SK182001A3 - Method and device for closing the toe of a tubular article on a knitting machine - Google Patents

Method and device for closing the toe of a tubular article on a knitting machine Download PDF

Info

Publication number
SK182001A3
SK182001A3 SK18-2001A SK182001A SK182001A3 SK 182001 A3 SK182001 A3 SK 182001A3 SK 182001 A SK182001 A SK 182001A SK 182001 A3 SK182001 A3 SK 182001A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
tubular
article
tubular element
needle cylinder
tip
Prior art date
Application number
SK18-2001A
Other languages
English (en)
Inventor
Paolo Conti
Original Assignee
Metalworking And Finance Group
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Metalworking And Finance Group filed Critical Metalworking And Finance Group
Publication of SK182001A3 publication Critical patent/SK182001A3/sk

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D04BRAIDING; LACE-MAKING; KNITTING; TRIMMINGS; NON-WOVEN FABRICS
    • D04BKNITTING
    • D04B9/00Circular knitting machines with independently-movable needles
    • D04B9/42Circular knitting machines with independently-movable needles specially adapted for producing goods of particular configuration
    • D04B9/46Circular knitting machines with independently-movable needles specially adapted for producing goods of particular configuration stockings, or portions thereof
    • D04B9/56Circular knitting machines with independently-movable needles specially adapted for producing goods of particular configuration stockings, or portions thereof heel or toe portions
    • DTEXTILES; PAPER
    • D04BRAIDING; LACE-MAKING; KNITTING; TRIMMINGS; NON-WOVEN FABRICS
    • D04BKNITTING
    • D04B15/00Details of, or auxiliary devices incorporated in, weft knitting machines, restricted to machines of this kind
    • D04B15/88Take-up or draw-off devices for knitting products
    • D04B15/92Take-up or draw-off devices for knitting products pneumatic
    • DTEXTILES; PAPER
    • D04BRAIDING; LACE-MAKING; KNITTING; TRIMMINGS; NON-WOVEN FABRICS
    • D04BKNITTING
    • D04B9/00Circular knitting machines with independently-movable needles
    • D04B9/40Circular knitting machines with independently-movable needles with provision for transfer of knitted goods from one machine to another

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Knitting Machines (AREA)
  • Sewing Machines And Sewing (AREA)
  • Treatment Of Fiber Materials (AREA)
  • Woven Fabrics (AREA)
  • Knitting Of Fabric (AREA)

Description

Vynález sa týka spôsobu výroby hadicového úpletového výrobku s uzatvoreným koncom, ako ponožky, pančuchy, hadicové časti pri výrobe pančuchových nohavíc a podobne. Konkrétnejšie sa vynález týka spôsobu vyššie uvedeného typu, pri ktorom sa hadicový úpletový výrobok vyrába na okrúhlom pletacom stroji pomocou okrúhleho lôžka alebo ihlového valca, a pri ktorom sa koniec uzatvára na rovnakom stroji, na akom sa uplietol, po upletení tohto úpletu. Vynález sa tiež týka zariadenia na uzatváranie konca hadicového úpletového výrobku priamo na stroji, ktorým sa úplet uplietol.
Doterajší stav techniky
Pri výrobe hadicových úpletových výrobkov, ako pančúch, ponožiek, hadicovitých častí pre pančuchové nohavice a podobne, sú hadicové úpletové výrobky normálne pletené začínajúc počiatočným koncom a končiac koncovým koncom na ihlovom valci. Hadicový úplet, vyrobený týmto spôsobom, má dva otvorené konce, z ktorých jeden sa musí potom uzatvárať zošívaním alebo nejakým iným vhodným spôsobom. Úpletový výrobok s jeho otvorenými koncami sa normálne uvoľňuje z ihlového lôžka alebo valca pletacieho stroja a presúva sa k zošívaciemu stroju, kde musí byť úplet správne polohovaný, niekedy s čiastočným manuálnym zásahom, a uzatváraný koniec sa musí potom prisúvať do zošívacieho stroja. Ak však úplet nie je súmerný, ako k tomu často dochádza, ale má napríklad pätu, musí sa správne orientovať pred tým, ako sa na ňom vytvára šev, aby sa šev správne orientoval voči päte. To so sebou prináša potrebu vnesenia veľkej práce, a prpto vysoké náklady.
31634 T • · ·· ·· · · ·· • · · · ···· ··· • · ··· ··· — ········ J ·· ···· ·· ···· ·· ·
Tento proces je veľmi časovo náročný a nákladný vzhľadom na to, že potrebuje strojné vybavenie na polohovanie a zošívanie výrobkov, ktoré sa vyrobili na samostatnom pletacom stroji.
Kvôli vylúčeniu týchto problémov sa navrhol spôsob a zariadenie (pozri spis EP-A-0 592 376) na uzatváranie konca, t.j. špičky, hadicového úpletu priamo na okrúhlom ihlovom lôžku alebo valci pletacieho stroja. V tomto známom spôsobe sa hadicový úplet pletie začínajúc počiatočným okrajom opatreným pružným lemom, pričom sa pokračuje v pletení až k okrajom, ktoré sú správne spájané kvôli vytváraniu uzatvorenej špičky úpletu. Tento známy spôsob je veľmi zložitý a vyžaduje pletací stroj, opatrený špeciálne tvarovanými úpletotvornými členmi, čo tiež sťažuje ovládanie. Okrem toho je šev vytváraný na vonkajšej strane úpletu namiesto na vnútornej strane, kde by bol viac žiaduci a kde sa zvyčajne vytvára v systémoch, v ktorých sa zošívanie vykonáva mimo pletací stroj.
Tiež sa navrhli spôsoby a zariadenia, v ktorých sa špička úpletu uzatvára v počiatočnom kroku pletacieho procesu, ktorý preto začína uzatvoreným koncom a končí na otvorenom konci, obsahujúcom pružný lem. Spôsoby a zariadenia tohto druhu sa opisujú napríklad v spisoch WO A 95/31595, WO A 95/34702 a WO A 97/04153.
31634 T ·· ·· ·· ·· ·· ···· ···· ··· • · · · · ··· ··· ··· ··· ·· ···· ·· ···· ·· ···
Podstata vynálezu
Vynález si kladie za úlohu vytvoriť spôsob vytvárania hadicového úpletového výrobku, pri ktorom by sa vytvoril hadicový úpletový výrobok s dolným koncom uzatvoreným bez potreby ručného zásahu na jeho orientovanie. Ďalším cieľom vynálezu je vytvoriť spôsob typu opísaného vyššie, spôsobilý uzatvárania špičky hadicového úpletového výrobku veľmi jednoduchým zošívacím systémom, pri ktorom by sa mohol vytvárať šev na vnútornej strane úpletu. Vynález si tiež kladie v jeho prednostnom vyhotovení za úlohu vytvoriť spôsob uzatvárania špičky hadicového úpletového výrobku priamo na pletacom stroji, na ktorom sa výrobok uplietol.
Pokiaľ ide o zariadenie, kladie si vynález za úlohu vytvoriť veľmi jednoduché zariadenie, s obmedzeným počtom špeciálnych úpletotvorných prvkov, spôsobilé uzatvárania špičky hadicového úpletu bez ťažkostí s orientovaním úpletu. Ďalej si vynález kladie za úlohu vytvoriť v prednostnom vyhotovení zariadenie spôsobilé uzatvárania špičky úpletu ako konečný krok v spôsobe pletenia, a to bez potreby prenášania hadicového úpletu z pletacieho stroja na zošívacie stroje.
Tieto a ďalšie ciele a výhody, ktoré budú zrejmé odborníkom v odbore po prečítaní nasledujúceho textu, sa dosiahnu spôsobom výroby hadicového úpletového výrobku na okrúhlom pletacom stroji, pri ktorom ihlový valec pletie uvedený hadicový úpletový výrobok začínajúc počiatočným okrajom a pletenie končí na koncovej špičke, pričom spôsob sa vyznačuje tým, že na konci pletenia uvedeného hadicového úpletového výrobku sa hadicový úpletový výrobok čiastočne uvoľňuje od ihiel, do ktorých zaberajú presúvacie členy a potom uvoľňuje celkom z ihiel a presúva sa k prostriedkom na uzatváranie špičky.
Týmto spôsobom sa predmet, ktorý sa zachytí presúvacími členmi pred tým, ako je celkom uvoľnený z ihiel, dostáva na prostriedok pre uzatváranie špičky v správne orientovanej polohe bez potreby manuálneho zásahu.
31634 T ·· ·· ·· • · · · · · · • · · · · • · ·· ···· • · · · · ·· ···· ·· ·
V jednom obzvlášť výhodnom vyhotovení vynálezu sa obracia úpletový výrobok vnútornou stranou smerom von po jeho uvoľnení od ihiel uvedeného ihlového valca, špička úpletového výrobku sa presúva pod ihlový valec, špička sa uzatvára, a uvedený hadicový úpletový výrobok sa obracia opäť lícovou stranou smerom von.
K zošívaniu alebo uzatváraniu špičky môže dochádzať v stroji mimo okrúhleho stroja alebo vo vnútri samotného okrúhleho pletacieho stroja, kde môžu byť umiestnené zošívacie prostriedky, napríklad malý šiel stroj.
Aby sa úpletový výrobok obracal vnútornou stranou smerom von jednoduchým a účinným spôsobom a potom sa špička uzatvárala švom, ktorý bude po skončení výrobného procesu ležať na vnútornej strane hadicového úpletu namiesto na vonkajšej strane, využíva obzvlášť výhodné vyhotovenie vynálezu trubicovitý prvok súosový s ihlovým valcom a vybiehajúci dole od horného okraja do úrovne dolného okraja ihlového valca alebo trochu pod ihlový valec. V priebehu pletacieho procesu hadicový úplet rastie smerom dole vo vnútri trubicovitého prvku. Na konci pletacieho procesu, keď je hadicový úplet stále čiastočne zachytený na ihlách valca, sa presúvacie členy pohybujú súosovo vzhľadom k trubicovitému prvku a na jeho vonkajšej strane, takže sa vyvoláva vystupovanie úpletového výrobku z uvedeného trubicovitého prvku a je obrátený naruby vnútornou stranou smerom von, keď prechádza cez horný okraj uvedeného trubicovitého prvku.
Na konci presúvacieho procesu je preto hadicový úplet teraz vnútornou stranou obrátený smerom von a je stále zachytený na dolnej časti trubicovitého prvku, pričom jeho koniec, ktorý sa má uzatvárať, je voľne pod dolným okrajom trubicovitého prvku, kde je uložený uzatvárací prostriedok, napríklad šicí (zošívací) stroj typu, aký je samotný známy.
Len čo bola špička uzatvorená, úplet musí byť obrátený vnútornou stranou smerom von druhýkrát, čím dôjde k jeho obráteniu lícovou stranou von, t.j. musí byť obrátený do polohy, v ktorej bol pôvodne pletený ihlovým valcom. Pre tento účel sa môžu použiť opäť rovnaké presúvacie členy.
31634 T ···· · · · · ··· ·· ··· ··· ··· ··· ··· ·· ···· ·· ···· ·· ···
V obzvlášť výhodnom vyhotovení, po tom, čo špičkový koniec úpletového výrobku sa uzatvoril, sa jeden z presúvacích členov pohybuje, až je približne súosový s trubicovitým prvkom a pod ním, a potom sa rozťahuje tak, že vstupuje do vnútra trubicovitého prvku a unáša so sebou hadicový úplet, ktorého uzatvorený koniec tlačí pred sebou. Výsledkom toho je, že sa hadicový úplet opäť obracia vnútornou stranou smerom von okolo dolného okraja trubicovitého prvku. Z tohto prvku môže byť úplet, ktorý je teraz obrátený lícovou stranou smerom von, vytiahnutý pneumatickými prostriedkami typu, ktorý je samotný známy.
Zariadenie podľa vynálezu obsahuje okrúhle ihlové lôžko, t.j. ihlový valec, na pletenie úpletového výrobku a vyznačuje sa tým, že obsahuje presúvacie členy, spôsobilé zaberania do hadicového úpletového výrobku na konci pletacieho procesu a pred tým, ako je úplet celkom uvoľnený z ihiel uvedeného ihlového valca. Presúvacie členy prenášajú koniec úpletu, ktorý sa má uzatvárať, k uzatváracím prostriedkom, s výhodou uloženým pod ihlovým valcom alebo mimo okrúhleho stroja.
Jedno možné a obzvlášť výhodné vyhotovenie zariadenia podľa vynálezu používa trubicovitý prvok súosový s ihlovým valcom a vybiehajúci dole od horného okraja pod ihlový valec. Trubicovitý prvok má menší priemer ako ihlový valec a presúvacie členy sú pohyblivé na vonkajšej strane trubicovitého prvku, rovnobežne s jeho osou, na zaberanie do hadicového úpletového výrobku u jeho konca, ktorý sa má uzatvárať, a prenášajú ho smerom dole, čo vyvoláva jeho obrátenie vnútornou stranou smerom von, keď prechádza cez horný okraj trubicovitého prvku.
Prenášacie členy s výhodou obsahujú perforovacie prostriedky, ktoré zachytávajú hadicový úpletový výrobok tým, že vnikajú do pleteniny, tvoriacej úplet, u okrajov úpletu, ktoré sú vhodné na uchopenie. Pretože sa tieto okraje úpletu počas uzatvárania úpletu odstrihnú a vyhodia, nepoškodzuje to konečný úpletový výrobok.
31634 T ·· ·· ·· ·· ·· ···· ···· ··· • · ··· · · · ··· · · · ··· ·· ···· ·· ···· ·· ···
Presúvacie členy môžu byť v počte dva a ležia v diametrálne opačných polohách vzhľadom k osi trubicovitého prvku.
V obzvlášť jednoduchom a výhodnom vyhotovení sú presúvacie členy opatrené teleskopickým predlžovacím systémom, napríklad pneumatickými alebo hydraulickými prostriedkami na rozťahovanie trubicovitej konštrukcie. To nebráni použitiu rôznych prostriedkov, ako sú bežce, pohybujúce sa pozdĺž vodidiel usporiadaných rovnobežne s osou trubicovitého prvku.
Presúvacie členy môžu byť tiež s výhodou spôsobilé vykonávať pohyb kolmý k pohybu na uchopenie a presúvanie hadicového úpletového výrobku, takže najmenej jeden z presúvacích členov sa môže tiež použiť na obrátenie hadicového úpletu vnútornou stranou smerom von druhýkrát (takže je nakoniec lícovou stranou smerom von). Pre tento účel je výhodné, ak sa môže najmenej jedným z presúvacích členov striedavo pohybovať von alebo do vnútra trubicovitého prvku, vybiehajúceho smerom dole pod ihlový valec. Druhé obrátenie hadicového úpletu vnútornou stranou smerom von (t.j. lícovou stranou von) sa vykonáva uvedením presúvacieho člena do približne súosovej polohy s trubicovitým prvkom a potom rozťahovaním presúvacieho člena axiálne do vnútra trubicovitého prvku, ktorý so sebou prináša uzatvorený koniec tvoriaci špičku hadicového úpletového výrobku, ktorý je týmto prostriedkom obrátený vnútornou stranou smerom von, keď prechádza cez dolný okraj trubicovitého prvku. To však nevylučuje voľbu možnosti použitia samostatných členov na druhé obrátenie hadicového úpletového výrobku vnútornou stranou smerom von, napríklad prídavného bežca, umiestneného v medziľahlej polohe medzi presúvacími členmi. I keď toto je menej výhodné, pokiaľ ide o výrobu a znižovanie prácnosti, je tiež možné, aby sa hadicový úpletový výrobok obrátil lícovou stranou smerom von z pletacieho stroja.
Ďalšie výhodné znaky a vyhotovenia spôsobu a zariadenia podľa vynálezu sú uvedené v závislých patentových nárokoch.
31634 T • · · · ·· ·· ·· ···· ···· ··· • · · · · · · · e·· · · · · · · ·· ···· ·· ···· ·· ···
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález je bližšie vysvetlený v nasledujúcom opise na príkladoch vyhotovení, neobmedzujúcich jeho rozsah, s odvolaním na pripojené výkresy, v ktorých znázorňuje obr. 1 schematický pohľad spredu na stroj podľa vynálezu, obr. 2 bočný pohľad v smere vyznačenom II - II na obr. 1, obr. 3 zväčšený pohľad na hadicový úpletový výrobok a presúvacie členy, keď uchopujú úpletový výrobok pred tým, ako sa celkom uvoľní ihlovým valcom, a to v pohľade spredu, podobným pohľadu z obr. 1, obr. 4 rez rovinou IV - IV, vyznačenou na obr. 3, obr. 5 rez rovinou V - V, vyznačenou na obr. 3, obr. 5 pôdorysný pohľad v smere V - V, vyznačenom na obr. 3, obr. 6 pohľad podobný pohľadu z obr. 3 v nasledujúcom kroku spôsobu, obr. 7 rez rovinou VII - VII, vyznačenou na obr. 6, obr. 8 rez rovinou VIII - VIII, vyznačený na obr. 6, obr. 9 schematické znázornenie kroku, nasledujúceho po kroku znázornenom na obr. 6, obr. 10 rez rovinou X - X, vyznačenou na obr. 9, obr. 11 až 16 pohľady spredu na po sebe nasledujúce polohy úpletového výrobku, presúvacie členy a šicí stroj (zošívacie zariadenie) v priebehu uzatvárania špičky hadicového úpletového výrobku, obr. 17 a 18 detail uchopovacieho systému presúvacích členov v dvoch odlišných polohách, obr. 19 pohľad spredu na odlišné vyhotovenie uchopovacích systémov a presúvacích členov, obr. 20 bočný pohľad na odlišné vyhotovenie uchopovacích systémov a presúvacích členov, obr. 21 schéma švu, šitého pozdĺž okrajov špičky hadicového úpletu, obr. 22 až 28 odlišné vyhotovenie trubicovitého prvku v rôznych podmienkach počas pletacieho cyklu, pričom obr. 22 znázorňuje rez rovinou XXII - XXIII vyznačenou na obr. 24, obr. 23 rez rovinou XXIII - XXIII, vyznačenou na obr. 24, obr. 29 rez rovinou XXIX - XXIX z obr. 23 a obr. 30 pôdorysný pohľad v smere vyznačenom XXX - XXX na obr. 23.
31634 T ·· ·· ·· ·· ·· ···· ···· ··· • · · · · ··· • · · · · · ··· ·· ···· ·· ···· ·· ···
Príklady uskutočnenia vynálezu
Obr. 1 a 2 znázorňujú celkové pohľady na okrúhly pletací stroj, vytvorený so zariadením podľa vynálezu. Na obrázkoch je znázornený valec 1. pre ihly, obsahujúci ihlový valec 3, t.j. okrúhle ihlové lôžko. Valec je rotačného typu. Ďalšie obrázky ukazujú ihly 5 ihlového valca 3. Valec 1, ihlový valec 3 a neznázornené úpletotvorné členy na ovládanie ihiel sú typu, aký je známy a nebudú sa tu preto podrobnejšie opisovať.
Pod okrúhlym lôžkom 3 ihiel 5 je trubicovitý prvok 7, ktorý je v podstate súosový s valcom 1 a s okrúhlym lôžkom 3. Trubicovitý prvok 7 má horný okraj 7A a dolný okraj 7B. Ako horný okraj 7A, tak i dolný okraj 7B sú hrdlovito rozšírené a sú zaoblené z dôvodov, ktoré budú opísané ďalej.
K dolnému koncu trubicovitého prvku 7 je pripojený sací puzdrovitý nástavec 9, ktorý pneumaticky odťahuje hadicové úplety, keď sa tvoria na okrúhlom lôžku 3. Puzdrovitý nástavec 9 je zvislo pohyblivý, ako je znázornené dvojitou šípkou f9 (obr. 1 a 2) a je pre tento účel pripojený k dvojici ovládačov 11 valca a piestu. Puzdrovitý nástavec má otvárateľnú časť W, otváranú ovládačom 12 s valcom a piestom.
Trubicovitý prvok 7 je podporovaný troma dvojicami kladiek 13A, 13B, usporiadanými v uhlových odstupoch 120°, ako je hlavne zrejmé na obr. 5 a 8. Kladky 13A a 13B sú rozmiestnené v uhlových intervaloch 120°, ako je zrejmé na obr. 5 a 8. Kladky 13A a 13B každej dvojice sú uložené v blízkosti zodpovedajúceho horného hrdlovito rozšíreného okraja 7A a dolného hrdlovito rozšíreného okraja 7B.
Okolo trubicovitého prvku 7 sú okrem toho tri tlačné členy 15. Tie sú umiestnené tiež vo vzájomných odstupoch 120° a ležia medzi dvojicami kladiek 13A, 13B. Každý tlačný člen 15 je ovládaný jeho vlastným ovládačom 17 tak, aby bol spôsobilý sa pohybovať smerom k vonkajšiemu povrchu trubicovitého prvku 7 a od neho. Tlačné členy 15 sú týmto spôsobom schopné znehybňovať trubicovitý prvok 7 tlakom a slúžia tak ako pomocný podporný prostriedok v spojení s dvojicami kladiek 13A, 13B, alebo sa pohybovať späť od neho, aby
31634 T • · · · ·· ·· ·· ···· · · · · ··· • · · · · ··· • · · · · · ·«· ·· ···· ·· ···« ·· ··· nechali jeho vonkajší povrch voľný. Toto usporiadanie umožňuje, že hadicový úplet, vytváraný lôžkom 3, je obrátený vnútornou stranou smerom von a presúva sa k zošívaciemu stroju, ako bude vysvetlené nižšie. Tlačné členy 15 sa môžu tiež vypustiť.
Pod trubicovitým prvkom 7 je zošívací stroj 19, ktorý je typu, aký je známy a používa sa na uzatváranie špičiek hadicových úpletov ich zošívaním. Zošívací stroj môže byť typ normálne používaný v strojoch na zošívanie špičiek úpletov, zvyčajne vystupujúcich z pletacích strojov. Ako bolo vysvetlené vyššie, sú v stave techniky tieto zošívacie stroje umiestnené v strojoch fyzicky oddelené od okrúhlych pletacích strojov, na ktorých sa úplety vytvárajú.
Presúvacie členy 21, 23 vybiehajú smerom dole mimo trubicovitého prvku 7. Pozostávajú z rozťahovateľných trubicovitých prvkov, opatrených na ich horných koncoch uchopovacími prostriedkami vo forme háčikov, ihiel a podobne, ktoré sú podrobne znázornené na obr. 17 a 18. Každému presúvaciemu členu 21. 23 je priradený háčik 25 s uzatváracím členom pozostávajúcim z bežca 27. tlačeného do uzatvorenej polohy pružným členom 29. Na obr. 17 je háčikový člen znázornený v otvorenej polohe s bežcom 27 dole a pružným členom 29 stlačeným, zatiaľ čo obr. 18 znázorňuje bežec 27 uzatvorený, dosadajúci proti naklonenej ploche 25A na háčiku 25 a pružný člen 29 je uvoľnený roztiahnutím.
Obr. 19 a 20 znázorňujú obmenené vyhotovenie presúvacích členov, v ktorom je háčik 25 nahradený jazýčkovou ihlou 25X, osadenou na hornom konci teleskopický roztiahnuteľného systému. Okolo ihly 25X je vyťahovací člen 26, ovládaný ovládačmi 28 s valcom a piestom. Vyťahovací člen sa zdvíha, ako je znázornené šípkou f26, keď sa presúvací člen použije na obrátenie hadicového úpletu vnútornou stranou von po druhýkrát, len čo sa špička zošíva.
Teleskopické predlžovanie trubicovitej sústavy presúvacích členov 21, 23 sa vyvoláva čerpaním tekutiny pod tlakom do dutín trubicovitých prvkov spojkami 31 (pozri hlavne obr. 4 a 7). Tekutina, čerpaná pod tlakom do
31634 T ·· ·· • · · · • · · ·· ·· • · · · • · · ·· e · · • · • · e ·· ···· • · · ·· ···· • · · ·· ··· teleskopických trubicovitých prvkov vyvoláva predlžovanie smerom nahor a zaťahovanie sa vykonáva prostredníctvom ohybnej šnúry 33, ktorá sa môže navíjať na zodpovedajúcu cievku 37 (pozri hlavne obr. 3 a 6).
Presúvacie členy sú nesené vozíkom 39, ktorý sa pohybuje na vodiacich tyčiach 41, upevnených ku konštrukcii stroja (pozri hlavne obr. 1). Presúvacie členy 21 a 23 sú kĺbovo pripojené k vozíku 39 a ovládajú sa ovládačom 43 s valcom a piestom tak, že sa môžu otáčať okolo vodorovných osí, ktoré sa v podstate zhodujú s osami cievok 37 na navíjanie šnúry 33, a to z dôvodov, ktoré budú vysvetlené neskôr. Prostredníctvom vodidiel 41 je možné pohybovať presúvacími členmi 21 a 23 vzhľadom koši trubicovitého prvku 7 kvôli vykonávaniu ich funkcií, ktoré budú opísané s odvolaním na obr. 3 až 16.
Vyššie opísané zariadenie pracuje nasledovne. Obr. 3 znázorňuje konečný krok pri pletení hadicového úpletu M ihlami 5 okrúhleho lôžka 3. Pletenie úpletu začína na konci M1, ktorý je napríklad v prípade ponožky opatrený pružným lemom. Pletenie sa vykonáva otáčaním okrúhleho lôžka 3 ihiel 5 a končí pletením konca M2. ktorý sa musí uzatvárať kvôli vytvoreniu špičky úpletu. Počas pletenia hadicového úpletu sa môžu tvoriť tvarované časti, zodpovedajúce päte úpletu, alebo iné špeciálne časti, ako pri normálnej pletacej technológii.
V polohe znázornenej na obr. 3, 4 a 5 sa hadicový úplet dokončil a takmer úplne uvoľnil z ihiel 5 okrúhleho lôžka 3. Iba niektoré z ihiel, napríklad desať alebo dvadsať ihiel, zaberá do úpletu M v dvoch diametrálne opačných oblastiach, ako je možné vidieť hlavne v pôdoryse z obr. 5. V tejto fáze môže byť okrúhle lôžko 3 nehybné alebo sa môže ešte pohybovať veľmi malou rýchlosťou. Presúvacie prostriedky 21 a 23 boli roztiahnuté smerom nahor kvôli uvedeniu háčikov 25 do záberu s úpletom časti priľahlej ku koncu M2 hadicového úpletu M. Háčiky 25 vnikli do úpletu a úplet je držaný na háčikoch uzatvorením bežca 27 každého z presúvacích členov 21 a 23. V polohe znázornenej na obr. 3, 4 a 5 je úplet preto zachytený na okrúhlom lôžku 3 ihiel
31634 T ·· ·· ·· ·· ·· ···· · · · · ··· • · · · · ··· • · · ··· · · · ·· ···· ·· ···· ·· ··· a tiež držaný presúvacími prostriedkami 21 a 23, ktoré potom presúvajú, ako bude vysvetlené, úplet k zošívaciemu stroju 19.
V polohe znázornenej na obr. 1, 2 a 3 bol sací puzdrovitý nástavec 9 odsunutý postupným pohybom ovládačov 11 od trubicovitého prvku 7, kvôli umožneniu presunu hadicového úpletu M k zošívaciemu stroju 19. Počas pletacej fázy pred týmto krokom však sa puzdrovitý nástavec 9 pripojil k dolnému okraju 7B trubicovitého prvku 7 kvôli vyvíjaniu malého podtlaku vo vnútri trubicovitého prvku 7, čoho účelom je naťahovanie úpletu M v jeho vnútri postupne s tým, ako sa pletie.
Len čo háčiky 25 a bežce 27 pevne prichytili úplet M kpresúvacím členom 21 a 23 v najmenej dvoch bodoch, môže sa úplet úplne oddeliť od ihiel 5 okrúhleho lôžka 3, ktoré pre tento účel dokončuje svoj vlastný otáčavý pohyb.
Teraz je možné presúvať úplet M k zošívaciemu stroju 19. Začiatok tohto kroku je znázornený na obr. 6, 7 a 8. Presúvacie členy 21 a 23 sa postupne zaťahujú navíjaním šnúr 33 na cievky 37. To ťahá úplet M dole po vonkajšej stene trubicovitého prvku 7 nasledovaním háčikov 25. Úplet M sa tak vyťahuje z trubicovitého prvku 7 a obracia sa naruby vnútornou stranou von, keď prechádza cez hrdlovito rozšírený a zaoblený okraj 7A trubicovitého prvku 7. Proces pokračuje, až sa dosiahne poloha znázornená na obr. 9 a 10, kedy je úplet obrátený celkom naruby vnútornou stranou von v porovnaní s polohou, ktorú zaberal počas pletenia, je nasunutý svojou hornou časťou okolo trubicovitého prvku 7, ktorý obklopuje zvonka, zatiaľ čo dolný koniec M2 (t.j. posledný koniec, tvorený okrúhlym lôžkom 3) je najnižšie a je stále zachytený medzi presúvacími členmi 21 a 23 a je nižšie ako dolný okraj 7B trubicovitého prvku 7.
Aby sa umožnilo úpletu M sa presúvať zvnútra trubicovitého prvku 7 von z tohto prvku a aby sa tiež umožnilo, že úplet M bude kĺzať pri celom presune smerom dole pozdĺž vonkajšieho povrchu trubicovitého člena 7 do polohy z obr. 9 a 10, sú prítlačné prostriedky 15, ktoré držia trubicovitý prvok v jeho polohe, zatiahnuté ovládačmi 17 tak, že trubicovitý prvok 7 zostáva zavesený iba troma
31634 T *· ·· ·· ···· · • · · · ········
9 9 9 9 9 9 99
9 9 9 9 9 9 9 9 99
9 9 9 9 9 9 99
9999 99 9999 99 999 dvojicami kladiek 13A, 13B. Hadicový úplet tak prechádza medzi kladkami 13A, 13B a vonkajším povrchom trubicovitého prvku 7 a môže sa dostať bez prekážky do polohy znázornenej na obr. 9 a 10.
V tomto bode je potrebné zavádzať dolný koniec M2 úpletu, ktorý sa má zošívať kvôli vytvoreniu špičky úpletu, do ústia zošívacieho stroja 19 (ktorý sa vypustil na obr. 3 až 10 kvôli zjednodušeniu výkresu).
Kvôli tomuto účelu sa môže zaistiť, aby zošívací stroj 19 vykonal pohyb smerom k osi trubicovitého prvku 7. Kvôli väčšej jednoduchosti sa však dáva prednosť tomu, aby aspoň jeden z presúvacích členov 21, 23 vykonával otáčavý pohyb na ťahanie konca M2 hadicovitého úpletu M smerom k ústiu zošívacieho stroja 19. Kvôli väčšej jednoduchosti konštrukcie a tiež kvôli zaisteniu dostatočného napínania konca M2, keď zošívanie začína, sa zariadenie upraví tak, že sa oba presúvacie členy 21. 23 natáčajú okolo vodorovných osí pôsobením ovládača 43 s valcom a piestom. Tento natáčavý pohyb roztvára presúvacie členy 21, 23 do polohy z obr. 1 íl, čo má za následok vkladanie jedného okraja konca M2 hadicového úpletu M do ústia zošívacieho stroja 19. Ten tak začína vykonávať zošívanie okrajov dolného konca M2, spôsobom, ktorý je známy, a odstrihovanie koncovej časti úpletu, ktoré je tiež známe. Jeden typ zošívania, ktorý sa môže použiť na uzatváranie konca M2 hadicového úpletu M, je schematicky znázornený na obr. 21, kde je úplet schematicky znázornený vo forme dvoch okrajov priložených k sebe, bez akéhokoľvek znázornenia jednotlivých očiek, z ktorých pozostáva.
Činnosť zošívacieho stroja 19 ťahá úplet M do zošívacieho stroja, ako je zrejmé na obr. 12 a 13. Na obr. 13 sa presúvacie členy 21 a 23 presunuli späť do zvislej polohy.
Po skončení zatvárania špičky, vytvorenej koncom M2 úpletu, je úplet zošívacím strojom 19 uvoľnený a musí sa druhýkrát obrátiť späť naruby, vnútornou stranou smerom von, t.j. vonkajšou stranou smerom von do predchádzajúcej polohy.
31634 T *· ·· 99 9999
9 9 9 9 9 9 9 9 99
9 9 9 9 9 99
9 9 9 9 9 9 99
9999 99 9999 99999
Na tento účel sa presúvacie členy 21, 23 presúvajú pozdĺž vodidiel 41. až je presúvací člen 23 približne súosový s trubicovitým prvkom 7, ako je zrejmé na obr. 14. Následné rozťahovanie presúvacieho člena 23 teleskopickým predlžovaním tlačí úplet M nahor do trubicovitého prvku 7, ako je znázornené na obr. 15. Úplet M preto sklzne z vonkajšieho povrchu trubicovitého člena 7 a obráti sa vnútornou stranou smerom von, keď prechádza pod hrdlovito rozšírený a zaoblený dolný okraj 7B trubicovitého prvku, až dosiahne konečnú polohu znázornenú na obr. 16.
V polohe na obr. 16 je úplet M opäť v polohe, ktorú mal v priebehu jeho pletenia a šev vytváraný zošívacím strojom 19 je na vnútornej strane úpletu, ktorý bol pred vytvorením švu obrátený vnútornou stranou von.
Po tom, čo bola špička úpletu M zošitá, a pred tým, ako sa úplet začne vkladať do trubicovitého člena 7 presúvacím členom 23, sa sací puzdrovitý nástavec 9 zdvíha ovládačmi 11, až je blízko k dolnému okraju 7B trubicovitého prvku 7, ale v odstupe od neho, takže úplet môže stále prechádzať. Otvárateľná časť 10 sa otvára kvôli umožneniu vkladania presúvacieho člena 23. V tejto polohe sa vytvára vo vnútri trubicovitého prvku 7 dostatočný podtlak na ťahanie nového hadicového úpletu, ktorý sa vytvára, smerom dole a na preťahovanie hadicového úpletu M, ktorého špička bola práve uzatvorená.
Ak je zrejmé z obr. 16, je v hornom konci trubicovitého prvku 7 prítomný druhý úplet M', ktorý sa tu vytvára, zatiaľ čo druhý úplet sa zošíva a obracia druhýkrát vnútornou stranou smerom von okolo dolného okraja 7B trubicovitého prvku 7. Keď je hadicový úplet M, ktorého špička bola uzatvorená, opäť plne vo vnútri trubicovitého prvku 7, môže sa presúvací člen 23 zaťahovať, otvárateľná časť 10 sacieho puzdrovitého nástavca sa môže uzatvoriť a samotný sací puzdrovitý nástavec 9 sa môže uviesť plne proti dolnému okraju 7B trubicovitého prvku 7. Len čo bol presúvací člen 23 zatiahnutý, úplet M s uzatvorenou špičkou sa odťahuje saním vo vnútri sacieho puzdrovitého nástavca 9. Podtlak, vytvorený vo vnútri puzdrovitého nástavca a vo vnútri trubicovitého prvku 7, udržiava ťah na nový úplet M2, keď sa tvorí. Stroj je
31634 T ·· ·· • · · · • t · ·· ·· • · · · • · · ·· • · · • · • · · ·· ···· • · · ·· ···· • · ·· ··· pripravený vykonávať nový cyklus uzatvárania špičky, len čo bol úplet M dokončený.
Obr. 22 až 30 znázorňujú zdokonalené vyhotovenie zariadenia podľa vynálezu. Zodpovedajúce prvky nesú rovnaké vzťahové značky, ako v predchádzajúcich obrázkoch.
Podľa vyhotovenia z obr. 22 až 30 má trubicovitý prvok 7 tri perforované plochy, usporiadané súmerne okolo osi trubicovitého prvku. Dve z týchto perforovaných plôch sú znázornené na obr. 22 a označujú sa ako plochy 101 a 103. Každá z plôch 101, 103 je opatrená väčším stredným otvorom 101A, 103A.
Na vonkajšej strane trubicovitého prvku 7 sú usporiadané dve kmitavé sacie skrine 105, 107. Každá sacia skriňa 105, 107 sa môže otáčať okolo vodorovnej osi 105A, 107A, nesenej stacionárnym rámom 111. Každá sacia skriňa 105, 107 je opatrená horným vstupným otvorom 105B, 107B, pričom každá kmitavá sacia skriňa 105, 107 je opatrená kolíkmi 113, 115, usporiadanými proti otvorom 101 A.
Obe kmitavé sacie skrine 105, 107 môžu zaberať dve koncové polohy.
V prvej polohe (obr. 24, 25) sú vstupné otvory 105B, 107B držané v odstupe od vonkajšieho povrchu trubicovitého prvku 7 a rovnako tak sú držané kolíky 113, 115 vzhľadom k otvorom 101 A. V druhej polohe sú horné vstupné otvory 105B, 107B v dotyku s vonkajším povrchom trubicovitého prvku 7 a kolíky 113, 115 sú vsunuté do otvorov 101 A. V tejto druhej polohe kolíky 113, 115 zvisle podporujú trubicovitý prvok 7 a výstupné otvory 105C, 107C sú v spojení s vnútrom trubicovitého prvku 7 prostredníctvom perforovaných plôch 101.
Pod stacionárnym rámom 111 sú uložené dve posuvné sacie skrine 121, 123, usporiadané na posúvanie sem a tam voči trubicovitému prvku 7. Obe posuvné sacie skrine 121, 123 majú každá vstupný otvor 121B, 123B a dva výstupné otvory 121C, 123C. Vstupné otvory 121B, 123B sú usporiadané na rovnakej úrovni ako perforované plochy 103 trubicovitého prvku 7 a proti ním sú usporiadané dva kolíky 125, 127, ktoré sa môžu zasúvať do otvorov 103A.
31634 T
·· • e ·· ··
• · • · • · ··
• ·
• ·
·· ···· ·· ···· ·· ··
Obe posuvné sacie skrine 123, 125 môžu zaberať dve polohy. V prvej polohe (obr. 26, 27) sú obe klzné sacie skrine 123. 125 v odstupe od trubicovitého prvku 7 a kolíky 125, 127 sú vytiahnuté z otvorov 103A. V druhej polohe (obr. 24, 25) sú obe posuvné sacie skrine 123, 125 v dotyku s vonkajším povrchom trubicovitého prvku 7. V tejto druhej polohe sú kolíky 125, 127 vsunuté do otvorov 103A a podporujú trubicovitý prvok 7, zatiaľ čo výstupné otvory 121C, 123C sú v spojení s vnútrom trubicovitého prvku 7 prostredníctvom perforovaných plôch 103.
Sacie skrine sú v spojení s vákuovacím potrubím prostredníctvom výstupných otvorov 105C, 107C, 121C, 123C.
Zariadenie znázornené na obr. 22 až 30 pracuje nasledovne. Počas pletenia hadicového úpletu M sú kmitavé sacie skrine 105, 107 a/alebo posuvné sacie skrine 121., 123 v dotyku s vonkajším povrchom trubicovitého prvku 7 kvôli vytváraniu určitej miery podtlaku v ich vnútri, ktorý nasáva úplet počas jeho vytvárania do vnútra trubicovitého prvku 7 a napína ho.
Len čo bol úplet M dokončený (obr. 22), presúvacie členy 21., 23 zaberajú do horných okrajov úpletu M v blízkosti ihiel 5 (obr. 23, 24). Kmitavé sacie skrine 105, 107 sú vykývnuté od vonkajšieho povrchu trubicovitého prvku 7, zatiaľ čo dolné posuvné sacie skrine 121, 123 sú v zábere s vonkajším povrchom trubicovitého prvku 7 a udržiavajú jeho vnútro v podmienkach podtlaku. Súčasne podporujú kolíky 125, 127 trubicovitý prvok 7. Presúvacie členy 21, 23 sú zaťahované a posúvané smerom dole, ako v predchádzajúcom príklade, čím sa tak ťahá úplet M von z trubicovitého prvku 7. Úplet je obrátený naruby vnútrom smerom von, keď prechádza cez horný okraj 7A trubicovitého prvku 7. Pretože horné kmitavé sacie skrine 105, 107 sú v odstupe od trubicovitého prvku 7, môže hadicový úplet M kĺzať pozdĺž vonkajšieho povrchu trubicovitého prvku 7. Len čo prešiel koniec M1 hadicového úpletu M cez perforované oblasti 101, sú kmitavé sacie skrine 105, 107 vykyvované proti vonkajšej ploche trubicovitého prvku 7 a kolíky 113, 115 sa zasúvajú do otvorov 101A za účelom podporovania trubicovitého prvku 7.
31634 T ·· ·· ·· ·· ·· ···· · · · · ··· • · ··· ··· • · · ··· ··· ·· ···· ·· ···· ·· ···
Zodpovedajúcim spôsobom sú dolné posuvné sacie skrine 121, 123 odsúvané od vonkajšieho povrchu trubicovitého prvku 7, čím tak dovoľujú, aby sa hadicový úplet posúval cez perforované plochy 103 pri pohybovaní k neznázornenému zošívaciemu stroju. Úplet M sa potom uzatvára pomocou zošívacieho stroja, ako bolo opísané vyššie.
V priebehu tejto funkcie sa vnútro trubicovitého prvku 7 stále udržiava v podmienkach ľahkého podtlaku, buď prostredníctvom kmitavých sacích skríň 105,107 alebo prostredníctvom posuvných sacích skríň 121, 123. To umožňuje začiatok pletacieho cyklu ďalšieho úpletu M2 vo veľmi skorom štádiu, ako ukazujú obr. 27 a 28. Na obr. 27 prebieha tvorba nového úpletu, zatiaľ čo predchádzajúci úplet M sa posúva do vnútra trubicovitého prvku 7 kvôli jeho obráteniu naruby vnútrom smerom von druhýkrát. Na obr. 29 je dokončený úplet M odsávaný preč potrubím 9, zatiaľ čo pletenie nasledujúceho úpletu pokračuje.
Je zrejmé, že výkresy znázorňujú príkladové vyhotovenia iba kvôli praktickej demonštrácii vynálezu, ktorý sa môže obmieňať, pokiaľ ide o jeho tvary a usporiadania, bez toho, aby sa však opustil rámec myšlienky, na ktorej je vynález založený.
31634 T ·· ·· ·· ·· ···· · · · · • · · · · · ·· • · · • · ' nžfftradná'strsna • · ·· ·

Claims (30)

1. Spôsob výroby hadicového úpletového výrobku (M) na okrúhlom pletacom stroji, pri ktorom ihlový valec (1) pletie uvedený hadicový úpletový výrobok začínajúc počiatočným okrajom a končiac na koncovej špičke, pričom na konci pletenia uvedeného hadicového úpletového výrobku sa hadicový úpletový výrobok čiastočne uvoľňuje od ihiel (5), do ktorých zaberajú presúvacie členy (21, 23), a po tom sa uvoľňuje celkom z ihiel a presúva sa k prostriedkom (19) na uzatváranie špičky, vyznačujúci sa tým, že sa uvedený úpletový výrobok (M) obracia vnútornou stranou smerom von po jeho uvoľnení od ihiel (5) uvedeného ihlového valca (1), špička úpletového výrobku sa presúva pod ihlový valec a špička sa uzatvára.
2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že uvedený hadicový úpletový výrobok sa po uzatvorení špičky obracia opäť lícovou stranou smerom von.
3. Spôsob podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúci sa tým, že hadicový úpletový výrobok (M) sa po jeho dokončení čiastočne uvoľňuje od uvedených ihiel (5) a pridržiava sa iba niektorými z uvedených ihiel v dvoch diametrálne opačných oblastiach, uvedené presúvacie členy (21, 23) zaberajú do uvedeného hadicového úpletu v oblastiach zodpovedajúcich uvedeným dvom diametrálne opačným oblastiam, a po zabraní uvedenými presúvacími členmi (21, 23) do úpletu sa z týchto ihiel hadicový úpletový výrobok (M) celkom uvoľňuje.
4. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 3, vyznačujúci sa tým, že uvedený hadicový úpletový výrobok sa vytvára uvedeným ihlovým valcom (1) vo vnútri trubicovitého prvku (7) súosového s uvedeným ihlovým valcom (1) a opatreného horným okrajom (7A) uloženým pod ním a uvedený úpletový
31634nsT
·· ·· ·· ·· • · • · • · • · ·· • · • · • · • · ·· r ·· ··
••nSHfádrtfsträlfá .....
výrobok sa obracia vnútornou stranou smerom von ťahaním za jeden alebo viacero okrajov úpletu, priľahlých k uvedenej špičke, v smere rovnobežnom s osou uvedeného trubicovitého prvku a na jeho vonkajšej strane, takže sa vyvoláva vystupovanie úpletového výrobku z uvedeného trubicovitého prvku a úpletový výrobok sa obracia naruby vnútornou stranou smerom von, keď prechádza cez horný okraj uvedeného trubicovitého prvku.
5. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 4, vyznačujúci sa tým, že hadicový úpletový výrobok sa pletie na otáčavom ihlovom valci (1), pričom keď sa pletenie skončí, otáčavý pohyb ihlového valca sa spomalí alebo zastaví a hadicový úplet (M) sa čiastočne uvoľní z uvedeného ihlového valca, pričom sa na ňom drží zachytený malým počtom ihiel (5), držiacich jeden alebo viacero jeho okrajov a hadicový úpletový výrobok sa chytá uvedenými presúvacími členmi (21, 23) na uvedených okrajoch a po úplnom uvoľnení úpletového výrobku od ihiel ihlového valca presúvacími členmi obracia úpletový výrobok vnútornou stranou smerom von jeho ťahaním smerom dole.
6. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 5, vyznačujúci sa tým, že uvedená špička sa uzatvára zošivacím zariadením (19), uloženým pod uvedeným ihlovým valcom (1).
7. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 6, vyznačujúci sa tým, že hadicový úpletový výrobok sa po tom, čo bola špička uzatvorená, uvedenými presúvacími členmi (21, 23) obracia lícovou stranou smerom von.
8. Spôsob podľa nároku 4 a 7, vyznačujúci sa tým, že jeden z uvedených presúvacích členov (21, 23) je uložený pod uvedeným trubicovitým prvkom a približne súosovo s ním, a hadicový úpletový výrobok (M) sa obracia lícovou stranou smerom von jeho posúvaním do trubicovitého prvku prostredníctvom uvedeného presúvacieho člena, čím sa obracia úpletový výrobok vnútornou stranou smerom von druhýkrát, okolo dolného okraja (7B) uvedeného trubicovitého prvku (7).
31634nsT
·· ·· ·· ·· ·· • · • · • · • · ·· • · • · ·· n ·· ··
9. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 7, vyznačujúci sa tým, že pletenie začína na novom hadicovom úpletovom výrobku (M') na ihlovom valci (1) súčasne stým, ako sa špička uvedeného hadicového úpletového výrobku (M) uzatvára a obracia sa vnútornou stranou smerom von.
10. Zariadenie na uzatváranie špičky hadicového úpletového výrobku, obsahujúce:
ihlový valec (1) na pletenie úpletového výrobku (M) a presúvacie členy (21, 23), spôsobilé zaberania do hadicového úpletového výrobku (M) na konci pletacieho procesu a pred tým, ako je úpletový výrobok celkom uvoľnený z ihiel uvedeného ihlového valca, vyznačujúce sa trubicovitým prvkom (7), súosovým s ihlovým valcom (1) a vybiehajúcim smerom dole z horného okraja (7A) do oblasti pod ihlový valec, majúci menší priemer ako uvedený ihlový valec a obsahujúci hadicový úpletový výrobok (M) počas pletacieho procesu, pričom uvedené presúvacie členy (21, 23) sú pohyblivé na vonkajšej strane uvedeného trubicovitého prvku a rovnobežne s jeho osou na zaberanie do hadicového úpletového výrobku v blízkosti jeho špičky, ktorá sa má uzatvárať, a presúvajú ho dole, čo vyvoláva jeho obrátenie vnútornou stranou smerom von, keď prechádza cez horný okraj (7A) trubicovitého prvku (7).
11. Zariadenie podľa nároku 10, vyznačujúce sa tým, že uvedené presúvacie členy (21, 23) priamo prenášajú uvedenú špičku hadicového úpletového výrobku k uzatváracím prostriedkom (19), uloženým pod ihlovým valcom.
12. Zariadenie podľa nároku 10 alebo 11, vyznačujúce sa tým, že uvedené uzatváracie prostriedky obsahujú zošívacie zariadenie (19).
13. Zariadenie podľa ktoréhokoľvek z nárokov 10 až 12, vyznačujúce sa tým, že uvedené presúvacie členy (21, 23) obsahujú záberové prostriedky (25, 27, 25X), prispôsobené na zaberanie do hadicového úpletového výrobku vnikaním do pleteniny, tvoriacej uvedený úpletový výrobok.
31634nsT ···· · · · · · · ·· • · ··· · · · · ·· ···· ···· ·
14. Zariadenie podľa ktoréhokoľvek z nárokov 10 až 13, vyznačujúce sa tým, že obsahuje dva presúvacie členy (21, 23) pôsobiace v súmerných polohách vzhľadom k osi uvedeného trubicovitého prvku (7).
15. Zariadenie podľa ktoréhokoľvek z nárokov 10 až 14, vyznačujúce sa tým, že uvedený trubicovitý prvok má hrdlovito sa rozširujúci a zaoblený horný okraj (7A).
16. Zariadenie podľa ktoréhokoľvek z nárokov 10 až 15, vyznačujúce sa tým, že uvedený trubicovitý prvok (7) má hrdlovito sa rozširujúci a zaoblený dolný okraj (7B).
17. Zariadenie podľa ktoréhokoľvek z nárokov 10 až 16, vyznačujúce sa tým, že uvedené presúvacie členy (21, 23) obsahujú teleskopický predlžovací systém.
18. Zariadenie podľa ktoréhokoľvek z nárokov 10 až 17, vyznačujúce sa tým, že obsahuje prostriedky na obracanie uvedeného hadicového úpletového výrobku vnútornou stranou smerom von druhýkrát po tom, čo uvedená špička bola uzatvorená.
19. Zariadenie podľa ktoréhokoľvek z nárokov 10 a 18, vyznačujúce sa tým, že uvedené prostriedky na obracanie uvedeného hadicového úpletového výrobku vnútornou stranou smerom von druhýkrát obsahujú tlačný člen, polohovateľný približne súosovo s uvedeným trubicovitým prvkom (7), pričom tlačný člen je rozťahovateľný do uvedeného trubicovitého prvku.
20. Zariadenie podľa nároku 19, vyznačujúce sa tým, že uvedený tlačný člen je jeden z presúvacich členov (21, 23), ktorý je pohyblivý kolmo koši trubicovitého prvku (7) tak, že sa polohuje buď vonku alebo vo vnútri trubicovitého prvku.
31634ns T • · ·· '••*rlähraclnffsfňľňa '
21. Zariadenie podľa ktoréhokoľvek z nárokov 10 až 20, vyznačujúce sa tým, že uvedené presúvacie členy (21, 23) obsahujú rozťahovateľné tyče, natáčavé okolo osí kolmých k osi uvedeného trubicovitého prvku.
22. Zariadenie podľa ktoréhokoľvek z nárokov 10 až 21, vyznačujúce sa tým, že uvedený trubicovitý prvok (7) je podporovaný viacerými kladkami (13A, 13B), ktoré zaberajú do jeho vonkajšieho povrchu, pričom hadicový úpletový výrobok je spôsobilý kĺzať po uvedenom vonkajšom povrchu medzi uvedeným povrchom a uvedenými kladkami.
23. Zariadenie podľa nároku 22, vyznačujúce sa tým, že obsahuje tri dvojice kladiek, pričom kladky každej dvojice sú usporiadané jedna u horného okraja (7A) a druhá u dolného okraja (7B) trubicovitého prvku (7), pričom uvedené dvojice sú umiestnené vo vzájomných rozostupoch 120° okolo osi trubicovitého prvku.
24. Zariadenie podľa nároku 22 alebo 23, vyznačujúce sa tým, že obsahuje prídavné prostriedky (113, 115; 125, 127) na podporovanie trubicovitého prvku (7), pričom uvedené prídavné podporné prostriedky sú zaťahovateľné smerom od vonkajšieho povrchu uvedeného trubicovitého prvku.
25. Zariadenie podľa ktoréhokoľvek z nárokov 10 až 24, vyznačujúce sa tým, že uvedené presúvacie členy (21, 23) môžu vykonávať pohyb kolmo koši ihlového valca tak, aby uvádzali špičku hadicového úpletu do záberu so zošívacími prostriedkami (19), uloženými excentrický voči uvedenému ihlovému valcu (1).
26. Zariadenie podľa ktoréhokoľvek z nárokov 10 až 25, vyznačujúce sa tým, že obsahuje sací puzdrovitý nástavec (9), priradený k uvedenému trubicovitému prvku (7) a pohyblivý relatívne voči nemu.
27. Zariadenie podľa ktoréhokoľvek z nárokov 19 a 26, vyznačujúce sa tým, že uvedený sací puzdrovitý nástavec (9) má otvor približne súosový
31634nsT
22 ‘••náfrraďná’Sfräna ’··’ ··· s trubicovitým prvkom (7) tak, že uvedený tlačný člen ním môže prechádzať, keď sa hadicový úpletový výrobok obracia lícovou stranou von.
28. Zariadenie podľa najmenej nároku 10, vyznačujúce sa tým, že obsahuje sacie skrine (105, 107; 121, 123), ktoré udržiavajú vnútro uvedeného trubicovitého prvku (7) v podtlakových podmienkach.
29. Zariadenie podľa nároku 28, vyznačujúce sa tým, že obsahuje dve dvojice sacích skríň (105, 107; 125, 127), ktoré sú striedavo v styku alebo mimo styk s uvedeným trubicovitým prvkom (7).
30. Zariadenie podľa nároku 28 alebo 29, vyznačujúce sa tým, že uvedené sacie skrine (105, 107; 125, 127) sú opatrené podpornými prostriedkami (113, 115; 125, 127) na podporovanie trubicovitého prvku (7).
31634nsT
·· • · 9» • · • · • · ·· • · ·· · • · ·· • · • · • · · ·· ···· ·· ···· ·· ···
·· ·· ·· ·· ·· ···· ···· · · · ··· ··· ··· ·· ···· ·· ···· ·· ··· ·· ·· ·· ·· ·· ···· ···· ··· t·· ··· ··· ·· ···· ·· ···· ·· ··· ·· ·· ·· ·· ·· ···· ···· · · ·· · · · · ···· ··· · · · ·· ·· ···· ·· ···· ·· ··· • t • ·
«· • ·· • · ·· • · ·· • · ·· • · ·· • ·· • ···· • · ·· • ···· • · ·· ··
·· ·· ·· ·· ·· ···· ···· ·· ·· · · · ··· • · ···· ···· • · · · · · ·· ·· ···· ·· ···· ·· ο
• · ·· ·· ·· ·· ···· · · · · ··· • · ··· · · · • · · · · · · ·· ···· ·· ···· ·· · ο
··· ··· · · ·· ···· ·· ···· ·· · ·· ·· ·· ·· ·· ··· ···· · · · ··· ··· · · ·· ···· ·· ···· ·· · obr. 14 obr. 17 obr. 18 ·· ·· ·· ·· ·· · ···· ···· ···· • · · · · · · · · ··· · · · ··· ·· ···· ·· ···· ·· ··· obr. 22 obr. 23 obr. 30 ·· ·· ·· ·· ···· ···· · · · • · · · · · · · ··· · · · · · ·· ···· ·· ···· ··
·· • · ·· • · ·· ·· • · · · ·· · • · ·· • · • · · • · · ·· ··· ·· «··· ·· e·
» >
» .
• Φ ·· ·· ···· ···· ···· ··· ··· φ φ φ·· ·· φφφφ ·· ···· ···
1 η·ΐ }
SK18-2001A 1998-07-07 1999-07-01 Method and device for closing the toe of a tubular article on a knitting machine SK182001A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT1998FI000164A IT1304868B1 (it) 1998-07-07 1998-07-07 Metodo e dispositivo per la chiusura della punta di un manufattotubolare su una macchina da maglieria
PCT/IT1999/000198 WO2000001869A1 (en) 1998-07-07 1999-07-01 Method and device for closing the toe of a tubular article on a knitting machine

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK182001A3 true SK182001A3 (en) 2001-07-10

Family

ID=11352624

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK18-2001A SK182001A3 (en) 1998-07-07 1999-07-01 Method and device for closing the toe of a tubular article on a knitting machine

Country Status (17)

Country Link
US (1) US6389849B1 (sk)
EP (1) EP1093537A1 (sk)
JP (1) JP2002519534A (sk)
KR (1) KR20010099585A (sk)
CN (1) CN1308694A (sk)
AU (1) AU4647699A (sk)
BR (1) BR9911916A (sk)
CA (1) CA2336831A1 (sk)
HU (1) HUP0102665A2 (sk)
IL (1) IL140715A0 (sk)
IT (1) IT1304868B1 (sk)
NO (1) NO20010026L (sk)
PL (1) PL345411A1 (sk)
SI (1) SI20536A (sk)
SK (1) SK182001A3 (sk)
TR (1) TR200100150T2 (sk)
WO (1) WO2000001869A1 (sk)

Families Citing this family (23)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1314218B1 (it) * 1999-11-10 2002-12-06 Colosio Cesare Srl Procedimento e dispositivo per operare il trasferimento di unmanufatto tubolare, in particolare una calza, dalla macchina che lo
ATE237708T1 (de) * 2000-01-18 2003-05-15 Golden Lady Spa Verfahren und vorrichtung zur herstellung von schlauchstrickwaren und zum schliessen des zehenteils
ITFI20010038A1 (it) * 2001-03-08 2002-09-08 Metalworking And Finance Group Dispositivo per il prelievo di un manufatto tubolare a maglia da una macchina da maglieria e per la cucitura della punta
ITFI20010037A1 (it) * 2001-03-08 2002-09-09 Metalworking And Finance Group Metodo e dispositivo per la produzione di manufatti tubolari a magliaed in particolare per la chiusura
ITFI20010164A1 (it) * 2001-08-28 2003-02-28 Metalworking And Finance Group Dispositivo per il trasferimento di un manufatto tubolare in tessuto a maglia dalla macchina che lo produce a mezzi di chiusura della punta
US6848280B1 (en) * 2002-04-11 2005-02-01 Larry W. Honeycutt Circular knitting machine
ITMI20021384A1 (it) * 2002-06-24 2003-12-22 Lonati Spa Macchina circolare per maglieria o calzetteria a doppio cilindro con dispositivo di prelievo e di trasferimento del manufatto a fine lavoraz
ITFI20020199A1 (it) * 2002-10-21 2004-04-22 Fabritex Srl Metodo e apparato per unire i lembi di un manufatto tubolare tessuto a maglia
WO2005100664A1 (en) * 2004-04-16 2005-10-27 Golden Lady Company S.P.A. Machine for handling tubular knitted articles, such as socks or the like
ITFI20060080A1 (it) 2006-03-28 2007-09-29 Conti P Dispositivo per chiudere la punta di un calzino
WO2007135697A1 (en) 2006-05-22 2007-11-29 Orion Srl Integrated system and relative device for closing the stocking on circular machines for the production of semi-finished tubular knitting
ITMI20061717A1 (it) * 2006-09-08 2008-03-09 Sangiacomo Spa Dispositivo rovesciatore di manufatti tubolari,particolarmente per macchine circolari per maglieria dotate di una stazione di chiusura di un'estremita assiale del manufatto tubolare
EP1932848A1 (en) * 2006-12-11 2008-06-18 Thermphos Trading GmbH Process for the manufacture of alkylamino alkylene phosphonic acids
ITMI20080397A1 (it) * 2008-03-10 2009-09-11 Lonati Spa Procedimento ed apparecchiatura per eseguire la chiusura di un manufatto tubolare a maglia in corrispondenza di una sua estremita' assiale, al termine del suo ciclo di produzione su una macchina circolare per maglieria, calzetteria o simile.
ITMI20080398A1 (it) * 2008-03-10 2009-09-11 Lonati Spa Dispositivo prelevatore per operare il prelievo di un manufatto tubolare a maglia da una macchina circolare per maglieria, calzetteria o simile e il suo trasferimento ad un'unita' atta ad eseguire ulteriori operazioni sul manufatto.
ITMI20080399A1 (it) * 2008-03-10 2009-09-11 Lonati Spa Dispositivo rovesciatore di manufatti tubolari a maglia, particolarmente per stazioni di cucitura o di rimagliatura per la chiusura automatizzata dei manufatti tubolari in corrispondenza di una loro estremita' assiale.
ITMI20130050A1 (it) * 2013-01-16 2014-07-17 Lonati Spa Procedimento per attuare la chiusura automatizzata di un'estremita' assiale di un manufatto tubolare e il suo scarico in assetto a rovescio ed apparecchiatura per la sua esecuzione.
ITMI20130296A1 (it) * 2013-02-28 2014-08-29 Lonati Spa Procedimento per attuare la chiusura automatizzata di un'estremita' assiale di un manufatto tubolare e il suo scarico in assetto a rovescio ed apparecchiatura per la sua esecuzione.
TWI509121B (zh) * 2013-11-15 2015-11-21 Da Kong Entpr Co Ltd Socks sewing device
TW201536975A (zh) * 2014-03-25 2015-10-01 Da Kong Entpr Co Ltd 翻襪裝置及翻襪方法
CN109573463B (zh) * 2018-11-09 2019-08-16 安徽中科智能高技术有限责任公司 一种基于磁约束保持袜筒环状开口的输送装置
IT201900005636A1 (it) * 2019-04-11 2020-10-11 Gianni Conti Metodo ed apparecchiatura per la produzione di manufatti tubolari a maglia a punta chiusa
IT201900024108A1 (it) * 2019-12-16 2021-06-16 Sgm Automazioni S R L Procedimento per chiudere un’estremità di un manufatto tubolare direttamente su macchine circolari per calzetteria e maglieria e relativa macchina circolare

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1259688B (it) * 1992-10-09 1996-03-25 Conti Florentia Srl Metodo e dispositivo per eseguire l'unione di due lembi di un manufatto tubolare tessuto a maglia al termine della sua formazione
IT1265881B1 (it) * 1993-07-12 1996-12-12 Fabric & Mfg Principles Metodo e dispositivo per eseguire l'unione di due lembi di un manufatto tubolare tessuto a maglia al termine della sua formazione
EP0679746B1 (en) 1994-04-26 1998-08-05 Sangiacomo S.p.A. Device for handling knitted products manufactured on circular stocking knitting machines
IT1278732B1 (it) * 1995-07-14 1997-11-27 Golden Lady Spa Congegno per la chiusura di un manufatto tubolare a maglia all'inizio della sua formazione su di una macchina circolare da calze e simili

Also Published As

Publication number Publication date
TR200100150T2 (tr) 2001-06-21
BR9911916A (pt) 2001-03-27
CA2336831A1 (en) 2000-01-13
NO20010026D0 (no) 2001-01-03
IT1304868B1 (it) 2001-04-05
IL140715A0 (en) 2002-02-10
HUP0102665A2 (hu) 2001-11-28
US6389849B1 (en) 2002-05-21
ITFI980164A1 (it) 2000-01-07
JP2002519534A (ja) 2002-07-02
KR20010099585A (ko) 2001-11-09
NO20010026L (no) 2001-01-03
SI20536A (sl) 2001-10-31
WO2000001869A1 (en) 2000-01-13
EP1093537A1 (en) 2001-04-25
AU4647699A (en) 2000-01-24
PL345411A1 (en) 2001-12-17
CN1308694A (zh) 2001-08-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK182001A3 (en) Method and device for closing the toe of a tubular article on a knitting machine
EP0679746B1 (en) Device for handling knitted products manufactured on circular stocking knitting machines
CZ20011295A3 (cs) Způsob a zařízení pro ąití ąpičky ponoľky
US7900483B2 (en) Integrated system for closing stockings on circular knitting machines
RU2365689C2 (ru) Устройство и способ выполнения сшивания мыска в ходе обработки трубчатых трикотажных изделий, таких как носки или им подобныe
SK281557B6 (sk) Spôsob spájania dvoch okrajov pleteného výrobku a zariadenie na vykonávanie tohto spôsobu
CZ20032424A3 (cs) Zařízení pro přebírání hadicového úpletu z pletacího stroje a pro sešívání špičky
CN110359184B (zh) 用于管状织物的翻转装置和翻转方法
RU2171321C2 (ru) Способ и двухцилиндровая кругловязальная машина для изготовления носков из материала в рубчик и подобных изделий
CZ2001686A3 (cs) Způsob a zařízení na výrobu hadicových předmětů, zejména pletených punčochových předmětů, uzavřených na osovém konci
TW202129112A (zh) 用於管狀針織物之翻捲裝置及用於翻捲管狀針織物之方法
PL183259B1 (pl) Sposób i mechanizm do zamykania palców na początku procesu wykonywania pończochy lub skarpety w dziewiarce okrągłej
SK10202002A3 (sk) Spôsob pletenia hadicového úpletového výrobku, zariadenie na výrobu hadicových úpletových výrobkov koncovými špičkami a spôsob zošívania koncového okraja hadicového úpletu
CZ2001685A3 (cs) Způsob výroby hadicových předmětů, zejména pletených punčochových předmětů, uzavřených na osovém konci, s pomocí okrouhlého pletacího stroje na výrobu pleteného punčochového zboľí nebo podobně
US2411452A (en) Loop transferring device
CZ200169A3 (cs) Způsob výroby hadicového úpletového výrobku na okrouhlém pletacím stroji a zařízení pro uzavírání špičky hadicového úpletového výrobku
MXPA00012831A (en) Method and device for closing the toe of a tubular article on a knitting machine
CA1205054A (en) Machine for tassel-sewing on collant type knit garments with automatic feed
CZ300500B6 (cs) Zpusob uzavírání špic v pletacím stroji
MXPA99007319A (en) Knit garment and orientation method