SE520392C2 - Specifika peptider för behandling av diabetes mellitus - Google Patents
Specifika peptider för behandling av diabetes mellitusInfo
- Publication number
- SE520392C2 SE520392C2 SE9603533A SE9603533A SE520392C2 SE 520392 C2 SE520392 C2 SE 520392C2 SE 9603533 A SE9603533 A SE 9603533A SE 9603533 A SE9603533 A SE 9603533A SE 520392 C2 SE520392 C2 SE 520392C2
- Authority
- SE
- Sweden
- Prior art keywords
- peptide
- insulin
- mixture
- amino acid
- acid sequence
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07K—PEPTIDES
- C07K14/00—Peptides having more than 20 amino acids; Gastrins; Somatostatins; Melanotropins; Derivatives thereof
- C07K14/435—Peptides having more than 20 amino acids; Gastrins; Somatostatins; Melanotropins; Derivatives thereof from animals; from humans
- C07K14/575—Hormones
- C07K14/62—Insulins
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61P—SPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
- A61P3/00—Drugs for disorders of the metabolism
- A61P3/08—Drugs for disorders of the metabolism for glucose homeostasis
- A61P3/10—Drugs for disorders of the metabolism for glucose homeostasis for hyperglycaemia, e.g. antidiabetics
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61P—SPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
- A61P5/00—Drugs for disorders of the endocrine system
- A61P5/48—Drugs for disorders of the endocrine system of the pancreatic hormones
- A61P5/50—Drugs for disorders of the endocrine system of the pancreatic hormones for increasing or potentiating the activity of insulin
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
- A61K38/00—Medicinal preparations containing peptides
Landscapes
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Diabetes (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Medicinal Chemistry (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Endocrinology (AREA)
- Biophysics (AREA)
- Toxicology (AREA)
- Proteomics, Peptides & Aminoacids (AREA)
- Molecular Biology (AREA)
- Genetics & Genomics (AREA)
- Biochemistry (AREA)
- Gastroenterology & Hepatology (AREA)
- Zoology (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Animal Behavior & Ethology (AREA)
- General Chemical & Material Sciences (AREA)
- Pharmacology & Pharmacy (AREA)
- Veterinary Medicine (AREA)
- Public Health (AREA)
- Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
- Emergency Medicine (AREA)
- Obesity (AREA)
- Hematology (AREA)
- Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
- Peptides Or Proteins (AREA)
- Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
- Enzymes And Modification Thereof (AREA)
Description
520 392 Förekomsten av retinopati hos patienter med IDDM är högst hos dem med tidig sjukdomsdebut, och tilltar i frekvens varefter sjukdomsdurationen ökar. Efter 15 års sjukdom förekommer proliferativ retinopati hos 25% av patienterna och i den grupp patienter som varit sjuka mer än 20 år har 50% retinopati. Den tidigaste skadan vid diabetisk retinopati är förtjockning av basala kapillärmembran, därefter dilatation av kapillärer och läckage samt bildandet av mikroaneurysm.
Senare uppkommer förträngningar av ögonkärlen, vilket medför hypoperfusion i delar av näthinnan, med ödem, blödningar, nybildning av kärl samt gradvis insättande blindhet som följd.
Diabetisk neuropati innefattar en rad olika somatiska och autonoma nervstörningar. Sensorisk neuropati kan medföra tilltagande känselbortfall, och resultera i obehagliga och smärtsamma förnimmelser i ben och fötter. Motorisk neuropati åtföljs ofta av förlorad muskelmassa och muskelförsvagning.
Nervbiopsier påvisar ofta axonal degeneraton, demyelinisering och förändringar i nervernas blodkärl. N eurofysiologiska test visar minskad ledningshastighet i både motoriska och sensoriska nervbanor. Hos patienter med en sjukdomsduration längre än 15 år drabbas 40% av autonom neuropati. Denna kan leda till defekt termoreglering, impotens och dysfunktion hos urinblåsan, samt förändrade kardiovaskulära reflexer. Senare kan svettning, postural hypotension, gastrointestinala störningar och nedsatt varseblivning för hypoglykemi uppstå.
Det senare får ofta allvarliga kliniska konsekvenser.
Flera teorier har framlagts för att förklara möjliga bakomvarande orsaker till uppkomsten av olika diabetiska komplikationerna (1). Metabola faktorer kan vara av betydelse och under senare år har studier visat att upprätthållande av god metabol kontroll resulterar i minskad incidens av de flesta diabetiska komplikationerna (2). Oavsett upprätthållande av en god metabol kontroll finner man att efter 7-10 års sjukdomsduration har 15-25% av patienterna tecken på begynnande nefropati, 10-25% har symptom på retinopati och 15-20% har minskad nervledningshastighet som tecken på neuropati. Vid längre sjukdomsduration ökar incidensen av komplikationer ytterligare.
C-peptid är en del av proinsulinmolekylen, vilken i sin tur är prekursor till insulin som bildas i bukspottkörtelns ß-celler. Det har föreslagits i EP 132 769 att C-peptid kan ges till diabetiker och i SE 460 334 att insulin tillsammans med C-peptid kan ges som behandling och prevention av diabetiska komplikationer.
På senare år har det framkommit att vid IDDM är aktiviteten av enzymet Na*K*ATPas sänkt iflera vävnader, framför allt i njurglomeruli, retina, perifer nervvävnad, och hjärt- och skelettmuskulatur (3, 4, 5). N a*K*ATPas är ett enzym som finns lokaliserat till cellmembraner och det genererar energi för transcellulär transport av Na* och K*, liksom för aktiv och passiv transport av substrat i alla celler hos däggdjur. Det är uppenbart att aktiviteten hos detta enzym är av fundamental betydelse för normal cellfunktion. Minskad Na*K*ATPas aktivitet i nervvävnad, njurglomeruli och retina kan därmed vara en viktig bidragande faktor till uppkomsten av neuropati, nefi°opati och retinopati i samband med diabetes.
N a*K*ATPas aktiviteten regleras dels av natriumkoncentrationen och dels genom hormonell påverkan; flera hormoner stimulerar (thyroideahormon, noradrenalin, angiotensin, neuropeptid Y, insulin) eller hämmar (dopamin, ANF) aktiviteten hos enzymet (6). Trots insulinbehandling och upprätthållande av god metabol kontroll visar patienter med typ 1 diabetes tecken på otillräcklig Na*K*ATPas aktivitet sett i ett längre perspektiv. 520 592 3 Nyligen har en grupp peptider, med samma aminosyrasekvenser som C-peptids mittdel respektive C-terminala del, visat sig ha en stimulerande eflekt på Na*K*ATPas aktivitet. Dessa peptider är således alla små fragment av C-peptid.
C-peptiden själv har visat sig kunna stimulera N a*K*ATPas via aktivering av ett G-protein, genom att öka den intracellulära Caz* koncentrationen och genom aktivering av proteinfosfatas 2B (7). Emellertid har de små fragmenten lika stor eller större effekt än hela C-peptid molekylen. Det finns såväl in vitro som in vivo indikationer på att tillförsel av ett av dessa fragment tillsammans med vanlig insulinbehandling förbättrar njurfunktionen, resulterar i regress av tidiga tecken på retinopati och förbättrar somatisk och autonom nervfunktion. Behandling med dessa specifika peptider tillsammans med konventionell insulinbehandling kan sålunda vara fördelaktigt för att förebygga och avsevärt retardera utvecklingen av diabetiska senkomplikationer. En potentiell fördel med tillförsel av dessa mindre peptider ijämförelse med C-peptid är att de kan administreras oralt i stället för att behöva injeceras, vilket krävs för administration av C-peptid och insulin .
Den föreslagna uppfinningen relaterar sig sålunda till andvändingen av följande peptider, vilka alla är fragment av C-peptid: peptid A (aminosyrasekvens ELGGGPGAG) eller komponenter därav, till exempel peptid B (ELGG), peptid C (ELGGGP) eller peptid D (GGPGA). Dessutom föreslås även peptid E (EGSLQ) och delar därav, till exempel peptid F (GSLQ). Alla är avsedda att framställas som läkemedel för behandling av typ 1 diabetes.
De ovan nämda fragmenten har visats sig stimulera Na"K*ATPas aktivitet i varierande grad. In vitro studier på njurtubuliceller visar att peptiderna A-D stimulerar N a*K*ATPas aktivitet i samma storleksordning som hela C-peptidmolekylen. Hela 90% av effekten uppnås inom 3 minuter. Peptidema E och F har en lika stor eller större stimulerande efiekt på Na*K*ATPas aktivieten i njurtubuliceller som C-peptid. Peptiderna A-D tillsammans med E och F medför en aktivering som är större än vad som funnits för varje peptid ensam, se vidare exempel 1 nedan.
Peptiderna kan även användas för att framställa läkemedel, som stimulerar Na*K*ATPas aktivitet, för behandling av patienter med typ 1 diabetes och retinopati, för behandling av patienter med typ 1 diabetes och nefropati, för behandling av patienter med typ 1 diabetes och neuropati, och för att retardera utvecklingen av diabetiska senkomplikationer. Läkemedlet kan inkludera Uppfinningen relaterar sig också till metoden för behandling på de ovan nämnda indikationerna.
De verksamma komponenterna tillförs oralt eller parenteralt, subkutant, intramuskulärt eller intravenöst. Komponenterna inkluderar aktiva fragment/peptider av C-peptidmolekylen (peptiderna A-F), tillsammans med en farmakologiskt lämplig bärare eller arman terapeutisk substans, t ex Den totala mängden aktiv substans i blandningen kan variera från 99.99 till 0.01% av vikten. Bärarsubstansen måste vara kompatibel med andra substanser i blandningen och inte vara skadlig för mottagaren.
De komponenter av uppfinningen som är lämpliga för parenteral tillförsel bör vara en steril vattenlösning och/eller suspension av de farmakologiskt aktiva substanserna (peptidema A-F), och med fördel isoton med blodet hos mottagaren - vanligen används natriumklorid, glycerin, glukos, mannitol, sorbitol eller liknande. = 520 392 sf Blandningen kan dessutom innehålla någon av flera adjuvans, t ex buffert, konserveringsmedel, lösningsmedel, substanser vilka påskyndar eller förlänger verkan.
De komponenter av uppfinningen som är lämpliga för oralt bruk inkluderande fragment/peptider av C-peptid (peptiderna A-F) bör i form vara av ett sterilt och renat pulver i kapsel eller enterokapsel som skyddar från nedbrytning (dekarboxylering eller hydrolys) av de aktiva peptiderna i magsäcken, och därmed möjliggöra absorption av substanserna i munslemhinna eller tunntarm. Kapslarna kan innehålla en av flera adjuvans, t ex buffert, konserveringsmedel, substans som påskyndar eller förlångsammar upptag, och dänned medför en optimal biotillgänglighet av beståndsdelarna i_ uppfinningen, och deras like. Dessutom, relaterar uppfinningen till icke-peptider som har samma stimulatoriska effekt som de substanser som härstammar från C-peptid. Sådana peptidliknande, ”småmolekyler” med kapacitet att efierlikna aktiviteten hos naturligt förekommande proteiner eller peptider är troligen bättre lämpade för oral tillförsel på grund av större kemisk stabilitet (8, 9).
Exempel på specifika peptider med stimulatorisk effekt på Na+K*ATPas aktivitet ges nedan.
Exempel 1. Peptiderna A-Fzs stimulatoriska effekt på N a*K*ATPas aktivitet i njurtubuliceller undersöktes. Enstaka proximala tubulisegment från råttnjure preparerades genom mikrodissektion. Tubulicellerna inkuberades 30 min i rumstemperatur med någon av peptiderna A-F eller rått-C-peptid 1. N a*K*ATPas aktiviteten uppmättes efter exposition av cellerna för hypoton chock och 15 min inkubering i ett medium innehållande ”P-ATP, i närvaro av eller frånvaro av av oubain.
Den stimulerande effeketen av 5 x 10” M rått-C-peptid 1 sattes till 100%. Vid samma koncentrationer av peptiderna A-F erhölls följ ande relativa aktiviteter: Peptid A 88 i 3% Peptid B 36 i 2% Peptid C 46 i 3% Peptid D 65 i 4% Peptid E 110 i 3% Peptid F 96 i 2% Peptid B+C 86 i 3% Exempel på specifika farmaceutiska blandningar för denna uppfinning ges i exemplen nedan.
Exempel 2. Humant insulin: Peptid A ensam eller i ekvimolär blandning med peptid B, C, D, E eller F (124 på molar basis vid 100 enheter (U) insulin per ml).
För att preparera 10 ml av blandningen, blandas Humant insulin (28U/mg) - 1000 U Peptid A ensamt - 16.8 mg M-Kreosol - 25 mg Glycerol - 160 mg Exempel 3.
Exempel 4.
Exempel 5.
Exempel 6. 520 592 6' Vatten eller endera av 10% saltsyra eller 10% natriumhydroxid i tillräcklig mängd for att blandningen ska få en totalvolym på 10 ml och pH 7.0-7.8 eller en kombination med Peptid A - 16.8 mg Peptid B - 8.8 mg Peptid C - 13.6 mg Peptid D - 10 mg Peptid E - 12.4 mg Peptid F - 9.2 mg M- Kreosol - 25 mg Glycerol - 160 mg Vatten eller endera av 10% saltsyra eller 10% natriumhydroxid i tillräcklig mängd for att blandningen ska få en totalvolym på 10 ml och pH 7.0-7.8 Humant insulin: Peptid B (1:4 på molar basis vid 100 enheter (U) insulin per ml).
För att preparera 10 ml av blandningen, blandas Humant insulin (28U/mg) - 1000 U Peptid B - 8.8 mg M-Kreosol - 25 mg Glycerol - 160 mg Vatten eller endera av 10% saltsyra eller 10% natriuinhydroxid i tillräcklig mängd för att blandningen ska få en totalvolym på 10 ml och pH 7.0-7.8 Humant insulin: Peptid C (1:4 på molar basis vid 100 enheter (U) insulin per ml).
För att preparera 10 ml av blandningen, blandas Humant insulin (28U/mg) - 1000 U Peptid C - 13.6 mg M-Kreosol - 25 mg Glycerol - 160 mg Vatten eller endera av 10% saltsyra eller 10% natriumhydroxid i tillräcklig mängd for att blandningen ska få en totalvolym på 10 ml och pH 7.0-7.8 Humant insulin: Peptid D (1:4 på molar basis vid 100 enheter (U) insulin per ml).
För att preparera 10 ml av blandningen, blandas Humant insulin (28U/mg) - 1000 U Peptid D - 10.0 mg M-Kreosol - 25 mg Glycerol - 160 mg Vatten eller endera av 10% saltsyra eller 10% natriumhydroxid i tillräcklig mängd for att blandningen ska få en totalvolym på 10 ml och pH 7.0-7.8 Humant insulin: Peptid E (1:4 på molar basis vid 100 enheter (U) insulin per ml).
Exempel 7.
Exempel 8.
Exempel 9. 520 392 6 För att preparera 10 ml av blandningen, blandas Humant insulin (28U/mg) - 1000 U Peptid E - 12.4 mg M-Kreosol - 25 mg Glycerol - 160 mg Vatten eller endera av 10% saltsyra eller 10% natriumhydroxid i tillräcklig mängd för att blandningen ska få en totalvolym på 10 ml och pH 7.0-7.8 Humant insulin: Peptid F (114 på molar basis vid 100 enheter (U) insulin per ml).
För att preparera 10 ml av blandningen, blandas Humant insulin (28U/mg) - 1000 U Peptid F - 9.2 mg M-Kreosol - 25 mg Glycerol - 160 mg Vatten eller endera av 10% saltsyra eller 10% natriumhydroxid i tillräcklig mängd för att blandningen ska få en totalvolym på 10 ml och pH 7.0-7.8 Humant insulin: Peptid A ensam eller i ekvimolär blandning med fragment B, C, D, E eller F (1:1 på molar basis vid 100 enheter (U) insulin per ml).
För att preparera 10 ml av blandningen, blandas Humant insulin (28U/mg) - 1000 U Peptid A - 4.2 mg M-Kreosol - 25 mg Glycerol - 160 mg Vatten eller endera av 10% saltsyra eller 10% natriumhydroxid i tillräcklig mängd för att blandningen ska få en totalvolym på 10 ml och pH 7.0-7.8 eller en kombination med Peptid A - 4.2 mg Peptid B - 2.2 mg Peptid C - 3.4 mg Peptid D - 2.5 mg Peptid E - 3.1 mg Peptid F - 2.3 mg M-Kreosol - 25 mg Glycerol - 160 mg Vatten eller endera av 10% saltsyra eller 10% natriuinhydroxid i tillräcklig mängd för att blandningen ska få en totalvolym på 10 ml och pH 7.0-7.8 Humant insulin: Peptid B (1:1 på molar basis vid 100 enheter (U) insulin per ml).
För att preparera 10 ml av blandningen, blandas Humant insulin (28U/mg) - 1000 U Peptid B - 2.2 mg M-Kreosol - 25 mg Glycerol - 160 mg Exempel 10.
Exempel 1 1.
Exempel 12.
Exempel 13.
Exempel 14. 520 392 7 Vatten eller endera av 10% saltsyra eller 10% natriumhydroxid i tillräcklig mängd för att blandningen ska få en totalvolym på 10 ml och pH 7.0-7.8 Humant insulin: Peptid C (1:1 på molar basis vid 100 enheter (U) insulin per ml).
För att preparera 10 ml av blandningen, blandas Humant insulin (28U/mg) - 1000 U Peptid C - 3.4 mg M-Kreosol - 25 mg Glycerol - 160 mg Vatten eller endera av 10% saltsyra eller 10% natriumhydroxid i tillräcklig mängd fór att blandningen ska få en totalvolym på 10 ml och pH 7.0-7.8 Humant insulin: Peptid D (121 på molar basis vid 100 enheter (U) insulin per ml).
För att preparera 10 ml av blandningen, blandas Humant insulin (28U/mg) - 1000 U Peptid D - 2.5 mg M-Kreosol - 25 mg Glycerol - 160 mg Vatten eller endera av 10% saltsyra eller 10% natriumhydroidd i tillräcklig mängd för att blandningen ska få en totalvolym på 10 ml och pH 7.0-7.8 Humant insulin: Peptid E (1:1 på molar basis vid 100 enheter (U) insulin per ml).
För att preparera 10 ml av blandningen, blandas Humant insulin (28U/mg) - 1000 U Peptid E - 3.1 mg M-Kreosol - 25 mg Glycerol - 160 mg Vatten eller endera av 10% saltsyra eller 10% natriumhydroxid i tillräcklig mängd för att blandningen ska få en totalvolym på 10 ml och pH 7.0-7.8 Humant insulin: Peptid F (121 på molar basis vid 100 enheter (U) insulin per ml).
För att preparera 10 ml av blandningen, blandas Humant insulin (28U/mg) - 1000 U Peptid F - 2.3 mg M-Kreosol - 25 mg Glycerol - 160 mg Vatten eller endera av 10% saltsyra eller 10% natriumhydroxid i tillräcklig mängd för att blandningen ska få en totalvolym på 10 ml och pH 7.0-7.8 Humant zink insulin: Peptid A ensam eller i ekvirnolär blandning med fragment B, C, D, E eller F (1:4 på molar basis vid 100 enheter (U) insulin per ml).
Exempel 15.
Exempel 16. 520 392 :r För att preparera 10 ml av blandningen, blandas Humant insulin i modifierad amorf. 300 U och modifierad crist. 700 U (28U/mg) - 1000 U Peptid A - 16.8 mg Zink - 1.3 mg N atriumklorid - 70 mg Natriumacetat - 16 mg Metylparahydroxybenz - 10 mg Vatten eller endera av 10% saltsyra eller 10% natriumhydroxid i tillräcklig mängd for att blandningen ska få en totalvolym på 10 ml och pH 7.1-7.4 eller en kombination med Peptid A - 16.8 mg Peptid B - 2.2 mg Peptid C - 13.6 mg Peptid D - 10 mg Peptid E - 12.4 mg Peptid F - 9.2 mg Zink - 1.3 mg Natriumklorid - 70 mg Natriumacetat - 16 mg Metylparahydroxybenz - 10 mg Vatten eller endera av 10% saltsyra eller 10% natriumhydrozzid i tillräcklig mängd for att blandningen ska få en totalvolym på 10 ml och pH 7.1-7.4 Humant zink insulin: Peptid B (124 på molar basis vid 100 enheter (U) insulin per ml).
För att preparera 10 ml av blandningen, blandas Humant insulin imodifierad amorf. 300 U och modifierad crist. 700 U (28U/mg) - 1000 U Peptid B - 8.8 mg Zink - 1.3 mg Natriumklorid - 70 mg N atriumacetat - 16 mg Metylparahydroxybenz - 10 mg Vatten eller endera av 10% saltsyra eller 10% natriumhydroxid i tillräcklig mängd för att blandningen ska få en totalvolym på 10 ml och pH 7.1-7.4 Humant zink insulin: Peptid C (1:4 på molar basis vid 100 enheter (U) insulin per ml).
För att preparera 10 ml av blandningen, blandas Humant insulin i modifierad amorf. 300 U och modifierad crist. 7 00 U (28U/mg) - 1000 U Peptid C - 13.6 mg Zink - 1.3 mg Natriumklorid - 70 mg N atriumacetat - 16 mg Metylparahydroxybenz - 10 mg Exempel 17.
Exempel 18.
Exempel 19.
Exempel 20. 520? 392 Vatten eller endera av 10% saltsyra eller 10% natriumhydroxid i tillräcklig mängd för att blandningen ska få en totalvolym på 10 ml och pH 7.1-7.4 Humant zink insulin: Peptid D (124 på molar basis vid 100 enheter (U) insulin per ml).
För att preparera 10 ml av blandningen, blandas Humant insulin i modifierad amorf. 300 U och modifierad crist. 700 U (28U/mg) - 1000 U Peptid D - 10.0 mg Zink - 1.3 mg Natriumklorid - 70 mg N atriumacetat - 16 mg Metylparahydroxybenz - 10 mg Vatten eller endera av 10% saltsyra eller 10% natriumhydroxid i tillräcklig mängd för att blandningen ska få en totalvolym på 10 ml och pH 7.1-7.4 Humant zink insulin: Peptid E (1:4 på molar basis vid 100 enheter (U) insulin per ml).
För att preparera 10 ml av blandningen, blandas Humant insulin i modifierad amorf. 300 U och modifierad crist. 700 U (28U/mg) - 1000 U Peptid E - 12.4 mg Zink - 1.3 mg N atriumklorid - 70 mg N atriumacetat - 16 mg Metylparahydroxybenz - 10 mg Vatten eller endera av 10% saltsyra eller 10% natriumhydroxid i tillräcklig mängd för att blandningen ska få en totalvolym på 10 ml och pH 7.1-7.4 Humant zink insulin: Peptid F (114 på molar basis vid 100 enheter (U) insulin per ml).
För att preparera 10 ml av blandningen, blandas Humant insulin i modifierad amorf. 300 U och modifierad crist. 700 U (28U/mg) - 1000 U Peptid F - 9.2 mg Zink - 1.3 mg N atriumklorid - 70 mg N atriumacetat - 16 mg Metylparahydroxybenz - 10 mg Vatten eller endera av 10% saltsyra eller 10% natriumhydroxid i tillräcklig mängd för att blandningen ska få en totalvolym på 10 ml och pH 7.1-7.4 Humant zink insulin: Peptid A ensam eller i ekvimolär blandning med fragment B, C, D, E eller F (1:1 på molar basis vid 100 enheter (U) insulin per ml).
För att preparera 10 ml av blandningen, blandas Humant insulin i modifierad amorf. 300 U och modifierad crist. 700 U (28U/mg) - 1000 U Peptid A - 4.2 mg Exempel 2 1.
Exempel 22.
Exempel 22. 520 392 /o Zink - 1.3 mg Natriumklorid - 70 mg Natriumacetat - 16 mg Metylparahydroxybenz - 10 mg Vatten eller endera av 10% saltsyra eller 10% natriumhydroxid i tillräcklig mängd för att blandningen ska få en totalvolym på 10 ml och pH 7.1-7.4 eller en kombination med Peptid A - 4.2 mg Peptid B - 2.2 mg Peptid C - 3.4 mg Peptid D - 2.5 mg Peptid E - 3.1 mg Peptid F - 2.3 mg Zink - 1.3 mg Natriumklorid - 70 mg Natriumacetat - 16 mg Metylparahydroxybenz - 10 mg Vatten eller endera av 10% saltsyra eller 10% natriumhydroxid i tillräcklig mängd för att blandningen ska få en totalvolym på 10 ml och pH 7.1-7.4 Humant zink insulin: Peptid B (1:1 på molar basis vid 100 enheter (U) insulin per ml).
För att preparera 10 ml av blandningen, blandas Humant insulin imodifierad amorf. 300 U och modifierad crist. 700 U (28U/mg) - 1000 U Peptid B - 2.2 mg Zink - 1.3 mg Natriumklorid - 70 mg N atriumacetat - 16 mg Metylparahydroxybenz - 10 mg Vatten eller endera av 10% saltsyra eller 10% natriumhydroxid i tillräcklig mängd för att blandningen ska få en totalvolym på 10 ml och pH 7.1-7.4 Humant zink insulin: Peptid C (1:1 på molar basis vid 100 enheter (U) insulin per ml).
För att preparera 10 ml av blandningen, blandas Humant insulin i modifierad amorf. 300 U och modifierad crist. 700 U (28U/mg) - 1000 U Peptid C - 3.4 mg Zink - 1.3 mg Natriumklorid - 70 mg Natriumacetat - 16 mg Metylparahydroxybenz - 10 mg Vatten eller endera av 10% saltsyra eller 10% natriumhydroxid i tillräcklig mängd för att blandningen ska få en totalvolym på 10 ml och pH 7.1-7.4 Humant zink insulin: Peptid C ( 1:1 på molar basis vid 100 enheter (U) insulin per ml).
Exempel 23.
Exempel 24.
Exempel 25. 520 392 För att preparera 10 ml av blandningen, blandas Humant insulin i modifierad amorf. 300 U och modifierad crist. 700 U (28U/mg) - 1000 U Peptid C - 3.4 mg Zink - 1.3 mg Natriumklorid - 70 mg Natriumacetat - 16 mg Metylparahydroxybenz - 10 mg Vatten eller endera av 10% saltsyra eller 10% natriumhydroxid i tillräcklig mängd för att blandningen ska få en totalvolym på 10 ml och pH 7.1-7.4 Humant zink insulin: Peptid D (1:1 på molar basis vid 100 enheter (U) insulin per ml).
För att preparera 10 ml av blandningen, blandas Humant insulin i modifierad amorf. 300 U och modifierad crist. 700 U (28U/mg) - 1000 U Peptid D - 2.5 mg Zink - 1.3 mg Natriumklorid - 70 mg N atriumacetat - 16 mg Metylparahydroxybenz - 10 mg Vatten eller endera av 10% saltsyra eller 10% natriumhydroxid i tillräcklig mängd för att blandningen ska få en totalvolym på 10 ml och pH 7.1-7.4 Humant zink insulin: Peptid E (1:1 på molar basis vid 100 enheter (U) insulin per ml).
För att preparera 10 ml av blandningen, blandas Humant insulin i modifierad amorf. 300 U och modifierad crist. 700 U (28U/mg) - 1000 U Peptid E - 3.1 mg Zink - 1.3 mg N atriurnklorid - 70 mg Natriumacetat - 16 mg Metylparahydroxybenz - 10 mg Vatten eller endera av 10% saltsyra eller 10% natriumhydroxid i tillräcklig mängd för att blandningen ska få en totalvolym på 10 ml och pH 7.1-7.4 Humant zink insulin: Peptid F (1:1 på molar basis vid 100 enheter (U) insulin per ml).
För att preparera 10 ml av blandningen, blandas Humant insulin i modifierad amorf. 300 U och modifierad crist. 700 U (ZSU/mg) - 1000 U Peptid F - 2.3 mg Zink - 1.3 mg Natriumklorid - 70 mg Natriumacetat - 16 mg Metylparahydroxybenz - 10 mg Vatten eller endera av 10% saltsyra eller 10% natriumhydroxid i tillräcklig mängd för att blandningen ska få en totalvolym på 10 ml och pH 7.1-7.4 Exempel 26.
Exempel 27. 520 392 fa Peptid A Föratt preparera sublinguala tabletter av enterokapslar innehållande beståndsdelen ekvimolärt till 100 U insulin, blanda Peptid A - 0.42 mg Laktos - 30 mg et const q s eller i kombination med Peptid A: Peptid B: Peptid C: Peptid D: Peptid E: Peptid F: (1:1:l:1:1:1 på molär basis) För att preparera sublinguala tabletter av enterokapslar, vardera innehållande beståndsdelen ekvimolärt till 100 U insulin, blanda Peptid A - 0.42 mg Peptid B - 0.22 mg Peptid C - 0.34 mg Peptid D - 0.25 mg Peptid E - 0.31 mg Peptid F - 0.23 mg Laktos - 30 mg et const q s Peptid A För att preparera sublinguala tabletter av enterokapslar innehållande beståndsdelen ekvimolärt till 400 U insulin, blanda Peptid A - 1.67 mg Laktos - 30 mg et const q s eller i kombination med peptid A: Peptid B: Peptid C: Peptid D: Peptid E: Peptid F: (1:1:1:1:1:1 på molär basis) För att preparera sublinguala tabletter av enterokapslar, vardera innehållande beståndsdelen ekvimolärt till 400 U insulin, blanda Peptid A - 1.68 mg Peptid B - 0.88 mg Peptid C - 1.36 mg Peptid D - 1.0 mg Peptid E - 1.24 mg Peptid F - 0.92 mg Laktos - 30 mg et const q s 520 392 13 Referenser BiochemicalBass of Mícmvascular Disease, C. J. Mullarkey and M. Brownlee, p 534-545, in Textbook of Diabetes, Volume 2, editors J Pickup and G. Williams.
Blackwell, Oxford 1991.
The effect of intensive treatment of diabetes on the development and progression of long-tenn complications in insulin-dependent diabetes mellitus, DCCT group. N EnglJ Med 1993; 329977-983.
K Kjeldsen, H. Brændgaard, P. Sidenius, J Stenfatt Larsen and A. Nørgaard Diabetes decieases NaflK* pump concentration in skeletal muscles, heart ventricular muscle, andperipheral nerves of rat. Diabetes 1987; 362842-848.
MacGregor andF.M. Matschjnsky. Experimental diabetes impairs the function of the retinal pigmented epithelium. Metab Clin Exp 1986;35:suppl 1, 28-34.
Greene and S.A. Lattimer. Impaired rat scíatic nerve sodium potassium adenosine triphosphatase in acute streptozocin diabetes and its correction by díetary myo-inositol supplementation.J Clin Invest 1983;72:1058-1063.
Clausen and M.E. Eveits. Regulation of the Na,K-pump in skebtal muscle.
Kidney International 1989;35 :1-13.
Y Ohtomo, A Aperia, B-L Johansson and. J Wahren. C-peptide stimulates renal Na*K*ATPase activity in synergism With neuropepticb Y. Diabetologia 1996; 39 1199-205.
T Clacksom, and J Wells. In vitro selection from protein and peptide libraries., Trends in Biotechnology 1995, 12:173-184.
H Nakanishi, S Ramurthy, A Raktabutr, R Shen and M Kahn. peptidomimetrics of the immunoglobuhn supergene family - a review. Gene 1993, 137:51-56.
Claims (6)
1. Användning av Peptid A med aminosyrasekvensen ELGGGPGAG och/ eller Peptid E med aminosyrasekvensen EGSLQ, eller fragment därav med samma stimulerande effekt på Na*K+ATPas-aktivitet som nämnda Peptid A eller E, för framställning av läkemedel för behandling av typ 1- diabetes.
2. Användning av Peptid A med aminosyrasekvensen ELGGGPGAG och / eller Peptid E med aminosyrasekvensen EGSLQ, eller fragment därav med samma stimulerande effekt på Na*K*ATPas-aktivitet som nämnda Peptid A eller E, för framställning av läkemedel, som även innehåller insulin, för behandling av typ l-diabetespatienter med nefropati.
3. Användning av Peptid A med aminosyrasekvensen ELGGGPGAG och / eller Peptid E med aminosyrasekvensen EGSLQ, eller fragment därav med samma stimulerande effekt på Na+K+ATPas-aktivitet som nämnda Peptid A eller E, för framställning av läkemedel, som även innehåller insulin, för behandling av typ l-diabetespatienter med neuropati.
4. Användning av Peptid A med aminosyrasekvensen ELGGGPGAG och/ eller Peptid E med aminosyrasekvensen EGSLQ, eller fragment därav med samma stimulerande effekt på Na+K+ATPas-aktivitet som nämnda Peptid A eller E, för framställning av läkemedel, som även innehåller insulin, för behandling av typ l-diabetespatienter med retinopati.
5. Användning av Peptid A med aminosyrasekvensen ELGGGPGAG och/ eller Peptid E med aminosyrasekvensen EGSLQ, eller fragment därav med samma stimulerande effekt på Na+K*ATPas-aktivitet som nämnda 520 392 135' Peptid A eller E, för framställning av läkemedel, som även innehåller insulin 7 för att bromsa utvecklingen av diabetiska senkomplikationer.
6. En peptid som är ett fragment av den humana insulin C-peptiden, och denna peptid har aminosyrasekvensen ELGGGPGAG (Peptid A) eller EGSLQ (Peptid E), eller ett fragment därav, och denna peptid eller detta fragment därav har stimulerande effekt pà Na*K*ATPas-aktivitet. *~k*
Priority Applications (24)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| SE9603533A SE520392C2 (sv) | 1996-09-27 | 1996-09-27 | Specifika peptider för behandling av diabetes mellitus |
| BR9711573-8A BR9711573A (pt) | 1996-09-27 | 1997-09-26 | Pepetìdeos c da insulina. |
| PL97332494A PL332494A1 (en) | 1996-09-27 | 1997-09-26 | Peptides of c insulin |
| NZ335231A NZ335231A (en) | 1996-09-27 | 1997-09-26 | Human fragments of insulin C-peptides of the sequence ELGGGPGAG or EGSLQ that have Na/K ATPase stimulating activity |
| KR1019990702585A KR20000048643A (ko) | 1996-09-27 | 1997-09-26 | 인슐린 c-펩티드 |
| HU0000432A HUP0000432A3 (en) | 1996-09-27 | 1997-09-26 | Insulin c-peptides |
| RU99108434/14A RU2206336C2 (ru) | 1996-09-27 | 1997-09-26 | Фрагмент с-пептида человеческого проинсулина |
| IL12914397A IL129143A0 (en) | 1996-09-27 | 1997-09-26 | Insulin c-peptides |
| JP10515410A JP2001500893A (ja) | 1996-09-27 | 1997-09-26 | インスリンc―ペプチド |
| PCT/GB1997/002627 WO1998013384A1 (en) | 1996-09-27 | 1997-09-26 | Insulin c-peptides |
| CZ991085A CZ108599A3 (cs) | 1996-09-27 | 1997-09-26 | Peptid, který je fragmentem C-peptidu lidského inzulinu |
| SK394-99A SK39499A3 (en) | 1996-09-27 | 1997-09-26 | Peptide, biomimetic organic compound thereof, pharmaceutical composition containing it and its use |
| TR1999/00694T TR199900694T2 (xx) | 1996-09-27 | 1997-09-26 | �nsulin C-peptitleri. |
| EP97942119A EP0938503B1 (en) | 1996-09-27 | 1997-09-26 | Insulin c-peptides |
| AT97942119T ATE347562T1 (de) | 1996-09-27 | 1997-09-26 | Insulin c-peptide |
| DK97942119T DK0938503T3 (da) | 1996-09-27 | 1997-09-26 | Insulin C-peptider |
| ES97942119T ES2278394T3 (es) | 1996-09-27 | 1997-09-26 | Peptidos c de la insulina. |
| AU43915/97A AU741901B2 (en) | 1996-09-27 | 1997-09-26 | Insulin C-peptides |
| CA002266416A CA2266416C (en) | 1996-09-27 | 1997-09-26 | Insulin c-peptides |
| US09/269,439 US6610649B2 (en) | 1996-09-27 | 1997-09-26 | Insulin C-peptides |
| DE69737065T DE69737065T2 (de) | 1996-09-27 | 1997-09-26 | Insulin c-peptide |
| IS5008A IS5008A (is) | 1996-09-27 | 1999-03-23 | C-peptíð insúlíns |
| NO991483A NO991483L (no) | 1996-09-27 | 1999-03-26 | Insulin C-peptider |
| BG103362A BG103362A (en) | 1996-09-27 | 1999-04-27 | Insulin c-peptides |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| SE9603533A SE520392C2 (sv) | 1996-09-27 | 1996-09-27 | Specifika peptider för behandling av diabetes mellitus |
Publications (3)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| SE9603533D0 SE9603533D0 (sv) | 1996-09-27 |
| SE9603533L SE9603533L (sv) | 1998-03-28 |
| SE520392C2 true SE520392C2 (sv) | 2003-07-01 |
Family
ID=20404052
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| SE9603533A SE520392C2 (sv) | 1996-09-27 | 1996-09-27 | Specifika peptider för behandling av diabetes mellitus |
Country Status (24)
| Country | Link |
|---|---|
| US (1) | US6610649B2 (sv) |
| EP (1) | EP0938503B1 (sv) |
| JP (1) | JP2001500893A (sv) |
| KR (1) | KR20000048643A (sv) |
| AT (1) | ATE347562T1 (sv) |
| AU (1) | AU741901B2 (sv) |
| BG (1) | BG103362A (sv) |
| BR (1) | BR9711573A (sv) |
| CA (1) | CA2266416C (sv) |
| CZ (1) | CZ108599A3 (sv) |
| DE (1) | DE69737065T2 (sv) |
| DK (1) | DK0938503T3 (sv) |
| ES (1) | ES2278394T3 (sv) |
| HU (1) | HUP0000432A3 (sv) |
| IL (1) | IL129143A0 (sv) |
| IS (1) | IS5008A (sv) |
| NO (1) | NO991483L (sv) |
| NZ (1) | NZ335231A (sv) |
| PL (1) | PL332494A1 (sv) |
| RU (1) | RU2206336C2 (sv) |
| SE (1) | SE520392C2 (sv) |
| SK (1) | SK39499A3 (sv) |
| TR (1) | TR199900694T2 (sv) |
| WO (1) | WO1998013384A1 (sv) |
Families Citing this family (23)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| GB0022342D0 (en) * | 2000-09-12 | 2000-10-25 | Creative Peptides Sweden Ab | Reduction of the electrocardiographic QT interval |
| DE10055857A1 (de) * | 2000-11-10 | 2002-08-22 | Creative Peptides Sweden Ab Dj | Neue pharmazeutische Depotformulierung |
| US20030198666A1 (en) * | 2002-01-07 | 2003-10-23 | Richat Abbas | Oral insulin therapy |
| JP5452843B2 (ja) * | 2003-01-06 | 2014-03-26 | エミスフィアー テクノロジーズ インコーポレイテッド | 夜間の経口インスリン治療 |
| US20050026826A1 (en) * | 2003-01-17 | 2005-02-03 | Margarethe Hoenig | Feline proinsulin, insulin and constituent peptides |
| US20050203001A1 (en) * | 2004-03-05 | 2005-09-15 | Emisphere Technologies, Inc. | Oral insulin therapies and protocol |
| GB0323979D0 (en) | 2003-10-13 | 2003-11-19 | Creative Peptides Sweden Ab | Therapeutic applications for c-peptide |
| EP1753446A4 (en) * | 2004-05-27 | 2009-10-28 | Essential Skincare Llc | ALPHA-1 GLYCOPROTEIN ACID FOR THE TREATMENT OF DIABETES |
| US7833513B2 (en) | 2004-12-03 | 2010-11-16 | Rhode Island Hospital | Treatment of Alzheimer's Disease |
| GB0601950D0 (en) * | 2006-01-31 | 2006-03-15 | Creative Peptides Sweden Ab | Compositions and methods of treating diabetes |
| EP2054437A2 (en) * | 2006-08-07 | 2009-05-06 | Teva Biopharmaceuticals USA, Inc. | Albumin-insulin fusion proteins |
| US20100292132A1 (en) * | 2007-09-11 | 2010-11-18 | Dorian Bevec | Use of insulin c-peptide, alone or in combination with glp-1, as a therapeutic agent |
| GB0723250D0 (en) * | 2007-11-28 | 2008-01-09 | Univ Leeds | Compositions and methods for reducing macrovascular complications in diabetic patients |
| US20110165112A1 (en) * | 2008-09-19 | 2011-07-07 | Nektar Therapeutics | Polymer conjugates of c-peptides |
| AU2009292643B2 (en) | 2008-09-19 | 2016-02-18 | Nektar Therapeutics | Polymer conjugates of therapeutic peptides |
| US8410049B2 (en) * | 2009-10-28 | 2013-04-02 | Cebix | Methods and kits for preventing hypoglycemia |
| CA2798518A1 (en) | 2010-05-17 | 2011-11-24 | Cebix, Inc. | Pegylated c-peptide |
| EP2683393B1 (en) | 2011-02-11 | 2018-04-11 | The Regents of The University of Michigan | Tripeptide compositions and their use for treatment of diabetes |
| EP2780030A4 (en) | 2011-11-17 | 2015-11-18 | Cebix Ab | PEGYLATED C-PEPTIDE |
| RU2522897C1 (ru) * | 2013-04-16 | 2014-07-20 | Закрытое акционерное общество "ФАРМ-ХОЛДИНГ" | Твердая кишечнорастворимая лекарственная форма с-пептида проинсулина для перорального применения (варианты) и способ ее получения (варианты) |
| KR101676542B1 (ko) * | 2014-12-30 | 2016-11-16 | 건국대학교 산학협력단 | 프로인슐린의 면역학적 용도 |
| CN104888201B (zh) * | 2015-06-29 | 2018-04-27 | 齐锦生 | 用于防治糖尿病及其慢性并发症的肽类药物 |
| EP4421088A3 (en) | 2017-02-06 | 2024-12-04 | Uit de Krempe IP B.V. | C-peptide's interaction with elastin receptor, a blueprint for understanding vascular disease |
Family Cites Families (21)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| HU166913B (sv) * | 1972-05-15 | 1975-06-28 | ||
| JPS5210872B2 (sv) * | 1973-07-14 | 1977-03-26 | ||
| JPS55105653A (en) * | 1978-10-02 | 1980-08-13 | Shionogi & Co Ltd | Tyrosyl c-peptides |
| CA1176158A (en) | 1981-08-27 | 1984-10-16 | Ronald E. Chance | Pharmaceutical formulations comprising human insulin and human c-peptide |
| US4652548A (en) * | 1981-08-27 | 1987-03-24 | Eli Lilly And Company | Pharmaceutical formulations comprising human insulin, human C-peptide, and human proinsulin |
| DE3326473A1 (de) | 1983-07-22 | 1985-01-31 | Hoechst Ag, 6230 Frankfurt | Pharmazeutisches mittel zur behandlung des diabetes mellitus |
| US4581165A (en) | 1984-06-14 | 1986-04-08 | Eli Lilly And Company | Anti-diabetic compounds |
| US5104854A (en) | 1989-02-01 | 1992-04-14 | Washington University | Antiviral peptides |
| IL93282A (en) | 1989-02-09 | 1995-08-31 | Lilly Co Eli | Insulin analogues |
| US5364757A (en) | 1990-05-21 | 1994-11-15 | Administrators Of The Tulane Educational Fund | Methods of supporting a diagnosis of systemic lupus erythematosus |
| IL99699A (en) * | 1990-10-10 | 2002-04-21 | Autoimmune Inc | Drug with the option of oral, intra-intestinal, or inhaled dosing for suppression of autoimmune response associated with type I diabetes |
| JPH05268982A (ja) | 1992-03-27 | 1993-10-19 | Hoechst Japan Ltd | 骨形成作用を有する新規な蛋白質およびその製造法 |
| ES2142867T3 (es) | 1992-04-13 | 2000-05-01 | Oklahoma Med Res Found | Procedimientos y reactivos para el diagnostico de autoanticuerpos. |
| WO1994025071A1 (en) | 1993-05-05 | 1994-11-10 | Keith Rose | Polyoxime compounds and their preparation |
| AT400723B (de) | 1993-08-27 | 1996-03-25 | Biomay Prod & Handel | Rekombinante alternaria alternata allergene |
| CN1157621A (zh) | 1994-07-08 | 1997-08-20 | 达特茅斯大学理事会 | 用于检测和治疗i型糖尿病的胰岛素原肽化合物 |
| US6309853B1 (en) | 1994-08-17 | 2001-10-30 | The Rockfeller University | Modulators of body weight, corresponding nucleic acids and proteins, and diagnostic and therapeutic uses thereof |
| GB9422175D0 (en) | 1994-11-03 | 1994-12-21 | Univ Dundee | Indentification of the p21 waf1-pcna interaction site and therapeutic applications thereof |
| GB9509164D0 (en) | 1995-05-05 | 1995-06-28 | Smithkline Beecham Plc | Novel compounds |
| BR9708082A (pt) | 1996-03-15 | 1999-07-27 | Corixa Corp | Compostos e métodos para a imunoterapia e imunodiagnose de câncer de próstata |
| US6150500A (en) | 1996-07-12 | 2000-11-21 | Salerno; John C. | Activators of endothelial nitric oxide synthase |
-
1996
- 1996-09-27 SE SE9603533A patent/SE520392C2/sv not_active IP Right Cessation
-
1997
- 1997-09-26 EP EP97942119A patent/EP0938503B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1997-09-26 DE DE69737065T patent/DE69737065T2/de not_active Expired - Lifetime
- 1997-09-26 JP JP10515410A patent/JP2001500893A/ja not_active Ceased
- 1997-09-26 KR KR1019990702585A patent/KR20000048643A/ko not_active Withdrawn
- 1997-09-26 TR TR1999/00694T patent/TR199900694T2/xx unknown
- 1997-09-26 CA CA002266416A patent/CA2266416C/en not_active Expired - Fee Related
- 1997-09-26 CZ CZ991085A patent/CZ108599A3/cs unknown
- 1997-09-26 WO PCT/GB1997/002627 patent/WO1998013384A1/en not_active Ceased
- 1997-09-26 AU AU43915/97A patent/AU741901B2/en not_active Ceased
- 1997-09-26 IL IL12914397A patent/IL129143A0/xx unknown
- 1997-09-26 RU RU99108434/14A patent/RU2206336C2/ru not_active IP Right Cessation
- 1997-09-26 DK DK97942119T patent/DK0938503T3/da active
- 1997-09-26 HU HU0000432A patent/HUP0000432A3/hu unknown
- 1997-09-26 PL PL97332494A patent/PL332494A1/xx unknown
- 1997-09-26 NZ NZ335231A patent/NZ335231A/xx unknown
- 1997-09-26 US US09/269,439 patent/US6610649B2/en not_active Expired - Fee Related
- 1997-09-26 AT AT97942119T patent/ATE347562T1/de not_active IP Right Cessation
- 1997-09-26 SK SK394-99A patent/SK39499A3/sk unknown
- 1997-09-26 ES ES97942119T patent/ES2278394T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1997-09-26 BR BR9711573-8A patent/BR9711573A/pt not_active Application Discontinuation
-
1999
- 1999-03-23 IS IS5008A patent/IS5008A/is unknown
- 1999-03-26 NO NO991483A patent/NO991483L/no not_active Application Discontinuation
- 1999-04-27 BG BG103362A patent/BG103362A/xx unknown
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| DE69737065T2 (de) | 2007-06-28 |
| HUP0000432A2 (hu) | 2000-08-28 |
| TR199900694T2 (xx) | 1999-06-21 |
| DK0938503T3 (da) | 2007-04-10 |
| SK39499A3 (en) | 1999-10-08 |
| SE9603533L (sv) | 1998-03-28 |
| ATE347562T1 (de) | 2006-12-15 |
| IS5008A (is) | 1999-03-23 |
| BG103362A (en) | 2000-05-31 |
| EP0938503B1 (en) | 2006-12-06 |
| AU4391597A (en) | 1998-04-17 |
| IL129143A0 (en) | 2000-02-17 |
| NO991483D0 (no) | 1999-03-26 |
| SE9603533D0 (sv) | 1996-09-27 |
| AU741901B2 (en) | 2001-12-13 |
| CA2266416C (en) | 2008-04-29 |
| DE69737065D1 (en) | 2007-01-18 |
| US20020107175A1 (en) | 2002-08-08 |
| CA2266416A1 (en) | 1998-04-02 |
| RU2206336C2 (ru) | 2003-06-20 |
| JP2001500893A (ja) | 2001-01-23 |
| PL332494A1 (en) | 1999-09-13 |
| NO991483L (no) | 1999-05-18 |
| NZ335231A (en) | 2000-11-24 |
| HUP0000432A3 (en) | 2000-10-30 |
| ES2278394T3 (es) | 2007-08-01 |
| EP0938503A1 (en) | 1999-09-01 |
| US6610649B2 (en) | 2003-08-26 |
| BR9711573A (pt) | 2000-01-18 |
| CZ108599A3 (cs) | 1999-08-11 |
| WO1998013384A1 (en) | 1998-04-02 |
| KR20000048643A (ko) | 2000-07-25 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| SE520392C2 (sv) | Specifika peptider för behandling av diabetes mellitus | |
| ES2307619T3 (es) | Tratamiento del sindrome coronario agudo con glp-1. | |
| ES2402522T3 (es) | Composiciones y procedimientos para aumentar la sensibilidad a la insulina | |
| ES2325773T3 (es) | Tratamiento de la obesidad y los trastornos relacionados. | |
| ES2383796T3 (es) | Composiciones farmacéuticas que comprenden grelina no acilada para su utilización en el tratamiento de la resistencia a la insulina | |
| US5939387A (en) | Method of treating insulin resistance | |
| ZA200306332B (en) | Methods of treating diabetes mellitus | |
| JP6438944B2 (ja) | インスリングラルギン/リキシセナチド固定比率製剤 | |
| JP2000511561A (ja) | 肥満症の処置のためのcntf(毛様体神経成長因子)受容体アクティベーターの使用 | |
| ZA200406332B (en) | ACC inhibitors. | |
| BRPI0719821B1 (pt) | composição estável na armazenagem apropriada para administração a pacientes | |
| BR112020013733A2 (pt) | composições e métodos para tratar doenças metabólicas | |
| WO2008040260A1 (es) | Uso del factor de crecimiento epidérmico para la restauración morfofuncional de nervios periféricos en la neuropatía diabética | |
| Ladenheim et al. | Caudal hindbrain neuromedin B-preferring receptors participate in the control of food intake | |
| AU2022246002B2 (en) | Incretin analog-containing compositions and uses thereof | |
| Scarpace et al. | Leptin antagonist reveals an uncoupling between leptin receptor signal transducer and activator of transcription 3 signaling and metabolic responses with central leptin resistance | |
| ES2319427T3 (es) | Aplicaciones terapeuticas del peptido c. | |
| CA2568305C (en) | Insulin-independent, bone morphogenetic protein (bmp)-mediated uptake of blood glucose by peripheral cells and tissues | |
| CN109475552B (zh) | 用于食欲控制和体重管理的方法和组合物 | |
| Ogren et al. | Galanin: regulation of cholinergic function and behaviour | |
| CA3011062A1 (en) | Pharmaceutical formulations for the treatment of diabetes | |
| JP2004508419A (ja) | 心電図のqt間隔の短縮 | |
| US8278355B2 (en) | Isovaline for treatment of pain | |
| US20150037361A1 (en) | Compositions and methods to treat the bihormonal disorder in diabetes | |
| Gotoh et al. | Octreotide-induced suppression of the hyperglycemic response to neostigmine or bombesin: relationship to hypothalamic noradrenergic drive |
Legal Events
| Date | Code | Title | Description |
|---|---|---|---|
| NUG | Patent has lapsed |