SK283874B6 - Spôsob prípravy halogénovaných hydroxydifenylderivátov - Google Patents

Spôsob prípravy halogénovaných hydroxydifenylderivátov Download PDF

Info

Publication number
SK283874B6
SK283874B6 SK149-98A SK14998A SK283874B6 SK 283874 B6 SK283874 B6 SK 283874B6 SK 14998 A SK14998 A SK 14998A SK 283874 B6 SK283874 B6 SK 283874B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
formula
compound
process according
mixture
compounds
Prior art date
Application number
SK149-98A
Other languages
English (en)
Other versions
SK14998A3 (en
Inventor
Urs Burckhardt
Teodoro Armando Di
Werner H�Lzl
Dieter Reinehr
Rudolf Zink
Hanspeter Sauter
Uwe Gronde
Original Assignee
Ciba Specialty Chemicals Holding Inc.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ciba Specialty Chemicals Holding Inc. filed Critical Ciba Specialty Chemicals Holding Inc.
Publication of SK14998A3 publication Critical patent/SK14998A3/sk
Publication of SK283874B6 publication Critical patent/SK283874B6/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C43/00Ethers; Compounds having groups, groups or groups
    • C07C43/02Ethers
    • C07C43/257Ethers having an ether-oxygen atom bound to carbon atoms both belonging to six-membered aromatic rings
    • C07C43/295Ethers having an ether-oxygen atom bound to carbon atoms both belonging to six-membered aromatic rings containing hydroxy or O-metal groups
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C49/00Ketones; Ketenes; Dimeric ketenes; Ketonic chelates
    • C07C49/76Ketones containing a keto group bound to a six-membered aromatic ring
    • C07C49/84Ketones containing a keto group bound to a six-membered aromatic ring containing ether groups, groups, groups, or groups
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C67/00Preparation of carboxylic acid esters
    • C07C67/39Preparation of carboxylic acid esters by oxidation of groups which are precursors for the acid moiety of the ester
    • C07C67/42Preparation of carboxylic acid esters by oxidation of groups which are precursors for the acid moiety of the ester by oxidation of secondary alcohols or ketones

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Abstract

Opisuje sa spôsob prípravy halogénovaných hydroxydifenylderivátov všeobecného vzorca (1), pri ktorom sa v prvom stupni acyluje halogénovaný derivát benzénu, v druhom stupni sa táto acylovaná zlúčenina eterifikuje s použitím halogénovaného derivátu fenolu, v treťom stupni sa eterifikovaná zlúčenina oxiduje a v štvrtom stupni sa oxidovaná zlúčenina hydrolyzuje, podľa reakčnej schémy, kde R1 a R2 nezávisle na sebe sú vždy fluór, chlór alebo bróm, R3 a R4 nezávisle na sebe sú vždy vodík alebo (C1-C4)-alkyl, m je 1 až 3 a n je 1 alebo 2. Ďalej sa opisujú medziprodukty používané v tomto spôsobe.ŕ

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka prípravy halogénovaných hydroxydifenylderivátov, ako aj použitia týchto zlúčenín na ochranu organických materiálov proti mikroorganizmom.
Doterajší stav techniky
Príprava halogénovaných hydroxydifenylderivátov, najmä 2-hydroxy-2',4,4'-trichlórdifenyléteru (triclosanu; zlúčeniny vzorca (3)) sa obvykle uskutočňuje diazotáciou a následnou hydrolýzou 2-amino-2',4,4'-trichlórdifenyléteru (TADE; zlúčeniny vzorca (2))
Výťažok je však pri tomto spôsobe neuspokojivý, nakoľko môžu prebiehať rôzne konkurenčné chemické reakcie.
Podstata vynálezu
Vynález sa týka prípravy halogénovaných hydroxydifenylderivátov všeobecného vzorca (1)
v ktorom symboly R1 a R2 nezávisle od seba predstavujú vždy atóm fluóru, chlóru alebo brómu, symboly R’ a R4 nezávisle od seba znamenajú vždy atóm vodíka alebo alkylovú skupinu s 1 až 4 atómami uhlíka, m má hodnotu 1 až 3 a n má hodnotu 1 alebo 2, a použitia týchto zlúčenín ako dezinfekčných činidiel na ochranu organických materiálov proti mikroorganizmom.
Vynález je teda zameraný na nájdenie ekonomického spôsobu prípravy halogénhydroxydifenylderivátov, pri ktorom sú potláčané nežiaduce vedľajšie reakcie.
Tento cieľ sa podľa vynálezu dosiahne štvorstupňovou reakciou, pri ktorej sa v prvom stupni acyluje halogénovaný derivát benzénu, v druhom stupni sa táto acylovaná zlúčenina eterifikuje pri použití halogénovaného derivátu fenolu, v treťom stupni sa eterifikovaná zlúčenina oxiduje a vo štvrtom stupni sa oxidovaná zlúčenina hydrolyzuje. pod-
V uvedenej schéme majú symboly R', R2, R3, R4, m a n významy definované v prípade všeobecného vzorca (1).
V prvom reakčnom stupni (acylačná reakcia) sa pripravia zlúčeniny všeobecného vzorca (5). Obvykle sa táto reakcia vykonáva v prítomnosti Lewi sovej kyseliny, napríklad halogenidu hliníka, najmä chloridu hlinitého. Lewisova kyselina sa tu používa v molámom množstve 1 až 3, výhodne 1,25 až 2, vzťahujúce sa na halogénovanú zlúčeninu všeobecného vzorca (5). Možným acylačným činidlom pre túto reakciu je halogenid kyseliny, najmä acetylchlorid.
Alkylovou skupinou s 1 až 4 atómami uhlíka je výhodne priamy alebo rozvetvený alkylový zvyšok, napríklad metylová, etylová, n-propylová, izopropylová, n-butylová, sek-butylová alebo terc-butylová skupina.
Lewisova kyselina a acylačné činidlo sa výhodne používajú v ekvimolárnych množstvách. Reakcia sa uskutočňuje v rozpúšťadlách bežných pre Friedcl-Craftsovc reakcie, napríklad metylénchloridu alebo etylénchloridu. Reakčný čas tohto reakčného stupňa nemá dôležitú úlohu a môže sa pohybovať v širokom rozsahu, napríklad od 1 do 18 hodín.
V druhom reakčnom stupni sa pripravia zlúčeniny všeobecného vzorca (7). Eterifikácia voľnej hydroxyskupiny halogénovaného derivátu fenolu všeobecného vzorca (6) sa obvykle uskutočňuje v alkalickom prostredí pri použití silnej organickej alebo výhodne anorganickej zásady, napríklad hydroxidu sodného alebo hydroxidu draselného, a v prítomnosti katalyzátora na báze medi a v inertnom organickom rozpúšťadle, napríklad toluéne alebo zmesi izomérov xylénu. Reakčný čas tohto reakčného stupňa obvykle predstavuje 1 až 24 hodín, výhodne 2 až 10 hodín. Teplota sa pohybuje od 80 do 250 °C, výhodne predstavuje 100 až 170 °C.
V treťom reakčnom stupni (oxidácii) sa pripravia zlúčeniny všeobecného vzorca (8). Oxidáciu acylderivátu všeobecného vzorca (7) na zlúčeninu všeobecného vzorca (8) (Baeyer-Volligerovu oxidáciu) je možné vykonávať s použitím rôznych oxidačných činidiel. Vhodnými oxidačnými činidlami sú napríklad:
- zmes zriedenej peroctovej kyseliny a acetanhydridu v prítomnosti katalytického množstva kyseliny chloristej,
- m-chlórperbenzoová kyselina (MCPBA) vo vode,
- diperoxydodekandiová kyselina (DPDDA),
- zmes zriedenej peroctovej kyseliny a acetanhydridu a kyseliny sírovej,
- perbenzoová kyselina (PBA),
- zmes nátriumborátu a kyseliny trifluóroctovej,
- zmes kyseliny mravčej, peroxidu vodíka, acetanhydridu, oxidu fosforečného a kyseliny octovej,
- zmes kyseliny octovej, peroxidu vodíka, acetanhydridu a oxidu fosforečného,
- zmes K2S2Og, kyseliny sírovej a zmesi vody a metanolu v pomere 1:1,
- zmes kyseliny octovej a draselnej soli monoperoxymaleínovej kyseliny,
- zmes trichlórmetylénu, draselnej soli, monoperoxymaleínovej kyseliny a hydrogénsíranu sodného,
- zmes maleínanhydridu, acetanhydridu, peroxidu vodíka a trichlórmetánu,
- zmes maleínahydridu, komplexu močoviny a peroxidu vodíka a kyseliny octovej,
- monoperftaláthorečnatý,
- zmes acetanhydridu, kyseliny sírovej a peroxidu vodíka alebo
- zmes kyseliny dichlóroctovej a peroxidu vodíka.
Výhodne sa na oxidáciu používa m-chlórbenzoová kyselina (MCPBA), zmes nátriumborátu a kyseliny trifluóroctovej alebo zmesi acetanhydridu a peroxidu vodíka. Pokiaľ je to žiaduce, je možné k oxidačnému činidlu ďalej pridávať komerčne dostupné zmáčadlo. Reakčný čas sa pohybuje v širokom rozsahu a predstavuje približne od 0,5 do asi 15 hodín, výhodne 1 až 8 hodín. Reakčná teplota sa pohybuje od -20 do asi 100 °C, výhodne od 0 do asi 85 °C.
Následná hydrolýza na získanie požadovaného halogénhydroxydifenyléteru všeobecného vzorca (1) prebieha kvantitatívne v kyslom alebo alkalickom prostredí.
Spôsob podľa vynálezu sa výhodne týka prípravy halogénhydroxydifenylderivátov všeobecného vzorca (1), v ktorých symboly R1 a R2 predstavujú atómy chlóru.
Výhodné sú najmä zlúčeniny všeobecného vzorca (1), v ktorých m má hodnotu 2 a n má hodnotu 1, alebo majú tak m ako n hodnotu 1.
Zvlášť výhodné zlúčeniny všeobecného vzorca (1) zodpovedajú všeobecnému vzorcu (9)
Reakčná schéma v ktorom symboly R1 a R2 predstavujú atómy chlóru, m má hodnotu 2 a n má hodnotu 1, a zvlášť ide o zlúčeniny vzorca (10) alebo (11)
Niektoré acylderiváty vytvorené v druhom reakčnom stupni (Ullmanovej kondenzácii) sú novými zlúčeninami. Ide tu o zlúčeniny všeobecného vzorca (12)
v ktorom symboly R1', R2' a R3' nezávisle od seba predstavujú vždy atóm fluóru, chlóru alebo brómu, a symboly R4' a R5' nezávisle od seba znamenajú vždy atóm vodíka alebo alkylovú skupinu s 1 až 5 atómami uhlíka.
Výhodné sú najmä zlúčeniny všeobecného vzorca (13)
v ktorom symboly R1', R2' a R3' nezávisle od seba predstavujú vždy atóm fluóru, chlóru alebo brómu.
Halogénované hydroxydifenylderiváty pripravené podľa vynálezu sú nerozpustné vo vode, sú však rozpustné v zriedených roztokoch hydroxidu sodného a hydroxidu draselného a prakticky vo všetkých organických rozpúšťadlách. Vďaka týmto vlastnostiam z hľadiska rozpustnosti je ich možné veľmi mnohostranne použiť na kontrolu mikroorganizmov, najmä baktérií, a ako dezinfekčné činidlá na ochranu organických materiálov a výrobkov proti napadnutiu mikroorganizmami. Zlúčeniny je možné aplikovať na uvedené materiály a výrobky v zriedenej alebo nezriedenej forme, napríklad spolu so zmáčadlami alebo dispergačnými činidlami, napríklad ako roztoky s mydlami alebo syntetickými detergentmi na dezinfekciu a čistenie ľudskej pokožky a rúk, v prostriedkoch zubnej hygieny a ako tuhé výrobky.
Nasledujúce príklady ilustrujú vynález bez toho, aby jeho rozsah akokoľvek obmedzovali.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Príprava 2,5-dichlórcetofenónu (prvý reakčný stupeň)
Cl (101) í 47 mg (1,0 mol) p-dichlórbenzénu sa celkom roztaví pri teplote 60 °C v zariadení s pripojenou prikvapkávacou nálevkou, miešadlom a chladičom pre var pod spätným chladičom. K tavenine sa pridá 120 g (0,9 mol) bezvodého chloridu hlinitého. K ľahko miešateľnej suspenzii sa potom pri teplote 60 °C v priebehu asi 1 hodiny po kvapkách pridá
39,3 g (0,5 mol) acetylchloridu, čím sa pomaly vytvorí číri roztok. Po zohriatí na teplotu 110 °C sa zmes pri tejto teplote mieša počas 7 hodín. Po ochladení na laboratórnu teplotu sa hnedá reakčná hmota hydrolyzuje opatrným dekantovaním na zmes 200 ml vody a 200 g ľadu. V priebehu hydrolýzy sa teplota zmesi udržiava pomocou vonkajšieho chladenia medzi 30 a 40 °C. Po rozdelení fáz sa spodná, organická fáza premyje 400 ml vody a po novom rozdelení fáz sa podrobí frakčnej destilácii. Vodná fáza sa ďalej nepoužíva.
Výťažok predstavuje 66 g 2,5-dichlóracetofenónu (70 % teoretického výťažku, vzťahujúce sa na acetylchlorid).
Príklad 2
Príprava l-(5-chlór-2-(2,4-dichlórfenoxy)fenyl)etanónu (druhý reakčný stupeň)
(102)
163 g 2,4-dichlórfenolu sa najskôr zmieša s 22,0 g 85 % hydroxidu draselného a 167 ml zmesi izomérov xylénu. Výsledná zmes sa zohrieva do varu pod spätným chladičom a azeotropickou destiláciou sa odstraňuje voda. Červenohnedý číry roztok sa potom ochladí na teplotu 100 °C, pridá sa 189 g 2,5-dichlóracetofenónu (zlúčenina vzorca (101)) a 0,8 g zásaditého uhličitanu meďnatého, zmes sa zohreje na teplotu 140 °C a mieša sa pri tejto teplote počas 8 hodín. V priebehu tohto času reakčný roztok zmení farbu na tmavočervenú a vytvorí sa biela zrazenina, ktorá sa odfiltruje. Po oddestilovaní prevažnej časti xylénu v miernom vákuu vytvorenom vodnou vývevou sa získa frakcia s hmotnosťou 208 g, ktorá okrem východiskového produktu 2,4-dichlórfenolu a 2,5-dichlóracetofenónu ďalej obsahuje určité množstvo xylénu (teplota varu 30 - 85 °C pri tlaku 66-133 Pa). Potom sa získa druhá mierne nažltlá frakcia zlúčeniny vzorca (102) s hmotnosťou 82 g (teplota varu 165 -175 °C pri tlaku 133 Pa), čo zodpovedá 82 % teoretického výťažku, vzťahujúce sa na použitý hydroxid draselný. Teplota topenia je 91 °C.
Analýza pri C|4H9C13O2 (molekulová hmotnosť 315,58): vypočítané: 53,28 % C, 2,87 % H, 33,7 % Cl, 10,14 % O nájdené: 53,31 %C, 2,85 % H, 33,37 % Cl, 10,31 % O.
Príklad 3
Príprava l-(5-chlór-2-(4-chlórfenoxy)fenyl)etanónu (druhý reakčný stupeň)
Postupuje sa ako je opísané v príklade 2. namiesto 163 g dichlórfenolu sa však použije 128,6 g 4-chlórfenolu.
Po reakčnom čase 2 hodiny pri teplote 140 °C a následnom spracovaní ako je opísané v príklade 2 sa získa hlavná frakcia s hmotnosťou 91 g (teplota varu 112 °C - 173 °C pri tlaku 133 Pa), po získaní úvodnej frakcie s hmotnosťou 223 g (teplota varu 30-112 °C pri tlaku 133 Pa), ktorá okrem východiskového materiálu 2,5-dichlóracetofenónu obsahuje viac ako 80 % reakčného produktu vzorca (103)
ktorý ochladením tuhne pri vzniku bieleho prášku s teplotou topenia 64 °C.
Analýza pre C^HkjCIjOj (molekulová hmotnosť 281,14): vypočítané: 59,81 % C, 3,59 %H. 25,22 % Cl, 11,38 % O nájdené: 59,74 % C, 3,48 % H, 25,49 % Cl, 11,29 % O.
Príklad 4
Príprava 5-chlór-2-(2,4-dichlórfenoxy)fenolu Baeyer-Villigerovou oxidáciou pomocou m-chlórperbenzoovej kyseliny (MCPBA) (tretí a štvrtý reakčný stupeň)
Reakčná schéma
Cl o
(105)
6,3 g acetylderivátu vzorca (102) sa pri teplote 20 °C suspenduje v 40 ml deionizovanej vody. Po častiach sa pridá 9,8 g m-chlórperbenzoovej kyseliny (MCPBA) a zmes sa zohrieva pri miešaní. Od teploty 52 °C sa vytvára živičná a vodná fáza. Zmes sa zohreje na teplotu asi 80 °C a táto teplota sa udržiava počas 6 hodín.
K zmesi sa pridá 0,5 g hydrogensiričitanu sodného na odstránenie nadbytku peroxidu. Pridaním 50 ml etylénchloridu a 4 g 10N hydroxidu sodného sa získajú dve číre fázy. Vodná fáza s pH asi 12 sa oddelí. Rozpúšťadlová fáza sa premýva vodou až po dosiahnutie neutrálneho pH. Po oddestilovaní rozpúšťadla sa získa 5,5 g kryštalizujúcej zlúčeniny vzorca (104) (intermediámeho fenolesteru).
Na uskutočnenie hydrolýzy sa fenolester rozpustí v 50 ml etylénchloridu a 10 ml 5N roztoku hydroxidu sodného. Výsledný roztok sa zohreje na teplotu 70 - 73 °C, teplota sa udržiava počas 15 minút, potom sa s použitím kyseliny octovej upraví pH na hodnotu asi 4 a fázy sa rozdelia. Po odstránení rozpúšťadiel sa získa 4,9 g béžovo sfarbeného surového produktu vzorca (105).
Po vycerení filtráciou a prekryštalovaní z petroléteru s teplotou varu 80 - 110 °C sa získa čistý produkt vo forme bezfarebných kryštálov, s teplotou topenia 56 - 57 °C.
Príklad 5
Príprava 5-chlór-2-(2,4-dichlórfenoxy)fenolu Baeyer-Villigerovou oxidáciou pomocou NaBO3 (tretí a štvrtý reakčný stupeň)
6,3 g acetylderivátu vzorca (102) sa suspenduje v 20 ml kyseliny trifluóroctovej a k tejto suspenzii sa pri teplote 20 °C pridá 9,3 g tetrahydrátu peroxoboritanu sodného. Zmes sa zohreje na teplotu 40 °C a táto teplota sa udržiava pri dôkladnom miešaní počas 90 minút. Po hydrolýze vytvoreného fenolesteru a spracovaní, analogicky ako v príklade 4, sa získa 5,4 g surového produktu vzorca (105).
Príklad 6
Príprava 5-chlór-2-(2.4-dichlórfenoxy)fenolu Baeyer-Villigerovou oxidáciou pomocou acetanhydridu a peroxidu vodíka ml acetanhydridu sa pri teplote -5 °C zmieša so 4,5 ml 98 % kyseliny sírovej. V priebehu 25 minút sa pri teplote -5 až -3 °C pri veľmi intenzívnom miešaní po kvapkách pridá 4,2 ml 30 % peroxidu vodíka. K mliečnej emulzii sa pri teplote -5 °C pridá 12,5 ml metylénchloridu, pričom sa vytvorí číry roztok.
Roztok sa potom pri teplote 0 až -5 °C v priebehu 3 minút pri veľmi intenzívnom miešaní pridá k zmesi 7,9 g acetylderivátu vzorca (102), 15 ml metylénchloridu, 18 ml 100 % kyseliny octovej a 13,5 ml 98 % kyseliny sírovej.
Reakčná zmes má dve fázy a je tmavá. Teplota reakčnej zmesi sa udržiava počas 1 hodiny na 0 až 5 °C, potom počas 4 hodín na 10 °C a počas 1 hodiny na 15 °C. Nakoniec sa reakcia nechá dobehnúť počas 20 hodín pri teplote 20 °C, pričom intermediáme vytvorený fenolester vzorca (104) je taktiež čiastočne hydrolyzovaný na fenolderivát vzorca (105).
Po rozložení nadbytočného peroxidu vodíka sa oddestiluje metylénchlorid. Na dokončenie hydrolýzy sa teplota udržiava počas 4 hodín na 100 °C. Produkt sa izoluje extrakciou metylénchloridom. Po oddestilovaní rozpúšťadla sa získa olejovitý zvyšok, ktorým je 7 g surového produktu vzorca (105). Z neho sa bežným vyčistením získa produkt s teplotou topenia 56 - 57 °C.
Príklad 7
Príprava 5-chlór-2-(4-chlórfenoxy)fenolu (tretí a štvrtý reakčný stupeň)
Reakčná schéma:
<107) g acetylderivátu vzorca (103) sa pri teplote 20 °C s použitím zmáčadla suspenduje v 100 ml deionizovanej vody. Po častiach sa pridá 29 g 70 % 3-chlórperbenzoovej kyseliny (MCPBA) a zmes sa zohrieva pri miešaní. Od teploty 52 °C sa vytvára živičná a vodná fáza. Zmes sa zohreje na teplotu asi 80 °C a táto teplota sa udržiava počas 7 hodín.
SK 283874 Β6
K zmesi sa pridá 0,5 g hydrogensiričitanu sodného na odstránenie nadbytku peroxidu. Pridaním 50 ml zmesi izomérov xylénu a 9 g 10N hydroxidu sodného sa získajú dve číre fázy. Vodná fáza s pH asi 12 sa oddelí. Rozpúšťadlová fáza obsahujúca zlúčeninu vzorca (106) sa premýva vodou až do dosiahnutia neutrálneho pH.
Na uskutočnenie hydrolýzy esteru sa ku xylénovej fáze pridá 24 g 10 % hydroxidu sodného a výsledná zmes sa pri miešaní zohrieva pod spätným chladičom na teplotu asi 95 °C počas 5 hodín. Xylénová fáza sa potom oddelí a pH svetlohnedej vodnej fázy sa s použitím 4 g 34 % kyseliny chlorovodíkovej pri teplote 25 °C upraví na hodnotu asi 3. V priebehu toho sa vyzráža produkt v pieskovej, béžovo sfarbenej forme a po filtrácii pri podtlaku je ho možné na filtri dôkladne premyť vodou. Po vysušení sa získa 5 g surového produktu vzorca (107) s teplotou topenia 73 - 74 °C. Po prekryštalovaní z petroléteru s teplotou varu 80 až 110 °C sa získa čistá látka vo forme bezfarebných kryštálov s teplotou topenia 74 - 74,5 °C.
Príklady 8-14
Analogickým postupom prípravy ako je opísaný, je možné získať nasledujúce zlúčeniny:
príklad acezylderivít výsledný produkt
8 a g’ú. o oh a a
príklad acetylderivát výsledný produkt
9 o
10 Cl
11 oh a M.
12 νχά, CH, Cl ct
13 M OH ci
14 xcá. OH Cl M.
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob prípravy halogénovaných hydroxydifenylderivátov všeobecného vzorca (9) vyznačujúci sa tým, že sa v prvom stupni acyluje chlórovaná benzénová zlúčenina, v druhom stupni sa táto acylovaná zlúčenina eterifikuje s chlórovanou fenolovou zlúčeninou v prítomnosti silnej bázy, zlúčeniny medi ako katalyzátora a inertného organického rozpúšťadla vybraného zo skupiny zahŕňajúcej toluén a xylén a zmes izomérov xylénu, v treťom stupni sa eterifikovaná zlúčenina oxiduje a vo štvrtom stupni sa oxidovaná zlúčenina hydrolyzuje podľa nasledujúcej reakčnej schémy:
    Í6’>
    <8’) (9) kde
    R1 a R2 predstavujú atóm chlóru, m má hodnotu 1 alebo 2; a n má hodnotu 1.
  2. 2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že sa acylačná reakcia, teda prvý- stupeň, uskutočňuje v prítomnosti Lewisovej kyseliny.
  3. 3. Spôsob podľa ľubovoľného z nárokov 1 alebo 2, vyznačujúci sa tým, že sa na acylačnú reakciu použije acylhalogenid.
  4. 4. Spôsob podľa ľubovoľného z nárokov 1 až 3, vyznačujúci sa tým, že sa eterifikácia voľnej hydroxyskupiny halogénovanej fenolovej zlúčeniny všeobecného vzorca (6’) uskutočňuje v prostredí hydroxidu sodného alebo hydroxidu draselného.
  5. 5. Spôsob podľa ľubovoľného z nárokov 1 až 4, vyznačujúci sa tým, že sa oxidácia uskutočňuje v prítomnosti m-chlórperbenzoovej kyseliny.
  6. 6. Spôsob podľa ľubovoľného z nárokov 1 až 5, vyznačujúci sa tým, že sa oxidácia uskutočňuje v prítomnosti zmesi dekahydrátu tetraboritanu sodného - „sodium borate“ a kyseliny trifluóroctovej.
  7. 7. Spôsob podľa ľubovoľného z nárokov 1 až 6, vyznačujúci sa tým, že sa pripravujú zlúčeniny všeobecného vzorca (9), kde m má hodnotu 2 a n má hodnotu 1.
  8. 8. Spôsob podľa ľubovoľného z nárokov 1 až 7, vyznačujúci sa tým, že sa pripravujú zlúčeniny všeobecného vzorca (9), kde m a n majú hodnotu 1.
  9. 9. Spôsob podľa ľubovoľného z nárokov 1 až 7, vyznačujúci sa tým, že sa pripravuje zlúčenina vzorca (10)
    Cl OH
  10. 10. Spôsob podľa ľubovoľného z nárokov 1 až 8, vyznačujúci sa tým, že sa pripravuje zlúčenina vzorca (1 1)
SK149-98A 1997-02-05 1998-02-03 Spôsob prípravy halogénovaných hydroxydifenylderivátov SK283874B6 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP97810064 1997-02-05

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK14998A3 SK14998A3 (en) 1998-09-09
SK283874B6 true SK283874B6 (sk) 2004-03-02

Family

ID=8230148

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK149-98A SK283874B6 (sk) 1997-02-05 1998-02-03 Spôsob prípravy halogénovaných hydroxydifenylderivátov

Country Status (14)

Country Link
US (1) US6215029B1 (sk)
EP (1) EP0857711B1 (sk)
JP (1) JP4272270B2 (sk)
KR (1) KR100549969B1 (sk)
CN (1) CN1140490C (sk)
BR (1) BR9800566A (sk)
CZ (1) CZ295415B6 (sk)
DE (1) DE59808555D1 (sk)
ES (1) ES2200299T3 (sk)
HK (1) HK1015357A1 (sk)
IL (1) IL123015A (sk)
RU (1) RU2193549C2 (sk)
SK (1) SK283874B6 (sk)
ZA (1) ZA98899B (sk)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0887333B1 (en) * 1997-06-25 2001-11-14 Ciba SC Holding AG Process for the production of halogeno-o-hydroxydiphenyl compounds
TW561143B (en) * 1997-06-25 2003-11-11 Ciba Sc Holding Ag Process for the production of halogeno-o-hydroxydiphenyl compounds
EP1007501A1 (en) * 1997-08-29 2000-06-14 The Dow Chemical Company Process for producing diphenylethers and esters
JP2002526515A (ja) * 1998-10-06 2002-08-20 チバ スペシャルティ ケミカルズ ホールディング インコーポレーテッド 4,4′−ジハロゲン−o−ヒドロキシジフェニル化合物の製造方法
EP1119539B1 (en) * 1998-10-06 2003-02-26 Ciba SC Holding AG A process for the preparation of 4,4'-dihalogen-o-hydroxydiphenyl compounds
TWI274748B (en) 2000-05-04 2007-03-01 Ciba Sc Holding Ag Process for the preparation of halogenated hydroxydiphenyl compounds
EP1341886B1 (en) * 2000-12-14 2006-03-08 Ciba SC Holding AG Surface-active compositions
WO2003031382A2 (en) * 2001-10-09 2003-04-17 Ciba Specialty Chemicals Holding Inc. Process for the preparation of hydroxydiphenyl ether compounds
US20050266095A1 (en) * 2004-06-01 2005-12-01 Erning Xia Gentle preservative compositions
JP6032740B2 (ja) * 2012-12-07 2016-11-30 Jnc株式会社 アセトキシフェニル化合物の製造方法
JP6028552B2 (ja) * 2012-12-07 2016-11-16 Jnc株式会社 過酸組成物および該過酸組成物を用いたアセトキシフェニル化合物の製造方法
CN115490578B (zh) * 2022-09-23 2023-12-22 江苏理工学院 一种碳同位素标记的三氯生的制备方法

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL133434C (sk) 1963-02-22 1972-02-15
GB1051823A (sk) * 1964-02-14
DE1298982B (de) 1966-01-03 1969-07-10 Knoll Ag Urethane und Verfahren zu ihrer Herstellung
DE3040849A1 (de) 1980-10-30 1982-06-09 Hoechst Ag, 6000 Frankfurt Verfahren zur herstellung von diphenylaethern
FR2624507B1 (fr) 1987-12-11 1990-06-15 Rhone Poulenc Chimie Procede de preparation de derives aromatiques hydroxyles par la reaction de baeyer-villiger
US5012017A (en) 1988-08-18 1991-04-30 Dowelanco Phenoxyphenoxypropionates, intermediates thereof and methods of preparation
EP0384043A3 (en) * 1989-02-21 1991-08-07 The Dow Chemical Company Methods for the preparation of brominated intermediates
EP1007501A1 (en) 1997-08-29 2000-06-14 The Dow Chemical Company Process for producing diphenylethers and esters

Also Published As

Publication number Publication date
SK14998A3 (en) 1998-09-09
KR19980071013A (ko) 1998-10-26
RU2193549C2 (ru) 2002-11-27
ZA98899B (en) 1998-08-05
IL123015A (en) 2003-07-06
KR100549969B1 (ko) 2006-12-07
EP0857711A1 (de) 1998-08-12
JPH10259154A (ja) 1998-09-29
US6215029B1 (en) 2001-04-10
CZ295415B6 (cs) 2005-08-17
CZ33498A3 (cs) 1998-08-12
HK1015357A1 (en) 1999-10-15
IL123015A0 (en) 1998-09-24
BR9800566A (pt) 1999-06-29
CN1140490C (zh) 2004-03-03
ES2200299T3 (es) 2004-03-01
JP4272270B2 (ja) 2009-06-03
EP0857711B1 (de) 2003-06-04
DE59808555D1 (de) 2003-07-10
CN1194258A (zh) 1998-09-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK283874B6 (sk) Spôsob prípravy halogénovaných hydroxydifenylderivátov
EP0032063B1 (en) Novel substituted arylene compounds and processes for their production
JP4272271B2 (ja) ハロゲノ−o−ヒドロキシジフェニル化合物の製造方法
US6706930B2 (en) Process for the preparation of halogenated hydroxydiphenyl compounds
KR100634721B1 (ko) 4,4&#39;-디할로겐-o-하이드록시디페닐 화합물의 제조방법
SU534182A3 (ru) Способ получени серосодержащих производных триалкоксибензоиламинокарбоновой кислоты или их солей
MXPA98000977A (en) Process for the preparation of hydroxidiphenyl or halogen compounds
MXPA98000978A (en) Process for the production of halogen o-hidroxidifen compounds
MXPA01003539A (en) A process for the preparation of 4,4&#39;-dihalogen-o-hydroxydiphenyl compounds
JPS63275550A (ja) アセトアニリド及びその誘導体のブロモ化方法

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees

Effective date: 20110203