PL233684B1 - Sposob termicznego gratowania - Google Patents

Sposob termicznego gratowania Download PDF

Info

Publication number
PL233684B1
PL233684B1 PL422874A PL42287417A PL233684B1 PL 233684 B1 PL233684 B1 PL 233684B1 PL 422874 A PL422874 A PL 422874A PL 42287417 A PL42287417 A PL 42287417A PL 233684 B1 PL233684 B1 PL 233684B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
chamber
deburring
mixture
explosive
gas mixture
Prior art date
Application number
PL422874A
Other languages
English (en)
Other versions
PL422874A1 (pl
Inventor
Pawel Kulik
Original Assignee
Atl Polska Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Atl Polska Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Atl Polska Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL422874A priority Critical patent/PL233684B1/pl
Priority to PCT/PL2017/050056 priority patent/WO2019054886A1/en
Publication of PL422874A1 publication Critical patent/PL422874A1/pl
Publication of PL233684B1 publication Critical patent/PL233684B1/pl

Links

Landscapes

  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)

Description

Opis wynalazku
Dziedzina techniki
Przedmiotem wynalazku jest sposób gratowania obrabianych przedmiotów za pomocą termicznej metody gratowania TEM (Thermal Energy Method). Bardziej szczegółowo, metoda ta polega na usuwaniu gratów powstałych po operacjach frezowania lub toczenia materiałów metalowych oraz tworzyw sztucznych przy użyciu specjalnej maszyny do gratowania.
Stan techniki
Metoda termicznego gratowania w komorze ciśnieniowej wypełnionej mieszaniną gazów umożliwia usuwanie zadziorów powstałych w trakcie wstępnej obróbki materiału. W wyniku zapłonu następuje wybuch mieszaniny gazów oraz chwilowy i gwałtowny wzrost temperatury, który powoduje wypalenie gratów. Termiczne usuwanie zadziorów metodą TEM generalnie jest przeznaczone dla różnych materiałów, takich jak odlewy ciśnieniowe z cynku, aluminium, stali, stali nierdzewnej, miedzi i inne materiały, które mogą zostać utlenione, w tym również tworzywa sztuczne. Metoda TEM przeznaczona jest do usuwania gratu powstałego po operacjach frezowania lub toczenia. Metoda TEM szczególnie sprawdza się przy gratowaniu elementów z wewnętrznymi zadziorami lub o skomplikowanych konturach, gdzie bardzo trudno jest je usunąć ręcznie lub przy zastosowaniu innych metod, które często są bardzo kosztowne.
Obecnie stosowane są dwa typy maszyn, tj. maszyny do materiałów metalowych i maszyny do tworzyw sztucznych, które różnią się funkcjonalnością. W przypadku maszyn do tworzyw sztucznych przed napełnieniem komory gazem konieczne jest utworzenie próżni wewnątrz komory. Taka technologia pozwala na gratowanie z bardzo niską energią. Nie można tego osiągnąć standardową maszyną do gratowania części metalowych. W przypadku firm, które zajmują się zarówno obróbką metali i tworzyw sztucznych niezbędny jest zatem zakup dwóch osobnych maszyn, co jest niezwykle kosztowne oraz ogranicza przestrzeń użytkową w fabryce.
Znane w stanie techniki maszyny do termicznego gratowania posiadają cylindryczne komory do gratowania. Komory te są umieszczone wewnątrz maszyny w pozycji pionowej lub poziomej. Wyposażone są one w dolną płytę zamykającą lub równocześnie w dolną lub górną płytę zamykającą lub, w przypadku komory poziomej, w boczne płyty zamykające. Obecnie wszystkie komory posiadają kształt cylindryczny głównie ze względu na obliczenia wytrzymałościowe i koszty produkcji, ale ich możliwości załadowcze są ograniczone przez kształt i gabaryty obrabianych przedmiotów. Oznacza to, że cały proces trwa dłużej, a to generuje wyższe koszty produkcji.
Maszyny do gratowania tego typu posiadające cylindryczną komorę zostały ujawnione przykładowo w następujących publikacjach: WO2015044017A1, WO2010027911A1, CA2628319A1,
EP0310665A1.
Opis istoty wynalazku
Celem niniejszego wynalazku jest zapewnienie uniwersalnego rozwiązania, które umożliwiać będzie gratowanie przedmiotów metalowych oraz tworzyw sztucznych za pomocą jednego urządzenia.
Sposób termicznego gratowania, według wynalazku, polega na termicznej obróbce przedmiotów metalowych takich jak aluminium i cynk oraz z tworzyw sztucznych za pomocą mieszaniny gazów wybuchowych, przy użyciu jednej maszyny do gratowania posiadającej:
korpus, w którym zabudowana jest komora do gratowania;
komorę do gratowania przystosowaną do umieszczanie obrabianego przedmiotu i przystosowaną do napełniania mieszaniną gazów wybuchowych pod ciśnieniem do 8 bar;
środki doprowadzające mieszaninę gazów wybuchowych do komory;
środki do wytworzenia próżni w komorze;
zapłon do zainicjowania wybuchu mieszanki wybuchowej;
układ sterowania do sterowania procesem gratowania, przy czym sposób obejmuje etapy:
umieszczenia obrabianego przedmiotu w komorze oraz szczelne zamknięcie;
wprowadzenia do komory mieszaniny gazów wybuchowych;
zainicjowania wybuchu mieszaniny gazów.
Zgodnie z wynalazkiem obrabiane przedmioty umieszcza się w prostopadłościennej komorze, a parametry procesu gratowania dobiera się w zależności rodzaju obrabianego materiału zgodnie z poniższą zasadą:
PL 233 684 B1 dla przedmiotów metalowych dobiera się mieszankę tlenu i metanu w stosunku 2-4:1 przy ciśnieniu napełniania w zakresie od 4 do 8 bar, dla przedmiotów z tworzyw sztucznych dobiera się mieszankę tlenu i wodoru w stosunku 1:3 przy ciśnieniu napełniania w zakresie od 400 do 2000 mbar, przy czym po szczelnym zamknięciu komory, ale przed etapem wprowadzenia do komory mieszaniny gazów wybuchowych, w komorze wytwarza się próżnię, korzystnie o ciśnieniu 200 mbar.
Korzystnie, przedmioty umieszcza się w prostopadłościennym koszu, który umieszcza się następnie w komorze o wymiarach 550 mm x 340 mm x 230 mm.
Korzystne skutki wynalazku
Wiele części aluminiowych przeznaczonych dla przemysłu motoryzacyjnego takich jak głowice silników, systemy ABS i wiele innych, umieszczane są w bardzo skomplikowanych przyrządach mocujących i gratowane są w komorach cylindrycznych, po tym procesie wyjmowane są z przyrządów mocujących i umieszczane są w koszach do mycia (to znaczy z pozycji pionowej do poziomej). Nowy sposób gratowania w prostopadłościennej komorze umożliwia umieszczenie tych części w specjalnym koszu, który jest przeznaczony do procesu TEM i mycia. Oznacza to, że zostanie wyeliminowany jeden skomplikowany krok (przełożenie części z przyrządu mocującego do kosza).
Wynalazek zapewnia oszczędność energii poprzez optymalne wykorzystanie objętości komory, w wyniku czego zużycie mieszaniny gazu można zredukować do 35%.
Korzystanie tylko z jednego przyrządu mocującego oraz kosza w procesie TEM i mycia powoduje, że części nie będą musiały być już wielokrotnie przekładane. Wiąże się to z obniżeniem kosztów pracowniczych nawet o 50%.
Urządzenie umożliwia gratowanie komponentów metalowych i tworzyw sztucznych w jednej komorze przez utworzenie próżni w komorze przed napełnienie jej gazem wybuchowym.
Wynalazek zostanie teraz bliżej przedstawiony w korzystnym przykładzie wykonania, z odniesieniem do załączonych rysunków, na których:
Fig. 1 przedstawia maszynę w widoku aksonometrycznym.
Fig. 2 przedstawia komorę z koszem na obrabiane przedmioty.
Szczegółowy opis przykładu wykonania wynalazku
W korzystnym przykładzie wykonania sposób termicznego gratowania obrabianych przedmiotów z mieszaniny gazów wybuchowych realizowany jest za pomocą maszyny do gratowania, która umożliwia gratowanie zarówno przedmiotów metalowych jak i tworzyw sztucznych.
Maszyna do gratowania w dużym uproszczeniu przyjmuje formę prasy hydraulicznej i składa się z korpusu 4, w którym zabudowana jest komora do gratowania. Budowa takiej maszyny jest doskonale znana znawcy, np. z publikacji patentowych przedstawionych w stanie techniki.
Komora ma kształt prostopadłościenny i składa się z górnej płyty zamykającej 1 oraz dolnej płyty zamykającej 2. W komorze 1,2 umieszcza się również pleciony kosz stalowy 3 z uniwersalnym przyrządem mocującym dla zamocowania obrabianego przedmiotu. W ściance komory 1, 2 umieszczony jest zawór do wprowadzenia mieszaniny gazów oraz przyłącze próżni. Komora 1, 2 ma wymiary 550 mm x 340 mm x 230 mm.
Mieszanina gazów wybuchowych doprowadzana jest do komory 1,2 za pomocą bloku mieszającego z dyszami, którymi doprowadzany jest konkretny rodzaj gazu.
Środkami do wytworzenia próżni może być np. pompa próżniowa z przewodem połączonym z przyłączem w ściance komory.
Układ sterowania może zawierać szereg czujników mierzących parametry pracy maszyny oraz mikroprocesor i sterownik w celu kontroli i zarządzania procesem gratowania.
Ponadto, maszyna może być wyposażona w inne podzespoły niezbędne do jej funkcjonowania, które są znawcy doskonale znane, jak np. system zasilania, system chłodzenia, itp.
Proces gratowania prowadzony przy pomocy wyżej opisanej maszyny obejmuje m.in. etap umieszczenia obrabianego przedmiotu w komorze 1, 2 oraz szczelne zamknięcie, wprowadzenia do komory 1,2 mieszaniny gazów wybuchowych oraz zainicjowania wybuchu mieszaniny gazów. Parametry procesu gratowania dobierane są w zależności rodzaju obrabianego materiału i są następujące:
- dla przedmiotów metalowych dobiera się mieszankę tlenu i metanu w stosunku 2-4:1 przy ciśnieniu napełniania w zakresie od 4 do 8 bar,
- dla przedmiotów z tworzyw sztucznych dobiera się mieszankę tlenu i wodoru w stosunku 1:3 przy ciśnieniu napełniania w zakresie od 400 do 2000 mbar, przy czym po szczelnym
PL 233 684 B1 zamknięciu komory, ale przed etapem wprowadzenia do komory mieszaniny gazów wybuchowych, w komorze wytwarza się próżnię, korzystnie o ciśnieniu 200 mbar.
Preferowane parametry dla aluminium to mieszanka tlenu i wodoru w stosunku 3,0-3,5:1 przy ciśnieniu napełniania 4-8 bar.
Preferowane parametry dla odlewów z aluminium to mieszanka tlenu i wodoru w stosunku 2,0-2,5:1 przy ciśnieniu napełniania 4-8 bar.
Preferowane parametry dla odlewów z cynku to mieszanka tlenu i wodoru w stosunku 4:1 przy ciśnieniu napełniania 4-6 bar.

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób termicznego gratowania, polegający na termicznej obróbce przedmiotów metalowych oraz z tworzyw sztucznych za pomocą mieszaniny gazów wybuchowych, przy użyciu jednej maszyny do gratowania posiadającej:
    korpus, w którym zabudowana jest komora do gratowania;
    komorę do gratowania przystosowaną do umieszczania obrabianego przedmiotu i przystosowaną do napełniania mieszaniną gazów wybuchowych pod ciśnieniem do 8 bar;
    środki doprowadzające mieszaninę gazów wybuchowych do komory;
    środki do wytworzenia próżni w komorze;
    zapłon do zainicjowania wybuchu mieszanki wybuchowej;
    układ sterowania do sterowania procesem gratowania, przy czym sposób obejmuje etapy:
    umieszczenia obrabianego przedmiotu w komorze oraz szczelne zamknięcie; wprowadzenia do komory mieszaniny gazów wybuchowych;
    zainicjowania wybuchu mieszaniny gazów, znamienny tym, że dobiera się parametry procesu gratowania w zależności rodzaju obrabianego materiału, przy czym dla przedmiotów metalowych dobiera się mieszankę tlenu i metanu w stosunku 2-4:1 przy ciśnieniu napełniania w zakresie od 4 do 8 bar, natomiast dla przedmiotów z tworzyw sztucznych dobiera się mieszankę tlenu i wodoru w stosunku 1:3 przy ciśnieniu napełniania w zakresie od 400 do 2000 mbar, przy czym po szczelnym zamknięciu komory, ale przed etapem wprowadzenia do komory (1, 2) mieszaniny gazów wybuchowych, w komorze (1,2) wytwarza się próżnię, korzystnie o ciśnieniu 200 mbar, oraz tym, że obrabiane przedmioty umieszcza się w prostopadłościennej komorze (1,2).
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że obrabiane przedmioty umieszcza się w prostopadłościennym koszu (3), który umieszcza się następnie w komorze (1,2).
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że komora ma wymiary 550 mm x 340 mm x 230 mm.
PL422874A 2017-09-18 2017-09-18 Sposob termicznego gratowania PL233684B1 (pl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422874A PL233684B1 (pl) 2017-09-18 2017-09-18 Sposob termicznego gratowania
PCT/PL2017/050056 WO2019054886A1 (en) 2017-09-18 2017-11-16 THERMAL BURNING MACHINE AND THERMAL BURNING METHOD

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422874A PL233684B1 (pl) 2017-09-18 2017-09-18 Sposob termicznego gratowania

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL422874A1 PL422874A1 (pl) 2019-03-25
PL233684B1 true PL233684B1 (pl) 2019-11-29

Family

ID=65799887

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL422874A PL233684B1 (pl) 2017-09-18 2017-09-18 Sposob termicznego gratowania

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL233684B1 (pl)

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3666252A (en) * 1970-05-25 1972-05-30 Chemotronics International Inc Apparatus for rapid high energy removal of superfluous projections
JPS5822631A (ja) * 1981-07-30 1983-02-10 Diesel Kiki Co Ltd バリ取り工法
US7922833B2 (en) * 2008-08-05 2011-04-12 Kennametal Inc. Gas regulator for thermal energy machining

Also Published As

Publication number Publication date
PL422874A1 (pl) 2019-03-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2597005C (en) Device and method for cleaning, activating or pre-treating workpieces by blasting carbon dioxide snow
CN103341434B (zh) 一种浸渗工艺及其装置
CN106862535A (zh) 一种汽车acm阀体加工工艺
JP7017194B2 (ja) 洗浄媒体噴出装置および洗浄媒体噴出装置を備えた鋳物砂除去装置
US20160008865A1 (en) Method for Electro-Hydraulic Forming
PL233684B1 (pl) Sposob termicznego gratowania
PH12019501213A1 (en) Method for handling a slag pot or ladle and pyrometallurgical tools
PL233683B1 (pl) Maszyna do termicznego gratowania
CN106763974A (zh) 一种汽车acm阀体及其生产制造工艺
CS201526B2 (en) Method of making the cartridges,cartridge cases and similar hollow metal articles and facility for executing the same
KR101679501B1 (ko) 원통형 가공품용 다공정 세척장치
CN105597958B (zh) 脱模剂的自动喷液设备
WO2001034329A1 (fr) Dispositif isostatique pour le traitement de materiaux dans un liquide
US3645521A (en) Apparatus for treating articles of manufacture to eliminate superfluous projections
JP2009297623A5 (pl)
JP4435800B2 (ja) 溶融亜鉛メッキ処理方法および溶融亜鉛メッキ処理におけるロボット装置
IL30036A (en) Process and apparatus for treating articles of manufacture to eliminate superfluous projections
WO2018079394A1 (ja) 等方圧加圧装置、および等方圧加圧装置を用いた等方圧加圧方法
MY120269A (en) Process for sealing pores in molded product, and bonded magnet with pores sealed by the process
KR20150081432A (ko) 등방압 처리를 위해 피처리체를 취급하는 장치 및 방법
CN206277196U (zh) 一种适用于小尺寸直管类零件的接料装置
CN110578048A (zh) 一种深冷激光喷丸装置及加工方法
Lebedev et al. The study of fine-cleaning treatment for removal of burrs in screw rotors
WO2015148316A4 (en) Methods and apparatus for a cleanspace fabricator to process products in vessels
CN212019337U (zh) 一种压铸机进料装置