SK279324B6 - Spôsob odstraňovania kyslých plynných zlúčenín z p - Google Patents

Spôsob odstraňovania kyslých plynných zlúčenín z p Download PDF

Info

Publication number
SK279324B6
SK279324B6 SK1728-91A SK172891A SK279324B6 SK 279324 B6 SK279324 B6 SK 279324B6 SK 172891 A SK172891 A SK 172891A SK 279324 B6 SK279324 B6 SK 279324B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
gas
ammonia
offgas
nuclear
waste gas
Prior art date
Application number
SK1728-91A
Other languages
English (en)
Inventor
Peter Schoubye
Original Assignee
Haldor Topsoe A/S
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Haldor Topsoe A/S filed Critical Haldor Topsoe A/S
Publication of SK279324B6 publication Critical patent/SK279324B6/sk

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D53/00Separation of gases or vapours; Recovering vapours of volatile solvents from gases; Chemical or biological purification of waste gases, e.g. engine exhaust gases, smoke, fumes, flue gases, aerosols
    • B01D53/34Chemical or biological purification of waste gases
    • B01D53/38Removing components of undefined structure
    • B01D53/40Acidic components

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Treating Waste Gases (AREA)
  • Industrial Gases (AREA)

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu čistenia odpadových plynov a najmä odstraňovania kyslých plynných zlúčenín z týchto plynov spracovaním amoniakom.
Doterajší stav techniky
Je známa eliminácia plynných zlúčenín ako je SO2, HCI, SO3, HF a NO2 vypieraním vodným roztokom amoniaku. Takto sa kyslé zlúčeniny rozpustia vo vode ako amónne soli, ktoré sa potom získajú z roztoku známym spôsobom ako je odparovanie, kryštalizácia a filtrácia vytvorených solí.
Ďalej je známe, že sa takéto kyslé zlúčeniny odstraňujú z plynov tým, že sa do týchto plynov pridá amoniak a takto vytvorené amónne soli sa vyzrážajú z týchto plynov ako častice. Tieto častice sa oddelia z plynov v nasledujúcom rôsolovom vaku (jelly-bag) alebo elektrostatickom filtri pri teplote, keď majú amónne soli vhodne nízky tlak pár.
Hlavná nevýhoda známych postupov je v tom, že amónne soli sa zvyčajne zrážajú z plynnej fázy celkom alebo čiastočne vo forme aerosolov s veľkosťou častíc medzi 0,2 až 2 mikrometre, ktoré je ťažké oddeliť z plynnej fázy filtráciou alebo praním plynu. Ako ďalšia nevýhoda týchto známych postupov je to, že amónne soli môžu kondenzovať a tvoriť nežiaduce povrchové vrstvy na stenách zariadení použitých v týchto postupoch.
Cieľom vynálezu je vytvoriť zdokonalený spôsob odstraňovania kyslých plynných zlúčenín z odpadových plynov spracovaním amoniakom, pri ktorom sa plynné látky vyzrážajú amoniakom a odfiltrovávajú sa z odpadového plynu.
Podstata vynálezu
Podstata vynálezu spočíva v tom, že sa do prúdu odpadového plynu pred spracovaním amoniakom zavádza jadrový plyn obsahujúci pevné častice oxidu kremičitého, uhlíka alebo oxidov kovov s priemerom okolo 10 nm alebo menej a v množstve výhodne od 1/500 do 1/1000 objemového dielu jadrového plynu na objemový diel odpadového plynu.
Tieto častice jadrového plynu pôsobia ako nukleačné zárodky počas kondenzácie amónnych solí. Pritom sa predpokladá, že jedna častica jadrového plynu vytvorí časticu amónnej soli s rozmerom častice aspoň asi 2 pm, v typickom prípade medzi 4 až 10 pm.
Výhodou spôsobu je, že sa zníži tendencia amónnych solí usadzovať sa ako nežiaduce povlaky. Uvedené rozmedzie obsahu jadrových častíc má význam v tom, že zavedenie príliš veľkého množstva jadrových častíc do plynu by mohlo viesť k tvorbe častíc amónnej soli s rozmerom príliš malým na optimálnu separáciu v následnom filtračnom alebo pracom zariadení. Pridanie nedostatočného množstva častíc by viedlo naopak k separácii častíc amónnych solí ako príliš malých častíc v dôsledku homogénnej nukleácie bez toho, aby došlo k nukleácii s časticami jadrového plynu ako nukleačných zárodkov.
Jadrový plyn sa môže zavádzať primiešaním dymu zo spaľovania uhľovodíkov, pridaním silikónového oleja alebo vo forme aerosólu alebo plynu s rozptýlenými pevnými časticami alebo sa zavádza vo forme dymu z elektrického oblúka.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález je ďalej bližšie vysvetlený v nasledujúcom opise na príklade vyhotovenia s odvolaním na výkresy, v ktorých znázorňujú obr. 1 a obr. 2 schémy, ukazujúce dve rozdielne vyhotovenia vynálezu.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Obr. 1 znázorňuje výhodné vyhotovenie na prípravu jadrového plynu na použitie v tomto postupe podľa vynálezu. Jadrový plyn sa pripravuje zmiešaním vzduchu s parou silikónového oleja napríklad tým, že sa vzduch nechá prechádzať fľašou 11 obsahujúcou silikónový olej. Vzduch 0bohatený týmto silikónovým olejom sa potom sčasti použije ako spaľovací vzduch v plynovom horáku 12. V horáku 12 zhorí silikónový olej, obsiahnutý v spaľovacom vzduchu, na malé častice oxidu kremičitého s priemerom k 4 nm, prítomné v získanom jadrovom plyne 15 opúšťajúcom horák 12. Jadrový plyn 15 sa potom zavedie v bode 17 do prúdu odpadového plynu prúdiaceho v potrubí 21 predtým, ako sa zmes jadrového plynu a odpadového plynu spracováva amoniakom tým, že sa perie vodným roztokom amoniaku alebo pridaním amoniaku v jednotke 19.
Vynález bude ďalej znázornený nasledujúcim príkladom vyhotovenia.
Príklad
1000 Nm^/h prúdu odpadového plynu obsahujúceho 800 ppm obj. SO2, 8 ppm obj. SO3, 150 ppm objemových HCI a 7 % objemových vody sa pralo, ako je znázornené na obr. 2, vodným roztokom amoniaku v pracej jednotke 19 opatrenej vežovou náplňou. Prúd plynu bol umele pripravený vmiešaním uvedených zlúčenín do prúdu vzduchu, ktorý bol predtým filtrovaný cez membránový filter “Goretex”, aby sa odstránili častice prítomné vo vzduchu.
Pri bežnom postupe bol prúd odpadového plynu vedený potrubím 21 do pracej jednotky 19 pri teplote asi 100 °C. Teplota plynu opúšťajúceho praciu jednotku 19 v potrubí 25 a teplota pracieho roztoku bola udržiavaná medzi 35 až 40 °C cirkuláciou vodným chladičom 23. Hodnota pH pracieho roztoku bola nastavená na hodnotu 6 kontinuálnym pridávaním amoniaku do pracieho roztoku. Ako sa zistilo analýzou plynu po filtrácii, dosiahlo sa pri tomto postupe odstránenie 95 až 98 % SO2 a viac ako 99 % HCI a SO3 z plynu. Ďalej sa zistilo, že keď sa zníži hodnota pH, zníži sa miera odstránenia SO2, a keď sa zvýši hodnota pH, opúšťajú praciu jednotku 19 potrubím 15 spolu s prúdom odpadového plynu veľké množstvá amoniaku.
Odpadový plyn z pracej jednotky 19 vykazoval ďalej badateľný obsah aerosolov chloridu a síranu alebo hydrogensíranu amónneho, čo zodpovedá obsahu 10 až 20 mól ppm Cl a asi 3 mól ppm SO3. Aerosól mohol byť odstránený počas analýzy plynu filtráciou filtrom zo sklenených vlákien, ktorý zadržal častice asi 0,5 mikrometra. Menej ako 50 % aerosólu bolo odstránené filtráciou cez 5 mikrometrový filter. Aerosól vykazoval namodralú farbu, uka2 žujúcu, že veľké množstvo aerosólových častíc malo rozmer asi 0,5 pm alebo menej. Pri zahriatí 1 Nm2/h plynu obsahujúceho aerosol na 250 až 300 “C bol aerosól eliminovaný. Aerosól sa znova vytvoril, keď bol horúci plyn ochladený na 50 °C v 2 m vysokej sklenenej rúrke. Menej ako 50 % tohto znova vytvoreného aerosólu sa mohlo odstrániť 5 mikrometrovým filtrom. Počas ochladzovania plynu sa rýchlo usadzovala vrstva amónnych solí na povrchu sklenenej rúrky.
Pri použití postupu podľa vynálezu, ako je znázornený na obr. 1, sa zmiešal uvedený odpadový plyn s 1 Nm2/h jadrového plynu, pripraveného opísaným spôsobom a obsahujúceho okolo 10 mg SiC>2- Jadrový plyn v potrubí 15, obsahujúci okolo 10 mg S1O2 na Nm2, sa zaviedol do odpadového plynu v potrubí 21 pred pracou jednotkou 19.
Pri použití rovnakého postupu ako pri uvedenom bežnom postupe, sa zmenila povaha aerosólu. Častice aerosólu sa zväčšili a filtrom 5 pm sa mohlo odstrániť viac ako 95 % častíc. Obsah aerosólu v odpadovom plyne však bol približne rovnaký ako bez zavedenia jadrového plynu. Zahriatím odpadového plynu obsahujúceho aerosol na teplotu 250 °C až 300 °C aerosol zmizol a znova sa vytvoril po ochladení v sklenenej rúrke, ako bolo opísané. Miera, v akej sa tvorili vrstvy amónnych solí na povrchu tejto sklenenej rúrky, však bola menšia ako 1/10 intenzity ich tvorby bez zavedenia jadrového plynu. Znova vytvorený aerosol, ktorý bol čisto biely, mohol byť odstránený priechodom 5 mikrometrovým filtrom.
Zodpovedajúci účinok na veľkosť častíc aerosólov amónnych solí sa mohol spozorovať použitím dymu z cigariet alebo odpadového plynu zo svietivého plameňa horiaceho plynného butánu.
Jadrový plyn s veľkým rozmerom častíc, ako sú častice lietavého popolčeka veľkosti 1 až 2 pm, nevykazoval žiaden alebo len malý účinok na aerosóly amónnych solí, pravdepodobne preto, že sa vypierali v pracej jednotke.

Claims (4)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob odstraňovania kyslých plynných zlúčenín z prúdu odpadového plynu spracovaním amoniakom, pri ktorom sa plynné látky vyzrážajú amoniakom a odfíltrovávajú sa z odpadového plynu, vyznačujúci sa t ý m , že sa do prúdu odpadového plynu pred spracovaním amoniakom zavádza jadrový plyn obsahujúci pevné častice oxidu kremičitého, uhlíka alebo oxidov kovov s priemerom okolo 10 nm alebo menej a v množstve výhodne od 1/500 do 1/1000 objemového dielu jadrového plynu na objemový diel odpadového plynu.
  2. 2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m , že sa jadrový plyn zavádza primiešaním dymu zo spaľovania uhľovodíkov alebo silikónového oleja.
  3. 3. Spôsob podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúci sa tým, že sa jadrový plyn zavádza vo forme aerosólu alebo plynu s rozptýlenými pevnými časticami.
  4. 4. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m , že jadrový plyn sa zavádza vo forme dymu z elektrického oblúka.
SK1728-91A 1990-06-08 1991-06-06 Spôsob odstraňovania kyslých plynných zlúčenín z p SK279324B6 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DK140190A DK166260C (da) 1990-06-08 1990-06-08 Fremgangsmaade til fjernelse af sure, gasformige bestanddele i roeg- og spildgas ved behandling med ammoniak

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK279324B6 true SK279324B6 (sk) 1998-10-07

Family

ID=8104444

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1728-91A SK279324B6 (sk) 1990-06-08 1991-06-06 Spôsob odstraňovania kyslých plynných zlúčenín z p

Country Status (9)

Country Link
US (1) US5116585A (sk)
EP (1) EP0460697B1 (sk)
JP (1) JP3148279B2 (sk)
CA (1) CA2029394C (sk)
CZ (1) CZ282136B6 (sk)
DE (1) DE69105629T2 (sk)
DK (1) DK166260C (sk)
ES (1) ES2068431T3 (sk)
SK (1) SK279324B6 (sk)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU7670894A (en) * 1993-08-19 1995-03-14 Ogden Products, Inc. Method and apparatus for reducing ammonia in combustion gases
US6888040B1 (en) * 1996-06-28 2005-05-03 Lam Research Corporation Method and apparatus for abatement of reaction products from a vacuum processing chamber
US20010009652A1 (en) * 1998-05-28 2001-07-26 Jose I. Arno Apparatus and method for point-of-use abatement of fluorocompounds
DE60121163T2 (de) * 2000-05-05 2007-06-06 Dow Global Technologies, Inc., Midland Methode und vorrichtung zur erhöhung der gaserzeugung in einem oxidationsverfahren
JP5728341B2 (ja) * 2011-09-13 2015-06-03 東京エレクトロン株式会社 排気トラップ

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1544094A1 (de) * 1964-12-19 1969-07-10 Hugo Petersen Fa Verfahren zur Entfernung von Schwefeldioxyd aus Gasstroemen
US3645671A (en) * 1969-10-24 1972-02-29 Exxon Research Engineering Co Flue gas desulfurization with ammonium sulfite
BE783783A (fr) * 1971-06-07 1972-11-23 Inst Francais Du Petrole Procede d'epuration des gaz industriels contenant des dioxydes de soufre
FR2364682A1 (fr) * 1976-09-20 1978-04-14 Inst Francais Du Petrole Procede d'epuration d'un gaz contenant du dioxyde de soufre par lavage au moyen d'une solution aqueuse ammoniacale
IL55010A0 (en) * 1977-07-25 1978-08-31 Sheer Korman Associates Process for the removal of sulfurous gases from the emissions of chemical processes
US4250160A (en) * 1977-08-15 1981-02-10 Exxon Research & Engineering Co. Production of ammonium sulfate
EP0034563A1 (de) * 1980-02-15 1981-08-26 Horst Dr. Ing. Gatzke Verfahren und Vorrichtung zur Rückgewinnung von Wärme und zur Reinigung von Rauchgasen
DE3235341A1 (de) * 1982-09-24 1984-03-29 Deutsche Babcock Anlagen Ag, 4200 Oberhausen Verfahren zur reinigung von abgasen

Also Published As

Publication number Publication date
CA2029394C (en) 1999-03-30
CA2029394A1 (en) 1991-12-09
JP3148279B2 (ja) 2001-03-19
US5116585A (en) 1992-05-26
DE69105629T2 (de) 1995-04-20
DK166260C (da) 1993-08-30
DK166260B (da) 1993-03-29
CZ282136B6 (cs) 1997-05-14
DE69105629D1 (de) 1995-01-19
CS172891A3 (en) 1992-01-15
ES2068431T3 (es) 1995-04-16
DK140190D0 (da) 1990-06-08
EP0460697B1 (en) 1994-12-07
DK140190A (da) 1991-12-09
EP0460697A1 (en) 1991-12-11
JPH04227023A (ja) 1992-08-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0419539B1 (en) Condensing sulfuric acid vapours to produce sulfuric acid
US7481987B2 (en) Method of removing sulfur trioxide from a flue gas stream
JPS5876127A (ja) 廃ガスから酸化窒素および酸化硫黄を除去する方法
JPH09118529A (ja) 溶融ガラスの製造法および高純度二酸化炭素の製造法
RU2371237C1 (ru) Система регенерации co2 и способ удаления твердых частиц для применения в этой системе
WO2006136016A1 (en) Waste gas treatment process including removal of mercury
DK163868B (da) Fremgangsmaade til samtidig fjernelse af so2, so3 og stoev fra en roeggas
RU2165288C2 (ru) Установка для очистки промышленных отходящих газов с различным содержанием кислых компонентов и способ очистки промышленных отходящих газов
KR960010380B1 (ko) 배기 가스의 정제 방법
SK279324B6 (sk) Spôsob odstraňovania kyslých plynných zlúčenín z p
JPH0833826A (ja) 石炭火力発電プラントのボイラ燃焼排ガス処理法と装置
WO2014129332A1 (ja) 排ガス処理方法、排ガス処理装置、及び、排ガス処理システム
DE3149579A1 (de) "verfahren zum entfernen von alkalimetall-verunreinigungen aus einem gasfoermigen strom"
US5082645A (en) Waste acid recovery process
JPH01258746A (ja) 触媒フイルター及びその製造方法
WO1988007022A1 (en) Waste-gas treatment process
US5225175A (en) Self-scrubbing removal of submicron particles from gaseous effluents
JPH02184356A (ja) ガスからジオキシン類を分離する方法
RU2077932C1 (ru) Способ очистки промышленных газов от so2 и as2o3
SK29097A3 (en) Reactive composition and method for the purification of a nitric oxide containing gas
JPH0352624A (ja) 乾式同時脱硫脱硝方法
BG60708B1 (bg) Метод за очистване на отпадъчни газове,отделяни от топилни пещи
EP0843586A1 (en) Flue gas treatment with mixture of alkali metal bicarbonate and alkali metal carbamate
SU546365A1 (ru) Способ очистки кремнефтористых газов
RU2095129C1 (ru) Способ очистки газов