PL244721B1 - Pojazd czterokołowy - Google Patents

Pojazd czterokołowy Download PDF

Info

Publication number
PL244721B1
PL244721B1 PL437436A PL43743621A PL244721B1 PL 244721 B1 PL244721 B1 PL 244721B1 PL 437436 A PL437436 A PL 437436A PL 43743621 A PL43743621 A PL 43743621A PL 244721 B1 PL244721 B1 PL 244721B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
wheels
vehicle
frame
forks
vehicle according
Prior art date
Application number
PL437436A
Other languages
English (en)
Other versions
PL437436A1 (pl
Inventor
Łukasz Bereś
Original Assignee
Beres Lukasz Beresolutions
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Beres Lukasz Beresolutions filed Critical Beres Lukasz Beresolutions
Priority to PL437436A priority Critical patent/PL244721B1/pl
Publication of PL437436A1 publication Critical patent/PL437436A1/pl
Publication of PL244721B1 publication Critical patent/PL244721B1/pl

Links

Landscapes

  • Automatic Cycles, And Cycles In General (AREA)

Abstract

Pojazd czterokołowy, zawierający ramę, do której zainstalowane są koła jezdne, w których wyróżniamy koła skrętne sterowane układem kierowniczym oraz zawierający siedzisko kierującego przytwierdzone do ramy pojazdu i wyposażony w układ napędowy i układ hamulcowy, charakteryzuje się tym, że rama (1) ma kształt o zarysie zbliżonym do prostokąta i zasadniczo w pobliżu narożników, posiada wybrania do pomieszczenia kół (4, 5) pojazdu, przy czym koła skrętne (4) osadzone są obrotowo na ośkach (6) zainstalowanych w widełkach (7) osadzonych obrotowo we wspornikach (8) zespolonych z ramą (1), przy czym rozstaw kół (4, 5) zasadniczo jest nie większy niż 80 cm, a siedzisko kierującego pojazdem jest usytuowane zasadniczo w płaszczyźnie utworzonej przez osie kół (4, 5). Korzystnie, szerokość wybrań (2) pod koła skrętne (4) jest większa niż szerokość wybrań przeznaczonych na pomieszczenie drugiej pary kół (5). Korzystnie, koła tylne (5) zainstalowane są w widelcach (11) osadzonych obrotowo na wspornikach (9), przy czym drugie końce widelców zakończone są otworami, w których osadzone są bolce łączące je z elementami amortyzującymi (10) umocowanymi do ramy (1) w pobliżu wybrań. Napęd pojazdu może być zastosowany zarówno na koła tylne (5) jak i na koła przednie (4).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest pojazd czterokołowy przeznaczony zasadniczo do jazdy w terenie zabudowanym. Pojazd zasadniczo ma szerokość zbliżoną do szerokości człowieka. Można go też nazwać wąskim czterokołowcem. A pod tym sformułowaniem rozumie się przede wszystkim pojazd o szerokości odpowiadającej połowie typowej szerokości samochodu osobowego, wyposażonego w fotel kierowcy i fotel pasażera umieszczony obok. Szerokość czterokołowca, którego dotyczy niniejszy wynalazek to jest taki wymiar pojazdu, który pozwala kierowcy swobodnie prowadzić pojazd bez niepotrzebnego rozbudowywania go na boki, tak więc, jeśli kierowca należy do niższej grupy centylowej to pojazd może mieć szerokość mniejszą niż połowa szerokości typowego samochodu osobowego.
Zgodnie z przepisami prawa, głównym czynnikiem determinującym czy pojazd jest samochodem, motorowerem lub rowerem jest moc silnika zastosowanego do napędu - w samochodzie lub motorowerze, lub jako wspomaganie napędu - w motorowerze lub rowerze.
W ostatnich latach coraz bardziej zwraca się uwagę na kwestie zużywania energii w transporcie osobowym. Dodatkowo, bardzo często typowy samochód osobowy jest używany wyłącznie przez samego kierowcę, co w godzinach szczytu powoduje korki na drogach. Używanie 2-5 osobowego samochodu osobowego przez jedną osobę powoduje również niepotrzebne straty energii na przemieszczanie dużej masy pojazdu. Głównie z tych powodów coraz częściej powstają konstrukcje pojazdów zapewniające komfort samochodu przy obniżonych wymiarach zewnętrznych i charakteryzujące się niskim zużyciem energii.
Pojazd czterokołowy, zawierający ramę, do której zainstalowane są koła jezdne, w których wyróżniamy koła skrętne sterowane układem kierowniczym oraz zawierający siedzisko kierującego przytwierdzone do ramy pojazdu i wyposażony w układ napędowy i układ hamulcowy, według wynalazku charakteryzuje się tym, że rama ma kształt o zarysie zbliżonym do prostokąta i zasadniczo w pobliżu narożników, posiada wybrania do pomieszczenia kół pojazdu, przy czym koła skrętne osadzone są obrotowo na ośkach zainstalowanych w widełkach osadzonych obrotowo we wspornikach zespolonych z ramą, przy czym rozstaw kół pojazdu zasadniczo jest nie większy niż 80 cm, a siedzisko kierującego pojazdem jest usytuowane zasadniczo w płaszczyźnie utworzonej przez osie kół.
Korzystnie, szerokość wybrań pod koła skrętne jest większa niż szerokość wybrań przeznaczonych na pomieszczenie drugiej pary kół.
Korzystnie, koła tylne zainstalowane są w widelcach osadzonych obrotowo na wspornikach, przy czym drugie końce widelców zakończone są otworami, w których osadzone są bolce łączące je z elementami amortyzującymi umocowanymi do ramy w pobliżu wybrań pod koła.
Korzystnie, rama pojazdu na odcinku pomiędzy kołami tylnymi posiada odgięcie ku górze. Takie ukształtowanie ramy zapobiega uderzeniom ramy o podłoże, zwłaszcza w sytuacjach gdy jest ono wyboiste.
Korzystnie, wsporniki, w których osadzone są widełki kół skrętnych mają postać łuków. Taki kształt wsporników ułatwia zamocowanie kół skrętnych oraz montaż osłony.
Korzystnie, widełki kół skrętnych posiadają dźwignie zespolone łącznikami z układem kierowniczym.
Korzystnie, kąt skrętu kół wynosi od 10 do 20° a rozstaw (a) osi kół jest tak dobrany aby promień (r) skrętu pojazdu wynosił około 5 m.
Korzystnie, pojazd jest wyposażony w osłonę, która w przedniej części jest przeźroczysta.
Korzystnie, osłona jest umocowana do ramy i stanowi z nią konstrukcję samonośną.
Korzystnie, widelce kół skrętnych są widelcami jednoramiennymi.
Korzystnie, skrętne koła są osadzone na ośkach zainstalowanych na wahaczach wyposażonych w amortyzatory, czym wahacze są zainstalowane obrotowo na widelcach jednoramiennych. Taka konstrukcja zasadniczo zwiększa komfort jazdy.
Pojazd, według wynalazku, zajmuje mało miejsca na drodze tak, że na jednym pasie drogowym mogą się pomieścić obok siebie dwa pojazdy oraz zajmuje mało miejsca na parkingu w porównaniu to typowego samochodu osobowego. Zastosowanie rozstawu kół równego 62 cm, umożliwia garażowanie pojazdu w pomieszczeniach wyposażonych w typowe drzwi.
Pojazd, jest zasadniczo pojazdem jednoosobowym. Dzięki małym rozmiarom i zwartej konstrukcji jest bardzo lekki w porównaniu do typowych samochodów osobowych co korzystnie wpływa na energetyczne zapotrzebowanie na ruch. Dzięki osłonie, którą można rozbudować do pełnej zabudowy, pojazd według wynalazku ma wiele cech użytkowych powszechnie znanych samochodów osobowych, w szczególności zapewnia ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
W zależności od zastosowanego napędu i jego mocy, przedmiot wynalazku może być sklasyfikowany według prawa jako samochód, motorower lub rower.
Prosta konstrukcja pojazdu umożliwia osiągnięcie niskiej jego ceny.
Nisko położony środek ciężkości układu pojazd-kierowca, zwłaszcza usytuowane nisko siedzisko zapewnia stabilność układu podczas jazdy.
Konstrukcja pojazdu umożliwia umieszczanie nóg kierowcy pomiędzy przednimi kołami. Konstrukcja pojazdu zapewnia wolną przestrzeń pomiędzy tylnymi kołami przeznaczoną zasadniczo na bagaż.
Średnica zawracania pojazdu jest zbliżona do średnicy zawracania typowych samochodów osobowych, typowo 8-12 m, co zapewnia łatwe poruszanie się po typowych drogach.
Konstrukcja pojazdu jest zasadniczo zaprojektowana pod koła 24” lub 26”, nie mniej jednak mogą to być również pojazdy o mniejszych lub większych średnicach kół. Dzięki takim rozmiarom kół, uzyskuje się korzystne opory toczenia. Dzięki zwartej konstrukcji możliwe jest uzyskanie masy pojazdu około 100 kg, co umożliwia stosowanie opon o małej szerokości, co pośrednio również korzystnie wpływa na opory toczenia. Mała powierzchnia czołowa pojazdu umożliwia uzyskiwanie małych oporów powietrza podczas ruchu.
Nisko ułożone siedzisko, pozwala również nisko pomieścić kierowcę, przy względnie małej wysokości pojazdu, co zapewnia dużą stabilność pojazdu przy bocznych uderzeniach wiatru.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok aksonometryczny na pojazd 4-kołowy, fig. 2 - widok z góry na pojazd, fig. 3 - widok z boku, fig. 4 - widok z przodu, fig. 5 - schemat kątów skrętu pojazdu, fig. 6 - widok na tylne koło, fig. 7 - widok perspektywiczny od tyłu pojazdu, fig. 8 - widok na zawieszenie i układ kierowniczy, fig. 9 - widok na układ kierowniczy i koło skrętne, fig. 10 - widok aksonometryczny na zawieszenie pojazdu, fig. 11 - widok na przednie zawieszenie, fig. 12 - widok aksonometryczny na koła przedniego zawieszenia, fig. 13 - widok z przodu na koła przedniego zawieszenia, fig. 14 - widok aksonometryczny na koła przedniego zawieszenia z widelcami jednoramiennymi, fig. 15 - widok z przodu na koła przedniego zawieszenia z widelcami jednoramiennymi, fig. 16 - widok aksonometryczny na koła przedniego zawieszenia zamocowane na wahaczach, fig. 17 - widok z przodu na koła przedniego zawieszenia zamocowane na wahaczach, a fig. 18 - widok z boku na koło przedniego zawieszenia zamocowane na wahaczach.
Rama 1 ma postać platformy o zarysie zbliżonym do prostokąta i posiada wybrania 2, 3 do pomieszczenia kół 4, 5 pojazdu. Szerokość wybrań 2 pod koła skrętne 4 jest większa niż szerokość wybrań 3 przeznaczonych na pomieszczenie kół tylnych 5. Koła skrętne 4 osadzone są obrotowo na ośkach 6 zainstalowanych w widełkach 7, 7’, 7” osadzonych obrotowo w łukowych wspornikach 8 zespolonych z ramą 1. Widełki 7, 7’, 7” posiadają dźwignie 13 zespolone łącznikami 14 z układem kierowniczym 15 pojazdu. Do ramy 1, w pobliżu wybrań 3 pod koła tylne 5, zainstalowane są wsporniki 9 oraz elementy amortyzujące 10. We wspornikach 9 osadzone są obrotowo widelce 11 z jednej strony zakończone otworami, w których osadzane są ośki kół tylnych 5, a z drugiej strony widelce zakończone są otworami, w których osadzone są bolce 12 łączące widelce z elementami amortyzującymi 10. Łukowe wsporniki 8 kół skrętnych 4 oraz wsporniki 9 kół tylnych 5 umożliwiają usytuowanie ramy 1 poniżej osi kół pojazdu. Rama 1 na odcinku pomiędzy kołami tylnymi 5 posiada odgięcie 1.1 skierowane ku górze. Takie ukształtowanie ramy zapobiega uderzeniom ramy o podłoże, zwłaszcza w sytuacjach gdy jest ono wyboiste. Napęd pojazdu może być zastosowany zarówno na koła tylne 5 jak i na koła przednie 4.
Do ramy zainstalowany jest fotel 16, którego siedzisko 17 jest usytuowane zasadniczo w płaszczyźnie utworzonej przez osie kół 4, 5 pojazdu. Pojazd wyposażony jest w osłonę 18, która w przedniej części jest przezroczysta. Osłona pozwala na uzyskanie dodatkowego komfortu jazdy poprzez zabezpieczenie kierującego przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Osłona 18 może stanowić z ramą 1 konstrukcję samonośną.
Fig. 14 i fig. 15 przedstawiają rozwiązanie, w którym widelce 7’ kół skrętnych 4 są jednoramienne. Takie rozwiązanie nie wpływa na całość funkcjonowania pojazdu.
Fig. 16, 17 i 18 przedstawiają rozwiązanie, w którym koła 4 przedniego zawieszenia zamocowane są na wahaczach 19 wyposażonych w amortyzatory 20. Wahacze 19 są zainstalowane obrotowo na widelcach jednoramiennych 7”.

Claims (12)

1. Pojazd czterokołowy, zawierający ramę, do której zainstalowane są koła jezdne, w których wyróżniamy koła skrętne sterowane układem kierowniczym oraz zawierający siedzisko kierującego przytwierdzone do ramy pojazdu i wyposażony w układ napędowy i układ hamulcowy, znamienny tym, że rama (1) ma kształt o zarysie zbliżonym do prostokąta i zasadniczo w pobliżu narożników, posiada wybrania (2, 3) do pomieszczenia kół (4, 5) pojazdu, przy czym koła skrętne (4) osadzone są obrotowo na ośkach (6) zainstalowanych w widełkach (7, 7’, 7”) osadzonych obrotowo we wspornikach (8) zespolonych z ramą (1), przy czym rozstaw (b) kół (4, 5) zasadniczo jest nie większy niż 80 cm, a siedzisko (17) kierującego pojazdem jest usytuowane zasadniczo w płaszczyźnie utworzonej przez osie kół (4, 5).
2. Pojazd, według zastrz. 1, znamienny tym, że szerokość wybrań (2) pod koła skrętne (4) jest większa niż szerokość wybrań (3) przeznaczonych na pomieszczenie drugiej pary kół (5).
3. Pojazd, według zastrz. 1, znamienny tym, że koła tylne (5) zainstalowane są w widelcach (11) osadzonych obrotowo na wspornikach (9), przy czym drugie końce widelców zakończone są otworami, w których osadzone są bolce (12) łączące je z elementami amortyzującymi (10) umocowanymi do ramy (1) w pobliżu wybrań (3) pod koła (5).
4. Pojazd, według zastrz. 3, znamienny tym, że rama (1) na odcinku pomiędzy kołami tylnymi (5) posiada odgięcie (1.1) ku górze.
5. Pojazd, według zastrz. 1, znamienny tym, że wsporniki (8), w których osadzone są widełki (7, 7’, 7”) kół skrętnych (4) mają postać łuków.
6. Pojazd, według zastrz. 1, znamienny tym, że widełki (7, 7’, 7”) kół skrętnych (4) posiadają dźwignie (13) zespolone łącznikami (14) z układem kierowniczym (15).
7. Pojazd, według zastrz. 1, znamienny tym, że kąt skrętu kół (4) wynosi od 10 do 20° a rozstaw (a) osi kół (4, 5) jest tak dobrany aby promień (r) skrętu pojazdu wynosił około 5 m.
8. Pojazd, według zastrz. 1, znamienny tym, że jest wyposażony w osłonę (18).
9. Pojazd, według zastrz. 8, znamienny tym, że osłona (18) w przedniej części jest przeźroczy- sta.
10. Pojazd, według zastrz. 1, znamienny tym, że osłona (18) jest umocowana do ramy (1) i stanowi z nią konstrukcję samonośną.
11. Pojazd, według zastrz. 1, znamienny tym, że widelce kół skrętnych (4) są widelcami jednoramiennymi (7’, 7”).
12. Pojazd, według zastrz. 11, znamienny tym, że koła skrętne (4) osadzone są obrotowo na ośkach (6) zainstalowanych na wahaczach (19) wyposażonych w amortyzatory (20), przy czym wahacze (19) są zainstalowane obrotowo na widelcach jednoramiennych (7”).
PL437436A 2021-03-27 2021-03-27 Pojazd czterokołowy PL244721B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL437436A PL244721B1 (pl) 2021-03-27 2021-03-27 Pojazd czterokołowy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL437436A PL244721B1 (pl) 2021-03-27 2021-03-27 Pojazd czterokołowy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL437436A1 PL437436A1 (pl) 2022-10-03
PL244721B1 true PL244721B1 (pl) 2024-02-26

Family

ID=83724340

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL437436A PL244721B1 (pl) 2021-03-27 2021-03-27 Pojazd czterokołowy

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL244721B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL437436A1 (pl) 2022-10-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5728019B2 (ja) 四輪自動車
CN101920730B (zh) 球形两轮双向轿车
CN102941789B (zh) 一种电动汽车的减震方法及杠杆式非独立悬挂桥装置
CN105835845A (zh) 一种带支撑装置的拖车
CN105667682A (zh) 手提电动车
JP6940738B2 (ja) 電気自動車
CN111634334B (zh) 一种小微型电动车用后副车架及悬架装置
PL244721B1 (pl) Pojazd czterokołowy
CN100355590C (zh) 安全轮
CN201552993U (zh) 前置二级踏步公交客车底盘
US11667339B2 (en) Electric bus with seats over driving wheels
CN201999131U (zh) 球形两轮双向轿车
CN202624507U (zh) 一种无轴式防侧翻电动三轮车
CN205952210U (zh) 拉杆箱型电动车
CN201362318Y (zh) 厢式电动客车
CN204978068U (zh) 一种汽车轮毂结构
CN105644669A (zh) 双轮毂独轮平衡电动车
CN212637795U (zh) 车辆钢板减震系统及机动车辆
CN104108446A (zh) 一种滑板车
CN212890611U (zh) 一种带车桥系统的客车地板
CN212046752U (zh) 一种适用卡丁车的新型悬架系统
CN203318128U (zh) 一种客车底盘及采用此底盘的客车
CN213442819U (zh) 一种沙漠越野车
KR101113916B1 (ko) 버스용 후부 현가장치
CN107054526A (zh) 一种微小型四轮电动车舒适性底盘结构