PL228157B1 - Kołnierz z przejsciem, uszczelniajacy połaczenie konstrukcji przenikajacej przez dach z pokryciem - Google Patents

Kołnierz z przejsciem, uszczelniajacy połaczenie konstrukcji przenikajacej przez dach z pokryciem

Info

Publication number
PL228157B1
PL228157B1 PL397472A PL39747211A PL228157B1 PL 228157 B1 PL228157 B1 PL 228157B1 PL 397472 A PL397472 A PL 397472A PL 39747211 A PL39747211 A PL 39747211A PL 228157 B1 PL228157 B1 PL 228157B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
flange
roof
guide channel
arm
flange according
Prior art date
Application number
PL397472A
Other languages
English (en)
Other versions
PL397472A1 (pl
Inventor
Wacław Majoch
Józef Siedlarz
Original Assignee
Fakro Pp Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Fakro Pp Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością filed Critical Fakro Pp Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority to PL397472A priority Critical patent/PL228157B1/pl
Priority to EP20120195024 priority patent/EP2607569B1/en
Publication of PL397472A1 publication Critical patent/PL397472A1/pl
Publication of PL228157B1 publication Critical patent/PL228157B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04DROOF COVERINGS; SKY-LIGHTS; GUTTERS; ROOF-WORKING TOOLS
    • E04D13/00Special arrangements or devices in connection with roof coverings; Protection against birds; Roof drainage; Sky-lights
    • E04D13/14Junctions of roof sheathings to chimneys or other parts extending above the roof
    • E04D13/147Junctions of roof sheathings to chimneys or other parts extending above the roof specially adapted for inclined roofs
    • E04D13/1473Junctions of roof sheathings to chimneys or other parts extending above the roof specially adapted for inclined roofs specially adapted to the cross-section of the parts extending above the roof
    • E04D13/1475Junctions of roof sheathings to chimneys or other parts extending above the roof specially adapted for inclined roofs specially adapted to the cross-section of the parts extending above the roof wherein the parts extending above the roof have a generally rectangular cross-section

Description

Przedmiotem wynalazku jest kołnierz uszczelniający połączenie konstrukcji przenikającej przez dach z pokryciem, mający środki zabezpieczające przed warunkami atmosferycznymi miejsce przejścia przez kołnierz podłużnego elementu o względnie niedużym przekroju, np. pręta lub kabla elektrycznego.
Najczęściej uszczelnienia wymaga przejście przewodów elektrycznych prowadzonych z zamontowanych na zewnątrz urządzeń elektrycznych takich jak roleta zewnętrzna, markiza, żaluzja itp. Do wewnętrznej części instalacji elektrycznej. Skuteczne uszczelnienie takiego połączenia jest trudne, zwłaszcza w przypadku pokryć niskoprofilowych, przykładowo łuskowych i innych, ze względu na brak wystarczająco dużych szczelin pomiędzy poszczególnymi elementami pokrycia. Szczególnie trudne jest to w przypadku pokryć nierozbieralnych, przykładowo. z blachy płaskiej lub papy, w których jakiekolwiek szczeliny są zwykle potencjalnym miejscem nieszczelności pokrycia.
Znana jest z wcześniejszych rozwiązań konstrukcja i sposób montażu kołnierza, w którym element dolny posiada podklejoną od spodu masę plastyczną pozwalającą na przyklejenie kołnierza do pokrycia dachowego, przez co zapewniona jest szczelność połączenia. Montaż kołnierzy rozpoczyna się od ułożenia dolnego elementu. Następnie do kształtu pokrycia dachowego dopasowywany jest fartuch z materiału elastycznego. Pozostałe elementy montowane są w kolejności od dołu do góry, przy czym każdy kolejny zachodzi częściowo na element położony niżej. Elementy boczne mogą być w niektórych rozwiązaniach wieloczęściowe, w zależności od długości konstrukcji przechodzącej przez dach. Najczęściej mocowane są one do boków ościeżnicy oraz do łat. Ze względu na wymagania szczelności, do mocowania kołnierza do łat wykorzystywane są pomocnicze paski z blachy. Składnikiem kończącym montaż jest element górny, który wymaga dodatkowego mocowania. W dotychczas stosowanych rozwiązaniach mocowany jest on bezpośrednio do ościeżnicy za pomocą gwoździ lub wkrętów. Niedogodnością tych rozwiązań jest stosowanie elementów kołnierza dolegających do ościeżnicy równolegle, bez przetłoczeń i tak dopasowanych, że brak jest możliwości poprowadzenia kabli między bocznymi lub górnym albo dolnym elementem konstrukcji przenikającej przez dach a bocznymi lub górnym albo dolnym elementem kołnierza uszczelniającego. W takich rozwiązaniach brak jest możliwości łatwego i równocześnie szczelnego poprowadzenia kabla zasilającego urządzenie zamontowane po zewnętrznej stronie ościeżnicy okna dachowego zasadniczo konstrukcji przenikającej przez dach bez konieczności naruszenia ciągłości struktury warstwy pokryciowej, przez co konstrukcja okna i pokrycia dachu narażona jest na niekorzystne czynniki zewnętrzne.
Znane z rynku rozwiązania sposobu przenikania kabla zasilającego przez strukturę okna dachowego lub jego oblachowania posiadają zazwyczaj specjalny otwór w jednym z elementów oblachowania, usytuowany w miejscu względnie osłoniętym przed warunkam i atmosferycznymi. Dla zapewnienia szczelności stosowane są najczęściej elastyczne, np. wykonane z gumy, elementy uszczelniające. Stosuje się do tego celu również masę uszczelniającą. Rozwiązania te są wygodne w montażu, jednak ich wadą jest możliwość starzenia się materiału elementu uszczelniającego pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych i powstawania pęknięć. Prowadzi to do rozszczepienia połączenia.
Znane jest rozwiązanie ujawnione w opisie DE 19600949, w których mechanizm zwijający żaluzji okna dachowego, w zależności od rozwiązania, może być uruchamiany i napędzany energią mięśni lub energią elektryczną. Wadą tych rozwiązań jest to, że zarówno kabel zasilający mechanizm napędzający jak również pręt lub zestaw przegubowo połączonych prętów przenika przez ramę ościeżnicy okna naruszając strukturę materiału i powodując potencjalną nieszczelność w miejscu przejścia przez ramę ościeżnicy.
W każdym z opisanych znanych rozwiązań, przewód zasilający mechanizm napędzający prowadzony jest w warstwie podpokryciowej konstrukcji dachu w sąsiedztwie okna dachowego lub w konstrukcji ramy okna dachowego i dalej do źródła energii elektrycznej. Jednak w każdym przypadku wykonywany jest dodatkowy otwór przelotowy, przez co naruszona zostaje ciągłość struktury kołnierza uszczelniającego konstrukcję dachu.
Celem wynalazku jest zapewnienie ochrony przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi kołnierzowego połączenia konstrukcji przenikającej przez dach z pokryciem dachu pochyłego, w przypadku konieczności przeprowadzenia przenikającego przez kołnierz podłużnego elementu o względnie niedużym przekroju, np. kabla elektrycznego lub pręta.
PL 228 157 B1
Cechą wyróżniającą wynalazku jest zastosowanie w kołnierzu łączącym konstrukcję budowlaną przenikającą przez dach z pokryciem, dodatkowego elementu przejściowego, korzystnie wykonanego z blachy o odpowiednio wyprofilowanym kształcie, taniego i łatwego w montażu, zapewniającego szczelne przeprowadzenie przewodu zasilającego urządzenie elektryczne, zamocowane na zewnętrznej stronie konstrukcji przenikającej przez dach lub zamocowane w połaci dachu, do wewnętrznej części instalacji elektrycznej. Element przejściowy może być elementem kompletnego zestawu kołnierza lub też, w razie potrzeby, dołączany do standardowego kołnierza, jako dodatkowy element. Pozwala to na zastosowanie proponowanego rozwiązania zarówno podczas montażu kołnierza, jak również dołączenie elementu przejściowego do kołnierza zamontowanego wcześniej.
Zastosowanie proponowanego rozwiązania nie ogranicza się jedynie do uszczelnienia prowadzenia kabla elektrycznego. Równie skutecznie zabezpieczy przenikanie przez kołnierz wszelkich podłużnych elementów o względnie regularnym i niewielkim przekroju. Elementy giętkie, jak np. kable elektryczne, liny, itp. dopasowują się do kształtu profilu prowadzącego w elemencie przejściowym. Elementy sztywne zaś, np. druty stalowe i inne, wymagają wstępnego dopasowania ich kształtu do kształtu profilu prowadzącego. W przypadku konieczności przenikania przez kołnierz elementu sztywnego o określonym znanym kształcie, możliwe jest dopasowanie kształtu kanału prowadzącego na etapie produkcji.
Element przejściowy montowany jest zakładkowo w kołnierzu. Usytuowany jest pomiędzy dowolnymi elementami kołnierza oraz ma kształt zapewniający spełnianie podstawowej funkcji kołnierza w miejscu, w którym jest zamontowany. Zazwyczaj korzystnie umiejscowiony jest na połączeniu elementu górnego kołnierza z elementem bocznym, lub pomiędzy elementami bocznymi kołnierza. Może też być zamontowany na połączeniu elementu bocznego z elementem dolnym kołnierza. Jego konstrukcja zapewnia możliwość montażu niezależnie od kolejności montażu elementów kołnierza. Jest to znacząca zaleta rozwiązania, bowiem pozwala m. in. na późniejsze dołączenie elementu przejściowego do kompletnie zmontowanego na dachu standardowego kołnierza, bez utraty szczelności.
Element przejściowy ma zasadniczo kształt rynny o profilu ceowym, korzystnie wygiętej z blachy, o kącie pomiędzy ramionami dopasowanym do kształtu przylegających do nich elementów kołnierza. Zazwyczaj korzystnie jest to kąt zbliżony do kąta prostego. Poziome ramię elementu przejściowego, w złożeniu pozycjonowane zasadniczo w płaszczyźnie dachu, przylega zakładkowo do dna sąsiadujących elementów kołnierza, a ramiona pionowe, także zakładkowo, przylegają do grzbietów sąsiadujących elementów oblachowania. Dla celów niniejszego opisu, termin ramię poziome oznacza ramię równoległe do płaszczyzny dachu, a termin ramię pionowe oznacza ramię prostopadłe do płaszczyzny dachu.
Element przejściowy kołnierza posiada kształtowo wyprofilowane przetłoczenie w postaci półotwartego kanału prowadzącego, pozwalającego na prowadzenie w nim przewodów zasilających zewnętrzne urządzenia zamontowane na połaci dachu lub po zewnętrznej stronie okna dachowego konstrukcji przenikającej przez dach. Ułożony w kanale prowadzącym kabel lub inny element przenikający przez kołnierz dociskany jest w trakcie montażu przez sąsiadujący element kołnierza. Element przejściowy umożliwia szczelne przenikanie kabla lub innego podłużnego, plastycznego lub giętkiego elementu przez kołnierz i pozwala na jego prowadzenie z wewnętrznej strony połaci dachu na stronę zewnętrzną bez naruszania ciągłości struktury warstwy uszczelniającej pokrycia dachu. Warunkiem zapewnienia szczelności zestawu jest jego stosowanie na pochyłym dachu, ze względu na typowe zakładkowe połączenia i brak dodatkowych uszczelnień pomiędzy elementami kołnierza.
Kanał prowadzący może być uformowany w postaci przetłoczenia zarówno w ramieniu poziomym jak i ramionach pionowych, przy czym kierunek kanału prowadzącego w części przewidzianej, jako wyprowadzenie kabla na zewnątrz, jest korzystnie równoległy do krawędzi gięcia ramienia pionowego względem ramienia poziomego. Takie ograniczenie kierunku wyprowadzenia kabla wynika z ułożenia elementu przejściowego na pochyłym dachu i zabezpiecza, przy założeniu typowych warunków meteorologicznych, przed przeciekami do poszycia. Z tego punktu widzenia najkorzystniejszym jest rozwiązanie, w którym kanał prowadzący uformowany jest w ramieniu pionowym, nie mającym bezpośredniego kontaktu ze spływającą wodą. W takiej wersji rozwiązania kanał prowadzący w obszarze wylotu do wewnętrznej części dachu jest najczęściej wyprowadzany pod kątem prostym do powierzchni ramienia poziomego. W zależności jednak od przewidzianego dalszego kierunku prowadzenia kabla wewnątrz poszycia dachowego, kąt ten może być inny. Kanał prowadzący pomiędzy obszarem wylotu kabla na zewnątrz a obszarem wylotu do wewnątrz powinien mieć krzywą
PL 228 157 B1 prowadzącą w postaci łagodnego łuku, o promieniu nie mniejszym niż minimalny promień gięcia dedykowanego elementu przenikającego przez kołnierz.
Montaż kołnierza odbywa się w typowy sposób, tzn. najpierw mocuje się element dolny, następnie elementy boczne oraz element przejściowy z kablem w kanale prowadzącym. Ostatnią czynnością jest zamocowanie elementu górnego.
Zaletą tego rozwiązania jest jego prostota oraz wyeliminowanie potencjalnych miejsc naruszających szczelność warstwy pokryciowej konstrukcji dachu. Istotną zaletą jest także znaczne usprawnienie czynności, niezbędnych do prawidłowego i szczelnego prowadzenia przewodów poprzez wyeliminowanie z zakresu czynności montażu przejść przebić przez warstwę uszczelniającą, a poprzez to znaczna oszczędność nakładu czasu i pracy. Niewątpliwą zaletą prezentowanego rozwiązania jest możliwość, w razie konieczności, wymiany przewodów zasilających bez konieczności demontażu pokrycia i naruszania szczelności warstwy pokryciowej.
Rozwiązanie według wynalazku przedstawione jest w przykładzie wykonania na rysunkach, na których fig. 1 przedstawia element przejściowy w widoku rozstrzelonym, fig. 2 - kołnierz w kompletnym złożeniu, fig. 3 - szczegóły rozwiązania elementu przejściowego, jego pozycję w złożeniu oraz sposób prowadzenia kabla przenikającego z zewnętrznej strony pokrycia dachowego do wewnętrznej, fig. 4 - element przejściowy z kablem umieszczonym w kanale prowadzącym.
Kołnierz według wynalazku składa się z wymienionych według kolejności montażu: elementu dolnego 1, symetrycznie rozmieszczonych elementów bocznych 2, elementu przejściowego 3 oraz elementu górnego 4.
Element przejściowy 3 montowany zakładkowo pomiędzy elementem bocznym 2 i górnym 4, ma profil nierównoramiennego ceownika prostokątnego, korzystnie wygiętego z blachy. Połączenie zakładkowe oznacza, że element przejściowy nakładany jest na górny fragment elementu bocznego 2, a następnie element górny 4 nakładany jest na górny fragment elementu przejściowego 3, i jednocześnie dla zapewnienia szczelności, górny fragment elementu bocznego 3. Ramię poziome 32 elementu przejściowego 3, przylega do równoległej do niego powierzchni elementu bocznego 2 i jest dociskane przez odpowiadającą mu powierzchnię elementu górnego. Ramię pionowe 33 zaś, przylega do pionowych ścian sąsiadujących elementów kołnierza - elementu bocznego 2 i elementu górnego 4. Ramię przeciwległe do ramienia pionowego 33 stanowi krawędź do połączenia zazwyczaj felcowego z pokryciem dachu i spełnia taką samą funkcję, jak analogiczna część w elemencie bocznym 2. W niektórych zastosowaniach ramię to jest zbędne. W takim przypadku element przejściowy jest kątownikiem, z jednym ramieniem pionowym 33.
Element przejściowy 3 kołnierza posiada kształtowo wyprofilowane przemoczenie w postaci półotwartego kanału prowadzącego 31, uformowanego na ramieniu pionowym 33, pozwalającego na prowadzenie w nim kabla 5 zasilającego zewnętrzne urządzenia zamontowane na połaci dachu lub po zewnętrznej stronie okna dachowego. Kanał prowadzący 31 jest domykany po zamontowaniu elementu przejściowego 3 przez sąsiadujące ramię pionowe elementu bocznego 2. Kierunek kanału prowadzącego 31 w obszarze wylotu zewnętrznego 34 będącego wyprowadzeniem kabla 5 na zewnątrz, jest równoległy do krawędzi gięcia ramienia pionowego 33 względem ramienia poziomego 32, co po zmontowaniu kołnierza na dachu jest równoznaczne z kierunkiem spadku dachu.
Część kanału prowadzącego 31 w obszarze wylotu wewnętrznego 35 wyprowadzającego kabel 5 do wewnętrznej części dachu, ma kierunek prostopadły do powierzchni ramienia poziomego 32. Taki kąt wyprowadzenia wylotu wewnętrznego 35 powoduje prostopadłe do powierzchni pokrycia wyprowadzenie kabla 5. Niemniej jednak nie ma ograniczeń do stosowania innych kątów, w zależności od potrzeb. Kanał prowadzący 31 pomiędzy obszarem wylotu zewnętrznego 34 i obszarem wylotu wewnętrznego 35 ma krzywą prowadzącą w postaci łagodnego łuku. Promień łuku jest dopasowany do minimalnego promienia gięcia kabla 5 przenikającego przez kołnierz.

Claims (7)

1. Kołnierz z przejściem, uszczelniający połączenie konstrukcji przenikającej przez dach z poszyciem dachu pochyłego, składający się zasadniczo z elementu górnego, elementu dolnego i elementów bocznych, które posiadają dno równoległe do płaszczyzny dachu oraz grzbiet prostopadły do płaszczyzny dachu, przylegający do konstrukcji przenikającej przez dach oraz, znamienny tym, że kołnierz ma dodatkowy element przejściowy (3), zbudowany
PL 228 157 B1 co najmniej z ramienia poziomego (32) i ramienia pionowego (33), które w stanie zamontowanym przylegają w sposób zakładkowy odpowiednio do dna lub grzbietu odpowiedniego elementu kołnierza oraz element przejściowy (3) posiada wyprofilowany półotwarty kanał prowadzący (31) w postaci przetłoczenia, dla prowadzenia kabla (5) lub innego podłużnego elementu przez kołnierz.
2. Kołnierz według zastrzeżenia 1, znamienny tym, że element przejściowy jest profilem w kształcie ceownika, oraz posiada ramię przeciwległe do ramienia pionowego (33) stanowiąc krawędź do połączenia zazwyczaj felcowego elementu przejściowego (3) z pokryciem dachu.
3. Kołnierz według zastrzeżenia 1, znamienny tym, że kierunek kanału prowadzącego (31) w obszarze wylotu zewnętrznego (34) jest korzystnie równoległy do krawędzi gięcia ramienia pionowego (33) względem ramienia poziomego (32).
4. Kołnierz według zastrzeżenia 3, znamienny tym, że kanał prowadzący (31) uformowany jest w ramieniu pionowym (33).
5. Kołnierz według zastrzeżenia 3, znamienny tym, że kanał prowadzący (31) uformowany jest w ramieniu poziomym (32).
6. Kołnierz według zastrzeżenia 4, znamienny tym, że kierunek kanału prowadzącego (31) w obszarze wylotu wewnętrznego (35) jest prostopadły do powierzchni ramienia poziomego (32).
7. Kołnierz według zastrzeżenia 6, znamienny tym, że kanał prowadzący (31) pomiędzy obszarem wylotu zewnętrznego (34) a obszarem wylotu wewnętrznego (35) ma krzywą prowadzącą w postaci łuku o promieniu nie mniejszym niż minimalny promień gięcia dedykowanego elementu przenikającego przez kołnierz.
PL397472A 2011-12-20 2011-12-20 Kołnierz z przejsciem, uszczelniajacy połaczenie konstrukcji przenikajacej przez dach z pokryciem PL228157B1 (pl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL397472A PL228157B1 (pl) 2011-12-20 2011-12-20 Kołnierz z przejsciem, uszczelniajacy połaczenie konstrukcji przenikajacej przez dach z pokryciem
EP20120195024 EP2607569B1 (en) 2011-12-20 2012-11-30 Sealing roof flashing for sealing the joint between roof-penetrating structure and roofing material, with penetration of the flashing

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL397472A PL228157B1 (pl) 2011-12-20 2011-12-20 Kołnierz z przejsciem, uszczelniajacy połaczenie konstrukcji przenikajacej przez dach z pokryciem

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL397472A1 PL397472A1 (pl) 2013-06-24
PL228157B1 true PL228157B1 (pl) 2018-02-28

Family

ID=47427219

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL397472A PL228157B1 (pl) 2011-12-20 2011-12-20 Kołnierz z przejsciem, uszczelniajacy połaczenie konstrukcji przenikajacej przez dach z pokryciem

Country Status (2)

Country Link
EP (1) EP2607569B1 (pl)
PL (1) PL228157B1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2510326B (en) * 2012-11-22 2015-07-01 Forticrete Ltd Roof drainage system

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19600949C2 (de) 1996-01-12 2001-11-08 Roto Frank Ag Rolladen für Fenster oder Türen
DK173989B1 (da) * 1998-04-07 2002-03-25 Vkr Holding As Inddækningselement og -ramme til taggennembrydende bygningsdel
ATE556184T1 (de) * 2000-03-28 2012-05-15 Kaneka Corp Solarzellenmodul und mit generatorfunktion ausgestattetes dach zu dessen gebrauch

Also Published As

Publication number Publication date
PL397472A1 (pl) 2013-06-24
EP2607569B1 (en) 2014-07-09
EP2607569A1 (en) 2013-06-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101882661B1 (ko) 건물 일체형 태양광 발전 지붕 시스템 및 이의 시공방법
JP5586574B2 (ja) 線材引込装置
KR101928534B1 (ko) 건물 일체형 태양광 발전 지붕 시스템 및 이의 시공방법
RU2623388C2 (ru) Уплотнитель для прохода трубы в гидроизоляционном слое кровли
WO2014073073A1 (ja) 横葺き屋根構造
US10432135B2 (en) Solar roof tile system
PL228157B1 (pl) Kołnierz z przejsciem, uszczelniajacy połaczenie konstrukcji przenikajacej przez dach z pokryciem
KR101359182B1 (ko) 레일 패널
HU215339B (hu) Takarólemez-elrendezés tetőelemek, főleg tetőablakok tetőszerkezetbe építéséhez
JP6137551B2 (ja) 太陽電池パネルの配線格納ボックス
PL226250B1 (pl) Zestaw do obrobki blacharskiej, uszczelniajacy polaczenie zespolu co najmniej dwoch konstrukcji przenikajacych przez dach
JP6659419B2 (ja) 雨仕舞構造、雨押さえ材及び雨仕舞構造の施工方法
PL225268B1 (pl) Kołnierz uszczelniający połączenie pokrycia dachowego z konstrukcją okna dachowego
US20200115907A1 (en) A device for protecting of passages for utilities from entry of outdoor weather elements of adverse effects
FI59141C (fi) Prefabricerat plaotbeslag foer anordnande av takgenomgaongar i takpanneklaedda yttertak
PL241854B1 (pl) Rama osłonowa z mocowaniem bocznym
JP6955929B2 (ja) 屋根構造および建物
JP7151986B2 (ja) 軒先構造
RU2119024C1 (ru) Конструкция карнизного края кровли
JP2017179730A (ja) 軒先構造および建物
KR20220115235A (ko) 밀착 시공 및 강성이 향상된 금속패널 지붕
AU2015208670B9 (en) Construction of a building structure with a weatherproof join
JP2015151698A (ja) 波板用固定金具および屋根取付け構造
JP2014198949A (ja) 棟面戸、およびこの棟面戸が取り付けられた屋根構造
FI123865B (fi) Tiilikaton läpiviennin pellityksen liitoskappale