PL219463B1 - Sposób kształtowania wyrobów drążonych metodą przepychania obrotowego - Google Patents

Sposób kształtowania wyrobów drążonych metodą przepychania obrotowego

Info

Publication number
PL219463B1
PL219463B1 PL393242A PL39324210A PL219463B1 PL 219463 B1 PL219463 B1 PL 219463B1 PL 393242 A PL393242 A PL 393242A PL 39324210 A PL39324210 A PL 39324210A PL 219463 B1 PL219463 B1 PL 219463B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
product
hollow
products
shaped
pusher
Prior art date
Application number
PL393242A
Other languages
English (en)
Other versions
PL393242A1 (pl
Inventor
Jarosław Bartnicki
Zbigniew Pater
Original Assignee
Lubelska Polt
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lubelska Polt filed Critical Lubelska Polt
Priority to PL393242A priority Critical patent/PL219463B1/pl
Publication of PL393242A1 publication Critical patent/PL393242A1/pl
Publication of PL219463B1 publication Critical patent/PL219463B1/pl

Links

Landscapes

  • Forging (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób kształtowania wyrobów drążonych metodą przepychania obrotowego, zwłaszcza wałków i osi drążonych. Przez pojęcie „wyrób drążony” należy rozumieć element rurowy posiadający w centralnej części wzdłuż swojej osi otwór cylindryczny lub kształtowy.
Dotychczas znanych jest wiele sposobów kształtowania wyrobów drążonych, z których do najczęściej stosowanych zalicza się między innymi procesy obróbki mechanicznej - obróbki skrawaniem, w których otrzymanie żądanego kształtu elementu uzyskuje się przez zdjęcie kolejnych warstw materiału. Wytwarzanie wyrobów drążonych w procesach obróbki skrawaniem opisano w literaturze, Kaczmarek J. „Podstawy obróbki wiórowej, ściernej i erozyjnej” WNT Warszawa 1997 r. Znane są również plastyczne sposoby kształtowania wyrobów - wałków drążonych, wśród których można wyróżnić takie procesy jak: ciągnienie, kucie i przebijanie, kucie na kowarkach, kucie obrotowe, wysokociśnieniowe kształtowanie wewnętrzne, wyciskanie na zimno, wyciskanie na zimno z głębokim wierceniem oraz walcowanie poprzeczno-klinowe. Szczegółowo procesy te opisano w literaturze, Bartnicki J., Pater Z. „Walcowanie poprzeczno-klinowe wyrobów drążonych” Wydawnictwo Politechniki Lubelskiej, Lublin 2005. Największe dokładności wyrobów uzyskuje się w procesach ciągnienia, jednak ograniczeniami w stosowaniu tej technologii w produkcji wyrobów drążonych są niewielkie możliwości w zakresie uzyskiwanych kształtów elementów.
Technologia kucia znajduje zastosowanie tylko w przypadku kształtowania wałów o dużych wymiarach i masach. Przebijanie natomiast jest stosowane do produkcji grubościennych i krótkich tulei. Procesy kucia na kowarkach pozwalają na redukcję średnic prętów i rur. Elementy ukształtowane tym sposobem charakteryzują się dużą dokładnością, a przy kuciu na trzpieniu mogą posiadać bardzo dokładne otwory cylindryczne i stożkowe. Inną metodą wytwarzania wyrobów drążonych jest proces wytłaczania hydrostatycznego, która pozwala na formowanie wyrobów o złożonej geometrii. W metodzie tej wyrób jest kształtowany pod wpływem wysokiego ciśnienia wytworzonego wewnątrz elementu. Szerokie zastosowanie w przemyśle do produkcji wyrobów drążonych znalazły procesy wyciskania na zimno, które powstają w wyniku wyciśnięcia przez otwór matrycy na trzpieniu.
W ostatnich latach opracowano szereg sposobów kształtowania wyrobów drążonych w oparciu o metodę walcowania poprzeczno-klinowego oraz walcowania klinowo-rolkowego. W procesach walcowania poprzeczno-klinowego i walcowania klinowo-rolkowego przynajmniej jedno z narzędzi kształtujących to klin płaski lub nawinięty na walec, który wciskając się we wsad redukuje jego średnicę, przemieszczając pewną objętość metalu na boki. W efekcie wyrób w czasie kształtowania ulega wydłużeniu, a grubość ścianki w strefie kształtowanego przewężenia zmniejsza się. Prowadzi to do osłabienia wyrobu w miejscu walcowanego stopnia i wymusza stosowanie wsadów grubościennych, które można kształtować wyłącznie na gorąco. Dodatkowo metoda ta wymaga stosowania skomplikowanych narzędzi klinowych o dużych gabarytach, co prowadzi do wysokich kosztów wdrożeniowych technologii walcowania poprzeczno-klinowego.
Inną metodą kształtowania stopniowanych wyrobów pełnych i drążonych typu osie i wały jest opisywana w literaturze, Bartnicki J. „The theoretical and experimental research of rolling extrusion process” Wydawnictwo Politechniki Lubelskiej, Lublin 2009, metoda przepychania obrotowego, w której półfabrykat wprowadzany jest pomiędzy trzy obracające się rolki kształtowe odzwierciedlające swoim zarysem kształt wyrobu kształtowanego. Ograniczeniem tej metody jest niewielka elastyczność związana ze zmianami średnic oraz kształtu wyrobów pełnych i drążonych oraz znaczne naddatki materiałowe związane z generowanymi w procesie błędami kształtu uzyskiwanych wyrobów.
Istotą sposobu kształtowania wyrobów drążonych metodą przepychania obrotowego, zwłaszcza osi i wałków drążonych jest to, że kształtowany wyrób - półfabrykat w postaci rury lub pręta umieszcza się w głowicy obrotowej popychacza i, za jego pomocą wprowadza do przestrzeni roboczej pomiędzy trzema, rozmieszczonymi co 120° ± 20°, napędzanymi trzema rolkami roboczymi, które obracają się w tym samym kierunku i posiadają możliwość zbliżania i oddalania się od siebie według określanej indywidualnie sekwencji ruchów i stosując po przeciwnej stronie popychacza ruchomego trzpienia obrotowego kalibruje się otwory wewnętrzne wyrobu kształtowanego oraz w wersji trzpienia z kołnierzem kształtowanie zgrubień w strefie kontaktu narzędzie - wyrób kształtowany.
Półfabrykatem są odcinki prętów lub rur, które kształtuje się na wyroby w postaci osi i wałków pełnych oraz drążonych. Proces przepychania obrotowego wałków i osi drążonych jest realizowany swobodnie lub na trzpieniu umożliwiając uzyskanie dokładnych otworów w wyrobie lub otworów kształtowych. Proces realizowany jest w układzie, w którym trzy rolki robocze - narzędzia wykonują ruch
PL 219 463 B1 obrotowy i posuwisto-zwrotny w kierunku promieniowym do osi wyrobu skojarzony z ruchem popychacza wykonującego ruch posuwisty.
Proces realizowany jest w układzie, w którym trzy rolki robocze - narzędzia posiadają kształt odzwierciedlający zarys uzębienia i wykonując ruch obrotowy i posuwisto-zwrotny w kierunku promieniowym do osi wyrobu, skojarzony z ruchem głowicy popychacza wykonującej ruch posuwisty celem uzyskania wyrobów posiadających uzębienie, zwłaszcza na powierzchniach stożkowych lub czołowych.
Korzystnym skutkiem wynalazku jest to, że pozwala na zastosowanie prostych narzędzi kształtujących w postaci trzech rolek, których koszty wykonania są stosunkowo niewielkie do produkcji wyrobów typu stopniowane wałki drążone. Wyroby drążone są coraz częściej stosowane w budowie maszyn, przemyśle motoryzacyjnym, a zwłaszcza lotniczym. Dzięki zastosowaniu takich elementów możliwe jest znaczne zmniejszenie masy konstrukcji przy jednoczesnym zachowaniu własności wytrzymałościowych i użytkowych. W przypadku kształtowania drążonych wałków można stosować wsad w postaci rur grubościennych, dzięki temu eliminuje się dodatkowe operacje wiercenia oraz straty materiału związane ze skrawaniem. Dodatkowo możliwe jest uzyskanie gotowego wyrobu - wałka stopniowanego z wsadu w postaci odcinka rury w czasie jednej operacji kształtowania plastycznego.
Zastosowanie obrotowych narzędzi kształtujących - rolek umożliwia kształtowanie wyrobów o różnych średnicach tym samym kompletem rolek roboczych. Ukształtowany plastycznie wał drążony będzie posiadał znacznie korzystniejszą strukturę, która poprawia wytrzymałość elementu. Kolejnym korzystnym skutkiem wynalazku jest fakt, że materiał podczas przepychania obrotowego może intensywnie płynąć w kierunku promieniowym, w wyniku czego zwiększa się grubość ścianki wałka w obszarze kształtowanego przewężenia, dzięki czemu podnosi się wytrzymałość elementu. Korzystnym skutkiem jest również uniwersalność metody, która może być stosowana do kształtowania wszystkich metali i stopów przeznaczonych do obróbki plastycznej.
Sposób kształtowania wyrobów drążonych metodą przepychania obrotowego, zwłaszcza wałków i osi drążonych został przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku przedstawiającym schemat procesu.
Sposób przepychania obrotowego wyrobów drążonych, zwłaszcza osi i wałków drążonych, polega na tym, że półfabrykat 1 w postaci odcinka rury lub pręta umieszcza się w głowicy obrotowej popychacza 2. Następnie, uruchamia się ruch obrotowy rolek 3, 4 i 5 roboczych w tym samym kierunku, oraz ruch posuwisty popychacza 2 w kierunku przestrzeni roboczej pomiędzy rolkami 3, 4 i 5 roboczymi. W wyniku ruchu posuwisto-zwrotnego rolek 3, 4 i 5 roboczych w kierunku do osi wyrobu kształtowanego następuje zbliżanie się i oddalanie rolek 3, 4, 5 roboczych, co pozwala na kształtowanie kolejnych stopni uzyskiwanego w ten sposób wyrobu. Wprowadzony, po przeciwnej stronie do popychacza 2, ruchomy trzpień 6 obrotowy, który umożliwia dodatkowe kalibrowanie powierzchni wewnętrznej kształtowanego wyrobu drążonego oraz, po wprowadzeniu dodatkowego kołnierza 7, ogranicza poosiowe płynięcie materiału, umożliwiając uzyskiwanie kształtowych zakończeń wyrobu lub zgrubień. Ruch obrotowy rolek 3, 4, 5 roboczych powoduje, że półfabrykat 1 zaczyna się obracać wokół swojej osi, w tym czasie wzajemna korelacja ruchu posuwistego popychacza 2, ruchomego trzpienia 6 obrotowego z kołnierzem 7 lub bez jego udziału oraz względny promieniowy przesuw rolek 3, 4, 5 roboczych kształtuje na powierzchni półfabrykatu i zarys finalny.

Claims (5)

1. Sposób kształtowania wyrobów drążonych metodą przepychania obrotowego, zwłaszcza osi i wałków drążonych, znamienny tym, że kształtowany wyrób - półfabrykat (1) w postaci rury lub pręta umieszcza się w głowicy obrotowej popychacza (2) i za jego pomocą, wprowadza do przestrzeni roboczej pomiędzy trzema, rozmieszczonymi co 120° ± 20°' napędzanymi rolkami (3), (4) i (5) roboczymi, które obracają się w tym samym kierunku i posiadają możliwość zbliżania i oddalania się od siebie według określanej indywidualnie sekwencji ruchów i stosując po przeciwnej stronie popychacza ruchomego trzpienia (6) obrotowego kalibruje się otwory wewnętrzne wyrobu kształtowanego oraz w wersji trzpienia z kołnierzem (7) kształtowanie zgrubień w strefie kontaktu narzędzie - wyrób kształtowany.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że półfabrykatem (1) są odcinki prętów lub rur, które kształtuje się na wyroby w postaci osi i wałków pełnych oraz drążonych.
PL 219 463 B1
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że proces przepychania obrotowego wałków i osi drążonych jest realizowany swobodnie lub na trzpieniu umożliwiającym uzyskanie dokładnych otworów w wyrobie lub otworów kształtowych.
4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że proces realizowany jest w układzie, w którym trzy rolki (3), (4) i (5) robocze narzędzia wykonują ruch obrotowy i posuwisto-zwrotny w kierunku promieniowym do osi wyrobu (1), skojarzony z ruchem popychacza (2) wykonującego ruch posuwisty.
5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że proces realizowany jest w układzie, w którym trzy rolki (3), (4) i (5) robocze narzędzia posiadają kształt odzwierciedlający zarys uzębienia i wykonując ruch obrotowy i posuwisto-zwrotny w kierunku promieniowym do osi wyrobu, skojarzony z ruchem głowicy popychacza (2) wykonującej ruch posuwisty celem uzyskania wyrobów posiadających uzębienie, zwłaszcza na powierzchniach stożkowych lub czołowych.
PL393242A 2010-12-13 2010-12-13 Sposób kształtowania wyrobów drążonych metodą przepychania obrotowego PL219463B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL393242A PL219463B1 (pl) 2010-12-13 2010-12-13 Sposób kształtowania wyrobów drążonych metodą przepychania obrotowego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL393242A PL219463B1 (pl) 2010-12-13 2010-12-13 Sposób kształtowania wyrobów drążonych metodą przepychania obrotowego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL393242A1 PL393242A1 (pl) 2012-06-18
PL219463B1 true PL219463B1 (pl) 2015-04-30

Family

ID=46210749

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL393242A PL219463B1 (pl) 2010-12-13 2010-12-13 Sposób kształtowania wyrobów drążonych metodą przepychania obrotowego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL219463B1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL224268B1 (pl) 2013-06-12 2016-12-30 Lubelska Polt Sposób przepychania obrotowego z regulowanym rozstawem osi stopniowanych odkuwek osiowosymetrycznych

Also Published As

Publication number Publication date
PL393242A1 (pl) 2012-06-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP2889093A1 (en) Cold rolling apparatus for an annular element, in particular a ring of a rolling bearing, and associated method.
Goncharuk et al. Seamless pipes manufacturing process improvement using mandreling
PL218601B1 (pl) Sposób kształtowania plastycznego wyrobów ze zgrubieniami skrajnymi metodą walcowania walcami klinowymi
PL216310B1 (pl) Sposób obciskania obrotowego wyrobów drążonych metodą walcowania poprzecznego
EP2842649B1 (en) A method of rolling extrusion with regulated axis spacing of axi-symmetrical stepped parts
RU2343035C2 (ru) Способ ротационной вытяжки оболочек сложного профиля
EP2422898B1 (en) Method for plastic forming of toothed shafts
PL219463B1 (pl) Sposób kształtowania wyrobów drążonych metodą przepychania obrotowego
PL223468B1 (pl) Sposób obciskania odkuwek drążonych
Zhang et al. Recess swaging method for manufacturing the internal helical splines
RU2551745C2 (ru) Устройство для упрочнения металлических трубных изделий
RU2461436C1 (ru) Способ изготовления тонкостенных корпусов переменного сечения
PL224501B1 (pl) Sposób wyciskania zewnętrznych stopni wałów drążonych
EP3028787B1 (en) A forging apparatus and method
PL238843B1 (pl) Sposób obciskania obrotowego odkuwek wałów stopniowanych
PL224795B1 (pl) Sposób wyciskania zewnętrznych i wewnętrznych stopni wałów drążonych
PL224497B1 (pl) Sposób wyciskania wewnętrznych stopni wałów drążonych
RU2299104C1 (ru) Способ получения заготовок деталей буровых замков
RU2304033C1 (ru) Способ получения буртов на трубчатых заготовках раскаткой
PL223615B1 (pl) Sposób i urządzenie do kształtowania odkuwek kul drążonych
RU2279942C1 (ru) Способ ротационной вытяжки полых сложнопрофильных деталей
PL221662B1 (pl) Sposób kształtowania odkuwek drążonych
PL222171B1 (pl) Sposób i urządzenie do wyciskania zewnętrznego kołnierza
Winiarski et al. Comparative analysis of two rolling methods for producing rail axles
Bulzak et al. Numerical analysis of three-stage the forming process hollow forgings with an outer flange.

Legal Events

Date Code Title Description
LICE Declarations of willingness to grant licence

Effective date: 20140905