PL221998B1 - Sposób walcowania poprzecznego odkuwek wielokrotnych z osiowym przemieszczaniem wsadu - Google Patents

Sposób walcowania poprzecznego odkuwek wielokrotnych z osiowym przemieszczaniem wsadu

Info

Publication number
PL221998B1
PL221998B1 PL398425A PL39842512A PL221998B1 PL 221998 B1 PL221998 B1 PL 221998B1 PL 398425 A PL398425 A PL 398425A PL 39842512 A PL39842512 A PL 39842512A PL 221998 B1 PL221998 B1 PL 221998B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
blank
forgings
rolling
wedge
result
Prior art date
Application number
PL398425A
Other languages
English (en)
Other versions
PL398425A1 (pl
Inventor
Zbigniew Pater
Janusz Tomczak
Original Assignee
Lubelska Polt
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lubelska Polt filed Critical Lubelska Polt
Priority to PL398425A priority Critical patent/PL221998B1/pl
Publication of PL398425A1 publication Critical patent/PL398425A1/pl
Publication of PL221998B1 publication Critical patent/PL221998B1/pl

Links

Landscapes

  • Forging (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób walcowania poprzecznego odkuwek wielokrotnych z osiowym przemieszczaniem wsadu, zwłaszcza walcowania osiowosymetrycznych odkuwek wydłużonych o kształcie okresowo zmiennym.
Przez pojęcie osiowosymetryczna odkuwka wydłużona o kształcie okresowo zmiennym rozumie się wyrób, który posiada na długości powtarzające się okresowo kształty.
Dotychczas znane i stosowane są metody wytwarzania stopniowanych odkuwek osiowosymetrycznych. Do najczęściej spotykanych zalicza się kucie matrycowe oraz walcowanie wzdłużne i poprzeczne. Szczegółowo procesy walcowania poprzecznego i poprzeczno - klinowego odkuwek stopniowanych wałków opisano w literaturze autorstwa Pater Z. „Walcowanie poprzeczno - klinowe”, Wydawnictwo Politechniki Lubelskiej, Lublin 2009 r. Przedstawione w książce metody kształtowania odkuwek bazują na procesach walcowania poprzeczno - klinowego, w których wykorzystuje się narzędzia w kształcie płaskich klinów lub walców, na obwodzie których umieszczone są klinowe powierzchnie robocze. W procesie walcowania wzajemnie przemieszczające się narzędzia wciskają się we wsad i wprawiają go w ruch obrotowy, kształtując kolejne stopnie na odkuwce. Cechą charakterystyczną procesu walcowania poprzeczno - klinowego jest jego cykliczność, która wynika z konieczności wycofania narzędzi po etapie kształtowania oraz umieszczenia półfabrykatu w przestrzeni roboczej, co obniża wydajność produkcji.
Znane są również sposoby walcowania wzdłużnego oraz skośnego odkuwek stopniowanych wałków o kształtach okresowo zmiennych, które opisano w książce autorstwa Lisowski J. „Walcowanie kuźnicze”, Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, Warszawa 1974 r. Przedstawione w książce procesy walcowania wzdłużnego polegają na kształtowaniu odkuwek między dwoma obracającymi się w przeciwnych kierunkach walcami, na powierzchni, których wykonane są wykroje, które kształtem odpowiadają zarysowi walcowanej odkuwki. W trakcie procesu narzędzia cyklicznie formują na powierzchni odkuwki okresowo powtarzające się kształty. Cechą charakterystyczną walcowania wzdłużnego odkuwek jest realizacja procesu w kilku wykrojach, w których stopniowo redukuje się przekrój poprzeczny półfabrykatu. Stosowane są również procesy walcowania śrubowego odkuwek stopniowanych, w których półfabrykat w kształcie pręta o przekroju kołowym umieszcza się w wykroju, utworzonym przez klinowe występy umieszczone śrubowo na obwodzie walców. Osie walców skręcone są względem osi wsadu pod kątem równym kątowi wzniosu linii śrubowej wykroju. Pod wpływem obrotu walców półfabrykat wprawiany jest w ruch obrotowy i postępowy, a umieszczone na narzędziach występy kształtują poszczególne stopnie odkuwki.
Istotą sposobu walcowania poprzecznego odkuwek wielokrotnych z osiowym przemieszczaniem wsadu, zwłaszcza walcowania osiowosymetrycznych odkuwek wydłużonych o kształcie okresowo zmiennym jest to, że półfabrykat w kształcie pręta umieszcza się między dwoma prowadnicami oraz pomiędzy dwoma jednakowymi walcami roboczymi o osiach równoległych do siebie, na powierzchniach których wykonane są śrubowe występy w kształcie klinów, następnie uruchamia się ruch obrotowy walców roboczych w tym samym kierunku i z taką samą prędkością w skutek czego zagłębia się wejściowe powierzchnie klinowe umieszczone na walcach roboczych w półfabrykat i wprawia się półfabrykat w ruch obrotowy z prędkością w kierunku przeciwnym do kierunku obrotu walców roboczych, a następnie kształtuje się na obwodzie półfabrykatu pierścieniowy rowek za pomocą klinowych powierzchni prowadzących, po czym w wyniku oddziaływania śrubowych powierzchni klinowych rozszerza się pierścieniowy rowek na półfabrykacie oraz redukuje się średnice półfabrykatu i jednocześnie przemieszcza się półfabrykat ze stałą prędkością wzdłuż jego osi w kierunku walcowych powierzchni wyjściowych, następnie w wyniku oddziaływania klinowych powierzchni kalibrujących usuwa się nierówności ukształtowanej odkuwki, następnie powtarza się cykl w skutek czego otrzymuje się wydłużoną odkuwkę o kształcie okresowo zmiennym.
Korzystnym skutkiem wynalazku jest to, że pozwala na kształtowanie plastyczne osiowosymetrycznych odkuwek wałków stopniowanych z półfabrykatu w kształcie pręta podawanego w sposób ciągły. W wyniku czego eliminuje się ruch jałowy narzędzi oraz przestoje maszyny związane z załadunkiem wsadu do przestrzeni roboczej, przez co zwiększa się wydajność procesu. Dodatkowo dzięki zachowaniu równoległego położenia osi narzędzi, urządzenia do walcowania są proste konstrukcyjnie, a proces może być realizowany na typowych walcarkach poprzecznych. Kolejnym korzystnym skutkiem jest możliwość walcowania odkuwek długich o kształtach okresowo powtarzających się.
PL 221 998 B1
Wynalazek, został przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok izometryczny narzędzi i wsadu w początkowym etapie procesu, fig. 2 - początek procesu w widoku z przodu, fig. 3 - początek procesu w widoku z boku z prawej strony, fig. 4 - widok izometryczny narzędzi z ukształtowaną odkuwką fig. 5 - koniec procesu walcowania w widoku z przodu, zaś fig. 6 - koniec procesu w widoku z boku z prawej strony.
Sposób walcowania poprzecznego odkuwek wielokrotnych z osiowym przemieszczaniem wsadu, zwłaszcza walcowania osiowosymetrycznych odkuwek wydłużonych o kształcie okresowo zmiennym polega na tym, że półfabrykat 3 w kształcie pręta umieszcza się między dwoma prowadnicami 2a i 2b oraz pomiędzy dwoma jednakowymi walcami 1a i 1 b roboczymi o osiach równoległych do siebie, na powierzchniach których wykonane są śrubowe występy w kształcie klinów. Następnie uruchamia się ruch obrotowy walców 1a i 1b roboczych w tym samym kierunku i z taką samą prędkością n1 W skutek czego zagłębia się wejściowe powierzchnie 4a i 4b klinowe umieszczone na walcach roboczych 1a i 1b w półfabrykat 3 i wprawia się półfabrykat 3 w ruch obrotowy z prędkością n2 w kierunku przeciwnym do kierunku obrotu walców 1a i 1b roboczych. Następnie kształtuje się na obwodzie półfabrykatu 3 pierścieniowy rowek za pomocą klinowych powierzchni 5a i 5b prowadzących. Po czym w wyniku oddziaływania śrubowych powierzchni klinowych 6a i 6b rozszerza się pierścieniowy rowek na półfabrykacie 3 oraz redukuje się średnice półfabrykatu 3 i jednocześnie przemieszcza się półfabrykat 3 ze stałą prędkością V wzdłuż jego osi w kierunku walcowych powierzchni (8a) i (8b) wyjściowych. Następnie w wyniku oddziaływania klinowych powierzchni 7a i 7b kalibrujących usuwa się nierówności ukształtowanej odkuwki 9, następnie powtarza się cykl w skutek czego otrzymuje się wydłużoną odkuwkę 9 o kształcie okresowo zmiennym.

Claims (1)

  1. Sposób walcowania poprzecznego odkuwek wielokrotnych z osiowym przemieszczaniem wsadu, zwłaszcza walcowania osiowosymetrycznych odkuwek wydłużonych o kształcie okresowo zmiennym, znamienny tym, że półfabrykat (3) w kształcie pręta umieszcza się między dwoma prowadnicami (2a) i (2b) oraz pomiędzy dwoma jednakowymi walcami (1a) i (1b) roboczymi o osiach równoległych do siebie, na powierzchniach których wykonane są śrubowe występy w kształcie klinów, następnie uruchamia się ruch obrotowy walców (1a) i (1b) roboczych w tym samym kierunku i z taką samą prędkością (n1), w skutek czego zagłębia się wejściowe powierzchnie (4a) i (4b) klinowe umieszczone na walcach roboczych (1a) i (1b) w półfabrykat (3) i wprawia się półfabrykat (3) w ruch obrotowy z prędkością (n2) w kierunku przeciwnym do kierunku obrotu walców (1a) i (1b) roboczych, a następnie kształtuje się na obwodzie półfabrykatu (3) pierścieniowy rowek za pomocą klinowych powierzchni (5a) i (5b) prowadzących, po czym w wyniku oddziaływania śrubowych powierzchni klinowych (6a) i (6b) rozszerza się pierścieniowy rowek na półfabrykacie (3) oraz redukuje się średnice półfabrykatu (3) i jednocześnie przemieszcza się półfabrykat (3) ze stałą prędkością (V) wzdłuż jego osi w kierunku walcowych powierzchni (8a) i (8b) wyjściowych, następnie w wyniku oddziaływania klinowych powierzchni (7a) i (7b) kalibrujących usuwa się nierówności ukształtowanej odkuwki (9), następnie powtarza się cykl w skutek czego otrzymuje się wydłużoną odkuwkę (9) o kształcie okresowo zmiennym.
PL398425A 2012-03-13 2012-03-13 Sposób walcowania poprzecznego odkuwek wielokrotnych z osiowym przemieszczaniem wsadu PL221998B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL398425A PL221998B1 (pl) 2012-03-13 2012-03-13 Sposób walcowania poprzecznego odkuwek wielokrotnych z osiowym przemieszczaniem wsadu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL398425A PL221998B1 (pl) 2012-03-13 2012-03-13 Sposób walcowania poprzecznego odkuwek wielokrotnych z osiowym przemieszczaniem wsadu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL398425A1 PL398425A1 (pl) 2013-09-16
PL221998B1 true PL221998B1 (pl) 2016-06-30

Family

ID=49156180

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL398425A PL221998B1 (pl) 2012-03-13 2012-03-13 Sposób walcowania poprzecznego odkuwek wielokrotnych z osiowym przemieszczaniem wsadu

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL221998B1 (pl)

Cited By (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL423347A1 (pl) * 2017-11-02 2019-05-06 Lubelska Polt Sposób walcowania kuźniczego
PL423344A1 (pl) * 2017-11-02 2019-05-06 Lubelska Polt Sposób walcowania poprzeczno-klinowego odkuwek osiowosymetrycznych
PL423343A1 (pl) * 2017-11-02 2019-05-06 Lubelska Polt Sposób walcowania poprzeczno-klinowego odkuwek osiowosymetrycznych
PL423885A1 (pl) * 2017-12-14 2019-06-17 Politechnika Lubelska Sposób kształtowania czopów wałków długich w układzie pojedynczym
PL423887A1 (pl) * 2017-12-14 2019-06-17 Politechnika Lubelska Sposób kształtowania czopów wałków długich w układzie podwójnym

Cited By (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL423347A1 (pl) * 2017-11-02 2019-05-06 Lubelska Polt Sposób walcowania kuźniczego
PL423344A1 (pl) * 2017-11-02 2019-05-06 Lubelska Polt Sposób walcowania poprzeczno-klinowego odkuwek osiowosymetrycznych
PL423343A1 (pl) * 2017-11-02 2019-05-06 Lubelska Polt Sposób walcowania poprzeczno-klinowego odkuwek osiowosymetrycznych
PL423885A1 (pl) * 2017-12-14 2019-06-17 Politechnika Lubelska Sposób kształtowania czopów wałków długich w układzie pojedynczym
PL423887A1 (pl) * 2017-12-14 2019-06-17 Politechnika Lubelska Sposób kształtowania czopów wałków długich w układzie podwójnym

Also Published As

Publication number Publication date
PL398425A1 (pl) 2013-09-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL221998B1 (pl) Sposób walcowania poprzecznego odkuwek wielokrotnych z osiowym przemieszczaniem wsadu
JP5276168B2 (ja) 一定の長さに管の外形を加工する方法
PL221250B1 (pl) Sposób walcowania poprzecznego odkuwek z osiowym przemieszczaniem wsadu
PL225772B1 (pl) Sposób walcowania skośnego
CN103978147A (zh) 一种径向锻造渐进增量成形大齿高螺纹件的方法
KR102050924B1 (ko) 거푸집용 간격 유지구의 제조장치
PL223468B1 (pl) Sposób obciskania odkuwek drążonych
PL241251B1 (pl) Sposób walcowania prętów ze środników złomowanych szyn kolejowych
PL224271B1 (pl) Sposób i narzędzie do walcowania skośnego kul walcami wklęsłymi
PL241250B1 (pl) Sposób walcowania prętów ze stopy złomowanej szyny kolejowej
PL234176B1 (pl) Sposób walcowania poprzeczno-klinowego odkuwek osiowosymetrycznych
PL215810B1 (pl) Sposób równoczesnego kształtowania plastycznego wyrobów typu kula metodą walcowania poprzecznego narzędziami płaskimi
RU2508187C1 (ru) Способ разделения прутка на длинномерные заготовки
PL234175B1 (pl) Sposób walcowania poprzeczno-klinowego odkuwek osiowosymetrycznych
JPH04313401A (ja) ワイヤの冷間成形方法およびそのためのコールドピルガーミル
PL233139B1 (pl) Sposób walcowania kuźniczego
PL221609B1 (pl) Sposób obciskania obrotowego wyrobów z gwintami wewnętrznymi
PL240916B1 (pl) Urządzenie do kształtowania kołnierza wału
PL221635B1 (pl) Sposób kształtowani kul metodą kucia półswobodnego w układzie podwójnym
US455880A (en) Machine for making metallic balls
PL219160B1 (pl) Sposób obciskania obrotowego czterema rolkami wyrobów z gwintami wewnętrznymi
PL221634B1 (pl) Sposób kształtowania kul metodą kucia półswobodnego
PL224501B1 (pl) Sposób wyciskania zewnętrznych stopni wałów drążonych
US3320785A (en) Machine for forming helically fluted rod-like articles
PL241252B1 (pl) Sposób walcowania prętów z główek złomowanych szyn kolejowych