PL224268B1 - Sposób przepychania obrotowego z regulowanym rozstawem osi stopniowanych odkuwek osiowosymetrycznych - Google Patents

Sposób przepychania obrotowego z regulowanym rozstawem osi stopniowanych odkuwek osiowosymetrycznych

Info

Publication number
PL224268B1
PL224268B1 PL404294A PL40429413A PL224268B1 PL 224268 B1 PL224268 B1 PL 224268B1 PL 404294 A PL404294 A PL 404294A PL 40429413 A PL40429413 A PL 40429413A PL 224268 B1 PL224268 B1 PL 224268B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
same
blank
semi
finished product
rotary
Prior art date
Application number
PL404294A
Other languages
English (en)
Other versions
PL404294A1 (pl
Inventor
Jarosław Bartnicki
Janusz Tomczak
Zbigniew Pater
Original Assignee
Lubelska Polt
Politechnika Lubelska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=52106833&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL224268(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Lubelska Polt, Politechnika Lubelska filed Critical Lubelska Polt
Priority to PL404294A priority Critical patent/PL224268B1/pl
Priority to EP13461569.9A priority patent/EP2842649B1/en
Publication of PL404294A1 publication Critical patent/PL404294A1/pl
Publication of PL224268B1 publication Critical patent/PL224268B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B21MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21DWORKING OR PROCESSING OF SHEET METAL OR METAL TUBES, RODS OR PROFILES WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21D22/00Shaping without cutting, by stamping, spinning, or deep-drawing
    • B21D22/14Spinning
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B21MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21HMAKING PARTICULAR METAL OBJECTS BY ROLLING, e.g. SCREWS, WHEELS, RINGS, BARRELS, BALLS
    • B21H1/00Making articles shaped as bodies of revolution
    • B21H1/18Making articles shaped as bodies of revolution cylinders, e.g. rolled transversely cross-rolling

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Forging (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób przepychania obrotowego z regulowanym rozstawem osi stopniowanych odkuwek osiowosymetrycznych.
Dotychczas znanych i stosowanych jest szereg metod wytwarzania osiowosymetrycznych odkuwek stopniowanych, pełnych i drążonych, które wykorzystuje się jako półfabrykaty stopniowanych wałków, stopniowanych tulei i innych. Do najczęściej spotykanych metod zalicza się: kucie matrycowe na prasach i młotach, ciągnienie, kucie i przebijanie, kucie na kowarkach, kucie obrotowe, wysokociśnieniowe kształtowanie wewnętrzne, wyciskanie na zimno, wyciskanie na zimno z głębokim wierceniem oraz walcowanie poprzeczno-klinowe. Szczegółowo procesy te opisano w literaturze autorstwa Bartnicki J., Pater Z. „Walcowanie poprzeczno-klinowe wyrobów drążonych” Wydawnictwo Politechniki Lubelskiej, Lublin 2005. Jak podają autorzy, największe dokładności wyrobów uzyskuje się w procesach ciągnienia, jednak ograniczeniami w stosowaniu tej technologii w produkcji wyrobów drążonych są niewielkie możliwości w zakresie uzyskiwanych kształtów elementów. Technologia kucia znajduje zastosowanie tylko w przypadku kształtowania wałów o dużych wymiarach i masach. Przebijanie natomiast jest stosowane do produkcji grubościennych i krótkich tulei. Procesy kucia na kowarkach pozwalają na redukcję średnic prętów i rur. Elementy ukształtowane tym sposobem charakteryzują się dużą dokładnością, a przy kuciu na trzpieniu mogą posiadać bardzo dokładne otwory cylindryczne i stożkowe. Inną metodą wytwarzania wyrobów drążonych jest proces wytłaczania hydrostatycznego, która pozwala na formowanie wyrobów o złożonej geometrii. W metodzie tej wyrób jest kształtowany pod wpływem wysokiego ciśnienia wytworzonego wewnątrz elementu. Szerokie zastosowanie w przemyśle do produkcji wyrobów drążonych znalazły procesy wyciskania na zimno, które powstają w wyniku wyciśnięcia przez otwór matrycy na trzpieniu. W ostatnich latach opracowano szereg sposobów kształtowania wyrobów drążonych w oparciu o metodę walcowania poprzeczno-klinowego oraz walcowania klinowo- rolkowego. W procesach walcowania poprzeczno-klinowego i walcowania klinowo-rolkowego przynajmniej jedno z narzędzi kształtujących to klin płaski lub nawinięty na walec, który wciskając się we wsad redukuje jego średnicę, przemieszczając pewną objętość metalu na boki. W efekcie wyrób w czasie kształtowania ulega wydłużeniu, a grubość ścianki w strefie kształtowanego przewężenia zmniejsza się. Prowadzi to do osłabienia wyrobu w miejscu walcowanego stopnia i wymusza stosowanie wsadów grubościennych, które można kształtować wyłącznie na gorąco. Dodatkowo, metoda ta wymaga stosowania skomplikowanych narzędzi klinowych o dużych gabarytach, co prowadzi do wysokich kosztów wdrożeniowych technologii walcowania poprzeczno-klinowego.
Z polskiego zgłoszenia patentowego numer P. 392 275 znany jest sposób obciskania obrotowego wyrobów drążonych, który polega na kształtowaniu półfabrykatu w postaci tulei lub odcinka rury między trzema obracającymi się narzędziami, przy czym jedno z narzędzi lub wszystkie narzędzia przemieszczają się dodatkowo w kierunku osi półfabrykatu, wprawiając go w ruch obrotowy i redukują kolejne stopnie odkuwki kształtowanego wałka wielostopniowego. Cechą charakterystyczną procesu jest odwzorowanie zarysu narzędzi na zewnętrznej powierzchni odkuwki, w wyniku czego następuje redukcja przekroju i wzrost grubości ścianki wyrobu.
Z polskiego zgłoszenia patentowego numer P. 393 242 znany jest sposób kształtowania wyrobów drążonych metodą przepychania obrotowego, który polega na kształtowaniu osiowosymetrycznych odkuwek drążonych z półfabrykatu w kształci rury. W opisanym w zgłoszeniu procesie przepychania półfabrykat umieszczany jest w obrotowej głowicy, a następnie przemieszczany w kierunku trzech obrotowych narzędzi, które rozmieszczone są dookoła osi wsadu co 120°. W wyniku oddziaływania narzędzi redukuje się średnicę czopa skrajnego wsadu i uzyskuje się stopniowaną odkuwkę drążoną.
Istotą sposobu przepychania obrotowego z regulowanym rozstawem osi, stopniowanych odkuwek osiowosymetrycznych jest to, że kształtowany półfabrykat w kształcie odcinka pręta lub rury umieszcza się w gnieździe przedniego uchwytu obrotowego oraz gnieździe tylnego uchwytu obrotowego, następnie przemieszcza się ruchem postępowym ze stałą prędkością przedni uchwyt obrotowy oraz tylny uchwyt obrotowy wraz z półfabrykatem do przestrzeni roboczej, która utworzona jest przez trzy jednakowe walce kształtowe, następnie wprawia się trzy jednakowe walce kształtowe w ruch obrotowy w tym samym kierunku i z taką samą prędkością, po czym uruchamia się ruch obiegowy trzech jednakowych walców kształtowych i zbliża się trzy jednakowe walce kształtowe w kierunku półfabrykatu, przy czym trajektorie ruchu obiegowego trzech jednakowych walców kształtowych mają kształt spirali, następnie oddziaływuje się powierzchniami roboczymi walców kształtowych na półfabrykat
PL 224 268 B1 i wprawia się półfabrykat w ruch obrotowy ze stałą prędkością w kierunku przeciwnym do kierunku obrotów trzech jednakowych walców kształtowych oraz jednocześnie zgniata się półfabrykat powierzchniami roboczymi i kształtuje się przewężenie na obwodzie odkuwki.
Korzystnym skutkiem wynalazku jest to, że umożliwia plastyczne kształtowanie! wielostopniowych odkuwek wałków pełnych i drążonych, dzięki czemu polepszają się właściwości wytrzymałościowe tak wytwarzanych półfabrykatów. Dzięki zastosowaniu automatycznej zmiany odległości osi podczas procesu przepychania obrotowego odkuwek możliwości technologiczne procesu znacznie się zwiększają w stosunku do dotychczas stosowanych metod wytwarzania. Wynalazek umożliwia zastosowanie jednego kompletu prostych narzędzi obrotowych w postaci walców do wytwarzania różnorodnych wyrobów, zarówno pełnych jak i drążonych. Wynalazek jest uniwersalny i pozwala na kształtowanie odkuwek ze wszystkich stopów przeznaczonych do obróbki plastycznej.
Wynalazek został przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia początkowy etap procesu oraz położenie narzędzi i półfabrykatu w widoku z przodu, fig. 2 widok z boku procesu i narzędzi w początkowym etapie przepychania, fig. 3 - widok izometryczny procesu, narzędzi i półfabrykatu w początkowym etapie przepychania, fig. 4 - widok z przodu procesu oraz położenie narzędzi i odkuwki w końcowym etapie obciskania, fig. 5 - widok z boku procesu i narzędzi w końcowym etapie przepychania, zaś fig. 6 - widok izometryczny procesu, narzędzi i odkuwki w końcowym etapie przepychania.
Sposób przepychania obrotowego z regulowanym rozstawem osi, stopniowanych odkuwek osiowosymetrycznych polega na tym, że kształtowany półfabrykat 3 w kształcie odcinka pręta lub rury umieszcza się w gnieździe przedniego uchwytu 1 obrotowego oraz gnieździe tylnego uchwytu 2 obrotowego. Następnie, przemieszcza się ruchem postępowym ze stałą prędkością V przedni uchwyt 1 obrotowy oraz tylny uchwyt 2 obrotowy wraz z półfabrykatem 3 do przestrzeni roboczej. Przestrzeń robocza utworzona jest przez trzy jednakowe walce 4a, 4b i 4c kształtowe. Następnie, wprawia się trzy jednakowe walce 4a, 4b i 4c kształtowe w ruch obrotowy w tym samym kierunku i z taką samą prędkością a, po czym uruchamia się ruch obiegowy trzech jednakowych walców 4a, 4b i 4c kształtowych z prędkością Ag i zbliża się trzy jednakowe walce 4a, 4b i 4c kształtowe w kierunku półfabrykatu 3. Trajektorie 7a, 7b i 7c ruchu obiegowego trzech jednakowych walców 4a, 4b i 4c kształtowych mają kształt spirali. Następnie, oddziaływuje się powierzchniami 4aj, 4a2, 4bj, 4b2, 4c2 i 4c2 roboczymi walców 4a, 4b i 4c kształtowych na półfabrykat 3, w wyniku czego wprawia się półfabrykat 3 w ruch obrotowy ze stałą prędkością n3 w kierunku przeciwnym do kierunku obrotów trzech jednakowych walców 4a, 4b i 4c kształtowych. Jednocześnie, zgniata się półfabrykat 3 powierzchniami 4a2, 4a2, 4bj, 4b2, 4c2 i 4c2 roboczymi i kształtuje się przewężenie 5 na obwodzie odkuwki 6.

Claims (1)

  1. Sposób przepychania obrotowego z regulowanym rozstawem osi, stopniowanych odkuwek osiowosymetrycznych, znamienny tym, że kształtowany półfabrykat (3) w kształcie odcinka pręta lub rury umieszcza się w gnieździe przedniego uchwytu (1) obrotowego oraz gnieździe tylnego uchwytu (2) obrotowego, następnie przemieszcza się ruchem postępowym ze stałą prędkością (V) przedni uchwyt (1) obrotowy oraz tylny uchwyt (2) obrotowy wraz z półfabrykatem (3) do przestrzeni roboczej, która utworzona jest przez trzy jednakowe walce (4a), (4b) i (4c) kształtowe, następnie wprawia się trzy jednakowe walce (4a), (4b) i (4c) kształtowe w ruch obrotowy w tym samym kierunku i z taką samą prędkością (Aj), po czym uruchamia się ruch obiegowy trzech jednakowych walców (4a), (4b) i (4c) kształtowych z prędkością (a) i zbliża się trzy jednakowe walce (4a), (4b) i (4c) kształtowe w kierunku półfabrykatu (3), przy czym trajektorie (7a), (7b) i (7c) ruchu obiegowego trzech jednakowych walców (4a), (4b) i (4c) kształtowych mają kształt spirali, następnie oddziaływuje się powierzchniami (4aj), (4a2), (4bj), (4b2), (4cj) i (4c2) roboczymi walców (4a), (4b) i (4c) kształtowych na półfabrykat (3) i wprawia się półfabrykat (3) w ruch obrotowy ze stałą prędkością (a) w kierunku przeciwnym do kierunku obrotów trzech jednakowych walców (4a), (4b) i (4c) kształtowych oraz jednocześnie zgniata się półfabrykat (3) powierzchniami (4aj), (4a2), (4bj), (4b2), (4cj) i (4c?) roboczymi kształtuje się przewężenie (5) na obwodzie odkuwki (6).
PL404294A 2013-06-12 2013-06-12 Sposób przepychania obrotowego z regulowanym rozstawem osi stopniowanych odkuwek osiowosymetrycznych PL224268B1 (pl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL404294A PL224268B1 (pl) 2013-06-12 2013-06-12 Sposób przepychania obrotowego z regulowanym rozstawem osi stopniowanych odkuwek osiowosymetrycznych
EP13461569.9A EP2842649B1 (en) 2013-06-12 2013-12-30 A method of rolling extrusion with regulated axis spacing of axi-symmetrical stepped parts

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL404294A PL224268B1 (pl) 2013-06-12 2013-06-12 Sposób przepychania obrotowego z regulowanym rozstawem osi stopniowanych odkuwek osiowosymetrycznych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL404294A1 PL404294A1 (pl) 2014-12-22
PL224268B1 true PL224268B1 (pl) 2016-12-30

Family

ID=52106833

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL404294A PL224268B1 (pl) 2013-06-12 2013-06-12 Sposób przepychania obrotowego z regulowanym rozstawem osi stopniowanych odkuwek osiowosymetrycznych

Country Status (2)

Country Link
EP (1) EP2842649B1 (pl)
PL (1) PL224268B1 (pl)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN110102575B (zh) 2019-04-30 2020-07-31 北京科技大学 一种轴类零件两辊柔性斜轧成形装置及方法
DE102020132513A1 (de) * 2020-12-07 2022-06-09 Winkelmann Powertrain Components GmbH & Co. KG. Verfahren zur Herstellung einer Rotorwelle

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3144695A1 (de) 1981-11-06 1983-05-19 Mitsubishi Jukogyo K.K., Tokyo Verfahren zum walzen von hohlen gebilden
JPS58110137A (ja) 1981-12-24 1983-06-30 Toshiba Corp スピニング加工方法
JP2002316218A (ja) 2001-04-18 2002-10-29 Sango Co Ltd 主軸機構
DE102007041149B3 (de) 2007-08-30 2009-04-02 Technische Universität Dresden Verfahren und Vorrichtung zum Querwalzen abgestufter Hohlwellen oder zylindrischer Hohlteile aus einem Rohr
DE502008000404D1 (de) 2008-05-26 2010-04-08 Repkon Machine And Tool Indust Verfahren zur Fertigung von Werkstücken und Drückwalzmaschine dazu
PL2210682T3 (pl) 2009-07-09 2012-07-31 Leifeld Metal Spinning Ag Sposób wyoblania z walcowaniem oraz urządzenia do wyoblania z walcowaniem półwyrobu w kształcie rury
PL216310B1 (pl) 2010-08-30 2014-03-31 Lubelska Polt Sposób obciskania obrotowego wyrobów drążonych metodą walcowania poprzecznego
PL216312B1 (pl) 2010-08-30 2014-03-31 Lubelska Polt Urządzenie do obciskania obrotowego wyrobów drążonych
PL219463B1 (pl) 2010-12-13 2015-04-30 Lubelska Polt Sposób kształtowania wyrobów drążonych metodą przepychania obrotowego

Also Published As

Publication number Publication date
EP2842649A1 (en) 2015-03-04
EP2842649B1 (en) 2016-05-18
PL404294A1 (pl) 2014-12-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL224268B1 (pl) Sposób przepychania obrotowego z regulowanym rozstawem osi stopniowanych odkuwek osiowosymetrycznych
PL218601B1 (pl) Sposób kształtowania plastycznego wyrobów ze zgrubieniami skrajnymi metodą walcowania walcami klinowymi
EP2422896B1 (en) Method for rotary compression of hollow parts by cross rolling
PL223468B1 (pl) Sposób obciskania odkuwek drążonych
EP2422898B1 (en) Method for plastic forming of toothed shafts
PL225397B1 (pl) Urządzenie do jednoczesnego wykrawania otworów i przetłoczenia powierzchni metalowych elementów rurowych
PL219463B1 (pl) Sposób kształtowania wyrobów drążonych metodą przepychania obrotowego
PL224501B1 (pl) Sposób wyciskania zewnętrznych stopni wałów drążonych
PL238843B1 (pl) Sposób obciskania obrotowego odkuwek wałów stopniowanych
PL224497B1 (pl) Sposób wyciskania wewnętrznych stopni wałów drążonych
PL224795B1 (pl) Sposób wyciskania zewnętrznych i wewnętrznych stopni wałów drążonych
RU2551745C2 (ru) Устройство для упрочнения металлических трубных изделий
EP3028787B1 (en) A forging apparatus and method
PL220143B1 (pl) Sposób i urządzenie do kucia kul
PL223615B1 (pl) Sposób i urządzenie do kształtowania odkuwek kul drążonych
PL221662B1 (pl) Sposób kształtowania odkuwek drążonych
JP2638199B2 (ja) 管端内アプセット付き管の製造方法
RU2304033C1 (ru) Способ получения буртов на трубчатых заготовках раскаткой
RU2299104C1 (ru) Способ получения заготовок деталей буровых замков
RU2102179C1 (ru) Способ изготовления осесимметричных изделий со ступенчатой наружной поверхностью
PL220525B1 (pl) Sposób wytwarzania kołnierzy czołowych w kształcie trójramiennej rozety
PL240916B1 (pl) Urządzenie do kształtowania kołnierza wału
PL222171B1 (pl) Sposób i urządzenie do wyciskania zewnętrznego kołnierza
RU2611634C2 (ru) Инструмент для прошивки заготовки под прессование
PL224499B1 (pl) Sposób wyciskania zewnętrznego i wewnętrznego kołnierza