SK1032022A3 - Spôsob získavania železitého koncentrátu z metalurgických trosiek - Google Patents

Spôsob získavania železitého koncentrátu z metalurgických trosiek Download PDF

Info

Publication number
SK1032022A3
SK1032022A3 SK103-2022A SK1032022A SK1032022A3 SK 1032022 A3 SK1032022 A3 SK 1032022A3 SK 1032022 A SK1032022 A SK 1032022A SK 1032022 A3 SK1032022 A3 SK 1032022A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
granulate
magnetic separation
water
subjected
magnetic
Prior art date
Application number
SK103-2022A
Other languages
English (en)
Inventor
Jozef Vlček
Vlastimil Matějka
Kryštof Foniok
Petra Maierová
Original Assignee
Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava filed Critical Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava
Priority to SK103-2022A priority Critical patent/SK1032022A3/sk
Publication of SK1032022A3 publication Critical patent/SK1032022A3/sk

Links

Abstract

Spôsob získavania železitého koncentrátu z metalurgických trosiek z výroby ocele, obsahujúcich najmenej 10 % hmotn. Fe, spočíva v ich postupnom drvení a mletí na granulát so zrnitosťou maximálne 1,0 mm a v následnej magnetickej separácii v granuláte obsiahnutého magnetického podielu, pričom granulát sa pred začatím magnetickej separácie zmieša s vodou v pomere 1 hmotn. diel granulátu k 10 až 100 hmotn. dielom vody na získanie dobre miešateľnej suspenzie, ktorá sa po jej rozmiešaní pri pokračujúcom stálom miešaní podrobuje počas 2 až 30 min. magnetickej separácii za súčasného spolupôsobenia ultrazvuku s frekvenciou 20 až 40 kHz. Magnetickou separáciou získaný magnetický podiel sa potom vysúša do konštantnej hmotnosti za vzniku železitého koncentrátu s obsahom 20 až 80 % hmotn. Fe. Granulát sa ešte pred jeho zmiešaním s vodou môže prípadne podrobiť kalcinácii pri teplote 600 až 1 000 °C počas minimálne 60 min. Na zvýšenie účinnosti tohto spôsobu sa kalcinácii za rovnakých podmienok môže podrobiť aj magnetickou separáciou nezachytený zvyškový podiel, ktorý sa samostatne alebo v zmesi s novým granulátom po zmiešaní s vodou podrobí opakovanej magnetickej separácii za súčasného spolupôsobenia ultrazvuku.

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu získavania železitého koncentrátu z metalurgických trosiek z výroby ocele, určeného na jeho využitie do vsádzok metalurgických agregátov.
Doterajší stav techniky
V súčasnej dobe je už všeobecne známa recyklácia metalurgických trosiek za účelom získania a opätovného využitia v nich obsiahnutého kovového podielu pri metalurgických procesoch. Táto recyklácia obvykle spočíva v drvení a mletí metalurgických trosiek na jemný granulát, z ktorého sa v ňom obsiahnutý kovový podiel magnetickou separáciou, vykonávanou napr. v bubnových separátoroch, oddelí.
Z radu existujúcich patentových spisov je takáto recyklácia metalurgických trosiek pomocou magnetickej separácie známa napr. zo spisu EP 2261383, ktorého predmetom je spôsob, zariadenie a otočný bubon na spracovanie panvovej trosky. Spôsob spracovania panvovej trosky zahrnuje kroky, ako je vyprázdnenie zvyškového materiálu prítomného v panvici na lôžko z recyklovaných materiálov, aspoň čiastočné stuhnutie naneseného zvyškového materiálu, zavedenie aspoň čiastočne stuhnutého materiálu do uzavretého rotujúceho bubna, hasenie a dezintegrácia zvyškového materiálu vnútri rotujúceho bubna a oddelenie práškovej časti od kovových krúst zvyškového materiálu pomocou rotácie tohto zvyškového materiálu v uzavretom rotujúcom bubne. Oddeľovanie železnej frakcie, majúcej menšiu veľkosť, sa potom vykonáva pomocou magnetickej separácie, a oddeľovanie väčších častíc vibračným preosievaním.
Magnetická separácia je ďalej známa aj zo spisu US 2015/02029798, ktorého predmetom je spôsob a systém spracovania troskového materiálu za vzniku vedľajších produktov, vrátane hotového produktu bohatého na železo a hotového produktu s nízkym obsahom jemného železa. Zo spisu WO 2019/054087 je ďalej známy spôsob spracovania troskovej kaše, obsahujúcej rozdrvené alebo práškové častice trosky z výroby ocele, vykonávaný v magnetickom rotujúcom bubne a umožňujúci zvýšiť koncentráciu Fe v získavanom produkte.
Zo spisu US 2015/0007696 je potom známy spôsob získavania Fe z trosky, vznikajúcej pri výrobe ocele, pri ktorom sa troska najprv zahrieva na teplotu 1 450 až 1 600 °C, potom sa ochladí na teplotu 1 150 °C až 1 250, na ktorej sa udržuje po dobu min. 10 min. na umožnenie vyzrážania Fe. Po rýchlom ochladení trosky na izbovú teplotu potom nasleduje drvenie stuhnutej trosky a magnetické oddelenie jej magnetickej časti od nemagnetickej časti.
Známa je tiež aj kombinácia magnetickej separácie a ultrazvukového pôsobenia na spracovávaný materiál za účelom získania koncentrátu s relatívne vysokým obsahom Fe, ako je to napr. pri riešení podľa spisu US 2014033867, ktorého predmetom je spôsob spracovania železnej rudy nízkej kvality. Tento spôsob spočíva v tom, že zo spracovávanej železnej rudy sa najskôr pripraví suspenzia, ktorá sa následne podrobí ultrazvukovému ošetreniu a potom magnetickej separácii na magnetickú frakciu železnej rudy a zvyšnú časť, obsahujúcu paramagnetickú frakciu železnej rudy a materiál neobsahujúci železo. Táto zvyšná časť sa potom opätovne podrobí ultrazvukovému ošetreniu a magnetickému oddeleniu paramagnetickej frakcie železnej rudy.
Cieľom teraz predkladaného vynálezu je využitie kombinácie magnetickej separácie a ultrazvukového pôsobenia aj na recykláciu metalurgických trosiek s cieľom získania koncentrátu s podstatne vyšším obsahom Fe, než pri vyššie uvedených doterajších spôsoboch spracovania týchto trosiek.
Podstata vynálezu
Tento cieľ je do značnej miery vyriešený spôsobom získavania železitého koncentrátu z metalurgických trosiek z výroby ocele, obsahujúcich najmenej 10 % hmotn. Fe, zahrnujúcim ich postupné drvenie a mletie na granulát so zrnitosťou maximálne 1,0 mm a následnú magnetickú separáciu v granuláte obsiahnutého magnetického podielu, podľa vynálezu. Podstata vynálezu spočíva v tom, že granulát sa pred začatím magnetickej separácie najprv zmieša s vodou v pomere 1 hmotn. diel granulátu ku 10 až 100 hmotn. dielom vody na získanie dobre miešateľnej suspenzie, ktorá sa po jej rozmiešaní pri pokračujúcom stálom miešaní podrobuje po dobu 2 až 30 min. magnetickej separácii vplyvom pôsobenia magnetického poľa za súčasného spolupôsobenia ultrazvuku s frekvenciou 20 až 40 kHz. Po vysušení magnetického podielu do konštantnej hmotnosti sa takto získa železitý koncentrát s obsahom 20 až 80 % hmotn. Fe, pričom zvyšok tvorí fáza s
SK 103-2022 A3 obsahom CaO, SÍO2, AI2O3, MgO a ďalších oxidov, ktorých obsah jednotlivo nepresahuje 40 % hmotn., a prípadné ďalšie primiešaniny a nečistoty.
Podstata vynálezu spočíva ďalej v tom, že na intenzifikáciu tohto spôsobu a podporu tvorby magneticky aktívnych častíc sa z oceliarenských trosiek nadrvený a namletý granulát pred jeho zmiešaním s vodou výhodne podrobuje kalcinácii pri teplote 600 až 1 000 °C počas min. 60 min. Obsah Fe v koncentráte získaného magnetickou separáciou kalcinovaného granulátu je voči stavu, keď granulát kalcinovaný nie je, vyšší až o 25 %.
Tento spôsob získavania železitého koncentrátu podľa vynálezu možno pritom vykonávať s využitím napr. ultrazvukových vaní, do ktorých sa vložia nádoby s pripravenou suspenziou, ktoré sú vybavené miešacími vretenami a po svojom vonkajšom obvode permanentnými magnetmi či elektromagnetmi, alebo s využitím ultrazvukových ponorných sond. Ďalšiu intenzifikáciu procesu možno docieliť aj použitím viacerých ultrazvukových ihiel, prípadne kombináciou ultrazvukovej vane a jednej alebo viacerých ultrazvukových ihiel.
Podstata vynálezu spočíva ďalej aj v tom, že magnetickou separáciou nezachytený zvyšný podiel, ktorý pritom stále môže vykazovať pomerne vysoký obsah Fe, sa vysuší, podrobí kalcinácii opäť pri teplote 600 až 1 000 °C počas min. 60 min. a potom sa samostatne alebo v zmesi s novým z trosky nadrveným, namletým a prípadne aj kalcinovaným granulátom znova zmieša s vodou, potom sa podrobí ďalšej magnetickej separácii za spolupôsobenia ultrazvuku. Týmto postupom sa získa vyššie množstvo magneticky separovateľného podielu.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Podľa prvého príkladu uskutočnenia vynálezu sa najprv vykoná výber panvovej trosky s obsahom 17 % hmotn. Fe, potom sa táto troska upraví na granulát pomocou drvenia a následného mletia na granulometriu pod 0,1 mm. Potom sa vykoná príprava suspenzie zmiešaním granulátu s vodou v pomere 1 hmotn. diel granulátu ku 40 hmotn. dielom vody v nádobe valcového tvaru, pričom na jej vonkajšej strane je umiestnený pás s neodymovými magnetmi, potom sa táto nádoba so suspenziou vloží do ultrazvukového kúpeľa resp. do ultrazvukovej vane s obsahom vody. Do nádoby so suspenziou sa ponorí vretenové miešadlo a spustí sa úvodné premiešanie s rýchlosťou rotácie 250 rpm po dobu 2 minút.
Po tomto úvodnom premiešaní je pri stálom pokračujúcom miešaní a pôsobení magnetického poľa, vyvolaného neodymovými magnetmi, inicializované pôsobenie ultrazvuku s frekvenciou 40 kHz a výkonom 130 W na túto suspenziu prostredníctvom ultrazvukovej vane po dobu 10 min. Po uplynutí tejto doby je miešanie aj pôsobenie ultrazvuku zastavené a nemagnetický podiel v troskovom granuláte sa z nádoby odstráni zliatím suspenzie.
Magnetický podiel, zadržaný na vnútorných stenách pomocou neodymových magnetov, sa potom získa odstránením týchto magnetov z vonkajších stien nádoby, a potom je vysušený do dosiahnutia konštantnej hmotnosti po dobu 24 hod. pri teplote 70 °C za vzniku železitého koncentrátu v množstve 23 % hmotn. z pôvodného množstva panvovej trosky, obsahujúcom 31 % hmotn. Fe, 35 % hmotn. CaO, 7 % hmotn. SiO2, 2 % hmotn. A^O3 a 4 % hmotn. MgO, pričom zvyšok tvoria ďalšie primiešaniny a nečistoty.
Príklad 2
Podľa druhého príkladu uskutočnenia vynálezu sa najprv vykoná výber trosky z mimopecného odsírenia s obsahom 34 % hmotn. Fe, potom sa táto troska upraví na granulát pomocou drvenia a následného mletia na granulometriu pod 0,1 mm. Potom sa vykoná príprava suspenzie zmiešaním granulátu s vodou v pomere 1 hmotn. diel granulátu ku 60 hmotn. dielom vody v nádobe, vybavenej po vonkajšom obvode, obdobne ako v príklade 1, neodymovými magnetmi. Do nádoby so suspenziou sa ponorí vretenové miešadlo s rýchlosťou rotácie 250 rpm a ultrazvuková ponorná sonda, potom sa spustí miešanie po dobu 2 min.
Po úvodnom premiešaní je pri stálom, pokračujúcom miešaní inicializované pôsobenie ultrazvuku s frekvenciou 20 kHz a výkonom 360 W na túto suspenziu prostredníctvom ultrazvukovej ponornej sondy po dobu 10 min. Po uplynutí tejto doby je miešanie aj pôsobenie ultrazvuku zastavené a nemagnetický podiel v troskovom granuláte sa z nádoby odstráni zliatím suspenzie. Získaný magnetický podiel z vnútorných stien nádoby sa potom vysúša do konštantnej hmotnosti po dobu 24 hod. pri teplote 70 °C za vzniku železitého koncentrátu v množstve 60 % hmotn. z pôvodného množstva trosky z mimopecného odsírenia, ktorý obsahuje 52 % hmotn. Fe, 9 % hmotn. CaO, 4 % hmotn. SiO2, 1 % hmotn. AbO3 a 5 % hmotn. MgO, pričom zvyšok tvoria ďalšie primiešaniny a nečistoty.
SK 103-2022 A3
Príklad 3
Podľa tretieho príkladu uskutočnenia vynálezu sa najprv vykoná výber panvovej trosky s obsahom 13 % hmotn. Fe, potom sa táto troska upraví na granulát pomocou drvenia a následného mletia na granulometriu pod 0,1 mm. Takto získaný granulát sa podrobí kalcinácii pri teplote 1000 °C počas 60 min. Potom sa vykoná príprava suspenzie kalcinovaného granulátu jeho zmiešaním s vodou v pomere 1 hmotn. diel granulátu ku 40 hmotn. dielom vody v nádobe valcového tvaru, pričom na jej vonkajšej strane je umiestnený pás s neodymovými magnetmi.
Do nádoby so suspenziou sa ponorí vretenové miešadlo s rýchlosťou rotácie 250 rpm a spustí sa úvodné premiešanie po dobu 2 minút.
Po tomto úvodnom premiešaní je pri stálom, pokračujúcom miešaní a pôsobení magnetického poľa, vyvolaného neodymovými magnetmi, inicializované pôsobenie ultrazvuku s frekvenciou 20 kHz a výkonom 400 W na túto suspenziu prostredníctvom ultrazvukovej ihly po dobu 10 min. Po uplynutí tejto doby je miešanie aj pôsobenie ultrazvuku zastavené a nemagnetický podiel v troskovom granuláte sa z nádoby odstráni zliatím suspenzie.
Magnetický podiel, zadržaný na vnútorných stenách pomocou neodymových magnetov, sa potom získa odstránením týchto magnetov z vonkajších stien nádoby, potom je vysušený do dosiahnutia konštantnej hmotnosti po dobu 24 hod. pri teplote 70 °C za vzniku železitého koncentrátu v množstve 31 % hmotn. z pôvodného množstva panvovej trosky, ktorý obsahuje 34 % hmotn. Fe, 31 % hmotn. CaO, 8 % hmotn. SO2, 3 % hmotn. AI2O3 a 6 % hmotn. MgO, pričom zvyšok tvoria ďalšie primiešaniny a nečistoty.
Príklad 4
Podľa štvrtého príkladu uskutočnenia vynálezu sa najprv vykoná výber trosky z výroby ocele v kyslíkovom konvertore s obsahom 21 % hmotn. Fe, potom sa táto troska upraví na granulát pomocou drvenia a následného mletia na granulometriu pod 0,1 mm. Potom sa vykoná príprava suspenzie zmiešaním granulátu s vodou v pomere 1 hmotn. diel granulátu ku 60 hmotn. dielom vody v nádobe, vybavenej po vonkajšom obvode, obdobne ako v príklade 1, neodymovými magnetmi. Do nádoby so suspenziou sa ponorí vretenové miešadlo s rýchlosťou rotácie 250 rpm a ultrazvuková ponorná sonda, potom sa spustí miešanie po dobu 2 min.
Po úvodnom premiešaní je pri stálom, pokračujúcom miešaní inicializované pôsobenie ultrazvuku s frekvenciou 20 kHz a výkonom 360 W na túto suspenziu prostredníctvom ultrazvukovej ponornej sondy po dobu 10 min. Po uplynutí tejto doby je miešanie aj pôsobenie ultrazvuku zastavené a nemagnetický podiel v troskovom granuláte sa z nádoby odstráni zliatím suspenzie.
Zliata suspenzia s obsahom nemagnetického podielu sa podrobí vákuovej filtrácii cez filtračný papier a získa sa filtračný koláč. Získaný magnetický podiel z vnútorných stien nádoby a filtračný koláč sa potom oddelene vysúša do konštantnej hmotnosti po dobu 24 hod. pri teplote 70 °C. Vysušený filtračný koláč sa podrobí kalcinácii pri teplote 800 °C počas 60 min. Potom sa vykoná príprava suspenzie kalcinovaného filtračného koláča jeho zmiešaním s vodou v pomere 1 hmotn. diel vysušeného kalcinovaného filtračného koláča ku 40 hmotn. dielom vody v nádobe valcového tvaru, pričom na jej vonkajšej strane je umiestnený pás s neodymovými magnetmi. Do nádoby so suspenziou sa ponorí vretenové miešadlo s rýchlosťou rotácie 250 rpm a spustí sa úvodné premiešanie po dobu 2 minút. Po tomto úvodnom premiešaní je pri stálom, pokračujúcom miešaní a pôsobení magnetického poľa, vyvolaného neodymovými magnetmi, inicializované pôsobenie ultrazvuku s frekvenciou 20 kHz a výkonom 400 W na túto suspenziu prostredníctvom ultrazvukovej ihly po dobu 10 min. Po uplynutí tejto doby je miešanie aj pôsobenie ultrazvuku zastavené a nemagnetický podiel v troskovom granuláte sa z nádoby odstráni zliatím suspenzie.
Magnetický podiel, zadržaný na vnútorných stenách pomocou neodymových magnetov, sa potom získa odstránením týchto magnetov z vonkajších stien nádoby, a potom je vysušený do dosiahnutia konštantnej hmotnosti po dobu 24 hod. pri teplote 70 °C za vzniku železitého koncentrátu. Takto pripravený koncentrát sa spojí s koncentrátom pripraveným z granulátu.
Postupom sa získa železitý koncentrát v množstve 53 % hmotn. z pôvodného množstva trosky s obsahom 37 % hmotn. Fe, 30 % hmotn. CaO, 4 % hmotn. SiO2, 1 % hmotn. Al2O3 a 4 % hmotn. MgO, pričom zvyšok tvoria ďalšie primiešaniny a nečistoty.
Priemyselná využiteľnosť
Spôsob získavania železitého koncentrátu z metalurgických trosiek podľa vynálezu možno široko využívať pri výrobe železa vo vysokej peci alebo ako vstupnú, železo vnášajúcu surovinovú zložku v procese aglomerácie v metalurgickej výrobe.

Claims (3)

1. Spôsob získavania železitého koncentrátu z metalurgických trosiek z výroby ocele, obsahujúcich najmenej 10 % hmotn. Fe, zahrnujúci ich postupné drvenie a mletie na granulát so zrnitosťou maximálne 1,0 mm a následnú magnetickú separáciu v granuláte obsiahnutého magnetického podielu, vyznačujúci sa tým, že granulát sa pred začatím magnetickej separácie zmieša s vodou v pomere 1 hmotn. diel granulátu ku 10 až 100 hmotn. dielom vody na získanie dobre miešateľnej suspenzie, ktorá sa po jej rozmiešaní pri pokračujúcom stálom miešaní podrobuje po dobu 2 až 30 min. magnetickej separácii za súčasného spolupôsobenia ultrazvuku s frekvenciou 20 až 40 kHz, a potom sa magnetickou separáciou získaný magnetický podiel vysúša do konštantnej hmotnosti za vzniku železitého koncentrátu s obsahom 20 až 80 % hmotn. Fe.
2. Spôsob získavania železitého koncentrátu podľa nároku 1, v y z n a č u j ú c i s a t ý m , že granulát sa ešte pred jeho zmiešaním s vodou podrobuje kalcinácii pri teplote 600 až 1 000 °C po dobu minimálne 60 min.
3. Spôsob získavania železitého koncentrátu podľa aspoň jedného z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že magnetickou separáciou nezachytený zvyškový podiel sa vysuší, podrobí kalcinácii opäť pri teplote 600 až 1 000 °C po dobu minimálne 60 min. a samostatne alebo v zmesi s novým granulátom sa znovu rozmieša s vodou, a potom sa za stáleho miešania opakovane podrobuje po dobu 2 až 30 min. magnetickej separácii za súčasného spolupôsobenia ultrazvuku s frekvenciou 20 až 40 kHz, a potom sa magnetickou separáciou získaný magnetický podiel vysúša do konštantnej hmotnosti za vzniku železitého koncentrátu s obsahom 20 až 50 % hmotn. Fe.
SK103-2022A 2021-09-16 2021-09-16 Spôsob získavania železitého koncentrátu z metalurgických trosiek SK1032022A3 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK103-2022A SK1032022A3 (sk) 2021-09-16 2021-09-16 Spôsob získavania železitého koncentrátu z metalurgických trosiek

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK103-2022A SK1032022A3 (sk) 2021-09-16 2021-09-16 Spôsob získavania železitého koncentrátu z metalurgických trosiek

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK1032022A3 true SK1032022A3 (sk) 2023-04-12

Family

ID=85805278

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK103-2022A SK1032022A3 (sk) 2021-09-16 2021-09-16 Spôsob získavania železitého koncentrátu z metalurgických trosiek

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK1032022A3 (sk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5668614B2 (ja) 使用済みマグネシアカーボンレンガの再利用方法およびマグネシアカーボンレンガの製造方法
JP4913023B2 (ja) スラグの製造方法
JP5842592B2 (ja) 使用済みマグネシアカーボンレンガの再利用方法
UA122565C2 (uk) Спосіб видалення фосфору з розплавленого металу в ході процесу очищення
Bölükbaşı et al. Steelmaking slag beneficiation by magnetic separator and impacts on sinter quality
SK1032022A3 (sk) Spôsob získavania železitého koncentrátu z metalurgických trosiek
CZ2022446A3 (cs) Způsob získávání železitého koncentrátu z metalurgických strusek
JP2009263742A (ja) 使用済みタンディッシュ耐火物の再使用方法
Fursman Utilization of red mud residues from alumina production
JP2007239034A (ja) 製鋼スラグの鉄分回収方法およびリサイクル方法
RU2539884C1 (ru) Способ переработки железосодержащих отходов
JP2017205715A (ja) 脱りんスラグからの有価物回収方法
JP2013129888A (ja) 脱硫剤及びその脱硫剤を用いた溶銑の脱硫処理方法、並びに、耐火物を併用した溶銑の脱硫処理方法
CN108636988A (zh) 钒铁生产产生的刚玉渣固废资源综合利用
RU2613983C1 (ru) Способ получения глинозема из хромсодержащих бокситов
Dilip et al. Modification of microstructure of LD slag for recovery of hybrid flux material
JP2013147414A (ja) 炭素含有中性/酸性耐火物の再利用方法及び製造方法
CN103693978A (zh) 铸造级铬矿砂的制备方法
RU2465351C1 (ru) Способ очистки марганцевого сырья от фосфора
RU2426803C2 (ru) Способ обработки металлургического шлака
CN113083492B (zh) 炼钢固废集成处理系统
JP2019173143A (ja) マンガン原料の製造方法及びマンガン含有鋼の溶製方法
JPS6354663B2 (sk)
CN101708484A (zh) 磁机械设备、粉尘颗粒的分离方法、金属成分回收系统及方法
RU2135260C1 (ru) Способ фильтрации промышленных продуктов цинкового производства