CZ281241B6 - Kohesivní léková forma pro perorální podání - Google Patents

Kohesivní léková forma pro perorální podání Download PDF

Info

Publication number
CZ281241B6
CZ281241B6 CS814133A CS413381A CZ281241B6 CZ 281241 B6 CZ281241 B6 CZ 281241B6 CS 814133 A CS814133 A CS 814133A CS 413381 A CS413381 A CS 413381A CZ 281241 B6 CZ281241 B6 CZ 281241B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
dosage form
cohesive
dimension
léková
protrusions
Prior art date
Application number
CS814133A
Other languages
English (en)
Inventor
Geoffrey David Tovey
Original Assignee
Smith Kline & French Laboratories Limited
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Smith Kline & French Laboratories Limited filed Critical Smith Kline & French Laboratories Limited
Publication of CZ413381A3 publication Critical patent/CZ413381A3/cs
Publication of CZ281241B6 publication Critical patent/CZ281241B6/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61JCONTAINERS SPECIALLY ADAPTED FOR MEDICAL OR PHARMACEUTICAL PURPOSES; DEVICES OR METHODS SPECIALLY ADAPTED FOR BRINGING PHARMACEUTICAL PRODUCTS INTO PARTICULAR PHYSICAL OR ADMINISTERING FORMS; DEVICES FOR ADMINISTERING FOOD OR MEDICINES ORALLY; BABY COMFORTERS; DEVICES FOR RECEIVING SPITTLE
    • A61J3/00Devices or methods specially adapted for bringing pharmaceutical products into particular physical or administering forms
    • A61J3/10Devices or methods specially adapted for bringing pharmaceutical products into particular physical or administering forms into the form of compressed tablets
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61JCONTAINERS SPECIALLY ADAPTED FOR MEDICAL OR PHARMACEUTICAL PURPOSES; DEVICES OR METHODS SPECIALLY ADAPTED FOR BRINGING PHARMACEUTICAL PRODUCTS INTO PARTICULAR PHYSICAL OR ADMINISTERING FORMS; DEVICES FOR ADMINISTERING FOOD OR MEDICINES ORALLY; BABY COMFORTERS; DEVICES FOR RECEIVING SPITTLE
    • A61J3/00Devices or methods specially adapted for bringing pharmaceutical products into particular physical or administering forms
    • A61J3/07Devices or methods specially adapted for bringing pharmaceutical products into particular physical or administering forms into the form of capsules or similar small containers for oral use
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K9/00Medicinal preparations characterised by special physical form
    • A61K9/20Pills, tablets, discs, rods
    • A61K9/2072Pills, tablets, discs, rods characterised by shape, structure or size; Tablets with holes, special break lines or identification marks; Partially coated tablets; Disintegrating flat shaped forms

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Medical Preparation Storing Or Oral Administration Devices (AREA)

Abstract

Řešení se týká kohesivní lékové formy pro perorální podání, která sestává z těla, které je na každé straně roviny, v niž leží podélná a příčná osa lékové formy opatřeno výstupky jako prostředky bez ostrých hran a hrotů, umožňujícími při uložení lékové formy na horizontální plochu zaujmout plohu, v níž je uvedená rovina směrem k povrchu skloněna. ŕ

Description

Oblast techniky
Vynález se týká kohesivní lékové formy pro perorální podáni.
Dosavadní stav techniky
Řada léků se zpracovává do farmaceutických lékových forem pro perorální podání, jako jsou například tablety, kapsle a pilulky. Se vzrůstajícím věkem a v případě některých chorob, jako je například revmatismus a kloubní záněty, nemocní ztrácejí zručnost a je pro né obtížné používat lékové formy běžných tvarů. V některých případech dokonce dochází k tomu, že nemocný je neschopen přijmout předpokládanou dávku.
Účelem vynálezu je zajistit účinným způsobem zvýšení tvaru lékové formy pro perorální podání a mimoto udělit lékové formě tvar, který šikmo vyčnívá směrem vzhůru od podložky. Výhoda těchto tvarů spočívá v tom, že je nemocní s uvedenými chorobami mohou lépe odebrat z podložky.
Podstata vynálezu
Podstatu vynálezu tvoři kohesivní léková forma pro perorální podáni, která sestává z těla, které je na každé straně roviny, v níž leží podélná a příčná osa lékové formy, opatřeno výstupky jako prostředky bez ostrých hran a hrotů, umožňujícími při uložení lékové formy na horizontální plochu zaujmout polohu, v níž je uvedená rovina směrem k povrchu skloněna.
Pod pojmem nejstálejši poloha se rozumí poloha, v níž střed hmotnosti lékové formy je co nejníže nad podložkou. V případě, že tvar lékové formy je takový, že je možno nalézt více než jednu polohu, v níž je tento střed co nejníže nad podložkou, je možno všechny tyto polohy pokládat za nej stálejší polohy.
V případě, že léková forma má nad podložku vyčnívat, má obvykle na svém povrchu část, která má funkci podpěry. V poloze, v níž léková forma vyčnívá šikmo nad podložku, nachází se střed hmotnosti na jedné straně vzhledem k uvedené podpěře.
Farmaceutické lékové formy jsou trojrozměrné pevné předměty a z tohoto důvodu je možno nalézt zásadně tři osy, a to vertikální, podélnou a laterální. Jde o tyto osy. Nejkratši rozměr, to jest rozměr, vedený lékovou formou a procházející středem hmotnosti, se nachází ve vertikální ose, a nejdelši rozměr, který prochází jednotkou, je rozměr, procházející středem hmotnosti ve směru kolmém k vertikální ose a ležící v podélné ose. Laterální osa je kolmá k vertikální i longitudinální ose. Léková forma je ve vzpřímené poloze v tom případě, když rovina, v níž leží laterálni i longitudinální osa, je skloněna vzhledem k horizontálnímu povrchu. Tuto polohu lékové formy je možno zjistit pohledem.
Tam, kde není možno zjistit osy ze symetrie lékové formy, je nejkratši rozměr stanoven jako nejkratši příčný rozměr lékovou formou, procházející středem hmotnosti, a nejdelší rozměr je nej
-1CZ 281241 B6 delší příčný rozměr jednotkou, procházející středem hmotnosti ve směru, který je kolmý na nejkratši rozměr. Postranní rozměr je pak kolmý k nejkratšímu a nejdelšímu rozměru.
V případě, že léková forma má dva stejně dlouhé nejkratši rozměry, nebo v případě, že všechny tři rozměry jsou stejné, může být kterýkoli z nich nazván nejkratším rozměrem.
K vyčnívání nad podložku může dojít podle laterální nebo longitudinální osy, nebo může jít o složku, vztaženou k oběma osám. V tomto případě je úhel vzhledem k podložce úhlem nejdelší složky.
Je vhodné, aby úhel, který léková forma svírá s podložkou, byl alespoň 5’. Může být například 6, 8 nebo 10°, obvykle je nižší než 45°, s výhodou se pohybuje v rozmezí 12 až 40°, zvláště 15, 20 nebo 30°.
V případě, že léková forma je konvexní, je možno provést výstupek na rozhraní dvou nebo většího počtu povrchů tak, aby léková forma svírala s podložkou ostrý úhel. V případě, že na lékové formě existují takové povrchy dva, mohou se stýkat v přímce, tři nebo větší počet povrchů se stýká v jednom bodu. Pojem konvexní se rozumí v euklidovském smyslu, což znamená, že každý sektor, který má dva koncové body zahrnuty do uvedeného tvaru, leží úplné uvnitř tohoto tvaru.
Tvary, jejichž funkce spočívá v jejich konvexnosti, se považují za zcela konvexní. To znamená, že malé změny, například vyhloubeniny, otvory, kanálky nebo žlábky, které tuto funkci neovlivňuji, se nepovažují za útvary, které by porušovaly konvexitu.
Příkladem zcela konvexních tvarů, kde výstupek je získán protknutím dvou nebo většího počtu povrchů, může být bipyramidální útvar se čtvercovou základnou, šikmý válec se čtvercovými konečnými povrchy, popřípadě trojhran s trojúhelníkovou základnou.
V případě bipyramidálního útvaru jedna osa spojuje oba vrcholy pyramidy a druhé dvě osy spojují střední body párů protilehlých stran v základně obou pyramid.
V případě šikmého válce s pyramidálním zakončením spojuje jedna osa vrcholy obou pyramid, druhá osa je delší osou elipsovitého příčného řezu válce a třetí osa je kratší osa elipsovitého příčného řezu.
V případě trojbokého hranolu spojuje jedna osa vrcholy dvou pyramid, druhá osa je vzdálenost základny hranolu od jeho vrcholu a poslední osa je kolmá na obě předchozí.
Léková forma může mit také tělo a malé výstupky, které jsou provedeny na různých stranách tohoto útvaru.
Tělo lékové formy je základním tvarem, nezávisle na výstupcích má tři osy a tři hlavní rozměry, stanovené stejně jako svrchu. Pro tyto lékové formy se úhel, svírající s podložkou, stanoví vzhledem k laterální a longitudinální ose.
-2CZ 281241 B6
Základním tvarem může být jakýkoli tvar, běžný pro lékové formy.
Příkladem těchto tvarů může být krychle nebo válec.
Základní tvar může rovněž mít dlouhý rozměr a dva kratší rozměry. V tomto případě je poměr nejdelšího rozměru k nejkratšímu 2,5:1 až 3,51:1. Příkladem takového tvaru může být vejčitý útvar.
S výhodou jsou dva kratší rozměry stejné. Příkladem tohoto tvaru může být válec, v němž kratšími osami jsou dva na sebe kolmé průměry. Typickým tvarem je kapsle, která je vlastně válcem s dvěma konvexními konci. Kapsle je s výhodou 17,5 mm dlouhá při průměru 6 mm.
Základní tvar může mít také dva delší rozměry a jeden kratší. Příkladem může být běžná kruhová tableta, to znamená válec, v němž delším rozměrem jsou dva průměry na sebe kolmé a kratším rozměrem je výška.
V případě, že existují dva delší rozměry, pohybuje se s výhodou poměr kratšího rozměru k delšímu v rozmezí 1:2 až 1:3,5. V případě, že základní tvar má tyto rozměry, může jít například o tabletu o průměru 10 mm a výšce 4 mm, nebo o tabletu o průměru 17 mm při výšce 6,5 mm, nebo o vypouklou tabletu, jejíž průměr je
7,5 mm a výška 3 mm.
S výhodou má tělo lékové formy dva povrchy, z nichž každý se nachází na konci kratšího rozměru, takže vzniká horní a spodní strana lékové formy. Současné je možno pozorovat ještě řadu postranních povrchů. Forma obvykle má 3 až 8 postranních povrchů, zejména 3, 4 nebo 5.
Jednotky tohoto tvaru jsou výhodné, protože se nesnadno pohybují po podložce.
Jakékoliv hrany nebo vrcholy základního tvaru jsou s výhodou zkosené nebo zaoblené. V případě, že jde o krychli, je možno zkosit všechny hrany, v případě, že jde o trojboký jehlan, jsou s výhodou zaobleny hrany i vrcholy. V některých jiných případech mohou být zkoseny nebo zaobleny pouze některé hrany.
Je samozřejmé, že základní tvar neovlivňují malé podrobnosti tvaru, například vyhloubeni, otvory, kanálky a žlábky.
Tvar, rozměr, počet a poloha výstupků se volí s ohledem na základní tvar a na celkový rozměr lékové formy tak, aby v případě, že se léková forma uloží na plochou vodorovnou podložku ve své nejstálejší poloze, spočívá na alespoň jednom výstupku a z toho důvodu vyčnívá šikmo vzhůru podél laterální nebo longiditunální hlavní osy.
Výstupkem může být například výběžek nebo vystupující hrana, s výhodou jde o výběžek.
V případě, že jde o výstupek, může být krychlový, může mít tvar rovnobéžnosténný, pyramidy nebo polokoule. V případě pyrami
-3CZ 281241 B6 dy může jít o pyramidu trojbokou, čtyřbokou nebo pětibokou. Všechny hrany nebo vrcholy výstupku jsou s výhodou zaobleny.
V případě, že výstupkem je polokoule, je možno na něm provést jednu nebo více, s výhodou jednu až čtyři fasety.
S výhodou však jde o tvar prosté polokoule.
V případě, že výstupkem jé vystupující hrana, může mít trojúhelníkovitý, pravoúhlý nebo kruhovitý příčný řez.
Rozměr výstupku je možno stanovit empiricky v závislosti na požadovaném úhlu, v němž má léková forma vyčnívat směrem vzhůru.
Krychle může zaujmout šest nej stálejších poloh na horizontálním povrchu. V případě, že základním tvarem je krychle, je zapotřebí provést na každém povrchu jeden výstupek.
Přímý válec, jehož výška je stejné velká jako jeho průměr, má tři stálé polohy, to jest polohu na každé ze svých základen a polohu na své zakřivené ploše. V tomto případě je tedy třeba jednoho výstupku na každém koncovém povrchu a alespoň tří výstupků nebo hran, uložených na obvodu válce.
V případě kapsle je stálá poloha na zaobleném povrchu a je zapotřebí alespoň tři výstupků ve vzájemném úhlu 120° k zajištění ostrého úhlu s podložkou, nebo funkčního ekvivalentu těchto výstupků, například vystupující hrany tvaru kruhu.
Běžná tableta je ve stálé poloze na svých koncových plochách a rovnoběžnostěn je ve stálé poloze na svých největších plochách. Tyto útvary tedy vyžaduji dva výstupky, každý na jedné z největších ploch.
V případě, že léková forma má dvě koncové plochy a větší počet postranních ploch, je zapotřebí dvou výstupků s výhodou v centrální poloze na každé koncové ploše.
Do svrchu uvedených tvarů je možno zpracovat jakoukoli lékovou formu, s výhodou léčiva pro onemocnění, u nichž zručnost je zhoršena. Jde tedy o účinné látky proti zánětům obecné, proti zánětům kloubů, proti revmatismu, nebo o analgetické látky. Jde tedy například o aloxipirin, aspirin, azapropazon dihydrát, benorylát, buprofen, delta-chimotrypsin, dextropropoxyfen napsylát ve formě sodné soli, febuten, fenclotenac, fenoproten, feprazon, flurbiproten, kyselina flutenamová, hydroxychlorochin ve formě sulfátu, indomethacin, ketoproten, kyselina metenamová, naproxen, oxyfenbutazon, paracetamol, penicillamin, fenylbutazon, piroxicam, aurothiamalát ve formě sodné soli, tolmetin nebo auranofin. Zvláště jde o auranofin.
Lékové formy podle vynálezu mohou mít formu obalu, které obsahují účinnou látku, nebo mohou sestávat z tvarovaného léčiva bez obalu. Může tedy jit o kapsle, tablety nebo pilulky. S výhodou jde o tablety.
Léková forma podle vynálezu může obsahovat farmaceutický nosič. V případě, že lékovou formou je tableta, půjde o plnidlo,
-4CZ 281241 B6 kluznou látku, látku, napomáhající lisování, dezintegrační činidlo nebo smáčedlo. Může jít o látky ve vodě rozpustné nebo nerozpustné, jako hlinku, sacharózu nebo laktózu. Látkami, napomáhajícími lisování, jsou mikrokrystalická celulóza a hydrogenfosforečnan vápenatý. Typickými kluznými látkami jsou kyselina stearová a její soli s alkalickými kovy a aminy. Pojivém může být poly’vinylpyrrolidon, polyethylenglykol, přírodní pryže, například tragakantová nebo akáciová pryž, škrobová pasta a želatina. Dezintegračním činidlem mohou být algináty a jejich soli, kukuřičný nebo bramborový škrob. Smáčedlem může být laurylsíran sodný, dále smáčedla typu polyoxyethylenu a polysorbitanu.
Všechny tyto jednotky mohou být potaženy lakem nebo cukrovým povlakem.
Lékové formy podle vynálezu se vyrábí tak, že se smísí účinná látka s pomocnými látkami a směs se zpracuje do některého ze svrchu uvedených tvarů.
Lékovou formu je možno zpracovat například lisováním do běžných forem nebo vložením účinné látky spolu s pomocnými látkami do tvarovaného obalu, kterým může být například kapsle.
V případě, že jde o tablety, je možno účinnou složku jemné umlít a pak ji smísit s dalšími přísadami a lisovat na běžném tabletovacim stroji.
Je také možno postupovat tak, že se směs před nebo po smísení granuluje. Je možno granulaci provádět pomocí válců nebo zvlhčením směsi s následným protlačením sítem.
V případě, že se postup provádí za vlhka, je možno navlhčit směs vodou, ethanolem nebo roztokem pojivá, jako polyvinylpyrrolidonu, a zvlhčenou hmotu protlačit sítem, například s číslem 2 až 10 podle britského standardu, o otvorech 1,6 až 11 mm, tato velká granule se usuší a pak se materiál nechá projít jemným sítem. Granule je rovněž možno získat tak, že se suchý prášek přidá k dalším přísadám, směs se zvlhčí postřikem a pak se přímo suší ve vrstvě.
Lékové formy požadovaného tvaru je možno potahovat filmem nebo cukrovým povlakem. Toto potahování se provádí běžnými způsoby.
V případě, že se účinná látka plní do obalů, je možno obal odlít v žádaném tvaru nebo je možno připojit na běžný tvar výstupky. Je například možno získat kapsle s výstupky tak, že se na běžnou kapsli natavi výstupky požadovaného tvaru.
Vynález bude osvětlen v souvislosti s přiloženými výkresy, v nichž na obr. 1 je znázorněn perspektivní pohled na lékovou formu podle vynálezu, na obr. 1A je pohled shora na lékovou formu z obr. 1, na obr. 1B je pohled ze strany na lékovou formu z obr. 1,
-5CZ 281241 B6 na obr. 2 je celkový pohled na další lékovou formu podle vynálezu, na obr. 2A je pohled shora na lékovou formu z obr. 2, na obr. 2B je pohled ze strany na lékovou formu z obr. 2, na obr. 3 je celkový pohled na další provedení lékové formy, na obr. 3A je pohled ze strany na provedení z obr. 3, na obr. 4 je celkový pohled na další provedení lékové formy, na obr. 4A je pohled ze strany na lékovou formu z obr. 4, na obr. 5 je celkový pohled na další provedení lékové formy, na obr. 5A je pohled ze strany na lékovou formu z obr. 5, na obr. 6 je celkový pohled na další provedení lékové formy, na obr. 6A je pohled ze strany na lékovou formu z obr. 6, na obr. 7 je celkový pohled na další provedení lékové formy, na obr. 7A je pohled shora na provedení z obr. 7, na obr. 7B je pohled ze strany na lékovou formu z obr. 7, na obr. 8 je celkový pohled na další provedení lékové formy, na obr. 8A je pohled shora na lékovou formu z obr. 8, na obr. 8B je pohled ze strany na lékovou formu z obr. 8, na obr. 9 je celkový pohled na další provedení lékové formy, na obr. 9A je pohled shora na lékovou formu z obr. 9, na obr. 9B je pohled ze strany na lékovou formu z obr. 9, na obr. 10 je celkový pohled na další provedení lékové formy, na obr. 10A je pohled shora na lékovou formu z obr. 10, na obr. 10B je pohled ze strany na lékovou formu z obr. 10, na obr. 11 je celkový pohled na další lékovou formu, na obr. 11A je pohled shora na lékovou formu z obr. 11, na obr. 11B je pohled ze strany na lékovou formu z obr. 11, na obr. 12 je celkový pohled na další lékovou formu, na obr. 12A je pohled ze strany na lékovou formu z obr. 12, na obr. 13 je pohled ze strany na další lékovou formu, na obr. 13A je pohled na lékovou formu z obr. 13 podél dlouhé osy, na obr. 14 je celkový pohled na další lékovou formu, na obr. 14A je pohled ze strany na lékovou formu z obr. 14, na obr. 15 je celkový pohled na další lékovou formu, na obr. 15A je pohled shora na lékovou formu z obr. 15, na obr. 15B je pohled ze strany na lékovou formu z obr. 15, na obr. 16 je celkový pohled na další lékovou formu, na obr. 16A je pohled shora na lékovou formu z obr. 16,
-6CZ 281241 B6 na obr. na obr.
na obr. na obr.
na obr. na obr.
na obr. na obr. na obr.
dlouhé osy, na obr. na obr.
na obr. na obr.
na obr. na obr.
na obr. na obr.
na obr.
na obr. na obr.
na obr. na obr.
na obr. na obr.
hé osy, na obr. na obr.
na obr. na obr. na obr. na obr. na obr. na obr. na obr. na obr. na obr. na obr. na obr.
16B je pohled ze strany na lékovou formu z obr. 16, je celkový pohled na další lékovou formu,
17A je pohled shora na lékovou formu z obr. 17,
17B je pohled ze strany na lékovou formu z obr. 17, je celkový pohled na další lékovou formu,
18A je pohled ze strany na lékovou formu z obr. 18, je celkový pohled na další lékovou formu,
19A je pohled shora na lékovou formu z obr. 19,
19B je pohled na lékovou formu z obr. 19 ve směru je celkový pohled na další lékovou formu,
20A je pohled ze strany na lékovou formu z obr. 20, je celkový pohled na další lékovou formu,
21A je pohled shora na lékovou formu z obr. 21,
21B je pohled ze strany na lékovou formu z obr. 21, je celkový pohled na další lékovou' formu,
22A je pohled ze strany na lékovou formu z obr. 22,
22B je pohled shora na lékovou formu z obr. 22, je celkový pohled na další lékovou formu,
23A je pohled shora na lékovou formu z obr. 23,
23B je pohled ze strany na lékovou formu z obr. 23, je celkový pohled na další lékovou formu,
24A je pohled ze strany na lékovou formu z obr. 24, je pohled ze strany na další lékovou formu,
25A je pohled na lékovou formu z obr. 25 podél dlou- je celkový pohled na další lékovou formu,
26A je pohled na lékovou formu z obr. 26 shora,
26B je pohled ze strany na lékovou formu z obr. 26, je celkový pohled na další lékovou formu,
27A je pohled shora na lékovou formu z obr. 27,
27B je pohled ze strany na lékovou formu z obr. 27, je pohled ze strany na další lékovou formu,
28A je celkový pohled na lékovou formu z obr. 28, je celkový pohled na další lékovou formu,
29A je pohled ze strany na lékovou formu z obr. 29, je celkový pohled na další lékovou formu,
30A je pohled ze strany na lékovou formu z obr. 30, je celkový pohled na další lékovou formu,
-7CZ 281241 B6 na obr. 31A je pohled ze strany na lékovou formu z obr. 31.
Na obr. 1 až 1B má léková forma tělo 11 a výstupky 12 a 13.
Tělo 11 má tvar trojbokého hranolu s nejkratším rozměrem 14, nejdelšim rozměrem 15 a postranním rozměrem 16.
Výstupky 12 a 13 jsou polokulovité. Jsou uloženy centrálně na trojúhelníkových plochách 17. Periferní hrany 18 jsou zkoseny. Hrany 19, spojující trojúhelníkovité plochy 17, jsou zaobleny.
V případě, že tato léková forma je uložena na plochém povrchu na menší ploše, nacházející se po straně, je v metastabilní poloze a je možno ji posunout do stálé polohy, znázorněné na obr. 1B, v níž jeden z výstupků se dostává do styku s povrchem.
Na obr. 2 až 2B má léková forma tělo 21 a výstupky 22 a 23.
Tělo 21 má tvar pravoúhlého hranolu s nejkratším rozměrem 24 a dvěma stejnými rozměry 25 a 26. Poměr dlouhého rozměru ke kratšímu je 2,5:1, například 7 mm : 3 mm.
V tomto provedení mají výstupky 22 a 23 rovněž polokulovitý tvar. Jsou uloženy centrálně na plochách 27. Poměr malého rozměru k průměru výstupku je 1:1. Průměr výstupku může být například mm.
Hrany 28 ploch 27 jsou zkoseny v úhlu 45’ při výšce zkosení 0,25 mm. Hrany 29 jsou zaobleny při průměru například 1,5 mm.
V případě, že léková forma leží na jedné ze svých malých ploch, může být posunuta na jednu z ploch 27.· v tomto případě se dostává výstupek 22 nebo 23 do styku s podložkou a léková forma vyčnívá nad podložku. Střed hmotnosti je na nejnižším bodu nad povrchem a léková forma je ve stálé poloze.
Lékové formy z obr. 3 až 6B jsou modifikacemi lékové formy z obr. 2 až 2B.
Na obr. 3 a 3A má léková forma tělo 31 ve formě hranolu a dva polokulovité výstupky 32 a 33, na jednom z nich je provedena faseta 32a.
Tělo 31 má nejkratší rozměr 34 a dva stejné dlouhé rozměry 35 a 36. Jeden z výstupků je uložen vždy centrálně na jedné z největších ploch 37. Periferní hrany 38 těchto ploch jsou zkoseny. Hrany 39 jsou zaobleny.
Na obr. 4 a 4A má léková forma tělo 41 ve tvaru hranolu a výstupky 42 a 43 polokulovitého tvaru, na jednom z nich jsou dvě fasety 42a.
Tělo 41 má nejkratší rozměr 44 a dva stejně dlouhé rozměry
5 a 46,. Výstupky jsou uloženy centrálně na největších plochách 47. Periferní hrany 48 těchto ploch jsou zkoseny a hrany 49. jsou zaobleny.
-8CZ 281241 B6
Na obr. 5 a 5A má léková forma tělo 51 ve tvaru hranolu a polokulovité výstupky 52 a 53. Na jednom z nich jsou provedeny tři fasety 52A.
Tělo 51 má nejkratší rozměr 54 a dva stejně dlouhé rozměry 55 a 56. Výstupky jsou uloženy centrálně na největších plochách 57. Periferní hrany 58 těchto ploch jsou zkoseny. Hrany 59 jsou zaobleny.
Na obr. 6 až 6B má léková forma tělo 61 ve tvaru hranolu a dva polokulovité výstupky 62 a 63, z nichž jeden je opatřen čtyřmi fasetami. Fasetami mohou být opatřeny oba výstupky.
Tělo 61 má nejkratší rozměr 64 a dva stejné dlouhé rozměry 65 a 66. Výstupky jsou uloženy centrálně na plochách 67. Periferní hrany 68 jsou zkoseny a hrany 69 jsou zaobleny.
Na obr. 7 až 7B má léková forma tělo 71 ve tvaru pétibokého hranolu s nejkratším rozměrem 74., dlouhým rozměrem 75 a postranním rozměrem 76.
Výstupky 72 a 73 jsou polokulovité a jsou uloženy centrálně na pětiúhelníkových plochách 78,. Periferní hrany 77 těchto ploch jsou zkoseny a rohy pětiúhelníku zaobleny.
Léková forma může být uložena na některé ze svých malých ploch v metastabilni poloze a může být posunuta do stálé polohy, v níž jeden z výstupků se dostává do styku s povrchem.
Léková forma z obr. 8 až 8B má tělo 81 ve tvaru kruhové tablety s nejkratším rozměrem 84 a dvěma stejně dlouhými rozměry 85 a 86,. Nejkratší rozměr 84 může být například 4,8 mm, průměr tablety 11,6 mm a výška polokulovitého výstupku 1,7 mm.
Výstupky 82 a 83 mají polokulovitý tvar. Jsou uloženy centrálně na kruhovitých konvexních plochách 84.
Periferní hrany 88 největší plochy 87 jsou zkoseny.
Léková forma může být uložena na své úzké obvodové ploše a je možno ji posunout do stálé polohy na kruhové ploše 87 , jak je zřejmé z obr. 8B. V tomto případě se některý z výstupků dotýká podložky.
Na obr. 9 až 9B má léková forma tělo 91 ve tvaru elipsovitého válce s krátkým rozměrem 94., dlouhým rozměrem 95 a laterálním rozměrem 96.
Výstupky 92 a 93 jsou polokulovité a uloženy ve středové poloze na základnách válce. Hrany 98 jsou zkoseny.
Na obr. 10 až 10B má léková forma tělo 101 ve tvaru hranolu s nejkratším rozměrem 104, nejdelším rozměrem 105 a postranním rozměrem 106. V tomto provedení jsou výstupky 102 a 103 polokulovité. Jeden z nich je uložen na hraně největší plochy 107, druhý je uložen na protilehlé hraně plochy 107a. Oba výstupky jsou uloženy ve středu hran.
-9CZ 281241 B6
V případě, že léková forma leží na podložce, dostává se jeden z výstupků do styku s podložkou a léková forma vyčnívá směrem vzhůru, jak je zřejmé z obr. 10B.
Na obr. 11 až 11B má léková forma tělo 111 ve tvaru hranolu s výstupky 112 a 113. Tělo 111 má nejkratší rozměr 114, nejdelši rozměr 115 a postranní rozměr 116. Výstupek 112 je uložen v rohu největší plochy 117, výstupek 113 je uložen diagonálně v opačném rohu druhé největší plochy 117a. Hrany 118 jsou zkoseny a rohy 119 jsou zaobleny.
Na obr. 12 a 12A je léková forma ve tvaru prodlouženého hranolu se dvěma stejně dlouhými rozměry 124 a 125 a s nejdelšim rozměrem 126. Výstupky 122 a 123 jsou polokulovité a jsou uloženy vždy u jednoho konce prodlouženého hranolu na každé z ploch, ve stejné vzdálenosti od středu hranolu.
Na obr. 13 a 13A má léková forma tvar kapsle s dvěma hlavními rozměry 134 a 135 a nejdelším rozměrem 136.
Kapsle má čtyři výstupky 132 a 133, uložené na obvodu kapsle směrem k jedné straně. Tyto výstupky mají válcový tvar a na konci jsou zaobleny.
Jak je zřejmé z obr. 13, při uložení na podložku se kapsle opírá vždy o dva výstupky a vyčnívá směrem šikmo nad podložku.
Na obr. 14 a 14A má léková forma tvar krychle 141 s výstupky 142 a 143.
Všechny rozměry lékové formy jsou stejné.
Výstupky 142, 143 jsou uloženy vždy ve středu čtvercových ploch 147. Hrany 148 jsou zkoseny.
Jak je zřejmé z obr. 14A, v nejstálejší poloze se léková forma dotýká výstupkem 143 povrchu podložky a vyčnívá nad ni směrem šikmo vzhůru.
Na obr. 15 až 15B má léková forma tělo 151 ve tvaru trojbokého hranolu. Výstupky 152 a 153 mají tvar trojboké pyramidy.
Léková forma má nejkratší rozměr 154, nejdelší rozměr 155 a laterální rozměr 156. Výstupky 152 a 153 jsou uloženy ve středu ploch 157. Hrany 158 jsou zkoseny a hrany 159 zaobleny.
Ve své stálé poloze spočívá tato léková forma na jednom ze svých výstupků a vyčnívá směrem šikmo nad podložku.
Na obr. 16 až 16B má léková forma tělo tvaru čtyřbokého hranolu. Má nejkratší rozměr 164 a dva stejně dlouhé rozměry 165 a 166. Výstupkem je čtyřboká pyramida 162, 163, uložená na plochách 167. Hrany pyramidy jsou zaobleny.
Periferní hrany jsou zkoseny a hrany 169 zaobleny.
V případě, že léková forma je uložena na podložce, dotýká se ji svým výstupkem a vyčnívá směrem šikmo vzhůru.
-10CZ 281241 B6
Na obr. 17 a 17B má tělo 171 lékové formy tvar pětiúhlého hranolu s nejkratším rozměrem 174, nejdelším rozměrem 175 a postranním rozměrem 176. V tomto případě jsou výstupky pětiboké pyramidy 172 a 173 uloženy centrálně na plochách 177, vrcholy jsou zaobleny.
Periferní hrany 178 jsou zkoseny a hrany 179 jsou zaobleny.
V případě, že léková forma je uložena na podložce, dostává se jeden z výstupků do styku s podložkou a léková forma nad podložku vyčnívá.
Na obr. 18 a 18A má léková forma prstencovité tělo 181 a dva polokulovité výstupky 182, a 183.
Tělo má nejkratší rozměr 184 a vertikální osa probíhá středem prstence. Ostatní dva rozměry jsou stejné.
Pár výstupků 182 je uložen na ploše 187, druhý pár výstupků 183 je uložen na opačné straně.
V případě, že léková forma je ve stálé poloze na podložce, spočívá na dvou výstupcích a vyčnívá směrem vzhůru.
Na obr. 19 až 19B má léková forma hranolové tělo 191 s nejkratším rozměrem 194. nejdelším rozměrem 195 a laterálním rozměrem 196.
Výstupkem jsou hrany 192 a 193, probíhající podélně ve středu ploch 197 rovnoběžně s nejdelšim rozměrem lékové formy. Každá z těchto hran má trojúhelníkový průřez.
V případě, že léková forma je uložena na podložce, dostává se do styku s podložkou hrana a léková forma vyčnívá směrem vzhůru.
Na obr. 20 a 20A má léková forma rovněž výstupky ve tvaru hran 202 a 203. Tělo 201 je běžná kruhová tableta, to znamená nízký válec s nejkratším rozměrem 204 a dvěma stejné dlouhými rozměry 205 a 206. Hrany mají trojúhelníkovitý průřez a jsou uloženy ve směru průměru na plochách 207 tablety a jsou navzájem rovnoběžné.
Při uložení tablety na podložku se dostává hrana do styku s podložkou a tableta nad podložku vyčnívá.
Na obr. 21 až 21B má léková forma tělo 211 ve tvaru hranolu s kosočtvercovou základnou. Má nejkratší rozměr 214, nejdelší rozměr 215 a postranní rozměr 216. Výstupky jsou ve tvaru čtyřboké pyramidy 212 a 213 a jsou uloženy centrálně na plochách 217.
Hrany 218 jsou zkoseny a hrany 219 jsou zaobleny.
Při uložení na plochou podložku je léková forma vždy opřena o jeden z výstupků.
Na obr. 22 a 22A má léková forma tělo 221 tvaru válce s elipsovitou základnou s nejkratším rozměrem 224. nejdelším roz
-11CZ 281241 B6 měrem 225 a postranním rozměrem 226. Výstupky jsou provedeny jako hrany 222 a 223, které směřují ve středu elipsy paralelně s laterálním rozměrem 226, mají tvar průřezu trojúhelníkovitý a zaoblenou hranu.
Periferní hrany 228 jsou zkoseny.
Při uložení na podložku se léková forma opírá o výstupky a vyčnívá směrem vzhůru.
Na obr. 23 až 23B má léková forma tělo 231 ve tvaru válce s elipsovitou základnou. Nejkratší rozměr je 234, nejdelší rozměr 235 a laterální rozměr 236.
Výstupky 232 a 233 mají tvar hrany, na vrcholu zaoblené, a jsou provedeny rovnoběžné s laterálním rozměrem 236.
Hrany 238 jsou zkoseny. V případě, že léková forma spočívá na podložce, je uložena na některém z výstupků a vyčnívá směrem vzhůru.
Na obr. 24 a 24A má léková forma hranolovité prodloužené tělo 241, výstupkem je periferně uložená hrana 242.
Tělo 241 má dva stejně dlouhé krátké rozměry 244 a 245 a nejdelší rozměr 246. Výstupek je proveden jako hrana, která zaujímá celý obvod prodlouženého hranolu.
Hrany 248 jsou zkoseny a výstupek ve formě hrany 242 je rovněž zkosen na svých kratších hranách, probíhajících rovnoběžně s dlouhou osou.
V případě, že léková forma je uložena na podložku, opírá se o hranu 242 a vyčnívá směrem vzhůru.
Na obr. 25 a 25A je znázorněna léková forma ve formě kapsle s tělem 251, které je na obou koncích zaoblené. Výstupkem je prstencovitá hrana 252, která má polokruhový průřez.
Tělo 251 má dva stejné krátké rozměry 254 a 255 a dlouhý rozměr 256. Prstenec je uložen asymetricky směrem k jednomu konci kapsle.
Při uložení na podložku spočívá kapsle na prstenci a vyčnívá směrem vzhůru.
Na obrázku 26 až 26B má léková forma tvar čtyřbokého hranolu se zaoblenými hranami, výstupkem je čtyřboká pyramida 262 a 263. Léková forma má nejkratší rozměr 264, nejdelši rozměr 265 a postranní rozměr 266. Tvar této lékové formy je v zásadě konvexní, vrcholy pyramid jsou tvořeny průřezem čtyřrovinných faset 262a a 263a.
Při uloženi na podložku spočívá léková forma na některé z faset a vyčnívá směrem vzhůru.
Na obr. 27 až 27B je jednotka tvaru pravidelného trojbokého hranolu 271 s výstupky 272 a 273 tvaru trojboké pyramidy, jde
-12CZ 281241 B6 o zcela konvexní útvar. Jednotka má nejkratší rozměr 274. nejdelší rozměr 275 a laterální rozměr 276. Vrcholy 277 a 278 jsou tvořeny průsečíkem faset 272a a 273a.
Na obr. 28 a 28A je lékovou formou bipyramidální útvar s krátkým rozměrem 281, nejdelším rozměrem 282 a laterálním rozměrem 283. Výstupky 284 a 285 jsou tvořeny průsečíkem rovin pyramidy.
Při uloženi na podložku leží léková forma na jedné z bočních ploch pyramidy a vyčnívá z ní směrem vzhůru.
Lékové formy na obr. 29 a 31A jsou modifikacemi forem na obr. 8 až 8B.
Léková forma na obr. 29 a 29A má tělo 291 ve tvaru tablety s nejkratšim rozměrem 294 a dvěma stejně dlouhými rozměry 295 a 296.
Výstupky 292 a 293 jsou provedeny jako trojboké pyramidy ve středu kruhových ploch 297. Tyto plochy mohou být také konvexní.
Hrany 298 jsou zkosené.
Při uloženi na podložku může spočívat tato léková forma na zakřiveném povrchu v metastabilní poloze, je však možno ji posunout do stálé polohy, v níž vyčnívá směrem vzhůru a která je znázorněna na obr. 29A.
Na obr. 30 a 30A má léková forma tělo 301 ve tvaru tablety s nejkratšim rozměrem 304 a dvěma stejné dlouhými rozměry 305 a 306. Tyto rozměry mohou být například 4,8 mm a 11,6 mm, výška výstupku může být 1,7 mm.
Výstupky 302 a 303 jsou provedeny jako čtyřboké pyramidy, uložené centrálně na konvexních kruhových plochách 307.
Periferní hrany 308 jsou zkoseny.
V případě, že je léková forma uložena na podložku, vyčnívá směrem vzhůru.
Na obr. 31 a 31A má léková forma tělo 311 tvaru tablety s nejkratšim rozměrem 314 a dvěma stejně dlouhými rozměry 315 a 316.
Výstupky 312 a 313 jsou tvaru pétiboké pyramidy, uložené centrálně na konvexních plochách 317.
Hrany 318 jsou zkoseny.
V případě, že je léková forma uložena na podložku, vyčnívá směrem vzhůru.
Vynález bude osvětlen následujícími příklady.
-13CZ 281241 B6
Příklad 1
Tabletu je možno vyrobit z následující směsi:
Složka mg auranofin laktóza kukuřičný škrob mikrokrystalická celulóza sodná sůl glykolátu škrobu stearan hořečnatý
Celkem
6,0
231,0
31,0
31,0
15,5
1,55
316,05
Auranofin a kukuřičný škrob se smísí s laktózou na homogenní směs. Zbývající laktóza se smísí s mikrokrystalickou celulózou a sodnou solí glykolátu škrobu. Obé směsi se smísí a přidá se stearan hořečnatý, načež se výsledná směs lisuje do tak upravených forem, aby byla získána léková forma podle obr. 1 až 11B, 14 až 17B a 21 až 23B.
Polymerní roztok ve vodě se připraví tak, že se k 80 kg čištěné vody přidá 3,72 kg hydroxypropylmethylcelulózy o viskozitě 5 cps, 3,72 kg hydroxypropylmethylcelulózy o viskozitě 15 cps a 0,74 kg propylenglykolu. Směs se 30 minut míchá a pak se nechá stát přibližně 16 hodin k odvzdušnění. Pak se směs doplní do 100 kg čištěnou vodou.
Tablety še naplní do běžného rotačního bubnu přístroje pro povlékání tablet a volný prach se odstraní vzduchem o teplotě 90 ’C, který se nechá 10 sekund procházet směsí. Pak se povlaky postřikují a suší střídavě, přičemž období postřiku s následným sušením se upravuje tak, aby v žádném okamžiku nebyly tablety viditelné vlhké. Postřikováni a sušení se opakuje až do získání povlaku požadované tloušťky.
Povlečené tablety se leští voskem o průměru částic 250 mikrometrů.
Příklad 2
Tablety se připraví z následující směsi:
Složka_________________________________________________mgI auranofin6,0 laktóza231,0 předem želatinovaný škrob31,0 mikrokrystalická celulóza31,0 sodná sůl glykolátu škrobu15,5 stearan hořečnatý1,55
Auranofin, laktóza a škrob se granulují při použití vody. Granulovaná hmota se suší přes noc a pak se protlačí sítem o průměru otvorů 840 mikrometrů. Takto získaný granulát se smísí se zbývajícími složkami a výsledná směs se lisuje na tablety při použití takových tabletovacích forem, aby vznikly tvary, které byly svrchu uvedeny zejména na obr. 1 až 11B, 14 až 17B a 21 až 23B.

Claims (1)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Kohesivní léková forma pro perorální podání, vyznačující se tím, že sestává z téla, které je na každé straně roviny, v níž leží podélná a příčná osa lékové formy, opatřeno výstupky jako prostředky bez ostrých hran a hrotů, umožňujícími při uložení lékové formy na horizontální plochu zaujmout polohu, v níž je uvedená rovina směrem k povrchu skloněna.
    2. Kohesivní léková forma podle nároku 1, vy znač u j í c í s e t i m, že rovina, v níž leží podélná a příčná osa léko- vé formy, svírá s podložkou úhel alespoň 6°. 3 . Kohesivní léková forma podle nároku 1, vy znač u j í c í s e t í m, že rovina, v níž leží podélná a příčná osa léko- vé formy, svírá s podložkou úhel alespoň 8°. 4 . Kohesivní léková forma podle nároku 1, vy znač u j í c í s e t i m, že rovina, v níž leží podélná a příčná osa léko- vé formy, svírá s podložkou úhel alespoň 12°. 5. Kohesivní léková forma podle nároku 1, vy znač u j í c í s e t i m, že rovina, v niž leží podélná a příčná osa léko- vé formy, svírá s : podložkou úhel alespoň 15°. 6. Kohesivní léková forma podle nároku 1, vy znač u j í c í s e t i m, že výstupek je tvořen vyčnívající části. 7 . Kohesivní léková forma podle nároku 6, vy znač u j í c í
    se tím, že výstupek má tvar krychle, pravoúhlého hranolu, pyramidy nebo polokoule.
    8. Kohesivní léková forma podle nároku 6, vyznačující se tím, že výstupek má tvar trojboké, čtyřboké nebo pétiboké pyramidy.
    9. Kohesivní léková forma podle nároku 6, vyznačující se tím, že výstupek je zaoblený.
    10. Kohesivní léková forma podle nároku 7, vyznačující se tím, že výstupek má polokulovitý tvar a je opatřen jednou, dvěma, třemi nebo čtyřmi fasetami.
    11.Kohesivní léková forma podle nároku 7, v y z n a č u j í c í se t í m, že výstupek má polokulovitý tvar. 12.Kohesivní léková forma podle nároku 1, v y z n a č u j í c í se t í m, že vyčníváj ící částí je hrana. 13.Kohesivní léková forma podle nároků 1 až 12, v y z n a č u -
    jící se tím, že tělo lékové formy má nejdelší rozměr a dva kratší rozměry.
    -15CZ 281241 B6 .Kohesivní léková forma podle nároku 13, vyznačující se tím, že oba kratší rozměry jsou stejně dlouhé.
    •Kohesivní léková forma podle nároku 13 nebo 14, vyznačující se tím, že tělo lékové formy má tvar kapsle .
    .Kohesivní léková forma podle nároků 13 až 15, vyznačující se tím, že poměr nejdelšího rozměru těla lékové formy k nejkratšímu rozměru se pohybuje v rozmezí 2,5 : 1 až 3,5 : 1.
    .Kohesivní léková forma podle nároků 1 až 12, vyznačující se tím, že základní tvar této lékové formy má dva v podstatě stejné dlouhé delší rozměry a jeden kratší rozměr .
    .Kohesivní léková forma podle nároku 17, vyznačující se tím, že ve svém nejkratším rozměru je ukončena dvěma plochami.
    .Kohesivní léková forma podle nároku 17, vyznačující se tím, že základním tvarem této lékové formy je přímý válec.
    .Kohesivní léková forma podle nároku 19, vyznačující se tím, že poměr kratšího rozměru k nejdelšímu rozměru těla této lékové formy je 1 : 2 až 1 : 3,5.
    .Kohesivní léková forma podle nároku 17, vyznačující se tím, že základním tvarem této lékové formy je přímý hranol.
    •Kohesivní léková forma podle nároku 21, vyznačující se tím, že poměr nejkratšího rozměru k nejdelšímu rozměru je 1 : 2 až 1 : 3,5.
    .Kohesivní léková forma podle nároků 21 a 22, vyznačující se tím, že rohy přímého hranolu jsou zaobleny.
    .Kohesivní léková forma podle nároků 1 až 22, vyznačující se tím, že hrany a rohy základního tvaru této lékové formy jsou zkoseny nebo zaobleny.
    •Kohesivní léková forma podle nároků 21 nebo 22, vyznačující se tím, že krátké hrany, spojující dvě největší plochy hranolového těla této lékové formy, jsou zaobleny.
    .Kohesivní léková forma podle nároků 1, 21, 22 a 23, vyznačující se tím, že rohy přímého hranolu jsou zaobleny, jeho hrany zkoseny a hranol je na obou svých velkých plochách opatřen polokulovitými výstupky.
CS814133A 1980-12-05 1981-06-03 Kohesivní léková forma pro perorální podání CZ281241B6 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB8038993 1980-12-05
GB8112987 1981-04-28

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ413381A3 CZ413381A3 (en) 1996-07-17
CZ281241B6 true CZ281241B6 (cs) 1996-07-17

Family

ID=26277733

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS814133A CZ281241B6 (cs) 1980-12-05 1981-06-03 Kohesivní léková forma pro perorální podání

Country Status (28)

Country Link
US (2) US4376111A (cs)
EP (1) EP0055009B1 (cs)
JP (1) JPH044294B2 (cs)
AU (1) AU550544B2 (cs)
CA (1) CA1176566A (cs)
CY (1) CY1496A (cs)
CZ (1) CZ281241B6 (cs)
DD (1) DD159395A5 (cs)
DE (1) DE3175541D1 (cs)
DK (1) DK160077C (cs)
EG (1) EG16613A (cs)
ES (1) ES272449Y (cs)
FI (1) FI78392C (cs)
GR (1) GR74566B (cs)
HK (1) HK100089A (cs)
HU (1) HU191335B (cs)
IE (1) IE52151B1 (cs)
IL (1) IL63036A (cs)
IN (1) IN156458B (cs)
NZ (1) NZ197287A (cs)
OA (1) OA07281A (cs)
PT (1) PT73129B (cs)
SG (1) SG47789G (cs)
SK (1) SK413381A3 (cs)
SU (1) SU1416047A3 (cs)
WO (1) WO1982001818A1 (cs)
ZA (1) ZA813205B (cs)
ZW (1) ZW12881A1 (cs)

Families Citing this family (29)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ZA813205B (en) * 1980-12-05 1983-03-30 Smith Kline French Lab Dosage units
CA1195251A (en) * 1981-07-20 1985-10-15 Anthony B.J. Eoga Convex tablet configuration
US4591500A (en) * 1983-04-25 1986-05-27 Microencapsulation S.A. Tablet having the shape of a capsule, process and device for its preparation
US4891218A (en) * 1985-08-02 1990-01-02 Sherman Daniel A Rodenticide bait block
JP2514102B2 (ja) * 1990-06-13 1996-07-10 ユリカ株式会社 ユリ科アロエ属に属する植物の真空凍結乾燥体を利用した錠剤製品及びその製造方法
GB9101502D0 (en) * 1991-01-23 1991-03-06 Controlled Therapeutics Sct Controlled release compositions
JP2964195B2 (ja) * 1992-04-28 1999-10-18 エスエス製薬株式会社 ピロキシカム錠及びその製造法
US5431918A (en) * 1992-10-30 1995-07-11 Soremartec S.A. Breath mint configuration
US5616344A (en) * 1994-06-14 1997-04-01 Fuisz Technologies Ltd. Apparatus and process for strengthening low density compression dosage units and product therefrom
US5662849A (en) * 1993-09-10 1997-09-02 Fulsz Technologies Ltd. Method and apparatus for forming compression dosage units within the product package
US5648033A (en) * 1993-09-10 1997-07-15 Fuisz Technologies Ltd. Method and apparatus for retaining a formed compression dosage unit within a die cavity
US5653926A (en) * 1993-09-10 1997-08-05 Fuisz Technologies, Ltd. Method and apparatus for forming compression dosage units
GB9325644D0 (en) 1993-12-15 1994-02-16 Smithkline Beecham Plc Novel formulation
USD383533S (en) * 1996-03-12 1997-09-09 Smithkline Beecham Corporation Pharmaceutical tablet
USD383534S (en) * 1996-03-12 1997-09-09 Smithkline Beecham Corporation Pharmaceutical tablet
ITFI970184A1 (it) * 1997-07-30 1999-01-30 Menarini Farma Ind Composizioni farmaceutiche contenenti vitamina d e calcio,loro preparazione ed uso terapeutico
USD431676S (en) * 1999-10-06 2000-10-03 Benckiser, N.V. Detergent tablet
USD434492S (en) * 1999-10-08 2000-11-28 Smithkline Beecham Corporation Six sided pharmaceutical tablet
JP2005145821A (ja) * 2003-11-11 2005-06-09 Kao Corp 打錠製剤
US7985419B1 (en) 2006-12-22 2011-07-26 Watson Laboratories, Inc. Divisible tablet and associated methods
US20090087483A1 (en) * 2007-09-27 2009-04-02 Sison Raymundo A Oral dosage combination pharmaceutical packaging
US8439033B2 (en) 2007-10-09 2013-05-14 Microdose Therapeutx, Inc. Inhalation device
KR101388734B1 (ko) 2009-04-22 2014-04-25 교와 가가꾸고교 가부시키가이샤 정제 및 그것을 위한 펀치
US8991390B2 (en) 2010-01-05 2015-03-31 Microdose Therapeutx, Inc. Inhalation device and method
US8383135B2 (en) * 2010-12-03 2013-02-26 Richard C. Fuisz Solid dosage form that promotes reliable oral, esophageal and GI transit
GB201520007D0 (en) 2015-11-12 2015-12-30 Sensidose Ab Compacted powder
US20190076365A1 (en) * 2016-03-15 2019-03-14 Astellas Pharma Inc. Tablet
JP2020019750A (ja) * 2018-08-03 2020-02-06 株式会社ダイセル 薄型錠剤、薄型錠剤製造方法、及び薄型錠剤製造装置
JP7277087B2 (ja) * 2018-08-17 2023-05-18 株式会社ダイセル 包装体、錠剤入り包装体、包装体の収容部材の製造方法、及び包装体の収容部材の製造装置

Family Cites Families (58)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US202750A (en) * 1878-04-23 Improvement in balloons
US582021A (en) * 1897-05-04 Karl morstadt
US91644A (en) * 1869-06-22 Improvement in roller-cutters for flows
US60248A (en) * 1866-12-04 bobbins
US680052A (en) * 1901-04-02 1901-08-06 Thomas A Lynch Soap cake.
US982711A (en) * 1907-10-25 1911-01-24 Ellis Foster Co Dog-biscuit.
FR400217A (fr) * 1909-02-16 1909-07-21 Henry Edmunds Perfectionnements aux biscuits pour chiens
GB191504480A (en) * 1915-03-22 1915-09-02 Pierre Lannou Improvements in Soap Tablets.
US1268470A (en) * 1918-01-28 1918-06-04 Charles L Johnson Device for teething infants.
FR536439A (fr) * 1921-06-03 1922-05-03 Parfumerie Millot Sa Savon antidérapant ou ne glissant pas de la main
US1695567A (en) * 1924-03-26 1928-12-18 Ellis Foster Co Animal food
GB230333A (en) * 1924-06-28 1925-03-12 William James Spicer Improvements in or relating to baby comforters or soothers
FR607565A (fr) * 1925-12-08 1926-07-05 Savonnerie Parfumerie Maubert Savons
US1749632A (en) * 1928-05-11 1930-03-04 Henry C Ferris Orthodontic dumb-bell
GB321965A (en) * 1928-05-23 1929-11-25 Ellis Foster Co Improvements relating to animal foods
FR690545A (fr) * 1930-02-25 1930-09-23 Tokalon Savon à partie rapportée
USD91644S (en) 1933-12-22 1934-03-06 Alex Blackstone Design for a proprietary medicine bar
FR778531A (fr) * 1934-09-17 1935-03-18 Savon à stries périphériques
US2105690A (en) * 1935-06-01 1938-01-18 Carl J Greenblatt Effervescent tablet
FR807775A (fr) * 1936-07-01 1937-01-21 Cachet pharmaceutique
US2115405A (en) * 1936-10-29 1938-04-26 Paul E Allen Teething device
US2131229A (en) * 1937-09-25 1938-09-27 Harold G Mcmennamin Dog's plaything
US2185547A (en) * 1938-07-14 1940-01-02 Fowler John Dog toy
US2386416A (en) * 1943-03-01 1945-10-09 Warren F Wilhelm Tablet and means for packaging same
US2420734A (en) * 1946-02-04 1947-05-20 Charles H Churchill Toilet soap novelty
GB614258A (en) * 1946-07-04 1948-12-13 Marjorie Egerton Storey Improvements relating to teething devices for infants
US2505444A (en) * 1947-02-27 1950-04-25 William Isler Soap bar
US2580414A (en) * 1948-03-01 1952-01-01 Duffey Thomas Edward Capsule
FR1007797A (fr) * 1948-04-01 1952-05-09 Pain de savon
US2588812A (en) * 1950-06-27 1952-03-11 Sun Oil Co Wax cake
US2778045A (en) * 1952-10-31 1957-01-22 Bly Isaiah Dentifrice-containing capsules
FR1110203A (fr) * 1954-10-20 1956-02-09 Savon ou savonnette associé à un corps spongieux ou fibreux ou à des crins
US2903365A (en) * 1957-01-22 1959-09-08 Edward D O'brian Confection structures
GB993291A (en) * 1961-12-06 1965-05-26 Thomas Lee Cooper Tablets, pills, pellets and the like
GB975333A (en) * 1961-12-16 1964-11-18 Charles Walker & Sons Tanners Dog chews and a method of manufacturing the same
US3104648A (en) * 1962-02-26 1963-09-24 Stanton E Fisher Animal toy
US3336200A (en) * 1963-05-28 1967-08-15 Warner Lambert Pharmaceutical Tablet structure
FI44458B (cs) * 1963-06-18 1971-08-02 Ucb Sa
US3374917A (en) * 1964-01-09 1968-03-26 Constantine T. Troy Interlocking structural elements
US3415225A (en) * 1966-11-21 1968-12-10 Farmland Ind Artificial roughage for ruminants
US3567459A (en) * 1967-07-12 1971-03-02 Philip J Wruk Simulated bone comprising sugar solids in a molten-thixotropic thermosetting form
US3532633A (en) * 1968-05-29 1970-10-06 Laurel B Withers Cleanser bars
DE2019715C3 (de) * 1970-04-23 1982-02-04 Kessi-Werk Max Messmann Gmbh, 1000 Berlin Gegenstand zum Spielen oder Fressen für im Haus gehaltene Tiere
US3882257A (en) * 1971-06-21 1975-05-06 Cagle S Inc Preparation of pet food from bones and animal by-products
GB1346610A (cs) * 1971-07-02 1974-02-13
US3899607A (en) * 1971-08-24 1975-08-12 Ralston Purina Co Simulated bone
US3883647A (en) * 1972-12-06 1975-05-13 Ives Lab Tablet formulation
US4032665A (en) * 1973-09-10 1977-06-28 Ralston Purina Company Simulated bone
US4053650A (en) * 1973-11-13 1977-10-11 Meji Seika Kaisha Ltd. Baked confections and process for the preparation thereof
US3871334A (en) * 1973-12-03 1975-03-18 Herbert R Axelrod Pet toy
US4260635A (en) * 1974-12-18 1981-04-07 Fisher Stanton E Unitized animal food system product
US4055178A (en) * 1976-03-10 1977-10-25 Harrigan Roy Major Drug delivery device for preventing contact of undissolved drug with the stomach lining
USD257365S (en) 1978-05-08 1980-10-14 Matrix Toys Joint element for construction set
DE2834226A1 (de) * 1978-08-04 1980-02-28 Merck Patent Gmbh Presskoerper und verfahren sowie vorrichtung zu ihrer herstellung
US4215104A (en) * 1979-03-26 1980-07-29 Mead Johnson & Company Multi-fractionable tablet structure
US4258027A (en) * 1979-03-26 1981-03-24 Mead Johnson & Company Multi-fractionable tablet structure
ZA813205B (en) * 1980-12-05 1983-03-30 Smith Kline French Lab Dosage units
CA1201372A (en) * 1982-06-24 1986-03-04 Corporation Cadre (The) Oxygen-fuel burner with lancing capability

Also Published As

Publication number Publication date
DK330482A (da) 1982-07-23
JPH044294B2 (cs) 1992-01-27
WO1982001818A1 (en) 1982-06-10
HK100089A (en) 1989-12-22
SK278448B6 (en) 1997-06-04
FI78392B (fi) 1989-04-28
ZW12881A1 (en) 1982-04-07
US4376111A (en) 1983-03-08
OA07281A (en) 1984-08-31
EP0055009A1 (en) 1982-06-30
JPS57501847A (cs) 1982-10-14
DK160077C (da) 1991-06-24
ES272449U (es) 1983-11-16
EG16613A (en) 1989-09-30
FI824486L (fi) 1982-12-28
IE811220L (en) 1982-06-04
EP0055009B1 (en) 1986-11-05
NZ197287A (en) 1985-07-12
IL63036A0 (en) 1981-09-13
FI824486A0 (fi) 1982-12-28
HU191335B (en) 1987-02-27
PT73129B (en) 1982-07-15
AU7130281A (en) 1982-06-10
GR74566B (cs) 1984-06-29
CA1176566A (en) 1984-10-23
PT73129A (en) 1981-07-01
DD159395A5 (de) 1983-03-09
CZ413381A3 (en) 1996-07-17
ZA813205B (en) 1983-03-30
AU550544B2 (en) 1986-03-27
IE52151B1 (en) 1987-07-08
FI78392C (fi) 1989-08-10
SK413381A3 (en) 1997-06-04
ES272449Y (es) 1984-05-16
US4493822A (en) 1985-01-15
IN156458B (cs) 1985-08-03
IL63036A (en) 1987-11-30
SU1416047A3 (ru) 1988-08-07
CY1496A (en) 1990-02-16
DK160077B (da) 1991-01-28
SG47789G (en) 1989-12-22
DE3175541D1 (en) 1986-12-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ281241B6 (cs) Kohesivní léková forma pro perorální podání
JP4885896B2 (ja) レボドパ/カルビドパ/エンタカポン医薬製剤
KR940000098B1 (ko) 유효 화합물을 서서히 방출하는 신규 제제의 제조방법
US20080311162A1 (en) Solid form
EP1231911B1 (en) Directly compressible, ultra fine acetaminophen compositions and process for producing same
WO2008140459A1 (en) Solid form
US20120100221A1 (en) Pharmaceutical compositions containing a combination of an antihistamine and a decongestant
RU97112378A (ru) Устройство доставки лекарственного средства в форме суспензии с контролируемым его высвобождением
KR20030023879A (ko) 알렌드로네이트 및/또는 기타 비스-포스포네이트의 지연형위 방출을 위한 조성물 및 제형
KR20050083816A (ko) 24시간 효능의 서방 트라마돌 조성물
US4851230A (en) Capsule shaped tablets
PL195603B1 (pl) Preparat doustny o natychmiastowym uwalnianiu, zastosowanie niskocząsteczkowego peptydowego inhibitora trombiny, sposób wytwarzania preparatu doustnego oraz zastosowanie mieszaniny celulozy mikrokrystalicznej i soli sodowej glikolanu skrobi
CN101365453A (zh) 双嘧达莫缓释制剂及其制备方法
KR20050088281A (ko) 서방 조성물
ES8801121A1 (es) Procedimiento de fabricacion de una unidad de dosificacion para la administracion oral de cloruro potasico.
WO2008140461A1 (en) Solid form
DE4310963C2 (de) Retardmikrotablette von beta-Phenylpropiophenonderivaten
WO2006045152A1 (en) Improved tabletting process
CA1223209A (en) Capsule shaped tablets
CN101849923A (zh) 具有其中配置有活性成分的凹槽的片剂及其制备方法
CN113413368A (zh) 一种微丸或颗粒的制备工艺
KR860000445Y1 (ko) 경구투여 약제용 정제
CN100389752C (zh) 控释组合物
KR860000498Y1 (ko) 경구투여 약제용 정제
WO2024017411A1 (zh) 一种双相控释制剂及其制备方法

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MK4A Patent expired

Effective date: 20010603