PL206127B1 - Sposób i urządzenie do nakładania drutów - Google Patents

Sposób i urządzenie do nakładania drutów

Info

Publication number
PL206127B1
PL206127B1 PL377270A PL37727004A PL206127B1 PL 206127 B1 PL206127 B1 PL 206127B1 PL 377270 A PL377270 A PL 377270A PL 37727004 A PL37727004 A PL 37727004A PL 206127 B1 PL206127 B1 PL 206127B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
support
drive
application unit
wires
positioning
Prior art date
Application number
PL377270A
Other languages
English (en)
Other versions
PL377270A1 (pl
Inventor
Hans-Jürgen Eckstein
Original Assignee
Saint Gobain Glass Francesaint Gobain Glass France
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE10316388A external-priority patent/DE10316388B3/de
Application filed by Saint Gobain Glass Francesaint Gobain Glass France filed Critical Saint Gobain Glass Francesaint Gobain Glass France
Publication of PL377270A1 publication Critical patent/PL377270A1/pl
Publication of PL206127B1 publication Critical patent/PL206127B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H05ELECTRIC TECHNIQUES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • H05BELECTRIC HEATING; ELECTRIC LIGHT SOURCES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; CIRCUIT ARRANGEMENTS FOR ELECTRIC LIGHT SOURCES, IN GENERAL
    • H05B3/00Ohmic-resistance heating
    • H05B3/84Heating arrangements specially adapted for transparent or reflecting areas, e.g. for demisting or de-icing windows, mirrors or vehicle windshields
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01QANTENNAS, i.e. RADIO AERIALS
    • H01Q1/00Details of, or arrangements associated with, antennas
    • H01Q1/12Supports; Mounting means
    • H01Q1/1271Supports; Mounting means for mounting on windscreens
    • H01Q1/1278Supports; Mounting means for mounting on windscreens in association with heating wires or layers
    • HELECTRICITY
    • H05ELECTRIC TECHNIQUES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • H05BELECTRIC HEATING; ELECTRIC LIGHT SOURCES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; CIRCUIT ARRANGEMENTS FOR ELECTRIC LIGHT SOURCES, IN GENERAL
    • H05B3/00Ohmic-resistance heating
    • H05B3/84Heating arrangements specially adapted for transparent or reflecting areas, e.g. for demisting or de-icing windows, mirrors or vehicle windshields
    • H05B3/86Heating arrangements specially adapted for transparent or reflecting areas, e.g. for demisting or de-icing windows, mirrors or vehicle windshields the heating conductors being embedded in the transparent or reflecting material
    • HELECTRICITY
    • H05ELECTRIC TECHNIQUES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • H05BELECTRIC HEATING; ELECTRIC LIGHT SOURCES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; CIRCUIT ARRANGEMENTS FOR ELECTRIC LIGHT SOURCES, IN GENERAL
    • H05B2203/00Aspects relating to Ohmic resistive heating covered by group H05B3/00
    • H05B2203/017Manufacturing methods or apparatus for heaters

Landscapes

  • Perforating, Stamping-Out Or Severing By Means Other Than Cutting (AREA)
  • Moulding By Coating Moulds (AREA)
  • Yarns And Mechanical Finishing Of Yarns Or Ropes (AREA)
  • Insulated Conductors (AREA)
  • Surface Heating Bodies (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób i urządzenie do nakładania drutów, a zwłaszcza drutów grzejnych, antenowych i/lub dekoracyjnych na podkład z tworzywa sztucznego.
Znane jest od dawna wprowadzanie w szyby wielowarstwowe okien samochodowych lub budynków ogrzewania, anten, dekoracji a także ekranów tłumiących promieniowanie, które są zasadniczo utworzone z drutów elektrycznie przewodzących, które są nałożone mechanicznie na warstwę klejącą szyby wielowarstwowej według określonego wcześniej wzoru. Dla zapewnienia styku elektrycznego tych drutów z elementami zewnętrznymi (doprowadzenie napięcia ogrzewania, przenoszenie sygnałów anteny), przewiduje się na ogół na ich dwóch końcach przewody zbiorcze, które są elektrycznie połączone z wszystkimi drutami przez lutowanie, kleje przewodzące elektryczność albo podobnie.
Patent USA 5891 280 opisuje sposób nakładania cienkich drutów i odpowiednie urządzenie, w którym druty są nakładane na błonę klejącą albo podobną. Sposób charakteryzuje się tym, że błony, na które się nakłada są mocowane na bębnie obrotowym, który służy do ustawienia błon pod jednostką nakładającą, która przemieszcza się ruchem odwrotnym równolegle do osi bębna obrotowego, z wielką precyzją ustawiania podobnie jak stół kreślarski. W ten sposób, druty mogą zasadniczo być nałożone na dowolnych ścieżkach, zwłaszcza również zakrzywionych, a ich wzajemne rozstawienie nie musi koniecznie pozostawać stałe. Kierunek i prędkość obrotu bębna pozostają jednakże stałe.
Jednostka nakładająca przesuwa się ruchem odwrotnym za pomocą wzdłużnego napędu wrzecionowego, który umożliwia dokładne ustawienie, ale który jest z zasady stosunkowo wolny w przypadku dużych ruchów. Sposób może również być stosowany dla łączenia także na bębnie przewodów zbiorczych z drutami, i dla cięcia tych ostatnich.
Starsze urządzenie znane z dokumentu DE-A1-42 01 620, dla nakładania cienkich drutów na folię termoplastyczną, zawiera jedną albo kilka jednostek nakładających, która może/mogą od nowa być przemieszczana(ane) w kierunku osi bębna obrotowego niosącego folię, w którym jednakże druty są owinięte spiralnie wokół bębna. W wykonanym wyrobie, nie jest to jednak kłopotliwe z powodu bardzo małego kąta nachylenia pomiędzy drutami nakładanym bardzo blisko siebie. Ten sposób jest szybszy od techniki wspomnianej powyżej, ale nie umożliwia on nakładania drutów zgodnie z konturem.
Te dwa typy znanych urządzeń mają wspólne to, że folie są mocowane na bębny przy zastosowaniu różnicy ciśnienia; powierzchnie boczne bębnów są perforowane, a ciśnienie w przestrzeni wewnętrznej wydrążonego bębna jest zmniejszone w stosunku do ciśnienia atmosferycznego przez zasysanie powietrza.
Jest również znane nakładanie drutów na płaską nieruchomą podstawę za pomocą urządzenie podobnego do stołu kreślarskiego. To urządzenie może wytwarzać linie nałożenia praktycznie dowolne, jest ono jednak stosunkowo wolne.
Z dokumentu EP-B1-613 769, znany jest sposób cięcia drutów grzejnych nał o ż onych w sposób ciągły na podkład, podczas gdy dokument EP-B1-656 257 opisuje sposób wykonywania styków elektrycznych drutów grzejnych układanych równolegle do siebie z przewodami zbiorczymi zorientowanymi poprzecznie w stosunku do nich.
Celem wynalazku jest dostarczenie sposobu, który łączy zalety znanych urządzeń, które umożliwiają zwłaszcza dużą szybkość nakładania, po elastycznych torach, i zaproponowanie urządzenia szczególnie odpowiedniego dla realizacji sposobu.
Sposób nakładania drutów grzejnych, antenowych i/lub dekoracyjnych na podkład z tworzywa sztucznego, w którym podkład z tworzywa sztucznego mocuje się na podporze, zwłaszcza w postaci bębna, i przemieszcza się tę podporę za pomocą pierwszego napędu, nakłada się drut na powierzchnię podkładu za pomocą co najmniej jednej jednostki nakładającej, przemieszcza się tę jednostkę nakładającą w stosunku do ruchomej podpory i niezależnie od niej na powierzchni podkładu, według wynalazku charakteryzuje się tym, że podporę przemieszcza się za pomocą, stanowiącego pierwszy napęd, nawrotnego napędu ustawiania dla ustawiania podpory, zaś jednostkę nakładającą przemieszcza się za pomocą drugiego napędu, którym jest co najmniej jeden silnik liniowy z urządzeniem prowadzącym dla co najmniej jednego suwaka dla ustawienia co najmniej jednej jednostki nakładającej.
Podporę przemieszcza się za pomocą bezpośredniego napędu elektrycznego, zwłaszcza silnika momentowego.
PL 206 127 B1
Co najmniej jedną jednostkę nakładającą i/lub co najmniej jedno inne narzędzie ustawia się za pomocą wielu suwaków, które są ustawione niezależnie od siebie nawzajem za pomocą jednego albo wielu silników liniowych.
Suwaki przenoszące narzędzia prowadzi się w sposób niezależny za pomocą co najmniej jednego drugiego urządzenia prowadzącego.
Jednostki nakładające druty prowadzi się za pomocą pierwszego urządzenia prowadzącego, zaś pozostałe narzędzia, zwłaszcza narzędzia tnące prowadzi się za pomocą drugiego urządzenia prowadzącego.
Za pomocą co najmniej jednej jednostki nakładającej nakłada się co najmniej jedną częściową ilość drutów jeden obok drugiego przy orientacji nie równoległej.
Za pomocą co najmniej jednej jednostki nakładającej nakłada się co najmniej jedną częściową ilość partii drutów o zmiennym zafalowaniu, to znaczy zmiennej długości fali i/lub amplitudzie.
Za pomocą narzędzia tnącego odcina się na odpowiedniej długości co najmniej jedną częściową ilość partii drutów, bezpośrednio po nałożeniu.
Za pomocą co najmniej jednej jednostki nakładającej nakłada się jeden obok drugiego co najmniej jedną częściową ilość partii sąsiednich drutów, w kierunku zmienianym za każdym razem.
Za pomocą co najmniej jednej jednostki nakładającej nakłada się co najmniej jedną częściową ilość partii drutów w postaci krętej bez odcinania.
Urządzenie do nakładania drutów grzejnych, antenowych i/lub dekoracyjnych na podkład z tworzywa sztucznego, zawierające podporę, zwłaszcza w postaci bębna, na którym zamocowany jest podkład, pierwszy napęd do nawrotnego przemieszczania podpory i ustawiania podpory i co najmniej jedną jednostkę nakładającą do nakładania drutu na powierzchni podkładu, znamienne tym, że zawiera drugi napęd do nawrotnego przemieszczania jednostki nakładającej w stosunku do ruchomego podkładu i niezależnie od niego, jak również do ustawiania jednostki nakładającej na powierzchni podkładu, przy czym drugi napęd stanowi co najmniej jeden silnik liniowy z urządzeniem prowadzącym dla co najmniej jednego suwaka do przemieszczania jednostki nakładającej.
Oś pracy silnika liniowego jest umieszczona zasadniczo poprzecznie, korzystnie pod kątem 90°, w stosunku do kierunku pracy podpory.
Silnik liniowy jest utworzony przez napęd sterowany czynnikiem, to znaczy pneumatyczny albo hydrauliczny.
Silnik liniowy jest utworzony przez napęd elektryczny.
Silnik liniowy ma urządzenie prowadzące dla wielu suwaków urządzenia prowadzącego do przemieszczania i ustawiania suwaków niezależnie od siebie nawzajem.
Urządzenie zawiera obok co najmniej jednej jednostki nakładającej, inne narzędzia realizujące inne funkcje, zwłaszcza narzędzia grzejne, narzędzia tnące, narzędzia opisujące, do oddziaływania na podkład i na druty oraz suwaki i silniki liniowe do ustawiania tych innych narzędzi na podkładzie.
Urządzenie zawiera napędy obrotowe, zwłaszcza napędy za pomocą wydrążonego wałka, dla regulowania narzędzia w kierunku pracy ogólnie prostopadle do powierzchni podkładu.
Co najmniej jeden suwak jest zarówno przesuwny i ustawialny w linii prostej wzdłuż urządzenia prowadzącego jak i zamocowany wahliwie wokół osi urządzenia prowadzącego.
Napęd ustawiania jest napędem elektrycznym bezpośrednim, zwłaszcza silnikiem momentowym.
Szczególna cecha charakterystyczna sposobu według wynalazku polega na tym, że podpora jest nawrotna (ze zmianą kierunku posuwania się albo obrotów) a także, że jest napędzana z regulowaną prędkością. W ten sposób otwierają się znacznie zwiększone możliwości, z jednej strony nakładania drutów na podkład, z drugiej strony dla wykorzystywana innych narzędzi. Wykorzystuje się w tym celu podporę płaską albo zakrzywioną o masie możliwie jak najmniejszej, która może być napędzana i ustawiana w sposób bardzo dokładny za pomocą napędzanego ustawiania, korzystnie z napędem bezpośrednim bez luzu, z bardzo krótkimi czasami reakcji. Takie napędy bezpośrednie są znane. Nie jest absolutnie konieczne, aby były to napędy elektryczne, można wykorzystywać również napędy ustawiania hydrauliczne albo pneumatyczne.
Zamiast korzystnego napędu bezpośredniego bez przekładni zębatej, można także wykorzystywać napęd przenoszony przez przekładnię zębatą i odpowiednią kompensacją ewentualnego luzu.
Ten pierwszy etap według wynalazku jest realizowany przez zastosowanie napędu liniowego szybkiego i dokładnego, korzystnie elektrycznego, dla ruchów narzędzi poprzecznie w kierunku przemieszczania się podpory. Dla tego napędu liniowego potrzebna jest co najmniej jedna szyna prowa4
PL 206 127 B1 dząca z magnesami napędowymi jak również co najmniej jeden suwak służący jako nośnik narzędzi albo zależnie od przypadku skonfigurowany jako taki.
Jest więc możliwe umieszczenie wielu suwaków na tej samej szynie prowadzącej i/lub przewidzenie wielu szyn prowadzących rozłożonych na powierzchni roboczej. W danym przypadku, funkcje narzędzi (nakładanie, połączenie elektryczne, cięcie drutów i w danym przypadku podkładu) mogą być rozłożone na różne szyny prowadzące i odpowiednio na wiele napędów liniowych.
Inaczej niż w poprzednim wykonaniu, można także wykorzystywać jako silniki liniowe serwomotory napędzane czynnikiem (pneumatyczne albo hydrauliczne), które mogą przy wykorzystaniu ich członów regulacyjnych, ustawiać każdorazowo narzędzie albo wiele narzędzi w sposób zsynchronizowany i równolegle do siebie. Można również, uzyskać duże szybkości regulacji i dokładne ustawienie.
Sterowanie maszyny może być programowane, tak aby dla zmiany schematu nakładania jeden program sterowania aktualnie wykonywany mógł być modyfikowany.
Przy takiej realizacji sposobu i takiej technice nakładania, można również wykonywać motywy nakładania specyfikowane przez klientów, na przykład nakładanie zespołu drutów w ogólnej postaci narożnika, to znaczy, że druty pokrywają w rezultacie powierzchnię w przybliżeniu trapezoidalną, ponieważ nie są nakładane w sposób dokładnie równoległy jak dotąd, ale przy niedużych pochyleniach w stosunku do siebie. Ten efekt może również być uzyskany orientując na przykład druty w sposób dokładnie równoległy w stosunku do siebie jak poprzednio w obszarze środkowym powierzchni i nakładając częściowe ilości drutów, w obszarach brzegowych wykładanych powierzchni nie prostokątnych, gdzie kąt pomiędzy sąsiednimi drutami jest stały, zmienny albo stopniowo rosnący.
Można w ten sposób spełnić wymagania klientów, na przykład w przemyśle samochodowym, którzy życzą sobie, aby było możliwe rozmieszczenie elementów grzejnych na całej powierzchni, w częściach, w przybliżeniu trapezoidalnych w rozwinięciu, powierzchni szyby przedniej albo szyb tylnych, nawet gdy druty grzejne biegną pomiędzy dwoma długimi bokami (w położeniu podniesionym pomiędzy krawędzią górną albo dachem i krawędzią dolną) tych szyb.
W jeszcze innym przykładzie wykonania sposobu, amplituda zafalowań nakładanych drutów może w rezultacie być zmienna. Jest znane nakładanie drutów po liniach zafalowanych, jednakże uzyskuje się znanymi środkami (w których druty są odkształcane plastycznie będąc chwytane pomiędzy dwoma kołami zębatymi bezpośrednio przed nakładaniem na podkład) jedynie zafalowanie jednorodne, nawet jeżeli jest to wizualnie mało widoczne, druty są niewidoczne dla oka.
W sposobie wedł ug wynalazku przeciwnie, odpowiednie urzą dzenia umoż liwiają , przez odpowiednio skoordynowane sterowanie ruchów jednostek nakładających i podpory, nakładanie drutów również po liniach zafalowanych przy zmiennych długościach fal i/lub amplitudach. W ten sposób, można również wpływać na szerokości ograniczone przez nakładanie mniejszej lub większej długości drutów rezystancyjnych i również mocy grzejnej linii drutów indywidualnych, bez konieczności wykorzystywania drutów różnych wymiarów/grubości albo mających różne rezystancje właściwe. Zwłaszcza, jednego drutu, który nie powinien przekraczać stosunkowo krótkiej odległości pomiędzy przewodami zbiorczymi, w przypadku określonego konturu szyby, można uzyskać przez odpowiednie falowanie (przy czym rzeczywista długość drutu jest w konsekwencji większa) rezystancję czynną, która jest równa rezystancji drutów „dłuższych” widzianych jako zamontowane elektrycznie równolegle, albo w każ dym przypadku co najmniej bliska tej rezystancji.
To wymaganie może być spełnione przez zamianę napędu mechanicznego znanej jednostki nakładającej na przykład przez silniki krokowe albo inne odpowiednie serwosterowanie. Sterowanie tych napędów/silników krokowych jest naturalnie synchronizowane ze sterowaniem podpory. Realizuje się w ten sposób zmienny rozkład elektroniczny.
Oś Z ruchu narzędzi, to znaczy jego składowa zorientowana mniej lub bardziej prostopadle do powierzchni roboczej, odpowiednio do powierzchni podkładu, może być przesuwana albo obracana. W tej ostatniej odmianie może na przykład być przewidziany napęd elektryczny wydrążonego wału, który najpierw może być przemieszczany i ustawiany wzdłuż prowadnicy prostoliniowej, i który może obracać się wokół tej osi przesunięcia albo osi równoległej do niej dla działania narzędzia, które niesie, na przykład narzędzia tnącego albo znakującego.
Narzędzia tnące mogą być zintegrowane z urządzeniem zarówno dla ustalania długości samych nakładanych drutów (zaciski, elektrody zwarciowe) jak i dla cięcia podkładu, na przykład błony klejącej termoplastycznej (nóż), i być sterowane sposobem według wynalazku. Można na przykład także połączyć jednostkę nakładającą z narzędziem tnącym, w taki sposób, że po nałożeniu określonej długości drutu, są one natychmiast cięte w odpowiedni sposób przed rozpoczęciem nakładanie następnego
PL 206 127 B1 drutu (ewentualnie sąsiedniego). W tym przypadku byłoby również możliwe, odwrotnie niż w znanych sposobach i urządzeniach, nakładanie w przeciwnym kierunku nakładania drutów, które mają być następnie nakładane kolejno jeden za drugim.
Jeżeli jest to pożądane, można także wytwarzać kręte ścieżki drutów bez przerw i bez przekształcania urządzenia.
Inne właściwości i zalety wynalazku ujawnią się podczas lektury poniższego opisu korzystnego przykładu wykonania wynalazku.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, którego:
Fig. 1 przedstawia widok z boku urządzenia dla realizacji sposobu według wynalazku;
Fig. 2 przedstawia widok z góry podobnego urządzenia.
Na fig. 1, podpora obrotowa w postaci bębna 1 jest wyposażona w elektryczny napęd bezpośredni nawrotny 2, który działa oś obrotów 3 podpory 1 zamontowany na stałe w korpusie i który może z jednej strony napędzać ją wokół tej osi obrotów 3 w dwóch kierunkach obrotów, a z drugiej strony sterować nią i ustawiać określony przebieg jej ruchu. Podkład z tworzywa sztucznego 4 jest mocowany na powierzchni podpory 1 w odpowiedni sposób (znanego rodzaju).
Ponad podporą 1, pokazano dwie jednostki nakładające 5 tego samego typu. Są one przeznaczone do nakładania cienkich drutów 6 na podkład z tworzywa sztucznego 4. Są one mocowane na suwakach 7, które mogą ślizgać się wzdłuż szyn prowadzących 8 mocowany na korpusie, prostopadle do płaszczyzny rysunku.
Ponadto pokazano także w uproszczeniu drugie narzędzie 5 z lewej strony podpory. Jest ono prowadzone na szynie prowadzącej cylindrycznej 8', jego suwak 7 ma otwór dostosowany do szyny prowadzącej 8'. Ten suwak może nie tylko ślizgać się wzdłuż szyny prowadzącej 8', ale może także obracać się wokół niej (napęd obrotowy z wydrążonym wałem), tak aby odpowiednie narzędzie 5) mogło także wykonywać ruch podnoszenia (obrotowy) wokół niej w stosunku do podpory 1 i do podkładu z tworzywa sztucznego. Jest ono także regulowane w dwie strony pomiędzy położeniem spoczynkowym (podniesione; narysowane linią ciągłą) i położenie pracy (w styku z podkładem z tworzywa sztucznego; narysowane linią kreska kropka). Narzędzie może na przykład być narzędziem grzejnym, narzędziem do cięcia i/lub narzędziem do wykonywania napisów, styka się ono z podkładem z tworzywa sztucznego, gdy jest naprawdę potrzebna realizacja jego funkcji.
Naturalnie, jednostki nakładające 5 mogą również być regulowane w wysokości w stosunku do ich suwaka 7, zwłaszcza aby doprowadzić ich bloki 9 do ściśle prawidłowego położenia ponad powierzchnią podkładu, i ponadto dla ułatwienia wymiany szpul drutu i wprowadzenia nowych drutów 6.
Fig. 2 jeszcze lepiej pokazuje względną ruchomość jednostki nakładającej 5 i podpory 1 z podkładem z tworzywa sztucznego 4. Dla uproszczenia na fig. 2 pokazano tylko szynę prowadzącą 8. Niesie ona jednak, oprócz bloku nakładania 5, oraz suwaka 7 jeszcze dwa inne suwaki 7 narysowane linią kreska kropka z innymi narzędziami typu opisanego powyżej. Szyna prowadząca 8 biegnie równolegle do osi 3, a więc prostopadle do kierunku roboczego podpory 1.
Na lewo od urządzenia, pokazano programowany zespół sterujący C, który zapewnia koordynację ruchów podpory 1 i suwaków 7 z jednostkami nakładającymi i innymi narzędziami. Jest on symbolicznie połączony za pomocą linii sterowania i zasilania z napędem bezpośrednim i szyną prowadzącą i odpowiednio z połączonymi z nią suwakami.
Jednostki nakładające 5 są odpowiednie do nakładanie drutów 6 w prawidłowym położeniu i pewnie, niezależnie od kierunku ruchu względnego pomiędzy podporą z jednej strony i suwakami z drugiej strony. Jest to pokazane tu w sposób bardzo uproszczony, ponieważ druty 6 są prowadzone przez blok 9, którego powierzchnia wewnętrzna znajduje się możliwe jak najbliżej powierzchni podkładu z tworzywa sztucznego 4.
W celu pokazania co najmniej częściowo wielu funkcji realizowanych w sposób niezależny, podkład z tworzywa sztucznego 4 jest tu podzielony na trzy sekcje na szerokości podpory 1, przez dwie pary linii przerywanych wykreślonych pionowo.
Podczas gdy zupełnie na lewo segment drutu 6 nakładanego na podkład z tworzywa sztucznego 4 został nałożony po prostu jako linia prosta, nawet jeśli nieco ukośny stosunku do osi 3 podpory, drut 6 aktualnie prowadzony przez jednostkę nakładającą 5 jest nakładany po linii falistej przy rosnącej amplitudzie z góry do dołu. Kierunek ogólny, w którym biegnie drut nakładany po linii falistej tworzy nieduży kąt w stosunku do drutu nałożonego zupełnie na lewo.
Jest to możliwe, gdy suwak 7 oscyluje z jednostką nakładającą 5 na szynie prowadzącej 8 po określonym wcześniej torze pofalowanym, jak to jest pokazane podwójną strzałką, podczas gdy pod6
PL 206 127 B1 pora 1 przemieszcza się poniżej. Wyraźnie, jest możliwe nakładanie w ten sposób drutów po dowolnych ścieżkach, albo prostokątnych, albo pofalowanych, albo w pętlach albo w formie meandrów, jak również równolegle i/lub z kątami stałymi albo zmiennymi pomiędzy nimi.
Ścieżki kręte są możliwe, jeżeli stosuje się opcje napędu bezpośredniego 2 dla przemieszczania oscylacyjnego tam i z powrotem samej podpory 1 (również oznaczona z lewej strony podwójną strzałką) i jednoczesnego nakładania drutu 6. Ta odmiana jest pokazana w części środkowej podkładu z tworzywa sztucznego 4, gdzie wykonuje się na jego krawędzi, nakładając drut, 6 motyw pofalowany biegnący równolegle do osi 3 podpory 1, jedynie przez oscylacje podpory 1 przy jednoczesnym ruchu posuwistym suwaka 7 niosącego jednostkę nakładającą z blokiem 9.
Jeżeli przyjmie się jeszcze opcję nakładania na ruch oscylacyjny podpory ruchu również oscylacyjnego suwaka, to można nakładać praktycznie wszystkie motywy z drutu na podkładzie z tworzywa sztucznego; mogą one być zresztą realizowane, na przykład, wyłącznie w celu dekoracyjnym, bez żadnej funkcji elektrycznej.
Na koniec w prawej części podkładu z tworzywa sztucznego 4, pokazano linię cięcia która jest wykonana tutaj za pomocą innego suwaka 7 wyposażonego w narzędzie do cięcia 5', aby podzielić podkład z tworzywa sztucznego 4.

Claims (19)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób nakładania drutów (6) grzejnych, antenowych i/lub dekoracyjnych na podkład (4) z tworzywa sztucznego, w którym podkład (4) z tworzywa sztucznego mocuje się na podporze (1), zwłaszcza w postaci bębna, i przemieszcza się tę podporę (1) za pomocą pierwszego napędu (2), nakłada się drut (6) na powierzchnię podkładu (4) za pomocą co najmniej jednej jednostki nakładającej (5), przemieszcza się tę jednostkę nakładającą (5) w stosunku do ruchomej podpory (1) i niezależnie od niej na powierzchni podkładu (4), znamienny tym, że podporę (1) przemieszcza się za pomocą, stanowiącego pierwszy napęd (2), nawrotnego napędu ustawiania dla ustawiania podpory (1), zaś jednostkę nakładającą (5) przemieszcza się za pomocą drugiego napędu (7, 8), którym jest co najmniej jeden silnik liniowy z urządzeniem prowadzącym (8) dla co najmniej jednego suwaka (7) dla ustawienia co najmniej jednej jednostki nakładającej (5).
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że podporę (1) przemieszcza się za pomocą bezpośredniego napędu elektrycznego, zwłaszcza silnika momentowego.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że co najmniej jedną jednostkę nakładającą (5) i/lub co najmniej jedno inne narzędzie (5) ustawia się za pomocą wielu suwaków (7, Τ'), które są ustawione niezależnie od siebie nawzajem za pomocą jednego albo wielu silników liniowych.
  4. 4. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, że suwaki (7) przenoszące narzędzia (5) prowadzi się w sposób niezależny za pomocą co najmniej jednego drugiego urządzenia prowadzącego (8).
  5. 5. Sposób według jednego z poprzednich zastrzeżeń, znamienny tym, że jednostki nakładające (5) druty prowadzi się za pomocą pierwszego urządzenia prowadzącego (8), zaś pozostałe narzędzia (5), zwłaszcza narzędzia tnące prowadzi się za pomocą drugiego urządzenia prowadzącego (8').
  6. 6. Sposób według jednego z poprzednich zastrzeżeń, znamienny tym, że za pomocą co najmniej jednej jednostki nakładającej (5) nakłada się co najmniej jedną częściową ilość drutów (6) jeden obok drugiego przy orientacji nie równoległej.
  7. 7. Sposób według jednego z poprzednich zastrzeżeń, znamienny tym, że za pomocą co najmniej jednej jednostki nakładającej (5) nakłada się co najmniej jedną częściową ilość partii drutów (6) o zmiennym zafalowaniu, to znaczy zmiennej długości fali i/lub amplitudzie.
  8. 8. Sposób według jednego z poprzednich zastrzeżeń, znamienny tym, że za pomocą narzędzia tnącego (5) odcina się na odpowiedniej długości co najmniej jedną częściową ilość partii drutów (6), bezpośrednio po nałożeniu.
  9. 9. Sposób według jednego z poprzednich zastrzeżeń, znamienny tym, że za pomocą co najmniej jednej jednostki nakładającej (5) nakłada się jeden obok drugiego co najmniej jedną częściową ilość partii sąsiednich drutów (6), w kierunku zmienianym za każdym razem.
  10. 10. Sposób według jednego z poprzednich zastrzeżeń, znamienny tym, że za pomocą co najmniej jednej jednostki nakładającej (5) nakłada się co najmniej jedną częściową ilość partii drutów (Θ') w postaci krętej bez odcinania.
    PL 206 127 B1
  11. 11. Urządzenie do nakładanie drutów grzejnych, antenowych i/lub dekoracyjnych na podkład (4) z tworzywa sztucznego, zawierające podporę (1), zwłaszcza w postaci bębna, na którym zamocowany jest podkład (4), pierwszy napęd (2) do nawrotnego przemieszczania podpory (1) i ustawiania podpory (1) i co najmniej jedną jednostkę nakładającą (5) do nakładania drutu (6) na powierzchni podkładu (4), znamienne tym, że zawiera drugi napęd (7, 8) do nawrotnego przemieszczania jednostki nakładającej (5) w stosunku do ruchomego podkładu (4) i niezależnie od niego, jak również do ustawiania jednostki nakładającej (5) na powierzchni podkładu (4), przy czym drugi napęd (7, 8) stanowi co najmniej jeden silnik liniowy z urządzeniem prowadzącym (8) dla co najmniej jednego suwaka (7) do przemieszczania jednostki nakładającej (5).
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 11, znamienne tym, że oś pracy silnika liniowego jest umieszczona zasadniczo poprzecznie, korzystnie pod kątem 90°, w stosunku do kierunku pracy podpory (1).
  13. 13. Urządzenie według zastrz. 11 albo 12, znamienne tym, że silnik liniowy jest utworzony przez napęd sterowany czynnikiem, to znaczy pneumatyczny albo hydrauliczny.
  14. 14. Urządzenie według zastrz. 11 albo 12, znamienne tym, że silnik liniowy jest utworzony przez napęd elektryczny.
  15. 15. Urządzenie według zastrz. 14, znamienne tym, że silnik liniowy ma urządzenie prowadzące (8) dla wielu suwaków (7) urządzenia prowadzącego (8) do przemieszczania i ustawiania suwaków (7) niezależnie od siebie nawzajem.
  16. 16. Urządzenie według jednego z zastrz. 11 albo 12, albo 13, albo 14, albo 15, znamienne tym, że zawiera obok co najmniej jednej jednostki nakładającej (5), inne narzędzia (5) realizujące inne funkcje, zwłaszcza narzędzia grzejne, narzędzia tnące, narzędzia opisujące, do oddziaływania na podkład (4) i na druty (6) oraz suwaki (7) i silniki liniowe do ustawiania tych innych narzędzi (5) na podkładzie (4).
  17. 17. Urządzenie według zastrz. 11 albo 12, albo 13, albo 14, albo 15, albo 16, znamienne tym, że zawiera napędy obrotowe, zwłaszcza napędy za pomocą wydrążonego wałka (7], 8), dla regulowania narzędzia w kierunku pracy ogólnie prostopadle do powierzchni podkładu (4).
  18. 18. Urządzenie według zastrz. 17, znamienne tym, że co najmniej jeden suwak (7) jest zarówno przesuwny i ustawialny w linii prostej wzdłuż urządzenia prowadzącego (8) jak i zamocowany wahliwie wokół osi urządzenia prowadzącego (8).
  19. 19. Urządzenie według zastrz. 11 albo 12, albo 13, albo 14, albo 15, albo 16, albo 17, albo 18, znamienne tym, że napęd ustawiania jest napędem elektrycznym bezpośrednim, zwłaszcza silnikiem momentowym.
PL377270A 2003-02-24 2004-02-20 Sposób i urządzenie do nakładania drutów PL206127B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10308091 2003-02-24
DE10316388A DE10316388B3 (de) 2003-02-24 2003-04-10 Verfahren und Vorrichtung zum Verlegen von Heiz-, Antennen- und/oder Dekor-Drähten auf einem zum Einbau in Verbundscheiben vorgesehenen Kunststoffsubstrat

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL377270A1 PL377270A1 (pl) 2006-01-23
PL206127B1 true PL206127B1 (pl) 2010-07-30

Family

ID=32928833

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL377270A PL206127B1 (pl) 2003-02-24 2004-02-20 Sposób i urządzenie do nakładania drutów

Country Status (8)

Country Link
EP (1) EP1597940B1 (pl)
AT (1) ATE339075T1 (pl)
BR (1) BRPI0407772B1 (pl)
DE (1) DE602004002283T2 (pl)
ES (1) ES2271850T3 (pl)
MX (1) MXPA05008982A (pl)
PL (1) PL206127B1 (pl)
WO (1) WO2004077496A2 (pl)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102004060032A1 (de) * 2004-12-14 2006-04-06 Saint-Gobain Sekurit Deutschland Gmbh & Co. Kg Verfahren zum Herstellen von drahtbeheizten Verbundscheiben
DE102005024878B3 (de) * 2005-05-31 2006-12-14 Tyco Electronics Amp Gmbh Anschlagvorrichtung zum Anschlagen von elektrischen Kontaktelementen
DE102006025893A1 (de) 2006-06-02 2007-12-06 Saint-Gobain Sekurit Deutschland Gmbh & Co. Kg Vorrichtung zum Ablegen eines dünnen Metalldrahtes auf einer Oberfläche
CN103997801B (zh) * 2014-06-04 2016-08-17 北京卫星环境工程研究所 赋形加热板在航天器天线热真空试验中的应用
DE102016119678A1 (de) 2016-10-14 2018-04-19 Hotlineglass Gmbh Verfahren und Vorrichtung zum Verlegen von Sammelleisten in Folien

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE792013A (fr) * 1971-11-29 1973-05-28 Saint Gobain Fabrication de vitrages feuilletes comportant des fils fins dans la couche intercalaire
US4552611A (en) * 1983-08-26 1985-11-12 Astrolab Inc. Conductor applying apparatus for rear window defrosters
FI88782C (fi) * 1990-02-23 1993-07-12 Lamino Oy Anordning att placera traodet i ett plastfolie
DE4201620C2 (de) * 1992-01-22 1995-06-14 Ver Glaswerke Gmbh Vorrichtung zum geradlinigen Verlegen eines dünnen Metalldrahtes auf der Oberfläche der thermoplastischen Folie einer Verbundglasscheibe
DE4316964C2 (de) * 1993-02-27 2002-01-31 Saint Gobain Sekurit D Gmbh Verfahren zur Herstellung einer heizbaren Verbundglasscheibe mit in der thermoplastischen Zwischenschicht angeordneten Metalldrähten und Verwendung einer elektronischen Schaltung zur Durchführung des Verfahrens
DE19541427A1 (de) * 1995-11-07 1997-05-15 Sekurit Saint Gobain Deutsch Verfahren und Vorrichtung zum Ablegen und Fixieren eines dünnen Metalldrahtes auf einer thermoplastischen Folie einer Verbundglasscheibe

Also Published As

Publication number Publication date
ATE339075T1 (de) 2006-09-15
DE602004002283D1 (de) 2006-10-19
DE602004002283T2 (de) 2007-04-05
EP1597940A2 (fr) 2005-11-23
ES2271850T3 (es) 2007-04-16
WO2004077496A3 (fr) 2004-10-28
WO2004077496A2 (fr) 2004-09-10
EP1597940B1 (fr) 2006-09-06
BRPI0407772A (pt) 2006-02-14
PL377270A1 (pl) 2006-01-23
BRPI0407772B1 (pt) 2018-07-17
MXPA05008982A (es) 2005-10-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9457425B2 (en) Glazing with frequency selective coating
JP2539985B2 (ja) 自動高さ調節機構を有するラベル貼付装置
EP2310191A2 (en) Method and apparatus for producing composite structures
PL206127B1 (pl) Sposób i urządzenie do nakładania drutów
CN103895339A (zh) 用于使用多个x-y切割器修整印刷标签的系统
JPH11156693A (ja) ワイヤソー、及び成形品を切断するための方法
US20090026661A1 (en) Method and Apparatus for Shaping of Fabrics
EP3431450B1 (en) Cutting method for cutting manually a laminated glass sheet
CN105884211A (zh) 一种镀膜玻璃的除膜方法及除膜设备
US10882126B2 (en) Take-up and payoff system for vertical profiling cutting saw (VPX)
EP2534932B1 (en) Apparatus for manufacturing antennas for radio-frequency identifying devices
JP4705907B2 (ja) プラスチック基板上に細線を布線する方法および装置
US7305754B2 (en) Method of manufacturing chip resistor
CN212209035U (zh) 漆包线打印设备
KR20190002866A (ko) 열선 조각기
KR101952066B1 (ko) 지퍼 절개부 형성 장치
CN111710471B (zh) 漆包线打印设备及漆包线打印方法
JP7080909B2 (ja) 電気エネルギー貯蔵デバイスを製造する装置
JPH0530512B2 (pl)
US20180293479A1 (en) Method and plant for the manufacture of rfid devices
JP5798831B2 (ja) 被覆層剥皮電線の製造方法及び製造装置
JPH0559528B2 (pl)
JPH04221900A (ja) 布線装置