SK282590B6 - Zariadenie na výrobu múky, krupice a podobných mlynárskych produktov - Google Patents

Zariadenie na výrobu múky, krupice a podobných mlynárskych produktov Download PDF

Info

Publication number
SK282590B6
SK282590B6 SK1065-98A SK106598A SK282590B6 SK 282590 B6 SK282590 B6 SK 282590B6 SK 106598 A SK106598 A SK 106598A SK 282590 B6 SK282590 B6 SK 282590B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
grinding
fractions
flour
pin mill
mill
Prior art date
Application number
SK1065-98A
Other languages
English (en)
Other versions
SK106598A3 (en
Inventor
Peter Dyk
Original Assignee
Peter Dyk
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Peter Dyk filed Critical Peter Dyk
Publication of SK106598A3 publication Critical patent/SK106598A3/sk
Publication of SK282590B6 publication Critical patent/SK282590B6/sk

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B02CRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING; PREPARATORY TREATMENT OF GRAIN FOR MILLING
    • B02BPREPARING GRAIN FOR MILLING; REFINING GRANULAR FRUIT TO COMMERCIAL PRODUCTS BY WORKING THE SURFACE
    • B02B5/00Grain treatment not otherwise provided for
    • B02B5/02Combined processes
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B02CRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING; PREPARATORY TREATMENT OF GRAIN FOR MILLING
    • B02CCRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING IN GENERAL; MILLING GRAIN
    • B02C9/00Other milling methods or mills specially adapted for grain
    • B02C9/04Systems or sequences of operations; Plant

Abstract

Zariadenie na výrobu múky, krupice a podobných mlynárskych produktov z obilia a podobných poľných plodín obsahuje predradené čistiace ústrojenstvo (1), lúpacie ústrojenstvo (2) a orosovacie ústrojenstvo (3) na zvlhčovanie zŕn. Na tieto ústrojenstvá nadväzuje prvé mletie pomocou najmenej jednej dvojitej valcovej stolice (4) a viacstupňové preosievanie vo viacstupňovom preosievacom ústrojenstve (5). V tomto ústrojenstve sa medziprodukty obsahujúce tmavé zložky, medziprodukty s obsahom šupiek a iné s obsahom endospermu, oddeľujú do troch frakcií a potom sa najmenej dve frakcie melú oddelene od seba výlučne v kolíkových mlynoch (13, 20). Jednoducho pôsobiacim prvým kolíkovým mlynom (13) môžu byť predradené vytieračky (11) otrúb. Druhé kolíkové mlyny (21) s dvoma vzájomne protiľahlými rotormi (s dvojitým pôsobením) sú použité na jemné mletie.ŕ

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka zariadenia na výrobu múky, krupice a podobných mlynárskych produktov z obilia a iných poľných plodín, vybaveného najmenej jedným čistiacim, lúpacím a preosievacím stupňom na prípravu na mlecí proces a obsahujúceho mlecie stolice na predbežné drvenie a sitá na oddeľovanie najmenej troch frakcií tmavých medziproduktov, medziproduktov s obsahom šupiek a s obsahom bieleho endospermu.
Doterajší stav techniky
V známych zariadeniach na výrobu múky sa obilie najprv čistí a lúpe. Potom nasleduje mlecí proces s veľkým počtom rôznych rozomieľacích stupňov a na ne nadväzujúcich preosievacích stupňov. Jadrá zŕn zbavené hrubších šupiek (šrotu) sa pomocou súpravy sít roztriedia na jemnú múku a tiež na rôzne jemné ďalšie frakcie, počínajúc od produktov s bohatým obsahom šupiek, otrúb až po krupicu a hrubú múku, pričom tieto rôzne hrubé frakcie sa potom privádzajú na rôzne ďalšie rozomieľacie stupne a na ne nadväzujúce preosievacie stupne. Hrubšie zložky obilia prechádzajúce pri známych zariadeniach mnohými rozomieľacími stupňami. Každý z týchto rozomieľacích stupňov obsahuje niekoľko valcových stolíc so vždy dvoma vzájomne protibežnými a rozdielnymi rýchlosťami sa otáčajúcimi valcami, medzi ktorými sa melivo rozomieľa. Valcové stolice sa musia individuálne nastavovať, aby sa dosiahli požadované odstupy valcov v ich paralelnom vedení a tiež požadované otáčky valcov. Hrubý podiel zostávajúci po rozomieľacích stupňoch odpadá vo forme otrúb. Jemné podiely, získané po prebehnutí rozomieľacích stupňov, sa od seba líšia kvalitou a obsahom uhľohydrátov, bielkovín, enzýmov, minerálnych látok a podobne a na konci výrobného procesu na výrobu mlynárskych produktov sa rozdelia na jednotlivé druhy alebo na niekoľko rôznych druhov a kvalít múky. Známe zariadenia na výrobu pekárenských druhov múky obsahujú obvykle okolo osemnásť rozomieľacích stupňov vrátane pomocných zariadení, a sú z tohto dôvodu nákladné. Aby bolo možné vyrábať kypré, veľké a chrumkavé druhy pečiva z kysnutého cesta, ktoré sa dobre predávajú, sú takéto zvýšené náklady považované za potrebné. Nákladná je tiež výroba zvlášť bielych druhov múky.
Známe viacstupňové moderné zariadenia s valcovými stolicami, osadenými dvojicami valcov, na výrobu múky vhodné na prípravu pečiva sa vyvinuli zo starých mlynárskych zariadení, v ktorých sa obilie mlelo medzi mlynárskymi kameňmi v tvare vodorovných kotúčov. Tiež pri týchto zariadeniach sú na výrobu dostatočne jemnej múky nutné viacnásobné prechody hrubšieho meliva medzi mlecími kameňmi, to znamená je potrebné použiť niekoľko dvojíc mlynárskych kameňov alebo niekoľko rozomieľacích stupňov.
Okrem toho je známe používať v mlecích zariadeniach kolíkové mlecie ústrojenstvá s nárazovými kolíkmi vo forme zubov zaberajúcich medzi seba a upevnených na vzájomne protibežných koaxiálnych kotúčoch alebo rotoroch. Pri týchto ústrojenstvách sa melivo privádza do priestoru medzi kotúčmi v axiálnom smere, kde sa triešti viacnásobnými nárazmi kolíkov a po rozomieľaní sa odstraňuje z mlecieho priestoru v tangenciálnom smere odstredivými silami. Tieto kolíkové mlyny, pracujúce s vysokými obvodovými alebo nárazovými rýchlosťami, boli dosiaľ používané na rozomieľanie húževnatých, ťažko rozomieľateľ ných melív, napríklad na výrobu ovsenej múky z lúpaného ovsa.
Z EP 0 418 801 Al je známy spôsob mletia a zariadenie na uskutočňovanie tohto spôsobu mletia, pri ktorom sa za valcovou stolicou rozdelí medziprodukt len na jeden prepad na site a na jedno podsitné. Prepad na site obsahuje len jednu frakciu zmesi. Táto zmes sa najprv zomelie v kolíkovom mlecom zariadení a potom sa triedi, prípadne preosieva a znova sa melie na valcovej stolici. Netriedeným spoločným mletím v kolíkovom mlecom zariadení sa krupica melie spoločne so šupkami. Jemné častice, ktoré sa tak získavajú, sa môžu triediť podľa veľkosti a hmotnosti, ale v dôsledku ich malých rozmerov a hmotností nie je možné dosiahnuť jednoznačné roztriedenie na častice šupiek a krupicu.
Úlohou vynálezu je vyriešiť zariadenie uvedeného druhu, ktoré by umožnilo mletie najmä bielych druhov múky bez nutnosti usporiadania väčšieho počtu za sebou umiestnených dvojvalcových mlecích stolíc, ktoré vyžadujú značné výrobné, prevádzkové, udržiavacie náklady a náklady na nastavenie. Najmä v rozvojových krajinách sa prejavuje zvýšený dopyt po bielej múke. Ale práve v týchto oblastiach chýba odborný personál na obsluhu známych zariadení, vyžadujúcich presné nastavenie, ktoré by bolo vhodné na výrobu bielej múky.
Podstata vynálezu
Tieto úlohy sú vyriešené zariadením podľa vynálezu, ktorého podstata spočíva v tom, že najmenej dve z frakcií sú napojené vždy na najmenej jeden priradený kolíkový mlyn a kolíkové mlyny melú tieto frakcie oddelene od seba najmä len v jednom mlecom stupni. Pred mletím v kolíkových mlynoch sa tak medziprodukt rozdelí pomocou preosievacieho ústrojenstva na najmenej tri frakcie a potom sa oddelené frakcie obsahujúce šupky a krupicu zomelú vždy vo vlastnom samostatnom kolíkovom mlyne oddelene. Výsledný produkt potom vypadáva oddelene a je triedený, takže dosahovaná kvalita je v dôsledku jednoznačného predchádzajúceho roztriedenia na šupky a krupicu podstatne lepšia.
Pri predchádzajúcom jemnom spoločnom mletí v jednom kolíkovom mlyne, ktoré sa dosiaľ robilo známym postupom, a pri následnom oddeľovaní šupiek a krupice nie je možné dosiahnuť ani približne výsledky ako v zariadení podľa vynálezu. Zariadenie nie je potrebné vybaviť ďalšími dvojitými valcovými stolicami na každú frakciu, ktoré by si vyžiadali znásobenie nákladov. Úlohu týchto ďalších valcových stolíc preberá vždy jeden kolíkový mlyn s nárazovými kolíkmi, pričom je pochopiteľne možné privádzať frakcie zámerne do ďalšieho stupňa, aby sa dosiahla požadovaná kvalita múky. Valcové stolice s dvojicami valcov v oblasti predradeného mlecieho stupňa nemajú veľké nároky na nastavenie a slúžia na predbežné drvenie, za ktorým nasleduje triedenie meliva na sitách na tmavé produkty s obsahom šupiek a na biele produkty s obsahom endospermu. Z bieleho produktu sa v priebehu tohto preosievania súčasne oddeľujú všetky častice, ktoré už majú veľkosť obvyklých častíc múky (< 200 pm). Zostávajúce biele a tmavé podiely sa potom podľa vynálezu melú oddelene a triedia na sitách, pričom miesto skupiny valcových mlynárskych stolíc sa používajú výhradne kolíkové mlyny. Týmto oddelením je možné vyrobiť zo svetlého podielu veľmi bielu múku (T 450 - 700) a z tmavého podielu sa získava tmavá múka (T 1300- 1700).
Vo výhodnom uskutočnení zariadenia podľa vynálezu je pri nasadení jednočinného kolíkového mlyna, najmä pri mletí šupiek, kolíkovému mlynu predradená vytieračka otrúb. Tou sa otíkajú prilípacie častice múky od šupiek a súčasne sa tieto častice od šupiek oddeľujú. Tiež je výhodné, ak sú na viacstupňové preosievacie ústrojenstvo napojené ventilátorové odlučovače, prípadne čistiace stroje na čistenie krupice, a výstupy na jednotlivé oddelené frakcie sú prepojené vždy s jedným kolíkovým mlynom. Umiestnenie ventilátorových odlučovačov medzi sitá na oddeľovanie frakcií v preosievacom ústrojenstve a kolíkové mlyny umožňuje zvlášť dobré oddeľovanie čistých bielych zložiek múky. Optimalizáciu výsledkov mletia aj cez odstránenie valcových stolíc z vlastného mlecieho procesu je možné dosiahnuť tým, že sa zariadenie vybaví na mletie bielych frakcií s obsahom endospermu kolíkovým mlynom so vzájomne protibežnými rotormi, pričom obvodové rýchlosti kolíkov sú najmä od 60 do 150 m/s.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Príkladné uskutočnenie zariadenia podľa vynálezu je schematicky zobrazené na výkrese, kde je znázornená bloková schéma zariadenia.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Zariadenie na výrobu mletých produktov z poľných plodín, napríklad z pšeničnej múky, šrotu, krupice, kukuričnej múky, otrúb a zmesových produktov, obsahuje prvý stupeň na prípravu spracovávaných obilnín, obsahujúci čistiace zariadenie 1, ktoré má odstraňovať cudzie látky, napríklad kamienky, lúpacie ústrojenstvo 2, v ktorom sa oderom odstraňuje povrchová celulózová vrstva, a orosovacie ústrojenstvo 3, ktoré zrná kondicionuje na nasledujúce spracovanie. Odležaním trvajúcim dve až tri hodiny sa pri tomto mokrom spôsobe výroby môže uľahčiť oddeľovanie hrubších šupiek. Na jednej alebo niekoľkých dvojitých valcových stoliciach 4 prebieha rozomieľanie meliva, za ktorým nasleduje triedenie na viacstupňovom preosievacom ústrojenstve 5. V príkladnom uskutočnení na seba nadväzujú vždy dva preosievacie stupne 6, 7, 8, 9 s okami s veľkosťou 1000 pm, 560 pm, 315 pm, 150 pm. Všetky frakcie, ktoré vypadávajú po prechode mletého materiálu predstupňami 1 až 4 vo forme múky, sa môžu odoberať z výstupu 10 a odvádzať do baliaceho zariadenia.
Frakcie z prvého sitového stupňa 6 do vytieračky 11 otrúb, ktorá oddeľuje otruby od múky. Produkt tohto ústrojenstva (napríklad kukuričné otruby), sa môžu potom plniť ako prvý výsledný produkt do vriec 12. Pri pšenici a iných poľných plodinách nadväzuje na vytieračku 11 otrúb na oddeľovanie otrúb kolíkové mlecie ústrojenstvo 15, ktoré je vybavené pevne uloženým kotúčom s nárazovými čapmi na jeho kruhovej ploche a protiľahlým poháňaným rotorom s nárazovými čapmi, usporiadanými na sústredných kružniciach na kruhovej ploche rotora. Privádzaná frakcia sa melie účinkom vysokej obvodovej rýchlosti nárazových čapov, pohybujúcich sa okolo nepohyblivých častí zariadenia, pričom produkt tohto procesu sa oddeľuje sitami 14,15 (napríklad 180 pm) na pšeničné otruby a pšeničnú múku (T 1300 - 1700) a môže sa plniť do vriec 16,
17.
Frakcie získavané z druhého sitového stupňa 7 sa privádzajú do ventilátorového odlučovača 18, do ktorého je prípadne zaústený tiež výstup tretieho sitového stupňa 8. Z tohto ventilátorového odlučovača 18 sú odvádzané dve rôzne frakcie, pričom hrubá frakcia sa privádza do čapové ho mlecieho ústrojenstva 15 a vyčistená jemná frakcia sa privádza buď napríklad ako pšeničná krupica do vriec 19 alebo sa ďalej melie v kolíkovom mlyne 20 s rotormi 21 osadenými vzájomne protibežnými vystupujúcimi kolíkmi. Produkt tejto mlecej operácie sa triedi na jednotlivé frakcie sitami 22, 23, 24, 25, 26, pričom sitá majú veľkosť ôk napríklad 180 pm, prípadne 300 pm. Produkty sa plnia do prvých vriec 27 (napríklad na pšeničnú múku T 660 - 750), druhých vriec 88 (napríklad na pšeničnú múku T-800) a tretích vriec 89 na pšeničnú múku a jemnejšie pšeničné otruby). Hrubá a v každom prípade nežiaduca frakcia sa môže opäť privádzať späť na vstup druhého kolíkového mlyna 20.
Vytvorením priečnych prepojení, predstavovaných napríklad dopravnou šachtou 30, je možné ľubovoľne kombinovať medziprodukty, a tým nastaviť ľubovoľnú výstupnú kvalitu produktov mletia. Ako pri dosiaľ obvyklých mlecích zariadeniach sa doprava medzi jednotlivými stanicami zaisťuje ventilátormi, ktoré v príkladoch uskutočnenia na výkresoch nie sú zobrazené.
Pretože hlavný stupeň mletia za viacstupňovým preosievacím ústrojenstvom 5 obsahuje výlučne jedno- alebo dvojčinné kolíkové mlyny 13,20, ale neobsahuje žiadne sériové usporiadanie valcových mlecích stolíc, je konštrukcia zariadenia jednoduchá a prevádzka a tiež opätovné rozbiehanie napríklad po prerušení dodávky energie nie sú spojené so žiadnymi problémami. Zariadenie podľa vynálezu môže byť napríklad v kontajnerovom uskutočnení jednoducho obsluhované zaškolenou obsluhou.

Claims (4)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Zariadenie na výrobu múky, krupice a podobných mlynárskych produktov z obilia a podobných poľných plodín, vybavené najmenej jedným čistiacim, lúpacím a preosievacím stupňom na prípravu na mlecí proces a obsahujúce mlecie stolice na predbežné drvenie a sitá na oddeľovanie najmenej troch frakcií tmavých medziproduktov, medziproduktov s obsahom šupiek a s obsahom svetlých endospermových zložiek, vyznačujúce sa tým, že najmenej dve z frakcií sú napojené vždy na najmenej jeden priradený kolíkový mlyn (13, 20) a kolíkové mlyny (13, 20) melú tieto frakcie oddelene od seba najmä len v jednom mlecom stupni.
  2. 2. Zariadenie podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že pri nasadení jednočinného kolíkového mlyna (13), najmä pri mletí šupiek, je kolíkovému mlynu (13) predradená vytieračka (11) otrúb.
  3. 3. Zariadenie podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúce sa tým, že na viacstupňové preosievacie ústrojenstvo (5) sú napojené ventilátorové odlučovače (18), prípadne čistiace stroje na čistenie krupice a výstupy na jednotlivé oddelené frakcie sú prepojené vždy s jedným kolíkovým mlynom (13,20).
  4. 4. Zariadenie podľa nárokov 1 až 3, vyznačujúce sa tým, že obsahuje druhý kolíkový mlyn (20) so vzájomne protibežnými rotormi na mletie svetlých zložiek obsahujúcich endosperm, pričom obvodová rýchlosť kolíkov je najmä 60 až 150 m/s.
SK1065-98A 1997-08-08 1998-08-07 Zariadenie na výrobu múky, krupice a podobných mlynárskych produktov SK282590B6 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0133697A AT405616B (de) 1997-08-08 1997-08-08 Anlage zum herstellen von mehlen, griess und dergleichen mahlprodukten

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK106598A3 SK106598A3 (en) 1999-06-11
SK282590B6 true SK282590B6 (sk) 2002-10-08

Family

ID=3511699

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1065-98A SK282590B6 (sk) 1997-08-08 1998-08-07 Zariadenie na výrobu múky, krupice a podobných mlynárskych produktov

Country Status (7)

Country Link
AT (1) AT405616B (sk)
CZ (1) CZ294239B6 (sk)
DE (1) DE19835826A1 (sk)
HU (1) HUP9801841A3 (sk)
PL (1) PL327891A1 (sk)
SK (1) SK282590B6 (sk)
ZA (1) ZA987137B (sk)

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1232673B (it) * 1989-09-21 1992-03-02 T P T Technologies S P A Procedimento di macinazione di cereali, quali frumento e mais, e relativo impianto.

Also Published As

Publication number Publication date
HU9801841D0 (en) 1998-10-28
HUP9801841A2 (hu) 1999-05-28
CZ245498A3 (cs) 1999-05-12
ZA987137B (en) 1999-10-22
SK106598A3 (en) 1999-06-11
AT405616B (de) 1999-10-25
CZ294239B6 (cs) 2004-11-10
DE19835826A1 (de) 1999-04-22
ATA133697A (de) 1999-02-15
HUP9801841A3 (en) 2000-12-28
PL327891A1 (en) 1999-02-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP2569159B2 (ja) 澱粉原料の製造方法および澱粉ミル装置
US4986997A (en) Method of separating wheat germ from whole wheat
US4813613A (en) Process for the obtention of high purity mucilage
CN104174460B (zh) 高精度全麦粉生产工艺与装置
EP2910307B1 (en) Oat processing apparatus and method
CA2357147C (en) Corn milling process
CA2357149C (en) Method for providing milling services
SK282590B6 (sk) Zariadenie na výrobu múky, krupice a podobných mlynárskych produktov
RU2602841C2 (ru) Способ получения высокобелковых растительных продуктов, преимущественно крупки, из шрота/жмыха подсолнечника и устройство для его осуществления
EP1213054B1 (en) Process for milling corn
RU2669305C1 (ru) Мельница и способ измельчения сыпучих материалов
US5211343A (en) Cereal grain milling system with disc mill and improved bran removal machine
RU2412983C1 (ru) Линия переработки семян подсолнечника
SU1660730A1 (ru) Машина дл отделени зародыша от зерна кукурузы
RU2127070C1 (ru) Установка для измельчения и обогащения фуражного зерна
US3430869A (en) Milling process for rye
RU2035225C1 (ru) Способ производства муки из пшеницы
RU2027511C1 (ru) Способ отделения зародыша от зерна кукурузы
CN218223542U (zh) 一种燕麦精清理杂粮回收系统
RU2115475C1 (ru) Способ переработки зерна гречихи в крупу
SU1197730A1 (ru) Способ подготовки риса к переработке в крупу
RU2227759C2 (ru) Способ производства муки из пшеницы
RU2098185C1 (ru) Способ получения продуктов помола зерновых культур
RU2090262C1 (ru) Способ переработки овса (варианты)
RU2080181C1 (ru) Способ производства хлебопекарной муки из пшеницы