PL239471B1 - Stabilizator kręgosłupa - Google Patents

Stabilizator kręgosłupa Download PDF

Info

Publication number
PL239471B1
PL239471B1 PL432062A PL43206219A PL239471B1 PL 239471 B1 PL239471 B1 PL 239471B1 PL 432062 A PL432062 A PL 432062A PL 43206219 A PL43206219 A PL 43206219A PL 239471 B1 PL239471 B1 PL 239471B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
ball
cover
kinematic
spine
node
Prior art date
Application number
PL432062A
Other languages
English (en)
Other versions
PL432062A1 (pl
Inventor
Jakub Olbrzymek
Dominik Olbrzymek
Original Assignee
Dominik Olbrzymek
Jakub Olbrzymek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dominik Olbrzymek, Jakub Olbrzymek filed Critical Dominik Olbrzymek
Priority to PL432062A priority Critical patent/PL239471B1/pl
Priority to PCT/PL2020/000080 priority patent/WO2021112699A1/en
Publication of PL432062A1 publication Critical patent/PL432062A1/pl
Publication of PL239471B1 publication Critical patent/PL239471B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61BDIAGNOSIS; SURGERY; IDENTIFICATION
    • A61B17/00Surgical instruments, devices or methods, e.g. tourniquets
    • A61B17/56Surgical instruments or methods for treatment of bones or joints; Devices specially adapted therefor
    • A61B17/58Surgical instruments or methods for treatment of bones or joints; Devices specially adapted therefor for osteosynthesis, e.g. bone plates, screws, setting implements or the like
    • A61B17/68Internal fixation devices, including fasteners and spinal fixators, even if a part thereof projects from the skin
    • A61B17/70Spinal positioners or stabilisers ; Bone stabilisers comprising fluid filler in an implant
    • A61B17/7055Spinal positioners or stabilisers ; Bone stabilisers comprising fluid filler in an implant connected to sacrum, pelvis or skull

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Orthopedic Medicine & Surgery (AREA)
  • Surgery (AREA)
  • Neurology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Neurosurgery (AREA)
  • Heart & Thoracic Surgery (AREA)
  • Medical Informatics (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Prostheses (AREA)
  • Orthopedics, Nursing, And Contraception (AREA)
  • Surgical Instruments (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest nowy i innowacyjny stabilizator kręgosłupa do zastosowania w medycynie.
Znane są z różnego rodzaju rozwiązania służące do stabilizacji kręgosłupa, szczególnie jego szyjnego odcinka.
Z opisu wynalazku nr P394635 znana jest „Proteza trzonu kręgosłupa szyjnego z dynamicznym systemem mocującym do sąsiednich trzonów”, która mocowana jest dynamicznie przy pomocy systemu wysuwanych bolców przekłuwających blaszki graniczne trzonów.
Z opisu wynalazku nr P 379375 znane jest „Urządzenie do elastycznej stabilizacji kręgosłupa”, które wyposażone jest w co najmniej dwie kotwy z łbami oraz w łączący dwie sąsiednie kotwy łącznik elastyczny o osi wzdłużnej prostopadłej do osi centralnej tych kotew. Urządzenie według wynalazku posiada łącznik elastyczny, który wykonany jest z metalu i wyposażony w zwoje, przy czym zwoje różnią się między sobą wymiarem.
Z chińskiego wynalazku nr CN107041800 znany jest proteza - sztuczny kręg, którego górna część ma kształt litery U. Rozwiązanie to posiada co najmniej jeden przedni pręt nośny oraz dwa wzajemnie równoległe pręty łączące szypułki kręgowe, które są umieszczone między protezą płytki górnej i protezą płytki dolnej.
Z amerykańskiego wynalazku nr US2011208251 znane jest rozwiązanie, które posiada zespół łączący w kształcie litery U. Zespół ten działa jako gniazdo do umieszczenia górnego pierścienia ustalającego i dolnego dzielonego pierścienia ustalającego.
Stabilizator kręgosłupa według wynalazku niweluje niedogodności wynikające ze stanu techniki poprzez lepszą niż dotychczas stabilizacje pogranicza czaszkowo - kręgosłupowego, a dzięki temu odciążenie uszkodzonych kręgów, poprawę sprawności nerwowo - naczyniowej pacjenta w obrębie uszkodzonej części kręgosłupa. Rozwiązanie według wynalazku zapewnia lepszą koordynację ruchów pacjenta, lepszą motorykę zwłaszcza przy schylaniu, opuszczaniu i podnoszeniu głowy oraz przy ruchach głową na boki. Stabilizator według wynalazku ułatwia korekcje przemieszczenia, jak również stwarza lepsze niż dotychczas możliwości wytworzenia się trwałego zrostu pomiędzy potylicą a kręgosłupem. Stabilizator kręgosłupa według wynalazku umożliwia łatwiejszy, a dzięki temu bardziej bezpieczny dla pacjenta, montaż operacyjny w uszkodzonym miejscu.
Istota wynalazku polega na tym, że stabilizator kręgosłupa składa się z dwóch wygiętych prętów, połączonych ze sobą węzłem kinematycznym, przy czym dolny pręt posiada kształt odwróconej litery „U”, zaś górny pręt posiada kształt zbliżony do litery „U”; węzeł kinematyczny wewnątrz obudowy posiada element w kształcie kuli, która w górnej części połączona jest trwale z elementem w kształcie ściętego stożka; przy czym z zewnątrz, kula osłonięta jest dolna pokrywą z gniazdem pod kulę, a środkowa część pokrywy osłania kulę, zaś górna pokrywa osłania element w kształcie ściętego stożka; przy czym pomiędzy kulą a elementami obudowy węzła kinematycznego w środkowej części pokrywy umieszczone są przestrzenie, które umożliwiają obrót kuli wokół osi, przy czym ściany górnej pokrywy stanowią ograniczniki ruchu ściętego stożka. W odmianie wynalazku węzeł kinematyczny składa się z dwóch połączonych ze sobą przegubów w przekroju o kształcie okręgu, w którego osi pionowej, usytuowany jest profilowany podłużny trzpień, w przekroju o kształcie okręgu; przy czym dolna część dolnego przegubu i górna część górnego przegubu posiadają gniazda pod osie obrotu, które umożliwia wykonywania ograniczonego ruchu.
Przedmiot wynalazku przedstawiono w przykładzie wykonania i na załączonych rysunkach, fig. 1 - 11, na których:
Fig. 1 przedstawia przekrój przez stabilizator w widoku z przodu,
Fig. 2 przedstawia przekrój przez stabilizator w widoku z boku,
Fig. 3 przedstawia stabilizator w widoku z przodu,
Fig. 4 przedstawia stabilizator w rzucie aksonometrycznym,
Fig. 5 przedstawia stabilizator w widoku i przekroju z góry,
Fig. 6 przedstawia przekrój przez węzeł kinematyczny,
Fig. 7 przedstawia przekrój przez węzeł kinematyczny,
Fig. 8 przedstawia rozstrzelone poszczególne elementy stabilizatora,
Fig. 9 przedstawia odmianę stabilizatora w widoku z przodu, z boku i z góry,
Fig. 10 przedstawia odmianę stabilizatora w widoku z boku,
Fig. 11 przedstawia rozstrzelone poszczególne elementy odmiany stabilizatora.
PL 239 471 B1
Stabilizator kręgosłupa według wynalazku posiada dolny pręt (1), który posiada kształt odwróconej litery „U” oraz górny pręt (2) w kształcie zbliżonym do litery „U”. Oba pręty połączone są ze sobą węzłem kinematycznym (3). Tak ukształtowany stabilizator wszczepia się w okolice czaszkowo - kręgosłupowe. Dolny pręt (1) mocowany jest do części kręgosłupowej, a górny pręt (2) do części potylicznej. Górny pręt (2) jest wygięty i dopasowany do anatomii człowieka. Oba pręty (1) i (2) połączone są ze sobą poprzez węzeł kinematyczny (3), który umożliwia i zapewnia ograniczony ruch obu prętów (1) i (2) względem siebie. Węzeł kinematyczny (3) wewnątrz obudowy posiada element (4) w kształcie kuli, która w górnej części połączona jest trwale z elementem (7) w kształcie ściętego stożka. Z zewnątrz, kula (4) osłonięta jest dolną pokrywą (8) z gniazdem pod kulę (4), a środkowa część (9) pokrywy osłania kulę. Górna pokrywa (10) osłania element (7) w kształcie ściętego stożka i zabezpiecza wnętrze całego węzła kinematycznego przed dostaniem się tkanki ciała pod elementy ruchome. Pomiędzy kulą (4) a elementami obudowy węzła kinematycznego w środkowej części (9) pokrywy umieszczone są przestrzenie (6). Dzięki takiemu wzajemnemu usytuowaniu kuli (4) i przestrzeni (6) w węźle kinematycznym, zapewniony jest obrót kuli (4) wokół osi, przy czym przestrzenie (6) stanowią ograniczniki ruchu. Tak ukształtowany węzeł kinematyczny (3) zapewnia obrót wokół osi podłużnej i poprzecznej. Przestrzenie (6) stanowią ograniczniki ruchu. Ruch w osi pionowej ogranicza kołek (11) umieszczony w kuli (4), który opiera się na ściankach kieszeni wybranych w dolnej pokrywie (8) i środkowej pokrywie (9). Zakres ruchu wykonywany poprzez węzeł kinematyczny (3) za pomocą umieszczonej w nim kuli (4) i powiązanych z nią przestrzeni (6) może być dobierany i zmieniany indywidualnie do potrzeb i możliwości pacjenta.
Rozwiązanie według wynalazku daje możliwość wykonywania ruchu jednocześnie w trzech osiach: wychylenie w płaszczyźnie przód - tył, w prawo - lewo i obrót w osi pionowej. Dolna pokrywa (8) od dołu posiada gwint kompatybilny ze śrubą (5) do blokowania pręta dolnego (1); a górna część dolnej pokrywy stanowi gniazdo kuli (4), które umożliwia wykonywania ruchu we wszystkich trzech osiach. Dolny pręt (1) osadzony jest w węźle kinematycznym (3) pomiędzy kulą (4) a śrubą (5). Górna pokrywa (10) od dołu osłania górną część kuli (4) i jest osadzona na elemencie (7) w kształcie ściętego stożka, a od góry posiada gwint kompatybilny ze śrubą (5) do blokowania pręta górnego (2). Górny pręt (2) osadzony jest w węźle kinematycznym (3) pomiędzy górną - płaską powierzchnią elementu (7) w kształcie ściętego stożka a śrubą (5). W dolnej części kuli (4), prostopadle do osi węzła kinematycznego (3), usytuowany jest kołek (11), który ogranicza możliwość ruchu na boki w osi pionowej.
W odmianie wynalazku stabilizator kręgosłupa posiada dolny pręt (1), który posiada kształt odwróconej litery „U” oraz górny pręt (2) w kształcie zbliżonym do litery „U”. Oba pręty połączone są ze sobą węzłem kinematycznym (3). Oba pręty (1) i (2) połączone są ze sobą poprzez węzeł kinematyczny (3), który umożliwia i zapewnia ograniczony ruch obu prętów (1) i (2) względem siebie. Węzeł kinematyczny (3) składa się z dwóch przegubów (12) w przekroju o kształcie okręgu. Wewnątrz przegubów (12), w ich osi pionowej, usytuowany jest profilowany podłużny trzpień (13), w przekroju o kształcie okręgu. Profilowany podłużny trzpień posiada otwory (14) z czego dolny otwór jest odpowiednio profilowany aby umożliwić ruch w osi pionowej, w które wsuwane są kolki (11). Przeguby (12) połączone są odpowiednio z dolną pokrywą (8) i górną pokrywą (10). Odpowiednio - dolna część dolnego przegubu i górna część górnego przegubu posiadają gniazda pod osie przegubów (15). Gniazda umieszczone odpowiednio w dolnej część dolnego przegubu i górnej część górnego przegubu są kompatybilne z osiami (15) i mocowane kołkami (11). Dzięki takiemu wzajemnemu usytuowaniu osi przegubów i przestrzeni ograniczających ruch w węźle kinematycznym, zapewniony jest ruch wokół osi, przy czym powierzchnie ograniczające stanowią ograniczniki ruchu. Rozwiązanie według odmiany wynalazku daje możliwość wykonywania ruchu jednocześnie w trzech osiach: wychylenie w płaszczyźnie przód - tył, w prawo - lewo i obrót w osi pionowej. Trzpień (13) jest pionową osią obrotu. Przez trzpień (13) przechodzi kołek poprzeczny. Przy czym w trzpieniu (13) jest wykonany otwór o kształcie umożliwiającym i jednocześnie ograniczającym obrót w osi pionowej. Ruch w osi wzdłużnej i poprzecznej umożliwiają przeguby górny i dolny. Ograniczenie ruchu jest realizowane poprzez powierzchnie ograniczające kształtu przegubu. Dolna pokrywa (8) od dołu posiada gwint kompatybilny ze śrubą (5) do blokowania pręta dolnego (1); a górna część dolnej pokrywy stanowi oś (15) i jest usytuowane w gnieździe przegubu (12), które umożliwia wykonywania ograniczonego ruchu w poprzecznej węzła kinematycznego. Górna pokrywa (10) od góry posiada gwint kompatybilny ze śrubą (5) do blokowania pręta górnego (2); a dolna część górnej pokrywy stanowi oś (15) i osadzona jest w górnej części przegubu (12).
PL 239 471 B1
- dolny pręt
- górny pręt
- węzeł kinematyczny
- kula
- śruby do blokowania prętów
- przestrzenie
- element w kształcie ściętego stożka
- dolna pokrywa
- środkowa część pokrywy
- górna pokrywa
- kołek
- przeguby
- profilowany podłużny trzpień
- otwory pod kołki, z czego dolny profilowany
- oś przegubu w pokrywach z powierzchniami ograniczającymi
Zastrzeżenia patentowe

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Stabilizator kręgosłupa posiadający pręty w kształcie litery „U”, elastyczny łącznik, znamienny tym, że składa się z dwóch wygiętych prętów (1) i (2), połączonych ze sobą węzłem kinematycznym (3), przy czym dolny pręt (1) posiada kształt odwróconej litery „U”, zaś górny pręt (2) posiada kształt zbliżony do litery „U”.
  2. 2. Stabilizator kręgosłupa według zastrz. 1, znamienny tym, że węzeł kinematyczny (3) wewnątrz obudowy posiada element (4) w kształcie kuli, która w górnej części połączona jest trwale z elementem (7) w kształcie ściętego stożka; przy czym z zewnątrz, kula (4) osłonięta jest dolna pokrywą (8) z gniazdem pod kulę (4), a środkowa część (9) pokrywy osłania kulę, zaś górna pokrywa (10) osłania element (7) w kształcie ściętego stożka; przy czym pomiędzy kulą (4) a elementami obudowy węzła kinematycznego w środkowej części (9) pokrywy umieszczone są przestrzenie (6), które umożliwiają obrót kuli (4) wokół osi, przy czym ściany górnej pokrywy (10) stanowią ograniczniki ruchu ściętego stożka.
  3. 3. Stabilizator kręgosłupa według zastrz. 1, znamienny tym, że węzeł kinematyczny (3) składa się z dwóch połączonych ze sobą przegubów (12) w przekroju o kształcie okręgu, w którego osi pionowej, usytuowany jest profilowany podłużny trzpień (13), w przekroju o kształcie okręgu; przy czym dolna część dolnego przegubu i górna część górnego przegubu posiadają gniazda pod osie obrotu (15), które umożliwia wykonywania ograniczonego ruchu.
PL432062A 2019-12-03 2019-12-03 Stabilizator kręgosłupa PL239471B1 (pl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL432062A PL239471B1 (pl) 2019-12-03 2019-12-03 Stabilizator kręgosłupa
PCT/PL2020/000080 WO2021112699A1 (en) 2019-12-03 2020-10-06 Spine stabilizer

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL432062A PL239471B1 (pl) 2019-12-03 2019-12-03 Stabilizator kręgosłupa

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL432062A1 PL432062A1 (pl) 2021-06-14
PL239471B1 true PL239471B1 (pl) 2021-12-06

Family

ID=76221885

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL432062A PL239471B1 (pl) 2019-12-03 2019-12-03 Stabilizator kręgosłupa

Country Status (2)

Country Link
PL (1) PL239471B1 (pl)
WO (1) WO2021112699A1 (pl)

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2882513B1 (fr) * 2005-02-28 2009-11-13 Sami Khalife Systeme de stabilisation inter-epineux
FR2888744B1 (fr) * 2005-07-21 2007-08-24 Charles Khalife Dispositif inter epineux rotatoire
US8034081B2 (en) * 2007-02-06 2011-10-11 CollabComl, LLC Interspinous dynamic stabilization implant and method of implanting
FR2915367B1 (fr) * 2007-04-24 2010-09-17 David Attia Implant chirurgical intervertebral articule ameliore pour favoriser certains mouvements intervetebraux
US7947065B2 (en) 2008-11-14 2011-05-24 Ortho Innovations, Llc Locking polyaxial ball and socket fastener
CN101612056B (zh) * 2008-06-27 2012-05-02 常州奥斯迈医疗器械有限公司 一种腰椎棘突撑开装置
CN107041800A (zh) 2017-01-21 2017-08-15 张洪剑 新型分体式人工椎骨装置

Also Published As

Publication number Publication date
WO2021112699A1 (en) 2021-06-10
PL432062A1 (pl) 2021-06-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ES2330760T3 (es) Implante para el anclaje oseo con cabeza poliaxial.
ES2567406T3 (es) Implantes espinales y fijación espinal
ES2337698T3 (es) Conector de vastagos para la espina dorsal.
ES2284723T3 (es) Dispositivo de artrodesis vertebral.
ES2307010T3 (es) Dispositivo para la espondilodesis.
ES2236470T3 (es) Implante vertebral interespinoso.
ES2284520T3 (es) Implante espinal articulado.
ES2546273T3 (es) Miembro de placa de soporte de un dispositivo de sustitución del cuerpo vertebral, y método de montaje asociado
ES2311889T3 (es) Dispositivo estabilizador para la estabilizacion dinamica de vertebras o huesos y elemento en forma de barra para tal dispositivo estabilizador.
ES2377732T3 (es) Implantes de columna vertebral
ES2351201T3 (es) Aparato quirúrgico de conexión transversal.
ES2206627T3 (es) Endoprotesis para la articulacion del codo.
ES2387480T3 (es) Osteosíntesis y procedimiento de premontaje
ES2213275T3 (es) Implante osteosintetico dotado de un acoplamiento encastrado.
ES2392362T3 (es) Dispositivo de anclaje de huesos y dispositivo de estabilización para partes de hueso o vértebras
ES2274971T3 (es) Sistema de conexion intervertebral.
ES2228310T3 (es) Sistema de fijacion de la columna vertebral.
ES2279290T3 (es) Protesis inversa para la articulacion del hombro.
ES2628068T3 (es) Prótesis de la articulación lumbar posterior
ES2471115T3 (es) Prótesis de hombro invertida
ES2696676T3 (es) Sistema para una corrección global tridimensional de las curvaturas de la columna
ES2863960T3 (es) Anclaje escapular para fijar un componente glenoideo de una prótesis de articulación de hombro a una escápula con anatomía comprometida y método relacionado para fabricar dicho anclaje escapular
ES2907782T3 (es) Prótesis de tobillo que incluye un implante astragalino, un implante tibial y un inserto, y kit que incluye al menos dicha prótesis
CN102573681A (zh) 具有可调节鞍状件的骨接合植入物
RU2526425C2 (ru) Хирургическое устройство для коррекции деформаций позвоночника