PL220525B1 - Sposób wytwarzania kołnierzy czołowych w kształcie trójramiennej rozety - Google Patents

Sposób wytwarzania kołnierzy czołowych w kształcie trójramiennej rozety

Info

Publication number
PL220525B1
PL220525B1 PL396596A PL39659611A PL220525B1 PL 220525 B1 PL220525 B1 PL 220525B1 PL 396596 A PL396596 A PL 396596A PL 39659611 A PL39659611 A PL 39659611A PL 220525 B1 PL220525 B1 PL 220525B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
blank
flanges
shape
rosette
arm
Prior art date
Application number
PL396596A
Other languages
English (en)
Other versions
PL396596A1 (pl
Inventor
Zbigniew Pater
Janusz Tomczak
Andrzej Gontarz
Original Assignee
Lubelska Polt
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lubelska Polt filed Critical Lubelska Polt
Priority to PL396596A priority Critical patent/PL220525B1/pl
Publication of PL396596A1 publication Critical patent/PL396596A1/pl
Publication of PL220525B1 publication Critical patent/PL220525B1/pl

Links

Landscapes

  • Forging (AREA)
  • Shaping Metal By Deep-Drawing, Or The Like (AREA)
  • Bending Of Plates, Rods, And Pipes (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania kołnierzy czołowych w kształcie trójramiennej rozety, zwłaszcza kołnierzy na wyrobach drążonych. Pod pojęciem „wyrób drążony” należy rozumieć element rurowy posiadający w centralnej części wzdłuż swojej osi otwór cylindryczny lub kształtowy, który może być przelotowy lub nieprzelotowy.
Dotychczas znane są sposoby kształtowania kołnierzy na różnego rodzaju elementach rurowych, które pełnią najczęściej rolę przyłączy. W przypadku kołnierzy znajdujących się na elementach przenoszących duże obciążenia, do ich wytwarzania wykorzystuje się metody obróbki skrawaniem, gdzie ukształtowanie części kołnierzowej następuje przez zdjęcie kolejnych warstw materiału. Wytwarzanie wyrobów pełnych i drążonych zakończonych kołnierzami w procesach obróbki skrawaniem opisano w literaturze Kaczmarek J. „Podstawy obróbki wiórowej, ściernej i erozyjnej”, Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, Warszawa 1997 rok. W elementach przenoszących niewielkie obciążenia, do ukształtowania części kołnierzowej stosuje się techniki spawania połączone z obróbką ubytkową. W tym przypadku wyrób wykonany jest z dwóch elementów - rury i tarczy, które połączone są ze sobą w procesie spawania, a następnie całość poddawana jest wykańczającej obróbce mechanicznej.
Znane i stosowane są również plastyczne metody kształtowania kołnierzy na elementach pełnych i drążonych. Najczęściej do ich wytwarzania wykorzystuje się procesy elektrospęczania oraz kucia na kuźniarkach. Szczegółowo procesy kucia kołnierzy czołowych opisano w literaturze Jarocki J., Wasiunyk P. „Kuźnictwo i prasownictwo”, Państwowe Wydawnictwo Szkolnictwa Zawodowego, Warszawa 1965 rok. Opisane w książce procesy kucia kołnierzy realizowane są w układzie poziomym. Spęczany półfabrykat w postaci odcinka pręta zaciskany jest w dzielonych szczękach, przy czym podczas kucia na kuźniarkach nagrzaniu podlega jedynie spęczany koniec półfabrykatu jeszcze przed rozpoczęciem procesu kształtowania, zaś podczas kucia na elektrospęczarkach nagrzewanie spęczanego odcinka półfabrykatu odbywa się w trakcie realizacji procesu kształtowania w wyniku przepływu prądu elektrycznego. Następnie wywierając nacisk wzdłuż osi półfabrykatu kształtuje się skrajny kołnierz elementu.
Procesy kształtowania skrajnych kołnierzy na elementach drążonych metodami wywijania opisano szczegółowo w artykule Gontarz A., Weroński W., Okoń Ł. „Badanie zjawiska wyboczenia ścianki w procesie wywijania kołnierzy w wyrobach drążonych”. Rudy i Metale Nieżelazne, 2009 rok, nr 11, s. 778-782. Opisany w artykule proces kształtowania kołnierzy realizowany jest w trójsuwakowej prasie kuźniczej w układzie poziomym. Półfabrykat w postaci odcinka rury po uprzednim nagrzaniu, zaciskany jest w dzielonych szczękach, po czym w wyniku przemieszczania się narzędzi umieszczonych w suwakach poziomych następuje wywinięcie skrajnych kołnierzy wyrobu. Ograniczeniem opisanego sposobu jest zjawisko wyboczenia ścianki półfabrykatu oraz pękanie kołnierzy. W efekcie czego ta metoda może być stosowana jedynie do kształtowania kołnierzy o stosunkowo niewielkich średnicach.
Istotą sposobu wytwarzania kołnierzy czołowych w kształcie trójramiennej rozety, zwłaszcza kołnierzy na wyrobach drążonych jest to, że na skrajnych końcach półfabrykatu w kształcie odcinka rury, wykonuje się na obwodzie trzy symetryczne nacięcia, następnie półfabrykat umieszcza się w dzielonych matrycach, które zaciska się na półfabrykacie, po czym uruchamia się ruch postępowy stempli kształtujących, które przemieszczają się ze stałą prędkością wzdłuż osi półfabrykatu, w kierunku nacięć wykonanych na półfabrykacie, w efekcie przemieszczania się stempli kształtujących , rozpycha się nacięte końce półfabrykatu, a następnie wygina się i dotłacza się do powierzchni czołowych dzielonych matryc ramiona kształtowanych kołnierzy, uzyskując wyrób drążony z dwustronnymi kołnierzami w kształcie trójramiennej rozety. Proces realizowany jest w układzie, w którym trzy symetryczne nacięcia wykonuje się na obwodzie z jednej strony półfabrykatu, a następnie kształtuje się kołnierz tylko z jednej strony półfabrykatu, natomiast drugi koniec półfabrykatu pozostaje cylindryczny. Proces wytwarzania kołnierzy czołowych realizowany jest na zimno lub na gorąco.
Korzystnym skutkiem wynalazku jest to, że umożliwia kształtowanie jednolitych wyrobów pełnych i drążonych, które posiadają skrajne kołnierze stosowane najczęściej do łączenia z innymi elementami konstrukcji. Dzięki plastycznemu ukształtowaniu kołnierzy poprawiają się własności wytrzymałościowe elementów. W przypadku kształtowania drążonych wałków ze skrajnymi kołnierzami można stosować wsad w postaci rur grubościennych, dzięki temu eliminuje się dodatkowe operacje, takie jak: wiercenie, toczenie, spawanie, zmniejsza się również zużycie materiału związane ze skrawaniem. Kolejnym korzystnym skutkiem wynalazku jest prosta konstrukcja narzędzi do realizacji procesu.
PL 220 525 B1
Wynalazek jest uniwersalny i może być stosowana do kształtowania wszystkich metali i stopów przeznaczonych do obróbki plastycznej.
Sposób wytwarzania kołnierzy czołowych w kształcie trójramiennej rozety, został przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia przekrój wzdłużny izometryczny narzędzi i zastosowanego półfabrykatu w początkowym etapie kształtowania, fig. 2 - przekrój wzdłużny izometryczny narzędzi i ukształtowany wyrób w końcowym etapie procesu, fig. 3a - kształt półfabrykatu, zaś fig. 3b - ukształtowany wyrób.
Sposób wytwarzania kołnierzy czołowych w kształcie trójramiennej rozety, zwłaszcza kołnierzy na wyrobach drążonych, polega na tym, że na skrajnych końcach półfabrykatu 3 w kształcie odcinka rury, wykonuje się na obwodzie trzy symetryczne nacięcia. Następnie umieszcza się półfabrykat 3 w dzielonych matrycach 1a i 1b, które zaciska się na półfabrykacie 3, po czym uruchamia się ruch postępowy stempli 2a i 2b kształtujących. Przemieszczające się ze stałą prędkością V stemple 2a i 2b kształtujące wzdłuż osi półfabrykatu 3, w kierunku nacięć wykonanych na półfabrykacie 3 rozpychają nacięte końce półfabrykatu 3, a następnie wyginają i dotłaczają do powierzchni czołowych dzielonych matryc 1a i 1b trzy ramiona kształtowanych kołnierzy, w efekcie czego uzyskuje się wyrób 4 drążony z dwustronnymi kołnierzami 5a i 5b w kształcie trójramiennej rozety. Proces realizowany jest w układzie, w którym trzy symetryczne nacięcia wykonuje się z jednej strony półfabrykatu 3, a następnie kształtuje się kołnierz tylko z jednej strony półfabrykatu 3, natomiast drugi koniec półfabrykatu 3 pozostaje cylindryczny. Proces wytwarzania kołnierzy czołowych realizowany jest na zimno lub na gorąco.

Claims (3)

1. Sposób wytwarzania kołnierzy czołowych w kształcie trójramiennej rozety, zwłaszcza kołnierzy na wyrobach drążonych, znamienny tym, że na skrajnych końcach półfabrykatu (3) w kształcie odcinka rury, wykonuje się na obwodzie trzy symetryczne nacięcia, następnie półfabrykat (3) umieszcza się w dzielonych matrycach (1a) i (1b), które zaciska się na półfabrykacie (3), po czym uruchamia się ruch postępowy stempli (2a) i (2b) kształtujących, które przemieszczają się ze stałą prędkością (V) wzdłuż osi półfabrykatu (3), w kierunku nacięć wykonanych na półfabrykacie (3), w efekcie przemieszczania się stempli (2a) i (2b) kształtujących, rozpycha się nacięte końce półfabrykatu (3), a następnie wygina się i dotłacza się do powierzchni czołowych dzielonych matryc (1a) i (1 b) ramiona kształtowanych kołnierzy, uzyskując wyrób (4) drążony z dwustronnymi kołnierzami (5a) i (5b) w kształcie trójramiennej rozety.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że proces realizowany jest w układzie, w którym trzy symetryczne nacięcia wykonuje się na obwodzie z jednej strony półfabrykatu (3), a następnie kształtuje się kołnierz tylko z jednej strony półfabrykatu (3), natomiast drugi koniec półfabrykatu (3) pozostaje cylindryczny.
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że proces wytwarzania kołnierzy czołowych realizowany jest na zimno lub na gorąco.
PL396596A 2011-10-10 2011-10-10 Sposób wytwarzania kołnierzy czołowych w kształcie trójramiennej rozety PL220525B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL396596A PL220525B1 (pl) 2011-10-10 2011-10-10 Sposób wytwarzania kołnierzy czołowych w kształcie trójramiennej rozety

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL396596A PL220525B1 (pl) 2011-10-10 2011-10-10 Sposób wytwarzania kołnierzy czołowych w kształcie trójramiennej rozety

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL396596A1 PL396596A1 (pl) 2013-04-15
PL220525B1 true PL220525B1 (pl) 2015-11-30

Family

ID=48536317

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL396596A PL220525B1 (pl) 2011-10-10 2011-10-10 Sposób wytwarzania kołnierzy czołowych w kształcie trójramiennej rozety

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL220525B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL425094A1 (pl) * 2018-03-30 2019-10-07 R.S.U. Montar Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Sposób kształtowania kołnierzy rurowych

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL425094A1 (pl) * 2018-03-30 2019-10-07 R.S.U. Montar Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Sposób kształtowania kołnierzy rurowych

Also Published As

Publication number Publication date
PL396596A1 (pl) 2013-04-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101216239B1 (ko) 링 제조 방법
EP3527301B1 (en) Method for manufacturing universal joint using pipe
CN101462130B (zh) 用于弯曲管状物件的方法
CN104043677A (zh) 一种碳素钢管/不锈钢管复合管的制备方法
Winiarski et al. A new process for the forming of a triangular flange in hollow shafts from Ti6Al4V alloy
PL220525B1 (pl) Sposób wytwarzania kołnierzy czołowych w kształcie trójramiennej rozety
CN103974788B (zh) 无缝钢管的制造方法
PL220504B1 (pl) Sposób wytwarzania kołnierzy czołowych w kształcie czteroramiennej rozety
PL220503B1 (pl) Sposób wytwarzania kołnierzy czołowych w kształcie dwuramiennej rozety
PL224268B1 (pl) Sposób przepychania obrotowego z regulowanym rozstawem osi stopniowanych odkuwek osiowosymetrycznych
RU2635685C1 (ru) Способ прошивки в стане винтовой прокатки
PL223468B1 (pl) Sposób obciskania odkuwek drążonych
WO2004101187A3 (en) Process for press forming metal tubes
PL216310B1 (pl) Sposób obciskania obrotowego wyrobów drążonych metodą walcowania poprzecznego
JP2011067828A (ja) 薄肉曲がり管部材の成形方法及び薄肉曲がり管部材の製造装置
JP2017109269A (ja) パイプ加工装置
JP5342525B2 (ja) ヨークシャフト製造方法
RU2287398C1 (ru) Способ изготовления полой насосной штанги
US20140373332A1 (en) Manufacturing method for stage tube
RU2451572C1 (ru) Способ изготовления заготовок втулок из листового материала
JP4171344B2 (ja) 拡管要素と枝張出要素の両要素を有する部品のハイドロフォーミング方法
RU2624882C2 (ru) Способ изготовления кольца
RU2576291C1 (ru) Способ профилирования длинномерной цилиндрической трубной заготовки в шестигранную трубу и устройство для ее крепления
PL219463B1 (pl) Sposób kształtowania wyrobów drążonych metodą przepychania obrotowego
US2291705A (en) Process for connecting pipes

Legal Events

Date Code Title Description
LICE Declarations of willingness to grant licence

Effective date: 20150513