CZ288255B6 - Roller ski - Google Patents
Roller ski Download PDFInfo
- Publication number
- CZ288255B6 CZ288255B6 CZ19963830A CZ383096A CZ288255B6 CZ 288255 B6 CZ288255 B6 CZ 288255B6 CZ 19963830 A CZ19963830 A CZ 19963830A CZ 383096 A CZ383096 A CZ 383096A CZ 288255 B6 CZ288255 B6 CZ 288255B6
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- roller
- ski
- brake
- base body
- training
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A63—SPORTS; GAMES; AMUSEMENTS
- A63C—SKATES; SKIS; ROLLER SKATES; DESIGN OR LAYOUT OF COURTS, RINKS OR THE LIKE
- A63C5/00—Skis or snowboards
- A63C5/035—Skis or snowboards with ground engaging rolls or belts
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A63—SPORTS; GAMES; AMUSEMENTS
- A63C—SKATES; SKIS; ROLLER SKATES; DESIGN OR LAYOUT OF COURTS, RINKS OR THE LIKE
- A63C17/00—Roller skates; Skate-boards
- A63C17/04—Roller skates; Skate-boards with wheels arranged otherwise than in two pairs
- A63C17/045—Roller skis
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A63—SPORTS; GAMES; AMUSEMENTS
- A63C—SKATES; SKIS; ROLLER SKATES; DESIGN OR LAYOUT OF COURTS, RINKS OR THE LIKE
- A63C17/00—Roller skates; Skate-boards
- A63C17/14—Roller skates; Skate-boards with brakes, e.g. toe stoppers, freewheel roller clutches
- A63C17/1409—Roller skates; Skate-boards with brakes, e.g. toe stoppers, freewheel roller clutches contacting one or more of the wheels
Landscapes
- Braking Arrangements (AREA)
- Rolls And Other Rotary Bodies (AREA)
- Massaging Devices (AREA)
- Footwear And Its Accessory, Manufacturing Method And Apparatuses (AREA)
- Friction Gearing (AREA)
- Engine Equipment That Uses Special Cycles (AREA)
- Lubrication Of Internal Combustion Engines (AREA)
- Oscillators With Electromechanical Resonators (AREA)
Description
Kolečková lyže
Oblast techniky
Vynález se týká kolečkové lyže, tvořící výcvikovou pomůcku pro letní trénink běhu na lyžích, sestávající ze základního tělesa se zařízením pro upnutí boty a ze dvou kolečkových os, pevně spojených s koncovou částí základního tělesa, a z kotouče, popřípadě ze soustavy koleček, volně otočně uložených na jedné ose.
Dosavadní stav techniky
Kolečkové lyže nebo také nazývané lyže s kolečky, používané pro letní trénink běhu na lyžích, jsou již dlouho známé. Jednotlivá provedení se však od sebe navzájem značně liší. Tak byly například vyvinuty kolečkové lyže s nejrůznějšími zařízeními, blokujícími zpětný chod koleček, například s blokovacími západkami a s válečkovými volnoběžkami, blokujícími zpětný pohyb. Nedostatkem těchto provedení je, že trénink nemůže být pomocí těchto zařízení v každém případě simulován za podmínek, které by se přibližovaly zimním podmínkám, neboť při odrazu lyžaře blokovací zařízení v každém případě blokuje kolečka. Za zimních podmínek, to znamená za sněhových podmínek, představuje tento účinek sice ideální stav, kterého je však možno dosáhnout jen speciální odrazovou technikou diagonálního kroku, teprve po „hledání působiště tlaku“ silným impulsním odtlakem ve správném okamžiku průběhu motorického pohybu. Tuto techniku však pochopitelně nelze nacvičit pomocí výcvikových zařízení výše uvedeného druhu, neboť u všech těchto zařízení má i sebelehčí odraz za následek okamžité nárazové zablokování zpětného pohybu.
Jiná provedení těchto zařízení se snaží odstranit toto nucené blokování zpětného chodu kolečka. Tak například ve spisu DE 27 05 253 popsané tréninkové zařízení obsahuje brzdicí drápek, určený k zabránění zpětného otáčení kolečka a uspořádaný na kolečkové lyži jako kyvná stojka, otočná kolem osy zadního kolečka, která omezuje zpětné otáčení kolečka při letním tréninku.
Podobné provedení, které je však pro výcvik méně vhodným řešením, je popsáno ve spisu DE 27 55 440. Zde má být pomocí postranního uspořádání analogicky působících kyvných stojek zabráněno zpětnému otáčení koleček kolečkové lyže ve fázi odrazu. Nehledě ktomu, že s výcvikovým zařízením tohoto druhého provedení je třeba běžet velmi rozkročeně, reagují obě uvedená zařízení velmi citlivě na nerovný terén a vyžadují od sportovce při letním tréninku běžeckou techniku podobnou výše popsané technice, a tím i značně jinou běžeckou techniku než odpovídá zimním podmínkám. Obě zařízení jsou proto stejně, jako skupina kolečkových lyží, opatřených blokovací západkou a blokováním zpětného chodu válečků volnoběžky, vhodné jen pro kondiční trénink. Kromě toho se obě posledně uvedená provedení projevují vysokým opotřebením brzdových bloků.
U jiných provedení se projevuje snaha dosáhnout tréninku za podmínek podobných zimním podmínkám tím, že místo zařízeni pro blokování zpětného chodu je použita brzda zpětného chodu. Tato skupina je zastoupena například řešením podle spisů DD 248 245 a DD 248 243. U těchto zařízení je možno na začátku tréninku nastavit brzdicí moment proti zpětnému otáčení ve fázi odrazu, neboť toto speciální provedení brzdy zpětného chodu, která je svým provedením velmi podobná blokovacímu zařízení válečků volnoběžky, a variací úhlů klínu je umožněno více nebo méně silné „proklouznutí“ válečků volnoběžky při zpětném pohybu. Při letním tréninku to sice sportovci připomíná „zimní“ efekt zpětného proklouznutí v okamžiku odrazové fáze, sportovec však při použití takových kolečkových lyží v žádném případě nemá možnost využít potřebné odrazové techniky, běžné při zimním běhu, a tím dosáhnout zrychleného pohybu směrem dopředu, neboť zde proti zimnímu běhu na lyžích platí, že Čím silnější je odraz, tím více kolečková lyže prokluzuje směrem zpět.
-1 CZ 288255 B6
Téhož účinku se dosahuje pomocí poněkud jiných technických prostředků řešením, které je popsáno ve spisu DE 34 24 564. U tohoto řešení, stejně jako u všech kolečkových lyží s blokováním zpětného otáčení koleček, tvoří osu kolečka vnitřní kroužek blokovacího zařízení 5 zpětného chodu. Nové je, že vnější kroužek blokovacího zařízení není uspořádán neotočně na základním tělese kolečkových lyží, ale je s ním spojen přes nastavitelnou kluznou třecí spojku. Na začátku tréninku se nastaví brzdicí moment kluzné třecí spojky vzhledem k vnějšímu kroužku blokovacího zařízení zpětného pohybu. Tím se stejně, jako u výše uvedených dvou vynálezů, zde však jinými prostředky, dosahuje volného klouzání směrem dopředu ve spojení s konstantním, 10 opět na začátku tréninku běhu na lyžích nastavitelným, odbrzděným zpětným odvalováním po každém odrazu. Nedostatkem tohoto provedení však je, že kromě vysokého opotřebení brzdových bloků na kluzné třecí spojce, dochází také k silnému opotřebení blokovacího ústrojí zpětného chodu při bruslení, neboť blokovací ústrojí zpětného chodu u tohoto vynálezu má současně úlohu osového ložiska.
U jiného provedení, které je například popsáno ve spisu DD 273 738, je kolečko, uložené na zadní ose a zablokované proti zpětnému otáčení, kombinováno s předním kolečkem, brzděným proti zpětnému otáčení, aby bylo při běhu možno bez přepínání lépe trénovat rozdílné krokové techniky, techniky bruslení a diagonálního kroku. U takového tréninkového zařízení se však 20 automaticky projevují výše uvedené nedostatky při trénování techniky diagonálních kroků vzhledem k integrovanému blokování zpětného otáčení. Pro trénování techniky bruslení jsou všechny kolečkové lyže známého provedení vhodné jen podmíněně, neboť významná vlastnost bruslení, to je dopředná klouzavost v závislosti na okamžitém zatížení, nemůže být simulována žádnými dosud známými kolečkovými lyžemi.
Kromě dosud známých řešení, která se často používají v oblasti výkonnostního sportu, byla také vyvinuta tréninková zařízení, která umožňují měnit brzdný moment v průběhu jízdy. Tato zařízení umožňují při příliš „rychlém“ sjezdu manuální brzdění. Tato skupina je například zastoupena zařízením popsaným v DE 28 05 372. Přitom však takové „sjezdové brzdy“ mají 30 značné nedostatky. S těmito kolečkovými lyžemi může sportovec ručně jen velmi obtížně dávkovat brzdicí sílu tak, aby na obě kolečkové lyže byl vždy vyvozován stejný brzdicí moment. Nutně tak při sjezdu dochází k nárazovému přibrzďování jednou pravé a podruhé levé kolečkové lyže, což přirozeně silně narušuje rovnováhu. Protože sportovec v průběhu této „klopýtavé fáze“ nemůže vyrovnávat svou rovnováhu pomocí holí, neboť své ruce používá k ovládání brzd, 35 dochází často k pádům s těžkými následky.
U jiných provedení je ovládání brzd integrováno do držadel holí, která jsou s kolečkovými lyžemi spojena pomocí bovdenu. Je zřejmé k jakým nebezpečným pádům může docházet již na základě tohoto spojení lyžařské hole a kolečkových lyží při náhlém zachycení bovdenu o větev, 40 kořen nebo o podobnou překážku, za plné jízdy. Proto se kolečkové lyže tohoto druhu ve výkonnostním sportu prakticky nepoužívají, neboť právě v této oblasti se sjezdy mají trénovat a nikoliv brzdit.
Souhrnně lze tedy o všech výše zmíněných kolečkových lyžích říci, že je lze pro kondiční trénink 45 více nebo méně dobře používat, že však jsou pro výcvik a zejména trénování různých technik běhu na lyžích v době, kdy není sníh, zřejmě nevhodné. V této skutečnosti se také odráží fenomén výkonnostního sportu, spočívající v tom, že jedni sportovci vyhrávají v soutěžích konaných s letními tréninkovými lyžemi a jiní sportovci vyhrávají soutěže v zimních podmínkách.
Na tomto místě je proto třeba krátce se zmínit o technice běhu na lyžích. Zásadně se u diagonální krokové techniky běhu rozlišuje kluzná fáze a odrazová fáze. Pro realizaci těchto rozdílných a stále se střídajících fází dopředného pohybu na běžkách při diagonálním kroku je taková lyže „předpjata“, to znamená, že oblast pod vázáním, „vosková dutina“, je v kluzné fázi vždy 55 nadzvednuta tak, aby se v žádném případě nedotýkala sněhové pokrývky. V této fázi nejmenšího
-2CZ 288255 B6 zatížení lyže, v kluzné fázi, stojí sportovec většinou klidně na obou lyžích nebo podle techniky kroků také jen na jedné lyži a stejnoměrně přitom rozděluje svou hmotnost na celou délku lyže. Lyže sama pak svou přední a zadní částí, které jsou opatřeny kluzným voskem, dosedá na sníh. Teprve impulsním přenesením hmotnosti sportovce na jednu lyži, ve spojení se silným odrazovým pohybem, protlačí sportovec lyži ve fázi odrazu do té míry, že se nyní „vosková dutina“, opatřená stoupacím voskem, plně zatlačí do sněhu, čímž je zabráněno zpětnému prokluzu lyže v závislosti na jeho odrazové síle. Pokud je však impulsní odraz příliš slabý, dojde k nepříjemnému zpětnému prokluzování, omezujícímu dopředný pohyb lyže. Ve spisu DE 29 24 778 je popsáno letní tréninkové zařízení, které by mělo umožňovat trénink výše vysvětleného odrazového účinku. Podle tohoto vynálezu je vázání namontováno na desce, výkyvné kolem osy, ležící před oblastí prstů u nohy sportovce a otočně spojené s kolečkovou lyží. Prostřednictvím mechanického nebo hydraulického systému se v závislosti na úhlu natočení výkyvné desky v oblasti ložisek předních koleček přesouvají brzdová tělíska, která jsou dotlačována na bočnice předních koleček. Při „normálním“ sjezdu však má toto řešené tu nevýhodu, že při přejíždění přes výmoly nebo přes větve a jiné překážky, které je spojeno s nárazovým zatížením, musí sportovec na kolečkových bruslích vyrovnávat tyto překážky svým tělem, většinou protlačením kolena, skloněného v úhlu. Přitom nutně dochází k nárazovému poklesu výkyvné desky, stejnému, jako při odrazu lyžaře, a tím k náhlému a nežádoucímu zabrzdění jednoho nebo obou předních koleček, čímž může docházet k pádům s těžkými následky. Navíc se řešení podle tohoto vynálezu nemohlo prosadit proto, že u tohoto provedení nebyl vzat zřetel na průběh pohybů při bruslení, zejména při výkročném kroku. Při tomto kroku sportovec velmi silně zatěžuje desku vázání kolečkové lyže, nacházející se ve výkročném kroku, takže místo žádoucího dopředného účinku dojde k brzdění, přičemž může v extrémním případě dojít i k zablokování předních koleček. Tím se však průběh pohybu, v porovnání se zimním během na lyžích, mění tak výrazně, že je celý účinek tréninku pochybný.Kromě toho představuje brzda v případě zlomení základního tělesa kolečkové lyže vysoké riziko zranění, neboť v tomto případě je sportovní nářadí nutně zablokováno, čímž dojde k pádu sportovce. Navíc mohou brzdicí zařízení blokovat již malé „zvířené“ větve nebo kameny, čímž může právě při vysokých rychlostech docházet k těžkým pádům.
Také ve spisu SU 1210864 je popsáno zařízení pro letní výcvik běhu na lyžích, které by mělo umožňovat trénink výše zmíněného odtlakového účinku. Podle navrženého řešení je jako brzdné těleso použita pásová brzda, která při odtlaku lyžaře zatlačí směrem vzhůru dva výkyvné přidržovací prvky kolečka, předpjaté pružinami, čímž brzdový pás, uspořádaný v základním tělese, přes napínací kladku, pevně uloženou v základním tělese kolečkové lyže, působí na napínací pružinu, uspořádanou proti brzdovému bubnu, a tím zabrzdí brzdový buben a s ním pevně spojenou soustavu předních koleček. Podle napínací síly tří napínacích pružin, přizpůsobené tělesné hmotnosti lyžaře, a podle jeho odrazové síly proklouzne soustava předních koleček při svém otáčivém pohybu směrem dozadu, popřípadě se soustava předních koleček při dostatečně velké odrazové síle lyžaře zablokuje, čímž dojde k požadovanému odrazovému účinku. Stejně jako u řešení podle spisu DE 29 24 778 je i zde riziko pádu velmi vysoké. Navíc je u řešení podle SU 1210864 nebezpeční pádu přídavně zvýšeno tím, že v důsledku velkého vzájemného odstupu tří účinných napínacích kladek je podélný pohyb, potřebný k napnutí napínacího pásu, extrémně krátký, takže brzdový pás musí bez vůle obepnout brzdový buben předních koleček, popřípadě je třeba zvolit tak měkké pružiny, aby se při odrazu stlačily. To vede k tomu, že i sebemenší nárazové propružení, ať již způsobené výše zmíněnými překážkami na jízdní dráze nebo provedením silného bruslařského kroku, výše popsaného, má za následek již výše vysvětlené vysoké nebezpečí pádu lyžaře.
Společnou nevýhodou řešení kolečkových lyží podle DE 29 24 778 a podle SU 1210864 je, že konstrukční součásti, potřebné pro dosažení blokovacího účinku, jsou velmi nákladné a konstrukce kolečkových lyží mají značnou hmotnost, čímž se značně liší od jiných konstrukcí, jejichž hmotnost se postupně snižuje, neboť trénink s kolečkovými lyžemi vysoké hmotnosti může vést k poškození kloubů sportovce.
-3CZ 288255 B6
Proto se výše uvedená řešení nemohla prosadit jako tréninková zařízení a až dodnes se trénink provádí s kolečkovými lyžemi s válečkovými volnoběžkami blokujícími zpětné otáčení, přes všechny nedostatky spojené s jejich chováním při odrazu, které v nejlepším případě umožňují již výše zmíněný kondiční trénink, aniž by při letním tréninku docházelo k postižení sportovce 5 v důsledku špatného „odtlaku“ nebo „odrazu“ vzhledem ke zpětnému prokluzu kolečkové lyže, jak je to normální za zimních podmínek.
Podstata vynálezu
Úkolem vynálezu je vyvinout lehké kolečkové lyže, které budou sestávat z malého počtu konstrukčních dílů, budou určeny pro letní trénink všech technik běhu na lyžích, a které mohou jak při použití při tréninku, tak i při technice diagonálního kroku, jakož i při použití za účelem tréninku bruslařské techniky, optimálně simulovat skutečné odtlakové a kluzné chování běžek. 15 Přitom vyvíjené kolečkové lyže ve svém odtlakovém chování i při rozdílné tělesné hmotnosti a odrazové síle sportovce mají být nastavitelné v tak velkém rozsahu, aby bylo možno totéž zařízení volitelně nastavit jak pro trénink techniky diagonálního kroku, tak i pro kluzné vlastnosti „špičkové“ navoskované lyže a „tupě“ navoskované lyže, aby tak simulovaly běh na lyžích za různých sněhových podmínek. Na druhé straně však mají také být pro trénink techniky bruslení, 20 kromě nastavení tělesné hmotnosti a síly odtlaku, „simulována“, to je, mají být nastavitelná, rozdílná předpětí lyží, neboť při zimním běhu na lyžích, orientovaném na výkonnostní sport, potřebuje lyžař pro různé druhy sněhu lyže s rozdílným předpětím. Použitím těchto kolečkových lyží by tedy měl být zajištěn optimální letní trénink jako příprava na zimní závodní sezónu. Kromě toho mají být kolečkové lyže lehké a mají zajišťovat sportovci vysokou bezpečnost i za 25 extrémních podmínek.
Tento úkol je vyřešen u kolečkové lyže, tvořící výcvikovou pomůcku pro letní trénink běhu na lyžích, sestávající ze základního tělesa se zařízením pro upnutí boty a ze dvou kolečkových os, pevně spojených s koncovou částí základního tělesa, a z kotouče, popřípadě ze soustavy koleček, 30 volně otočně uložených na jedné ose, podle vynálezu, jehož podstatou je, že na druhé z této dvojice kolečkových os kolečkové lyže jsou volně otočně uložena prodloužení alespoň jednoho z kroužků hřídele nebo náboje alespoň jednoho blokovacího zařízení zpětného otáčení, přičemž alespoň jeden z těchto na kolečkové ose kolečkové lyže volně otočně uložených kroužků je neotočně spojen s kolečky, popřípadě s kotoučem, přiřazeným k této kolečkové ose kolečkové 35 lyže, a mezi druhým z kroužků blokovacího zařízení a základním tělesem kolečkové lyže je brzdicí zařízení.
Tím je dosaženo toho, že se kolečko, popřípadě kotouč, může volně otáčet na ose v základním tělese kolečkových lyží. Volné otáčení je samozřejmě možné v obou směrech. Poněvadž 40 s kotoučem nebo s kolečky je neotočně spojen vnější kroužek, popřípadě vnější kroužky, několika zařízení pro blokování zpětného otáčení, otáčejí se tyto kroužky shodným počtem otáček jako kotouč, popřípadě jako kolečka.
Z hlediska vynálezu je důležité, že mezi druhým kroužkem zmíněného blokovacího zařízení, to je 45 ve zmíněném případě mezi vnitřním kroužkem, a mezi základním tělesem kolečkové lyže je uspořádáno brzdicí zařízení. Pomocí tohoto uspořádání je tak možné, že při neúmyslném zabrzdění například vnitřního kroužku blokovacího zařízení, se neomezuje dopředný pohyb kotouče, neotočně spojeného s druhým kroužkem, například s vnějším kroužkem blokovacího zařízení, popřípadě se neomezuje s ním neotočně spojené kolečko nebo dvojice koleček v jejich 50 dopředném pohybu, takže i sebevětší brzdicí síla, vyvozená při pohybu vpřed, to je při dopředném otáčení kotouče, popřípadě koleček, nemá žádný vliv na chování kolečkové lyže. Teprve, když se odrazem sportovce začne kotouč otáčet zpět a přitom blokovací zařízení začne blokovat jeho zpětné otáčení, brzdná síla, vyvozená na výše uvedenou brzdu, v závislosti na své velikosti způsobí více nebo méně zřetelně citelné zpomalení rychlosti běhu nebo zastavení 55 kolečkové lyže. Tím se, stejně jako při běhu na běžkách, v závislosti na odtlakové síle umožňuje
-4CZ 288255 B6 sportovci vyvozovat stejný odraz. Tato popsaná kombinace blokovacího zařízení proti zpětnému otáčení a brzdy může být realizována jako kombinace blokování zpětného otáčení svně uspořádanou brzdou, jako kombinace blokovacího zařízení s uvnitř uspořádanou brzdou, jakož i jako kombinace blokovacího zařízení s čelně působící brzdou. Pokud se přitom přes zataženou brzdu začne kolečko otáčet směrem dopředu, je to bez překážek možné, neboť na základě uspořádání podle vynálezu může být zabráněno zpětnému otáčení prostřednictvím brzdy, nacházející se mezi základním tělesem kolečkové lyže a blokovacím zařízením. Kromě toho jsou v kolečkové lyži podle vynálezu uspořádána valivá ložiska, jejichž pomocí jsou velmi dobře zachycovány postranní síly, vznikající při bruslení.
Podle vynálezu je výhodné, když základní těleso kolečkové lyže sestává z předpjatého vláknitého laminátu, popřípadě z kombinovaných vláknitých laminátových materiálů, v nichž je uložena alespoň jedna síťová stabilizační vložka, a toto základní těleso je s výhodou tvořeno dutým profilem, přičemž uložení pro kolečkové osy a kolečka, uspořádaná na koncích základního tělesa, mají tvar duté půlkulové misky a v/na základním tělese jsou uspořádány omezovači prvky průhybu, nastavitelné ovládací prvky brzdy a nastavitelné napínací a vratné prvky.
Toto provedení základního tělesa kolečkové lyže podle vynálezu způsobuje, že kromě vysoce pružného chování má kolečková lyže v důsledku omezovačích prvků průhybu omezení koncové polohy průhybu stejně, jako je tomu při plném dosedu lyže na sníh v zimních podmínkách. Tím je odstraněno slabé místo všech dosud používaných odpružených základních těles kolečkových lyží, které spočívalo v tom, že při běhu a odrazu sportovce, který trvá asi 0,3 sekundy a periodicky se opakuje, náhlé pružné zhoupnutí základního tělesa kolečkové lyže silně ovlivňovalo motoriku pohybu. Nastavitelné napínací a vratné prvky, podle vynálezu uspořádané v nebo na základním tělese kolečkové lyže, umožňují nastavení kolečkové lyže pro různou tělesnou hmotnost sportovců a pro jejich individuální odtlakovou sílu, aniž by sportovec musel podobně jako u lyží, zkoušet vhodnost většího počtu kolečkových lyží pro právě požadovaný cíl tréninku. Nastavitelností napínacích a vratných prvků je prostřednictvím řešení podle vynálezu poprvé možno při bruslení trénovat pomocí kolečkové lyže specifickou odtlakovou techniku pro různé druhy sněhu, neboť pro tuto krokovou techniku se v zimě používají lyže rozdílných tvrdostí. Tak je pro techniku bruslení typické, že například lyže s tvrdým předpětím, které se používají zejména na tvrdě zmrzlém sněhu pro lepší vedení, se do měkkého vlhkého sněhu zavrtávají, čímž se značně snižuje žádoucí vysoká kluzná rychlost. Poprvé je tak možno s těmito kolečkovými lyžemi i v létě trénovat rozdílné techniky odtlaku pro tvrdé a měkké běžky ve spojení s bruslením na různých druzích sněhu. Pro svou univerzální přestavitelnost jsou kolečkové lyže podle vynálezu velmi vhodné pro úsporné používání těchto zařízení v tréninkových střediscích, neboť jedno zařízení může střídavě používat více sportovců. Z tohoto důvodu jsou také kolečkové lyže podle vynálezu vhodné pro půjčovny. Půlkulové misky pro uložení kolečkových os a koleček, uspořádané na koncích základního tělesa kolečkové lyže, slouží jako ochrana proti rozstřikování vody při běhu po mokré dráze.
Je také výhodné, když mezi oblastmi uložení kolečkových os koleček základního tělesa kolečkové lyže je uspořádán alespoň jeden ovládací prvek brzdy a omezovači prvek průhybu, který je přímo spojen s brzdicím zařízením.
Uspořádáním těchto prvků podle vynálezu mezi dvěma pevnými body předpjatého základního tělesa kolečkové lyže, jakékoliv zatížení a odtížení kolečkové lyže v závislosti na okamžitém zatížení základního tělesa a jeho s tím spojeného prohnutí, způsobí podélný posuv ovládacích prvků brzdy. Poněvadž tyto prvky jsou podle vynálezu přímo spojeny s brzdicím zařízením, uspořádaným mezi základním tělesem a blokovacím zařízením, dosahuje se toho, že při odrazu působí na část blokovacího zařízení zpětného otáčení, neotočně spojenou s kotoučem, popřípadě s kolečky, definovaná a na okamžitém zatížení závislá brzdicí síla. Na základě přestavitelnosti účinné délky ovládacích prvků brzdy při konstantním zatížení kolečkové lyže, to je při stejné tělesné hmotnosti, může být měněna síla působící na blokovací zařízení a tím také brzdný moment, působící na kolečko, v závislosti na odtlakové síle sportovce. Tato možnost nastavovat
-5CZ 288255 B6 brzdicí sílu nejdříve nezávisle na prohnutí základního tělesa kolečkové lyže má výhodu spočívající v tom že je možno chování kolečkové lyže při odtlaku individuálně přizpůsobovat každé tělesné hmotnosti a vždy i odtlakové síle sportovce, popřípadě síle, kterou se snaží vyvodit. Tato nastavitelnost je na jedné straně výhodná pro použitelnost téhož zařízení pro různé sportovce, a na druhé straně je však také optimální pro cílený trénink, sledující stálé zlepšování odtlakové techniky. Navíc může rozsah přestavitelnosti brzdicích prvků u speciálních provedení být tak velký, že i při plném prohnutí kolečkové lyže až do omezené koncové polohy již nedojde k žádnému brzdicímu účinku. Toto provedení kolečkové lyže podle vynálezu může pak být jednak s brzdicím účinkem použito k tréninku techniky diagonálního kroku a bez brzdicího účinku k tréninku bruslící techniky. Pro tyto výše uvedené brzdicí prvky je dále charakteristické, že ve svých koncových polohách, to znamená například při zcela účinné brzdicí síle, mohou zabránit dalšímu prohnutí základního tělesa kolečkové lyže. Při použití prvků, omezujících průhyb, jak ve spojení s blokovacím zařízením, tak i bez něho, je brzda, uspořádaná na blokovacím zařízení, schopna zabránit pádu sportovce i při zlomení základního tělesa kolečkové lyže, neboť kolečková lyže na jedné straně, přes v extrémním případě zablokovanou brzdu, se směrem dopředu může volně pohybovat, a na druhé straně brání „rozpadu“ kolečkové lyže omezovači prvek jejího průhybu.
Kromě toho je významné, že u dutých profilů vložením stabilizačních vložek do předpjatého vláknitého nebo kombinovaného vláknitého laminátu odpadá nevýhoda snížené vrubové houževnatosti a navíc na druhé straně je podle druhu a uspořádání stabilizačních vložek možno dosáhnout zlepšení podélné i příčné stabilit}' dutého profilu základního tělesa, aniž by se tím výrazně zvýšila celková hmotnost. Je také významné, že pro rozdílnou tělesnou hmotnost a různé odrazové síly lyžařů není třeba velkého počtu modelů lyží za tím účelem, aby se vyhovělo rozdílným požadavkům tréninku ve vztahu k předpětí a jiným požadavkům. Pouze několik základních modelů je třeba proto, aby bylo možno výměnou, popřípadě nastavením, pružných nastavovacích prvků nebo napínacích pružin reprodukovat pro plánovaný cíl tréninku například špičkově nebo tupě navoskovanou lyži a pro rozdílnou tělesnou hmotnost nutné rozdílné vlastnosti kolečkové lyže při její minimální hmotnosti.
Kromě toho je také možné, například u kolečkových lyží podle vynálezu, které se mají použít jen pro závody v bruslícím stylu, z důvodů ušetření hmotnosti vypustit pružné nastavovací prvky, popřípadě napínací pružiny, jakož i soustavu blokovacího zařízení nebo blokovacího zařízení brzdy, a pak nastavit potřebné předpětí pro příslušného sportovce odpovídajícím provedením konstrukce předpjatého vláknitého laminátu nebo kombinovaného vláknitého laminátového materiálu.
Přehled obrázků na výkresech
Příkladné provedení vynálezu je znázorněno na výkresech, kde obr. 1 představuje pohled na kolečkovou lyži vnárysu, obr. 2 podélný řez základním tělesem kolečkové lyže podle obr. 1, obr. 3 svislý osový řez předním kolečkem v prvním příkladném provedení v bokorysu, obr. 4 svislý příčný řez předním kolečkem podle obr. 3 v nárysu, obr. 5 svislý osový řez předním kolečkem v druhém příkladném provedení v bokorysu, obr. 6 svislý řez předním kolečkem podle obr. 5 v nárysu, obr. 7 svislý osový řez předním kolečkem v třetím příkladném provedení v bokorysu, obr. 8 svislý příčný řez předním kolečkem podle obr. 7 v nárysu, obr. 9 svislý osový řez předním kolečkem ve čtvrtém příkladném provedení v bokorysu, obr. 10 další příkladné konstrukční provedení základního tělesa kolečkové lyže v nárysu a obr. 11 podélný řez základním tělesem kolečkové lyže ve zjednodušeném konstrukčním provedení v nárysu.
-6CZ 288255 B6
Příklady provedení vynálezu
Kolečková lyže, znázorněná na obr. 1, sestává ze základního tělesal, v jehož koncových částech jsou uspořádána uložení 2 pro kolečka 5, 7 a jejich osy 4, 6. Uložení 2 mají tvar půlkulových misek. V zadní misce je na zadní ose 4 uloženo zadní kolečko 5 a na přední ose 6 je uloženo přední kolečko 7. Na základním tělese 1 kolečkové lyže je uspořádáno běžné zařízení 3 pro upnutí neznázoměné boty. Zadní kolečko 5 ve směru jízdy je na zadní ose 4 uloženo volně otočně.
Na obr. 2 je v řezu znázorněno základní těleso 1 kolečkové lyže podle obr. 1, vytvořené jako duté těleso z vláknitého laminátu, přičemž na předním kolečku 7, otočně uloženém na přední ose 6 a touto přední osou 6 spojeném se základním tělesem 1 kolečkové lyže, je uspořádána ovládací páka 8 brzdy, integrovaná do konstrukce konstrukční soustavy předního kolečka7. Na dolním ramenu ovládací páky 8 je upevněn napínací a vratný prvek 9 a na horním ramenu je upevněn ovládací prvek 10 brzdy. Ovládací prvek 10 brzdy je tvořen napínacím lankem, které je svým druhým koncem upevněno u dolní části základního tělesa 1 v oblasti jeho zadního kolečka 5 a které má odpovídající účinnou délku, regulovatelnou pomocí stavěcího šroubu. Napínací lanko je například vedeno v obloukové vodicí trubce, uspořádané v dutině základního tělesa 1, a odtud k homí části základního tělesa 1 v oblasti předního kolečka.7. Tam napínací lanko vodicím pouzdrem 12 opouští vodicí trubku a jeho přední konec je kloubově upevněn na horním ramenu ovládací páky 8 brzdy. Přitom je třeba dbát na to, aby poloměr oblouku vodicí trubky pro vedení tohoto ovládacího prvku 10 brzdy byl větší než je poloměr oblouku předpjatého základního tělesa 1 kolečkové lyže. Vedením ovládacího prvku 10 brzdy po celé délce předpjatého základního tělesa 1 se ve spojení s upevněním jednoho konce vodicí trubky na jeho dolní koncové části a druhého konce vodicí trubky na jeho homí koncové části dosahuje toho, že v okamžiku odtlaku, kdy dochází k průhybu základního tělesa 1, se oba body upevnění vodicí trubky od sebe oddálí, přičemž se původní délka vodicí trubky pružně prodlouží, čímž vyvodí na neprodlužitelný ovládací prvek 10 brzdy zatížení v tahu. S tím spojené zatažení ovládacího prvku 10 brzdy do vodicí trubky je tak tím větší, čím silnější je odtlak sportovce. V důsledku této zjevné změny délky ovládacího prvku 10 brzdy se ovládací páka 8 pootočí a tím určuje okamžitou brzdicí sílu, vyvozovanou na soustavu předního kolečka 7.
Napínací a vratný prvek 9 je rovněž tvořen napínacím lankem, které je svým jedním koncem upevněno na dolní části základního tělesa 1 v oblasti zadního kolečka 5 a přes pružný regulační prvek 11 je pod dolní částí základního tělesa 1 přes další vodicí pouzdro 12, uspořádané pod touto dolní částí základního tělesa 1 v oblasti předního kolečka 7, vedeno k dolnímu ramenu ovládací páky 8 brzdy, s nímž je kloubově spojeno.
Pomocí tohoto speciálního uspořádání napínacího a vratného prvku 9, spojeného s pružným regulačním prvkem 11, je možno měnit předpětí základního tělesa 1 kolečkové lyže. Tímto zařízením je možno nastavovat předpětí kolečkové lyže vzhledem k tělesné hmotnosti lyžaře, kjeho odrazové síle a také vzhledem k různým sněhovým podmínkám, při nichž je třeba například voskovat běžky „tupě“ nebo „špičkově“. Pro zvětšení rozsahu regulace, je možno měnit tvrdost pružiny, spojené s regulačním prvkem Π.·
Kromě obou již popsaných napínacích lanek je v základním tělese 1 kolečkových lyží uspořádáno další napínací lanko, představující omezovači prvek 13 průhybu. Toto lanko probíhá rovněž obloukovitě ve vedení přibližně ve výšce „neutrálního vlákna“ základního tělesa 1 kolečkové lyže a je jedním koncem upevněno na jednom konci základního tělesa 1 v oblasti zadního kolečka 5 a druhým koncem na druhém konci základního tělesa 1 v oblasti předního kolečka 7. Protože jeden bod upevnění tohoto lanka je o něco níže než je těžištní osa průřezu základního tělesa 1 a druhý bod upevnění lanka o něco výše nad těžištní osou, to znamená nad „neutrálním vláknem“, je tím zabráněno většímu prohýbání kolečkové lyže pod „rovinu dosedu“. Tímto speciálním uspořádáním omezovacího prvku 13 průhybu v základním tělese 1 kolečkové lyže je zabezpečeno, že pro trénink bruslařské techniky může být brzda uvolněním stavěcího
-7CZ 288255 B6 šroubu u pružného regulačního prvku 11 vyřazena z provozu a předpjatou kolečkovou lyži je možno při bruslařském kroku silným odtlakem prošlápnout téměř k „bodu 0“ a průhyb až do roviny „dosedu“.
Na obr. 3 a 4 je v řezu znázorněna konstrukce soustavy předního kolečka 7 v prvním příkladném provedení . V předním uložení 2 přední osy 6 a předního kolečka 7 je přední osa 6 upevněna pomocí dvou upevňovacích šroubů 14. Na této přední ose 6 předního kolečka 7 je otočně uložen výstředníkový hřídel 15. který je svými konci pevně spojen s rameny ovládací páky 8. Na tomto výstředníkovém hřídeli 15 jsou jednak prostřednictvím dvou valivých ložisek 20 a s nimi pevně spojeného předního kolečka 7 oboustranně volně otočně uložena prodloužení 18 náboje vnějšího kroužku 19 blokovacího zařízení zpětného chodu volnoběžky, jednak je mezi popsanými valivými ložisky 20 ve střední části uspořádán výstředníkový hřídel 15 s válečkovými valivými tělísky a sděleným brzdovým kroužkem 16, z vnější strany omezujícím tato válečková valivá tělíska. Na vnějším plášti děleného brzdového kroužku 16 je vnitřní kroužek 17 blokovacího zařízení zpětného chodu. Při použití kolečkové lyže se otáčí přední kolečko 7 a unáší s sebou ostatní konstrukční součásti, které jsou s ním pevně spojeny, jako jsou vnější kroužky valivých ložisek 20 a vnější kroužek 19 blokovacího zařízení. Při otáčení směrem dopředu se valivá tělíska blokovacího zařízení odvalují na jeho vnitřním kroužku 17. Při zpětném otáčení se však tato valivá tělíska sevřou mezi vnějším kroužkem 19 a vnitřním kroužkem 17 blokovacího zařízení, čímž s sebou bez prokluzu unášejí vnitřní kroužek Γ7. Pokud nyní dojde k tomu, že v důsledku odtlačné síly sportovce dojde k pohybu ovládací páky 8 brzdy, znázorněné na obr. 3, pootočí se výstředníkový hřídel 15, jak je zřejmé z obr. 4, čímž se obě poloviny děleného brzdového kroužku 16 dotlačí vnějším směrem na vnitřní kroužek 17 blokovacího zařízení, kteiý je jen při zpětném pohybu pevně spojen s předním kolečkem 7. Tím se přední kolečko 7 postupně a v závislosti na odtlačné síle a na nucené závislém okamžitém přetočení ovládací páky 8, jakož i s ní pevně spojeným výstředníkovým hřídelem 15, zabrzdí. Jako „vnitřní“ brzdu je samozřejmě také možno použít bubnovou brzdu.
Na obr. 5 a 6 je v řezu znázorněno další příkladné provedení předního kolečka 7. Také zde je v uložení 2 předního kolečka 7 přední osa 6 upevněna upevňovacími šrouby 14. Na této přední ose 6 je prostřednictvím dvou valivých ložisek 20 z obou stran volně otočně uloženo prodloužení 18 náboje vnějšího kroužku 19 blokovacího zařízení, čímž je s ním pevně spojené přední kolečko 7 uloženo volně otočně. Na vnitřním kroužku 17 blokovacího zařízení je uspořádán brzdový buben 21, obepnutý brzdovým pásem 22, jehož jeden konec je přes pružný regulační prvek 11 napínacího a vratného prvku 9 upevněn na základním tělese 1 kolečkové lyže a druhý konec je upevněn na ovládacím prvku 10 brzdy. Při použití kolečkových lyží se otáčí přední kolečko 7 a unáší s sebou součásti, které jsou s ním pevně spojeny, jako vnější kroužky valivých ložisek 20 a vnější kroužek 19 blokovacího zařízení. Při otáčení směrem dopředu se pak, stejně jako u výše popsaného provedení, valivá tělíska blokovacího zařízení odvalují po vnitřním kroužku 17 blokovacího zařízení. Při zpětném otočení se však tato valivá tělíska sevřou mezi vnějším kroužkem 19 a vnitřním kroužkem 17 blokovacího zařízení, čímž začnou bez prokluzu unášet vnitřní kroužek 17. Pokud nyní v důsledku odtlakové síly, vyvozené sportovcem, a v důsledku následného zatížení ovládacího prvku 10 brzdy v tahu dojde k přitažení brzdového pásu 22, znázorněného na obr. 6, na obvod brzdového bubnu 21. zabrzdí se přední kolečko 7 v důsledku vzniklého „Eytelweinova“ lanového třecího efektu v závislosti na zavedené tažné síle. Natavením napínacího a vratného prvku 9 se kolečkové lyže přizpůsobují tělesné hmotnosti sportovce a simulovaným lyžím, navoskovaným „špičkově“ nebo „tupě“ pro skluz nebo stoupání. Pomocí stavěčích matic 23 lze nastavovat sílu, kterou sportovec vyvozuje při odrazu, to je přítlačnou sílu brzdového pásu 22.
Další příkladné provedení soustavy kolečka kolečkové lyže je v řezu znázorněno na obr. 7.1 u tohoto příkladného provedení je přední osa 6 předního kolečka 7 upevněna na předním uložení 2. Na této přední ose 6 jsou prodloužení 18 vnitřních kroužků 17 dvou blokovacích zařízení volně otočně uložena prostřednictvím valivého ložiska 20. Prostřednictvím těchto prodloužení 18 je přední kolečko 7 pevně spojeno s vnitřním kroužkem 17 blokovacího zařízení. Vnější kroužky 19
-8CZ 288255 B6 blokovacího zařízení jsou uloženy v brzdových kotoučích 24 symetricky vzhledem ke střední ose kolečkové lyže. Na tyto brzdové kotouče 24 dosedají čelním výstředníkem 25 opatřené ovládací páky 8 brzdy, rovněž symetricky vzhledem ke střední ose kolečkové lyže. Oba čelní výstředníky 25 ovládacích pák 8 jsou spřaženy s čelními výstředníkovými kotouči 26, které jsou mezi uložením 2 ovládací pákou brzdy 8 dotlačovány upevňovacími šrouby 14 na čelní strany přední osy 6. Proti přetočení je tento čelní výstředníkový kotouč 26 zajištěn tak, že je kolíkem 27 spojen s uložením 2 pro přední kolečko 7. Dojde-li nyní k pootočení ovládací páky 8_brzdy, prokluzuje čelní výstředník 25 ovládací páky 8 brzdy podél čelního výstředníkového kotouče 26. To má za následek horizontální přesunutí obou ovládacích pák 8 podél přední osy 6 směrem do středu předního kolečka 7. Přitom jsou obě ovládací páky 8 brzdy svými brzdicími plochami 28 dotlačovány na příslušné brzdicí plochy 28 brzdových kotoučů 24 a tak ve spojení s blokovacím zařízením zpětného otáčení, které je v záběru, dochází k zabrzdění předního kolečka 7.
U všech provedení kolečkové lyže podle vynálezu, znázorněných na obr. 3, 4 a 7, je možno přesně dávkovat brzdicí sílu v závislosti na okamžitém pootočení ovládací páky 8 brzdy, vyvozovaném přítlakem sportovce. Jak již bylo znázorněno na obr. 1 a 2, uvádí se ovládací páka 8 brzdy do činnosti prostřednictvím ovládacího prvku 10, jehož koncový bod se v závislosti na momentální průhybu základního tělesa 1 přesouvá v důsledku konstrukce, provedené podle tohoto vynálezu.
Na obr. 8, 9 a 11 jsou znázorněny zjednodušené varianty provedení kolečkových lyží podle vynálezu. U provedení podle obr. 8 například není použit pružný regulační prvek 11. Potřebného předpětí kolečkové lyže podle vynálezu se dosahuje různými tloušťkami vrstev vláknitých laminátů, popřípadě sdruženými laminátovými vrstvami základního tělesa L U provedení podle obr. 11 je pružný regulační prvek 11 nahrazen pevně integrovanou vratnou pružinou 30, která po odtížení vrací ovládací páku 8 brzdy zpět do její výchozí polohy. Pro nastavení předpětí, zejména v případě , kdy jedny kolečkové lyže používá více sportovců s rozdílnou tělesnou hmotností, se pouze v napínacím a vratném prvku 9 upne příslušná napínací pružina 29 ze sady vyměnitelných napínacích pružin 29 rozdílných tvrdostí, které mohou být přiloženy do prodejního obalu kolečkových lyží.
Na obr. 10 je znázorněna další konstrukční varianta kolečkové lyže. U tohoto příkladného provedení jsou v dutém laminátovém tělese nebo na něm upevněny stabilizační vložky 31 a 32. Tyto stabilizační vložky 31, 32 zabraňují zlomení karbonlaminátového dutého tělesa při jeho namáhání rázem, například při neúmyslném bočním nárazu nebo při pádu. Stabilizační vložky 31 a 32 mohou být s výhodou provedeny také z ocelové síťoviny. Použije-li se ve vláknitém laminátu stabilizační vložka s podélně orientovanými prvky, zvýší se tím navíc podélná pružnost. Použití stabilizační vložky 32 s diagonálně orientovanými prvky zvyšuje zejména tuhost v krutu.
Alternativní provedení vzhledem k provedení podle obr. 7, je znázorněno na obr. 9. I s touto variantou řešení podle vynálezu se na jedné straně zlepší uložení soustavy předního kolečka 7 a navíc se tímto řešením značně zjednodušuje výroba. Podle tohoto provedení, znázorněného na obr. 9, je blokovací zařízení zpětného otáčení uspořádáno na prodloužení 18 kroužku výstředníkového hřídele 15 a současně tvoří vnitřní kroužek 17 blokovacího zařízení. Příruba 33 prodloužení 18 je tvořena brzdovým kotoučem 24. Při silném odrazu lyžaře se přední kolečko 7 začne otáčet zpět. Přitom se vnější kroužek 19 blokovacího zařízení prostřednictvím svěracích válečků 34 neotočně spojí s vnitřním kroužkem 17 blokovacího zařízení, v tomto případě s prodloužením 18 kroužku výstředníkového hřídele 15. Jak již bylo výše uvedeno, dojde v důsledku odrazu sportovce současně k pootočení ovládacích pák 8 brzdy prostřednictvím ovládacího prvku 10 do té míry, že se prostřednictvím čelních výstředníků 25 a čelních výstředníkových kotoučů 26 brzdové kotouče 24 s vnitřním kroužkem 17 blokovacího zařízení zablokuje zpětné otáčení. Tím se lyžaři umožní provedení odrazu. Pokud však odraz sportovce není dostatečně silný, proklouzne zablokované přední kolečko 7 na brzdných plochách čelního výstředníkového kotouče 26. V důsledku toho sportovec proklouzne zpět jako v zimních podmínkách a může tak i létě trénovat svou odrazovou techniku. Je-li kolečková lyže při
-9CZ 288255 B6 dopředném pohybu vystavena náhlému neúmyslnému nárazovému zatížení, může být vnitřní kroužek 17 blokovacího zařízení více nebo méně zabrzděn až po úplné zablokování, avšak vnější kroužek 19. neotočně spojený s předním kolečkem 7, není ve svém dopředném otáčivém pohybu nijak omezován, takže nevzniká nebezpečí pádu. Kromě jiného se tak tímto provedením podle obr. 9 dosahuje významného cíle vynálezu.
Konstrukcí podle vynálezu se tedy poprvé podařilo dát lyžařům na běžkách k dispozici tréninkové zařízení, které jim umožňuje i v létě trénovat na silnicích běh na lyžích za podmínek, které se podobají zimním podmínkám. Předpětí kolečkových lyží se provádí v závislosti na programu tréninku a na tělesné hmotnosti sportovce, jak již bylo uvedeno v části popisu, vztahující se k obr. 1 a 2. Při trénování běhu musí sportovec vyvinout tak velkou odrazovou sílu, aby „se voskovaná dutina zatlačila do sněhu“, to znamená, aby se brzda předního kolečka 7 kolečkové lyže podle vynálezu pevně dotáhla. Tím dojde k zabrzdění předního kolečka 7, sportovec se nemůže odrazit a jen tak dosáhnou požadovaného účinku. Je-li však odraz sportovce příliš slabý, pootočí se ovládací prvek 10 brzdy jen nepatrně, což znamená, že dojde jen ke slabému zabrzdění a sportovec klouže nazpět stejně, jak k tomu dochází při běhu na běžkách v zimních podmínkách při vyvození příliš nízké odrazové síly. Dojde-li však při dopředném pohybu k náhlému zatažení brzdy, například při propružení základního tělesa 1 kolečkové lyže při projíždění výmolem, díky konstrukci podle vynálezu nemá tato skutečnost žádný vliv na rychlost běhu, neboť při dopředném odvalování dochází prostřednictvím blokovacího zařízení kodbrzdění předních koleček 7, popřípadě předního kolečka 7. To je zvláště důležité pro bezpečnost sportovce, neboť jen tak lze zabránit těžkým pádům.
Claims (3)
1. Kolečková lyže, tvořící výcvikovou pomůcku pro letní trénink běhu na lyžích, sestávající ze základního tělesa (1) se zařízením (3) pro upnutí boty a ze dvou kolečkových os (4, 6), pevně spojených s koncovou částí základního tělesa (1), a z kotouče, popřípadě ze soustavy koleček (5, 7), volně otočně uložených na jedné ose (4, 6), vy zn ač u j í cí se tím, že na druhé z této dvojice kolečkových os (4,6) kolečkové lyže jsou volně otočně uložena prodloužení alespoň jednoho z kroužků (17, 19) hřídele nebo náboje alespoň jednoho blokovacího zařízení zpětného otáčení, přičemž alespoň jeden z těchto na kolečkové ose (4, 6) kolečkové lyže volně otočně uložených kroužků (17,19) je neotočně spojen s kolečky (5,7), popřípadě s kotoučem, přiřazeným ktéto kolečkové ose (4,6) kolečkové lyže, a mezi druhým z kroužků (17,19) blokovacího zařízení a základním tělesem (1) kolečkové lyže je brzdicí zařízení.
2. Kolečková lyže podle nároku 1, vyznačující se tím, že základní těleso (1) kolečkové lyže sestává z předpjatého vláknitého laminátu, popřípadě z kombinovaných vláknitých laminátových materiálů, v nichž je uložena alespoň jedna síťová stabilizační vložka (31,32), a toto základní těleso (1) je s výhodou tvořeno dutým profilem, přičemž uložení pro kolečkové osy (4, 6) a kolečka (5, 7), uspořádaná na koncích základního tělesa (1), mají tvar duté půlkulové misky, a v/na základním tělese (1) jsou uspořádány omezovači prvky (13) průhybu, nastavitelné ovládací prvky (10) brzdy a nastavitelné napínací a vratné prvky.
3. Kolečková lyže podle nároků la 2, vyznačující se tím, že mezi oblastmi uložení kolečkových os (4, 6) koleček (5, 7) základního tělesa (1) kolečkové lyže je uspořádán alespoň jeden ovládací prvek (10) brzdy a omezovači prvek (13) průhybu, který je přímo spojen s brzdicím zařízením.
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE4424372A DE4424372A1 (de) | 1994-07-11 | 1994-07-11 | Skiroller |
PCT/DE1995/000807 WO1996001672A1 (de) | 1994-07-11 | 1995-06-17 | Skiroller |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ383096A3 CZ383096A3 (en) | 1997-11-12 |
CZ288255B6 true CZ288255B6 (en) | 2001-05-16 |
Family
ID=6522821
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ19963830A CZ288255B6 (en) | 1994-07-11 | 1995-06-17 | Roller ski |
Country Status (8)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP0769978B1 (cs) |
AT (1) | ATE190858T1 (cs) |
CZ (1) | CZ288255B6 (cs) |
DE (2) | DE4424372A1 (cs) |
FI (1) | FI965247A0 (cs) |
NO (1) | NO306287B1 (cs) |
SK (1) | SK282622B6 (cs) |
WO (1) | WO1996001672A1 (cs) |
Families Citing this family (6)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CA2336302A1 (en) * | 1998-07-01 | 2000-01-13 | Martin Kammerer | Hydraulic actuating system |
SE518793C2 (sv) | 2001-02-22 | 2002-11-19 | Samhall Bothnia Ab | Rullskida med elektriskt bromsaktiveringsorgan |
IT1391303B1 (it) * | 2008-09-23 | 2011-12-01 | Aurilio Francesco | Skiroll monoscocca in fibre composite. |
DE202009017461U1 (de) * | 2009-12-17 | 2011-04-28 | Steinco Paul Vom Stein Gmbh | Brems- und Verriegelungssensor und -aktor für Rollen |
NO334513B1 (no) | 2010-11-01 | 2014-03-22 | Hi Turn As | Anordning for rulleski |
RU2625090C1 (ru) * | 2016-05-19 | 2017-07-11 | Роман Владимирович Шамов | Платформа лыжероллера |
Family Cites Families (9)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE8229185U1 (de) * | 1983-03-31 | Dsi-Sportartikel Gmbh, 8961 Weitnau | Skiroller | |
DE952693C (de) * | 1952-11-14 | 1956-11-22 | Oskar Roesch | Dreiraedriger Rollschuh |
US3622172A (en) * | 1970-04-09 | 1971-11-23 | Turf Ski Inc | Torsion land skier |
SE7308937L (cs) * | 1973-11-07 | 1975-05-09 | Oscar Wilje | |
CH598843A5 (cs) * | 1975-08-25 | 1978-05-12 | John Peter Andorsen | |
DE2909095A1 (de) * | 1979-03-08 | 1980-10-09 | Walter Stumpf | Ruecklaufsperre fuer ein waelzlager oder gleitlager |
DE8013495U1 (de) * | 1979-05-22 | 1980-08-21 | Patins Midonn, Paris | Rollski mit Sperrvorrichtung |
SU1210864A1 (ru) * | 1983-10-10 | 1986-02-15 | Предприятие П/Я М-5147 | Лыжероллеры |
DE8904308U1 (de) * | 1989-04-07 | 1989-09-07 | Wolfram, Günter, 8500 Nürnberg | Rollskipaar |
-
1994
- 1994-07-11 DE DE4424372A patent/DE4424372A1/de not_active Withdrawn
-
1995
- 1995-06-17 CZ CZ19963830A patent/CZ288255B6/cs not_active IP Right Cessation
- 1995-06-17 SK SK1327-96A patent/SK282622B6/sk unknown
- 1995-06-17 EP EP95922408A patent/EP0769978B1/de not_active Expired - Lifetime
- 1995-06-17 AT AT95922408T patent/ATE190858T1/de not_active IP Right Cessation
- 1995-06-17 DE DE59508066T patent/DE59508066D1/de not_active Expired - Fee Related
- 1995-06-17 WO PCT/DE1995/000807 patent/WO1996001672A1/de active IP Right Grant
-
1996
- 1996-12-30 FI FI965247A patent/FI965247A0/fi unknown
-
1997
- 1997-01-10 NO NO970116A patent/NO306287B1/no not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
NO970116D0 (no) | 1997-01-10 |
DE59508066D1 (de) | 2000-04-27 |
EP0769978B1 (de) | 2000-03-22 |
FI965247A (fi) | 1996-12-30 |
DE4424372A1 (de) | 1996-01-18 |
CZ383096A3 (en) | 1997-11-12 |
EP0769978A1 (de) | 1997-05-02 |
WO1996001672A1 (de) | 1996-01-25 |
SK132796A3 (en) | 1997-03-05 |
NO306287B1 (no) | 1999-10-18 |
SK282622B6 (sk) | 2002-10-08 |
FI965247A0 (fi) | 1996-12-30 |
NO970116L (no) | 1997-01-10 |
ATE190858T1 (de) | 2000-04-15 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US5125687A (en) | Rollerboard for road-skiing | |
JP4611379B2 (ja) | 競技者のための運動用スティック | |
AU765883B2 (en) | Roller skate | |
US4805936A (en) | Wheeled ski | |
US5931480A (en) | Footgear suspension device | |
RU2488420C2 (ru) | Роликовая лыжа или конек с системой торможения и способ торможения упомянутого спортивного изделия | |
FR2465500A1 (fr) | Planche a neige | |
US20080030014A1 (en) | Diagonal-stride-simulating roller ski | |
US5901981A (en) | Roller-ski and brake apparatus | |
EP2825269B1 (en) | Suspension roller ski | |
US5860492A (en) | Hand-activated brake and method | |
WO1997048459A9 (en) | Roller-ski apparatus | |
US10384117B2 (en) | Dry land ski | |
CZ288255B6 (en) | Roller ski | |
WO2012060714A1 (en) | Roller ski | |
WO2002040116A1 (en) | Rollerboard for road-skiing | |
US4911461A (en) | Downhill skis incorporating integral probe assembly for controlling speed and maneuverability | |
US20130200580A1 (en) | Skate brake | |
FR2745988A1 (fr) | Chaussures de sport guidees par des jambieres et dispositif de freinage adapte | |
WO2004037358A1 (en) | Roller ski | |
WO2021101421A1 (en) | Roller skis | |
NO346864B1 (en) | Roller ski comprising an improved shock absorber device | |
CA2107312A1 (en) | Roller skate brake | |
WO2001066202A1 (en) | Cross-country ski for skiing especially on ice | |
KR20100086911A (ko) | 인라인 스케이트용 프레임과 이를 사용한 인라인 스케이트 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
PD00 | Pending as of 2000-06-30 in czech republic | ||
MM4A | Patent lapsed due to non-payment of fee |
Effective date: 20030617 |