PL211627B1 - Sposób wytwarzania epoksydowanego oleju rzepakowego - Google Patents

Sposób wytwarzania epoksydowanego oleju rzepakowego

Info

Publication number
PL211627B1
PL211627B1 PL386327A PL38632708A PL211627B1 PL 211627 B1 PL211627 B1 PL 211627B1 PL 386327 A PL386327 A PL 386327A PL 38632708 A PL38632708 A PL 38632708A PL 211627 B1 PL211627 B1 PL 211627B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
organic layer
oil
epoxidized
layer
acetic acid
Prior art date
Application number
PL386327A
Other languages
English (en)
Other versions
PL386327A1 (pl
Inventor
Eugeniusz Milchert
Anna Smagowicz
Grzegorz Lewandowski
Original Assignee
Univ West Pomeranian Szczecin Tech
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ West Pomeranian Szczecin Tech filed Critical Univ West Pomeranian Szczecin Tech
Priority to PL386327A priority Critical patent/PL211627B1/pl
Publication of PL386327A1 publication Critical patent/PL386327A1/pl
Publication of PL211627B1 publication Critical patent/PL211627B1/pl

Links

Landscapes

  • Epoxy Compounds (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania epoksydowanego oleju rzepakowego w reakcji z kwasem octowym i 30-procentowym nadtlenkiem wodoru.
Epoksydowane oleje roślinne mają duże znaczenie we współczesnym przemyśle chemicznym. W zdecydowanej większości epoksydowaniu poddaje się olej sojowy. Średnio w oleju sojowym występuje 52% wag. kwasu linolowego (9 cis, 12 cis), 25% wag. kwasu oleinowego (9 cis), 6% wag. kwasu linolenowego (9 cis, 12 cis, 15 cis). Zawarte w nich wiązania nienasycone ulegają epoksydacji. Ponadto w oleju sojowym znaczący jest udział kwasów nasyconych: palmitynowego - 10% wag., stearynowego - 4% wag. W oleju rzepakowym dominujący jest udział kwasu oleinowego (9 cis) - 64% wag., mniejszy linolowego (9 cis, 12 cis) - 18% wag. i porównywalny z sojowym w przypadku kwasu linolenowego (9 cis, 12 cis, 15 cis) - 7% wag. W konsekwencji obok podobieństw występują różnice w zastosowaniach samych olejów i produktów ich przekształceń. Epoksydowane oleje roś linne stosuje się jako środki smarowe w składzie olejów mineralnych i pół-syntetycznych w celu poprawy zdolności do biodegradacji Hydroliza pierścienia oksiranowego w epoksydowanych olejach roślinnych prowadzi do polioli, podstawowego składnika produkcji poliuretanów. Epoksydowany olej roślinny w reakcji z klasyczną żywicą epoksydową opartą na eterze glicydolowym, estrach glicydolowych lub epoksydach cyklo-alifatycznych tworzy materiały o wysokiej temperaturze zeszklenia i bardzo dobrych własnościach mechanicznych. Epoksydowane oleje roślinne stosuje się w produkcji proekologicznych farb wodorozcieńczalnych, wprowadzając je do żywicy głównej w miejsce syntetycznych rozcieńczalników i modyfikatorów własnoś ci użytkowych.
Istnieje kilka publikacji omawiających otrzymywanie epoksydowanych olejów roślinnych, takich jak: sojowy, lniany, słonecznikowy, kukurydziany, bawełniany, rzepakowy, szafranowy, arachidowy i inne. We wszystkich procesach epoksydowanie prowadzi się nadkwasem wytwarzanym „in situ. Najczęściej jest to kwas nadoctowy, wytwarzany w odwracalnej reakcji kwasu octowego i nadtlenku wodoru w obecności kwasu mineralnego jak kwas siarkowy. Powstający nadkwas epoksyduje wiązanie nienasycone oleju roślinnego a odtwarzający się kwas octowy wchodzi w reakcję z kwasem octowym z utworzeniem nadkwasu. Przebieg reakcji można zapisać następująco:
Η+ Ί
RCOOH + H2O? R— C + H2O 1
O—OH // \ / \ / \ / „
R—C + C=C -► RCOOH + C—C 2
O—OH / \ Z X
Istotne znaczenie ma także dobranie parametrów technologicznych procesu aby szybkość reakcji epoksydowania (2) była wyższa niż reakcji tworzenia nadkwasu (1). W przeciwnym przypadku powstający nadkwas rozkłada się w warunkach reakcji i wydajność epoksydowania w przeliczeniu na zużyty nadtlenek wodoru jest niewielka. Ponadto środowisko reakcji zawiera wodę, kwas organiczny i mineralny (katalizator), które powoduj ą rozkład powstających grup epoksydowych, spowodowany reakcjami hydrolizy i acylowania, jak przedstawiono poniżej:
PL 211 627 B1
Powoduje to obniżenie selektywności przemiany do epoksydowanego oleju.
Znany jest z opisu patentowego PL 198 322 sposób otrzymywania epoksydowanych olejów roślinnych działaniem nadtlenku wodoru w kwasie wobec katalizatora w postaci makroporowatych kationitów. Z publikacji V.V.Goud, A.V.Patwardhan, N.C.Pradhan, Journal of the American Oil Chemists Society 2006, 83, 7 znany jest sposób otrzymywanie stosunkowo egzotycznych epoksydowanych olejów roślinnych jak olej karanja, a z publikacji V.V.Goud, A.V.Patwardhan, N.C.Pradhan, Bioresource Technology 2006, 97, 1365 oleju mahua.
Celem wynalazku jest otrzymanie epoksydowanego oleju rzepakowego z najwyższą selektywnością, przy jednocześnie wysokiej konwersji oleju kierowanego do epoksydacji i całkowitym przereagowaniu nadtlenku wodoru.
Sposób wytwarzania epoksydowanego oleju rzepakowego, według wynalazku, polegający na reakcji oleju rzepakowego, w obecności katalizatora, z kwasem octowym i 30-procentowym nadtlenkiem wodoru, a następnie rozdzieleniu produkt poreakcyjnego. Istotą wynalazku jest to, że jako katalizator stosuje się kwas mineralny, a produkt poreakcyjny poddaje się rozdzielaniu na warstwę organiczną i warstwę wodną, po czym warstwę organiczną neutralizuje się wodnym roztworem wodorotlenku sodu, następnie oddziela się warstwę organiczną i kilkakrotnie przemywa się wodą, przy czym po każdym przemyciu wodą oddziela się warstwę organiczną od warstwy odpadowej, po czym warstwę organiczną osusza się. Warstwę wodną z pierwszego rozdzielania faz poddaje się destylacji, a otrzymany kwas octowy recyrkuluje się do reaktora epoksydacji. Osuszanie warstwy organicznej prowadzi się poprzez ogrzewanie jej od temperatury 30° do 90°C pod obniżonym ciśnieniem. Osuszanie warstwy organicznej można również prowadzić poprzez kontaktowanie jej z bezwodnym siarczanem sodu lub magnezu. Taką warstwę organiczną po osuszaniu poddaje się filtracji.
Realizacja procesu według wynalazku pozwala otrzymać epoksydowany olej rzepakowy z wysoką selektywnością przemiany do związków epoksydowych, przy minimalizacji produktów ubocznych w postaci pochodnych acetylowych i glikoli. Jednocześ nie uzyskuje się wysoką konwersję wiązań nienasyconych oleju i najwyższą konwersję nadtlenku wodoru.
Bliżej sposób postępowania w przedmiocie wynalazku przedstawia poniższe przykłady wykonania.
P r z y k ł a d 1
Do szklanego reaktora wyposażonego w termometr, chłodnicę zwrotną, mieszadło mechaniczne i wkraplacz wprowadza się 142 g oleju rzepakowego, 10,5 g lodowatego kwasu octowego, 3,28 g stężonego kwasu siarkowego. Podczas intensywnego mieszania z wkraplacza w ciągu 30 minut podaje się 51 g 30-proc. nadtlenku wodoru. Po wprowadzeniu wszystkich reagentów stosunek molowy nadtlenku wodoru do oleju wynosi 3:1, stosunek kwasu octowego do oleju 0,35:1. Proces prowadzi się w temperaturze 60°C w ciągu 150 minut od zakończenia wkraplania. Po zakończeniu reakcji produkt poreakcyjny ochładza się do temperatury otoczenia i w rozdzielaczu oddziela się warstwę organiczną od warstwy wodnej, otrzymując 175 g warstwy organicznej i 39 g warstwy wodnej. Warstwę organiczną neutralizuje się 20-proc. roztworem wodorotlenku sodu i ponownie oddziela się warstwę organiczną. Warstwę organiczną trzykrotnie przemywa się wodą destylowaną w ilości po 450 cm3 w każdym przemyciu, przy czym każdorazowo oddziela się ją od warstwy odpadowej. Do otrzymanej warstwy organicznej dodaje się 40 g bezwodnego siarczanu magnezu jako środka suszącego i okresowo miesza. Po 4 godzinach oddziela się siarczan magnezu na filtrze ze szkł a spiekanego. Otrzymuje się 120 g warstwy organicznej. Liczba jodowa tak otrzymanego produktu wynosi 0,113 mol/100 g oleju a liczba epoksydowa 0,189 mol/100 g oleju. Liczba jodowa oleju rzepakowego kierowanego do epoksydacji wynosi 0,314 mol/100 g oleju. Warstwę wodną z rozdzielania produktu poreakcyjnego poddaje się destylacji kolumnowej i odzyskuje się kwas octowy.
Selektywność przemiany do epoksydowanego oleju liczono jako ilość otrzymywanego oleju epoksydowanego, którego miarą jest liczba epoksydowa w odniesieniu do oleju przereagowanego, którego miarą jest liczba jodowa, zgodnie z zależnością:
LE/LJ
-prod--100% LJsur - LJprod gdzie: LEprod - liczba epoksydowa otrzymanego produktu [mol/100 g oleju], LJsur - liczba jodowa oleju rzepakowego przed epoksydacją [mol/100 g oleju], LJprod - liczba jodowa oleju rzepakowego po epoksydacji [mol/100 g oleju].
PL 211 627 B1
Konwersję oleju obliczano z liczb jodowych jako ilość uzyskiwanego oleju epoksydowanego w odniesieniu do oleju kierowanego do procesu zgodnie z zależnoś cią:
LJ
LJs
-LJ prod
LJ •100% sur
Konwersję nadtlenku wodoru obliczano z ilości nadtlenku przereagowanego w odniesieniu do wprowadzonego do procesu epoksydacji. Ilość nadtlenku przereagowanego ustalono po oznaczeniu jego stężenia w warstwie wodnej, po rozdzieleniu faz produktu poreakcyjnego.
W prowadzonym procesie selektywność przemiany do epoksydowanego oleju rzepakowego w odniesieniu do ulegają cego przemianie wynosi SLE/LJ = 94%, konwersja oleju rzepakowego KLJ = = 64%, konwersja nadtlenku wodoru KH2O2 = 100%.
P r z y k ł a d 2
Do reaktora jak w przykładzie 1 wprowadza się 142 g oleju rzepakowego, 10,5 g lodowatego kwasu octowego, 3,28 g stężonego kwasu siarkowego. Podczas mieszania z szybkością obrotów mieszadła 800 rpm w ciągu 30 minut. Wkrapla się 51 g 30-proc. nadtlenku wodoru. W wyniku wprowadzenia wszystkich reagentów stosunek molowy nadtlenku wodoru do oleju wynosi 3:1, stosunek molowy kwasu octowego do oleju 0,35:1. Proces prowadzi się w temperaturze 60°C w czasie 4 godz.od zakończenia wprowadzania nadtlenku wodoru. Po zakończeniu reakcji i ochłodzeniu do temperatury otoczenia w rozdzielaczu oddziela się warstwę organiczną od wodnej i otrzymuje się 173 g warstwy organicznej i 41 g warstwy wodnej. Warstwę organiczną neutralizuje się 20-proc. roztworem wodorotlenku sodu i dodaje się 450 cm3 wody destylowanej. Następnie oddzieloną warstwę organiczną przemywa się czterokrotnie wodą destylowaną w ilości po 450 cm3. Warstwę organiczną z przemywania umieszcza się w kolbie okrągłodennej i pod ciśnieniem 15 mmHg w strumieniu powietrza prowadzi się jej osuszanie. Usuwanie wody prowadzi się około 10 godz. Otrzymuje się 128 g warstwy organicznej. Liczba jodowa tak otrzymanego produktu wynosi 0,117 mol/100 g oleju a liczba epoksydowa 0,174 mol/100 g oleju. Liczba jodowa oleju rzepakowego kierowanego do epoksydacji wynosi 0,314 mol/100 g oleju. W wyniku destylacji warstwy wodnej z pierwszego rozdzielania produktu poreakcyjnego odzyskano 8 g kwasu octowego.
W prowadzonym procesie selektywność przemiany do epoksydowanego oleju rzepakowego w odniesieniu do ulegającego przemianie wynosi SLE/LJ = 88%, konwersja oleju rzepakowego KLJ = 63%, konwersja nadtlenku wodoru KH2O2 = 100% 138.

Claims (5)

1. Sposób wytwarzania epoksydowanego oleju rzepakowego polegający na reakcji oleju rzepakowego, w obecności katalizatora, z kwasem octowym i 30-procentowym nadtlenkiem wodoru, a nastę pnie rozdzieleniu produkt poreakcyjnego, znamienny tym, ż e jako katalizator stosuje się kwas mineralny, a produkt poreakcyjny poddaje się rozdzielaniu na warstwę organiczną i warstwę wodną, po czym warstwę organiczną neutralizuje się wodnym roztworem wodorotlenku sodu, następnie oddziela się warstwę organiczną i kilkakrotnie przemywa się wodą, przy czym po każdym przemyciu wodą oddziela się warstwę organiczną od odpadowej, po czym warstwę organiczną osusza się.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że warstwę wodną z pierwszego rozdzielania faz poddaje się destylacji, a otrzymany kwas octowy recyrkuluje się do reaktora epoksydacji.
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że osuszanie warstwy organicznej prowadzi się poprzez ogrzewanie jej od temperatury 30° do 90°C pod obniżonym ciśnieniem.
4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że osuszanie warstwy organicznej prowadzi się poprzez kontaktowanie jej z bezwodnym siarczanem sodu lub magnezu.
5. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że warstwę organiczną po osuszaniu poddaje się filtracji.
PL386327A 2008-10-21 2008-10-21 Sposób wytwarzania epoksydowanego oleju rzepakowego PL211627B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL386327A PL211627B1 (pl) 2008-10-21 2008-10-21 Sposób wytwarzania epoksydowanego oleju rzepakowego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL386327A PL211627B1 (pl) 2008-10-21 2008-10-21 Sposób wytwarzania epoksydowanego oleju rzepakowego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL386327A1 PL386327A1 (pl) 2010-04-26
PL211627B1 true PL211627B1 (pl) 2012-06-29

Family

ID=42989801

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL386327A PL211627B1 (pl) 2008-10-21 2008-10-21 Sposób wytwarzania epoksydowanego oleju rzepakowego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL211627B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL386327A1 (pl) 2010-04-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5885946A (en) Process for preparing a synthetic ester from a vegetable oil
JP5154015B2 (ja) 脂肪酸アルキルエステル及びグリセリンの製造法
Shuangfei et al. Epoxidation of unsaturated fatty acid methyl esters in the presence of SO3H-functional brønsted acidic ionic liquid as catalyst
JPS59118779A (ja) 変性トリグリセリドの製法
JP2008504287A (ja) 変性植物油ベースのポリオール類
US7629478B2 (en) Process for the production of a polyol monomer
Fong et al. Epoxidation of palm kernel oil fatty acids
CN106536494B (zh) 使用固体酸性和碱性催化剂制备功能化的蓖麻油衍生物
WO2013079791A1 (en) Method for catalytic oxidation of a natural composition including unsaturated fatty acids and/or esters thereof and the use of a mixture obtained therefrom for the production of mono-, oligo- and/or polyesters
US7932409B2 (en) Process to produce polyols
EP2665714B1 (en) Process for epoxidation of vegetable oils
PL211627B1 (pl) Sposób wytwarzania epoksydowanego oleju rzepakowego
US20170044128A1 (en) Carbonated Estolides And Methods Of Making And Using The Same
US20160115109A1 (en) Method for producing allyl alcohol and allyl alcohol produced thereby
CN108997229B (zh) 1,2,3,4-四氢喹喔啉-6-羧酸甲酯及其制备方法
PL211628B1 (pl) Sposób wytwarzania epoksydowanego oleju rzepakowego
Salih et al. Optimization of High Yield Epoxidation of Malaysian Castor Bean Ricinoleic Acid with Performic Acid
CN102126966A (zh) 一种n,n-二乙基乙醇胺的合成方法
US2521742A (en) Method of treating low-grade fatty materials
CN112645804A (zh) 季戊四醇三烯丙基醚的合成方法
PL215730B1 (pl) Sposób wytwarzania dichloropropanoli z gliceryny
KR101602428B1 (ko) 연속 촉매 반응에 의한 글리시돌의 제조방법
PL225806B1 (pl) Sposób epoksydowania oleju rzepakowego w reakcji z kwasem nadoctowym in situ
KR101657679B1 (ko) 에스테르 폴리올의 제조방법
CN110483286A (zh) 一种钨基固体酸催化剂催化不饱和油脂氧化水解制备生物基多元醇的方法

Legal Events

Date Code Title Description
LICE Declarations of willingness to grant licence

Free format text: RATE OF LICENCE: 10%

Effective date: 20120123

LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20111021