PL215813B1 - Sposób wydzielania dichloropropanoli z masy po reakcji chlorowodorowania gliceryny - Google Patents
Sposób wydzielania dichloropropanoli z masy po reakcji chlorowodorowania glicerynyInfo
- Publication number
- PL215813B1 PL215813B1 PL394658A PL39465811A PL215813B1 PL 215813 B1 PL215813 B1 PL 215813B1 PL 394658 A PL394658 A PL 394658A PL 39465811 A PL39465811 A PL 39465811A PL 215813 B1 PL215813 B1 PL 215813B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- dichloropropanols
- column
- mass
- stream
- theoretical plates
- Prior art date
Links
Landscapes
- Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
- Epoxy Compounds (AREA)
Abstract
Sposób wydzielania strumieni dichloropropanoli z masy po reakcji chlorowodorowania gliceryny, polega na tym, że wydzielanie strumieni dichloropropanoli z masy po reakcji chlorowodorowania gliceryny prowadzi się w układzie dwu kolumn rektyfikacyjnych, w kolumnie odwadniającej (1) prowadzi się odwodnienie masy po reakcji chlorowodorowania gliceryny pod ciśnieniem zbliżonym do atmosferycznego, a w kolumnie rektyfikacyjnej (3) pod obniżonym ciśnieniem prowadzi się wydzielenie mieszaniny izomerów dichloropropanoli, przy czym parametry pracy kolumn dobiera się tak, aby destylatem z kolumny odwadniające (1) był jednofazowy pseudoazeotrop wody z rozpuszczonym chlorowodorem i mieszaniną dichloropropanoli, w którym stężenie dichloropropanoli nie jest wyższe niż 42 cg/g a rozpuszczonego chlorowodoru nie niższe niż 16% cg/g, a destylatem z kolumny rektyfikacyjnej (3) był strumień dichloropropanoli stężonych, przy czym z kolumny rektyfikacyjnej (3) dodatkowo odbiera się strumień izomerów monochlorohydryny.
Description
Przedmiotem wynalazku jest sposób wydzielania dichloropropanoli z masy po reakcji chlorowodorowania gliceryny.
Powszechnie znanymi metodami wydzielania izomerów dichloropropanoli z masy po reakcji chlorowodorowania gliceryny są metody rektyfikacyjne. Jednak w literaturze przedmiotu można znaleźć stosunkowo niewiele informacji odnoszących się do szczegółowych parametrów wydzielania (temperatura, ciśnienie), typu kolumn rektyfikacyjnych (półkowe, wypełnione), ilości półek teoretycznych, rodzaju i wysokości wypełnień. Literatura patentowa skupia się głównie na metodach i sposobach wytwarzania izomerów dichloropropanoli przez chlorowodorowanie gliceryny.
Według patentu EP 2 093 221 wydzielenie dichloropropanoli z masy po reakcji przeprowadza się dwuetapowo w dwóch kolumnach rektyfikacyjnych. W kolumnie pierwszej, odwadniającej, pracującej pod ciśnieniem 1 bara wydziela się strumień dichloropropanoli w postaci azeotropu z wodą o składzie 23% dichloropropanoli i 77% wody, utrzymując temperaturę na szczycie kolumny 99°C. W kolumnie tej wydzielane jest około 13% powstałej po reakcji masy dichloropropanoli. Pozostałe 87% wydziela się w drugiej kolumnie pracującej pod obniżonym ciśnieniem 100 do 200 mbara.
W patencie WO 2009/066327 autorzy prezentują ideę wydzielania dichloropropanoli, opartą o rektyfikację, pod kątem ich natychmiastowego przerobu do epichlorohydryny, bez podania parametrów ich wydzielania. Podobną ideę prezentują autorzy w patencie WO 2009/041766 ograniczając się do stwierdzenia, że strumienie monochlorohydryn i dichloropropanoli można z masy po reakcji wydzielić w rektyfikacyjnej kolumnie pracującej pod obniżonym ciśnieniem.
Możliwość wydzielania izomerów monochlorohydryn i dichloropropanoli ze strumienia po reakcji chlorowodorowania gliceryny z wykorzystaniem ekstrakcji rozpuszczalnikiem, n iskotemperaturowej krystalizacji i cieczy jonowej przedstawili autorzy patentu WO 2009/104961. W patencie nie sprecyzowano nazw rozpuszczalników, rodzajów cieczy jonowych, ograniczając się jedynie do informacji, że powyższe operacje przeprowadzane są w zakresie temperatur: od temperatury pokojowej do 100°C.
W patencie amerykańskim US 7473809 B2 reakcji chlorowodorowania gliceryny w zakresie temperatur od 70-140°C towarzyszy ciągłe odprowadzanie powstającej w reakcji wody drogą destylacji pod obniżonym ciśnieniem. Razem z wodą odprowadzane są częściowo izomery dichloropropanoli (1,3-dichloropropanol, 2,3-dichloropropanol).
W sposobie według polskiego zgłoszenia patentowego P-383486 wodę z reakcji włącznie z częścią izomerów dichloropropanoli z masy po reakcji odbiera się w fazie parowej z każdego reaktora kaskady czterech reaktorów, a wydzielanie stężonego produktu z wywaru czwartego reaktora kaskady prowadzi się w kolumnie rektyfikacyjnej posiadającej co najmniej 28 półek teoretycznych, przy czym wywar wprowadza się na półkę mieszczącą się między 10-tą a 18-tą półką teoretyczną liczoną od dołu, a nieprzereagowane α i β monochlorohydryny zawraca się do pierwszego reaktora procesu chlorowodorowania gliceryny.
Przedstawiona w zgłoszeniu patentowym P-383987 istota sposobu wytwarzania mieszaniny 1,3 i 2,3-dichloropropanoli ujmuje prowadzenie odwadniania masy po reakcji w kolumnie rektyfikacyjnej pracującej pod ciśnieniem zbliżonym do ciśnienia atmosferycznego w zakresie od 101,3 do 130 kPa. Destylat kolumny zawiera oprócz chlorowodoru i wody mieszaninę 1,3 i 2,3-dichloropropanoli o sumarycznym stężeniu co najmniej 40 cg/g, natomiast nie zawiera składników o temperaturze wrzenia wyższej od temperatury dichloropropanoli. Masę po operacji odwodnienia poddaje się dalszej rektyfikacji w celu wydzielenia z niej w znany sposób reszty wytworzonej mieszaniny izomerów dichloropropanoli.
Celem wynalazku było opracowanie skutecznego i ekonomicznego sposobu wydzielenia z masy po reakcji chlorowodorowania gliceryny użytecznych strumieni dichloropropanoli będących surowcami do produkcji epichlorohydryny.
Masa po reakcji chlorowodorowania gliceryny charakteryzuje się średnim składem:
1.3- dichloropropanol: 48-52 cg/g,
2.3- dichloropropanol: 3-5 cg/g, α-monochlorohydryna: 0,5-1,5 cg/g, β-monochlorohydryna: 3,5-5,5 cg/g, woda: 15-20 cg/g, chlorowodór: 6-9 cg/g,
PL 215 813 B1 eter dimonochlorohydryny:
kwas adypinowy:
mono i diester kwasu adypinowego i 1,3-dichloropropanolu:
inne:
4-5,5 cg/g,
0,3-0,7 cg/g,
5-7 cg/g, reszta
Nieoczekiwanie okazało się, że przy odpowiednim doborze parametrów dwustopniowej destylacji masy po reakcji chlorowodorowania gliceryny możliwe jest wydzielenie z niej strumienia dichloropropanoli nie zawierającego związków ubocznych występujących w masie po reakcji chlorowodorowania gliceryny takich jak: eter dimonochlorohydryny, kwas adypinowy, mono i diester kwasu adypinowego i 1,3-dichloropropanolu.
Istota sposobu według wynalazku polega na tym, że wydzielanie strumieni dichloropropanoii z masy po reakcji chlorowodorowania gliceryny prowadzi się w układzie dwu kolumn rektyfikacyjnych, w kolumnie odwadniającej 1 prowadzi się odwodnienie masy po reakcji chlorowodorowania gliceryny pod ciśnieniem zbliżonym do atmosferycznego, a w kolumnie rektyfikacyjnej 3 pod obniżonym ciśnieniem prowadzi się wydzielenie mieszaniny izomerów dichloropropanoli, przy czym parametry pracy kolumn dobiera się tak, aby destylatem z kolumny odwadniającej 1 był jednofazowy pseudoazeotrop wody z rozpuszczonym chlorowodorem i mieszaniną dichloropropanoli, w którym stężenie dichloropropanoli nie jest wyższe niż 42 cg/g a rozpuszczonego chlorowodoru nie niższe niż 16% cg/g, a destylatem z kolumny rektyfikacyjnej 3 był strumień dichloropropanoli stężonych, przy czym z kolumny rektyfikacyjnej 3 dodatkowo odbiera się strumień izomerów monochlorohydryny.
Korzystnie jest, jeżeli strumień dichloropropanoli kwaśnych wydziela się w kolumnie odwadniającej 1 posiadającej półki w ilości odpowiadającej co najmniej 8 półkom teoretycznym, lub wypełnienie o wysokości równoważnej co najmniej ośmiu półkom teoretycznym lub kombinację półek i wypełnienia odpowiadająca co najmniej ośmiu półkom teoretycznym. Korzystnie jest, jeżeli masę po reakcji chlorowodorowania gliceryny doprowadza się na szczyt kolumny odwadniającej 1, a destylację prowadzi się stosując refluks w zakresie od 0.3 do 0.7. Korzystnie jest, jeżeli strumień dichloropropanoli stężonych wydziela się w kolumnie rektyfikacyjnej 3 posiadającej półki w ilości odpowiadającej co najmniej piętnastu półkom teoretycznym, lub wypełnienie o wysokości równoważnej co najmniej piętnastu półkom teoretycznym lub kombinację półek i wypełnienia odpowiadająca co najmniej piętnastu półkom teoretycznym.
Korzystnie jest, jeżeli wywar z kolumny odwadniającej 1 wprowadza się na ósmą półkę teoretyczną kolumny rektyfikacyjnej 3 licząc od dołu, a destylację prowadzi się stosując refluks w zakresie 0,5 do 1,0.
Korzystnie jest, jeżeli izomery monochlorohydryny odbiera się pomiędzy drugą i trzecią półką teoretyczną kolumny rektyfikacyjnej 3 licząc od dołu.
Korzystnie jest, jeżeli izomery monochlorohydryny po ich skropleniu w wymienniku 5 zawraca się do reakcji chlorowodorowania.
Korzystnie jest, jeżeli strumień dichloropropanoli kwaśnych zawraca się do produkcji epichlorohydryny.
Korzystnie jest, jeżeli strumień dichloropropanoli stężonych zawraca się do produkcji epichlorohydryny.
P r z y k ł a d 1
Wydzielanie dichloropropanoli z masy po reakcji chlorowodorowania gliceryny prowadzi się w aparaturze, której schemat przedstawia rysunek.
Na szczyt kolumny 1 wypełnionej polipropylenowymi pierścieniami Palla, o wysokości wypełnienia równoważnej ośmiu półkom teoretycznym wprowadza się masę po reakcji chlorowodorowania gliceryny o temperaturze 150°C w ilości 100 kg/h i składzie:
1,3-dichloropropanol: 49,54 cg/g,
2,3-dichloropropanol: 3,81 cg/g, α-monochlorohydryna: 1,11 cg/g, β-monochlorohydryna: 4,24 cg/g, woda: 16,39 cg/g, chlorowodór: 7,85 cg/g eter dimonochlorohydryny: 4,93 cg/g, kwas adypinowy: 0,57 cg/g, mono i diester kwasu adypinowego
PL 215 813 B1 i 1,3-dichloropropanolu: inne:
4,78 cg/g reszta.
Proces prowadzi się pod ciśnieniem zbliżonym do atmosferycznego, temperaturę szczytu kolumny utrzymuje się na poziomie 102°C, przy refluksie równym 0,5. Opary kolumny skrapla się są w wymienniku 2. Jako destylat uzyskuje się strumień 38 kg/h dichloropropanoli kwaśnych będący jednofazowym pseudoazeotropem o składzie:
1.3- dichloropropanol
2.3- dichloropropanol chlorowodór woda
38,54 cg, 1,75 cg/g, 17,21 cg/g, 42,50 cg/g.
Wywar kolumny kieruje się do półkowej kolumny wydzielania strumienia dichloropropanoli stężonych 3, na półkę odpowiadającą ósmej półce teoretycznej liczonej od dołu kolumny. Ilość półek w kolumnie odpowiada 15 półkom teoretycznym. Strumień dichloropropanoli stężonych wydziela się pod ciśnieniem 5 kPa, przy temperaturze szczytu kolumny 91°C i refluksie 0,75. Opary kolumny skrapla się w wymienniku 4. Jako destylat uzyskuje się strumień 38,2 kg/h dichloropropanoli stężonych o składzie:
1.3- dichloropropanol 91,43 cg/g,
2.3- dichloropropanol 8,25 cg/g, woda 0,32 cg/g.
Pomiędzy drugą i trzecią półką teoretyczną na wysokości liczonej od dołu kolumny odbiera się 2,3 kg/h fazy parowej monochlorohydryny o temperaturze 163°C, którą skrapla się w wymienniku 5, i zawraca się do reakcji chlorowodorowania.
Pozostałość po destylacji z kuba kolumny 3 odprowadza się do utylizacji, na przykład do spalania w wytwornicy pary.
P r z y k ł a d 2.
Na szczyt kolumny 1 wypełnionej polipropylenowymi pierścieniami Palla o wysokości wypełnienia równoważnej ośmiu półkom teoretycznym wprowadza się 100 kg/h masy po reakcji chlorowodorowania gliceryny o temperaturze 150°C w ilości i składzie:
1.3- dichloropropanol 49,54 cg/g
2.3- dichloropropanol 3,81 cg/g a-monochlorohydryna 1,11 cg/g β-monochlorohydryna woda 4,24 cg/g chlorowodór 7,85 cg/g eter dimonochlorohydryny 4,93 cg/g kwas adypinowy 0,57 cg/g mono i diester kwasu adypinowego i 1,3-dichloropropanolu: 4,78 cg/g inne: reszta.
Proces prowadzi się pod ciśnieniem zbliżonym do atmosferycznego, temperaturę szczytu kolumny utrzymuje się na poziomie 100°C, przy refluksie równym 0,75. Opary kolumny skrapla się w wymienniku 2. Jako destylat uzyskuje się strumień 37 kg/h dichloropropanoli kwaśnych będący jednofazowym pseudoazeotropem o składzie:
1.3- dichloropropanol 40,5 cg/g,
2.3- dichloropropanol 1,80 cg/g, chlorowodór 16,2 cg/g, woda 41,5 cg/g.
Wywar kolumny kieruje się do półkowej kolumny wydzielania strumienia dichloropropanoli stężonych 3, na półkę odpowiadającą ósmej półce teoretycznej liczonej od dołu kolumny. Ilość pólek w kolumnie odpowiada 15 półkom teoretycznym. Strumień dichloropropanoli stężonych wydziela się pod ciśnieniem 2,5 kPa, przy temperaturze szczytu kolumny 89°C i refluksie 0,9. Opary kolumny skrapla się w wymienniku 4. Jako destylat uzyskuje się strumień 38,2 kg/h dichloropropanoli stężonych o składzie:
1.3- dichloropropanol 91,5 cg/g,
2.3- dichloropropanol 8,2 cg/g, woda 0,3 cg/g.
PL 215 813 B1
Na wysokości wypełnienia odpowiadającej przestrzeni pomiędzy drugą i trzecią półką teoretyczną liczonej od dołu kolumny odbiera się 2,3 kg/h fazy parowej monochlorohydryny o temperaturze
163°C, którą skrapla się w wymienniku 5 i zawraca się do reakcji chlorowodorowania. Pozostałość po destylacji z kuba kolumny 3 odprowadza się do utylizacji.
Claims (9)
1. Sposób wydzielania strumieni dichloropropanoli z masy po reakcji chlorowodorowania gliceryny, znamienny tym, że wydzielanie strumieni dichloropropanoli z masy po reakcji chlorowodorowania gliceryny prowadzi się w układzie dwu kolumn rektyfikacyjnych, w kolumnie odwadniającej (1) prowadzi się odwodnienie masy po reakcji chlorowodorowania gliceryny pod ciśnieniem zbliżonym do atmosferycznego, a w kolumnie rektyfikacyjnej (3) pod obniżonym ciśnieniem prowadzi się wydzielenie mieszaniny izomerów dichloropropanoli, przy czym parametry pracy kolumn dobiera się tak, aby destylatem z kolumny odwadniające (1) był jednofazowy pseudoazeotrop wody z rozpuszczonym chlorowodorem i mieszaniną dichloropropanoli, w którym stężenie dichloropropanoli nie jest wyższe niż 42 cg/g a rozpuszczonego chlorowodoru nie niższe niż 16% cg/g, a destylatem z kolumny rektyfikacyjnej (3) był strumień dichloropropanoli stężonych, przy czym z kolumny rektyfikacyjnej (3) dodatkowo odbiera się strumień izomerów monochlorohydryny.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że strumień dichloropropanoii kwaśnych wydziela się w kolumnie odwadniającej (1) posiadającej półki w ilości odpowiadającej co najmniej ośmiu półkom teoretycznym, lub wypełnienie o wysokości równoważnej co najmniej ośmiu półkom teoretycznym lub kombinację półek i wypełnienia odpowiadająca co najmniej ośmiu półkom teoretycznym.
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że masę po reakcji chlorowodorowania gliceryny doprowadza się na szczyt kolumny odwadniającej (1), a destylację prowadzi się stosując refluks w zakresie od 0,3 do 0,7.
4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że strumień dichloropropanoli stężonych wydziela się w kolumnie rektyfikacyjnej (3) posiadającej półki w ilości odpowiadającej co najmniej piętnastu półkom teoretycznym, lub wypełnienie o wysokości równoważnej co najmniej piętnastu półkom teoretycznym lub kombinację półek i wypełnienia odpowiadająca co najmniej piętnastu półkom teoretycznym.
5. Sposób według zastrz. 1, znamiennytym, że wywar z kolumny odwadniającej (1) wprowadza się na 8 półkę teoretyczną kolumny rektyfikacyjnej (3) licząc od dołu a destylację prowadzi się stosując refluks w zakresie 0.5 do 1.0.
6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że izomery monochlorohydryny odbiera się pomiędzy drugą i trzecią półką teoretyczną kolumny rektyfikacyjnej (3) licząc od dołu.
7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że izomery monochlorohydryny po ich skropleniu w wymienniku (5) zawraca się do reakcji chlorowodorowania.
8. Sposób według zastrz. 1 znamiennym tym, że strumień dichloropropanoli kwaśnych zawraca się do produkcji epichlorohydryny.
9. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że strumień dichloropropanoli stężonych zawraca się do produkcji epichlorohydryny.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL394658A PL215813B1 (pl) | 2011-04-22 | 2011-04-22 | Sposób wydzielania dichloropropanoli z masy po reakcji chlorowodorowania gliceryny |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL394658A PL215813B1 (pl) | 2011-04-22 | 2011-04-22 | Sposób wydzielania dichloropropanoli z masy po reakcji chlorowodorowania gliceryny |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL394658A1 PL394658A1 (pl) | 2012-11-05 |
PL215813B1 true PL215813B1 (pl) | 2014-01-31 |
Family
ID=47263808
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL394658A PL215813B1 (pl) | 2011-04-22 | 2011-04-22 | Sposób wydzielania dichloropropanoli z masy po reakcji chlorowodorowania gliceryny |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL215813B1 (pl) |
Cited By (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CN106397122A (zh) * | 2015-07-31 | 2017-02-15 | 王圣洁 | 以甘油为原料制造二氯丙醇与环氧氯丙烷的方法 |
CN106397123A (zh) * | 2015-07-31 | 2017-02-15 | 王圣洁 | 二氯丙醇的制造方法与环氧氯丙烷的制造方法 |
-
2011
- 2011-04-22 PL PL394658A patent/PL215813B1/pl unknown
Cited By (4)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CN106397122A (zh) * | 2015-07-31 | 2017-02-15 | 王圣洁 | 以甘油为原料制造二氯丙醇与环氧氯丙烷的方法 |
CN106397123A (zh) * | 2015-07-31 | 2017-02-15 | 王圣洁 | 二氯丙醇的制造方法与环氧氯丙烷的制造方法 |
CN106397122B (zh) * | 2015-07-31 | 2019-04-23 | 王圣洁 | 以甘油为原料制造二氯丙醇与环氧氯丙烷的方法 |
CN106397123B (zh) * | 2015-07-31 | 2019-04-23 | 王圣洁 | 二氯丙醇的制造方法与环氧氯丙烷的制造方法 |
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL394658A1 (pl) | 2012-11-05 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
RU2679644C2 (ru) | Способ разделения гликолей | |
KR20090110879A (ko) | 매우 순수한 1,4-부탄디올의 제조 방법 | |
RU2013148092A (ru) | Способ очистки пропиленоксида | |
RU2017118365A (ru) | Перегонка с частичным потоком | |
KR20070018789A (ko) | 에틸렌아민류를 함유하는 혼합물의 증류에 의한 분리 방법 | |
JP5200024B2 (ja) | モルホリン(mo)、モノアミノジグリコール(adg)、アンモニア及び水を含有する混合物を連続的に蒸留により分離するための方法 | |
CN104926608B (zh) | 乙二醇和1,2‑丁二醇的分离方法 | |
JP2011516552A5 (pl) | ||
US9284243B2 (en) | Process for the production of methylbutynol | |
JP5290181B2 (ja) | モルホリン(mo)、モノアミノジグリコール(adg)、アンモニア及び水を含有する混合物を連続的に蒸留により分離するための方法 | |
US4332645A (en) | Process for the separation of methanol from mixtures of tetrahydrofuran with methanol and water | |
US20120116140A1 (en) | Work-up of a 3-methyl-1-butene-containing mixture | |
CN108164388A (zh) | 一种高含量2-甲基烯丙基氯的制备方法 | |
CN113979925B (zh) | 在农药生产废液中提取3-甲基吡啶的方法 | |
PL215813B1 (pl) | Sposób wydzielania dichloropropanoli z masy po reakcji chlorowodorowania gliceryny | |
RU2726844C2 (ru) | Способ получения гидроксиэтилпиперазиновых соединений | |
KR19990044267A (ko) | 이중 압력 증류에 의한 부탄올 및 디부틸 에테르의 분리 방법 | |
TW201713612A (zh) | 甲基丙烯酸甲酯之純化方法 | |
CN101177419A (zh) | 共沸精馏间歇操作分离n-乙基哌嗪-乙醇胺共沸混合物的方法 | |
CN108191608A (zh) | 采用共沸精馏从乙二醇中分离低浓度1,2-丙二醇的方法 | |
RU2593205C1 (ru) | Способ выделения концентрированного эпихлоргидрина из продуктов эпоксидирования хлористого аллила пероксидом водорода на титансодержащем цеолитном катализаторе | |
CN108017517A (zh) | 采用共沸精馏从乙二醇中分离低浓度1,2-丁二醇的方法 | |
JPS63205101A (ja) | 炭酸ジメチルの分離方法 | |
CN107382743A (zh) | 一种萃取精馏提纯精制三乙胺的方法 | |
JPWO2019081283A5 (pl) |