PL204062B1 - Urządzenie umożliwiające chodzenie osobom z paraliżem lub niedowładem kończyn dolnych - Google Patents

Urządzenie umożliwiające chodzenie osobom z paraliżem lub niedowładem kończyn dolnych

Info

Publication number
PL204062B1
PL204062B1 PL356762A PL35676202A PL204062B1 PL 204062 B1 PL204062 B1 PL 204062B1 PL 356762 A PL356762 A PL 356762A PL 35676202 A PL35676202 A PL 35676202A PL 204062 B1 PL204062 B1 PL 204062B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
plate
pin
situated
hole
seat
Prior art date
Application number
PL356762A
Other languages
English (en)
Other versions
PL356762A1 (pl
Inventor
Grzegorz Kordyl
Original Assignee
Firma Ortopedyczna Medort Społka Akcyjna
Ortopedyczna Medort Spo & Lstr
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Firma Ortopedyczna Medort Społka Akcyjna, Ortopedyczna Medort Spo & Lstr filed Critical Firma Ortopedyczna Medort Społka Akcyjna
Priority to PL356762A priority Critical patent/PL204062B1/pl
Priority to AU2003230472A priority patent/AU2003230472A1/en
Priority to PCT/PL2003/000031 priority patent/WO2004034948A1/en
Publication of PL356762A1 publication Critical patent/PL356762A1/pl
Publication of PL204062B1 publication Critical patent/PL204062B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61HPHYSICAL THERAPY APPARATUS, e.g. DEVICES FOR LOCATING OR STIMULATING REFLEX POINTS IN THE BODY; ARTIFICIAL RESPIRATION; MASSAGE; BATHING DEVICES FOR SPECIAL THERAPEUTIC OR HYGIENIC PURPOSES OR SPECIFIC PARTS OF THE BODY
    • A61H3/00Appliances for aiding patients or disabled persons to walk about

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Pain & Pain Management (AREA)
  • Physical Education & Sports Medicine (AREA)
  • Rehabilitation Therapy (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Rehabilitation Tools (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie umożliwiające chodzenie osobom z paraliżem lub niedowładem kończyn dolnych.
Znane jest urządzenie wspomagające chodzenie osobom z paraliżem lub niedowładem kończyn dolnych opisane w polskim opisie patentowym nr 176092 wyróżniające się tym, że posiada ono dwa płaskie, symetrycznie położone względem osi pionowej użytkownika czworoboki przegubowe, a osie obrotu symetrycznych elementów podporowych przechodzą przez stawy biodrowe użytkownika.
Znane jest również urządzenie opisane w polskim opisie patentowym nr P-338911, charakteryzujące się tym, że ma pionowe elementy z uchwytami dla dłoni, kamizelkę z podporami pod pachy, płozy z platformami dla stóp, obejmy podudzi. Natomiast pionowe elementy składają się z dwóch członów połączonych ze sobą wysuwnie, a kamizelkę stanowi trójboczna rama z zamykającym pasem. Końce pionowych elementów są zamocowane wychylnie u dołu łączników przytwierdzonych do bocznych powierzchni płóz, przy czym wewnątrz łączników znajduje się wypełnienie z elastycznego i sprężystego tworzywa.
Urządzenie umożliwiające chodzenie osobom z paraliżem lub niedowładem kończyn dolnych według wynalazku zawiera pionowe wsporniki z uchwytami dla dłoni połączone u góry przegubowo z nośną ramą a u dołu połączone wychylnie z płozami mającymi platformy dla stóp z tym, ż e w pobliżu górnych końców każdego z pionowych wsporników jest wykonane dwustopniowe, przelotowe gniazdo z osadzonym w nim wahliwym ł o ż yskiem ś lizgowym, natomiast nad i pod tym gniazdem, w jednej p ł aszczyźnie, są wykonane dodatkowo dwustopniowe, przelotowe otwory z umieszczonymi w nich stalowymi kulami oraz jedno nieprzelotowe gniazdo pod dolnym otworem, a do nośnej ramy jest zamocowana płytka z dwoma otworami, z których jeden znajduje się pośrodku płytki, a drugi w dolnej części płytki, przy czym płytka ta ma wykonane współosiowo koliste zagłębienie będące bieżnią o średnicy odpowiadającej rozstawieniu stalowych kul umieszczonych w dodatkowych dwustopniowych, przelotowych otworach, przy czym w przelotowym gnieździe pionowego wspornika jest osadzone wahliwe łożysko, a w nim jest osadzony jeden koniec sworznia, drugi zaś jego koniec jest osadzony w nośnej ramie. Każdy z dwóch dwustopniowych otworów ma gwint na mniejszej średnicy z wkręconą śrubą regulującą położenie kul umieszczonych w tych otworach o większej średnicy. Koniec sworznia jest umieszczony w wahliwym łożysku i wystaje poza jego obręby, i ma kołnierz z osadzonymi na obwodzie elastycznymi pierścieniami. Otwór na końcu płytki jest współosiowy z nieprzelotowym gniazdem w wsporniku, przy czym w otworze tym jest zamocowany trzpień z osadzonym elastycznym pierścieniem z tym, że koniec trzpienia wraz z elastycznym pierścieniem jest usytuowany w obrębie nieprzelotowego gniazda pionowego wspornika. W kolistym zagłębieniu płytki, w osi prostopadłej do jej podłużnej osi, są wykonane podłużne łukowe otwory służące do mocowania płytki do nośnej ramy. Ponadto oparcia dla kolan są zamocowane przesuwnie i wychylnie do trójbocznej ramy o regulowanej długości, której końce są umocowane przesuwnie w tulejkach, które z kolei są osadzone wychylnie w wysięgnikach zamocowanych rozłącznie do pionowych wsporników.
Opisana konstrukcja przegubowego połączenia pionowych wsporników z nośną ramą stanowi dokładne odwzorowanie wieloosiowego ruchu stawu biodrowego i wraz z wychylnym połączeniem pionowych wsporników z płozami odwzorowującym ruch stawu skokowego stopy ułatwia poruszanie się w porównaniu ze znanymi urz ą dzeniami.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunkach na których, fig. 1 przedstawia urządzenie umożliwiające chodzenie osobom z niedowładem nóg w widoku z przodu, fig. 2 - fragment górnej części urządzenia w widoku z boku, fig 3. - fragment przegubowego połączenia górnej części pionowego wspornika z nośną ramą w przekroju podłużnym, fig. 4 - usytuowanie oparć dla kolan w trójbocznej ramie, fig. 5 - widok płytki z kolistym zagłębieniem w widoku z przodu.
Dwa pionowe wsporniki 1 z uchwytami 2 dla dłoni są u góry połączone przegubowo z nośną ramą 3, u dołu zaś są połączone wychylnie z płozami 4 zawierającymi platformy 5 dla stóp oraz wysięgniki 6, natomiast do pionowych wsporników 1, w przybliżeniu w połowie ich wysokości są zamocowane wahliwe oparcia 7 kolan. Każdy z pionowych wsporników 1 ma u góry, w pobliżu końców, wykonane dwustopniowe przelotowe gniazdo 8, w którym jest osadzone wahliwe łożysko ślizgowe 9. Nad i pod gniazdem 8 są wykonane dodatkowe dwustopniowe przelotowe otwory 10, przy czym gniazdo 8 i otwory 10 leżą w jednej płaszczyźnie, a wewnątrz otworów 10 są umieszczone kule 11 wystające ponad boczną płaszczyznę pionowego wspornika 1. Pod dolnym otworem 10, w tej samej pionowej płaszczyźnie, jest wykonane nieprzelotowe gniazdo 12. Do nośnej ramy 3 jest zamocowana rozłącznie
PL 204 062 B1 płytka 13 z otworem 14 w dolnej części i z otworem 15 pośrodku, przy czym w płytce 13, współosiowo z otworem 15, jest wykonane koliste zagłębienie 16 będące bieżnią, którego średnica odpowiada rozstawieniu kul 11 umieszczonych w otworach 10. W gnieździe 8 pionowego wspornika 1 jest osadzone wahliwe łożysko 9, w którym jest osadzony jeden koniec sworznia 17, drugi zaś koniec sworznia 17 osadzony jest w nośnej ramie 3.
Każdy z dwóch dwustopniowych otworów 10 ma gwint na mniejszej średnicy z wkręconą śrubą 18, która reguluje położenie kul 11 osadzonych w otworach 10. Koniec sworznia 17 opierający się o wahliwe łożysko 9 i wystający poza obręb tego łożyska ma kołnierz 19, na którego obwodzie są osadzone elastyczne pierścienie 20. Otwór 14 płytki 13 jest współosiowy z nieprzelotowym gniazdem 12 otworu wspornika 1 a w otworze tym jest umocowany trzpień 21, z zamocowanym elastycznym pierścieniem 22 z tym, że trzpień 21 wraz z elastycznym pierścieniem 22 są usytuowane w obrębie gniazda 12 pionowego wspornika 1. W kolistym zagłębieniu 16 płytki 13, w osi prostopadłej do jej dłuższej osi, są wykonane podłużne łukowe otwory 23 służące do mocowania płytki 13 do nośnej ramy 3. Oparcia 7 dla kolan są zamocowane przesuwnie i wychylnie do trójbocznej ramy 24, o regulowanej długości, której końce są umocowane przesuwnie w tulejkach 25, które z kolei są osadzone wychylnie w wysięgnikach 26 zamocowanych rozłącznie do pionowych wsporników 1.

Claims (6)

1. Urządzenie umożliwiające chodzenie osobom z paraliżem lub niedowładem kończyn dolnych zawierające pionowe wsporniki z uchwytami dla dłoni oraz oparcia dla kolan, połączone u góry przegubowo z nośną ramą, a u dołu połączone wychylnie z płozami mającymi platformy dla stóp oraz wysięgniki, znamienne tym, że w pobliżu górnych końców każdego pionowego wspornika (1) jest wykonane dwustopniowe przelotowe gniazdo (8) z osadzonym w nim wahliwym ślizgowym łożyskiem (9), natomiast nad i pod gniazdem (8) w jednej płaszczyźnie są wykonane dodatkowo dwustopniowe przelotowe otwory (10) z umieszczonymi w nich kulami (11), oraz jedno nieprzelotowe gniazdo (12), a do nośnej ramy (3) jest zamocowana płytka (13) z otworem (14) i z współśrodkowym otworem (15), przy czym płytka (13) ma wykonane współśrodkowe koliste zagłębienie (16), będące bieżnią o średnicy odpowiadającej rozstawieniu kul (11), przy czym w wahliwym łożysku (9) jest osadzony jeden koniec sworznia (17), drugi zaś koniec sworznia (17) jest osadzony w nośnej ramie (3).
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że każdy z dwóch dwustopniowych otworów (10) ma gwint w otworze o mniejszej średnicy z wkręconą regulacyjną śrubą (18).
3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że koniec sworznia (17) w wahliwym łożysku (9) wystaje poza jego obręb, jest pogrubiony i ma kształt ściętego stożka o zaokrąglonej górnej krawędzi, oraz ma wykonane na obwodzie zagłębienia (19), w których są umieszczone elastyczne pierścienie (20).
4. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że otwór (14) płytki (13) jest współosiowy z nieprzelotowym gniazdem (12) w wsporniku (1), przy czym w otworze (14) jest zamocowany trzpień (21) z elastycznym pierścieniem (22) z tym, że koniec trzpienia (21) wraz z elastycznym pierścieniem (22) jest usytuowany w obrębie nieprzelotowego gniazda (12).
5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że w kolistym zagłębieniu (16) płytki (13), w osi prostopadłej do jej podłużnej osi, są wykonane podłużne łukowe otwory (23).
6. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że oparcia (7) dla kolan są zamocowane przesuwnie i wychylnie do trójbocznej ramy (24) o regulowanej długości, której końce są umocowane przesuwnie w tulejkach (25), które z kolei są osadzone wychylnie w wysięgnikach (26) zamocowanych rozłącznie do pionowych wsporników (1).
PL356762A 2002-10-21 2002-10-21 Urządzenie umożliwiające chodzenie osobom z paraliżem lub niedowładem kończyn dolnych PL204062B1 (pl)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL356762A PL204062B1 (pl) 2002-10-21 2002-10-21 Urządzenie umożliwiające chodzenie osobom z paraliżem lub niedowładem kończyn dolnych
AU2003230472A AU2003230472A1 (en) 2002-10-21 2003-03-31 Device for enabling persons with paresis or paralysis of lower limps to walk
PCT/PL2003/000031 WO2004034948A1 (en) 2002-10-21 2003-03-31 Device for enabling persons with paresis or paralysis of lower limps to walk

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL356762A PL204062B1 (pl) 2002-10-21 2002-10-21 Urządzenie umożliwiające chodzenie osobom z paraliżem lub niedowładem kończyn dolnych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL356762A1 PL356762A1 (pl) 2004-05-04
PL204062B1 true PL204062B1 (pl) 2009-12-31

Family

ID=32105760

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL356762A PL204062B1 (pl) 2002-10-21 2002-10-21 Urządzenie umożliwiające chodzenie osobom z paraliżem lub niedowładem kończyn dolnych

Country Status (3)

Country Link
AU (1) AU2003230472A1 (pl)
PL (1) PL204062B1 (pl)
WO (1) WO2004034948A1 (pl)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL217187B1 (pl) 2010-09-29 2014-06-30 Alreh Medical Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Para płóz do kroczenia i/lub ruchu jezdnego
CN109850050B (zh) * 2019-02-27 2020-09-04 山东大学齐鲁医院 一种截瘫病人助行器

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2262957A1 (en) * 1974-03-07 1975-10-03 Noel Roger Paraplegic walking frame assembly - has two sticks with pivoting shoes and saddle
GB1571392A (en) * 1977-02-01 1980-07-16 Secr Social Service Brit Reciprocal walker
US6056673A (en) * 1998-05-05 2000-05-02 Arrecis; Marco T. Walking aid
PL338911A1 (en) * 2000-03-09 2001-09-10 Medort Sa Apparatus enabling paraparetic persons to walk

Also Published As

Publication number Publication date
PL356762A1 (pl) 2004-05-04
WO2004034948A1 (en) 2004-04-29
AU2003230472A1 (en) 2004-05-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9498696B1 (en) Body support system for gait training exercise on a treadmill
US5897464A (en) Method and apparatus for ankle exercise
US8418706B2 (en) Ergonomic crutch
US7717123B2 (en) Biomechanically derived crutch
JPS61501681A (ja) 生体力学的足首
KR101882782B1 (ko) 환자용 다리 고정장치
GB2284768A (en) A lower limb co-ordination walking aid
US20030148865A1 (en) Apparatus and method for muscle strengthening and rehabilitation
US5509880A (en) Apparatus for exercise, body stretching, neuromuscular and other orthopedic movements
PL204062B1 (pl) Urządzenie umożliwiające chodzenie osobom z paraliżem lub niedowładem kończyn dolnych
KR20150004470U (ko) 진동 스탠딩 테이블 장치
JP2002200194A (ja) 運動具
JP4152210B2 (ja) 長下肢装具用ジョイント装置
EP0917890A2 (en) Rehabilitation exercise apparatus
CA2292188A1 (en) Walking trainer
EP0210253A1 (en) Platform exercise device
KR100955565B1 (ko) 좌식 작업용 다리 보조 장치
JP2006197960A (ja) 健康器具
JP7377511B2 (ja) 平行棒及びこれを備えた平行棒型運動装置
CN218891869U (zh) 反向支撑式负重外骨骼
RU2006119815A (ru) Тренажер для видов спорта, связанных с использованием спортивных досок
CN118000994A (zh) 儿童股骨头缺血性坏死免负重可调节外展支具
US6863642B2 (en) Trunk rotation apparatus
KR200290999Y1 (ko) 스테퍼의 발판각도 조정 및 유지 장치
KR20150124342A (ko) 발목관절 유연성 운동기

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20091021