že produkt S-l a produkt S-5 neovplyvňuje stabilitu polyméru voči oxidačnej degradácii.
Porovnávací príklad 10
Polymér pripravený a testovaný v podmienkach uvedených v príkladoch 7 a 8 s výnimkou spočívajúcou v tom, že neobsahoval prídavok produktu S-l a produktu S-5, ako i produktu H-l a produktu P-l, skrehne už po jednom dni.
Príklady 11 až 14
Polymerácia sa uskutočňuje v podmienkach uvedených v príklade 1 s výnimkou spočívajúcou v tom, že sa použije 44 mg pevnej katalyzátorovej zložky, 6,4 mmolu trietylhliníka a 2,4 mmolu tríetoxyfenylsílánu. Namiesto produktov S-l a H-l sa použijú nasledujúce zlúčeniny:
Príklad Prísada Korózia YI
11 H-l + S-3 mierna 2,3
12 H-l + S-4 mierna 2,5
13 H-2 + S-3 mierna 2,5
14 H-3 + S-3 mierna 2,8
V príkladoch sa použijú nasledujúce prísady:
S-l: /Mg4 sAl2(OH)X3C0a.3,5H20/ (táto zlúčenina je komerčne dostupná u firmy Kyowa Chemicals, Japonsko, pod obchodným označením DHT-4A). Zlúčenina sa suší vo vákuu nad oxidom fosforečným pri teplote 95 °C počas 24 hodín,
S-2: /Mg^ sA12(OH)13C03.3,5H20/ v kalcinovanej forme (táto zlúčenina je komerčne dostupná u firmy Kyowa Chemicals, Japonsko, pod obchodným označením DHT-4C),
S-3: oxid zinočnatý (vysušený),
S-4: molekulárne sito 4A (vysušené),
S-5: oxid horečnatý (vysušený),
HNR _ (CH2)6-NRN.
H-l
ΓνΝ
NH i
tert. CgH^y
NR- (CH2)s- NR4 H n . pričom
Mn >2500
R R
R-NH-(CH2)3-N - (CH2)2-N-(CH2)3-NH-R
ch3
I — Si—oH-3:
(CH2)3
^>1500

Claims (21)

1. Spôsob prípravy polyolefínov polymeráciou s použitím katalyzátora na báze prechodového kovu , vyznačený tým, že sa polymerácia uskutočňuje pri pridaní aspoň jednej zlúčeniny z množiny zahrňujúcej hydrotalcity, zeolity a oxidy kovov, ktoré neuvoľňujú v reakčných podmienkach vodu.
2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačený tým, že sa polyolefín priprav! s použitím pevného katalyzátora na nosiči, ktorý sa pripravil uvedením zlúčeniny hliníka nesúcej aspoň jednu alkylovú skupinu do reakcie sú zlúčeninou kovu IV. podskupiny Periodického systému prvkov.
3. Spôsob podľa nároku 1,vyznačený tým, že katalyzátorom je zlúčenina chrómu na nosiči.
4. Spôsob podľa nároku 1, vyznačený tým, že zlúčenina z množiny zahrňujúcej hydrotalcity, zeolity, oxidy kovov a rovnako synteticky pripravené zlúčeniny, ktoré v reakčných podmienkach neuvoľňujú vodu, sa použije po vysušení pri teplote 50 až 800 eC, výhodne pri teplote 80 až 400 °C.
5. Spôsob podľa nároku 1,vyznačený tým, že sa použije synteticky pripravený hydrotalcit alebo zeolit.
6. Spôsob podľa nároku 1, vyznačený tým, že hydrotalcit zodpovedá všeobecnému vzorcu I
-mH20 /n (I) v ktorom
M2- znamená Mg, Ca, Sr, Ba, Zn, Cd, Pb, Sn alebo/a Ni,
M3* znamená Al, B alebo Bi,
An znamená anión s mocenstvom n,
n znamená číslo od 1 do 4, fc x znamená číslo od 0 do 0,5, m znamená číslo od 0 do 2 a
A znamená
OH', Cľ, Br, ľ, CIO4-, HCO3-, CH3COO-, C6H5COO', CO3 2', SO4 2',
00'
00-, (CHOHCOO)2 2-, (CHOH)4CH2OHCOO-. C2H4(COO)22-, (CH2COO)2 2-, CH3CHOHCOO-, SiO32', SiO44-, Fe(CN)63-, Fe(CN)64- , HPO4 2', alebo všeobecnému vzorcu la
M2+Al2(OH)2x4k5nz(An-)2 -mH20 (la)
ZV aspoň jeden kov z množiny zahrňujúcej Mg a Zn, Mg, anión z množiny zahrňujúcej C03 2-' , OH“ a S2- a mocenstvo týchto aniónov, kladné číslo, výhodne od 0,5 do 5 a x a z znamenajú kladné čísla, pričom x znamená výhodne 2 až 6 a z je menšie ako 2.
7. Spôsob podľa nároku 1, vyznačený tým, že zeolit zodpovedá všeobecnému vzorcu X v ktorom M2* znamená výhodne
A- znamená cooí 2
I coo _ — n znamená m znamená
(X) v ktorom znamená náboj katiónu M znamená prvok prvej alebo druhej hlavnej skupiny Perio dického systému prvkov, y :x znamená číslo 0,8 do 1,2 a znamená číslo od 0,5 do 10.
8. Spôsob podľa nároku 1, vyznačený tým, že sa použije oxid dvojmocného kovu.
9. Spôsob podľa nároku 1, vyznačený tým, že sa použije oxid kovu druhej hlavnej skupiny alebo podskupiny Periodického systému prvkov.
10. Spôsob podľa nároku 1, vyznačený tým, že sa použije oxid zinočnatý alebo oxid horečnatý.
11. Spôsob podľa nároku 1, vyznačený tým, že sa ako dodatočný stabilizátor v priebehu polymerácie pridá 2,2,6,6-tetrametylpiperidín s molekulovou hmotnosťou vyššou ako 500 alebo zlúčenina trojmocného fosforu.
12. Spôsob podľa nároku 1, vyznačený tým, že sa ako dodatočný stabilizátor pridá 2,2,6,6-tetrametylpiperidín s molekulovou hmotnosťou vyššou ako 500.
13. Spôsob podľa nároku 1, vyznačený tým, že sa ako dodatočný stabilizátor použije 2,2,6,6-tetrametylpiperidín s molekulovou hmotnosťou vyššou ako 500, ktorý vo svojej molekule obsahuje aspoň jednu s-triazínovú skupinu.
14. Spôsob podľa nároku 1, vyznačený tým, že sa ako dodatočný stabilizátor použije zlúčenina vzorca
HNR — (CH2)6—NRN ť v ΝγΝ ~ NH t
tSrt. CgH-j7
Mn > 2500
NR- (CH2)s- NR-1H
R R
I I
R-NH-(CH2)3-N - (CH2)2-N-(CH2)3-NH-R íl·
15. Spôsob podľa nároku 1, vyznačený tým, že sa ako dodatočný stabilizátor použije zlúčenina trojmocného fosforu.
16. Spôsob podľa nároku 1, vyznačený tým, že sa ako dodatočný stabilizátor použije zlúčenina trojmocného fosforu, ktorá obsahuje aspoň jednu skupinu P-O-Ar, v ktorej Ar znamená mono-, di- alebo trialkylfenylovú skupinu.
17. Spôsob podľa nároku 1, vyznačený tým, že sa ako dodatočný stabilizátor použije tris(2,4-di-terc.butylfenyl)fosfit alebo tetrakis(2,4-di-terc.butylfenyl)-4,4'-bifenyléndifosfonít.
18. Spôsob podľa nároku 1, vyznačený tým, že sa ako dodatočný stabilizátor použije antioxidačné činidlo typu stéricky bráneného fenolu.
19. Spôsob podľa nároku 1, vyznačený tým, že sa ako dodatočný stabilizátor použije oktadecyl-beta(3,5-diterc.butyl-4-hydroxyfenyl)propionát a 1,3,5-tris(3,5-di-terc.butyl-4-hydroxybenzyl)-2,4,6-trimetylbenzén.
20. Sabilizovaný polyolefín pripravený spôsobom podľa nároku
1.
21. Stabilizovaný polypropylén pripravený spôsobom nároku 1.
SK340-95A 1992-09-17 1993-09-08 Process for the preparation of olefin polymers SK34095A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH292492 1992-09-17
PCT/EP1993/002419 WO1994006831A1 (en) 1992-09-17 1993-09-08 Process for the preparation of olefin polymers

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK34095A3 true SK34095A3 (en) 1995-08-09

Family

ID=4244689

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK340-95A SK34095A3 (en) 1992-09-17 1993-09-08 Process for the preparation of olefin polymers

Country Status (12)

Country Link
EP (1) EP0660845A1 (sk)
JP (1) JPH08501580A (sk)
KR (1) KR950703581A (sk)
CN (1) CN1042338C (sk)
AU (1) AU679453B2 (sk)
CA (1) CA2143103A1 (sk)
CZ (1) CZ66995A3 (sk)
MX (1) MX9305698A (sk)
MY (1) MY110671A (sk)
SK (1) SK34095A3 (sk)
TW (1) TW321658B (sk)
WO (1) WO1994006831A1 (sk)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5507980A (en) * 1993-07-06 1996-04-16 Aristech Chemical Corporation Basic inorganic binders
EP0710677A3 (de) * 1994-11-03 1998-02-04 Ciba SC Holding AG Verfahren zur Herstellung von stabilisierten Olefinpolymeren
US6503431B1 (en) * 1998-07-08 2003-01-07 Mitsui Chemicals Inc Process for manufacturing an extruded article and an extruded article
JP6882882B2 (ja) * 2016-11-10 2021-06-02 三井化学株式会社 オレフィン重合体の製造方法および流動性改良方法
WO2018181664A1 (ja) * 2017-03-31 2018-10-04 味の素株式会社 封止用の組成物
CN109694437A (zh) * 2017-10-20 2019-04-30 中国石化扬子石油化工有限公司 一种用丙烯气相聚合装置生产共聚聚丙烯的方法
WO2020058338A1 (en) * 2018-09-19 2020-03-26 Borealis Ag Use of a low molecular weight triazine based compound as thermal / light stabilizer in polymers

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP2588555B2 (ja) * 1986-10-02 1997-03-05 ビーピー ケミカルズ リミテッド 粉末無機物質の存在下にガス相における一つ又はそれ以上の1―オレフィン類の重合方法
ES2068910T3 (es) * 1988-06-30 1995-05-01 Ciba Geigy Ag Proceso para la preparacion de polimeros olefinicos estables al calor.
SE9100383D0 (sv) * 1991-02-07 1991-02-07 Neste Oy Saett att vid plastmaterial avlaegsna ooenskade aemnen
ES2104745T3 (es) * 1991-02-19 1997-10-16 Mitsubishi Chem Corp Pelicula para uso agricola.
GB9223602D0 (en) * 1991-11-15 1992-12-23 Ici Plc Polymerisable compositions

Also Published As

Publication number Publication date
CN1042338C (zh) 1999-03-03
MX9305698A (es) 1994-03-31
WO1994006831A1 (en) 1994-03-31
JPH08501580A (ja) 1996-02-20
CA2143103A1 (en) 1994-03-31
TW321658B (sk) 1997-12-01
KR950703581A (ko) 1995-09-20
MY110671A (en) 1999-01-30
CN1084181A (zh) 1994-03-23
AU679453B2 (en) 1997-07-03
EP0660845A1 (en) 1995-07-05
CZ66995A3 (en) 1995-07-12
AU4815793A (en) 1994-04-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4982365B2 (ja) 高透明性のプロピレンコポリマー組成物
KR0154536B1 (ko) 결정성 폴리올레핀 조성물
KR102549873B1 (ko) 폴리프로필렌 조성물의 제조 방법
AU767538B2 (en) Synthetic polymers comprising additive blends with enhanced effect
AU618102B2 (en) Process for the preparation of heat-stable olefin polymers
WO1997014725A1 (fr) Composition de (co)polymere d&#39;olefine, procede de production, catalyseur de (co)polymerisation de l&#39;olefine et procede de production de ce catalyseur
EP2625208A1 (en) : method of preparation of nucleated semi-crystalline polymer
WO1998044042A1 (fr) Composition (co)polymere d&#39;olefine modifiee, procede pour preparer cette composition et produit moule de cette composition (co)polymere
SK34095A3 (en) Process for the preparation of olefin polymers
WO2002096986A2 (en) Polypropylene resin composition
SK136795A3 (en) Olefinic polymers manufacturing process and stabilized polyolefins gained by this process
JP3734061B2 (ja) 改質オレフィン(共)重合体組成物とその製造方法及び改質オレフィン(共)重合体組成物成形品
DD297832A5 (de) Verfahren zum stabilisieren von polyolefinen und olefincopolymeren
JPH0249767A (ja) 2,2,6,6,―テトラメチルピペリジンの不飽和誘導体並びに光安定剤および架橋剤としてのそれらの用途
JP3805388B2 (ja) 結晶性ポリオレフィン組成物
JP3569560B2 (ja) 無機フィラー強化樹脂組成物
WO2005111089A2 (en) Multi-donor catalyst system for the polymerization of olefins
JPS63243150A (ja) プロピレン重合体組成物
JP2002332383A (ja) ポリオレフィ系樹脂組成物
JPH0655870B2 (ja) プロピレン重合体組成物
JPH0959443A (ja) ポリプロピレン樹脂組成物
JP2747842B2 (ja) 結晶性ポリオレフイン組成物
EP4352158A1 (en) Polypropylene composition
JPH04246441A (ja) 結晶性ポリオレフィン組成物
JPH07103272B2 (ja) ポリオレフィン組成物