SI9300612A - Fashion piece from more hulls and device and procedure for placing flexible isolative plates between hulls of fashion piece - Google Patents

Fashion piece from more hulls and device and procedure for placing flexible isolative plates between hulls of fashion piece Download PDF

Info

Publication number
SI9300612A
SI9300612A SI9300612A SI9300612A SI9300612A SI 9300612 A SI9300612 A SI 9300612A SI 9300612 A SI9300612 A SI 9300612A SI 9300612 A SI9300612 A SI 9300612A SI 9300612 A SI9300612 A SI 9300612A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
insulating
walls
tool
shaped piece
wall
Prior art date
Application number
SI9300612A
Other languages
English (en)
Inventor
Albrecht Volker
Rolf Sommer
Original Assignee
Gruenzweig & Hartmann
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=6473526&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=SI9300612(A) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Gruenzweig & Hartmann filed Critical Gruenzweig & Hartmann
Publication of SI9300612A publication Critical patent/SI9300612A/sl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04FFINISHING WORK ON BUILDINGS, e.g. STAIRS, FLOORS
    • E04F17/00Vertical ducts; Channels, e.g. for drainage
    • E04F17/02Vertical ducts; Channels, e.g. for drainage for carrying away waste gases, e.g. flue gases; Building elements specially designed therefor, e.g. shaped bricks or sets thereof

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Thermal Insulation (AREA)
  • Building Environments (AREA)
  • Multi-Conductor Connections (AREA)
  • Prostheses (AREA)
  • Insulated Conductors (AREA)
  • Coupling Device And Connection With Printed Circuit (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)

Description

Večlupinski fasonski kos in priprava ter postopek za nameščanje upogljivih izolirnih plošč med stene fasonskega kosa
Izum se nanaša na večlupinski fasonski kos, predvsem na cev za obnavljanje dimnikov z vsaj dvema druga glede na drugo soosno potekajočima in medsebojno razmaknjenima stenama, med katerima je nameščeno toplotno izolirno sredstvo. Predloženi izum nadalje zadeva pripravo za nameščanje upogljivih izolirnih plošč med soosno potekajoče in druga od druge razmaknjene stene večlupinskih fasonskih kosov. Končno se izum nanaša na izum za postopek za nameščanje upogljivih izolirnih plošč med stene večlupinskih fasonskih kosov, predvsem med stene dvolupinskih cevi, prednostno med cevi za kamnine za obnovo kaminov, ob uporabi priprave po izumu.
Večlupinski fasonski kosi, o katerih je govora, so bili poznani že pred leti v najrazličnejših izvedbenih oblikah. Pri tem gre predvsem za fasonske kose za dimnik. Le za primer se na tem mestu napoti na DE-OS 19 22 581 in DE-OS 31 39 338.
Pri fasonskem kosu, ki je poznan iz DE-OS 19 22 581, obstoji izolacija iz treh lupinskih kosov iz mineralne volne, ki se dopolnjujejo v obodni smeri cevne lupine in so ohlapno vtaknjene v obročasto špranjo med stene fasonskega dela, pri čemer se notranjo steno oz. notranjo cev vstavi po predhodni namestitvi izolacije. Alternativno se tukaj predlaga, da se izolacijo poveže z zunanjo steno v smislu predhodno izdelanega sestavnega dela. Kot izolacija uporabljeni lupinski odseki pa so dragi po njihovi izdelavi in sorazmerno razsežni, kar ponovno povzroča visoke stroške za pakiranje, transportiranje in skladiščenje. Razen tega imajo takšni lupinski odseki pogosto večmilimetrsko toleranco debeline in jih je zato večinoma potrebno brusiti, da imajo njihove zunanje površine določeno predpisano mero, ki dopušča, da se lahko lupinske odseke vstavi med stene fasonskih teles. To povzroči nadaljnje izdelovalne in namestitvene stroške.
Fasonski kos, ki je poznan iz DE-OS 31 39 338, je prav tako namenjen za gradnjo dimnikov, pri čemer je tam vmesni prostor med stenami fasonskih kosov izpolnjen s trakovi iz mineralne volne . Pri tem se trakove sprva ohlapno položi ob notranjo stran zunanjega plašča fasonskega kosa in se jih nato od znotraj rahlo prekrije s tankimi pločevinastimi ploščami, ki imajo navzven preko fasonskega kosa štrleče in navzven zapognjene odseke. Pločevinaste plošče tvorijo po njihovi namestitvi neke vrste jašek, katerega odprtina je vsaj nekoliko večja od prereza notranjih sten oz. notranjih cevi, ki jih je treba vnesti. S tako stvorjenim pločevinastim jaškom se po eni strani doseže vstavljanje notranje cevi in po drugi strani stiskanje izolirne plasti. Po vnosu izolacije se pločevinaste plošče ponovno izvleče, tako da izolirna plast dobro nalega na stenah z njo izpolnjene obročaste špranje.
Poznani fasonski kosi, ki so bili predhodno opisani, pa imajo sami po sebi pomankljivosti v več ozirih. Skupen problem pri tovrstnih fasonskih kosih nastopi vedno pri predoblikovanju in pri nameščanju izolirne snovi. V toplotno-tehničnem oziru predstavljajo cevne lupine oz. cevni odseki iz mineralne volne, ki so poznani iz stanja tehnike, najboljšo doslej poznano rešitev, ker je zaradi lege vlaken, ki je tam možna in poteka prečno na toplotni tok, ki ga je treba zmanjšati, upor te izolirne plasti pri prevajanju toplote največji. Že prej navedene stroškovne pomanjkljivosti v izdelovalno-tehničnem in transportnem pogledu oz. v pogledu skladiščenja pa je treba vzeti v zakup, da se ohrani navedeno prednost.
Naloga izuma je zato, da se večlupinski fasonski kos obravnavane vrste tako izoblikuje in se ga oblikuje nadalje, da se doseže dobro izolacijsko delovanje pri majhnem izdelovalno-tehničnem naporu in pri preprosti zgradbi. Nadalje je treba podati primerno pripravo za nameščanje izolirne snovi med soosno potekajoče in druga od druge razmaknjene stene večlupinskih fasonskih kosov po izumu. Končno je treba podati postopek za nameščanje izolirne snovi med stene večlupinskih fasonskih kosov po izumu ob uporabi priprave po izumu.
Večlupinski fasonski kos po izumu rešuje predhodno nalogo z značilnostmi prvega patentnega zahtevka. Po njem je večlupinski fasonski kos označen s tem, da izolirna snov obstoji iz vsaj ene upognjene in prednostno iz kamene volne izdelane izolirne plošče, ki je vsaj v veliki meri stalnega prereza.
Na način, ki je v skladu z izumom, se je spoznalo, da se prostorske prednosti izolirnih plošč, ki se nanašajo na transport, lahko kombinirajo s prednostmi toplotno-tehnično ugodnih izolirnih plošč oz. izolirnih cevi tako, da se sprva plosko izoblikovane izolirne plošče upogiba in se jih namešča kot izolacijo med stene fasonskega kosa, o katerem je govora in ki je takorekoč upognjen v cev. Kakovost izolirnih plošč pa je treba izbrati tako, da pri upogibanju izolirne plošče ne poči, kar se lahko npr. doseže s primerno izbiro surove gostote in z enostranskim lepljenjem koprene. Zaradi upognjene izolirne plošče je tudi potek vlaken nekako vzporeden s ploskvami sten, ki jih je treba izolirati, in s tem prečno na toplotni tok. S tem in s prerezom izolirnih plošč, ki je vsaj v veliki meri stalen, se v vgrajenem stanju doseže najboljši upor pri prevajanju toplote.
Takšni fasonski kosi so predvsem primerni za naknadno obnavljanje obstoječih dimnikov, kar se vsebolj zahteva od trga, ker se vedno več uporablja energijsko varčne grelne kotle z dobrim izgorevanjem in nizko temperaturo. Pri takšnih grelnih kotlih, npr. za talno ogrevanje, leži temperatura odpadnega plina pod rosiščem, tako da se lahko na notranjih stenah nezadostno toplotno izoliranega dimnika kondenzira voda, s čimer lahko te postanejo vlažne in razen tega ne pride do zadovoljivega odvajanja dimnih plinov.
Z ozirom na posebej učinkovito toplotno izolacijo je nadalje prednostno, če je izolirna snov vsaj v obodni smeri izvedena enodelno, to se pravi obstoji v obodni smeri iz ene same izolirne plošče. Izolirno ploščo bi potem bilo potrebno izbrati s takšnimi razsežnostmi, da osno glede na fasonski kos potekajoči robovi izolirne plošče zadanejo drug ob drugega in da tako tvori izolirno cev. Da kritično področje stika tudi pri vsaj neznatnih merskih tolerancah ne predstavlja toplotnega mosta, se lahko medsebojno dotikajoča se robova prednostno izvede poševno, tako da se izolirna snov v področju drug na drugega nalegajočih robov vsaj delno prekriva. Pri tem ima lahko izolirna plošča v vzdolžni smeri prerez v obliki trapeza. Na robovih nastopajoče merske tolerance so s tem neškodljive, ker je podana zadostna stopnja prekrivanja klinastih robov. Prav tako bi si lahko zamislili, da bi se izolirno ploščo izoblikovalo kot cevno lupino s prednostno tangencialno na notranjo steno cevne lupine potekajočo vzdolžno špranjo, da bi se obvladalo vprašanje tolerančne izravnave tudi pri cevnih lupinah na prednosten način.
Tedaj bi se lahko izbralo debelino izolirne snovi oz. izolirne plošče tako, da je med stenami fasonskega kosa in izolirne snovi nekoliko zraka. Z ozirom na posebno visoko stopnjo učinkovitosti izolacije pa je prednostno, če je izolirna snov vsaj oblikosklepno, po možnosti pa tudi silosklepno , to se pravi v vsaj neznatno stisnjenem stanju nameščena med steni fasonskega kosa. Pri silosklepni namestitvi izolirne snovi med steni fasonskega kosa je nadalje zagotovljeno, da izolirna snov ne more zdrsniti, temveč je vkleščena med stenama.
Da imajo stene fasonskega kosa predvsem pri vnašanju izolirne snovi že pravilno razdaljo druga glede na drugo, to se pravi da so nameščene soosno, bi se lahko stene držalo v nespremenljivi razdalji drugo od druge s pomočjo stojnin, razpor ali podobnega, ki bi se prednostno raztezale tukaj vmes na enem koncu in bi stene trdno povezovale drugo z drugo. Prav tako bi lahko stene zavzele svojo soosno lego šele pri namestitvi izolirne snovi, tako da so stene držane s samo izolirno snovjo v vsaj v veliki meri nespremenljivi medsebojni razdalji. Nazadnje navedena možnost pa zahteva večji izdelovalno-tehnični napor, ker je treba pri montaži držati stene oz. cevi v soosni razmestitvi.
Z ozirom na pripravo po izumu za nameščanje upogljivih izolirnih plošč med soosno potekajoče in medsebojno razmaknjene stene večlupinskih fasonskih kosov, predvsem fasonskih kosov po izumu, je prej imenovana naloga rešena z značilnostmi 9. patentnega zahtevka. Po njem sta predvidena notranje orodje, ki se ga lahko od zunaj ali od znotraj natakne na prosti konec vsakokratne notranje stene fasonskega kosa, in zunanje orodje, ki se ga lahko od zunaj ali od znotraj natakne na ustrezen prosti konec vsakokratne zunanje stene fasonskega kosa, pri čemer sta notranje orodje in zunanje orodje v nataknjenem stanju vsaj v veliki meri nameščena soosno drug glede na drugega. Z drugimi besedami, notranje orodje in zunanje orodje priprave po izumu tvorita v nataknjenem stanju neke vrste podaljšek sten fasonskega kosa, ki ga je potrebno izolirati med stenami. Ta podaljšek končno služi po eni strani za upogibanje in po drugi strani za vstavljanje izolirne plošče in potemtakem sprejme izolirno ploščo v vmes stvorjeni prostor.
Z ozirom na konstrukcijsko izvedbo notranjega orodja je pri natikanju notranjega orodja od znotraj na prosti konec notranje stene predvsem prednostno, če ima notranje orodje prednostno po vsem obodu potekajoč zunanji greben, odebelitev ali podobno, ki se mu hkrati pripiše dve funkciji. Po eni strani je ta zunanji greben namenjen kot prislon, da se omeji vtično gibanje notranjega orodja, po drugi strani pa služi kot prehod na notranjo steno fasonskega kosa, s čimer se učinkovito izogne zatikanju izolime plošče na bolj ali manj ostrem robu. Zunanji greben oz. odebelitev ali podobno je na nadaljni prednostni način dimenzioniran tako, da sega za debelino notranje stene fasonskega kosa od notranjega orodja in s tem predstavlja zvezno potekajoč obod. Zatikanje izolime plošče je s tem ponovno učinkovito preprečeno.
Na nadalje prednosten način sega notranje orodje v smeri, ki je obrnjena proč od fasonskega kosa, iz področja zunanjega orodja. Torej služi notranje orodje s svojim področjem, ki sega iz fasonskega telesa, predvsem s področjem pozneje pojasnjenega zunanjega orodja, kot pomoč pri oblikovanju in s tem kot prislon za izolirne plošče.
Da se izolirno ploščo, ki jo je treba namestiti, lahko tudi dejansko brez težave namesti v prostor med steni fasonskega kosa, ima notranje orodje gladko zunanjo ploskev, ki služi kot drsna ploskev. Isto velja za notranjo ploskev zunanjega orodja.
Zunanje orodje je na posebno prednosten način izvedeno nekako v obliki lijaka, tako da je izolirana plošča potiskana naravnost v področje med stenama fasonskega kosa. Pri oblikovanju zunanjega orodja po tem smislu, da se ga od znotraj nasadi na prosti konec zunanje stene, je prav posebno prednostno, če področje, ki se širi proti prostemu koncu zunanjega orodja, tvori s svojo steno neke vrste vtično omejitev oz. prislon. Potem niso več potrebni posebni elementi, ki bi služili kot prislon. V primeru izvedbe zunanjega orodja v tem smislu, da se ga od zunanj natakne na prosti konec zunanje stene, je potreben navznoter obrnjen greben, ki po eni strani tvori prislon za natično gibanje, po drugi strani pa prehod, ki vodi izolirno snov oz. izolirno ploščo preko prostega roba zunanje stene.
Konec zunanjega orodja, ki je obrnjen proč od področja v obliki lijaka, sega na nadalje prednosten način od znotraj nekako priležno na zunanjo steno v področje med zunanjo steno in notranjo steno fasonskega kosa, tako da to področje zunanjega orodja v celoti služi kot drsni pripomoček z izolirno snov. Ustrezno je notranja stena tega področja izvedena gladko.
Postopek po izumu za nameščanje upognjenih izolirnih plošč med stene večlupinskih fasonskih kosov po izumu, predvsem med stene dvolupinskih cevi, prednostno kaminskih cevi za obnovo kaminov ob uporabi priprave po izumu za vstavljanje izolirnih plošč, je označen z značilnostmi 13. patentnega zahtevka. Po njem ima postopek po izumu naslednje postopkovne korake.
Najprej se zunanje orodje, ki služi kot vodilo, natakne na fasonski kos. Nato se notranje orodje, ki služi kot prislon in za upogibanje izolirne plošče, natakne na fasonski kos oz. vtakne v fasonski kos. Zaporedje natikanja oz. vtikanja notranjega orodja in zunanjega orodja se lahko brez nadaljnjega zamenja. Zunanje orodje in notranje orodje skupaj služita obojestranskemu vodenju in v danem primeru stiskanju izolirnih plošč.
V naslednjem koraku postopka se izolirno ploščo upogne okoli notranjega orodja. Nato sledi vrivanje izolirne plošče, ki je bila upognjena na notranjem orodju, v področje med stenami fasonskega kosa. Kot je bilo že predhodno omenjeno, služita zunanje orodje in notranje orodje vodenju in v danem primeru zgoščevanju oz. stiskanju izolirne plošče pri vrivanju. Zgoščevanje izolirne plošče se na vsak način izvrši tedaj, kadar je izolirna plošča, ki jo je treba vnesti, v neobrenjenem stanju debelejša od širine prostora, ki se je stvoril med stenama fasonskega kosa. Po vnosu izolirne plošče oz. izolirnih plošč se odstrani notranje orodje in zunanje orodje. Fasonski kos po izumu je izdelan.
Končno se da na nadalje prednosten način upogniti toliko izolirnih plošč na pripravi po izumu in se jih da vriniti v prostor, ki je predviden med stenama, dokler le-ta prostor med stenama ni povsem zapolnjen preko celotne dolžine fasonskega kosa. Pri tem se lahko izolirne plošče v danem primeru pri vrivanju stisne v vzdolžni smeri fasonskega kosa. Obstoje pa sedaj različne možnosti, da se nauk predloženega izuma izvede na prednosten način in se ga nadalje izoblikuje. Pri tem je treba opozoriti na patentne zahtevke, ki so odvisni od patentnih zahtevkov 1, 9 in 13 in po drugi strani na sledečo pojasnitev izvedbenih primerov izuma s pomočjo risbe. V povezavi z razlago prednostnega izvedbenega primera izuma na osnovi risbe so razložene tudi na splošno prednostne izvedbene oblike in nadaljnje izvedbe nauka. Na risbi prikazujejo sl. 1 izvedbeni primer fasonskega kosa po izumu v obliki dvolupinske cevi v predstavitvi v prerezu in na shematičen način, sl. 2 predmet s sl. 1 v shematični predstavitvi v prerezu vzdolž linije II-II, sl. 3 predmet s sl. 2 v razvitem stanju v stranskem pogledu na shematičen način in sl. 4 v prerezani predstavitvi na shematičen način pripravo po izumu za nameščanje upogljivih izolirnih plošč med soosno potekajoči in druga od druge razmaknjeni steni večlupinskih fasonskih kosov, in sicer na sl. 1 predstavljenega fasonskega kosa.
Sl. 1 prikazuje dvolupinski fasonski kos po izumu, pri čemer gre tukaj konkretno za dvolupinsko cev 1. Ta cev 1 ima dve soosno potekajoči in druga od druge razmaknjeni steni 2,3 kot tudi med stenama 2,3 nameščeno izolirno snov 4.
Na način, kije v skladu z izumom, obstoji izolirna snov 4 iz upognjenih izolirnih plošč 5 s prerezom, ki je v veliki meri stalen. Pri tukaj izbranem izvedbenem primeru so izolirne plošče 5 izdelane iz kamene volne.
Na sl. 2 je na shematski način nakazano, da vlakna 6 kamene volne izkazujejo prednostno usmerjenost, so namreč enotno usmerjena. Pri tem potekajo vlakna 6 nekako vzporedno površini izolirnih plošč, tako da so tudi nekako vzporedna ploskvam sten 2, 3 in s tem potekajo prečno na toplotni tok, ki je na sl. 2 nakazan s puščicami 7.
Pri izvedbenem primeru, ki je izbran na sl. 1 in 2, je izolirna snov v obodni smeri izvedena enodelno, to se pravi obstoji gledano v obodni steni iz ene same izolirne plošče 5. Na sl. 2 je vsaj nakazano, da osno potekajoča robova 8 izolirne plošče 5 zadevata drug na drugega, pri čemer sta ta dva robova 8 pod ostrim kotom poševno obrezana, s čimer se zagotovi, da se izolirna snov 4 v področju robov 8, ki nalegata drug na drugega, v primeru tolerančne izravnave vedno vsaj neznatno prekriva. Sl. 2 naj hkrati predstavlja prerez skozi cevno lupino, ki izkazuje približno tangencialno na njeno notranjo steno potekajočo vzdolžno špranjo.
Sl. 3 posebno jasno ponazarja, da ima izolirna plošča 5 v razvitem stanju trapezast prerez v vzdolžni smeri.
Na sl. 1 je nadalje nakazano, da sta steni 2, 3 držani v nespremenljivi oddaljenosti druga od druge s pomočjo stojnin 9, ki na spodnjem koncu potekata med njima in ki trdno povezujeta steni 2, 3 drugo z drugo. Pri vstavljeni izolirni snovi 4 oz. vstavljenih izolirnih ploščah 5 sta steni 2, 3 dodatno pozicionirani s pomočjo izolirne snovi 4, tako da je tudi konec sten 2, 3, ki nima nobene stojnine, oz. medsebojna lega sten 2, 3 nekako določena.
Končno naj bo glede na fasonski kos oz. cev 1 po izumu poudarjeno, da sta steni 2, 3 cevi, namreč notranja cev in zunanja cev izdelani iz nerjavnega jekla.
Sl. 4 prikazuje izvedbeni primer priprave po izumu za nameščanje upogljivih izolirnih plošč 5 med soosno potekajočči in druga od druge razmaknjeni steni 2, 3 dvolupinskega fasonskega kosa, namreč že prej obravnavane dvolupinske cevi 1.
Na način, ki je v skladu z izumom, prikazuje na sl. 4 izbrani izvedbeni primer priprave po izumu notranje orodje 10, ki se ga od znotraj natakne na prosti konec notranje stene 2, in zunanje orodje 11, ki se ga lahko pravtako od znotraj natakne na prosti konec zunanje stene 3. Notranje orodje 10 in zunanje orodje 11 sta v vsakokratno nataknjenem stanju soosni drugo glede na drugo in pri tem tvorita neko vrsto podaljška cevi 1, ki jo je treba izpolniti z izolirnimi ploščami 5.
Sl. 4 nadalje prikazuje, da ima notranje orodje 10 po vsem obodu potekajoč zunanji greben 12, ki po eni strani služi kot prislon in po drugi strani kot prehod k notranji steni 2. Zunanji greben 12 sega nekako za debelino notranje stene 2 proč od notranjega orodja 10 in pri tem tvori prehod od notranjega orodja 10 na notranjo steno 2.
Sl. 4 nadalje prikazuje, da notranje orodje 10 sega iz področja zunanjega orodja 11 v smeri, ki je obrnjena proč od fasonskega kosa oz. cevi 1. Notranje orodje 10 tvori s tem s svojim iz cevi 1 segajočim področjem prislon za izolirne plošče 5, ki služi kot pomoč pri oblikovanju. Notranje orodje 10 nadalje prikazuje gladko zunanjo ploskev 13, ki služi kot drsna ploskev.
Sl. 4 nadalje prikazuje, da je zunanje orodje 11 izvedeno nekako v obliki lijaka. Področje 14 zunanjega orodja 11, ki se razteza proti prostemu koncu, tvori s svojo steno vtično omejitev oz. prislon za zunanje orodje 11. Samo po sebi je razumljivo, da je notranja ploskev 15 področja 14, ki se širi, zunanjega orodja 11 izvedena gladko, tako da tudi notranja ploskev 15 tvori drsno ploskev za izolirno ploščo 5.
Na osnovi sl. 4 se lahko prikaže tudi postopek po izumu za nameščanje upogljivih izolirnih plošč 5 med steni 2, 3 dvolupinske cevi 1 ob uporabi prej obravnavane priprave po izumu. Najprej se na cev 1 natakne notranje orodje 10 in zunanje orodje 11 oz. se ju vtakne med steni 2, 3 cevi 1. Notranje orodje 10 služi kot prislon in za upogibanje izolirnih plošč 5 in zunanje orodje 11 služi kot vodilo.
Zaporedje pri nameščanju notranjega orodja 10 in zunanjega orodja 11 ni pomembno. Notranje orodje 10 in zunanje orodje 11 skupaj služita obojestranskemu vodenju in v danem primeru zgoščevanju izolirnih plošč 5, ki jih je treba vnesti.
Izolirno ploščo 5 se upogne okoli notranjega orodja 10. Nato se začne vrivanje upognjene izolime plošče 5 v področje med stenama 2, 3. V danem primeru se izolirna plošča 5 med vrivanjem stisne. Po dokončnem nameščanju oz. po vrivanju izolirne plošče 5 se nato notranje orodje 10 in zunanje orodje 11 ponovno odstrani.
Na sl. 1 in 4 je nakazano, da se ukrivi toliko izolirnih plošč 5 in se jih drugo za drugo vrine v področje med stenama 2 in 3, da je prostor med stenama 2, 3 po vsej dolžini fasonskega kosa zapolnjen. Izolirna plošča 5 se nato v vzdolžni smeri fasonskega kosa pri vrivanju v področje med stenama 2, 3 stisne, s čimer se ponovno izboljša toplotno izolacijo.
Predhodno obravnavani izvedbeni primer služi le za boljše razumevanje nauka po izumu, ki pa ga ne omejuje le na ta izvedbeni primer.

Claims (14)

  1. PATENTNI ZAHTEVKI
    1. Večlupinski fasonski kos, predvsem cev (1) za obnovo dimnikov, z vsaj dvema soosno potekajočima in druga od druge razmaknjenima stenama, med katerima je nameščena izolirna snov (4) iz mineralne volne, označen s tem, da izolirna snov (4) obstoji iz vsaj ene upognjene, prednostno iz kamene volne izdelane izolirne plošče (5) z vsaj v veliki meri stalnim prerezom.
  2. 2. Fasonski kos po zahtevku 1, označen s tem, da vlakna (6) potekajo nekako vzporedno s površino izolirne plošče, tako da potekajo v bistvu tudi vzporedno s ploskvami sten (2,3) in s tem prečno na toplotni tok (7).
  3. 3. Fasonski kos po zahtevku 1 ali 2, označen s tem, da je izolirna snov (4) vsaj v obodni smeri izvedena v enem delu, to se pravi, v obodni smeri obstoji iz ene same izolirne plošče (5), in da osno potekajoča robova (8) izolirne plošče (5) zadevata drug na drugega.
  4. 4. Fasonski kos po zahtevku 3, označen s tem, da sta robova (8) tako poševno prirezana pod ostrim kotom, da se izolirna snov (4) v področju drug ob drugem ležečih robov (8) prekriva.
  5. 5. Fasonski kos po zahtevku 4, označen s tem, da ima izolirna plošča (5) v vzdolžni smeri trapezast prerez.
  6. 6. Fasonski kos po enem izmed zahtevkov 3 do 5, označen s tem, da je izolirna plošča (5) izvedena kot cevna lupina s prednostno tangencialno na notranjo steno cevne lupine potekajočo vzdolžno špranjo.
  7. 7. Fasonski kos po enem izmed zahtevkov 1 do 6, označen s tem, da je izolirna snov (4) silosklepno, to se pravi v vsaj neznatno stisnjenem stanju, nameščena med steni (2, 3).
  8. 8. Fasonski kos po enem izmed zahtevkov 1 do 7, označen s tem, da sta steni (2, 3) držani v nespremenljivi medsebojni razdalji s pomočjo prednostno na enem koncu med njima raztezajočih se in steni (2, 3) trdno drugo z drugo povezujočih stojin (9), razpor ali podobnega.
  9. 9. Priprava za nameščanje upogljivih izolirnih plošč (5) med soosno potekajoči in druga od druge odmaknjeni steni (2, 3) večlupinskih fasonskih kosov, predvsem fasonskih kosov po enem izmed zahtevkov 1 do 8, označena s tem, da obstoji iz notranjega orodja (10), ki se ga da od zunanj ali znotraj natakniti na prosti konec vsakokratno notranje stene (2), in zunanjega orodja (11), ki se ga da od zunanj ali znotraj natakniti na prosti konec vsakokrat zunanje stene (3), pri čemer sta notranje orodje (10) in zunanje orodje (11) v nataknjenem stanju vsaj v veliki meri soosno nameščeni.
  10. 10. Priprava po zahtevku 9, pri čemer se da notranje orodje (10) od znotraj natakniti na prosti konec notranje stene (2), označena s tem, da ima notranje orodje (10) prednostno okrog in okrog potekajoči zunanji greben (12) oz. odebelitev ali podobno, ki po eni strani služi kot prislon in po drugi strani kot prehod na notranjo steno (2).
  11. 11. Priprava po zahtevku 9 ali 10, označena s tem, da notranje orodje (10) sega iz področja zunanjega orodja (11) v smeri, ki je obrnjena proč od fasonskega konca, da ima notranje orodje (10) s svojim iz fasonskega telesa segajočim področjem prislon za izolirane plošče (5), ki služi kot pomoč pri oblikovanju, in gladko zunanjo ploskev (13), ki služi kot drsna ploskev.
  12. 12. Priprava po enem izmed zahtevkov 9 do 11, označena s tem, daje zunanje orodje (11) izvedeno približno lijakasto in se ga lahko od znotraj natakne na prosti konec zunanje stene (3) in da področje (14) zunanjega orodja (11), ki se širi proti prostemu koncu, s svojo steno tvori vtično omejitev oz. prislon.
  13. 13. Postopek za nameščanje upogljivih izolirnih plošč (5) med stene večlupinskih fasonskih kosov po enem izmed zahtekov 1 do 8, predvsem med steni (2,3) dvolupinske cevi, prednostno kamninske cevi, ob uporabi priprave po enem izmed zahtevkov 9 do 12, označen s tem, da obsega naslednje korake:
    - natikanje oz. vtikanje zunanjega orodja (11), ki služi kot vodilo,
    - natikanje oz. vtikanje notranjega orodja (10), ki služi kot prislon in za upogibanje izolirnih plošč (5), pri čemer sta notranje in zunanje orodje (10,11) lahko nameščeni tudi v obrnjenem zaporedju in skupaj služita obojestranskemu vodenju in v danem primeru zgoščevanju izolirnih plošč (5),
    - upogibanje izolirne plošče (5) okoli notranjega orodja (10),
    - vrivanje izolirne plošče (5), ki je bila upognjena na notranjem orodju (10), v področje med steni (2,3) in v danem primeru stiskanje izolirne plošče (5) pri vrivanju,
    - snemanje notranjega in zunanjega orodja (10,11).
  14. 14. Postopek po zahtevku 13, označen s tem, da se ukrivi toliko izolirnih plošč (5) in se jih drugo za drugo vrine, dokler prostor med stenami (2, 3), ni izpolnjen po celotni dolžini fasonskega kosa, in da se pri vrivanju izolirne plošče (5) po potrebi stisnejo v vzdolžni smeri fasonskega kosa.
SI9300612A 1992-11-25 1993-11-25 Fashion piece from more hulls and device and procedure for placing flexible isolative plates between hulls of fashion piece SI9300612A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4239476A DE4239476A1 (de) 1992-11-25 1992-11-25 Mehrschaliges Formstück sowie Vorrichtung und Verfahren zum Verbringen biegbarer Dämmplatten zwischen die Wandungen des Formstücks

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI9300612A true SI9300612A (en) 1994-06-30

Family

ID=6473526

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI9300612A SI9300612A (en) 1992-11-25 1993-11-25 Fashion piece from more hulls and device and procedure for placing flexible isolative plates between hulls of fashion piece

Country Status (9)

Country Link
EP (1) EP0599305B2 (sl)
AT (1) ATE155195T1 (sl)
CZ (1) CZ251993A3 (sl)
DE (2) DE4239476A1 (sl)
HU (1) HUT68557A (sl)
NO (1) NO934246L (sl)
PL (1) PL172731B1 (sl)
SI (1) SI9300612A (sl)
SK (1) SK132393A3 (sl)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19704323C1 (de) * 1997-02-05 1998-07-02 Saskia Solar Und Energietechni Evakuierter Hohlkörper zur Wärmedämmung
US10280639B2 (en) * 2007-02-12 2019-05-07 John E. Meredith Materials and methods for lining a chimney
DE102008005655B4 (de) * 2008-01-23 2014-01-16 Möck Professionelle Rohrsysteme GmbH Verbindungsleitung zwischen Einzelfeuerstätte und Schornstein
DE202008013010U1 (de) 2008-09-30 2009-02-12 Saint-Gobain Isover G+H Ag Rohrisolierelement für Schornsteinsystem
DE102019106028A1 (de) * 2019-03-08 2020-09-10 Color Emajl D.O.O. Verbindungsrohr, Verfahren zur Herstellung eines Verbindungsrohrs

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE838499C (de) * 1949-11-30 1952-05-08 Edouard Maurice Nitsch Rauch- oder Gasabzugsrohr, insbesondere Kaminelement und Verfahren zur Herstellung desselben
FR1155852A (fr) * 1951-09-21 1958-05-09 Procédé et fabrication de conduits de fumée à gaine intérieure en béton réfractaire
DE2118046B2 (de) * 1971-04-14 1976-02-26 Betonwerk München, Schiedel-Kamin, 8000 München Schachtisolierung, insbesondere bei einem kamin oder abwurfschacht
AT348214B (de) * 1976-07-05 1979-02-12 Plein Wagner Soehne Vorgefertigtes schornsteinrohrelement
AT346554B (de) * 1977-07-20 1978-11-10 Unipart Erzeugungs Und Handels Vorgefertigtes isolierstueck
FR2409855A1 (fr) * 1977-11-24 1979-06-22 Chollet Jacques Element prefabrique destine notamment a la construction de gaines
AT370856B (de) * 1979-09-27 1983-05-10 Voest Alpine Ag Aus mineralwolle bestehende, mattenfoermige kaminisolierung
NL8203647A (nl) * 1982-09-21 1984-04-16 Amgas Bv Werkwijze voor het vervaardigen van een vezelachtige warmte-isolerende laag met een samenhangende structuur alsmede op een met deze werkwijze vervaardigde laag en een warmte-isolerend element voorzien van een dergelijke laag.
DE3246078A1 (de) * 1982-12-13 1984-06-14 Schiedel GmbH & Co, 8000 München Mantelstein fuer einen mehrschaligen schornstein und verfahren zum herstellen einer aufnahmeoeffnung in ihm fuer einen tuereinsatz oder kanalrohranschluss
DE3428080A1 (de) * 1984-07-30 1986-02-06 Schiedel GmbH & Co, 8000 München Aussendaemmung fuer rundrohre, insbesondere fuer kamine
DE3512089A1 (de) * 1985-04-02 1986-10-09 Grünzweig + Hartmann und Glasfaser AG, 6700 Ludwigshafen Umfangsdaemmung fuer rundrohre, insbesondere fuer kamine
DE3705725A1 (de) * 1987-02-23 1988-09-01 Ursula Schiedel Fa Mehrschaliger isolierschacht
DE3731550C1 (de) * 1987-09-19 1989-01-26 Plein Wagner Soehne Vorgefertigtes Schornsteininnenrohrelement

Also Published As

Publication number Publication date
CZ251993A3 (en) 1994-08-17
PL301184A1 (en) 1994-05-30
DE4239476A1 (de) 1994-05-26
ATE155195T1 (de) 1997-07-15
HUT68557A (en) 1995-06-28
EP0599305B1 (en) 1997-07-09
NO934246D0 (no) 1993-11-24
DE69312025D1 (de) 1997-08-14
PL172731B1 (pl) 1997-11-28
NO934246L (no) 1994-05-26
EP0599305A1 (en) 1994-06-01
HU9303340D0 (en) 1994-03-28
DE69312025T3 (de) 2003-10-16
SK132393A3 (en) 1994-06-08
DE69312025T2 (de) 1998-01-08
EP0599305B2 (en) 2002-12-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
GB1498865A (en) Duct
SI9300612A (en) Fashion piece from more hulls and device and procedure for placing flexible isolative plates between hulls of fashion piece
DE3214245A1 (de) Verfahren zur thermischen innenisolation von rohrstuecken
EP1172598B1 (en) Double-walled structure and connection arrangement for it
EP0151075A2 (en) Flange connections for ducting
CA1179610A (en) Heat-insulating pipe element
US3716077A (en) Flexible duct connection
KR20170120457A (ko) 진공단열패널을 이용한 hvac 덕트 및 그 연결체
FI64848B (fi) Roerfoerbindning foer ventilationsanlaeggningar
EP2504631A1 (en) A connecting piece and a method and tool for its manufacture
JPS646382B2 (sl)
CN110578847B (zh) 一种供暖保温管弯头
DE3741083A1 (de) Waermeisoliertes leitungsrohr
AU2017240275B2 (en) A system for connecting two ventilation duct sections to each other
EP0702765B1 (en) Coupling joint
EP1431659B1 (de) Stecksystem für Rohrverbindungen mit nichtlinearen kontinuierlichen Abschnitten
EP0624747B1 (en) Flexible tube
RU2011099C1 (ru) Гибкий трубопровод
DE4231760A1 (de) Rohrteil, insbesondere vorgefertigtes einsatzrohr aus edelstahl fuer rauch-, abgas-, be- und entlueftungs-systeme wie schornsteine oder dergleichen
DE1475853C3 (de) Biegsame, isolierte Leitung
ITMI970019U1 (it) Condotto fumario a doppia parete
JPS6128556Y2 (sl)
JPS6016873Y2 (ja) 二重管式フインドチユ−ブ
JPH01214625A (ja) 真空二重曲げ継手及びその製造方法
DE19939398A1 (de) Muffenrohranordnung für eine Abgasleitung und Zentriervorrichtung hierfür