SI25187A - Gospodinjski aparat z električno komponento elektromagnetnega valovanja - Google Patents

Gospodinjski aparat z električno komponento elektromagnetnega valovanja Download PDF

Info

Publication number
SI25187A
SI25187A SI201600111A SI201600111A SI25187A SI 25187 A SI25187 A SI 25187A SI 201600111 A SI201600111 A SI 201600111A SI 201600111 A SI201600111 A SI 201600111A SI 25187 A SI25187 A SI 25187A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
household appliance
appliance according
electrical component
screen element
electromagnetic waves
Prior art date
Application number
SI201600111A
Other languages
English (en)
Inventor
Simon Brezovnik
Original Assignee
Gorenje Gospodinjski Aparati, D.D.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Gorenje Gospodinjski Aparati, D.D. filed Critical Gorenje Gospodinjski Aparati, D.D.
Priority to SI201600111A priority Critical patent/SI25187A/sl
Priority to PCT/IB2017/052198 priority patent/WO2017182936A1/en
Publication of SI25187A publication Critical patent/SI25187A/sl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H05ELECTRIC TECHNIQUES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • H05BELECTRIC HEATING; ELECTRIC LIGHT SOURCES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; CIRCUIT ARRANGEMENTS FOR ELECTRIC LIGHT SOURCES, IN GENERAL
    • H05B6/00Heating by electric, magnetic or electromagnetic fields
    • H05B6/64Heating using microwaves
    • H05B6/76Prevention of microwave leakage, e.g. door sealings

Abstract

Gospodinjski aparat, ki obsega vsaj eno električno komponento, ki generira elektromagnetno valovanje, in vsaj en konstrukcijski element, ki ima takšne snovno-geometrijske lastnosti, da je odziven na elektromagnetno valovanje s premikanjem zlasti v frekvenci elektromagnetnega valovanja, pri čemer je med omenjeno električno komponento, ki je vir elektromagnetnega valovanja, in omenjeni konstrukcijski element razporejen zaslonski element.

Description

Predlagani izum se nanaša na gospodinjski aparat, ki vsebuje vsaj eno električno komponento, ki generira elektromagnetno valovanje, prednostno vgradna pečica z vsaj enim ventilatorjem in elekromotorjem na izmenični elekrični tok.
Znano je, da gospodinjski aparati vsebujejo električne komponente, ki pri svojem delovanju generirajo in oddajajo v okolico relativno močno elektromagnetno valovanje. Takšne komponente so na primer transformatorji in elektromotorji, ki delujejo na izmenični tok. Te komponenete so lahko v gospodinjskih aparatih kot samostojne enote ali pa kot sestavni deli vitalnih komponent gospodinjskega aparata, kot je na primer ventilator vgradne pečice, ki ga poganja izmenični elektromotor. Znano je tudi, da je jakost elektromagnetnega valovanja (v nadaljevanju EM valovanje) v določeni prostorski točki odvisna od intenzvnosti oddajanja oziroma moči izvora in oddaljenosti od njega. Z večanjem razdalje od izvora se gostota elektromagnetnega valovanja hitro zmanjšuje. V primeru, da se v področju povečane gostote EM valovanja, to je blizu izvora, nahaja kovinski element, ki ima takšne snovno-geometrijske lastnosti, da je odziven na EM valovanje, lahko pride do nezaželenega nihanja tega kovinskega elementa in s tem do generiranja nezaželenih vibracij in hrupa, ki se širi v okolico. Najbolj je to izraženo v primerih, ko je električna komponeneta, ki generira EM valovanje, zaradi prostorskih zahtev konstrukcije nameščena blizu kakšne od zunanjih sten aparata, ki je iz kovinskega materiala, na primer feromagnetnega materiala, z relativno veliko površino in relativno majhno debelino. To je še zlasti problematično pri tistih napravah, zlasti gospodinjskih aparatih, kjer so že manjše vibracije in z njimi povezan hrup precej moteče, kot je to primer vgradne pečice, kije vgrajena v kuhinjski element.
• ·
Po do sedaj znanih rešitvah se poskuša zmanjšati vpliv EM valovanja na vibracije okoliških kovinskih konstrukcijskih elemetov, zlasti feromagnetnih elementov na način, da so viri EM valovanja, kot so elektromotorji in transformatoiji, dovolj odmaknjeni od takšnih konstrukcijskih elementov ali da so slednji geometrijsko tako oblikovani ali pritrjeni na sosednje elemente, da je zmajšana njihova odzivnost na vzbujevalno frekvenco EM valovanja. To se lahko na primer doseže na stenah ohišja z vtisi v površino, s katerimi se spremeni oz. poveča togost in s tem prestavi področje lastnih frekvenc izven vzbujevalne frekvence EM valovanja, nadalje s povečanjem debeline osnovnega materiala stene ipd. Vendar so takšni ukrepi, še zlasti v primeru gospodinjskih aparatov, omejeni zaradi prostorskih zahtev, ker zmanjševanje aktivnega delovnega prostora ni zaželena kot tudi zaradi ekonomskih zahtev, ki ne dovoljujejo zviševanja proizvodnih stroškov.
Naloga izuma je odpraviti navedene pomanjkjivosti, zlasti preprečiti oziroma bistveno zmanjšati Siljenje EM valovanja, ki ga oddajajo v gospodinjskem aparatu vgrajene električne komponente na okoliške konstrukcijske elemente in s tem preprečiti vibracije teh konstrukcijskih elementov, pri čemer mora biti rešitev enostavna in zasnovana tako, da bo osnovna konstrukcija gospodinjskega aparata ostala nespremenjena, hkrati pa bodo upoštevane vse varnostne zahteve. Rešitev mora zadostiti tudi ekonomskim zahtevam.
Tenični problem je rešen z izumom, katerega glavna značilnost je v tem, da je med električno komponento, ki je vir EM valovanja, in konstrukcijski element, ki ima takšne snovno-geometrijske lastnosti, da je odziven na EM valovanje, razporejen kovinski zaslonski element.
Kovinski zaslonski element je konstrukcijski element, ki zaradi snovnogeometrijskih lastnosti prepreči širitev EM valovanja s ponorom oz. absorbcijo letega, s transformacijo v toploto in/ali z odbojem. Zaslonski element je lahko npr.
• · β ······ · · · · · · izdelan iz kovinskega materiala, še posebej magnetnega materiala, kot je npr. feromagnetni material.
Zaslonski element je razporejen med elektično komponento, ki je vir EM valovanja, in konstrukcijskim elmentom, pri čemer je ugodno zlasti, če je razmik do elektične komponente manjši od razmika do konstrukcijskega elementa, da se zajame čim večji del EM valovanja. Kovinski zaslonski element je lahko pritrjen na električno komponento, ki je vir EM valovanja. Pri tem mora biti geometrija in pritrditev zaslonskega elementa takšna, da je element dovolj tog, da se ne odziva na EM valovanje z nihanjem, ki bi se moteče z zvokom prenašalo v okolico. Togost je lahko dosežena z obliko, npr. pločevina z vtisi, perforirana pločevina, s primernim razmečem med glavnimi dimenzijami ploskve oz. ploskev in debelino pločevine.
Pomembno je, daje zaslonski element takšne oblike in razporejen na način, da vsaj v eni smeri pretežno prepreči širjenje EM valovanja, to je v tisti, kjer bi širitev EM valovanja imela največji vpliv na sosednje konstrukcijske elemente, to je npr. v smeri od izvora do najbližje stene ohišja. V takšnem primeru je zaslon razporejen v eni ravnmi, ki leži med izvorom EM valovanja in najbližjo steno ohišja. Še bolj ugodno je, da je zaslon razporejen v večih ravninah, ki se sekajo ali so vzporedne med sabo tako, da se prepreči širitev EM valovanja v večih smereh od izvora, t.j. da v pretežni meri zaobjame vir EM valovanja. Še posebej ugodno se izkaže, če je zaslon izveden ploskovno, lahko v obliki zvezne plošče, plošče z odprtinami v obliki zarez, lukenj ali lamelasto zasnovane plošče ali v obliki mreže. Dodatna prednost zaslonskega elementa v obliki plošče z odprtinami je kroženje zraka, npr. za potrebe hlajenja električne komponente med delovanjem. Pri tem je poleg EM valovanja, zaradi geometrije, ki preusmerja in spreminja v toplotno in kinetično energijo valovanje molekul zraka, delno dušen tudi zvok, ki ga generira sama električna komponenta. Pritrditev zaslonskega elementa na električno komponento, ki povzroča EM valovanje, je izvedeno z uporabo znanih pritrdlnih elemetov, kot so zatiki, vijaki, kovice ipd.
• · ···
V primeru, da je zaslonski element pritrjen na katerikoli konstrukcijski element znotraj gospodinjskega aparata, je pritrditev taka, da omogoča gibanje kovinskega zaslonskega elementa. Pri tem je še posebej ugodno, če so v pritrditvenih spojih razporejeni dušilni elementi za dušenje vibracij, npr. gumijasti deli, deli iz termoplastičnih elastomerov, tkanine ipd.
Zaradi običajnih zahtev po minimalnem razmiku med električno komponeneto, ki je generator povečanega EM valovanja, in konstrukcijskim elementom, kot je stena ohišja gospodinjskega aparata, je vpliv EM valovanja na steno ohišja močno povečan. Povečanje razmika med konstrukcijskeim elementom, to je steno ohišja gospodinjskega aparata, in virom EM valovanja, kar bi bistveno zmanjšalo vibracije, običajno ni mogoč ne da bi se pri tem zmanjšal uporabni prostor gospodinjskega aparata ali povečala zunanja dimenzija gospodinjskega aparata.
Izum bo podrobneje opisan na osnovi izvedbenih primerov. Seveda lahko strokovnjak na osnovi poznavanja omenjenega izuma izvede aplikativne rešitve na drugih področjih, ne da bi presegel bistvo izuma.
Gospodinjski aparat, ki je v primeru izvedbenega primera vgradna pečica, vsebuje ohišje, v katerem je razporejen pečniški prostor, ki je namenjen za toplotno obdelavo živil. Pečniški prostor je omejen z obodom ter vrati, ki zapirajo sprednjo odprtino pečniškega prostora. Med ohišjem in zadnjo steno oboda pečniškega prostora je razporejen elektromotor ventilatorja, kije na znan način razporejen v pečici. Na zadnji steni oboda pečniškega prostora je izvedena skoznja luknja, skozi katero v pečniški prostor sega gred elektromotorja ventilatorja, na katerem je pritrjena elisa ventilatorja. Le-ta je pokrita s pokrovom ventilatorja. Za hlajenje elektromotorja ventilatorja je na gredi neposredno ob, njem razporejen hladilni ventilator. Razmik med elektomotorjem ventilatorja oziroma njegovim ohišjem in zadnjo steno ohišja vgradne pečice je minimalen in ne presega zahtevanega minimalnega varnostnega razmika. Pri delovanju ventilatorja z namenom prisilne konvekcije zraka med • · ··· ··· ·· · ··· <
postopkom pečenja v omenjeni pečici se od elektromotoija ventilatorja, ki deluje na izmenično napetost, širi EM valovanje. Da ne bi prihajalo do nihanja oziroma vibriranja zadnje stene ohišja, kije iz feromagmnetnega materiala in dovzetna na EM valovanje, je po izumu med zadnjo steno ohišja in elektromotoijem ventilatorja razporejen zaslonski element. Zaslonski element je tvorjen kot plošča z odprtinami, ki so enake velikosti in enakomerno razporejene. Zaslonski ploščati element je po velikosti enak ali večji pravokotni projekciji zunanjih dimenzij elektromotorja ventilatorja na zadnjo steno ohišja gospodinjskega elementa. Zaslon je s pritrdilnim elementi v obliki vijakov neposredno pritrjen na ohišje elektromotorja ventilatorja.
V drugem izvedbenem primeru je zaslonski element sestavni del sklopa elektromotorja. Ploščati zaslonski element v velikosti, ki je v bistvu enaka ali večja velikosti projekcije elektromotorja na zaslonski element, je pritrjen na sklop elektromotorja s pritrdilnimi elementi znane vrste. Tako v naprej pripravljen sestav elektromotorja in zaslonskega elementa se lahko vgradi v gospodinjski aparat ali v katerikoli drug aparat oziroma napravo, v kateri prihaja do problema vibracij zaradi EM valovanja vgrajenih električnih komponent.

Claims (14)

  1. Patentni zahtevki
    1. Gospodinjski aparat, ki obsega vsaj eno električno komponento, ki generira elektromagnetno valovanje, in vsaj en konstrukcijski element, ki ima takšne snovno-geometrijske lastnosti, da je odziven na elektomagnetno valovanje s premikanjem zlasti v frekvenci elektomoagnetnega valovanja, značilen po tem, da je med omenjeno električno komponento, ki je vir elektomoagnetnega valovanja, in omenjeni konstrukcijski element razporejen zaslonski element za preprečitev Siljenja elektromagnetnega valovanja.
  2. 2. Gospodinjski aparat po zahtevku 1, značilen po tem, da je zaslonski element po velikosti v bistvu enak ali večji pravokotni projekciji zunanjih dimenzij električne komponente na zaslonski element.
  3. 3. Gospodinjski aparat po zahtevku 2, značilen po tem, da je zaslonski element razporejen v vsaj eni ravnini.
  4. 4. Gospodinjski aparat po zahtevku 3, značilen po tem, da je zaslonski element razporejen v večih ravninah, ki se sekajo ali so vzporedne med sabo.
  5. 5. Gospodinjski aparat po zahtevku 3, značilen po tem, da je zaslonski element ploščate zasnove.
  6. 6. Gospodinjski aparat po zahtevku 5, značilen po tem, da je zaslonski element vsebuje odprtine.
  7. 7. Gospodinjski aparat po zahtevku 6, značilen po tem, da so odprtine v obliki zarez in/ali lukenj, ki so enakomerno porazdeljene po zaslonskem elementu.
    • · • » · ··· ·
  8. 8. Gospodinjski aparat po katerem koli predhodnem zahtevku, značilen po tem, daje zaslonski element pritjen na električno komponento, ki generira elektomagnetno valovanje.
  9. 9. Gospodinjski aparat po katerem koli predhodnem zahtevku, značilen po tem, daje zaslonski element pritrjen na konstrukcijski element znotraj gospodinjskega aparata preko gibke zveze, ki omogoča gibanje zaslonskega elementa.
  10. 10. Gospodinjski aparat po katerem koli predhodnem zahtevku, značilen po tem, daje zaslonski element pritijen na konstrukcijski element znotraj gospodinjskega aparata preko dušilnega elementa.
  11. 11. Gospodinjski aparat po katerem koli predhodnem zahtevku, značilen po tem, daje zaslonski element izdelan iz kovinskega materiala.
  12. 12. Gospodinjski aparat po zahtevku 11, značilen po tem, da je zaslonski element izdelan iz magnetnega materiala.
  13. 13. Gospodinjski aparat po katerem koli predhodnem zahtevku, značilen po tem, daje gospodinjski aparat vgradna pečica.
  14. 14. Gospodinjski aparat, ki obsega vsaj eno električno komponento, ki generira elektomoagnetno valovanje, in vsaj en konstrukcijski element, ki ima takšne snovno-geometrijske lastnosti, da je odziven na elektomagnetno valovanje s premikanjem zlasti v frekvenci EM valovanja, značilen po tem, da je električna komponenta opremljena z zaslonskim elementom.
SI201600111A 2016-04-20 2016-04-20 Gospodinjski aparat z električno komponento elektromagnetnega valovanja SI25187A (sl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI201600111A SI25187A (sl) 2016-04-20 2016-04-20 Gospodinjski aparat z električno komponento elektromagnetnega valovanja
PCT/IB2017/052198 WO2017182936A1 (en) 2016-04-20 2017-04-18 Household appliance with an electric component of electromagnetic radiation

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI201600111A SI25187A (sl) 2016-04-20 2016-04-20 Gospodinjski aparat z električno komponento elektromagnetnega valovanja

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI25187A true SI25187A (sl) 2017-10-30

Family

ID=58800858

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI201600111A SI25187A (sl) 2016-04-20 2016-04-20 Gospodinjski aparat z električno komponento elektromagnetnega valovanja

Country Status (2)

Country Link
SI (1) SI25187A (sl)
WO (1) WO2017182936A1 (sl)

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0162645A1 (en) * 1984-05-11 1985-11-27 Masami Harada Carbon-fiber-covered material
DE3643364A1 (de) * 1986-12-18 1988-07-07 Bosch Siemens Hausgeraete Beleuchtungseinrichtung fuer einen mit mikrowellenenergie beaufschlagbaren ofen, insbesondere einen haushaltsofen
JP2526820Y2 (ja) * 1991-05-24 1997-02-26 北川工業株式会社 電磁波シールド用編物
US6147336A (en) * 1998-02-26 2000-11-14 Japanese Research And Development Association For Application Of Electronic Technology In Food Industry Induction heaters for heating food, fluids or the like
DE102009045542A1 (de) * 2009-10-09 2011-04-14 BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH Haushaltsgerät mit Hochfrequenzschaltung
GB2479351B (en) * 2010-04-06 2012-07-18 Nanotesla Inst Ljubljana Lossy cover for apertures through a shielding wall
DE102010064298A1 (de) * 2010-12-29 2012-07-05 Robert Bosch Gmbh Einrichtung zur Lagerung einer Welle in einem Gehäuse und Aggregat mit einer erfindungsgemäßen Einrichtung
DE102013001339A1 (de) * 2013-01-26 2014-07-31 Brose Fahrzeugteile GmbH & Co. Kommanditgesellschaft, Würzburg Rotierende elektrische Maschine

Also Published As

Publication number Publication date
WO2017182936A1 (en) 2017-10-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9125244B2 (en) Induction cooktop cooling kit
JPH10288343A (ja) 電子レンジ
EP3343110B1 (en) Cooker
US4549054A (en) Microwave oven construction having separate component receiving chambers
SI25187A (sl) Gospodinjski aparat z električno komponento elektromagnetnega valovanja
JP2009210153A (ja) 空気調和装置の室外ユニット
GB2559031A (en) Loudspeaker having passive heat dissipation assembly
US8508909B2 (en) Duct frame and ion generating device
JP2016080316A (ja) 空気調和機の室外機
JP2013079744A (ja) 加熱調理器
JP2005106442A (ja) 空気調和機
US20200191405A1 (en) Domestic kitchen appliance with sidewall cooling
DE60303574T2 (de) Mikrowellenofen
KR100766023B1 (ko) 전자레인지의 에어덕트 설치구조
US9485893B2 (en) Electrical system with shielding
JPH0477433B2 (sl)
JP2021042874A (ja) ダクト及びそれを備えた電装ユニット
JP2015213628A (ja) 厨房装置
JP7280900B2 (ja) 加熱調理器
CN108052189A (zh) 一种工控机的机箱
JP2014142125A (ja) 組み込み式加熱調理器
JP6683487B2 (ja) 冷蔵庫
JP6841734B2 (ja) 電気機器
JP2012233608A (ja) 空気調和機の電装部品
JP2011096424A (ja) 誘導加熱調理器

Legal Events

Date Code Title Description
OO00 Grant of patent

Effective date: 20171030