SK282622B6 - Koliesková lyža - Google Patents

Koliesková lyža Download PDF

Info

Publication number
SK282622B6
SK282622B6 SK1327-96A SK132796A SK282622B6 SK 282622 B6 SK282622 B6 SK 282622B6 SK 132796 A SK132796 A SK 132796A SK 282622 B6 SK282622 B6 SK 282622B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
roller
ski
brake
brake control
training
Prior art date
Application number
SK1327-96A
Other languages
English (en)
Other versions
SK132796A3 (en
Inventor
Horst Kraus
Original Assignee
Horst Kraus
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Horst Kraus filed Critical Horst Kraus
Publication of SK132796A3 publication Critical patent/SK132796A3/sk
Publication of SK282622B6 publication Critical patent/SK282622B6/sk

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A63SPORTS; GAMES; AMUSEMENTS
    • A63CSKATES; SKIS; ROLLER SKATES; DESIGN OR LAYOUT OF COURTS, RINKS OR THE LIKE
    • A63C5/00Skis or snowboards
    • A63C5/035Skis or snowboards with ground engaging rolls or belts
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A63SPORTS; GAMES; AMUSEMENTS
    • A63CSKATES; SKIS; ROLLER SKATES; DESIGN OR LAYOUT OF COURTS, RINKS OR THE LIKE
    • A63C17/00Roller skates; Skate-boards
    • A63C17/04Roller skates; Skate-boards with wheels arranged otherwise than in two pairs
    • A63C17/045Roller skis
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A63SPORTS; GAMES; AMUSEMENTS
    • A63CSKATES; SKIS; ROLLER SKATES; DESIGN OR LAYOUT OF COURTS, RINKS OR THE LIKE
    • A63C17/00Roller skates; Skate-boards
    • A63C17/14Roller skates; Skate-boards with brakes, e.g. toe stoppers, freewheel roller clutches
    • A63C17/1409Roller skates; Skate-boards with brakes, e.g. toe stoppers, freewheel roller clutches contacting one or more of the wheels

Landscapes

  • Braking Arrangements (AREA)
  • Rolls And Other Rotary Bodies (AREA)
  • Massaging Devices (AREA)
  • Footwear And Its Accessory, Manufacturing Method And Apparatuses (AREA)
  • Engine Equipment That Uses Special Cycles (AREA)
  • Lubrication Of Internal Combustion Engines (AREA)
  • Oscillators With Electromechanical Resonators (AREA)
  • Friction Gearing (AREA)

Abstract

Opisuje sa koliesková lyža, ktorou sa dá optimálne stimulovať sklzové správanie bežeckej lyže tak pri jej použití na trénovanie techniky diagonálneho kroku, ako aj pri jej použití na trénovanie korčuliarskej techniky. Medzi spätným blokovacím zariadením a základným telesom (1) lyže je usporiadané brzdné zariadenie s regulovateľnou silou chodu pôsobiace na vonkajšom (19) alebo vnútornom krúžku (17) spätného blokovacieho zariadenia, a druhý z vonkajšieho (19) a vnútorného krúžku (17) na tej istej osi jazdných koliesok je voľne otočne uložený, pričom je pevne spojený cez predĺženie (18) s priradeným jazdným valčekom (5) alebo s priradenými jazdnými kolieskami (7).ŕ

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka kolieskovej lyže, t. j. tréningového zariadenia na letné trénovanie behu na lyžiach.
Doterajší stav techniky
Takéto kolieskové lyže, nazývané aj lyže na kolieskach, na letné trénovanie behu na lyžiach sú známe už dlho. Jednotlivé formy uskutočnenia sa však podstatne odlišujú.
Tak sa na jednej strane vyvinuli kolieskové lyže s najrôznejšími spätnými blokovacími zariadeniami, napr. blokovacími západkami - a voľnobežnými spätnými blokovacími zariadeniami.
Nevýhodou všetkých týchto foriem vyhotovenia je, že s takýmito zariadeniami sa nedá simulovať tréning za zimných podmienok, pretože spätné blokovacie zariadenie kolieskovej lyže sa v každom prípade pri odraze lyžiara nevyhnutne zablokuje. Tento efekt však za zimných podmienok, t. j. snehových pomerov, predstavuje ideálny stav, ktorý sa dá dosiahnuť len špeciálnou odrazovou technikou pri diagonálnom kroku až po „hľadaní pôsobiska tlaku“ silným odtlačením impulzného typu v správnom časovom okamihu motorického priebehu pohybu. Táto technika sa takto pochopiteľne nedá nikdy natrénovať s tréningovými zariadeniami uvedeného druhu, pretože pri všetkých týchto zariadeniach aj najľahšie odtlačenie má za následok okamžité zablokovanie spätného blokovacieho zariadenia s trhnutím.
Iné zariadenia sa teraz snažia tomuto, vždy nevyhnutne nastávajúcemu, blokovaniu jedného kolieska zabrániť. Tak sa napríklad v DE 27 05 253 opísané tréningové zariadenie pokúša zabrániť spätnému odvaľovaniu pri letnom tréningu pomocou brzdového pazúra, pričom tento je usporiadaný na kolieskovej lyži vo forme kyvnej podpery, otočnej okolo osi zadného kolieska.
Podobné, ale na tréning podstatne nevýhodnejšie riešenie je opísané v DE 27 55 440. Tu sa experimentuje pomocou bočného usporiadania analogicky pôsobiacich kyvných podpier zabrániť spätnému odvaľovaniu kolieskových lyží vo fáze odtlačenia. Odhliadnuc od toho, že sa s tréningovým zariadením druhého uvedeného druhu beží veľmi naširoko, obe zariadenia reagujú veľmi citlivo pri nerovnom teréne a vynucujú si od športovca pri letnom tréningu podobnú bežeckú techniku, ako bola opísaná, a tým bežeckú techniku, ktorá je podstatne iná než za zimných pomerov. Obe zariadenia sú preto, tak ako už uvedená skupina kolieskových lyží, blokovaných proti spätnému pohybu blokovacími západkami a voľnobežnými valčekmi, vhodné len na kondičný tréning. Navyše sa obe naposledy uvedené konštrukčné formy vyznačujú vysokým opotrebovávaním brzdových klátikov.
Iné konštrukčné formy sa pokúšajú dosiahnuť tréning za zimných podmienok tým, že namiesto spätného blokovacieho zariadenia sa použije pevne nastaviteľná spätná brzda. Predstaviteľmi tejto skupiny sú napríklad v DD 248 245 a DD 248 243 uvedené riešenia. Pri týchto zariadeniach možno brzdný moment proti spätnému odvaľovaniu vo fáze odrazu nastaviť na začiatku tréningu, pretože táto špeciálna forma uskutočnenia spätnej brzdy, ktorá sa svojou konštrukciou veľmi podobá voľnobežnému spätnému blokovaciemu zariadeniu, spolu so zmenou klinových uhlov umožňuje viac alebo menej silné „preklzovanie“ voľnobežných valčekov pri spätnej jazde. Samotnému športovcovi sa takto pri letnom tréningu pripomína „zimný“ efekt spätného sklzu v odrazovej fáze, predsa však pri použití takýchto kolieskových lyží nemá v žiadnom prípade možnosť dosiahnuť s odrazovou technikou, ktorá je v zime bezpodmienečne potrebná, zrýchlený pohyb dopredu, pretože na rozdiel od behu na lyžiach v zime tu platí, že čím silnejší je odraz, tým viac sklzne koliesková lyža späť.
Ten istý efekt sa dosiahol aj inými technickými prostriedkami riešením opísaným v DE 34 24 564. Pri tomto riešení je, tak ako pri všetkých kolieskových lyžiach so spätným blokovaním, os kolieska súčasne vnútorným krúžkom spätného blokovacieho zariadenia. Nové je, že vonkajší krúžok spätného blokovacieho zariadenia nie je pevne neotočne usporiadaný na základnom telese kolieskovej lyže, aleje s ním spojený cez nastaviteľnú preklzujúcu spojku. Na začiatku tréningu sa nastaví brzdný moment preklzujúcej spojky proti vonkajšiemu krúžku spätného blokovacieho zariadenia. Tým sa, tak ako pri oboch predtým uvedených vynálezoch, ale v tomto prípade inými technickými prostriedkami, dosiahne trvalé voľné kĺzanie dopredu v spojení s konštantným, opäť na začiatku tréningu behu na lyžiach vopred zvoliteľným, pribrzdeným spätným odvaľovaním po každom odraze. Nevýhodou pri tejto forme uskutočnenia je popri vysokom opotrebúvaní brzdových klátikov na preklzujúcej spojke silné opotrebúvanie spätného blokovacieho zariadenia pri korčuľovaní, pretože spätné blokovacie zariadenie pri tomto vynáleze súčasne preberá uloženie osi.
Iná forma uskutočnenia, aká je napríklad opísaná v DD 273 738, kombinuje na osi zadného kolieska spätne blokované koliesko so spätne brzdeným predným kolieskom, aby sa počas jazdy bez prepnutia na tréningovom zariadení dali lepšie trénovať rôzne krokové techniky, korčuľovanie a diagonálny krok. Pritom však s takýmto tréningovým zariadením v dôsledku integrovaného spätného blokovacieho zariadenia vznikajú automaticky už uvedené nevýhody pri trénovaní techniky diagonálneho kroku. Na trénovanie techniky korčuľovania sú všetky kolieskové lyže bežného druhu vhodné len podmienečne, pretože podstatnú vlastnosť lyže na korčuľovanie, jej správanie pri kĺzaní dopredu v závislosti od okamžitého zaťaženia, nemôžu simulovať žiadne z doteraz vyvinutých kolieskových lyží.
Popri týchto doteraz uvedených riešeniach, ktoré sa často používajú pri tréningu aj v oblasti výkonnostného športu, boli vyvinuté aj tréningové zariadenia, ktoré umožňujú zmenu brzdného momentu počas jazdy. Tieto zariadenia sú vytvorené tak, že pri príliš „rýchlom“ zjazde umožňujú manuálne brzdenie. Predstaviteľ tejto skupiny je napríklad opísaný v DE 28 05 372. Ale práve takéto „zjazdové brzdy“ majú podstatné nevýhody. Pri týchto zariadeniach môže športovec, najmä pri plnej jazde, len veľmi ťažko ručne dávkovať brzdnú silu tak, aby na obe kolieskové lyže pôsobil vždy rovnaký brzdný moment. Nevyhnutne pritom pri jazde dochádza k trhavým, raz na pravú, raz na ľavú kolieskovú lyžu pôsobiacim pribrzdeniam, ktoré samozrejme veľmi vplývajú na rovnováhu. Pretože športovec počas tejto „fázy potknutia“ nemôže svoju rovnováhu vyrovnať pomocou lyžiarskych palíc, lebo svoje ruky potrebuje na ovládanie bŕzd, často dochádza k pádom s ťažkými následkami.
Iné formy konštrukcie integrujú ovládanie brzdy do rukoväti palice a spájajú ju cez bovden s kolieskovou lyžou. Je zrejmé, k akým nebezpečným pádom pritom môže dôjsť len v dôsledku tohto spojenia lyžiarskej palice s kolieskovou lyžou pri náhlom zachytení bovdenu konárom, koreňom alebo podobne pri plnej jazde. Preto sa kolieskové lyže tohto druhu zásadne nepoužívajú pri výkonnostnom športe, pretože práve v tejto oblasti sa majú trénovať zjazdy bez brzdenia.
Sumárne možno o všetkých doteraz uvedených kolieskových lyžiach povedať, že ich možno viac alebo menej dobre použiť len na kondičný tréning, ale na naučenie sa a najmä na trénovanie techník behu na lyžiach v období bez snehu sú veľmi nevhodné. Touto skutočnosťou sa dá vysvetliť aj fenomén vo výkonnostnom športe, ktorý' spočíva v tom, že jedni športovci vyhrávajú pri súťažiach s letnými tréningovými zariadeniami, a celkom iní športovci vyhrávajú súťaže za zimných podmienok. Na tomto mieste sa musíme preto krátko venovať technike behu na lyžiach.
V zásade sa pri technike diagonálneho kroku pri behu na lyžiach rozlišuje fáza sklzu a fáza odrazu. Aby sa tieto rozdielne, neustále sa striedajúce fázy pohybu dopredu na bežkách pri diagonálnom kroku uskutočnili, takéto lyže sú „predpäté“, to znamená, že oblasť pod viazaním, „vosková diera“, je trvalo vo fáze sklzu zdvihnutá tak vysoko, že sa v žiadnom prípade nedotýka snehovej pokrývky. V tejto fáze menšieho zaťaženia lyže, vo fáze sklzu, stojí športovec najčastejšie pokojne na oboch, alebo, podľa techniky kroku, aj len na jednej lyži a „rozdeľuje“ pritom svoju hmotnosť rovnomerne po celej dĺžke lyže. Lyža samotná leží potom na snehu len svojou, kĺzavým voskom natretou, prednou a zadnou oblasťou. Až v dôsledku impulzného prenesenia hmotnosti športovca na jednu lyžu v spojitosti so silným odrazovým pohybom tento pretlačí predpätú lyžu v odrazovej fáze tak ďaleko, že sa stúpavým voskom vybavená „vosková diera“ plne zatlačí do snehu, čím zabráni spätnému sklzu lyže v závislosti od svojej sily odrazu. Ak je však odraz impulzného typu príliš slabý, dôjde k nepríjemnému, postup dopredu zoslabujúcemu spätnému sklzu lyže.
DE 29 24 778 sa pokúsil vyvinúť letné tréningové zariadenie, ktoré by malo umožniť trénovanie vysvetleného efektu odtlačenia. Pri tomto vynáleze sa viazanie namontovalo na kyvnú dosku, ktorá je otočné spojená s kolieskovou lyžou okolo osi, ležiacej pred prstovou oblasťou viazania. Cez mechanický alebo aj hydraulický systém sa teraz brzdové telesá v oblasti ložísk predných koliesok, proporcionálne k uhlu výkyvu kyvnej dosky, presúvajú a pritom sa pritláčajú na bočné ramená (čelá) predných koliesok. Toto riešenie však má už pri „normálnom“ zjazde nevýhodu, že každý prejazd cez výmole alebo prejazd cez konáre a podobné prekážky, ktorý je spojený s rázovým zaťažením, musí športovec vyrovnať držaním tela na kolieskových lyžiach, najčastejšie pritlačením zohnutých kolien. Pritom nevyhnutne dochádza k nárazovému poklesu kyvnej dosky podobne, ako pri odraze lyžiara a k s tým spojenému náhlemu a neúmyselnému zabrzdeniu jedného alebo oboch predných koliesok, čo môže spôsobiť ťažké pády. Okrem toho sa tento vynález nemohol presadiť aj preto, lebo sa pri tomto riešení nezohľadnil priebeh pohybu pri korčuľovaní, najmä pri výstrednom kroku. Pri výstrednom kroku športovec zaťažuje dosku viazania kolieskovej lyže, ktorá sa nachádza v stave výstredného kroku, veľmi silne, takže namiesto požadovaného hnacieho účinku dopredu sa spustí proces brzdenia, takže v extrémnom prípade sa dokonca môžu jej predné kolieska zablokovať. Tým sa priebeh pohybu oproti zimnému behu na lyžiach zmení tak výrazne, že celý účinok tréningu je otázny. Navyše v prípade zlomenia základného telesa kolieskovej lyže predstavuje táto brzda veľmi vysoké riziko zranenia, pretože v tomto prípade zostane športové zariadenie bezpodmienečne zablokované a tým nevyhnutne vedie k pádu športovca. Okrem toho môžu už malé konáre alebo kamene brzdné zariadenie zablokovať, čo môže práve pri veľkých rýchlostiach jazdy spôsobiť ťažké pády.
Aj SU 1210864 sa pokúsil vyvinúť letné tréningové zariadenie na beh na lyžiach, ktoré má umožniť trénovanie vysvetleného efektu odtlačenia. Pritom sa ako brzdové teleso použila pásová brzda, ktorá pri odtlačení lyžiara tlačí nahor dva výkyvné, pružinami predpäté držiaky kolieska tak, že v základnom telese usporiadaný brzdný pás pôsobí na brzdový bubon cez v základnom telese kolieskovej lyže pevne usporiadaný napínací valec proti napínacej pružine, usporiadanej oproti brzdovému bubnu, a takto zabrzdí brzdový bubon s pevne pripojeným predným dvojkolieskom. Podľa prítlačnej sily troch napínacích pružín, prispôsobených telesnej hmotnosti lyžiara, a podľa veľkosti odrazovej sily lyžiara predné dvojkoliesko pri svojom otáčavom pohybe prekĺzne „dozadu“, resp. pri dostatočne veľkej odtláčacej sile lyžiara sa predné dvojkoliesko zablokuje, takže nastane požadovaný odrazový efekt. Riziko pádu je aj tu, tak ako pri riešení, opísanom v DE 2924778, mimoriadne vysoké. Okrem toho je nebezpečenstvo pádu pri riešení, uskutočnenom podľa SU 1210864, umožnené navyše aj tým, že v dôsledku veľkej vzájomnej vzdialenosti troch účinných napínacích kladiek je pozdĺžny pohyb, potrebný na napnutie napínacieho pásu, extrémne krátky, takže brzdný pás musí obopnúť brzdový bubon na predných kolieskach bez vôle, resp. pružiny sa musia zvoliť také mäkké, aby sa pri odraze stlačili k sebe. Takto vedú aj najmenšie rázové prepruženia, či už v dôsledku opísaných prekážok v jazdnej dráhe alebo vykonávaním silného korčuliarskeho kroku, ako sme opísali, opäť k práve vysvetlenému veľmi vysokému nebezpečenstvu pádu lyžiara. Kolieskové lyže, skonštruované tak podľa DE 2924778, ako aj podľa SU 1210864, majú spoločné to, že na dosiahnutie potrebného blokovacieho účinku obe konštrukčné formy kolieskových lyží vytvárajú nevyhnutné a veľmi nákladné zostavy konštrukčných dielov, ktoré sú veľmi ťažké, takže tieto sa v dôsledku svojej hmotnosti v tréningovom porovnaní s inými, stále ľahšími konštrukčnými formami od nich výrazne líšia, a preto pri tréningu nevyhnutne môžu prispievať k poškodeniam kĺbov športovcov.
Preto sa žiadne z práve opísaných riešení nemohli nikdy presadiť ako tréningové zariadenie a dodnes sa trénuje, napriek všetkým nedostatkom v správaní pri odraze, s kolieskovými lyžami, ktoré najčastejšie majú spätné blokovanie s voľnobežnými kolieskami, ktoré v najlepšom prípade, ako sme už vysvetlili, umožňujú kondičný tréning bez toho, aby aj pri letnom tréningu zlé „odtlačenie“/„odraz“ športovca boli potrestané spätným kĺzaním kolieskovej lyže, ako je normálne za zimných podmienok.
Predložený vynález má za úlohu vyvinúť ľahkú kolieskovú lyžu, ktorá pozostáva z malého počtu konštrukčných skupín, na letný tréning všetkých techník behu na lyžiach, s ktorou možno optimálne simulovať skutočné správanie bežiek pri odtlačení a kĺzaní tak pri jej použití na trénovanie techniky diagonálneho kroku, ako aj pri jej použití na trénovanie korčuliarskej techniky. Pritom správanie kolieskovej lyže, ktorá sa má vyvinúť, pri odtláčaní má byť pri rôznych hmotnostiach tela a silách odtlačenia nastaviteľné v takom veľkom rozsahu, aby sa s jedným tréningovým zariadením dali voliteľne nastaviť na jednej strane na trénovanie techniky diagonálneho kroku sklzové vlastnosti „ostro“ navoskovanej lyže, ako aj „tupo“ navoskovanej lyže, aby sa dal simulovať beh na lyžiach na rôznych druhoch snehu. Na druhej strane sa majú aj na trénovanie korčuliarskej techniky „simulovať“ popri nastavení telesnej hmotnosti a sily odtlačenia rôzne predpätia lyže, t. j. majú sa dať nastaviť, pretože v zime pri výkonnostne orientovanom behu na lyžiach lyžiar potrebuje pri rôznych druhoch snehu viaceré lyže s rôznym predpätím, takže použitím tejto kolieskovej lyže sa dá zaručiť optimálny letný tréning ako príprava na zimnú súťažnú sezónu. Navyše má byť kolies ková lyža podľa tohto vynálezu ľahká a aj pri extrémnych podmienkach má športovcovi zaručiť vysokú bezpečnosť.
Podstata vynálezu
Táto úloha je podľa tohto vynálezu vyriešená tým, že na kolieskovej lyži, ktorá pozostáva zo základného telesa lyže so zariadením na pripevnenie topánky a z dvoch jazdných koliesok, ktorých osi sú pevne spojené so základným telesom lyže v jeho koncovej časti, s jazdnými kolieskami alebo jazdnými valčekmi, pričom na jednej z oboch týchto osí sú voľne otočné usporiadané jazdné valčeky alebo jazdné kolieska a na druhej z oboch týchto osí kolieskovej lyže je usporiadané spätné blokovacie zariadenie s vnútornými a vonkajšími krúžkami, pričom medzi spätným blokovacím zariadením a základným telesom lyže je usporiadané brzdné zariadenie, s regulovateľnou silou chodu pôsobiace na vonkajšom alebo vnútornom krúžku spätného blokovacieho zariadenia, a druhý z vonkajšieho a vnútorného krúžku na tej istej osi jazdných koliesok je voľne otočné uložený, pričom je pevne spojený cez predĺženie s priradeným jazdným valčekom alebo s priradenými jazdnými kolieskami. Predĺženia sú časťou spätného blokovacieho zariadenia.
V prípade, ak základné teleso kolieskovej lyže je z elastického materiálu, tak výhodne pozostáva z jedného alebo viacerých prvkov na ovládanie brzdy, ktoré sú nastaviteľné vo svojej účinnej dĺžke a/alebo prvkov na obmedzenie priehybu, respektíve kombinácie prvkov na ovládanie brzdy a prvkov na obmedzenie priehybu, pričom brzda, podľa vynálezu, s regulovateľnou silou, t. j. samotný brzdný pás alebo alternatívne brzdná páka použitej brzdy podľa vynálezu je priamo spojená s prvkami na ovládanie brzdy, ktoré sú usporiadané na elastickom základnom telese kolieskovej lyže a ktoré sú nastaviteľné vo svojej účinnej dĺžke alebo s kombinovanými prvkami na ovládanie brzdy a prvkami na obmedzenie priehybu, ktoré sú usporiadané v elastickom základnom telese kolieskovej lyže.
Tým sa dosiahne, že sa jazdné koliesko, resp. jazdný valček môže trvalo na osi na základnom telese kolieskovej lyže otáčať. Toto voľné otáčanie sa samozrejme môže uskutočňovať v oboch smeroch otáčania. Pretože sú teraz napríklad vonkajší krúžok jedného, resp. vonkajšie krúžky viacerých spätných blokovacích zariadení neotočne pevne spojené s jazdným valčekom, resp. s jazdnými kolieskami, tieto sa otáčajú s príslušným počtom otáčok jazdného valčeka, resp. jazdných koliesok.
Z hľadiska vynálezu je ďalej podstatné, že teraz je medzi druhým krúžkom uvedeného spätného blokovacieho zariadenia, v opísanom prípade vnútorným krúžkom, a základným telesom kolieskovej lyže usporiadané brzdné zariadenie. Pomocou tohto usporiadania podľa tohto vynálezu je teraz možné pri neúmyselnom pribrzdení napríklad vnútorného krúžku spätného blokovacieho zariadenia nebrániť s druhým krúžkom, napríklad vonkajším krúžkom spätného blokovacieho zariadenia, neotočne pevne spojenému jazdnému valčeku, resp. s ním pevne neotočne spojenému jazdnému koliesku alebo páru jazdných koliesok, v pohybe dopredu, takže aj najväčšia, pri pohybe dopredu, t. j. pri otáčaní jazdného valčeka, resp. jazdných koliesok dopredu, vyvinutá brzdná sila zostane bez účinku na správanie kolieskovej lyže pri jazde. Až keď sa v dôsledku odrazu športovca jazdný valček bude otáčať dozadu, a pritom spätné blokovacie zariadenie zabráni spätnému otáčaniu jazdného valčeka, spôsobí brzdná sila, pôsobiaca na uvedenú brzdu, v závislosti od jej veľkosti viac alebo menej zreteľne citeľné zmenšenie rýchlosti jazdy, resp. zastavenie kolies kovej lyže. Tým sa umožní odraz rovnakého druhu ako pri behu na lyžiach, závisiaci od sily odtlačenia športovca.
Táto opísaná kombinácia spätného blokovacieho zariadenia a brzdy sa dá realizovať ako kombinácia spätného blokovacieho zariadenia s „na vonkajšej strane ležiacou“ brzdou, ako kombinácia spätného blokovacieho zariadenia s „na vnútornej strane ležiacou“ brzdou, ako aj kombinácia spätného blokovacieho zariadenia s „na čelnej strane“ pôsobiacou brzdou. Keby sa pritom napriek „natiahnutej“ brzde koliesko začalo otáčať dopredu, je to bez obmedzenia možné, pretože v dôsledku usporiadania podľa tohto vynálezu sa môže brániť len „spätnému odvaľovaniu“ prostredníctvom brzdy, ktorá sa nachádza medzi základným telesom kolieskovej lyže a spätným blokovacím zariadením. Okrem toho má koliesková lyža podľa tohto vynálezu valivé ložiská, aby veľmi dobre znášala bočné sily, ktoré vznikajú najmä pri korčuľovaní.
Okrem toho je význačné, že základné teleso kolieskovej lyže, vybavené zariadením na pripevnenie topánky, pozostáva z predpätých materiálov z vláknitého laminátu, resp. kompozitných materiálov z vláknitého laminátu, do ktorých sa môžu včleniť jedna alebo viaceré sieťovité stabilizačné vložky, a výhodne je vytvorené ako dutý profil, pričom na jeho koncoch usporiadané uloženia osí a koliesok sú tvarované ako polškrupiny tvaru dutej gule, a v/na základnom telese kolieskovej lyže sa nachádzajú prvky na obmedzenie priehybu, nastaviteľné prvky na ovládanie bŕzd, napínacie a vratné prvky. Toto riešenie základného telesa kolieskovej lyže podľa tohto vynálezu spôsobuje, že popri vysoko pružne elastickom správaní kolieskovej lyže má priehyb základného telesa kolieskovej lyže v dôsledku prvkov, obmedzujúcich priehyb, ohraničenie koncovej polohy, čo je aj prípad za zimných podmienok pri plnom pôsobení lyže na sneh. Tým sa odstránilo podstatné slabé miesto všetkých doteraz používaných pružne elastických základných telies, ktoré spočívalo v tom, že počas behu vždy po odraze športovca, ktorý nastáva po asi 0,3 sekundách a periodicky sa opakuje, rozkolísanie pružinového typu základného telesa kolieskovej lyže silne ovplyvnilo pohybovú motoriku. Podľa tohto vynálezu v/na základnom telese kolieskovej lyže usporiadané, nastaviteľné napínacie a vratné prvky umožňujú nastavenie kolieskovej lyže na rôzne telesné hmotnosti a príslušnú odtláčaciu silu, ktorou športovec disponuje, bez toho, aby, tak ako pri lyžiach, musel jednotlivý športovec na daný tréningový účel „odskúšať“ veľký počet kolieskových lyží.
V dôsledku nastaviteľnosti napínacích a vratných prvkov je pomocou riešenia podľa tohto vynálezu po prvý raz možné natrénovať s kolieskovými lyžami techniku odtláčania, špecifickú pri korčuľovaní na rôznych druhoch snehu, pretože pri tejto technike kroku sa v zime na rôznych druhoch snehu používajú lyže s rôznou tvrdosťou. Tak je pre korčuľovanie typické, že napríklad lyža s tvrdým predpätím, ktorá sa používa predovšetkým pri tvrdo zmrznutom snehu na lepšie vedenie lyže, sa pri použití v mäkkom, mokrom snehu „zavrtáva“, čím sa požadovaná vysoká rýchlosť kĺzania silne zmenšuje. Po prvý raz je preto s týmito kolieskovými lyžami možné natrénovať aj v lete rôzne techniky odtláčania pre tvrdé a mäkké lyže v spojení s korčuľovaním na rôznych druhoch snehu. V dôsledku univerzálnej nastaviteľnosti sú kolieskové lyže podľa tohto vynálezu veľmi dobre vhodné aj na hospodárne použitie zariadení v tréningových strediskách, pretože vždy s jedným zariadením môžu striedavo jazdiť rôzni športovci. Z toho istého dôvodu sú kolieskové lyže podľa tohto vynálezu veľmi dobré na použitie v požičovniach.
Polškrupiny, vytvorené podľa tohto vynálezu v tvare dutej polgule na uloženie osí a koliesok, ktoré sa nachádzajú na koncoch základného telesa kolieskovej lyže, slúžia ako ochrana pred ostriekaním pri jazdnej dráhe, mokrej po daždi.
Z hľadiska vynálezu je ďalej podstatné, aby jeden alebo viaceré, vo svoje účinnej dĺžke prestaviteľné, prvky na ovládanie bŕzd, alebo na ovládanie bŕzd a na obmedzenie priehybu, ktoré sú priamo spojené s brzdným zariadením, uvedeným v nároku 1, boli usporiadané výlučne medzi oblasťami uloženia osí jazdných koliesok základného telesa kolieskovej lyže. Usporiadaním týchto uvedených prvkov podľa tohto vynálezu medzi dvoma pevnými bodmi predpätého základného telesa kolieskovej lyže sa pri každom jeho zaťažení a odľahčení ovplyvnia kontinuálne, od príslušného okamžitého zaťaženia základného telesa kolieskovej lyže a od s tým spojeného priehybu závisiace, pozdĺžne posuny prvkov na ovládanie bŕzd. Keďže tieto sú podľa predloženého vynálezu priamo spojené s brzdným zariadením, uloženým medzi základným telesom kolieskovej lyže a voľnobežným spätným blokovacím zariadením, dosiahne sa to, že pri odraze pôsobí stále definovaná, od okamžitého zaťaženia kolieskovej lyže závislá brzdná sila na diele spätného blokovacieho zariadenia, ktorý je pevne neotočne spojený s valčekom, resp. s kolieskami. V dôsledku nastaviteľnosti účinnej dĺžky prvkov na ovládanie bŕzd sa teraz pri konštantnom zaťažení kolieskových lyží, t. j. pri rovnakej telesnej hmotnosti, dá meniť brzdná sila, účinná na spätnom blokovacom zariadení, a tým aj na koleso pôsobiaci brzdný moment v závislosti od sily odtláčania športovca.
Táto možnosť nastavenia brzdnej sily, predovšetkým nezávisle od priehybu základného telesa kolieskovej lyže, má výhodu, že správanie kolieskových lyží pri odtláčaní sa dá prispôsobiť individuálne každej telesnej hmotnosti a sile odtláčania, ktorou športovec disponuje, resp. o ktorú sa snaží. Táto nastaviteľnosť je na jednej strane výhodná pre vymeniteľnosť tréningového zariadenia medzi viacerými športovcami, ale tiež je optimálna na cielený tréning na trvalé zlepšovanie techniky odtláčania. Okrem toho môže byť rozsah prestaviteľnosti prvkov na ovládanie bŕzd pri špeciálnych formách vyhotovenia taký veľký, že aj pri plnom prehnutí kolieskovej lyže až do ohraničenia koncovej polohy nenastane žiadny ďalší brzdný účinok. Táto forma uskutočnenia kolieskových lyží podľa tohto vynálezu sa potom môže použiť na jednej strane s brzdným účinkom na trénovanie techniky diagonálneho kroku a bez brzdného účinku na trénovanie korčuliarskej techniky.
Pre tieto uvedené prvky na ovládanie bŕzd je ďalej význačné, že tieto môžu vo svojich koncových polohách, t. j. napríklad pri plne účinnej brzdnej sile, súčasne tiež ako prvky na obmedzenie priehybu zabrániť ďalšiemu prehnutiu základného telesa kolieskovej lyže. Použitím prvkov na obmedzenie priehybu sa bude dať tak s brzdou, usporiadanou na spätnom blokovacom zariadení, ako aj bez nej, dokonca aj pri zlomení základného telesa kolieskovej lyže zabrániť pádu športovca, pretože koliesková lyža na jednej strane bude napriek v extrémnom prípade blokovanej brzde neustále nezabrzdená ubiehať dopredu, a na druhej strane prvok na obmedzenie priehybu zabráni „rozpadnutiu“ kolieskovej lyže.
Okrem toho je z hľadiska vynálezu podstatné, že pri dutých profiloch vložením stabilizačných vložiek do predpätého materiálu z vláknitého laminátu, resp. kompozitného materiálu z vláknitého laminátu, odpadne nevýhoda menšej vrubovej húževnatosti a na druhej strane sa okrem toho podľa ich druhu a usporiadania dá dosiahnuť zlepšenie po zdĺžnej a priečnej stability základných telies z dutého profilu bez toho, aby sa podstatne zvýšila celková hmotnosť.
Z hľadiska vynálezu je pritom podstatné aj to, že na rozdiel od lyží nie sú nevyhnutné viaceré modely pre rôzne telesné hmotnosti a sily odrazu lyžiarov, aby boli lepšie primerané rôznym tréningovým požiadavkám so zreteľom na predpätie a pod. Potrebných je len niekoľko základných modelov, aby sa výmenou, resp. nastavením pružne elastických nastavovacích prvkov, resp. napínacích pružín, reprodukovali pre plánovaný tréningový cieľ (napr. ostro alebo tupo voskované lyže) a pre rôzne telesné hmotnosti nevyhnutné rozdielne vlastnosti kolieskových lyží pri minimálnej hmotnosti.
Okrem toho riešenie podľa tohto vynálezu umožňuje napríklad pri kolieskových lyžiach, ktoré sa majú používať len pri pretekoch na kolieskových lyžiach v korčuliarskom štýle, z dôvodov šetrenia hmotnosti vypustiť pružne elastické nastavovacie prvky, resp. napínacie pružiny, ako aj systém spätného blokovacieho zariadenia/spätných bŕzd, aby sa potom príslušným tvarovaním materiálov z vláknitého laminátu, resp. kompozitných materiálov z vláknitého laminátu, potrebné predpätie prispôsobilo príslušnému športovcovi.
Príklad uskutočnenia vynálezu
Ďalej vynález bližšie objasníme pomocou príkladu uskutočnenia. Na obr. 1 je znázornená koliesková lyža, pozostávajúca zo základného telesa 1 kolieskovej lyže s uloženiami 2 osi a koliesok, usporiadanými v jeho koncových oblastiach vo forme dvoch polškrupín v tvare polgule, a z v nich vždy prostredníctvom zadnej osi 4 kolieska pripevneného zadného jazdného valčeka 5, resp. prostredníctvom prednej osi 6 kolieska pripevneného predného jazdného valčeka 7, ako aj zo zariadenia 3 na pripevnenie topánky, usporiadaného na základnom telese 1 kolieskovej lyže.
V smere jazdy zadný jazdný valček 5 je na svojej osi 4 uložený voľne otočné. Na obr. 2 je základné teleso kolieskovej lyže, znázornenej na obr. 1, znázornené v reze ako predpäté duté teleso z vláknitého laminátu, pričom na prednom jazdnom valčeku 7, otočné spojenom so základným telesom 1 kolieskovej lyže cez prednú os 6 kolieska, je usporiadaná, v konštrukčnom celku dvojkolieska integrovaná páka 8 na ovládanie brzdy. Na spodnom ramene páky na ovládanie brzdy je pripevnený napínací a vratný prvok a na hornom ramene tej istej páky je pripevnený prvok 10 na ovládanie brzdy. Prvok 10 na ovládanie brzdy je vytvorený ako napínacie lanko, ktoré je usporiadané tak, aby jeho účinná dĺžka bola pri spodnom páse kolieskovej lyže v oblasti uloženia osi zadného jazdného kolieska nastaviteľná nastavovacou skrutkou, a napríklad je vedené v oblúkovitej vodiacej rúrke v základnom telese 1 kolieskovej lyže odtiaľ k hornému pásu kolieskovej lyže v oblasti uloženia osi predného kolieska. Tam opúšťa prostredníctvom vodiaceho puzdra 12 vodiacu rúrku a kĺbovo je pripevnené na horné rameno páky 8 na ovládanie brzdy. Pritom treba dať pozor na to, aby polomer vodiaceho oblúka tohto prvku 10 na ovládanie brzdy bol výhodne väčší než polomer oblúka predpätého základného telesa 1 kolieskovej lyže. Vedenie prvku 10 na ovládanie brzdy po celej dĺžke predpätého základného telesa 1 kolieskovej lyže, v spojení s koncovým pripevnením vodiacej rúrky na jednej strane pri spodnom páse a na druhej strane pri hornom páse, v okamihu odtlačenia, v dôsledku ktorého dochádza k prehnutiu základného telesa kolieskovej lyže, spôsobí, že oba body pripevnenia vodiacej rúrky sa budú pohybovať od seba preč, pritom e lasticky natiahnu pôvodnú dĺžku vodiacej rúrky, a tým vyvinú namáhanie v ťahu na nenatiahnuteľný prvok 10 na ovládanie brzdy. S týmto spojené vtiahnutie prvku 10 na ovládanie brzdy do vodiacej rúrky je o to väčšie, čím silnejšie je odtlačenie športovca. V dôsledku tejto zreteľnej „zmeny dĺžky“ prvku 10 na ovládanie brzdy sa páka 8 na ovládanie brzdy pootočí a tým určí okamžitú brzdnú silu na dvojkoliesku.
Napínacím a vratným prvkom 9 je taktiež napínacie lanko, ktoré je jedným koncom pripevnené na spodnom páse v oblasti uloženia osi zadného jazdného kolieska a je vedené cez pružne elastický nastavovací prvok 11 pod spodným pásom kolieskovej lyže cez ďalšie vodiace puzdro 12 v oblasti uloženia osi predného jazdného kolieska, ktoré je usporiadané pod spodným pásom, a svojím druhým koncom je kĺbovo spojené so spodným ramenom páky 8 na ovládanie brzdy. Pomocou tohto špeciálneho usporiadania napínacieho a vratného prvku 9, v spojení s jeho pružne elastickým nastavovacím prvkom 11, je možné meniť predpätie základného telesa kolieskovej lyže. Takto možno predpätie kolieskovej lyže nastaviť na telesnú hmotnosť lyžiara, na silu odtláčania, ktorou disponuje, resp. ktorú používa, a na rôzne snehové pomery, ako napríklad na „tupé“ alebo „ostré“ voskovanie. Na rozšírenie nastaviteľného rozsahu možno meniť tvrdosť pruženia pružne elastického nastavovacieho prvku 11.
Popri týchto oboch práve opísaných napínacích lankách je v základnom telese kolieskovej lyže umiestnené ďalšie napínacie lanko ako prvok 13 na obmedzenie priehybu. Toto prebieha taktiež oblúkovito vo vodiacej drážke, asi vo výške „neutrálnych vlákien“ základného telesa kolieskovej lyže od bodu pripevnenia v oblasti uloženia osi zadného kolieska k bodu pripevnenia v oblasti uloženia osi predného kolieska. Pritom oba body pripevnenia vždy ležia raz o niečo nižšie, raz o niečo vyššie než ťažisková os, t. j. „neutrálne vlákna“ predpätého prierezu základného telesa kolieskovej lyže, aby sa zabránilo prehnutiu kolieskovej lyže cez „rovinnú dosadaciu plochu“. V dôsledku tohto špeciálneho usporiadania prvku 13 na obmedzenie priehybu v základnom telese 1 kolieskovej lyže je zaručené, že na trénovanie korčuliarskej techniky sa brzda dá uvoľnením nastavovacej skrutky na pružne elastickom nastavovacom prvku 11 vyradiť z činnosti a predpätú kolieskovú lyžu možno silným odtlačením v korčuliarskom kroku prešliapnuť takmer k „bodu 0“, prehnutiu až po rovinnú „dosadaciu plochu“.
Na obr. 3 a 4 je v reze znázornená jedna možná konštrukčná forma predného dvojkolieska práve opísanej kolieskovej lyže. V prednej škrupine 2 na uloženie osi a kolieska je os 6 predného kolieska naskrutkovaná pomocou dvoch skrutiek 14 na pripevnenie osi. Na tejto osi 6 predného kolieska je otočné usporiadaný výstredníkový hriadeľ 15, ktorý je na oboch stranách pevne neotočne spojený vždy s pákou 8 na ovládanie brzdy. Na tomto práve opísanom výstredníkovom hriadeli 15 sú na jednej strane po oboch stranách voľne otočné uložené nábojové predĺženia 18 vonkajšieho krúžku voľnobežného spätného blokovacieho zariadenia 19 pomocou dvoch valivých ložísk 20, a tým s ním pevne neotočne spojený predný jazdný valček 7. Na druhej strane je sústredne medzi práve opísanými valivými ložiskami 20 usporiadaný výstredníkový hriadeľ 15 s valcovými valivými telesami a s deleným, tieto smerom von ohraničujúcim brzdným krúžkom 16. Po vonkajšom plášti tohto brzdného krúžku ubieha vnútorný krúžok voľnobežného spätného blokovacieho zariadenia 17.
Pri použití kolieskovej lyže sa predný jazdný valček 7 otáča a unáša so sebou konštrukčné diely, ktoré sú s ním pevne neotočne spojené, ako sú vonkajšie krúžky valivých ložísk 20 a vonkajší krúžok voľnobežného spätného blokovacieho zariadenia 19. Pri otáčaní dopredu sa odvaľujú valivé telesá voľnobežného spätného blokovacieho zariadenia po vnútornom krúžku voľnobežného spätného blokovacieho zariadenia 17. Naproti tomu pri otáčaní smerom dozadu tieto valivé telesá uviaznu medzi vonkajším krúžkom 19 a vnútorným krúžkom 17 spätného blokovacieho zariadenia a začnú so sebou unášať vnútorný krúžok bez preklzávania. Ak sa teraz v dôsledku športovcom vyvinutej odtláčacej sily pohne páka 8 na ovládanie brzdy, znázornená na obr. 3, týmto sa pootočí na obr. 4 znázornený výstredníkový hriadeľ 15 a takto sa obe polovice deleného brzdného krúžku pritlačia smerom von na vnútorný krúžok spätného blokovacieho zariadenia 17, ktorý je len pri spätnom behu pevne neotočne spojený s predným jazdným valčekom 7. Týmto sa jazdný valček dávkované, v závislosti od sily odtlačenia a nevyhnutne od nej závisiaceho okamžitého pootočenia ovládacej páky 8, ako aj s ňou pevne neotočne spojeného výstredníkového hriadeľa 15, pribrzdí. Samozrejme možno ako „vnútri ležiacu“ brzdu použiť aj bubnovú brzdu.
Na obr. 5 a 6 je v reze znázornená ďalšia možná forma vyhotovenia predného dvojkolieska. Aj tu je v prednej škrupine 2 na uloženie osi a koliesok os 6 predných koliesok naskrutkovaná pomocou dvoch skrutiek 14 na pripevnenie osi. Na nej je obojstranne pomocou dvoch valivých ložísk voľne otočné uložené predĺženie 18 náboja vonkajšieho krúžku spätného blokovacieho zariadenia 19, a tým aj s ním pevne neotočne spojený, predný jazdný valček 7. Na vnútornom krúžku voľnobežného spätného blokovacieho zariadenia 17 je usporiadaný brzdný valec 21, obopnutý brzdným pásom 22, ktorý je na jednej strane pripevnený cez pružne elastický nastavovací prvok 11 napínacieho a vratného prvku na základnom telese 1 kolieskovej lyže a na druhej strane je pripevnený na prvku 10 na ovládanie brzdy.
Pri použití tejto kolieskovej lyže sa predný jazdný valček 7 otáča a unáša so sebou s ním pevne neotočne spojené konštrukčné diely, ako vonkajšie krúžky valivých ložísk 20 a vonkajší krúžok voľnobežného spätného blokovacieho zariadenia 19. Pri otáčaní dopredu, tak ako pri predtým opísanej konštrukčnej forme, sa valivé telesá voľnobežného spätného blokovacieho zariadenia odvaľujú po vnútornom krúžku voľnobežného spätného blokovacieho zariadenia 17. Naproti tomu pri otáčaní dozadu tieto valivé telesá uviaznu medzi vonkajším krúžkom 19 a vnútorným krúžkom 17 voľnobežného spätného blokovacieho zariadenia a začnú tak unášať vnútorný krúžok bez preklzávania. Ak sa teraz v dôsledku športovcom vyvinutej odtláčacej sily brzdný pás 22, znázornený na obr. 6, ťahovým namáhaním prvku 10 na ovládanie brzdy pritlačí na obvod brzdného bubna 21, tak v dôsledku vznikajúceho „Eytelweinovho“ trenia lana sa predné dvojkoliesko v závislosti od naloženej ťahovej sily pribrzdí. Nastavením napínacieho a vratného prvku 9 sa koliesková lyža prispôsobí telesnej hmotnosti športovca a správaniu pri zjazde a stúpaní, „ostrému“ alebo „tupému“ voskovaniu simulovanej lyže. Odrazová, t. j. nátlačná sila brzdného pásu 22, ktorú má v momente odrazu vyvinúť športovec, sa nastaví pomocou nastavovacích matíc 23.
Ďalšia možná forma uskutočnenia dvojkolieska kolieskovej lyže podľa tohto vynálezu je v reze znázornená na obr. 7. Aj v tomto príklade uskutočnenia je os 6 predného kolieska pripevnená pomocou dvoch skrutiek 14 na pripevnenie osi na prednej škrupine 2 na uloženie osi a koliesok. Na tejto osi 6 predných koliesok sú predĺženia 18 vnútorných krúžkov dvoch voľnobežných spätných blokovacích zariadení 17 voľne otočné uložené prostredníctvom ložiska 20. Prostredníctvom týchto predĺžení 18 je predný jazdný valček 7 pevne neotočne spojený s vnútorným krúžkom voľnobežného spätného blokovacieho zariadenia 17. Vonkajšie krúžky voľnobežných spätných blokovacích zariadení 19 sú uložené vždy v jednom brzdovom kotúči 24, symetricky k stredovej osi kolieskovej lyže. K týmto brzdovým kotúčom 24 priliehajú, vždy jedným čelným výstredníkom 25 vybavené, páky 8 na ovládanie brzdy, taktiež symetricky k stredovej osi kolieskovej lyže. Oba čelné výstredníky 25 pák 8 na ovládanie brzdy sú spárované vždy s príslušným kotúčom 26 čelného výstredníka, ktoré samotné sú medzi škrupinou 2 na uloženie osi a koliesok a pákou 8 na ovládanie brzdy na oboch stranách pritlačené na čelné strany osi 6 predných koliesok skrutkami 14 na pripevnenie osi. Aby sa zabránilo pootočeniu, tento kotúč 26 čelného výstredníka je zakolíkovaný proti škrupine 2 na uloženie osi a koliesok pomocou kolíka 27. Ak sa teraz páka 8 na ovládanie brzdy pootočí, čelný výstrednik páky 8 na ovládanie brzdy kĺže pozdĺž kotúča 26 čelného výstredníka. To vedie k vodorovnému posunutiu oboch pák 8 na ovládanie brzdy pozdĺž pozdĺž osi 6 predného kolieska v smere k stredu kolieska. Pritom sa obe páky 8 na ovládanie brzdy svojimi brzdnými plochami 28 pritláčajú k príslušným brzdným plochám 28 brzdových kotúčov 24, a takto sa jazdný valček 7, v spojení so spätným blokovacím zariadením, ktoré sa nachádza v zábere, pribrzdí.
So všetkými týmito, na obr. 3, 4 a 7 znázornenými formami uskutočnenia jazdného valčeka podľa tohto vynálezu je teraz možné presne dávkovať brzdnú silu v závislosti od okamžitého pootočenia páky 8 na ovládanie brzdy, vyvolaného odtlačením športovca. Ako je znázornené na obr. 1 a 2, ovládanie páky 8 na ovládanie brzdy sa uskutočňuje cez prvok 10 na ovládanie brzdy, ktorého koncový bod sa v závislosti od okamžitého prehnutia základného telesa 1 kolieskovej lyže posunie v dôsledku konštrukcie podľa tohto vynálezu.
Na obr. 8, 9 a 11 sú znázornené zjednodušené varianty uskutočnenia kolieskových lyží, zodpovedajúce riešeniu podľa tohto vynálezu.
Vo forme uskutočnenia podľa obr. 8 sa napríklad nepoužije pružne elastický nastavovací prvok 11. Nevyhnutné predpätie kolieskovej lyže podľa tohto vynálezu sa dosiahne rôznymi hrúbkami vrstiev materiálov z vláknitých laminátov, resp. kompozitných materiálov z vláknitých laminátov v základnom telese 1.
Vo forme uskutočnenia podľa obr. 11 sa pružne elastický nastavovací prvok 11 nahradil pevne integrovanou vratnou pružinou 30, ktorá pri odľahčení privedie páku 8 na ovládanie brzdy opäť do jej východiskovej polohy. Na nastavenie predpätia, resp. pri používaní kolieskovej lyže viacerými športovcami s rôznymi telesnými hmotnosťami, sa len do konštrukčného celku napínacieho a vratného prvku 9 vloží vymeniteľná, s rôznymi tvrdosťami k predávanému baleniu priložená, napínacia pružina 29.
Obr. 10 znázorňuje ďalší konštrukčný variant základného telesa kolieskovej lyže. Tu sú v dutom telese z vláknitých laminátov, resp. na ňom pripevnené stabilizačné vložky 31 a 32. Tieto zabraňujú najmä tomu, aby sa duté teleso z uhlíkového laminátu pri rázovom namáhaní, napríklad neúmyselným bočným nárazom alebo pri páde, nezlomilo. Stabilizačné vložky 31 a 32 môžu výhodne pozostávať aj zo sieťovitého pletiva z oceľového drôtu. Po vložení stabilizačnej vložky s pozdĺžne orientovanými prvkami 31 vo vláknitom lamináte táto navyše spôsobí zvýšenie pozdĺžnej pružnosti. Stabilizačná vložka s diagonálne orientovanými prvkami 32 naopak spôsobí najmä zvýšenie tuhosti v krútení.
Alternatívna forma uskutočnenia k obr. 7 je znázornená na obr. 9. Aj s týmto variantom riešenia podľa tohto vyná lezu sa na jednej strane uloženie dvojkolieska zlepší a navyše sa podstatne zjednoduší výroba.
Pritom je vo forme uskutočnenia, znázornenej na obr. 9, spätné blokovacie zariadenie usporiadané na predĺžení hriadeľového krúžku 18 a súčasne tvorí vnútorný krúžok voľnobežného spätného blokovacieho zariadenia 17. Príruba 33 predĺženia hriadeľového krúžku 18 je vytvorená ako brzdový kotúč 24. Pri silnom odraze lyžiara sa začne predný jazdný valček 7 otáčať dozadu. Pritom bude vonkajší krúžok voľnobežného spätného blokovacieho zariadenia 19 cez voľnobežné valčeky 34 neotočne zablokovaný s vnútorným krúžkom voľnobežného spätného blokovacieho zariadenia 17 (tu s predĺžením hriadeľového krúžku 18). Súčasne sa, ako sme už opísali, odrazom športovca páka 8 na ovládanie brzdy prvkom 10 na ovládanie brzdy pootočí o toľko, že čelné výstredníky 25 proti kotúčom 26 čelných výstredníkov, ktoré brzdové kotúče 24 s vnútorným krúžkom voľnobežného spätného blokovacieho zariadenia 17 vo svojom otáčaní dozadu privedú k zastaveniu. Tým sa umožní odraz kolieskovej lyže. Ak sa naproti tomu odraz športovca neuskutoční dostatočne silne, dozadu blokované predné dvojkoliesko sa na brzdných plochách 26 pretočí. V dôsledku toho športovec skízne, tak ako za zimných podmienok, dozadu a takto môže svoju techniku odrazu trénovať aj v lete. Ak sa teraz koliesková lyža pri pohybe dopredu vystaví náhle neúmyselnému rázovému namáhaniu, možno síce viac alebo menej vnútorný krúžok spätného blokovacieho zariadenia, ako sme opísali, pribrzdiť až do zastavenia, ale s predným jazdným valčekom 7 pevne neotočne spojený vonkajší krúžok voľnobežného spätného blokovacieho zariadenia 19 nebude vo svojom otáčavom pohybe dopredu ani najmenej obmedzený a nevzniká žiadne nebezpečenstvo pádu. Takto sa okrem iného dosiahne tento podstatný cieľ vynálezu aj na obr. 9 znázornenou formou konštrukcie podľa tohto vynálezu.
V dôsledku konštrukcie podľa tohto vynálezu sa takto po prvý raz podarilo dať k dispozícii behu na lyžiach tréningové zariadenie, ktoré športovcovi umožňuje na letných cestách absolvovať zime podobný tréning behu na lyžiach. Predpätie kolieskovej lyže sa, ako sme už opísali pri obr. 1 a 2, nastaví podľa tréningového plánu a telesnej hmotnosti športovca. Pri trénovaní behu na lyžiach musí teraz tento športovec vyvinúť takú veľkú silu odtláčania, aby sa „vosková diera zatlačila do snehu“, t. j. aby sa brzda kolieskovej lyže dvojkolieska podľa tohto vynálezu pevne natiahla. Tým sa jazdný valček zastaví, športovec sa môže odraziť a len takto dosiahne požadovaný hnací účinok dopredu. Ak je naproti tomu odraz športovca príliš slabý, prvok na ovládanie brzdy sa pootočí len málo, t. j. brzda zaberie len slabo a športovec sa zošmykne dozadu tak, ako je tomu vždy aj v prípade zimných podmienok pri príliš slabej sile odtlačenia. Ak predsa dôjde k náhlemu natiahnutiu brzdy, napríklad pri prepružení základného telesa počas prejazdu výmoľom pri pohybe dopredu, toto nemá vďaka konštrukcii podľa tohto vynálezu žiadny vplyv na rýchlosť jazdy, pretože pri stálom odvaľovaní dopredu prostredníctvom spätného blokovacicho zariadenia sa brzda odpojí od predných jazdných koliesok, resp. od predného jazdného valčeka. To je pre bezpečnosť športovca zvlášť dôležité, pretože len takto možno zabrániť ťažkým pádom.

Claims (3)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Koliesková lyža, pozostávajúca zo základného telesa lyže so zariadením na pripevnenie topánky a z dvoch jazdných koliesok, ktorých osi sú pevne spojené so základným telesom lyže v jeho koncovej časti, s jazdnými kolieskami alebo jazdnými valčekmi, pričom na jednej z oboch týchto osi sú voľne otočné usporiadané jazdné valčeky alebo jazdné kolieska a na druhej z oboch týchto osí kolieskovej lyže je usporiadané spätné blokovacie zariadenie s vnútornými a vonkajšími krúžkami, vyznačujúca sa tým, že medzi spätným blokovacím zariadením a základným telesom (1) lyže je usporiadané brzdné zariadenie (16, 21, 22, 24), s regulovateľnou silou chodu pôsobiaca na vonkajšom (19) alebo vnútornom krúžku (17) spätného blokovacieho zariadenia, a druhý z vonkajšieho (19) a vnútorného krúžku (17) na tej istej osi jazdných koliesok je voľne otočné uložený, pričom je pevne spojený cez predĺženie (18) s priradenými zadnými jazdnými valčekmi (5), alebo s priradenými prednými jazdnými valčekmi (7).
  2. 2. Koliesková lyža podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že predĺženia (18) sú časťou spätného blokovacieho zariadenia.
  3. 3. Koliesková lyža podľa nároku la 2, vyznačujúca sa tým, že najmenej jeden prvok (10) na ovládanie brzdy, ktorý je nastaviteľný vo svojej účinnej dĺžke, a/alebo prvok na obmedzenie priehybu (13), respektíve kombinácie prvkov na ovládanie brzdy a prvkov na obmedzenie priehybu, pričom brzda s regulovateľnou silou t. j. samotný brzdný pás (22) alebo alternatívne brzdná páka (8) použitej brzdy (16, 21, 24) je priamo spojená s prvkami (10) na ovládanie brzdy, je usporiadaný na elastickom základnom telese (1) kolieskovej lyže alebo s kombinovanými prvkami na ovládanie brzdy a prvkami na obmedzenie priehybu, ktoré sú usporiadané v elastickom základnom telese kolieskovej lyže.
SK1327-96A 1994-07-11 1995-06-17 Koliesková lyža SK282622B6 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4424372A DE4424372A1 (de) 1994-07-11 1994-07-11 Skiroller
PCT/DE1995/000807 WO1996001672A1 (de) 1994-07-11 1995-06-17 Skiroller

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK132796A3 SK132796A3 (en) 1997-03-05
SK282622B6 true SK282622B6 (sk) 2002-10-08

Family

ID=6522821

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1327-96A SK282622B6 (sk) 1994-07-11 1995-06-17 Koliesková lyža

Country Status (8)

Country Link
EP (1) EP0769978B1 (sk)
AT (1) ATE190858T1 (sk)
CZ (1) CZ288255B6 (sk)
DE (2) DE4424372A1 (sk)
FI (1) FI965247A0 (sk)
NO (1) NO306287B1 (sk)
SK (1) SK282622B6 (sk)
WO (1) WO1996001672A1 (sk)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA2336302A1 (en) * 1998-07-01 2000-01-13 Martin Kammerer Hydraulic actuating system
SE518793C2 (sv) * 2001-02-22 2002-11-19 Samhall Bothnia Ab Rullskida med elektriskt bromsaktiveringsorgan
IT1391303B1 (it) * 2008-09-23 2011-12-01 Aurilio Francesco Skiroll monoscocca in fibre composite.
DE202009017461U1 (de) * 2009-12-17 2011-04-28 Steinco Paul Vom Stein Gmbh Brems- und Verriegelungssensor und -aktor für Rollen
NO334513B1 (no) 2010-11-01 2014-03-22 Hi Turn As Anordning for rulleski
RU2625090C1 (ru) * 2016-05-19 2017-07-11 Роман Владимирович Шамов Платформа лыжероллера

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE8229185U1 (de) * 1983-03-31 Dsi-Sportartikel Gmbh, 8961 Weitnau Skiroller
DE952693C (de) * 1952-11-14 1956-11-22 Oskar Roesch Dreiraedriger Rollschuh
US3622172A (en) * 1970-04-09 1971-11-23 Turf Ski Inc Torsion land skier
SE7308937L (sk) * 1973-11-07 1975-05-09 Oscar Wilje
US4033596A (en) * 1975-08-25 1977-07-05 John Peter Andorsen Roller ski having leg operated braking means
DE2909095A1 (de) * 1979-03-08 1980-10-09 Walter Stumpf Ruecklaufsperre fuer ein waelzlager oder gleitlager
DE8013495U1 (de) * 1979-05-22 1980-08-21 Patins Midonn, Paris Rollski mit Sperrvorrichtung
SU1210864A1 (ru) * 1983-10-10 1986-02-15 Предприятие П/Я М-5147 Лыжероллеры
DE8904308U1 (sk) * 1989-04-07 1989-09-07 Wolfram, Guenter, 8500 Nuernberg, De

Also Published As

Publication number Publication date
FI965247A (fi) 1996-12-30
EP0769978B1 (de) 2000-03-22
ATE190858T1 (de) 2000-04-15
CZ383096A3 (en) 1997-11-12
NO970116D0 (no) 1997-01-10
CZ288255B6 (en) 2001-05-16
SK132796A3 (en) 1997-03-05
DE59508066D1 (de) 2000-04-27
WO1996001672A1 (de) 1996-01-25
EP0769978A1 (de) 1997-05-02
NO306287B1 (no) 1999-10-18
DE4424372A1 (de) 1996-01-18
FI965247A0 (fi) 1996-12-30
NO970116L (no) 1997-01-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4611379B2 (ja) 競技者のための運動用スティック
US5125687A (en) Rollerboard for road-skiing
US5330207A (en) Hand activated skate brake and method
US5312120A (en) Roller-ski
US4943075A (en) Pair of wheeled skate-skis with brakes usable on most terrains
US4805936A (en) Wheeled ski
US20080030014A1 (en) Diagonal-stride-simulating roller ski
US5860492A (en) Hand-activated brake and method
KR100628605B1 (ko) 사람을 견인하기 위하여 롤러나 미끄럼 몸체를 이동시키는견인 차량
US5374071A (en) Foot supporting rolling device with speed reducer and brake
SK282622B6 (sk) Koliesková lyža
CA2055565C (en) Roller ski
US4911461A (en) Downhill skis incorporating integral probe assembly for controlling speed and maneuverability
WO2002040116A1 (en) Rollerboard for road-skiing
EP1066093A1 (en) Roller skate with pivot mechanism
DE102006018505A1 (de) Gelände-Inline-Skates
DE19631882A1 (de) Sportgerät mit Rollen
DE2150912A1 (de) Rollen-trocken-ski
WO2007123469A1 (en) A method to drive an equipment, a drive mechanism for an equipment and a propelled equipment
CA2136907A1 (en) Wheel for in-line skates
RU2708499C2 (ru) Устройство для передвижения по ледяной и снежной поверхности системы дас
CN211705863U (zh) 一种滑草装置
KR100364395B1 (ko) 빙상용 자전거
RU2087360C1 (ru) Сани кнауса
WO2021101421A1 (en) Roller skis