PL210429B1 - Sposób utylizacji cynku z wody obiegowej wielkiego pieca - Google Patents

Sposób utylizacji cynku z wody obiegowej wielkiego pieca

Info

Publication number
PL210429B1
PL210429B1 PL384469A PL38446908A PL210429B1 PL 210429 B1 PL210429 B1 PL 210429B1 PL 384469 A PL384469 A PL 384469A PL 38446908 A PL38446908 A PL 38446908A PL 210429 B1 PL210429 B1 PL 210429B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
zinc
cathode
blast furnace
circulating water
electrolysis
Prior art date
Application number
PL384469A
Other languages
English (en)
Other versions
PL384469A1 (pl
Inventor
Wojciech Damagała
Kazimierz Młoczek
Original Assignee
Domagała Wojciech Wielobranżowe Przedsiębiorstwo Domag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Domagała Wojciech Wielobranżowe Przedsiębiorstwo Domag filed Critical Domagała Wojciech Wielobranżowe Przedsiębiorstwo Domag
Priority to PL384469A priority Critical patent/PL210429B1/pl
Publication of PL384469A1 publication Critical patent/PL384469A1/pl
Publication of PL210429B1 publication Critical patent/PL210429B1/pl

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P10/00Technologies related to metal processing
    • Y02P10/20Recycling

Landscapes

  • Electrolytic Production Of Metals (AREA)
  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób utylizacji cynku z wody obiegowej wielkiego pieca, obejmujący proces elektrolizy z nierozpuszczalnymi anodami.
W dotychczasowej praktyce prowadzenia wielkiego pieca nie usuwa się cynku zawartego w wodzie obiegowej.
W znanej technologii, do wód obiegowych w trakcie mokrego oczyszczania gazu wielkopiecowego i w czasie odpylania odlotowych gazów stalowniczych przedostaje się cynk w ilościach od 50 do ponad 200 mg Zn/dm3. Średnie stężenia cynku wynoszą w spiekalni 0,9 - 4,9 mg Zn/dm3, w stalowni 0,85 - 1,75 mg Zn/dm3 i w odcieku ze składowiska żużla granulowanego 0,09 - 0,22 mg Zn/dm3. Cynk w ściekach huty surowcowej żelaza znajduje się w formie jonowej i w postaci zawiesiny. Umożliwia to usunięcie cynku w reaktorze stożkowym poprzez wytrącenie i filtrację do poziomu 0,1 - 0,2 mg/dm3. Procesy te zachodzą w warstwie osadu czynnego przy wykorzystaniu wodorotlenku wapnia zawartego w technologicznych wodach odpadowych. Uwodniony osad jest zag ęszczany, odwadniany i przekazywany do huty cynku. (Hutnik-Wiadomości Hutnicze nr 5/2003,s.218-222).
Niedogodnością tego sposobu usuwania cynku z roztworów wodnych jest konieczność strącania związków cynku i w konsekwencji, obróbka uwodnionych osadów, co wybitnie podwyższa koszty procesu.
W hydroelektrometalurgii cynku, praż ony koncentrat siarczkowy ł uguje się roztworem rozcień czonego kwasu siarkowego (o stężeniu 3-15% H2SO4) i z roztworu siarczanu cynkowego, po dokonaniu szeregu wstępnych operacji, osadza się cynk na katodzie w procesie elektrolizy z nierozpuszczalnymi anodami. Do elektrolizy używa się anod ołowianych i katod aluminiowych. Większość zakładów elektrolizy cynku pracuje według metody wzorcowej. Polega ona na tym, że stopień zakwaszenia roztworu elektrolitycznego odchodowego znajduje się w granicach 100-110 g/l H2SO4 przy zawartości 30 g/l Zn, zaś gęstość katodowa prądu wynosi zwykle 300-400 A/m2. Elektrolit wejściowy zawiera 80 g/l Zn i 30 g/l H2SO4. Metoda elektrolizy cynkowej Taintona dopuszcza wzrost stopnia zakwaszenia roztworu elektrolitycznego do 300 g/l H2SO4 oraz gęstości katodowej prądu do 1100 A/m2 (Wł. Domański, A. Krupkowski: Metalurgia cynku i kadmu; PWN 1952).
Zasadniczym materiałem konstrukcyjnym wanien elektrolitycznych jest żelazobeton oraz w nielicznych przypadkach drewno.
Wewnętrzną wykładzinę antykorozyjną stanowi najczęściej blacha ołowiana, winidur lub ebonit (A Król, T. Mazanek: Metalurgia cynku i kadmu; Wyd. „Śląsk, Katowice 1965).
W galwanotechnice, podstawowe urządzenie do cynkowania stanowi przede wszystkim wanna, wykonana z blachy stalowej, wyłożonej wewnątrz tworzywem odpornym na działanie kąpieli. Do kąpieli kwaśnych stosuje się PCV, poliester lub twardą gumę.
W znanym sposobie odzyskiwania cynku ze ścieków, z płukania po procesach cynkowania cyjankalicznego lub niecyjankowego, stosuje się elektrolizer odzyskowy. Różni się on od elektrolizera galwanizerskiego tym, że posiada anody nierozpuszczalne, tj. ze stali kwasoodpornej w przypadku stosowania elektrolitu cyjankalicznego, lub grafitowe w przypadku elektrolitów niecyjankalicznych (Hutnik-Wiadomości Hutnicze nr 7/2007, s.369-373).
Znane sposoby otrzymywania cynku z pierwotnych i wtórnych surowców cynkowych cechuje duża ich złożoność, związana z koniecznością uzyskania wysokiej czystości elektrolitów oraz wysokich stężeń metali w roztworach, dla ich elektrolitycznego wydzielenia.
Istnieje więc nadal, w skali przemysłowej, problem zagospodarowania znacznej ilości szlamów i pyłów powstających w różnych procesach technologicznych hutnictwa żelaza i stali oraz nadal nie jest rozwiązana kwestia odzyskiwania w sposób opłacalny zawartego w nich cynku.
Celem wynalazku jest opracowanie sposobu utylizacji cynku z wody obiegowej wielkiego pieca, obejmującego proces elektrolizy z nierozpuszczalnymi anodami, który umożliwi odzyskanie zawartego w niej cynku w postaci handlowej.
Cel ten zrealizowano zgodnie z wynalazkiem, w ten sposób, że woda obiegowa stanowi równocześnie medium do wyprowadzania cynku z wielkiego pieca, które poddaje się procesowi elektrolitycznego odzyskiwania cynku w wannach ze stali kwasoodpornej i z katodami ze stali kwasoodpornej, przy natężeniu prądu katodowego o wartości od 0,3 do 1,5 A/dcm2, przy czym uprzednio wprowadza się siarczan amonowy w ilości od 5 do 25 g/l oraz bezchlorkowe inhibitory korozji i koryguje się kwasowość w zakresie pH od 3,5 do 6,5. Do korekty pH korzystnie stosuje się kwasy organiczne, korzystnie kwas octowy. W procesie elektrolizy wanna stanowi anodę. Katody znajdują się w podwójnych workach katodowych, oddzielonych od siebie wolną przestrzenią, która zmniejsza w wyraźny sposób
PL 210 429 B1 przedostawanie się szlamów do cynku. Worki katodowe wykonane są z polichlorku winylu lub polipropylenu. Efekt procesu elektrolizy w postaci gąbczastego proszku cynku usuwa się z worka katodowego poprzez filtr z tkaniną filtracyjną a czysty elektrolit wprowadza się do tego samego worka filtracyjnego. Gąbczasty proszek cynku przetapia się i odlewa w gąski albo brykietuje, stosując jako lepiszcze kalafonię lub mocznik. Woda obiegowa po elektrolizie zawiera jeszcze około 0,2 g/litr tlenku cynkowego i wraca z powrotem do obiegu.
Zaletą sposobu utylizacji cynku znajdującego się w wodzie obiegowej wielkiego pieca, według wynalazku, jest możliwość efektywnego ekonomicznie odzyskania cynku z surowca o bardzo niskiej jego zawartości i przy znacznie niższym jego stężeniu w elektrolicie niż w znanych procesach. Elektrolizę prowadzi się w sposób ciągły, bez konieczności okresowego wyjmowania katod i zdzierania cynku i przy o wiele niższych parametrach prą dowych. W efekcie otrzymuje się cynk w postaci handlowej i moż liwość zawracania pozostał o ś ci do procesów hutniczych, zaś woda obiegowa staje się medium wyprowadzającym cynk z wielkiego pieca. Przedmiot wynalazku jest wyjaśniony w przykładzie wykonania: do wody z odstojników Doora, zawierającej cynk w ilości 1 g/l, wprowadza się siarczan amonowy w ilości 15 g/l i bezchlorkowe inhibitory korozji oraz przeprowadza się korektę kwasowości do wartości pH 4,5 poprzez dodatek kwasu octowego.
Tak otrzymany roztwór poddaje procesowi elektrolizy w wannie ze stali kwasoodpornej, która stanowi anodę, przy natężeniu prądu katodowego 1 A/dcm2. Katody ze stali kwasoodpornej znajdują się w podwójnych workach katodowych, wykonanych z tkaniny polipropylenowej. Cynk nie osadza się na katodzie, lecz opada płatkami na dno worka katodowego. Gąbczasty proszek cynku usuwa się z worka katodowego poprzez filtr z tkaniną filtracyjną , a czysty elektrolit przelewa się do tego samego worka filtracyjnego. Gąbczasty proszek cynku przetapia się i odlewa w gąski. Można go stosować jako surowiec cynkonośny przy cynkowaniu ogniowym.

Claims (6)

1. Sposób utylizacji cynku z wody obiegowej wielkiego pieca, obejmujący proces elektrolizy z nierozpuszczalnymi anodami, znamienny tym, ż e woda obiegowa stanowi równocześ nie medium do wyprowadzania cynku z wielkiego pieca, które poddaje się procesowi elektrolitycznego odzyskiwania cynku w wannach ze stali kwasoodpornej i z katodami ze stali kwasoodpornej, przy natężeniu prądu katodowego o wartości od 0,3 do 1,5 A/dcm3, przy czym uprzednio wprowadza się siarczan amonowy w ilości od 5 do 25 g/l oraz bezchlorkowe inhibitory korozji i koryguje się kwasowość w zakresie pH od 3,5 do 6,5.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że do korekty pH stosuje się kwasy organiczne, korzystnie kwas octowy.
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w procesie elektrolizy wanna stanowi anodę.
4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że katody znajdują się w podwójnych workach katodowych.
5. Sposób według zastrz. 1 albo 4, znamienny tym, że gąbczasty proszek cynku usuwa się z worka katodowego poprzez filtr z tkaniną filtracyjną , a czysty elektrolit wprowadza się do tego samego worka filtracyjnego.
6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że gąbczasty proszek cynku przetapia się lub brykietuje.
PL384469A 2008-02-15 2008-02-15 Sposób utylizacji cynku z wody obiegowej wielkiego pieca PL210429B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL384469A PL210429B1 (pl) 2008-02-15 2008-02-15 Sposób utylizacji cynku z wody obiegowej wielkiego pieca

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL384469A PL210429B1 (pl) 2008-02-15 2008-02-15 Sposób utylizacji cynku z wody obiegowej wielkiego pieca

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL384469A1 PL384469A1 (pl) 2009-08-17
PL210429B1 true PL210429B1 (pl) 2012-01-31

Family

ID=42986920

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL384469A PL210429B1 (pl) 2008-02-15 2008-02-15 Sposób utylizacji cynku z wody obiegowej wielkiego pieca

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL210429B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL384469A1 (pl) 2009-08-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN101845562B (zh) 改进型两矿法生产电解金属锰的装置及方法
US5453111A (en) Method for separation of metals from waste stream
CN101918600B (zh) 由脱硫铅膏起始生产金属铅的方法
CN102002594B (zh) 一种回收锡的方法
CN108754543B (zh) 一种炭渣与铝电解质分离方法
CN104630826A (zh) 一种从锡阳极泥中回收锡的工艺
CN109761412A (zh) 一种高盐度稀土湿法冶炼废水中低含量有机污染物的电解处理工艺及装置
JP5370777B2 (ja) 銅硫化物からの銅の回収方法
JP3962855B2 (ja) 飛灰からの重金属の回収方法
CN106591880A (zh) 一种大尺寸复杂铜阳极板isa电解精炼的方法
CN106006572A (zh) 一种从碲阳极泥回收回用碲的方法
JP2007191782A (ja) カドミウムの製造方法
CN106282569A (zh) 一种铜镉渣提镉残渣资源回收的方法
CN104152701B (zh) 从粗锡精炼渣中回收锡的方法
CN104988537A (zh) 一种含锌固废处置的湿法收尘及浸出电积一体化工艺
JPH10140257A (ja) 塩素浸出電解採取法によるニッケルの湿式精錬方法
CN104120253A (zh) 一种复杂锌焙烧矿的浸出方法
CZ283573B6 (cs) Způsob úpravy odpadních vod z výroby olověných akumulátorů
de Araujo et al. Reuse of furnace fines of ferro alloy in the electrolytic manganese production
US4526662A (en) Processes for the recovery of cyanide from aqueous thiocyanate solutions and detoxication of aqueous thiocyanate solutions
PL210429B1 (pl) Sposób utylizacji cynku z wody obiegowej wielkiego pieca
JPH0975891A (ja) 製鉄ダストの湿式処理方法
CN112981121B (zh) 一种沉淀法处理含镉废渣并制备高纯金属镉的方法
JP5320861B2 (ja) 亜鉛・鉛製錬法の排水処理工程の操業方法
CN105861842A (zh) 一种从含铅物料中回收铅的方法