SK278448B6 - The cohesive medicament form used for peroral administration - Google Patents

The cohesive medicament form used for peroral administration Download PDF

Info

Publication number
SK278448B6
SK278448B6 SK4133-81A SK413381A SK278448B6 SK 278448 B6 SK278448 B6 SK 278448B6 SK 413381 A SK413381 A SK 413381A SK 278448 B6 SK278448 B6 SK 278448B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
dosage form
cohesive
dimension
protrusion
protrusions
Prior art date
Application number
SK4133-81A
Other languages
English (en)
Other versions
SK413381A3 (en
Inventor
Geoffrey D Tovey
Original Assignee
Tovey Geoffrey D.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tovey Geoffrey D. filed Critical Tovey Geoffrey D.
Publication of SK278448B6 publication Critical patent/SK278448B6/sk
Publication of SK413381A3 publication Critical patent/SK413381A3/sk

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61JCONTAINERS SPECIALLY ADAPTED FOR MEDICAL OR PHARMACEUTICAL PURPOSES; DEVICES OR METHODS SPECIALLY ADAPTED FOR BRINGING PHARMACEUTICAL PRODUCTS INTO PARTICULAR PHYSICAL OR ADMINISTERING FORMS; DEVICES FOR ADMINISTERING FOOD OR MEDICINES ORALLY; BABY COMFORTERS; DEVICES FOR RECEIVING SPITTLE
    • A61J3/00Devices or methods specially adapted for bringing pharmaceutical products into particular physical or administering forms
    • A61J3/10Devices or methods specially adapted for bringing pharmaceutical products into particular physical or administering forms into the form of compressed tablets
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61JCONTAINERS SPECIALLY ADAPTED FOR MEDICAL OR PHARMACEUTICAL PURPOSES; DEVICES OR METHODS SPECIALLY ADAPTED FOR BRINGING PHARMACEUTICAL PRODUCTS INTO PARTICULAR PHYSICAL OR ADMINISTERING FORMS; DEVICES FOR ADMINISTERING FOOD OR MEDICINES ORALLY; BABY COMFORTERS; DEVICES FOR RECEIVING SPITTLE
    • A61J3/00Devices or methods specially adapted for bringing pharmaceutical products into particular physical or administering forms
    • A61J3/07Devices or methods specially adapted for bringing pharmaceutical products into particular physical or administering forms into the form of capsules or similar small containers for oral use
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K9/00Medicinal preparations characterised by special physical form
    • A61K9/20Pills, tablets, discs, rods
    • A61K9/2072Pills, tablets, discs, rods characterised by shape, structure or size; Tablets with holes, special break lines or identification marks; Partially coated tablets; Disintegrating flat shaped forms

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Medical Preparation Storing Or Oral Administration Devices (AREA)

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka farmaceutického prostriedku na perorálne podanie.
Doterajší stav techniky
Rad liekov sa spracováva do farmaceutických liekových foriem na perorálne podanie, ako sú napríklad tab- 10 lety, kapsuly a pilulky. So vzrastajúcim vekom a v prípade niektorých chorôb, ako je napríklad reumatizmus a kĺbové zápaly, chorí strácajú zručnosť a je pre nich namáhavé používať liekové formy bežných tvarov. V niektorých prípadoch dokonca dochádza k tomu, že chorý nie je schopný prijať predpokladanú dávku.
Podstata vynálezu
Účelom vynálezu je zaistiť účinným spôsobom zlepšenie tvaru liekovej formy na perorálne podanie a okrem toho dať liekovej forme tvar, ktorý šikmo vyčnieva smerom hore od podložky. Výhoda týchto tvarov spočíva v tom, že ich chorí s uvedenými chorobami môžu lepšie 25 vziať z podložky.
Podľa vynálezu je teda možné získať perorálne aplikovateľný farmaceutický prostriedok, ktorý vo svojej najstálejšej polohe na horizontálnej podložke vyčnieva smerom hore. 30
Pod pojmom najstálejšia poloha sa rozumie poloha, v ktorej stred hmotnosti liekovej formy je čo najnižšie nad podložkou. V prípade, že tvar liekovej formy je taký, že je možné nájsť viac než jednu polohu, v ktorej je tento stred čo najnižšie nad podložkou, je možné všetky tieto 35 polohy považovať za najstálejšie polohy.
V prípade, že lieková forma má nad podložkou vyčnievať, má zvyčajne na svojom povrchu časti, ktoré majú funkciu podpery. V polohe, v ktorej lieková forma vyčnieva šikmo nad podložku, nachádza sa stred hmôt- 40 nosti na jednej strane vzhľadom na uvedenú podperu.
Farmaceutické liekové formy sú trojrozmerné tuhé predmety a z tohto dôvodu je možné nájsť zásadne tri osi, a to vertikálnu, pozdĺžnu a priečnu. Ide o tieto osi. Najkratší rozmer, t.j. rozmer vedený liekovou formou a pre- 45 chádzajúci ťažiskom, sa nachádza vo vertikálnej osi a najdlhší rozmer, ktorý prechádza jednotkou je rozmer prechádzajúci ťažiskom v smere kolmom na vertikálnu os a je to pozdĺžna os. V priečnej osi je kolmá na vertikálnu aj pozdĺžnu os. Lieková forma je vo vzpriamenej polohe 50 v tom prípade, keď rovina, v ktorej leží priečna aj pozdĺžna os, je sklonená vzhľadom na horizontálny povrch. Túto polohu liekovej formy je možné zistiť pohľadom.
Tam, kde nie je možné zistiť osi zo symetrie liekovej formy potom najkratší rozmer je stanovený ako najkratší 55 priečny rozmer liekovou formou, prechádzajúci ťažiskom a najdlhší rozmer je najdlhší priečny rozmer jednotkou, prechádzajúci ťažiskom v smere, ktorý je kolmý na najkratší rozmer. Bočný rozmer je potom kolmý na najkratší a najdlhší rozmer. 60
V prípade, že lieková forma má dva rovnako dlhé najkratšie rozmery alebo v prípade, že všetky tri rozmery sú rovnaké, môže byť ktorýkoľvek z nich nazvaný najkratším rozmerom.
K vyčnievaniu nad podložku môže dôjsť podľa 65 priečnej alebo pozdĺžnej osi alebo môže ísť o zložku, vztiahnutú na obe osi. V tomto prípade je uhol vzhľadom na podložku, uhlom najdlhšej zložky.
Je vhodné, aby uhol, ktorý lieková forma zviera s podložkou bol aspoň 5°. Môže byť napríklad 6, 8 alebo 10°, obyčajne je nižší než 45°, výhodne sa pohybuje v rozmedzí 12 až 40°, zvlášť 15, 20 alebo 30°.
V prípade, že lieková forma je konvexná, je možné vytvoriť výstupok na rozhraní dvoch alebo väčšieho počtu povrchov tak, aby lieková forma zvierala s podložkou ostrý uhol. V prípade, že na liekovej forme existujú také povrchy dva, môžu sa stýkať v priamke, tri alebo väčší počet povrchov sa stýka v jednom bode. Pojem konvexný sa rozumie v euklidovskom zmysle, čo znamená, že každý sektor, ktorý má dva koncové body zahr- nuté do uvedeného tvaru, leží úplne vo vnútri tohto tvaru.
Tvary, ktorých funkcia spočíva v ich konvexnosti sa považujú za celkom konvexné. To znamená, že malé zmeny, napríklad vyhĺbeniny, otvory, kanáliky alebo žliabky, ktoré túto funkciu neovplyvňujú, sa nepovažujú 20 za útvary, ktoré by porušovali konvexitu.
Príkladom celkom konvexných tvarov, kde výstupok je získaný prehnutím dvoch alebo väčšieho počtu povrchov, môže byť bipyramidálny útvar so štvorcovou základňou, šikmý valec so štvorcovými konečnými povrchmi, prípadne trojhran s trojuholníkovou základňou.
V prípade bipyramidálneho útvaru prvá os spája oba vrcholy pyramídy a druhé dve osy spájajú stredné body párov protiľahlých strán v základni oboch pyramíd.
V prípade šikmého valca s pyramidálnym zakončením spája prvá os vrcholy oboch pyramíd, druhá os je dlhšou osou elipsovitého priečneho rezu valca a tretia os je kratšia os elipsovitého priečneho rezu.
V prípade trojbokého hranola spája prvá os vrcholy dvoch pyramíd, druhá os je vzdialenosť základne hranolu od jeho vrcholu a posledná os je kolmá na obe predchádzajúce.
Lieková forma môže mať aj telo a malé výstupky, ktoré sú usporiadané na rôznych stranách útvaru.
Telo liekovej formy je základným tvarom, nezávisle od výstupkov, má tri osi a tri hlavné rozmery, stanovené rovnako, ako je uvedené. Pre tieto liekové formy sa uhol, zvierajúci s podložkou, stanoví vzhľadom na priečnu a pozdĺžnu os.
Základným tvarom môže byť akýkoľvek tvar, bežný pre liekové formy.
Príkladom týchto tvarov môže byť kocka alebo valec.
Základný tvar môže taktiež mať dlhý rozmer a dva kratšie rozmery. V tomto prípade je pomer najdlhšieho rozmeru k najkratšiemu 2,5 : 1 až 3,5 : L Príkladom takéhoto tvaru môže byť vajcovitý útvar.
Výhodne sú dva kratšie rozmery rovnaké. Príkladom tohto tvaru môže byť valec, v ktorom kratšími osami sú dva na seba kolmé priemer)'. Typickým tvarom je kapsula, ktorá je vlastne valcom s dvoma konvexnými koncami. Kapsula je výhodne 17,5 mm dlhá pri priemere 6 mm.
Základný tvar môže mať tiež dva dlhšie priemery a jeden kratší.
Základný tvar môže mať aj dva dlhšie rozmery a jeden kratší. Príkladom môže byť bežná kruhová tableta, to znamená valec, v ktorom dlhším rozmerom sú dva priemery na seba kolmé a kratším rozmerom je výška.
V prípade, že existujú dva dlhšie rozmery, pohybuje sa výhodne pomer kratšieho rozmeru k dlhšiemu v rozmedzí 1 : 2 až 1 : 3,5. V prípade, že základný tvar má tieto rozmery, môže ísť napríklad o tabletu s priemerom 10 mm a výškou 6,5 mm alebo o vypuklú tabletu, ktorej priemer je 7,5 mm a výška 3 mm.
Výhodne má telo liekovej formy dva povrchy, z ktorých každý sa nachádza na konci kratšieho rozmeru, takže vzniká horná a spodná strana liekovej formy, súčasne je možné pozorovať ešte rad bočných povrchov. Forma má zvyčajne 3 až 8 bočných povrchov, najmä 3, 4 alebo 5.
Jednotky tohto tvaru sú výhodné, pretože sa ťažko pohybujú po podložke.
Akékoľvek hrany alebo vrcholy základného tvaru sú výhodne skosené alebo zaoblené. V prípade, že ide o kocku, je možné skosiť všetky hrany, v prípade, že ide o trojboký ihlan, sú výhodne zaoblené hrany aj vrcholy. V niektorých iných prípadoch môžu byť skosené alebo zaoblené len niektoré hrany.
Je samozrejmé, že základný tvar neovplyvňujú malé podrobnosti tvaru, napríklad vyhlbeniny, otvory, kanáliky a žliabky.
Tvar, rozmer, počet a poloha výstupkov sa volí s ohľadom na základný tvar a na celkový rozmer liekovej formy tak, aby v prípade, že sa lieková forma uloží na plochú vodorovnú podložku vo svojej najstálejšej polohe, spočívala na aspoň jednom výstupku a z tohto dôvodu vyčnievala šikmo hore pozdĺž priečnej alebo pozdĺžnej hlavnej osi.
Výstupkom môže byť napríklad výbežok alebo vystupujúca hrana, výhodne ide o výbežok.
V prípade, že ide o výstupok, môže byť hranatý, môže mať tvar rovnobežnostenu, tvar pyramídy alebo polgule. V prípade pyramídy môže ísť o pyramídu trojbokú, štvorbokú alebo päťbokú. Všetky hrany alebo vrcholy výstupku sú výhodne zaoblené.
V prípade, že výstupkom je polguľa, je možné na nej vykonať jednu alebo viac, výhodne jednu až štyri fazety.
Výhodne však ide o tvar jednoduchej pologule.
V prípade, že výstupkom je vystupujúca hrana, môže mať trojuholníkový, pravouhlý alebo kruhový priečny rez.
Rozmer výstupku je možné stanoviť empiricky v závislosti od požadovaného uhla, v ktorom má lieková forma vyčnievať smerom hore.
Kocka môže zaujať šesť najstálejších polôh na horizontálnom povrchu. V prípade, že základným tvarom je kocka, je potrebné vytvoriť na každom povrchu jeden výstupok.
Priamy valec, ktorého výška je rovnaká ako jeho priemer, má tri stále polohy, t.j. polohu na každej zo svojich základní a polohu na svojej zakrivenej ploche. V tomto prípade je teda potrebný jeden výstupok na každom koncovom povrchu a aspoň tri výstupky na obvode alebo hrane, uloženej na obvode valca.
V prípade kapsuly je stálou polohou poloha na zaoblenom povrchu a sú potrebné aspoň tri výstupky vo vzájomnom uhle 120° na zaistenie ostrého uhla s podložkou alebo funkčný ekvivalent týchto výstupkov, napríklad vystupujúce hrany tvaru kruhu.
Bežná tableta je v stálej polohe na svojich koncových plochách a rovnobežnosten je v stálej polohe na svojich najväčších plochách. Tieto útvary teda vyžadujú dva výstupky, každý na jednej z najväčších plôch.
V prípade, že lieková forma má dve koncové plochy a väčší počet bočných plôch, sú potrebné dva výstupky a výhodne v centrálnej polohe na každej koncovej ploche.
Do uvedených tvarov je možné spracovať akúkoľvek liekovú formu, výhodne liečivo na choroby, pri ktorých zručnosť je zhoršená. Ide teda o účinné látky proti zápalom všeobecne, proti zápalom kĺbov, proti reumatizmu alebo o analgetické látky. Ide teda napríklad o aloxiprín, aspirín, azapropazon dihydrát, benorylát, buprofén, delta-chinotrypsín, dextropropoxyfén napsylát, vo forme sodnej soli, febutén, fenolotenac, fenoprotén, feprazón, flurbiprotén, kyselina flutenamová, hydroxychlorochín vo forme sulfátu, indometacín, ketoprotén, kyselina metanamová, naproxén, oxyfenbutazón, paracetamol, penicilamín, fenylbutazón, piroxicam, aurotiamalát vo forme sodnej soli, tolmetín alebo auranofin. Zvlášť ide o auranofln.
Liekové formy podľa vynálezu môžu mať formu obalu, ktoré obsahujú účinnú látku alebo môžu pozostávať z tvarovaného liečiva bez obalu. Môže teda ísť o kapsuly, tablety alebo pilulky. Výhodne ide o tablety.
Lieková forma podľa vynálezu môže obsahovať farmaceutický nosič. V prípade, že liekovou formou je tableta, pôjde o plnivo, klznú látku napomáhajúcu lisovaniu, dezintegračné činidlo alebo zmáčadlo. Môže ísť o látky vo vode rozpustné alebo nerozpustné, ako je hlinka, sacharóza alebo laktóza. Látkami napomáhajúcimi lisovaniu sú mikrokryštalická celulóza a hydrogénfosforečnan vápenatý. Typickými klznými látkami sú kyselina stearová ajej soli s alkalickými kovmi a aminy. Spojivom môže byť polyvinylpyrolidón, polyetylénglykol, prírodná guma, napríklad tragakantová alebo akáciová guma, škrobová pasta a želatína. Dezintegračným činidlom môžu byť algináty a ich soli, kukuričný alebo zemiakový škrob. Zmáčadlom môže byť laurylsíran sodný, ďalej zmáčadlá typu polyoxyetylénu a polysorbitanu.
Všetky tieto jednotky môžu byť potiahnuté lakom alebo cukrovým povlakom.
Liekové formy podľa vynálezu sa vyrábajú tak, že sa zmieša účinná látka s pomocnými látkami a zmes sa spracuje do niektorého z uvedených tvarov.
Liekovú formu je možné spracovať napríklad lisovaním do bežných foriem alebo vložením účinnej látky spolu s pomocnými látkami do tvarovaného obalu, ktorým môže byť napríklad kapsula.
V prípade, že ide o tablety, je možné účinnú zložku jemne zomlieť a potom ju zmiešať s ďalšími prísadami a lisovať na bežnom tabletovacom stroji.
Je tiež možné postupovať tak, že sa zmes pred alebo po zmiešaní granuluje. Je možné granuláciu vykonávať pomocou valcov alebo zvlhčením zmesi a následným pretlačením sitom.
V prípade, že sa postup vykonáva za vlhka, je možné navlhčiť zmes vodou, etanolom alebo roztokom spojiva ako polyvinylpyrolidónu a zvlhčenú hmotu pretlačiť sitom, napríklad číslom 2 až 10 podľa britského štandardu s otvormi 1,6 až 11 mm, táto veľká granula sa vysuší a potom sa materiál nechá prejsť jemným sitom. Granuly je taktiež možné získať tak, že sa suchý prášok pridá k ďalším prísadám, zmes sa zvlhčí postrekom a potom sa priamo suší vo vrstve.
Liekové formy požadovaného tvaru je možné poťahovať filmom alebo cukrovým povlakom. Toto poťahovanie sa vykonáva bežnými spôsobmi.
V prípade, že sa účinná látka plní do obalov, je možné obal odliať v žiadanom tvare alebo je možné pripojiť na bežný tvar výstupky. Je napríklad možné získať kapsuly s výstupkami tak, že sa na bežnú kapsulu natavia výstupky požadovaného tvaru.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález bude vysvetlený v súvislosti s priloženými výkresmi, v ktorých:
na obr. 1 je znázornený perspektívny pohľad na liekovú 10 formu podľa vynálezu, na obr. 1A je pohľad zhora na liekovú formu z obr. 1, na obr. 1B je pohľad zboku na liekovú formu z obr. 1, na obr. 2 je celkový pohľad na ďalšiu liekovú formu podľa vynálezu, 15 na obr. 2A je pohľad zhora na liekovú formu z obr. 2, na obr. 2B je pohľad zboku na liekovú formu z obr. 2, na obr. 3 je celkový pohľad ďalšieho vyhotovenia liekovej formy, na obr. 3A je pohľad zboku na vyhotovenie z obr. 3, 20 na obr. 4 je celkový pohľad na ďalšie vyhotovenie liekovej formy, na obr. 4A je pohľad na liekovú formu z obr. 4, na obr. 5 je celkový pohľad na ďalšie vyhotovenie liekovej formy, 25 na obr. 5 A je pohľad zboku na liekovú formu z obr. 5, na obr. 6 je celkový pohľad na ďalšie vyhotovenie liekovej formy, na obr. 6A je pohľad zboku na liekovú formu z obr. 6, na obr. 7 je celkový pohľad na ďalšie vyhotovenie lieko- 30 vej formy, na obr. 7A je pohľad zhora na vyhotovenie z obr. 7, na obr. 7B je pohľad zboku na liekovú formu z obr. 7, na obr. 8 je celkový pohľad na ďalšie vyhotovenie liekovej formy, 35 na obr. 8A je pohľad zhora na liekovú formu z obr. 8, na obr. 8B je pohľad zboku na liekovú formu z obr. 8, na obr. 9 je celkový pohľad na ďalšie vyhotovenie liekovej formy, na obr. 9A je pohľad zhora na liekovú formu z obr. 9, 40 na obr. 9B je pohľad zboku na liekovú formu z obr. 9, na obr. 10 je celkový pohľad na ďalšie vyhotovenie liekovej formy, na obr. 10A je pohľad zhora na liekovú formu z obr. 10, na obr. 10B je pohľad zboku na liekovú formu z obr. 10, 45 na obr. 11 je celkový pohľad na ďalšiu liekovú formu, na obr. 11A je pohľad zhora na liekovú formu z obr. 11, na obr. 11B je pohľad zboku na liekovú formu z obr. 11, na obr. 12 je celkový pohľad na ďalšiu liekovú formu, na obr. 12A je pohľad zboku na liekovú formu z obr. 12, 50 na obr. 13 je pohľad zboku na ďalšiu liekovú formu, na obr. 13A je pohľad na liekovú formu z obr. 13 pozdĺž dlhej osi, na obr. 14 je celkový pohľad na ďalšiu liekovú formu, na obr. 14Λ je pohľad zboku na liekovú formu z obr. 14, na obr. 15 je celkový pohľad na ďalšiu liekovú formu, na obr. 15A je pohľad zhora na liekovú formu z obr. 15, na obr. 15B je pohľad zboku na liekovú formu z obr. 15, na obr. 16 je celkový pohľad na ďalšiu liekovú formu, na obr. 16A je pohľad zhora na liekovú formu z obr. 16, na obr. 16B je pohľad zboku na liekovú formu z obr. 16, na obr. 17 je celkový pohľad na ďalšiu liekovú formu, na obr. 17Λ je pohľad zhora na liekovú formu z obr. 17, na obr. 17B je pohľad zboku na liekovú formu z obr. 17, na obr. 18 je celkový pohľad na ďalšiu liekovú formu, na obr. 18A je pohľad zboku na liekovú formu z obr. 18, na obr. 19 je celkový pohľad na ďalšiu liekovú formu, na obr. 19A je pohľad zhora na liekovú formu z obr. 19, na obr. 19B je pohľad na liekovú formu z obr. 19 v smere dlhej osi, na obr. 20 je celkový pohľad na ďalšiu liekovú formu, na obr. 20A je pohľad zboku na liekovú formu z obr. 20, na obr. 21 je celkový pohľad na ďalšiu liekovú formu, na obr. 21A je pohľad zhora na liekovú formu z obr. 21, na obr. 21B je pohľad zboku na liekovú formu z obr. 21, na obr. 22 je celkový pohľad na ďalšiu liekovú formu, na obr. 22A je pohľad zhora na liekovú formu z obr. 22, na obr. 22B je pohľad zboku na liekovú formu z obr. 22, na obr. 23 je celkový pohľad na ďalšiu liekovú formu, na obr. 23 A je pohľad zhora na liekovú formu z obr. 23, na obr. 23B je pohľad zboku na liekovú formu z obr. 23, na obr. 24 je celkový pohľad na ďalšiu liekovú formu, na obr. 24A je pohľad zboku na liekovú formu z obr. 24, na obr. 25 je pohľad zboku na ďalšiu liekovú formu, na obr. 25Λ je pohľad na liekovú formu z obr. 25 pozdĺž dlhej osi, na obr. 26 je celkový pohľad na ďalšiu liekovú formu, na obr. 26A je pohľad zhora na liekovú formu z obr. 26, na obr. 26B je pohľad zboku na liekovú formu z obr. 26, na obr. 27 je celkový pohľad na ďalšiu liekovú formu, na obr. 27A je pohľad zhora na liekovú formu z obr. 27, na obr. 27B je pohľad zboku na liekovú formu z obr. 27, na obr. 28 je pohľad zboku na ďalšiu liekovú formu, na obr. 28A je celkový pohľad na liekovú formu z obr. 28, na obr. 29 je celkový pohľad na ďalšiu liekovú formu, na obr. 29A je pohľad zboku na liekovú formu z obr. 29, na obr. 30 je celkový pohľad na ďalšiu liekovú formu, na obr. 30A je pohľad zboku na liekovú formu z obr. 30, na obr. 31 je celkový pohľad na ďalšiu liekovú formu, na obr. 31A j e pohľad zboku na liekovú formu z obr. 31.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Na obr. 1 až 1B má lieková forma telo 11a výstupky 12 a 13.
Telo 11 má tvar trojbokého hranola s najkratším rozmerom 14, najdlhším rozmerom 15 a bočným rozmerom 16. Výstupky 12 a 13 sú polguľovité. Sú uložené centrálne na trojuholníkových plochách 17. Periférne hrany 18 sú skosené. Hrany 19 spájajúce trojuholníkové plochy 17 sú zaoblené.
V prípade, že táto lieková forma je uložená na plochom povrchu na menšej ploche, nachádzajúcej sa na bočnej strane, je v metastabilnej polohe a je možné ju posunúť do stálej polohy, znázornenej na obr. 1B, v ktorej jeden z výstupkov sa dostáva do styku s povrchom.
Na obr. 2 až 2B má lieková forma telo 21 a výstupky 22 a 23.
Telo 21 má tvar pravouhlého hranola s najkratším rozmerom 24 a dvoma rovnakými rozmermi 25 a 26. Pomer dlhého rozmeru ku kratšiemu je 2,5 : 1, napríklad 7 mm : 3 mm.
V tomto vyhotovení majú výstupky 22 a 23 taktiež polguľovitý tvar. Sú uložené centrálne na plochách 27. Pomer malého rozmeru k priemeru výstupku je 1 : 1. Priemer výstupku môže byť napríklad 3 mm.
Hrany 28 plôch 27 sú skosené v uhle 45° pri výške skosenia 0,25 mm. Hrany 29 sú zaoblené pri priemere napríklad 1,5 mm.
SK 278448 Β6
V prípade, že lieková forma leží na jednej zo svojich malých plôch, môže byť posunutá na jednu z plôch 27. V tomto prípade sa dostáva výstupok 22 alebo 23 do styku s podložkou a lieková forma vyčnieva nad podložku. Ťažisko je na najnižšom bode nad povrchom a lieková forma je v stálej polohe.
Liekové formy z obr. 3 až 6B sú modifikáciami liekovej formy z obr. 2 až 2B.
Na obr. 3 a 3B má lieková forma telo 31 vo forme hranola a dva polguľovité výstupky 32 a 33, na jednom z nich je vytvorená fazeta 32a.
Telo 31 má najkratší rozmer 34 a dva rovnako dlhé rozmery 35 a 36. Jeden z výstupkov je uložený vždy centrálne na jednej z najväčších plôch 37. Periférne hrany 38 týchto plôch sú skosené. Hrany 39 sú zaoblené.
Na obr. 4 a 4A má lieková forma telo 41 v tvare hranola a výstupky 42 a 43 polguľovitého tvaru, na jednom z nich sú dve fazety 42a.
Telo 41 má najkratší rozmer 44 a dva rovnako dlhé rozmery 45 a 46. Výstupky sú uložené centrálne na najväčších plochách 47. Periférne hrany 48 týchto plôch sú skosené a hrany 49 sú zaoblené.
Na obr. 5 a 5A má lieková forma telo 51 v tvare hranola a polguľovité výstupky 52 a 53. Na jednom z nich sú vykonané tri fazety 52A.
Telo 51 má najkratší rozmer 54 a dva rovnako dlhé rozmery 55 a 56. Výstupky sú uložené centrálne na najväčších plochách 57. Periférne hrany 58 týchto plôch sú skosené. Hrany 59 sú zaoblené.
Na obr. 6 a 6B má lieková forma telo 61 v tvare hranola a dva polguľovité výstupky 62 a 63, z ktorých jeden je vybavený štyrmi fazetami. Fazetami môžu byť vybavené oba výstupky.
Telo 61 má najkratší rozmer 64 a dva rovnako dlhé rozmery 65 a 66. Výstupky sú uložené centrálne na plochách 67.
Periférne hrany 68 sú skosené a hrany 69 sú zaoblené. Na obr. 7 až 7B má lieková forma telo 71 v tvare päťbokého hranola s najkratším rozmerom 74, dlhým rozmerom 75 a bočným rozmerom 76.
Výstupky 72 a 73 sú polguľovité a sú uložené centrálne na päťuholníkových plochách 78. Periférne hrany 77 týchto plôch sú skosené a rohy päťuholníka sú zaoblené.
Lieková forma môže byť uložená na niektorej zo svojich malých plôch v metastabilnej polohe a môže byť posunutá do stálej polohy, v ktorej jeden z výstupkov sa dostáva do styku s povrchom.
Lieková forma z obr. 8 až 8B má telo 81 v tvare kruhovej tablety s najkratším rozmerom 84 a dvoma rovnako dlhými rozmermi 85 a 86. Najkratší rozmer 84 môže byť napríklad 4,8 mm, priemer tablety 11,6 mm a výška polguľovitého výstupku 1,7 mm.
Výstupky 82 a 83 majú polguľovitý tvar. Sú uložené centrálne na kruhovitých konvexných plochách 84.
Periférne hrany 88 najväčšej plochy 87 sú skosené.
Lieková forma môže byť uložená na svojej úzkej obvodovej ploche a je možné ju posunúť do stálej polohy na kruhovej ploche 87, ako je zrejmé z obr. 8B. V tomto prípade sa niektorý z výstupkov dotýka podložky.
Na obr. 9 až 9B má lieková forma telo 91 v tvare elipsovitého valca s krátkym rozmerom 94, dlhým rozmerom 95 a priečnym rozmerom 96.
Výstupky 92 a 93 sú polguľovité a uložené v stredovej polohe na základniach valca. Hrany 98 sú skosené.
Na obr. 10 až 10B má lieková forma telo 101 v tvare hranola s najkratším rozmerom 104, najdlhším rozmerom 105 a bočným rozmerom 106. V tomto vykonaní sú výstupky 102 a 103 polguľovité. Jeden z nich je uložený na hrane najväčšej plochy 107, druhý je uložený na protiľahlej hrane plochy 107a. Oba výstupky sú uložené v strede hrán.
V prípade, že lieková forma leží na podložke, dostáva sa jeden z výstupkov do styku s podložkou a lieková forma vyčnieva smerom hore, ako je zrejmé z obr. 1OB.
Na obr. 11 až 11B má lieková forma telo 111 v tvare hranola s výstupkami 112 a 113. Telo 111 má najkratší rozmer 114, najdlhší rozmer 115 a bočný rozmer 116. Výstupok 112 je uložený v rohu najväčšej plochy 117, výstupok 113 je uložený diagonálne v opačnom rohu najväčšej plochy 117a. Hrany 118 sú skosené a rohy 119 sú zaoblené.
Na obr. 12 a 12A je lieková forma v tvare predĺženého hranola s dvoma rovnako dlhými hlavnými rozmermi 124 a 125 a s najdlhším rozmerom 126. Výstupky 122 a 123 sú polguľovité a sú uložené vždy na jednom konci predĺženého hranola na každej z plôch, v rovnakej vzdialenosti od stredu hranola.
Na obr. 13 a 13A má lieková forma tvar kapsuly s dvoma hlavnými rozmermi 134 a 135 a najdlhším rozmerom 136.
Kapsula má štyri výstupky 132 a 133, uložené na obvode kapsuly smerom na jednu stranu. Tieto výstupky majú valcový tvar a na konci sú zaoblené.
Na obr. 14 a 14A má lieková forma tvar kocky 141 s výstupkami 142 a 143.
Všetky rozmery liekovej formy sú rovnaké.
Výstupky 142, 143 sú uložené vždy v strede štvorcových plôch 147. Hrany 148 sú skosené.
Ako je zrejmé z obr. 14A, v najstálejšcj polohe sa lieková forma dotýka výstupkom 143 povrchu podložky a vyčnieva nad ňou smerom šikmo hore.
Na obr. 15 a 15B má lieková forma telo 151 v tvare trojbokého hranola. Výstupky 152 a 153 majú tvar trojbokej pyramídy.
Lieková forma má najkratší rozmer 154, najdlhší rozmer 155 a priečny rozmer 156. Výstupky 152 a 153 sú uložené v strede plôch 157. Hrany 158 sú skosené a hrany 159 zaoblené.
V svojej stálej polohe spočíva táto lieková forma na jednom zo svojich výstupkov a vyčnieva smerom šikmo nad podložku.
Na obr. 16 až 16B má lieková forma telo tvaru štvorbokého hranola. Má najkratší rozmer 164 a dva rovnako dlhé rozmery 165 a 166. Výstupkom je štvorboká pyramída 162, 163, uložená na plochách 167. Hrany pyramídy sú zaoblené.
Periférne hrany sú skosené a hrany 169 zaoblené.
V prípade, že lieková forma je uložená na podložke, dotýka sa jej svojím výstupkom a vyčnieva smerom šikmo hore.
Na obr. 17 a 17B má telo 171 liekovej formy tvar päťuholníkového hranola s najkratším rozmerom 174, najdlhším rozmerom 175 a bočným rozmerom 176. V tomto prípade sú výstupky päťbokej pyramídy 172 a 173 uložené centrálne na plochách 177, vrcholy sú zaoblené.
Periférne hrany 178 sú skosené a hrany 179 sú zaoblené.
V prípade, že lieková forma je uložená na podložke, dostáva sa jeden z výstupkov do styku s podložkou a lieková forma nad podložku vyčnieva.
Na obr. 18 a 18A má lieková forma prstencovité telo 181 a dva polguľovité výstupky 182 a 183.
Telo má najkratší rozmer 184 a vertikálna os prebieha stredom prstenca. Ostatné dva rozmery sú rovnaké.
Pár výstupkov 182 je uložený na ploche 187, druhý pár výstupkov 183 je uložený na opačnej strane.
V prípade, že lieková forma je v stálej polohe na podložke, spočíva na dvoch výstupkoch a vyčnieva smerom hore.
Na obr. 19 až 19B má lieková forma hranolové telo 191 s najkratším rozmerom 194, najdlhším rozmerom 195 a priečnym rozmerom 196.
Výstupkom sú hrany 192 a 193 prebiehajúce pozdĺžne v strede plôch 197 rovnobežne s najdlhším rozmerom liekovej formy. Každá z týchto hrán má trojuholníkový prierez.
V prípade, že lieková forma je uložená na podložke, dostáva sa do styku s podložkou hrana a lieková forma vyčnieva smerom hore.
Na obr. 20 až 20A má lieková forma taktiež výstupky v tvare hrán 202 a 203. Telo 201 je bežná kruhová tableta, to znamená nízky valec s najkratším rozmerom 204 a dvoma rovnako dlhými rozmermi 205 a 206. Hrany majú trojuholníkovitý prierez a sú uložené v smere priemeru na plochách 207 tablety a sú navzájom rovnobežné.
Pri uložení tablety na podložku sa dostáva hrana do styku s podložkou a tableta nad podložku vyčnieva.
Na obr. 21 až 21B má lieková forma telo 211 v tvare hranola s kosoštvorcovou základňou. Má najkratší rozmer 214, najdlhší rozmer 215 a bočný rozmer 216. Výstupky sú tvaru štvorbokej pyramídy 212 a 213 a sú uložené centrálne na plochách 217.
Hrany 218 sú skosené a hrany 219 sú zaoblené.
Pri uložení na plochú podložku je lieková forma vždy opretá o jeden z výstupkov.
Na obr. 22 a 22A má lieková forma telo 221 tvaru valca s elipsovitou základňou s najkratším rozmerom 224, najdlhším rozmerom 225 a bočným rozmerom 226. Výstupky sú vyhotovené ako hrany 222 a 223, ktoré smerujú v strede elipsy paralelne s priečnym rozmerom 226, majú tvar v priereze trojuholníkový a zaoblenú hranu.
Periférne hrany 228 sú skosené.
Pri uložení na podložku sa lieková forma opiera o výstupky a vyčnieva smerom hore.
Na obr. 23 až 23B má lieková forma telo 231 v tvare valca s elipsovitou základňou. Najkratší rozmer je 234, najdlhší rozmer 235 a priečny rozmer 236.
Výstupky 232 a 233 majú tvar hrany, na vrchole zaoblenej a sú vyhotovené rovnobežne s priečnym rozmerom 236.
Hrany 238 sú skosené. V prípade, že lieková forma spočíva na podložke, je uložená na niektorom z výstupkov a vyčnieva smerom hore.
Na obr. 24 a 24A má lieková forma hranolovité predĺžené telo 241, výstupkom je periférne uložená hrana 242.
Telo 241 má dva rovnako dlhé krátke rozmery 244 a 245 a najdlhší rozmer 246. Výstupok je vyhotovený ako hrana, ktorá zaberá celý obvod predĺženého hranola.
Hrany 248 sú skosené a výstupok vo forme hrany 242 je taktiež skosený na svojich kratších hranách, prebiehajúcich rovnobežne s dlhou osou.
V prípade, že lieková forma je uložená na podložke, opiera sa o hranu 242 a vyčnieva smerom hore.
Na obr. 25 až 25A je znázornená lieková forma vo forme kapsuly s telom 251, ktoré je na oboch koncoch zaoblené.
Výstupkom je prstencovitá hrana 252, ktorá ma pol5 kruhový prierez.
Telo 251 má dva rovnaké krátke rozmery 254 a 255 a dlhý rozmer 256. Prstenec je uložený asymetricky smerom k jednému koncu kapsuly.
Pri uložení na podložku spočíva kapsula na prstenci a 10 vyčnieva smerom hore.
Na obr. 26 až 26B má lieková forma tvar štvorbokého hranola so zaoblenými hranami, výstupkom je štvorboká pyramída 262 a 263. Lieková forma má najkratší rozmer 264, najdlhší rozmer 265 a bočný rozmer 266. Tvar tejto 15 liekovej formy je v zásade konvexný, vrcholy pyramíd sú tvorené prierezom štvorrovinných faziet 262a a 263a.
Pri uložení na podložku spočíva lieková forma na niektorej z faziet a vyčnieva smerom hore.
Na obr. 27 až 27B je jednotka tvaru pravidlného troj2θ bokého hranola 271 s výstupkami 272 a 273 tvaru trojbokej pyramídy, ide o úplne konvexný útvar. Jednotka má najkratší rozmer 274, najdlhší rozmer 275 a priečny rozmer 276. Vrcholy 277 a 278 sú tvorené priesečníkom faziet 272a a 273a.
Na obr. 28 a 28B je liekovou formou bipyramidálny útvar s krátkym rozmerom 281, najdlhším rozmerom 282 a priečnym rozmerom 283. Výstupky 284 a 285 sú tvorené priesečníkom rovín pyramídy.
Pri uložení na podložku leží lieková forma na jednej 3θ z bočných plôch pyramídy a vyčnieva z nej smerom hore.
Liekové formy na obr. 29 až 31A sú modifikáciami foriem na obr. 8 až 8B.
Lieková forma na obr. 29 až 29A má telo 291 v tvare tablety s najkratším rozmerom 294 a dvoma rovnako dl35 hými rozmermi 295 a 296.
Výstupky 292 a 293 sú vyhotovené ako trojboké pyramídy v strede kruhových plôch 297. Tieto plochy môžu byť aj konvexné.
Hrany 298 sú skosené.
Pri uložení na podložku môže spočívať táto lieková forma na zakrivenom povrchu v metastabilnej polohe, je však možné ju posunúť do stálej polohy, v ktorej vyčnieva smerom hore a ktorá je znázornená na obr. 29A.
., Na obr. 30 a 30A má lieková forma telo 301 v tvare tablety s najkratším rozmerom 304 a dvoma rovnako dlhými rozmermi 305 a 306. Tieto rozmery môžu byť napríklad 4,8 mm a 11,6 mm, výška výstupku môže byť 1,7 mm.
Výstupky 302 a 303 sú vyhotovené ako štvorboké pyramídy, uložené centrálne na konvexných kruhových plochách 307.
Periférne hrany 308 sú skosené.
V prípade, že je lieková forma uložená na podložku, $ j vyčnieva smerom hore.
Na obr. 31 a 31A má lieková forma telo 311 tvaru tablety s najkratším rozmerom 314 a dvoma rovnako dlhými rozmermi 315 a 316.
Výstupky 312 a 313 sú tvary päťbokej pyramídy, ulo6q ženej centrálne na konvexných plochách 317.
Hrany 318 sú skosené.
V prípade, že lieková forma je uložená na podložku, vy čnieva smerom hore.
Vynález bude vysvetlený nasledujúcimi príkladmi.
Príklad 1
Tabletu je možné vyrobiť z nasledujúcej zmesi:
Zložkamg auranofin6,0 laktóza231,0 kukuričný škrob31,0 mikrokryštalická celulóza31,0 sodná soľ glykolátu škrobu15,5 stearan horečnatý1,55 celkom 316,05
Auranofin a kukuričný škrob sa zmiešajú s laktózou na homogénnu zmes. Zvyšná laktóza sa zmieša s mikrokryštalickou celulózou a sodnou soľou glykolátu škrobu. Obe zmesi sa zmiešajú a pridá sa stearan horečnatý, potom sa výsledná zmes lisuje do tak upravených foriem, aby bola získaná lieková forma podľa obr. 1 až 1 IB, 14 až 17Ba21 až23B.
Polymémy roztok vo vode sa pripraví tak, že sa k 80 kg čistenej vody pridá 3,72 kg hydroxypropylmetylcelulózy s viskozitou 5 cps, 3,72 kg hydroxymetylcelulózy s viskozitou 15 cps a 0,74 kg propylénglykolu. Zmes sa 30 minút mieša a potom sa nechá stáť približne 16 hodín na odvzdušnenie. Potom sa zmes doplní do 100 kg čistenou vodou.
Tablety sa naplnia do bežného rotačného bubna prístroja na poťahovanie tabliet a voľný prach sa odstráni vzduchom s teplotou 90 °C, ktorý sa nechá 10 sekúnd prechádzať zmesou. Potom sa povlaky postrekujú a sušia striedavo, pričom obdobie postreku s následným sušením sa upravuje tak, aby v žiadnom okamihu neboli tablety viditeľne vlhké. Postrekovanie a sušenie sa opakuje až do získania povlaku požadovanej hrúbky.
Potiahnuté tablety sa leštia voskom s priemerom častíc 250 mikrometrov.
Príklad 2
Tablety sa pripravia z nasledujúcej zmesi:
Zložka mg
auranofin 6,0
laktóza 231,0
vopred želatínový škrob 31,0
mikrokryštalická celulóza 31,0
sodná soľ glykolátu škrobu 15,5
stearan horečnatý 1,55
Auranofin, laktóza a škrob sa granulujú s použitím
vody. Granulovaná hmota sa suší cez noc a potom sa pretlačí sitom s priemerom otvorov 840 mikrometrov. Takto získaný granulát sa zmieša zo zvyšnými zložkami a výsledná zmes sa lisuje na tablety s použitím takých tabletovacích foriem, aby vznikli tvary, ktoré boli uvedené, najmä na obr. 1 až 1 IB, 14 až 17B a 21 až 23B.

Claims (19)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Kohezívna lieková forma na perorálne podanie, vyznačujúca sa tým, že pozostáva z tela, ktoré je na každej strane roviny, v ktorej leží pozdĺžna a priečna os liekovej formy, vybavené prostriedkami bez ostrých hrán a hrotov, ako sú výstupky, ktoré umožňujú pri uložení liekovej formy na horizontálnu plochu zaujať polohu, v ktorej je uvedená rovina smerom k povrchu sklonená.
  2. 2. Kohezívna lieková forma podľa nároku 1, v y značujúca sa tým, že výstupok je tvorený vyčnievajúcou časťou.
  3. 3. Kohezívna lieková forma podľa nároku 2, v y značujúca sa tým, že výstupok má tvar kocky, pravouhlého hranola, pyramídy alebo polgule.
  4. 4. Kohezívna lieková forma podľa nároku 2, vyzná ί u j ú c a sa tým, že výstupok má tvar trojbokej, štvorbokej alebo päťbokej pyramídy.
  5. 5. Kohezívna lieková forma podľa nároku 3, v y značujúca sa tým, že výstupok je zaoblený.
  6. 6. Kohezívna lieková forma podľa nároku 3, vyzná č u j ú c a sa tým, že výstupok má polguľovitý tvar a je vybavený jednou, dvoma, tromi alebo štyrmi fazetami.
  7. 7. Kohezívna lieková forma podľa nároku 3, vyznačujúca sa tým, že výstupok má polguľovitý tvar.
  8. 8. Kohezívna lieková forma podľa nároku 1, vyzná č u j ú c a sa tým, že vyčnievajúcou časťou je hrana.
  9. 9. Kohezívna lieková forma podľa nárokov 1 až 8, vyznačujúca sa tým, že telo liekovej formy má najdlhší rozmer a dva kratšie rozmery
  10. 10. Kohezívna lieková forma podľa nároku 9, vyznačujúca sa tým, že oba kratšie rozmery sú rovnako dlhé.
  11. 11. Kohezívna lieková forma podľa nároku 9 alebo 10, vyznačujúca sa tým, že telo liekovej formy má tvar kapsuly.
  12. 12. Kohezívna lieková forma podľa nárokov 9 až 11, vyznačujúca sa tým, že pomer najdlhšieho rozmeru tela liekovej formy k najkratšiemu rozmeru sa pohybuje v rozmedzí 2,5 :1 až 3,5 : 1.
  13. 13. Kohezívna lieková forma podľa nárokov 1 až 8, vyznačujúca sa tým, že základný tvar liekovej formy má dva v podstate rovnako dlhé dlhšie rozmery a jeden kratší rozmer.
  14. 14. Kohezívna lieková forma podľa nároku 13, vyznačujúca sa tým, že základným tvarom liekovej formy je priamy valec.
  15. 15. Kohezívna lieková forma podľa nároku 14, v y značujúca sa tým, že pomer kratšieho rozmeru k najdlhšiemu rozmeru tela liekovej formy je 1 : 2 až 1 : 3,5.
  16. 16. Kohezívna lieková forma podľa nároku 13, vyzná č u j ú c a sa tým, že základným tvarom liekovej formy je priamy hranol.
  17. 17. Kohezívna lieková forma podľa nároku ^vyznačujúca sa tým, že pomer najkratšieho rozmeru a najdlhšiemu rozmeru je 1 : 2 až 1 : 3,5.
  18. 18. Kohezívna lieková forma podľa nárokov 1 až 17, vyznačujúca sa tým, že hrany a rohy základného tvaru liekovej formy sú skosené alebo zaoblené.
  19. 19. Kohezívna lieková forma podľa nároku 16 alebo 17, vyznačujúca sa tým, že krátke hrany, spájajúce dve najväčšie plochy hranolového tela liekovej formy sú zaoblené.
    16 výkresov
SK4133-81A 1980-12-05 1981-06-03 Cohesive drug form for peroral administration SK413381A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB8038993 1980-12-05
GB8112987 1981-04-28

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK278448B6 true SK278448B6 (en) 1997-06-04
SK413381A3 SK413381A3 (en) 1997-06-04

Family

ID=26277733

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK4133-81A SK413381A3 (en) 1980-12-05 1981-06-03 Cohesive drug form for peroral administration

Country Status (28)

Country Link
US (2) US4376111A (sk)
EP (1) EP0055009B1 (sk)
JP (1) JPH044294B2 (sk)
AU (1) AU550544B2 (sk)
CA (1) CA1176566A (sk)
CY (1) CY1496A (sk)
CZ (1) CZ281241B6 (sk)
DD (1) DD159395A5 (sk)
DE (1) DE3175541D1 (sk)
DK (1) DK160077C (sk)
EG (1) EG16613A (sk)
ES (1) ES272449Y (sk)
FI (1) FI78392C (sk)
GR (1) GR74566B (sk)
HK (1) HK100089A (sk)
HU (1) HU191335B (sk)
IE (1) IE52151B1 (sk)
IL (1) IL63036A (sk)
IN (1) IN156458B (sk)
NZ (1) NZ197287A (sk)
OA (1) OA07281A (sk)
PT (1) PT73129B (sk)
SG (1) SG47789G (sk)
SK (1) SK413381A3 (sk)
SU (1) SU1416047A3 (sk)
WO (1) WO1982001818A1 (sk)
ZA (1) ZA813205B (sk)
ZW (1) ZW12881A1 (sk)

Families Citing this family (29)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ZA813205B (en) * 1980-12-05 1983-03-30 Smith Kline French Lab Dosage units
CA1195251A (en) * 1981-07-20 1985-10-15 Anthony B.J. Eoga Convex tablet configuration
US4591500A (en) * 1983-04-25 1986-05-27 Microencapsulation S.A. Tablet having the shape of a capsule, process and device for its preparation
US4891218A (en) * 1985-08-02 1990-01-02 Sherman Daniel A Rodenticide bait block
JP2514102B2 (ja) * 1990-06-13 1996-07-10 ユリカ株式会社 ユリ科アロエ属に属する植物の真空凍結乾燥体を利用した錠剤製品及びその製造方法
GB9101502D0 (en) * 1991-01-23 1991-03-06 Controlled Therapeutics Sct Controlled release compositions
JP2964195B2 (ja) * 1992-04-28 1999-10-18 エスエス製薬株式会社 ピロキシカム錠及びその製造法
US5431918A (en) * 1992-10-30 1995-07-11 Soremartec S.A. Breath mint configuration
US5616344A (en) * 1994-06-14 1997-04-01 Fuisz Technologies Ltd. Apparatus and process for strengthening low density compression dosage units and product therefrom
US5662849A (en) * 1993-09-10 1997-09-02 Fulsz Technologies Ltd. Method and apparatus for forming compression dosage units within the product package
US5648033A (en) * 1993-09-10 1997-07-15 Fuisz Technologies Ltd. Method and apparatus for retaining a formed compression dosage unit within a die cavity
US5653926A (en) * 1993-09-10 1997-08-05 Fuisz Technologies, Ltd. Method and apparatus for forming compression dosage units
GB9325644D0 (en) 1993-12-15 1994-02-16 Smithkline Beecham Plc Novel formulation
USD383533S (en) * 1996-03-12 1997-09-09 Smithkline Beecham Corporation Pharmaceutical tablet
USD383534S (en) * 1996-03-12 1997-09-09 Smithkline Beecham Corporation Pharmaceutical tablet
ITFI970184A1 (it) * 1997-07-30 1999-01-30 Menarini Farma Ind Composizioni farmaceutiche contenenti vitamina d e calcio,loro preparazione ed uso terapeutico
USD431676S (en) * 1999-10-06 2000-10-03 Benckiser, N.V. Detergent tablet
USD434492S (en) * 1999-10-08 2000-11-28 Smithkline Beecham Corporation Six sided pharmaceutical tablet
JP2005145821A (ja) * 2003-11-11 2005-06-09 Kao Corp 打錠製剤
US7985419B1 (en) 2006-12-22 2011-07-26 Watson Laboratories, Inc. Divisible tablet and associated methods
US20090087483A1 (en) * 2007-09-27 2009-04-02 Sison Raymundo A Oral dosage combination pharmaceutical packaging
US8439033B2 (en) 2007-10-09 2013-05-14 Microdose Therapeutx, Inc. Inhalation device
KR101388734B1 (ko) 2009-04-22 2014-04-25 교와 가가꾸고교 가부시키가이샤 정제 및 그것을 위한 펀치
US8991390B2 (en) 2010-01-05 2015-03-31 Microdose Therapeutx, Inc. Inhalation device and method
US8383135B2 (en) * 2010-12-03 2013-02-26 Richard C. Fuisz Solid dosage form that promotes reliable oral, esophageal and GI transit
GB201520007D0 (en) 2015-11-12 2015-12-30 Sensidose Ab Compacted powder
US20190076365A1 (en) * 2016-03-15 2019-03-14 Astellas Pharma Inc. Tablet
JP2020019750A (ja) * 2018-08-03 2020-02-06 株式会社ダイセル 薄型錠剤、薄型錠剤製造方法、及び薄型錠剤製造装置
JP7277087B2 (ja) * 2018-08-17 2023-05-18 株式会社ダイセル 包装体、錠剤入り包装体、包装体の収容部材の製造方法、及び包装体の収容部材の製造装置

Family Cites Families (58)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US202750A (en) * 1878-04-23 Improvement in balloons
US582021A (en) * 1897-05-04 Karl morstadt
US91644A (en) * 1869-06-22 Improvement in roller-cutters for flows
US60248A (en) * 1866-12-04 bobbins
US680052A (en) * 1901-04-02 1901-08-06 Thomas A Lynch Soap cake.
US982711A (en) * 1907-10-25 1911-01-24 Ellis Foster Co Dog-biscuit.
FR400217A (fr) * 1909-02-16 1909-07-21 Henry Edmunds Perfectionnements aux biscuits pour chiens
GB191504480A (en) * 1915-03-22 1915-09-02 Pierre Lannou Improvements in Soap Tablets.
US1268470A (en) * 1918-01-28 1918-06-04 Charles L Johnson Device for teething infants.
FR536439A (fr) * 1921-06-03 1922-05-03 Parfumerie Millot Sa Savon antidérapant ou ne glissant pas de la main
US1695567A (en) * 1924-03-26 1928-12-18 Ellis Foster Co Animal food
GB230333A (en) * 1924-06-28 1925-03-12 William James Spicer Improvements in or relating to baby comforters or soothers
FR607565A (fr) * 1925-12-08 1926-07-05 Savonnerie Parfumerie Maubert Savons
US1749632A (en) * 1928-05-11 1930-03-04 Henry C Ferris Orthodontic dumb-bell
GB321965A (en) * 1928-05-23 1929-11-25 Ellis Foster Co Improvements relating to animal foods
FR690545A (fr) * 1930-02-25 1930-09-23 Tokalon Savon à partie rapportée
USD91644S (en) 1933-12-22 1934-03-06 Alex Blackstone Design for a proprietary medicine bar
FR778531A (fr) * 1934-09-17 1935-03-18 Savon à stries périphériques
US2105690A (en) * 1935-06-01 1938-01-18 Carl J Greenblatt Effervescent tablet
FR807775A (fr) * 1936-07-01 1937-01-21 Cachet pharmaceutique
US2115405A (en) * 1936-10-29 1938-04-26 Paul E Allen Teething device
US2131229A (en) * 1937-09-25 1938-09-27 Harold G Mcmennamin Dog's plaything
US2185547A (en) * 1938-07-14 1940-01-02 Fowler John Dog toy
US2386416A (en) * 1943-03-01 1945-10-09 Warren F Wilhelm Tablet and means for packaging same
US2420734A (en) * 1946-02-04 1947-05-20 Charles H Churchill Toilet soap novelty
GB614258A (en) * 1946-07-04 1948-12-13 Marjorie Egerton Storey Improvements relating to teething devices for infants
US2505444A (en) * 1947-02-27 1950-04-25 William Isler Soap bar
US2580414A (en) * 1948-03-01 1952-01-01 Duffey Thomas Edward Capsule
FR1007797A (fr) * 1948-04-01 1952-05-09 Pain de savon
US2588812A (en) * 1950-06-27 1952-03-11 Sun Oil Co Wax cake
US2778045A (en) * 1952-10-31 1957-01-22 Bly Isaiah Dentifrice-containing capsules
FR1110203A (fr) * 1954-10-20 1956-02-09 Savon ou savonnette associé à un corps spongieux ou fibreux ou à des crins
US2903365A (en) * 1957-01-22 1959-09-08 Edward D O'brian Confection structures
GB993291A (en) * 1961-12-06 1965-05-26 Thomas Lee Cooper Tablets, pills, pellets and the like
GB975333A (en) * 1961-12-16 1964-11-18 Charles Walker & Sons Tanners Dog chews and a method of manufacturing the same
US3104648A (en) * 1962-02-26 1963-09-24 Stanton E Fisher Animal toy
US3336200A (en) * 1963-05-28 1967-08-15 Warner Lambert Pharmaceutical Tablet structure
FI44458B (sk) * 1963-06-18 1971-08-02 Ucb Sa
US3374917A (en) * 1964-01-09 1968-03-26 Constantine T. Troy Interlocking structural elements
US3415225A (en) * 1966-11-21 1968-12-10 Farmland Ind Artificial roughage for ruminants
US3567459A (en) * 1967-07-12 1971-03-02 Philip J Wruk Simulated bone comprising sugar solids in a molten-thixotropic thermosetting form
US3532633A (en) * 1968-05-29 1970-10-06 Laurel B Withers Cleanser bars
DE2019715C3 (de) * 1970-04-23 1982-02-04 Kessi-Werk Max Messmann Gmbh, 1000 Berlin Gegenstand zum Spielen oder Fressen für im Haus gehaltene Tiere
US3882257A (en) * 1971-06-21 1975-05-06 Cagle S Inc Preparation of pet food from bones and animal by-products
GB1346610A (sk) * 1971-07-02 1974-02-13
US3899607A (en) * 1971-08-24 1975-08-12 Ralston Purina Co Simulated bone
US3883647A (en) * 1972-12-06 1975-05-13 Ives Lab Tablet formulation
US4032665A (en) * 1973-09-10 1977-06-28 Ralston Purina Company Simulated bone
US4053650A (en) * 1973-11-13 1977-10-11 Meji Seika Kaisha Ltd. Baked confections and process for the preparation thereof
US3871334A (en) * 1973-12-03 1975-03-18 Herbert R Axelrod Pet toy
US4260635A (en) * 1974-12-18 1981-04-07 Fisher Stanton E Unitized animal food system product
US4055178A (en) * 1976-03-10 1977-10-25 Harrigan Roy Major Drug delivery device for preventing contact of undissolved drug with the stomach lining
USD257365S (en) 1978-05-08 1980-10-14 Matrix Toys Joint element for construction set
DE2834226A1 (de) * 1978-08-04 1980-02-28 Merck Patent Gmbh Presskoerper und verfahren sowie vorrichtung zu ihrer herstellung
US4215104A (en) * 1979-03-26 1980-07-29 Mead Johnson & Company Multi-fractionable tablet structure
US4258027A (en) * 1979-03-26 1981-03-24 Mead Johnson & Company Multi-fractionable tablet structure
ZA813205B (en) * 1980-12-05 1983-03-30 Smith Kline French Lab Dosage units
CA1201372A (en) * 1982-06-24 1986-03-04 Corporation Cadre (The) Oxygen-fuel burner with lancing capability

Also Published As

Publication number Publication date
DK330482A (da) 1982-07-23
JPH044294B2 (sk) 1992-01-27
WO1982001818A1 (en) 1982-06-10
HK100089A (en) 1989-12-22
FI78392B (fi) 1989-04-28
ZW12881A1 (en) 1982-04-07
US4376111A (en) 1983-03-08
OA07281A (en) 1984-08-31
EP0055009A1 (en) 1982-06-30
JPS57501847A (sk) 1982-10-14
DK160077C (da) 1991-06-24
ES272449U (es) 1983-11-16
EG16613A (en) 1989-09-30
FI824486L (fi) 1982-12-28
IE811220L (en) 1982-06-04
EP0055009B1 (en) 1986-11-05
NZ197287A (en) 1985-07-12
IL63036A0 (en) 1981-09-13
FI824486A0 (fi) 1982-12-28
HU191335B (en) 1987-02-27
PT73129B (en) 1982-07-15
AU7130281A (en) 1982-06-10
GR74566B (sk) 1984-06-29
CA1176566A (en) 1984-10-23
PT73129A (en) 1981-07-01
DD159395A5 (de) 1983-03-09
CZ413381A3 (en) 1996-07-17
ZA813205B (en) 1983-03-30
AU550544B2 (en) 1986-03-27
IE52151B1 (en) 1987-07-08
FI78392C (fi) 1989-08-10
SK413381A3 (en) 1997-06-04
ES272449Y (es) 1984-05-16
US4493822A (en) 1985-01-15
IN156458B (sk) 1985-08-03
IL63036A (en) 1987-11-30
SU1416047A3 (ru) 1988-08-07
CY1496A (en) 1990-02-16
DK160077B (da) 1991-01-28
SG47789G (en) 1989-12-22
DE3175541D1 (en) 1986-12-11
CZ281241B6 (cs) 1996-07-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK278448B6 (en) The cohesive medicament form used for peroral administration
AU2007276874B2 (en) Granular pharmaceutical compositions
CA1255223A (en) Pellet formulation
EP0361910B1 (en) Granular pharmaceutical formulations
US5370880A (en) Pharmaceutical formulations containing acrivastine
US20080311162A1 (en) Solid form
WO2008140459A1 (en) Solid form
SK286451B6 (sk) Perorálna pevná kompozícia obsahujúca entakapon, levodopu a karbidopu a spôsoby jej prípravy a použitie
SK2362002A3 (en) Oral pharmaceutical forms of administration with a delayed action
SK2762002A3 (en) Delayed-action form of administration containing tramadol saccharinate
US4851230A (en) Capsule shaped tablets
ES8801121A1 (es) Procedimiento de fabricacion de una unidad de dosificacion para la administracion oral de cloruro potasico.
AU662403B2 (en) Stabilized solid pharmaceutical preparation and method of producing the same
DE4310963C2 (de) Retardmikrotablette von beta-Phenylpropiophenonderivaten
US6994873B2 (en) Multiparticulate formulations of lithium salts for oral administration suitable for once-a-day administration
US20230218552A1 (en) Acetaminophen Formulation With Protection Against Toxic Effects of Overdose
KR860000445Y1 (ko) 경구투여 약제용 정제
CA1223209A (en) Capsule shaped tablets
KR860000498Y1 (ko) 경구투여 약제용 정제
SK164696A3 (en) Carbamazepine medicament with retarded active substance release
KR100602235B1 (ko) 방출제어형 약제학적 조성물의 제조방법
WO2003013480A1 (en) Improved enteric formulation of fluoxetin
CS239844B1 (cs) LieCivý přípravek rdjssdiHjúKi mexiletín a sposob jeho přípravy
SI9200080B (sl) Farmacevtski sestavki, ki vsebujejo stisnjene granulate zdravila
JP2006089461A (ja) 覚醒剤原料含有レイアリング顆粒