SI22217A - Pedalni mehanizem in pedal, zlasti za motorna vozila - Google Patents
Pedalni mehanizem in pedal, zlasti za motorna vozila Download PDFInfo
- Publication number
- SI22217A SI22217A SI200600030A SI200600030A SI22217A SI 22217 A SI22217 A SI 22217A SI 200600030 A SI200600030 A SI 200600030A SI 200600030 A SI200600030 A SI 200600030A SI 22217 A SI22217 A SI 22217A
- Authority
- SI
- Slovenia
- Prior art keywords
- pedal
- lever
- pivot
- carrier
- bolt
- Prior art date
Links
Classifications
-
- G—PHYSICS
- G05—CONTROLLING; REGULATING
- G05G—CONTROL DEVICES OR SYSTEMS INSOFAR AS CHARACTERISED BY MECHANICAL FEATURES ONLY
- G05G1/00—Controlling members, e.g. knobs or handles; Assemblies or arrangements thereof; Indicating position of controlling members
- G05G1/30—Controlling members actuated by foot
- G05G1/40—Controlling members actuated by foot adjustable
- G05G1/405—Controlling members actuated by foot adjustable infinitely adjustable
Landscapes
- Physics & Mathematics (AREA)
- General Physics & Mathematics (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Automation & Control Theory (AREA)
- Mechanical Control Devices (AREA)
- Braking Elements And Transmission Devices (AREA)
Abstract
Namen izuma je zasnovati karseda preprost in priročen t.j. dimenzijsko neobsežen pedalni mehanizem, ki naj bi omogočil nastavitev vsakokrat želenega položaja pedala pred uporabo, pri čemer naj bi bila premakljivost pedala omogočena izključnov horizontalni smeri t.j. vzdolž vozila, ne pa tudi po vertikalni smeri oz. po višini. Po izumu je predviden pedalni mehanizem, ki sestoji iz nosilca (1), na katerem je predvideno vrtišče (10), in pedala (2), ki je po eni strani zasukljivo vpet v omenjenem vrtišču (10)in po drugi strani povezan z vsakokrat upravljanoenoto (3). Pedal (2) sestoji iz pedalnega vzvoda (21), nosilnega vzvoda (22) in povezovalnega vzvoda (23), pri čemer je nosilni vzvod (22) v vrtišču (10) zasukljivo priključen na omenjeni nosilec(1) in opremljen z vzdolžnim vodilom (221), v območju katerega je formirano translatorno premakljivo vrtišče (220), v katerem je k nosilnemu vzvodu (22) zasukljivo priključen pedalni vzvod (21),na katerem je na voljo nepremakljivo vrtišče (210), v katerem je spedalnim vzvodom (21) zasukljivo povezan povezovalni vzvod (23), ki je po drugi strani v območju nepremakljivega vrtišča (230) zasukljivo povezan z nosilnim vzvodom (22), in pri čemer je razporeditev omenjenih vzvodov (21, 22, 23) pedala (2) v vsakokrat ustrezen položaj drug glede na drugega izvedljiva s pomočjo vsakokrat ustreznega pozicionirnega sklopa (4).
Description
Pedalni mehanizem in pedal, zlasti za motorna vozila
Predmetni izum je v okviru fizike mogoče uvrstiti na področje upravljanja in regulacije, še zlasti k mehanskim upravljalnim sklopom vključno z zasnovo in izvedbami le-teh, povsem konkretno pa k nožno upravljivim pripomočkom za krmiljenje in regulacijo, namreč pedalom. Načeloma lahko izumi te vrste spadajo tudi na področje transporta, in sicer se nanašajo na zavorne sisteme pri vozilih, t.j. na izvedbe zavornih pedalov ter s tem povezane varnostne naprave in ukrepe.
Izum temelji na problemu, kako zasnovati karseda preprost in priročen t.j. dimenzijsko neobsežen pedalni mehanizem in v nespremenljivem vrtišču uležiščen pedal motornega vozila, ki naj bi bil vsakokrat še pred uporabo namestljiv v vsakokrat s strani uporabnika izbran in njegovim potrebam prirejen položaj, pri čemer naj bi prenosno razmerje med silo pritiskanja na pedal in silo ki se s pedala prenaša naprej na vsakokrat upravljan sklop t.j. zavorni cilinder ali sklopko, navzlic spremembi položaja pedala ne bilo bistveno spremenjeno, in pri čemer naj bi bila premakljivost pedala omogočena izključno v horizontalni smeri t.j. vzdolž vozila, ne pa tudi po v vertikalni smeri oz. po višini, obenem pa naj bi zasnova tovrstnega pedalnega sklopa odpravila vse v voznikovo delovno območje štrleče dele, z izjemo seveda stopalke pedala, in razen tega omogočala tudi zagotavljanje ustreznih varnostnih ukrepov v primeru trka vozila, vključno z odmikom pedala iz voznikovega delovnega območja.
Iz stanja tehnike so znane številne rešitve pedalov za motoma vozila, pri katerih je predvideno pozicioniranje pedala v položaj, ki ga na sebi ustrezen način še pred uporabo pedala izbere oz. določi vsakokraten uporabnik. Znano je namreč, da prilagajanje notranjosti vozila vsakokratnemu uporabniku zgolj s pomočjo premikanja sedežev ni zadostno za zagotovitev zares optimalnih ergonomskih pogojev, ki ustrezajo različnim voznikom. Po drugi strani pa prav zagotovitev teh pogojev odločilno vpliva na počutje voznika, odzivnost oz. reakcijski čas, utrujenost in tudi na siceršnje posledice dolgotrajnega zadrževanja v neustreznem telesnem položaju, kar nedvomno vpliva na varnost vožnje. Razen tega so z zasnovo pedalov povezani nekateri varnostni ukrepi v primeru trka vozila, pri čemer naj bi bilo zlasti preprečeno, da bi v primeru trka npr. zavorni cilinder potiskal pedal v voznikov prostor, kar bi lahko privedlo do hudih poškodb v območju voznikovih nog.
US 5,351,573 predlaga nastavljiv pedal za motoma vozila, ki je uležiščen v položajno nespremenljivem vrtišču in s potisnim drogom glavnega zavornega cilindra oz. generatorja tlaka v zavornem sistemu povezan preko ustrezno izvedenega podpornega elementa, na katerem nalega pedal v območju med omenjenim vrtiščem in stopalko. Položaj omenjenega podpornega elementa je nastavljiv, s čimer pa se spreminja tudi vnaprej nastavljeni položaj pedala. Gre za razmeroma preprosto rešitev, ki pa je povezana z nekaterimi pomanjkljivostmi. Pri spreminjanju položaja omenjenega podpornega elementa se namreč spreminjajo obremenitveni pogoji, kar ima za posledico, da se razmerje med silo pritiskanja na pedal in silo, ki deluje na potisni drog zavornega cilindra, spreminja v odvisnosti od položaja podpornega elementa oz. izhodiščnega položaja pedala. Razen tega se ob premikanju položaja pedala v horizontalni smeri ni mogoče izogniti sočasnemu premiku pedala tudi v vertikalni smeri, kar je praviloma nezaželeno. Še nadalje je zaradi neposredne povezave med generatorjem tlaka in podpornim elementom, na katerem je oprt okoli vrtišča zasukljiv pedal, v primeru trka očitno, da pedal sili v voznikovo območje, kar je seveda nezaželeno.
US 6,301,993 predlaga zavorni pedal, ki je zasukljivo nameščen na vrtišču in sočasno oprt na naslonu, ki je na voljo v vertikalnem vodilu, obenem pa je vrtišče pedala premakljivo vzdolž omenjenega vertikalnega vodila. Pomiku vrtišča navzdol po vodilu sledi pomik pedala v horizontalni smeri proti vozniku, obenem pa tudi v vertikalni smeri navzdol, kar je še zlasti nelogično. Obenem se tudi v tem primeru med premikanjem pedala v znatni meri spreminjajo obremenitveni pogoji, še zlasti razmerje med silo pritiskanja na pedal in silo na potisni drog generatorja tlaka v zavornem sistemu.
V izogib omenjenim spremembam obremenitvenih pogojev med nastavljanjem položaja pedala je v EP 1 365 303 Al predlagan pedal, ki je vpet v vrtišču, ki je razporejeno na ustreznem vzvodu, ki je s pomočjo ustreznih čepov vstavljen v vzdolžnih podolgovatih luknjah na pedalu in tako vzdolž pedala premakljiv. Omenjeni vzvod je členkasto povezan z upravljalnim vzvodom, ki je opremljen s podolgovato luknjo, v kateri je vstavljen na pedalu nameščen in slednjim togo povezan čep, obenem pa je na omenjeni upravljalni vzvod v posebnem vrtišču členkasto priključen potisni drog generatorja tlaka v zavornem sistemu. Prednost te rešitve je v tem, da razdalja med omenjenima vrtiščema med spreminjanjem položaja pedala vseskozi ostaja nespremenjena, s tem pa se ohranja tudi obremenitveno stanje, namreč razmerje med silo pritiskanja na pedal in silo na potisni drog generatorja tlaka v zavornem sistemu. Žal je tudi v tem primeru med vsakokratnim premikanjem pedala v horizontalni smeri neizogibno prisoten tudi premik stopalke pedala v vertikalni smeri.
Z namenom, da bi se bilo med premikanjem pedala v horizontalni smeri mogoče vendarle izogniti omenjenemu vertikalnemu premiku pedala, je US 6,289,761 BI predlagan mehanizem, pri katerem je pedal skupaj z ustreznim vzvodom vpet v vrtišču, pri čemer krak omenjenega vzvoda poteka vzdolž pedala, kjer je približno v osrednjem območju pedala s slednjim členkasto povezan. Na omenjenem vzvodu je predvidena podolgovata luknja, v kateri je vstavljen čep, ki je po eni strani zasukljivo pritrjen na pedalu, po drugi strani pa povezan s prednostno motorno gnanim prestavljalnim sredstvom, ki določa vsakokrat izbran izhodiščni položaj pedala. Pedal je praktično brez slehernega vertikalnega premika premakljiv v horizontalni smeri, pri čemer pa se neizogibno spreminja razmerje med silo pritiskanja na pedal in silo na potisni drog generatorja tlaka v zavornem sistemu. Tovrsten mehanizem je glede na dimenzije razmeroma obsežen, obenem pa neizogibno vključuje dele, ki štrlijo v smeri proti voznikovemu delovnemu območju in katerih prisotnost je lahko bodisi že v določenih situacijah celo med regularno uporabo, še zlasti pa v primeru trka vozila, povezana s hudimi poškodbami voznika.
Izum se nanaša na pedalni mehanizem, ki sestoj iz nosilca in pedala, pri čemer je na omenjenem nosilcu predvideno ustrezno vrtišče pedala, omenjeni pedal pa je opremljen s stopalko in po eni strani zasukljivo vpet v omenjenem vrtišču ter po drugi strani povezan z vsakokrat upravljano enoto, npr. z generatorjem tlaka v zavornem sistemu motornega vozila. Po izumu značilen pedalni mehanizem obsega pedal, ki sestoji iz pedalnega vzvoda, nosilnega vzvoda in povezovalnega vzvoda, pri čemer je omenjeni nosilni vzvod v vsakokrat razpoložljivem vrtišču pedala zasukljivo priključen na omenjeni nosilec in opremljen z vzdolžnim vodilom, v območju katerega je formirano translatorno premakljivo vrtišče, v katerem je k nosilnemu vzvodu zasukljivo priključen pedalni vzvod. Na slednjem je na voljo nepremakljivo vrtišče, v katerem je s pedalnim vzvodom zasukljivo povezan povezovalni vzvod, ki je po drugi strani v območju ustreznega nepremakljivega vrtišča zasukljivo povezan z nosilnim vzvodom. Pri tem je razporeditev omenjenih vzvodov pedala v vsakokrat ustrezen položaj drug glede na drugega izvedljiva s pomočjo vsakokrat ustreznega pozicionimega sklopa. Omenjena vrtišča so na pripadajočih vzvodih razporejena v razmerju c/b = b/a, pri čemer a predstavlja razdaljo med prijemališčem pritisne sile na stopalki pedalnega vzvoda in nepremakljivim vrtiščem, v katerem sta členkasto povezana pedalni vzvod in povezovalni vzvod;
b predstavlja razdaljo med nepremakljivim vrtiščem pedalnega vzvoda in povezovalnega vzvoda ter vsakokrat razpoložljivim položajem translatorno premakljivega vrtišča, v katerem sta med seboj povezana pedalni vzvod in nosilni vzvod pedala;
c pa predstavlja razdaljo med omenjenima nepremakljivima vrtiščema, namreč vrtiščem med pedalnim vzvodom in povezovalnim vzvodom ter vrtiščem med povezovalnim vzvodom in nosilnim vzvodom.
Nadalje je za mehanizem po izumu značilno, da je vsakokrat upravljana enota preko svojega upravljalnega sredstva členkasto povezana z nosilnim vzvodom pedala. Translatomo premakljivo vrtišče po izumu tvori na nosilnem vzvodu predvideno, v njegovi vzdolžni smeri potekajoče vodilo skupaj z vanj vstavljenim somikom, ki je predviden za povezavo omenjenega nosilnega vzvoda s pedalnim vzvodom. Pri tem je omenjeni somik po izbiri lahko prirejen bodisi za drsenje ali kotaljenje po vodilu in razen tega prednostno tudi za sodelovanje s pozicionimim nastavkom pozicionirnega sklopa, in sicer še zlasti prednostno na ta način, da je njuno medsebojno njuno premikanje po izbiri omogočeno ali preprečeno, od česar je potem odvisna možnost spreminjanja ali fiksiranja medsebojnega položaja vzvodov pedala. Pri najbolj prednostni izvedbi mehanizma po izumu pozicionimi nastavek poteka skozi omenjeni somik in je pri tem nameščen na ustreznem nosilcu, kije togo povezan z nosilnim vzvodom pedala.
Nadaljnji aspekt izuma predstavlja sam pedal, zlasti npr. pedal zavore ali sklopke pri motornem vozilu, pri čemer tovrsten pedal spet obsega stopalko in je predviden po eni strani za vgradnjo v ustrezno vrtišče pedala, po drugi strani pa za povezavo z vsakokratnim upravljalnim sredstvom vsakokrat upravljane enote. Pedal po izumu sestoji iz pedalnega vzvoda, nosilnega vzvoda in povezovalnega vzvoda, pri čemer je nosilni vzvod z možnostjo zasuka vgrajen v vsakokrat razpoložljivem vrtišču pedala in opremljen z vzdolžnim vodilom, v območju katerega je formirano translatomo premakljivo vrtišče, v katerem je k nosilnemu vzvodu zasukljivo priključen pedalni vzvod, na katerem je na voljo nepremakljivo vrtišče, v katerem je s pedalnim vzvodom zasukljivo povezan povezovalni vzvod, ki je po drugi strani v območju nepremakljivega vrtišča zasukljivo povezan z nosilnim vzvodom, in pri čemer je razporeditev omenjenih vzvodov pedala v vsakokrat ustrezen položaj drug glede na drugega izvedljiva s pomočjo vsakokrat ustreznega pozicionirnega sklopa.
Za pedal po izumu je nadalje značilno, da so omenjena vrtišča na pripadajočih vzvodih razporejena v razmerju c/b = bla, pri čemer a predstavlja razdaljo med prijemališčem pritisne sile na stopalki pedalnega vzvoda in nepremakljivim vrtiščem, v katerem sta členkasto povezana pedalni vzvod in povezovalni vzvod;
b predstavlja razdaljo med nepremakljivim vrtiščem pedalnega vzvoda in povezovalnega vzvoda ter vsakokrat razpoložljivim položajem translatomo premakljivega vrtišča, v katerem sta med seboj povezana pedalni vzvod in nosilni vzvod pedala;
c pa predstavlja razdaljo med nepremakljivima vrtiščema, t.j. vrtiščem med pedalnim vzvodom in povezovalnim vzvodom ter vrtiščem med povezovalnim vzvodom in nosilnim vzvodom.
Nadalje pri pedalu po izumu translatomo premakljivo vrtišče tvori na nosilnem vzvodu predvideno, v njegovi vzdolžni smeri potekajoče vodilo skupaj z vanj vstavljenim somikom, kije predviden za povezavo omenjenega nosilnega vzvoda s pedalnim vzvodom, pri čemer je ta somik prirejen bodisi za drsenje ali kotaljenje po vodilu, kot tudi, da je ta somik predviden za sodelovanje s pozicionimim nastavkom pozicionimega sklopa (4), in sicer na ta način, daje medsebojno njuno premikanje po izbiri omogočeno ali preprečeno, od česar je odvisna možnost spreminjanja ali fiksiranja medsebojnega položaja vzvodov pedala, še zlasti pa je prednostno, če pozicionimi nastavek poteka kar skozi omenjeni somik in je pri tem lahko npr. nameščen na nosilcu, kije togo povezan z nosilnim vzvodom pedala
Pedalni vzvod pedala po izumu je na svojem prostem koncu opremljen s stopalko, na nasprotnem koncu pa prednostno s skoznjo luknjo za prejem sornika za formiranje translatomo premakljivega vrtišča med pedalnim vzvodom in nosilnim vzvodom, medtem ko v osrednjem območju obsega skoznjo luknjo za prejem sornika za formiranje nepremakljivega vrtišča med pedalnim vzvodom in povezovalnim vzvodom. Nosilni vzvod pedala po izumu je na enem koncu opremljen s skoznjo luknjo za prejem sornika za formiranje vrtišča ter priključitev nosilnega vzvoda in s tem pedala na vsakokrat razpoložljiv nosilec pedala, na njegovem nasprotnem koncu je predvidena skoznja luknja za prejem sornika za formiranje nepremakljivega vrtišča za povezavo med nosilnim vzvodom in povezovalnim vzvodom, v njegovem osrednjem območju pa je na voljo kot podolgovata skoznja luknja zasnovano vzdolžno vodilo za prejem sornika in s tem formiranje translatomo premakljivega vrtišča za povezavo med nosilnim vzvodom in pedalnim vzvodom. Povezovalni vzvod pedala po izumu je zasnovan kot ustrezno tog linijski element, ki na vsakem koncu obsega po eno skoznjo luknjo za prejem somikov za formiranje fiksnih vrtišč in s tem povezavo povezovalnega vzvoda po eni strani s pedalnim vzvodom in po drugi strani z nosilnim vzvodom.
Izum bo v nadaljevanju podrobneje obrazložen s primerom izvedbe, ki je prikazan na priloženi skici, kjer kažejo
Sl. 1 v perspektivi ponazorjen pedalni mehanizem s pripadajočim pedalom;
Sl. 2 prav tako v perspektivi, vendar z nasprotne strani prikazan mehanizem,
Sl. 3 pedalni mehanizem v eksplozijskem prikazu,
Sl. 4 mehanizem, ponazorjen v dveh različnih izhodiščnih položajih pedala,
Sl. 5 pedal s pripadajočim mehanizmom v pogledu od strani,
Sl. 6 mehanizem v treh različnih stadijih pozicioniranja pedala v želen položaj.
Pedalni mehanizem po izumu sestoji iz nosilca 1, h kateremu je v ustreznem fiksnem vrtišču 10 priključen z vsakokrat upravljanim sredstvom 3 na ustrezen način povezan pedal 2, katerega izhodiščni položaj je po izbiri nastavljiv s pomočjo ustreznega pozicionimega sklopa 4.
Za razumevanje izuma naj bo uvodoma pojasnjeno, da izraz »fiksno vrtišče« pomeni lokacijo členkaste medsebojne povezave dveh elementov, v kateri je omogočen zgolj medsebojni zasuk teh elementov, medtem ko izraz »premakljivo vrtišče« pomeni lokacijo izvedbe členkaste medsebojne povezave dveh elementov, ki sta potem medsebojno zasukljiva in/ali premakljiva, v primeru translatorno premakljivega vrtišča npr. translatorno premakljiva.
Nosilec 1 je prirejen za vgradnjo celotnega mehanizma in s tem tudi pedala 2 na vsakokrat razpoložljivo lokacijo v motornem vozilu ali drugi napravi, kjer je pač predvidena prisotnost in uporaba pedala 2 po izumu. V prikazanem primeru nosilec 1 sestoji iz pritrdilne plošče 11, na kateri so na voljo pritrdilne luknje 12 in odprtina 13 za prehod do vsakokrat ustreznega upravljalnega sredstva 3, pri čemer je na omenjeni plošči 11 na voljo pritrdilno uho 14, na katerem je v tako dobljenem fiksnem vrtišču 10 s pomočjo somika 15 zasukljivo pritrjen pedal 2.
Sam pedal 2 sestoji iz med seboj členkasto povezanih pedalnega vzvoda 21, nosilnega vzvoda 22 in povezovalnega vzvoda 23, pri čemer je nosilni vzvod 22 členkasto povezan po eni strani v območju fiksnega vrtišča 10 z nosilcem 1 in po drugi strani na v nadaljevanju pojasnjen način z vsakokrat upravljanim sredstvom 3, obenem pa je na omenjeni nosilni vzvod 22 dvakrat členkasto priključen pedal 21, in sicer enkrat neposredno t.j. v preko v bližini fiksnega vrtišča 10 razporejenega translatorno premakljivega vrtišča 220, drugič pa posredno preko povezovalnega vzvoda 23, ki je po eni strani v območju fiksnega vrtišča 210 zasukljivo povezan s pedalnim vzvodom 21, po drugi strani pa prav tako v območju fiksnega vrtišča 230 z nosilnim vzvodom 22.
Pedalni vzvod 21 (sl. 3) pedala 2 na svojem prostem koncu 21' obsega stopalko 211, na nasprotnem koncu 21 ustrezno luknjo 2101 za prejem sornika 2102 za formiranje premakljivega vrtišča 220, na ustreznem mestu v osrednjem območju 2Γ pa še nadaljnjo luknjo 2103 za prejem sornika 2104 za formiranje fiksnega vrtišča 210.
Nosilni vzvod 22 pedala 2 je kot rečeno v območju fiksnega vrtišča 10 členkasto priključen k nosilcu 1 in je v ta namen na enem koncu 22' opremljen z ustrezno luknjo 2201, na nasprotnem koncu 22 pa z luknjo 2203, ki je predvidena za prejem sornika 2204 za formiranje fiksnega vrtišča 230 za nosilni vzvod 22 in povezovalni vzvod 23 pedala 2. Razen tega je na ustreznem mestu 22' na nosilnem vzvodu 22 na voljo kot podolgovata luknja izvedeno vodilo 221, ki poteka v vzdolžni smeri nosilnega vzvoda 22 med obema končnima luknjama 2201, 2203 oz. med vrtiščema 10, 230. V omenjenem vodilu 211 je zahvaljujoč ustreznemu sorniku oz. drsniku 2102 ustvarjeno translatomo premakljivo vrtišče 220 za povezavo pedalnega vzvoda 21 z nosilnim vzvodom 22. Povezovalni vzvod 23 pedala 2 je izveden kot ustrezno tog prednostno linijski povezovalni element, ki je na vsakem od svojih koncev opremljen s po eno izvrtino 231, 232 za prejem somikov 2104, 2204 za formiranje fiksnih vrtišč 210, 230 na nosilnem vzvodu 22 oz. pedalnem vzvodu 21.
Upravljano sredstvo 3 je načeloma lahko kakršna koli naprava, ki je upravljana s pomočjo pedala 2 oz. mehanizma po izumu. Za izum je načeloma pomembno zgolj to, da sredstvo 3, ki je na skici zgolj deloma prikazano, vključuje ustrezen povezovalni element 30, ki je prirejen za povezavo s pedalom 2 mehanizma po izumu. V prikazanem primeru po sl. 1 do 6 omenjeni povezovalni element 30 predstavlja potisni drog na skici neprikazanega generatorja tlaka (strokovnjakom znanega pod angl. nazivom »booster«) v hidravličnem zavornem sistemu motornega vozila. Omenjen povezovalni element 30 je v danem primeru zaključen z ušesom 31, v katerem je vstavljen somik 32, preko katerega je element 30 členkasto povezan s pedalom 2, namreč z nosilnim vzvodom 22 pedala 2.
Pozicionimi sklop 4 pedala po izumu je v osnovi namenjen nastavitvi izhodiščnega položaja vsakokrat želenega položaja pedala 2. V prikazanem primeru je to rešeno na izjemno preprost način, in sicer s pomočjo pozicionimega nastavka 41, ki je prirejen za sodelovanje z drsnikom oz somikom 2102 premakljivega vrtišča 220, in sicer v smislu premikanja tega somika oz. drsnika 2102 vzdolž omenjenega pozicionimega nastavka 41, ki je nameščen na ustreznem nosilcu 42 in s tem pritrjen na nosilnem vzvodu 22 pedala 2. Pozicionimi nastavek 41 je v ta namen lahko npr. opremljen z navojnim steblom, ki je prirejeno za sodelovanje z ustrezno navojno luknjo v drsniku oz. somiku 2102, pri čemer se s premikanjem somika oz. drsnika 2102 s pomočjo pozicionimega nastavka 41 (sl. 4) spreminja medsebojni položaj vzvodov 21, 22, 23 pedala 2, s tem pa položaj stopalke 211, ki pri tem vrši premik izključno v horizontalni, ne pa tudi v vertikalni smeri.
Sam pedal 2 po izumu torej sestoji iz pedalnega vzvoda 21, nosilnega vzvoda 22 in povezovalnega vzvoda 23, pri čemer je pedal 2 s pomočjo nosilnega vzvoda 22 v ustreznem vrtišču 10 zasukljivo povezan z nosilcem 1 pedala 2, pri čemer je nadalje pedalni vzvod 21 dvakrat členkasto povezan z omenjenim nosilnim vzvodom 22, in sicer prvič v območju translatorno vrtljivega vrtišča 220 in drugič posredno preko povezovalnega vzvoda 23, ki je v nepremakljivem vrtišču 230 po eni strani členkasto povezan z nosilnim vzvodom 23 in v prav tako nepremakljivem vrtišču 210 prav tako členkasto povezan z omenjenim pedalnim vzvodom 21. Pri tem so omenjena vrtišča 210, 220, 230 na pripadajočih vzvodih 21, 22, 23 tako razporejena, da velja razmerje (sl. 5):
db - bi a, pri čemer a predstavlja razdaljo med prijemališčem pritisne sile na stopalki 211 pedalnega vzvoda 21 in vrtiščem 210, v katerem sta členkasto povezana pedalni vzvod 21 in povezovalni vzvod 23;
b predstavlja razdaljo med prej omenjenim vrtiščem 210 pedalnega vzvoda 21 in povezovalnega vzvoda 23 ter vsakokrat razpoložljivim položajem translatomo premakljivega vrtišča 220, v katerem sta med seboj povezana pedalni vzvod 21 in nosilni vzvod 22 pedala 2; in c predstavlja razdaljo med nepremakljivima vrtiščema 210 in 230, t.j. vrtiščem 210 med pedalnim vzvodom 21 in povezovalnim vzvodom 23 ter vrtiščem 230 med povezovalnim vzvodom 23 in nosilnim vzvodom 22.
Translatomo premakljivo vrtišče 220, ki v osnovi sestoji iz sornika oz. drsnika 2102 in vodila 221, je načeloma lahko na voljo v drsni ali kotalni zasnovi. Pri slednji je na somiku oz. drsniku 2102 nameščen še dodaten kotalčni element, ki na skici sicer ni prikazan, je pa načeloma tako kot pri prikazani izvedbi prosto premakljiv vzdolž vodila 221.
Nastavitev in delovanje pedalnega mehanizma in samega pedala 2 po izumu bo v nadaljevanju obrazloženo na podlagi shematičnih prikazov po sl. 4 do 6.
Pedal 2, ki je sicer zasnovan kot sklop oz. iz med seboj členkasto povezanih vzvodov 21, 22, 23 sestavljen mehanizem, je načeloma po eni strani zasukljiv okoli svojega vrtišča 10 in členkasto povezan s potisnim drogom 30 vsakokrat upravljanega sklopa 3, npr. zavore ali sklopke motornega vozila. Na sl. 4 se pedal 2 v obeh prikazih nahaja v svojem izhodiščnem položaju, vendar so vzvodi 21, 22, 23 razporejeni na dva različna načina, kar ima za posledico ustrezen premik stopalke 211 v horizontalni smeri. Pri desnem prikazu po sl. 4 je namreč pedalni vzvod 21 razporejen po drugačnim kotom glede na nosilni vzvod 22, kar se odraža v premiku translatomo premakljivega vrtišča 220 navzdol in zasuku povezovalnega vzvoda 23 za kot φ, posledično pa v premiku stopalke 211 za razdaljo L v horizontalni smeri (iz točke A v točko A' po sl. 5) proti voznikovemu delovnemu območju.
Po vgradnji nosilca 1 v vozilo ali drugo napravo, pri kateri je predvidena uporaba pedalnega mehanizma oz. pedala 2 po izumu, je pedal 2 zasukljiv okoli vrtišča 10 in povezan z upravljano enoto 3. Prednastavitev vsakokrat želenega položaja stopalke 211 pedala 2 se izvaja s pomočjo pozicionimega sklopa 4, in sicer s premikanjem drsnika oz. sornika 2102 vzdolž pripadajočega vodila 221 na nosilnem vzvodu 22 pedala 2.
Ko se po ustreznem zasuku povezovalnega vzvoda 23 in premiku stopalke 211 v horizontalni smeri omenjena stopalka 211 nahaja v želenem položaju, spet s pomočjo pozicionimega sklopa 4 preprečimo vsakršno nadaljnje premikanje drsnika oz. sornika 2102 vzdolž vodila 221. Odtlej pedalni mehanizem oz sestav vzvodov 21, 22, 23 tvori togo celoto, ki deluje na povsem enak način kot vsak drug pedal, pri čemer z zasukom okoli vrtišča 10 krmili delovanje vsakokrat razpoložljive upravljane enote 3.
Vgradnja pedalnega mehanizma po izumu nedvomno omogoča tudi izvedbo vseh potrebnih varnostnih ukrepov, ki so npr. predvideni v primeru trka vozila. Tako je lahko npr. za tak primer zagotovljeno, da se v primeru trka drsnik oz. sornik 2102 premakljivega vrtišča 220 pomakne navzgor, kar ima za posledico odmik pedalnega vzvoda 21 in stopalke 211 v smeri vstran od voznikovih nog. Tak navzgornji pomik sornika 21 je mogoče zagotoviti na razmeroma preprost in zanesljiv način, če se npr. z upravljano enoto 3 poveže ustrezno - na skici neprikazano - klančino, ki se med premikanjem enote 3 ob trku vozila premakne pod sornik 2102.
Claims (20)
1. Pedalni mehanizem, sestoječ iz nosilca (1), na katerem je predvideno vrtišče (10), kot tudi iz s stopalko (211) opremljenega pedala (2), ki je po eni strani zasukljivo vpet v omenjenem vrtišču (10) in po drugi strani povezan z vsakokrat upravljano enoto (3), označen s tem, da obsega pedal (2), ki sestoji iz pedalnega vzvoda (21), nosilnega vzvoda (22) in povezovalnega vzvoda (23), pri čemer je nosilni vzvod (22) v vrtišču (10) zasukljivo priključen na omenjeni nosilec (1) in opremljen z vzdolžnim vodilom (221), v območju katerega je formirano translatomo premakljivo vrtišče (220), v katerem je k nosilnemu vzvodu (22) zasukljivo priključen pedalni vzvod (21), na katerem je na voljo nepremakljivo vrtišče (210), v katerem je s pedalnim vzvodom (21) zasukljivo povezan povezovalni vzvod (23), ki je po drugi strani v območju nepremakljivega vrtišča (230) zasukljivo povezan z nosilnim vzvodom (22), in pri čemer je razporeditev omenjenih vzvodov (21, 22, 23) pedala (2) v vsakokrat ustrezen položaj drug glede na drugega izvedljiva s pomočjo vsakokrat ustreznega pozicionimega sklopa (4).
2. Pedalni mehanizem po zahtevku 1, označen s tem, da so vrtišča (210, 220, 230) na pripadajočih vzvodih (21, 22, 23) razporejena v razmerju db = b/a, pri čemer a predstavlja razdaljo med prijemališčem pritisne sile na stopalki (211) pedalnega vzvoda (21) in nepremakljivim vrtiščem (210), v katerem sta členkasto povezana pedalni vzvod (21) in povezovalni vzvod (23);
b predstavlja razdaljo med nepremakljivim vrtiščem (210) pedalnega vzvoda (21) in povezovalnega vzvoda (23) ter vsakokrat razpoložljivim položajem translatomo premakljivega vrtišča (220), v katerem sta med seboj povezana pedalni vzvod (21) in nosilni vzvod (22) pedala (2);
c pa predstavlja razdaljo med nepremakljivima vrtiščema (210) in (230), t.j. vrtiščem (210) med pedalnim vzvodom (21) in povezovalnim vzvodom (23) ter vrtiščem (230) med povezovalnim vzvodom (23) in nosilnim vzvodom (22) .
3. Pedalni mehanizem po enem od predhodnih zahtevkov, označen s tem, daje vsakokrat upravljana enota (3) preko svojega upravljalnega droga (30) členkasto povezana z nosilnim vzvodom (22) pedala (2).
4. Pedalni mehanizem po zahtevku 1 ali 2, označen s tem, da translatomo premakljivo vrtišče (220) tvori na nosilnem vzvodu (22) predvideno, v njegovi vzdolžni smeri potekajoče vodilo (221) skupaj z vanj vstavljenim sornikom (2102), ki je predviden za povezavo omenjenega nosilnega vzvoda (22) s pedalnim vzvodom (21).
5. Pedalni mehanizem po zahtevku 4, označen s tem, da je sornik (2102) prirejen za drsenje po vodilu (221).
6. Pedalni mehanizem po zahtevku 4, označen s tem, da je sornik (2102) opremljen s kotalčnim elementom za kotaljenje po vodilu (221).
7. Pedalni mehanizem po zahtevku 5 ali 6, označen s tem, daje sornik (2102) predviden za sodelovanje s pozicionirnim nastavkom (41) pozicionimega sklopa (4), in sicer na ta način, da je njuno medsebojno premikanje po izbiri omogočeno ali preprečeno, od česar je odvisna možnost spreminjanja ali fiksiranja medsebojnega položaja vzvodov (21, 22, 23) pedala (2).
8. Pedalni mehanizem po zahtevku 7, označen s tem, da pozicionimi nastavek (41) poteka skozi somik (2102).
9. Pedalni mehanizem po zahtevku 7 ali 8, označen s tem, da je pozicionimi nastavek (41) nameščen na nosilcu (42), ki je togo povezan z nosilnim vzvodom (22) pedala (2).
10. Pedal, zlasti pedal zavore ali sklopke pri motornem vozilu, obsegajoč stopalko (211) in predviden po eni strani za vgradnjo v ustrezno vrtišče (10) in po drugi strani za povezavo z upravljalnim sredstvom (30) vsakokrat upravljane enote (3), označen s tem, da sestoji iz pedalnega vzvoda (21), nosilnega vzvoda (22) in povezovalnega vzvoda (23), pri čemer je nosilni vzvod (22) z možnostjo zasuka vgrajen v vsakokrat razpoložljivem vrtišču (10) in opremljen z vzdolžnim vodilom (221), v območju katerega je formirano translatomo premakljivo vrtišče (220), v katerem je k nosilnemu vzvodu (22) zasukljivo priključen pedalni vzvod (21), na katerem je na voljo nepremakljivo vrtišče (210), v katerem je s pedalnim vzvodom (21) zasukljivo povezan povezovalni vzvod (23), ki je po drugi strani v območju nepremakljivega vrtišča (230) zasukljivo povezan z nosilnim vzvodom (22), in pri čemer je razporeditev omenjenih vzvodov (21, 22, 23) pedala (2) v vsakokrat ustrezen položaj drug glede na drugega izvedljiva s pomočjo vsakokrat ustreznega pozicionimega sklopa (4).
11. Pedal po zahtevku 10, označen s tem, da so vrtišča (210, 220, 230) na pripadajočih vzvodih (21, 22, 23) razporejena v razmerju db = bta, pri čemer a predstavlja razdaljo med prijemališčem pritisne sile na stopalki (211) pedalnega vzvoda (21) in nepremakljivim vrtiščem (210), v katerem sta členkasto povezana pedalni vzvod (21) in povezovalni vzvod (23);
b predstavlja razdaljo med nepremakljivim vrtiščem (210) pedalnega vzvoda (21) in povezovalnega vzvoda (23) ter vsakokrat razpoložljivim položajem translatorno premakljivega vrtišča (220), v katerem sta med seboj povezana pedalni vzvod (21) in nosilni vzvod (22) pedala (2);
c pa predstavlja razdaljo med nepremakljivima vrtiščema (210) in (230), t.j. vrtiščem (210) med pedalnim vzvodom (21) in povezovalnim vzvodom (23) ter vrtiščem (230) med povezovalnim vzvodom (23) in nosilnim vzvodom (22) .
12. Pedal po zahtevku 10 ali 11, označen s tem, da translatorno premakljivo vrtišče (220) tvori na nosilnem vzvodu (22) predvideno, v njegovi vzdolžni smeri potekajoče vodilo (221) skupaj z vanj vstavljenim sornikom (2102), ki je predviden za povezavo omenjenega nosilnega vzvoda (22) s pedalnim vzvodom (21).
13. Pedal po zahtevku 12, označen s tem, da je somik (2102) predviden za drsenje po vodilu (221).
14. Pedal po zahtevku 12, označen s tem, da je somik (2102) opremljen s kotalčnim elementom za kotaljenje po vodilu (221).
15. Pedal po zahtevku 13 ali 14, označen s tem, daje sornik (2102) predviden za sodelovanje s pozicionimim nastavkom (41) pozicionimega sklopa (4), in sicer na ta način, da je medsebojno njuno premikanje po izbiri omogočeno ali preprečeno, od česar je odvisna možnost spreminjanja ali fiksiranja medsebojnega položaja vzvodov (21, 22, 23) pedala (2).
16. Pedal po zahtevku 15, označen s tem, da pozicionimi nastavek (41) poteka skozi sornik (2102).
17. Pedal po zahtevku 15 ali 16, označen s tem, daje pozicionimi nastavek (41) nameščen na nosilcu (42), ki je togo povezan z nosilnim vzvodom (22) pedala (2)·
18. Pedal po enem od zahtevkov 10 do 17, označen s tem, daje pedalni vzvod (21) na prostem koncu (21') opremljen s stopalko (211), na nasprotnem koncu (21) s skoznjo luknjo (2101) za prejem sornika (2102) za formiranje translatorno premakljivega vrtišča (220) med pedalnim vzvodom (21) in nosilnim vzvodom (22) , v osrednjem območju (2Γ) pa skoznjo luknjo (2103) za prejem sornika (2104) za formiranje nepremakljivega vrtišča (210) med pedalnim vzvodom (21) in povezovalnim vzvodom (23).
19. Pedal po enem od zahtevkov 10 do 17, označen s tem, daje nosilni vzvod (22) na enem koncu (22') opremljen s skoznjo luknjo (2201) za prejem sornika (2202) za formiranje vrtišča (10) ter priključitev nosilnega vzvoda (22) in s tem pedala (2) na vsakokrat razpoložljiv nosilec (1) pedala (2), na njegovem nasprotnem koncu (22) je predvidena skoznja luknja (2203) za prejem sornika (2204) za formiranje nepremakljivega vrtišča (230) za povezavo med nosilnim vzvodom (22) in povezovalnim vzvodom (23), v njegovem osrednjem območju (22') pa je na voljo kot podolgovata skoznja luknja zasnovano vzdolžno vodilo (221) za prejem somika (2102) in s tem formiranje translatomo premakljivega vrtišča (220) za povezavo med nosilnim vzvodom (22) in pedalnim vzvodom (21).
20. Pedal po enem od zahtevkov 10 do 17, označen s tem, daje povezovalni vzvod (23) zasnovan kot ustrezno tog linijski element, ki na vsakem koncu obsega po eno skoznjo luknjo (231, 232) za prejem sornikov (2104, 2204) za formiranje fiksnih vrtišč (210, 230) in s tem povezavo povezovalnega vzvoda (23) po eni strani s pedalnim vzvodom (21) in po drugi strani z nosilnim vzvodom (22).
Priority Applications (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
SI200600030A SI22217A (sl) | 2006-02-10 | 2006-02-10 | Pedalni mehanizem in pedal, zlasti za motorna vozila |
PCT/SI2007/000004 WO2007091981A1 (en) | 2006-02-10 | 2007-02-05 | Pedal mechanism and pedal for motor vehicles |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
SI200600030A SI22217A (sl) | 2006-02-10 | 2006-02-10 | Pedalni mehanizem in pedal, zlasti za motorna vozila |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
SI22217A true SI22217A (sl) | 2007-08-31 |
Family
ID=38141203
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
SI200600030A SI22217A (sl) | 2006-02-10 | 2006-02-10 | Pedalni mehanizem in pedal, zlasti za motorna vozila |
Country Status (2)
Country | Link |
---|---|
SI (1) | SI22217A (sl) |
WO (1) | WO2007091981A1 (sl) |
Families Citing this family (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
FR2907926B1 (fr) * | 2006-10-25 | 2008-12-19 | Coutier Moulage Gen Ind | Dispositif de pedale reglable pour vehicule automobile |
FR3037007A3 (fr) * | 2015-06-04 | 2016-12-09 | Renault Sa | Pedalier d'embrayage a pedale sur roulement |
Family Cites Families (7)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US5351573A (en) | 1991-10-07 | 1994-10-04 | Cicotte Edmond B | Adjustable automobile pedal system |
US6301993B1 (en) | 1999-06-01 | 2001-10-16 | Delphi Technologies, Inc. | Cam-guided adjustable pedal actuator assembly |
US6289761B1 (en) | 2000-02-04 | 2001-09-18 | Dura Global Technologies, Inc. | Automatic adjustable brake, clutch and accelerator pedals |
US6367349B1 (en) * | 2000-05-01 | 2002-04-09 | Dura Global Technologies, Inc. | Adjustable brake, clutch and accelerator pedals |
DE10126194B4 (de) * | 2001-05-30 | 2009-06-18 | Daimler Ag | Verstellbares Fußhebelwerk |
ES2204286B1 (es) | 2002-05-22 | 2005-09-01 | Batz, S.Coop | Mecanismo de ajuste de pedal. |
DE10254585A1 (de) * | 2002-11-22 | 2004-06-09 | Fico Cables, S.A., Rubi | Pedal mit verstellbarer Position |
-
2006
- 2006-02-10 SI SI200600030A patent/SI22217A/sl not_active IP Right Cessation
-
2007
- 2007-02-05 WO PCT/SI2007/000004 patent/WO2007091981A1/en active Application Filing
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
WO2007091981A1 (en) | 2007-08-16 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US7195313B2 (en) | Crash-active headrest | |
US5393123A (en) | Vehicle seat assembly with integral belt restraint and seat back dump feature | |
US4958536A (en) | Cable control system | |
US4477100A (en) | Fifth wheel coupling apparatus | |
JP2013540072A (ja) | 前後調整可能車両座席 | |
JP4865715B2 (ja) | 駐車ブレーキ用の操作システム | |
US6389927B1 (en) | Adjustable control vehicle pedal | |
CA2524759A1 (en) | Steering column arrangement for a motor vehicle, in particular a tracked vehicle | |
SI22217A (sl) | Pedalni mehanizem in pedal, zlasti za motorna vozila | |
US10696259B2 (en) | Pedal assembly for a motor vehicle | |
US4090580A (en) | Variable length anchoring device for vehicle seats | |
EP1028364A2 (en) | Adjustable automobile pedal system | |
KR100825529B1 (ko) | 작업차의 변속 조작 구조 | |
DE2011422A1 (de) | Vorrichtung zum gemeinsamen Verstellen der Pedale von Kraftfahrzeugen in Fahrzeug längsnchtung | |
US6978864B2 (en) | Wheelchair braking device | |
US6131871A (en) | Manually actuated seat adjuster | |
JPH0239214A (ja) | 前後調節可能な足踏み式ペダル | |
JP2019053775A (ja) | 車両ペダル機構 | |
EP1108921A3 (en) | Locking apparatus for change lever of vehicle | |
US4502348A (en) | Hand and foot throttle control linkage | |
US2551743A (en) | Automatic emergency brake release for motor vehicles | |
US7066048B2 (en) | Brake pedal designed to equip a motor vehicle | |
EP0704338A1 (en) | Vehicle seat assembly with integral belt restraint and seat back dump feature | |
EP1373018B1 (en) | Adjustable pedal apparatus with defined adjustment path | |
JPS5815248Y2 (ja) | 装軌式土工車輌の駐車ブレ−キ装置 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
OO00 | Grant of patent |
Effective date: 20060726 |
|
KO00 | Lapse of patent |
Effective date: 20160215 |