PL216310B1 - Sposób obciskania obrotowego wyrobów drążonych metodą walcowania poprzecznego - Google Patents

Sposób obciskania obrotowego wyrobów drążonych metodą walcowania poprzecznego

Info

Publication number
PL216310B1
PL216310B1 PL392275A PL39227510A PL216310B1 PL 216310 B1 PL216310 B1 PL 216310B1 PL 392275 A PL392275 A PL 392275A PL 39227510 A PL39227510 A PL 39227510A PL 216310 B1 PL216310 B1 PL 216310B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
hollow
rollers
product
speed
crimping
Prior art date
Application number
PL392275A
Other languages
English (en)
Other versions
PL392275A1 (pl
Inventor
Zbigniew Pater
Janusz Tomczak
Original Assignee
Lubelska Polt
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lubelska Polt filed Critical Lubelska Polt
Priority to PL392275A priority Critical patent/PL216310B1/pl
Priority to EP20110461502 priority patent/EP2422896B1/en
Publication of PL392275A1 publication Critical patent/PL392275A1/pl
Publication of PL216310B1 publication Critical patent/PL216310B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B21MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21HMAKING PARTICULAR METAL OBJECTS BY ROLLING, e.g. SCREWS, WHEELS, RINGS, BARRELS, BALLS
    • B21H1/00Making articles shaped as bodies of revolution
    • B21H1/18Making articles shaped as bodies of revolution cylinders, e.g. rolled transversely cross-rolling

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Forging (AREA)

Abstract

Sposób obciskania obrotowego wyrobów drążonych metodą walcowania poprzecznego, zwłaszcza wałków i osi drążonych charakteryzuje się tym, że kształtowany wyrób drążony - półfabrykat (1) w postaci rury umieszcza się na dwóch napędzanych rolkach roboczych (2), (3) - narzędziach, które obracają się w tym samym kierunku ze stałą prędkością (n1), zaś trzecia rolka (4) - górna obraca się z prędkością (n1) w tym samym kierunku, co rolki (2) oraz (3) i wykonuje ruch posuwisto-zwrotny w kierunku promieniowym z prędkością (V), w wyniku tego ruchu rolki (2), (3) i (4) zbliżają się do siebie, aby w końcowej fazie procesu - kalibrowania rozmieszczone były, co 120° +/- 20°, przy czym korzystne jest rozmieszczenie, co 120°, wówczas wyłącza się ruch posuwisty rolki (4), zaś obracające się rolki (2), (3) i (4) korygują ostatecznie niedokładności kształtu wyrobu drążonego. Półfabrykatem (1) są odcinki prętów lub rur, co umożliwia obciskanie wyrobów w postaci osi i wałków pełnych oraz drążonych. Proces obciskania wałków i osi drążonych jest realizowany swobodnie lub na trzpieniu umożliwiającym uzyskanie dokładnych otworów w wyrobie lub otworów kształtowych.

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób obciskania obrotowego wyrobów drążonych metodą walcowania poprzecznego, zwłaszcza wałków i osi drążonych. Przez pojęcie „wyrób drążony” należy rozumieć element rurowy posiadający w centralnej części wzdłuż swojej osi otwór cylindryczny lub kształtowy.
Dotychczas znanych jest wiele sposobów kształtowania wyrobów drążonych. Do najczęściej stosowanych zalicza się między innymi procesy obróbki mechanicznej - obróbka skrawaniem, w których otrzymanie żądanego kształtu elementu uzyskuje się przez zdjęcie kolejnych warstw materiału. Wytwarzanie wyrobów drążonych w procesach obróbki skrawaniem opisano w literaturze Kaczmarek
J. „Podstawy obróbki wiórowej, ściernej i erozyjnej” WNT Warszawa 1997 r. Znane są również plastyczne sposoby kształtowania wyrobów - wałków drążonych, wśród których można wyróżnić takie procesy jak: ciągnienie, kucie i przebijanie, kucie na kowarkach, kucie obrotowe, wysokociśnieniowe kształtowanie wewnętrzne, wyciskanie na zimno, wyciskanie na zimno z głębokim wierceniem oraz walcowanie poprzeczno-klinowe. Szczegółowo procesy te opisano w literaturze Bartnicki J., Pater Z. „Walcowanie poprzeczno - klinowe wyrobów drążonych” Wydawnictwo Politechniki Lubelskiej, Lublin 2005. Największe dokładności wyrobów uzyskuje się w procesach ciągnienia, jednak ograniczeniami w stosowaniu tej technologii w produkcji wyrobów drążonych są niewielkie możliwości w zakresie uzyskiwanych kształtów elementów. Technologia kucia znajduje zastosowanie tylko w przypadku kształtowania wałów o dużych wymiarach i masach. Przebijanie natomiast jest stosowane do produkcji grubościennych i krótkich tulei. Procesy kucia na kowarkach pozwalają na redukcję średnic prętów i rur. Elementy ukształtowane tym sposobem charakteryzują się dużą dokładnością, a przy kuciu na trzpieniu mogą posiadać bardzo dokładne otwory cylindryczne i stożkowe. Inną metodą wytwarzania wyrobów drążonych jest proces wytłaczania hydrostatycznego, która pozwala na formowanie wyrobów o złożonej geometrii. W metodzie tej wyrób jest kształtowany pod wpływem wysokiego ciśnienia wytworzonego wewnątrz elementu. Szerokie zastosowanie w przemyśle do produkcji wyrobów drążonych znalazły procesy wyciskania na zimno, które powstają w wyniku wyciśnięcia przez otwór matrycy na trzpieniu. W ostatnich latach opracowano szereg sposobów kształtowania wyrobów drążonych w oparciu o metodę walcowania poprzeczno-klinowego oraz walcowania klinowo-rolkowego. W procesach walcowania poprzeczno-klinowego i walcowania klinowo-rolkowego przynajmniej jedno z narzędzi kształtujących to klin płaski lub nawinięty na walec, który wciskając się we wsad redukuje jego średnicę, przemieszczając pewną objętość metalu na boki. W efekcie wyrób w czasie kształtowania ulega wydłużeniu, a grubość ścianki w strefie kształtowanego przewężenia zmniejsza się. Prowadzi to do osłabienia wyrobu w miejscu walcowanego stopnia i wymusza stosowanie wsadów grubościennych, które można kształtować wyłącznie na gorąco. Dodatkowo metoda ta wymaga stosowania skomplikowanych narzędzi klinowych o dużych gabarytach, co prowadzi do wysokich kosztów wdrożeniowych technologii walcowania poprzeczno - klinowego.
Istotą sposobu obciskania obrotowego wyrobów drążonych metodą walcowania poprzecznego, zwłaszcza osi i wałków drążonych jest to, że kształtowany wyrób drążony - półfabrykat w postaci rury umieszcza się na dwóch napędzanych rolkach roboczych - narzędziach, które obracają się w tym samym kierunku ze stałą prędkością, zaś trzecia rolka górna obraca się ze stała prędkością w tym samym kierunku, co pozostałe rolki i wykonuje ruch posuwisto-zwrotny w kierunku promieniowym ze stałą prędkością, w wyniku tego ruchu rolki zbliżają się do siebie, w ten sposób, aby w końcowej fazie procesu kalibrowania, rozmieszczone były co 120° +/- 20°, przy czym korzystne jest rozmieszczenie co 120°, wówczas wyłącza się ruch posuwisty rolki górnej, zaś trzy obracające się rolki korygują ostatecznie niedokładności kształtu wyrobu drążonego. Półfabrykatem są odcinki prętów lub rur, co umożliwia obciskanie wyrobów w postaci wałków i osi pełnych oraz drążonych. Proces obciskania wałków i osi drążonych jest realizowany swobodnie lub na trzpieniu umożliwiając uzyskanie dokładnych otworów w wyrobie lub otworów kształtowych. Proces realizowany jest w układzie, w którym trzy rolki robocze - narzędzia wykonują ruch obrotowy i posuwisto-zwrotny w kierunku promieniowym do osi wyrobu.
Korzystnym skutkiem wynalazku jest to, że pozwala na zastosowanie prostych narzędzi kształtujących w postaci trzech rolek, których koszty wykonania są stosunkowo niewielkie do produkcji wyrobów typu stopniowe wałki drążone. Wyroby drążone są coraz częściej stosowane w budowie maszyn, przemyśle motoryzacyjnym, a zwłaszcza lotniczym. Dzięki zastosowaniu takich elementów możliwe jest znaczne zmniejszenie masy konstrukcji przy jednoczesnym zachowaniu własności wytrzymałościowych i użytkowych. W przypadku kształtowania drążonych wałków można stosować wsad
PL 216 310 B1 w postaci rur grubościennych, dzięki temu eliminuje się dodatkowe operacje wiercenia oraz straty materiału związane ze skrawaniem. Dodatkowo możliwe jest uzyskanie gotowego wyrobu - wałka stopniowego z wsadu w postaci odcinka rury w czasie jednej operacji kształtowania plastycznego. Zastosowanie obrotowych narzędzi kształtujących - rolek umożliwia walcowanie wyrobów o różnych średnicach tym samym kompletem rolek roboczych. Ukształtowany plastycznie wał drążony będzie posiadał znacznie korzystniejszą strukturę, która poprawia wytrzymałość elementu. Kolejnym korzystnym skutkiem wynalazku jest fakt, że materiał podczas obciskania płynie głównie w kierunku promieniowym w wyniku czego zwiększa się grubość ścianki wałka w obszarze kształtowanego przewężenia, dzięki czemu podnosi się wytrzymałość elementu. Korzystnym skutkiem jest również uniwersalność metody, która może być stosowana do kształtowania wszystkich metali i stopów przeznaczonych do obróbki plastycznej.
Sposób obciskania obrotowego wyrobów drążonych metodą walcowania poprzecznego, zwłaszcza wałków i osi drążonych został przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia początek procesu kształtowania wałka drążonego wielostopniowego oraz rodzaj użytego półfabrykatu, fig. 2 - koniec procesu walcowania wałka drążonego oraz otrzymany wyrób drążony w procesie obciskania.
Sposób obciskania obrotowego wyrobów drążonych, zwłaszcza osi i wałków drążonych polega na tym, że półfabrykat 1 w postaci odcinka rury umieszcza się na dwóch rolkach 2 i 3 roboczych narzędziach. Następnie uruchamia się ruch obrotowy rolek 2 i 3 roboczych z prędkością n-i w tym samym kierunku oraz ruch posuwisto-zwrotny promieniowy z prędkością V rolki 4 górnej w kierunku osi półfabrykatu 1. W wyniku ruchu posuwisto-zwrotnego rolki 4 górnej następuje względne zbliżenie się trzech rolek 2, 3, 4 - narzędzi do siebie, w ten sposób, że w końcowej fazie procesu kalibrowania ro zmieszczone są, co 120°. Ruch obrotowy rolek 2, 3, 4 roboczych powoduje, że półfabrykat 1 zaczyna się obracać wokół swojej osi z prędkością n2, w tym czasie względny promieniowy przesuw rolek 2, 3, 4 - narzędzi kształtuje na powierzchni półfabrykatu 1 zarys gotowego wyrobu 5. W końcowym etapie procesu, gdy wyrób 5 osiągnie założone wymiary wyłącza się ruch postępowy rolki 4 górnej pozostawiając ruch obrotowy trzech rolek 2, 3, 4 roboczych, który powoduje nadanie ostatecznego kształtu walcowanemu wyrobowi 5 oraz usunięcie nierówności powstałych na początku procesu. Narzędzia rolkowe 2, 3 i 4 posiadają taki kształt, że w danym momencie styku są odbiciem kształtu gotowego wyrobu 5. Kształt obciskanego wałka drążonego powstaje jako obwiednia styku kolejnych punktów obracających się narzędzi, co umożliwia walcowanie wyrobów o różnych średnicach.

Claims (4)

1. Sposób obciskania obrotowego wyrobów drążonych metodą walcowania poprzecznego, zwłaszcza wałków i osi drążonych, znamienny tym, że kształtowany wyrób drążony - półfabrykat (1) w postaci rury umieszcza się na dwóch napędzanych rolkach roboczych (2), (3) - narzędziach, które obracają się w tym samym kierunku ze stałą prędkością (ni), zaś trzecia rolka (4) - górna obraca się z prędkością (n1) w tym samym kierunku, co rolki (2) oraz (3) i wykonuje ruch posuwisto-zwrotny w kierunku promieniowym z prędkością (V), w wyniku tego ruchu rolki (2), (3) i (4) zbliżają się do siebie, aby w końcowej fazie procesu - kalibrowania rozmieszczone były, co 120° +/- 20°, przy czym korzystne jest rozmieszczenie, co 120°, wówczas wyłącza się ruch posuwisty rolki (4), zaś obracające się rolki (2), (3) i (4) korygują ostatecznie niedokładności kształtu wyrobu (5) drążonego.
2. Sposób, według zastrz. 1, znamienny tym, że półfabrykatem (1) są odcinki prętów lub rur, co umożliwia obciskanie wyrobów (5) w postaci osi i wałków pełnych oraz drążonych.
3. Sposób, według zastrz. 1, znamienny tym, że proces obciskania wałków i osi drążonych jest realizowany swobodnie lub na trzpieniu umożliwiającym uzyskanie dokładnych otworów w wyrobie (5) lub otworów kształtowych.
4. Sposób, według zastrz. 1, znamienny tym, że proces realizowany jest w układzie, w którym trzy rolki (2), (3) i (4) robocze - narzędzia wykonują ruch obrotowy z prędkością (m) i posuwistozwrotny w kierunku promieniowym z prędkością (V) do osi wyrobu (5).
PL392275A 2010-08-30 2010-08-30 Sposób obciskania obrotowego wyrobów drążonych metodą walcowania poprzecznego PL216310B1 (pl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL392275A PL216310B1 (pl) 2010-08-30 2010-08-30 Sposób obciskania obrotowego wyrobów drążonych metodą walcowania poprzecznego
EP20110461502 EP2422896B1 (en) 2010-08-30 2011-01-03 Method for rotary compression of hollow parts by cross rolling

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL392275A PL216310B1 (pl) 2010-08-30 2010-08-30 Sposób obciskania obrotowego wyrobów drążonych metodą walcowania poprzecznego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL392275A1 PL392275A1 (pl) 2012-03-12
PL216310B1 true PL216310B1 (pl) 2014-03-31

Family

ID=45057312

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL392275A PL216310B1 (pl) 2010-08-30 2010-08-30 Sposób obciskania obrotowego wyrobów drążonych metodą walcowania poprzecznego

Country Status (2)

Country Link
EP (1) EP2422896B1 (pl)
PL (1) PL216310B1 (pl)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL224268B1 (pl) 2013-06-12 2016-12-30 Lubelska Polt Sposób przepychania obrotowego z regulowanym rozstawem osi stopniowanych odkuwek osiowosymetrycznych
CN105170645B (zh) * 2015-09-08 2017-04-26 战广斌 一种轴类件三辊楔横轧机
CN110102575B (zh) 2019-04-30 2020-07-31 北京科技大学 一种轴类零件两辊柔性斜轧成形装置及方法

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3144695A1 (de) * 1981-11-06 1983-05-19 Mitsubishi Jukogyo K.K., Tokyo Verfahren zum walzen von hohlen gebilden
JPS59120336A (ja) * 1982-12-27 1984-07-11 Honda Motor Co Ltd クランクシヤフトの製造方法
JPS6340631A (ja) * 1986-04-09 1988-02-22 Takayama Seisakusho:Kk 転造方法

Also Published As

Publication number Publication date
EP2422896B1 (en) 2013-11-13
EP2422896A1 (en) 2012-02-29
PL392275A1 (pl) 2012-03-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP2797705A1 (en) A method for manufacturing hollow shafts
PL216310B1 (pl) Sposób obciskania obrotowego wyrobów drążonych metodą walcowania poprzecznego
PL218601B1 (pl) Sposób kształtowania plastycznego wyrobów ze zgrubieniami skrajnymi metodą walcowania walcami klinowymi
EP2842649B1 (en) A method of rolling extrusion with regulated axis spacing of axi-symmetrical stepped parts
Wang et al. Fabrication of laminated-metal composite tubes by multi-billet rotary swaging technique
CN106862863A (zh) 一种大直径超长超薄钛合金壳体的制备加工方法
EP2422898B1 (en) Method for plastic forming of toothed shafts
PL223468B1 (pl) Sposób obciskania odkuwek drążonych
PL219463B1 (pl) Sposób kształtowania wyrobów drążonych metodą przepychania obrotowego
JP5615938B2 (ja) 管圧延プラント
Zhang et al. Recess swaging method for manufacturing the internal helical splines
RU2492016C1 (ru) Способ изготовления эксцентричного перехода между трубами
Homberg et al. Internal flow-turning-An innovative technology for the manufacture of tailored tubes
RU2461436C1 (ru) Способ изготовления тонкостенных корпусов переменного сечения
PL224501B1 (pl) Sposób wyciskania zewnętrznych stopni wałów drążonych
EP3028787B1 (en) A forging apparatus and method
RU2551745C2 (ru) Устройство для упрочнения металлических трубных изделий
PL224795B1 (pl) Sposób wyciskania zewnętrznych i wewnętrznych stopni wałów drążonych
Aksenov et al. Development of rotary forging machines: from idea to additive technologies
PL224497B1 (pl) Sposób wyciskania wewnętrznych stopni wałów drążonych
Pater et al. Experimental study of rotary compression for hollow parts
RU2401170C1 (ru) Способ асимметричной холодной прокатки труб
RU2304033C1 (ru) Способ получения буртов на трубчатых заготовках раскаткой
PL223615B1 (pl) Sposób i urządzenie do kształtowania odkuwek kul drążonych
RU2635207C1 (ru) Способ изготовления бесшовных труб диаметром менее 120 мм винтовой прокаткой