PL237674B1 - Układ do oceny szczelności sekcji tłoczących pomp wtryskowych - Google Patents

Układ do oceny szczelności sekcji tłoczących pomp wtryskowych Download PDF

Info

Publication number
PL237674B1
PL237674B1 PL423429A PL42342917A PL237674B1 PL 237674 B1 PL237674 B1 PL 237674B1 PL 423429 A PL423429 A PL 423429A PL 42342917 A PL42342917 A PL 42342917A PL 237674 B1 PL237674 B1 PL 237674B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
pressure
control valve
adapter
accumulator
pump
Prior art date
Application number
PL423429A
Other languages
English (en)
Other versions
PL423429A1 (pl
Inventor
Wojciech Karpiuk
Rafał Smolec
Tomasz Borowczyk
Mateusz Bor
Original Assignee
Politechnika Poznanska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Poznanska filed Critical Politechnika Poznanska
Priority to PL423429A priority Critical patent/PL237674B1/pl
Publication of PL423429A1 publication Critical patent/PL423429A1/pl
Publication of PL237674B1 publication Critical patent/PL237674B1/pl

Links

Landscapes

  • Fuel-Injection Apparatus (AREA)
  • Examining Or Testing Airtightness (AREA)

Abstract

Przedmiotem zgłoszenia jest układ oceny szczelności sekcji tłoczących wysokociśnieniowych pomp wtryskowych składający się z układu generującego ciśnienie połączonego z akumulatorem ciśnienia (AC), w którym zamontowany jest czujnik ciśnienia (CC) oraz dwa zawory: zawór regulacji ciśnienia (ZRC) oraz zawór sterujący (ZS). Zawór sterujący (ZS) połączony jest z adapterem, który przystosowany jest do montażu pomiędzy korpusem, a sekcją tłoczącą badanej pompy w taki sposób, że uniemożliwia on wypływ paliwa z sekcji tłoczącej poprzez zablokowanie kanału wylotowego jednocześnie dostarczając paliwo pod wysokim ciśnieniem poprzez kanał zasilający do komory roboczej sekcji tłoczącej.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest układ do oceny szczelności sekcji tłoczących stosowanych w wysokociśnieniowych pompach wtryskowych.
Silniki spalinowe, a zwłaszcza te o zapłonie samoczynnym (ZS) są istotnym źródłem zanieczyszczeń atmosfery. Stopień intensywności emisji w tym typie silników zależy przede wszystkim od jakości przygotowanej mieszanki paliwowo-powietrznej. Pompy wtryskowe stosowane we współczesnych układach zasilania silników o ZS generują ciśnienie paliwa przekraczające nawet 3000 bar, co determinuje podział dawki na kilka części. W powszechnie stosowanych układach wtryskowych typu common rail (CR) za generowanie odpowiedniego ciśnienia paliwa odpowiedzialna jest pompa promieniowa, której element wykonawczy (najczęściej tłoczek, rzadziej nurnik) tworzy z cylinderkiem parę precyzyjną. Dokładność pasowania elementów pary precyzyjnej jest bardzo duża, dopuszczalny luz pomiędzy tymi elementami wynosi maksymalnie 2 pm. Często stosowanie paliwa o niewystarczającej jakości (niska smarność i lepkość) sprawia, że wytwarzany film smarny ma niewystarczającą grubość i dochodzi do bezpośredniego kontaktu współpracujących elementów. Problem niewystarczającej jakości paliwa okazał się znaczący już dla wcześniejszych generacji układów wtryskowych wykorzystujących pompy rzędowe, pomimo tego, że generowały one znacznie niższe ciśnienia. W określeniu stanu technicznego tego typu konstrukcji wykorzystuje się specjalne stanowiska testowe oraz procedury badawcze, które zostały opisane w normie BN-77/1301-11. Przedstawiona norma jest jednak nieaktualna, gdyż ze względu na odmienną konstrukcję i generowanie wyższych ciśnień, uwzględnione w niej założenia nie mają zastosowania dla nowszych generacji pomp. Rosnący udział procentowy pojazdów napędzanych silnikami o zapłonie samoczynnym sprawia, że problemy wynikające z pogarszania stanu technicznego elementów układu zasilania, a zwłaszcza pary precyzyjnej sekcji tłoczącej, mogą mieć istotny wpływ na niezawodną pracę układu napędowego, co powoduje zwiększenie uciążliwości dla środowiska naturalnego poprzez wzrost emisji związków toksycznych.
W przypadku pomp wysokociśnieniowych stosowanych w układach CR, już nawet krótkotrwała praca w niekorzystnych warunkach (stosowanie paliwa o złej jakości) może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń. Te natomiast bardzo często powstają w efekcie mikroskrawania współpracujących elementów prowadząc do uwalniania opiłków, które z kolei przyczyniają się do uszkodzenia pozostałych elementów układu wtryskowego. Obecnie wykorzystywane metody testowania pomp wysokociśnieniowych typu CR obejmują jedynie wyznaczenie charakterystyki wydatku pompy w zależności od jej obciążenia. Niejednokrotnie okazuje się, że pompy posiadające znamiona zużycia przechodzą te testy z wynikiem pozytywnym. W konsekwencji nie możliwe jest określenie stanu technicznego pompy poprzez przeprowadzanie testu wydatku, gdyż ze względu na charakter konstrukcji, nawet skrajnie zużyta pompa może zachowywać ten parametr w zakresie tolerancji.
Rozwiązaniem umożliwiającym ujawnienie efektów postępującego procesu zużywania się elementów pary precyzyjnej jest wykonanie testu szczelności. Biorąc pod uwagę wysoką dokładność wykonania tych elementów, w celu sprawdzenia szczelności konieczne jest wykorzystanie medium pod wysokim ciśnieniem (zbliżonym do ciśnienia generowanego podczas pracy pompy), dostarczenie go do komory roboczej sekcji tłoczącej, a następnie rejestrowanie zmiany ciśnienia w czasie.
Istotą wynalazku jest układ do oceny szczelności sekcji tłoczących pomp wtryskowych składający się z układu generującego i akumulującego paliwo pod wysokim ciśnieniem oraz wysokoczęstotliwościowego układu pomiarowego rejestrującego jego wartość. Jako generator ciśnienia wykorzystywany jest układ składający się, z co najmniej jednej powszechnie znanej pompy wysokociśnieniowej, połączony za pomocą przewodów wysokociśnieniowych z akumulatorem ciśnienia. System przewodów wysokociśnieniowych wyposażony jest w zawór kierunkowy, zapobiegający wypływowi medium roboczego z akumulatora ciśnienia. Medium robocze dystrybuowane jest za pomocą przewodu wysokociśnieniowego poprzedzonego elektrozaworem do adaptera. Istotną cechą adaptera jest to, że doprowadza on medium robocze pod wysokim ciśnieniem do komory roboczej sekcji tłoczącej oraz jednocześnie blokuje kanał wyjściowy z sekcji tłoczącej sprawiając, że jedynym ujściem medium roboczego są nieszczelności w parze precyzyjnej sekcji. Układ generujący ciśnienie podaje medium robocze do akumulatora ciśnienia do momentu otwarcia zaworu regulującego ciśnienie, który posiada programowalną charakterystykę otwarcia umożliwiającą dopasowanie maksymalnego ciśnienia do badanego układu. Ciśnienie, przy którym następuje otwarcie zaworu sterującego, zależne jest od maksymalnego ciśnienia pracy testowanej pompy. Układ pomiarowy w momencie zarejestrowania stabilizacji ciśnienia wyłącza układ generujący ciśnienie i rejestruje spadek ciśnienia w akumulatorze ciśnienia.
PL 237 674 B1
Przykładem realizacji wynalazku jest jak przedstawiono na fig. 1 stanowisko składające się z układu generującego ciśnienie UGC bazującego na pompie wysokociśnieniowej PW typu common rail napędzanej za pomocą silnika elektrycznego M z wbudowanym układem sterowania prędkością obrotową. Układ ten spiętrza medium robocze w postaci oleju kalibracyjnego w akumulatorze ciśnienia AC. W akumulatorze ciśnienia AC zamontowany jest również czujnik ciśnienia CC stanowiący razem z jednostką rejestrującą JR układ rejestrujący UR, zawór sterujący ZS połączony z adapterem A oraz programowalny zawór regulujący ZR odprowadzający nadmiar medium roboczego do zbiornika ZMR. Na fig. 2 przedstawiono adapter A zamontowany pomiędzy korpus pompy K a badaną sekcję tłoczącą ST w taki sposób, że kanał zasilający adaptera KZA połączony jest szczelnie z kanałem zasilającym badanej sekcji tłoczącej KZST, jednocześnie zaślepiając kanał wyjściowy z sekcji tłoczącej KWST za pomocą trzpienia blokady kanału wejściowego BKW.
Układ generujący ciśnienie UGC przetłacza medium robocze przez zawór zwrotny ZZ powodując wzrost ciśnienia medium roboczego w akumulatorze ciśnienia AC, dodatkowo medium robocze dostarczane jest przez zawór sterujący ZS do adaptera A, a następnie przez kanał zasilający adaptera KZA i kanał zasilający sekcji tłoczącej KZST do komory roboczej sekcji tłoczącej KRST powodując jej napełnienie, następnie zawór sterujący ZS zostaje zamknięty powodując wzrost ciśnienia w akumulatorze ciśnienia AC do poziomu ciśnienia otwarcia zaworu regulującego ciśnienie ZRC powodując wyłączenie układu generacji ciśnienia UGC, po ustabilizowaniu się ciśnienia następuje otwarcie zaworu sterującego ZS, a układ rejestrujący UR rejestruje korzystnie z wysoką częstotliwością spadek ciśnienia w akumulatorze ciśnienia AC.
Przedstawiony układ pozwala na ocenę stanu technicznego większości obecnie dostępnych typów pomp wysokociśnieniowych. W wielu przypadkach możliwe jest dokonanie pomiaru bez demontażu pompy z silnika, co wpływa na skrócenie czasu badania. Do oceny stanu technicznego testowanej pompy konieczne jest porównanie otrzymanej charakterystyki z charakterystyką przygotowaną na nowej pompie tego samego typu.

Claims (2)

1. Układ do oceny szczelności sekcji tłoczących pomp wtryskowych składający się z układu generującego ciśnienie zawierającego, co najmniej jedną pompę wysokociśnieniową połączonego za pomocą przewodu wysokociśnieniowego z akumulatorem ciśnienia, znamienny tym, że w akumulatorze ciśnienia (AC) zamontowany jest zawór zwrotny (ZZ), zawór regulacji ciśnienia (ZRC), zawór sterujący (ZS) oraz czujnik ciśnienia (CC), ponadto z akumulatorem ciśnienia (AC) za pośrednictwem zaworu sterującego (ZS) połączony jest adapter (A), przy czym konstrukcja adaptera (A) umożliwia zamocowanie go pomiędzy badaną sekcją tłoczącą (ST) a korpusem pompy (KP) w taki sposób, że kanał zasilający sekcji tłoczącej (KZST) połączony jest szczelnie z kanałem zasilającym adaptera (KZA), dodatkowo adapter (A) blokuje wypływ medium roboczego przez kanał wypływowy sekcji tłoczącej (KWST).
2. Układ według zastrzeżenia 1, znamienny tym, że zawór zwrotny (ZZ) umiejscowiony jest pomiędzy pompą wysokociśnieniową (PW) a akumulatorem ciśnienia (AC) w taki sposób, że umożliwia przepływ medium roboczego jedynie w kierunku z pompy wysokociśnieniowej (PW) do akumulatora ciśnienia (AC), ponadto zawór regulacji ciśnienia (ZRC) posiada programowalną charakterystykę otwarcia umożliwiającą dopasowanie maksymalnego ciśnienia do badanego układu, dodatkowo czujnik ciśnienia (CC) razem z jednostką rejestrującą (JR) stanowią układ rejestrujący (UR).
PL423429A 2017-11-14 2017-11-14 Układ do oceny szczelności sekcji tłoczących pomp wtryskowych PL237674B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423429A PL237674B1 (pl) 2017-11-14 2017-11-14 Układ do oceny szczelności sekcji tłoczących pomp wtryskowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423429A PL237674B1 (pl) 2017-11-14 2017-11-14 Układ do oceny szczelności sekcji tłoczących pomp wtryskowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL423429A1 PL423429A1 (pl) 2019-05-20
PL237674B1 true PL237674B1 (pl) 2021-05-17

Family

ID=66519032

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL423429A PL237674B1 (pl) 2017-11-14 2017-11-14 Układ do oceny szczelności sekcji tłoczących pomp wtryskowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL237674B1 (pl)

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL8801644A (nl) * 1988-06-28 1990-01-16 Applied Power Inc Hydraulische bedieningseenheid, meer in het bijzonder voor het heffen van een last, zoals een ziekenhuisbed.
JP2891024B2 (ja) * 1992-06-05 1999-05-17 日立工機株式会社 エア圧縮装置
DE19520300A1 (de) * 1995-06-02 1996-12-05 Bosch Gmbh Robert Einrichtung zur Erkennung eines Lecks in einem Kraftstoffversorgungssystem
IT1321068B1 (it) * 2000-11-14 2003-12-30 Fiat Ricerche Metodo di diagnosi di perdite in un impianto di iniezione a collettore comune di un motore a combustione interna.
CN201925249U (zh) * 2010-12-03 2011-08-10 泰兴市同济工程机械厂 液压站高效节能装置
DE102012111295A1 (de) * 2012-11-22 2014-05-22 Linde Hydraulics Gmbh & Co. Kg Antriebsstrang eines Fahrzeugs
CN103807239B (zh) * 2014-03-12 2015-09-16 南通恒力重工机械有限公司 一种基于双输出轴电机的剪切板同步控制液压系统
CN106545531A (zh) * 2015-09-18 2017-03-29 哈尔滨飞机工业集团有限责任公司 一种飞机增压供压系统
CN206468602U (zh) * 2016-11-22 2017-09-05 中船华南船舶机械有限公司 储能器压力自动控制装置

Also Published As

Publication number Publication date
PL423429A1 (pl) 2019-05-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN102639862B (zh) 具有组合的排放阀和过压释放阀的共轨燃油泵
AU689741B2 (en) Leak tester and leak testing method
DK178149B1 (en) A Fuel Valve for Pilot Oil Injection and for Injecting Gaseous Fuel into the Combustion Chamber of a Self-Igniting Internal Combustion Engine
US20090000592A1 (en) Engine pre-lubrication system
US8371268B2 (en) Safety valve and high-pressure pump comprising said safety valve
CN105041540B (zh) 用于检测高压泵孔磨损的方法
CN102428264B (zh) 燃料喷射系统中的故障定位
US10060375B2 (en) Abnormality diagnosis apparatus and abnormality diagnosis method
ITTO991054A1 (it) Sistema di valvole per il controllo della pressione di ingresso di unliquido in una pompa ad alta pressione, e relativa valvola di sovrapre
JP2006308553A (ja) 耐久評価装置
JP6807861B2 (ja) 液化ガス用のインジェクタ弁をテストする方法
PL237674B1 (pl) Układ do oceny szczelności sekcji tłoczących pomp wtryskowych
EP3418551B1 (en) Method to calibrate a fuel injection pump
US2744407A (en) Injector testing device
US20040237937A1 (en) Method, computer programme, control and/or regulation device for operation of an internal combustion engine and fuel system for an internal combustion engine
DK178033B1 (da) Hydraulisk system, fortrinsvis et centralsmøresystem til cylindersmøring
RU2456471C1 (ru) Способ и устройство для бесстендового диагностирования дизельной топливной аппаратуры высокого давления
KR101586993B1 (ko) 고압 gdi 연료 분사 시스템 평가 장치
RU2311557C2 (ru) Способ определения проходных сечений распылителя
RU2386850C2 (ru) Способ диагностирования топливного насоса высокого давления с электрогидравлическим управлением
CN112855402B (zh) 喷油嘴偶件流量测量装置
Bor et al. Analysis of the procedure of evaluation of the technical condition of a high-pressure common rail fuel pump using a test bed
JP7446298B2 (ja) 機械的圧力調整を備えた高圧燃料ポンプ
KR101282681B1 (ko) 자동차 연료계의 내식성 평가 시스템
JP2016142253A (ja) 燃料供給システム及び制御装置