SK166899A3 - Rail vehicle with a fiber composite material head module - Google Patents

Rail vehicle with a fiber composite material head module Download PDF

Info

Publication number
SK166899A3
SK166899A3 SK1668-99A SK166899A SK166899A3 SK 166899 A3 SK166899 A3 SK 166899A3 SK 166899 A SK166899 A SK 166899A SK 166899 A3 SK166899 A3 SK 166899A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
head module
module
rail vehicle
head
wagon body
Prior art date
Application number
SK1668-99A
Other languages
English (en)
Inventor
Hartmut Carstensen
Bernd Hoppe
Ursula Wagner
Burkhart Liesenberg
Erwin Schmelzer
Original Assignee
Daimler Chrysler Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Daimler Chrysler Ag filed Critical Daimler Chrysler Ag
Publication of SK166899A3 publication Critical patent/SK166899A3/sk

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D17/00Construction details of vehicle bodies
    • B61D17/04Construction details of vehicle bodies with bodies of metal; with composite, e.g. metal and wood body structures
    • B61D17/06End walls
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D17/00Construction details of vehicle bodies
    • B61D17/04Construction details of vehicle bodies with bodies of metal; with composite, e.g. metal and wood body structures
    • B61D17/043Construction details of vehicle bodies with bodies of metal; with composite, e.g. metal and wood body structures connections between superstructure sub-units
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D17/00Construction details of vehicle bodies
    • B61D17/04Construction details of vehicle bodies with bodies of metal; with composite, e.g. metal and wood body structures
    • B61D17/043Construction details of vehicle bodies with bodies of metal; with composite, e.g. metal and wood body structures connections between superstructure sub-units
    • B61D17/045The sub-units being construction modules

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Body Structure For Vehicles (AREA)
  • Fittings On The Vehicle Exterior For Carrying Loads, And Devices For Holding Or Mounting Articles (AREA)
  • Preliminary Treatment Of Fibers (AREA)
  • Manufacture Of Alloys Or Alloy Compounds (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)
  • Vehicle Interior And Exterior Ornaments, Soundproofing, And Insulation (AREA)

Description

Koľajové vozidlo s hlavovým modulom z rúnovej netkanej textílie
Oblasť techniky
Vynález sa týka koľajového vozidla s hlavovým modulom z rúnovej netkanej textílie, ako je to bližšie definované v predvýznakovej časti patentového nároku 1.
Doterajší stav techniky
Na zdokonalenie hmotnostnéj bilancie koľajových vozidiel, na dosiahnutie voľnosti v usporiadaní z hľadiska designu a na využitie technologických výhod rúnových netkaných textílií a modulovej konštrukcie s velkým stupňom predbežnej výroby a predbežného preskúšania sú koľajové vozidlá stále viac vytvárané s hlavovými modulmi, ako napríklad s búdkami pre strojvodcu, z rúnových netkaných textílií.
Také vozidlo je už známe z EP 0 533 582 Bl. Tu je búdka strojvodcu koľajového vozidla urobená ako samostatná konštrukčná skupina z rúnovej netkanej textílie, pričom steny búdky strojvodcu vytvárajú monoblokovú jednotku s nosnou štruktúrou s obslužným pultom a búdka strojvodcu je pripevnená zoskrutkovaním na podvozku koľajového vozidla a na horných pozdĺžnikoch horného rámu bočných stien. V prípade potreby, teda na vyrovnanie tolerancií a na odstránenie silových špičiek, sa má urobiť pripevnenie prostredníctvom pružných nárazníkov. Čelne zasahujúce a z nadvihnutia vozidla vyplývajúce sily majú byt prenášané na podvozok a na horné pozdĺžniky prostredníctvom pevných dorazov. V uvedenom spise ale nie sú obsiahnuté žiadne údaje, ako majú byť vytvorené spojovacie miesta medzi búdkou strojvedúceho na jednej strane a medzi podvozkom a hornými pozdĺžnikmi na druhej strane. Nevýhodná sa javí tá skutočnosť, že vzhľadom na takmer bodové zavádzanie síl do horných pozdĺžnikov musia byt určité oblasti búdky strojvedúceho zvlášť zosilnené a ostatné oblasti búdky strojvedúceho sa nemôžu podieľať na zavádzaní síl, takže búdka strojvedúceho musí byť vytvorená nehomogénna, čo spôsobuje zvlášť technologické obtiaže a zvyšuje náklady. Okrem toho obmedzuje tento technický koncept pri mimoriadnych prípadoch zaťaženie jednak nadvihnutie koľajového vozidla na uloženie na koľaji, jednak tlak čelnej steny, napríklad 300 kN, jednak tlak stredného spriahla, napríklad 1500 kN, a jednak ťah stredného spriahla, napríklad 1000 kN, čo sú hodnoty, ktoré majú byt k dispozícii pri konštrukcii vozovej skrine s podielmi zaťaženia unášanými búdkou strojvedúceho. Podľa doteraz známych riešení je nutné zostávajúcu štruktúru vozovej skrine s podvozkom a s hornými pozdĺžnikmi vytvoriť zvlášť tuhú, čo má za následok prídavné výrobné náklady a nežiaduci nárast hmotnosti. Čím väčší je podiel dĺžky,ktorý má hlavový modul vzhíadom na celé vozidlo, tým menej priaznivé sú tieto vzťahy.
Ďalšie koľajové vozidlo s búdkou strojvedúceho z rúnovej netkanej textílie je opísané v časopise Schweizer Eisenbahn-Revue číslo 12/1991, str. 436-442, Cortesi A., Issenmann T., Kalbermatten T.: ľahké predné časti rýchlych lokomotív. Tu je opísaná búdka strojvedúceho z viacerých konštrukčných súčastí so sendvičovou štruktúrou, ktoré sú navzájom spojené lepenými spojmi. Búdka strojvedúceho je vytvorená ako samonosná jednotka a nemôže teda preberať žiadne podstatné zaťaženia v prípade vyššie uvedených mimoriadnych prípadoch zaťaženia. Prostredníctvom tohto spojenia s podvozkom a s vozovou skriňou je vyhovené mechanickej pevnosti a malej tuhosti, čo umožňuje vyrovnávať zabezpečiť spojovacej výrobné tolerancie v hodnote 1 až 5 mm, tlakovú tesnosť a klimatickú odolnosť v oblasti, zachytávať dosť rozdielne tepelné pretiahnutia medzi búdkou strojvedúceho z plastickej hmoty a medzi kovovou vozovou skriňou a zabezpečiť vysokú životnosť, pretože búdka strojvedúceho je prilepená pružným lepidlom, pričom vzhladom na podvozok sú vložené pružné nárazníky ako držiaky odstupu a tak sú zachytené neodstrániteľné výrobné tolerancie v hrúbke lepiacej škáry s hodnotou 10 mm. Také vytvorenie je celkom nevýhodné pre prípad, kedf je hlavový modul koľajového vozidla nielen samonosný, ale je vytvorený tak, že sa podieľa na unášaní a je namáhaný a preto musí byť spojený s ostatnou šktruktúrou vozovej skrine pevne a tuho.
Ďalšie riešenie koľajového vozidla so samostatne vyrobeným a namontovateľným hlavovým modulom opisuje DE 43 43 800 Al. Tiež je tento hlavový modul urobený ako samonosná jednotka a má byt pri vytvorení všetkých šiestich stupňov voľnosti spojený s podvozkom uvoľniteľne a silovo pevne a s vozovou skriňou prostredníctvom pružných medziľahlých členov. Toto riešenie tiež nemôže preberať žiadne podstatné podiely zaťaženia štruktúry vozovej skrine a vyžaduje z hľadiska schopnosti lícovania spojovacích miest tvorených čapmi a otvormi vzhľadom na podvozok v rôznej osovej polohe vysoké nároky na presnosť. Pretože spojovacie miesta podvozku sú umiestnené vo vnútri búdky strojvedúceho a musia byt prístupné, nie je možné dosiahnuť žiadny vysoký stupeň predbežnej výroby.
Podstata vynálezu
Vynález si kladie za úlohu vytvoriť riešenie pre koľajové vozidlo daného typu, ktoré by zabraňovalo nedostatkom opísaným v stave techniky a ktoré by hlavový modul z rúnovej netkanej textílie výhodne spojovalo pevne s modulom vozovej skrine a s podvozkom, pričom by jednoducho a s malými nákladmi vyrovnávalo výrobou podmienené tvarové a rozmerové tolerancie vo vzťahu ku koľajovému vozidlu v zvislom, pozdĺžnom a priečnom smere medzi hlavovým modulom z rúnovej netkanej textílie na jednej strane a medzi modulom vozovej skrine a podvozkom na druhej strane, pričom by pri spojovaní nevznikali žiadne nedefinované vlastné pnutia a bez škôd boli zachytávané rôzne tepelné pretiahnutia hlavového modulu z rúnovej netkanej textílie a modulu vozovej skrine.
Ďalšia úloha spočíva vo vytvorení hlavových modulov z rúnovej netkanej textílie tak, aby boli schopné spoločného unášania, a spojiť ich s modulom vozovej skrine spojenej s podvozkom, aby bolo vytvorené zvlášť silovo pevné a tuhé spojenie medzi hlavovým modulom a modulom vozovej skrine a podvozkom a hlavový modul tak mohol zavádzať podstatné podiely zaťaženia v súlade s uvedenými prípadmi zaťaženia a s prevádzkovým namáhaním do štruktúry vozovej skrine.
Vytýčené úlohy sa riešia koľajovým vozidlom v úvode opísaného druhu s význakovými znakmi patentového nároku 1. Výhodné vytvorenia a ďalšie usporiadania vynálezu sú zrejmé z nasledujúcich nárokov.
Vytvorenie spojovacích miest hlavového modulu proti modulu vozovej skrine a podvozku podľa vynálezu umožňuje pevné a nedefinovaných vlastných pnutí zbavené spojenie hlavového modulu ako s modulom vozovej skrine, tak tiež s podvozkom, pri ktorom sú výrobou podmienené rozmerové odchýlky hlavového modulu a výrobné tolerancie modulu vozovej skrine a podvozku technicky jednoduchým a ekonomicky výhodným spôsobom vyrovnatelné ako v zvislom smere vozidla a v pozdĺžnom smere vozidla, tak tiež v priečnom smere vozidla.
Ešte jednoduššie je vyrovnanie tolerancií hlavového modulu proti modulu vozovej skrini, pokial je riešenie upravené na v posuve tuhé tesnenie len v oblastiach bočných stien a v strešnej oblasti je známym spôsobom vytvorené pružné lepené spojenie, ktoré môže dobre vyrovnávať tiež diferencie výškových rozmerov.
Spojenie profilov bočných stien s profilom vozovej skrine, predpokladané podlá ďalšieho výhodného vytvorenia vynálezu, redukuje náročnosť a náklady na vyrovnanie tolerancií modulu vozovej skrine ešte ďalej prídavné.
V dôsledku nenáročných požiadaviek na presnosť môžu byť teraz hlavové moduly a kolajové vozidlá vyrábané ekonomicky výhodnejšie.
Ďalšia výhoda spočíva v tom, že studenou spojovacou technikou urobené spojenie nie je závislé na tej skutočnosti, či je modul vozovej skrine vytvorený z ocele, lahkého kovu alebo inou konštrukciou. Na účely opravy je tento druh spojenia uvolnitelný bez poškodenia hlavového modulu a modulu vozovej skrine.
Ďalšia podstatná výhoda, ktorá sa dosahuje podlá vynálezu, spočíva v tom, že teraz je možné vyrábať tiež koľajové vozidlá s hlavovými modulmi z materiálov zosilnených vláknami, pri ktorých na spoločné unášanie vytvorený hlavový modul preberá podiely zaťaženia štruktúry vozovej skrine a zavádza ich pevným a tuhým spojením do nadväzujúceho modulu vozovej skrine.
Najmä prostredníctvom najmenej medzi bočnými stenami hlavového modulu a modulu vozovej skrine dvojstrižne uskutočneného spojenia sa dosiahne vysoká tuhosť v posuve, čo umožňuje vytvoriť bočné steny ako hlavového modulu, tak aj tiež modulu vozovej skrine materiálovo a hmotnostné úsporne. To je podporené tým, že na spojovacích okrajových stranách integrované výstužné profily hlavového modulu, na ktorých sú podoprené upevňovacie prostriedky, zachycujú predpxnacie sily a namáhania prenášané prostredníctvom spojovacích plôch medzi podvozkom a hlavovým modulom a odovzdávajú ich plošne na susednú rúnovú netkanú textíliu, čím sa zabráni bodovému preťaženiu, prípadne nutnosti na vytváranie nadmerných rozmerov.
Vzhladom na to, že spojenie podvozku je možné uskutočniť jednostranne zo spodnej časti podvozku, je možné hlavový modul vytvorený podlá vynálezu uskutočniť s velkým stupňom predbežnej výroby a možno ho napred preskúšať ešte predtým, ako je spojený s modulom vozovej skrine.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Príklad uskutočnenia vynálezu, ktorý nemožno považovať za obmedzujúci, je v ďalšom znázornený a opísaný v spojení s výkresovou častou.
Na obr. 1 je znázornený bokorys podľa vynálezu vytvoreného a spojovaného koľajového vozidla.
I
Na obr. 2 je znázornený priečny rez spojovacím miestom medzi hlavovým modulom a podvozkom.
Na obr. 3 je znázornený priečny rez spojovacím miestom medzi bočnou stenou hlavového modulu a medzi bočnou stenou vozovej skrine.
Príklady vyhotovenia vynálezu
Podľa obr. 1 je pre koľajové vozidlo 1 na podvozku 3 napred zhotovený modul 2 vozovej skrine. Podvozok 3 má neznázornené ťažné a tlačné mechanizmy koľajového vozidla 1, tiež neznázornené uloženia pre súkolia alebo otočné podvozky, ako aj ďalšie funkčné jednotky koľajového vozidla a z funkčných a vzhľadových dôvodov má čiastočné vonkajšie obloženie. Hlavový modul 12 pozostáva podľa príkladu vyhotovenia najmenej z jednej čelnej steny 12 hlavového modulu 12, dvoch bočných stien 14 hlavového modulu 12 a strechy 22 hlavového modulu 12, ktoré sú buď jednotlivo napred zhotovené a potom spojené do hlavového modulu 12 alebo môžu byt zhotovené spoločne ako hlavový modul 12 v monoblokovej konštrukcii.
Aby sa hlavový modul 12 s podvozkom 3 spojil v zhruba vodorovnej spojovacej rovine, ktorá tiež môže byt sklonená, zakrivená a/alebo odstupňopvaná a aby pritom bolo možné korigovať rozmerové odchýľky, sú podľa obr. 2 na pozdľžniku 4. podvozku 3 upravené výškové tolerancie vyrovnávajúce prostriedky 5 ako materiál, ktorý možno po zmeraní napred zhotoveného hlavového modulu 12 a podvozku 3, pokiaí je to potrebné mechanicky opracovať.Je však tiež možné namiesto nanesenia materiálu na pozdĺžnik 4 upraviť jednu alebo viac výškovému rozdielu prispôsobených prídavných príložiek, ktoré tiež môžu mať profil v tvare písmena U obklupojúce spojovaciu hranu hlavového modulu 12. prípadne použiť iné prostriedky na vyrovnanie výškovej tolerancie. Na obr. 2 znázornený prídavok na opracovanie, ktorý môže byť pri pozdĺžniku 4 pozostávajúceho z íahkého kovu integrálnou súčasťou vytlačeného profilu, umožňuje pri mechanickom opracovávaní prídavku na opracovanie vizuálnu kontrolu, aby nedošlo na zásah do oblasti materiálu pozdĺžnika 4 potrebného z híadiska pevnosti. Na prispôsobenie pozdĺžnika 4 na hotové rozmery hlavového modulu 12 a na jeho nasadenie sa upravia zo spodnej strany pozdĺžnika 4 otvory na požadovaných miestach a v potrebnom počte, ktoré zasahujú do spojovacej hrany bočnej steny 14 hlavového modulu 12 a prechádzajú cez tu integrovaný výstužný profil 18, ktorý má pri príklade vyhotovenia prierez v tvare písmena U a je umiestnený vo vnútri sendvičovej štruktúry bočnej steny 14 hlavového modulu 12 z jadra 15 a vrstevných štruktúr 16 a 17. Do týchto otvorov sú na príklade vyhotovenia vložené z jednej strany uložiteíné slepé nity ako upevňovacie prostriedky 20 a sú upnuté medzi vnútornou plochou výstužného profilu 18 a medzi spodnou stranou pozdĺžnika 4, takže bočná stena 14 hlavového modulu 12 a podvozok 13 sú navzájom pod predpnutím silovo pevne a na pevno spojené. Tvar a hrúbka výstužného profilu 18 majú účelne také rozmery, že podporujú pri preprave a montáži stabilitu bočnej steny 14 hlavového modulu 12 a po usadení upevňovacích prostriedkov 20 zavádzajú upínacie sily a zaťaženie pôsobiacej sily v pozdĺžnom , priečnom a zvislom smere dostatočne plošne do rúnovej netkanej textílie bočnej steny 14 hlavového modulu 12.
Pokiaí je možné v mieste spojenia medzi bočnou stenou 14 hlavového modulu 12 a medzi pozdĺžnikom 4 prenášané sily prenášať trecím spojom, môže byt priemer otvorov dimenzovaný dostatočne veíký. Pokiaí však musí byt toto miesto spojenia vytvorené pre také sily, ktoré možno prenášať len kombináciou trecieho styku a stien otvoru, je nutné priemer otvorov viac úzko tolerovať proti priemerom driekov upevňovacích prostriedkov 20.
Takéto vytvorenie má mať podľa príkladu vyhotovenia na obrázku bližšie neznázornené miesto spojenia medzi čelnou stenou 13 hlavového modulu 12 a medzi podvozkom 3.
Na spojenie hlavového modulu 12 v zhruba zvislej spojovacej rovine, ktorá tiež môže byť sklonená, zakrivená a/alebo odstupňovaná, s modulom 2 vozovej skrine, má v tejto spojovacej oblasti vozovej skrine vnútornú vonkajšiu druhú spájaciu podía obr. 3 bočná stena 9 prvú spájaciu stojinu 7 a stojinu 8, medzi ktoré je zasunutá bočná stena 14 hlavového modulu 12. Dĺžka ramena obidvoch spojovacích stojín 7 a 8., ich odstup a ich pružnosť v priečnom smere vozidla sú zvolené tak, že spájacia hrana bočnej steny 14 hlavového modulu 12, do ktorej je integrovaný výstužný profil 19. ich tvarovo obklopuje a ich rozmerom zodpovedá pozdĺžny smer a priečny smer vozidla. Cez spájacie stoj iny 2 a 8 a cez bočnú stenu 14 hlavového modulu 12 sú upravené spoločné priechodzie otvory, do ktorých sú zavedené podía príkladu vyhotovenia na dvoch stranách usaditeíné a predpnuto vytvárajúce uzatváracie krúžkové čapy ako upevňovacie prostriedky 21 a sú upnuté pri podoprení na výstužnom profile 19. Pre priemer týchto priechodzích otvorov platia zodpovedajúce skutočnosti uvedené v predchodzom na miesto spojenia medzi bočnou stenou 14 hlavového modulu 12 a medzi podvozkom 3.· Prostredníctvom takéhoto dvoj strižného vytvorenia spájacieho miesta sú bočná stena 14 hlavového modulu 12 a bočná stena 9 vozovej skrine silovo pevne a zvlášť tuho navzájom spojené, pričom upevňovací prostriedok 21 je umiestnený povrchovo plošne s druhou spojovacou stoj inou 8, upravenou na vonkajšej strane, a je umiestnený vizuálne nenápadne.
Spájacie miesto medzi strechou 22 hlavového modulu 12 a strechou 10 vozovej skrine môže byt vytvorené rovnakým spôsobom. Pri dostatočnej pevnosti v oblasti bočnej steny možno však podľa ďalšieho zhotovenia vynálezu, ktoré nie je na výkresoch znázornené, vytvoriť toto spájacie miesto ako konvenčný pružný lepený spoj 11, čo umožňuje prídavné ľahko vyrovnávať rozmerové tolerancie v strešnej oblasti.
Pre koľajové vozidlo podľa vynálezu, ktorého hlavový modul 12 má byť vytvorený na spoločné unášanie, sa ukázalo ako výhodné, sendvičovú štruktúru čelnej steny 13 hlavového modulu 12, bočnú stenu 14 hlavového modulu 12 a strechy 22 hlavového modulu 12 vytvoriť z jadra 15 z najmenej jedného jadrového materiálu a najmenej po obidvoch stranách jadra 15 upravenej vrstvovej štruktúry 16 a 17 z rúnových netkaných textílií s nasmerovanými štruktúrami vlákien a hlavový modul 12 usporiadať v monoblokovej konštrukcii. Zvlášť výhodné je vytvoriť také jadro 15 z ľahčeného materiálu, ľahčenej tvrdej peny.Pokiaľ to prenášané napríklad z posuvné sily vyžadujú, je účelné, keď sú výstužné profily 18 a 19 zalaminované do spájacích hrán zodpovedajúcich častí hlavového modulu 12 a sú zovrené oboma vrstvovými štruktúrami 16 a 17. Sú však tiež možné iné tvary usporiadania a pripojenia výstužných profilov 18 a 19 na spájacích hranách hlavového modulu 12. Tak napríklad môže byt spájacia hrana bočnej steny 14 hlavového modulu 12 zhotovená ako otvorená spájacia hrana v smere na bočnú stenu 9 vozovej skrine, v ktorej je jadrový materiál čiastočne odstránený a výstužný profil 19 je len zasunutý, pokiaľ sú prenášané sily prenosné len prostredníctvom trecieho spoja medzi bočnou stenou 14 hlavového modulu 12, zosilnenou výstužným profilom 19 a medzi oboma spájacími stojinami 7a 8, alebo prostredníctvom otvorovej steny v rúnovej netkanej textílii.Obidva výstužné profily 18, 19 môžu byt vytvorené z ľahkého kovu, ale tiež z iného materiálu, pokiaľ sú vytvorené tak, aby mali dostatočnú mechanickú pevnosť a trvalú odolnosť proti korózii. Pritom môžu pozostávať buď z jednotlivých častí nasadených vo vzájomnom odstupe alebo môžu byť upravené po celej dĺžke spájacej hrany.
Na spájacie miesto medzi bočnou stenou 14 hlavového modulu 12 a medzi bočnou stenou 9 vozovej skrine môže byť upravený namiesto výstužného profilu 19 tiež výstužný profil v zhotovení výstužného profilu 18 alebo dutého profilu a namiesto priechodzích otvorov dvojstranné uložiteľných upevňovací prostriedok 21 z obidvoch strán nezávislo na sebe upravených otvorov a z jednej strany uložiteľný upevňovací prostriedok 20, ktoré prechádzajú cez bočné stojiny zosiľovacieho profilu a sú slepo zanitované.
Podľa ďalšieho výhodného zhotovenia vynálezu sa predpokladá, že najmenej jedna zo spájacích stoj in 7, prípadne 8 je zhotovená ako oddelený a samostatne na module 2 vozovej skrine umiestniteľný konštrukčný diel. Na zostavenie modulu 2 vozovej skrine a hlavového modulu 12 je zvlášť výhodné, keď je vonkajšia druhá spájacia stojina 8 zhotovená samostatne a je samostatne umiestnitelná. Prostredníctvom variabilného tvarového zhotovenia tejto konštrukčnej súčasti možno totiž tiež vytvoriť variabilný vonkajší disign koľajového vozidla 1.
Pri vytvorení tohto riešenia je veľmi účelné upraviť na vozovej skrini vo vzájomných odstupoch montážne spojky 25. ako je to znázornené na obr. 3, do ktorých sú pri svojom nasadení vložené vonkajšie druhé spájacie stojiny 8 a sú bez prídavných pomocných prostriedkov v tejto montážnej polohe držané z hľadiska trenia pevne alebo sú tu zaskočené.
Podľa ďalšieho výhodného vytvorenia vynálezu je tá časť modulu 2 vozovej skrine, ktorá má vnútornú prvú spájaciu stojinu 7,a vonkajšiu druhú spájaciu stojinu 8 , vytvorená ako koncový profil 6 vozovej skrine, ktorý môže byt upravený ako otvorená alebo ako uzavrená zváraná konštrukcia, najmä môže byt vyrobená s výhodou a rozmerovo presne z vytláčaného profilu z lahkého kovu v tvare dutej komory, pričom je v tvare portálu zodpovedajúceho vonkajšiemu obrysu koľajového vozidla 1 zahnutá a je nasadená na podvozok 3. Takýto profil možno vyrobiť s velmi dobrou presnosťou a tvorí výhodný pomocný prostriedok na rozmerové prispôsobenie bočných stien 9 vozovej skrine a strechy 10 vozovej skrine pri predbežnej výrobe modulu 2 vozovej skrine. V tvare portálu vytvorený koncový profil vozovej skrine môže byť, ako je to znázornené na obr. 3 upravený ako nosník medziľahlej steny, ktorá uzatvára hlavový modul 12.
Podľa jedného zhotovenia tohto riešenia nie je bočná stena 9 vozovej skrine pripojená na koncový profil 6 vozovej skrine priamo, ale prostredníctvom vložených bočných stenových profilov 23 a 24.· Takého bočné stenové profily 23, 24 sú mechanicky ľahšie opracovateľné a prispôsobiteľné ako úplná bočná stena 9 vozovej skrine, takže napriek vyšším spájacím nákladom možno dosiahnúť rýchlejšie a ľahšie rozmerové prispôsobenie. Bočný stenový profil 24 môže byt tiež prostredníctvom variabilného tvarovania ľahko prispôsobený zmenenému designu koľajového vozidla 1.

Claims (12)

1. Koľajové vozidlo (1) s hlavovým modulom 12) z rúnovej netkanej textílie a s napred zhotoveným a s podvozkom spojeným modulom (2) vozovej skrine, vyznačujúce sa tým, že k hlavovému modulu (12) smerujúca spájacia oblasť podvozku (3) je opatrená výškové tolerancie vyrovnávajúcimi prostriedkami (5), k hlavovému modulu (12) smerujúca spájacia oblasť modulu (2) vozovej skrine je opatrená najmenej v oblasti bočných stien (9) vozovej skrine ako spájacie hrany vytvorenými prostriedkami vyrovnávajúcimi pozdĺžne a priečne tolerancie, to je prvou spájacou stojinou (7) a druhou spájacou stojinou (8), hlavový modul (12) má na modul (2) vozovej skrine a na podvozok (3) smerujúce spájacie hrany čelnej steny (13) hlavového modulu (12) a bočnej steny (14) hlavového modulu (12) s výstužnými profilmi (18, 19) integrovanými do rúnovej netkanej textílie, čelná stena (13) hlavového modulu (12) a bočná stena (14) hlavového modulu (12) sú v posuve pevne spojené s podvozkom (3) prostredníctvom predpínaciu silu vztvárajúcich a na výstužných profiloch (18) podoprených upevňovacích prostriedkov (20), a že najmenej bočné steny (14) sú v posuve pevne spojené prostredníctvom silu vytvárajúcich a na výstužných profiloch (19) podoprených upevňovacích prostriedkov (21) najmenej s bočnými stenami (9) vozovej skrine.
2. Koľajové vozidlo podľa nároku 1, vyznačuj ú ce sa tým, že v spájacej oblasti hlavového modulu (12) a modulu (2) vozovej skrine je vytvorené v posuve pevné spojenie len medzi bočnou stenou (9) vozovej skrine a medzi bočnou stenou (14) hlavového modulu (12) a spájacie hrany strechy (10) vozovej skrine a strechy (22) hlavového modulu (12) sú vytvorené na lepiace spojenie a sú navzájom spojené prostredníctvom elastického lepeného spoja (11).
3. Koľajové vozidlo podľa nároku 1 alebo 2, vyzná čujúce sa tým, že rúnová netkaná textília hlavového modulu (12) je sendvičový laminát najmenej z jadrového materiálu, to je jadra (15), a z najmenej po obidvoch stranách umiestnenej rúnovej netkanej textílie, to je vrstvových štruktúr (16 a 17), s nasmerovanými vláknovými štruktúrami.
4. Koľajové vozidlo podľa jedného z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúce sa tým, že výstužné profily (18, 19) sú zalaminované textílie hlavového modulu (12) a sú do rúnovej netkanej po obidvoch stranách obklopené nanesenými vrstvenými štruktúrami.
5. Koľajové vozidlo podľa jedného z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúce sa tým, že výstužné profily (18, 19) pozostávajú z ľahkého kovu.
6. Koľajové vozidlo podľa jedného z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúce sa tým, že výškové tolerancie vyrovnávajúce prostriedok (5) je (3) mechanickým obrábaním odstrániteľný prídavok na opracovanie.
od podvozku materiálový
7. Koľajové vozidlo podľa jedného z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúce sa tým, že tá časť modulu (2) vozovej skrine, ktorá má spájacie stojiny (7 a 8), je koncový profil (6) vozovej skrine.
8. Koľajové vozidlo podľa nároku 7, vyznaču júce sa tým, že koncový profil (6) vozovej škri ne je dutý komorový profil prispôsobený vonkajšiemu obrysu koľajového vozidla (1).
9. Koľajové vozidlo podľa nároku 8, vyznačuj ú c e sa t ý m, že koncový profil (6) vozovej skrine je pretlačená dutá komora z ľahkého kovu.
10. Koľajové vozidlo podľa jedného z nárokov 7 až 9 , vyznačujúce sa tým, že od hlavového modulu (12) smerujúca časť koncového profilu (6) vozovej skrine je vytvorená na spojenie s prostriedkami vyrovnávajúcimi pozdĺžne a priečne tolerancie, to je s bočným stenovým profilom (23) a s bočným stenovým profilom (24).
11. Koľajové vozidlo podľa jedného z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúce sa tým, že na module (2) vozovej skrine je ako oddelená súčasť namontovateľná najmenej jedna spájacia stojina (8).
12. Koľajové vozidlo podľa nároku 11, vyznačujúce sa tým, že druhá spájacia stojina (8) je do spájacej polohy uvedená a je v nej držaná prostredníctvom montážnych spojok (25).
SK1668-99A 1997-06-13 1998-06-12 Rail vehicle with a fiber composite material head module SK166899A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19725905A DE19725905A1 (de) 1997-06-13 1997-06-13 Schienenfahrzeug mit einem Kopfmodul aus einem Faserverbundwerkstoff
PCT/DE1998/001658 WO1998056634A1 (de) 1997-06-13 1998-06-12 Schienenfahrzeug mit einem kopfmodul aus einem faserverbundwerkstoff

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK166899A3 true SK166899A3 (en) 2000-05-16

Family

ID=7832931

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1668-99A SK166899A3 (en) 1997-06-13 1998-06-12 Rail vehicle with a fiber composite material head module

Country Status (23)

Country Link
US (1) US6431083B1 (sk)
EP (1) EP0988205B1 (sk)
JP (1) JP2002504041A (sk)
KR (1) KR20010013728A (sk)
CN (1) CN1093483C (sk)
AT (1) ATE212593T1 (sk)
AU (1) AU737725B2 (sk)
BR (1) BR9810029A (sk)
CA (1) CA2292772A1 (sk)
CZ (1) CZ290393B6 (sk)
DE (2) DE19725905A1 (sk)
DK (1) DK0988205T3 (sk)
ES (1) ES2172175T3 (sk)
HU (1) HU222134B1 (sk)
IL (1) IL133423A (sk)
NO (1) NO996170D0 (sk)
PL (1) PL337319A1 (sk)
PT (1) PT988205E (sk)
RU (1) RU2194643C2 (sk)
SK (1) SK166899A3 (sk)
TR (1) TR199903064T2 (sk)
UA (1) UA43463C2 (sk)
WO (1) WO1998056634A1 (sk)

Families Citing this family (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2815289B1 (fr) * 2000-10-17 2003-07-04 Salomon Sa Stratifie composite de faible epaisseur et son utilisation dans la confection d'articles de sport, notamment de chaussures
DE10109830A1 (de) 2001-03-01 2002-09-05 Daimlerchrysler Rail Systems Verfahren zum lagegerechten Ausrichten eines Führerhauses und Schienenfahrzeug zur Ausübung des Verfahrens
GB2411633A (en) * 2004-03-01 2005-09-07 Bombardier Transp Gmbh Railway vehicle with cabin having a collapsible front section
FR2884564B1 (fr) * 2005-04-15 2011-01-14 Snecma Moteurs Procede d'assemblage de deux pieces dont l'une au moins est en materiau composite, insert pour la realisation de l'assemblage
EP1987999B1 (de) 2007-05-02 2018-05-30 Bombardier Transportation GmbH Fahrzeugverkleidung, insbesondere für ein Schienenfahrzeug
DE102007062872A1 (de) * 2007-12-28 2009-07-09 Airbus Deutschland Gmbh Verfahren zur Herstellung eines Profils aus Faserverbundwerkstoff
CN102216141B (zh) * 2008-09-15 2014-06-25 福伊特专利公司 一种安装于轨道车辆尤其是铁路车辆前部的车辆前部模块
JP2013537146A (ja) * 2010-09-20 2013-09-30 ボンバルディア トランスポーテイション ゲーエムベーハー 鉄道車両のための軽量の複合の運転室構造
JP6059963B2 (ja) * 2012-11-14 2017-01-11 川崎重工業株式会社 鉄道車両構体用の曲面板、先頭車両構体、及び鉄道車両構体用の曲面板の製造方法
CN104890688B (zh) * 2015-06-26 2017-04-26 中车资阳机车有限公司 一种机车模块连接结构
EP3339660B1 (en) * 2016-12-23 2021-02-03 Bombardier Transportation GmbH Fastening device and method for connecting an end mask of a rail vehicle to a structural element of a vehicle body and associated rail vehicle
DE102017102566B4 (de) 2017-02-09 2019-07-11 CG Rail - Chinesisch-Deutsches Forschungs- und Entwicklungszentrum für Bahn- und Verkehrstechnik Dresden GmbH Verfahren zur Verbindung eines Verbindungsstückes mit einem U-förmigen Ringanker für ein Kopfmodul für Schienenfahrzeuge
DE102017102567A1 (de) 2017-02-09 2018-08-09 CG Rail - Chinesisch-Deutsches Forschungs- und Entwicklungszentrum für Bahn- und Verkehrstechnik Dresden GmbH Kopfmodul für Schienenfahrzeug
DE102017102562A1 (de) 2017-02-09 2018-08-09 CG Rail - Chinesisch-Deutsches Forschungs- und Entwicklungszentrum für Bahn- und Verkehrstechnik Dresden GmbH Verbindungselement zur Anbindung eines Bauteils an eine Faserverbundstruktur
DE102017102568A1 (de) 2017-02-09 2018-08-09 CG Rail - Chinesisch-Deutsches Forschungs- und Entwicklungszentrum für Bahn- und Verkehrstechnik Dresden GmbH Crash-System für Schienenfahrzeug
CN113320556B (zh) * 2021-06-01 2022-11-22 中车唐山机车车辆有限公司 司机室、轨道车辆及制造方法
CN113954887B (zh) * 2021-11-01 2023-03-21 中车唐山机车车辆有限公司 一种轨道车辆

Family Cites Families (24)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1299999A (en) * 1918-07-22 1919-04-08 Alfred Gerald Paffenbarger Waterproof seam for composition-board.
DE573384C (de) * 1929-12-23 1933-03-31 Marius Berry Stuetzraederanordnung fuer Einspurfahrzeuge
GB533582A (en) * 1938-08-18 1941-02-17 Bakelite Ltd Improvements in and relating to synthetic resins and to friction elements made therefrom
BE496544A (sk) * 1945-09-27
DE1088527B (de) * 1957-12-09 1960-09-08 Krauss Maffei Ag Einrichtung zum Befestigen der abnehmbaren Aufbauten von Lokomotiven auf dem Hauptrahmen
DE1238349B (de) * 1962-06-28 1967-04-06 Maschf Augsburg Nuernberg Ag Einrichtung zum Verbinden eines Kasten- oder Profiltraegers mit der plattenfoermigenAussenwand eines Fahrzeuges
US3968989A (en) * 1974-07-18 1976-07-13 Ronald Schippers Enclosure structure
DE3740401A1 (de) * 1987-11-28 1989-06-15 Audi Ag Schraubverbindung fuer karosserieteile eines kraftfahrzeugs
DE3838686C2 (de) * 1988-11-15 1993-10-21 Man Ghh Schienenverkehr Fahrzeugzelle
DE69031328T2 (de) * 1989-06-30 1998-04-02 Hitachi Ltd Reisezugwagenstrukturen und deren Herstellungsverfahren
WO1992011163A1 (de) * 1990-12-20 1992-07-09 Audi Ag Trägerverbindung an einer fahrzeugkarosserie, insbesondere längsträgerverbindung, und verfahren zum austausch eines aluminiumträgers
FR2681569B1 (fr) * 1991-09-20 1994-03-25 Gec Alsthom Sa Cabine de conduite pour vehicule ferroviaire.
US5271687A (en) * 1992-04-03 1993-12-21 Ford Motor Company Space frame joint construction
EP0568215A1 (en) * 1992-04-29 1993-11-03 Ford Motor Company Limited Space frame construction
DE4218751A1 (de) 1992-06-03 1993-12-09 Goerlitz Waggonbau Gmbh Wagenkastenaufbau für Schienenfahrzeuge, insbesondere Reisezugwagen
US5472290A (en) * 1993-06-02 1995-12-05 Altamont, Inc. Joint with tapered edges
DE9309351U1 (de) * 1993-06-23 1994-11-03 Duewag Ag Triebwagen zur Personenbeförderung
KR950008262A (ko) * 1993-09-20 1995-04-17 가나이 쯔도무 철도차량 및 그 내부의장방법
DE4343800A1 (de) 1993-12-22 1995-06-29 Transtec Gmbh Kopfmodule für Schienenfahrzeug-Trieb- und Steuerwagen
DE9419036U1 (de) * 1994-11-21 1995-02-09 Aeg Schienenfahrzeuge Schwingungs- und schalldämpfendes elastisch abstützendes Verbindungselement für Fußböden von Schienenfahrzeugen für die Personenbeförderung
DE59605497D1 (de) * 1996-01-24 2000-08-03 Alusuisse Lonza Services Ag Wagenkasten für Schnellbahnen
US6092473A (en) * 1996-10-02 2000-07-25 Altenburg; Klaus Modular element and manufacturing process
DE19643337A1 (de) * 1996-10-21 1998-04-23 Abb Patent Gmbh Schienenfahrzeug
DE19649041A1 (de) * 1996-11-27 1998-05-28 Duewag Ag Wagenkasten eines Schienenfahrzeuges

Also Published As

Publication number Publication date
DE19725905A1 (de) 1998-12-17
PT988205E (pt) 2002-07-31
WO1998056634A1 (de) 1998-12-17
DK0988205T3 (da) 2002-04-08
HU222134B1 (hu) 2003-04-28
CA2292772A1 (en) 1998-12-17
JP2002504041A (ja) 2002-02-05
UA43463C2 (uk) 2001-12-17
RU2194643C2 (ru) 2002-12-20
EP0988205B1 (de) 2002-01-30
EP0988205A1 (de) 2000-03-29
ATE212593T1 (de) 2002-02-15
BR9810029A (pt) 2000-09-12
IL133423A0 (en) 2001-04-30
NO996170L (no) 1999-12-13
DE59802966D1 (de) 2002-03-14
KR20010013728A (ko) 2001-02-26
CN1257454A (zh) 2000-06-21
ES2172175T3 (es) 2002-09-16
CN1093483C (zh) 2002-10-30
HUP0003154A3 (en) 2001-12-28
CZ9904490A3 (cs) 2000-12-13
TR199903064T2 (xx) 2000-06-21
CZ290393B6 (cs) 2002-07-17
AU9327898A (en) 1998-12-30
IL133423A (en) 2003-02-12
PL337319A1 (en) 2000-08-14
HUP0003154A2 (hu) 2001-01-29
NO996170D0 (no) 1999-12-13
AU737725B2 (en) 2001-08-30
US6431083B1 (en) 2002-08-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK166899A3 (en) Rail vehicle with a fiber composite material head module
CA2253308C (en) Coach body of railway vehicle
CN101273207B (zh) 将轻质板体固定在支座上的固定装置
US9758998B2 (en) Motor vehicle door with hinge reinforcement
DE102007035772B4 (de) Wagenkasten für ein Schienenfahrzeug
CA2177627C (en) Rail-borne motor coach
CN110382328B (zh) 用于轨道车辆的车厢
US9290188B2 (en) Carriage body for a railroad vehicle with a coupling fixing device and method for producing said carriage body
US5918548A (en) Rail vehicle
KR20140031293A (ko) 철도 차량 차체와 그 제조 방법
EP0697319B1 (en) Car body for a railway rolling stock
CN110312653B (zh) 具有负载分配元件的、用于容纳枢轴销的横梁
EP1104374B1 (en) A structural element arranged to form at least a part of a shell of a car body of a railway vehicle
PL181229B1 (pl) Pojazd szynowy
KR20020062626A (ko) 프로파일 처리된 섹션에 의해 강화된 구조 요소
DE102007035771A1 (de) Wagenkasten für ein Schienenfahrzeug
SK12032002A3 (sk) Plošný element a spôsob výroby plošného elementu
EP4328110A1 (de) Untergestellvorbau für ein schienenfahrzeug und schienenfahrzeug
CZ20022786A3 (cs) Plošný element a způsob výroby plošného elementu
JP2022026186A (ja) 鉄道車両
NO158494B (no) Selvbaerende understell for jernbane-godsvogn.
US1272741A (en) Car construction.
AU5582800A (en) A car body and a method for producing a beam
JPH06183339A (ja) 鉄道車両の艤装品取付け構造