SE445152B - Apparat for elektrofotografisk framstellning av tryckformar - Google Patents

Apparat for elektrofotografisk framstellning av tryckformar

Info

Publication number
SE445152B
SE445152B SE8202401A SE8202401A SE445152B SE 445152 B SE445152 B SE 445152B SE 8202401 A SE8202401 A SE 8202401A SE 8202401 A SE8202401 A SE 8202401A SE 445152 B SE445152 B SE 445152B
Authority
SE
Sweden
Prior art keywords
transport trolley
transport
printing
magazine
exposure
Prior art date
Application number
SE8202401A
Other languages
English (en)
Other versions
SE8202401L (sv
Inventor
F Friese
Original Assignee
Hoechst Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hoechst Ag filed Critical Hoechst Ag
Publication of SE8202401L publication Critical patent/SE8202401L/sv
Publication of SE445152B publication Critical patent/SE445152B/sv

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G03PHOTOGRAPHY; CINEMATOGRAPHY; ANALOGOUS TECHNIQUES USING WAVES OTHER THAN OPTICAL WAVES; ELECTROGRAPHY; HOLOGRAPHY
    • G03BAPPARATUS OR ARRANGEMENTS FOR TAKING PHOTOGRAPHS OR FOR PROJECTING OR VIEWING THEM; APPARATUS OR ARRANGEMENTS EMPLOYING ANALOGOUS TECHNIQUES USING WAVES OTHER THAN OPTICAL WAVES; ACCESSORIES THEREFOR
    • G03B27/00Photographic printing apparatus
    • G03B27/32Projection printing apparatus, e.g. enlarger, copying camera
    • G03B27/52Details
    • G03B27/54Lamp housings; Illuminating means
    • G03B27/542Lamp housings; Illuminating means for copying cameras, reflex exposure lighting
    • GPHYSICS
    • G03PHOTOGRAPHY; CINEMATOGRAPHY; ANALOGOUS TECHNIQUES USING WAVES OTHER THAN OPTICAL WAVES; ELECTROGRAPHY; HOLOGRAPHY
    • G03BAPPARATUS OR ARRANGEMENTS FOR TAKING PHOTOGRAPHS OR FOR PROJECTING OR VIEWING THEM; APPARATUS OR ARRANGEMENTS EMPLOYING ANALOGOUS TECHNIQUES USING WAVES OTHER THAN OPTICAL WAVES; ACCESSORIES THEREFOR
    • G03B27/00Photographic printing apparatus
    • G03B27/32Projection printing apparatus, e.g. enlarger, copying camera
    • G03B27/34Means for automatic focusing therefor
    • G03B27/36Means for automatic focusing therefor by mechanical connections, e.g. by cam, by linkage
    • GPHYSICS
    • G03PHOTOGRAPHY; CINEMATOGRAPHY; ANALOGOUS TECHNIQUES USING WAVES OTHER THAN OPTICAL WAVES; ELECTROGRAPHY; HOLOGRAPHY
    • G03GELECTROGRAPHY; ELECTROPHOTOGRAPHY; MAGNETOGRAPHY
    • G03G15/00Apparatus for electrographic processes using a charge pattern
    • G03G15/22Apparatus for electrographic processes using a charge pattern involving the combination of more than one step according to groups G03G13/02 - G03G13/20
    • G03G15/26Apparatus for electrographic processes using a charge pattern involving the combination of more than one step according to groups G03G13/02 - G03G13/20 in which the charge pattern is obtained by projection of the entire image, i.e. whole-frame projection

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Exposure And Positioning Against Photoresist Photosensitive Materials (AREA)
  • Combination Of More Than One Step In Electrophotography (AREA)
  • Light Sources And Details Of Projection-Printing Devices (AREA)
  • Printing Methods (AREA)
  • Projection-Type Copiers In General (AREA)
  • Manufacture Or Reproduction Of Printing Formes (AREA)
  • Sheets, Magazines, And Separation Thereof (AREA)

Description

8202401-9 uppteckningsmaterial, vilken apparat har en transportanord- ning som transporterar uppteckningsmaterialet genom efter varandra anordnade behandlingsanordníngar, samt en stap- lingsanordning för uppteckningsmaterialet och en suggripan- ordning för lyftning av det översta bladet från stapeln av uppteckningsmaterial och för matning av bladet till trans- portanordningen. Denna består av en transportvagn på vars undersida är anordnad en undertryckssuganordning för fast- hållning av uppteckningsmaterialet. Suggripanordningen har en sugkopp, på vilken är anordnad en kring en horisontell axel svängbart lagrad arm.
Vid denna kända apparat är det tidsödande att en från trans- portanordningen skild suganordning upplyfter uppteckningsma- terialet från stapeln, överför detsamma till transportvagn- ens undertryckssuganordning och först därefter denna vidare- transporterar uppteckningsmaterialet till uppladdningsanord- ningen och de därefter i rad anordnade behandlingsanordning- ârnö..
Genom US-A-33 30 555 är som beständsdel“av en pneumatisk bladmatningsanordning hos en elektrofotografisk kopierings- apparat känt ett som inskjutande del i en av apparatens väggar utformat bladmagasin, som utskjutande ur apparatvägg- en öppnar en omkopplare, som avbryter det automatiska driftsförsloppet vid transport av kopieblad. Om ingen till- försel av kopieblad sker till en vakuumsugplatta, så kommer en tryckkänslig solenoid-omkopplare att frånkoppla vakuum- pumpen. som är ansluten till vakuumsugplattan, varigenom efterföljande funktionssteg i den automatiska cykeln upphör.
Vid detta kända bladmagasin är ingen direkt låsning av startautomatiken anordnad för transporten av kopieblad vid ett avbrott i bladtillförseln. 8202401-9 Ändamålet med uppfinningen är att åstadkomma en apparat av det inledningsvis nämnda slaget för elektrofotografisk framställning av tryckplåtar, vilken sammankopplar upp- laddningen av de enskilda tryckformarna på ett tidssparan- de sätt med deras transport till exponeringskällan och ge- nom en integrerad konstruktion möjliggör ett kompakt an- ordnande av transportvagnen och uppladdningsanordningen.
Detta uppnås vid en apparat enligt uppfinningen genom att denna uppvisar de i patentkravet 1 angivna kännetecknen.
Ytterligare fördelar och egenskaper hos uppfinningen fram- går av underpatentkraven.
Patentkrav 5 anger härvid en speciellt lämplig utförings- form för att förena uppladdningen av en tryckplât med den- nas transport till exponeringsplattformen.
Genom uppfinningen erhålles fördelarna att de separata tryckplåtarna automatiskt uttages ur en förrådsstapel och att en beröring mellan det ljuskänsliga skiktet hos tryck- plåten och transportmedlen, såsom exempelvis rullar, icke äger rum, varigenom man förhindrar skador på laddningsbil- den på tryckplâtarna och erhåller kvalitativt högvärdiga tryckplâtar som är fria från oregelbundenheter.
En utföringsform av uppfinningen beskrives närmare nedan under hänvisning till bifogade ritningar, där fig. 1 är en delvis sektionerad sidovy av apparaten enligt uppfinningen, fig. 2 är en planvy av apparaten i fig. 1 sedd i riktning- en för pilen III i fig. 1, fig. 3a är en förstorad si- dovy av exponeringsplattformen under utskjutningen av en 8202401-9 tryckplât, och figur 3b är en sektionsvy tagen längs linjen VIb-VIb i figur 3a.
Den i figur 1 visade apparaten 10 innefattar en belysnings- anordning 12 och en avbildningsanordning, bestående av en optik 38 med bländare och en slutare 28 samt en spegel 42, vilka är anordnade över ett stativ 18, vidare en transport- anordning med en transportvagn 60, som befinner sig i sitt viloläge över ett plâtmagasin 58, en uppladdningsstation 70, en exponeringsplattform 68 samt en framkallningsanordning 36 med en därefter anordnad torkningsanordning 100.
På baksidan av belysningsanordningens 12 klaffdörr l3 är an- ordnad en originalhâllare 14 för upptagning av originalet.
Originalhållaren 14 kan valfritt sakna eller vara utrustad med en suganordning och via en ledning 84 vara ansluten till en icke visad vakuumpump. För slätpressning av originalet 16 'mot originalhållarens 14 yta är anordnad en glastäckskiva 82, som anligger mot en runtomgâende tätning 102.
I belysningsanordningens 12 inre är i närheten av baksidan anordnade strålningskällor 20 för' belysning av originalet 16. Strâlningskällorna 20, exempelvis brännare, är direkt omgivna av reflektorer 24, som kastar den infallande strål- ningen i riktning mot ytterligare reflektorer 22, från vilka den infallande strålningen under en bestämd vinkel reflek- teras pâ det i originalhållaren 14 anordnade originalet 16.
Genom strâlningens reflexion pâ reflektorerna 24, 22 och genom avskärmningen medelst en täckanordning 32 undviks en icke önskvärd direkt belysning av originalet.
Täckanordningen 32 består av en ram 31, som vid belysningsa- nordningens 12 baksida omsluter inträdesöppningen hos en 82-0-2401-9' kamerabälg 26. Ramen 31 uppvisar rektangulär tvärsnittsyta och ett rätvinkligt mot ramen 31 anordnat, parallellt med originalhâllarens 14 yta förlöpande kantparti 33.
Kamerabälgen 26 slutar vid den mittemot utträdesöppningen 86 liggande änden med den via slutaren 28 manövrerbara optiken 38.
Bälgen 26 med bländaren och optiken 38 är förbundna med en första konsol 40, som kan förskjutas längs en spindel 50, vilken är lagrad i en styrning 34 och är uppburen på stati- vet 18. Spegeln 42 för omlänkning av strålningen, som från det belysta originalet 16 via bälgen 26, bländaren och opti- ken 38 träffar spegelytan, är anordnad i den övre delen av en andra stationär konsol 44 i höjd med optiken 38.
Avbildningsanordningen förskjutes medelst en drivanordning 46 av knähävstângstyp, vilken består av tvâ hävarmar 45, 47.
Den första hävarmen 45 är lagrad i ett fast lager 54 på sta- tivet 18, medan den andra hävarmen 47 är ledbart förbunden med ett vridlager 52 på belysningsanordningens l2 baksida.
De båda hävarmarna 45, 47 hos knähävstångsdrivanordningen 46 bildar tillsammans med spindeln 50 en rörlig triangel. I ledpunkten 56 för de båda hävarmarna 45 och 47 ingriper en ytterligare hävarm 48.
Staplingen av tryckplätarna 64 sker i ett plåtmagasin 58, som är anordnat under stativet 18 vid sidan om apparatens 10 bakre ände. Plâtmagasinet 58 är företrädesvis utformat som utkörbar utdragslâda, i vilken en ändlägesbrytare 88 är an- ordnad, som vid tomt magasin 58 låser startautomatiken för utlösningen av transportvagnens 60 rörelse för transport av tryckplâtarna 64. På sidorna av plâtmagasinet 58 är maga- 8202401-9 sinsstyrningar 62 anordnade, längs vilka plâtmagasinet 58 är förskjntbart.
Transportvagnen 60 drivs av en motor 90, exempelvis via ett kugghjul 91 och en drivkuggstâng 93, och kan förskjutas över styrskenorna 92 i riktning mot exponeringsplattformen 68. Pâ transportvagnens 60 undersida är en omkopplare 94 anordnad, medelst vilken uppladdningsstationen 70, bildad av en koro- na,-in- resp urkopplas vid körning av transportvagnen 60.
Transportvagnen 60 uppvisar på undersidan'en vakuumplatta 66, som via ett antal häl står i förbindelse med en icke visad vakuumpump. Med hjälp av denna vakuumplatta 66 alstras vid pâsättningen av transportvagnen 60 på plâtmagasinets 58 översida ett undertryck, genom vilket den överst liggande tryckplâten 64 sugs fast på vakuumplattan. Exponeringsplatt- formen 68 är likaledes försedd med ett antal hål 99, vilka är anslutna till den icke visade vakuumpumpen. Genom alst- ring av ett motsvarande undertryck i exponeringsplattformens 68 anslutningsledningar pressas den av transportvagnen 60 pâsatta tryckplåten 64 mot exponeringsplattformen 68 och fasthålles i sitt läge.
Såsom framgår i figur 3a och 3b uppvisar exponeringsplatt- formen 68 exempelvis en bortskjutningsanordning för den exponerade tryckplâten 64 med två i apparatens 10 längd- riktning förlöpande spår 98, i vilka utskjutande stift 72 ingriper vid transportanordningens 60 rörelse över expo- neringsplattformen 68. Pâ transportvagnens framsida kan två eller flera stift 72 vara anordnade, vilka är inställbara i höjdled medelst elektromagnetiska spolar 96. Till expone~ ringsplattformen 68 är ansluten en transportbana 74, vilken för förkortning av banans längd kan vara lätt lutande mot 8202401-9 horisontalen. Transportbanan 74 tjänar samtidigt för påskyn- dande av driftsförloppet som avsättníngsstation och som transportbana för de exponerade tryckplåtarna 64, vilka längs transportbanan 74 när fram till framkallningsanord- ningen 36, från denna till torkanordningen 100 och till ut- matningsanordningen 76 på apparatens l0 utsida.
Apparaten fungerar på följande sätt: Först öppnas apparatens klaffdörr och lyftes originalhålla- rens 14 glastäckning 82 samt ilägges originalet 16 i origi- nalhâllaren 14. Efter stängningen av klaffdörren 13 och inkoppling av apparaten 10 uttar transportvagnen 60 en av de i plåtmagasinet 58 lagrade tryckplâtarna 64 med hjälp av undertryck genom fastsugning vid den på transportvagnens 60 undersida anordnade vakuumplattan 66. Efter fastsugningen av tryckplâten 64 lyftes transportvagnen 60 något från plåtma- gasinets 58 översida och förskjutes med hjälp av motorn 90 i riktning mot exponeringsplattformen 68. Sâ snart transport- vagnen 60 har nått sin position över exponeringsplattformen 68, nedsänkes den på denna plattform och upphäves vakuum- plattans 66 sugverkan, varigenom tryckplâten 64 friges och avlägges på exponeringsplattformen 68. Denna utsätts för undertryck på det ovan beskrivna sättet, så att tryckplâten 64 nu pressas fast mot exponeringsplattformen 68. Därefter àterföres transportvagnen 60 till sitt utgångsläge över plåtmagasinet 58. Därvid påverkar transportvagnens 60 vakuumplatta 66 en omkopplare 94, genom vilken uppladdnings- stationen 70 inkopplas och uppladdar tryckplåten 64 elektro- statiskt på exponeringsbordet 68 under âterföringen av transportvagnen 60. När transportvagnen 60 åter befinner sig i sitt utgångsläge över plâtmagasinet 58 urkopplas ladd- ningsstatíonen 70 och exponeras tryckplåten 64. Härvid be- _. ........ -......l. . _,,_._..__ -....._ _...._......_.....__..._.._...._... 68202401-9 lyses indirekt det av originalhållaren inspända originalet 16 inuti exponeringsanordningen 12 genom strålningskällorna 20, vilka avskärmats genom kantpartiet 33 för undvikande av en direkt bestrâlning och en direkt reflexion mot originalet 16. Med hjälp av avbildningsanordningen 28, 38, 42, som för ändring av avbildningsskalan i en riktning kan uppvisa en i och för sig känd distorsionsanordning, projiceras det skugg- fritt belysta originalet 16 på tryckplåten 64. Efter avslu- tad exponering av tryckplåten 64 förflyttas transportvagnen 60 åter från sitt utgångsläge, varvid samtidigt de på trans- portvagnens 60 framsida anordnade stiften 72 medelst de elektromagnetiska spolarna 96 förskjutes nedåt för att in- gripa i. de längsgående spåren 98 i. exponeringsplattformen 68. Stiften 72 anligger i det utskjutna läget mot tryck- plåtens 64 kant och skjuter denna vid transportvagnens 60 rörelse mot transportbanan 74, medelst vilken den exponerade tryckplåten 64, som bär originalets latenta elektrostatiska bild på ovansidan, transporteras in i. framkallningsanord- ningen 36. I denna anordning sker på känt sätt framkallning- en och fixeringen av den latenta elektrostatiska bilden på tryckplåten 64. Efter utträdet ur framkallningsanordningen 36 passerar tryckplåten 64 genom torkanordningen 100, som exempelvis är utrustad med infraröd strâlare för torkning av den framkallade bilden, och när genom en slits in i utmat- ningsstationen 76 på apparatens 10 utsida.
Genom att endast iläggningen av originalet 16 i originalhâl- laren 14 och placeringen av tryckplåtarna 64 i plâtmagasinet 58 sker manuellt, medan alla övriga procedurer i samband med den indirekta belysningen av originalet, exponeringen av tryckplåten samt framkallningen och fixeringen av den laten- ta elektrostatiska bilden på tryckplâten sker automatiskt, varvid en mekanisk beröring av tryckplåtens yta med valsar 82024911-*9 eller rullar i hög grad elimineras genom användning av va- kuum, kan tillfredsställande tryckplâtar av hög kvalitet framställas .

Claims (7)

8202401-9 10 Patentkrav
1. Apparat för elektrofotografísk framställning av tryckfor- mar. innefattande en transportanordning. som är anordnad att avlyfta de enskilda tryckformarna från en stapel i ett plåt- magasín. vilken transportanordníng består av en transportvagn med en undertryckssuganordning och transporterar tryckformarna till en exponeringsplattform. k ä n n e t e c k n a d av att en koronauppladdningsstation (70) för den elektrostatiska upp- laddningen av en som tryckplât (64) på exponeringsplattformen (68) liggande tryckform är anordnad på transportvagnens (60) framsida och sträcker sig tvärs mot rörelseriktningen för transportvagnen (60) samt urkopplas resp ínkopplas av en på transportvagnens (60) undersida anordnad omkopplare (94) vid början av transportvagnens rörelse framåt resp bakåt. och att den uppladdade och exponerade tryckformen är anordnad att transporteras från exponeringsplattformen (68) till en fram- kallníngsanordning (36) för att där framkallas till en tryck- färdig tryckplåt.
2. Apparat enligt krav 1. k ä n n e t e c k n a d av att två eller flera stift (72) är anordnade-på framsidan av transport- vagnen (60). vilka stift är förskjutbara nedåt medelst elek- tromagnetiska spolar (96) efter avslutad exponering av tryck- plåten (64).
3. Apparat enligt krav 1 eller 2, k ä n n e t e c k n a d av att i exponeringsplattformen (68) är spår (98) upptagna i transportvagnens (60) rörelseríktning. í vilka spår de utskju- tande stiften (72) íngriper vid transportvagnens (60) rörelse över exponeríngsplattformen (68).
4. Apparat enligt krav l. k ä n n e t e c k n a d av att transportvagnen (60) löper över två styrekenor (92) och är 11 8202401-9 driven av en på ovansidan anordnad motor (90). som medelst ett kugghjul (91) ingriper med en drivkuggstång (93). som är anordnad parallellt med transportvagnens (60) rörelseriktning.
5. Apparat enligt något av kraven 1-4. k ä n n e t e c k - n a d av att transportvagnen (60) är förskjutbar från sitt läge ovanför plåtmagasínet (58) i riktning mot exponeringe- plattformen (68) efter avtagningen av en tryckplåt (64) från plåtmagasinet (58), att efter avläggningen av tryckplåten (64) på exponeringsplattformen (68) är en vakuumplatta (66) hos transportvagnen (60) anordnad att medelst omkopplaren (94) inkoppla uppladdningsstationen (70). och att uppladdningssta- tionen (70) är frånkopplingsbar efter återföríngen av trans- portvagnen (60) till sitt utgångsläge.
6. Apparat enligt något av kraven 1-S, k ä n n e t e c k - n a d av att transportvagnen (60) är anordnad att efter expo- neringen av tryckplåten (64) förskjutas från sitt utgångsläge. varvid stiften (72) anligger mot kanten av tryckplåten (64) och inskjuter denna i framkallningsanordningen (36) via en transportbana (74), varvid en torkningsanordning (100) är anordnad efter framkallningsanordningen.
7. Apparat enligt krav 1. k ä n n e t e c k n a d av att plåtmagasínet (58) är utformat som ntkörbar utdragslåda. som uppvisar en ändlägesbrytare (88). vilken vid tomt magasin (58) låser startautomatiken för transporten av tryckplâten (64).
SE8202401A 1974-11-08 1982-04-16 Apparat for elektrofotografisk framstellning av tryckformar SE445152B (sv)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE2452979A DE2452979C2 (de) 1974-11-08 1974-11-08 Beleuchtungseinrichtung in einem Projektionskopiergerät

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SE8202401L SE8202401L (sv) 1982-04-16
SE445152B true SE445152B (sv) 1986-06-02

Family

ID=5930325

Family Applications (3)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SE7512456A SE425128B (sv) 1974-11-08 1975-11-06 Belysningsanordning vid en projektionskopieringsapparat
SE8202402A SE448191B (sv) 1974-11-08 1982-04-16 Projektionskopieringsapparat med anordningar for endring av avbildningsskalan
SE8202401A SE445152B (sv) 1974-11-08 1982-04-16 Apparat for elektrofotografisk framstellning av tryckformar

Family Applications Before (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SE7512456A SE425128B (sv) 1974-11-08 1975-11-06 Belysningsanordning vid en projektionskopieringsapparat
SE8202402A SE448191B (sv) 1974-11-08 1982-04-16 Projektionskopieringsapparat med anordningar for endring av avbildningsskalan

Country Status (15)

Country Link
US (1) US4006984A (sv)
JP (1) JPS594697B2 (sv)
AT (1) AT352758B (sv)
AU (1) AU499815B2 (sv)
BE (1) BE835296A (sv)
CA (1) CA1064567A (sv)
CH (1) CH592901A5 (sv)
DE (1) DE2452979C2 (sv)
ES (1) ES442458A1 (sv)
FR (1) FR2290701A1 (sv)
GB (1) GB1504354A (sv)
IT (1) IT1052213B (sv)
NL (2) NL168349C (sv)
SE (3) SE425128B (sv)
SU (2) SU683646A3 (sv)

Families Citing this family (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4149798A (en) * 1977-06-10 1979-04-17 Eocom Corporation Electrophotographic apparatus and method for producing printing masters
US4322161A (en) * 1980-03-03 1982-03-30 Mohr Edward L Stripper's table and method of compositing lithographic work pieces
DE3012761A1 (de) * 1980-04-02 1981-10-08 Hoechst Ag, 6000 Frankfurt Vorrichtung fuer den einzug und den transport von druckformen
DE3012815A1 (de) * 1980-04-02 1981-10-08 Hoechst Ag, 6000 Frankfurt Vorrichtung fuer den transport von druckformen
DE3025201A1 (de) * 1980-07-03 1982-01-28 Hoechst Ag, 6000 Frankfurt Vorrichtung fuer den transport und die positionierung von druckplatten
DE3033706A1 (de) * 1980-09-08 1982-04-29 Hoechst Ag, 6000 Frankfurt Vorrichtung zum anheben, greifen und transportieren von druckplatten
DE3122321A1 (de) * 1981-06-05 1982-12-23 Hoechst Ag, 6000 Frankfurt Einzugs- und transportvorrichtung fuer druckformen
CA1215412A (en) * 1981-07-29 1986-12-16 Klaus-Peter Schoen Suction device for holding plates
DE3137786A1 (de) * 1981-09-23 1983-03-31 Hoechst Ag, 6230 Frankfurt Vorlagenhalterung fuer ein druckplattenverarbeitungsgeraet
JPS58138948U (ja) * 1982-03-16 1983-09-19 コニカ株式会社 印刷原版の露光装置
US4602866A (en) * 1984-06-19 1986-07-29 Iwatsu Electric Co., Ltd. Exposure device for platemaking apparatus
DE3442755A1 (de) * 1984-11-23 1986-05-28 Hoechst Ag, 6230 Frankfurt Vorrichtung zur elektrofotografischen herstellung von druckformen
EP0216330B1 (de) * 1985-09-27 1992-01-22 Hoechst Aktiengesellschaft Beleuchtungseinrichtung in einem Projektionskopiergerät
JPS62117885U (sv) * 1986-01-16 1987-07-27
US5014087A (en) * 1988-09-28 1991-05-07 Byers Thomas L Phototool with hinge assembly
US5012555A (en) * 1988-09-28 1991-05-07 Byers Thomas L Kit for making a phototool
DE4237531A1 (de) * 1992-11-06 1994-05-11 Friebel Jens P Dipl Ing Einrichtung zum Plazieren einer abzulichtenden Vorlage an dem Objekthalter einer Bogenmontagekamera
DE9313363U1 (de) * 1993-09-06 1994-01-13 Hans Sixt GmbH Feinmechanik, 69190 Walldorf Beleuchtungseinrichtung für Direktplattenbelichter
US6457414B1 (en) * 1999-09-17 2002-10-01 Fuji Photo Film Co., Ltd. Printing plate discharging method and printing plate discharging device
USD702245S1 (en) * 2012-01-11 2014-04-08 Victor Susman Scanning frame

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3091219A (en) * 1957-06-03 1963-05-28 Xerox Corp Xerographic developing apparatus
US2945434A (en) * 1959-07-02 1960-07-19 Haloid Xerox Inc Sheet feed mechanism
US3330555A (en) * 1962-04-24 1967-07-11 Plastic Coating Corp Pneumatic sheet feeding platen and supply magazine
US3218950A (en) * 1962-09-04 1965-11-23 Minnesota Mining & Mfg Apparatus for exposing and developing printing plates
US3272066A (en) * 1963-03-08 1966-09-13 Comstock & Wescott Copying apparatus
DE1278219B (de) 1967-04-28 1968-09-19 Zindler Lumoprint Kg Auflicht-Belichtungsvorrichtung
DE1597736A1 (de) * 1967-08-22 1970-06-04 Staub Gmbh Wilhelm Vorrichtung zum Kopieren von Offsetplatten
US3428397A (en) * 1967-12-28 1969-02-18 Dennison Mfg Co Illumination in optical imaging apparatus
US3580674A (en) * 1968-11-19 1971-05-25 Klimsch & Co Device for fast removal of exposed film from the suction board of process cameras and delivery to a subsequent process station
US3634006A (en) * 1970-03-11 1972-01-11 George Lithograph Co Machine for producing plates and prints from microfilm
US3683803A (en) * 1970-07-14 1972-08-15 Addressograph Multigraph Master making control for duplicating machine
US3669538A (en) * 1970-08-31 1972-06-13 Ibm Illumination system

Also Published As

Publication number Publication date
NL168349B (nl) 1981-10-16
JPS5170003A (sv) 1976-06-17
SE8202401L (sv) 1982-04-16
FR2290701A1 (fr) 1976-06-04
NL7801030A (nl) 1978-05-31
SE8202402L (sv) 1982-04-16
GB1504354A (en) 1978-03-22
AT352758B (de) 1979-10-10
JPS594697B2 (ja) 1984-01-31
SE7512456L (sv) 1976-05-10
ES442458A1 (es) 1977-03-01
FR2290701B1 (sv) 1981-06-12
SE448191B (sv) 1987-01-26
ATA846175A (de) 1979-03-15
AU8632275A (en) 1977-05-12
IT1052213B (it) 1981-06-20
NL168349C (nl) 1982-03-16
BE835296A (fr) 1976-05-05
DE2452979C2 (de) 1981-12-24
US4006984A (en) 1977-02-08
NL7512973A (nl) 1976-05-11
CA1064567A (en) 1979-10-16
CH592901A5 (sv) 1977-11-15
DE2452979A1 (de) 1976-07-01
SU683646A3 (ru) 1979-08-30
AU499815B2 (en) 1979-05-03
SE425128B (sv) 1982-08-30
SU971118A3 (ru) 1982-10-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SE445152B (sv) Apparat for elektrofotografisk framstellning av tryckformar
US4402592A (en) Mechanism for transporting printing plates
US4375285A (en) Device for transporting and positioning printing plates
US3536320A (en) Sheet registration device
US3552739A (en) Sheet handling apparatus
JPS597619B2 (ja) シ−トクブンソウチ
US4141457A (en) Transfer arm assembly for plate making system
JPS6333153B2 (sv)
US3547431A (en) Pneumatic cut sheet feeder
US4082455A (en) Plate making system
DE2462216B2 (de) Geraet zur elektrofotografischen herstellung von druckformen
US5105231A (en) Image formation apparatus having means for reversing the order of stacking of image bearing documents
US4394085A (en) Processing station for charging, exposing and developing printing masters
GB1583436A (en) Plate making system
JPS5961847A (ja) 画像形成装置
JPH067275B2 (ja) 複写装置
US3303763A (en) Electrostatic photocopy machine
JPH0121488B2 (sv)
JP3332790B2 (ja) シート給送装置及び画像読取装置
JPH0441820B2 (sv)
JPH05162870A (ja) 給紙装置とこの給紙装置を備える画像形成装置
JPS6027398Y2 (ja) 製版装置
JPS5823046A (ja) 卓上型複写機用給紙架台
JPH0213404Y2 (sv)
JPH0585632A (ja) 給紙装置及び画像形成装置

Legal Events

Date Code Title Description
NUG Patent has lapsed

Ref document number: 8202401-9

Effective date: 19930610

Format of ref document f/p: F