PL223862B1 - Sposób wytwarzania estrów metylowych kwasów dikarboksylowych - Google Patents

Sposób wytwarzania estrów metylowych kwasów dikarboksylowych

Info

Publication number
PL223862B1
PL223862B1 PL406021A PL40602113A PL223862B1 PL 223862 B1 PL223862 B1 PL 223862B1 PL 406021 A PL406021 A PL 406021A PL 40602113 A PL40602113 A PL 40602113A PL 223862 B1 PL223862 B1 PL 223862B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
methanol
catalyst
esterification
solution
ion exchange
Prior art date
Application number
PL406021A
Other languages
English (en)
Other versions
PL406021A1 (pl
Inventor
Kazimierz Terelak
Szymon Brekier
Ilona Scudło
Wojciech Balcerowiak
Original Assignee
Inst Ciężkiej Syntezy Organicznej Blachownia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Ciężkiej Syntezy Organicznej Blachownia filed Critical Inst Ciężkiej Syntezy Organicznej Blachownia
Priority to PL406021A priority Critical patent/PL223862B1/pl
Publication of PL406021A1 publication Critical patent/PL406021A1/pl
Publication of PL223862B1 publication Critical patent/PL223862B1/pl

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania mieszaniny estrów metylowych kwasów dikarboksylowych takich jak bursztynian dimetylu, adypinian dimetylu i glutaran dimetylu, stosowanych jako niskolotne, ekologiczne rozpuszczalniki powłok poliestrowych i poliuretanowych.
Mieszanina kwasów bursztynowego, adypinowego i glutarowego jest otrzymywana jako produkt uboczny przy wytwarzaniu kwasu adypinowego przez utlenianie cykloheksanolu kwasem azotowym. Estry metylowe tych kwasów są poszukiwanymi produktami chemicznymi i znajdują zastosowanie jako niskolotne, ekologiczne rozpuszczalniki powłok poliestrowych i poliuretanowych. Pojedyncze diestry metylowe wspomnianych kwasów wytwarzane są z czystych kwasów w procesie estryfikacji metanolem, realizowanym w obecności kwaśnych katalizatorów homo- lub heterogenicznych. Estryfikacja prowadzona jest w operacji jedno- lub wielostopniowej, lub w wydajnej operacji rektyfikacji reaktywnej. Ze względu na niską rozpuszczalność kwasów w metanolu (10-12%) proces estryfikacji prowadzony jest w dużym nadmiarze molowym metanolu, co korzystnie wpływa na wysokie przereagowania kwasów. Z mieszaniny poreakcyjnej wydziela się destylacyjnie nadmiarowy metanol, dalej w destylacji heteroazeotropowej usuwa się wodę poestryfikacyjną a na końcu w rektyfikacji próżniowej oczyszcza się ester do wymaganej jakości. Metody wytwarzania estrów z czystych kwasów dikarboksylowych zostały opisane w pracy: S-B. Hung, l-K. Lai et all, Ind. Eng. Chem. Res., 2008, 47, 3076-3087.
Poszukiwanie możliwości obniżenia kosztów wytwarzania estrów metylowych zwróciły uwagę na pozostałość podestylacyjną z procesu wytwarzania kwasu adypinowego przez utlenianie cykloheksanolu kwasem azotowym jako tanią bazę surowcową dla wytwarzania tych estrów. Pozostałość ta zawiera:
- kwas bursztynowy 17-18%
- kwas adypinowy 25,6-27,1%
- kwas glutarowy 42,0-43,5%
- resztki katalizatora, w tym Cu - 0,015% i V - 0,005%.
Zastosowanie surowca analogicznego do pozostałości podestylacyjnej do wytwarzania estrów metylowych kwasów znaleźć można tylko w jednym opisie patentowym (patent US 4,365,080) gdzie do wytwarzania estrów metylowych kwasów dikarboksylowych stosuje się filtrat z wydzielania kwasu adypinowego zawierający oprócz wymienionych kwasów, także kwas azotowy. Filtrat jest zatężany i po zmieszaniu z metanolem poddawany jest estryfikacji. Wytworzone estry ekstrahuje się z mieszaniny poestryfikacyjnej benzenem (wg przykładu) i ekstrakt po dodatkowym myciu wodnym poddaje się destylacji odpędowej. Oddestylowany rozpuszczalnik (benzen) zawracany jest do ekstrakcji. Zatężone estry rozdziela się w destylacji frakcjonowanej. Rafinat wodno-metanolowy poddaje się destylacji odpędowej metanolu, który jest zawracany do procesu estryfikacji. Wszystkie zanieczyszczenia wprowadzone z kwasami to jest resztki katalizatora, nieprzereagowane kwasy oraz resztki toksycznego rozpuszczalnika w formie pozostałości kubowej przy destylacji odpędowej metanolu są usuwane jako odpad.
Opisana metoda pozwala na otrzymanie produktów o odpowiedniej jakości, ale nieprzereagowane kwasy muszą być zawracane do procesu wytwarzania kwasu adypinowego aby proces był opłacalny. W przypadku gdy strumień pozostałości po stripingu metanolu nie mógłby być zawracany, byłby bardzo uciążliwym do utylizacji odpadem, zawierającym kwas azotowy, kwasy dikarboksylowe i pozostałości katalizatora. Wadą tego procesu jest także stosowanie rozpuszczalnika organicznego (be nzen), który powoduje, że proces należy do niebezpiecznych.
Celem wynalazku było opracowanie taniej i nieskomplikowanej metody wytwarzania mieszaniny estrów metylowych kwasów dikarboksylowych takich jak bursztynian dimetylu, adypinian dimetylu i glutaran dimetylu z pozostałości podestylacyjnej z procesu wytwarzania kwasu adypinowego przez utlenianie cykloheksanolu kwasem azotowym.
Kwaśny katalizator heterogeniczny - kationit jest efektywnym katalizatorem procesu estryfikacji, w procesie przy jego użyciu powstaje niewielka ilość strumieni odpadowych, które można zawrócić do procesu, jednakże roztwór kwasów w metanolu zawiera kationy, które osadzając się na powierzchni katalizatora systematycznie zatruwają go, co prowadzi do praktycznie całkowitego spadku jego aktywności katalitycznej. Regeneracja takiego katalizatora jest utrudniona i nie przebiega odwracalnie. Nieoczekiwanie okazało się, że możliwe jest rozwiązanie tego problemu, jeżeli proces estryfikacji podzieli się na dwa etapy. W pierwszym proces prowadzi się w łagodnych warunkach termicznych, w temperaturze 20-60°C wobec kationitu Amberlyst 40 WET, który oprócz katalizowania reakcji jest
PL 223 862 B1 dobrym wymieniaczem jonowym, w środowisku cieczy organicznych łatwo regenerowanym. W drugim etapie stosuje się optymalny katalizator procesu estryfikacji - Amberlyst 35 WET, który w temperaturze do 120°C zapewnia praktycznie całkowite przereagowanie kwasów dikarboksylowych. Dezaktywacja katalizatora przebiega tylko w pierwszym etapie i gdy przereagowanie po pierwszym stopniu i liczba estrowa spadają do 0, reaktor ten wyłącza się i poddaje regeneracji kwasem mineralnym. Po regeneracji aktywny kationit ponownie kieruje się do reakcji.
Istota sposobu według wynalazku polega na tym, że:
• z pozostałości podestylacyjnej przygotowuje się roztwór zawierający około 10% masowych kwasów dikarboksylowych w metanolu i odfiltrowuje od zanieczyszczeń mechanicznych, • filtrat zawierający jeszcze do kilkunastu mg kationów Cu kieruje się z liniową prędkością przepływu określoną jako stosunek objętości strumienia przepływającego do przekroju reaktora wynoszącą 1-2 m/godzinę, do pierwszego etapu procesu estryfikacji, na kolumnę wypełnioną kationitem katalizowania i wymiany jonowej pracującą w temperaturze 20-60°C, przy czym proces estryfikacji prowadzi się okresowo, naprzemiennie w cyklach wymiana jonowa - regeneracja, • strumień z pierwszego reaktora w sposób ciągły kieruje się do drugiego reaktora wypełnionego katalizatorem estryfikacji, pracującego w temperaturze do 120°C i pod ciśnieniem 0,55-0,60 MPa, przy zastępczym czasie przebywania określonym jako stosunek wsadu katalizatora do masowego natężenia przepływu wynoszącym 0,5-2 [kg katalizatora/kg]-godzinę, • w miarę osadzania się kationów Cu i wyczerpywania się pojemności wymiennej przereagowanie spada i w momencie gdy liczba estrowa osiągnie wartość 1-0 mg KOH/g próbki wymianę jonową przerywa się i kationit przemywa metanolem, a następnie wypłukuje się metanol wodą, po czym kationit poddaje się regeneracji przepuszczając przez złoże roztwór kwasu siarkowego, następnie złoże kationitu przemywa się wodą do osiągnięcia pH wycieku 5-6, • z roztworu poestryfikacyjnego wydziela się metanol.
Korzystnie jest, jeżeli jako kationit katalizowania i wymiany jonowej stosuje się Amberlyst 40 WET. Korzystnie jest, jeżeli proces katalizowania i wymiany jonowej prowadzi się w temperaturze 40°C. Korzystnie jest, jeżeli jako katalizator estryfikacji stosuje się Amberlyst 35 WET.
Korzystnie jest, jeżeli w drugim reaktorze stosuje się zastępczy czas przebywania określony jako stosunek wsadu katalizatora do masowego natężenia przepływu wynoszący 1 [kg katalizatora/kg]-godzinę.
Korzystnie jest, po przerwaniu wymiany jonowej kationit przemywa się metanolem w ilości około 0,5 objętości złoża.
Korzystnie jest, jeżeli metanol wypłukuje się wodą w ilości około 0,5 objętości złoża.
Korzystnie jest, jeżeli kationit poddaje się regeneracji przepuszczając przez złoże roztwór kwasu siarkowego o stężeniu 6-15% w ilości 400-600 g/dm jonitu.
Korzystnie jest, jeżeli z roztworu poestryfikacyjnego po oddestylowaniu metanolu, usuwa się wodę w operacji rektyfikacji heteroazeotropowej, otrzymane estry poddaje się końcowej rektyfikacji próżniowej, a pozostałość podestylacyjną zawierającą nieprzereagowane kwasy dikarboksylowe zawraca się do przygotowania roztworu reakcyjnego.
Korzystnie jest, jeżeli zregenerowany kationit ponownie używa się do usuwania kationów Cu z roztworu metanolowego kwasów dikarboksylowych.
Korzystnie jest, jeżeli kwaśny wyciek z regeneracji katalizatora kieruje się do instalacji ściekowej.
P r z y k ł a d 3
W mieszalniku o pojemności 80 dm wyposażonym w mieszadło miesza się 62 kg metanolu technicznego i 7 kg pozostałości podestylacyjnej z procesu wytwarzania kwasu adypinowego przez utlenianie cykloheksanolu kwasem azotowym o składzie:
- kwas bursztynowy - 18%
- kwas adypinowy - 27,1%
- kwas glutarowy - 43,5%
- pozostałość zawierająca resztki katalizatora - 11,4%.
Otrzymaną mieszaninę filtruje się na filtrze z wkładami polipropylenowymi o porowatości 1 μm, a filtrat zawierający:
- metanol - 90%
PL 223 862 B1
- kwasy - 10%
- kationy Cu - 15 ppm przepuszcza się przez termostatowaną do 40°C kolumnę jonitową o średnicy 35 mm wypełnioną 0,4 dm aktywowanego kationitu Amberlyst 40 WET. W wycieku z kolumny określa się liczbę kwasową i estrową. Wyciek odbiera się do momentu gdy liczba estrowa obniży się do 1-0 mg KOH/g próbki. W sumie odbiera się około 80 dm wycieku o liczbie kwasowej 56 mg KOH/g, co odpowiada 18% prze33 reagowania kwasów dikarboksylowych (wydajność wymiany 200 dm roztworu/dm jonitu). Po zakończeniu dozowania roztworu kwasów kationit przemywa się około 200 ml metanolu a następnie około 200 ml wody. Wycieki z przemywania dołącza się do roztworu metanolowego kwasów po wymianie jonowej. Po przemyciu kolumny metanolem i wodą przez złoże przepuszcza się 210 g roztworu H2SO4 3 o stężeniu 15%, co odpowiada dawce 520 g H2SO4/dm jonitu. Po zakończeniu dozowania kwasu siarkowego kationit płucze się 380 ml wody zdemineralizowanej (około 1 objętość kationitu) uzyskując pH 5,5. Po wypłukaniu kwasu wodą kationit przemywa się 0,5 objętości metanolu i kolumnę zasila się ponownie roztworem metanolowym kwasów dikarboksylowych. Wyciek otrzymany z pierwszego reaktora jonitowego dozuje się w sposób ciągły do układu reakcyjnego składającego się z podgrzewacza parowego, reaktora jonitowego o średnicy 100 mm wypełnionego 7,0 k g kationitu Amberlyst 35 WET, wyposażonego w regulator ciśnienia oraz chłodnicę cieczy opuszczającej reaktor. Reakcję prowadzi się w temperaturze 100-120°C przy ciśnieniu 0,55 MPa z przepływem około 7 kg/h co odpowiada zastępczemu czasowi przebywania 1 [kg kat./kg]-godzinę. Liczba kwasowa mieszaniny poreakcyjnej wynosi około 1 mg KOH/g próbki, a liczba estrowa około 100 mg KOH/g próbki co odpowiada 99% przereagowaniu kwasów do estrów. Mieszaninę poreakcyjną zawierającą 10% diestrów, około 90% metanolu i wodę poestryfikacyjną rozdziela się destylacyjnie, następnie w operacji rektyfikacji heteroazeotropowej usuwa się wodę, otrzymane estry poddaje się końcowej rektyfikacji próżniowej, a poz ostałość podestylacyjną zawierającą nieprzereagowane kwasy dikarboksylowe zawraca się do przygotowania roztworu reakcyjnego.

Claims (11)

1. Sposób wytwarzania estrów metylowych kwasów dikarboksylowych z pozostałości podestylacyjnej z procesu wytwarzania kwasu adypinowego przez utlenianie cykloheksanolu znamienny tym, że:
• z pozostałości podestylacyjnej przygotowuje się roztwór zawierający około 10% masowych kwasów dikarboksylowych w metanolu i odfiltrowuje od zanieczyszczeń mechanicznych, • filtrat zawierający jeszcze do kilkunastu mg kationów Cu kieruje się z liniową prędkością przepływu określoną jako stosunek objętości strumienia przepływającego do przekroju reaktora wynoszącą 1-2 m/godzinę, do pierwszego etapu procesu estryfikacji, na kolumnę wypełnioną kationitem katalizowania i wymiany jonowej pracującą w temperaturze 20-60°C, przy czym proces estryfikacji prowadzi się okresowo, naprzemiennie w cyklach wymiana jonowa - regeneracja, • strumień z pierwszego reaktora w sposób ciągły kieruje się do drugiego reaktora wypełnionego katalizatorem estryfikacji, pracującego w temperaturze do 120°C i pod ciśnieniem 0,55-0,60 MPa, przy zastępczym czasie przebywania określonym jako stosunek wsadu katalizatora do masowego natężenia przepływu wynoszącym 0,5-2 [kg katalizatora/kg]-godzinę, • w miarę osadzania się kationów Cu i wyczerpywania się pojemności wymiennej przereagowanie spada i w momencie gdy liczba estrowa osiągnie wartość 1-0 mg KOH/g próbki wymianę jonową przerywa się i kationit przemywa metanolem, a następnie wypłukuje się metanol wodą po czym kationit poddaje się regeneracji przepuszczając przez złoże roztwór kwasu siarkowego, następnie złoże kationitu przemywa się wodą do osiągnięcia pH wycieku 5-6, • z roztworu poestryfikacyjnego wydziela się metanol.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako kationit katalizowania i wymiany jonowej stosuje się Amberlyst 40 WET.
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że proces katalizowania i wymiany jonowej prowadzi się w temperaturze 40°C.
PL 223 862 B1
4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako katalizator estryfikacji stosuje się Amberlyst 35 WET.
5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w drugim reaktorze stosuje się zastępczy czas przebywania określony jako stosunek wsadu katalizatora do masowego natężenia przepływu wynoszący 1 [kg katalizatora/kg] godzinę.
6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że po przerwaniu wymiany jonowej kationit przemywa się metanolem w ilości około 0,5 objętości złoża.
7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że metanol wypłukuje się wodą w ilości około 0,5 objętości złoża.
8. Sposób według zastrz.1, znamienny tym, że kationit poddaje się regeneracji przepuszczając przez złoże roztwór kwasu siarkowego o stężeniu 6-15% w ilości 400-600 g/dm jonitu.
9. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że z roztworu poestryfikacyjnego po oddestylowaniu metanolu, usuwa się wodę w operacji rektyfikacji heteroazeotropowej, otrzymane estry poddaje się końcowej rektyfikacji próżniowej, a pozostałość podestylacyjną zawierającą nieprzereagowane kwasy dikarboksylowe zawraca się do przygotowania roztworu reakcyjnego.
10. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że zregenerowany kationit ponownie używa się do usuwania kationów Cu z roztworu metanolowego kwasów dikarboksylowych.
11. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że kwaśny wyciek z regeneracji katalizatora kieruje się do instalacji ściekowej.
PL406021A 2013-11-12 2013-11-12 Sposób wytwarzania estrów metylowych kwasów dikarboksylowych PL223862B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL406021A PL223862B1 (pl) 2013-11-12 2013-11-12 Sposób wytwarzania estrów metylowych kwasów dikarboksylowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL406021A PL223862B1 (pl) 2013-11-12 2013-11-12 Sposób wytwarzania estrów metylowych kwasów dikarboksylowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL406021A1 PL406021A1 (pl) 2015-05-25
PL223862B1 true PL223862B1 (pl) 2016-11-30

Family

ID=53175976

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL406021A PL223862B1 (pl) 2013-11-12 2013-11-12 Sposób wytwarzania estrów metylowych kwasów dikarboksylowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL223862B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL406021A1 (pl) 2015-05-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101516831B1 (ko) 글리세롤 기화 방법
EP2542516A2 (de) Herstellung von ethylenisch ungesättigten carbonsäuresalzen durch carboxylierung von alkenen
KR20080015758A (ko) 고급 유리 지방산 공급원료로부터의 바이오디젤과글리세린의 제조
CN101600680A (zh) 对苯二甲酸二酯的制备
CN100569724C (zh) 一种烷基芳香醛的制备及分离方法
CN102557155A (zh) 一种从含铑废液中回收铑制备水合三氯化铑的方法
RU2330014C2 (ru) Способ получения смеси карбоновая кислота/диол, подходящей для применения при производстве сложных полиэфиров
KR20130088838A (ko) 포름산의 제조 방법
RU2671210C2 (ru) Получение ароматической дикарбоновой кислоты
CN107096551A (zh) 一种2,2,4‑三甲基‑1,3‑戊二醇双异丁酸酯酯化反应催化剂及制备方法和用途
CN103827071A (zh) 甲基丙烯酸和甲基丙烯酸酯的制备方法
KR102062142B1 (ko) 에틸 3-에톡시프로피오네이트(eep)의 제조방법
PL223862B1 (pl) Sposób wytwarzania estrów metylowych kwasów dikarboksylowych
RU2505537C2 (ru) Способ отделения фумаровой кислоты и других побочных компонентов при получении ангидрида малеиновой кислоты
CN101434539B (zh) 乙酸苄酯的制造方法
CN103796982B (zh) 甲基丙烯酸和甲基丙烯酸酯的制备方法
CN103796985B (zh) 从高沸点化合物相和水相回收甲基丙烯酸的方法
CN102627561B (zh) 增塑剂柠檬酸三丁酯的生产工艺
JP6168934B2 (ja) トリアセトンアミン含有反応混合物の後処理に際して発生する廃水流の処理法
CN101016221A (zh) 烷基苯硼酸类化合物脱除硼酸基的方法
CN101100444B (zh) 一种二苯基重氮甲烷的合成方法
CN102010364B (zh) 萜马酰亚胺的制备方法
CN108203385B (zh) 一种制备3-(4-氟-2-硝基苯基)丙酮的方法
RU2458903C1 (ru) Способ получения циклогексанона и циклогексанола и установка для его осуществления
JP2003267904A (ja) ジトリメチロールプロパンの製造方法