SK121696A3 - Spacer with hexagonal interstices - Google Patents

Spacer with hexagonal interstices Download PDF

Info

Publication number
SK121696A3
SK121696A3 SK1216-96A SK121696A SK121696A3 SK 121696 A3 SK121696 A3 SK 121696A3 SK 121696 A SK121696 A SK 121696A SK 121696 A3 SK121696 A3 SK 121696A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
meshes
sheet metal
sides
eye
spacer
Prior art date
Application number
SK1216-96A
Other languages
English (en)
Inventor
Alexander Steinke
Original Assignee
Siemens Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Siemens Ag filed Critical Siemens Ag
Publication of SK121696A3 publication Critical patent/SK121696A3/sk

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G21NUCLEAR PHYSICS; NUCLEAR ENGINEERING
    • G21CNUCLEAR REACTORS
    • G21C3/00Reactor fuel elements and their assemblies; Selection of substances for use as reactor fuel elements
    • G21C3/30Assemblies of a number of fuel elements in the form of a rigid unit
    • G21C3/32Bundles of parallel pin-, rod-, or tube-shaped fuel elements
    • G21C3/34Spacer grids
    • G21C3/348Spacer grids formed of assembled non-intersecting strips
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02EREDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
    • Y02E30/00Energy generation of nuclear origin
    • Y02E30/30Nuclear fission reactors

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Plasma & Fusion (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • High Energy & Nuclear Physics (AREA)
  • Wire Processing (AREA)
  • Fuel Cell (AREA)
  • Cell Electrode Carriers And Collectors (AREA)
  • Heat-Exchange Devices With Radiators And Conduit Assemblies (AREA)

Description

Rozperka so šesthrannými okami
Oblasť techniky
Vynález sa týka rozperky na vzájomne približne rovnobežné tyče, ktoré sú uložené v okách mreže, pričom aspoň vnútorné oká rozperky majú šesthranný prierez.
Doterajší stav techniky
V reaktoroch sovietskej konštrukcie sa používajú palivové články, ktorých palivové tyče sú uložené v mrežiach so šesťhrannými okami. I množinové reaktory a plánované typy reaktorov, v ktorých je pomer medzi objemom palivovej hmoty a hmoty moderátora takmer rovaký, majú také usporiadanie. Pritom sa môžu, vždy podlá typu palivových článkov, niektoré palivové pozície nahradil trubkami vybavenými prístrojmi, vodiacimi trubkami na tyče absorbénu, trubkami naplnenými vodou alebo inými tyčovými článkami. Rozperka má operné čláky, napr. pružiny alebo vačky, aby sa mohli palivové tyče na strmeňoch mrežovitej rozperky podoprieť, pokial niekoíko tyčí, napr. vodiace trubky, takéto operky nepotrebujú, pretože môžu slúžil napríklad ako doraz na stanovenie axiálnej polohy palivových článkov. Bolo už tiež navrhnuté, nepoužívať takéto mreže na podopieranie tyčí, ale ako nosič na miešacie články, napríklad na vodiace krídla v tvare prporkov umiestnených na horných hranách, ktoré rozvirujú chladiaci prostriedok, prúdiaci medzi palivovými tyčami.
Pokial u obdĺžnikových ôk sú takéto rozperky tvorené strmeňmi, ktoré sa tiahnu prakticky celým prierezom a vzájomne sa križujú, nie sú takéto priechodné a vzájomne sa križujúce strmene pri šesthranných rozperoch možné, lebo v rohoch vždy troch ôk sa oddeiujúce oká od seba. najjednoduchšiu a výrobne vzájomne stretávajú tri strmene, Úlohou vynálezu teda je, nájst nenákladnú konštrukciu, ktorá by vyhovovala potrebám a požiadavkám palivového článku.
Známe palivové články sovietskej konštrukcie sú tvorené tak, že najskôr sa zhotovia z ohnutej plechovej pásky, ktorej obidva volné konce sa zvaria spolu v šesthranné púzdro. Tieto púzdra sa potom so svojimi šesthrannými stranami zvaria plošne spolu, čím vzniknú dvojstenné strmene, ktoré delia od seba oká. Ak vnikne voda do tejto dvojitej steny, tak môže dôjst ku korózii v tejto štrbine, a korózne vrstvy potom vyvolajú potrebu zväčšenia objemu. V medzere dochádza k pnutiam, k vydutiu povrchu a k prasknutiam, ktoré ohrozujú stabilitu rozperky. Plechové pásky sa musia vytvorit pomerne silné, takže dvojité steny sú nevýhodné ako s ohiadom na zúženie prietokového prierezu, tak tiež na zoslabenie neutrónového toku materiálom umiestnené rozperky.
Z pat. spisu EP-A-0 433 493 je známa rozperka pre palivové články, v ktorej sa tiež najskôr zvarením volných koncov ohnutej plechovej pásky zhotoví šesthranné púzdro.
Horné hrany a dolné hrany tejto pásky nie sú pritom postranné príložky, ktoré sú v rohoch šesťuholníka ohnuté smerom von a svojimi volnými koncami sú navarené na iné púzdro. Tým vznikajú nad a pod púpzdrami spoločne zvarené spojovacie strmene, ktoré ohraničujú susedné oká púzdier. Tým sa síce zabráni korózii v medzere, avšak tieto spoločne zvarené strmene majú nepatrnú stabilitu, ak pritom použitý materiál, teda množstvo materiálu, absorbujúceho neutróny, zostane obmedzené. Táto konštrukcia tiež vyžaduje velký počet zvarov, a tým i zvýšené náklady pri požadovanej starostlivej výrobe mreže.
Podstata vynálezu úlohou vynálezu teda je, nájst iný konštrukčný princíp na výrobu rozperky so šesthrannými okami, ktorý je výrobne výhodnejší a ktorý sa môže nákladmi na materiál, odporom prúdenia pri prevádzkových podmienkach používania palivového prvku, množstvom materiálu, absorbujúceho neutróny a inými požiadavkami prispôsobiť zvláštnym potrebám palivového článku. Vynález pritom vychádza z mreže s okami, ktoré sú navzájom od seba oddelené strmeňmi. Strmene vytvárajú okraj vnútorných ôk, ktoré sú obklopené okrajovými okami na okraji mreže. Zatial čo tvar ôk na kraji je závislý na tom, ako je tvarovaný vonkajší pás, obklopujúci mrežu zvonka, pričom za určitých podmienok môže byt vonkajší pás vypustený, tekže okrajové oká môžu zostat na stranách otvorené, majú vnútorné oká polygonálny prierez, pričom pojem strmene sú označované tie konštrukčné články, ktoré sa tiahnu vždy od jedného rohu vnútorného oka k nasledujúcemu rohu, alebo prípadne od okrajových ôk až k miestu na okraji mreže a tvoria strany ôk. Každý roh vnútorného oka je pritom tvorený ohnutou hranou plechovej pásky, avšak volné konce takejto plechovej pásky sa nezvaria, ako to bolo uvedené pri výrobe hexagonálnych púzdier, ale oba volné konce plechovej pásky sú upevnené na ohnutých hranách inej plechovej pásky.
Touto konštrukciou sa môže zhotovit obyčajne taká mreža, ktorej strmene sú usporiadané približne v rovnej ploche. V tejto rovine majú plechové pásky len dva volné konce. Ďalšie volné konce, ako vznikajú v konšrukcii podlá pat. spisu EP-A-0 433 493 ohnutím do strany usadených príložiek, sa teda nevyskytujú. Tým sú strmene v podstate tvorené celkom rovnakými časťami plechových pásiek usporiadanými v rovine na vysokej hrane a môžu mat všetky prakticky rovnakú výšku a rovnakú stabilitu. Tým nie je vylúčené, aby horné hrany alebo dolné hrany plechových pásiek nemali ešte nasadené zmenšovacie krídla, alebo napr. vytvarované výstupky na zmienených vodiacich trubkách.
Podstata vynálezu
Vychádzajúc z vyššie uvedenej konštrukcie predpo5 kladá vynález navzájom približne rovnobežné tyče, ktoré sú vsadené v okách mreže, na zodpovedajúcu rozperku nasledovné znaky:
vnútorné oká, teda oká, ktoré sú obklopené šiestimi inými okami, majú šesť rohov, pokial okrajové oká nachádzajúce sa na kraji mreže, majú najmenej štyri strany, na stranách prechádzajúcej plechovej pásky sú tvorené vždy s dvoma voInými koncami a každý roh vnútorného oka je tvorený jednou ohnutou hranou plechovej pásky, na ktorej je upevnený vždy jeden volný koniec inej plechovej pásky.,
Pritom je zvyčajne možné, nepoužívať na tvorenie ôk dvojité steny, to je, že každá strana vnútorného oka je tvorená jednou postrannou plochou plechovej pásky, pokial jedna táto bočná plocha tvorí protilahlú bočnú plochu na druhej strane plechovej pásky susedného oka.
Výhodné je, že žiadny strmeň nie je tvorený zvarenými časťami viacerými plechovými páskami, ale každá strana oka pozostáva z jedného prechodného dielu jednej pásky, pričom práve viacej strán je tvorených páskami z jedného kusa, ktoré sa tiahnu na viacerých stranách.
Pritom je zvyčajne výhodné to, že všetky plechové pásky, ktoré tvoria strany vnútorných ôk, sú spolu vzájomne zvarené tak, že vznikajú len prakticky kolmo k tyčiam prebiahajúci zvar. Tieto zvary spájajú pritom vždy volný koniec jednej plechovej pásky s ohnutou hranou iného plechového dielu, ktorá je rovnako v jednom celku a tiahne sa na viacerých stranách oka.
Vychádzajúce z hore opísaných mreží, môže sa najprv tiež len požadovať, aby sa nepoužívali dvojité stény. To potom vedie ku konštrukcii charakterizovanej hore uvedenými znakmi, pritom potom plechové pásky majú vždy najmenej jednu dvojicu vzájomne protilahlých postranných plôch, z ktorých jedna postranná plocha tvorí stranu vnútorného oka a druhá postranná plocha stranu susedného oka.
Každý strmeň sa môže pritom vytvoriť z jedinej plechovej pásky v celku, ktorá má dva volné konce a ktorá sa tiahne po celej šírke strany oka a v mnohých prípadoch tvorí viac strmeňov. Pritom leží vždy jeden koniec tejto plechovej pásky buď na kraji rozperky, alebo je spojený s ohnutou hranou inej plechovej pásky. Tieto ohnuté hrany sú potom rohy ôk. Ak sú všetky volné konce plechových pások, ktoré tvoria strmene mreže, upevnené vždy na takých ohnutých hranách, potom sa dostane hexagonálna štruktúra, v ktorej sa vždy tri strmene navzájom stýkajú na každom rohu vnútorného oka pričom jeden z týchto strmeňov, vzájomne sa stýkajúcich na každom rohu, je tvorený prvou plechovou páskou, zatial čo oba druhé vzájomne sa stýkajúce strmene sú tvorené druhou plechovou páskou, ktorá je pri každom rohu zodpovedajúcim spôsobom ohnutá, a na jej ohnutej hrane je upevnený volný koniec prvej plechovej pásky.
Pritom sa vystačí s pomerne malým počtom zvarov. V podstate je potrebný len jediný typ ohnutej plechovej pásky. Avšak môžu sa vyskytnúť tiež obmeny tohto typu plechovej pásky v dôsledku vytvorení okrajových ôk, oporných prvkov ako pružín a vačkov na palivové tyče a v dôsledku ôk, ktré napríklad nesú vodiace trubky a takého operné prvky nepotrebuj ú.
Prehľad obrázkov na výkrese
Vynález a jeho výhodné rozvinutie budú v čťalšom texte bližšie vysvetlené pomocou siedmich príkladov zhotovení znázornených na sedemnáctich obrázkoch.
Na obr. 1 je znázornený princíp vynálezu na prvom príklade zhotovenia rozperky.
Na obr. 2 je v perspektívnom pohľade znázornený pohľad zo strany a pôdorys plechovej pásky na tento prvý príklad zhotovenia.
Na obr. 3 je znázornený príklad zhotovenia rozperky podľa vynálezu.
Na obr. 4 je znázornený typ plechovej pásky vo dvoch polohách, ako sa používa na tretí príklad zhotovenia.
Na obr. 5 je znázornený tento tretí príklad zhotovenia.
Na obr. 6 je znázornený výrez rozperky podľa štvrtého príkladu zhotovenia podľa vynálezu.
Na obr. 7 je znázornený typ plechovej pásky podľa piateho príkladu zhotovenia.
Na obr. 8 je znázornená obmena základného typu podľa obr. 7 na strmene, ktoré sú držané na vodiacich trubkách.
Na obr. 9 je znázornená rozperka podľa tohto piateho príkadu zhotovenia, obr. 9a ľavá polovica, obr. 9b pravá polovica.
Na obr. 10 je znázornená obmena základného typu plechovej pásky na okrajové stmene.
Na obr. 11 je znázornená konštrukcia ústredného oka, susedných ôk a sektora šiestej rozperky.
Na obr. 12 je znázornený základný typ plechovej pásky v šiestom a siedmom príklade zhotovenia.
Na obr. 13 sú znázornené strmene potrebné na ústredné oko siedmeho príkladu zhotovenia.
Na obr. 14 je znázornená obmena týchto strmeňov, ako sa používajú na oká, ktoré ležia na diagonálach alebo obsahujú vodiace trubky.
Na obr. 15 je znázornený okrajový strmeň tohto siedmeho zhotovenia.
Na obr. 16 je znázornená konštrukcia ústredného oka, strednej oblasti a sektora rozperky podľa tohto siedmeho príkladu zhotovenia.
Na obr. 17 je znázornený úplný siedmy príklad zhotovenia, obr. 17a ľavá polovica, obr. 17b pravá polovica.
Príklady zhotovenia vynálezu
Podľa prvého príkladu zhotovenia podľa obr. 1 sa vychádza z plechových pásiek, ktoré sa tiahnu vždy cez tri susedné strany, šesťhranného vnútorného oka, teda napr.cez tri strany 2a, 2b a 2c vnútorného oka 1 a tak vymedzujú polovicu oka mreže. Plechová páska 2 pozostáva teda najskôr z troch strmeňov, ktorých jedna strana predstavuje strany 2a, 2b, 2c vnútorného oka 1, zatiaľ čo protiľahlé strany 2a ,2b , 2c sú vždy stranami susedného oka. Šípkami 21, 22, sú udané polohy prípadných operných prvkov, napríklad pružín, alebo vačkov.
Plechová páska 2 má voľné konce 4 a 5, ktoré sa v smere šípky navaria na zodpovedajúce ohnutné hrany 6 a 7 ďalších plechových pások 8. a 9. Tieto ďalšie plechové pásky 8 a 2 majú voľné konce 10 a 11, ktorými sú nasadené na ohnuté hrany ďalšej plechovej pásky 13.
Tým sú vytvorené všetky strany vnúorného oka 1 z plechovej pásky, ktorá sa tiahne vždy cez tri strmene, tu tri strany jednotlivého oka. Voľné konce 14 a 15 plechových pásiek 8, 9 a 13 končia na okraji rozperky.
Pokiaľ týmto vznikajúca mreža sa použije len ako nosná štruktúra na neznázornené zmiešavacie krídelka na horných hranách plechových pásiek, môže zostať okraj rozperky, naznačený čiarkovanou čiarou, otvorený. Tieto strmene potom nepotrebujú žiadne operné prvky na palivové tyče, najvyššej bezpečnostnej zarážky, aby sa dodržala minimálna vzdialenosť palivových tyčí navzájom od sea a od strmeňov a ich zmiešavacích krídelok.
Obr. 2 ukazuje najčastejší prípad, že rozperka nesie operné prvky, t.j. vačky 20, 21 a pružiny 22 na podoprenie palivových tyčí. Tieto pružiny 22., ktoré dosadajú svojou strednou časťou v tvare písmena c na palivové tyče, môžu byt svojimi pružnými koncami zavesené v zárezoch 23. Nevynímajúc na tieto výrezy, ktoré nemôžu stabilitu strmeňov ovplyvniť, majú všetky strmene rovnakú výšku. Ich horné hrany a dolné hrany ležia vždy v jednej rovine, ktorá je kolmá k neznázorneným tyčiam palivového článku. Môžu sa však tiež použiť iné typy pružín, napríklad pružiny, vyštancované, teda vyrazené zo samotného strmeňa. Rovnako tak je v mnohých prípadoch možné, pridržovať palivové tyče len pružinami alebo len vačkami.
Aby sa mohli volné konce plechových pások upevniť na ohnutých hranách, majú zodpovedajúce volné konce výstupky 24, ktorými zasahujú do zodpovedajúcich drážok 25, ktoré sú usporiadané na ohnutých hranách plechových pások. Prostredníctvom zvarov, ktoré sú vedené pozdĺž týchto ohnutých hrán, a teda ohnuté hrany zosilujú a prebiehajú približne rovnobežne s palivovými tyčami, sa tak všetky plechové pásky navzájom spolu spoja, čím sa zaistí mechanická tuhosť všetkých strmeňov.
V obr. 3 ukázané zhotovenie má len vnútorné oká, ktoré sa skladajú striedavo na obe strany ohnutým plechovou páskou 30 a spojovacími strmeňami 31, ktoré sú tvorené jednodielnou plechovou častou, tiahnucou sa cez jediný strmeň rozperky, sú pritom znázornené len skrátene, aby sa mohlo rozoznať miesto zvaru na vzájomné upevnenie plechových strmeňov. Svojimi koncami 32, 33 sú upevnené na ohnutých hranách 34, 35 dlhších plechových pások 30. Tieto plechové pásky 30 sú pritom svojimi volnými koncami 36 držané na vonkajšom strmeni 37, tiahnucom sa zvonku okolo rozperky.
Rozperka obsahuje operné prvky 38 na podoprenie palivových tyčí 39.
Ak sú volné konce týchto plechových pások 30,31 privarené na ohnuté hrany 34, 35 iných plechových pások, tak sa tým môžu vytvoriť vnútorné oká 1, ktoré sa nijako neodlišujú od vnútorných ôk, zhotovených podía obr. 1.
Plechové pásky typu podía obr. 4 tiahnu sa rovnako ako typ podía obr. 1 vždy cez tri strmene, nie sú však ohnuté do tvaru U, len tvaru prísmena Z. šípkou 43 je udaná poloha opernej pružiny na strmeni 40. pričom tento strmeň oba strmene 41 a 42 navzájom spolu spája, pričom nesú vačky 44.
Obr. 4 dalej ukazuje, že potočením plechovej pásky 45 príde táto plechová páska do polohy 46., s polohami 44 a 45 pre vačky a pre pružiny.
V obr. 5 sú znovu na lepšie znázornenie voíné konce týchto plechových pások 45, 46 znázornené skrátene, aby bola vidíteíná poloha zvarov, ktorými sú tieto voíné konce upevnené na zodpovedajúcich ohnutých hranách 47.
Zatiaí čo vnútorné oká 1, ktoré slúžia na podopieranie neznázornených palivových tyčí, majú takéto operné prvky 43,
44. je na obr. 5 znázornené oko, ktorým je rozperka držaná na vodiacej trubke 48. Strmene tohoto oka, nesúceho vodiacu trubku 48, nemajú teda žiadne vačky a pružiny, smerované dovnútra tohto oka. Na každé takého oko je potrebné použiť dve plechové pásky so zodpovedajúcimi strmeňmi bez vačkov a jednu plechovú pásku bez zavesených pružín.
Podobná obmena typu plechovej pásky ukázaná v obr. 4 je predpokladaná tiež pre okrajové oká, pričom obr. 5 ukazuje obvodový pás 50, na ktorom sú upevnené voíné konce plechových pások, podieľajúcich sa na tvorení okrajových ôk.
Pritom je okrem toho ukázané, že bodkočiarkovane znázornené volné konce 51 niekolkých volných plechových pások vyčnievajú nad okraj rozperky a sú skracované. Inak ale rozperka pozostáva podlá obr. 5 podobne ako podlá obr. 1, z úplne identických plechových pások, ktoré sa tiahnu cez tri strmene, pokial sa nezúčastňujú na tvorbe okrajových ôk a pokial nie sú zodpovedajúcim spôsobom skrátené.
To isté platí pre rozperku podlá obr. 6, ktorej plechové pásky sa od zodpovedajúcich plechových pások podlá obr. 1 odlišujú len usporiadaním pružín a vačkov.
Základný typ plechovej pásky ukázaný v obr. 7 sa od typov podlá obr. la 6 rovnako odlišuje len usporiadaním vačkov a pružín. Tento základný typ plechovej pásky 70 so svojimi volnými koncami 71, 52 a ohnutými hranami 73, 74 je usporiadaný vždy len vtedy, ak sa potrebujú strmene 75, 76 a 77 s vačkami 78, 79 alebo pružinami 80 na podopretie palivových tyčí 81, 82. Ak strmene, tvorené plechovou páskou majú však dosadať na vodiace trubky 85, 86, ako je znázornené v obr. 8, nie sú zodpovedajúce polohy 78 , 79 a 80 vačok 78, 79 a pružín 80 obsadené. Na tvorenie takýchto ôk je teda usporiadaných niekolko pások 81 , 82 zvláštnych tvarov.
Z toho vyplýva potom konštrukčný princíp rozperky podlá obr. 9 ukázaný už podlá obr. 1. Pritom sú síce ukázané oká vodiacich trubiek, na ktorých sú plechové pásky 70 základného typu, tak ako plechové pásky 81 a 82 zvláštnych tvarov, a ktoré nesú vodiace trubky 85, 86 , avšak sú len v normálnych vnútorných okách 1, ktoré sú vytvorené len zo základného typu plechovej pásky 70., pričom na zvýšenie prehľadnosti sú vypustené palivové tyče.
Ďalej sa v obr. 9 vychádza z toho, že rozperka je po stranách obklopená obvodovým pásmom 91. Ak sa oddelia od na obr. 8 ukázaných plechových pások 81 zvláštneho tvaru volné konce v polohe 78 . potom sa dospeje k plechovej páske 90 ďalšieho zvláštneho tvaru, ktorá je znázornený na obr. 10. Tento zvláštny tvar sa použije vtedy, ak sa majú volné konce 71 plechovej pásky 70 základného typu, ktoré sú potrebné na tvorenie okrajových ôk, upevniť na obvodovom strmeni 90 a súčasne podopierať zodpovedajúcimi vačkami 92 plechovej pásky 90 tohto zvláštneho typu palivovej tyče v okrajových okách.
V obr. 10 sú ukázané dve takéto plechové pásky 90, 90 tohto zvláštneho tvaru navzájom vedia seba , ktoré sa môžu svojimi volnými koncami upevniť na okrajovom strmeni 91. Namiesto plechovej pásky 90 zvláštneho tvaru, vytvoreného skrátením plechovej pásky 81 zvláštneho tvaru , môže sa tiež výhodne usporiadať okrajový strmeň, striedavo vyhýbaný vždy na opačnú stranu, napr. podlá obr. 15, takzvaný cik cak tvar, ktorý môže byť potom privarený niekolkými svojimi ohnutými hranami na vonkajší strmeň 90. Táto okrajová konštrukcia je nutná len v ukázanej v obr. 9a, a tiež šesťhranného obvodu. V inom dieli, ukázanom v obr. 9b, dotýkajú sa plechové pásky 70 základného typu už rovnako svojimi ohnutými hranami zodpovedajúceho vonkajšieho pásu a môžu sa tam privariť.
jednej polovici rozperky, tu len na dvoch stranách
Pri tomto zhotovení podlá obr. 9 sú pružiny vo všetkých okách smerované do rovnakého smeru. Týra môže dostať rozperka, pokial sa týka mechanického zaťaženia a hydromechaniky, výhodný smer. Obrátene sa môže u rozperky so šesťhranným prierezom takému výhodnému smerovaniu zabrániť, ak je vytvorená natočením v súlade so svojou symetriou o 60°
To sa môže dosiahnuť s typmi plechových pások podľa obr. 7 až 10 prípadne obr. 12 až 15, ako bude vysvetlené pomocou obr. 11. Pritom je ukázané ústredné vnútorné oko 93, ktoré leží v priesečníku priamok 94a, 94b a 94c, ktoré navzájom spojujú šesťhranný okraj rozperky. Strany tohto vnútorného oka 93 tvorí šesť plechových pások 95, ktoré sa tiahnu vždy len cez dve stany ôk. Vychádzajúce od tohto ústredného oka sú všetky strmene, ktoré sa križujú s diagonálami 94a, 94b a 94c. tvorené takýmito kratšími plechovými páskami 95.
Obr. 11 ukazuje ďalej , že vnútorné oká, ktoré ležia celé v jednom sektore medzi diagonálami 94a a 95b, sú tvorené plechovými páskami 100, ktoré sa tiahnu po dĺžke troch strmeňov , teda v tomto príklade zhotovenia tvoria teda tri strany vnútorného oka 1.
Tieto plechové pásky podía obr. ll zodpovedajú zrkadlovým polohám plechovej pásky 70 základného typu podía obr. 7. V obr. 12 sú ešte raz znázornené. Pretože pružiny sa môžu do strmeňov zavesiť bez toho, aby rušili vačky 103, ktoré sú opačne vyhnuté zo strmeňa vzhíadom k pružinám, sú pritom prídavné pružiny zavesené na stranách plechovej pásky 100. smerovaných k diagonálam 94a. V obr. 2 ukázané vybrania 23 môžu byť usporiadané na každej ploche, tvoriacej strmeň. V obr. 11 znázornená konštrukcia sektora medzi diagonálami
94a a 94b s vnútornými okami 1 a plechovou páskou, môže natočením o 60° tiež pokračovať do susedných sektorov medzi dagonálami 94a, 94c prípadne 94e, 94c a ďalším pootočením do zvyšných sektorov.Tým vznikajúca rozperka podía šiesteho príkladu zhotovenia je teda rotačné symetrická s uhlom 60° symetrie.
Zmienené, do niekoľkých plechových pások 100 prídavné zavesené pružiny 96 sa môžu tiež umiestniť sinou orientáciu do ôk, ležiacich na diagonálach. Zodpovedajúci príklad zhotovenia je znázornený v obr. 13 až 17.
Tento príklad zhotovenia vychádza rovnako z plechovej pásky 100 základného typu v obr. 12. Na konštrukciu ústredného oka 111 (obr. 15), v ktorom je uložená vodiaca trubka, prístrojová trubka, vodná trubka alebo i iný tyčový prvok, ktorý nepotrebuje oporný prvok, použijú sa pritom plechové pásky 101 a 102 podľa obr. 13. Ak sa voľný koniec 101 plechovej pásky 101 privaria na zodpovedajúcu ohnutú hranu 108 , tak zodpovedá pritom vznikajúci útvar dvom navzájom na seba privarených plechových dielov 95 na ústrednom oku 93 v obr. 11, pričom však vačky a pružiny sú teraz inak usporiadané. Ako ukazuje obr. vnútorné oko 111 z troch plechových plechových pások 102.
15, tvorí sa teda pások 101 a troch
Vychádzajúc z tohto ústredného oka 111„ leží teraz na diagonále 120 okrem zmienenej plechovej pásky 101 len ešte plechové pásky 106 a 107 (obr. 14), ktoré sa rovnako ako plechová páska 95 v obr. 11 tiahnu len cez dva strmene, totiž dve strany vnútorných ôk, ležiacich na diagonále.
Obr. 16, ktorý ako obr. 11 rovnako ukazuje konštrukciu sektora šesťhrannej rozperky, ukazuje okrem toho že v blízkosti ôk 113, ktoré rovnako ako ústredné oko 111 neobsahujú žiadnu opernú tyč, sú použité ďalšie plechové pásky 102 a 112 zvláštneho typu.
Na kraji šesťhrannej rozperky je na každej strane usporiadaný jeden okrajový strmeň podľa obr. 15. Tým sa dostanú rozperky podľa obr. 17, k výrobe ktorých je použité okrem šiestich identických okrajových strmeňov celkom šesťdesiat plechových dielov 100 základného typu, dvadsaťjeden plechových dielov 102 zvláštneho typu a dvanásť plechových dielov 112 zvláštneho typu, pričom tieto zvláštne typy sú použité v blízkosti vodiacich trubiek, ako aj na kraji rozperky. Na diagonálach ležia ďalej tri plechové pásky 101 zvláštneho typu, šesť plechových pások 107 zvláštneho typu, pričom v dôsledku vodiacich trubiek, uložených na diagonálach, tu chýbajú vačky , a dvadsaťštyri plechových pások 106 zvláštneho typu.
Ako už bolo uvedené, môžu sa ako oporné prvky použiť len pružiny. Výhodné je, použiť najmenej jednu pružinu v okách, ktoré podopierajú palivovú tyč. Ďalej je výhodné, opatriť najmenej dve strany každého oka nesúceho palivovú tyč, vačkami. Z príkladu zhotovenia môžme rozoznať, že pružiny alebo vačky sú rozdelené zvyčajne v rovnakých vzdialenostiach navzájom od seba po obvode ôk, pričom každý strmeň, ktorý má vačok vyčnievajúci do oka, má takéto susedné strmene, ktoré nemajú žiadne vačky alebo pružiny, vyčnievajúce do tohto vnútorného oka, ale nanajvýš majú takéto vačky alebo pružiny, ktoré smerujú do susedného oka.
Podľa príkladu zhotovenia podľa obr. 3 a 15, môže byť výhodné, ak vnútorné oká obsahujú plechové diely, ktoré sa tiahnu len cez jeden strmeň. Pri všetkých príkladoch zhotovenia sú ale nanajvýš strmene, ohraničujúce vnútorné oká, diely plechových pások, ktoré sa tiahnu cez viac ako dva strmene. Tým sa zníži počet zvarov.
Dôležitejší ako počet zvarov a použité typy plechových pások je však to, aby sa rozperka mohla s vysokou presnosťou zvárať vo výrobných automatoch. Plechové pásky, ktoré majú jednoduchú geometriu, môžu sa v hromadnej výrobe presne ohýbať a ich voľné konce sú pri zvarovaní už držané v medzerách na ohnutých hranách, takže sa dostanú identické, pravidelné oká z rovných strmeňov z jedného celku, bez toho aby sa voľné konce plechových pások museli počas zvarovania zvyčajne starostlivo zaraďovať.

Claims (23)

1. Rozperka so šesthrannými okami na navzájom približne rovnobežné tyče, ktoré sú uložené v okách mreže, vyznačujúca sa tým, že vnútorné oká (1) majú šest rohov so šiestimi stranami (2a, 2b, 2c), okrajové oká najmenej štyri strany, pričom na stranách (2a, 2b, 2c) prebiehajú plechové pásky (3) vždy s dvoma volnými koncami (4, 5) a každý roh vnútorného oka je tvorený ohnutou hranou (6, 7) plechovej pásky (3) , na ktorej je upevnený vždy jeden volný koniec (4, 5) inej plechovej pásky (8, 9).
2. Rozperka podlá nároku 1, vyznačujúca sa tým, že každá strana (2a) vnútorného oka (1) je tvorená postrannou plochou plechovej pásky (3), ktorá na svojej druhej strane (2a) nesie postrannú plochu, ktorá tvorí stranu susedného oka.
3. Rozperka podlá nároku 1 alebo 2, vyznačujúca sa tým, že každá strana (2a) je úplne tvorená jednou jednodielnou plechovou páskou (3), pričom je vytvorených viac strán plechových pások (3, 8, 9) , ktoré sa tiahnu cez viac strán (2a, 2b, 2c).
4. Rozperka podlá niektorého z predchádzajúcich nárokov 1 až 3, vyznačujúca sa tým, že všetky plechové pásky (3, len kolmo
8, 9) sú tak navzájom spolu zvarené, že vznikajú k tyčiam prebiehajúcim zvarmi.
5. Rozperka podlá niektorého z predchádzajúcich nárokov 1 až 4, na navzájom rovnobežné tyče, ktoré sú uložené v okách mreže, vyznačujúca sa tým, že vnútorné oká (1) majú šest rohov so šiestimi stranami (2a, 2b, 2c), okrajové oká najmenej štyri strany, pričom na stranách prebiehajúcej plechovej pásky (3, 8, 9) majú dva volné konce, každá plechová páska (3, 8, 9) má najmenej jednu dvojicu navzájom protilahlých plôch, pričom jedna postranná plocha tvorí jednu stranu (2a) vnútorného oka (1) a iná postranná plocha tvorí stranu (2a) susedného oka, pri viacerých plechových páskach (1) je každý volný koniec plechovej pásky upevnený na ohnutej hrane (6, 7) inej plechovej pásky (8, 9) a pri iných plechových páskach (8, 9) leží každý volný koniec (10, 11, 14, 15) plechovej pásky bud na kraji rozperky alebo je upevnený vždy na ohnutej hrane inej plechovej pásky.
6. Rozperka podlá nároku 5, vyznačujúca sa tým, že každá strana (2a, 2b, 2c) je vytvorená z jedninej jednodielnej plechovej pásky.
7. Rozperka podlá niektorého z predchádzajúcich nárokov 1 až 6, vyznačujúca sa tým, že všetky plechové pásky (3, 8, 9) sú usporiadané na vysokej hrane v jedinej rovnej ploche navzájom vedia seba a ich postranné plochy všetkých, alebo aspoň viacej ako polovica všetkých ich postranných plôch majú rovnakú výšku.
8. Rozperka podlá niektorého z predchádzajúcich nárokov 1 až 7, vyznačujúca sa tým, že aspoň strany viacerých vnútorných ôk (1) sú tvorené plechovými dielmi (3), ktoré sa tiahnu vždy cez tri strany vnútorných ôk.
9. Rozperka podlá niektorého z predchádzajúcich nárokov 1 až 8, vyznačujúca sa tým, že má šesthranný prierez, v ktorom všetky vnútorné oká medzi dvoma spojnicovými priamkami (94a, 94b, 94c) protilahlých rohov, majú vždy tri strany, cez ktoré sa tiahne vždy jadna plechová páska (100).
10. Rozpeka podlá nároku 9, vyznačujúca sa tým, že na ohnuté hrany týchto plechových pások (100), tiahnucich cez tri strany, je napojená plechová páska (95, 107), ktorá sa tiahne cez viaceré strany susedného oka.
11. Rozperka podlá nároku 9 alebo 10, vyznačujúca sa tým, že v strede rozperky sa nachádza ústredné oko (111), v ktorom sú tvorené tri strany troma plechovými páskami (101), tiahnucimi sa vždy jeden cez jednu stranu.
12. Rozperka podlá niektorého z predchádzajúcich nárokov 1 až 11, vyznačujúca sa tým, že má šesthranný prierez s ústredným okom (111.) nachádzajúcom sa v strede rozperky, pričom najvyššie s výnimkami plechových dielov (101) medzi ústredným okom a susednými vnútornými okami, sú všetky strany vnútorných ôk tvorené plechovými páskami (102) , tiahnucimi sa najmenej cez dve strany.
13. Rozperka pódia nároku 12, vyznačujúca sa tým, že všetky vnútorné oká každého sektora so šiestich sektorov , ktoré ležia medzi spojovacími priamkami (94a, 94b, 94c) protiíahlých rohov rozperky, majú len strany, ktoré sú tvorené dlhšími plechovými páskami (112), pričom sa tieto dlhšie plechové pásky tiahnu cez tri stany ôk, ležiacich vnútri zodpovedajúceho sektora, alebo sa tiahnu najmenej cez dve strany okrajových ôk alebo ôk, ležiacich na spojovacích priamkach.
14. Rozperka podlá niektorého z predchádzajúcich nárokov 1 až 13, vyznačujúca sa tým, že najmenej niekolko vnútorných ôk má vždy najmenej jednu plechovú pásku (31) , ktorá sa tiahne len cez jednu stranu tohto vnútorného oka a jeho volné konce (32, 33) sú upevnené na ohnutých hranách dvoch dalších plechových dieloch (10), ktoré majú najmenej dve ohnuté hrany a tiahnu sa cez najmenej tri strany susedných ôk.
15. Rozperka podlá niektorého z predchádzajúcich nárokov 1 až 10, vyznačujúca sa tým, že plechové pásky (3) sa tiahu cez všetky strany vnútorných ôk (1) , ktoré sa tiahnu vždy aspoň cez dve strany vnútorných ôk.
16. Rozperka podlá niektorého z predchádzajúcich nárokov 1 až 15, vyznačujúca sa tým, že aspoň vo viacerých vnútorných okách sú najmenej dve strany vačky (20, 21), ktoré smerujú dovnútra vnútorného oka a sú vytvorené ako úložné miesto palivovej tyče.
17. Rozperka podlá nároku 16, vyznačujúca sa tým, že obe strany nesúce vačky, sú navzájom spolu spojené prostredníctvom najmenej jedného diela plechovej pásky, ktorá nemá vačky, alebo nanajvýš jeden vačok (20, 21), alebo viacej vačkov, ktoré smerujú do susedných ôk.
18. Rozperka podlá nároku 16 alebo 17, vyznačujúca sa tým, že plechová páska, ktorá na jednej strane vnútorného oka nesie jednu alebo viacej vačkov (20, 21) , na svojej postrannej ploche , protilahlej k tejto strane žiadny vačok nemá.
19. Rozperka podlá niektorého z predchádzajúcich nárokov 1 až 18, vyznačujúca sa tým, že aspoň u viacerých vnútorných okách jedna strana nesie pružinu (22), ktorá je vytvorená ako uloženie na palivovú tyč.
20. Rozperka podlá nároku 19 v kombinácii s jedným z nárokov 16 až 18, vyznačujúca sa tým, že všetky vnútorné oká, obsahujúce palivovú tyč, majú na jednej strane pružinu (22) a na dvoch stranách vačky (20, 21), pričom pružina a vačky sú rozdelené v rovnakých vzdialenostiach navzájom od seba po obvode oka.
21. Rozperka podlá nároku 20, vyznačujúca sa tým, že všetky pružiny (22) vyčnievajú v rovnobežnom smere do vnútra príslušného oka.
22. Rozperka podlá nároku 20, vyznačujúca sa tým, že rozperka má šesthranný prierez s jedným ústredným okom a šest sektorov, ktoré sú ohraničené spojovacími priamkami (120, 121) protilahlých rohov rozperky, pričom s výnimkou ústredného vnútorného oka (111) všetky vnútri jedného sektora ležiace oká nesú pružiny, ktoré v navzájom rovnobežnom smere vyčnievajú do vnútorného oka a dva susedné sektory sú vždy navzájom presadené o 60° (obr.16).
23. Mreža s okami, ktoré sú navzájom od seba oddelené strmeňmi, vyznačujúca sa tým, že strmene prebiehajú medzi vnútornými okami, ktoré sú obklopené vždy šiestimi okami a okrajovými okami na kraji mreže, vnútorné oká majú polygonálny prierez, pričom sa každý strmeň tiahne od jedného rohu vnútorného oka až k nasledujúcemu rohu alebo až k miestu na kraji mreže, strmene sú usporiadané v jednej rovnej ploche a sú tvorené plechovými páskami (3, 8, 9) vždy s dvoma volnými koncami (4, 5) a každý roh vnútorného oka je tvorený ohnutou hranou (6, 7) plechovej pásky (3, 8, 9), na ktorej je upevnený jeden volný koniec (6, 7) inej plechovej pásky (3, 8, 9).
SK1216-96A 1994-03-25 1995-03-22 Spacer with hexagonal interstices SK121696A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4410396A DE4410396A1 (de) 1994-03-25 1994-03-25 Abstandhalter mit hexagonalen Maschen
PCT/DE1995/000388 WO1995026554A1 (de) 1994-03-25 1995-03-22 Abstandhalter mit hexagonalen maschen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK121696A3 true SK121696A3 (en) 1997-06-04

Family

ID=6513846

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1216-96A SK121696A3 (en) 1994-03-25 1995-03-22 Spacer with hexagonal interstices

Country Status (8)

Country Link
CZ (1) CZ291796B6 (sk)
DE (1) DE4410396A1 (sk)
FI (1) FI963810A0 (sk)
HU (1) HU219046B (sk)
RU (1) RU2126562C1 (sk)
SK (1) SK121696A3 (sk)
UA (1) UA39133C2 (sk)
WO (1) WO1995026554A1 (sk)

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3719559A (en) * 1969-09-26 1973-03-06 Gulf General Atomic Inc Fuel pin spacer structure
GB2092817A (en) * 1981-02-10 1982-08-18 Westinghouse Electric Corp Fuel rod support grid
GB2113900B (en) * 1982-01-20 1985-11-20 Atomic Energy Authority Uk Bracing grids for nuclear reactor fuel sub-assemblies
DE3401630A1 (de) * 1984-01-18 1985-07-18 Kraftwerk Union AG, 4330 Mülheim Abstandshalter fuer die brennstaebe eines kernreaktor-brennelements
US4714585A (en) * 1985-03-15 1987-12-22 The United States Of America As Represented By The United States Department Of Energy Interlocking egg-crate type grid assembly
DE4003830A1 (de) * 1989-02-10 1990-08-16 Siemens Ag Abstandshalter fuer brennelemente von kernreaktoren und verfahren zu seiner herstellung
JPH02234094A (ja) * 1989-03-08 1990-09-17 Nippon Nuclear Fuel Dev Co Ltd 高速炉燃料集合体用グリッドスペーサ
DE58908369D1 (de) * 1989-12-22 1994-10-20 Siemens Ag Kernreaktor-Brennelement mit Abstandhaltern und Verfahren zu deren Herstellung.
DE4123726A1 (de) * 1991-07-17 1993-01-21 Siemens Ag Kernreaktorbrennelement
DE4218480A1 (de) * 1992-06-04 1993-12-09 Siemens Ag Kernreaktorbrennelement

Also Published As

Publication number Publication date
UA39133C2 (uk) 2001-06-15
DE4410396A1 (de) 1995-09-28
HUT74705A (en) 1997-02-28
WO1995026554A1 (de) 1995-10-05
CZ279796A3 (en) 1997-01-15
HU9602615D0 (en) 1996-11-28
FI963810A (fi) 1996-09-24
CZ291796B6 (cs) 2003-05-14
HU219046B (hu) 2001-02-28
RU2126562C1 (ru) 1999-02-20
FI963810A0 (fi) 1996-09-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0514120B1 (en) Swirl vanes in inconel spacer
CN1173368C (zh) 核燃料装置用的格栅和这种格栅用的板条
JP2524014B2 (ja) スペ―サを製造する方法及びスペ―サ
JP3605171B2 (ja) 原子炉燃料集合体
CN104838447A (zh) 用于核燃料组件定位格架的燃料棒支撑插入件、定位格架和核燃料组件
US4844860A (en) Support grid with integral vanes
US4775509A (en) Spacer grid for a nuclear fuel assembly
JP2011503534A (ja) 核燃料棒スペーサ格子と骨組み及びそのような格子を含む燃料集合体
KR910001978B1 (ko) 일체 베인을 가진 지지 그리드
JPH09166677A (ja) スペーサ用のサブアセンブリ及びスペーサ
JPH05196768A (ja) 燃料集合体の格子状スペーサ
JPH06174875A (ja) サーモハイドリックグリッド、および核燃料集合体
US4351795A (en) Grids for nuclear fuel assemblies
SK121696A3 (en) Spacer with hexagonal interstices
JP5537353B2 (ja) 使用済燃料貯蔵ラック
US20220328201A1 (en) Nuclear Fuel Assembly with a Reinforcement Device
US6332012B1 (en) Grid strap for a nuclear fuel assembly, and a grid including such straps
EP2750136B1 (en) Fuel assembly
JPS58140679A (ja) 原子炉燃料棒用の隔離格子
SK20094A3 (en) Distance lattice for nuclear fuel elements
US20220392652A1 (en) Tube Grid Cell
JPH0453599Y2 (sk)
JPH01280294A (ja) 熱料棒スペーサ
JPS6238392A (ja) 燃料集合体
JP3221964B2 (ja) 燃料集合体