PL233139B1 - Sposób walcowania kuźniczego - Google Patents

Sposób walcowania kuźniczego

Info

Publication number
PL233139B1
PL233139B1 PL423347A PL42334717A PL233139B1 PL 233139 B1 PL233139 B1 PL 233139B1 PL 423347 A PL423347 A PL 423347A PL 42334717 A PL42334717 A PL 42334717A PL 233139 B1 PL233139 B1 PL 233139B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
blank
rolling
manipulator
gripper
segments
Prior art date
Application number
PL423347A
Other languages
English (en)
Other versions
PL423347A1 (pl
Inventor
Janusz Tomczak
Zbigniew Pater
Tomasz Bulzak
Original Assignee
Lubelska Polt
Politechnika Lubelska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lubelska Polt, Politechnika Lubelska filed Critical Lubelska Polt
Priority to PL423347A priority Critical patent/PL233139B1/pl
Publication of PL423347A1 publication Critical patent/PL423347A1/pl
Publication of PL233139B1 publication Critical patent/PL233139B1/pl

Links

Landscapes

  • Forging (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób walcowania kuźniczego, zwłaszcza walcowania wzdłużnego odkuwek i przedkuwek w dwóch wykrojach.
Dotychczas znanych i stosowanych jest szereg metod walcowania kuźniczego odkuwek i przedkuwek, które ze względu na rodzaj zastosowanych maszyn można sklasyfikować na trzy podstawowe grupy: walcowanie kuźnicze wzdłużne, walcowanie poprzeczne i poprzeczno-klinowe oraz walcowanie skośne. Szczegółowo procesy walcowania kuźniczego wzdłużnego odkuwek i przedkuwek opisano w książce Lisowski J. „Walcowanie kuźnicze” Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, Warszawa 1974 r. Przedstawione w książce procesy walcowania polegają na kształtowaniu materiału między dwoma obracającymi się w przeciwnych kierunkach walcami. Materiał wsadowy najczęściej utrzymywany jest w kleszczach przez kowala lub w chwytaku automatycznego manipulatora, a sam proces walcowania realizowany jest jedynie na fragmencie długości materiału wsadowego. Ponadto w większości przypadków walcowanie realizowane jest w kilku wykrojach, umieszczonych kolejno obok siebie na walcach, co wymaga przenoszenia materiału wsadowego między kolejnymi przepustami do właściwych wykrojów. Każdy z przepustów realizowany jest podczas jednego pełnego obrotu walców, a walcowany materiał przenoszony jest do kolejnego wykroju z jednoczesnym obrotem wokół własnej osi o 90°.
Znane są również procesy kuźniczego walcowania poprzeczno-klinowego odkuwek stopniowanych osi i wałów. Do najczęściej spotykanych metod walcowania poprzeczno-klinowego odkuwek zalicza się walcowanie z wykorzystaniem narzędzi płaskich, które podczas procesu przemieszczają się w przeciwnych kierunkach oraz walcowanie z wykorzystaniem klinowych narzędzi w kształcie walców, obracających się w zgodnym kierunku. Szczegółowo procesy walcowania poprzeczno-klinowego odkuwek zostały opisane w monografii autorstwa Pater Z. pt. „Walcowanie poprzeczno-klinowe”, Wydawnictwo Politechniki Lubelskiej, Lublin 2009 r. Cechą charakterystyczną odkuwek kształtowanych w procesach walcowania poprzeczno-klinowego jest ich symetria osiowa oraz prostoliniowość osi.
Istotą sposobu walcowania kuźniczego, zwłaszcza walcowania wzdłużnego odkuwek i przedkuwek w dwóch wykrojach według wynalazku jest to, że półfabrykat w kształcie odcinka pręta o średnicy równej średnicy maksymalnej odkuwki i długości mniejszej od długości walcowanej odkuwki nagrzewa się w całej objętości do temperatury powyżej temperatury rekrystalizacji, po czym umieszcza się nagrzany półfabrykat w chwytaku manipulatora, następnie wprowadza się półfabrykat przy pomocy chwytaka manipulatora między segmenty pierwszego zestawu narzędziowego, które znajdują się na górnym walcu oraz dolnym walcu, po czym wprawia się w ruch obrotowy górny walec oraz dolny walec z jednakową prędkością i w przeciwnych kierunkach, następnie zgniata się odcinek półfabrykatu w wykroju owalnym, utworzonym przez pierścieniowe wgłębienia, znajdujące się na powierzchniach segmentów pierwszego zestawu narzędziowego, w tym samym czasie wprawia się półfabrykat wraz z chwytakiem manipulatora w ruch postępowy ze stałą prędkością w kierunku zgodnym z prędkością obwodową górnego walca oraz dolnego walca, i kształtuje się na półfabrykacie stopień o przekroju owalnym, następnie po przewalcowaniu półfabrykatu między segmentami oraz pierwszego zestawu narzędziowego obraca się chwytak manipulatora wraz z półfabrykatem o kąt 90° wokół osi półfabrykatu i przemieszcza się chwytak manipulatora wraz z półfabrykatem wzdłuż osi półfabrykatu ze stałą prędkością w kierunku przeciwnym do prędkości obwodowej górnego walca oraz dolnego walca, po czym ponownie zgniata się odcinek półfabrykatu w wykroju kołowym, utworzonym przez pierścieniowe wgłębienia, znajdujące się na powierzchniach segmentów drugiego zestawu narzędziowego i wprawia się półfabrykat wraz z chwytakiem manipulatora w postępowy ruch ze stałą prędkością w kierunku zgodnym z prędkością obwodową górnego walca oraz dolnego walca i kształtuje się na półfabrykacie stopień o przekroju kołowym.
Korzystnym skutkiem wynalazku jest to, że pozwala na skrócenie czasu ruchu jałowego narzędzi podczas walcowania odkuwek, oraz wyeliminowanie konieczności przenoszenia półfabrykatu między kolejnymi wykrojami, dzięki czemu możliwe jest dwukrotne zwiększenie wydajności walcowania odkuwek i przedkuwek w stosunku do obecnie stosowanych metod walcowania. Proces walcowania według wynalazku może być zrealizowany we wszystkich nowoczesnych walcarkach kuźniczych, charakteryzujących się niewielką prędkością obrotową walców i wyposażonych w automatyczny manipulator podający materiał do przestrzeni roboczej walców.
Wynalazek został przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 - przedstawia widok z boku w początkowym etapie procesu, fig. 2 - z boku po przewalcowaniu półfabrykatu
PL 233 139 B1 między pierwszym zestawem narzędziowym, fig. 3 - widok z boku po obrocie i przemieszczeniu półfabrykatu, fig. 4 - widok z boku w początkowym etapie walcowania w drugim zestawie narzędziowym, fig. 5 widok z boku po przewalcowaniu półfabrykatu w drugim zestawie narzędziowym, fig. 6 - widok izometryczny w początkowym etapie walcowania, fig. 7 - widok izometryczny w końcowym etapie walcowania.
Sposób walcowania kuźniczego, zwłaszcza walcowania wzdłużnego odkuwek i przedkuwek w dwóch wykrojach polega na tym, że półfabrykat 12 w kształcie odcinka pręta o średnicy równej średnicy maksymalnej odkuwki i długości mniejszej od długości walcowanej odkuwki 15 nagrzewa się w całej objętości do temperatury powyżej temperatury rekrystalizacji. Po czym umieszcza się nagrzany półfabrykat 12 w chwytaku manipulatora 3. Następnie wprowadza się półfabrykat 12 przy pomocy chwytaka manipulatora 3 między segmenty 4 oraz 5 pierwszego zestawu narzędziowego, które znajdują się na górnym walcu 1 oraz dolnym walcu 2. Po czym wprawia się w ruch obrotowy górny walec 1 oraz dolny walec 2 z jednakową prędkością n1 i w przeciwnych kierunkach, następnie zgniata się odcinek półfabrykatu 12 w wykroju owalnym, utworzonym przez pierścieniowe wgłębienia 8 i 9, znajdujące się na powierzchniach segmentów 4 oraz 5 pierwszego zestawu narzędziowego. W tym samym czasie wprawia się półfabrykat 12 wraz z chwytakiem manipulatora 3 w ruch postępowy ze stałą prędkością V1 w kierunku zgodnym z prędkością obwodową V4 górnego walca 1 oraz dolnego walca 2, i kształtuje się na półfabrykacie 12 stopień 13 o przekroju owalnym. Następnie po przewalcowaniu półfabrykatu 12 między segmentami 4 oraz 5 pierwszego zestawu narzędziowego obraca się chwytak manipulatora 3 wraz z półfabrykatem 12 o kąt 90° wokół osi półfabrykatu 12 i przemieszcza się chwytak manipulatora 3 wraz z półfabrykatem 12 wzdłuż osi półfabrykatu 3 ze stałą prędkością V2 w kierunku przeciwnym do prędkości obwodowej V4 górnego walca 1 oraz dolnego walca 2. Po czym ponownie zgniata się odcinek półfabrykatu 12 w wykroju kołowym, utworzonym przez pierścieniowe wgłębienia 10 i 11, znajdujące się na powierzchniach segmentów 6 oraz 7 drugiego zestawu narzędziowego i wprawia się półfabrykat 12 wraz z chwytakiem manipulatora 3 w postępowy ruch ze stałą prędkością V3 w kierunku zgodnym z prędkością obwodową V4 górnego walca 1 oraz dolnego walca 2 i kształtuje się na półfabrykacie 12 stopień 14 o przekroju kołowym.
P r z y k ł a d wykonania
Półfabrykat 12 w kształcie odcinka stalowego pręta o średnicy 080 mm i długości początkowej 200 mm nagrzewany był w początkowym etapie do temperatury 1170°C, następnie umieszczano go w chwytaku manipulatora 3 i wprowadzano do przestrzeni roboczej segmentów 4 oraz 5 pierwszego zestawu narzędziowego. Następnie wprawiano w ruch obrotowy górny walec 1 oraz dolny walec 2 ze stałą prędkością n1 = 12 obr./min w przeciwnych kierunkach. W wyniku przeciwbieżnego ruchu obrotowego górnego walca 1 oraz dolnego walca 2 zgniatano odcinek półfabrykatu 3 do wysokości 50 mm w wykroju owalnym utworzonym przez pierścieniowe wgłębienia 8 i 9, znajdujące się na powierzchniach segmentów 4 oraz 5 pierwszego zestawu narzędziowego, uzyskując półwyrób o przekroju owalnym, którego osie wynosiły odpowiednio 50 mm oraz 90 mm. Następnie po przewalcowaniu półfabrykatu 12 między segmentami 4 oraz 5 pierwszego zestawu narzędziowego, podczas dalszego ruchu obrotowego górnego walca 1 oraz dolnego walca 2 obracano chwytak manipulatora 3 wraz z półfabrykatem 12 o kąt 90° wokół osi półfabrykatu 12 i jednocześnie przemieszczano chwytak manipulatora 3 wraz z półfabrykatem 12 wzdłuż osi półfabrykatu 3 ze stałą prędkością V2 wynoszącą 50 mm/s w kierunku przeciwnym do prędkości obwodowej V4 górnego walca 1 oraz dolnego walca 2. Następnie ponownie walcowano odcinek półfabrykatu 12 w wykroju kołowym, utworzonym przez pierścieniowe wgłębienia 10 i 11, znajdujące się na powierzchniach segmentów 6 oraz 7 drugiego zestawu narzędziowego. W wyniku oddziaływania segmentów 6 oraz 7 drugiego zestawu narzędziowego wprawiano półfabrykat 12 wraz z chwytakiem manipulatora 3 w postępowy ruch ze stałą prędkością V3 w kierunku zgodnym z prędkością obwodową V4 górnego walca 1 oraz dolnego walca 2 i kształtowano na półfabrykacie 12 stopień 14 o przekroju kołowym o średnicy 060 mm i długości 200 mm.

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    1. Sposób walcowania kuźniczego, zwłaszcza walcowania wzdłużnego odkuwek i przedkuwek w dwóch wykrojach, znamienny tym, że półfabrykat (12) w kształcie odcinka pręta o średnicy równej średnicy maksymalnej odkuwki i długości mniejszej od długości walcowanej odkuwki (15) nagrzewa się w całej objętości do temperatury powyżej temperatury rekrystalizacji,
    PL 233 139 B1 po czym umieszcza się nagrzany półfabrykat (12) w chwytaku manipulatora (3), następnie wprowadza się półfabrykat (12) przy pomocy chwytaka manipulatora (3) między segmenty (4) oraz (5) pierwszego zestawu narzędziowego, które znajdują się na górnym walcu (1) oraz dolnym walcu (2), po czym wprawia się w ruch obrotowy górny walec (1) oraz dolny walec (2) z jednakową prędkością (n1) i w przeciwnych kierunkach, następnie zgniata się odcinek półfabrykatu (12) w wykroju owalnym, utworzonym przez pierścieniowe wgłębienia (8) i (9), znajdujące się na powierzchniach segmentów (4) oraz (5) pierwszego zestawu narzędziowego, w tym samym czasie wprawia się półfabrykat (12) wraz z chwytakiem manipulatora (3) w ruch postępowy ze stałą prędkością (V1) w kierunku zgodnym z prędkością obwodową (V4) górnego walca (1) oraz dolnego walca (2) i kształtuje się na półfabrykacie (12) stopień (13) o przekroju owalnym, następnie po przewalcowaniu półfabrykatu (12) między segmentami (4) oraz (5) pierwszego zestawu narzędziowego obraca się chwytak manipulatora (3) wraz z półfabrykatem (12) o kąt 90° wokół osi półfabrykatu (12) i przemieszcza się chwytak manipulatora (3) wraz z półfabrykatem (12) wzdłuż osi półfabrykatu (3) ze stałą prędkością (V2) w kierunku przeciwnym do prędkości obwodowej (V4) górnego walca (1) oraz dolnego walca (2), po czym ponownie zgniata się odcinek półfabrykatu (12) w wykroju kołowym, utworzonym przez pierścieniowe wgłębienia (10) i (11), znajdujące się na powierzchniach segmentów (6) oraz (7) drugiego zestawu narzędziowego i wprawia się półfabrykat (12) wraz z chwytakiem manipulatora (3) w postępowy ruch ze stałą prędkością (V3) w kierunku zgodnym z prędkością obwodową (V4) górnego; walca (1) oraz dolnego walca (2) i kształtuje się na półfabrykacie (12) stopień (14) o przekroju kołowym.
PL423347A 2017-11-02 2017-11-02 Sposób walcowania kuźniczego PL233139B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423347A PL233139B1 (pl) 2017-11-02 2017-11-02 Sposób walcowania kuźniczego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423347A PL233139B1 (pl) 2017-11-02 2017-11-02 Sposób walcowania kuźniczego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL423347A1 PL423347A1 (pl) 2019-05-06
PL233139B1 true PL233139B1 (pl) 2019-09-30

Family

ID=66341927

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL423347A PL233139B1 (pl) 2017-11-02 2017-11-02 Sposób walcowania kuźniczego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL233139B1 (pl)

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL336879A1 (en) * 1999-11-29 2001-06-04 Andrzej Korbel Method of rolling flat products in particular metallic ones
PL221998B1 (pl) * 2012-03-13 2016-06-30 Lubelska Polt Sposób walcowania poprzecznego odkuwek wielokrotnych z osiowym przemieszczaniem wsadu
PL221250B1 (pl) * 2012-03-13 2016-03-31 Lubelska Polt Sposób walcowania poprzecznego odkuwek z osiowym przemieszczaniem wsadu
DE102013100302B4 (de) * 2013-01-11 2017-02-02 Langenstein & Schemann Gmbh Verfahren zum Schmieden, insbesondere Streckschmieden, von metallischen Werkstücken

Also Published As

Publication number Publication date
PL423347A1 (pl) 2019-05-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL221250B1 (pl) Sposób walcowania poprzecznego odkuwek z osiowym przemieszczaniem wsadu
PL221998B1 (pl) Sposób walcowania poprzecznego odkuwek wielokrotnych z osiowym przemieszczaniem wsadu
PL233139B1 (pl) Sposób walcowania kuźniczego
PL223468B1 (pl) Sposób obciskania odkuwek drążonych
PL241251B1 (pl) Sposób walcowania prętów ze środników złomowanych szyn kolejowych
PL224271B1 (pl) Sposób i narzędzie do walcowania skośnego kul walcami wklęsłymi
PL215810B1 (pl) Sposób równoczesnego kształtowania plastycznego wyrobów typu kula metodą walcowania poprzecznego narzędziami płaskimi
PL241250B1 (pl) Sposób walcowania prętów ze stopy złomowanej szyny kolejowej
PL234175B1 (pl) Sposób walcowania poprzeczno-klinowego odkuwek osiowosymetrycznych
PL224268B1 (pl) Sposób przepychania obrotowego z regulowanym rozstawem osi stopniowanych odkuwek osiowosymetrycznych
PL234177B1 (pl) Sposób kształtowania czopów wałków długich w układzie pojedynczym
PL234176B1 (pl) Sposób walcowania poprzeczno-klinowego odkuwek osiowosymetrycznych
PL226765B1 (pl) Sposób iurzadzenie dowalcowania poprzecznego narzedziami płaskimi
PL224684B1 (pl) Sposób kucia kul
PL223615B1 (pl) Sposób i urządzenie do kształtowania odkuwek kul drążonych
PL244842B1 (pl) Sposób i narzędzia do wytwarzania osiowosymetrycznych odkuwek drążonych
PL244840B1 (pl) Sposób wytwarzania półwyrobów
PL221635B1 (pl) Sposób kształtowani kul metodą kucia półswobodnego w układzie podwójnym
PL238843B1 (pl) Sposób obciskania obrotowego odkuwek wałów stopniowanych
PL219582B1 (pl) Sposób walcowania poprzecznego dwoma walcami wyrobów typu kula metodą planetarną
PL234178B1 (pl) Sposób kształtowania czopów wałków długich w układzie podwójnym
PL238842B1 (pl) Sposób walcowania odkuwek wałów
PL237655B1 (pl) Sposób kucia na zimno metodą spęczania
PL221634B1 (pl) Sposób kształtowania kul metodą kucia półswobodnego
PL223939B1 (pl) Sposób i urządzenie do kalibrowania kul trzema walcami śrubowymi w układzie pionowym