PL204433B1 - Zestaw zębów - Google Patents

Zestaw zębów

Info

Publication number
PL204433B1
PL204433B1 PL369102A PL36910202A PL204433B1 PL 204433 B1 PL204433 B1 PL 204433B1 PL 369102 A PL369102 A PL 369102A PL 36910202 A PL36910202 A PL 36910202A PL 204433 B1 PL204433 B1 PL 204433B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
teeth
degrees
molars
premolars
tooth
Prior art date
Application number
PL369102A
Other languages
English (en)
Other versions
PL369102A1 (pl
Inventor
Ulrich Mönkmeyer
Original Assignee
Dental Consulting Moenkmeyer S
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=7710262&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL204433(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Dental Consulting Moenkmeyer S filed Critical Dental Consulting Moenkmeyer S
Publication of PL369102A1 publication Critical patent/PL369102A1/pl
Publication of PL204433B1 publication Critical patent/PL204433B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61CDENTISTRY; APPARATUS OR METHODS FOR ORAL OR DENTAL HYGIENE
    • A61C13/00Dental prostheses; Making same
    • A61C13/08Artificial teeth; Making same
    • A61C13/097Artificial teeth; Making same characterised by occlusal profiles, i.e. chewing contact surfaces

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Oral & Maxillofacial Surgery (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Dental Tools And Instruments Or Auxiliary Dental Instruments (AREA)
  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest zestaw zębów z prefabrykowanych zębów.
„Okluzja jest używanym w stomatologii określeniem oznaczającym kontakt między zębami szczęki górnej i żuchwy. Rekonstrukcja okluzji i tym samym powierzchni żucia pozwala uzyskać stan, w którym zę by mogą stykać się wszechstronnie, równomiernie i równocześ nie we wszystkich czterech strefach oparcia i podczas funkcjonalnych ruchów żuchwy względem szczęki (protruzja, laterotruzja i mediotruzja) wszystkie przeciwstawne zę by boczne mogą ś lizgać się bez przeszkód po sobie. Taki stan osiąga się obecnie w ramach indywidualnej rehabilitacji.
Istnieją różne koncepcje okluzji, których nazwy charakteryzują centryczność styku („point-centric, „long-centric, „freedom-in-centric) oraz relacje występujące przy laterotruzji, mediotruzji i protruzji („prowadzenie kłowe, „prowadzenie grupowe). Dodatkowe uwzględnienie warunków występujących po stronie mediotruzji („strona zrównoważenia) doprowadziło do podziału różnych koncepcji okluzji na trzy nadrzędne grupy:
1. typy okluzji z całkowitym zrównoważeniem,
2. typy okluzji z jednostronnym zrównoważeniem i
3. typy okluzji z prowadzącymi siekaczami / kłami.
Wcześniejsze koncepcje okluzji powstały w kontekście problematyki związanej z protezami całkowitymi, gdzie chodziło o możliwie stabilne osadzenie protezy celem zapewnienia jej adhezyjnego przylegania. Rozwijano więc koncepcje pełnego zrównoważenia pomijając znaczenie poszczególnych elementów funkcjonalnych. (Bonwill; Spee, Mϋhlstein Konzept; Gysi, Morser-Pistill Konzept; Monson, Kalotten Konzept). W konsekwencji opracowane dla tych metod zęby fabryczne nie miały funkcjonalnych powierzchni żucia. Koncepcja organicznej okluzji zrelatywizowała znaczenie kontaktów występujących przy ruchach ekskursywnych. Trudno sobie wyobrazić, żeby te ruchy podczas żucia nie były prowadzone przez zęby. (Front/Eckzahngefuhrte Okklusion, Stallard, Stuart).
Nie postulowano dotychczas jednolitej koncepcji okluzji w zakresie całkowitej protetyki i naturalnego uzębienia. Nie spełniły się też nadzieje na znalezienie koncepcji idealnej okluzji poprzez opisanie stanu naturalnego na podstawie studiów antropologicznych. (Begg, Beyron).
Koncepcja „freedom-in-centric polega na tym, że guzki są ustalane w miarę możliwości przez trzypunktowe styki w płaskiej strefie w środkowej bruździe, która nie jest naturalna, lecz powstaje poprzez indywidualnie modelowaną odbudowę uzębienia albo przez wyszlifowanie. (kunstliche Okklusionsform, Posselt, Schuyler).
Koncepcja „organicznej dyskluzji wywodzi się od funkcji wzajemnej ochrony siekaczy i zębów bocznych. (Stallart, Stuart). Jest to obecnie najbardziej rozpowszechniona metoda i technika indywidualnej odbudowy uzębienia, ponieważ stosowanie metody addytywnej (Aufwachstechnik, Thomas) przy modelowaniu woskowym pozwala uzyskać znacznie lepszą dokładność niż przy formowaniu subtraktywnym.
W związku z tym od niedawna formułowane są nowe postulaty dotyczące indywidualnego traktowania funkcjonalnych powierzchni żucia. (Freesmeyer, Sieber). Również w nowy sposób opisuje się właściwości fabrycznych zębów przeznaczonych na protezy wyjmowane. W szczególności skojarzenie wyników badań modeli naturalnych z analizami geometryczno-mechanicznymi doprowadziło do powstania koncepcji indukcyjno-dedukcyjnej powierzchni żucia. (Monkmeyer).
Zasada formowania addytywnego nie może być stosowana przy tworzeniu indywidualnej protezy z zębów fabrycznych, wobec czego trzeba je prefabrykować tak, aby mogły być wykorzystane indywidualnie w ramach metody subtraktywnej. Postulowane w tym kontekście usytuowanie styków zębów przeciwstawnych w relacji do strzałkowej i poprzecznej krzywej kompensacji doprowadziło do opracowania zębów, które w zwarciu centralnym („Interkuspidation) opierają się w kierunku pionowym i które spełniają swoją funkcję w koncepcji okluzji z pełnym zrównoważeniem, jednostronnym zrównoważeniem oraz z prowadzeniem siekaczowym i kłowym. Takie zestawy zębów znane są na przykład z PCT/EP99/06079, w których guzki zęba przeciwstawnego w położeniu zwarcia centralnego przylegają w trzech lub więcej punktach styczności do bruzd drugiego zęba przeciwstawnego. Punkty styczności są rozmieszczone na strzałkowej i poprzecznej krzywej kompensacji wyznaczonej przez ruch kłykci szczękowych. Takie zestawy zębów można tworzyć zarówno w relacji ząb na ząb jak i ząb na dwa zęby, w przypadkach klasy I, II i III oraz w zgryzie krzyżowym. (Monkmeyer).
Aby wyeliminować zakłócenia w laterotruzji i mediotruzji i zapewnić harmonijne przejmowanie powierzchni prowadzących przy występowaniu zjawisk abrazji, zaleca się w przypadku indywidualnej
PL 204 433 B1 restauracji uzębienia kształtowanie dyskluzji zębów bocznych narastającej równomiernie od zębów poprzedzających do następujących. Uzyskuje się to wówczas, gdy nachylenie zboczy guzków zmniejsza się sukcesywnie co każdy ząb o 5°. (Slavicek).
W DE 29 16 622 U1 - podobnie jak u Hildebrandta - opisano zę by abrazyjne, których abrazje odwzorowują stan naturalnej abrazji poprzez ukształtowanie powierzchni stykowych z pierwotnych punktów styczności.
Dyskusja o koncepcjach okluzji wiąże się ściśle ze zjawiskiem abrazji i ścierania. Nie wyjaśniono dotychczas jednoznacznie kwestii, czy abrazję i ścieranie należy zaliczyć do objawów fizjologicznych czy do patologicznych. (Berry).
W zę bach fabrycznych dostosowanych do wymagań indywidualnej protetyki trzeba z góry uwzględnić zachodzące procesy abrazyjne, które są powiązane w dużej mierze z okluzją. Tak zwane zęby abrazyjne nie spełniają tych wymagań, ponieważ ich abrazje nie są powiązane metodycznie z procesami przebiegającymi w kompleksowym układzie stomatognatycznym. Schulz-Bongard głosił, że w tym kontekście zasadniczym problemem jest utrata relacji centralnej.
Celem wynalazku jest stworzenie fabrycznie wytwarzanych zestawów zębów, które podczas funkcjonalnych ruchów żuchwy względem szczęki umożliwiają swobodne ślizganie się po sobie wszystkich przeciwstawnych zębów bocznych z zachowaniem centralnej relacji w pionie i poziomie oraz mogą być tworzone w zindywidualizowany sposób metodą subtrakcji.
Cel ten został osiągnięty poprzez zestaw zębów z prefabrykowanych zębów dla zębów trzonowych i przedtrzonowych protezy zębowej, składający się z pierwszego z przewidzianej dla jednej szczęki grupy zębów przedtrzonowych i/lub trzonowych i z drugiego z przewidzianej dla drugiej szczęki grupy przeciwstawnych zębów przedtrzonowych lub trzonowych, przy czym w bruzdach zęba przedtrzonowego i/lub zęba trzonowego są przewidziane każdorazowo co najmniej trzy centryczne punkty styczności, do których w położeniu zwarcia centralnego („Interkuspidation) przylega guzek zęba przeciwstawnego, jeżeli zęby przedtrzonowe i/lub trzonowe zostały użyte w artykulatorze w okluzji i punkty styczności są rozmieszczone na krzywej kompensacji wyznaczonej przez ruch kłykci szczę kowych symulatora, i każdy z centrycznych punktów styczności jest położony na wycinku sferycznym. Zestaw zębów charakteryzuje się tym, że na przynajmniej jednym śladzie ruchu są umiejscowione powierzchnie abrazji tak, że wszystkie zakłócające gładki tor przebiegu części guzka są wyrównywane a przyleganie powierzchni abrazji nie rozdziela przynajmniej jednego z punktowych centrycznych punktów styczności.
Korzystnie nachylenie powierzchni abrazji po stronie mediotruzji jest o 3 do 7 stopni, w szczególności o 5 stopni mniejsze niż po stronie laterotruzji.
Korzystnie nachylenie powierzchni abrazji sąsiednich zębów może zmniejszać się sekwencyjnie od poprzedzającego do następnego zęba, mianowicie w szczególności każdorazowo o 3 do 7 stopni i korzystnie o 5 stopni.
Korzystnie nachylenie powierzchni abrazji zęba trzonowego 7 po stronie mediotruzji ma wielkość między 20 i 27 stopni, korzystnie 25 stopni.
Korzystnie nachylenie powierzchni abrazji zęba trzonowego 7 po stronie laterotruzji wynosi od 25 do 32 stopni, korzystnie 30 stopni.
Korzystnie zestaw zębów według wynalazku może składać się z zębów przedtrzonowych lub też zębów trzonowych 4, 5, 6 i 7, przy czym nachylenie powierzchni abrazji odpowiada następującemu schematowi:
Ząb Nachylenie guzka po stronie:
mediotruzji laterotruzji
4 35-42°, w szczególności 40° 40-47°, w szczególności 45°
5 30-37°, w szczególności 35° 35-42°, w szczególności 40°
6 25-32°, w szczególności 30° 30-37°, w szczególności 35°
7 20-27°, w szczególności 25° 25-32°, w szczególności 30°
Na bazie analiz indukcyjnych i dedukcyjnych odwzorowano więc naturalne, nie wytarte uzębienia, umieszczając je w symulatorach żucia doprowadzono według reguł naukowych do okluzji i zbadano ich przydatność z punktu widzenia wspomnianych koncepcji okluzji. Wyniki wykazały, że te naturalne zęby funkcjonują w sposób bardzo ograniczony w różnych układach. Potem zmodyfikowano
PL 204 433 B1 zęby w myśl opisu PCT/EP06079. Guzki i bruzdy zmieniono tak, że każdy guzek przylegał centrycznie (IKP) w trzech punktach do przeciwstawnej bruzdy. Te wypukłe punkty przylegania miały kształt wycinka sferycznego, żeby spowodować usytuowanie wgłębienia między stykiem i pochyłością guzka. Poza tym w wymiarze pionowym były one usytuowane na krzywych kompensacji. Te modyfikacje stworzyły wyżej wspomniane możliwości.
Wreszcie przy nachyleniu drogi stawowej 40° wyszlifowano zbocza guzkowe na śladzie protruzji, laterotruzji i mediotruzji. Wygładzono wszystkie utrudniające ruch elementy guzkowe. Przy tym dzięki usytuowaniu styków centrycznych nie nastąpiło ich rozdzielenie, co - w przeciwieństwie do DE 297 16 622 U1 - zapewnia utrzymanie pionowego odstępu i wzajemną centralną relację szczęk. Aby uzyskać równomierne narastanie dyskluzji od poprzedzającego do następującego zęba, ukształtowano kąt nachylenia abrazji zmniejszający się sukcesywnie o około 5°.
Okazało się, że zęby stworzone tą metodą:
1. w dużej liczbie przypadków (> 55%) funkcjonują bez modyfikacji;
2. mogą być zindywidualizowane prostymi, subtraktywnymi środkami, tak że funkcjonują one również w większości przypadków (> 97%);
3. po fachowej modyfikacji spełniają jeszcze wymaganie odnośnie pionowego oparcia;
4. funkcjonują we wszystkich koncepcjach okluzji;
5. w koncepcji okluzji z pełnym zrównoważeniem i z jednostronnym zrównoważeniem wymagają mniej modyfikacji niż zęby w myśl PCT/EP99/06079,
6. ulegają mniejszemu zużyciu niż zęby, które w położeniu centrycznym nie opierają się poziomo i pionowo lecz na skośnych płaszczyznach.
Szczególnymi wielkościami nachylenia powierzchni abrazji dla zębów przedtrzonowych 4 okazały się po stronie mediotruzji wartości między 35 i 42 stopni, w szczególności 40 stopni. Po stronie laterotruzji preferowany kąt wynosi 40 do 47 stopni, korzystnie 45 stopni. Nachylenie powierzchni abrazji ewentualnie następnych zębów należących do zestawu zębów jest określane według wyżej opisanego schematu.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia w przekroju parę przeciwstawnych zębów przedtrzonowych 4; fig. 2 - ukazaną w przekroju parę przeciwstawnych zębów przedtrzonowych 5; fig. 3 - ukazaną w przekroju parę przeciwstawnych zębów trzonowych 6; fig. 4 - ukazaną w przekroju parę przeciwstawnych zębów trzonowych 7; fig. 5 - rząd zębów szczęki i żuchwy z kłykciem lub też panewką stawową; fig. 6 - powiększony fragment fig. 5.
Na fig. 1 widać zestaw zębów złożony z zębów przedtrzonowych 4 szczęki lub też żuchwy, przy czym przez K oznaczono poprzeczną krzywą kompensacji, Z. A. oznacza oś zęba, strzałka M wskazuje ruch mediotruzyjny (ku środkowi twarzy) a strzałka L - ruch letarotruzyjny (od płaszczyzny środkowej w bok).
Każdy ząb ma co najmniej trzy punkty styczności z odpowiednim zębem przeciwstawnym, w których jego guzki przylegają w położeniu zwarcia centralnego („Interkuspidation) do bruzd zęba przeciwstawnego. Punkty przylegania oznaczone przez A, B, C są umiejscowione na wycinkach sferycznych i są rozmieszczone na krzywych kompensacji wyznaczonych przez ruch kłykci żuchwowych. Nachylenie powierzchni abrazji po stronie laterotruzji (AN-L) wynosi 45° a po stronie mediotruzji (AN-M) 40°.
Fig. 2 ukazuje parę zębów przeciwstawnych sąsiadujących z parą zębów pokazanych na fig. 1, mianowicie zęby przedtrzonowe 5. Nachylenie powierzchni abrazji tej pary zębów, które znajdują się dalej za zębami przedtrzonowymi 4, zmniejsza się sekwencyjnie o 5° (to samo dotyczy zębów trzonowych 6 i 7 -patrz fig. 3 i 4). Tak więc nachylenie powierzchni abrazji zębów przedtrzonowych 5 wynosi po stronie laterotruzji 40° i po stronie mediotruzji 35°. Dzięki temu - inaczej niż to opisuje Slavicak - nie jest konieczne rozwarcie kąta całej pochyłości guzka, ponieważ poprzez ukształtowanie powierzchni abrazji uzyskuje się cel opisany przez Slavicka bez potrzeby spłaszczenia całej pochyłości guzka wraz ze stykami centrycznymi.
8 1 4 1 8
Na fig. 5 oznaczono styki centryczne przez A - A , B - B , C - C oraz R. Zacieniowane są powierzchnie abrazji według wynalazku. Styki centryczne są oddzielone od siebie otaczającymi je wgłębieniami.
Fig. 6 przedstawia w powiększeniu fragmenty fig. 5 ukazując przykładowo abrazje, jakie powstają zgodnie z wynalazkiem na guzku i przeciwstawnej bruździe podczas zaznaczonych strzałkami ruchów czynnościowych żuchwy. Przez P oznaczono protruzyjny ruch żuchwy (ku przodowi), M oznacza ruch mediotruzyjny (dośrodkowy) i L - ruch laterotruzyjny (od płaszczyzny środkowej w bok).
PL 204 433 B1
Przez PSS OK oznaczona jest pozycja wierzchołka górnego guzka a przez PSS UK - pozycja wierzchołka dolnego guzka. W tym kontekście trzeba wspomnieć, że widoczne na figurach szczegóły nie są narysowane w naturalnej skali i nie można traktować ściśle wymiarów i kątów odwzorowanych na figurach, gdyż mają one charakter wyłącznie ilustracyjny.

Claims (8)

1. Zestaw zębów z prefabrykowanych zębów dla zębów trzonowych i przedtrzonowych protezy zębowej, składający się z pierwszego z przewidzianej dla jednej szczęki grupy zębów przedtrzonowych i/lub trzonowych i z drugiego z przewidzianej dla drugiej szczęki grupy przeciwstawnych zębów przedtrzonowych lub trzonowych, przy czym w bruzdach zęba przedtrzonowego i/lub zęba trzonowego są przewidziane każdorazowo co najmniej trzy centryczne punkty styczności, do których w położeniu zwarcia centralnego („Interkuspidation) przylega guzek zęba przeciwstawnego, jeżeli zęby przedtrzonowe i/lub trzonowe zostały użyte w artykulatorze w okluzji i punkty styczności są rozmieszczone na krzywej kompensacji wyznaczonej przez ruch kłykci szczękowych symulatora, i każdy z centrycznych punktów styczności jest położony na wycinku sferycznym, znamienny tym, że na przynajmniej jednym śladzie ruchu są umiejscowione powierzchnie abrazji tak, że wszystkie zakłócające gładki tor przebiegu części guzka są wyrównywane a przyleganie powierzchni abrazji nie rozdziela przynajmniej jednego z punktowych centrycznych punktów styczności.
2. Zestaw zębów według zastrz. 1, znamienny tym, że nachylenie powierzchni abrazji po stronie mediotruzji jest o 3 do 7 stopni, w szczególności o 5 stopni mniejsze niż po stronie laterotruzji.
3. Zestaw zębów według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że nachylenie powierzchni abrazji sąsiednich zębów zmniejsza się sekwencyjnie od poprzedzającego do następnego zęba.
4. Zestaw zębów według zastrz. 3, znamienny tym, że ta sekwencyjna redukcja wynosi 3 do 7 stopni, korzystnie 5 stopni.
5. Zestaw zębów według zastrz. 3 albo 4, znamienny tym, że nachylenie powierzchni abrazji zęba trzonowego 7 po stronie mediotruzji ma wielkość między 20 i 27 stopni, korzystnie 25 stopni.
6. Zestaw zębów według zastrz. 1, znamienny tym, że nachylenie powierzchni abrazji zęba trzonowego 7 po stronie laterotruzji wynosi od 25 do 32 stopni, korzystnie 30 stopni.
7. Zestaw zębów składający się z jednego albo kilku zębów przedtrzonowych lub też zębów trzonowych 4, 5, 6, 7 zgodny z jednym z zastrz. 1 do 6, znamienny tym, że nachylenie powierzchni abrazji odpowiada następującemu schematowi:
Ząb Nachylenie powierzchni abrazji po stronie:
mediotruzji laterotruzji 4 40° 45° 5 35° 40° 6 30° 35° 7 25° 30°
8. Zestaw zębów według zastrz. 1, znamienny tym, że abrazje są umiejscowione na śladach ruchu lateroprotruzji (w bok i do przodu), Imidiate Side Shift (pośredniego ruchu bocznego) i retrusywnej surtruzji (powrotny ruch w górę).
PL369102A 2001-12-23 2002-12-17 Zestaw zębów PL204433B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10163105A DE10163105A1 (de) 2001-12-23 2001-12-23 Zahnsatz

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL369102A1 PL369102A1 (pl) 2005-04-18
PL204433B1 true PL204433B1 (pl) 2010-01-29

Family

ID=7710262

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL369102A PL204433B1 (pl) 2001-12-23 2002-12-17 Zestaw zębów

Country Status (10)

Country Link
US (1) US7267549B2 (pl)
EP (1) EP1458308B1 (pl)
JP (1) JP2005525841A (pl)
CN (1) CN100372509C (pl)
AU (1) AU2002361149A1 (pl)
CA (1) CA2471249C (pl)
DE (1) DE10163105A1 (pl)
HU (1) HUP0402476A2 (pl)
PL (1) PL204433B1 (pl)
WO (1) WO2003055409A1 (pl)

Families Citing this family (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7322824B2 (en) * 2004-08-17 2008-01-29 Schmitt Stephen M Design and manufacture of dental implant restorations
GB2433444A (en) * 2005-12-21 2007-06-27 Davis Schottlander & Davis Ltd Artificial teeth
US8043091B2 (en) * 2006-02-15 2011-10-25 Voxelogix Corporation Computer machined dental tooth system and method
US7835811B2 (en) 2006-10-07 2010-11-16 Voxelogix Corporation Surgical guides and methods for positioning artificial teeth and dental implants
WO2008129673A1 (ja) * 2007-04-18 2008-10-30 Kabushiki Kaisha Shofu 人工歯
KR101313510B1 (ko) 2007-10-01 2013-10-01 소후 인코포레이티드 양측성 평형 교합이 용이한 인공치
JP4495244B2 (ja) 2008-08-01 2010-06-30 株式会社松風 人工臼歯
JP4495245B2 (ja) * 2008-08-01 2010-06-30 株式会社松風 人工臼歯
JP5449965B2 (ja) * 2008-12-16 2014-03-19 株式会社松風 人工歯
JP5275205B2 (ja) 2008-12-17 2013-08-28 株式会社松風 人工臼歯
JP4546572B1 (ja) * 2009-08-21 2010-09-15 株式会社松風 人工臼歯
US8348669B1 (en) 2009-11-04 2013-01-08 Bankruptcy Estate Of Voxelogix Corporation Surgical template and method for positioning dental casts and dental implants
DE202012006877U1 (de) * 2011-07-14 2012-10-22 Wolfgang Arnold Zahnersatz
JP2013135863A (ja) * 2013-02-14 2013-07-11 Shofu Inc 両側性平衡咬合が容易な人工歯
DE102014110154A1 (de) * 2014-07-18 2016-01-21 Heraeus Kulzer Gmbh Dentalprothese zur Bestimmung von Abrasionsfacetten
GB2532060B (en) * 2014-11-07 2020-09-16 Davis Schottlander & Davis Ltd Artificial teeth
ITUB20152760A1 (it) * 2015-08-03 2017-02-03 Dental Mfg S P A Struttura di dente artificiale
WO2017212573A1 (ja) * 2016-06-08 2017-12-14 有限会社 サンライズ・アソシエイツ 義歯システム及び義歯システムに使用される補綴物
WO2017223066A1 (en) * 2016-06-21 2017-12-28 Clearcorrect Operating, Llc System and method for maximum intercuspation articulation
JP6800358B1 (ja) * 2020-02-03 2020-12-16 株式会社松風 歯科補綴装置の設計方法および設計装置

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2620562A (en) * 1949-02-12 1952-12-09 Austenal Lab Inc Artificial tooth
GB1022367A (en) * 1962-10-01 1966-03-09 Swissedent Internat Improved artificial denture
US4642052A (en) * 1985-10-02 1987-02-10 Carlson Robert D Denture with chewing inserts
DE4432176A1 (de) * 1994-09-09 1996-03-14 Guenter Kura Künstlicher Seitenzahn für das menschliche Gebiß
DE19508762C1 (de) * 1995-03-10 1996-05-15 Ivoclar Ag Zahnsatz
DE29716623U1 (de) * 1996-09-16 1997-12-11 Klema Dentalprodukte Ges M B H Zahnprothese
DE19837748B4 (de) * 1998-08-20 2007-06-06 Dental Consulting Mönkmeyer S.L. Zahnsatz

Also Published As

Publication number Publication date
EP1458308A1 (de) 2004-09-22
EP1458308B1 (de) 2014-09-03
JP2005525841A (ja) 2005-09-02
AU2002361149A1 (en) 2003-07-15
US7267549B2 (en) 2007-09-11
PL369102A1 (pl) 2005-04-18
HUP0402476A2 (hu) 2005-06-28
CN1606426A (zh) 2005-04-13
CA2471249A1 (en) 2003-07-10
WO2003055409A1 (de) 2003-07-10
US20050095559A1 (en) 2005-05-05
CN100372509C (zh) 2008-03-05
CA2471249C (en) 2009-10-27
DE10163105A1 (de) 2003-07-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL204433B1 (pl) Zestaw zębów
Northway et al. Surgically assisted rapid maxillary expansion: a comparison of technique, response, and stability
Edelhoff et al. CAD/CAM splints for the functional and esthetic evaluation of newly defined occlusal dimensions.
Tonge et al. Normal development of the jaws and teeth in pigs, and the delay and malocclusion produced by calorie deficiencies.
US10537406B2 (en) Dental appliance with repositioning jaw elements
Phan et al. Clinical limitations of Invisalign.
Lauren et al. A new computer-assisted method for design and fabrication of occlusal splints
Olthoff et al. Computer modeling of occlusal surfaces of posterior teeth with the CICERO CAD/CAM system
Migliorança et al. Immediate occlusal loading of extrasinus zygomatic implants: A prospective cohort study with a follow-up period of 8 years
Calcagno et al. Selective Compromise: Evolutionary Trends
Oancea et al. The influence of temporomandibular joint movement parameters on dental morphology
Tobias The natural history of the helicoidal occlusal plane and its evolution in early Homo
Wallace Dietary adaptations of Australopithecus and early Homo
Gill et al. Prospective clinical trial comparing the effects of conventional Twin-block and mini-block appliances: Part 1. Hard tissue changes
Fontana et al. Soft tissue, skeletal and dentoalveolar changes following conventional anchorage molar distalization therapy in class II non-growing subjects: a multicentric retrospective study
Ősi et al. Wear pattern, dental function, and jaw mechanism in the Late Cretaceous ankylosaur Hungarosaurus
Manda et al. Effect of severely reduced bone support on the stress field developed within the connectors of three types of cross-arch fixed partial dentures
Ivanhoe et al. Removable partial denture occlusion
Hoppenreijs et al. Open bite deformity in amelogenesis imperfecta Part 2: Le Fort I osteotomies and treatment results
Deshmukh et al. Nonextraction treatment with en-masse distalization of maxillary dentition using miniscrews
Ozkan Movements and mechanics of mandible occlusion concepts and laws of articulation
Ismail et al. Clinical evaluation of Polyoxymethylene partial dentures designed and fabricated by using CAD/CAM technology
Sarkar et al. Treatment of a class II malocclusion patient with twin block appliance: a case report
Darveniza Full occlusal protection—theory and practice of occlusal therapy
Bajaj Effectiveness of Dental Class II Malocclusion Correction with Invisalign as Compared to Fixed Appliances in Non Growing Individuals