PL225772B1 - Sposób walcowania skośnego - Google Patents

Sposób walcowania skośnego

Info

Publication number
PL225772B1
PL225772B1 PL407298A PL40729814A PL225772B1 PL 225772 B1 PL225772 B1 PL 225772B1 PL 407298 A PL407298 A PL 407298A PL 40729814 A PL40729814 A PL 40729814A PL 225772 B1 PL225772 B1 PL 225772B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
blank
rolls
working
semi
guides
Prior art date
Application number
PL407298A
Other languages
English (en)
Other versions
PL407298A1 (pl
Inventor
Zbigniew Pater
Janusz Tomczak
Tomasz Bulzak
Original Assignee
Lubelska Polt
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lubelska Polt filed Critical Lubelska Polt
Priority to PL407298A priority Critical patent/PL225772B1/pl
Publication of PL407298A1 publication Critical patent/PL407298A1/pl
Publication of PL225772B1 publication Critical patent/PL225772B1/pl

Links

Landscapes

  • Metal Rolling (AREA)

Abstract

Sposób walcowania skośnego, zwłaszcza prętów o przekroju kołowym z główek złomowanych szyn kolejowych charakteryzuje się tym, że półfabrykat w kształcie odcinka główki odciętej od złomowanej szyny kolejowej umieszcza się w tulei (3) prowadzącej, znajdującej się w przestrzeni wejściowej dwóch walców (1a) i (1b) roboczych oraz dwóch prowadnic (2a) i (2b), po czym wprawia się w ruch obrotowy walce (1a) i (1b) robocze w tym samym kierunku i z taką samą prędkością (n1), a następnie wprowadza się w ruch postępowy popychacz (5) i przemieszcza się półfabrykat ze stałą prędkością (V) między obracające się walce (1a) i (1b) oraz dwie prowadnice (2a) i (2b), następnie zagłębia się kołnierze (9a) i (9b) śrubowe o zarysie klinowym, które znajdują się na powierzchniach (8a) i (8b) cylindrycznych walców (1a) i (1b) w półfabrykat wprawia się półfabrykatów ruch obrotowy ze stałą prędkością (n2) w kierunku przeciwnym do kierunku obrotów walców (1a) i (1b) roboczych, oraz jednocześnie przemieszcza się półfabrykat między obracającymi się walcami (1a) i (1b) roboczymi i kształtuje się na powierzchni półfabrykatu pierścieniowe przewężenia, które następnie stopniowo zgniata się śrubowymi występami (9a) i (9b) i redukuje się przekrój poprzeczny półfabrykatu.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób walcowania skośnego, zwłaszcza prętów o przekroju kołowym z główek złomowanych szyn kolejowych.
Dotychczas znane i stosowane są metody przetwarzania złomowanych szyn kolejowych, które pozwalają na zagospodarowanie i pozyskanie pełnowartościowego materiału użytkowego ze złomu kolejowego. Do najczęściej spotykanych metod zalicza się kucie matrycowe półfabrykatów z odcinków główek złomowanych szyn kolejowych oraz walcowanie wzdłużne prętów z główek odciętych od wyeksploatowanych szyn kolejowych. Szczegółowo procesy walcowania wzdłużnego prętów o przekroju kołowym z główek złomowanych szyn kolejowych opisano w książce autorstwa Z. Pater, J. Tomczak pt. „Walcowanie śrubowe kul do młynów kulowych”, Wydawnictwo Politechniki Lubelskiej, Lublin 2012. Przedstawiony w książce proces walcowania, w zależności od średnicy prętów, realizowany jest między dwoma lub czterema parami walców o osiach równoległych do siebie które obracają się w przeciwnych kierunkach. Na powierzchniach walców wykonane są wykroje bruzdowe o zarysie owalnym i kołowych. W pierwszym przepuście odcinek główki złomowanej szyny kolejowej walcowany jest w wykroju owalnym, następnie półfabrykat w kształcie pręta o zarysie owalnym przenoszony jest do drugiego wykroju - kołowego, gdzie następuje walcowanie prętów o przekroju kołowym. W przypadku walcowania kuźniczego długość wsadów stosowanych do walcowania jest ograniczona możliwością podawania ich do przestrzeni roboczej walców oraz ich masą. Najczęściej w takim procesie wsad jest podawany ręcznie i przez cały czas kształtowania utrzymywany jest w kleszczach. Wymienione ogr aniczenie nie występuje w przypadku walcowania hutniczego, które pozwala na kształtowane prętów o długości dochodzącej do kilku metrów. Autorzy podają, że możliwe jest również walcowanie prętów o przekroju kołowym w walcarkach skośnych. W procesie walcowania skośnego walce rozmieszczone są symetrycznie dokoła półfabrykatu, a ich osie skręcone są pod jednakowymi kątami w stosunku do osi walcowania. W czasie walcowania narzędzia obracają się ze stałymi prędkościami w tym samym kierunku, chwytając półfabrykat i wciągają go do przestrzeni roboczej, gdzie w wyniku jego zgniatania następuje walcowanie prętów. Zastosowanie procesu walcowania skośnego do wytwarzania pręta okrągłego z główki szyny wymaga ukształtowania jej końca na stożek, co jest niezbędne ze względu na płynne wprowadzenie materiału między walce. Do zainicjowania procesu walcowania niezbędne jest także zastosowanie popychacza, mającego za zadanie wprowadzenie wsadu między walce, które następnie kształtując pręt będą go wciągać samoistnie w przestrzeń międzywalcową.
Istotą sposobu walcowania skośnego, zwłaszcza prętów o przekroju kołowym z główek złomowanych szyn kolejowych jest to, że półfabrykat w kształcie odcinka główki odciętej od złomowanej szyny kolejowej umieszcza się w tulei prowadzącej, znajdującej się w przestrzeni wejściowej dwóch walców roboczych oraz dwóch prowadnic, po czym wprawia się w ruch obrotowy walce robocze w tym samym kierunku i z taką samą prędkością, a następnie wprowadza się w ruch postępowy popychacz i przemieszcza się półfabrykat ze stałą prędkością między obracające się walce oraz dwie prowadnice, następnie zagłębia się kołnierze śrubowe o zarysie klinowym, które znajdują się na powierzchniach cylindrycznych walców w półfabrykat i wprawia się półfabrykat w ruch obrotowy ze stałą prędk ością w kierunku przeciwnym do kierunku obrotów walców roboczych, oraz jednocześnie przemieszcza się półfabrykat między obracającymi się walcami roboczymi i kształtuje się na powierzchni półfabryk atu pierścieniowe przewężenia, które następnie stopniowo zgniata się śrubowymi występami i redukuje się przekrój poprzeczny półfabrykatu, przy czym półfabrykat utrzymuje się w przestrzeni roboczej dwóch walców roboczych przy pomocy dwóch prowadnic, następnie w wyniku oddziaływania spira lnych powierzchni zwiększa się redukcję przekroju na całej powierzchni półfabrykatu, po czym w osta tniej fazie procesu kalibruje się powierzchnię pręta cylindrycznymi powierzchniami kalibrującymi, które umieszczone są w strefie wyjściowej walców roboczych, natomiast położenie odwalcowanego pręta za walcami roboczymi utrzymuje się w tulei prowadzącej.
Korzystnym skutkiem wynalazku jest to, że pozwala na przetwarzanie i pozyskanie pełnowartościowego materiału w kształcie prętów o zarysie kołowym z główek złomowanych szyn kolejowych. Wynalazek umożliwia również na zwiększenie wydajności walcowania prętów w stosunku do procesów realizowanych w walcarkach wzdłużnych, co przekłada się na obniżenie zużycia energii i roboc izny. Również dokładność tak kształtowanych półfabrykatów jest większa w stosunku do uzyskiwanej innymi metodami. Sposób walcowania jest uniwersalny i może być wykorzystany do przetwarzania innych półfabrykatów o nieregularnym zarysie przekroju poprzecznego.
PL 225 772 B1
Wynalazek został przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok z przodu walców oraz półfabrykatu w początkowym etapie procesu walcowania, fig. 2 widok z boku walców oraz półfabrykatu w początkowym etapie procesu walcowania, fig. 3 - widok z góry walców oraz półfabrykatu w początkowym etapie procesu walcowania, fig. 4 - widok izometryczny walców i półfabrykatu w początkowym etapie walcowania, fig. 5 - widok z przodu walców, półfabrykatu i częściowo ukształtowanego pręta, po wykonaniu przez walce pięciu obrotów, fig. 6 widok izometryczny, półfabrykatu i częściowo ukształtowanego pręta, po wykonaniu przez walce pięciu obrotów, fig. 7a - widok izometryczny półfabrykatu w kształcie główki złomowanej szyny kolejowej, zaś fig. 7b - widok izometryczny częściowo ukształtowanego pręta z główki złomowanej szyny kolejowej.
Sposób walcowania skośnego, zwłaszcza prętów o przekroju kołowym z główek złomowanych szyn kolejowych polega na tym, że półfabrykat 6 w kształcie odcinka główki odciętej od złomowanej szyny kolejowej umieszcza się w tulei 3 prowadzącej, która znajduje się w przestrzeni wejściowej dwóch walców 1a i 1b roboczych oraz dwóch prowadnic 2a i 2b. Przy czym osie walców 1a i 1b roboczych nachylone są pod jednakowym kątem χ w stosunku do osi półfabrykatu 6 w płaszczyźnie równoległej do płaszczyzny utworzonej przez prowadnice 2a i 2b. Następnie wprawia się w ruch obrotowy walce 1a i 1b robocze w tym samym kierunku i z taką samą prędkością n.i· W tym samym czasie wprowadza się w ruch postępowy popychacz 5, który przemieszcza półfabrykat 6 ze stałą prędkością V między obracające się walce 1a i 1b oraz dwie prowadnice 2a i 2b. Następnie zagłębia się kołnierze 9a i 9b śrubowe o zarysie klinowym, które znajdują się na powierzchniach 8a i 8b cylindrycznych walców 1a i 1b w półfabrykat 6 i wprawia się półfabrykat 6 w ruch obrotowy ze stałą prędkością n2 w kierunku przeciwnym do kierunku obrotów walców 1a i 1b roboczych. Jednocześnie przemieszcza się półfabrykat 6 między obracającymi się walcami 1a i 1b roboczymi i kształtuje się na powierzchni półfabrykatu 6 pierścieniowe przewężenia, które następnie stopniowo zgniata się śrubowymi występami 9a i 9b i redukuje się przekrój poprzeczny półfabrykatu 6. W czasie procesu walcowania półfabrykat 6 utrzymywany jest w przestrzeni roboczej dwóch walców 1a i 1b roboczych przy pomocy dwóch prowadnic 2a i 2b. Następnie w wyniku oddziaływania spiralnych powierzchni 10a i 10b zwiększa się redukcję przekroju na całej powierzchni półfabrykatu 6. W ostatniej fazie procesu kalibruje się powierzchnię pręta 7 cylindrycznymi powierzchniami 11a i 11b kalibrującymi, które umieszczone są w strefie wyjściowej walców 1a i 1b roboczych. Położenie odwalcowanego pręta 7 za walcami 1a i 1b roboczymi utrzymuje się w tulei 4 prowadzącej.

Claims (1)

  1. Sposób walcowania skośnego, zwłaszcza prętów o przekroju kołowym z główek złomowanych szyn kolejowych, znamienny tym, że półfabrykat (6) w kształcie odcinka główki odciętej od złomowanej szyny kolejowej umieszcza się w tulei (3) prowadzącej, znajdującej się w przestrzeni wejściowej dwóch walców (1a) i (1b) roboczych oraz dwóch prowadnic (2a) i (2b), po czym wprawia się w ruch obrotowy walce (1a) i (1b) robocze w tym samym kierunku i z taką samą prędkością (n1), a następnie wprowadza się w ruch postępowy popychacz (5) i przemieszcza się półfabrykat (6) ze stałą prędkością (V) między obracające się walce (1a) i (1b) oraz dwie prowadnice (2a) i (2b), następnie zagłębia się kołnierze (9a) i (9b) śrubowe o zarysie klinowym, które znajdują się na powierzchniach (8a) i (8b) cylindrycznych walców (1a) i (1b) w półfabrykat (6) i wprawia się półfabrykat (6) w ruch obrotowy ze stałą prędkością (n2) w kierunku przeciwnym do kierunku obrotów walców (1a) i (1b) roboczych, oraz jednocześnie przemieszcza się półfabrykat (6) między obracającymi się walcami (1a) i (1b) roboczymi i kształtuje się na powierzchni półfabrykatu (6) pierścieniowe przewężenia, które następnie stopniowo zgniata się śrubowymi występami (9a) i (9b) i redukuje się przekrój poprzeczny półfabrykatu (6), przy czym półfabrykat (6) utrzymuje się w przestrzeni roboczej dwóch walców (1a) i (1b) roboczych przy pomocy dwóch prowadnic (2a) i (2b), następnie w wyniku oddziaływania spiralnych powierzchni (10a) i (10b) zwiększa się redukcję przekroju na całej powierzchni półfabrykatu (6), po czym w ostatniej fazie procesu kalibruje się powierzchnię pręta (7) cylindrycznymi powierzchniami (11a) i (11b) kalibrującymi, które umieszczone są w strefie wyjściowej walców (1a) i (1b) roboczych, natomiast położenie odwalcowanego pręta (7) za walcami (1a) i (1b) roboczymi utrzymuje się w tulei (4) prowadzącej.
PL407298A 2014-02-24 2014-02-24 Sposób walcowania skośnego PL225772B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL407298A PL225772B1 (pl) 2014-02-24 2014-02-24 Sposób walcowania skośnego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL407298A PL225772B1 (pl) 2014-02-24 2014-02-24 Sposób walcowania skośnego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL407298A1 PL407298A1 (pl) 2015-08-31
PL225772B1 true PL225772B1 (pl) 2017-05-31

Family

ID=53938542

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL407298A PL225772B1 (pl) 2014-02-24 2014-02-24 Sposób walcowania skośnego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL225772B1 (pl)

Cited By (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL423886A1 (pl) * 2017-12-14 2019-06-17 Politechnika Lubelska Sposób walcowania skośnego odkuwek kul
PL425171A1 (pl) * 2018-04-09 2019-10-21 Politechnika Lubelska Narzędzia i sposób rozdrabniania struktury w walcarce skośnej z dwoma walcami
PL425175A1 (pl) * 2018-04-09 2019-10-21 Politechnika Lubelska Narzędzia do rozdrabniania struktury
PL425174A1 (pl) * 2018-04-09 2019-10-21 Politechnika Lubelska Narzędzia do rozdrabniania struktury

Cited By (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL423886A1 (pl) * 2017-12-14 2019-06-17 Politechnika Lubelska Sposób walcowania skośnego odkuwek kul
PL425171A1 (pl) * 2018-04-09 2019-10-21 Politechnika Lubelska Narzędzia i sposób rozdrabniania struktury w walcarce skośnej z dwoma walcami
PL425175A1 (pl) * 2018-04-09 2019-10-21 Politechnika Lubelska Narzędzia do rozdrabniania struktury
PL425174A1 (pl) * 2018-04-09 2019-10-21 Politechnika Lubelska Narzędzia do rozdrabniania struktury

Also Published As

Publication number Publication date
PL407298A1 (pl) 2015-08-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL225772B1 (pl) Sposób walcowania skośnego
PL241251B1 (pl) Sposób walcowania prętów ze środników złomowanych szyn kolejowych
PL221998B1 (pl) Sposób walcowania poprzecznego odkuwek wielokrotnych z osiowym przemieszczaniem wsadu
PL221250B1 (pl) Sposób walcowania poprzecznego odkuwek z osiowym przemieszczaniem wsadu
PL218601B1 (pl) Sposób kształtowania plastycznego wyrobów ze zgrubieniami skrajnymi metodą walcowania walcami klinowymi
PL241250B1 (pl) Sposób walcowania prętów ze stopy złomowanej szyny kolejowej
PL241252B1 (pl) Sposób walcowania prętów z główek złomowanych szyn kolejowych
RU2635685C1 (ru) Способ прошивки в стане винтовой прокатки
EP2537605B1 (en) Method for cross rolling of products in the shape of balls, in particular out of scrap railway rail heads
RU2446027C2 (ru) Способ получения длинномерных заготовок круглого поперечного сечения с ультрамелкозернистой структурой
PL223468B1 (pl) Sposób obciskania odkuwek drążonych
RU2467816C2 (ru) Способ получения ультрамелкозернистых полуфабрикатов волочением с кручением
EP4342598A1 (en) Method of rolling balls
PL215810B1 (pl) Sposób równoczesnego kształtowania plastycznego wyrobów typu kula metodą walcowania poprzecznego narzędziami płaskimi
PL234175B1 (pl) Sposób walcowania poprzeczno-klinowego odkuwek osiowosymetrycznych
PL234176B1 (pl) Sposób walcowania poprzeczno-klinowego odkuwek osiowosymetrycznych
PL226533B1 (pl) Narzędzie do walcowania skośnego
PL221634B1 (pl) Sposób kształtowania kul metodą kucia półswobodnego
PL226765B1 (pl) Sposób iurzadzenie dowalcowania poprzecznego narzedziami płaskimi
PL219921B1 (pl) Sposób walcowania poprzecznego rowków śrubowych, zwłaszcza wierteł
RU2545937C2 (ru) Дорн для производства горячекатаных длинномерных полых металлических изделий с периодической конусностью в прокатном стане
PL242088B1 (pl) Sposób kształtowania czopów wałków długich w układzie pojedynczym
PL221635B1 (pl) Sposób kształtowani kul metodą kucia półswobodnego w układzie podwójnym
EP2540409B1 (en) Method for transverse rolling of ball products, in particular out of scrap railway rail heads, using flat tools
PL223937B1 (pl) Sposób i urządzenie do kalibrowania kul dwoma walcami śrubowymi w układzie pionowym