PL207149B1 - Element budowlany konstrukcyjny i element płytowy do usztywniania budowlanego elementu konstrukcyjnego - Google Patents

Element budowlany konstrukcyjny i element płytowy do usztywniania budowlanego elementu konstrukcyjnego

Info

Publication number
PL207149B1
PL207149B1 PL350820A PL35082000A PL207149B1 PL 207149 B1 PL207149 B1 PL 207149B1 PL 350820 A PL350820 A PL 350820A PL 35082000 A PL35082000 A PL 35082000A PL 207149 B1 PL207149 B1 PL 207149B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
rib
longitudinal edge
edge portion
element according
projections
Prior art date
Application number
PL350820A
Other languages
English (en)
Other versions
PL350820A1 (en
Inventor
Erik Danielsson
Original Assignee
Erik Danielsson
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Erik Danielsson filed Critical Erik Danielsson
Publication of PL350820A1 publication Critical patent/PL350820A1/xx
Publication of PL207149B1 publication Critical patent/PL207149B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04CSTRUCTURAL ELEMENTS; BUILDING MATERIALS
    • E04C2/00Building elements of relatively thin form for the construction of parts of buildings, e.g. sheet materials, slabs, or panels
    • E04C2/02Building elements of relatively thin form for the construction of parts of buildings, e.g. sheet materials, slabs, or panels characterised by specified materials
    • E04C2/04Building elements of relatively thin form for the construction of parts of buildings, e.g. sheet materials, slabs, or panels characterised by specified materials of concrete or other stone-like material; of asbestos cement; of cement and other mineral fibres
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04BGENERAL BUILDING CONSTRUCTIONS; WALLS, e.g. PARTITIONS; ROOFS; FLOORS; CEILINGS; INSULATION OR OTHER PROTECTION OF BUILDINGS
    • E04B5/00Floors; Floor construction with regard to insulation; Connections specially adapted therefor
    • E04B5/02Load-carrying floor structures formed substantially of prefabricated units
    • E04B5/04Load-carrying floor structures formed substantially of prefabricated units with beams or slabs of concrete or other stone-like material, e.g. asbestos cement

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Electromagnetism (AREA)
  • Panels For Use In Building Construction (AREA)
  • Building Environments (AREA)
  • Load-Bearing And Curtain Walls (AREA)
  • Floor Finish (AREA)
  • Finishing Walls (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)
  • Rod-Shaped Construction Members (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest element budowlany konstrukcyjny i element płytowy do usztywniania budowlanego elementu konstrukcyjnego.
Pod pojęciem konstrukcji budowlanych rozumie się ogólnie elementy ścian, konstrukcje podłogowe lub tym podobne, zawierające stosunkowo cienki blok ze wzmocnionego betonu o grubości około 50 mm. Zawierają one częściowo wbudowane elementy płytowe, służące do usztywnienia, nie wzmocnienia, bloku betonowego, gdzie wbudowana część elementów płytowych będzie poddawana naprężeniom ścinającym przy obciążaniu bloku betonowego. Zatem nakładane są duże wymagania na doskonałą przyczepność między betonem a usztywniającymi elementami płytowymi.
SE 9503498-9 przedstawia konstrukcję podłogi, zawierającą wzmocniony siatką blok betonu z odlewanymi zewnętrznymi dźwigarami płytowymi. W najwyższej krawę dzi dźwigara znajdują się wcięcia, które umożliwiają formowanie ogólnie trójkątnych języków. Języki te mogą być zaginane, tak że tworzą część kotwiczącą płytowych dźwigarów w bloku betonu, jak również podtrzymującą wzmocnienie siatkowe. Oczywiście, w bloku betonowym uzyskiwane jest silne kotwiczenie i przyczepność, ale wymagany jest skomplikowany i czasochłonny sposób produkcji.
EP A1 0 512 135 A1 opisuje gruby blok betonu z całkowicie wbudowanymi, dwukrotnie zagiętymi płytami, które to płyty działają jako dolne wzmocnienie bloku betonu. Płyty te są wzajemnie połączone, zatem działają jako forma odlewnicza przy wytwarzaniu bloku, dzięki wygięciu jednej z dwóch sąsiednich płyt nad drugą płytą, przy czym to wygięcie jest pofałdowane w kierunku wzdłużnym płyt i ma faliste wystę py.
Celem niniejszego wynalazku jest dostarczenie konstrukcji działającej jak połączenie, zawierającej liczne usztywniające elementy płytowe i cienki blok betonu, wykorzystywanej w różnych budowlanych elementach konstrukcyjnych, takich jak konstrukcje ścian i podłóg. Ponieważ rozważany jest cienki blok betonu, zatem elementy usztywniające muszą być zakotwiczone płytko, co nakłada duże wymagania na przyczepność pomiędzy wbudowaną częścią usztywniających elementów płytowych a betonem. Ponadto, istotne jest, aby ta przyczepność mogła być uzyskana w prosty i tani sposób. Innym celem wynalazku jest dostarczenie elementu płytowego do usztywniania budowlanego elementu konstrukcyjnego zdefiniowanego na początku.
Element budowlany konstrukcyjny, podtrzymujący, prefabrykowany, taki jak elementy ścienne lub konstrukcje podłogowe, zawierający blok ze wzmocnionego betonu mający liczne oddzielne, równoległe, odseparowane w poziomie, nie połączone wzajemnie, rozciągające się wzdłużnie usztywniające elementy płytowe, z których każdy ma żebro z pierwszą wzdłużną częścią krawędziową wbudowaną w beton, tak że znaczna część żebra wystaje swobodnie, zasadniczo prostopadle od powierzchni tworzącej pierwszy bok bloku betonowego, według wynalazku charakteryzuje się tym, że wzdłużna część krawędziowa posiada zasadniczo faliste występy od płaszczyzny żebra.
Korzystnie zasadniczo faliste występy od płaszczyzny żebra są nieprzerwane.
Korzystnie występy pierwszej wzdłużnej części krawędziowej są uformowane jako, patrząc od widoku od końca, pofałdowania w kształcie Δ, które łączą się z żebrem.
Korzystnie blok betonowy jest odlewem z betonu wzmocnionego włóknami, korzystnie wzmocnionego stalowymi włóknami.
Korzystnie element ma postać elementu ściennego z, w jego położeniu stosowania, pionowym wzmocnionym blokiem betonowym, zaś usztywniające elementy płytowe rozciągają się zasadniczo w kierunku pionowym dla usztywnienia przed wykrzywianiem elementu ś ciennego.
Korzystnie, z drugiej, wzdłużnej części krawędziowej wystaje kołnierz, przeznaczony do przymocowania elementów płytowych z materiału izolacyjnego, umieszczonych między usztywniającymi elementami płytowymi.
Korzystnie elementy płytowe z materiału izolacyjnego są włożone między usztywniające elementy płytowe i są przymocowane przy ich pomocy do bloku betonowego.
Korzystnie elementy płytowe z materiału izolacyjnego są wyposażone w szczeliny, w których mocowane są kołnierze usztywniających elementów płytowych.
Korzystnie druga wzdłużna część krawędziowa żebra posiada zasadniczo faliste, nieprzerwane występy od płaszczyzny żebra i jest zalana i zakotwiczona w warstwie rzadkiej zaprawy znajdującej się w pewnej odległości od bloku betonowego.
PL 207 149 B1
Korzystnie element ma postać konstrukcji podłogowej z, w jej położeniu stosowania, poziomym wzmocnionym blokiem betonowym, zaś usztywniające elementy płytowe rozciągają się zasadniczo poziomo.
Korzystnie druga wzdłużna część krawędziowa żebra również posiada zasadniczo faliste, nieprzerwane występy od płaszczyzny żebra i jest zalana i zakotwiczona w innym elemencie betonowym, należącym do konstrukcji podłogowej i znajdującym się w pewnej odległości od bloku betonowego.
Element płytowy do usztywniania budowlanego elementu konstrukcyjnego wykonanego ze wzmocnionego betonu, takiego jak elementy ścienne lub konstrukcje podłogowe, przy czym element płytowy składa się z rozciągającego się wzdłużnie żebra z pierwszą wzdłużną częścią krawędziową przeznaczoną do zakotwiczenia w betonie ze znaczną częścią żebra swobodnie wystającą z betonu, według wynalazku charakteryzuje się tym, że wzdłużna część krawędziowa posiada zasadniczo faliste występy od płaszczyzny żebra.
Korzystnie zasadniczo faliste występy od płaszczyzny żebra są nieprzerwane.
Korzystnie występy pierwszej wzdłużnej części krawędziowej są uformowane jako, patrząc od widoku od końca, po fałdowania w kształcie Δ, które łączą się z żebrem.
Korzystnie, z drugiej wzdłużnej części krawędziowej żebra wystaje kołnierz.
Korzystnie kołnierz jest wygiętą częścią żebra, która jest zasadniczo prostopadła do żebra.
Korzystnie druga wzdłużna część krawędziowa żebra posiada zasadniczo faliste, nieprzerwane występy od płaszczyzny żebra.
Korzystnie występy drugiej wzdłużnej części krawędziowej są, patrząc od końca elementu, utworzone jako pofałdowania o kształcie Δ, które łączą się z żebrem.
Cel wynalazku został osiągnięty przy pomocy budowlanego elementu konstrukcyjnego, charakteryzującego się tym, że wzdłużna część krawędziowa posiada zasadniczo faliste występy od płaszczyzny żebra.
Przez faliste występy ogólnie rozumie się ciągły kształt falisty, mający w zasadzie zdecydowanie sinusoidalny kształt, chociaż dopuszczalne są połączone w sposób nieciągły kształty faliste mające kształt sinusoidalny, zębowy, zygzakowaty itp.
Przez nadanie wbudowanej części usztywniających elementów płytowych falistych występów, uzyskuje się silne zakotwiczenie w betonie, przy czym to zakotwiczenie może wytrzymywać duże obciążenia ścinające. Ponadto, faliste występy mogą zostać zakotwiczone na mniejszej głębokości wbudowywania w porównaniu z SE 9503498-9: od 10 do 15 mm, zamiast około 35 mm. W niniejszym, faliste występy nie kolidują z istniejącym wzmocnieniem w bloku betonu, elementy płytowe nie przecinają betonu w takim stopniu jak w SE 9503498-9 i, na koniec, zmniejszone są wymagania na przestrzeń w kierunkach poprzecznych.
Ponadto, uzyskiwane jest przedłużenie płyty w wyniku występów, ponieważ zwiększa się wbudowana, efektywna długość elementu płytowego. Dzięki temu przedłużeniu uzyskuje się obróbkę plastyczną na zimno, która zwiększa twardość stali, a zatem zwiększa wytrzymałość połączenia. Dalszą, istotną korzyścią jest również to, że faliste występy mogą być wytwarzane przy pomocy znacznie prostszego urządzenia mechanicznego niż w przypadku SE 9503498-9, które to urządzenie mechaniczne może być również skoordynowane z innym sprzętem profilującym.
Jednakże faliste występy, które są opisane w EP A1 0512135A1 rozwiązują zupełnie inne problemy. Po pierwsze, ułatwiają one wzajemne łączenie różnych elementów płytowych, tak aby mocno wiązać je jeden z drugim i przez to tworzyć zmontowaną konstrukcję betonową. Po drugie, cała płaska część kołnierzowa płyty jest wbudowana w beton, co daje w efekcie tylko wzmocnienie przenoszące siły, które zwiększa wytrzymałość bloku betonu na zginanie, zamiast usztywniać konstrukcję, jak to ma miejsce w przypadku niniejszego wynalazku z częściowo wbudowanymi żebrami płyt.
Przedmiot wynalazku w przykładach wykonania uwidoczniono na rysunku, na którym Fig. 1 przedstawia rzut perspektywiczny, z wycięciem, ściennego elementu konstrukcyjnego z wbudowanymi usztywniającymi elementami płytowymi według pierwszego przykładu wykonania wynalazku. Fig. 2 przedstawia widok z góry przekroju z Fig. 1, Fig. 3 przedstawia rzut perspektywiczny usztywniającego elementu płytowego z Fig. 1, Fig. 4 przedstawia widok od końca usztywniającego elementu płytowego z Fig. 3, Fig. 5 przedstawia przekrój poprzeczny analogiczny jak na Fig. 2, ś ciennego elementu konstrukcyjnego z usztywniającym elementem płytowym według drugiego przykładu wykonania usztywniającego elementu płytowego, zaś Fig. 6a i 6b przedstawiają odpowiednio, widok w kierunku poziomym i przekrój pionowy, podłogowego elementu konstrukcyjnego z usztywniającymi elementami płytowymi według wynalazku.
PL 207 149 B1
Fig. 1 i 2 przedstawiają podtrzymujący ścienny element konstrukcyjny 11 według pierwszego przykładu wykonania wynalazku, gdzie ścienny element konstrukcyjny 11 zawiera pionowy, wzmocniony, korzystnie wzmocniony stalowymi włóknami, blok betonowy 13 z licznymi, wbudowanymi usztywniającymi elementami płytowymi 15, który ma tworzyć podtrzymującą, zewnętrzną lub wewnętrzną ścianę, przy czym usztywniające elementy płytowe 15 mają na celu usztywnienie ściennego elementu konstrukcyjnego 11, tak że może on łatwiej absorbować naprężenia wynikające z nacisku lub momentów zginających.
Usztywniające elementy płytowe 15 są zasadniczo zorientowane pionowo, są w kierunku poziomym odseparowane oraz są oddzielne i równoległe jeden w stosunku do drugiego, przy czym każdy zawiera żebro 17, gdzie znaczna część żebra wystaje swobodnie i zasadniczo prostopadle z powierzchni 19 tworzącej pierwszy bok bloku betonowego 13. Usztywniające elementy płytowe 15, które nie są wzajemnie połączone, są zakotwiczone w bloku betonowym 13 przy pomocy pierwszej wzdłużnej krawędzi 21 żebra 17 i, co można zobaczyć na Fig. 3 i 4, mają część, która jest odgięta od płaszczyzny żebra 17, co można uzyskać, np. przy pomocy pofałdowania pierwszej wzdłużnej krawędzi 21. Można to zrealizować wzdłuż całej wzdłużnej krawędzi lub fragmentami wzdłuż niej przy pomocy dowolnego znanego sposobu, np. wzdłużna krawędź 21 jest walcowana między dwoma walcami w kształcie przekładni zębatej, tak że uzyskiwane jest faliste, nieprzerwane pofałdowanie lub występy, korzystnie o kształcie Δ, patrząc od końca płyty jak na Fig. 4.
Odpowiednio, to głównie faliście ukształtowane występy, które tworzą kotwiczenie w betonie, a nie płaskie żebro 17, a zatem absorbują naprężenia ścinające występujące w betonie.
To pofałdowanie zapewnia skuteczną przyczepność w betonie i absorbuje te naprężenia ścinające, działające na usztywniające elementy płytowe równolegle do żebra 17, podczas obciążania ściennego elementu konstrukcyjnego 11. Usztywniające elementy płytowe 15 mogą być wytwarzane z płyty stalowej, korzystnie cynkowanej lub ze stali nierdzewnej, która jest odporna na korozję. Grubość usztywniających elementów płytowych jest równa około 1-3 mm. Z drugiej wzdłużnej krawędzi usztywniających elementów płytowych 15 wystaje kołnierz 23 w zasadzie prostopadle do żebra 17.
Między usztywniającymi elementami płytowymi 15 stosuje się płyty 25 z materiału izolacyjnego. Zatem żebro 17 usztywniających elementów płytowych 15 rozciąga się między sąsiednimi płytami 25 z materiału izolacyjnego, prostopadle do bloku betonowego 13. W tym przykładzie wykonania wynalazku, płyty 25 z materiału izolacyjnego są wyposażone w nie pokazane szczeliny, które są przeznaczone do umieszczenia w nich kołnierza 23 usztywniających elementów płytowych. Szczeliny są korzystnie umieszczone w połowie grubości płyt 25 z materiału izolacyjnego. Położenie szczelin w płytach 25 z materiału izolacyjnego nie jest ograniczone do środka warstwy izolacyjnej i szczeliny mogą być w innych miejscach. Szczeliny rozciągają się w kierunku pionowym na Fig. 1, a zatem równolegle do kołnierza 23. Przy pomocy tego dopasowania, płyty 25 z materiału izolacyjnego są przymocowane i podtrzymywane na bloku betonowym 13 bez potrzeby stosowania innych środków do mocowania płyt 25. Odnośnie kołnierza 23, inne kształty niż opisany są również dopuszczalne. Na przykład, wygięta część może być podwójna, tj. w kształcie litery T, aby pasowała do szczelin dwóch sąsiednich płyt 25 z materiału izolacyjnego lub skośna, zamiast prostopadła względem żebra ale inne kształty są również możliwe.
Korzystnie, płyty 25 składają się z zasadniczo zwartego materiału, takiego jak komórkowe tworzywo sztuczne lub płyty wykonane z wełny mineralnej, w celu umożliwienia tworzenia szczelin w płytach 25.
Na boku płyt 25, który nie jest zwrócony w stronę bloku betonowego 13, jest przymocowana siatka wzmacniająca 29 rzadką zaprawę, która jest przykryta warstwą 27 rzadkiej zaprawy. Siatka wzmacniająca rzadką zaprawę 29 znajduje się w małej odległości od płyt 25 z materiału izolacyjnego, tak że siatka wzmacniająca 29 rzadką zaprawę jest zasadniczo wycentrowana w warstwie 27 rzadkiej zaprawy.
To centrowanie jest zrealizowane przy użyciu wiązań 31 w kształcie drutów lub taśm, które, przy pomocy pierwszej, wygiętej w dół części końcowej 33 są zamontowane w usztywniających elementach płytowych 15, korzystnie przez zahaczenie pierwszej części końcowej 33 w zagłębieniu lub otworze w kołnierzu 23 usztywniających elementów płytowych 15. Ponadto, wiązania 31 rozciągają się od i, w zasadzie prostopadle względem bloku betonowego 13, między płytami 25 z materiału izolacyjnego, tak że opierają się o zewnętrzną stronę płyt 25 przy pomocy drugiej części końcowej 35.
Ścienny element konstrukcyjny 11 może być wytwarzany za pomocą sposobu, w którym poziomo rozciągająca się forma jest wypełniana wzmocnionym włóknami betonem, korzystnie betonem
PL 207 149 B1 wzmocnionym stalowymi włóknami, do poziomu, który odpowiada grubości bloku betonowego 13, np. 50 mm. Usztywniające elementy płytowe 15 są mocowane w szczelinach płyt 25 z materiału izolacyjnego przy pomocy kołnierza 23, tak że pofałdowanie 21 pierwszej wzdłużnej części krawędziowej wystaje z płyt 25 i tworzy część 21 usztywniających elementów płytowych 15, przeznaczoną do zakotwiczenia w bloku betonowym 13. Przy umieszczaniu płyt 25 z materiału izolacyjnego, wraz z usztywniającymi elementami płytowymi 15 zamocowanymi w szczelinach, na nowym betonie, część ta jest zanurzana na określoną głębokość w betonie. Wymagana głębokość kotwiczenia zależy od grubości bloku betonowego 13, ale przy grubości około 50 mm, głębokość kotwiczenia równa około 10-15 mm jest odpowiednia.
Alternatywnie, odwrotnie, beton może być nakładany na już rozłożoną izolację, zawierającą usztywniające elementy płytowe.
Odpowiednio, przy wytwarzaniu ściennego elementu konstrukcyjnego 11 i niezależnie od ilości wylanego betonu wzmocnionego włóknami stalowymi, pożądana głębokość kotwiczenia usztywniających elementów płytowych 15 będzie stała, ponieważ płyty 25 z materiału izolacyjnego wraz z usztywniającymi elementami płytowymi 15 spoczywają na powierzchni betonu.
W takim procesie wytwarzania, po stwardnieniu bloku betonowego 13, uzyskiwane jest silne zakotwiczenie oraz przymocowanie płyt 25 z materiału izolacyjnego do bloku betonowego tak, że usztywniające elementy płytowe 15 zapewniają konstrukcję ściany 11 o doskonałej sztywności przeciwko wykrzywianiu i zginaniu.
Na tym boku płyt 25 z materiału izolacyjnego, który nie jest zwrócony w stronę bloku betonowego 13, można przymocować siatkę wzmacniającą 29 rzadką zaprawę, która jest przytrzymywana na płytach 25 przy pomocy wiązań 31, rozciągających się między płytami 25, od drugiej wzdłużnej krawędzi końcowej 23 usztywniających elementów płytowych 15, do zewnętrznej strony płyt 25. Te wiązania 31 są przymocowane ich pierwszymi częściami końcowymi 33 do usztywniających elementów płytowych 15, podczas gdy na drugiej części końcowej 35 opierają się uchwytami 36 o zewnętrzną powierzchnię płyt 25. Na drugich częściach końcowych 35 można zastosować siatkę wzmacniającą 29, na przykład przy pomocy drutów wiążących itp. Warstwa rzadkiej zaprawy może zostać teraz nałożona na pokrytą wzmocnieniem stronę płyt 25 w celu utworzenia warstwy 27 rzadkiej zaprawy z wycentrowanym wzmocnieniem, jak opisano wcześniej.
W przykładzie wykonania ściennego elementu konstrukcyjnego 11 pokazanym na Fig. 5, usztywniający element płytowy 15' według innego przykładu wykonania wynalazku rozciąga się między płytami z materiału izolacyjnego, a następnie, przy pomocy drugiej, wzdłużnej części krawędziowej 23 jest zakotwiczony bezpośrednio w warstwie 27 rzadkiej zaprawy. Ta warstwa rzadkiej zaprawy jest umieszczona w pewnej odległości od bloku betonowego 13. W tym przykładzie wykonania, zarówno pierwsza 21, jak i druga 23 wzdłużna część krawędziowa są pofałdowane. Kotwiczenie w warstwie 27 rzadkiej zaprawy jest korzystnie wykonywane w lokalnym zagłębieniu 28 warstwy 27 rzadkiej zaprawy przez rozmieszczenie wnęk w płytach 25 z materiału izolacyjnego. W celu uniknięcia mostków termicznych w ściennym elemencie konstrukcyjnym, żebro 17 usztywniających elementów płytowych 15' może zostać wyposażone w nie pokazane szczeliny w celu zredukowania przewodzenia ciepła w żebrze 17.
Fig. 6a i b przedstawiają podtrzymującą konstrukcję podłogi 47 wykonaną ze wzmocnionego betonu, w której można zastosować usztywniające elementy płytowe według wynalazku. Konstrukcja podłogi 47 zawiera górną ramę 48 wykonaną z betonu, która jest połączona z leżącym pod spodem, poziomym blokiem betonowym 49 (Fig. 6b). Rama 48 zawiera liczne wzdłużne, równoległe elementy listwowe 51, które są połączone jeden z drugim przy pomocy rozciągających się poprzecznie mostków 53, w celu stabilizowania ramy 48 w kierunku poprzecznym. Odległość między elementami listwowymi 51 jest równa około 60 cm zgodnie z przepisami budowlanymi.
Przy dolnej krawędzi każdego elementu listwowego 51 są wbudowane usztywniające elementy płytowe 15' według drugie go przykładu wykonania z Fig. 5, przy pomocy pierwszej, pofałdowanej, wzdłużnej części krawędziowej 21 żebra 17, jak wcześniej opisano w związku ze ściennym elementem konstrukcyjnym. Odpowiednio, usztywniające elementy płytowe są oddzielone w kierunku poziomym, oddzielne i równoległe jeden względem drugiego. Znaczna część żebra 17 wystaje swobodnie i rozciąga się w zasadzie prostopadle, w kierunku pionowym z dolnej powierzchni 54 elementów listwowych 51, oraz usztywniające elementy płytowe 15' rozciągają się wzdłuż elementów listwowych 51. Druga wzdłużna część krawędziowa 23 materiału jest zakotwiczona w bloku betonowym 49 w analogiczny sposób. W konsekwencji, rama 48 spoczywa na dolnym bloku betonowym 49 za pośrednic6
PL 207 149 B1 twem usztywniających elementów płytowych 15', zaś pofałdowanie zapewnia skuteczną przyczepność w betonie, który absorbuje naprężenia ścinające, działające na usztywniające elementy płytowe równolegle do żebra 17, kiedy konstrukcja posadzki jest obciążana.
Między ramą 48 a dolnym blokiem betonowym 49 zapewniona jest przestrzeń dla rozmieszczenia izolacji 50, kabli elektrycznych, rur z wodą i kanalizacyjnych itp. Na górnej powierzchni ramy 48 może zostać przymocowana warstwa podłogi 55, na przykład płyty wiórowe, parkiet itp. Korzystnie, elementy absorbujące drgania, np. Sylomer, są rozmieszczone między warstwą podłogi 55 a konstrukcyjnymi elementami podłogi 51. Konstrukcja podłogi 47 może również podtrzymywać ścienny element konstrukcyjny 59.
W przykładzie wykonania według Fig. 6a i 6b, rama 48 jest umieszczona nad blokiem betonowym 49, ale, jeśli trzeba, może być odwrotnie.
Wynalazek nie jest ograniczony do stosowania betonu wzmocnionego włóknami stalowymi, ale również wzmocnienia innymi włóknami, takimi jak włókna z tworzyw sztucznych lub kompozytowe, mogą być stosowane. Ponadto, tradycyjne zbrojenie prętowe i drutowe, strunowe lub rozluźnione jest dopuszczalne.

Claims (18)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Element budowlany konstrukcyjny, podtrzymujący, prefabrykowany, taki jak elementy ścienne (11) lub konstrukcje podłogowe (47), zawierający blok (13, 49) ze wzmocnionego betonu mający liczne oddzielne, równoległe, odseparowane w poziomie, nie połączone wzajemnie, rozciągające się wzdłużnie usztywniające elementy płytowe (15, 15), z których każdy ma żebro (17) z pierwszą wzdłużną częścią krawędziową (21) wbudowaną w beton, tak że znaczna część żebra (17) wystaje swobodnie, zasadniczo prostopadle od powierzchni tworzącej pierwszy bok bloku betonowego (13, 49), znamienny tym, że wzdłużna część krawędziowa (21) posiada zasadniczo faliste występy od płaszczyzny żebra (17).
  2. 2. Element według zastrz. 1, znamienny tym, że zasadniczo faliste występy od płaszczyzny żebra (17) są nieprzerwane.
  3. 3. Element według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że występy pierwszej wzdłużnej części krawędziowej (21) są uformowane jako, patrząc od widoku od końca, pofałdowania w kształcie Δ, które łączą się z żebrem (17).
  4. 4. Element według zastrz. 1 albo 2 albo 3, znamienny tym, że blok betonowy (13) jest odlewem z betonu wzmocnionego włóknami, korzystnie wzmocnionego stalowymi włóknami.
  5. 5. Element według zastrz. 1 albo 2 albo 3 albo 4, znamienny tym, że ma postać elementu ściennego (11) z, w jego położeniu stosowania, pionowym wzmocnionym blokiem betonowym (13), zaś usztywniające elementy płytowe (15) rozciągają się zasadniczo w kierunku pionowym dla usztywnienia przed wykrzywianiem elementu ściennego (11).
  6. 6. Element według zastrz. 5, znamienny tym, że z drugiej, wzdłużnej części krawędziowej (23) wystaje kołnierz (23), przeznaczony do przymocowania elementów płytowych (25) z materiału izolacyjnego, umieszczonych między usztywniającymi elementami płytowymi (15).
  7. 7. Element według zastrz. 5 albo 6, znamienny tym, że elementy płytowe (25) z materiału izolacyjnego są włożone między usztywniające elementy płytowe (15) i są przymocowane przy ich pomocy do bloku betonowego (13).
  8. 8. Element według zastrz. 7, znamienny tym, że elementy płytowe (25) z materiału izolacyjnego są wyposażone w szczeliny, w których mocowane są kołnierze (23) usztywniających elementów płytowych (15).
  9. 9. Element według zastrz. 5, znamienny tym, że druga wzdłużna część krawędziowa (23) żebra (17) posiada zasadniczo faliste, nieprzerwane występy od płaszczyzny żebra (17) i jest zalana i zakotwiczona w warstwie (27) rzadkiej zaprawy znajdującej się w pewnej odległości od bloku betonowego (13).
  10. 10. Element według dowolnego z zastrz. od 1 do 4, znamienny tym, że ma postać konstrukcji podłogowej (47) z, w jej położeniu stosowania, poziomym wzmocnionym blokiem betonowym (49), zaś usztywniające elementy płytowe (15') rozciągają się zasadniczo poziomo.
  11. 11. Element według zastrz. 10, znamienny tym, że druga wzdłużna część krawędziowa (23) żebra (17) również posiada zasadniczo faliste, nieprzerwane występy od płaszczyzny żebra (17) i jest
    PL 207 149 B1 zalana i zakotwiczona w innym elemencie betonowym (51), należącym do konstrukcji podłogowej (47) i znajdującym się w pewnej odległości od bloku betonowego (49).
  12. 12. Element płytowy (15, 15') do usztywniania budowlanego elementu konstrukcyjnego wykonanego ze wzmocnionego betonu, takiego jak elementy ścienne (11) lub konstrukcje podłogowe (47), przy czym element płytowy (15, 15') składa się z rozciągającego się wzdłużnie żebra (17) z pierwszą wzdłużną częścią krawędziową (21) przeznaczoną do zakotwiczenia w betonie ze znaczną częścią żebra swobodnie wystającą z betonu, znamienny tym, że wzdłużna część krawędziowa (21) posiada zasadniczo faliste występy od płaszczyzny żebra (17).
  13. 13. Element według zastrz. 12, znamienny tym, że zasadniczo faliste występy od płaszczyzny żebra (17) są nieprzerwane.
  14. 14. Element według zastrz. 12 albo 13, znamienny tym, że występy pierwszej wzdłużnej części krawędziowej (21) są uformowane jako, patrząc od widoku od końca, pofałdowania w kształcie Δ, które łączą się z żebrem (17).
  15. 15. Element według zastrz. 12 albo 13 albo 14, znamienny tym, że z drugiej wzdłużnej części krawędziowej (23) żebra (17) wystaje kołnierz (23).
  16. 16. Element według zastrz. 15, znamienny tym, że kołnierz (23) jest wygiętą częścią żebra (17), która jest zasadniczo prostopadła do żebra.
  17. 17. Element według zastrz. 12 albo 13 albo 14, znamienny tym, że druga wzdłużna część krawędziowa (23) żebra (17) posiada zasadniczo faliste, nieprzerwane występy od płaszczyzny żebra (17).
  18. 18. Element według zastrz. 17, znamienny tym, że występy drugiej wzdłużnej części krawędziowej (23) są, patrząc od końca elementu, utworzone jako pofałdowania o kształcie Δ, które łączą się z żebrem (17).
PL350820A 1999-04-06 2000-04-06 Element budowlany konstrukcyjny i element płytowy do usztywniania budowlanego elementu konstrukcyjnego PL207149B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE9901219A SE516901C2 (sv) 1999-04-06 1999-04-06 Prefabricerat armerat bärande byggkonstruktionselement, samt förstyvningsplåtelement för en sådan konstruktion

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL350820A1 PL350820A1 (en) 2003-02-10
PL207149B1 true PL207149B1 (pl) 2010-11-30

Family

ID=20415115

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL350820A PL207149B1 (pl) 1999-04-06 2000-04-06 Element budowlany konstrukcyjny i element płytowy do usztywniania budowlanego elementu konstrukcyjnego

Country Status (17)

Country Link
US (1) US7007434B1 (pl)
EP (1) EP1169527B1 (pl)
JP (1) JP4567207B2 (pl)
CN (1) CN1111632C (pl)
AT (1) ATE268848T1 (pl)
AU (1) AU3994500A (pl)
BR (1) BR0009560B1 (pl)
CA (1) CA2368813C (pl)
DE (1) DE60011415T2 (pl)
DK (1) DK1169527T3 (pl)
ES (1) ES2222897T3 (pl)
HK (1) HK1046026B (pl)
NO (1) NO321754B1 (pl)
PL (1) PL207149B1 (pl)
RU (1) RU2261963C2 (pl)
SE (1) SE516901C2 (pl)
WO (1) WO2000060188A1 (pl)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2887905B1 (fr) * 2005-06-30 2007-08-31 Lafarge Sa Rupteur thermique
US20090031649A1 (en) * 2007-08-01 2009-02-05 Nemazi John E Plastic fenestration product
US8516776B2 (en) * 2007-10-02 2013-08-27 Chan-Ping PAN Fire-prevention structure for buildings
EP2236686A1 (de) * 2009-04-03 2010-10-06 F.J. Aschwanden AG Bewehrungselement für die Aufnahme von Kräften von betonierten Platten im Bereich von Stützelementen
CN102535650A (zh) * 2012-01-12 2012-07-04 云南昆钢钢结构有限公司 复合墙板与楼板连接装置
US10851543B2 (en) * 2015-06-26 2020-12-01 Ibacos, Inc. Mineral wool wall system
CN106996160A (zh) * 2017-06-01 2017-08-01 安徽天澄钢构有限公司 一种钢结构装配式墙板

Family Cites Families (43)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1726496A (en) * 1929-08-27 Anchor insert
US836589A (en) * 1905-10-10 1906-11-20 James Layfield Cement building-block.
US1033106A (en) * 1908-01-11 1912-07-23 Trussed Concrete Steel Co Building construction.
US941080A (en) * 1908-02-17 1909-11-23 Ludwig B Larsen Bond for two-membered concrete building-blocks.
US1183594A (en) * 1908-07-29 1916-05-16 Roy H Robinson Method of forming composite floor construction.
US1035206A (en) * 1911-10-30 1912-08-13 Internat Corp Of Modern Improvements Fireproof building construction.
US1064363A (en) * 1912-03-11 1913-06-10 Arthur Sanford Structural member.
US1052207A (en) * 1912-03-18 1913-02-04 August H Beckman Building element.
US1366470A (en) * 1920-01-23 1921-01-25 Henry H Lampert Wall-tie
US1852042A (en) * 1930-06-16 1932-04-05 James W Pearce Fabricated metal structural member
US1936147A (en) * 1930-08-04 1933-11-21 Leonie S Young Floor or roof joist construction
US1963980A (en) * 1931-09-05 1934-06-26 Garrett Neal Structure
US1974730A (en) * 1931-09-17 1934-09-25 Zollinger Fritz Steel girder for concrete structures
US1924724A (en) * 1932-02-15 1933-08-29 Charles M Read Concrete wall and method of building and finishing same
US2009513A (en) * 1934-08-08 1935-07-30 Oliver Henry Expanded hanger
US2054573A (en) * 1936-02-07 1936-09-15 David A Wallace Brick construction
US2236082A (en) * 1939-06-29 1941-03-25 James H Wright Building construction
US2328453A (en) * 1941-03-19 1943-08-31 Hopewell Robert Floor construction
US2527985A (en) * 1946-07-15 1950-10-31 Paul M Burroway Building block spacer
DE882553C (de) * 1951-11-18 1953-07-09 Gotthard Dr-Ing Franz Verbundtraeger, insbesondere fuer Bruecken, und Verfahren zu seiner Herstellung
US2742778A (en) * 1952-01-31 1956-04-24 Olaf J Olmstead Furring devices
FR1093673A (fr) * 1953-11-14 1955-05-09 Poutre porteuse préfabriquée
US3559358A (en) * 1967-09-15 1971-02-02 Johns Manville Facing wall constrution
US3494090A (en) * 1967-11-13 1970-02-10 George E Allen Devices for tying wooden members to brick and masonry walls
DE2413645A1 (de) * 1974-03-21 1975-09-25 Bernhard Dr Ing Unger Verbundplatte aus beton und profilblechelementen
CH645152A5 (de) * 1982-04-23 1984-09-14 Aregger Bau Ag Schalungselement fuer die mantelbetonbauweise.
JPS5912303U (ja) * 1982-07-16 1984-01-25 技研発泡工業株式会社 躯体一体化装置
JPH0625445B2 (ja) * 1984-11-20 1994-04-06 株式会社竹中工務店 断熱材の接合部の連結片
AT393859B (de) * 1985-03-26 1991-12-27 Krismer Josef Bewehrungs- oder tragplatte
US4703602A (en) * 1985-09-09 1987-11-03 National Concrete Masonry Association Forming system for construction
JPS63125011U (pl) * 1987-02-05 1988-08-15
DE3836592A1 (de) * 1987-10-31 1989-05-18 Kombi Tragwerk Gmbh Tragwerk
US4843779A (en) * 1988-04-08 1989-07-04 Whitney Jr G Ward Strap anchor for metal stud/brick veneer wall construction
FR2652600A2 (fr) * 1989-03-06 1991-04-05 Est Ctre Etu Tech Equipement Ossature mixte prefabriquee caracterisee par une construction par retournement.
FR2647839B1 (fr) * 1989-05-31 1991-09-20 Durand Philippe Elements prefabriques de coffrage et procede de construction de murs
FR2702236B1 (fr) * 1993-03-03 1995-08-04 Gauthier Daniel Element de construction composite bois-beton.
US5509243A (en) * 1994-01-21 1996-04-23 Bettigole; Neal H. Exodermic deck system
US5598675A (en) * 1994-03-16 1997-02-04 Pruss; Donald E. Concrete wall monolithic building unit
US5611183A (en) * 1995-06-07 1997-03-18 Kim; Chin T. Wall form structure and methods for their manufacture
SE507062C2 (sv) * 1995-10-09 1998-03-23 Erik Danielsson Rutarmerad betongplatta med plåtbalkar samt sätt att tillverka densamma
AUPO027496A0 (en) * 1996-06-06 1996-06-27 Wagner, Willem Johannes Insulated wall structure and method for making same
US6041562A (en) * 1998-02-17 2000-03-28 Mar-Mex Canada Inc. Composite wall construction and dwelling therefrom
US6148576A (en) * 1998-08-19 2000-11-21 Janopaul, Jr.; Peter Energy conserving wall unit and method of forming same

Also Published As

Publication number Publication date
JP2002541362A (ja) 2002-12-03
NO20014860L (no) 2001-12-05
SE9901219D0 (sv) 1999-04-06
BR0009560A (pt) 2002-01-02
EP1169527B1 (en) 2004-06-09
JP4567207B2 (ja) 2010-10-20
AU3994500A (en) 2000-10-23
DE60011415D1 (de) 2004-07-15
HK1046026B (zh) 2003-10-24
DK1169527T3 (da) 2004-10-18
BR0009560B1 (pt) 2010-02-09
CA2368813A1 (en) 2000-10-12
ATE268848T1 (de) 2004-06-15
RU2261963C2 (ru) 2005-10-10
ES2222897T3 (es) 2005-02-16
US7007434B1 (en) 2006-03-07
CN1351688A (zh) 2002-05-29
EP1169527A1 (en) 2002-01-09
PL350820A1 (en) 2003-02-10
HK1046026A1 (en) 2002-12-20
NO321754B1 (no) 2006-06-26
CN1111632C (zh) 2003-06-18
DE60011415T2 (de) 2005-07-28
SE9901219L (sv) 2000-10-07
CA2368813C (en) 2008-06-17
NO20014860D0 (no) 2001-10-05
WO2000060188A1 (en) 2000-10-12
SE516901C2 (sv) 2002-03-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2225922C1 (ru) Бетонная стена с опалубкой, служащей также в качестве арматуры
US4517782A (en) Construction element
FI91180B (fi) Ennalta valmistettu rakennuksen perustuselementti
PL207149B1 (pl) Element budowlany konstrukcyjny i element płytowy do usztywniania budowlanego elementu konstrukcyjnego
CA3053454C (en) Aerated concrete-hybrid construction element
KR100979264B1 (ko) 골판지소재의 거푸집패널을 이용한 거푸집조립체
KR200469319Y1 (ko) 철골 또는 철골철근콘크리트 기둥과 철근콘크리트로 보강된 단부를 갖는 철골 보의 접합구조
TR201808337T4 (tr) Duvar elemanı, bir duvar elemanının üretilmesine yönelik yöntem ve bir duvar elemanına yönelik bir ankraj elemanı.
EP1258574B1 (en) A load-bearing composite slab for buildings
RU47926U1 (ru) Сборно-монолитное перекрытие
KR200178874Y1 (ko) 조립식 pc콘크리트 벽체판넬
RU201193U1 (ru) Сталебетонное изоляционное перекрытие
EA012427B1 (ru) Изолирующая опалубка для возведения перегородок из бетона
KR100885765B1 (ko) 금속재 스켈레톤 패널과 박판 패널이 전단 연결재에 의하여연결된 복합패널 및 이를 이용한 외벽 시공방법
KR20120006727A (ko) 클램프 형상의 고정 부재를 이용한 데크플레이트와 강재 보의 결합 구조 및 그에 따른 합성보
RU178522U1 (ru) Сборно-монолитное перекрытие
KR101249600B1 (ko) 고정부재를 이용해 데크플레이트가 강재 보에 매달린 형태로 결합된 합성보
RU2462563C2 (ru) Элемент перекрытия
RU2194131C2 (ru) Многослойная панель
CN211313027U (zh) 预制板及应用其的叠合楼板
CN219825572U (zh) 阳角加固结构
JPS59170347A (ja) 床版及びそれを用いた床コンクリートの構築工法
CN219973684U (zh) 混凝土部分包裹的腹板嵌入式组合梁
KR102606698B1 (ko) 프리캐스트 콘크리트 중공 슬래브, 이의 제조방법 및 이를 위한 중공 형성 구조물
CN212562004U (zh) 一种安装于地梁部位的墙体钢骨架

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20140406