SK142024U1 - Prostriedok určený na stimuláciu fyziologických funkcií rastlín a ich výživu - Google Patents

Prostriedok určený na stimuláciu fyziologických funkcií rastlín a ich výživu Download PDF

Info

Publication number
SK142024U1
SK142024U1 SK14-2024U SK142024U SK142024U1 SK 142024 U1 SK142024 U1 SK 142024U1 SK 142024 U SK142024 U SK 142024U SK 142024 U1 SK142024 U1 SK 142024U1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
approx
solution
dry matter
weight
plants
Prior art date
Application number
SK14-2024U
Other languages
English (en)
Inventor
Ing. CSc. Teren Ján
Original Assignee
Ing. CSc. Teren Ján
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ing. CSc. Teren Ján filed Critical Ing. CSc. Teren Ján
Priority to SK14-2024U priority Critical patent/SK142024U1/sk
Publication of SK142024U1 publication Critical patent/SK142024U1/sk

Links

Landscapes

  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Fertilizers (AREA)

Abstract

Riešenie sa týka prostriedkov určených na stimuláciu fyziologických funkcií rastlín a ich výživu s vysokým obsahom aminokyselín výlučne prírodného pôvodu. Pre prostriedky podľa riešenia je charakteristické, že v 100 hmotnostných dieloch obsahujú 0,1 až 27 hmotnostných dielov sušiny pivovarských kvasníc a 5 až 45 hmotnostných dielov sušiny vodného macerátu vznikajúceho v prvej fáze výroby kukuričného škrobu ako vedľajší produkt. Prípravky podľa riešenia je možné navrhovať tak, aby všetky zložky pri ich príprave mali výlučne prírodný pôvod a aby boli tak osobitne vhodné pre systémy ekologického pestovania rastlín – bez použitia chemických prípravkov.

Description

Oblasť techniky
Riešenie sa týka prostriedku určeného na zlepšenie zdravotného stavu, stimuláciu fyziologických funkcií a výživu rastlín, hlavne formou mimokoreňovej - listovej aplikácie.
Doterajší stav techniky
V súčasnosti sa v súvislosti s pestovaním rastlín dostávajú do popredia tiež prípravky určené nielen na výživu rastlín, ale i zlepšovanie ich zdravotného stavu. Účinné látky týchto prípravkov môžu byť syntetického, alebo prírodného pôvodu. Obvykle sú však produktmi kombinovaných procesov. Zo syntetických látok tohto typu možno uviesť napríklad rôzne rastové regulátory, karboxylové kyseliny, povrchovo-aktívne látky a podobne. Z prírodných a kombinovaných produktov možno uviesť napríklad produkty na báze kolagénu a keratínu, obvykle získavané chemickým spracovaním odpadu kože, ovčej vlny, zvieracích kostí a podobne. Významnú úlohu majú tiež produkty na báze rozličných morských produktov, ako sú morské riasy a schránky niektorých morských živočíchov.
Pri výrobe organických a organo-minerálnych hnojív sa po úprave používajú tiež exkrementy hospodárskych zvierat, kompostované rastlinné zvyšky, výťažky trusu dážďoviek, upravené rybničné kaly a pod. Pri ich výrobe sa často využívajú tiež niektoré vedľajšie produkty a odpady, ako napríklad saturačné cukrovarnícke kaly, sulfitové a sulfátové výluhy, liehovarnícke výpalky, kaly vznikajúce pri výrobe etanolu a podobne.
Podstatnou zložkou všetkých živých buniek sú bielkoviny. Pri hydrolýze sa bielkoviny štiepia na aminokyseliny, ktoré sú v živých organizmoch syntetizované práve z aminokyselín. Význam aminokyselín spočíva však nielen v tom, že tieto sú stavebnými jednotkami bielkovín. Aminokyseliny pri látkovom metabolizme sa môžu rôzne meniť a slúžiť ako prekurzory pre tvorbu ďalších skupín životne dôležitých látok. Sú tiež zavádzané do enzýmových proteínov a zohrávajú rozsiahlu modifikačnú úlohu v regulácii aktivity enzýmov vo všetkých oblastiach metabolizmov.
Z uvedených dôvodov sa hlavne v poslednom období venovala značná pozornosť i vplyvu aminokyselín na rastliny. Z veľkého množstva publikovaných pozoruhodných poznatkov z tejto oblasti možno uviesť napríklad tieto:
Serín a threonín podmieňuje rast a dĺžku vegetačnej doby rastlín. Aspargín a kyselina asparágová majú vplyv na výnosy rastlín (Štefl, M.: Docentská habilitačná práca, Praha, VŠZ 1966).
Zistilo sa, že odolnosť rastlín voči chorobám je veľmi ovplyvnená obsahom a špecifickou skladbou voľných aminokyselín hostiteľa. Oxidázy aminokyselín pri napadnutí organizmu mikroorganizmom uvoľňujú amoniak v blízkosti miesta napadnutia a tým bránia mikroorganizmu, aby tento prenikol do rastliny (Fyziol. Rast. 21, 1, 1974, 61 - 68).
Prolín plní funkciu zdroja respiračnej energie pri regenerácii organizmov vystavených stresovým podmienkam, napomáha rastlinnému organizmu prekonávať negatívne vplyvy prostredia, akými sú napríklad: nízka teplota, sucho, zasolenosť, infekcie a pod. Vo vývojových procesoch, napríklad pri opeľovaní rastlín, prolín významnou mierou podporuje fertilitu peľu. Súhrnne možno konštatovať, že prolín významne podporuje produkciu kultúrnych plodín (Vašátková, L. - Vomastková, M.: Význam prolinu pro produkci rostlin, Praha - VŠZ, 1992).
S cieľom využitia jednoznačne pozitívneho pôsobenia aminokyselín na rastliny vo výrobno-pestovateľskej praxi sa v poslednom období, hlavne na zahraničných trhoch, objavili viaceré netradičné produkty určené na výživu rastlín s obsahom aminokyselín.
Zdrojom aminokyselín vo všetkých prípravkoch tohto typu sú zvyšky zo spracovania bielkovín živočíšneho pôvodu ako sú: rôzne bitúnkové odpady, mäsové zvyšky, odpad zo spracovania zvieracích koží, zvieracia krv, perie, srsť, chrupavky a kosti, zvieracia srsť, rohovina (kopytá, rohy) a podobne.
Takto je možné dosiahnuť v produktoch relatívne vysokú koncentráciu organických látok bielkovinového pôvodu (hlavne glutínu a keratínu), avšak koncentráty tohto typu nemôžu obsahovať celý rad ďalších, pre rastliny významných zložiek, ako sú natívne stimulátory rastu, vitamíny, niektoré významné karboxylové kyseliny a podobne. Navyše zdrojom aminokyselín sú suroviny živočíšneho pôvodu, čo hlavne v súvislosti s rozvojom ochorenia BSE značne komplikuje ich praktické použitie. Z rastlinných zdrojov aminokyselín sa v súčasnosti najviac využíva sója. Organo-minerálne hnojivá z dovozu veľmi často obsahujú práve sójové aminokyseliny.
Pri výrobe piva vzniká ako vedľajší zmesový produkt pozostávajúci zo zvyškov sladu, nesladovaných obilnín a kvasiniek Sacharomyces cerevisiae, var. Carlsbergensis, ktoré sa produkujú pri fermentácii mladiny
SK 14-2024 U1 sladového extraktu. Tento produkt, charakterizovaný vysokým obsahom esenciálnych aminokyselín, vitamínov, makro a mikro prvkov, je vo všeobecnosti známy pod označením pivovarské kvasnice. V súčasnosti sa používa predovšetkým ako exkluzívna bielkovinová kŕmna surovina hospodárskych zvierat, ale uplatňuje sa tiež v gastronómií a vo farmaceutickej výrobe, ako výživový doplnok. Pivovarské kvasnice sú vynikajúcim prírodným zdrojom esenciálnych aminokyselín, hlavne lysinu, metionínu, cystínu, treonínu, tryptofánu a ďalších. Sú tiež zdrojom vitamínov skupiny B, najmä B1 - tiamínu, B2 riboflavínu, B3 niacínu, B5 kyseliny pantoténovej, B6 pyridoxínu, B12 cobalamínu a biotínu. V nezanedbateľnom množstve je v nich zastúpený tiež fosfor, draslík, vápnik, horčík a z biogénnych stopových živín hlavne železo, zinok a meď.
Pri výrobe kukuričného škrobu je potrebné uvoľniť škrobové zrnká, ktoré sú stmelené a vzájomne pospájané zmesou bielkovín, z ktorých prevláda fibrín, tzv. glutén. Toto sa dosahuje maceráciou, tzv. máčaním hrubo rozomletej kukurice v teplej vode (25 - 50 °C) za prítomnosti malého prídavku oxidu siričitého. Koncentrovaná máčacia voda, obsahujúca bielkoviny, ktorá takto vzniká ako vedľajší produkt - macerát v prvej fáze výroby kukuričného škrobu, sa v odbornej praxi obvykle označuje ako corn steep.
Takto získané maceráty - máčacie vody, alebo ich zahustením (odparením vody) pripravené koncentráty - corn steep sú mimoriadne bohaté na vzácne aminokyseliny, obsahujú tiež celý rad vitamínov (hlavne skupiny B, ktoré sú účinné predovšetkým pri stimulácii zakoreňovania rastlín) a tiež celý rad ďalších biologicky aktívnych látok.
Doposiaľ sa tento vedľajší produkt výroby kukuričného škrobu len čiastočne využíval v súvislosti s niektorými fermentačnými technológiami (napr. fermentačná výroba antibiotík), ako súčasť živných pôd, pričom podstatný podiel corn steepu sa i v súčasnosti používa na priame skrmovanie hospodárskymi zvieratami a tiež v rybnom hospodárstve.
Podstata technického riešenia
Nedostatky vo výrobe organo-minerálnych hnojív a prípravkov určených na stimuláciu fyziologických funkcií rastlín, ako i s cieľom vytvoriť predpoklady pre efektívne využitie vedľajších produktov z výroby kukuričného škrobu a piva v rastlinnej produkcii prináša toto riešenie. Významnou prednosťou prípravkov podľa riešenia je skutočnosť, že zdrojom fyziologicky účinných látok - aminokyselín, vitamínov a živín sú výlučne látky prírodného - rastlinného pôvodu.
Pre prípravky určené na stimuláciu fyziologických funkcií rastlín a ich výživu v zmysle tohto riešenia je charakteristické, že tieto v 100 hmotnostných dieloch obsahujú 0,1 až 27 hmotnostných dielov sušiny pivovarských kvasníc a 5 až 45 hmotnostných dielov sušiny vodného macerátu vznikajúceho ako vedľajší produkt v prvej fáze výroby kukuričného škrobu Zostatok do 100 hmotnostných dielov tvorí aspoň jedna z látok zahrňujúcich vodu, humínové a/alebo fulvo kyseliny a/alebo ich soli, močovina, niektorý z vodorozpustných fosforečnanov a/alebo síranov a/alebo dusičnanov a/alebo komplexov stopových biogénnych prvkov.
Pivovarské kvasnice, ktoré majú charakter suspenzie až krému šedo - svetlo hnedej farby sa obvykle spracovávajú sušením do práškovej formy. Takto upravené pivovarské kvasnice obvykle obsahujú viac ako 95 hmotn. % sušiny, pričom obsah hrubého proteínu v sušine je obvykle vyšší ako 42 hmotn. %. Vysušené pivovarské kvasnice obvykle obsahujú: cca 27 g lyzínu, cca 7 g metionínu, cca 5 g cystínu, cca 5 g tryptofánu a viac ako 16 g treonínu/kg. Obsah vitamínov v usušených kvasniciach je blízky týmto hodnotám: B1 tiamín cca 20 mg/kg, B2 riboflavín viac ako 8 mg/kg, B3 niacín cca 3 mg/kg, B5 kyselina pantoténová viac ako 4 mg/kg, B6 pyridoxín cca 17 mg/kg a biotín viac ako 3 mg/kg.
Sušené pivovarské kvasnice sú tiež zdrojom rastlinných živín. Priemerne v 1 kilograme obsahujú: cca 10 g fosforu (ako P), viac ako 18 g draslíka (ako K), cca 1,7 g horčíka (ako Mg), cca 2 g vápnika (ako Ca), viac ako 10 mg mangánu (ako Mn), viac ako 8 mg medi (ako Cu), cca 250 mg železa (ako Fe), viac ako 130 mg zinku (ako Zn) a obsahujú tiež kobalt (cca 0,1 mg Co).
Máčacia voda vznikajúca v prvej fáze kukuričného škrobu, po čiastočnom zahustení odparením vody, známa v odbornej praxi pod označením corn steep, je zdrojom celého radu mimoriadne významných aminokyselín (prolín, glutamín, asparagín, alanín, glycín, arginín, leucín, serín a ďalšie).
Práve druhová rôznorodosť aminokyselín a obsah ďalších biologicky významných látok (karboxylové kyseliny - hlavne kyselina 2-hydroxypropánová tzv. mliečna, redukujúce cukry - hlavne pentózy, rastové stimulátory natívneho pôvodu, vitamíny, základne, sekundárne a stopové rastlinné živiny a ďalšie) je veľkou prednosťou predmetného zdroja látok bielkovinovej povahy v porovnaní s už skôr spomínanými a dnes široko používanými bielkovinami živočíšneho pôvodu.
Máčacia voda sa obvykle zahusťuje na koncentráciu sušiny blízku 50 hmotn. %, avšak sú k dispozícii tiež
SK 14-2024 U1 produkty s obsahom cca 40 - 45 a hlavne cca 60 hmotn. % sušiny, ktorý však už obvykle pri bežnej manipulačnej teplote nie je voľne tekutý a má krémovito-pastovitú konzistenciu.
Obvyklé zloženie zahustenej máčacej vody z výroby kukuričného škrobu (CORN STEEP) je blízke týmto hodnotám:
obsah sušiny: cca 50 hmotn. %, obsah aminokyselín v sušine celkom cca 48 hmotn. %, pričom zastúpenie jednotlivých aminokyselín:
glutamín 4,1 %
prolín 2,5 %
asparagín 1,8 %
alanín 2,3 %
glycín 1,2 %
arginín 1,5 %
leucín 2,4 %
serín 1,2 % a ďalšie,
obsah kyseliny 2-hydroxypropánovej, tzv. mliečnej, C3H6O3 cca 23 hmotn. %, obsah redukujúcich cukrov, hlavne pentóz cca 2 hmotn. %, obsah minerálnych biogénnych prvkov - základných, sekundárnych a stopových rastlinných živín:
dusík cca 4 hmotn. % (ako N),
fosfor cca 1 hmotn. % (ako P2O5)
draslík cca 4 hmotn. % (ako K2O),
vápnik cca 150 mg Ca/kg tq,
horčík cca 1,5 hmotn. % MgO,
železo cca 100 mg Fe/kg tq,
zinok cca 150 mg Zn/kg tq,
obsah vitamínov a vitamínom príbuzných látok:
tiamín (vitamín B 1) cca 10 mg na kg tq,
riboflavín (vitamín B 2) cca 20 mg na kg tq,
kyselina nikotínová cca 100 mg na kg tq,
kyselina pantoténová cca 70 mg na kg tq,
biotín cca 1 mg na kg tq.
Potvrdilo sa, že je možné a tiež účelné ak sa prostriedky podľa riešenia obohatia tiež o niektoré ďalšie biologicky účinné zložky. Popri močovine a fosforečnanoch, síranoch a dusičnanoch, je vhodné, ak sa hlavne pri príprave prostriedkov určených na určité špeciálne použitie, použijú stopové rastlinné živiny - tzv. mikroprvky vo forme vhodných komplexných zlúčenín.
Osobitne vhodné sa ukázalo tiež použitie vhodných zdrojov humínových a fulvo kyselín. Na obohatenie prostriedkov na báze pivovarských kvasníc a vedľajšieho produktu z výroby kukuričného škrobu ako zdroj humínových a fulvo kyselín možno použiť niektorý z výťažkov nízkokalorického uhlia, alebo niektorý z lignohumátov.
Z cenového hľadiska je vhodné používať napríklad humínové a fulvo kyseliny vo forme ich draselných solí a ich derivátov, vyrábané z prírodných oxyhumolitov. Tieto sú komerčne dostupné vo tuhej forme (šupinky), ktoré obsahujú minimálne 60 hmotn. % humínových látok.
Príklady uskutočnenia
V ďalšom uvádzané príklady prevedenia ozrejmujú, dokumentujú a ilustrujú, avšak v žiadnom prípade neobmedzujú nároky na ochranu tohto riešenia.
Príklad 1 až 4
Pri príprave prostriedkov určených na stimuláciu fyziologických funkcií rastlín podľa tohto riešenia sa postupovalo tak, že do nádoby vybavenej účinným miešaním sa predložilo potrebné množstvo vody a ďalej sa za účinného miešania pridal zdroj humínových látok, zahustený vedľajší produkt vznikajúci pri výrobe kukuričného škrobu, tzv. corn steep a napokon sa pridalo potrebné množstvo sušených pivovarských kvasníc.
SK 14-2024 U1
Pri príprave vzoriek produktu charakterizovaných rôznym zastúpením jednotlivých zložiek sa postupovalo podľa nasledujúcich receptúr.
Príklad č. Voda Množstvo dávkovaných zložiek (hmotn. %)
Humitan draselný, práškový (HUMECO a. s.) Corn steep (sušina: 53,7 %) Pivovarské kvasnice práškové (sušina: 96 %)
1 20,75 5,18 66,22 7,85
2 16,05 83,80 0,15
3 62,60 9,30 28,10
4 29,25 15,75 54,80 0,20
Vzorky stimulačných prostriedkov líšiace sa zastúpením uvedených bioaktívnych zložiek boli použité na agro-biologické skúšanie formou mimokoreňovej - foliárnej aplikácie.
Príklad 5
S cieľom pripraviť špeciálne organo-minerálne kvapalné hnojivo v zmysle riešenia, určené predovšetkým na foliárne prihnojovanie obilnín sa postupovalo nasledovne.
Do nádoby vybavenej účinným miešaním sa predložilo 126 kg cca 60 %-ného vodného roztoku tiosíranu (sírnatanu) amónneho, ktorý obsahoval cca 12 hmotn. % amoniakálneho dusíka (ako N) a 26 hmotn. % celkovej síry (ako S). Za stáleho miešania sa postupne pridalo 42 kg prilovanej močoviny a po jej rozpustení 54,25 kg zahustenej máčacej vody z výroby kukuričného škrobu, tzv. corn steepu obsahujúceho 53,7 hmotn. % sušiny. K takto pripravenému koloidnému roztoku hnedej farby sa ďalej pridalo 12,005 kg cca 35 %-ného vodného roztoku humitanu draselného (HUMECO a. s.) a 10,5 kg sušených pivovarských kvasníc, obsahujúcich 96 % sušiny. Po dôkladnom premiešaní zmesi sa pridalo 105 kg viskózneho kvapalného koncentrátu ktorý obsahoval 7,8 hmotn. % amidického dusíka (ako N), 1,1 hmotn. % komplexne viazaného železa (ako Fe), 1,6 hmotn. % komplexne viazaného mangánu (ako Mn), 1,25 hmotn. % komplexne viazaného zinku (ako Zn), 1,1 hmotn. % komplexne viazanej medi (ako Cu) a 0,16 hmotn. % komplexne viazaného bóru (ako B). Použitý koncentrát stopových biogénnych prvkov obsahoval tiež 2,7 hmotn. % síry (ako S). Pri príprave kvapalného koncentrátu mikroelementov bolo využité riešenie v zmysle staršieho úžitkového vzoru (PÚV 187-2015, ÚV 7512). Bór obsiahnutý v kvapalnom koncentráte bol viazaný vo forme etanolamínového borového komplexu a všetky uvedené kovové katióny boli viazané vo forme stabilných chelátov typu EDTA.
Po dôkladnej homogenizácii zmesi sa za stáleho miešania pridalo 175 g etanolického roztoku auxínu kyseliny 3-indolyl octovej (IAA) a 70 g práškovej potravinárskej kyseliny benzoovej. Uvedeným spôsobom sa pripravilo 350 kg organo-minerálneho hnojiva podľa riešenia. Produkt mal charakter koloidného roztoku hnedej farby, mal prakticky neutrálnu chemickú reakciu (pH neriedeného hnojiva: 6,6) a jeho merná hmotnosť pri teplote miestnosti bola rovná 1 297,5 kg/m3. Produkt sa vo forme vodného roztoku použil, v dávke 3 až 5 litrov na ha, na foliárne prihnojovanie porastov obilnín.
Príklad 6
Pri príprave organo-minerálneho hnojiva obdobného typu ako v príklade 5 sa postupovalo rovnako, pričom ako zdroj humínových látok bol použitý cca 20 %-ný roztok lignohumátov.
Príklad 7
V záujme prípravy cca 1000 litrov organo-minerálneho kvapalného hnojiva v zmysle riešenia, charakterizovaného vyšším obsahom dusíkatých látok, sa postupovalo podľa v ďalšom uvedenej receptúry.
Surovinová zložka: Dávkované množstvo surovinovej zložky:
(hmotn. %) (kg, resp. litre na 1 000 litrov)
Zahustená máčacia voda z prvého stupňa výroby kukuričného škrobu tzv. corn steep (50 % sušiny) 82,0 1 016,85 kg t. j. cca 830,7 litrov
Prilovaná močovina (46,2 % N) 17,6 218,2 kg
Sušené pivovarské kvasnice (sušina cca 96 %) 0,38 4,7 kg
Kyselina benzoová, potravinárska 0,02 0,25 kg t. j. 250 g
Spolu: 100,0 % 1 240 kg t. j. cca 1 000 litrov
Kvapalné hnojivo pripravené podľa uvedenej receptúry malo charakter medovo žltého až svetlo hnedého koloidného roztoku. Malo slabo kyslú chemickú reakciu (pH: 4,7) a jeho merná hmotnosť pri teplote
SK 14-2024 U1 miestnosti bola blízka hodnote 1 240 kg/m3.
Príklad 8
S cieľom pripraviť cca 1000 litrov organominerálneho kvapalného NPK-hnojiva podľa riešenia, typu: 12-4-6 s mikroelementmi sa postupovalo podľa tejto receptúry:
Surovinová zložka: Dávkované množstvo surovinovej zložky:
(hmotn. %) (kg, resp. litre na 1 000 litrov)
Zahustená máčacia voda z prvého stupňa výroby kukuričného škrobu tzv. corn steep (50 % sušiny) 57,9 764,3 kg, t. j. 621,4 litrov
Prilovaná močovina 19,4 256,1 kg
Sušené pivovarské kvasnice (obsah sušiny cca 96 hmotn. %) 3,9 51,5 kg
Termická kyselina fosforečná H3PO4 (54 % P2O5) 6,45 85,1 kg, t. j. 54,3 litrov
Dusičnan draselný, KNO3 úplne rozpustný vo vode typ Hydroponica, NutriSi (13-0-46) 9,13 120,5 kg
Kvapalný koncentrát komplexne viazaných stopových biogénnych prvkov (obdobného zloženia ako v príklade 5) 3,0 39,6 kg, t. j. 30,2 litrov
Kyselina benzoová, potravinárska 0,02 0,3 kg
Xantánova guma, prášková 0,2 2,6 kg
Spolu: 100,0 % 1 320,0 kg, t. j. cca 1 000 litrov
Podľa uvedenej receptúry sa pripravilo cca 1 000 litrov organo-minerálneho NPK - hnojiva podľa riešenia, ktoré malo medovo žltú, až svetlo hnedú farbu a charakter riedkej, avšak stabilnej suspenzie. Pre neriedený produkt bola charakteristická kyslá chemická reakcia (pH cca 3,8) a jeho merná hmotnosť - hustota pri teplote miestnosti bola blízka hodnote 1 320 kg/m3.
Príklad 9
Pri príprave biostimulátora podľa riešenia sa postupovalo tak, že do nádoby vybavenej účinným miešadlom sa predložilo 17,6 kg vody a za miešania sa pridalo 4,4 kg pevného - šupinkového koncentrátu humínových kyselín a humínových komplexov Draling, obsahujúceho, podľa údajov publikovaných výrobcom, minimálne 60 % humínových kyselín. Do takto pripraveného cca 20 %-ného vodného roztoku humínových látok sa za miešania postupne pridalo 28 kg sušených pivovarských kvasníc v ich práškovej forme, obsahujúcich cca 96 % sušiny. Napokon sa za miešania postupne pridalo 50 kg zahusteného vodného macerátu izolovaného v prvej fáze výroby kukuričného škrobu, obsahujúceho cca 50 % sušiny. Dôkladnou homogenizáciou zmesi sa získalo 100 kg biostimulátora v zmysle riešenia, ktorý bol používaný na prípravu vodného aplikačného roztoku určeného na foliárne ošetrenie rastlín.
Príklad 10
Pri príprave organo-minerálneho hnojiva v zmysle riešenia sa pracovalo podľa nasledujúcej receptúry:
65,0 kg zahustený macerát - máčacia voda z prvého stupňa výroby kukuričného škrobu - corn steep (cca 48 hmotn. % sušiny),
15,0 kg prilovaná močovina (46,2 % N),
10,0 kg sušené pivovarské kvasnice (cca 96 % sušiny),
10,0 kg síran horečnatý kalcinovaný (min. 33 % MgO).
Príklad 11
V záujme prípravy organo-minerálneho hnojiva podľa riešenia, obsahujúceho dusík viazaný vo všetkých agrochemicky obvykle používaných formách so zvýšeným podielom rastlinám dobre prijateľného horčíka, sa používala táto receptúra:
20,0 % dusíkatého kvapalného hnojiva na báze dusičnanu amónneho a močoviny typu 30 - 0 - 0 (DAM 390), 10,0 % dusíkato-horečnatého kvapalného hnojiva na báze koncentrovaného vodného roztoku dusičnanu horečnatého, typu 9,5 - 0 - 0 + 7,8 MgO (Dumag),
SK 14-2024 U1
5,0 % cca 35 %-ného vodného roztoku humitanu draselného (Humeco a. s.),
15,0 % sušených pivovarských kvasníc (cca 96 % sušiny) a 50,0 % zahustený macerát - máčacia voda z prvého stupňa výroby kukuričného škrobu - corn steep (cca 50 hmotn. % sušiny).
Priemyselná využiteľnosť
Pre prípravky zmysle riešenia je charakteristické, že zdrojom aminokyselín, vitamínov a živín, využívaných 10 ako podporný a stimulačný prostriedok v súvislosti s pestovaním rastlín, sú v nich pivovarské kvasnice a macerát - tzv. máčacia voda, ktorá vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe kukuričného škrobu. Prípravky v zmysle riešenia sú určené na zlepšenie zdravotného stavu, stimuláciu rastu a fyziologických funkcií rastlín, ako i na ich výživu. Je zvlášť výhodné ich aplikovať formou mimokoreňovej - listovej aplikácie, alebo formou hnojivej zálievky. Prípravky podľa riešenia môžu mať výlučne prírodný pôvod a sú preto osobitne vhodné pre 15 systémy ekologického pestovania rastlín bez použitia chemických prípravkov.

Claims (1)

  1. Prostriedok určený na stimuláciu fyziologických funkcií rastlín a ich výživu, vyznačujúci sa tým, že v 100 hmotnostných dieloch obsahuje 0,1 až 27 hmotnostných dielov sušiny pivovarských 5 kvasníc a 5 až 45 hmotnostných dielov sušiny vodného macerátu vznikajúceho ako vedľajší produkt v prvej fáze výroby kukuričného škrobu, pričom zostatok do 100 hmotnostných dielov tvorí aspoň jedna z látok zahrňujúcich vodu, humínové a/alebo fulvo kyseliny a/alebo ich soli, močovina, niektorý z vodorozpustných fosforečnanov a/alebo síranov a/alebo dusičnanov a/alebo komplexov stopových biogénnych prvkov.
SK14-2024U 2024-01-24 2024-01-24 Prostriedok určený na stimuláciu fyziologických funkcií rastlín a ich výživu SK142024U1 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK14-2024U SK142024U1 (sk) 2024-01-24 2024-01-24 Prostriedok určený na stimuláciu fyziologických funkcií rastlín a ich výživu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK14-2024U SK142024U1 (sk) 2024-01-24 2024-01-24 Prostriedok určený na stimuláciu fyziologických funkcií rastlín a ich výživu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK142024U1 true SK142024U1 (sk) 2024-05-09

Family

ID=90931765

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK14-2024U SK142024U1 (sk) 2024-01-24 2024-01-24 Prostriedok určený na stimuláciu fyziologických funkcií rastlín a ich výživu

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK142024U1 (sk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100918106B1 (ko) 셀레늄 함유 농작물 친환경 재배 방법
EA014222B1 (ru) Биоорганический препарат для обработки растений (варианты)
CN102659456A (zh) 一种氨基酸有机复合肥及其生产方法
CN105777233A (zh) 一种富硒营养液及其制备方法
CN102674933A (zh) 一种生物有机复混肥
CN106348869A (zh) 一种富硒有机肥料及其生产方法
CN107279591A (zh) 一种生物鱼肥及其制备方法
CN105399465A (zh) 一种水合钙多肽鱼肥及其制备方法与应用
CN105565918A (zh) 植物营养套餐绿色有机肥
CN104692970B (zh) 一种油菜专用生物活性有机肥及其应用
KR100974087B1 (ko) 낙엽을 이용한 퇴비 및 이의 제조방법
CN104496603A (zh) 一种富硒青椒液体肥料及其制备方法
Malav et al. Effect of Iron and zinc enriched FYM on growth, yield and quality of wheat (Triticum aestivum L) in salt affected soils of Gujarat
SUHARJA et al. Biomass, chlorophyll and nitrogen content of leaves of two chili pepper varieties (Capsicum annum) in different fertilization treatments
SK142024U1 (sk) Prostriedok určený na stimuláciu fyziologických funkcií rastlín a ich výživu
KR20000053863A (ko) 게르마늄원석-목탄의 복합분에 의한 토양개량제 제조방법
CN114394862A (zh) 粮食作物专用含钛em菌液态肥及其制备方法和应用
KR101600004B1 (ko) 도축 혈액을 이용한 액상비료의 제조방법
KR100387936B1 (ko) 불가사리에서 유래한 칼슘 제제 및 그의 제조방법
SK302024U1 (sk) Prostriedky určené na stimuláciu fyziologických funkcií rastlín, ich výživu a spôsob ich prípravy
Vala et al. Liquid organic’s:-A potential source of nutrient’s in organic agriculture
Placzek et al. Methods for enrichment of animal diets with selenium
KR100753069B1 (ko) 남조 토양개량제 및 그 제조방법
Rautela et al. Vermicompost is boon to enrichment of micronutrient content in soil
Mahanta et al. Liquid organic manures A boon to organic farmers