SK302024U1 - Prostriedky určené na stimuláciu fyziologických funkcií rastlín, ich výživu a spôsob ich prípravy - Google Patents

Prostriedky určené na stimuláciu fyziologických funkcií rastlín, ich výživu a spôsob ich prípravy Download PDF

Info

Publication number
SK302024U1
SK302024U1 SK30-2024U SK302024U SK302024U1 SK 302024 U1 SK302024 U1 SK 302024U1 SK 302024 U SK302024 U SK 302024U SK 302024 U1 SK302024 U1 SK 302024U1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
product
production
yeast
brewer
corn starch
Prior art date
Application number
SK30-2024U
Other languages
English (en)
Other versions
SK10150Y1 (sk
Inventor
Ing. CSc. Teren Ján
Original Assignee
Ing. CSc. Teren Ján
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ing. CSc. Teren Ján filed Critical Ing. CSc. Teren Ján
Priority to SK30-2024U priority Critical patent/SK10150Y1/sk
Publication of SK302024U1 publication Critical patent/SK302024U1/sk
Publication of SK10150Y1 publication Critical patent/SK10150Y1/sk

Links

Landscapes

  • Fertilizers (AREA)

Abstract

Opísané sú prostriedky určené na stimuláciu fyziologických funkcií rastlín a ich výživu s vysokým obsahom aminokyselín na báze macerátu vznikajúceho ako vedľajší produkt pri výrobe kukuričného škrobu a/alebo na báze pivovarských kvasníc, ktoré v 100 hmotnostných dieloch obsahujú 2 až 52 hmotnostných dielov sušiny produktu neutralizačnej reakcie macerátu vznikajúceho ako vedľajší produkt pri výrobe kukuričného škrobu a/alebo pivovarských kvasníc s hydroxidom draselným a/alebo monoetanolamínom, a/alebo amoniakom. Opísaný je tiež spôsob ich prípravy, pri ktorom macerát vznikajúci ako vedľajší produkt pri výrobe kukuričného škrobu a/alebo pivovarské kvasnice sa v prítomnosti vody podrobia reakcii s hydroxidom draselným a/alebo monoetanolamínom, a/alebo amoniakom. Na hmotnostný diel sušiny macerátu vznikajúceho ako vedľajší produkt pri výrobe kukuričného škrobu a/alebo pivovarských kvasníc pripadá pri reakcii 0,04 až 0,65 hmotnostného dielu hydroxidu draselného a/alebo monoetanolamínu, a/alebo amoniaku. Prostriedky sú určené na zlepšenie zdravotného stavu, stimuláciu rastu a fyziologických funkcií rastlín, ako i na ich výživu. Je zvlášť výhodné ich aplikovať formou listovej aplikácie alebo formou hnojivej zálievky, môžu mať výlučne prírodný pôvod a sú preto osobitne vhodné pre systémy ekologického pestovania rastlín bez použitia chemických prípravkov.

Description

Oblasťtechniky
Riešenie sa týka prostriedkov určených na zlepšenie zdravotného stavu, stimuláciu fyziologických funkcií a výživu rastlín, obsahujúce deriváty aminokyselín prírodného pôvodu, a spôsobu ich prípravy.
Doterajší stav techniky
V súčasnosti sa v súvislosti s pestovaním rastlín dostávajú do popredia tiež prípravky určené nielen na výživu rastlín, ale i zlepšovanie ich zdravotného stavu. Účinné látky týchto prípravkov môžu byť syntetického, alebo prírodného pôvodu. Obvykle sú však produktmi kombinovaných procesov. Zo syntetických látok tohto typu možno uviesť napríklad rôzne rastové regulátory, karboxylové kyseliny, povrchovo-aktívne látky a podobne. Z prírodných a kombinovaných produktov možno uviesť napríklad produkty na báze kolagénu a keratínu, obvykle získavané chemickým spracovaním odpadu kože, ovčej vlny, zvieracích kostí a podobne. Významnú úlohu majú tiež produkty na báze rozličných morských produktov, ako sú morské riasy a schránky niektorých morských živočíchov.
Pri výrobe organických a organo-minerálnych hnojív sa po úprave používajú tiež exkrementy hospodárskych zvierat, kompostované rastlinné zvyšky, výťažky trusu dážďoviek, upravené rybničné kaly a pod. Pri ich výrobe sa často využívajú tiež niektoré vedľajšie produkty a odpady, ako napríklad saturačné cukrovarnícke kaly, sulfitové a sulfátové výluhy, liehovarnícke výpalky, kaly vznikajúce pri výrobe etanolu a podobne.
Podstatnou zložkou všetkých živých buniek sú bielkoviny. Pri hydrolýze sa bielkoviny štiepia na aminokyseliny, ktoré sú v živých organizmoch syntetizované práve z aminokyselín. Význam aminokyselín spočíva však nielen v tom, že tieto sú stavebnými jednotkami bielkovín. Aminokyseliny pri látkovom metabolizme sa môžu rôzne meniť a slúžiť ako prekurzory pre tvorbu ďalších skupín životne dôležitých látok. Sú tiež zavádzané do enzýmových proteínov a zohrávajú rozsiahlu modifikačnú úlohu v regulácii aktivity enzýmov vo všetkých oblastiach metabolizmov.
Z uvedených dôvodov sa hlavne v poslednom období venovala značná pozornosť i vplyvu aminokyselín na rastliny. Z veľkého množstva publikovaných pozoruhodných poznatkov z tejto oblasti možno uviesť napríklad tieto:
Serín a threonín podmieňuje rast a dĺžku vegetačnej doby rastlín. Aspargín a kyselina asparágová majú vplyvná výnosy rastlín (Štefl, M.: Docentská habilitačná práca, Praha, VŠZ 1966).
Zistilo sa, že odolnosť rastlín voči chorobám je veľmi ovplyvnená obsahom a špecifickou skladbou voľných aminokyselín hostiteľa. Oxidázy aminokyselín pri napadnutí organizmu mikroorganizmom uvoľňujú amoniak v blízkosti miesta napadnutia a tým bránia mikroorganizmu, aby tento prenikol do rastliny (Fyziol. Rast. 21,1, 1974, 61-68).
Prolín plní funkciu zdroja respiračnej energie pri regenerácii organizmov vystavených stresovým podmienkam, napomáha rastlinnému organizmu prekonávať negatívne vplyvy prostredia, akými sú napríklad: nízka teplota, sucho, zasolenosť, infekcie a pod. Vo vývojových procesoch, napríklad pri opeľovaní rastlín, prolín významnou mierou podporuje fertilitu peľu. Súhrnne možno konštatovať, že prolín významne podporuje produkciu kultúrnych plodín (Vašátková, L. - Vomastková, M.: Význam prolinu pro produkci rostlin, Praha-VŠZ, 1992).
S cieľom využitia jednoznačne pozitívneho pôsobenia aminokyselín na rastliny vo výrobno-pestovateľskej praxi sa v poslednom období, hlavne na zahraničných trhoch, objavili viaceré netradičné produkty určené na výživu rastlín s obsahom aminokyselín.
Zdrojom aminokyselín vo všetkých prípravkoch tohto typu sú zvyšky zo spracovania bielkovín živočíšneho pôvodu ako sú: rôzne bitúnkové odpady, mäsové zvyšky, odpad zo spracovania zvieracích koží, zvieracia krv, perie, srsť, chrupavky a kosti, zvieracia srsť, rohovina (kopytá, rohy) a podobne.
Takto je možné dosiahnuť v produktoch relatívne vysokú koncentráciu organických látok bielkovinového pôvodu (hlavne glutínu a keratínu), avšak koncentráty tohto typu nemôžu obsahovať celý rad ďalších, pre rastliny významných zložiek, ako sú natívne stimulátory rastu, vitamíny, niektoré významné karboxylové kyseliny a podobne. Navyše zdrojom aminokyselín sú suroviny živočíšneho pôvodu, čo hlavne v súvislosti s rozvojom ochorenia BSE značne komplikuje ich praktické použitie. Z rastlinných zdrojov aminokyselín sa v súčasnosti najviac využíva sója. Organo-minerálne hnojivá z dovozu veľmi často obsahujú práve sójové aminokyseliny.
Pri výrobe piva vzniká ako vedľajší zmesný produkt pozostávajúci zo zvyškov sladu, nesladovaných obilnín a kvasiniek Sacharomyces cerevisiae, var. Carlsbergensis, ktoré sa produkujú pri fermentácii mladiny
SK 30-2024 U1 sladového extraktu. Tento produkt, charakterizovaný vysokým obsahom esenciálnych aminokyselín, vitamínov, makro a mikro prvkov, je vo všeobecnosti známy pod označením pivovarské kvasnice. V súčasnosti sa používa predovšetkým ako exkluzívna bielkovinová kŕmna surovina hospodárskych zvierat, ale uplatňuje sa tiež v gastronómií a vo farmaceutickej výrobe, ako výživový doplnok. Pre základné zložky sušiny kvasníc uvádzajú Schuster a Weinfurtner (Die Bierbrauerei III, Stuttgart 1963) tieto údaje:
dusíkaté látky 45 až 60 %, sacharidy 15 až 37 %, lipidy 2 až 12 %, a minerálne látky 6 až 12 %.
Najväčšiu časť sušiny kvasníc tvoria bielkoviny. Ich obsah v sušine kolíše od 35 do 60 %, pričom pivovarské kvasnice obvykle obsahujú asi 55 % bielkovín v sušine.
Pivovarské kvasnice sú vynikajúcim prírodným zdrojom esenciálnych aminokyselín, hlavne lysinu, metionínu, cystínu, treonínu, tryptofánu a ďalších. Sú tiež zdrojom vitamínov skupiny B, najmä B1 - tiamínu, B2 riboflavínu, B3 niacínu, B5 kyseliny pantoténovej, B6 pyridoxínu, B12 cobalamínu a biotínu. V nezanedbateľnom množstve je v nich zastúpený tiež fosfor, draslík, vápnik, horčík a z biogénnych stopových živín hlavne železo, zinok a meď.
Pri výrobe kukuričného škrobu je potrebné uvoľniť škrobové zrnká, ktoré sú stmelené a vzájomne pospájané zmesou bielkovín, z ktorých prevláda fibrín, tzv. glutén. Toto sa dosahuje maceráciou, tzv. máčaním hrubo rozomletej kukurice v teplej vode (25 - 50 °C) za prítomnosti malého prídavku oxidu siričitého. Koncentrovaná „máčacia voda“, obsahujúca bielkoviny, ktorá takto vzniká ako vedľajší produkt - macerát v prvej fáze výroby kukuričného škrobu, sa v odbornej praxi obvykle označuje ako corn steep.
Takto získané maceráty - máčacie vody, alebo ich zahustením (odparením vody) pripravené koncentráty - corn steep sú mimoriadne bohaté na vzácne aminokyseliny, obsahujú tiež celý rad vitamínov (hlavne skupiny B, ktoré sú účinné predovšetkým pri stimulácii zakoreňovania rastlín) a tiež celý rad ďalších biologicky aktívnych látok.
Doposiaľ sa tento vedľajší produkt výroby kukuričného škrobu len čiastočne využíval v súvislosti s niektorými fermentačnými technológiami (napr. fermentačná výroba antibiotík), ako súčasť živných pôd, pričom podstatný podiel corn steepu sa i v súčasnosti používa na priame skrmovanie hospodárskymi zvieratami a tiež v rybnom hospodárstve.
Využitie vedľajších produktov z výroby kukuričného škrobu, v odbornej praxi známych ako corn steep a vedľajších produktov vznikajúcich pri výrobe piva - pivovarských kvasníc, na prípravu stimulačných a výživových prostriedkov rastlín obsahujúcich aminokyseliny prírodného pôvodu, je predmetom prihlášky ochrany duševného vlastníctva (PÚV 14-2024).
Podstata technického riešenia
Využitie uvedených vedľajších produktov potravinárskeho priemyslu na stimuláciu fyziologických funkcií rastlín a ich výživu predstavuje jednoznačný prínos pre oblasť výroby a používania biostimulátorov obsahujúcich aminokyseliny.
V záujme zabezpečenia potrebných manipulačných a fyzikálno-chemických vlastností biostimulátorov pripravovaných na báze prírodných látok predmetného typu (dosiahnutie požadovaných reologických vlastností, stability, chemickej reakcie a pod.) bolo nevyhnutné pri ich príprave dodržať ich nevyhnutné riedenie a tiež používať vhodné stabilizujúce aditíva. Väčšina finálnych prípravkov mala tiež kyslú chemickú reakciu čo nebolo vždy žiaduce.
Nedostatky pri výrobe a používaní prostriedkov určených na stimuláciu fyziologických funkcií rastlín a ich výživu s vysokým obsahom aminokyselín, na báze macerátu vznikajúceho ako vedľajší produkt pri výrobe kukuričného škrobu a/alebo pivovarských kvasníc, umožňuje využitie používanie prípravkov podľa tohto riešenia.
Pre prostriedky v zmysle riešenia je charakteristické, že tieto v 100 hmotnostných dieloch obsahujú 2 až 52 hmotnostných dielov sušiny produktu neutralizačnej reakcie macerátu vznikajúceho ako vedľajší produkt pri výrobe kukuričného škrobu, tzv. corn steepu a/alebo vedľajšieho produktu vznikajúceho pri výrobe piva pivovarských kvasníc s hydroxidom draselným a/alebo monoetanolamínom a/alebo s amoniakom. Bázické reakčné zložky sú ďalším zdrojom základných rastlinných živín - dusíka a draslíka.
Súčasťou riešenia je tiež spôsob prípravy predmetných prostriedkov pre ktorý je charakteristické, že macerát vznikajúci ako vedľajší produkt pri výrobe kukuričného škrobu a/alebo pivovarské kvasnice sa v prítomnosti vody podrobia reakcii s hydroxidom draselným a/alebo monoetanolamínom a/alebo
SK 30-2024 U1 amoniakom. Výsledky urobených skúšok potvrdili, že v závislosti od zdroja a pomeru aminokyselín v použitých surovinách je potrebné, aby na hmotnostný diel sušiny použitého surovinového zdroja aminokyselín sa použilo 0,04 až 0,65 hmotnostných dielov hydroxidu draselného a/alebo monoetanolamínu a/alebo amoniaku.
V prípade bázických komponentov sa predpokladá ich prepočet na čistú (100 %-nú) zložku. Vo väčšine prípadov sa ako optimálny pomer, v uvedenom vyjadrení, osvedčilo použitie 0,15 až 0,35 hmotnostného dielu predmetných bázických reagentov na hmotnostný diel sušiny surovinového zdroja aminokyselín.
Počas laboratórneho overovania spôsobu výroby prostriedkov v zmysle riešenia bolo odskúšané tiež použitie uhličitanov draselných na neutralizáciu aminokyselín. Použitie uhličitanu dvojdraselného (potaše), ako ani použitie hydrogénuhličitanu draselného sa však ukázalo ako nevhodné, z dôvodu mimoriadne veľkého penenia reakčnej zmesi.
Príklady uskutočnenia
V ďalšom uvádzané príklady prevedenia ozrejmujú, dokumentujú a ilustrujú, avšak v žiadnom prípade neobmedzujú nároky na ochranu riešenia.
Príklad 1 až 6
S cieľom experimentálneho overenia možností neutralizácie zahustenej máčacej vody získanej z prvého stupňa výroby kukuričného škrobu pomocou rozličných bázický reagujúcich látok boli pripravené príslušné produkty neutralizačných reakcií podľa riešenia. Pri laboratórnom overovaní sa pracovalo z nižšie uvedenými pomermi reagujúcich zložiek.
Príklad č. Množstvo dávkovaných zložiek (hmotn. %)
Corn steep (obsah sušiny: 53,7 %) Čpavková voda (cca 25% NH3) Monoetanolamín (min. 99,5 %) Hydroxid draselný (49,3 % KOH)
1 75,01 24,99 - -
2 87,61 - 12,39 -
3 97,41 - 2,59 -
4 95,32 4,68
5 91,22 - 8,78 -
6 79,88 - - 20,12
V rámci pokusov sa získali voľne tečúce reakčné produkty, ktoré mali charakter tmavohnedých koloidných roztokov, líšiace sa chemickou reakciou (pH).
Produkt neutralizačnej reakcie s použitím čpavkovej vody (príklad č. 1) zapáchal po amoniaku, pričom jeho pH bolo rovné 10,7.
Pre produkty získané neutralizáciou zahustenej máčacej vody (corn steep) monoetanolamínom (príklady č. 2 - 5) boli namerané hodnoty pH v rozmedzí: 5,5 až 10,1. Produkt neutralizačnej reakcie, podľa príkladu 6, s použitím 49,3 %-ného vodného roztoku KOH, bol charakterizovaný výrazne bázickou chemickou reakciou (pH: 10,9).
Reologické a fyzikálno-chemické vlastnosti posledných dvoch produktov (príklad č. 5 a 6) boli najlepšie, pričom množstvá reagujúcich zložiek v týchto pokusoch zodpovedali 0,19 hmotnostným dielom monoetanolamínu a 0,25 hmotnostným dielom hydroxidu draselného na hmotnostný diel sušiny v použitých zdrojoch aminokyselín.
Príklad 7
S cieľom pripraviť špeciálne organo-minerálne kvapalné hnojivo v zmysle riešenia charakterizované vyšším podielom dusíkatej zložky sa postupovalo nasledovne.
Do miešacieho zariadenia sa predložilo 65,0 kg zahustenej máčacej vody z prvého stupňa výroby kukuričného škrobu, tzv. corn steepu, obsahujúceho cca 50 hmotn. % sušiny. Za miešania sa postupne pridalo 16,4 kg vodného roztoku hydroxidu draselného, obsahujúceho 49,3 hmotn. % KOH. Vplyvom uvoľneného neutralizačného tepla sa reakčná zmes mierne zohriala (zvýšenie teploty o cca 15 °C), pričom došlo k jej výraznému stekuteniu. K takto pripravenému koloidnému roztoku tmavo hnedej farby sa pridalo 18,6 kg prilovanej močoviny. Rozpustením močoviny sa takto získalo 100 kg organo-minerálneho hnojiva obsahujúceho dusík a draslík v chlór neobsahujúcej forme.
SK 30-2024 U1
Príklad 8
Do nádoby vybavenej účinným miešaním sa predložilo 86,2 kg zahustenej máčacej vody z prvého stupňa výroby kukuričného škrobu, tzv. corn steepu, obsahujúceho cca 50 hmotn. % sušiny. Za miešania sa postupne pridalo 8,54 kg vodného roztoku hydroxidu draselného obsahujúceho 49,27 % KOH. Vplyvom neutralizácie kyslo reagujúcich zložiek corn steepu sa zmes výrazne stekutila a zohriala sa o cca 15 až 20 °C. Pripravený koloidný roztok hnedej farby mal prakticky neutrálnu chemickú reakciu (pH: 7,3).
Ďalej sa za účinného miešania postupne pridalo 5,26 kg vysušených pivovarských kvasníc v ich práškovej forme. Uvedeným spôsobom sa získalo 100 kg organo-minerálneho kvapalného hnojiva prakticky neutrálnej reakcie (pH: 7,27) podľa riešenia.
Príklad 9
V záujme obohatenia produktu o humínové látky sa k 83,4 kg produktu pripraveného postupom popísaným v príklade 8 za miešania pridalo 16,6 kg cca 20 %-ného vodného roztoku práškového humitanu draselného (HUMECO a.s.). Takto sa pripravilo 100 kg biostimulátora určeného na foliárnu aplikáciu. Biostimulátor v neriedenom stave mal prakticky neutrálnu chemickú reakciu (pH: 7,4) a mal vyhovujúce manipulačné a skladovacie vlastnosti.
Príklad 10 až 16
S cieľom posúdiť neutralizačnú schopnosť rôznych bázických činidiel na úpravu acidity, ako i Teologických vlastností prírodných zdrojov aminokyselín, v zmysle riešenia, bolo pripravených viacero prostriedkov, pričom niektoré z takto získaných produktov opisuje nasledujúci prehľad.
Surovinová zložka a hodnota pH produktu 10 Príklad č. (množstvo surovinovej zložky 11 12 13 hmotnostné percentá) 14 15 16
Voda - 53,45 48,27 - 7,14 - -
Corn steep (53,7 % sušiny) 87,34 - - 86,68 75,16 89,64 47,15
Sušené pivovarské kvasnice (96 % suš.) - 28,91 32,96 - 6,15 2,87 15,54
Hydroxid amónny tzv. čpavková voda (cca 25 hmotn. % NHs) - - - - - - 37,31
Hydroxid draselný (49,27 % KOH) Monoetanolamín 4,62 8,04 17,64 18,77 13,32 11,55 7,49
(min. 99,5 %)
Chemická reakcia neriedeného produktu, pH 9,88 11,2 < 14 9,19 8,93 8,74 10,7
Priemyselná využiteľnosť
Zdrojom aminokyselín, vitamínov a živín v prostriedkoch, využívaných ako podporný a stimulačný prostriedok v súvislosti s pestovaním rastlín pivovarské kvasnice a/alebo macerát - tzv. máčacia voda, ktorá vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe kukuričného škrobu. Pre prostriedky podľa riešenia je charakteristické, že v 100 hmotnostných dieloch obsahujú 2 až 52 hmotnostných dielov sušiny produktu neutralizačnej reakcie macerátu vznikajúceho ako vedľajší produkt pri výrobe kukuričného škrobu a/alebo pivovarských kvasníc s hydroxidom draselným a/alebo monoetanolamínom a/alebo amoniakom.
Súčasťou riešenia je tiež spôsob prípravy predmetných prostriedkov pre ktorý je charakteristické, že macerát vznikajúci ako vedľajší produkt pri výrobe kukuričného škrobu a/alebo pivovarské kvasnice sa v prítomnosti vody podrobia reakcii s hydroxidom draselným a/alebo monoetanolamínom a/alebo amoniakom.

Claims (2)

1. Prostriedky určené na stimuláciu fyziologických funkcií rastlín a ich výživu na báze macerátu vznikajúceho ako vedľajší produkt pri výrobe kukuričného škrobu a/alebo na báze pivovarských kvasníc, 5 vyznačujúce sa tým, že v 100 hmotnostných dieloch obsahujú 2 až 52 hmotnostných dielov sušiny produktu neutralizačnej reakcie macerátu vznikajúceho ako vedľajší produkt pri výrobe kukuričného škrobu a/alebo pivovarských kvasníc s hydroxidom draselným a/alebo monoetanolamínom a/alebo amoniakom.
2. Spôsob prípravy prostriedkov určených na stimuláciu fyziologických funkcií rastlín a ich výživu podľa 10 nároku 1, vyznačujúci sa tým, že macerát vznikajúci ako vedľajší produkt pri výrobe kukuričného škrobu a/alebo pivovarské kvasnice sa v prítomnosti vody podrobia reakcii s hydroxidom draselným a/alebo monoetanolamínom a/alebo amoniakom, pričom na hmotnostný diel sušiny použitého macerátu vznikajúceho ako vedľajší produkt pri výrobe kukuričného škrobu a/alebo použitých pivovarských kvasníc pripadá 0,04 až 0,65 hmotnostného dielu hydroxidu draselného a/alebo monoetanolamínu a/alebo 15 amoniaku.
SK30-2024U 2024-02-20 2024-02-20 Prostriedky určené na stimuláciu fyziologických funkcií rastlín, ich výživu a spôsob ich prípravy SK10150Y1 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK30-2024U SK10150Y1 (sk) 2024-02-20 2024-02-20 Prostriedky určené na stimuláciu fyziologických funkcií rastlín, ich výživu a spôsob ich prípravy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK30-2024U SK10150Y1 (sk) 2024-02-20 2024-02-20 Prostriedky určené na stimuláciu fyziologických funkcií rastlín, ich výživu a spôsob ich prípravy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK302024U1 true SK302024U1 (sk) 2024-06-05
SK10150Y1 SK10150Y1 (sk) 2024-09-25

Family

ID=91325118

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK30-2024U SK10150Y1 (sk) 2024-02-20 2024-02-20 Prostriedky určené na stimuláciu fyziologických funkcií rastlín, ich výživu a spôsob ich prípravy

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK10150Y1 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
SK10150Y1 (sk) 2024-09-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN101836692B (zh) 一种氨基酸生物渔肥及制备方法
KR101396076B1 (ko) 축산분뇨를 이용한 친환경 천연 npk 복합퇴비, 그 제조방법 및 그 시비방법, 그리고, 친환경 천연 유황 유박 비료 및 그 제조방법
CN106478259A (zh) 用于小麦种植的农家肥的制备方法
CN113045354A (zh) 一种氨基酸水溶性肥料及制备方法
CN112624855A (zh) 利用生物质废弃物生产有机无机复合肥的方法及复合肥
CN105399465A (zh) 一种水合钙多肽鱼肥及其制备方法与应用
CN104692970B (zh) 一种油菜专用生物活性有机肥及其应用
CN109438033A (zh) 一种果树涂杆肥料及其制作工艺
CN107353081A (zh) 盆栽花卉肥料的制备方法
SK302024U1 (sk) Prostriedky určené na stimuláciu fyziologických funkcií rastlín, ich výživu a spôsob ich prípravy
CN105753601A (zh) 一种有机肥发酵剂的配制方法
Huerta et al. Biofertilizer of guinea pig manure for the recovery of a degraded loam soil
CN104803731A (zh) 一种固态发酵制备海洋复合肽生物肥的方法
SK142024U1 (sk) Prostriedok určený na stimuláciu fyziologických funkcií rastlín a ich výživu
RU2337086C2 (ru) Органоминеральное удобрение
KR20150143903A (ko) 도축 혈액을 이용한 액상비료의 제조방법
CN112707770A (zh) 含氨基酸的水溶性磷酸一铵及其制备方法
CN106083463A (zh) 一种有机农作物生化肥及其生产工艺
Rautela et al. Vermicompost is boon to enrichment of micronutrient content in soil
JP7176781B2 (ja) 腐植酸含有発酵肥料
RU2741090C1 (ru) Способ получения органоминеральной добавки
RU2709375C2 (ru) Безреагентный способ получения жидкого гуминового органического биопрепарата для растениеводства, животноводства и птицеводства
NL7905438A (nl) Werkwijze voor het bereiden van een biologisch prepa- raat voor het stimuleren van de vitale activiteit van biologische organismen.
US4178214A (en) Culture medium for cultivation of fodder yeasts
WO2015026270A1 (ru) Способ получения органического удобрения