PL206897B1 - Boczna szczotka - Google Patents

Boczna szczotka

Info

Publication number
PL206897B1
PL206897B1 PL377906A PL37790604A PL206897B1 PL 206897 B1 PL206897 B1 PL 206897B1 PL 377906 A PL377906 A PL 377906A PL 37790604 A PL37790604 A PL 37790604A PL 206897 B1 PL206897 B1 PL 206897B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
bristle
base
side brush
segment
fibers
Prior art date
Application number
PL377906A
Other languages
English (en)
Other versions
PL377906A1 (pl
Inventor
Reijo Kuivikko
Kimmo Sajakorpi
Original Assignee
Sajakorpi Oy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sajakorpi Oy filed Critical Sajakorpi Oy
Publication of PL377906A1 publication Critical patent/PL377906A1/pl
Publication of PL206897B1 publication Critical patent/PL206897B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A46BRUSHWARE
    • A46BBRUSHES
    • A46B7/00Bristle carriers arranged in the brush body
    • A46B7/04Bristle carriers arranged in the brush body interchangeably removable bristle carriers
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A46BRUSHWARE
    • A46BBRUSHES
    • A46B13/00Brushes with driven brush bodies or carriers
    • A46B13/001Cylindrical or annular brush bodies
    • A46B13/005Cylindrical or annular brush bodies made up of a series of longitudinal strips or segments
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A46BRUSHWARE
    • A46BBRUSHES
    • A46B13/00Brushes with driven brush bodies or carriers
    • A46B13/008Disc-shaped brush bodies
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A46BRUSHWARE
    • A46BBRUSHES
    • A46B7/00Bristle carriers arranged in the brush body
    • A46B7/06Bristle carriers arranged in the brush body movably during use, i.e. the normal brushing action causing movement
    • A46B7/08Bristle carriers arranged in the brush body movably during use, i.e. the normal brushing action causing movement as a rotating disc

Landscapes

  • Brushes (AREA)
  • Polishing Bodies And Polishing Tools (AREA)
  • Motor Or Generator Current Collectors (AREA)
  • Massaging Devices (AREA)
  • Pens And Brushes (AREA)

Description

Opis wynalazku
Wynalazek dotyczy bocznej szczotki przystosowanej do montowania do korpusu urządzenia zamiatającego w celu wykorzystywania jej jako szczotki obracającej się wokół osi obrotu.
Boczne szczotki opisanego powyżej rodzaju tradycyjnie konstruowane były z wykorzystaniem podstawy wykonanej na przykład z płaskiej sklejki i posiadającej na swoim obrzeżu zewnętrznym promieniową dostatecznie szeroką strefę, która rozciąga się od środka podstawy i posiada pary umieszczonych skośnie względem siebie otworów. Wykonanie takiego rodzaju szczotki bocznej ze szczeciną obejmuje przewlekanie włosia przez jeden otwór i wyciągnięcie przez drugi, po czym szczecina jest mocowana w odpowiednim położeniu na przykład z wykorzystaniem wykonanej ze sklejki lub metalu płyty, która przymocowywana jest do tylnej strony podstawy. Minusem takiego rozwiązania jest w szczególnoś ci trudny sposób jego wytwarzania, przede wszystkim dlatego, ż e konieczne jest wywiercenie w podstawie dużej liczby par otworów, po czym przewleczona przez otwory szczecina musi zostać dodatkowo przymocowana we właściwym położeniu z wykorzystaniem tylnej pokrywy. Inną znaczącą wadą jest to, że szczotka boczna opisanego powyżej rodzaju jest przedmiotem do jednorazowego użytku, ponieważ odłączanie szczeciny od podstawy nie jest opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia, praktyczniejsze jest natomiast zastąpienie całej szczotki bocznej nową szczotką.
Z drugiej strony znane jest obecnie zastosowanie w opisanym powyżej kontekście tak zwanej zasady kasety („casette principle”). Takie rozwiązanie szczotki bocznej zawiera podstawę wykonaną na przykład przez wyginanie z arkusza cienkiej blachy, dzięki czemu posiada ona układ sprzęgający znajdujący się pod pewnym kątem względem płaszczyzny mocowania bocznej szczotki, co umożliwia rozłączalne zaczepianie do niej segmentów szczecinowych wyprodukowanych na etapie prefabrykacji. Wykorzystywane w tym przypadku segmenty szczecinowe są obecnie produkowane w taki sposób, że włosie jest ze sobą łączone na jego jednym końcu z wykorzystaniem na przykład wyginanej podstawy wykonanej z cienkiej blachy, która może być wsuwana w szczeliny działające jako układ sprzęgający. Jednym z opcjonalnych rozwią zań tego problemu jest na przykł ad podstawa posiadają ca otwory, przez które przewlekana jest szczecina, po czym do tylnej strony podstawy mocowana jest odpowiednia płyta dociskowa zapewniająca utrzymywanie we właściwym położeniu. Inne alternatywne rozwiązanie opisano w US 3,678,350, gdzie korpus utrzymujący razem wszystkie elementy szczecinowe ma postać trzyelementowej konstrukcji ramowej, która następnie mocowana jest do podstawy bocznej szczotki.
Rozwiązania tego rodzaju, oparte na tak zwanej zasadzie kasety, obecnie nie są także funkcjonalne, po pierwsze ze względu na to, że wytwarzanie segmentów szczecinowych jest uciążliwe i kosztowne, przede wszystkim dlatego, że umieszczanie szczeciny we właściwym położeniu wymaga nie nadającego się do zaakceptowania nakładu pracy wykonywanej ręcznie, a ponadto szczecina musi być z drugiej strony wytwarzana z zachowaniem dużej precyzji wymiarów w celu zapewnienia możliwości jej mocowania w odpowiadającym jej układzie sprzęgającym z wykorzystaniem tak małej siły jak to tylko jest możliwe. W rzeczywistości powoduje to jednak powstawanie wszystkich rodzajów problemów związanych z procesem instalacji, czego przyczyną są jednak raczej duże tolerancje podczas procesu wytwarzania, które z naturalnych powodów występują w konstrukcjach takiego typu. Z drugiej strony rozwiązania opisanego powyżej rodzaju nie umożliwiają ponownego wykorzystywania zastosowanych w nich segmentów szczecinowych bez niemożliwych do zaakceptowania uciążliwych/kosztownych operacji demontażu. Z tego powodu materiał taki jest zwykle w końcu usuwany i trafia do miejsca gromadzenia odpadków. Ponadto w wyniku wykorzystywania metalowych konstrukcji stosowanych w rozwiązaniach opisanego powyżej rodzaju, podstawowe struktury segmentów szczecinowych stają się masywne w stopniu nie do przyjęcia, co powoduje, że układy sprzęgające i usztywniające wykorzystywane w urządzeniu zamiatającym muszą być również bardzo wytrzymałe.
Inne rozwiązanie ujawniono w US 4,236,269, gdzie podstawa szczotki posiadającej oś pionową zawiera płaską strukturę płytową, której integralną częścią jest układ sprzęgający umożliwiający mocowanie segmentów szczecinowych na zasadzie mocowania zatrzaskowego. W tym celu układ sprzęgający zawiera ukształtowane w podstawie zaciski, pomiędzy którymi mogą być przymocowane segmenty szczecinowe w kształcie litery „U”. Problemem występującym w rozwiązaniu takiego rodzaju jest w szczególności to, że nie istnieje sposób zapewnienia wystarczającego pewnego zacisku segmentów szczecinowych, ponieważ w omawianym rozwiązaniu nie możliwe jest uzyskanie ich rzeczywistego unieruchomienia. Z tej przyczyny położenia segmentów szczecinowych są nieco niestabilne w kierunku pionowej osi szczotki, co jest wynikiem po pierwsze uzyskiwanych podczas wytwarzania segmentów szczecinowych w kształcie litery „U” tolerancji wymiarów, a po drugie wyginaniu się podPL 206 897 B1 czas dłuższego użytkowania zacisków wykonanych w płycie lub krążku. Ten aspekt jest bardzo istotny, jeżeli chodzi o utrzymanie spójności szczotki posiadającej oś pionową. Tak więc, w rzeczywistości nie jest możliwe wystarczająco pewne zmontowanie bocznej szczotki z wykorzystaniem rozwiązania opisywanego powyżej rodzaju.
Celem niniejszego wynalazku w postaci bocznej szczotki jest zapewnienie zdecydowanego udoskonalenia odnoszącego się do omówionych powyżej problemów, i w ten sposób podniesienie poziomu rozwiązań znanych w istniejącym stanie techniki. Cel ten został zrealizowany przez opracowanie bocznej szczotki według wynalazku.
Przedmiotem wynalazku jest boczna szczotka przystosowana do zamontowania nieruchomo do korpusu urządzenia zamiatającego za pomocą elementów mocujących i działająca jako szczotka obrotowa wokół osi obrotu, zawierająca: podstawę w postaci zasadniczo płaskiego dysku o powierzchni górnej, powierzchni dolnej i krawędzi; szereg segmentów szczecinowych, z których każdy posiada wiele włókien szczeciny zamocowanych trwale w korpusie, przy czym każdy segment szczecinowy jest zamocowany rozłącznie na podstawie; oraz układ sprzęgający do łączenia segmentów szczecinowych z podstawą, charakteryzują ca się tym, ż e układ sprzęgający posiada wydłużone kanały przebiegają ce promieniowo poprzez podstawę i otwarte na krawędzi oraz od strony górnej powierzchni i dolnej powierzchni podstawy.
Korzystnie, segmenty szczecinowe są dostosowane do zamocowania nieruchomo w płaszczyźnie podstawy za pomocą układów mocowania zatrzaskowego pomiędzy ich korpusami i podstawą, przy czym kanały znajdujące się w podstawie posiadają przewężenie uformowane w kierunku promieniowym na zewnętrznej krawędzi podstawy, gdzie segment szczecinowy, który ma być zamocowany w podstawie najpierw w kierunku bocznym poprzez otwarty koniec kanał u, a nastę pnie od góry, jest zatrzaskiwany za pomocą układu dopasowanych do siebie powierzchni, znajdującego się w korpusie o długości równej długoś ci kanału.
Korzystnie, wydłużony i prostoliniowy segment szczecinowy posiada korpus utworzony przez stopienie końcówek włókien szczeciny.
W innym korzystnym rozwiązaniu według wynalazku, wydłużony i prostoliniowy segment szczecinowy posiada korpus wykonany z formowanego tworzywa sztucznego, w którym włókna szczeciny segmentu szczecinowego są mocowane jednym ze swoich końców w korpusie podczas procesu zestalania się.
W kolejnym korzystnym rozwiązaniu według wynalazku, wydłużony i prostoliniowy segment szczecinowy posiada korpus wykonany z zestalającego się materiału dwuskładnikowego, takiego jak poliuretan, żywica epoksydowa i podobne.
Korzystnie podstawa jest wykonana ze sztywnego tworzywa sztucznego, metalu, materiału ceramicznego, materiału kompozytowego i/lub podobnego materiału.
Korzystnie, włókna szczeciny są zamocowane w segmencie szczecinowym pod kątem w stosunku do korpusu i są odchylone od kierunku pionowego.
Korzystnie, co najmniej jeden segment szczecinowy szczotki bocznej jest zaopatrzony we włókna wykonane z tworzywa sztucznego, takiego jak polipropylen, poliamid lub podobne.
Korzystnie, włókna szczeciny segmentu szczecinowego zawierają co najmniej dwa typy wykonanych z tworzyw sztucznych włókien szczeciny o różnych przekrojach.
W kolejnym korzystnym rozwiązaniu według wynalazku, co najmniej jeden segment szczecinowy szczotki bocznej posiada włókna wykonane z metalu takiego, jak stal.
Wśród najważniejszych zalet bocznej szczotki według wynalazku należy pokreślić prostotę jej konstrukcji i możliwość wydajnego wytwarzania, dzięki czemu możliwe jest zastosowanie niezwykle prostego procesu produkcyjnego, zaś instalacja i wymiana szczotek bocznych przez użytkownika jest niezwykle łatwa. W korzystnym wariancie realizacji wynalazku boczna szczotka posiada segmenty szczecinowe, których korpusy są wytwarzane z tworzywa sztucznego, przy czym włosie segmentu szczecinowego przymocowane jest na jednym z jego końców w całkowicie nieruchomy sposób. W ten sposób możliwe jest ponadto wytwarzanie w pierwszym aspekcie korpusów segmentów szczecinowych z wykorzystaniem stopionych końców włosia. Inną możliwość stanowi naturalnie wytwarzanie korpusów przez formowanie tych elementów z tworzywa sztucznego, przy czym włosie segmentów szczecinowych jest mocowane na jednym z końców korpusów podczas ich zestalania się. Możliwe jest również wytwarzanie tych korpusów na przykład z wykorzystaniem dwuskładnikowego materiału zestalanego chemicznie, takiego jak poliuretan, żywica epoksydowa, itp.
PL 206 897 B1
Dzięki niniejszemu wynalazkowi możliwe jest zatem wytwarzanie szczotki bocznej wykonanej całkowicie z tworzywa sztucznego, która w tym kontekście może podlegać dalszym modyfikacjom przez tworzenie formacji włosia jej segmentów szczecinowych na przykład z wykonanych z tworzywa sztucznego szczecin o zasadniczo różniących się od siebie grubościach, co umożliwia wyeliminowanie wykorzystywanego w tradycyjnych rozwiązaniach włosia wykonanego ze stali. Ze względu na powyższe, nadający się do wielokrotnego wykorzystywania, zaś z drugiej strony, jeżeli jest to konieczne, nadająca się do recyklingu podstawa korzystnie ma postać całkowicie płaskiego zespołu płyty lub krążka o zasadniczo równomiernej grubości, co umożliwia minimalizację gabarytów urządzenia zamiatającego, jak również zapewnia pewne działanie bocznej szczotki podczas jej obracania się, co jest skutkiem całkowitego wyeliminowania asymetrii obrotowej, która jest cechą charakterystyczną rozwiązań tradycyjnych. Inną znaczącą zaletą bocznej szczotki według wynalazku jest możliwość jej wykorzystywania w obecnie istniejących urządzeniach zamiatających bez potrzeby dokonywania żadnych modyfikacji.
Wynalazek zostanie poniżej szczegółowo opisany w oparciu o załączony rysunek, na którym:
fig. 1 przedstawia perspektywiczny rzut jednego z korzystnych wariantów realizacji bocznej szczotki według wynalazku, do której przymocowane są segmenty szczecinowe. fig. 2a, fig. 2b i fig. 2c przedstawiają boczną szczotkę według wynalazku w przekroju poprzecznym wykonanym wzdłuż jej linii środkowej (fig. 2a) oraz będący jej częścią segment szczecinowy widziany z góry (fig. 2b) i widziany od przodu (fig. 2c), fig. 3 przedstawia widok z góry jednego z korzystnych wariantów realizacji podstawy stanowiącej część bocznej szczotki według wynalazku, fig. 4a, fig. 4b i fig. 4c przedstawiają jedno z wariantów realizacji bocznej szczotki, które jest alternatywą wariantu realizacji przedstawionego na fig. 1 - fig. 3, zwłaszcza jeżeli chodzi o układ sprzęgający, przy czym widoczny jest tu przekrój połówkowy podstawy w jej nienaruszonej części (fig. 4a), przekrój połówkowy podstawy z zamocowanym w kanale segmentem szczecinowym (fig. 4b) oraz widok z góry szczegółowego odwzorowania podstawy, przy czym w jednym z kanałów przymocowany jest segment szczecinowy, fig. 5 przedstawia widok z góry podstawy stanowiącej część bocznej szczotki przedstawionej na fig. 4a - fig. 4c, fig. 6a i fig. 6b przedstawiają jeszcze jedno alternatywne wykonanie bocznej szczotki, zwłaszcza jeżeli chodzi o układ sprzęgający, przy czym widoczny jest tu przekrój połówkowy podstawy w jej nienaruszonej części oraz przy stanowiącym część elementu kanale, w którym przymocowany jest segment szczecinowy, fig. 7 przedstawia widok z góry podstawy wykorzystywanej w wariantach realizacji wynalazku przedstawionych na fig. 6a i fig. 6b, a fig. 8a i fig. 8b przedstawiają odpowiednio widok z góry i widok od przodu segmentu szczecinowego, który może być wykorzystywany zwłaszcza razem z podstawami przedstawionymi na fig. 5 i fig. 7.
Wynalazek dotyczy bocznej szczotki przystosowanej do montowania do korpusu urządzenia zamiatającego w celu wykorzystywania jej jako szczotki obracającej się w kierunku w wokół osi obrotu y, przy czym zawiera ona podstawę 1 oraz wiele przymocowanych do niej w sposób odłączalny pojedynczych segmentów szczecinowych 2, gdzie szczecina 2a' jest połączona w trwały element z łączącym je korpusem 2a. Podstawa 1 zawiera zasadniczo płaski zespół krążka, z którym zintegrowany jest układ sprzęgający umożliwiający połączenie z nim segmentów szczecinowych 2 na zasadzie mocowania zatrzaskowego. Układ sprzęgający zrealizowany jest z wykorzystaniem wydłużonych kanałów U rozciągających się w podstawie 1 w zasadniczo promieniowym kierunku i przechodzących przez podstawę, przy czym są one całkowicie otwarte przy krawędzi podstawy, co umożliwia stałe połączenie segmentów szczecinowych 2 z korpusem urządzenia zamiatającego z wykorzystaniem podstawy 1 i łączników mocujących takich jak śruby 3, gdzie do mocowania mogą być wykorzystane zaciski śrubowe lub podobne rozwiązanie.
Odnosząc się w szczególności do fig. 1, możliwe jest wykorzystywanie szczotki bocznej opisanego powyżej typu na przykład w taki sposób, że śruby 3; umieszczone w nagwintowanych otworach 3a, 3b znajdujących się w podstawie 1 na korpusie urządzenia zamiatającego, lub, jeżeli jest to konieczne, w oddzielnej płycie montażowej K, są odkręcane, dzięki czemu podstawę 1 może przemieścić się w dół, po czym segmenty szczecinowe 2 mogą być pojedynczo usuwane z kanałów U, a następnie, po zamontowaniu nowych segmentów szczecinowych, podstawa 1 może być zamocowana we właściwym położeniu za pomocą śrub 3, dzięki czemu tylne strony korpusów 2a segmentów szczecinowych są mocowane względem korpusu urządzenia zamiatającego/płyty montażowej K.
PL 206 897 B1
W korzystnym wykonaniu wynalazku, zwł aszcza przedstawionym na fig. 2a, fig. 2b, fig. 2c i fig. 3, segmenty szczecinowe 2 przystosowane są do umieszczenia nieruchomo w płaszczyźnie x podstawy 1 z wykorzystaniem układów mocowania zatrzaskowego pomiędzy ich korpusami 2a i podstawą 1. Kanały U znajdujące się w podstawie 1 posiadają przewężenie U1 utworzone w kierunku promieniowym przy zewnętrznej krawędzi podstawy 1, przy czym segment szczecinowy 2 przeznaczony jest do montowania na podstawie 1 najpierw w kierunku poprzecznym przez otwarty koniec kanału U, a następnie od góry, po czym jest zaciskany za pośrednictwem układu współpracujących ze sobą powierzchni V znajdującego się w jego korpusie 2a, którego długość L najkorzystniej jest przynajmniej równa długości kanału U.
Jako rozwiązanie alternatywne do opisanego powyżej, na fig. 4a - fig. 4c oraz fig. 5 przedstawiono wykonanie wynalazku różniące się od opisanego powyżej, zwłaszcza jeżeli chodzi o układ sprzęgający, w tym sensie, że tak jest to widoczne na fig. 4a, podstawa 1 posiada górną powierzchnię zawierającą układ wgłębień SY przeznaczony do mocowania zespołu kołnierza montażowego k1 w korpusie 2a segmentu szczecinowego 2, przy czym układ ten korzystnie rozciąga się w sposób ciągły wzdłuż obrzeża podstawy 1, tak jak jest to widoczne na fig. 4c i fig. 5. W rozwiązaniu tego rodzaju segmenty szczecinowe 2 mogą być po prostu opuszczane do właściwego położenia w każdym z kanałów U przy wspomnianym powyżej układzie wgłębień SY w taki sposób, że kołnierze montażowe k1 odpowiadające korpusom wspomnianych segmentów posiadają końce zestawione z końcowym kołnierzem PL znajdującym się przy zewnętrznej krawędzi podstawy 1 i utworzonym przez układ wgłębień. Następnie boczna szczotka może być przymocowana z wykorzystaniem nagwintowanych otworów wykonanych w korpusie urządzenia zamiatającego lub w oddzielnej płycie montażowej K, tak jak jest to widoczne na przykład na fig. 4b. Możliwe jest również mocowanie bocznej szczotki z wykorzystaniem innych rozwiązań.
Jako kolejne rozwiązanie alternatywne do opisanych powyżej, na fig. 6a, fig. 6b i fig. 7 przedstawiono warianty realizacji szczotki bocznej różniące się od opisanych powyżej zwłaszcza jeżeli chodzi o układ sprzęgający, który oparty jest na mocowaniu segmentów szczecinowych, tak jak jest to widoczne na fig. 6b, przez spięcie kołnierza montażowego k1 stanowiącego część korpusu 2a segmentów z bokami kanału U znajdującego się podstawie 1, po czym boczna szczotka może zostać przymocowana z wykorzystaniem nagwintowanych otworów znajdujących się w korpusie urządzenia zamiatającego lub, tak jak jest to widoczne na fig. 6b, w oddzielnej płycie montażowej K, podtrzymywana przez stanowiącą jej część, skierowaną promieniowo klapkę ustalającą RT.
Na fig. 8a i fig. 8b przedstawiono odpowiednio widok z góry i widok od przodu korzystnego wariantu realizacji segmentu szczecinowego 2, który może być wykorzystywany zwłaszcza razem z podstawą bocznej szczotki przedstawionym na fig. 5 lub fig. 7.
W jeszcze jednym korzystnym wariancie realizacji wynalazku zasadniczo wydłużony i prostokątny segment szczecinowy 2 posiada korpus 2a utworzony przez stopienie końcówek włosów 2a'.
W kolejnym korzystnym rozwiązaniu alternatywnym do opisanych powyżej segment szczecinowy 2 posiada korpus 2a wykonany przez formowanie tego elementu z tworzywa sztucznego, przy czym włosie 2a' segmentów szczecinowych jest mocowane na jednym z końców podczas zestalania się.
W kolejnym korzystnym wariancie realizacji wynalazku, alternatywnym do opisanych powyżej, segment szczecinowy 2 posiada korpus 2a wykonany z wykorzystaniem dwuskładnikowego materiału zestalanego chemicznie, takiego jak poliuretan, żywica epoksydowa itp.
Z drugiej strony, tak jak jest to widoczne na przykład na fig. 3, fig. 5 lub fig. 7, boczna szczotka posiada podstawę 1 wykonany z zasadniczo sztywnego tworzywa sztucznego, metalu, materiału ceramicznego, materiału kompozytowego, itp.
Odnosząc się do kolejnych korzystnych wariantów realizacji wynalazku, zwłaszcza przedstawionych na fig. 1, fig. 2a, fig. 4b lub fig. 6b, segment szczecinowy 2 posiada włosie 2a' umieszczone pod pewnym kątem względem korpusu 2a, przy czym kąt ten jest znacząco różny od kąta prostego.
W kolejnym korzystnym wariancie realizacji wynalazku jeden lub większa liczba segmentów szczecinowych 2 bocznej szczotki posiada włosie 2a' wykonane z materiału na bazie tworzywa sztucznego, takiego jak polipropylen, poliamid i tym podobne.
Odnosząc się zwłaszcza do fig. 2a i fig. 2c, segment szczecinowy 2 posiada w strefach I i II włosie 2a' utworzone z wykorzystaniem przynajmniej dwóch rodzajów włosia wykonanego z tworzywa sztucznego, przy czym ich przekroje poprzeczne różnią się od siebie w znaczącym stopniu, co w szczególności umożliwia zwiększenie sztywności włosia segmentów szczecinowych 2 bez konieczności wykorzystywania tradycyjnych włosów wykonanych ze stali. Możliwe jest więc takie rozmieszczenie
PL 206 897 B1 wykonanego z tworzywa sztucznego włosia o różnych grubościach, że mocniejsze włosy umieszczone są na zewnętrznym końcu segmentu szczecinowego patrząc w kierunku promieniowym R, tak jak to przedstawiono na przykład na fig. 2a, lub umieszczenie mocniejszego włosia na przeciwległych stronach segmentu szczecinowego, tak jak to przedstawiono na fig. 2c.
Z drugiej strony w rozwiązaniu alternatywnym lub uzupełniającym opisane powyżej, możliwe jest wykorzystanie jednego lub większej liczby segmentów szczecinowych 2 bocznej szczotki wykonanych, tak jak to wspomniano powyżej, z metalu, na przykład ze stali.
Oczywiste jest, że wynalazek nie jest ograniczony do wariantów realizacji przedstawionych lub opisanych powyżej, lecz może być modyfikowany zgodnie z różnymi potrzebami i warunkami eksploatacyjnymi, przy czym nie prowadzi to do odejścia od głównej koncepcji wynalazku. Należy więc przede wszystkim zauważyć, że konfiguracja podstawy może się różnić od opisanej powyżej, w zależności od wykorzystywanego połączenia z korpusem szczotki urządzenia zamiatającego. Po drugie, przedmiotem modyfikacji są naturalnie jego rozmiary i wygląd, które uzależnione są od rozmiarów wyprodukowanej szczotki kasetowej i wykorzystanego w tym celu materiału. Z drugiej strony możliwe jest również udostępnienie szczotki bocznej, której wzór na obrzeżu jest bardziej nieciągły niż jest to widoczne na rysunkach. Naturalne jest również, że układ sprzęgający może zawierać współpracujące ze sobą powierzchnie o różnych przekrojach poprzecznych, kształtach i funkcjach, co ma na celu unieruchomienie segmentów szczecinowych względem podstawy.

Claims (10)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Boczna szczotka przystosowana do zamontowania nieruchomo do korpusu urządzenia zamiatającego za pomocą elementów mocujących i działająca jako szczotka obrotowa w kierunku (w) wokół osi obrotu (y), zawierająca: podstawę (1) w postaci zasadniczo płaskiego dysku o powierzchni górnej, powierzchni dolnej i krawędzi; szereg segmentów szczecinowych (2), z których każdy posiada wiele włókien szczeciny (2a') zamocowanych trwale w korpusie (2a), przy czym każdy segment szczecinowy jest zamocowany rozłącznie na podstawie; oraz układ sprzęgający do łączenia segmentów szczecinowych z podstawą, znamienna tym, że układ sprzęgający posiada wydłużone kanały (U) przebiegające promieniowo (R) poprzez podstawę i otwarte na krawędzi oraz od strony górnej powierzchni i dolnej powierzchni podstawy (1).
  2. 2. Boczna szczotka według zastrz. 1, znamienna tym, że segmenty szczecinowe (2) są dostosowane do zamocowania nieruchomo w płaszczyźnie (x) podstawy (1) za pomocą układów mocowania zatrzaskowego pomiędzy ich korpusami (2a) i podstawą (1), przy czym kanały (U) znajdujące się w podstawie (1) posiadają przewężenie (U1) uformowane w kierunku promieniowym na zewnętrznej krawędzi podstawy (1), gdzie segment szczecinowy (2), który ma być zamocowany w podstawie (1) najpierw w kierunku bocznym poprzez otwarty koniec kanału (U), a następnie od góry, jest zatrzaskiwany za pomocą układu dopasowanych do siebie powierzchni (V), znajdującego się w korpusie (2a) o długości (L) równej długości kanału (U).
  3. 3. Boczna szczotka według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że wydłużony i prostoliniowy segment szczecinowy (2) posiada korpus (2a) utworzony przez stopienie końcówek włókien szczeciny (2a').
  4. 4. Boczna szczotka według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że wydłużony i prostoliniowy segment szczecinowy (2) posiada korpus (2a) wykonany z formowanego tworzywa sztucznego, w którym włókna szczeciny (2a') segmentu szczecinowego (2) są mocowane jednym ze swoich końców w korpusie podczas procesu zestalania się.
  5. 5. Boczna szczotka według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że wydłużony i prostoliniowy segment szczecinowy (2) posiada korpus (2a) wykonany z zestalającego się materiału dwuskładnikowego, takiego jak poliuretan, żywica epoksydowa i podobne.
  6. 6. Boczna szczotka według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że podstawa (1) jest wykonana ze sztywnego tworzywa sztucznego, metalu, materiału ceramicznego, materiału kompozytowego i/lub podobnego materiału.
  7. 7. Boczna szczotka według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że włókna szczeciny (2a') są zamocowane w segmencie szczecinowym (2) pod kątem (a) w stosunku do korpusu (2a) i są odchylone od kierunku pionowego.
    PL 206 897 B1
  8. 8. Boczna szczotka według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że co najmniej jeden segment szczecinowy (2) szczotki bocznej jest zaopatrzony we włókna (2a') wykonane z tworzywa sztucznego, takiego jak polipropylen, poliamid lub podobne.
  9. 9. Boczna szczotka według zastrz. 8, znamienna tym, że włókna szczeciny (2a') segmentu szczecinowego (2) zawierają co najmniej dwa typy wykonanych z tworzyw sztucznych włókien szczeciny o różnych przekrojach.
  10. 10. Boczna szczotka według zastrz. 1, znamienna tym, że co najmniej jeden segment szczecinowy (2) szczotki bocznej posiada włókna wykonane z metalu takiego, jak stal.
PL377906A 2003-04-03 2004-01-08 Boczna szczotka PL206897B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI20030502A FI114966B (fi) 2003-04-03 2003-04-03 Lautasharja

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL377906A1 PL377906A1 (pl) 2006-02-20
PL206897B1 true PL206897B1 (pl) 2010-10-29

Family

ID=8565914

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL377906A PL206897B1 (pl) 2003-04-03 2004-01-08 Boczna szczotka

Country Status (11)

Country Link
US (2) US7203987B2 (pl)
EP (1) EP1608248B1 (pl)
AT (1) ATE373975T1 (pl)
CA (1) CA2513124C (pl)
DE (1) DE602004009163T2 (pl)
DK (1) DK1608248T3 (pl)
ES (1) ES2291845T3 (pl)
FI (1) FI114966B (pl)
PL (1) PL206897B1 (pl)
RU (1) RU2331346C2 (pl)
WO (1) WO2004086905A1 (pl)

Families Citing this family (33)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1623652A1 (en) * 2004-07-23 2006-02-08 Koti Onroerend Goed b.v. Rotating disc-shaped brush for sweeping machines
EP1618814A1 (en) * 2004-07-23 2006-01-25 Koti Onroerend Goed b.v. Rotating conical cup brush for sweeping machines
CA121306S (en) * 2006-04-10 2008-01-30 Sajakorpi Oy Brush tuft support plate
FI20060344A (fi) * 2006-04-10 2007-10-11 Sajakorpi Oy Harjaelementti
JP2008271253A (ja) * 2007-04-20 2008-11-06 Toshiba Corp ストリーム再生装置
BE1018211A3 (nl) * 2008-07-07 2010-07-06 Delaere Marc Borstel voor een machine voor het horizontaal en/of verticaal reinigen van oppervlakken die voorzien zijn van groeven, voegen, oneffenheden en/of porien en machine voorzien van dergelijke borstels.
GB2465381A (en) * 2008-11-14 2010-05-19 Applied Sweepers Ltd Rotary brush
DE102009004519A1 (de) * 2009-01-09 2010-07-15 Budke, Gudula Vorrichtung zur Reinigung gepflasterter Flächen
DE102009004520A1 (de) * 2009-01-09 2010-07-15 Budke, Gudula Bürste zur Reinigung gepflasterter Flächen
DE102009043167A1 (de) * 2009-09-28 2011-05-05 Weber Bürstensysteme Gmbh Borstenträger und Borstenträgersystem für walzenartige Rotationsbürsten für Kehrmaschinen
US8495786B2 (en) 2010-04-27 2013-07-30 Keystone Plastics, Inc. Customizable modular brush system and method thereof
ES2395270B1 (es) * 2011-02-08 2013-12-20 Juan Ignacio MARTÍNEZ BARAGAÑO Cepillo para barredoras viales con láminas de barrido reemplazables de goma o poliuretano.
US8484788B2 (en) * 2011-03-14 2013-07-16 L'oreal Sa Brushhead for electric skin brush appliance
CN102767149A (zh) * 2012-05-26 2012-11-07 苏州市京达环卫设备有限公司 一种清扫机盘式扫刷
US10517383B2 (en) 2014-03-21 2019-12-31 Shiseido Americas Corporation Brush head with recessed bristles, brush, method of making and method of using same
USD770185S1 (en) * 2014-03-21 2016-11-01 Bare Escentuals Beauty, Inc. Brush head with recessed convex bristles
CN104790319A (zh) * 2015-04-25 2015-07-22 杜志刚 一种多功能道路清扫车
USD759914S1 (en) * 2015-05-14 2016-06-21 Rps Corporation Floor cleaning implement
US10993522B2 (en) * 2016-08-30 2021-05-04 Keystone Plastics Inc. Strip brush assembly having metal and polymer bristles and method of making
CN106759029A (zh) * 2016-11-17 2017-05-31 余流金 一种防止扬尘的公路扫地机
USD842569S1 (en) * 2017-12-14 2019-03-05 Global Material Technologies, Incorporated Scrubbing pad
USD842568S1 (en) * 2017-12-14 2019-03-05 Global Material Technologies, Incorporated Scrubbing pad
USD842567S1 (en) * 2017-12-14 2019-03-05 Global Material Technologies, Incorporated Scrubbing pad
USD843074S1 (en) * 2017-12-14 2019-03-12 Global Material Technologies, Incorporated Scrubbing pad
CN109555057A (zh) * 2018-12-25 2019-04-02 上海神舟汽车节能环保股份有限公司 一种可拆卸式刷辊
CN109706869A (zh) * 2019-01-03 2019-05-03 安徽长中刷业有限公司 一种用于道路清扫的新型清扫刷
CN110374037A (zh) * 2019-07-11 2019-10-25 安徽彩丰刷业有限公司 一种环卫清扫刷
CN110485340A (zh) * 2019-08-09 2019-11-22 安徽彩丰刷业有限公司 一种道路清扫车的可拆装刷盘
USD968732S1 (en) 2019-09-18 2022-11-01 Rps Corporation Floor cleaning implement
CN110725251A (zh) * 2019-09-23 2020-01-24 安徽省潜山县志发机电配件有限公司 一种便于安装拆卸的环卫清扫刷
USD966719S1 (en) * 2020-01-23 2022-10-18 Weber Bürstensysteme Gmbh Brush segment for disk brushes for machines
CN116568180A (zh) * 2020-11-20 2023-08-08 老自治领州刷子公司 沟渠扫帚
JP2022103809A (ja) * 2020-12-28 2022-07-08 株式会社コーワ ブラシユニット

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3678530A (en) * 1970-10-02 1972-07-25 Danline Mfg Co Rotary brush plastic bristle holder and mounting means
US3875607A (en) * 1973-01-04 1975-04-08 Fmc Corp Gutter brush
US4236269A (en) * 1979-05-02 1980-12-02 Clarke-Gravely Corporation Vertical axis brush
SE421331B (sv) * 1979-06-27 1981-12-14 Walter Droeser Borstvals vid sopmaskiner
FR2614188A1 (fr) * 1987-04-27 1988-10-28 Rozier Henry Brosse de nettoyage, notamment pour un vehicule tel qu'une balayeuse de voirie.
CA2141529A1 (en) * 1994-10-25 1996-04-26 Frances Gould Street sweeper brush assembly
PL186681B1 (pl) 1996-11-11 2004-02-27 Sajakorpi Oy Sposób i urządzenie do wytwarzania pierścienia szczotki
US6457202B1 (en) * 1998-05-11 2002-10-01 Randolph Torres Sweeping machine brush mounting assembly
US20030172484A1 (en) * 2002-03-16 2003-09-18 Lendabarker Joseph H. Wire rope (cable) street sweeper broom brush

Also Published As

Publication number Publication date
DE602004009163T2 (de) 2008-06-26
WO2004086905A1 (en) 2004-10-14
DK1608248T3 (da) 2008-01-28
US20070130712A1 (en) 2007-06-14
EP1608248B1 (en) 2007-09-26
FI114966B (fi) 2005-02-15
RU2331346C2 (ru) 2008-08-20
CA2513124A1 (en) 2004-10-14
DE602004009163D1 (de) 2007-11-08
FI20030502A0 (fi) 2003-04-03
US20060112508A1 (en) 2006-06-01
ATE373975T1 (de) 2007-10-15
EP1608248A1 (en) 2005-12-28
CA2513124C (en) 2010-07-20
PL377906A1 (pl) 2006-02-20
FI20030502A (fi) 2004-10-04
ES2291845T3 (es) 2008-03-01
RU2005132397A (ru) 2006-07-10
US7203987B2 (en) 2007-04-17
US7802339B2 (en) 2010-09-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL206897B1 (pl) Boczna szczotka
US20090260171A1 (en) Brush element
US5438728A (en) Rotary brush with segmented fiber sections
RU2427302C2 (ru) Зубная щетка и способ изготовления зубной щетки
DK2247361T3 (en) Filter Element Frames
US20020166188A1 (en) Toothbrush head
RU2449718C2 (ru) Устройство для ухода за полостью рта (варианты) и способ его образования
KR100454010B1 (ko)
US20130305473A1 (en) Customizable Modular Brush System and Method Thereof
US20040130203A1 (en) Brush head and method of manufacturing such a brush head
JPH04358941A (ja) トリムの取付構造
CA2262470C (en) Brush ring
US20200245750A1 (en) Bristle head cassette comprising a cassette collar and a paint brush including such bristle head cassette
EP2351674A1 (en) Module for supporting rotary brushes used in vehicle-washing and -drying machines
JPH0975643A (ja) 換気扇用フィルタ装着具、および換気扇へのフィルタ装着方法
JP3957610B2 (ja) 建具の開口部構造
WO2020176468A1 (en) Broom with modular head
GB2386911A (en) Card top bar for a carding machine
JP3244195U (ja) ブラシ構造体
US20040180595A1 (en) Woven brush with base for forming site seal
KR200393082Y1 (ko) 다이어리 조립구조
JPH0123398Y2 (pl)
RU2079402C1 (ru) Головка бритвенного прибора
GB2422534A (en) Brush attachment for mechanical sweeper
KR20080046150A (ko) 빗자루 및 그 제조방법