PL207704B1 - Palnik gazowy do kuchenki gazowej - Google Patents

Palnik gazowy do kuchenki gazowej

Info

Publication number
PL207704B1
PL207704B1 PL379040A PL37904003A PL207704B1 PL 207704 B1 PL207704 B1 PL 207704B1 PL 379040 A PL379040 A PL 379040A PL 37904003 A PL37904003 A PL 37904003A PL 207704 B1 PL207704 B1 PL 207704B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
burner
cover
cup
male
socket
Prior art date
Application number
PL379040A
Other languages
English (en)
Other versions
PL379040A1 (pl
Inventor
Angelo Bettinzoli
Original Assignee
Sabaf Spa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sabaf Spa filed Critical Sabaf Spa
Publication of PL379040A1 publication Critical patent/PL379040A1/pl
Publication of PL207704B1 publication Critical patent/PL207704B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23DBURNERS
    • F23D14/00Burners for combustion of a gas, e.g. of a gas stored under pressure as a liquid
    • F23D14/02Premix gas burners, i.e. in which gaseous fuel is mixed with combustion air upstream of the combustion zone
    • F23D14/04Premix gas burners, i.e. in which gaseous fuel is mixed with combustion air upstream of the combustion zone induction type, e.g. Bunsen burner
    • F23D14/06Premix gas burners, i.e. in which gaseous fuel is mixed with combustion air upstream of the combustion zone induction type, e.g. Bunsen burner with radial outlets at the burner head

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Gas Burners (AREA)
  • Control Of Combustion (AREA)

Abstract

Palnik gazowy (1) do kuchenki gazowej (14) zawierający łoże palnika (2) przymocowane do kuchenki gazowej, w którym osadzany jest przynajmniej jeden korpus palnika (3), ponadto zawierający przynajmniej jedną pokrywę górną (5), która może być zamocowana, w sposób umożliwiający odłączenie, w korpusie palnika oraz przynajmniej jeden obwodowy rozdzielacz płomienia (4) wytwarzający przynajmniej pojedynczy pierścień płomieni. Palnik jest ponadto wyposażony w środki (9, 9', 10) do odwracalnego mocowania pokrywy górnej do łoża palnika. Środki mocowania odwracalnego zawierają przynajmniej jedną część męską (9, 9') zintegrowaną z łożem palnika oraz przynajmniej jedną część żeńską (10) zintegrowaną z pokrywą, lub vice-versa, przy czym część męska może być osadzona w części żeńskiej i może przesuwać się w obrębie części żeńskiej pomiędzy przynajmniej jedną pozycją wzajemnego mocowania i przynajmniej jedną pozycją zwolnienia wzajemnego mocowania.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest palnik gazowy do kuchenki gazowej, do stosowania m.in. w pojazdach, takich jak pojazdy campingowe, przyczepy turystyczne oraz w innych rozwiązaniach gdzie trwałe połączenie części składowych palnika, powoduje, że czyszczenie i konserwacja palnika jest skomplikowana.
Kuchenka gazowa jest rozumiana tutaj, oraz w dalszej części opisu, jako dowolna zasadniczo płaska podstawa, będąca także całkowicie lub częściowo zintegrowana z paleniskiem, wykonana z jakiegokolwiek odpowiedniego materiału, i wyposażona w przynajmniej jedną obudowę, w której możliwe jest zamocowanie palnika gazowego typu atmosferycznego.
Znane wcześniej palniki gazowe do kuchenek gazowych zbudowane są ze środków zawierających trzy główne części umieszczone jedna na drugiej, a mianowicie: kielich, przymocowany do kuchenki gazowej, i wystający do pewnego stopnia poniżej poziomu kuchenki, centralny korpus palnika, zaopatrzony lub funkcjonalnie połączony z przynajmniej jedną komorą pierścieniową, mającą jako odgałęzienie boczne pierścieniowy rozdzielacz płomienia, i pokrywę górną, która zazwyczaj jest górną ścianą komory pierścieniowej.
Kielich palnika, połączony ze źródłem zasilania gazem palnym, w sposób umożliwiający przepływ gazu, poprzez środki w postaci elastycznej rurki, zawiera wtryskiwacz gazu palnego, w którym centralny korpus jest zaopatrzony zazwyczaj w zwężkę Venturiego, umieszczoną możliwie promieniowo, przeznaczoną do mieszania gazu palnego z powietrzem atmosferycznym (strumieniem głównym), pobieranym zarówno od górny jak i z dołu kuchenki gazowej. Kielich i korpus palnika mogą być mocowane razem na stałe, na przykład, za pomocą połączenia śrubowego, w innym przypadku mogą być one wzajemnie umieszczone obok siebie, co ułatwia usunięcie korpusu palnika z kielicha, operacji koniecznej podczas konserwacji palnika.
Pokrywa górna może być także przymocowana do centralnego korpusu palnika w sposób zasadniczo nierozłączalny, za pomocą elementów gwintowych, lub alternatywnie w sposób rozłączalny, poprzez zwykłe osadzenie, w celu umożliwienia czyszczenie centralnego korpusu i przeprowadzania prac konserwacyjnych. Istnieją także pewne znane rozwiązania pośrednie, w których pokrywa jest mocowana odwracalnie do korpusu palnika za pomocą odwracalnego mechanicznego łączenia, przykładowo typu bagnetowego, lub w których pokrywa jest mocowana do kielicha w sposób odwracalny przez sprężyste środki (na przykład, takie jak zacisk lub sprężysta klamra) tak, aby utrzymać centralny korpus palnika pomiędzy pokrywą i kielichem.
Takie rozwiązania do mocowania odwracalnego pokrywy mogą dowodzić przydatności powyższych rozwiązań w pojazdach, takich jak kampery, przyczepy turystyczne i łodzie, gdzie zwykłe pozostawienie pokrywy na centralnym korpusie palnika, gdy pojazd porusza się, może nie wystarczyć, aby powstrzymać przemieszczenie się pokrywy poza korpus palnika, co powoduje zniszczenie kuchenki lub uniemożliwia używanie tego samego palnika; a także wtedy, gdy inne rozwiązania ze stałym połączeniem pomiędzy pokrywą, korpusem i kielichem powodują, że czyszczenie i konserwacja palnika jest skomplikowana.
Co więcej, tylko połączenie pokrywy w sposób odwracalny do tego samego centralnego korpusu, lub do kielicha tego samego palnika, w przeciwieństwie do innych rozwiązań, umożliwia zarówno prostą częściową konserwację na zewnątrz palnika, co nie wymaga usuwania pokrywy, jak i pełną konserwację, włączając demontaż całego palnika.
Patent amerykański RE 22,877 (HARPER), dotyczący palnika z dwoma koncentrycznymi pierścieniami ogniowymi, opisuje łączenie pokrywy z pierścieniowym rozdzielaczem płomienia, i korpusem palnika za pomocą wprowadzania kilku żeber, w które wyposażona jest pokrywa, do odpowiadających im kształtem rowków w korpusie palnika. Rowki mają pewne poszerzone części, w które żebra mogą być wsunięte lub z których mogą być usunięte, i pewne części zaprojektowane do trzymania żeber. Dostarczając mieszaninę palną bezpośrednio do korpusu palnika i nie mocując go na płasko w kuchence gazowej, w palniku HARPERA nie przewidziano, ani nie zaproponowano użycia kielicha palnika, i dlatego też nie opisano, jak połączyć jednocześnie trzy lub więcej części palnika w odwracalny sposób.
Francuskie zgłoszenie patentowe FR 2.618.881, na rzecz MADEC-MATER, opisuje płasko-montowany palnik zawierający dolny kielich, do którego przymocowany jest jeden lub więcej pośrednich współosiowych korpusów, zaopatrzony w możliwy promieniowy rozdzielacz płomienia, i pokrywę górną, która osłania palnik. Pokrywa górna jest zamocowana w odwracalny sposób do kielicha palnika
PL 207 704 B1 za pomocą gwintowanego trzpienia (patrz. fig. 5 patent MADEC-MATER), którego główka utrzymuje pokrywę, a którego stopka jest ukształtowana tak, że może zostać unieruchomiona w sposób umożliwiający rozłączenie wewnątrz specjalnych, sprężystych środków utrzymujących (spinek), w które ten palnik jest wyposażony. Centralny korpus palnika jest dodatkowo przymocowywany do pokrywy za pomocą nakrętki przykręcanej do trzpienia.
Jednakże według zgłoszenia FR 2.618.881 przewiduje się użycie palnika zawierającego wiele części ułożonych jedna na drugiej, i utrzymywanych razem za pomocą odwracalnych środków mocujących, niemniej, użycie sprężystego środka do utrzymywania ukształtowanej stopki trzpienia powoduje komplikacje w czasie wytwarzania, a z powodu trwałych deformacji powstających w czasie użytkowania, elementy sprężyste lub spinki mogą nie być w stanie dłużej utrzymywać trzpienia, powodując z upł ywem czasu zmniejszenie efektywnoś ci takich odwracalnych ś rodków mocują cych.
Co więcej, patent MADEC-MATER nie przewiduje zwalniania połączenia pomiędzy pokrywą i centralnym korpusem palnika, gdy pokrywa jest odłączona od kielicha, przez co zmusza użytkownika do poluzowania nakrętki, po to aby był on w stanie oddzielić te dwa elementy w czasie pełnej konserwacji palnika.
Celem niniejszego wynalazku jest zapewnienie palnika gazowego zawierającego dolny kielich, przynajmniej jeden centralny korpus, pierścieniowy rozdzielacz płomienia, najlepiej integralny z korpusem centralnym, i pokrywę górną, połączone wzajemnie za pomocą środków odwracalnego mocowania, który jest jednocześnie prosty do wytworzenia, działa efektywnie i jest praktyczny w użyciu.
Palnik gazowy do kuchenki gazowej, według wynalazku, zawierający kielich palnika, przymocowany do kuchenki gazowej, na którym osadzony jest przynajmniej jeden korpus palnika, i przynajmniej jedna pokrywa górna, która jest połączona rozłącznie z korpusem palnika, a także przynajmniej jeden promieniowy rozdzielacz płomienia, wytwarzający przynajmniej jeden pierścień płomienia, przy czym palnik zawiera również środki do odwracalnego mocowania przynajmniej jednej pokrywy do kielicha palnika, a korpus środkowy umocowany jest pomiędzy pokrywą i kielichem, charakteryzuje się tym, że środki odwracalnego mocowania zawierają przynajmniej jedną część męską zintegrowaną z kielichem i przynajmniej jedną część żeńską zintegrowaną z pokrywą, lub vice-versa, przy czym część męska jest wprowadzana do części żeńskiej (10) i przemieszcza się pomiędzy przynajmniej jedną pozycją wzajemnego mocowania i przynajmniej jedną pozycją zwalniania mocowania.
Korzystnie, środki odwracalnego mocowania są środkami typu bagnetowego.
Korzystnie, część męską środków odwracalnego mocowania stanowi przynajmniej jeden trzpień, posiadający odpowiednio ukształtowaną główkę osadzaną w odpowiedniej obsadzie, która stanowi część żeńską (10) środków odwracalnego mocowania.
Korzystnie, przynajmniej jeden trzpień stanowiący część męską ma oś wzdłużną równoległą do osi symetrii palnika.
Korzystnie, przynajmniej jeden trzpień stanowiący część męską jest zintegrowany z kielichem palnika.
Korzystnie, przynajmniej jeden trzpień stanowiący część męską jest śrubą wkręcaną w wewnętrzny gwint wykonany w kielichu palnika.
Korzystnie, korpus palnika zawiera co najmniej jeden otwór lub obsadę, w którym osadzony jest swobodnie korzystnie ślizgowo przynajmniej jeden trzpień stanowiący część męską.
Korzystnie, obsada stanowiąca część żeńską jest rowkiem, w którym obsadzana jest przynajmniej jedna ukształtowana główka trzpienia stanowiącego część męską, przy czym rowek jest zaopatrzony w co najmniej jedną poszerzoną sekcję zwalniania mocowania, umożliwiającą wprowadzenie i wyprowadzenie ukształtowanej główki.
Korzystnie, przynajmniej jeden promieniowy rozdzielacz płomienia jest wykonany integralnie z korpusem palnika.
Korzystnie, korpus palnika zawiera przynajmniej jedną promieniową komorę połączoną z przynajmniej jednym promieniowym rozdzielaczem płomienia, przy czym górną ścianę promieniowej komory tworzy, przynajmniej częściowo, dolna powierzchnia pokrywy.
Zgodnie z niniejszym wynalazkiem opracowano palnik gazowy, którego konserwację wewnętrznych lub tylko zewnętrznych części, użytkownik może łatwo przeprowadzić samodzielnie, a także który jest dostosowany do wmontowania do kuchenki gazowej zainstalowanej w pojeździe, jest bezpieczny w użyciu i którego środki odwracalnego mocowania nie stwarzają problemów z niezawodnością i efektywnością działania.
Zalety powyższego rozwiązania wymieniono poniżej. Zastosowanie mechanicznego łączenia, działającego dzięki odpowiedniemu wzajemnemu usytuowaniu części, i pozbawionego sprężystych
PL 207 704 B1 części, zapewnia niezawodność i skuteczność środków mocujących odwracalnego mocowania palnika, który dzięki temu jest strukturalnie prosty i pozbawiony sprężystych elementów, takich jak trzpienie i sprężyny, które znacznie utrudniają montaż.
Ponadto, taka konstrukcja z otworami w korpusie palnika jest prosta do wykonania i szczególnie efektywna podczas użytkowania, oraz zapewnia, że użytkownik musi wykonać proste czynności w celu rozmontowania i złożenia palnika.
Przedmiot wynalazku został przedstawiony w korzystnym przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia palnik według wynalazku w widoku perspektywicznym w częściowym przekroju, fig. 2 jest uproszczonym przekrojem palnika z fig. 1, a fig. 3 jest widokiem w rzucie z dołu pokrywy palnika przedstawionego na fig. 1.
W odniesieniu do figur jako całości, palnik gazowy 1, według wynalazku, zawiera kielich 2, zamocowany w kuchence gazowej 14, w którym umieszczony jest centralny korpus palnika 3, który w opisywanym przykładzie wykonania, posiada pierścieniowy rozdzielacz płomienia 4 zaprojektowany do wytwarzania przynajmniej jednego pierścienia płomienia. Zdejmowana pokrywa górna 5 umieszczona jest na centralnym korpusie palnika 3, zamykając ten ostatni, i jest przytwierdzona bezpośrednio do kielicha 2 za pomocą środków odwracalnego mocowania 9, 10, które pełnią także funkcję utrzymywania centralnego korpusu palnika 3 w pozycji pomiędzy kielichem 2 i zdejmowaną pokrywą 5.
Pierścieniowy rozdzielacz płomienia 4 mógłby być, jako alternatywa dla tego przedstawionego, wytwarzany jako oddzielny komponent umieszczony pomiędzy pokrywą 5 i centralnym korpusem palnika 3 lub może być wytwarzany integralnie z pokrywą 5.
Środki odwracalnego mocowania według wynalazku, zawierają przynajmniej jedną część męską 9, integralną z kielichem 2, i przynajmniej jedną część żeńską 10, integralną z pokrywą 5, lub vice-versa. Część męska 9 może być ślizgowo wprowadzana do części żeńskiej 10 i może się w niej poruszać, pomiędzy przynajmniej jedną pozycją wzajemnego mocowania 16 i przynajmniej jedną pozycją zwolnienia wzajemnego mocowania 17.
Połączenie mechaniczne uzyskane dzięki pasowaniu na wcisk, w charakterystycznych wzajemnie przeciwległych pozycjach, przynajmniej jednej części męskiej 9 z przynajmniej jedną częścią żeńską 10, zapewnia efektywne odwracalne mocowanie dla palnika 1, który zarówno posiada prostą konstrukcje, jak również jest prosty w użyciu.
Opisując bardziej szczegółowo, palnik 1 przedstawiony w przykładzie wykonania, zawiera kielich 2 zaopatrzony przynajmniej w jeden wtryskiwacz 7 gazu palnego, na przykład płynnego metanu, według znanych technik, pochodzącego ze źródła zasilania i dostarczanego w sposób regulowany do palnika za pomocą rury łączącej 15 oraz zaworu, nie przedstawionego na figurze. Kielich 2, jak zostanie to dokładnie przedstawione poniżej w opisie, jest zamocowany w kuchence gazowej 14 i wystaje poniżej poziomu kuchenki, dzięki połączeniu odpowiednio ukształtowanych części korpusu palnika 3 z ukształtowanymi częściami kielicha 2, które zaciskają części kuchenki gazowej 14, gdy pokrywa 5 jest przymocowywana do łoża kielicha 2.
Alternatywne sposoby i środki mocowania kielicha do kuchenki gazowej 14, na przykład za pomocą śrub lub sprężystych zacisków (spinek), są dobrze znane specjalistom z dziedziny, i nie dotyczą one bezpośrednio przedmiotu niniejszego wynalazku.
Centralny korpus 3 palnika 1 spoczywa po prostu na kielichu 2 i posiada, według znanych technicznych projektów, zwężkę Venturiego 8, umożliwiającą mieszanie gazu palnego z powietrzem pierwotnym. Korzystnie, zwężka Venturiego może być typu promieniowego, tak jak to pokazano na fig. 1, ale nawet jeśli są inne przykłady wykonania takiej zwężki Venturiego lub nie ma jej w korpusie centralnym 3, to nie ma to wpływu na zakres ochrony niniejszego wynalazku. Podobnie, przepływ pierwotnego powietrza może być równie dobrze uzyskiwany z góry jak i z dołu kuchenki co nie odbiega od innowacyjnego przedmiotu niniejszego wynalazku.
Centralny korpus 3, w szczególnym przykładzie wykonania, stanowi pierścieniową komorę 20, umieszczoną poniżej zwężki Venturiego 8, i jest ona zaopatrzona w różnie ukształtowane szczeliny, otwarte na zewnątrz, które stanowią pierścieniowy rozdzielacz płomienia 4, przeznaczony do tworzenia pierścienia płomienia. Pierścieniowy rozdzielacz płomienia 4, jak wspomniano, mógłby jednakże, być wykonany jako oddzielny korpus, umieszczony pomiędzy pokrywą 5 i korpusem palnika 3, tworząc zewnętrzną ścianę komory 20.
Górna ściana komory pierścieniowej 20, w palniku na fig. 1, jest ponadto utworzona poprzez spodnią powierzchnię pokrywy 5, która jest ukształtowana tak, aby umożliwić wstępne łączenie z korpusem 3, poprzez odpowiednie (umieszczone obok siebie), spoczywających razem części. Palnik 1
PL 207 704 B1 posiada również, jak zwykle w tego rodzaju rozwiązaniach ze stanu techniki, ruszt 11 do podtrzymywania patelni lub rondli, termoparę zabezpieczającą 13 i świecę zapłonową 12.
Zgodnie z niniejszym wynalazkiem, palnik 1 posiada środki odwracalnego mocowania 9, 10, które są typu bagnetowego, to znaczy typu, w którym przewidziano wstępną fazę wzajemnego łączenia przynajmniej jednej części męskiej 9 wprowadzanej do części żeńskiej 10, zgodnie z osiowym kierunkiem łączenia, po której następuje faza stopniowego mocowania części męskiej 9 i części żeńskiej 10, co uzyskuje się przez wzajemne obracanie się części męskiej 9 w stosunku do części męskiej 10, dzięki temu, że część żeńska 10 i część męska 9 są ukształtowane w sposób pozwalający im na uzyskanie pozycji wzajemnego swobodnego sprzężenia i pozycji wzajemnego przytrzymywania się.
Opisując to bardziej szczegółowo, męską część środków odwracalnego mocowania palnika 1 stanowi para trzpieni 9 i 91 umieszczonych naprzeciwko siebie na średnicy okręgu w stosunku do osi A-A palnika, które to trzpienie znacznie wystają w kierunku równoległym do tej osi, oraz posiadają ukształtowane główki 21, 21' zaprojektowane w celu umieszczania ich w części żeńskiej środków odwracalnego mocowania palnika 1, którą to część żeńską stanowi odpowiednia obsada 10, i zaprojektowane w celu wyjmowania ich z odpowiedniej obsady 10.
W szczególnym przykładzie realizacji palnika 1 według wynalazku, każdy trzpień 9, 91 jest zintegrowany z kielichem 2, podczas gdy obsada 10 jest wycięta wzdłuż spodniej powierzchni pokrywy 5 i korzystnie stanowi rowek utworzony przez wygięty brzeg 16 pokrywy 5, ponadto posiada pewną liczbę szerszych sekcji zwalniających mocowanie 17, 17' współpracującymi z trzpieniami 9, 91. W przedstawionym palniku 1 poszerzone sekcje 17, 17' zwalniające główki 21, 21' trzpieni 9, 01, znajdują się naprzeciwko siebie na średnicy okręgu tak, aby mogły zostać ustawione w linii z trzpieniami 9, 9 w dwóch odpowiednich położeniach kątowych pokrywy 5 w stosunku do trzpieni 9, 9.
Poszerzone sekcje zwalniające mocowanie 17,17' są, wystarczająco duże, aby umożliwić główkom 21, 21' trzpieni 9, 91 wejście do rowka obsady 10, podczas, gdy brzeg 16 rozszerza się w kierunku osi A-A palnika 1 tak, aby uniemożliwić główkom 21, 21' wypadnięcie ze wspomnianego rowka obsady 10. Korzystnie, trzpienie 9, 9 mogą także być nagwintowane, co pozwala na zintegrowanie ich z kielichem 2 poprzez wkręcenie ich do specjalnie wykonanych nagwintowanych otworów (wewnętrzne gwintowania) wykonanych w kielichu 2. Alternatywnie, w nie przedstawionym przykładzie realizacji, trzpienie 9, 9 i kielich 2 mogą być wykonane jako całość lub mogą być zintegrowane z kielichem 2 poprzez zespawanie.
Korpus centralny 3 korzystnie posiada szereg obsad lub otworów 18, 19 współpracujących z trzpieniami 9, 9, do których trzpienie 9, 9 mogą być swobodnie włożone ślizgowo, w celu utrzymania korpusu centralnego 3 w pozycji osiowej pomiędzy pokrywą 5 i kielichem 2. Korzystnie, obsady lub otwory 18, 19 korpusu 3 mogą posiadać odpowiednie rozmiary tak, aby umożliwić przemieszczanie nie tylko trzpieni 9, 9, ale także główek 21,21' trzpieni, aby mogły przez nie przejść, jako że utrzymywanie korpusu palnika 3 w kierunku osiowym (to znaczy w kierunku równoległym do osi A-A palnika) jak pokazano na figurach rysunku, jest realizowane przez mechaniczne połączenie pomiędzy pokrywą 5 i kielichem 2, w taki sposób, że trzpienie 9, 91 nie mają wpływu na utrzymywanie korpusu palnika 3. W alternatywnym przykładzie realizacji palnika według przedstawianego wynalazku, trzpienie 9, 9 mogą także być na zewnątrz centralnego korpusu palnika 3, i dlatego też ten drugi nie posiada żadnych ukształtowanych części do łączenia do powyżej trzpieni 9, 9.
Złożenie i rozłożenie przedstawionego tutaj palnika 1, można uzyskać najpierw poprzez wkręcenie trzpieni 9, 9 do wewnętrznych gwintów wykonanych w kielichu 2 tak, aby były integralne z kielichem 2, następnie w dalszej kolejności ustawienie kielicha 2 w otworze wykonanym w kuchence gazowej 14, a następnie, o ile to możliwe, przez przymocowanie kielicha 2 do kuchenki gazowej za pomocą znanych środków, takich jak elementy gwintowane lub spinki. Następnie, na kielichu 2 montowany jest współosiowo korpus centralny 3, z elementami umieszczonymi obok siebie, poprzez wprowadzenie i wślizgnięcie trzpieni 9, 9, i odpowiednio główek 21,21' do środka otworów 18, 19, w które wyposażony jest korpus palnika. Zatknięcie trzpieni 9, 9 w otworach 18, 19 sprawia, że korpus 3 jest idealnie wyśrodkowany w stosunku do kielicha 2, a ponadto oznacza to, że wtryskiwacz 7 będzie idealnie ustawiony w jednej linii z pionowym kanałem dopływowym 22 zwężki Venturiego 8, która znajduje się w korpusie palnika 3.
W dalszej kolejności, na korpusie 3 umieszczana jest pokrywa 5, przy czym przed wprowadzeniem główek do rowka obsady 10 poszerzonych sekcji 17,17' najpierw należy upewnić się, czy poszerzone sekcje 17, 17' rowka obsady 10 odpowiadają po złożeniu główek 21, 21' trzpieni 9, 9, i osta6
PL 207 704 B1 tecznie obrócić pokrywę 5 względem trzpieni 9, 9', tak, aby ukształtowane główki 21, 21' zagłębienia wsunęły się w rowek obsady 10 schodząc się z podtrzymującą ścianą (brzegiem) 16 rowka obsady 10.
W przypadku, gdy do mocowania kielicha 2 do kuchenki gazowej 14 nie stosuje się znanych środków, długość trzpieni 9, 9', oraz odpowiednie ukształtowanie korpusu palnika 3 jak i kielicha 2, może zapewnić, że cały palnik 1 będzie połączony z kuchenką gazową 14, tak jak to przedstawiono na fig. 1, dzięki wstawieniu pomiędzy korpusem palnika 3 i kielichem 2, brzegu otworu wykonanego w powierzchni kuchenki gazowej 14, służącego do montowania kielicha 2. Kiedy korpus palnika 3 i kielich 2, które mają odpowiednio ukształtowane obszary, są połączone razem za pomocą trzpieni 9, 9 i rowka obsady 10, wtedy brzeg kuchenki gazowej 14 jest wtedy trwale zaciśnięty pomiędzy odpowiednio ukształtowanymi obszarami korpusu palnika 3 i kielicha 2.
W celu rozmontowania palnika 1, konieczne jest powtórzenie wymienionych powyżej operacji w odwrotnej kolejności.
Możliwość uzyskania prostego i skutecznego odwracalnego mocowania pokrywy 5 do kielicha 2, a co za tym idzie, także całego palnika 1, dzięki środkom odwracalnie mocującym 9 i 10, zgodnie z zastrzeżeniami, zezwala na bezpieczne zamontowanie takiego palnika w różnego rodzaju pojazdach, nawet wtedy, gdy palnik jest używany w pojazdach będących w ruchu (jak na przykład na statkach lub pociągach), a jednocześnie pozwala użytkownikowi na szybki demontaż palnika 1, wtedy, gdy jest potrzebne przeprowadzenie operacji czyszczenia i konserwacji.
Użycie środków odwracalnie mocujących na które składa się część męska 9 i część żeńska 10, działających na zasadzie wsuwania części, a co za tym idzie, bez elementów sprężystych, gwarantuje zasadniczo brak funkcjonalnego zużycia w czasie, towarzyszącego takim środkom mocowania.
Co więcej, mocujące środki odwracalnego mocowania, na które składa się część męska 9 i część żeńska 10, tak jak opisano w zastrzeżeniach, pozwalają użytkownikowi w prosty sposób na czyszczenie palnika 1 na zewnątrz, bez konieczności usuwania pokrywy 5 z korpusu palnika 3, przy jednoczesnym zachowaniu prostej struktury palnika, przez co jest on tani w produkcji.

Claims (10)

1. Palnik gazowy do kuchenki gazowej, zawierający kielich palnika, przymocowany do kuchenki gazowej, na którym osadzony jest przynajmniej jeden korpus palnika, i przynajmniej jedna pokrywa górna, która jest połączona rozłącznie z korpusem palnika, a także przynajmniej jeden promieniowy rozdzielacz płomienia, wytwarzający przynajmniej jeden pierścień płomienia, przy czym palnik zawiera również środki do odwracalnego mocowania przynajmniej jednej pokrywy do kielicha palnika, a korpus środkowy umocowany jest pomiędzy pokrywą i kielichem, znamienny tym, że środki odwracalnego mocowania zawierają przynajmniej jedną część męską (9, 9) zintegrowaną z kielichem i przynajmniej jedną część żeńską (10) zintegrowaną z pokrywą, lub vice-versa, przy czym część męska (9, 9) jest wprowadzana do części żeńskiej (10) i przemieszcza się pomiędzy przynajmniej jedną pozycją wzajemnego mocowania i przynajmniej jedną pozycją zwalniania mocowania.
2. Palnik według zastrz. 1, znamienny tym, że środki odwracalnego mocowania są środkami typu bagnetowego.
3. Palnik według zastrz. 2, znamienny tym, że część męską (9, 9) środków odwracalnego mocowania stanowi przynajmniej jeden trzpień, posiadający odpowiednio ukształtowaną główkę (21, 21’) osadzaną w odpowiedniej obsadzie, która stanowi część żeńską (10) środków odwracalnego mocowania.
4. Palnik według zastrz. 3, znamienny tym, że przynajmniej jeden trzpień stanowiący część męską (9, 9) ma oś wzdłużną równoległą do osi symetrii (A-A) palnika (1).
5. Palnik według zastrz. 3 albo 4, znamienny tym, że przynajmniej jeden trzpień stanowiący część męską (9, 9) jest zintegrowany z kielichem palnika (2).
6. Palnik według zastrz. 3, 4 albo 5, znamienny tym, że przynajmniej jeden trzpień stanowiący część męską (9, 9) jest śrubą wkręcaną w wewnętrzny gwint wykonany w kielichu palnika (2).
7. Palnik według któregokolwiek z zastrz. od 3 do 6, znamienny tym, że korpus palnika (3) zawiera co najmniej jeden otwór lub obsadę (18, 19), w którym osadzony jest swobodnie korzystnie ślizgowo przynajmniej jeden trzpień stanowiący część męską (9, 9).
8. Palnik według któregokolwiek z zastrz. 3 do 7, znamienny tym, że obsada stanowiąca część żeńską (10) jest rowkiem, w którym obsadzana jest przynajmniej jedna ukształtowana główka trzpienia stanowiącego część męską (9, 9), przy czym rowek jest zaopatrzony w co najmniej jedną poszerzoną
PL 207 704 B1 sekcję zwalniania mocowania (17, 17'), umożliwiającą wprowadzenie i wyprowadzenie ukształtowanej główki.
9. Palnik według któregokolwiek z poprzednich zastrz., znamienny tym, że przynajmniej jeden promieniowy rozdzielacz płomienia (4) jest wykonany integralnie z korpusem palnika (3).
10. Palnik według zastrz. 9, znamienny tym, że korpus palnika (3) zawiera przynajmniej jedną promieniową komorę (20) połączoną z przynajmniej jednym promieniowym rozdzielaczem płomienia (4), przy czym górną ścianę promieniowej komory (20) tworzy, przynajmniej częściowo, dolna powierzchnia pokrywy (5).
PL379040A 2003-05-16 2003-05-16 Palnik gazowy do kuchenki gazowej PL207704B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PCT/IT2003/000294 WO2004102072A1 (en) 2003-05-16 2003-05-16 Gas burner having means for reversibly fixing the cover

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL379040A1 PL379040A1 (pl) 2006-06-26
PL207704B1 true PL207704B1 (pl) 2011-01-31

Family

ID=33446397

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL379040A PL207704B1 (pl) 2003-05-16 2003-05-16 Palnik gazowy do kuchenki gazowej

Country Status (29)

Country Link
US (1) US9316392B2 (pl)
EP (1) EP1625328B1 (pl)
JP (1) JP2006526126A (pl)
CN (1) CN100557309C (pl)
AR (1) AR044323A1 (pl)
AT (1) ATE488734T1 (pl)
AU (1) AU2003234064B2 (pl)
BR (1) BR0318342B1 (pl)
CA (1) CA2525534A1 (pl)
CR (1) CR8156A (pl)
DE (1) DE60335038D1 (pl)
DK (1) DK1625328T3 (pl)
EG (1) EG23585A (pl)
ES (1) ES2356294T3 (pl)
HK (1) HK1091892A1 (pl)
HR (1) HRP20050994B1 (pl)
IL (1) IL171937A (pl)
JO (1) JO2607B1 (pl)
MX (1) MXPA05012370A (pl)
MY (1) MY136480A (pl)
NO (1) NO330503B1 (pl)
NZ (1) NZ543600A (pl)
PL (1) PL207704B1 (pl)
PT (1) PT1625328E (pl)
RS (1) RS51377B (pl)
SI (1) SI1625328T1 (pl)
TW (1) TWI258555B (pl)
UA (1) UA82099C2 (pl)
WO (1) WO2004102072A1 (pl)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP5558054B2 (ja) * 2009-09-04 2014-07-23 リンナイ株式会社 コンロ用バーナ
ITTO20111004A1 (it) * 2011-11-03 2013-05-04 Indesit Co Spa Bruciatore a gas, in particolare per un apparecchio di cottura
ES2621792T3 (es) * 2011-11-04 2017-07-05 Electrolux Home Products Corporation N.V. Conjunto de quemador de gas, placa de cocina de gas y electrodoméstico con quemadores de gas
JP6293879B2 (ja) 2013-06-12 2018-03-14 ヴレトマスキン エル アンド メカニック アクチエボラグ 管検査装置
IT201700064553A1 (it) 2017-06-12 2018-12-12 Defendi Italy Srl Bruciatore a gas per apparecchi di cottura

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2386113A (en) * 1941-02-19 1945-10-02 Harper Wyman Co Gas burner
US2486278A (en) * 1944-04-28 1949-10-25 Harper Wyman Co Gas burner having removable cap structures
US2640531A (en) * 1948-06-09 1953-06-02 Philip S Harper Multiple gas burner head
US2904373A (en) * 1957-09-04 1959-09-15 Lloyd F Dowdy Utility handle
US3324925A (en) * 1965-06-23 1967-06-13 Smith Corp A O Gas burner
US3564879A (en) * 1969-04-17 1971-02-23 Anthony B Bennett Business machine locking device
FR2618881B2 (fr) * 1986-02-13 1989-12-15 Madec Mater France Bruleur perfectionne pour combustibles gazeux a systemes d'allumage et de securite incorpores
US5152276A (en) * 1990-12-27 1992-10-06 Maytag Corporation Sealed gas burner assembly
US6067978A (en) * 1997-08-07 2000-05-30 Schlosser; Erich J. Outdoor cooking apparatus with improved auxiliary gas burner
US6106052A (en) * 1998-12-22 2000-08-22 Shaw; Jeff Detachable anchor for campers

Also Published As

Publication number Publication date
AU2003234064A1 (en) 2004-12-03
AR044323A1 (es) 2005-09-07
HRP20050994B1 (en) 2012-08-31
WO2004102072A1 (en) 2004-11-25
JP2006526126A (ja) 2006-11-16
TW200426325A (en) 2004-12-01
BR0318342A (pt) 2006-07-11
IL171937A0 (en) 2006-04-10
HK1091892A1 (en) 2007-01-26
DE60335038D1 (de) 2010-12-30
HRP20050994A2 (en) 2006-02-28
AU2003234064B2 (en) 2010-02-04
PL379040A1 (pl) 2006-06-26
NO20055978L (no) 2006-02-10
EP1625328B1 (en) 2010-11-17
CR8156A (es) 2006-07-18
MY136480A (en) 2008-10-31
UA82099C2 (uk) 2008-03-11
EG23585A (en) 2006-09-13
US9316392B2 (en) 2016-04-19
DK1625328T3 (da) 2011-03-07
CN100557309C (zh) 2009-11-04
NO330503B1 (no) 2011-05-02
CA2525534A1 (en) 2004-11-25
ATE488734T1 (de) 2010-12-15
BR0318342B1 (pt) 2013-01-22
IL171937A (en) 2010-12-30
PT1625328E (pt) 2011-01-24
CN1771410A (zh) 2006-05-10
RS20050025A (sr) 2006-10-27
NZ543600A (en) 2007-07-27
SI1625328T1 (sl) 2011-01-31
US20060275725A1 (en) 2006-12-07
RS51377B (en) 2011-02-28
TWI258555B (en) 2006-07-21
ES2356294T3 (es) 2011-04-06
EP1625328A1 (en) 2006-02-15
JO2607B1 (en) 2011-11-01
MXPA05012370A (es) 2006-05-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2554373C2 (ru) Конфорка для приготовления блюда на медленном огне, прикрепленная к горелке
ES2576689T3 (es) Quemador de turbulencia para encimera de cocción
PL207704B1 (pl) Palnik gazowy do kuchenki gazowej
PL183105B1 (pl) Palnik gazowy do urządzeń kuchennych
RU2303197C2 (ru) Газовая горелка со средством съемного крепления крышки
US1196230A (en) Gas-burner.
KR20060040586A (ko) 커버용 양방향고정수단을 갖춘 가스버너
EP2083217B1 (en) Gas burner for boiler
KR960009450Y1 (ko) 가스보일러의 급기장치
CN211902873U (zh) 大火盖和具有该大火盖的燃烧器
JP3581981B2 (ja) カセットコンロ装置
CN220186893U (zh) 一种燃气灶具
KR102167391B1 (ko) 가스버너
CN220186810U (zh) 燃烧器及燃气灶具
CN216114028U (zh) 一种上进风燃烧装置
KR20180074312A (ko) 직접착화식 화덕장치용 버너조립체
JP4164612B2 (ja) 噴霧式燃焼装置
KR101831144B1 (ko) 직접착화식 구이용 화덕장치
JPH0113258Y2 (pl)
KR200320698Y1 (ko) 조리용 가스버너
CN117906144A (zh) 一种预混合聚能环装置
CN116464995A (zh) 一种燃气灶具
CN104235842A (zh) 用于家用电器的双引燃燃烧器
CN113188126A (zh) 一种上进风燃烧装置
CN117889458A (zh) 喷嘴座、燃烧器及灶具