SK287184B6 - Spôsob vysávania prachu vysávačom prachu a zberný priestor na prach - Google Patents

Spôsob vysávania prachu vysávačom prachu a zberný priestor na prach Download PDF

Info

Publication number
SK287184B6
SK287184B6 SK23-2002A SK232002A SK287184B6 SK 287184 B6 SK287184 B6 SK 287184B6 SK 232002 A SK232002 A SK 232002A SK 287184 B6 SK287184 B6 SK 287184B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
dust
adsorbent
filter bag
dust filter
dust collecting
Prior art date
Application number
SK23-2002A
Other languages
English (en)
Other versions
SK232002A3 (en
Inventor
Thomas Rodemann
Ralf Sauer
Petra Lehmann
Original Assignee
Vorwerk & Co. Interholding Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=26006193&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=SK287184(B6) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Priority claimed from DE10030958A external-priority patent/DE10030958B8/de
Application filed by Vorwerk & Co. Interholding Gmbh filed Critical Vorwerk & Co. Interholding Gmbh
Publication of SK232002A3 publication Critical patent/SK232002A3/sk
Publication of SK287184B6 publication Critical patent/SK287184B6/sk

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47LDOMESTIC WASHING OR CLEANING; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47L7/00Suction cleaners adapted for additional purposes; Tables with suction openings for cleaning purposes; Containers for cleaning articles by suction; Suction cleaners adapted to cleaning of brushes; Suction cleaners adapted to taking-up liquids
    • A47L7/04Suction cleaners adapted for additional purposes; Tables with suction openings for cleaning purposes; Containers for cleaning articles by suction; Suction cleaners adapted to cleaning of brushes; Suction cleaners adapted to taking-up liquids for using the exhaust air for other purposes, e.g. for distribution of chemicals in a room, for sterilisation of the air
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47LDOMESTIC WASHING OR CLEANING; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47L9/00Details or accessories of suction cleaners, e.g. mechanical means for controlling the suction or for effecting pulsating action; Storing devices specially adapted to suction cleaners or parts thereof; Carrying-vehicles specially adapted for suction cleaners
    • A47L9/10Filters; Dust separators; Dust removal; Automatic exchange of filters
    • A47L9/14Bags or the like; Rigid filtering receptacles; Attachment of, or closures for, bags or receptacles

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Filters For Electric Vacuum Cleaners (AREA)
  • Filtering Materials (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)
  • Sheets, Magazines, And Separation Thereof (AREA)
  • Filtering Of Dispersed Particles In Gases (AREA)

Abstract

Opísaný je spôsob vysávania prachu vysávačom (1) prachu, pri ktorom sa prach najskôr nasáva do zberného priestoru (9) na prach alebo filtračného vrecka (3) na prach a následne sa odstraňuje, pričom páchnuce látky sa adsorbujú pomocou adsorbenta (7), napríklad aktívneho uhlia. Adsorbent (7) sa vkladá alebo zavádza priamo do zberného priestoru (9) na prach alebo filtračného vrecka (3) na prach v množstve, ktoré predstavuje zlomok objemu tohto zberného priestoru (9) na prach alebo filtračného vrecka (3) na prach. Riešenie sa ďalej týka filtračného vrecka (3) na prach, prípadne zberného priestoru (9) na prach, predovšetkým na vykonávanie uvedeného spôsobu, v ktorom je adsorbent (7) uložený vo voľnej forme.

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu vysávania prachu vysávačom prachu, pri ktorom sa prach najskôr nasáva do zberného priestoru na prach alebo filtračného vrecka na prach a následne sa odstraňuje, pričom páchnuce látky sa adsorbujú pomocou adsorbenta, napríklad aktívneho uhlia. Vynález sa ďalej týka filtračného vrecka na prach, prípadne zberného priestoru na prach vysávača prachu, predovšetkým na použitie pri tomto spôsobe. Vynález sa konečne týka tiež adsorbenta na adsorpciu pachov.
Doterajší stav techniky
Také spôsoby sú známe. Na adsorpciu pachov sa používajú adsorpčné filtre, ktorých hlavnými súčasťami sú adsorbent na viazanie páchnucich látok a vhodný nosný materiál na fixovanie adsorbenta. Ako adsorbent sa používajú vysoko porézne materiály, v mnohých prípadoch sa používa napríklad aktívne uhlie. Používajú sa však aj iné materiály, napríklad zeolity alebo porézne organické polyméry. Adsorbent je obvykle vo forme častíc, ktoré môžu mať rozličné tvary a rozmery. Tieto častice bývajú vo filtri rozmiestnené pomocou rôznych nosných štruktúr, ako je pena, tkanina, rúno, voštiny a podobne. Taký pachový filter je vo vysávači prachu umiestnený tak, že cezeň pri prevádzke vysávača prachu prúdi odsávaný vzduch. Taký pachový filter je spravidla umiestnený na nasávacej strane pred ventilátorom, zásluhou čoho nie je adsorpčná rovnováha v pachovom filtri nepriaznivo ovplyvňovaná zvýšenou teplotou za jednotkou motor - ventilátor. Okrem toho je známe, že v čističkách vzduchu a vysávačoch prachu sa na účely prekrytia nepríjemného pachu používajú porézne, voňavými látkami nasýtené médiá. V tomto smere sú známe tyčinky a granuláty, ktoré sa vkladajú do filtračného vrecka na prach alebo inak do dráhy prúdenia vzduchu. Odlučovanie páchnucich látok vo vysávači prachu má špecifické požiadavky. Na rozdiel od napríklad čističky vzduchu je vo vysávači prachu odsatý prach zadržovaný a zhromažďovaný vo filtračnom vrecku na prach alebo v inej špeciálnej zbernej nádobe na prach. Zachytený prach zostáva v tomto filtračnom vrecku na prach alebo zbernej nádobe na prach po určitý čas. V priebehu tohto času sa mikrobiologickým odbúravaním rôznych zložiek prachu vytvára väčšina nežiaducich páchnucich látok. V prípade vysávača prachu spočíva podstatný nedostatok týchto známych riešení v tom, že odlučovanie páchnucich látok prebieha v podstate počas prevádzky tohto vysávača prachu, keď páchnuce látky prichádzajú s prúdiacim vzduchom do pachového filtra. Tento prechod vzduchu cez pachový filter spôsobuje na jednej strane nežiaducu vysokú stratu tlaku. Na druhej strane, po zapnutí vysávača prachu dochádza náhle k vysokej koncentrácii páchnucich látok v odsávanom vzduchu, čo vyžaduje vysokú rýchlosť adsorpcie v pachovom filtri.
Z dokumentu US-A 5 461 75 1 je známe, že na osvieženie vzduchu a kynoženie škodcov sa do filtračného vrecka na prach vkladajú kúsky cédrového dreva. Výpary z cédrového dreva prekrývajú pachy a pôsobia proti škodcom. Podobne je z dokumentu FR-A 2 417 287 známe, že do filtračného vrecka na prach sa zavádzajú baktericídy, fungicídy alebo dezodoračné látky. Dokument WO 94/21 305 A sa zaoberá kvapalným prostriedkom na osviežovanie vzduchu samým osebe a navrhuje na to kombináciu piesku s vonnou látkou. Uvedené dokumenty sa teda zaoberajú materiálmi, ktoré samy osebe uvoľňujú určité látky. Tieto sú účinné aj mimo prevádzky vysávača prachu. Pri zapnutí vysávača prachu sa vo filtračnom vrecku na prach nahromadené vonné látky uvoľňujú vo zvýšenej miere, čo vedie k vlne vône, ktorá nemusí byť vždy pociťovaná ako príjemná.
Úlohou vynálezu je s prihliadnutím na opísaný stav techniky zdokonaliť spôsob vysávania prachu vysávačom prachu tak, aby sa pri zachovaní nízkej tlakovej straty predišlo vzniku náhlej vlny pachu predovšetkým po zapnutí vysávača prachu. Ďalšou úlohou vynálezu je nájdenie konštrukcie pre tento spôsob vhodného filtračného vrecka na prach, prípadne zberného priestoru na prach.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky známych riešení tohto druhu do značnej miery odstraňuje a uvedenú úlohu rieši spôsob vysávania prachu vysávačom prachu, pri ktorom sa prach najskôr nasáva do zberného priestoru na prach alebo filtračného vrecka na prach a následne sa odstraňuje, pričom páchnuce látky sa adsorbujú pomocou adsorbenta, napríklad aktívneho uhlia, podľa vynálezu, ktorého podstata spočíva v tom, že adsorbent sa vkladá alebo zavádza priamo do zberného priestoru na prach alebo filtračného vrecka na prach v množstve, ktoré predstavuje zlomok objemu tohto zberného priestoru na prach alebo filtračného vrecka na prach.
Zásluhou tohto riešenia dochádza k viazaniu páchnucich látok v mieste ich vzniku. To sa dosiahne tým, že adsorbent sa umiestňuje do bezprostrednej blízkosti odsatého prachu. Množstvo adsorbenta môže pritom byť pomerne nepatrné, približne medzi 3 a 30 g, výhodne medzi 5 a 50 g na bežný zberný priestor na prach. Adsorbent je výhodne vo forme voľne vložených alebo vnesených zŕn. Páchnuce látky nie sú k adsorbentu transportované iba prúdom vzduchu v prevádzke vysávača prachu. Naopak, tento transport prebieha predovšetkým tiež v čase, keď vysávač prachu nie je v prevádzke, a to difúziou páchnucich látok. Jedna z výhod riešenia podľa vynálezu spočíva v tom, že odpadá tlaková strata na filtri, ktorým v prevádzke vysávača prachu vzduch prechádza. Ďalej sa tiež predíde nahromadeniu väčšieho množstva páchnucich látok vo filtračnom vrecku na prach, prípadne v zbernom priestore na prach, pretože vznikajúce páchnuce látky môžu kontinuálne difundovať k adsorbentu a viazať sa na tento adsorbent. Zásluhou toho nie je na rozdiel od známych pachových filtrov potrebné, aby sa v krátkom čase museli adsorbovať pomerne veľké množstvá páchnucich látok. V prípade difúzneho pachového filtra podľa vynálezu sa teda vystačí so strednou kinetikou adsorpcie, bez toho, aby po zapnutí vysávača prachu vznikla intenzívna vlna zápachu. Zásluhou spôsobu podľa vynálezu sú pri vysávaní prachu eliminované molekuly pachu, ktoré by boli vyfúknuté bezprostredne po zapnutí vysávača prachu.
Adsorbent sa môže najrôznejšími spôsobmi vkladať alebo zavádzať priamo do zberného priestoru na prach. Je možné si takto napríklad predstaviť, že adsorbent sa do zberného priestoru na prach alebo filtračného vrecka na prach zavádza pred začiatkom prvého vysávania alebo každého vysávania.
Adsorbent sa do zberného priestoru na prach alebo filtračného vrecka na prach výhodne zavádza vo voľnej forme.
Môže sa to vykonať napríklad tak, že adsorbent sa rozmiestni na vysávanú podlahu a do zberného priestoru na prach alebo filtračného vrecka na prach sa nasaje spolu s vysávaným prachom.
Je však tiež možné, že adsorbent sa do zberného priestoru na prach alebo filtračného vrecka na prach vkladá v zásobnej nádobke a v priebehu vysávania prachu sa z tejto zásobnej nádobky vysáva.
Predmetom vynálezu je tiež filtračné vrecko na prach, predovšetkým na vykonávanie opísaného spôsobu, ktoré sa vyznačuje tým, že vo filtračnom vrecku na prach je uložený adsorbent vo voľnej forme.
Adsorbent môže byť tiež umiestnený v mimo filtračného vrecka na prach pripevnenej zásobnej nádobke na ručné vyprázdnenie do filtračného vrecka na prach.
Iná možnosť spočíva v tom, že adsorbent je umiestnený vo vlastnom vzduch prepúšťajúcom plášti vnútri filtračného vrecka na prach.
V uvedenom plášti je vždy výhodne umiestnených viac častíc adsorbenta.
Iná možnosť spočíva v tom, že na vnútornej stene filtračného vrecka na prach je umiestnená zásobná nádobka s adsorbentom, ktorá je prispôsobená na otvorenie prúdom vzduchu alebo podtlakom.
Je výhodné, ak táto zásobná nádobka s adsorbentom je umiestnená na vnútornej strane nosnej dosky filtračného vrecka na prach.
Konkrétne to môže byť uskutočnené tak, že adsorbent je umiestnený v zásobnej nádobke otvoriteľnej prepichnutím, napríklad v tvare vrecka, ktorá prekrýva vstupný otvor filtračného vrecka na prach pre nasávací nadstavec vysávača prachu.
Adsorbentom je výhodne práškové aktívne uhlie s veľkosťou zrna medzi 0,15 a 0,25 mm.
Iná možnosť spočíva v tom, že adsorbentom sú vlákna z aktívneho uhlia s priemerom 0,01 až 0,1 mm s dĺžkou 10 až 100 mm.
Predmetom vynálezu je tiež zberný priestor na prach na vysávač prachu, predovšetkým na použitie pri opísanom spôsobe, ktorý sa vyznačuje tým, že adsorbent je v tomto zbernom priestore na prach umiestnený vo voľnej forme.
Adsorbent môže byť umiestnený v mimo zberného priestoru pripevnenej zásobnej nádobke na ručné vyprázdnenie do zberného priestoru na prach.
Iná možnosť spočíva v tom, že adsorbent je vnútri zberného priestoru na prach umiestnený vo vlastnom vzduch prepúšťajúcom plášti.
Vo uvedenom plášti je vždy výhodne umiestnených viac častíc adsorbenta.
Iná možnosť spočíva v tom, že na vnútornej stene zberného priestoru na prach je umiestnená prúdom vzduchu alebo podtlakom otvoriteľná zásobná nádobka.
Konkrétne to môže byť uskutočnené tak, že adsorbent je umiestnený v prepichnutím otvoriteľnej zásobnej nádobke, napríklad vrecku, ktorá prekrýva vstupný otvor zberného priestoru na prach.
Je výhodné, ak adsorbentom je práškové aktívne uhlie s veľkosťou zrna medzi 0,15 a 0,25 mm.
Iná možnosť spočíva v tom, že adsorbentom sú vlákna z aktívneho uhlia s priemerom 0,01 až 0,1 mm s dĺžkou 10 až 100 mm.
Predmetom vynálezu je tiež adsorbent na adsorpciu pachov so vzduch prepúšťajúcim plášťom, napríklad z rúna, pričom plášť je svojimi rozmermi prispôsobený vstupnému otvoru zberného priestoru na prach alebo filtračného vrecka na prach.
Rozmer plášťa je pritom výhodne zlomkom priemeru vstupného otvoru zberného priestoru na prach alebo filtračného vrecka na prach.
Môže sa teda použiť riešenie spočívajúce v tom, že adsorbent, napríklad aktívne uhlie vo forme kúskov, guliek alebo vláken sa nadávkuje do vrecka, ktoré používateľ pred prvým použitím filtračného vrecka na prach, prípadne zberného priestoru na prach, do tohto vloží. Také vrecko na adsorbent je z mimoriadne vzduch prepúšťajúceho materiálu, ako je napríklad tenké rúno z papieroviny alebo fúkanej taveniny. Aby sa pri tomto spôsobe dosiahlo dostatočné priestorové rozloženie adsorbenta v zbernom priestore na prach, prípadne vo filtračnom vrecku na prach, vloží sa doň viac malých vreciek s adsorbentom, napríklad dve vrecká, z ktorých každé obsahuje 5 gramov aktívneho uhlia. Je však tiež možné, že adsorbent sa do zberného priestoru na prach alebo filtračného vrecka na prach zavádza vo voľnej forme. Toto sa ukázalo byť výhodným v tom smere, že adsorbent sa dostane do tesného kontaktu s nasávaným prachom, takže páchnuce látky môžu k adsorbentu difundovať mimoriadne ľahko. Môže sa to vykonať napríklad tak, že používateľ pomocou dávkovacej nádoby vloží určitú dávku adsorbenta do plniaceho otvoru filtračného vrecka na prach alebo zberného priestoru na prach. Adsorbent môže byť k dispozícii alternatívne tiež vo forme dávok aktívneho uhlia vo vreckách. Používateľ teda môže pred začiatkom prvého vysávania, to je po nasadení nového filtračného vrecka na prach, prípadne po vyprázdnení zberného priestoru na prach, vložiť doň definovanú dávku adsorbenta. Môže sa alternatívne použiť tiež postup spočívajúci v tom, že adsorbent sa rozmiestni na vysávanú podlahu a do zberného priestoru na prach alebo filtračného vrecka na prach sa nasaje spolu s vysávaným prachom. Adsorbent vo forme sypkých častíc sa takto nasaje do prázdneho zberného priestoru na prach alebo filtračného vrecka na prach. Tiež v tomto prípade si je možné predstaviť, že adsorbent sa na vysávanú podlahu rozpráši pomocou dávkovacej nádoby, ktorou je zaistené dávkovanie tohto adsorbenta. Ďalšia možná alternatíva spočíva v tom, že adsorbent sa do zberného priestoru na prach alebo filtračného vrecka na prach vkladá v zásobnej nádobke a v priebehu vysávania prachu sa z tejto zásobnej nádobky vysáva. Takto môže byť v oblasti vstupného otvoru na nasávaný vzduch do zberného priestoru na prach alebo filtračného vrecka na prach umiestnené po obvode otvorené vrecko alebo nádobka v tvare misky, z ktorých sa pri prvom zapnutí vysávača prachu po výmene filtračného vrecka na prach, prípadne po vyprázdnení zberného priestoru na prach, alebo v priebehu zavierania zberného priestoru na prach, prípadne filtračnej komory, kde je uložené filtračné vrecko na prach, adsorbent vysype do filtračného vrecka na prach, pripadne do zberného priestoru na prach. Je možné si pritom tiež predstaviť, že adsorbent sa v príslušnom priestore sám rozptýli po aspoň čiastočnom porušení zásobného vrecka, prípadne zásobnej nádobky. Je možné si predstaviť tiež riešenie spočívajúce v tom, že zásobná nádobka sa do otvorenej polohy na uvoľnenie adsorbenta uvedie prúdom odsávaného vzduchu, prípadne podtlakom, ktorý pôsobí v zbernom priestore na prach alebo vo filtračnom vrecku na prach, prípadne je vybavená takto ovládateľným viečkom. Vynález sa ďalej týka filtračného vrecka na prach, predovšetkým na vykonávanie opísaného spôsobu, v ktorom je adsorbent na zmiernenie vlny zápachu po zapnutí vysávača prachu uložený vo filtračnom vrecku na prach vo voľnej forme. Zásluhou tohto riešenia sa adsorbent nachádza v tesnom kontakte s nasatým prachom, takže páchnuce látky môžu k adsorbentu difundovať zvlášť ľahko. Páchnuce látky môžu byť takto viazané už na mieste ich vzniku. Pri tomto riešení sa ukázalo byť zvlášť výhodnou skutočnosťou, že taký difúzny pachový filter vnútri filtračného vrecka na prach si vystačí so strednou rýchlosťou adsorpcie, bez toho, aby bolo nebezpečenstvo, že po zapnutí vysávača prachu bude nasledovať vlna intenzívneho zápachu. Ako adsorpčný materiál sa pritom môže použiť napríklad aktívne uhlie, zeolity alebo porézne polyméry, a to vo forme úlomkov, guliek či vláken. Rozloženie ich veľkostí, chemické vybavenie, to je baktericídne a fungicídne prísady a tiež množstvo adsorbenta, sú prispôsobené úložnému objemu zberného priestoru na prach alebo filtračného vrecka na prach a oblasti použitia, to je predpokladaným vysávaným látkam. Dochádza k účinnej adsorpcii nežiaducich páchnucich látok, pre ktorú je určujúci pomer makro-, mezo- a mikropórov v adsorbente. Významné sú však tiež technické a používateľské kritériá. Adsorbent podľa vynálezu má napríklad tú vlastnosť, že sa v zbernom priestore na prach alebo vo filtračnom vrecku na prach rovnomerne rozptýli a usadí pokiaľ možno trvalo na jeho vnútornej stene. Toto môže byť splnené napríklad tak, že sa použije veľmi jemnozmné zlomkové aktívne uhlie. Prichádzajú však do úvahy tiež iné materiály, napríklad molekulárne sitá vo forme púdru. Výhodná je tiež prísada látky viažucej vlhkosť, napríklad silikagélu, čím sa zhoršia životné podmienky pre mikroorganizmy v zbernom priestore na prach alebo vo filtračnom vrecku na prach a súčasne sa zvýši adsorpčný výkon aktívneho uhlia. V najjednoduchšom prípade si je možné predstaviť, že pred začiatkom prvého vysávania, to je po výmene filtračného vrecka na prach alebo po vyprázdnení zberného priestoru na prach, sa adsorbent vo forme sypkých častíc rozptýli na vysávanú podlahu a nasaje potom do prázdneho filtračného vrecka na prach alebo zberného priestoru na prach. Adsorbent sa takto nachádza v tesnom kontakte s nasatým prachom, takže páchnuce látky môžu k adsorbentu difundovať zvlášť ľahko. Alternatívne sa môže tiež použiť riešenie spočívajúce v tom, že adsorbent je umiestnený mimo filtračného vrecka na prach pripevnenej zásobnej nádobke na ručné vyprázdnenie do filtračného vrecka na prach. Pri nasadení nového filtračného vrecka na prach do vysávača prachu sa potom napríklad od nosnej dosky filtračného vrecka na prach odtrhne vrecko obsahujúce dávku adsorbenta, toto predtým na nosnej doske prichytené vrecko sa natrhne a v ňom obsiahnutý adsorbent sa nasype do vstupného otvoru filtračného vrecka na prach. Také vrecko s dávkou adsorbenta môže byť k filtračnému vrecku na prach pribalené tiež voľne a používateľ má tiež možnosť vysypať adsorbent priamo do filtračného vrecka na prach alebo rozptýliť vopred na vysávanú podlahu. Ďalšia možná alternatíva môže spočívať v tom, že adsorbent je umiestnený vo vlastnom na vzduch prepúšťajúcom plášti vnútri filtračného vrecka na prach. Plášť pritom pozostáva zo vzduch prepúšťajúceho materiálu, ako je napríklad tenké rúno z papieroviny alebo fúkanej taveniny. Taký plášť či vrecko s adsorbentom môže byť do filtračného vrecka na prach vložený už vo výrobe. Existuje však tiež možnosť, aby sa také vrecko s adsorbentom voľne alebo odnímateľné pripojilo k nosnej doske filtračného vrecka na prach. Používateľ pred prvým použitím filtračného vrecka na prach vloží vrecko s adsorbentom do tohto filtračného vrecka na prach jeho vstupným otvorom. Vrecko s adsorbentom je svojimi rozmermi prispôsobené prierezu vstupného otvoru filtračného vrecka na prach. Je pritom výhodné, ak rozmery vrecka sú zlomkom priemeru vstupného otvoru filtračného vrecka na prach. Ďalej, aby bolo zaistené priestorové rozloženie adsorbenta vo filtračnom vrecku na prach, je výhodné, ak vo filtračnom vrecku na prach je uložené, prípadne sa doň vloží, viac vreciek s adsorbentom. Okrem toho je výhodné, ak v plášti vrecka je vždy umiestnených viac častíc adsorbenta. Je možné takto napríklad odporučiť, aby vo filtračnom vrecku na prach boli uložené dve vrecká, z ktorých každé obsahuje 5 gramov aktívneho uhlia. V ďalšom alternatívnom uskutočnení filtračného vrecka na prach podľa vynálezu je navrhnuté, aby na vnútornej stene filtračného vrecka na prach bola umiestnená zásobná nádobka s adsorbentom, ktorá je prispôsobená na otvorenie prúdom vzduchu alebo podtlakom. Takto sa môže použiť zásobná nádobka prekrývajúca vstupný otvor filtračného vrecka na prach, ktorá sa po prvom zapnutí vysávača prachu po výmene filtračného vrecka na prach prúdom vzduchu alebo podtlakom panujúcim vo filtračnom vrecku na prach od vstupného otvoru odtrhne smerom dovnútra filtračného vrecka na prach. Môže pritom ísť napríklad o adsorbentom naplnené vrecko, ktoré je spočiatku prichytené pri okraji vstupného otvoru filtračného vrecka na prach. Pôsobením prúdu vzduchu, prípadne podtlaku, je toto vrecko odtrhnuté od miesta jeho prichytenia, po čom sa jeho obsah môže otvormi v ňom vysypať do vnútorného priestoru filtračného vrecka na prach. Uvedená zásobná nádobka môže byť tiež alternatívne vyhotovená s perforáciou a po zapnutí vysávača prachu sa odtrhne pozdĺž tejto perforácie, čím sa tiež uvoľní v nej obsiahnutý adsorbent. Ďalej uvedená zásobná nádobka môže byť tiež vyhotovená ako miska, ktorá spočiatku uzaviera vstupný otvor filtračného vrecka na prach. Okrem toho si je možné tiež predstaviť, že zásobná nádobka s adsorbentom je umiestnená na vnútornej strane nosnej dosky filtračného vrecka na prach, a to v blízkosti jeho vstupného otvoru. Takto môže byť na spodnej strane nosnej dosky filtračného vrecka na prach umiestnená prstencová nádobka, ktorá obklopuje vstupný otvor a ktorá sa po zapnutí vysávača prachu odtrhne od nosnej dosky pôsobením prúdu vzduchu alebo vzniknutého podtlaku, čím sa adsorbent uvoľní. Iná možnosť spočíva v tom, že po zapnutí vysávača prachu sa pôsobením prúdu vzduchu alebo vzniknutého podtlaku odtrhne či otvorí viečko, zadržujúce až doposiaľ adsorbent v zásobnej nádobke. Okrem toho je tu tiež možnosť, že adsorbent je umiestnený v zásobnej nádobke otvoriteľnej prepichnutím, napríklad v tvare vrecka, ktorá prekrýva vstupný otvor filtračného vrecka na prach pre nasávací nadstavec vysávača prachu. Používateľ môže pred nasadením nového filtračného vrecka na prach túto zásobnú nádobku preraziť, takže v nej obsiahnutý adsorbent sa vysype do filtračného vrecka na prach. Opísané uskutočnenie filtračného vrecka na prach sa však použije predovšetkým vtedy, ak sa filtračné vrecko na prach vkladá do filtračnej komory a pri jej uzavieraní sa do vstupného otvoru v nosnej doske filtračného vrecka na prach zasunie nasávací nadstavec, ktorý je prepojený s nasávacím kanálom. Pri uzavieraní tejto filtračnej komory je teda zásobná nádobka prerazená zasúvaným nasávacím nadstavcom a adsorbent sa vysype do filtračného vrecka na prach a sa v ňom rozptýli. Je zvlášť výhodné, ak je adsorbentom práškové aktívne uhlie s veľkosťou zrna medzi 0,15 a 0,25 mm, pričom frakcia pod spodnou hranicou je menšia než 2 % hmotn. Veľmi výhodné sú tiež vlákna z aktívneho uhlia s priemerom 0,01 až 0,1 mm s dĺžkou až 100 mm. Mimoriadne účinné je tiež práškové aktívne uhlie s CTC-hodnotami väčšími než 60 %, vyrobené zo škrupín kokosových orechov.
Vynález sa ďalej týka zberného priestoru na prach na vysávač prachu, predovšetkým na použitie pri predmetnom spôsobe. Na zmiernenie počiatočnej vlny zápachu pri zapnutí vysávača prachu sa tu navrhuje, aby adsorbent bol v zbernom priestore na prach umiestnený vo voľnej forme. Také vysávače prachu sú známe, pričom vysatý prach sa v systéme bez filtra odlučuje do zberného priestoru na prach. Naplnený zberný priestor na prach sa pri vyprázdňovaní odníme od krytu vysávača prachu. Zásluhou riešenia podľa vynálezu sa adsorbent nachádza v tesnom styku s nasatým prachom, takže páchnuce látky môžu k tomuto adsorbentu zvlášť ľahko difundovať. Páchnuce látky sú teda viazané priamo na mieste ich vzniku. Ukázalo sa byť pritom mimoriadne výhodným, že taký difúzny pachový filter vnútri zberného priestoru na prach vystačí so strednou rýchlosťou adsorpcie, bez toho aby pri zapnutí vysávača prachu vznikla vlna intenzívneho zápachu. Ako adsorbent sa pritom môže použiť aktívne uhlie, zeolity alebo porézne polyméry, a to vo forme kúskov, guliek alebo vláken. Rozloženie ich veľkostí, chemické vybavenie, to je baktericídne a fungicídne prísady, a tiež množstvo adsorbenta sú prispôsobené úložnému objemu zberného priestoru na prach a oblasti použitia, to je predpokladaným vysávaným látkam. Dochádza k účinnej adsorpcii nežiaducich páchnucich látok, pre ktorú je určujúci pomer makro-, mezo- a mikropórov v adsorbente. Významné sú však tiež technické a používateľské kritériá. Adsorbent podľa vynálezu má napríklad tú vlastnosť, že sa v zbernom priestore na prach rovnomerne rozptýli a usadí pokiaľ možno trvalo na jeho vnútornej stene. Toto môže byť splnené napríklad tak, že sa použije veľmi jemnozmné zlomkové aktívne uhlie. Prichádzajú však do úvahy tiež iné materiály, napríklad molekulárne sitá vo forme púdru. Výhodná je tiež prísada látky viažucej vlhkosť, napríklad silikagélu, čím sa zhoršia životné podmienky pre mikroorganizmy v zbernom priestore na prach a súčasne sa zvýši ad5 sorpčný výkon aktívneho uhlia. V najjednoduchšom prípade si je možné predstaviť, že pred začiatkom prvého vysávania, to je po vyprázdnení zberného priestoru na prach, sa adsorbent vo forme sypkých častíc rozptýli na vysávanú podlahu a nasaje potom do prázdneho zberného priestoru na prach. Adsorbent sa takto nachádza v tesnom kontakte s nasatým prachom, takže páchnuce látky môžu k adsorbentu difúndovať zvlášť ľahko. Alternatívne sa môže tiež použiť riešenie spočívajúce v tom, že adsorbent je umiestnený v zásobnej nádobke či vrecku na ručné vyprázdnenie do zberného priestoru na prach. Pri nasadení vyprázdneného zberného priestoru na prach do vysávača prachu sa potom natrhne vrecko obsahujúce dávku adsorbenta a v ňom obsiahnutý adsorbent sa nasype do vstupného otvoru zberného priestoru na prach. Pomocou takého vrecka s dávkou adsorbenta sa môže adsorbent rozprášiť tiež na vysávanú podlahu. Ďalšie alternatívne riešenie spočíva v tom, že adsorbent je vnútri zberného priestoru na prach umiestnený vo vlastnom vzduch prepúšťajúcom plášti. Plášť pritom pozostáva z materiálu prepúšťajúceho vzduch, ako je napríklad tenké rúno z papieroviny alebo fúkanej taveniny. Používateľ vloží toto vrecko pred prvým použitím zberného priestoru na prach do tohto zberného priestoru na prach. Plášť s adsorbentom, to je uvedené vrecko, je pritom svojimi rozmermi prispôsobené prierezu vstupného otvoru zberného priestoru na prach. Je pritom výhodné, ak rozmery vrecka sú zlomkom priemeru vstupného otvoru filtračného vrecka na prach. Ďalej, aby bolo zaistené priestorové rozloženie adsorbenta v zbernom priestore na prach, je výhodné, ak v zbernom priestore na prach je uložených, prípadne sa doň vloží, viac vreciek s adsorbentom. Okrem toho je výhodné, ak je v plášti vrecka vždy umiestnených viac častíc adsorbenta. Je možné takto napríklad odporučiť, aby v zbernom priestore na prach boli uložené dve vrecká, z ktorých každé obsahuje 5 gramov aktívneho uhlia. V ďalšom alternatívnom uskutočnení zberného priestoru na prach podľa vynálezu je navrhnuté, aby na vnútornej stene zberného priestoru na prach bola umiestnená zásobná nádobka s adsorbentom, ktorá je prispôsobená na otvorenie prúdom vzduchu alebo podtlakom. Môže sa takto použiť zásobná nádobka prekrývajúca vstupný otvor zberného priestoru na prach, ktorá sa po prvom zapnutí vysávača prachu po vyprázdnení zberného priestoru na prach prúdom vzduchu alebo podtlakom panujúcim v zbernom priestore na prach od vstupného otvoru odtrhne smerom dovnútra zberného priestoru na prach. Uvedená zásobná nádobka môže byť tiež alternatívne vyhotovená s perforáciou a po zapnutí vysávača prachu sa odtrhne pozdĺž tejto perforácie, čím sa tiež uvoľní v nej obsiahnutý adsorbent. Okrem toho je tu tiež možnosť, že adsorbent je umiestnený v zásobnej nádobke otvoriteľnej prepichnutím, napríklad vrecku. Používateľ môže pred nasadením vyprázdneného zberného priestoru na prach túto zásobnú nádobku preraziť, takže v nej obsiahnutý adsorbent sa vysype do zberného priestoru na prach. Také prepichnutie môže prebehnúť tiež automaticky pri uzavieraní filtračnej komory, napríklad pomocou prvkov vo vysávači prachu, ktoré pri tomto uzavieraní vniknú do zberného priestoru na prach. Je zvlášť výhodné, ak je adsorbentom práškové aktívne uhlie s veľkosťou zrna medzi 0,15 a 0,25 mm, pričom frakcia pod spodnou hranicou je menšia než 2 % hmotn. Veľmi výhodné sú tiež vlákna z aktívneho uhlia s priemerom 0,01 až 0,1 mm s dĺžkou 10 až 100 mm. Mimoriadne účinné je tiež práškové aktívne uhlie s CTC-hodnotami väčšími než 60 %, vyrobené zo škrupiniek kokosových orechov.
Vynález sa ďalej týka vo vzduch prepúšťajúcom plášti, napríklad z rúna, uloženého adsorbenta, pričom plášť je svojimi rozmermi prispôsobený vstupnému otvoru zberného priestoru na prach alebo filtračného vrecka na prach. Zásluhou tohto riešenia môže byť adsorbent, uzavretý vo vzduch prepúšťajúcom plášti, vložený do zberného priestoru na prach, prípadne do filtračného vrecka na prach. Podstatnou výhodou pritom je, že adsorbent sa nachádza v bezprostrednej blízkosti nasatého prachu, čím sa predíde nahromadeniu väčšieho množstva páchnucich látok v tomto zbernom priestore na prach, prípadne filtračnom vrecku na prach, pretože vznikajúce páchnuce látky môžu kontinuálne difundovať k adsorbentu a byť v ňom viazané. Je pritom výhodné, ak rozmery vrecka sú zlomkom priemeru vstupného otvoru zberného priestoru na prach, prípadne filtračného vrecka na prach. Plošné rozmery plášťa môžu napríklad zodpovedať približne pätine až desatine priemeru vstupného otvoru. Každé vrecko s adsorbentom môže pritom obsahovať 3 až 10 gramov adsorbenta, napríklad aktívneho uhlia.
Z opísaných riešení filtrácie pachov, prípadne uskutočnení difúznych pachových filtrov, vyplýva rad podstatných výhod. Pachové filtre, to je adsorbent tak vo vreckách, ako aj vo voľnej forme, sa na rozdiel od doposiaľ známych štandardných adsorpčných filtrov nenachádza bezprostredne v dráhe prúdiaceho vzduchu. Okrem toho, pri použití adsorbenta vo voľnej forme odpadá nosná štruktúra pre tento adsorbent. Ďalej, tlakové straty spôsobované difúznym pachovým filtrom podľa vynálezu sú zanedbateľné v porovnaní s tlakovými stratami, spôsobovanými štandardnými adsorpčnými filtrami. Difúzny pachový filter podľa vynálezu okrem toho pôsobí aj mimo prevádzky vysávača prachu, takže v zbernom priestore na prach, prípadne vo filtračnom vrecku na prach, sa predíde vzniku väčšieho množstva páchnucich látok. Odpadnutie nosnej štruktúry na adsorbent prináša úsporu materiálu a výrobných nákladov. Okrem toho, používateľ môže adsorpčný výkon individuálne volenými dávkami adsorbenta prispôsobiť svojim potrebám, to jest môže tieto dávky napríklad zvýšiť, ak sa v byte chovajú domáce zvieratá. Ďalej sa tiež ukázalo byť výhodným, že difúzny pachový filter podľa vynálezu sa pri každej výmene filtračného vrecka na prach, prípadne vyprázdnení zberného priestoru na prach, vyhadzuje. Zásluhou toho je po uvedenej výmene, prípadne vyprázdnení, k dispozícii vždy nový pachový filter s optimálnou adsorpčnou charakteristikou. Dobrá účinnosť je daná použitím aktívneho uhlia s priemerom častíc menším než 0,5 mm.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Podstata vynálezu je ďalej objasnená na neobmedzujúcich príkladoch jeho uskutočnení, ktoré sú opísané na základe pripojených výkresov, ktoré znázorňujú:
- na obr. 1 vysávač prachu s filtračným vreckom na prach, pričom adsorbent sa na jeho nasatie nasype na vysávanú podlahu;
- na obr. 2 vyobrazenie zodpovedajúce obr. 1, ale s vysávačom prachu so zberným priestorom na prach;
- na obr. 3 filtračné vrecko na prach určené na ručné plnenie adsorbentom;
- na obr. 4 pôdorysný pohľad na nosnú dosku filtračného vrecka na prach s vreckom obsahujúcim dávku adsorbenta;
- na obr. 5 filtračné vrecko na prach v priebehu plnenia adsorbentom z natrhnutého vrecka podľa obr. 4;
- na obr. 6 ďalší pôdorysný pohľad na nosnú dosku filtračného vrecka na prach s vreckom adsorbenta, ktoré prekrýva vstupný otvor filtračného vrecka na prach;
- na obr. 7 čiastkový rez filtračným vreckom na prach s vreckom adsorbenta podľa obr. 6, prichyteným vo vstupnom otvore;
- na obr. 8 pôdorysný pohľad na nosnú dosku filtračného vrecka na prach, znázorňujúci ďalšie alternatív- ne uskutočnenie zásobnej nádobky na adsorbent;
- na obr. 9 rez zodpovedajúci rezu na obr. 7, týka sa však uskutočnenia podľa obr. 8;
- na obr. 10 ďalší rez zodpovedajúci rezu na obr. 7, týka sa však ďalšieho uskutočnenia zásobnej nádobky na adsorbent;
- na obr. 11 ďalší rez zodpovedajúci rezu na obr. 7, týka sa však ďalšieho uskutočnenia zásobnej nádobky na adsorbent v tvare vrecka s miestami ľahšieho natrhnutia;
- na obr. 12 vyobrazenie zodpovedajúce obr. 11, pričom zásobná nádobka na adsorbent, ktorá je umiestne- ná v oblasti vstupného otvoru, sa prepichuje nasívacím nadstavcom vysávača prachu;
- na obr. 13 vyobrazenie zodpovedajúce obr. 12, ale pri použití zásobnej nádobky na adsorbent v tvare mis- ky;
- na obr. 14 ďalší alternatívne uskutočnenie zásobnej nádobky na adsorbent na spodnej strane nosnej dosky pri okraji vstupného otvoru a
- na obr. 15 filtračné vrecko na prach v čiastkovom reze, obsahujúce obalený adsorbent.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Na obr. 1 je znázornený vysávač 1 prachu s filtračným vreckom 3 na prach, ktoré je prichytené vo filtračnej komore 2. V prevádzke vysávača 1 prachu sa pomocou schematicky naznačenej jednotky 4 motor - ventilátor vytvára vo vysúvacej hubici 5 podtlak, ktorým sú strhávané častice prachu a nečistôt z čistenej podlahy 6, ktoré sú potom prúdom odsávaného vzduchu v neznázomenom nasávacom kanáli transportované do filtračného vrecka 3 na prach. Jednotka 4 motor - ventilátor je v smere prúdenia vzduchu zaradená za filtračným vreckom 3 na prach.
Prach zachytený vo filtračnom vrecku 3 na prach tam zostane po určitý čas. V priebehu tohto času vznikajú mikrobiologickým odbúravaním rôznych zložiek prachu rôzne pachy, ktoré sú, ako bude opísané ďalej, adsorbované.
Na tento účel sa do filtračného vrecka 3 na prach vkladá alebo vnáša adsorbent 7 vo forme aktívneho uhlia, zeolitu alebo porézneho polyméru.
V príklade uskutočnenia podľa obr. 1 sa adsorbent na ten účel pomocou dávkovacej nádoby 8 rozpráši na vysávanú podlahu 6 a následne sa po spustení vysávača 1 prachu spolu s vysávaným prachom nasaje do filtračného vrecka 3 na prach. Dávkovacia nádoba 8 pritom funguje ako cukomička, takže jedným jej preklopením sa vysype vopred definovaná dávka adsorbenta 7. Adsorpčný výkon však môže používateľ prispôsobiť potrebe, a to tak, že sa takto pripraví individuálne zvolené množstvo adsorbenta 7, to jest na podlahu 6 sa vysype viac dávok. Napríklad, pri intenzívne páchnucom prachu v dôsledku chovania domácich zvierat sa na vysávanú podlahu 6 môže vysypať dvojnásobná dávka adsorbenta 7.
Táto príprava adsorbenta 7, prípadne jeho nasávanie do filtračného vrecka 3 na prach, sa výhodne vykonáva jednorazovo pri prvom spustení vysávača 1 prachu po výmene filtračného vrecka 3 na prach.
Na obr. 2 je schematicky znázornený vysávač 1 prachu, ktorý je na zachytenie odsatých častíc prachu a nečistôt vybavený odlučovačom a za ním zaradeným zberným priestorom 9 na prach. Tento vysávač 1 prachu neobsahuje žiadne podľa potreby vymeniteľné filtračné vrecko 3 na prach, ako je tomu v prvom príklade uskutočnenia. Tu sa miesto toho naplnený zberný priestor 9 na prach podľa potreby vyprázdni.
Tiež pri tomto spôsobe vysávania prachu dochádza pri zotrvaní odsatého prachu v zbernom priestore 9 na prach po určitom čase k mikrobiologickému odbúravaniu rôznych zložiek prachu, čo má za dôsledok vznik nežiaducich pachov. Predovšetkým pri zapnutí vysávača 1 prachu takto vznikne nepríjemný úvodný závan pachu, ktorému je možné predísť vnesením adsorbenta 7 do zberného priestoru 9 na prach.
Podľa prvého príkladu uskutočnenia, ktorý bol opísaný v súvislosti s obr. 1, sa tiež v tomto druhom príklade uskutočnenia adsorbent 7 pomocou dávkovacej nádoby 8 rozpráši na čistenú podlahu 6 a potom sa spolu s vysávaným prachom nasaje do zberného priestoru 9 na prach.
Zásluhou nasatia adsorbenta 7 do filtračného vrecka 3 na prach alebo do zberného priestoru 9 na prach sa tento adsorbent 7 nachádza v tesnom styku s nasatým prachom, takže páchnuce látky môžu k tomuto adsorbentu 7 zvlášť ľahko difundovať.
Na obr. 3 je znázornené filtračné vrecko 3 na prach, ktoré sa môže adsorbentom 7 naplniť pred prvým použitím. Toto plnenie sa tu podobne, ako v opísaných príkladoch uskutočnení, vykonáva pomocou dávkovacej nádoby 8 na vydávanie vopred definovaných dávok adsorbenta 7, ktorý sa do filtračného vrecka 3 na prach zavedie rozprášením cez vstupný otvor 10 filtračného vrecka 3 na prach. Tiež v tomto prípade má používateľ možnosť individuálne voliť množstvo adsorbenta a prispôsobiť ho takto svojej potrebe.
Okrem toho je možné takto dávku adsorbenta 7 z dávkovacej nádoby 8 rozprášiť tiež do zberného priestoru 9 na prach vysávača 1 prachu podľa obr. 1.
V ďalšej alternatíve môže mať používateľ adsorbent 7 k dispozícii tiež v pripravených dávkach, napríklad vo forme vrecka 11, obsahujúceho dávku adsorbenta 7. Toto vrecko 11 môže byť voľne pribalené k filtračnému vrecku 3 na prach. Podľa obr. 4 a 5 môže byť také vrecko 11, ktoré obsahuje dávku adsorbenta 7, tiež pripojené k filtračnému vrecku 3 na prach, napríklad tak, že je oddeliteľné prichytené k hornej strane nosnej dosky 12 filtračného vrecka 3 na prach. Vrecko 11 je na tejto nosnej doske 12 umiestnené pre používateľa neprehliadnuteľne, napríklad tak, že pôdorys vrecka 11 v tvare šípky je návodom na použitie. Po odňatí vrecka 11 od nosnej dosky 12 môže byť adsorbent 7 z vrecka 11 vsypaný vstupným otvorom 10 do filtračného vrecka 3 na prach. Vrecko 11 je možné na ten účel odtrhnúť pozdĺž výhodne perforovanej línie.
V ďalšej alternatíve môže byť adsorbent 7 podľa obr. 5 k dispozícii v zásobnej nádobke 13.
Na obr. 6 a 7 je v tomto smere znázornený príklad uskutočnenia, v ktorom je zásobná nádobka 13 vyhotovená ako vrecko s kruhovým okrajom 14. V takto tvarovanej zásobnej nádobke 13 je uložená vopred určená dávka adsorbenta 7.
Zásobná nádobka 13 v tvare vrecka prekrýva vstupný otvor 10 nosnej dosky 12 filtračného vrecka 3 na prach a je v oblasti jej kruhového okraja 14 voľne vložená a prichytená medzi dvoma vrstvami viac vrstvovej nosnej dosky 12. Tieto vrstvy nosnej dosky 12, ktoré sú inak obvyklým spôsobom spojené lepidlom, nie sú v oblasti kruhového okraja 14 zásobnej nádobky 13 navzájom spojené. Okrem toho je možné uvažovať o tom, že prstencové zóny oboch vrstiev, ktoré zvierajú zásobnú nádobku 13, sa vybavia prehĺbením, napríklad sa tu zlisujú.
Po vložení filtračného vrecka 3 na prach do vysávača 1 prachu a jeho následnom zapnutí je zásobná nádobka 13 prúdom vzduchu, prípadne podtlakom vo filtračnom vrecku 3 na prach, vytrhnutá zo vstupného otvoru 10 do filtračného vrecka 3 na prach. Adsorbent 7 sa potom môže rozprášiť do filtračného vrecka 3 na prach, zásobná nádobka 13 v tvare vrecka je po časti obvodu kruhového okraja 14 na ten účel neuzavretá. Zásluhou tohto riešenia sa docieli automatické vnesenie definovanej dávky adsorbenta 7 do filtračného vrecka 3 na prach, dávka adsorbenta 7 je potom vo filtračnom vrecku 3 na prach voľne rozptýlená.
Na obr. 8 a 9 je znázornená alternatíva so zásobnou nádobkou 13, pripevnenou na spodnej strane nosnej dosky 12. Je tu znázornená zásobná nádobka 13 s pôdorysom v podstate obdĺžnikového tvaru, ktorá na spodnej strane nosnej dosky 12 prekrýva vstupný otvor 10. Zásobná nádobka 13 je v oblasti medzi vstupným otvorom 10 a okrajom užšej strany nosnej dosky 12 celoplošne prilepená ku spodnej strane tejto nosnej dosky 12. Od tejto zlepenej oblasti 15 odľahlý voľný koniec zásobnej nádobky 13 je vybavený otvorom 16, ktorý je v nepoužitom filtračnom vrecku 3 na prach uzavretý podľa obr. 9 zásuvnou chlopňou 17, ktorá je vytvorená vcelku s filtračným vreckom 3 na prach.
Zásobná nádobka 13, ktorá obsahuje definovanú dávku adsorbenta 7, je vyhotovená v podstate samonosná tak, že v nepoužitom filtračnom vrecku 3 na prach prebieha podľa obr. 9 skoro rovnobežne s nosnou doskou 12.
Prúdom vzduchu, prípadne podtlakom, vzniknutým po zapnutí vysávača 1 prachu vo filtračnom vrecku 3 na prach, sa zásobná nádobka 13 vychýli smerom do filtračného vrecka 3 na prach, pričom zásuvná chlopňa 17 súčasne vykĺzne z otvoru 16 a tento uvoľní. Dávka adsorbenta 7 sa potom môže zo zásobnej nádobky 13 vysypať a rozptýliť do filtračného vrecka 3 na prach.
Je možné si tiež ďalej predstaviť, že zásobná nádobka 13 bude vyhotovená vo forme otvorenej papierovej alebo fóliovej hadice, ktorá bude na svojich koncoch prehnutá a prichytená pod vstupným otvorom 10 nosnej dosky 12, napríklad zasunutím voľného konca do vstupného otvoru 10.
SK 287184 Β6
Ďalšia alternatíva k naposledy opísanému príkladu uskutočnenia je znázornená na obr. 10. Zásobná nádobka 13 je tu znázornená vo forme papierovej alebo fóliovej hadice, ktorej voľný, odklopný koniec je fixovaný na spodnej strane nosnej dosky 12. V znázornenom príklade uskutočnenia je toto vyhotovené ľahko prekonateľným voskovým lepidlom 18. Prúdom odsávaného vzduchu sa tento voľný koniec od voskového lepidla 18 odtrhne a adsorbent 7 sa vysype.
Zásobná nádobka 13 môže byť alternatívne podľa obr. 11 vybavená perforáciou 19. Zásobná nádobka 13 je vyhotovená ako vrecko alebo vrecko na spodnej strane nosnej dosky 12, zakrýva vstupný otvor 10 a je prichytená, napríklad prilepená, k okraju nosnej dosky 12. Perforácia 19 prebieha výhodne v zákryte s okrajom vstupného otvoru 10.
Po zapnutí vysávača 1 prachu je táto zásobná nádobka 13 prúdom vzduchu, prípadne podtlakom, vzniknutým vo filtračnom vrecku 3 na prach, úplne alebo len sčasti odtrhnutá pozdĺž perforácie 19, po čom sa adsorbent 7 môže otvormi vzniknutými v oblasti perforácie 19 voľne vysypať do filtračného vrecka 3 na prach.
Pre uskutočnenia, v ktorých je zásobná nádobka 13 vyhotovená ako vrecko alebo hadica, piati všeobecne, že adsorbent 7 obsiahnutý v oddelenej, prípadne otvorenej zásobnej nádobke 13, sa môže zo zásobnej nádobky 13 všetok vysypať, čo je podporované vysávaním tohto adsorbenta 7 zo zásobnej nádobky 13 do filtračného vrecka 3 na prach.
Pri vysávačoch 1 prachu, v ktorých sa prepojenie medzi nasávacím kanálom a filtračným vreckom 3 na prach vytvára nasávacím náustkom 20, ktorý sa zavádza do vstupného otvoru 10, sa môže uvoľnenie v zásobnej nádobke 13 uloženého adsorbenta 7 vykonávať tiež porušením zásobnej nádobky 13 nasávacím náustkom 20.
Také uskutočnenia sú znázornené napríklad na obr. 12 a 13, pričom na obr. 12 je na spodnej strane nosnej dosky 12 umiestnená zásobná nádobka 13 podľa obr. 11, ktorá prekrýva vstupný otvor 10. Nasávací náustok 20, ktorý pri uzavieraní filtračnej komory 2, v ktorej je uložené filtračné vrecko 3 na prach, prenikne do vstupného otvoru 10 v nosnej doske 12, odtrhne zásobnú nádobku 13 pozdĺž perforácie 19, po čom zásobná nádobka 13 spadne do filtračného vrecka 3 na prach. Adsorbent 7, ktorý je v teraz porušenej zásobnej nádobke 13 uložený, sa z nej môže vysypať. Prípadné zvyšky adsorbenta 7 v zásobnej nádobke 13 sú z nej odsaté po spustení vysávača 1 prachu.
Na obr. 13 je znázornená zásobná nádobka 13 v tvare misky, ktorá je vybavená obvodovou prírubou 21. Táto obvodová príruba 21 je prichytená medzi dvoma vrstvami viacvrstvovej nosnej dosky 12. Najmenej jedna z vrstiev je na ten účel vybavená sústredne so vstupným otvorom 10 prebiehajúcim prstencovým osadením na uloženie tejto obvodovej príruby 21.
Zásobná nádobka 13 v tvare misky, ktorá je vložená vo vstupnom otvore 10, obsahuje dávku adsorbenta
7.
Táto zásobná nádobka 13 svojím pôdorysom v podstate zodpovedá prierezu vstupného otvoru 10 a je vyrobená napríklad z papierového materiálu.
Pri výmene filtračného viečka 3 na prach a po nej nasledujúcom uzavretí filtračnej komory 2 prenikne nasávací náustok 20 do vstupného otvoru 10 a poruší pritom zásobnú nádobku 13 v tvare misky, ktorá je pritom prerazená tak v oblasti jej hornej steny 22, ako aj spodnej steny 23. Tiež sa v tomto prípade môže v zásobnej nádobke 13 obsiahnutý adsorbent 7 voľne vysypať do filtračného vrecka 3 na prach.
Na obr. 14 je ďalej znázornené alternatívne uskutočnenie, v ktorom je na spodnej strane nosnej dosky 12 pri okraji vstupného otvoru 10 prichytená zásobná nádobka 13 v tvare misky so spodnou stenou 23, ktorá sa po zapnutí vysávača 1 prachu prúdom vzduchu, prípadne vzniknutým podtlakom, odtrhne či natrhne, napríklad pozdĺž perforácie, čim sa uvoľní adsorbent 7.
Zásluhou opísaného umiestnenia zásobnej nádobky 13 v nosnej doske 12 alebo pod nosnou doskou 12, prípadne vnútri filtračného vrecka 3 na prach, sa do tohto filtračného vrecka 3 na prach pri prvom spustení vysávača 1 prachu vysype voľný adsorbent 7. Používateľ má okrem toho možnosť, aby v prvých príkladoch uskutočnenia zvýšil dávku adsorbenta 7 podľa svojej potreby, napríklad pomocou dávkovacej nádoby 8.
Opísané rôzne možnosti vnesenia adsorbenta 7 do filtračného vrecka 3 na prach sa v podstate použijú tiež v prípade zberného priestoru 9 na prach podľa obr. 2. Adsorbent 7 vo forme sypkého materiálu má predovšetkým tú výhodu, že je v tesnom kontakte s nasatým prachom, takže páchnuce látky môžu zvlášť dobre difundovať k adsorbentu 7.
Ďalšia možnosť spočíva podľa obr. 15 v tom, že adsorbent 7 sa uloží do vlastného, vzduch prepúšťajúceho plášťa 24. Môžu sa takto použiť napríklad vrecká 25 v tvare pastiliek, obsahujúce určité množstvo adsorbenta 7.
Tieto vrecká 25, ktoré sú naplnené dávkami adsorbenta 7, môžu byť do filtračného vrecka 3 na prach voľne uložené už pri výrobe. Je možné si však tiež predstaviť, že sa tieto vrecká 25 vhodia do filtračného vrecka 3 na prach alebo do zberného priestoru 9 na prach už pred spustením vysávača 1 prachu. Na to je treba, aby rozmer a plášťa 24 bol podstatne menší než priemer b vstupného otvoru 10, prípadne otvoru na nasávací náustok 20 vo filtračnom vrecku 3 na prach. V prípade vysávača 1 prachu podľa obr. 2 musí byť vrecko 25 menšie než zberný priestor 9 na prach. Rozmer a plášťa 24 môže predstavovať napríklad pätinu až desatinu priemeru b vstupného otvoru 10.
Aby bolo zaistené dostatočné priestorové rozloženie adsorbenta 7, uloženého v plášti 24, vo filtračnom vrecku 3 na prach, prípadne v zbernom priestore 9 na prach, použije sa viac malých vreciek 25 s týmto adsorbentom 7.
Uskutočneniami podľa opísaných príkladov uskutočnení vynálezu sa adsorbent 7 dostane do bezprostrednej blízkosti nasatého prachu. Takto sú eliminované nielen páchnuce látky, ktoré sú transportované prúdom vzduchu pri prevádzke vysávača 1 prachu. Prestup páchnucich látok do adsorbentu 7 prebieha difúziou predovšetkým tiež v čase, keď vysávač 1 prachu stojí. Predíde sa nahromadeniu väčšieho množstva páchnucich látok vo filtračnom vrecku 3 na prach, pretože vznikajúce páchnuce látky kontinuálne difundujú k adsorbentu 7 a viažu sa naň. Pri takto uskutočnenom difúznom filtri na pachy sa vystačí so strednou rýchlosťou adsorpcie, bez toho, aby sa bolo treba obávať intenzívneho závanu pachu pri zapnutí vysávača 1 prachu.
Adsorbent 1, ktorý sa do filtračného vrecka 3 na prach zavádza podľa obr. 1 až 14 vo voľnej forme, má tú vlastnosť, že sa vo filtračnom vrecku 3 na prach rozmiestni rovnomerne, prípadne sa trvalé usadí na vnútornej stene filtračného vrecka 3 na prach alebo zberného priestoru 9 na prach. Je tiež výhodné, ak sa tiež použije prísada prostriedku viažuceho vlhkosť, napríklad silikagélu, aby sa zhoršili životné podmienky pre mikroorganizmy vo filtračnom vrecku 3 na prach, prípadne v zbernom priestore 9 na prach, a súčasne zvýšil adsorpčný výkon adsorbenta 7.
Všetky opísané znaky sú z hľadiska vynálezu významné. Do obsahu prihlášky v tomto zmysle náležia v plnom rozsahu tiež obsahy príslušných prioritných dokladov, a to aj na účel prevzatia znakov z týchto podkladov do nárokov tejto prihlášky.

Claims (10)

1. Spôsob vysávania prachu vysávačom (1) prachu, pri ktorom sa prach najskôr nasáva do zberného priestoru (9) na prach alebo filtračného vrecka (3) na prach a následne sa odstraňuje, pričom bezprostredne do zberného priestoru (9) na prach alebo filtračného vrecka (3) na prach sa pridáva alebo vnáša prostriedok na odstraňovanie pachu v množstve zodpovedajúcom zlomku objemu zberného priestoru (9) na prach, vyznačujúci sa tým, že ako prostriedok na odstraňovanie pachu sa do zberného priestoru (9) na prach alebo filtračného vrecka (3) na prach zavádza adsorbent (7), ktorý sa do zberného priestoru (9) na prach zavádza pred začiatkom prvého vysávania alebo každého vysávania a nachádza sa v zbernom priestore (9) na prach alebo vo filtračnom vrecku (3) na prach vo voľnej forme, pričom adsorbent (7) je upravený na rovnomerné rozmiestnenie v zbernom priestore (9) na prach alebo filtračnom vrecku (3) na prach.
2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že adsorbent (7) je tvorený aktívnym uhlím, rozmiestni sa na vysávanú podlahu (6) a do zberného priestoru (9) na prach alebo filtračného vrecka (3) na prach sa nasaje spolu s vysávaným prachom.
3. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že adsorbent (7) je v zbernom priestore (9) na prach prítomný v zásobnej nádobke (13) a v priebehu vysávania prachu sa zo zásobnej nádobky (13) odsáva.
4. Zberný priestor (9) na prach, prípadne filtračné vrecko (3) na prach na vysávač (1) prachu, pričom v zbernom priestore (9) na prach alebo zvonku zberného priestoru (9) na prach bez nasávaného prachu je prítomný prostriedok na odstraňovanie pachu vo voľnej forme, vyznačujúci sa tým, že prostriedkom na odstraňovanie pachu je adsorbent (7), ako je aktívne uhlie, zeolity alebo porézne polyméry, vo forme kúskov, guľôčok alebo vláken, a že adsorbent (7) je upravený na rovnomerné rozloženie v zbernom priestore (9) na prach.
5. Zberný priestor na prach podľa nároku 4, vyznačujúci sa tým, že zvonku zberného priestoru (9) na prach uskutočneného ako filtračné vrecko (3) na prach je pripevnená zásobná nádobka (13) na ručné vyprázdnenie.
6. Zberný priestor na prach podľa nároku 4, vyznačujúci sa tým, že na vnútornej stene zberného priestoru (9) na prach je usporiadaná prúdom vzduchu alebo podtlakom otvoriteľná zásobná nádobka (13) na adsorbent (7).
7. Zberný priestor na prach podľa nároku 6, vyznačujúci sa tým, že zásobná nádobka (13) s adsorbentom (7) je usporiadaná na vnútornej strane nosnej dosky (12) zberného priestoru (9) na prach uskutočneného ako filtračné vrecko (3) na prach.
8. Zberný priestor na prach podľa niektorého z nárokov 4 alebo 5, vyznačujúci sa tým, že pri zbernom priestore (9) na prach uskutočnenom ako filtračné vrecko (3) na prach je v zákryte s nasávacím otvorom filtračného vrecka (3) na prach usporiadaná prepichnutím otvoriteľná zásobná nádobka (13), ako je miešok.
9. Zberný priestor na prach podľa niektorého z nárokov 4 až 8, vyznačujúci sa tým, že adsorbentom (7) je práškové aktívne uhlie s veľkosťou zrna medzi 0,15 a 0,25 mm.
10. Zberný priestor na prach podľa niektorého z nárokov 4až 8, vyznačujúci sa tým, že adsorbent (7) v prípade, že pozostáva z vlákien aktívneho uhlia, má priemer vlákien 0,01 až 0,1 mm a dĺžku
SK23-2002A 1999-07-29 2000-07-28 Spôsob vysávania prachu vysávačom prachu a zberný priestor na prach SK287184B6 (sk)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19935356 1999-07-29
DE10030958A DE10030958B8 (de) 1999-07-29 2000-06-24 Verfahren zum Staubsaugen und Staubfilterbeutel für einen Staubsauger
PCT/EP2000/007257 WO2001008543A1 (de) 1999-07-29 2000-07-28 Verfahren zum staubsaugen mit einem handstaubsauger, sowie staubfilterbeutel beziehungsweise staubsammelraum, insbesondere zur verwendung in einem solchen verfahren

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK232002A3 SK232002A3 (en) 2002-08-06
SK287184B6 true SK287184B6 (sk) 2010-02-08

Family

ID=26006193

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK23-2002A SK287184B6 (sk) 1999-07-29 2000-07-28 Spôsob vysávania prachu vysávačom prachu a zberný priestor na prach

Country Status (11)

Country Link
EP (1) EP1199969B1 (sk)
JP (1) JP2003505176A (sk)
CN (1) CN1365262A (sk)
AT (1) ATE276697T1 (sk)
AU (1) AU6830800A (sk)
CZ (1) CZ301681B6 (sk)
ES (1) ES2223568T3 (sk)
PL (1) PL195466B1 (sk)
PT (1) PT1199969E (sk)
SK (1) SK287184B6 (sk)
WO (1) WO2001008543A1 (sk)

Families Citing this family (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102004009956A1 (de) * 2004-03-01 2005-09-29 Eurofilters N.V. Adsorbens für Staubsammelfilter, Staubsammelfilter und Verfahren zur Geruchsadsorption
DE10359948A1 (de) 2003-12-19 2005-07-14 Eurofilters N.V. Staubsammelfilter und Verfahren zur Standzeitverlängerung von Staubsammelfiltern
JP3815497B2 (ja) * 2005-01-13 2006-08-30 松下電器産業株式会社 電気掃除機
JP2006230868A (ja) * 2005-02-28 2006-09-07 Matsushita Electric Ind Co Ltd 電気掃除機
TWI395567B (zh) 2005-02-28 2013-05-11 Panasonic Corp Vacuum cleaners for electric vacuum cleaners and electric vacuum cleaners
US7615109B2 (en) 2005-06-10 2009-11-10 Electrolux Home Care Products, Inc. Sodium bicarbonate vacuum bag inserts
JP4807122B2 (ja) * 2006-03-27 2011-11-02 パナソニック株式会社 電気掃除機
JP4797737B2 (ja) * 2006-03-27 2011-10-19 パナソニック株式会社 電気掃除機
DE102010060175A1 (de) 2010-09-06 2012-03-08 Vorwerk & Co. Interholding Gmbh Staubfilterbeutel
US20140144319A1 (en) * 2012-11-27 2014-05-29 John J. Paoluccio Orbit filter magnets for cyclonic cleaners
KR101332610B1 (ko) 2013-01-18 2013-11-25 주식회사 정수이앤씨 흡연 집진기
CN103878160A (zh) * 2014-03-08 2014-06-25 安徽万利达羽绒制品有限公司 一种羽绒灰尘收集装置
DE102015100456A1 (de) 2015-01-14 2016-07-28 Vorwerk & Co. Interholding Gmbh Staubsauger-Filterbeutel mit geruchshemmenden Eigenschaften
DE102015101318A1 (de) 2015-01-29 2016-08-04 Wolf Pvg Gmbh & Co. Kg Verfahren und Vorrichtung zum Befüllen eines Staubsaugerbeutels mit einem pulverförmigen Adsorbens
DE102015103019A1 (de) 2015-03-03 2016-09-08 Vorwerk & Co. Interholding Gmbh Staubaufnahmesystem mit Adsorptionsmaterial aufweisender Dämmschicht
US10820762B2 (en) 2018-08-27 2020-11-03 Tti (Macao Commercial Offshore) Limited Floor cleaner
EP3941650A1 (de) * 2019-03-19 2022-01-26 Hilti Aktiengesellschaft Verfahren zum betreiben eines bearbeitungssystems, bearbeitungssystem und verpackungseinheit
WO2021127131A1 (en) 2019-12-19 2021-06-24 Techtronic Cordless Gp Floor cleaner
EP3909489A1 (de) * 2020-05-13 2021-11-17 Hilti Aktiengesellschaft Entsorgungsbeutel mit druckausgleichsmatrix
DE102022121583A1 (de) 2022-08-25 2024-03-07 Wolf Pvg Gmbh & Co. Kommanditgesellschaft Staubsaugerbeutel mit reaktiviertem Adsorbens und Verfahren zur Herstellung eines Staubsaugerbeutels

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2417287A1 (fr) * 1978-02-16 1979-09-14 Lisi Roger De Perfectionnements apportes aux aspirateurs
EP0174273A1 (de) * 1984-08-14 1986-03-12 Fritz Keller Verfahren zur Desinfektion der Abluft von Staubsaugern sowie ein Desinfektionskörper zur Desinfektion der Abluft von Staubsaugern
DE3740517A1 (de) * 1987-11-30 1989-06-08 Licentia Gmbh Verfahren und staubsauggeraet zur behandlung von luft
JPH06162431A (ja) * 1992-11-18 1994-06-10 Nec Kansai Ltd 積層型磁気ヘッドの製造方法
ES2110088T3 (es) * 1993-03-13 1998-02-01 Schmitz Gobbels Sabine Agente capaz de fluir, ambientador del aire.
JPH06277168A (ja) * 1993-03-24 1994-10-04 Nippon Petrochem Co Ltd 電気掃除機の防臭防虫制菌方法、それに用いる防臭防虫制菌用顆粒剤および電気掃除機
US5461751A (en) * 1994-02-03 1995-10-31 White Consolidated Industries, Inc. Cedar air freshener for vacuum cleaner bags
NL1000078C2 (nl) * 1994-04-19 1996-04-22 Bluecher Hasso Von Geurfilter voor stofzuigers.
DE4418720A1 (de) * 1994-05-28 1995-11-30 Licentia Gmbh Filter, insbesondere für Staubsauger

Also Published As

Publication number Publication date
CN1365262A (zh) 2002-08-21
EP1199969A1 (de) 2002-05-02
PL195466B1 (pl) 2007-09-28
ES2223568T3 (es) 2005-03-01
SK232002A3 (en) 2002-08-06
CZ301681B6 (cs) 2010-05-26
WO2001008543A1 (de) 2001-02-08
AU6830800A (en) 2001-02-19
PL353091A1 (en) 2003-10-06
EP1199969B1 (de) 2004-09-22
JP2003505176A (ja) 2003-02-12
ATE276697T1 (de) 2004-10-15
PT1199969E (pt) 2005-01-31
CZ20014726A3 (cs) 2002-07-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK287184B6 (sk) Spôsob vysávania prachu vysávačom prachu a zberný priestor na prach
KR100989986B1 (ko) 전기 청소기 및 전기 청소기용 집진 봉투
EP1523917B1 (en) Upright vacuum cleaner with cyclonic airflow
US7615109B2 (en) Sodium bicarbonate vacuum bag inserts
CZ123696A3 (en) Wet cleansing apparatus
US6231647B1 (en) Vacuum cleaner
CN101185562A (zh) 用手持式吸尘器吸尘的方法及其中应用的滤尘袋或集尘腔
JPH08112336A (ja) 空気清浄脱臭器
JPH06277168A (ja) 電気掃除機の防臭防虫制菌方法、それに用いる防臭防虫制菌用顆粒剤および電気掃除機
CZ160298A3 (cs) Vysavač
DE20023762U1 (de) Staubfilterbeutel bzw. Staubsammelraum
JPH11114350A (ja) 空気清浄機
JP3018069B2 (ja) 消臭装置
JPH0538699Y2 (sk)
KR960006538Y1 (ko) 활성탄을 이용한 공기정화 및 가습장치
JPS62109529A (ja) 電気掃除機
KR20040036184A (ko) 진공청소기용 종이필터
JPH01310624A (ja) 電気掃除機
JP2008023215A (ja) 電気掃除機用集塵袋及び電気掃除機
JPH0593520U (ja) 空気清浄装置
JP2007159694A (ja) 集塵袋及びこれを用いた電気掃除機
JP2007037816A (ja) 集塵袋及びこれを用いた電気掃除機

Legal Events

Date Code Title Description
MK4A Patent expired

Expiry date: 20200728