PL233979B1 - Sposób otrzymywania estrów kwasów dikarboksylowych - Google Patents

Sposób otrzymywania estrów kwasów dikarboksylowych Download PDF

Info

Publication number
PL233979B1
PL233979B1 PL423446A PL42344617A PL233979B1 PL 233979 B1 PL233979 B1 PL 233979B1 PL 423446 A PL423446 A PL 423446A PL 42344617 A PL42344617 A PL 42344617A PL 233979 B1 PL233979 B1 PL 233979B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
carbon atoms
lipase
biocatalyst
carbon
candida antarctica
Prior art date
Application number
PL423446A
Other languages
English (en)
Other versions
PL423446A1 (pl
Inventor
Anna Chrobok
Anna Szelwicka
Magdalena Markiton
Sławomir Boncel
Original Assignee
Politechnika Slaska
Politechnika Śląska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Slaska, Politechnika Śląska filed Critical Politechnika Slaska
Priority to PL423446A priority Critical patent/PL233979B1/pl
Publication of PL423446A1 publication Critical patent/PL423446A1/pl
Publication of PL233979B1 publication Critical patent/PL233979B1/pl

Links

Landscapes

  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób otrzymywania estrów kwasów dikarboksylowych przeznaczonych do produkcji plastyfikatorów, surfaktantów, dodatków do paliw, farmaceutyków, perfum, kosmetyków, dodatków do żywności itp.
Znanych jest wiele metod otrzymywania estrów kwasów dikarboksylowych w skali przemysłowej. Znana i szeroko stosowana jest reakcja estryfikacji, prowadzona w obecności kwasowych lub zasadowych katalizatorów. Produkty reakcji znajdują zastosowanie m.in. w przemyśle spożywczym, tworzyw sztucznych, farb i lakierów, jako plastyfikatory, środki zapachowe, rozpuszczalniki, składniki kosmetyków, farmaceutyków, biopaliw itp.
Znany jest z amerykańskiego opisu patentowego US 6 479 618 B1 sposób prowadzenia procesu estryfikacji w obecności biokatalizatorów, który obejmuje syntezę liniowych poliestrów w reakcji kwasów dikarboksylowych zawierających od 2 do 10 atomów węgla oraz polialkoholi posiadających od 2 do 15 atomów węgla w cząsteczce, w obecności lipazy, z zastosowaniem wrzących w temperaturze poniżej 100°C pierwszorzędowych alkoholi. Proces prowadzono bez obecności dodatkowych rozpuszczalników, a jako katalizator zastosowano lipazę B z Candida Antarctica w formie natywnej lub immobilizowanej na żywicy poli(akrylowej), znanej pod handlową nazwą Novozym-435®. W procesie stosowano ciśnienie 10-250 mbar, a stosunek molowy kwasu dikarboksylowego do polialkoholu wynosił 1,2-0,8:1.
Niedogodnością powyższego rozwiązania jest fakt, że jako alkohol pierwszorzędowy nie można zastosować wyżej wrzących alkoholi (o temperaturze wrzenia powyżej 100°C). Patent ten dotyczy syntezy poliestrów z kwasów dikarboksylowych i nie opisano w nim możliwości jego zatrzymania na etapie otrzymania estru.
W artykule C. Delhomme, S. L. M. Goh, F. E. Kuhn, D. Weuster-Botz, Journal of Molecular Catalysis B: Enzymatic z 2012 r. przedstawiono wykorzystanie lipazy B z Candida Antarctica w formie natywnej lub immobilizowanej na żywicy poli(akrylowej), znanej pod handlową nazwą Novozym-435® w reakcji estryfikacji kwasu bursztynowego oraz 1-oktanolu w systemie dwufazowym woda/alkohol, w czasie 8-24 h, pod ciśnieniem atmosferycznym 1025,13 hPa, w temperaturze 30-70°C, uzyskując bursztynian dioktylu z wydajnością 22-72%.
Niedogodnością rozwiązania jest fakt, że prace prowadzono na przykładzie reakcji estryfikacji kwasu bursztynowego i 1-oktanolu, nie badając w tych warunkach pozostałych kwasów dikarboksylowych ani innych alkoholi pierwszorzędowych. Uzyskana wydajność bursztynianu dioktylu była niezadowalająca. W procesie uzyskano także dużą ilość monoestru jako produktu ubocznego.
Celem wynalazku jest opracowanie metody prowadzenia reakcji estryfikacji kwasów dikarboksylowych i pierwszorzędowych alkoholi w obecności biokatalizatora, który stanowi lipaza B z Candida Antarctica immobilizowana na (nano)materiale węglowym, umożliwiającej uzyskanie wysokich wydajności estrów kwasów dikarboksylowych i alkoholi pierwszorzędowych oraz pozwalającej na łatwe wydzielenie produktu.
Istota wynalazku polega na tym, że związki te otrzymuje się w reakcji estryfikacji kwasów dikarboksylowych o wzorze ogólnym 1, gdzie R oznacza łańcuch alkilowy o 0-9 atomach węgla, łańcuch alkilowy z jednym wiązaniem podwójnym o 2-9 atomach węgla, pierścień aromatyczny lub alicykliczny o 4-9 atomach węgla i pierwszorzędowych alkoholi o wzorze ogólnym 2, gdzie R oznacza łańcuch alkilowy liniowy lub rozgałęziony o 1-9 atomach węgla w rozpuszczalniku organicznym, przy stosunku molowym 1:2 do 1:32 w obecności 0,01-0,2 g / 1 mmol biokatalizatora, który stanowi lipaza B z Candida Antarctica immobilizowana na (nano)materiale węglowym, przy czym zawartość lipazy B Candida Antarctica w biokatalizatorze wynosi 2-30%, a proces prowadzi się w temperaturze 20-70°C, korzystnie 45°C w czasie 2-72 h, korzystnie 24 godzin, następnie katalizator poddaje się filtracji, a surowy produkt otrzymuje się po odparowaniu rozpuszczalnika i/lub alkoholu w temperaturze 60-140°C, korzystnie 100°C pod ciśnieniem 3-300 mbar, korzystnie 10 mbar, po czym oczyszcza metodą chromatografii kolumnowej, stosując AI2O3 jako fazę stacjonarną oraz chlorek metylenu jako eluent.
Korzystnie jako rozpuszczalnik organiczny stosuje się acetonitryl, aceton, toluen, cykloheksan, THF lub alkohol pierwszorzędowy będący substratem w reakcji.
Korzystnie jako (nano)materiał węglowy stosuje się wielościenne, jednościenne lub modyfikowane nanorurki węglowe, węgiel aktywny, grafit, grafen lub fullereny.
Zaletą rozwiązania według wynalazku jest możliwość otrzymania estrów nasyconych lub nienasyconych kwasów dikarboksylowych z wysokimi wydajnościami, w łagodnych warunkach bez stoso
PL 233 979 B1 wania kwasowych lub zasadowych katalizatorów. Zastosowanie biokatalizatora w postaci lipazy B z Candida Antarctica immobilizowanej na (nano)strukturach węglowych, powoduje wyższą stabilność termiczną, mechaniczną oraz wytrzymałość na denaturujące działanie alkoholu, niż lipaza w postaci natywnej. Ponadto biokatalizator łatwo się odsącza, stosuje w procesie ciągłym oraz otrzymuje w prosty sposób w przeciwieństwie do lipazy B z Candida Antarctica immobilizowanej na żywicy poliakrylowej znanej pod handlową nazwą Novozym-435®.
Immobilizacja lipazy B z Candida Antarctica powoduje, że biokatalizator wykazuje większą stabilność termiczną, mechaniczną oraz mniejszą wrażliwość na zmiany pH środowiska niż lipaza B z Candida Antarctica w stanie wolnym (natywna). Reakcje estryfikacji z nasyconymi lub nienasyconymi kwasami dikarboksylowymi są stosowane m.in. do produkcji poliestrów czy środków zapachowych. Reakcje estryfikacji z zastosowaniem pierwszorzędowych alkoholi z jedną grupą -OH w cząsteczce mają zastosowanie m.in. przy produkcji biodiesli, estrów kwasów tłuszczowych czy środków zapachowych.
Sposób według wynalazku bliżej objaśniono w podanych poniżej przykładach.
P r z y k ł a d 1
Do kolby okrągłodennej o pojemności 50 ml wprowadza się 0,02 g wielościennych nanorurek węglowych, 0,1 g natywnej lipazy B z Candida Antarctica oraz 6 ml wody demineralizowanej. Kolbę umieszcza się w wytrząsarce termostatowanej utrzymującej temperaturę 22°C i wytrząsa z prędkością 180 rpm przez 3 h. Po tym czasie biokatalizator odsącza się próżniowo, przemywa 20 ml wody destylowanej i suszy w lodówce przez 3 dni w eksykatorze pod próżnią, stosując P2O5 jako środek suszący.
Lipazę B z Candida Antarctica immobilizowaną na wielościennych nanorurkach węglowych (0,05 g biokatalizatora o zawartości lipazy B Candida Antarctica 19,8% masowo (oznaczono metodą TGA)) umieszcza się w kolbie okrągłodennej o pojemności 25 ml, po czym wprowadza się cykloheksan (2 ml), kwas bursztynowy (1 mmol) oraz 2-etyloheksanol (4 mmole). Mieszaninę reakcyjną umieszcza się następnie w wytrząsarce termostatowanej nagrzanej do temperatury 45°C i wytrząsa przez 4 h z prędkością 250 rpm, uzyskując bursztynian bis-(2-etyloheksylu). Po upływie tego czasu biokatalizator poddaje się filtrowaniu na sączku karbowanym, następnie sączek przemywa się 5 ml cykloheksanu, a przesącz odparowuje pod zmniejszonym ciśnieniem (5 mbar, 125°C). Produkt surowy oczyszcza się metodą chromatografii kolumnowej, stosując AI2O3 jako fazę stacjonarną oraz chlorek metylenu jako eluent. Bursztynian bis-(2-etyloheksylu) uzyskuje się z wydajnością 78%.
P r z y k ł a d 2
Do kolby okrągłodennej o pojemności 50 ml wprowadza się 0,02 g węgla aktywnego, 0,1 g natywnej lipazy B z Candida Antarctica oraz 6 ml wody dejonizowanej. Kolbę umieszcza się w wytrząsarce termostatowanej utrzymującej temperaturę 22°C i wytrząsa z prędkością 180 rpm przez 3 h. Po tym czasie biokatalizator odsącza się próżniowo, przemywa 20 ml wody destylowanej i suszy w lodówce przez 3 dni w eksykatorze pod próżnią, stosując P2O5 jako środek suszący.
Lipazę B z Candida Antarctica immobilizowaną na węglu aktywnym (0,1 g biokatalizatora o zawartości lipazy B Candida Antarctica 16,7% masowo (oznaczono metodą TGA)) umieszcza się w kolbie okrągłodennej o pojemności 25 ml, po czym wprowadza się kwas adypinowy (1 mmol) oraz 1-butanol (2 ml). Mieszaninę reakcyjną umieszcza się następnie w wytrząsarce termostatowanej nagrzanej do temperatury 45°C i wytrząsa przez 12 h z prędkością 250 rpm, uzyskując adypinian dibutylu. Po upływie tego czasu biokatalizator poddaje się filtrowaniu na sączku karbowanym, następnie sączek przemywa się 5 ml butanolu, a przesącz odparowuje pod zmniejszonym ciśnieniem (5 mbar, 100°C). Produkt surowy oczyszcza się metodą chromatografii kolumnowej, wykorzystując AI2O3 jako fazę stacjonarną oraz chlorek metylenu jako eluent. Adypinian dibutylu uzyskuje się z wydajnością 88%.

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób otrzymywania estrów kwasów dikarboksylowych o wzorze 3, znamienny tym, że związki te otrzymuje się w reakcji estryfikacji kwasów dikarboksylowych o wzorze ogólnym 1, gdzie R oznacza łańcuch alkilowy o 0-9 atomach węgla, łańcuch alkilowy z jednym wiązaniem podwójnym o 2-9 atomach węgla, pierścień aromatyczny lub alicykliczny o 4-9 atomach węgla i pierwszorzędowych alkoholi o wzorze ogólnym 2, gdzie R oznacza łańcuch alkilowy liniowy lub rozgałęziony o 1-9 atomach węgla w rozpuszczalniku organicznym, przy stosunku molowym 1:2 do 1:32 w obecności 0,01-0,2 g / 1 mmol biokatalizatora, który sta
    PL 233 979 Β1 nowi lipaza B z Candida Antarctica immobilizowana na (nano)materiale węglowym, przy czym zawartość lipazy B Candida Antarctica w biokatalizatorze wynosi 2-30%, a proces prowadzi się w temperaturze 20-70°C, korzystnie 45°C w czasie 2-72 h, korzystnie 24 godzin, następnie katalizator poddaje się filtracji, a surowy produkt otrzymuje się po odparowaniu rozpuszczalnika i/lub alkoholu w temperaturze 60-140°C, korzystnie 100°C pod ciśnieniem 3-300 mbar, korzystnie 10 mbar, po czym oczyszcza metodą chromatografii kolumnowej, stosując AI2O3 jako fazę stacjonarną oraz chlorek metylenu jako eluent.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako rozpuszczalnik organiczny stosuje się acetonitryl, aceton, toluen, cykloheksan, THF lub alkohol pierwszorzędowy będący substratem w reakcji.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako (nano)materiał węglowy stosuje się wielościenne, jednościenne lub modyfikowane nanorurki węglowe, węgiel aktywny, grafit, grafen lub fullereny.
PL423446A 2017-11-14 2017-11-14 Sposób otrzymywania estrów kwasów dikarboksylowych PL233979B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423446A PL233979B1 (pl) 2017-11-14 2017-11-14 Sposób otrzymywania estrów kwasów dikarboksylowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423446A PL233979B1 (pl) 2017-11-14 2017-11-14 Sposób otrzymywania estrów kwasów dikarboksylowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL423446A1 PL423446A1 (pl) 2019-05-20
PL233979B1 true PL233979B1 (pl) 2019-12-31

Family

ID=66519043

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL423446A PL233979B1 (pl) 2017-11-14 2017-11-14 Sposób otrzymywania estrów kwasów dikarboksylowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL233979B1 (pl)

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH08154690A (ja) * 1994-12-06 1996-06-18 Lion Corp 有機ジカルボン酸ジエステルの製造方法
DE19856948A1 (de) * 1998-12-10 2000-06-21 Cognis Deutschland Gmbh Enzymatische Veresterung

Also Published As

Publication number Publication date
PL423446A1 (pl) 2019-05-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Aghaei et al. Covalent immobilization of lipase from Candida rugosa on epoxy-activated cloisite 30B as a new heterofunctional carrier and its application in the synthesis of banana flavor and production of biodiesel
JP5013879B2 (ja) 有機酸の回収
CA2590123A1 (en) Conversion of 2,5-(hydroxymethyl) furaldehyde to industrial derivatives, purification of the derivatives, and industrial uses therefor
JP2010514456A (ja) グリセロールエステルの製造方法
Ueji et al. Solvent-induced inversion of enantiosflectivity in lipase-catalyzed esterification of 2-phenoxypropionic acids
Boncel et al. Alkaline lipase from Pseudomonas fluorescens non-covalently immobilised on pristine versus oxidised multi-wall carbon nanotubes as efficient and recyclable catalytic systems in the synthesis of Solketal esters
BRPI0718792A2 (pt) Compostos orgânicos
WO2006064685A1 (ja) カルボン酸エステルの製造方法及びエステル化触媒
JP6340496B2 (ja) 分離方法
Hirayama et al. Chitosan nanofiber-catalyzed highly selective Knoevenagel condensation in aqueous methanol
US9376366B2 (en) Method for synthesising biobased unsaturated acids
BR112012003276B1 (pt) processo para a produção de ácidos graxos
PL233979B1 (pl) Sposób otrzymywania estrów kwasów dikarboksylowych
JP2005524401A (ja) 所定の環状エステルオリゴマーの製造
JP2006111624A (ja) リゾホスファチジルコリンの製造方法
Storcken et al. A Cross‐Metathesis Route to Functionalized α‐Methyl α‐Substituted Amino Acids
TW201425583A (zh) 乳酸鹽製造方法
Wolfson et al. Glycerolysis of esters with candida antarctica lipase b in glycerol
KR20150063527A (ko) 지방산 에스테르의 효소적 합성을 위한 3-단계 방법
Roque et al. Solvent‐free synthesis of hydrophobic and amphiphilic esters using a chemically modified lipase from Thermomyces lanuginosus: a comparative study with native and immobilized forms
NL2027535B1 (en) Synthesis method of monoacylglycerol
Aghabarari Biodiesel production using hybrid amino functionalized chitosan-carbon support as green catalyst
US7125694B2 (en) Process for producing wax ester from dihydroxy fatty acid
KR100433633B1 (ko) 무용매 이상계 시스템을 이용한 효소적 광학분할 방법
JP2010518068A (ja) プロピオン酸を得るための方法