PL220988B1 - System transportowy z prętami zębatymi - Google Patents

System transportowy z prętami zębatymi

Info

Publication number
PL220988B1
PL220988B1 PL393705A PL39370511A PL220988B1 PL 220988 B1 PL220988 B1 PL 220988B1 PL 393705 A PL393705 A PL 393705A PL 39370511 A PL39370511 A PL 39370511A PL 220988 B1 PL220988 B1 PL 220988B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
toothed bar
toothed
adjacent
conveyor
bar
Prior art date
Application number
PL393705A
Other languages
English (en)
Other versions
PL393705A1 (pl
Inventor
Nigel Hill
Original Assignee
Joy Mm Delaware Inc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Joy Mm Delaware Inc filed Critical Joy Mm Delaware Inc
Publication of PL393705A1 publication Critical patent/PL393705A1/pl
Publication of PL220988B1 publication Critical patent/PL220988B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21CMINING OR QUARRYING
    • E21C29/00Propulsion of machines for slitting or completely freeing the mineral from the seam
    • E21C29/02Propulsion of machines for slitting or completely freeing the mineral from the seam by means on the machine exerting a thrust against fixed supports

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Chain Conveyers (AREA)
  • Transmission Devices (AREA)
  • Chutes (AREA)

Description

Niniejszy wynalazek dotyczy systemu transportowego z prętami zębatymi, a w szczególności środków, za pomocą których pręty zębate są zamocowane i utrzymywane w pancernych przenośnikach przodkowych, zwłaszcza lecz nie koniecznie wyłącznie, do podziemnego wybierania ścianowego.
Przenośniki ścianowe zazwyczaj działają z napędzaną węglową maszyną wrębiarską, przy czym ta wrębiarka jest zamocowana na przenośniku przodkowym. Wrębiarka przemieszcza się wzdłuż przenośnika przodkowego w obu kierunkach za pomocą systemu transportowego. Systemy transportowe z prętami zębatymi zawierają szereg prętów zębatych zakotwionych we wspornikach podporowych zwanych gniazdami, przyspawanych do poszczególnych elementów pancernego przenośnika przodkowego, czyli rynnociągu (rynien przenośnikowych). Wrębiarka sprzęga się z zębatkami za pośrednictwem klocka, który pozwala na swobodny ruch wyłącznie w kierunku przesuwu wrębiarki. Klocek również zawiera napędową zębatkę, która sprzęga się z zębami pręta zapewniając wymagane transportowanie ładunku w celu wykopania urabianego materiału. Koło zębate napędzające wrębiarkę zazębia się z poziomymi równomiernie oddalonymi od siebie zębami rozciągającymi się między dwiema oddalonymi od siebie płytkami bocznymi w celu utworzenia pręta zębatego.
Wszystkie systemy zębate muszą przeciwstawiać się siłom transportowania wrębiarki w różnych kierunkach i ich sposoby utrzymywania muszą sobie radzić z tendencją klocka wrębiarki do spychania przed sobą materiału podczas przesuwania wzdłuż przenośnika.
Na figurach 1-5 przedstawiono stan techniki: fig. 1 jest rzutem pionowym urządzenia zębatego wprawianego w ruch wzdłuż przodka za pomocą maszyny wrębiarskiej typu bębnowego; fig. 2 jest powiększonym widokiem urządzenia zębatego przedstawionego na fig. 1, podtrzymywanego przez przenośnik przodkowy w jego normalnej pozycji; fig. 3 jest perspektywicznym widokiem jednej z rynien przenośnikowych przedstawionych na fig. 1 rozłożonego na części; fig. 4 jest cząstkowym perspektywicznym widokiem połączenia jednego z prętów zębatych z gniazdem zamocowanym do rynny przenośnikowej; fig. 5 jest pionowym przekrojem poprzecznym przez mocowanie pręta zębatego do gniazda przedstawionego na fig. 4.
W typowym wybieraniu ścianowym, jak przedstawiono na Figurach 1-2 z Patentu USA 4,155,600, na rzecz Lanfermann et al bębnowa maszyna górnicza do wrębiania 1 jest przemieszczana wzdłuż przenośnika przodkowego 2 za pomocą koła napędowego 3 zamocowanego do wrębiarki ścianowej 4. Koło napędowe 3 zazębia się z kołem zębatym lub zębatką napędową 5, która obrotowo wspiera się na ramie maszyny 6 stanowiąc część bębnowej maszyny górniczej do wrębiania. Zęby napędowej zębatki 5 zazębiają się z zębami przekładni zębatej zębatego pręta lub urządzenia 7.
Jak przedstawiono na fig. 2, przenośnik przodkowy 2 wykonano z licznych rynien przenośnikowych czyli rynnociągów 9 połączonych ze sobą końcami za pomocą elementów łączących 8. Za pomocą tych elementów łączących, rynnowe odcinki przenośnika są utrzymywane ruchomo względem siebie w taki sposób, że rynnowe odcinki przenośnika można przystosować do cech spągu kopalni. Poszczególne odcinki rynny przenośnikowej są ze sobą połączone za pomocą elementów łączących 8 w celu zapewnienia nie tylko ograniczonej mobilności w stosunku do siebie w kierunku poziomym przenośnika 2, lecz również w celu zapewnienia pionowego lub poziomego wychylenia jednego odcinka rynny przenośnikowej w stosunku do drugiego, gdy są one położone na spągu kopalni. Urządzenie zębate 7, zamontowane na przenośniku przodkowym 2 ulega tym samym ruchom poziomym jak odcinki rynny przenośnikowej. Gdy przenośnik przodkowy jest przesuwany, wtedy urządzenie zębate również podlega tym samym pionowym kątowym ruchom, którym podlegają odcinki rynny przenośn ikowej w szczególności gdy pożądane jest obrabianie falistych fragmentów pokładu kopalnianego. Urządzenie zębate 7 obejmuje liczne wydłużone pręty zębate składające się z ruchomych prętów zębatych 7a i nieruchomych prętów zębatych 7b. Obsady lub gniazda 10, które są bezpośrednio lub pośrednio połączone z przenośnikiem przodkowym 2 podtrzymują wszystkie pręty zębate. Sworznie łączące 11 wykorzystano do przyłączenia poszczególnych prętów zębatych do gniazd 10.
Ruchome i nieruchome pręty zębate, odpowiednio 7a i 7b, urządzenia zębatego 7 wyposażono po obu końcach każdego segmentu w noskowate wydłużenia 12, które wystają ku dołowi. Takie wydłużenie posiada otwór do umieszczania w nim sworznia łączącego 11 stanowiącego wał obrotowy. Jak przedstawiono na Figurze 2, ruchome pręty zębate 7a stanowią most będący złączem A między odcinkami rynny przenośnikowej. Ruchome pręty zębate 7a są zamocowane na tych samych dwóch obsadach 10, które wykorzystuje się do mocowania jednego z zakończeń sąsiednich nieruchomych prętów zębatych 7b. Każdy z tych nieruchomych prętów zębatych jest w całości umieszczony w taki
PL 220 988 B1 sposób, by rozciągał się wzdłuż pojedynczego odcinka rynny przenośnikowej. A zatem, dwa gniazda zębate 10 są zamocowane w oddalonych od siebie położeniach do odcinka rynny przenośnikowej. Każdy nieruchomy pręt zębaty 7b jest zamocowany za pomocą sworzni lub kołków łączących 11 po ich przeciwnych zakończeniach do dwóch zębatych obsad, które dodatkowo podtrzymują sąsiednie zakończenia ruchomych prętów zębatych.
Każde z gniazd 10 jest wyposażone w otwór 13, położony na połowie obsady znajdującej się najbliżej złącza między odcinkami rynien przenośnikowych. Otwory 13 w gniazdach 10 są wydłużone w kierunku odpowiadającym podłużnemu ustawieniu przenośnika przodkowego. Kołki łączące 11 przechodzą przez otwory i zapewniają przyłączonemu ruchomemu prętowi zębatemu 7a odpowiednią mobilność w stosunku do przenośnika przodkowego. Nieruchome pręty zębate 7b unieruchomiono w stosunku do przenośnika przodkowego 2 za pomocą sworzni łączących 11, które utrzymują te ruchome pręty za pomocą przelotowych otworów 13' utworzonych w pozostałej połowie obsad 10. Każdy otwór 13' odpowiada średnicy kołka 11. Kołek 11 przechodzi przez otwór 50 w wydłużeniu noskowym 12 w celu zamocowania pręta zębatego 7 w gnieździe 10.
A zatem, zazwyczaj istnieją dwa pręty zębate 7 na rynnociąg 9. Jeden z prętów zębatych 7b jest zamocowany w centrum rynnociągu 9, zaś drugi pręt zębaty 7a obejmuje złącza między sąsiednimi rynnociągami 9. Względne połączenie przegubowe między rynnociągami podczas procesu kopalnianego może powodować znaczne zmiany odstępu między rynnami to z kolei może sprawiać problemy ponieważ napędowa zębatka wrębiarki 5 przesuwa się od nieruchomego pręta zębatego 7b do międzyrynnowego pręta zębatego 7a, jeżeli międzyrynnowy pręt zębaty jest w sposób pewny unieruchomiony w którejś z sąsiednich rynien. Powszechnym rozwiązaniem jest utrzymywanie kołków 11 międzyrynnowego pręta zębatego w wydłużonych otworach 13 gniazd 10 a nie w otworach okrągłych. W ten sposób, błąd w odstępie zęba między sąsiednimi prętami zębatymi jest zmniejszony o połowę i ma mniejszy wpływ na napędową zębatkę 5, lecz powoduje dodatkowe problemy z utrzymaniem kołka, ponieważ kołek 11 musi posiadać możliwość poruszania się wzdłuż wydłużonego otworu 13.
Bardziej szczegółowo, jak przedstawiono na Figurach 3, 4 i 5, ścianowe rynnociągi 9 obejmują produkt umieszczany z boku wyrobiska lub płytę osłonową 14. Płyta osłonowa 14 znajduje się w sąsiedztwie systemu transportowego z prętami zębatymi. W celu przymocowania pręta zębatego 7 do gniazda 10, kołek 11 wkłada się do gniazda 10 przez otwór 15 w płycie osłonowej 14.
Gniazdo 10 ma szerokość odpowiadającą szerokości noskowego wydłużenia 12 i gniazdo 10 wyznacza zagłębienie do przyłączania i zapewniania oparcia prętowi zębatemu 7 wskutek przyjęcia noskowego wydłużenia 12, przy czym zagłębienie wyznaczone jest przez dwie oddalone od siebie ścianki wsporników 16 i tylne ścianki 17 łączące ścianki boczne 16. Gniazdo 10 również posiada otwory w bocznych ścianach 16, przy czym kołek 11 wkłada się przez otwór w jednej bocznej ścianie i odbiera przez otwór w drugiej bocznej ścianie.
Kołek posiada głowicę 19, która jest większa niż otwór w bocznej ścianie gniazda 10, stąd kołek 11 nie może przejść przez gniazdo 10. W celu utrzymania kołka 11 w gnieździe 10, płytę przytrzymującą 20 opuszczono na obszar między głowicą kołka 11 a płytą osłonową 14. Płyta przytrzymująca 20 zapobiega wyjściu kołka 11 z gniazda 10.
A zatem, jak przedstawiono na Figurach 3-5, typowe pręty zębate 7 są utrzymywane w gniazdach 10 za pomocą kołków z głowicami 11, które można zamocować wyłącznie przez otwór 15 w osłonowej płycie z boku wyrobiska 14. Kołki z głowicami 11 są same utrzymywane za pomocą płyt przytrzymujących 20, które lokują się w uchwytach 21 przyspawanych do osłonowej płyty z boku wyrobiska 14. Płyty przytrzymujące 20 są utrzymywane na miejscu wyłącznie grawitacyjnie, lecz można je lepiej zamocować za pomocą innego łącznika, takiego jak sworzeń lub kołek sprężynujący.
Podstawową rolą gniazda 10 jest zapewnianie punktów zamocowania na rynnociągach 7 półelastycznego systemu prętów zębatych, wzdłuż którego wrębiarka przesuwa się w celu wykopania materiału z pokładu. Charakter systemu jest taki, że pręty zębate 7 można łatwo zastąpić w razie usterki, lecz gniazd 10 nie można naprawić w niebezpiecznym środowisku, ponieważ wymagane cięcia i spawanie są zakazane. Stąd istnieje zapotrzebowanie na wytrzymały, niezawodny, prosty zespół utrzymywania zębatka-gniazdo.
Celem niniejszego wynalazku jest zapewnienie systemu transportowego z prętami zębatymi, w którym wszystkie pręty zębate zawierają się w całości na obszarze każdej rynny przenośnikowej.
Kolejnym celem niniejszego wynalazku jest zapewnienie systemu transportowego z prętami zębatymi, który można łatwo rozmontować w celu przemieszczenia systemu transportowego.
PL 220 988 B1
System transportowy z prętami zębatymi według wynalazku stanowi część systemu napędowego do poruszania maszyny górniczej wzdłuż przenośnika zawierającego liczne rynny przenośnikowe, przy czym rynny przenośnikowe są zestawione ze sobą końcami, zaś system transportowy zawiera liczne pręty zębate posiadające oś podłużną, z których każdy ma oddalone od siebie zęby zębatki rozciągające się między odcinkami bocznymi po przeciwnych stronach pręta zębatego.
System transportowy według wynalazku charakteryzuje się tym, że każdy pręt zębaty ma zakończenie, które zawiera część podporową rozciągającą się ku dołowi prostopadle do osi podłużnej pręta zębatego, a na każdej rynnie przenośnikowej jeden pręt zębaty mocowany jest przy jej jednym zakończeniu, zaś drugi pręt zębaty mocowany jest przy jej drugim zakończeniu, przy czym system zawiera ponadto element łączący zawierający ogniwo łańcuchowe, które otacza i łączy dwie sąsiednie części podporowe na zakończeniach jednego pręta zębatego i sąsiadującego z nim innego pręta zębatego, i rozciąga się nad sąsiednimi zakończeniami rynien przenośnikowych, zaś ogniwo łańcuchowe utrzymywane jest na wymienionych zakończeniach pręta zębatego przez stopę podporową.
Korzystnie, stopa podporowa do utrzymywania ogniwa łańcuchowego na zakończeniach pręta zębatego obejmuje gniazdo do przyjmowania pręta zębatego, które zawiera występ blokujący, sprzęgający ogniwo łańcuchowe, który więzi je między występem a prętem zębatym.
Każdy pręt zębaty korzystnie posiada skierowany ku dołowi noskowy występ sąsiadujący z zakończeniem pręta zębatego i od niego oddalony, przy czym wymienione gniazdo ma szerokość odpowiadającą szerokości noskowego występu i tworzy zagłębienie do sprzęgania i zapewniania oparcia dla pręta zębatego, którego skierowany ku dołowi występ jest umieszczony w zagłębieniu.
W innym korzystnym wariancie, środek do utrzymywania ogniwa łańcuchowego na zakończeniach pręta zębatego obejmuje gniazdo do przyjmowania pręta zębatego, które zawiera występ blokujący sprzęgający ogniwo łańcuchowe, który więzi je między występem a prętem zębatym, przy czym występ blokujący otacza odpowiednią część podporową zębatego pręta.
Każdy pręt zębaty korzystnie posiada skierowany ku dołowi występ sąsiadujący z zakończeniem pręta zębatego i oddalony od niego, w którym wymienione gniazdo ma szerokość odpowiadającą szerokości noskowego występu i wyznacza zagłębienie do sprzęgania i zapewniania oparcia dla pręta zębatego, którego skierowany ku dołowi występ jest umieszczony w zagłębieniu.
Przedmiot wynalazku przedstawiono w przykładzie wykonania na rysunku, na którym:
fig. 6 jest bocznym, perspektywicznym widokiem mechanizmu do przyłączania sąsiadujących rynien przenośnikowych;
fig. 7 jest perspektywicznym widokiem dwóch sąsiednich gniazd, z ogniwem łańcuchowym rozciągającym się między gniazdami, przy czym jeden z prętów zębatych jest umieszczony w jednym z gniazd;
fig. 8 jest perspektywicznym widokiem z dołu dwóch gniazd, sąsiadujących ze sobą lecz nieprzyłączonych do rynien przenośnikowych, z ogniwem łańcuchowym rozciągającym się między sąsiadującymi gniazdami i dwoma prętami zębatymi przyłączonymi do gniazd.
Przed szczegółowym wyjaśnieniem jednego z przykładów realizacji wynalazku, należy przyjąć, że wynalazek nie ogranicza się do jego zastosowania i szczegółów konstrukcji oraz układu komponentów przedstawionych w następującym opisie lub zilustrowanych na rysunkach. Wynalazek może posiadać inne przykłady realizacji lub można je wykonać lub realizować różnymi sposobami. Również należy zrozumieć, że frazeologia i terminologia wykorzystana w niniejszym opisie jest wykorzystana pod kątem opisu i nie jest ograniczająca. Zastosowanie słów obejmujący i zawierający oraz ich odmian w niniejszym zastosowaniu należy rozumieć jako obejmujące wymienione po nich przedmioty i ich odpowiedniki, jak również elementy dodatkowe. Zastosowanie wyrażenia składający się z oraz jego odmian w niniejszym zastosowaniu należy rozumieć jako obejmujące wyłącznie wymienione po nim przedmioty i ich odpowiedniki. Ponadto, należy rozumieć, że pojęcia takie jak przedni, tylny, lewy, prawy, górny i dolny, itd. są słowami stosowanymi ze względu na wygodę i nie należy ich interpretować jako pojęcia ograniczające.
Niniejszy opis obiera za punkt wyjściowy typowy przenośnik ścianowy wyposażony w transport zębaty, taki jak opisano powyżej, lecz w którym wszystkie pręty zębate 107a, 107b są zawarte w całości na obszarze rynny przenośnikowej 109a, 109b. Jeden pręt zębaty 107a, 107b jest nieruchomy a drugi może się przesuwać w celu zminimalizowania błędów rozstawu między zębatkami spowodowanych przegubowym połączeniem rynien zbliżonym do opisanego powyżej stanu techniki. Mechanizm, za pomocą którego to uzyskano różni się jednakże od stanu techniki i został przedstawiony na Figurach od 6 do 8.
PL 220 988 B1
Figury od 6 do 8 ilustrują system transportowy 100 z prętami zębatymi stanowiący część systemu napędowego do poruszania maszyny górniczej 1 wzdłuż przenośnika 102. System transportowy 100 zawiera liczne pręty zębate 107a, 107b, z których każdy posiada oddalone od siebie zęby zębatki 124 rozciągające się między odcinkami bocznymi 128 po przeciwnych stronach pręta zębatego 107a, 107b i skierowany ku dołowi noskowy występ 112.
Przenośnik 102 obejmuje liczne rynny przenośnikowe 109a, 109b ustawione do siebie końcami jak przedstawiono na Figurze 6. Pręty zębate 107a, 107b posiadają oś podłużną 158 i każdy pręt zębaty posiada oddalone od siebie zęby zębatki 124 rozciągające się między odcinkami bocznymi 128 po przeciwnych stronach pręta zębatego 107a, 107b i skierowany ku dołowi noskowy występ 112 (patrz Figura 8) sąsiadujący i oddalony od każdego zakończenia zębatego pręta 150. Każdy zębaty pręt posiada również część podporową 162 rozciągającą się ku dołowi prostopadle do osi podłużnej 158 zębatego pręta 107a, 107b. Jeden z prętów zębatych 107a jest zamontowany w sąsiedztwie zakończenia rynny przenośnikowej 109a, a drugi pręt zębaty 107b jest zamontowany w sąsiedztwie sąsiedniego zakończenia sąsiedniej rynny przenośnikowej 109b, jak przedstawiono na Figurze 6.
W celu zamocowania prętów zębatych 107a, 107b do zespołu rynien przenośnikowych 102, system transportowy 100 również obejmuje liczne stopy podporowe 110. Każda stopa podporowa 110 ma szerokość odpowiadającą szerokości noskowego występu 112 i gniazdo 110 wyznacza zagłębienie 132 do przyłączania i zapewniania oparcia prętowi zębatemu 107a, 107b wskutek przyjęcia noskowego występu 112, przy czym zagłębienie 132 wyznaczone jest przez dwie oddalone od siebie ścianki wsporników 116 i tylne ścianki 117 łączące ścianki boczne 116. Stopa podporowa 110 również posiada otwory 118 i 138 w bocznych ścianach 116. Kołek (nieprzedstawiony) wkłada się w otwór w bocznej ścianie 118 i odbiera się go w drugim otworze w ścianie bocznej 138. Kołek przechodzi przez otwór 151 w noskowym występie 112 w celu zamocowania pręta zębatego 107a, 107b w stopie podporowej 110.
System transportowy obejmuje również element łączący w postaci ogniwa łańcuchowego 166, przy czym ogniwo łańcuchowe 166 otacza i łączy dwie sąsiednie części podporowe 162 na zakończeniach jednego pręta zębatego 107a i sąsiedniego pręta zębatego 107b, jak przedstawiono na Figurach 6 i 8. Ogniwo łańcuchowe 166 rozciąga się na sąsiednie zakończenia rynien przenośnikowych 109a i 109b, zapewniając w ten sposób elastyczność pod kątem względnego ruchu między rynnami przenośnikowymi 109a i 109b. W innych mniej korzystnych przykładach realizacji (nieprzedstawionych), element łączący może przybierać inne kształty, takie jak kształt wiosełka lub płaskiej płytki z otworami, bądź kształt litery C itd.
System transportowy 100 również obejmuje środki do utrzymywania ogniwa łańcuchowego 166 na częściach podporowych prętów zębatych 162, przy czym środki obejmują występ blokujący 170 na stopie podporowej 110, które przyłącza ogniwo łańcuchowe 166. Występ blokujący 170 otacza jego odpowiednią część podporową 162 zębatego pręta. Bardziej szczegółowo, każdy występ blokujący 170 jest utworzony przez parę oddalonych od siebie trójkątnych płytek zespawanych lub odlanych jako część końcowej ściany stopy podporowej 110.
W innych mniej korzystnych przykładach realizacji, można wykorzystać inne kształty występów (nieprzedstawione) lub inne środki do utrzymywania ogniwa łączącego na częściach zębatego pręta, takie jak pierścień (nieprzedstawiony) zamocowany do zakończenia części podporowej, przy czym ogniwo łańcuchowe jest unieruchomione między pierścieniem a zębatym prętem.
Podsumowując, na każdym zakończeniu 150 zębatego pręta 107a, 107b znajduje się część podporowa 162, która wystaje przez jedno z zakończeń ogniwa łańcuchowego 166. Samo ogniwo łańcuchowe zostaje zmontowane, gdy zębaty pręt 107 zostanie wprowadzony do stopy podporowej 110. Dzięki temu, odstęp między zębatkami jest ustawiony na maksimum, gdy ogniwo łańcuchowe 166 jest naprężone i na minimum, gdy zakończenia 150 zębatych prętów 107a, 107b się zetkną. Nie twierdzimy, że jest to lepsze w stosunku do stanu techniki pod kątem sterowania odstępem między zębatkami, lecz umożliwia uzyskanie sterowania za pomocą zębatych prętów 107a, 107b zawartych w całości na obszarze szerokości rynny przenośnikowej. W celu rozłączenia oddzielnych rynien, wystarczy w niewielkim stopniu unieść jedno zakończenie zębatych prętów 107a, 107b co jest wymagane do usunięcia ogniwa łańcuchowego 166 przed obniżeniem. Następnie można przenosić w całości zestaw rynien przenośnikowych ze wszystkimi zębatymi prętami.
Różne inne cechy niniejszego wynalazku przedstawiono w następujących zastrzeżeniach.

Claims (5)

1. System transportowy z prętami zębatymi stanowiący część systemu napędowego do poruszania maszyny górniczej wzdłuż przenośnika zawierającego liczne rynny przenośnikowe (109a, 109b), przy czym rynny przenośnikowe (109a, 109b) są zestawione ze sobą końcami, zaś wymieniony system transportowy zawiera liczne pręty zębate (107a, 107b) posiadające oś podłużną, z których każdy ma oddalone od siebie zęby (124) zębatki rozciągające się między odcinkami bocznymi (128) po przeciwnych stronach pręta zębatego (107a, 107b), znamienny tym, że każdy pręt zębaty (107a, 107b) ma zakończenie, które zawiera część podporową (162) rozciągającą się ku dołowi prostopadle do osi podłużnej pręta zębatego (107a, 107b), przy czym na każdej rynnie przenośnikowej (109a, 109b) jeden pręt zębaty (107a) mocowany jest przy jej jednym zakończeniu, a drugi pręt zębaty (107b) mocowany jest przy jej drugim zakończeniu, i tym, że system zawiera element łączący zawierający ogniwo łańcuchowe (166), które otacza i łączy dwie sąsiadujące części podporowe (162) na zakończeniach jednego pręta zębatego (107a) i sąsiadującego z nim innego pręta zębatego (107b), i rozciąga się nad sąsiadującymi zakończeniami rynien przenośnikowych (109a, 109b), które to ogniwo łańcuchowe (166) utrzymywane jest na wymienionych zakończeniach pręta zębatego (107a, 107b) przez stopę podporową(110).
2. System transportowy według zastrz. 1, znamienny tym, że stopa podporowa (110) obejmuje gniazdo do przyjmowania pręta zębatego (107a, 107b), które zawiera występ blokujący (170), sprzęgający ogniwo łańcuchowe (166), który więzi je między występem (170) a prętem zębatym (107a, 107b).
3. System transportowy według zastrz. 2, znamienny tym, że każdy pręt zębaty (107a, 107b) posiada skierowany ku dołowi noskowy występ (112) sąsiadujący z zakończeniem pręta zębatego (107a, 107b) i od niego oddalony, przy czym wymienione gniazdo ma szerokość odpowiadającą szerokości noskowego występu (112) i tworzy zagłębienie (132) do sprzęgania i zapewniania oparcia dla pręta zębatego (107a, 107b), którego skierowany ku dołowi występ (112) jest umieszczony w zagłębieniu (132).
4. System transportowy według zastrz. 1, znamienny tym, że stopa (110) obejmuje gniazdo do przyjmowania pręta zębatego (107a, 107b), które zawiera występ blokujący (170) sprzęgający ogniwo łańcuchowe (166), który więzi je między występem (170) a prętem zębatym (107), przy czym występ blokujący (170) otacza odpowiednią część podporową (162) zębatego pręta (107a, 107b).
5. System transportowy według zastrz. 4, znamienny tym, że każdy pręt zębaty (107a, 107b) posiada skierowany ku dołowi występ (112) sąsiadujący z zakończeniem pręta zębatego (107a, 107b) i oddalony od niego, w którym wymienione gniazdo ma szerokość odpowiadającą szerokości noskowego występu (112) i wyznacza zagłębienie (132) do sprzęgania i zapewniania oparcia dla pręta zębatego (107a, 107b), którego skierowany ku dołowi występ (112) jest umieszczony w zagłębieniu (132).
PL393705A 2010-01-22 2011-01-24 System transportowy z prętami zębatymi PL220988B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US12/692,180 US8262169B2 (en) 2010-01-22 2010-01-22 Rack bar haulage system with an improved rackbar to line pan connection

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL393705A1 PL393705A1 (pl) 2011-08-01
PL220988B1 true PL220988B1 (pl) 2016-02-29

Family

ID=43769358

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL393705A PL220988B1 (pl) 2010-01-22 2011-01-24 System transportowy z prętami zębatymi

Country Status (6)

Country Link
US (1) US8262169B2 (pl)
CN (1) CN102152790B (pl)
AU (1) AU2011200247B2 (pl)
GB (1) GB2477208B (pl)
PL (1) PL220988B1 (pl)
RU (1) RU2559265C2 (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN206419012U (zh) * 2015-12-09 2017-08-18 乔伊·姆·特拉华公司 用于采掘机的引导靴和驱动机构
EP3239012B1 (de) * 2016-04-29 2018-06-20 Jörg Beutler Transportsystem mit an einer schiene montiertem eingriffselement
RU2019100053A (ru) * 2016-06-10 2020-07-13 ДЖОЙ ГЛОБАЛ АНДЕРГРАУНД МАЙНИНГ ЭлЭлСи Транспортерная система и способ устранения провисания в транспортере
CN108916359B (zh) * 2018-08-09 2021-06-25 常州信息职业技术学院 一种模块化柔性齿条

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2721867A1 (de) * 1977-05-14 1978-11-23 Eickhoff Geb Zahnstange fuer gewinnungsmaschinen des untertagebergbaues, insbesondere fuer walzenschraemmaschinen
SU800363A1 (ru) * 1979-04-25 1981-01-30 Подмосковный Научно-Исследовательскийи Проектно-Конструкторский Угольный Институт Механизм подачи очистного комбайна
PL120538B1 (en) * 1979-06-12 1982-03-31 Politechnika Slaska Im Wincentego Pstrowskiego Travel mechanism in particular for mining machinesn
ZA814773B (en) 1980-07-18 1982-07-28 Dresser Europe Sa Mining machine
SU1067210A1 (ru) * 1981-02-03 1984-01-15 Подмосковный Научно-Исследовательский И Проектно-Конструкторский Угольный Институт Механизм подачи горного комбайна
DE3230382A1 (de) * 1982-08-14 1984-02-16 Gewerkschaft Eisenhütte Westfalia, 4670 Lünen Triebstockanordnung fuer den vorschub einer gewinnungsmaschine, insbesondere einer walzenschraemmaschine
DE3234888C2 (de) 1982-09-21 1986-09-18 Gebr. Eickhoff Maschinenfabrik U. Eisengiesserei Mbh, 4630 Bochum Vorrichtung zum Verbinden zweier Schüsse einer an der Seitenwand eines Strebfördermittels befestigten Maschinenfahrbahn oder Seitenbracke
CN1009018B (zh) * 1986-07-26 1990-08-01 安德森·斯特拉斯克莱德公司 固定在采煤工作面运输机上的导轨
DE3632301A1 (de) 1986-09-23 1988-03-31 Eickhoff Geb Zahnstange bzw. triebstockstange zur fortbewegung einer gewinnungsmaschine des untertagebergbaues
GB8624667D0 (en) * 1986-10-15 1986-11-19 Dowty Meco Ltd Mining machine rack assemblies
GB8629096D0 (en) 1986-12-05 1987-01-14 Mining Supplies Longwall Ltd Mining machinery haulage system
DE3738801A1 (de) * 1987-11-14 1989-05-24 Eickhoff Geb Walzenlader fuer den untertagebergbau
DE19531808A1 (de) * 1995-08-30 1997-03-06 Dbt Gmbh Führungs- und Triebstockanordnung für eine Bergbau-Gewinnungsmaschine, insbesondere Walzenschrämmaschine

Also Published As

Publication number Publication date
GB201101000D0 (en) 2011-03-09
CN102152790A (zh) 2011-08-17
RU2011102048A (ru) 2012-07-27
US20110181096A1 (en) 2011-07-28
AU2011200247B2 (en) 2014-11-13
GB2477208A (en) 2011-07-27
GB2477208B (en) 2013-05-22
RU2559265C2 (ru) 2015-08-10
PL393705A1 (pl) 2011-08-01
AU2011200247A1 (en) 2011-08-11
CN102152790B (zh) 2016-01-20
US8262169B2 (en) 2012-09-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL220208B1 (pl) System transportowy z prętami zębatymi
PL220988B1 (pl) System transportowy z prętami zębatymi
RU2471993C1 (ru) Секция рештака
CS226711B2 (en) Mining chain conveyer
US9598241B2 (en) Tensible return unit for apron conveyor
GB2073286A (en) Guides for mineral mining machines
AU2010283503B2 (en) Tail station for a scraper chain conveyor and chain wheel assembly therefor
RU2405107C2 (ru) Секция направляющей отрывного струга
GB2477207A (en) Supporting a rack bar haulage system to a conveyor.
PL203269B1 (pl) Ostrogorynna, zwłaszcza górniczego przenośnika zgrzebłowego
US8733536B2 (en) Transfer station
PL209916B1 (pl) Mechanizm przyłączeniowy do pozycjonowania płaszczyzny urabiania maszyny urabiającej, zwłaszcza struga węglowego
PL152602B1 (en) Planer machine with a skid-mounted planer
ES2875334T3 (es) Elemento transportador de un comedero de cadena, y comedero de cadena
CZ23586U1 (cs) Ozubnicové usporádání pro podzemní dobývací zarízení a príslušná nosná konzola
PL64008Y1 (pl) Mechanizm przyłączeniowy do urządzenia urabiającego, współpracującego z przenośnikiem ścianowym
PL157706B1 (en) Attachment for conveying and setting the supports in dog headings
PL193680B1 (pl) Górniczy kombajn ścianowy