PL207729B1 - Imak nożowy, zwłaszcza noża strugowego - Google Patents

Imak nożowy, zwłaszcza noża strugowego

Info

Publication number
PL207729B1
PL207729B1 PL371843A PL37184304A PL207729B1 PL 207729 B1 PL207729 B1 PL 207729B1 PL 371843 A PL371843 A PL 371843A PL 37184304 A PL37184304 A PL 37184304A PL 207729 B1 PL207729 B1 PL 207729B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
wall
pocket
knife
cutting knife
plug
Prior art date
Application number
PL371843A
Other languages
English (en)
Other versions
PL371843A1 (pl
Inventor
Uwe Tillessen
Norbert Hesse
Gerhard Siepenkort
Klaus Duhnke
Adam Klabisch
Original Assignee
Dbt Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dbt Gmbh filed Critical Dbt Gmbh
Publication of PL371843A1 publication Critical patent/PL371843A1/pl
Publication of PL207729B1 publication Critical patent/PL207729B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21CMINING OR QUARRYING
    • E21C35/00Details of, or accessories for, machines for slitting or completely freeing the mineral from the seam, not provided for in groups E21C25/00 - E21C33/00, E21C37/00 or E21C39/00
    • E21C35/18Mining picks; Holders therefor
    • E21C35/19Means for fixing picks or holders
    • E21C35/193Means for fixing picks or holders using bolts as main fixing elements
    • E21C35/1936Means for fixing picks or holders using bolts as main fixing elements the picks having a square- or rectangular-section shank

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Drilling And Exploitation, And Mining Machines And Methods (AREA)
  • Road Repair (AREA)
  • Road Signs Or Road Markings (AREA)
  • Medicines Containing Antibodies Or Antigens For Use As Internal Diagnostic Agents (AREA)
  • Read Only Memory (AREA)
  • Workshop Equipment, Work Benches, Supports, Or Storage Means (AREA)

Abstract

Imak nożowy, zwłaszcza noża strugowego, znajduje zastosowanie w szczególności w strugach węglowych w górnictwie podziemnym. Imak nożowy (1) wyposażony jest w kieszeń wtykową (2) dla osadzania noża urabiającego, ograniczoną przez dwie boczne ścianki oporowe (4, 5), przednią ściankę oporową (6) oraz tylną ściankę oporową (7). Tylna ścianka oporowa (7) posiada podwyższenie (7A), wystające ponad powierzchnie ograniczające (8, 9) na ok. 1/3 całej wysokości (h) imaka nożowego (1). Podwyższenie (7A) ma odpowiednio zbudowaną ściankę czołową (10), a na jej przejściu w powierzchnie ograniczające (8, 9) wykonane są właściwe strefy krawędziowe (16, 17) oraz powierzchnie prowadzące (14, 15).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest imak nożowy, zwłaszcza noża strugowego, znajdujący zastosowanie w szczególności w strugach węglowych w górnictwie podziemnym węgla kamiennego.
Znany jest, na przykład z niemieckiego opisu patentowego DE - U 298 03 944 imak nożowy posiadający na tylnej ścianie podwyższenie wspierające nóż urabiający, tylko niewiele wystające ponad boczne ścianki oporowe. Taka konstrukcja w pewnym, niewielkim stopniu zapewnia lepsze wsparcie noża urabiającego, niż w przypadku imaka, którego wszystkie cztery ścianki oporowe mają mniej więcej taką samą wysokość. Jednocześnie konstrukcja ta ma jedną istotną wadę, jako że w obrębie lekko podwyższonej, tylnej ścianki oporowej odkłada się pył węglowy, ulegający tam sprasowaniu, co zasadniczo utrudnia demontaż noża urabiającego z imaka nożowego. Przyczyna wzmożonego odkładania się pyłu węglowego w strefie tylnej, podwyższonej ścianki oporowej leży w tym, że podwyższenie to rozciąga się praktycznie na całej szerokości imaka nożowego, przez co po bokach osadzonego w nim noż a urabiają cego, pomię dzy bocznymi ś ciankami oporowymi a podwyż szoną tylną ś cianką oporową w jej zewnętrznych strefach powstają klinowe zagłębienia, umożliwiające odkładanie się pyłu węglowego.
Dla wyeliminowania niepożądanego odkładania się pyłu węglowego w przejściowej strefie pomiędzy bocznymi ściankami oporowymi a tylną ścianką oporową można zastosować znane, na przykład z niemieckiego opisu patentowego DE 299 01 985, wykonanie podwyższenia jedynie w środkowej strefie tylnej ścianki oporowej, przy czym ta tylna ścianka opada w kierunku swych stref zewnętrznych. Zwrócona ku nożowi urabiającemu, względnie ku kieszeni wtykowej tego noża powierzchnia czołowa tylnej ścianki oporowej w strefach zewnętrznych w stosunku do kierunku roboczego noża urabiającego posiada przebiegające ukośnie na zewnątrz powierzchnie prowadzące. Ponieważ podwyższenie, stanowiące wsparcie noża urabiającego, tylko bardzo nieznacznie wystaje po bokach poza osadzony w imaku nóż urabiający, pomiędzy tym nożem a bocznymi ściankami oporowymi imaka nie powstaje znaczny martwy obszar. Ponadto powierzchnie prowadzące przebiegają pod skosem i skierowane są przeciwnie do kierunku roboczego noża urabiającego, dzięki czemu pył węglowy zawiewany od szczytu noża w kierunku tylnej ścianki oporowej, odprowadzany jest na zewnątrz imaka nożowego. W imaku o takiej konstrukcji zredukowana została wprawdzie skłonność do gromadzenia się pyłu węglowego, jednak w przypadku wystąpienia konieczności montażu nowego noża urabiającego, bądź też wymiany jednego lub wszystkich noży, napotyka się na znaczące utrudnienia, spowodowane ukształtowaniem na zewnątrz powierzchni prowadzących, sięgających niemal do wnętrza kieszeni wtykowej.
Celem wynalazku jest opracowanie takiej konstrukcji imaka nożowego, zwłaszcza noża strugowego, która zapewni dobre podparcie noża urabiającego, a jednocześnie umożliwi łatwy i szybki montaż bądź demontaż noża urabiającego z imaka nożowego.
Istota wynalazku polega na tym, że zwrócona ku kieszeni wtykowej ścianka czołowa tylnej ścianki oporowej posiada w strefach zewnętrznych powierzchnie prowadzące, opadające ukośnie do wewnątrz w kierunku kieszeni wtykowej.
W korzystnym wykonaniu imaka nożowego boczne ś cianki oporowe na swych górnych powierzchniach ograniczających w zasadzie na całej swej grubości są równe i/lub mogą być wykonane jako skosy schodzące w kierunku środkowej, pionowej płaszczyzny wzdłużnej kieszeni wtykowej.
Najlepiej jest, gdy wówczas obydwie powierzchnie ograniczające przebiegają w stosunku do środkowej pionowej płaszczyzny wzdłużnej pod kątem równym w przybliżeniu 93°. Umożliwia to zapewnienie nożowi urabiającemu osadzonemu w kieszeni wtykowej lepsze podparcie, jako że nóż ten wraz ze swą głowicą na dużej powierzchni styka się po obu stronach kieszeni wtykowej z płaszczyznami ograniczającymi bocznych ścianek oporowych.
Korzystnym jest również takie wykonanie, w którym powierzchnie prowadzące rozciągają się powyżej i częściowo także poniżej powierzchni ograniczających bocznych ścianek oporowych, ponieważ umożliwia to wprowadzanie noża urabiającego z jego trzonem aż do poziomu powierzchni ograniczających bocznych ścianek oporowych.
Dla dobrego podparcia noża urabiającego celowym jest, aby przednia ścianka oporowa na przejściu w powierzchnie ograniczające bocznych ścianek oporowych wyposażona była w nosek wspierający dla głowicy noża urabiającego, przy czym powierzchnia czołowa noska wspierającego posiada zagłębienie o postaci zbliżonej do litery V, co daje dodatkowe boczne umocowanie głowicy noża urabiającego w imaku.
PL 207 729 B1
Pożądanym jest również takie wykonanie, w którym zewnętrzne strefy centralnej ścianki czołowej tylnej ścianki oporowej od wierzchołka jej podwyższenia aż do powierzchni ograniczających bocznych ścianek oporowych, na powierzchniach prowadzących oraz na zewnątrz skierowanych strefach krawędziowych mają zagłębienia o łukowatym przebiegu.
Dla uzyskania lepszego odprowadzania pyłu powstającego w trakcie urabiania celowym jest także, gdy strefy krawędziowe opadają po bokach w tył ku dołowi w kierunku bocznych ścianek oporowych, przez co tworzą się, podobnie jak w znanych imakach wąskie, skierowane przeciwnie do kierunku urabiania i ukośne powierzchnie kierujące, nadające pyłowi kierunek odprowadzania na zewnątrz. Wąskie strefy krawędziowe w ekstremalnym przypadku mogą być utworzone przez korzystnie zaokrąglone przejściowe strefy imaka, wykonanego na drodze odlewania.
Najprościej jest, gdy boczne ścianki oporowe i zewnętrzne strefy tylnej ścianki oporowej wykonane są z bardzo niewielką asymetrią w stosunku do środkowej pionowej płaszczyzny wzdłużnej kieszeni wtykowej, co ma na celu lepsze dostosowanie konstrukcji imaka nożowego do obciążeń działających na ten imak w trybie roboczym. W takim wykonaniu podparcie noża urabiającego, zlokalizowane na tylnej ściance oporowej posiada w swej centralnej, maksymalnie wywyższonej części taką szerokość, która w przybliżeniu odpowiada szerokości kieszeni wtykowej. Tylna ścianka oporowa jest zatem w swej strefie centralnej, w pobliżu korzystnie łukowatego wierzchołka, równa lub nieco szersza od noża urabiającego osadzonego w kieszeni wtykowej, a zewnętrzne strefy nie muszą występować na całej wysokości podwyższenia tylnej ścianki oporowej. Występują zatem tylko tam, gdzie część podwyższenia tylnej ścianki oporowej wystaje po bokach ponad osadzony nóż urabiający, albo kieszeń wtykową, a więc w strefie przejściowej w boczne ścianki oporowe.
Zasadniczą zaletą imaka nożowego według wynalazku jest to, że jego powierzchnie prowadzące znacznie ułatwiają osadzanie noża urabiającego w kieszeni wtykowej, nawet w przypadku jego odchylenia od pionu w stosunku do kieszeni wtykowej. Jednocześnie wykonana zgodnie z wynalazkiem przednia ścianka oporowa służy do pewnego wsparcia noża urabiającego podczas jego ruchu zwrotnego. Także samo powierzchnie prowadzące sprzyjają odprowadzaniu pyłu powstającego w trakcie urabiania z kieszeni wtykowej, natomiast eliminacja martwych przestrzeni między głowicą, względnie trzonem noża urabiającego, a ściankami kieszeni wtykowej zabezpiecza imak przed gromadzeniem się tego pyłu, powstającego w trakcie urabiania skał.
Wynalazek został bliżej objaśniony w przykładzie wykonania na rysunku, gdzie fig. 1 przedstawia imak nożowy w widoku perspektywicznym, fig. 2 - imak nożowy w widoku bocznym, fig. 3 - imak nożowy w widoku od czoła, a fig. 4 - imak nożowy w widoku z góry.
Imak nożowy 1 nie narysowanego struga węglowego (fig. 1) ma w otwartej od góry kieszeni wtykowej 2 osadzony i zaryglowany za pomocą stosownych elementów mocujących nie narysowany nóż urabiający z trzonem. Z dolnej części 3 imaka nożowego 1 wystają dwie boczne ścianki oporowe 4, 5, przednia ścianka oporowa 6 i tylna ścianka oporowa 7 ograniczające kieszeń wtykową 2, zaznaczoną liniami przerywanymi (fig. 2, fig. 3). Powierzchnie ograniczające kieszeni wtykowej 2 utworzone przez tylną i przednią ścianki oporowe 6, 7 przebiegają ukośnie w tył pod kątem α równym w przybliżeniu 55° względem kierunku A urabiania struga (fig. 2). Boczne powierzchnie ograniczające kieszeni wtykowej 2 utworzone przez boczne ścianki oporowe 4 odchylone są względem pionowej płaszczyzny wzdłużnej M kieszeni wtykowej 2 o niewielki kąt β wynoszący około 1,8°, wskutek czego kieszeń wtykowa 2 imaka nożowego 1 ma od dolnej części 3 imaka nożowego 1 ku górze lekko klinowaty przebieg, korzystny dla zaryglowania odpowiednio dopasowanego kształtem, osadzonego w niej trzonu noża urabiającego.
Tylna ścianka oporowa 7 wraz z jej podwyższeniem 7A wystaje ponad przednią ściankę oporową 6 oraz powierzchnie ograniczające 8, 9 obu bocznych ścianek oporowych 4, 5 o około 1/3 części całej wysokości h imaka nożowego 1, zatem podwyższenie 7A tylnej ścianki oporowej 7, którego ścianka czołowa 10 skierowana jest zgodnie z kierunkiem A urabiania struga, względnie ku kieszeni wtykowej 2, tworzy dodatkowe wsparcie od tyłu dla osadzonego w imaku nożowym 1 noża urabiającego. Ścianka czołowa 10 jest łukowato zagłębiona w podwyższeniu 7A i posiada strefę centralną 11 rozciągającą się na szerokości kieszeni wtykowej 2, oraz strefy zewnętrzne 12, 13, usytuowane ponad powierzchniami ograniczającymi 8, 9 bocznych ścianek oporowych 4, 5, wyposażone w powierzchnie prowadzące 14, 15 opadające ukoście do wewnątrz ku kieszeni wtykowej 2. Powierzchnie prowadzące 14, 15 spełniają funkcję pomocniczą przy wsuwaniu noża urabiającego do kieszeni wtykowej 2, przy czym przebiegają one częściowo również pod powierzchniami ograniczającymi 8, 9 bocznych ścianek oporowych 4, 5. Strefy krawędziowe 16, 17, przylegające po bokach na przejściach w boczne
PL 207 729 B1 ścianki oporowe 4, 5 do powierzchni prowadzących 14, 15, opadają po bokach w tył ku dołowi, przez co tworzą boczne ujścia odprowadzające pył węglowy. Powierzchnie prowadzące 14, 15 (fig. 3) różnią się nieco od siebie pod względem wykonania tak, że imak nożowy 1 ogólnie wykazuje asymetrię względem środkowej pionowej płaszczyzny wzdłużnej M. Ponadto podwyższenie 7A będące właściwą podporą, noża urabiającego wykonane jest w środkowej strefie tylnej ścianki oporowej 7 na takiej szerokości, która w zasadzie odpowiada szerokości kieszeni wtykowej 2.
Obydwie powierzchnie ograniczające 8, 9 opadają od zewnątrz do środka ku kieszeni wtykowej 2 pod skosem około 3° tak, że kąt nachylenia γ wynosi ok. 93° (fig. 3). Na przejściu powierzchni ograniczających 8, 9 w przednią ściankę oporową 6 wykonany jest nosek wspierający 18, którego zadaniem jest wsparcie noża urabiającego od frontu. Powierzchnie czołowe 19, 20 noska wspierającego 18 nachylone są ukośnie ku tyłowi pod kątem δ zbliżonym do kąta α nachylenia przedniej i tylnej ścianek oporowych 6, 7 kieszeni wtykowej 2 i względem siebie wyznaczają rozwarty kąt ε wielkości około 170°, przez co powstaje zagłębienie w kształcie zbliżonym do litery V, wspierające głowicę noża urabiającego po bokach. Nosek wspierający 18 wystaje daleko przed otwór 21 w przedniej ściance oporowej 6, dzięki czemu głowica sworznia mocującego może być zabezpieczona w imaku nożowym 1 a jednocześnie może stykać się z zewnętrzną powierzchnią przedniej ścianki oporowej 6.
Dzięki podwyższeniu 7A podpierającemu nóż urabiający w stosunku do pozostałych ścianek oporowych 4, 5, 6, osadzony w kieszeni wtykowej 1 nóż urabiający posiada stosunkowo dużą powierzchnię przylegania, dzięki czemu jednostkowe siły oddziaływujące w tym najbardziej obciążonym obszarze utrzymane są na relatywnie niskim poziomie. Skutkuje to zwiększeniem żywotności zarówno noży urabiających, jak i imaków nożowych 1 w porównaniu ze znanymi rozwiązaniami. Siły generowane podczas pracy noża urabiającego, działające na imak nożowy 1 przenoszone są bardzo korzystnie przez wystającą w górę ściankę czołową 10 podwyższenia 7A, co jest bardzo istotne, zwłaszcza w odniesieniu do chwilowych obciążeń dynamicznych oddziaływujących na nóż urabiający. Ponadto przejmowanie obciążeń przez większe powierzchnie podparcia na większych odległościach między podparciami skutkuje obniżeniem obciążeń jednostkowych. Dodatkowo stosunkowo wąskie, wyciągnięte w górę podparcie noża urabiającego jedynie w centralnej strefie 11 podwyższenia 7A tylnej ścianki oporowej 7 eliminuje zjawisko wnikania, osadzania się i ubijania pyłu węglowego w przestrzeni między imakiem nożowym 1 a trzonem noża urabiającego.

Claims (8)

1. Imak nożowy, zwłaszcza noża strugającego, wyposażony w zlokalizowaną w swej górnej części otwartą kieszeń wtykową dla osadzenia w niej trzonu noża urabiającego, która to kieszeń wtykowa ograniczona jest poprzez dwie boczne ścianki oporowe oraz przednią i tylną ścianki oporowe, przy czym tylna ścianka oporowa wyposażona jest we wznoszące się ponad ościenne boczne ścianki oporowe podwyższenie stanowiące podparcie dla noża urabiającego, wykonane głównie po środku tylnej ścianki podporowej i opadające w kierunku zewnętrznych obszarów tej ścianki, znamienny tym, że zwrócona ku kieszeni wtykowej (2) ścianka czołowa (10) tylnej ścianki oporowej (7, 7A) posiada w zewnętrznych strefach (12, 13) powierzchnie prowadzące (14, 15) opadające ukośnie do wewnątrz w kierunku kieszeni wtykowej (2).
2. Imak według zastrz. 1, znamienny tym, że boczne ścianki oporowe (4, 5) na swych górnych powierzchniach ograniczających (8, 9) w zasadzie na całej swej grubości są równe i/lub wykonane w postaci skosów schodzących do środkowej, pionowej płaszczyzny wzdłużnej (M) kieszeni wtykowej (2).
3. Imak według zastrz. 2, znamienny tym, że obydwie powierzchnie ograniczające (8, 9) przebiegają w stosunku do środkowej pionowej płaszczyzny wzdłużnej (M) pod kątem (γ) równym około 93°.
4. Imak według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że powierzchnie prowadzące (14, 15) rozciągają się powyżej i częściowo również poniżej powierzchni ograniczających (8, 9) bocznych ścianek oporowych (4, 5).
5. Imak według zastrz. 4, znamienny tym, że przednia ścianka oporowa (6) na przejściu w powierzchnie ograniczające (8, 9) bocznych ścianek oporowych (4, 5) wyposażona jest w nosek wspierający (18) dla głowicy noża urabiającego, przy czym powierzchnia czołowa (19, 20) noska wspierającego (18) posiada zagłębienie o postaci zbliżonej do litery V.
PL 207 729 B1
6. Imak według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 5, znamienny tym, że zewnętrzne strefy (12, 13) strefy centralnej (11) ścianki czołowej (10) tylnej ścianki oporowej (7), od wierzchołka podwyższenia (7A) aż do powierzchni ograniczających (8, 9), na powierzchniach prowadzących (14, 15) oraz na zewnątrz umiejscowionych strefach krawędziowych (16, 17) mają łukowaty przebieg.
7. Imak według zastrz. 6, znamienny tym, że strefy krawędziowe (16, 17) opadają po bokach w tył ku dołowi do bocznych ścianek oporowych (4,5).
8. Imak według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 5, albo 7, znamienny tym, że boczne ścianki oporowe (4, 5) i zewnętrzne strefy (12, 13) tylnej ścianki oporowej (7, 7A) wykonane są niesymetrycznie względem środkowej pionowej płaszczyzny wzdłużnej (M) kieszeni wtykowej (2).
PL371843A 2003-12-29 2004-12-20 Imak nożowy, zwłaszcza noża strugowego PL207729B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE20320163U DE20320163U1 (de) 2003-12-29 2003-12-29 Meißelhalter für einen Hobelmeißel

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL371843A1 PL371843A1 (pl) 2005-07-11
PL207729B1 true PL207729B1 (pl) 2011-01-31

Family

ID=31984923

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL371843A PL207729B1 (pl) 2003-12-29 2004-12-20 Imak nożowy, zwłaszcza noża strugowego

Country Status (5)

Country Link
US (1) US7310897B2 (pl)
CN (1) CN1637230B (pl)
DE (1) DE20320163U1 (pl)
PL (1) PL207729B1 (pl)
RU (1) RU2334104C2 (pl)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP5822939B2 (ja) * 2010-12-03 2015-11-25 ヴィルトゲン ゲーエム ベーハーWirtgen Gesellschaft Mit Beschrankter Haftung チゼルホルダ、並びに当該チゼルホルダ及びベース部を具備するチゼルホルダシステム
CN105452603B (zh) 2013-06-18 2018-06-29 埃斯科公司 矿物开采尖头、尖头保持器、滚筒和组合
EP2952676A1 (en) 2014-06-03 2015-12-09 Caterpillar Global Mining Europe GmbH Plow bit assembly

Family Cites Families (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2613069A (en) * 1948-10-15 1952-10-07 Cincinnati Mine Machinery Co Mining machine bit and block
US2901233A (en) * 1957-11-18 1959-08-25 Goodman Mfg Co Bit holder for cutter chain bits
US3205015A (en) * 1961-08-14 1965-09-07 Cincinnati Mine Machinery Co Means for retaining tool shanks in socket members
US3844619A (en) * 1971-04-30 1974-10-29 Gewerk Eisenhuette Westfalia Cutter devices for use in mineral mining
US3834764A (en) * 1972-08-11 1974-09-10 Cincinnati Mine Machinery Co Core breaking means
GB1388503A (en) * 1972-12-01 1975-03-26 Sandvik Ab Rock milling cutters
DE2807654A1 (de) * 1977-03-03 1978-09-07 Sandvik Ab Gesteinsfraeser
DE3339558A1 (de) * 1982-11-13 1985-05-09 Peters, Albert, 4000 Düsseldorf Gewinnungseinrichtung mit dreh-kippmeissel und geschlossener meisseltasche
US4744605A (en) * 1985-08-02 1988-05-17 Michael Komotzki Bit and bit holder for mining machines
DE3608786A1 (de) * 1986-03-15 1987-09-17 Gewerk Eisenhuette Westfalia Meisselanordnung, insbesondere fuer kohlenhobel und dgl.
DE8633094U1 (pl) * 1986-12-10 1987-02-19 Halbach & Braun Industrieanlagen, 5600 Wuppertal, De
DE3900140C1 (pl) * 1989-01-04 1990-08-16 Halbach & Braun Industrieanlagen, 5600 Wuppertal, De
ZA964425B (en) * 1995-07-05 1996-12-09 De Beers Ind Diamond Mounting of cutter picks
DE842349T1 (de) * 1995-08-02 1999-01-07 Kennametal Inc Befestigungssystem für schneidwerkzeughalter
US5833323A (en) * 1997-02-03 1998-11-10 Kennametal Inc. Cutting toolholder retention system
DE29803944U1 (de) 1998-03-06 1998-04-30 Dbt Gmbh Meißelsicherung für einen Hobelmeißel
DE29901985U1 (de) 1999-02-05 1999-04-08 Dbt Gmbh Meißelhalter für einen Hobelmeißel
DE20320161U1 (de) * 2003-12-29 2004-03-04 Dbt Gmbh Meißelhalter für einen Hobelmeißel eines Kohlen- oder Gewinnungshobels und Hobelmeißel

Also Published As

Publication number Publication date
RU2334104C2 (ru) 2008-09-20
CN1637230B (zh) 2010-06-16
DE20320163U1 (de) 2004-03-04
PL371843A1 (pl) 2005-07-11
US7310897B2 (en) 2007-12-25
RU2004138734A (ru) 2006-06-10
US20050150667A1 (en) 2005-07-14
CN1637230A (zh) 2005-07-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5224555A (en) Wear element for a scraping operation
PL208351B1 (pl) Nóż urabiający struga węglowego
US4326348A (en) Excavating tooth assembly
DK2445329T3 (en) Soil working tool
US3121289A (en) Retainer for excavating tooth
AU2004272986B2 (en) Winged digging tooth
CN1985053A (zh) 磨损刃组件
US4474411A (en) Guides for mineral mining machines
CA2860035C (en) Ground engaging tools
CA2358339A1 (en) Wear plate assembly
PL207027B1 (pl) Strug urabiający
PL206240B1 (pl) Imak nożowy, zwłaszcza noża przyspągowego i nóż strugowy, zwłaszcza przyspągowy
PL197374B1 (pl) Wkładka tnąca przeznaczona dla narzędzi do toczenia pracujących w ciężkich warunkach skrawania
US20060026870A1 (en) Plow moldboard assembly having multiple ground engaging blades
US8500376B2 (en) Cutting insert
PL207729B1 (pl) Imak nożowy, zwłaszcza noża strugowego
EP2422047B1 (en) Bit arrangement for a mining plough, and mining plough for plough systems
US7575284B2 (en) Mining plow
US20030221685A1 (en) Flat chisel
CZ2004583A3 (cs) Roubík pro roubíkové spoje žlabových dílů hřeblového dopravníku a roubíkový spoj
US4376553A (en) Floor cutter bit
CZ2004582A3 (cs) Vedení pro řetězem tažený pluh
PL211967B1 (pl) Strug mieczowy z wieloelementową tarczą mieczową
EP0351245B1 (en) Cutting tool for a mining machine
EP0220335A1 (en) Coal-cutting pick