SI22473A - Naprava in postopek za sortiranje desk - Google Patents

Naprava in postopek za sortiranje desk Download PDF

Info

Publication number
SI22473A
SI22473A SI200800071A SI200800071A SI22473A SI 22473 A SI22473 A SI 22473A SI 200800071 A SI200800071 A SI 200800071A SI 200800071 A SI200800071 A SI 200800071A SI 22473 A SI22473 A SI 22473A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
sorting
conveyor
line
boards
endless
Prior art date
Application number
SI200800071A
Other languages
English (en)
Inventor
Gregor Ledinek
Pavel Ledinek
Original Assignee
Gregor Ledinek
Pavel Ledinek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Gregor Ledinek, Pavel Ledinek filed Critical Gregor Ledinek
Priority to SI200800071A priority Critical patent/SI22473A/sl
Publication of SI22473A publication Critical patent/SI22473A/sl
Priority to DE200810059628 priority patent/DE102008059628A1/de
Priority to RU2009111839/11A priority patent/RU2416471C2/ru

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B07SEPARATING SOLIDS FROM SOLIDS; SORTING
    • B07CPOSTAL SORTING; SORTING INDIVIDUAL ARTICLES, OR BULK MATERIAL FIT TO BE SORTED PIECE-MEAL, e.g. BY PICKING
    • B07C5/00Sorting according to a characteristic or feature of the articles or material being sorted, e.g. by control effected by devices which detect or measure such characteristic or feature; Sorting by manually actuated devices, e.g. switches
    • B07C5/04Sorting according to size
    • B07C5/12Sorting according to size characterised by the application to particular articles, not otherwise provided for
    • B07C5/14Sorting timber or logs, e.g. tree trunks, beams, planks or the like

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Biodiversity & Conservation Biology (AREA)
  • Forests & Forestry (AREA)
  • Discharge Of Articles From Conveyors (AREA)
  • Branching, Merging, And Special Transfer Between Conveyors (AREA)

Abstract

Naprava in postopek za sortiranje desk rešujeta problem enostavnega sortiranja desk (14), ki z veliko hitrostjo in v velikem številu pripotujejo nasortirno linijo (3), ki jo tvorijo zaporedno postavljeni vstopni transporter (4) in sortirni transporterji (5, 5.1, 5.2, 5.n). Za njihovo avtomatsko izločanje je namenjena taktna potisna ročica (6), ki jih po poljubnem numeričnem zaporedju potiska na linijo (8) tako, da potujejo mimo neskončne prehodne verige (13) in s pomočjo potisnega valja(11) kotavtomatsko izločene deske (14.1) padejo na prečni transporter (15), ki jih dostavi na sosednjo sortirno linijo (3.1). Ročno sortiranje in izločanje desk (14) izvajajo delavci (10) tako, da jih potisnejo na linijo (9), po kateri potujejo mimo neskončnih prehodnih verig (13.1), (13.2), (13.3), (13.n) tako, da s pomočjo enega od potisnih valjev(12), (12.1), (12.2), (12.n). padejo kot ročno izločene deske (14.2) v pripadajoči prečni transporter (16), (16.1), (16.2), (16.n), ki jih dostavi na določenoodlagalno mesto. Avtomatsko izločanje desk (14) se izvaja po poljubnem, predhodno določenem numeričnem izločevalnem zaporedju, na primer par-nepar ali po nekem drugem poljubnem kriteriju, njihovoročno izločanje pa temelji na predhodno določenih in vizualno opaznih kriterijih, na primer kakovost, deformacije, odstopanje od dimenzij in podobno. Naprava po izumu lahko vsebuje poljubno število med sabo vzporednih sortirnih linij (3), (3.1) do (3.n).

Description

NAPRAVA IN POSTOPEK ZA SORTIRANJE DESK
Predmet izuma je naprava in postopek za sortiranje desk, oziroma je natančneje sortirna linija z dostavnim transporterjem za mehansko in/ali ročno izločanje desk iz obtoka, ki pri tem potujejo z veliko hitrostjo in to po vnaprej določenih parametrih oziroma kriterijih, pri čemer se tako izločene deske odstranijo iz obtoka na zato določenih mestih, ostale deske pa se preusmerijo oziroma pretovorijo na druge transporterje, linije in odlagalna mesta.
Po mednarodni patentni klasifikaciji sodi izum predvidoma v B 07C 3/00 in v B 07C 5/00 ter dodatno še v B 65G 47/52, B 65H 29/58, B 65H 29/68.
Tehnični problem, ki ga rešuje izum, je takšna konstrukcija naprave, ki bo omogočala postopek avtomatičnega sortiranja oziroma izdvajanja predhodno obdelanih desk po vnaprej določenih parametrih, na primer po določenih dimenzijah, po lihem ali sodem številu in podobno, ki se bodo izločale na za to določenih lokacijah in, ki bo hkrati omogočala še ročno sortiranje desk po kvaliteti, oziroma po nekem drugem poljubnem izbranem vizualno določljivem kriteriju in to pri veliki potovalni hitrosti desk in njihovem velikem številu, tako pri vstopu na napravo, kot tudi na poti skozi njo oziroma po njej.
Znanih je kar nekaj rešitev naprav za sortiranje različnega blaga oziroma predmetov. Iz dokumenta EP1055461 je znana naprava za sortiranje ploščatih, fleksibilnih ali togih predmetov. Predmeti potujejo po transporterju, ki ga sestavljajo vrtljivi valji, ti pa so gibljivo vgrajeni v nihajne ročice. Ko predmet pripotuje do določenega dvignjenega valja, zdrsi v kanal pod njim. Vsakemu valju pripada po en kanal, zato je mogoče predmete sortirati v poljubne kanale. Rešitev ni uporabna za sortiranje velikega števila daljših obdelovancev, na primer desk, ki potujejo z veliko hitrostjo.
Druga znana rešitev po dokumentu DE1453313 in je zasnovana na sistemu transporterjev. Obdelovanec potuje po linearnem transporterju vse do transporterja, ki leži nad njim. Ko obdelovanec prispe pod ta transporter, se mu ponudita dve možnosti, v odvisnosti od položaja lopute pred obdelovancem. Če je loputa obrnjena navzgor, pade obdelovanec na spodnji transporter in se tako izdvoji iz niza obdelovancev. V primeru, ko leži loputa v vodoravnem položaju obdelovanec nadaljuje potovanje po istem linearnem transporterju naprej. Rešitev ni primerna za sortiranje večjega števila daljših obdelovancev, na primer desk, ki potujejo z veliko hitrostjo.
Naslednja znana rešitev sortirne naprave je po dokumentu PCT/VVO 2005/003003. Predmeti različnih oblik potujejo po transporterju, nad katerim so v razmaku nameščene gibljive lopute. Od položaja posameznih loput je odvisno, v katerega od izhodnih kanalov se bo izločil posamezen predmet. Rešitev ni primerna za sortiranje večjega števila daljših obdelovancev, na primer desk, ki potujejo z veliko hitrostjo.
Po dokumentu AT296155 je znana naprava za sortiranje lesa, ki se sestoji iz fiksnih in gibljivih transporterjev, pripadajočih nastavljivih loput in zbirnih posod. Po fiksnem transporterju potuje snop lesnih obdelovancev, ki jih na koncu enega po enega izdvaja gibljiva ročica in jih usmerja na enega od pripadajočih gibljivih transporterjev. Od položaja posameznih loput je odvisno, v katero od zbirnih posod bo posamezni obdelovanec padel. Rešitev ima to slabost, da je precej zapletena in ne omogoča sortiranja daljših obdelovancev, na primer desk, ki potujejo z veliko hitrostjo.
Iz dokumenta US3,791,518 je znan sortirni transporter namenjen sortiranju okroglih obdelovancev, ki pripotujejo po polževem transporterju, v ustrezen pripadajoči kanal v sklopu naprave. V ta namen služijo nastavljive drsne letve, ki so nameščene ob kanalih. Rešitev ne omogoča sortiranja večjega števila daljših obdelovancev, na primer desk, ki potujejo z veliko hitrostjo.
Po dokumentu AT408082 je znana naprava za izločanje posameznih obdelovancev iz snopa oziroma iz paketa, ki potuje po transporterju. Prednostno gre za izločanje zadnje deske v posameznem paketu pokončno postavljenih desk na zato določenem mestu. Rešitev ima to slabost, da je sortiranje desk po vizualnih kriterijih, na primer po kakovosti ali napakah nemogoča, saj deske v paketu niso vidne v celoti. Nadalje je njena pomanjkljivost v tem, da se izločanje desk izvaja vedno in samo na istem mestu in v isti smeri. Ne omogoča pa tudi sortiranja večjega števila desk pri njihovi veliki hitroasti.
Skupna značilnost navedenih znanih rešitev so lopute različnih izvedb, ki služijo za preusmerjanje predmetov iz transportnega traku v različne, med sabo ločene kanale. Problem, ki je ostal nerešen, je predvsem v tem, da so uporabne zgolj za avtomatsko sortiranje oziroma izdvajanje prednostno krajših predmetov, ki praviloma potujejo z nizko hitrostjo, s čimer je omogočeno sortiranje zgolj manjšega števila predmetov v določeni časovni enoti.
Po izumu je problem rešen z napravo in postopkom za avtomatsko in ročno sortiranje večjega števila desk, prednostno enakih dolžin, pri visoki potovalni hitrosti, ki jo tvori poljubno število sortirnih linij, sestavljenih iz zaviralnega transporterja, vstopnega transporterja in iz sortirnih transporterjev z nastavljivimi transportnimi neskončnimi verigami in pripadajočimi potisnimi ročicami ter potisnimi valji, med in pod vzdolžnimi sortirnimi linijami pa so nameščeni še prečni transporterji za prenos izločenih desk na druge linije, oziroma na druga odlagalna mesta. Izum bo opisan na prednostnem izvedbenem primeru in slikah, ki prikazujejo:
sl. 1 napravo po izumu v tlorisu sl. 2 sortirno linijo v stranskem pogledu in v vzdolžnem prerezu A-A sl. 3 detail prehoda med vstopnim transporterjem in sortirnim transporterjem v tlorisu sl. 4 sortirni transporter v prečnem prerezu B-B, s shematskim prikazom položaja deske, ki potuje po njem sl. 5 sortirni transporter v prečnem prerezu C-C, s shematskim prikazom odstranitve izločene deske, pred njenim padcem v pripadajoči prečni transporter sl. 6 detail avtomatske taktne potisne ročice v tlorisu sl. 7 detail poravnalne ročice v tlorisu
V izvedbenem primeru iz sl. 1 se naprava za sortiranje desk sestoji iz sestava sortirne linije 3 z zaviralnima transporterjema 2 in 18 ter iz sestava dodatne sortirne linije 3.1 z zaviralnima transporterjema 17 in 19. Med sortirnima linijama 3 in 3.1 potekajo vmesni prečni transporterji 15, 16, 16.1, 16.2, 16.3 do 16.n. V nekem drugem izvedbenem primeru lahko napravo po izumu tvori samo ena od sortirnih linij 3 ali 3.1, lahko pa se sestoji tudi iz večjega števila sortirnih linij od 3, 3.1 do 3.n, ki prednostno potekajo vzporedno in nekoliko oddaljene ena od druge.
Pred vhodom sortirne linije 3, oziroma ob njenem vstopnem transporterju 4 je nameščen zaviralni transporter 2 , pred njim pa še dostavni transporter 1.
Zaviralni transporter 2 in dostavni transporter 1 si en napram drugemu ležita tako, da njuni vzdolžni simetrali tvorita poljubni notranji kot a, katerega velikost je odvisna od vstopne hitrosti desk 14 ter njihove dolžine in širine. Zaviralni transporter 2 ima nad transportno površino nameščeno nastavljivo dvokrako loputo 36. Razmak oziroma radialni kot med krakoma je lahko poljuben, v odvisnosti od predhodno opisanega kota α in potovalne hitrosti vstopajočih desk 14.
Kot že rečeno, je na izhodni strani zaviralnega transporterja 2 in ob njem nameščena sortirna linija 3 tako, da njuni vzdolžni simetrali oklepata poljubni medsebojni notranji kot, ki pa je prednostno manjši ali enak kotu 90’ .
V opisanem izvedbenem primeru se sortirna linija 3, gledano v smeri potovanja desk 14, sestoji iz vstopnega transporterja 4, iz sortirnih transporterjev 5, 5.1 in 5.2, iz prečnih transporterjev 15, 16, 16.1, 16.3 in iz njim pripadajočih zaviralnih transporterjev 17, 18, 19. Opisano je prikazano na sl. 1.
Vstopni transporter 4 in sortirni transporterji 5, 5.1 in 5.2 so praviloma nameščeni en ob drugem oziroma en za drugim tako, da si sledijo v zaporednem nizu vzdolž daljšo središčno os sortirne linije 3 in na ta način omogočajo nemoten pretok desk 14, oziroma kasneje avtomatsko izločenih desk 14.1 in ročno izločenih desk 14.2 po sortirni liniji 3.
Vzdolž vstopni transporter 4 so vzporedno nameščene neskončne transportne verige 37, 38 in 39, ki so med sabo odmaknjene za poljubno razdaljo in na ogrodje 21 fiksno pritrjene. Nekoliko pred koncem vstopnega transporterja 4 je nanj, oziroma na eno od obeh njegovih bočnih strani, pritrjena potisna ročica 6, katere gibanje je taktno in praviloma avtomatsko izvedeno.
Vzdolž sortirni transporter 5 vzporedno potekajo neskončne transportne verige 40, 41 in 42, ki so ena od druge poljubno odmaknjene in pritrjene na ogrodje 21.1. Transportna veriga 40 je na ogrodje 21.1 gibljivo pritrjena tako, da je na njem horizontalno pomična v prečni smeri, dočim sta transportni verigi 41 in 42 nanj praviloma fiksno pritrjeni. Enako velja tudi za neskončne transportne verige 45, 46 in 47, ki so nameščene vzdolž sortirni transporter 5.1. Prav tako potekajo vzporedno, so ena od druge odmaknjene za določeno razdaljo in so pritrjene na ogrodje 21.2 tako, da je transportna veriga 45 horizontalno pomična v prečni smeri, transportni verigi 46 in 47 pa sta praviloma fiksni. To velja tudi za neskončne transportne verige 48, 49 in 50, ki so vzporedno nameščene vzdolž sortirni transporter 5.2, pri čemer je v prečni smeri horizontalno pomična neskončna transportna veriga 48. Na koncu sortirnega transporterja 5.2 je na njegovi bočni strani pritrjena poravnalna ročica 43.
Več vzporednih si neskončnih transportnih verig ima tudi izhodni transporter 22, ki pa niso posebej označene.
Upoštevajoč konstrukcijo celotne sortirne linije 3 velja pravilo, da so vse neskončne transportne verige 37, 38, 39, 40, 41, 42, 45, 46, 47 nameščene v isti horizontalni ravnini, ki se nahaja nekoliko nad potisnimi valji 11, 12, 12.1,
12.2, 12.n. Nadalje velja pravilo, da so znotraj sortirne linije 3 gibljive neskončne transportne verige 40, 45 in 48 nameščene oziroma nastavljene tako, da ležijo zaporedno in ena za drugo v natančno v isti vzdolžni premočrtni liniji. To pomeni, da je transportna veriga 45 za enako razdaljo oddaljena od sosednje transportne verige 46, kot je transportna veriga 40 oddaljena od transportne verige 41 in transportna veriga 48 od transportne verige 49. Ta enaka razdalja je lahko poljubna in je odvisna od dolžine desk 14, ki iz dostavnega transporterja 1 in preko zaviralnega transporterja 2 pripotujejo na sortirno linijo 3, nastavitev te enovite razdalje pa omogoča horizontalno in v prečni smeri gibljiva izvedba neskončni transportnih verig 40, 45 in 48.
V izvedbenem primeru iz sl. 1 je na prehodu med vstopnim transporterjem 4 in sortirnim transporterjem 5 nameščen prečni transporter 15, med sortirnima transporterjema 5 in 5.1 je nameščen prečni transporter 16, med sortirnima transporterjema 5.1 in 5.2 je nameščen prečni transporter 16.1, med sortirnim transporterjem 5.2 in izhodnim transporterjem 22 pa je nameščen prečni transporter 16.3. Prečni transporterji 15, 16, 16.1 in 16.3 ležijo nekoliko pod nivojem ravnine sortirnih transporterjev 5, 5.1 in 5.2. Opisano je prikazano na sl. 1 in sl. 2. V nekem drugem izvedbenem primeru so lahko izvedeni tudi drugače.
V območju nad prečnim transporterjem 15 sta, vsak na svoji bočni strani sortirnega transporterja 5 in v isti ravnini, nameščena potisni valj 11 in neskončna prehodna veriga 13. Nad prečnim transporterjem 16 sta, prav tako vsak na svoji bočni strani sortirnega transporterja 5.1 in v isti ravnini, nameščena potisni valj 12 in neskončna prehodna veriga 13.1. Nad prečnim transporterjem 16.1 sta, prav tako vsak na svoji bočni strani sortirnega transporterja 5.2 in v isti ravnini, nameščena potisni valj 12.1 in neskončna prehodna veriga 13.2, nad prečnim transporterjem 16.3 pa potisni valj 12.2 in neskončna prehodna veriga 13.3. Pri tem velja, da so lahko neskončne prehodne verige 13, 13.1, 13.2, 13.3, nameščene na eni ali drugi bočni strani sortirne linije 3. V našem izvedbenem primeru je neskončna prehodna veriga 13 nameščena ob soležni neskončni transportni verigi 42 in med linijama 8 in 9, neskončna prehodna veriga 13.1 je nameščena ob neskončni transportni verigi 40 oziroma 45, nadalje je neskončna prehodna veriga 13.2 nameščena ob neskončni transportni verigi 47 oziroma 50 in je neskončna prehodna veriga 13.3 nameščena ob neskončni transportni verigi 50. V nekem drugem izvedbenem primeru so lahko neskončne prehodne verige 13, 13.1, 13.2 in
13.3 locirane in nameščene tudi drugače.
Praviloma so neskončne prehodne verige 13, 13.1, 13.2 in 13.3 nekoliko krajše od neskončnih transportnih verig 37, 38 in 39 in od neskončnih transportnih verig 40, 41,42 ter 45, 46, 47 in 48, 49, 50.
Nadalje velja, da so potisni valji 11, 12, 12.1 in 12.2 praviloma nameščeni nekoliko pod nivojem delovnih površin pripadajočih oziroma soležnih neskončnih transportnih verig 40, 42, 45, 48.
Predhodno opisano je prikazano na sl. 1 in sl. 2. in delno na sl. 3.
Že omenjeni prečni transporterji 15, 16, 16.1, 16.2 in 16.3 ležijo pod poljubnim, prednostno pa pod pravim kotom na vzdolžno os sortirne linije 3 in s tem na vzdolžno os njenih, predhodno že navedenih sestavnih sklopov ter na ta način med seboj pretočno povezujejo pripadajoče sklope osnovne sortirne linije 3 z ustreznimi sklopi njej vzporedno potekajoče dodatne sortirne linije 3.1. Kot je predhodno že opisano, lahko naprava po izumu v nekem drugem izvedbenem primeru obsega poljubno število sortirnih linij 3, 3.1 in/ali 3.n in prav tako poljubno število njim pripadajočih prečnih transporterjev 15, 16, 16.1, 16.3 in/ali 16.n, ki jih, z ene ali druge strani poslužuje poljubno število delavcev 10.
V izvedbenem primeru iz sl. 1 in sl. 2 je na vzdolžno stranico vstopnega transporterja 4 sortirne linije 3 nameščena najmanj ena taktna potisna ročica 6, na vzdožno stranico sortirnega transporterja 5.2 pa najmanj ena poravnalna ročica 43. Za neki drugi izvedbeni primer velja, da so lahko vstopni transporter 4 in sortirni transporterji 5, 5.1, 5.2 do 5.n opremljeni s poljubnim številom taktnih potisnih ročic 6 do 6.n oziroma s poljubnim številom poravnalnih ročic 43 do 43.n, ki so nanje pritrjene vsaj z ene ali obeh bočnih strani. Njihova pritrditev je lahko poljubne izvedbe, ki pa mora omogočati njihovo gibanje okrog točke vrtišča. Taktna potisna ročica je prikazana na sl. 6.
Za vstopnim transporterjem 4 sortirne linije 3 je, v smeri potovanja desk 14 oziroma avtomatsko izločenih desk 14.1, nameščen sortirni transporter 5, ki ima na svojem vhodu na eno vzdolžno stranico vrtljivo nameščen potisni valj 11 s pogonom, njemu nasprotno pa leži neskončna prehodna veriga 13, ki povezuje vstopni transporter 4 s sortirnim transporterjem 5. Vzdolžna os potisnega valja 11 je vzporedna z vzdolžno osjo sortirne linije 3 oziroma sortirnega transporterja 5. Pogon potisnega valja 11 ni posebej označen, saj gre za znan pogon ustrezne izvedbe. Nekoliko pod potisnim valjem 11 in neskončno prehodno verigo 13 je nameščen prečni transporter 15, ki leži prednostno pravokotno na vzdolžno os sortirnega transporterja 5 in je poljubne izvedbe in dolžine.
Na nasprotnem koncu sortirnega transporterja 5 je na njegovo nasprotno vzdolžno stranico pritrjen gibljivi potisni valj 12, pod katerim leži prečni transporter 16 prednostno pod pravim kotom na vzdolžno os sortirne linije 3, oziroma sortirnega transporterja 5. Nasproti potisnega valja 12 leži neskončna prehodna veriga 13.1, ki povezuje sortirna transporterja 5 in 5.1.
Za sortirnim transporterjem 5 je nameščen sortirni transporter 5.1, pod katerim se nahaja prečni transporter 16.1, nad katerim sta, vsak na svoji strani in med sortirnima transporterjema 5 in 5.1, pritrjena rotacijsko gibljiv potisni valj 12.1 in neskončna prehodna veriga 13.2.
Za sortirnim transporterjem 5.1 je nameščen sortirni transporter 5.2, pod katerim se nahaja prečni transporter 16.3, nad katerim sta, vsak na svoji strani in med sortirnima transporterjema 5.1 in 5.2, pritrjena rotacijsko gibljiv potisni valj 12.2 in neskončna prehodna veriga 13.3.
Za predhodno opisano velja, da je razdalja med potisnimi valji 11, 12, 12.1 in
12.2 in med njim pripadajočimi, oziroma nasproti ležečimi neskončnimi prehodnimi verigami 13, 13.1, 13.2 in 13.3, praviloma krajša, kot pa je dolžina desk 14, ki se na sortirni liniji 3 sortirajo oziroma izločajo. Identično velja za vse ostale sortirne linije 3.1 do 3.n.
Na koncu sortirnega transporterja 5.2 je na njegovem boku nameščena poravnalna ročica 43, kar je razvidno iz sl. 1 in je prikazana na sl. 7.
Za sortirnim transporterjem 5.2 je nameščen izhodni transporter 22, ki zaključuje sortirno linijo 3 in je lahko poljubne izvedbe.
V nekem drugem izvedbenem primeru sortirne linije 3, ki pa ni prikazan, lahko ležijo prečni transporterji 15, 16, 16.1, 16.3 do 16.n proti sortirnim transporterjem 5, 5.1, 5.2 do 5.n pod kotom, ki je večji ali manjši od pravega kota. Prav tako so lahko potisni valji 11, 12, 12.1 in 12.2 do 12.n nameščeni na poljubnih lokacijah znotraj poljubne bočne strani sortirne linije 3, kar enako velja za neskončne prehodne verige 13, 13.1, 13.2, 13.3 do 13.n in taktne potisne ročice 6 do 6.n ter poravnalne ročice 43 do 43.n.
Iz sl. 2, na kateri je sortirna linija 3 prikazana v bočnem oziroma stranskem pogledu, je vidno, da sta delovni oziroma čelni površini njenih obeh skrajnih segmentov, na vhodu vstopnega transporterja 4 in na izhodu izhodnega transporterja 22, izvedeni horizontalno in sta si vzporedni, pri čemer leži slednja nekoliko nižje od prve. Delovne površine sortirnih transporterjev 5, 5.1 in 5.2 potekajo zaporedno in pod poljubnimi koti padajoče proti horizontalni delovni površini izhodnega transporterja 22. To pomeni, da ležijo delovne površine vstopnega transporterja 4, sortirnih transporterjev 5, 5.1 in 5.2 ter izhodnega transporterja 22 v različnih, med sabo poljubno oddaljenih ravninah, ki padajo pod poljubnimi koti proti izhodnemu transporterju 22, pri čemer se na stičnih delih lomijo in s tem oblikujejo skupek zaporednih si strmin različnih dolžin in kotov posameznih njenih odsekov.
Na sl. 1 je prikazana tudi dodatna sortirna linija 3.1, ki poteka vzporedno vzdolž osnovne sortirne linije 3 in od nje nekoliko odmaknjeno, katere transportne površine lahko ležijo v isti ali v različni ravnini. Pri tem velja pravilo, da ima sortirna linija 3 toliko dodatnih sortirnih linij 3.1 do 3.n kolikor je potrebno, da zadosti pogojem sortiranja desk 14, kot so število vstopajočih desk 14 v časovni enoti, vstopna in potovalna hitrost desk 14 oziroma desk 14.1 in 14.2, dalje število in zahtevnost vizualnih sortirnih kriterijev, kot so kvaliteta obdelave, deformacije, dimenzije, par-nepar in podobno.
Sortirni liniji 3 in 3.1 sta med sabo logistično povezani z vmesnimi prečnimi transporterji 15, 16, 16.1, 16.2 in 16.3, ki so med sabo nekoliko odmaknjeni in lahko potekajo vzporedno ali pa pod poljubnimi koti od ene proti drugi. Pri tem se med prečnim trasporterjem 15 in vstopnim transporterjem 4 sortirne linije 3.1 nahaja zaviralni transporter 17, ki je, prav tako kot zaviralni transporter 2 pred sortirno linijo 3, za kot α zamaknjen od vzdolžne osi prečnega transporterja 15. Enako velja za zaviralni transporter 18 med prečnim transporterjem 16.2 in sortirnim transporterjem 5.1 sortirne linije 3 in za zaviralni transporter 19 med prečnim transporterjem 16.3 in sortirnim transporterjem 5.1 dodatne sortirne linije 3.1.
Enako, kot sortirna linija 3, se tudi dodatna sortirna linija 3.1, kot tudi morebitne ostale dodatne sortirne linije 3.n, praviloma sestojijo iz vstopnega transporterja 4 s taktno potisno ročico 20, iz sortirnega transporterja 5 in sortirnega transporterja 5.1 s poravnalno ročico 44 in iz zaključnega izhodnega transporterja 22, ki si sledijo v navedenem nizu. Temu identično se tudi nad prečnim transporterjem 16 nahajata potisni valj 12 in neskončna prehodna veriga 13.4, vgrajena vsak ob svoj bok sortirnega transporterja 5, dalje se nad prečnim transporterjem 16.1 nahajata potisni valj 12.1 in neskončna prehodna veriga 13.5, nadalje se nad prečnim transporterjem 16.2 nahajata potisni valj 12.3 in neskončna prehodna veriga 13.6, ki so lahko v nekem drugem izvedbenem primeru locirani tudi kako drugače vzdolž ene ali druge bočne strani sortirne linije 3.1. Za sortirno linijo 3.1, kot tudi za vsako morebitno dodatno sortirno linijo 3.n velja vse, kar je predhodno zapisano pri sortirni liniji 3, zato ponovno ne bo opisano.
Taktne potisne ročice 6 in 20, ki so lahko v poljubnem številu nameščene na poljubnih bočnih straneh vstopnih transporterjev 4 sortirnih linij 3, 3.1 oziroma 3.n, so izvedbe z avtomatsko nastavitvijo taktnega delovanja, kot je prikazano na sl. 6. Poravnalne ročice 43 in 44, ki so lahko prav tako v poljubnem številu nameščene na poljubnih bočnih straneh sortirnih transporterjev 5.1 oziroma
5.2, so izvedbe z ročno nastavitvijo in so prikazane na sl. 7.
V nekih drugih izvedbenih primerih so lahko taktne potisne ročice 6, 20 in poravnalne ročice 43, 44 nameščene tudi na druge sestavne enote sortirnih linij 3, 3.1 ali 3.n, na primer na sortirne transporterje 5 in podobno.
Na sl. 6 je prikazano, da se avtomatski taktni potisni ročici 6 in 20 sestojita iz ohišja 26, na katerega sta rotacijsko gibljivo pritrjena pogon 23 in napenjalno kolo 24, ki ju obdaja in medsebojno povezuje večvrstna veriga 25. Ohišje 26 je gibljivo spojeno z odmičnim cilindrom 27 v točki vpetja 29, dočim je cilinder 27 pritrjen na vstopni transporter 4 preko točke 28 gibljivega vpetja. Njun stranski odklon v območju kota γ predstavlja kot, za katerega je veriga 25 odmaknjena od roba vstopnega transporterja 4, na katerega je gibljivo pritrjena.
Poravnalni ročici 43 in 44 se sestojita iz ohišja 33, na katerega sta rotacijsko gibljivo pritrjena pogon 30 in napenjalno kolo 31, ki ju obdaja in povezuje večvrstna veriga 32. V ohišje 33 je izveden vodilni izrez 34, ki skupaj s pritrdilnim elementom 35 omogoča ročno nastavitev kota β, ki predstavlja stranski odklon oziroma odmik verige 32 od sortimega transporterja 5.1. Opisano je prikazano na sl. 7.
Za zgoraj opisane avtomatske taktne potisne ročice 6 in 20 ter poravnalne ročice 43 in 44 velja, da so tako pogona 23 in 30, napenjalni kolesi 24 in 31 ter pripadajoča večvrstna veriga 25 oziroma 32, poljubne standardne izvedbe.
Naprava za sortiranje desk po izumu je prednostno koncipirana kot sestavni del oziroma nadaljevanje neke predhodne linije za obdelavo lesa, na primer naprave za spajanje in lepljenje desk v zelo dolge lesne obdelovance pri veliki hitrosti ali nekega drugega stroja za predhodno ploskovno ali drugo obdelavo teh ekstremno dolgih lesnih obdelovancev, ki se z ustrezno žago narežejo na določene manjše kose v smislu desk 14 poljubnih dolžin, ki dalje potujejo v velikem številu in z veliko hitrostjo. Prednostno je naprava po izumu namenjena za avtomatsko in ročno sortiranje desk 14 nažaganih na enake dolžine.
Kot je predhodno že opisano, se naprava za sortiranje desk po izumu sestoji iz dostavnega transporterja 1, zaviralnega transporterja 2, sortirne linije 3 in dodatne sortirne linije 3.1, ki potekata vzporedno ena ob drugi, med seboj odmaknjeni za poljubno razdaljo, ki ju medsebojno, v smislu medsebojnega pretoka avtomatsko izločenih desk 14.1 in ročno izločenih desk 14.2, povezujejo prečni transporterji 15, 16, 16.1, 16.2 in 16.3 z zaviralnimi transporterji 17, 18 in 19. Ta povzetek opisa naprave po izumu je opisan kot uvod v opis postopka sortiranja desk 14, ki sledi.
Naprava po prijavljenem izumu je torej namenjena za avtomatsko in ročno sortiranje desk 14, pri čemer njihovo avtomatsko sortiranje omogočajo taktne potisne ročice 6 do 6.n oziroma 20 do 20.n, ki so pritrjene na predhodno že opisane sklope sortirnih linij 3, 3.1 do 3.n, njihovo ročno sortiranje pa izvajajo delavci 10 na zato določenih lokacijah ob njih. Pri tem je število avtomatskih taktnih potisnih ročic 6 in 20 odvisno predvsem od zahtev po številčnem zaporedju izločenih desk 14.1 in do števila sortirnih linij 3, 3.1, 3.n, dočim je število mest za ročno sortiranje s pomočjo delavcev 10 odvisno predvsem od kapacitete sortirnih linih 3, 3.1, 3.n in od vrste ter števila kriterijev za vizualno izločanje oziroma sortiranje desk 14.2, ki ga je mogoče opraviti samo z neposrednim opazovanjem in izločevanjem na ročni način. Ti kriteriji oziroma parametri sortiranja so lahko predvsem kakovost površinske obdelave desk 14, njihove dimenzije, deformacije in podobno. Deske 14, ki bodo avtomatsko izločene bodo v nadaljevanju, podobno kot v opisu naprave, zaradi lažjega razumevanja postopka sortiranja označene z 14.1, ročno izločene pa z 14.2.
Pred samim postopkom sortiranja desk 14 je potrebno sortirno linijo 3 in dodatno sortirno linijo 3.1 pripraviti oziroma nastaviti. To naredimo tako, da nastavimo in fiksiramo medsebojno razdaljo med neskončnima transportnima verigama 40 in 42 na sortirnem transporterju 5, kar omogoča neskončna transportna veriga 40, ki je horizontalno gibljiva v prečni smeri. Velikost prej omenjene medsebojne razdalje med transportnima verigama 40 in 42 se določi, oziroma je odvisna od dolžine desk 14, ki se bodo sortirale.
Na podoben način nastavimo in fiksiramo medsebojno razdaljo med neskončnima transportnima verigama 45 in 47 na sortirnem transporterju 5.1 in prav tako med neskončnima transportnima verigama 48 in 50 na sortirnem transporterju 5.2.
Za vse predhodno navedene nastavitve medsebojnih razdalj pa velja pravilo, da so razdalje med neskončnimi transportnimi verigami 40 in 42, 45 in 47 ter med 48 in 50 med sabo prednostno popolnoma enake, ko se na sortirni liniji 3 izvaja sortiranje desk 14 približno enakih dolžin.
Predhodno opisano velja tudi za nastavitev medsebojnih razdalj med neskončnimi transportnimi verigami 40 in 42 ter 45 in 47 na sortirnem transporterju 5 oziroma 5.1 na dodatni sortirni liniji 3.1.
Postopek sortiranja na tej napravi po izumu poteka tako, da deske 14 po dostavnem transporterju 1, ena za drugo, v velikem številu z veliko hitrostjo pripotujejo do zaviralnega transporterja 2, ki ima to nalogo, da zniža njihovo ekstremno visoko potovalno hitrost na ustrezno nižjo in, da jih s pomočjo nastavljive lopute 36 usmerja na vstopni transporter 4 sortirne linije 3 tako, da nanj prispejo v prečnem položaju, ki je blizu pravemu kotu. Zaradi relativno še vedno visoke potovalne hitrosti desk 14, se le te na vstopnem transporterju 4 nalagajo prečno ena ob drugi in v tem položaju po njem potujejo proti taktni potisni ročici 6. Kot je predhodno že omenjeno, je delovni takt avtomatske potisne ročice 6 odvisen predvsem od števila dodatnih sortirnih linij 3.1 do 3.n. V našem izvedbenem primeru iz sl. 1 tvorita napravo po izumu sortirni liniji 3 in 3.1., zato deluje avtomatska taktna potisna ročica 6 v dveh delovnih taktih, kot par-nepar. To pomeni, da bodo vse parne deske 14, ki jih je avtomatska taktna potisna ročica 6 potisnila naprej do linije 8 na sortirnem transporterju 5, v nadaljevanju izločene kot avtomatsko izločene deske 14.1. Vsaka neparna deska 14, ki je avtomatska taktna potisna ročica ni potisnila do linije 8, oziroma so z manjšo čelno ploskvijo ostale na liniji 7, potujejo dalje še kot deske 14 do enega ali več delavcev 10, ki jih bodo v nadaljevanju ročno izločili kot ročno izločene deske 14.2, v kolikor ne bodo ustrezale postavljenim kriterijem ali ne bodo odstranjene iz kakšnega drugega razloga. Opisano je prikazano na sl.1 in sl. 3. V nekem drugem izvedbenem primeru so lahko avtomatsko izločene deske 14.1 tudi neparne, ročno izločene deske 14.2 pa parne, oziroma je lahko ta numerična izločitev tudi drugače zastavljena.
Ko predhodno aksialno potisnjena in avtomatsko izločena deska 14.1 prispe do potisnega valja 11, med vstopnim transporterjem 4 in sortirnim transporterjem 5, se le ta iz niza desk 14 izloči tako, da jo rotirajoči potisni valj 11 potisne v spodaj nameščeni prečni transporter 15. Pri tem en krajši rob deske 14.1, zaradi njenega predhodnega aksialnega zamika, pade na prečni transporter 15, dočim se njemu nasprotni krajši rob nasloni na rotirajoči potisni valj 11, ki desko 14.1 dokončno potisne v prečni transporter 15. Pri tem velja, da avtomatsko izločena deska 14.1 po potisnem valju 11 potuje v prečni transporter 15 tako dolgo, dokler tudi ta njen soležni krajši rob iz potisnega valja 11 ne zdrsne oziroma pade v, oziroma na prečni transporter 15. Pri tem prav tako velja, da mora biti razdalja med neskončno transportno verigo 40 z rotirajočim potisnim valjem 11 ter neskončno prehodno verigo 13 nekoliko manjša od dolžine desk 14 oziroma mora biti nastavljena nekoliko pod njenim krajšim robom. To identično velja tudi za razdalje med vsemi ostalimi tovrstnimi elementi vzdolž celotne sortirne linije 3, oziroma 3.1 do 3.n.
Po prečnem transporterju 15 prispe deska 14.1 do zaviralnega transporterja 17, ki ji zniža potovalno hitrost s katero vstopa na vstopni transporter 4 dodatne vzporedne sortirne linije 3.1. Pri tem velja, da je smer vrtenja potisnega valja 11 prednostno enaka smeri gibanja prečnega transporterja 15. Opisano je prikazano na sl. 1 in delno na sl. 3.
Deske 14, ki jih taktna potisna ročica 6 ni avtomatsko izločila, potujejo dalje po liniji 7 in preko neskončne prehodne verige 13 na sortirni transporter 5, kjer jih pričaka en ali več delavcev 10, ki bodo poskrbeli za to, da bodo iz tokokroga kot ročno izločene deske 14.2 tiste, ki ne izpolnjujejo v naprej določenih kvantitativnih, kvalitativnih oziroma drugačnih vizualno uočljivih kriterijev. Izločene bodo s tem, da jih bodo delavci 10 ročno potisnili na linijo 9, zaradi česar jih potisni valj 12 potisne v spodaj nameščeni prečni transporter 16, na način ki je predhodno opisan pri potiasnem valju 11, po katerem se transportirajo na določeno odlagalno mesto. Opisano je prikazano na sl. 4 in sl. 5, identično temu pa velja tudi za prej omenjeni potisni valj 11 s pripadajočim prečnim transporterjem 15, kot tudi za potisni valj 12.1 s prečnim transporterjem 16.1 in za potisni valj 12.2 s prečnim transporterjem 16.3, na sortirni liniji 3. Seveda enako velja tudi za potisne valje 12, 12.1 in 12.3 ter njim pripadajoče prečne transporterje 16, 16.1 in 16.2.
Deske 14, ki jih delavci 10 niso ročni izločili iz sortirnih transporterjev 5 in 5.1, potujejo dalje po liniji 7 in preko neskončne prehodne verige 13.1 na sortirni transporter 5.2, s katerega jih lahko delavci 10, v kolikor ne zadoščajo kriterijem, ročno izločijo na predhodno že opisan način tako, da jih potisnejo na linijo 8, nakar jih potisni valj 12.1 kot deske 14.2 potisne v spodaj nameščeni prečni transporter 16.1. Po povsem enakem postopku delavci 10 izločajo neustrezne deske 14 tudi s pomočjo potisnega valja 12.2 nad prečnim transporterjem 13.3.
Na koncu sortirne linije 3 je na sortirni transporter 5.2 nameščena poravnalna ročica 43, ki deske 14, kijih delavci 10 niso predhodno ročno izločili kot deske
14.2, usmerja na eno ali več odlagalnih mest po že znanem numeričnem zaporedju.
V nekem drugem izvedbenem primeru, ki pa ni prikazan, je lahko zaporedje, lociranost in razmerje, oziroma število vgrajenih taktnih potisnih ročic 6 do 6.n znotraj sortirne linije 3 in število vgrajenih taktnih potisnih ročic 20 do 20.n, znotraj dodatne sortirne linije 3.1 oziroma 3.n, povsem poljubno glede na potrebe in zahtevane kriterije. Enako velja za potisne valje 11, 12, 12.1, 12.2 do 12.n in za prečne transporterje 15, 16, 16.1, 16.2 do 16.n.
Kot je predhodno že opisano, padejo deske 14.1, ki jih je na osnovi postavljenega numeričnega kriterija taktna potisna ročica 6 avtomatsko izločila iz sortirne linije 3, v prečni transporter 15 in po njem potujejo do zaviralnega transporterja 17 pred dodatno sortirno linijo 3.1, ki upočasni njihovo potovalno hitrost in jih usmerja na vstopni transporter 4 linije 3.1. Tudi ta vstopni transporter 4 je lahko opremljen s taktno potisno ročico 20, za nadaljnjo izločanje desk 14.1 po numeričnem kriteriju, kot je že opisano pri sortirni liniji 3. Enako velja za poravnalno ročico 44 na koncu dodatne sortirne linije 3.1. Postopek ročnega sortiranja desk 14.2 z delavci 10 na sortirnih transporterjih 5 in 5.1 dodatne sortirne linije 3.1 je identičen prej opisanem postopku ročnega sortiranja po vizualnih kriterijih na sortirni liniji 3.

Claims (17)

1. Naprava za sortiranje desk, pri kateri si v zaporedju sledijo vstopni transporter, sortirni transporterji in izhodni transporter, ki tvorijo posamezno sortirno linijo, značilna po tem, da so vzdolž vsaj ene strani sortirne linije (3), oziroma znotraj vsakega posameznega sortirnega transporterja (5), oziroma (5.1), oziroma (5.2), horizontalno gibljivo nameščene najmanj po ena neskončna transportna veriga (40), oziroma (45), oziroma (48), ki si sledijo v linijskem zaporedju in, ki so vsaka zase premočrtno pomične v prečni smeri, njihovo razdaljo do njim vzporedno potekajočih in fiksno pritrjenih oziroma nepomičnih neskončnih transportnih verig (41, 42), oziroma (46, 47), oziroma (49, 50), pa je mogoče poljubno nastaviti in fiksirati; da je nad vsakim od prečnih transporterjev (15), oziroma (16), oziroma (16.1), oziroma (16.2) , oziroma (16.3), nameščen najmanj en potisni valj (11) in najmanj ena neskončna prehodna veriga (13), oziroma potisni valj (12) in neskončna prehodna veriga (13.1), oziroma potisni valj (12.1) in neskončna prehodna veriga (13.2), oziroma potisni valj (12.2) in neskončna prehodna veriga (13.3), ki sta praviloma nameščena vsak na eni bočni strani pripadajočega zaporednega sestava sortirne linije (3) in si ležita linearno nasproti, med sabo oddaljena za poljubno razdaljo, ki je praviloma krajša od dolžine desk (14); da so potisni valji (11), (12), (12.1), (12.2), nameščeni nekoliko nad nivojem pripadajočih neskončnih transportnih verig (40, 41, 42), oziroma neskončnih transportnih verig (45, 46, 47), oziroma neskončnih transportnih verig (48, 49, 50); da so neskončne prehodne verige (13), (13.1), (13.2) in (13.3) na pripadajoči zaporedni sestav sortirne linije (3) nameščene tako, da so nameščene ob soležnih neskončnih transportnih verigah (39, 42), oziroma (40, 45), oziroma (47, 50).
2. Naprava za sortiranje desk po zahtevku 1, značilna po tem, da ležijo delovne oziroma transportne površine vstopnega transporterja (4), sortirnih transporterjev (5, 5.1, 5.2) in izhodnega transporterja (22) prednostno v različnih višinskih nivojih in ravninah, ki so lahko horizontalne ali pod poljubnim kotom nagnjene proti pripadajočemu ogrodju (21), oziroma ogrodju (21.1), oziroma ogrodju (21.2), oziroma ogrodju (21.3).
3. Naprava za sortiranje desk po zahtevku 1, značilna po tem, da je na vstopni transporter (4) sortirne linije (3) pritrjena najmanj ena taktna potisna ročica (6), katere večvrstna veriga (25), na ohišju (26), niha znotraj poljubnega kota (γ).
4. Naprava za sortiranje desk po zahtevku 1, značilna po tem, da na sortirni transporter (5.2), ki je nameščen pred izhodnim transporterjem (22), pritrjena najmanj ena poravnalna ročica (43), pri kateri je položaj večvrstne verige (32) znotraj kota (β) nastavljiv.
5. Naprava za sortiranje desk po zahtevku 1, značilna po tem, da so potisni valji (11, 12, 12.1, 12.2) opremljeni z ustreznimi samostojnimi pogoni.
6. Naprava za sortiranje desk po zahtevku 1, značilna po tem, da so si neskončne transportne verige (37, 38, 39) znotraj vstopnega transporterja (4) in neskončne transportne verige (40, 41, 42) znotraj sortirnega transporterja (5) in neskončne transportne verige (45, 46, 47) znotraj sortirnega transporterja (5.1) in neskončne transportne verige (48, 49, 50) znotraj sortirnega transporterja (5.2), med sabo vzporedne in ležijo v isti ravnini in so v enakem položaju.
7. Naprava za sortiranje desk po zahtevku 1, značilna po tem, da je potisni valj (11) v prečni smeri prednostno pomičen skupaj z neskončno transportno verigo (40), potisni valj (12.1) skupaj z neskončno transportno verigo (45) in je potisni valj (12.2) pomičen skupaj z neskončno transportno verigo (48).
8. Naprava za sortiranje desk po zahtevku 1, značilna po tem, da se sestoji iz poljubnega števila vzporednih sortirnih linij (3), (3.1) do (3.n), ki jih med sabo pretočno povezuje poljubno število prečnih transporterjev (15), (16), (16.1), (16.2), (16.3) do (16.n) poljubne izvedbe.
9. Naprava za sortiranje desk po zahtevku 8, značilna po tem, da se vsaka posamezna sortirna linija (3), (3.1). (3.n) sestoji iz poljubnega števila zaporedno nameščenih sortirnih transporterjev (5), (5.1), (5.2), (5.n).
10. Naprava za sortiranje desk po zahtevku 1, značilna po tem, da je pred sortirno linijo (3) nameščen vsaj en zaviralni transporter (2), pred sortirno linijo (3.1) pa vsaj en zaviralni transporter (17), katerih vzdolžna središčna os je prednostno za kot (a) zamaknjena od pravokotnice na vzdolžno središčno os sortirne linije (3) oziroma sortirne linije (3.1).
11. Naprava za sortiranje desk po zahtevku 10, značilna po tem, da sta zaviralna transporterja (2) in (17) opremljena z nastavljivo loputo (36), ki je nanju gibljivo pritrjena nad transportno ploskvijo.
12. Postopek za sortiranje predhodno obdelanih in na določeno dolžino nažaganih desk približno enakih dolžin, ki na sortirno linijo pripotujejo z veliko hitrostjo, značilen po tem, da se znotraj sortirnih transporterjev (5, 5.1, 5.2, 5.n) v sortirnih linijah (3, 3.1, 3.n) prečno gibljive neskončne transportne verige (40), (45), (48) pred sortiranjem nastavijo praviloma tako, da so vse za enako razdaljo oddaljene od njim soležnih, oziroma vzporednih fiksnih neskončnih transportnih verig (41, 42), oziroma (46, 47), oziroma (49, 50), pri čemer ta razdalja ustreza dolžini desk (14), ki se bodo sortirale; da je za avtomatsko sortiranje desk (14) namenjena taktna potisna ročica (6) na vstopnem transporterju (4), ki je nastavljena na izločanje po nekem numeričnem zaporedju, na primer par-nepar ali kako drugače in, ki bližnji konec numerično izločenih desk (14) potisne na linijo (8) kot avtomatsko izločene deske (14.1), ki tako potujejo ob neskončni prehodni verigi (13) in zaradi tega s potisnjenim koncem prosto padejo v spodaj ležeči prečni transporter (15), v katerega jih na nasprotnem koncu nato dokončno porine še potisni valj (11); da so deske (14), ki s svojim koncem po liniji (7) pripotujejo iz vstopnega transporterja (4) in preko neskončne prehodne verige (13) ter potisnega valja (11) na sortirni transporter (5), izpostavljene ročnemu sortiranju, ki ga opravlja en ali več delavcev (10) tako, da bližnji konec desk (14), ki ne ustrezajo določenim, v naprej postavljenim kriterijem oziroma zahtevam, potisnejo oziroma povlečejo na linijo (7), po kateri potujejo mimo neskončne prehodne verige (13.1) dalje kot ročno izločene deske (14.2) in padejo v spodaj ležeči prečni transporter (16), v katerega jih na nasprotnem koncu potisne še potisni valj (12).
13. Postopek po zahtevku 12, značilen po tem, da na sortirnem transporterju (5.1) delavec (10), ki želi desko (14) ročno izločiti iz obtoka iz sortirne linije (3), potisne ali povleče na linijo (9), zaradi česar njen konec potuje mimo neskončne prehodne verige (13.2) in pade kot ročno izločena deska (14.2) v spodaj ležeči prečni transporter ((16.1), v katerega ga na nasprotnem koncu potisne potisni valj (12.1).
14. Postopek po zahtevku 12, značilen po tem, da delavec (10) na sortirnem transporterju (5.2), ki želi desko (14) ročno izločiti iz obtoka iz sortirne linije (3), potisne ali povleče na linijo (9), zaradi česar njen konec potuje mimo neskončne prehodne verige (13.3) in pade kot ročno izločena deska (14.2) v spodaj ležeči prečni transporter ((16.3), v katerega ga na nasprotnem koncu potisne potisni valj (12.2).
15. Postopek po zahtevku 12, značilen po tem, da po izhodu iz območja sortirnega transporterja (5.2) poravnalna ročica (43) v postopku neizločene deske (14) čelno poravna in nato potujejo po izhodnem transporterju (22) na predvideno odlagalno mesto, na primer palete ali podobno.
16. Postopek po zahtevku 12, značilen po tem, da po numeričnem principu avtomatsko izločene deske (14.1) po prečnem transporterju (15) in prednostno preko zaviralnega transporterja (17), pripotujejo na vstopni transporter (4) sosednje sortirne linije (3.1), po kateri nato poteka avtomatsko sortiranje desk (14.1) s pomočjo taktne potisne ročice (20), ročno sortiranje desk (14.2) pa s pomočjo delavcev (10), kot je to predhodno že opisano pri sortirni liniji (3).
17. Postopek po zahtevku 12, značilen po tem, da avtomatsko izločene deske (14.1) praviloma potujejo dalje na eno od sosednjih sortirnih linij (3.1) oziroma (3.n), dočim ročno izločene deske (14.2) potujejo na zato določeno odlagalno mesto.
SI200800071A 2008-03-31 2008-03-31 Naprava in postopek za sortiranje desk SI22473A (sl)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI200800071A SI22473A (sl) 2008-03-31 2008-03-31 Naprava in postopek za sortiranje desk
DE200810059628 DE102008059628A1 (de) 2008-03-31 2008-11-28 Verfahren und Vorrichtung zum Sortieren von Brettern
RU2009111839/11A RU2416471C2 (ru) 2008-03-31 2009-03-30 Устройство и способ сортировки досок

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI200800071A SI22473A (sl) 2008-03-31 2008-03-31 Naprava in postopek za sortiranje desk

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI22473A true SI22473A (sl) 2008-10-31

Family

ID=39889178

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI200800071A SI22473A (sl) 2008-03-31 2008-03-31 Naprava in postopek za sortiranje desk

Country Status (3)

Country Link
DE (1) DE102008059628A1 (sl)
RU (1) RU2416471C2 (sl)
SI (1) SI22473A (sl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN111375560A (zh) * 2020-03-25 2020-07-07 南京恒昌轻工机械有限公司 一种垛板检测输送系统

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1453313A1 (de) 1963-07-22 1969-12-04 Egon Becker Verfahren und Vorrichtung zum Sortieren und Ablegen von aus bandfoermig erzeugtem Material hergestellten Platten
FI41937B (sl) 1968-07-11 1969-12-01 E Aro
US3791518A (en) 1973-04-27 1974-02-12 Metramatic Corp Side transfer sorting conveyor
AT379903B (de) 1982-11-09 1986-03-10 Eisinger Ernst Kassettenbox fuer schmalfilmkassetten
EP1055461A1 (de) 1999-05-27 2000-11-29 B+B Logistic AG Sortiervorrichtung
NO320690B1 (no) 2003-07-01 2006-01-16 Tomra Systems Asa Sorteringsanordning

Also Published As

Publication number Publication date
RU2416471C2 (ru) 2011-04-20
DE102008059628A1 (de) 2009-10-01
RU2009111839A (ru) 2010-10-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4287980A (en) Device for distributing containers into several rows and machine using such a device
EP2634100B1 (de) Schalenverschließmaschine und Verfahren zum Transportieren von Schalen
US4487309A (en) Conveyor system
DE19504457A1 (de) Modulare Fließfertigungsanlage
CA2657396A1 (en) Turner/divider reject system
EP2032484B1 (de) Luftförderer für flaschen
EP4230557A1 (de) Vorrichtung und verfahren zum puffern von stückgütern
JPS606861B2 (ja) 平坦加工片積上装置
US5207311A (en) Method and apparatus for automatically feeding articles in aligned condition to packaging machine
DE2401503A1 (de) Transferstrasse
WO2019011516A1 (de) Zeilenpuffertisch
DE2837092A1 (de) Anlage und verfahren zum verpacken von teigwaren-nudeln
WO2014147022A1 (de) Verfahren und vorrichtung zum abtransportieren von packungsbehältern
SI22473A (sl) Naprava in postopek za sortiranje desk
ITMI970888A1 (it) Impianto di sbavatura di barre
US3486602A (en) Transfer system overdrop with lumber retarder
CA2047600C (en) Rapid-action, anti-jolt edger charger system
US3557952A (en) Apparatus for handling sawn timber
EP0028762A1 (de) Beschickungsmaschine
JP2023513169A (ja) 製材設備及び製材用材料を製材する方法
US4212584A (en) Material handling apparatus
DE3645004C2 (sl)
DE4309767A1 (de) Sortiereinrichtung, insbesondere für Postgut
EP0531801B1 (en) Apparatus for automatically stacking differently sized panels or packs of panels
CN208932467U (zh) 一种拉轨机出料送料机械手的输送机构

Legal Events

Date Code Title Description
OO00 Grant of patent

Effective date: 20080529

KO00 Lapse of patent

Effective date: 20111110