SK182298A3 - 4-(4-oxocyclohexyl)benzamide derivative, method for the preparation thereof and its use - Google Patents

4-(4-oxocyclohexyl)benzamide derivative, method for the preparation thereof and its use Download PDF

Info

Publication number
SK182298A3
SK182298A3 SK1822-98A SK182298A SK182298A3 SK 182298 A3 SK182298 A3 SK 182298A3 SK 182298 A SK182298 A SK 182298A SK 182298 A3 SK182298 A3 SK 182298A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
oxocyclohexyl
salts
formula
preparation
benzamide derivative
Prior art date
Application number
SK1822-98A
Other languages
English (en)
Inventor
Andreas Wachtler
Margit Stern
Volker Reiffenrath
Original Assignee
Merck Patent Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Merck Patent Gmbh filed Critical Merck Patent Gmbh
Publication of SK182298A3 publication Critical patent/SK182298A3/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C235/00Carboxylic acid amides, the carbon skeleton of the acid part being further substituted by oxygen atoms
    • C07C235/70Carboxylic acid amides, the carbon skeleton of the acid part being further substituted by oxygen atoms having carbon atoms of carboxamide groups and doubly-bound oxygen atoms bound to the same carbon skeleton
    • C07C235/84Carboxylic acid amides, the carbon skeleton of the acid part being further substituted by oxygen atoms having carbon atoms of carboxamide groups and doubly-bound oxygen atoms bound to the same carbon skeleton with the carbon atom of at least one of the carboxamide groups bound to a carbon atom of a six-membered aromatic ring
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C2601/00Systems containing only non-condensed rings
    • C07C2601/12Systems containing only non-condensed rings with a six-membered ring
    • C07C2601/14The ring being saturated

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)

Description

Derivát 4-(4-oxocyklohexyl)benzamidu, spôsob jeho prípravy a jeho použitie
Oblasť techniky
Vynález sa týka nového derivátu 4-(4-oxocyklohexyl)benzamidu, spôsobu jeho prípravy a jeho použitia ako medziproduktu na prípravu drôg, avšak tiež na priamu prípravu drôg.
Podstata vynálezu
Podstatou vynálezu je derivát 4-(4-oxocyklohexyl)benzamidu všeobecného vzorca I
kde znamená
R1 a R2 na sebe nezávisle alkylovú skupinu s 1 až 6 atómami uhlíka alebo
R1 a R2 spolu dohromady alkylénovú skupinu, a jeho soli.
Vynálezom sú nové zlúčeniny, ktoré sa môžu používať ako medziprodukty na prípravu drôg avšak tiež na priamu prípravu drôg.
Zistilo sa, že zlúčeniny všeobecného vzorca I a ich soli sú dôležitými medziproduktmi na prípravu drôg. Vynález sa týka teda derivátov benzamidu všeobecného vzorca I a solí.
Symboly R1 a R2 majú vždy význam uvedený pri všeobecnom vzorci I až III, pokiaí to nie je výslovne uvedené inak.
V uvedených všeobecných vzorcoch je alkylová skupina s výhodou nerozvetvená a má 1, 2, 3, 4, 5 alebo 6 atómov uhlíka, s výhodou 1, 2, 3, 4 alebo 5 atómov uhlíka; je to s výhodou skupina metylová, etylová alebo propylová, inými výhodnými skupinami sú skupina izopropylová, butylová, izo butylová, sek.-butylová alebo terc.-butylová, rovnako ako n-pentylová, neopentylová alebo izopentylová skupina.
Alkylénovou skupinou je napríklad skupina metylénová alebo s výhodou etylénová, propylénová, butylénová alebo pentylénová skupina.
Spôsob prípravy benzamidov všeobecného vzorca I, kde jednotlivé symboly majú hore uvedený význam a ich solí spočíva podía vynálezu v tom, že sa zlúčenina všeobecného vzorca II (II) kde znamená atóm chlóru, brómu, hydroxylovú skupinu alebo reaktívnu esterifikovanú hydroxylovú skupinu, necháva reagoval: so zlúčeninou všeobecného vzorca III
(III) alebo s jednou z jej solí, kde symboly R1 a R2 majú hore uvedený význam a/alebo sa zásada všeobecného vzorca I premení na jednu zo svojich solí spracovaním kyselinou.
Prípadne sa zlúčeniny všeobecného vzorca I a tiež východiskové látky na ich prípravu pripravujú známymi spôsobmi, opísanými v literatúre (napríklad v štandardných publikáciách ako je Houben-Weyl, Methoden der organischen Chemie, nakladatelstvo Georg-Thieme-Verlag, Stuttgart) za reakčných podmienok, ktoré sú známe a vhodné pre uvedené reakcie. Je tiež možné použiť známe varianty, ktoré sa tu podrobne neuvádzajú.
Prípadne sa môžu tiež východiskové materiály pripraviť in situ, pričom sa neizolujú z reakčnej zmesi ale nechávajú sa reagovať okamžite ďalej na zlúčeniny všeobecného vzorca I.
V zlúčeninách všeobecného vzorca II znamená symbol L s výhodou atóm chlóru alebo brómu; môže to však tiež byť atóm jódu, hydroxyskupina alebo reakčne modifikovaná hydroxyskupina ako alkylsulfonyloxyskupina s 1 až 6 atómami uhlíka (s výhodou metylsulfonyloxyskupina) alebo arylsulfonyloxyskupina s 6 až 10 atómami uhlíka (s výhodou fenylsulfonyloxyskupina, p-tolyľ sulfonyloxyskupina, alebo 1- alebo 2-naftalénsulfonyloxyskupina.
Spôsoby, použité na zreagovanie zlúčenín všeobecného vzorca II so zlúčeninami všeobecného vzorca III, sú známe z literatúry pre acyláciu amínov. Zložky sa môžu tiež navzájom roztaviť, prípadne v uzatvorenej rúre alebo v autokláve bez prítomnosti rozpúšťadla.
Zlúčeniny všeobecného vzorca III je možné použiť tiež vo forme ich solí (napríklad Davidson a kol. Synthetic Commun. 20, Str. 727 až 732, 1990).
Zlúčeniny je však tiež možné nechávať reagovať v prítomnosti inertného rozpúšťadla.
Ako príklady vhodných inertných rozpúšťadiel sa uvádzajú uhíovodíky ako hexán, petroléter, benzén, toluén alebo xylén; chlórované uhlovodíky ako trichlóretylén, 1,2-dichlóretán, tetrachlórmetán, chloroform alebo dichlórmetán; alkoholy ako metanol, etanol, izopropanol, n-propanol, n-butanol, n-terc.butanol; étery ako dietyléter, diizopropyléter, tetrahydrofurán (THF) alebo dioxán; glykolétery ako etylénglykol, monometyléter alebo monoetyléter (metylglykol alebo etylglykol) alebo etylénglykol dimetyléter (diglyme); ketóny ako acetón alebo butanón; amidy ako acetamid, dimetylacetamid alebo dimetylformamid (DMF); nitrily ako acetonitril; sulfoxidy ako dimetylsulfoxid (DMSO); karbodisulfid; nitrozlúčeniny ako nitrometán alebo nitrobenzén; estery ako etylacetát a prípadne tiež vzájomné zmesi uvedených rozpúšťadiel alebo zmesi s vodou.
Priaznivé môže byť pridanie činidla viazajúceho kyselinu, napríklad hydroxidu, uhličitanu alebo hydrogenuhličitanu alkalického kovu alebo kovu alkalických zemín alebo iné soli alkalického kovu alebo kovu alkalických zemín so slabou kyselinou, s výhodou draselnej sodnej alebo vápenatej soli slabej kyseliny alebo pridanie organickej zásady, ako je trietylamín, dimetylamín, pyridín alebo chinolín alebo nadbytku amínovej zlúčeniny. Reakčný čas je niekolko minút až 14 dní v závislosti od reakčných podmienok; reakčná teplota je -20 až 100*C, spravidla -20 až 40*C.
Zásada všeobecného vzorca I môže byť premenená kyselinou na zodpovedajúcu adičnú sol s kyselinou, napríklad reakciou ekvivalentných množstiev zásady a kyseliny v inertnom rozpúšťadle, ako je etanol a potom odparením rozpúšťadla. Kyselinami, ktoré sú osobitne vhodné na túto reakciu, sú kyseliny, ktoré vytvárajú biologicky vhodné soli. Je teda možné použiť anorganické kyseliny, napríklad kyselinu sírovú, dusičnú, halogenovodíkové kyseliny ako je kyselina chlorovodíková alebo bromovodíková, fosforečné kyseliny ako je ortofosforečná kyselina, alebo sulfamidové kyseliny a organické kyseliny, najmä alifatické, alicyklické, aralifatické, aromatické alebo heterocyklomonobázické alebo polybázické, karboxylové, sulfónové alebo sírové kyseliny, napríklad kyselinu mravčiu, octovú, propiónovú, pivalovú, diétyloctovú, malónovú, jantárovú, pimelovú, fumarovú, maleinovú, mliečnu, vínnu, jablčnú, citrónovú, glukónovú, askorbovú, nikotínovú, izonikotínovú, metánsulfónovú alebo etánsulfónovú, etándisulfónovú, 2-hydroxyetánsulfónovú, benzénsulfónovú, p-toluénsulfónovú, naftalénmonosulfónovú a naftaléndisulfónovú alebo laurylsírovú kyselinu. Soli s kyselinami biologicky nevhodnými, napríklad pikráty, je možné použiť: na izolovanie a/alebo na čistenie zlúčenín všeobecného vzorca I.
Inak môžu byť zlúčeniny všeobecného vzorca I premenené zásadami (napríklad hydroxidom alebo uhličitanom sodným alebo draselným) na zodpovedajúce soli kovov, najmä alkalického kovu alebo kovu alkalických zemín alebo na zodpovedajúce soli amóniové.
Vynález sa týka tiež použitia zlúčenín všeobecného vzorca I ako medziproduktov na syntézu drôg.
vynález sa týka tiež použitia zlúčenín všeobecného vzorca I pre redukčné reakcie, pri ktorých sa necháva reagoval zlúčenina všeobecného vzorca I s komplexnými hydridmi kovov.
Redukcia ketoamidov podlá vynálezu sa môže vykonával napríklad s lítiumalumíniumhydridom, obdobne ako to opísali Deslogchamps a kol. (Can. J. Chem. 53 str. 3613 až 3619, 1975).
Príkladmi iných redukčných činidiel, ktoré je možné použi£, sú nátriumbórhydrid alebo NaAl (OCH2CH2OCH3) 2H2, rovnako ako diboran, prípadne s katalyzátormi ako je fluorid boritý, chlorid hlinitý alebo bromid litny. Príklady vhodných rozpúšťadiel sú hore uvedené inertné rozpúšťadlá.
Vynález objasňujú, nijak však neobmedzujú nasledujúce príklady praktického rozpracovania. Percentá sa rozumejú vždy hmotnostné, pokial to nie je uvedené inak.
Teploty sú uvádzané v °C. Výraz obvyklé spracovanie má nasledujúci význam: Pridá sa voda, prípadne sa hodnota pH nastaví na 2 až 10, v závislosti od konštitúcie konečného produktu, zmes sa extrahuje etylacetátom alebo dichlórmetánom, fázy sa oddelia, organická fáza sa vysuší síranom sodným a odparí sa a zvyšok sa čistí chromatografiou na silikagéli a/alebo kryštalizáciou. Hodnoty Rf sú na silikagéli.
Príklady rozpracovania vynálezu
Príklad 1
4-(4-Oxocyklohexyl)benzoylchlorid [získatelný reakciou 0,75 mol (130,7 g) 4-fenylcyklohexanónu s 1 mol oxalylchloridu a 2 mol chloridu hlinitého v dichlórmetáne, následnou hydrolýzou systémom íadovej vody a chlorovodíkovej kyseliny] sa pridá do vodného roztoku (15%) 3 mol dimetylamínu a zmes sa mieša počas dvoch hodín pri teplote 0 až 5*C. Zmes sa spracuje obvyklým spôsobom, čím sa získa 125,2 g N,N-dimetyl-4(4-oxocyklohexyl)benzamidu s teplotou topenia 118°C. Výťažok je 68 % teórie s ohladom na 4-fenylcyklohexanón.
Príklad 2
Ekvivalentné množstvo (4-oxocyklohexyl)benzoylchloridu a dimetylamínhydrochloridu sa rozpustí v dichlórmetáne. Ekvivalentné množstvo trietylamínu sa potom pridá a zmes sa mieša počas troch hodín. Obvyklým spracovaním sa získa N,N-dimetyl-
4-(4-oxocyklohexyl)benzamid s teplotou topenia 118’C. Priemyslová wužiteínosé
Derivát 4-(4-oxocyklohexyl)benzamidu vhodný ako medziprodukt na prípravu drôg avšak tiež na priamu výrobu drôg.
p
- 8 /<P22-^y>

Claims (5)

1. Derivát 4-(4-oxocyklohexyl)benzamidu všeobecného vzorca I kde znamená
R1 a R2 na sebe nezávisle alkylovú skupinu s 1 až 6 atómami uhlíka alebo
R1 a R2 spolu dohromady alkylénovú skupinu, a jeho soli.
2. Derivát 4-(4-oxocyklohexyl)benzamidu podlá nároku 1 všeobecného vzorca I, ktorým je N,N-dimetyl-4-(4-oxocyklohexyl)benzamid a jeho soli.
3. Spôsob prípravy derivátu 4-(4-oxocyklohexyl)benzamidu podlá nároku 1 všeobecného vzorca I, kde jednotlivé symboly majú v nároku 1 uvedený význam a jeho solí , vyznačujúci sa tým, že sa zlúčenina všeobecného vzorca II (II) kde znamená
L atóm chlóru, brómu, hydroxylovú skupinu alebo reaktívnu esterifikovanú hydroxylovú skupinu, necháva reagoval so zlúčeninou všeobecného vzorca III
HNR^R2 (m) alebo s jednou z jej solí, kde symboly R1 a R2 majú hore uvedený význam a/alebo sa zásada všeobecného vzorca I premení na jednu zo svojich solí spracovaním kyselinou.
4. Použitie derivátu 4-(4-oxocyklohexyl)benzamidu podlá nároku 1 všeobecného vzorca I ako medziproduktu na prípravu drôg.
5. Použitie derivátu 4-(4-oxocyklohexyl)benzamidu podlá nároku 1 všeobecného vzorca I v redukčných reakciách vykonávaných pri použití komplexných kovových hydridov.
SK1822-98A 1996-07-03 1997-06-24 4-(4-oxocyclohexyl)benzamide derivative, method for the preparation thereof and its use SK182298A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19626771A DE19626771C2 (de) 1996-07-03 1996-07-03 4-(4-Oxocyclohexyl)-benzamide
PCT/EP1997/003299 WO1998001420A1 (de) 1996-07-03 1997-06-24 4(4-oxocyclohexyl) benzamide als zwischenprodukte für arzneimittel

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK182298A3 true SK182298A3 (en) 1999-07-12

Family

ID=7798807

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1822-98A SK182298A3 (en) 1996-07-03 1997-06-24 4-(4-oxocyclohexyl)benzamide derivative, method for the preparation thereof and its use

Country Status (20)

Country Link
US (1) US6177594B1 (sk)
EP (1) EP0912498B1 (sk)
JP (1) JP2000514800A (sk)
AR (1) AR008628A1 (sk)
AT (1) ATE266625T1 (sk)
AU (1) AU721546B2 (sk)
BR (1) BR9710184A (sk)
CA (1) CA2259504A1 (sk)
CZ (1) CZ293843B6 (sk)
DE (2) DE19626771C2 (sk)
DK (1) DK0912498T3 (sk)
ES (1) ES2221055T3 (sk)
IN (1) IN185727B (sk)
NO (1) NO986204D0 (sk)
PL (1) PL330971A1 (sk)
PT (1) PT912498E (sk)
SK (1) SK182298A3 (sk)
TW (1) TW445249B (sk)
WO (1) WO1998001420A1 (sk)
ZA (1) ZA975903B (sk)

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3887084D1 (de) * 1987-11-06 1994-02-24 Hoffmann La Roche Halogenierte Benzolderivate.
EP0331933A3 (de) * 1988-02-23 1991-01-23 F. Hoffmann-La Roche Ag Flüssigkristalline Gemische mit niedriger optischer Anisotropie
DE4239150A1 (de) * 1992-11-20 1994-05-26 Thomae Gmbh Dr K O-Acyl-4-phenyl-cyclohexanole, deren Salze, diese Verbindungen enthaltende Arzneimittel und deren Verwendung sowie Verfahren zu ihrer Herstellung
GB2276165A (en) * 1993-03-17 1994-09-21 Glaxo Group Ltd Aniline and benzanilide compounds.

Also Published As

Publication number Publication date
EP0912498A1 (de) 1999-05-06
NO986204L (no) 1998-12-30
ES2221055T3 (es) 2004-12-16
PL330971A1 (en) 1999-06-21
DE19626771C2 (de) 1998-09-24
AU3343897A (en) 1998-02-02
CA2259504A1 (en) 1998-01-15
PT912498E (pt) 2004-10-29
CZ360998A3 (cs) 1999-03-17
IN185727B (sk) 2001-04-14
BR9710184A (pt) 1999-08-10
DE19626771A1 (de) 1998-01-08
ATE266625T1 (de) 2004-05-15
DK0912498T3 (da) 2004-08-16
ZA975903B (en) 1999-01-19
EP0912498B1 (de) 2004-05-12
US6177594B1 (en) 2001-01-23
AR008628A1 (es) 2000-02-09
CZ293843B6 (cs) 2004-08-18
AU721546B2 (en) 2000-07-06
DE59711620D1 (de) 2004-06-17
TW445249B (en) 2001-07-11
WO1998001420A1 (de) 1998-01-15
NO986204D0 (no) 1998-12-30
JP2000514800A (ja) 2000-11-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK69695A3 (en) Process for preparing benzofuran compounds
CZ9703609A3 (cs) Železniční nákladní vůz
US5312927A (en) Preparation of imidazoles
FI91064C (fi) Menetelmä terapeuttisesti vaikuttavien 3-(N-asyylietyyli-aminoalkyyli)-kromaanien ja -1,4-dioksaanien valmistamiseksi
WO2008090046A1 (en) Alternate process for preparing 3,5-di-omicron-acyl-2-fluoro-2-c-methyl-d-ribono-gamma-lactone
WO2000068221A1 (en) Salts of 2,2-dimethyl-1,3-dioxane intermediates and process for the preparation thereof
EP0904268B1 (de) Verfahren zur herstellung von 3-(1-hydroxyphenyl-1-alkoximinomethyl)dioxazinen
US5606095A (en) 2-aminooxymethylenephenylacetic acid derivatives
CN112390725A (zh) 一种酰胺类化合物的制备方法
SK182298A3 (en) 4-(4-oxocyclohexyl)benzamide derivative, method for the preparation thereof and its use
DE19706396A1 (de) Verfahren zur Herstellung von 3-(l-Hydroxiphenyl-l-alkoximinomethyl)dioxazinen
CH616418A5 (sk)
SU523638A3 (ru) Способ получени производных имидазола или их солей
KR100467552B1 (ko) 약제의 제조에 중간체로서 유용한 4-(4-옥소사이클로헥실)벤즈아미드
CZ301441B6 (cs) Zpusob a meziprodukt pro prípravu 1-[4-(5-kyanindol-3-yl)butyl]-4-(2-karbamoylbenzofuran-5-yl)piperazinu
US5296603A (en) 3-amino-5-o-chlorobenzyl-4,5,6,7-tetrahydrothieno[3,2-c]-pyridine-2-carboxylic acid compounds
US5643438A (en) Process for the preparation of substituted diamino-dicarboxylic acid derivatives
EP0454871B1 (en) Alpha, beta-unsaturated ketone and ketoxime derivative
IE911191A1 (en) Method of producing alkanesulfonanilide derivatives
EP0079740B1 (en) Anthraniloyloxyalkanoates
SK115299A3 (en) Process for preparation of 4h-4-oxo-quinolizine-3-carboxylic acid derivatives
KR910006126B1 (ko) N-[3-[3-(1-피페리디닐메틸)페녹시]프로필]아세톡시아세트아미드의 제조방법
KR100413172B1 (ko) 퀴놀리논 유도체의 제조방법
JPH0656843A (ja) 5−アシル−4,5,6,7−テトラヒドロチエノ[3,2−c]ピリジン−2−カルボン酸誘導体及びその製造方法
JPS6259106B2 (sk)